Gerucht in eigen huis Nederlandsche volk te gast ten Paleize Soestdijk Het blijft winter DE SLAG OM STALINGRAD IJ 5üS Moeilijkheden op „Boissevain" Luit-Kolonel moet optreden als detachemen ts-commandan t Prinselijk Paar over zijn gezin Keerpunt in den tweeden wereldoorlog HAARLEMS PLANETARIUM GEHEEL GERESTAUREERD Tot hoofd en hart Kans op sneeuwval Ameland weer geïsoleerd Zaterdag wordt het weer in gebruik genomen Britsche gezant verlaat Polen Tien jaar dwangarbeid voor Fritzsche Oorlogsschepen en gros en détail VRIJ DAG 31 JANUARI 1947 69sTe JAARGANG No. 23761 Voorstelling Het weer SOEKAWATI BIJ DE KONINGIN Levensgevaarlijke tocht naar postboot Prof. J. Verzijl in de Comm.-Generaal Grootste wapenfeit van den oorlog Nieuwe Russische aanvallen volgden en Te diep in het glaasje gekeken -a «f Employé dar ambassade gearresteerd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. D. W. Boerrigter. Wr>d. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Toen prof. Romme op 20 December 's avonds, enkele uren nadat zijn motie in de Tweede Kamer met 65 tegen 30 stemmen was aangenomen, Voor het eerst zich openlijk uitsprak in een vergadering van de leden van de K. X-p. te Amsterdam, over zijn standpunt jnzake het probleem-Linggadjati, zeide nij: „Ik ben er mij van bewust met deze beslissing aan velen uit onze partij een schok te hebben gegeven." Deze constateering van den leider van de katholieke Tweede Kamer-fractie hield dus in, dat hij er zélf van over tuigd was, dat vele leden der K.V.P., en We mogen gerust aannemen nog veel 'deer katholieke lezers, op het beslissend jhoment een andere houding verwacht hadden van -hen, die ze eenige maanden tevoren als hun vertrouwensmannen naar he Tweede Kamer hadden afgevaardigd, "at deze schok mogelijk was, beteekent 6veneens, dat alles wat aan dit beslissend 'foment was voorafgegaan bij zeer velen hen indruk gewekt had, dat evengoed een tegenovergesteld besluit door de Kamer fractie, juister nog door zijn leider, had kunnen worden genomen, daar anders hamers geen schok mogelijk was geweest Self zeide de katholieke fractie-voorzit ter in de Kamer dan ook dat hij lang had geaarzeld, eer hij voor zichzelf tot ten beslissing was kunnen komen. Weken tevoren, toen alle leiders van politieke Partijen reeds lang hun uiteindelijke po sitie hadden bepaald, en ook hun kiezers daarvan kennis hadden laten nemen, was ®r in de K.V.P.-gelederen een tweeslach tige houding te bespeuren. De Indische studiedagen van de K.V.P. te Utrecht op 17 November lieten nog tal van wegen open. Prof. Romme formu leerde het standpunt van de fractie ten aanzien van de overeenkomst van Ling gadjati toen in de volgende woorden: «.Wij staan hiertegenover met zeer g r o o t e reserve; wij behouden ons he volledige vrijheid van beoordeeling foor; wij zien geen reden en zijn niet foornemens een anderen maatstaf aan te mggen dan dien der Koninklijke rede." Kort voor de debatten publiceerde „Het Parool" nog een geestige teekening met als opschrift: De K.V.P. voor de hinder, bis. En als onderschrift: Romme: ne men of niet. Zoo was de aarzelende houding der K.V.P. in werkelijkheid en a°o werd hij ook door heel politiek Ne derland, katholiek of niet, voor of te genstander van het accoord, beoordeeld. De groote verrassing kwam in de Ka mer zelf, toen Romme met al zijn ervaring, niet alleen van politicus, maar ook van den man met een groot advocatenkantoor, niet onhandig met zijn fantoom en werkelijk Linggadjati voor hen dag kwam en dit werkelijke Ling- Sadjati, zooals hij het zich voorstelde en ïvaarin hij alle vertrouwen had, poneer de. Aan de hand daarvan componeerde Vllj atin ïxiüüe, waaraan alle voorstanders fan het accoord, ofschoon iedere partij daarvan haar eigen voorstelling had om het te realiseeren, hun stem gaven. Noch de Partij van den Arbeid noch he Communistische Partij immers gaven hun stem aan de motie, omdat zij het folkomen eens waren met het werkelijke Linggadjati van Romme, hetgeen duide. hik is gebleken uit hetgeen zoowel in het Vrije Volk als in de Waarheid daar- dfer later geschreven werd. De motie had mtusschen dit bereikt: dat de grootste Pfpeilijkheden, en de onmiddellijke aan- feiding tot 6611 conflict gepaard gaande Jbet een mogelijke kabinetscrisis, voor het moment althans, waren uit den weg Geruimd of minstens verschoven naar later tijdstip. Dat de Voorzitter van he Katholieke Kamerfractie dit zelf ^feneens zoo voelde, bleek ook uit de .edevoeringen, die hij n a de beslissing hf de Kamer op verscheidene plaatsen en ?hk voor de radio hield en waarin hij er ®feeds den nadruk oplegde, dat de mo- f'e „tot niets meer en niets anders ver achtte dan volgens de verklaringen van 6 regeering en de Commissie-Generaal hfereengekomen was." Waar het nu dus °P aan kwam was de practische uitwerking van het door de regeering, en hoor de meerderheid der Kamer goedge- eurde, voorgenomen verdere beleid ten ,ahzien van Indië. Dat hierin ondanks aangenomen motie veel conflictstof ^sloten was, laat zich licht begrijpen .*5 men goed in zijn gedachten houdt, at èn de K.V.P. èn de Partij van den ^fbeid èn de Communistische Party op e punten een andere opvatting in den °hd der zaak over de verdere ontwik heh rep L'hg in Indië hadden en hebben. Het ■heft dan ook geenszins te verwonde- dat thans nauwelijks een maand na j beslissing in de Kamer, reeds zoowel m de regeerings-coalitie als in de par ten!! 2611 eenig gerommel, dat een nade- v h onweer zou kunnen voorspellen, i °rbaar wordt. dan willen wij hier in de eerste m hfs eenige aandacht wijden aan de btPor m casa nostra", aan eenig ge- ut in eigen huis. De schok, dien Rom- Wf beslissing aan velen in de K.V.P. Wei gegeven, heeft inderdaad, zooals Wc, te voorzien was, zijn gevolgen, hoe- ge^ f'b er aanstonds aan willen toevoe- W dat aan deze gevolgen voorals- Wip geenszins een alarmeerend karakter eh toekennen. ezer dagen is n.I. eenig gerucht ont staan over een op ruime schaal kath fersPreid schrijven van een aantal "iet °ileken. die geen genoegen nemen ip he houding door de K.V.P.-fractie 1 de Ti uwr uc xx. v ,x üa,le Tweede Kamer t.a.v. Linggadjati v" -.homen. Deze circulaire luidt als Katholieken van Nederland! velen *nd>sche kwestie vervult ons en bpze U met groote zorg. Het is 1, "f"cht, naar mate van onze krach- sfrèVeaaar een gunstige oplossing te *P onnif; 's vóór alles, dat wij duidelijk rtn TWonden te verstaan geven aan satholjii,r' hie het wil hooren: Wij, TOfiha,!:en van Nederland, eischen v °or der Rijkseenheid. ïaft zee eenheid gaven onze mannen v.6h ciP ,en landmacht hun leven, von- vJbpen „Ulzenden in 's vijands martel- -„Wy ®en smartelijken dood. h? bebho„ e,n hie eenheid behouden en hlaats i„ /fat beseft, op de allereerste hex°'kin2 belang van de Indische ben "oor Gods voorzienigheid th Se e„ -.Nederlanders In Indië een cunteh de „ell'B,e taak gekregen. Wij hé u'irvo„,i bevo'kmg daar brengen de >oncbavir,t?e!iS.n van onze Christelijke Nog lang is de taak niet he eenheid, tusschen Nederland Gisteren is de luitenant-kolonel der mariniers, J. J. A. de Bruijn, vergezeld van zes aspirant-officieren van het corps mariniers, per K.L.M.-vliegtuig naar Cairo vertrokken, in verband met ontstane moeilijkheden onder het 200 man sterke detachement mariniers miliciens, dat zi«h aan boord van 't m.s. „Boissevain" op weg bevindt naar Indië. Lt.-kol. De Bruijn heeft opdracht de reis aan boord van het schip, dat te Port Said ligt, als detachementscommandant verder mee te maken. De Nederlandsche legatie te Cairo deelde vandaag mede, dat de moeilijkheden, welke neerkwamen op wrijving tusschen de troepen en de 300 passagiers, spoedig opgelost waren. De troepen waren af gunstig op grond van de betere accommodatie, welke de betalende passagiers aan boord genoten. Spoedig na oplossing van het conflict heeft de „Boissevain" de reis voortgezet. Gisteravond was het Nederlandsche volk te gast ten Paleize Soestdijk, waar Prinses Juliana en Prins Bern- hard op ongedwongen wijze verteld hebben van de komende blijde ge beurtenis en het leven in hun gezin. Allereerst vroeg de reporter of de komst van een kleine, hun vierde telg, een groote verandering teweeg zou bren gen in het gezin. „Vanzelfsprekend," antwoordde de Prins, „er zullen veel dingen zijn, die veranderd moeten worden. De kinderen verheugen zich er bijzonder op." „Maar u moet niet denken, dat Margriet, zich, al is ze de jongste, er zich min der over verheugt dan Beatrix en Irene. Ze spreekt nu al van: mijn baby," voegde Prinses Juliana hieraan toe. Toen de groote vraag: een zoon of dochter werd opgeworpen antwoordde Prins Bernhardt „In ieder gezin heeft men graag jongens en meisjes, natuurlijk, maar wij zullen met bei den precies even blij zijn. Dat brengt me er op, waarom hoopt men eigen lijk zoo erg op een prinsje? Zit daar in eigenlijk niet iets onrechtvaardigs tegenover de vrouw in het algemeen, wier capaciteiten men toch vooral in den laatsten oorlog met heel nieuwe oogen is gaan zien? Gelooft u, bij voorbeeld, dat het levenswerk van mijn schoonmoeder, van onze Konin gin, meer gewaardeerd zou zijn, in dien zij een man was geweest?" „Stellig niet," haastte de reporter zich op te merken. Dan kwam het gesprek op de kleertjes- atcie, waarover Prinses Juliana verklaar de zeer tevreden te zijn. „Sterker, ik ben er door geroerd, dat in Nederland, waar de textiel zoo scfcaarsch if, van zooveel verschillende kanten de gaven zyn toe gestroomd'. Ik had niet durven hopen dat er meer dan 12.000 stuks babygoed inge. zameld zouden worden. Hierbij, werd ik herhaaldelijk getroffen door de groote hartelijkheid, die uit de gaven bleek. Vervolgens kwam men te spreken over de dochters van het Prinselijk Paar, over wie de Prins enthousiast vertelde: „We hebben niet te klagen over haar vorde ringen. De school maakt haar zoo zelf standig. Zoo organiseerden Trix en Ireentje bijvoorbeeld den laatsten Zon dag, zonder hulp van iemand anders, voor de bewoners en het personeel van ons huis een voorstelling. Vooral Trix is dol op organiseeren. Zij brachten zelf de uitnoodigingen rond en verzorgden zelf tezamen met Margriet het heele programma." „En wat hield dit in?" vroeg de repor ter. „NPu," antwoordde de Prinses, „enkele gymnastische en acrobatische prestaties van de kinderen, waar Ireentje vooral van houdt, en verder een poppenkast- vertooning van Jan Klaassen, die den zieken koning met een wonderdrank beter maakt. De opbrengst van de voor stelling was voor het Roode Kruis: dat hadden ze ook zelf bedacht. Iedereen moest bij den ingang van het zaaltje aan Trix en Ireentje iets betalen, „zoo veel men missen kan", stond er op de convocatie. Samen zaten ze achter een tafeltje en schrapten de namen van de lijst af, zoo gauw de gast betaald had. Maar zoo'n voorstelling in je eigen huis heeft natuurlijk zijn speciale bekoring." De volgende vraag was: „Wij hebben nog nooit een foto gezien van Indië thans worden verbroken, dan ging de Indische bevolking de geschiedenis leert het haar ongeluk tegemoet. En het is juist onze heilige plicht aan die bevolking, onder Gods zegen, geluk en voorspoed te brengen De Rijkseenheid moet derhalve behou den blijven. Wij weten zeer goed. dat vele Katholieken en vele niet-Kathólieke landgenooten vreezen, dat wij nu in de Tweede Kamer de Katholieken samen gaan met de Party van den Arbeid on der den invloed van die party onzen plicht tegenover Indië zullen vërwaar- loozen. Welnu dat willen wij niet. Wij kennen ónzen plicht en zullen dien vervullen en wy eischen dat ook zij, wien wij aan de stembus óns vertrouwen schonken, hun plicht zullen doen. Wij wijlen de Rijkseenheid behouden en wy zullen dit doen weten aan allen, die het behooren te weten, aan allen die er aan mochten twijfelen en aan al onze Land- en Rijksgenooten. hier en overzee. CH. J. L. M. WÉLTER, oud-Minister v. Koloniën M. L. P. BAJETTO, Luit.-Generaal b. d. K.N.I.L. W. J. M. BAURICHTER F. J. P. BÖHM M. W. v. d. DUNGEN, Bestuurs lid v. d. R.K. Middenstandsbond. Verschillende bladen meenen uit deze circulaire tot een mogelijke splitsing in de K.V.P. te kunnen concludeeren. Wij zien het gevaar van een nieuwe katho lieke partij vooralsnog niet en achten ook eventueel haar kans op succes uiterst gering. Toch willen wij reeds bij voorbaat met klem waarschuwen tegen iedere splitsing, daar zij, gezien de politieke ver houdingen in ons land, en zeker in het huidige tijdsgewricht, noodlottig zou zijn voor onze positie als katholieken. Eenheid der katholieken, politiek vertegenwoordigd in de K.V.P., is thans, hoe men ook over het beleid inzake Ling gadjati moge denken, meer dan ooit ge boden. Daarover nader in een volgend artikel. de prinsesjes op het ijs. Hebben ze wel schaatsen gereden of houden ze daar niet van?" „O, ze zijn dol op schaatsenrijden", antwoordde Prins Bernhard. „Ze hebben verleden winter hier al kunnen schaat senrijden en toen ging het vrij aardig, maar nu gaat het buitengewoon goed. Zij zijn iederen dag op het ijs en ze kunnen het al heel behoorlijk. Maar ze zijn niet alleen met schaatsenrijden bezig, ze rijden paard, vrij geregeld, op kleine paardjes en ook op een groot paard en dan hebben ze in Canada ook geskied." Tenslotte werd er nog eens gesproken over de komende blijde gebeurtenis. De Prinses verklaarde nog den. volgenden wensch te hebben: „Toen ik indertijd met het hoofdbestuur van de U.V.V. sprak, heb ik gevraagd, voor ons per soonlijk geen geschenken te zenden. De nood in het land is nog veel te gTOot. Maar wij beiden zouden het heerlijk vinden als die geest van offervaardig heid, die ons zoo getroffen heeft bij de actie van de U.V.V., zou blijven voort bestaan. Als men daadwerkelijk wil hel pen om nood in eigen omgeving te leni gen, dan zou een groote wensch van ons beiden worden vervuld." Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk eenige sneeuw, vooral in het Zuiden van het land. Aanvankelijk matige, later echter toe nemende Oostelijke tot Zuid-Oostelij ken wind. In den nacht strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. Zon 8.22—17.26, maan 11.59—3.52. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat de strocming in de hoogere lucht lagen er op duidt dat belangrijke dalings- gebieden zich althans voorloopig weder om zullen verplaatsen naar de Golf van Biscaye, waardoor de wind in ons land nog steeds in den Oosthoek moet blij ven. Daar niet te verwachten is, dat het hoogedrukgebied over het Oostzeegebied zal verdwijnen, zal de wind in onze om geving tijdelijk moeten aanwakkeren, waarbij de kans op sneeuwval geleide lijk grooter wordt. De circulatie is dus nog steeds zoo, dat de vorst wel iets verder kan af nemen, doch de vorstperiode nog niet beëindigd kan worden, hoewel plaatselijk in den namiddag, tenge volge van de reeds vrij sterke zonne straling, de temperaturen enkele uren boven het vriespunt kunnen komen, voornamelijk in het Zuid- Westen van het land. Hedenmorgen 9 uur werden de vol gende temperaturen gemeten: Vliegveld Twente 11, Den Helder 9, Vlissingen 4, De Bilt 8, Schiphol 10, Vliegveld Eindhoven 8, Vliegveld Leeuwarden —11, Vliegveld Groningen (Eelde) —11, Vliegveld Zuid-Limburg (Beek) —8, Vliegveld Gilze-Rijen 9. Gistermiddag heeft de Koningin op het Paleis te Amsterdam den president van Oost-Indonesië, Soekawati, voor een bespreking ontvangen. Bij dit onderhoud was mr. J. A. Jonk man, de minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, aanwezig. De commandant van de lste militaire afdeeling, kolonel Dudok van Heel, heeft te Amsterdam afscheid van de troepen genomen. De scheidende commandant tijdens zijn toespraak tot de mannen. Het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf wordt van de Zweedsche kerk in Kopenhagen naar den kruiser Oscar 11" gebracht, om naar het vaderland te ivorden vervoerd. Ameland is weer volkomen van de buitenwereld afgesneden. Sinds vijf da gen is niet alleen de verbinding óver zee, doch ook die door de lucht verbro ken. De postboot „Waddenzee", die reeds drie dagen en nachten met tien passagiers vastzit, is gisternacht vlot gekomen, doch vlak bij Ameland weer vastgeioopen. Hoewel de wind veel wakken in het ijs heeft veroorzaakt, zijn de ka pitein en de machinist toch naar het eiland gegaan om levensmidde len te halen. Ook hebben enkele mannen van Ameland levensmidde len gebracht, maar de tocht was le vensgevaarlijk. Schiermonnikoog is eveneens geheel geïsoleerd. De schipbrug bij Deventer is weer over den IJssel gelpgd. nadat het ijs was gebroken. Uitbreiding van de Commissie-Generaal wordt, gelijk bekend, reeds sedert eenigen tijd overwogen. Het, A.N.P. verneemt thans uit welingelichte kringen, dat het Inderdaad in het voornemen van de re- geering zou liggen wanneer de daartoe strekkende wetswijziging zou zijn aanvaard prof. mr. dr. J. H. W. Ver- zijl aan te zoeken in de Commissie-Ge neraal zitting te nemen. Zijn wij wel geïnformeerd, dan zou prof. Verzijl mocht een dergelijk verzoek hem berei ken zich bereid verklaard hebben de functie van Commissaris-Generaal te aanvaarden. Op ruim 81-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gep. luite nant-generaal Chr. van Tuinen, oud commandant van de Vesting Holland. Er zijn nog vele oogenblikken, dat wij weer terugdenken aan de donkere jaren van de Duitsche bezetting en de vele maatregelen die deze tijd met zich bracht. Er is echter één keer een Duitsche maatregel geweest, die de Nederlanders zonder morren, ja zelfs met een zekere blijmoedigheid hebben ondergaan. Herinnert U zich nog, hoe in de eerste dagen van Februari 1943 voor den duur van drie dagen alle openbare vermakelijkheden werden afgelast? Er was verslagenheid onder de Duitschers. In Stalingrad was het 6e Duitsche leger van Von Paulus volkomen ten onder gegaan. Maar bij ons was er een nauwelijks verborgen vreugde in deze Duitsche rouwdagen. Eindelijk, eindelijk was dan het groote keerpunt gekomen. Den tienden Juni 1942 begon von Bock zijn groot zomer-of- fensief, dat hem tot Stalingrad zou brengen. Van Kursk tot voorbij Charkov zette het Duitsche front zich in beweging en korten tijd later lag de vlakte naar Stalingrad voor de Duitschers open. De Russische legers, onder bevel van Maarschalk Timo- sjenko, trokken zich terug ten N.-O. van Stalinrad. Aan generaal Chuikov werd opgedragen den Duitschen ©p- marsch over de vlakte zooveel moge lijk te vertragen. De Duitsche colonnes rukten ten N. en ten Z. van den spoorweg naar Stalin grad op. De Russen concentreerden de verdediging op 65 km. van de stad. Met een macht van 20 divisies viel Von Bock deze' linie aan. De Russische verdediging kon dezen stoot niet opvangen en 31 Augustus werd op 30 km. van Stalingrad een nieuwe linie gevormd. Stalingrad werd beheerscht door een heuvel, de Mamai Kurgan; de Duitschers slaagden erin, dezen heuvel te bezetten. Vanuit het N.-W. was reeds de verbin ding van de stad met het Russische le- HET BELEG VAN STALINGRA D. IDUITSCHE DOORBRAAK!' OP 23 AUG. DUITSCHE RING OM STAUNGRAO D. DOORBRAAK ■OP 14 SEPTJ Station II ger verbroken, zoodat de Duitschers toen feitelijk den toestand in handen hadden. De mannen van het 62e Russische leger bestormden echter binnen het bereik van de Duitsche artilleristen de Mamai Kurgan en slaagden erin den heuvel te heroveren. Deze charge wordt beschouwd als een van de grootste wapenfeiten van den afge- loopen oorlog. In Stalingrad ontwikkelden zich he vige gevechten, maar de Russen zijn nooit uit hun verschansingen op de hooge Wolga-oevers verdreven. Het beleg van Stalingrad. Tegen over de Russen stond het 6e le ger van Paulus. Dit leger telde 22 divi- visies of 300.000 man. De vijf belangrijke militaire objecten welke Von Paulus in handen wilde krijgen waren: de tracto renfabriek, de Wapenfabriek de Roods Barricade, de metaalfabriek Roode Oc tober, de heuvel Mamai Kurgan en de zakenwijk. De „Roode Barricade" was bezet door 10.000 Russische soldaten. Tevergeefs hebben de Duitschers geprobeerd de fabriek te veroveren. Toen na 54 dagen de Russen werden ontzet, waren van de 10.000 man nog 800 overlevenden. De verdedigers van Stalingrad, die 66 dagen de slagen moesten opvangen van de Duitsche overmacht, hadden zich weten te handhaven, toen eindelijk op 19 November, na een beleg van 66 da gen. het Russische tegenoffensief los brandde. Duitsche nederlaag. Generaal Zhoekov die inmiddels van Timosjenko het opper bevel had overgenomen, begon den aan val. Gelijktijdig rukten de Russen van het Noorden en Zuiden in den rug van het Duitsche leger. Andere afdeelingen bedreigden de Duitsche flanken. Op 22 November 1942 werd de ring bij Kalach gesloten, waarmee het lot van de Duit schers was bezegeld. Ontzettingspogin gen mislukten. Zy werden in de kiem gesmoord. spoedig hadden de legers van Zhoekov vele punten weer in handen. Terwijl één deel van het Russische leger de Duit schers naar het Westen joeg, richtte een ander deel zich naar het Oosten en con centreerde zich op Stalingrad met h'et ingesloten Duitsche leger. Op 8 Januari werden twee Russische officieren met een eisch tot overgave naar het leger van Von Paulus gezonden. De onderhande laars werden niet geweerschoten ontvan gen. Toen op 10 Januari het ultimatum afliep, zonder dat de Duitschers dit had den beantwoord, gingen de Russen onder leiding van Rokossovsky tot den aanval over. De Duitsche linies werden overal doorbroken. Op 21 Januari waren de res- DE DUITSCHE NEDERLAAG. RAFIMOVfTCH TALING RAD VRMOSIN Duitsche tegenaanvatle ten van het Duitsche leger samengeperst in de ruïnes van Stalingrad. Het 6e leger was volkomen in disorde en de promotie van Von Paulus tot „General Feld- marschall" zal de nog overgebleven Duitschers wel zeer matig geïnteresseerd hebben. 26 Januari werd het Duitsche leger in twee deeien gesplitst en op 27 Januari kreeg Rokossovsky's leger con tact met de mannen van het 62e leger van Chuikov, die maanden lang de Wolga-oever bij Stalingrad hadden ver dedigd. Op 1 Februari gaven de Duitschers ten Zuiden van de Russische verbinding, met den nieuw benoemden Veldmaarschalk aan het hoofd, zich over. Op 2 Februari 1943 volgde de Noordelijke groep. De slag om Stalingrad was ten einde. Vergeefs trachtten de Duitschers de groote debacle van Stalingrad te ver bloemen, maar het was niet meer moge lijk. De geheele wereld had nu het on_ omstootelijke bewijs gekregen, dat de overmacht van de Duitsche legers' defi nitief was gebroken. Het Haarlemsche Planetarium in het R. K. Lyceum aan den Zijlweg, dat tijdens de bezetting van de school door Duitsche militairen ern stig werd beschadigd, is thans ge heel gerestaureerd en zal Zaterdag 1 Februari weer in gebruik worden genomen. Ir. G. W. Pieterse, oud-leerling van het Triniteitslyceum heeft vier jaren lang. n.I. van 1936 tot 1940, aan dit op- tisch-electrisch instrumentarium ge bouwd. Een bezoek aan het Haagsche Planetarium was voor hem een aanlei ding zelf ook zoo iets te ontwerpen. In Augustus 1936 begon hij met proeven om de mogelijkheid na te gaan op wel ke wijze met eenvoudige hulpmiddelen bruikbare resultaten verkregen konden worden. Hiervoor bouwde hij op den zolder van zijn ouderlijke woning een klein linnen koepeltje om verschillende pro- jectiemiddelen te beproeven. In Juni 1938 ontving hij toestemming van den toenmaligen rector van het R. K. Lyceum, drs. N. Vlaar O. E. S. A-, met betere hulpmiddelen zijn pla netarium te voltooien. Gedurende dezo- mervacantie bouwde hij met eenige an dere lyceïsten een nieuwen koepel. Veel hulp ondervond hij van den amanuensis broeder Pius, die veel voor het tot standkomen van het planetarium heeft gedaan. In het middelpunt van den koepel staat het eigenlijke toestel op gesteld, het instrument bestaat uit twee hoofdbestanddeelen. de sterrenprojec tor en de bus, welke onder een hoek van 23 yt graad met de as aan den on derkant van den sterrenprojector hangt. De aandrijving van de dagelijksche en jaarlijksche beweging geschiedt door kleine 220 volt-motoren. Dit Haarlemsch planetarium, dat el ke kritiek kon doorstaan, had een bij zondere eigenaardigheid. Men zag in dit planetarium n.I. alles van de aarde uit iets was by andere planetaria niet het geval is. Men heeft tan dit ingenieaze werk, dat 2 blaart 1940, even voor het uitbreken van den oorlog, voor het eerst in gebruik werd genomen, niet lang kunnen profiteeren. Na moeitevollen arbeid is de heer Pie terse er in geslaagd, dit kostbaar planetarium te herstellen, waarmee niet alleen het Triniteitslyceum 'n grooten dienst is bewezen, maar al len, die in de gelegenheid zullen worden gesteld hnn astronomische kennis te verrijken. De Haarlemmer W. v. G., beter be kend als „De Waterduiker", zat Don derdag in het beklaagdenbankje voor de Haarlemsche rechtbank. 30 September 1946 was hy weer eens eenige uren in een café geweest, met al de nadeelige gevolgen van dien. Op den' terugweg naar huis zag G. een mooie motorfiets staan. Die trok hem zoo aan, dat hij haar maar meenam. Het echtpaar T. kwam hem tegen op hun weg naar de bioscoop. Even verder ontmoetten ze een kennis, die hun vroeg, of ze een motor fiets gezien hadden. Nadat T. den motor, waarmee hij v. G. had zien loopen, zoo goed mogelijk had beschreven, bleek, dat hét de bedoelde motor was. G. werd even later inzake diefstal aangehouden. Ver dachte had zich herhaaldelijk aan mis drijven schuldig gemaakt. De eisch luid de zes maanden met aftrek. De strijd om Stalingrad werd met een heftigheid gevoerd, die in de verdere oorlogs jaren bijna niet meer is geëvenaard. Een geheel leger verspeelde Duitschland bij den strijd om de stad: 300.000 man werden gedood of geraakten in gevangenschap. Behalve Duitschers 'namen ook Hongaren. Italianen. Roemenen en Kroaten aan den strijd deel. De foto toont eenige Kroatische soldaten bij een vernield stuk geschut. De achtergrond wordt gevormd door de verwoeste huizen van de Russische stad aan de Wolga. De Britsche ambassadeur in War schau, Victor Cavendish Bentinck, heeft het Poolsche ministerie van bui- tenlandsche zaken er Donderdag van in kennis gesteld, dat hy is overge plaatst en elders een hoogeren ambas- sadeurspost zal bezetten. Bentinck, die half Januari uit Londen was teruggekeerd nadat hij aldaar over leg had gepleegd in verband met het feit dat zijn naam genoemd was in het proces tegen graaf Grocholski, zal naar men verwacht Warschau half Februari verlaten. Over zyn nieuwe functie zijn nog geen inlichtingen verkrijgbaar. Bentinck's nota, waarin hy zijn over plaatsing mededeelt, werd ongeveer ge lijktijdig overhandigd met een nota waarin geprotesteerd werd tegen de ar restatie van een employé van de Brit sche ambassade, de translatrice Maria Marynowska door de veiligheidspolitie. Woensdagavond heeft de politie het Buckingham Palace, het verblijf van de Engelsche koninklijke familie, doorzocht naar aanleiding van een telefonische mededeeling. dat er bommen zouden zijn geplaatst, die Zaterdag tot ontplof fing zouden komen. Scotland Yard heeft voorzorgsmaatregelen genomen, hoewel de huiszoeking niets verdachts heeft opgeleverd. Laat u niet terstond gaan, als iets niet zint. Er is zeer weinig noodig om ons overprikkeld gestel, onzg vertroetelde gemakzucht ie storen. j Tegen Hans Fritzsche werd Donder dag voor het denazificatiehof van Neu renberg de maximumstraf van tien jaar dwangarbeid geëischt, terwijl de openbare aanklager Bemhard MUI Ier er zijn spijt over uitsprak, dat hij niet de doodstraf kon eischen. Confiscatie van alle eigendommen en ontzegging van het stemrecht en van het recht zich met politiek bezig te houden werd als bijkomende straf gevraagd. De Britsche marine maakte Donder dag bekend, dat Groot-Brittannië gedu rende de afgeloopen zes jaar 420 mari nevaartuigen geleend en verkocht heeft, of ze wil verkoopen. Het grootste schip was het 29.150 ton groote slagschip Royal Sovereign, dat in 1944 aan Rusland geleend werd en dat nog niet teruggekeerd is. De kruisers Achilles en Ajax, welke tegen den Graf Spee gevochten hebben bij den slag ter hoogte vah de Rio Plata, evenals het zusterschip Leander, zullen aan Voor-Indië verkocht worden. Frankrijk. Nederland en Griekenland hebben het leeuwenaandeel van de vaar tuigen gekregen, resp. 79. 76 en 62 schepen. Nederland kreeg 1 vliegtuigkampschip, zes torpedobootjagers, drie onderzeeërs, 1 fregat, 10 landingsvaartuigen voor tanks. 11 mijnenvegers. 17 motor-mijnen vegers, 8 motortorpedobooten. 4 motor barkassen, 10 motor-barkassen voer de verdediging van havens, en 5 kleinere vaartuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1