i De tram uit het Haarlemsche stadsbeeld? Dr. Taams uit Oostzaan voor het Tribunaal LEKKER WATER VANDAAG! Loslippigheid had ernstige gevolgen Ingenieur uit Bloemendaal sprak in den oorlog voor de radio Democratisch staatsbestel voor Oostenrijk Oost-Indonesië heeft Nederland in vele opzichten noodig" STAD EN OMGEVING Baal Bollenstreek wenscht geen autobus Plotseling einde van het pleidooi v Doordrenkt van holle N.S.B.-phrasen Standpunt der Nederlandsche regeering Nog geen officieel contact met de republiek" Gerepatrieerden uit Ned.-Indië Voor alles een verklaring .J Stationschef te IJmuiden-Oost als gevolg hiervan doodgeschoten AGENDA r onregelmatige MARKT VRIJDAG 31 JANUARI 1947 PAGINA 2 Liederenavond Bernac Poulenc K.A.B. kring Noord Dood in bed gevonden Fotograaf vrijgesproken Burgerlijke Stand Die Schöpfung van Jos. Haydn Uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen Eén jaar voor heling Tafeltennis i 'ïÊÊMm In het Badhotel te Baarn worden de Telex-avvaraten opgesteld, door middel waarvan het nieuws der blijde gebeurtenis bekend zal worden gemaakt. mmmmSm - „Haarlems Bloei" HEEMSTEDE HELPT DE VOGELS „Aerdenhout en Omgeving" GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE ZANDVOORT Strandschap Zandvoort Uitreiking nieuwe bonkaarten Burgerlijke Stand D. J. BESSEM DIRECTEUR OLYMPISCH STADION WALVISCHVANGST BENEDEN DE VERWACHTING Vierde testmatch „Kota Inten" morgen te Hoek van Holland Ruim 75.000 op 15 Januari 99 Voor de vertolking van het Kunstlied ls op de eerste plaats voordracht noodig Alhoewel voor het lied der groote mees ters ook een voldoend mooi-getimbreerd, goed-technisch geschoold stemgeluid mag vereischt worden, neemt dit toch een tweede plaats in. Men noemt dan ook den goeden vertolker van het kunst lied terecht een voordrachtkunstenaar. Zoo'n kunstenaar moet het gedicht, dat door den componist een nieuwe, een nog volmaakter en verhevener gedaante heeft verkregen, uitbeelden. De macht daartoe bezit niet elke zanger, hoe prach tig zijn stem, hoe hoogst muzikaal hij ook is. Pierre Bernac is nu werkelijk eens een model van voordrachtkunste naar. Hij voelt de literaire waarde van 't gedicht, de visie er op van den compo nist aan en weet toet zijn stemmiddelen en gevoel dit op een schier volmaakte wijzg tot uitdrukking te brengen. Liederen van Duparc en Debussy wer den ingeleid door .,Le jugement de Mi- das" van Grety, Poulenc's „Chansons villageoises" (de titel wijst reeds op een ietwat lichter genre dan het kunstlied), door vijf waardevolle liederen van Fauré Fransch programma, grootendeels mo dem, alles hoogst charmant, veelal licht getint en Bernac' stem goed liggend. Bernac is een bariton, doch hij wendt zijn stem gewoonlijk, ook in middenlig ging zoo licht aan, dat men meent een tenor te hooren. Slechts een enkele maat hoorde men een mooi getimbreerd, sonoor baritcngeluid. Doch niemand zal dit hebben betreurd, want de liederen kwamen door de aanwending van andere stemregisters juist volkomen tot hun recht. Poulenc begeleidde meesterlijk, zijn chansons vielen zeer in den smaak der Toonkunstleden. öl. Koop. Woensdag hield Kring Haarlem-Noord zijn jaarvergadering in het gymnastiek lokaal aan de Eemstraat. In .verband met de goedgekeurde nieuwe statuten trad het geheele bestuur af. Na eenige herstemmingen kwam het volgende be stuur to- stand: de heer Haver voorzit ter; de heer B. L. Huiskens, secretaris; de heer J. J v. Stijn, penningmeester en de heeren Visser en Paap als overige be stuursleden. Het Kleinkunstensemble trad hierna op met Thomasvaer en Pie temei. In welverzorgde rijmen werd het wel en wee van de K.A.B. ten gehocre gebracht. De heer Angenent sprak een slotwoord, waarin hy de leden wees op hun taak in het komende jaar en zijn vertrouwen uitsprak in bestuur en leden In de Leidschestraat is een alleen wonende 68-jarige man dood op zijn bed gevonden. Het voorloopige onderzoek heeft uit gewezen, dat de man reeds eeenige da gen geleden overleden moet zijn, want men vond dagbladen van vier dagen in zijn brievenbus. Vanmorgen stond voor den Haarlem- schen politierechter in hooger beroep te recht de fotohandelaar G. M. te Haar lem. De tuchtrechter had hem wegens het te hoog berekenen van de prijzen van foto's veroordeeld tot een boete van 1500.— en daartegen verzette de man zich. Voor salonfoto's had hij 12.per stuk berekend en voor een kabinetfoto 7.50. Verdachte meende geheel bona fide gehandeld te hebben, omdat hy de prijzen van den vakbond aanhield. De Officier van Justitie eischte twee geldboeten van ƒ50.—, maar de politie rechter achtte de feiten niet voldoende bewezen en sprak den fotograaf vry. Geboren: G. P. Nivard—Meijer, z., C. H. M. Molenkampd. Feber, z G. J. Spang—v. Tuijl, z., T. Zuiderduyn— Kooistra, z.. C. WoltersKlees, z., A. 't Hart—Luit, zC. GroenveldPost, z., M. H. de BoerWitteman, z„ M. E. WillemseNunnink, z., S. MetzVeilin- ga. d., T. v. StamJansen, d., C. A. W. de WinterBodden, d. Ondertrouwd: A. C. v. d. Linden en C. E. Spoelder. M. J. Bout en C. M. Ketting. Gehuwd: H. v. Essen en M. C- Nooij B. J. Klein en J. H. de Lijster, J. Ruijs en W. A. A. Themmen. Overleden: T. A. Frencken, 69 j. C. J. Blaauw, 61 j.. K. Mokkenstorm, 11 J., B. J. Houthuijzen—Klaver, 22 j., B. Ho- genbirk, 44 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Geboren: W. van Aalst—Smit d; N. Boumavan der Mey z; Th. Mar kus—Vermeer d; J. Gravemaker—Vlug z. Overleden: A. C. Zandvliet, 5 mnd.. De Kennemer Oratorium Vereeniging, dirigent Piet Halsema, geeft Donderdag 6 Februari, acht uur, in de Gem. Con certzaal te Haarlem een opvoering van „Die Schöpfung" van Jos. Haydn. Mede. werkenden zijn: Maria v. d. Struycken v. d. Adel, sopraan, Han le Fèvre, tenor en Luciën Louman, bariton. Begeleiding, de volledige Haarlemsche Orkest Ver eeniging. Het geheel onder leiding van Piet Halsema. Morgen, Zaterdag, bonkaar,en uitreiken letter O. Voorts ook na-uitreiking schoe nenbonnen. Te Santpoort zijn de letters WZ aan de teurt voor het afhalen bonkaar.en. De onlangs gepleegde distributiemal versaties bij de fa. Enschede vonden he denmorgen voor den Haarlemsehen poli tierechter hun voortzetting in een zaak contra een tweetal personen, die ver dacht werden van heling. H, Z., groentehandelaar, werd veroor deeld tot één jaar met aftrek, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en H. S. te Bloetnendaal kreeg voor het zelfde feit een jaar waarvan 6 maanden voorwaar delijk. le klasse: Prowano 1TOG 3 37; Winfried 3—OZ 1 6—4; Shot 1—Winfried 2 55; OZ 1Te Zaanen 1 46; Heem stede 2—Winfried 3 3—7. 2e klasse A: Rapidity 1TOG 5 82; Heemstede 3—Hotac 1 0—10; OZ 2—GT TC 1 55; TOG 5Heemstede 3 91. 2e klasse B: GTTC 2—DTS 1 6—4; Prowano 2GTTC 2 4—6; Winfried 4— Snot 2 2—8; DTS 1—TOG 4 0—10; TOG 4Te Zaanen 2 100; Prowano 2Win fried 4 73. 3e klasse A: VGZ 1Rapidity 2 28; GTTC 3—Corodex 1 1—9; VGZ 1—ADO 1 4—6; OZ 3—Rapidity 2 3—7. 3e klasse B: Te Zaanen 3Tob Niet 1 55; DTS 2—Te Zaanen 3 37; Tob Niet 1—DTS 2 6—4. r-i- Het recital van Lida Langerveld, viool en Ans Bouter, piano, dat Zaterdag 1 Februari a.s. in de Begijnhof Kapel zou worden gegeven, is tengevolge van de weersomstandigheden uitgesteld tot Za terdag 8 Februari a.s. 15 Februari hoopt Mej. C. Sluis den dag te herdenken, dat zij vóór veertig jaar bij de fa. Randoe te Haarlem in dienst trad. Zij is begonnen als assistent boekhoudster en werd later procuratie houdster, in welke kwaliteit zy thans haar jubileum zal vieren. 0e ongerustheid, die in de Bollen streek heerscht over de eventueele vervanging van de tram door auto bussen op het traject Leiden-Haar- lem, blijft bestaan ondanks de mede- deeling van de directie der N.Z.H., da; er nog in het geheel geen defini tieve plannen bestaan, maar dat het vraagstuk bekeken wordt in verband met de verkeersoplossing in de stad Haarlem. De commissie welke dit probleem on derzoekt, moet eerst nog een rapport uitbrengen en dan komt de kwestie in den gemeenteraad van Haarlem, waarbij en waarna overleg gepleegd zal moeten worden met tal van instanties en ge meentebesturen. In de raadsvergadering van Sassenheim heeft burgemeester jhr. mr. R. Sandbergh van Boelens medege deeld, dat volgens ingewijden de plan nen vervanging tram door autobus Lei denHaarlem doorgang zullen vinden. Deze mededeeling klopt intusschen niet met die van de N.Z.H. zelf. Men kent de bezwaren, namelijk dat de vervoers capaciteit van de autobussen veel te ge ring zal zijn en dat de'veiligheid in de hoofdstraten van de dorpen er niet op vooruit zal gaan. Het eerste bezwaar kunnen wij volmondig deelen, maar het tweede ontgaat ons een weinig, want de lange tramtreinen, die thans door de smalle straten van het traject rijden, leveren heel wat meer gevaar op. De zaak contra dr. Taams uit Oost zaan, die Donderdag mor de Zaan- sche Kamer van 't Haarlemsche Tri bunaal terecht stond, was zeer inge wikkeld. Hij is bekend in Zaansche kringen vanwege zijn hardnekkige houding ten overstaan van het zie kenfonds Zaanland. Vele aanklachten, voornamelijk van oollega's afkomstig, werden voorgelezen. Dr. De Goeje had verklaard, dat ver dachte hem een brief had gezonden via den officier, die by hem was ingekwar tierd, dat verdachte de beruchte Artsen kamer zou inschakelen om het proces te gen het Ziekenfonds, dat verdachte had loopen. verder te doen voeren. Dr. Taams was n.l. de eenige arts in de Zaanstreek, die zich niet wilde neerleggen bij de besluiten van het Ziekenfonds, waardoor het Ziekenfonds hem een boete wilde doen opleggen van f 2000.Dr. Levend, de geneesheer-directeur van het Zieken huis, had een zeer onverkwikkelijk ge sprek met verdachte gehad, waarbij over en weer zware beschuldigingen wer den geuit, die tot een definitieve breuk leidden. Verder had een vooraanstaand lid van de N.3.B. verklaard, dat dr. Taams lid geworden was van de N.S.B. Toen Jan Heijn dit hoorde, heeft hij voor zijn lidmaatschap bedankt, omdat figuren als dr. Taams niet in een „behoor lijke" beweging thuis hoorden. Vele be zwaren hadden ingezetenen van het dorp De sneeuw, hier en daar. opge waaid tot groote hoopen, be dekt het strand en een ijzige wind doet iedereen, die zich langs de kust van de Noordzee waagt, diep in zyn Jas duiken. De ooren tintelen en men verlangt naar warme erwtensoep of chocolademelk in 'n kop, dien bei de handen omvatten. En men verwon dert zich er over, dat men des zomers hier aan het Zandvoortsche strand heeft gebaad. Er is nog meer reden tot verwonde ring, want daar komen, terwyi het toch acht graden vriest, twee mannen in badjas aangeloopen. Ze schijnen weinig hinder te heb ben van de koude; plotseling gaan hun jassen uit en staan ze daar midden in de sneeuw aan den rand van de Noordzee in hun zwembroek je. Ze voelen -even met de teenen hoe koud het water is, maar dan stappen ze toch flink het natte element in. Brrr, mompelt de enkele toeschou wer, die met yskoude voeten op de sneeuw stampt en zyn handschoenen toeknoopt. De beide badgasten plas sen en zwemmen, en ze lachen er ook nog bij, maar spoedig komen ze berug, min of mevr blauw aangeioo- pen. en dan gaat het, als ze zich eerst goed afgedroogd en warm ge wreven hebben, in looppas terug over het strand, dat een ijswoestenij ls geworden. „Het was lekker water vandaag." Dat kan men nog Juist opvangen. Wie deze beide helden zijn? Twee inwoners van Zandvoort, H. Kroo- nenborg en H. Dekker. lederen oag weer of geen weer, zwemmen zij en zij bevinden zich er wel bij. Sinds den zomer hebben zy steeds gezwom men en zy zyn niet van plan er me de op te houden. Een yseüjke sport! ingebracht. Beschuldig* van het feit, dat hij grooté sommen geld had geleend aan Duitsche instanties verdachte heeft een vermogen van f 146.000 was hy opgehaald door den P.O.D., om een ver klaring af te leggen in Purmerend. Op dit bureau had hij alles ontkend, doch zijn vrouw was in een huilbui uitge barsten en ha" geroepen: „Och, beken het maar, je hèbt het gedaan." Ernstig was ook het feit, dat hy men- schen heeft gekeurd voor Duitschland. Verdachte, die buitengewoon spraakzaam was, vond voor iedere beschuldiging een verklaring. De eene aanklacht is inge diend, omdat hy zijn hoofd niet wilde buigen voor de bazen van het Zieken fonds; de andere had een hekje van zijn erf willen hebben en hem daarvoor in rechte gedaagd en de derde had nimmer zijn doktersrekening betaald en ver dachte had hiervoor de hulp van het Kantongerecht ingeroepen. Kortom, het was alles laster. Ook voor het keuren had hy zijn reden: als gemeente-arts was hij tevens ambtenaar en als zoodanig had hy te gehoorzamen aan het college van B. en W. De eentonigheid van het beschuldigen en het verweer van beide partyen werd dan verbroken door het pleidooi van mr. Groot. De verdediger betoogde, dat alle artsen gedagvaard behooren te wor den, die de Ariër-verklaring hebben ge- teekend; dit was minstens zoo erg als het lidmaatschap van de Artsenkamer, een beweging, die niet op de lijst van de verboden vereenigingen voorkomt. De voorzitter vroeg of de verdediger zich tot zijan cliënt wilde bepalen en verzocht het kort te maken. „Als er een menschenleven op het spel staat, kijk ik niet op een minuut," was het verweer. „Wij vonnissen hier niet met den dood straf," was het antwoord. „Nee, maar het tribunaal doodt iemands eer," was de dupliek. De stemming werd gespan nen, temeer daar ook de verdachte aan het pleidooi ging deelnemen. Regelma tig klinkt de hamer en werd men tot de orde geroepen. Na ruim een uur besloot de verdediger plotseling zyn pleidooi met een hevig en aanval opzyn cliënt door te roepen: „Houdt uw mond. Ik kan me nu best voorstellen, dat er men- schen zijn die moeiiykheden met u kry- gen." Eenigszins onthutst door dit einde, verklaarde mr. Dubbtnk uitspraak te zullen doen op 13 Februari. De ijsbond „Hollands Noorderkwar tier" deelt mede dat Zondag 2 Februari tochten zullen worden gehouden. Vertrek 9 uur van Zaandam uit, Hotel „De Post hoorn", 35 en 65 km. toertocht, een mo lentocht en een tocht als volgt: Zaan dam, Monnikendam, Gouwzee, Marken, Volendam, Edam, Purmerend, Ilpendam, Kalf, Zaandam. Van Purmerend uit 3 tochten, een 40, 65 en 75 km. tocht. Ver trekpunt: Hotel „Amicitia" 9 uur v.m. Deze tochten loopen van Purmerend naar Monnikendam. Gouwzee, Marken, Volendam, Edam, Oosthuizen, Purme rend. 5 uur sluiting van de contróle- posten. De commissie, welke het probleem onderzoekt, vergadert vandaag opnieuw, teneinde haar rapport op te stellen. Een nieuw element is de steeds groei ende mogelijkheid, dat 4 Mei de stop treinen in de Bollenstreek weer zullen worden ingelegd. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de commissie van meening ls, dat stoptreinen en autobussen teza men de beste communicatiemiddelen tus- Schen Spaamestad en Sleutelstad zullen vormen. Het groote bezwaar van de vervoers capaciteit van een autobus krijgt een ge heel andere belichting, wanneer men de nie „we bussen met opleggers voor 80 pas sagiers gezien heeft. De mogelijkheden voor de exploitatie van autobussen be ginnen we eerst nu in Nederland te lee- ren. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond hedenmorgen de 46-jarige Marie M. uit"Velsen terecht, die in 1943 den stationschef van IJ muiden-Oost, den heer De Noo, ver raden zou hebben. Verdachte deed een omstandig ver haal van het gebeurde. In de dagen van de staking in 1943 stond zij in een kring van acht menschen, waarbij ook de heer De Noo, te praten. Het gln? natuurlijk over de staking. De heer De Noo moet toen gezegd hebben: „Als alles staakt, moeten de spoorwegen ook maar staken." Verdachte was naar huis gegaan en kreeg daar aan de deur met den NSB- aardappelenhandelaar Moot weer een gesprek over de staking. Moot dacht, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, maar verdachte had hem geantwoord: „Dat moet je niet zeggen. De Noo zegt dat er wel eens een spoorwegstaking van zou kunnen komen Deze Moot had die woorden in zijn ooren geknoopt en ze ijverig oververteld aan den toenmaligen burgemeestr Tjerda v. d. Weiden, die onmiddellijk den beruchten politieman Ritman naar verdachte stuurde. Deze Ritman zou toen tegen verdachte ge zegd hebben: „Vertelt u het hlij maar gerust, het is maar louter informato- risch." 's Avonds echter werd verdachte door burgemeester v. d. Weiden op gebeld met de woorden: „Mevrouw, ik moet u iets verschrikkelijks ver tellen, De Noo is doodgeschoten. Als ik dat geweten had, zou ik niemand naar u toegestuurd hebben." Aldus het verhaal van verdachte die overigens lid van de N. S. B. was ge weest, maar zooals zij zeide. een anti pathie tegen de beweging had gekregen omdat Mussert op zekeren dag in piaats van te Haarlem de ouders van de ge vallenen aan het Oostfront toe te spre ken1 (zooals aangekondigd was) rustig ergens had zitten borrelen Verdachte verklaarde in 1943 bedankt te hebben voor de N. S. B.. maar de president, prof. mr. J. A. van Harrel las een brief voor, dien verdachte in 1944 geschreven had en die zij ondertee- kende met „kameraadske" en „Houzee" Tjeerd v. d. Weiden, als getuige ge hoord, verklaarde, dat hij verdachte niet beschouwde als de hoofd-verant- woordelijke in deze zaak. maar dat hij haar na den dood van De Noo toch maar opgebeld had, omdat hij dacht, „dat zij er ook wel van zou schrikken" Ook verdachte's echtgenoot, de be ruchte N. S. B.er Rosendaal, kwam als getuige voor en verklaarde, dat zijn vrouw „sterk anti-N.S.B." was. De zitting duurt voort Ruim negen kwartier lang hield ir. B. W. te Bloemendaal gistermiddag den voorzitter van de derde kamer van het Haarlemsche Tribunaal bezig met zijn philosophische beschouwin gen over zijn gedragingen tydens den bezettingstijd. Het kernpunt van be- klaagde's betoog lag in zyn vraag, waarom hij, door zijn samenwerking met den Duitscher, zich voor een tri bunaal moest verantwoorden, terwyl Soekarno toch, die met den Japan, ner had samengewerkt, met dezelfde Nederlandsche regeering, die de tri bunalen in het leven had geroepen, kon onderhandelen. Als voorzitter van de Werkgemeen schap Nederlandsche Kultuurkamer trad verdachte vooral als publicist op. Eenige artikelen en foto-copieën van zyn, in Londen opgenomen redevoeringen, voor de radio gehouden, werden geciteerd, waarby de voorzitter nog opmerkte deze hoogdravende bloemlezing wel eens eer der gehoord te hebben uit den mond van den Rijks-Commissaris, Seyss-Inquart. Ir. B. W. kon wel beweren, dat hij zijn houding in bezettingstijd uitsluitend be schouwde als philosoof, hij gaf als zoo danig college aan de Technische Hooge- school te Delft, maar het werpt toch wel een heel ander licht op de zaak, wanneer men bedenkt, dat hij na de ca pitulatie den opperbevelhebber van het Nederlandsche leger, generaal Winkel man, schriftelyk mededeelde, dat er in het geheel geen militaire noodzaak be stond om in de Mei-dagen van 1940 tien duizend landgenooten (N.S.B.-ers) te in terneeren. Afgezien van het feit, dat de beschul digde nooit kon weten of er al dan geen militaire noodzaak bestond, moet deze brief, zooals uit de zitting bleek, opgevat worden als reactie op de op verdachte toegepaste interneering van Mei 1940. De voorzitter had liever gezien, dat verdachte maar meer geschreven had over de toe standen in de Duitsche concentratiekam pen. Ook zijn voor de radio gehouden praatjes van „De geest van onzen tyd," doordrenkt met holle phrasen, de N.S.B. eigen, vormden punten van langdurige debatten, evenals verdachte's houding ten opzichte van de Joden, zulks naar aanleiding van zyn in 1935 verschenen boek „Het wezen van het fascisme." Fel reageerde de voorzitter op een citaat van E W. uitgesproken in October 1940 van achter de veilige microfoon en dat als volgt luidde: Voor de derde maal in dezen winter is het koud. Het vriest flink en dezen keer viel er ook sneeuw. Voor de vogels in de vrije natuur zijn deze koude dagen een ware ramp, dubbel moeilijk, nu de dikke laag sneeuw den natuurlijken voedsel- bodem van de vogels bedekt. In dubbele mate zijn de vogels thans op de hulp van de menschen aangewe zen. Veegt op enkele beschutte plaatsen de sneeuw flink weg en geeft daar wat stukjes brood en kaasrestjes. Zorgt, dat de rumoerige meeuwen niet alles kun nen opeten. Verstrekt den vogels ook een klein bakje met wat lauw water (drink water). Zorgt, dat d„ vogels daarin niet gaan baden, zij zouden dan doodvriezen. Sneeuw oppikken is niet goed voor hen. Uwe kleine zorgen redden hun leven. Op de laatst gehouden vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omgeving" werd de nieuwe voorzitter de heer W. v. Zadel, met eenige toepasselijke woorden ge- installeerd. Vervolgens werd den schei denden voorzitter, den heer H. van Gurp, een geschenk overhandigd en dank ge bracht voor wat hy in de acht en twin tig jaren van zijn bestuurslidmaatschap voor de vereeniging had gedaan. De feestavond werd vastgesteld op 22 Febr. De huisbroeiprijsvraag zal 7 Maart wor den gehouden. De heer P. Berkhout hield vervolgens een lezing over „Palmen in Ned.-Indië", Het is een kenmerkende eigenschap van de Joden, dat ze de hun aange dane kwellingen niet zoo gauw ver geten, want daarom zyn zy besten digd om te blijven zwerven. Is het niet logisch, aldus de voor zitter, dat zij, die uit de hei van Bu- ehenwald of Auschwitz ontsnapt zyn, niet zoo gauw vergeten? Beschuldigde gaf toe dat zyn houding voor critiek vatbaar is geweest, maar hy heeft dit nimmer gedaan met de bedoe ling de belangen van het Nederlandsche volk te schaden. De verdediger kreeg hierna ruim schoots de gelegenheid de philosophische motieven in een kundig pleidooi nader te verklaren. Uitspraak 14 Februari. Donderdagmiddag kwam de gemeen teraad van Heemstede, onder voorzit terschap van den burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, in openbare zitting bij een. Na goedkeuring van ingekomen stukken en mededeelingen werd tijdelijk voorzien in schoolruimte ten behoeve van de Bosch en Hovenschool. Bij het voorstel tot het verleenen van een cre- diet, groot 212.000 gulden voor het her stel van voetpaden en wegen, vroeg de heer Hopstaken (K.V.P.) waarom het werk niet aan den laagsten inschrijver zou worden gegund, hetwelk dan onge veer ƒ5000 zou schelen. Wethouder v. Lent deelde daarop mede, dat bedoeld» firma tijdens de bezetting gecollaboreerd heeft en dat B. en W. haar daarom pas seerden. Nadat de heer Zegwaart (K.V. P.) had aangedrongen op zeer streng toezicht bij het herstel van de paden en wegen, werd het crediet goedgekeurd. Bij het voorstel tot het rooien van een groot aantal boomen, deed de heer dr. Brongersma (P. v. d. A.) een voorstel om de 44 iepen aan de Zandvoorter Allee niet te rooien, welk voorstel werd ver worpen met 105 stemmen. Daarna gin gen achtereenvolgens de punten 7, 8, 9, 10 z. h. st. onder den hamer door, tot bij het voorstel om opnieuw een brug over de Vrijheidsdreef te bouwen, de heer Verspoor zich verzette tegen den bouw van deze brug, omdat hij niet in het landschap paste. Het bleek echter, dat B en W. reeds een nieuwe teeke- ning hadden laten maken, die wel zijn goedkeuring kon wegdragen, waarop dit voorstel werd aangenomen. Nu de gemeenteraad van Amsterdam zijn vertegenwoordiger in het bestuur van het Strandschap Zandvoort heeft benoemd, zal dit openbare lichaam spoe- Gisteren is te Londen aan de ver tegenwoordigers van den raad van mi nisters van Buifcenlandsche Zaken een memorandum van de Nederlandsche re geering nopens het met Oostenrijk te sluiten verdrag aangeboden. Nederland wenscht de totstandkoming van een vry, onafhankelijk en demo cratisch Oostenrijk. Daartoe is, naar de meening van de Nederlandsche regee ring, in de eerste plaats noodzakelijk, dat de voormalige grenzen van Oosten rijk in het algemeen worden hersteld en de smalle economische basis van dit land niet nog meer wordt versmald. De Ver. Naties moeten in overleg met Oostenrijk de maatregelen ontwer pen en uitvoeren, welke Oostenrijk in de huidige omstandigheden in staat zullen stellen geleidelijk een bevredigend niveau van welvaart te verkrijgen. Zoo kan wellicht verme den worden, dat Oostenrijk in de toe komst uit economische wanhoop zich wederom eenzijdig richt op Duitsch land en zyn werkelyke Europee- s c h e functie uit het oog verliest In het verdrag moeten, naar de meening van de Nederlandsche re geering, afdoende garanties worden opgenomen, opdat Oostenryk een werkelijk democratisch staatsbestel verkrygt. Hierbij zal in het bijzonder aan dacht moeten worden gewijd aan een doortastende en krachtige doorzetting van het denazificeeringsproces eenerzyds en het verkrijgen anderzijds van krach tige waarborgen, dat niet Duitsche po litieke, economische, cultureele en mi litaire doeleinden in Oostenrijk worden nagestreefd, hoe ook gecamoufleerd, welke in strijd zijn met letter of geest van de bepalingen van het vredesver drag met Duitschland. Het memorandum verklaart, dat de Nederlandsche regeering geen aanspraak wil maken op reparaties van den Oos- tenrijkschen Staat. Wel echter behoudt de Nederlandsche regeering zich volko men het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade en kosten, welke Nederlandsche onderdanen en Nederlandsche rechtspersonen ten ge volge van den Anschlusz en den oorlog hebben ondervonden. BIOSCOPEN! Rembrandt: Mrs. Miniver (bov. 14 )->• Cinema palace: Het teeken van Zorro (18 j.). Luxor; Russische Rhapsodie (bo ven 14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De nacht heeft oogen (volw), 4 4.30, 7 en 9.15 u. City: Rainbow on th° river (boven 14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 11 Spaarne Theater: Geheim van de onder wereld (14 j-), 2.30, 7 en 9.15 u. Zona. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. APOTHEKEN: De avonddienst wordt tot en met 1 Februari waargenomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6. telef 10378: Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathót, Gr Hout straat 39, telef 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rood, telef 21400 (dag en nacht) Zaterdag 1 Febr. Sta<JSSchomvburg: comedia met J°n" genslyceum, 8 u. óig zijn taak beginnen. Het bestuur is samengesteld als volgt: Voor de gemeen te Zandvoort: burgemeester H. v. Alphen en de raadsleden A. J. v. d. Moolen en J. L. C. Lindeman. Voor Amsterdam: Mr. G. C. Spruyt, gemeentesecretaris. Voor Harrlem: Mr. Th. A. Westra, ge meentesecretaris. Voor den minister van Binnenlandsche Zaken: Th. Steman, ad ministrateur ter provinciale griffie van Noord-Holland. Voor den minister van Sociale Zaken: dr. C. L. de Fouw, phar- maceutisch inspecteur van de Volksge zondheid te Amsterdam. Uitreiking bonkaarten 3e en 4e periode in het distributiekantoor Haltestraat van 912.30 en van 2—3 uur. Maandag 3 Febr. letters A en B. Dinsdag 4 Febr. letters C, D, E. ZANDVOORT. Geboren: D. Termaat en J. Kraayenoord d. Ondertrouwd: J. Michel en M. J. Mo lenaar; j. h. van Zutphen en G. M- Hollenberg. 1 Gehuwd: J. D. de Bruijn en P. J- Kranenburg; c. Bol en A. M. Koper. D. J, Bessem, voorzitter van AFC, 19 heden met groote meerderheid van stemmen gekozen tot directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, blijven de vangstresultaten van de Nederlandsche walvischvaart- expeditie met de „Willem Barendsz" beneden de verwachtingen. Op internationale conferenties is ter voorkoming van uitroeiing van den walvisch bepaald, dat de gezamen- lyke expedities (er zijn er ditmaal der tien) maximaal 16.000 zoogenaamde „blue whale units" mogen vangen. De stand ls volgens een opgave tot 25 Ja nuari j.l. 6496 „units", waarvan de „Wit" lem Barendsz" er 182 voor haar rekening heeft genomen. Gerekend naar den duui van de vangperiode, had de productie naar verwachting circa 370 eenheden moeten bedragen. (Van onzen cricketmedewerker) Ten aanschouwen van 30.000 bezoekers begon heden te Adelaide de vierde test match tusschen Australië en Engeland. Onder prachtig zomerweer en op een goed wicket openden Hutton en Wash- brook, die weliswaar in een langzaam, doch zeker tempo sooorden, de eerste innings voor Engeland. Washbrook was de eerste die op 137 door Tallon op het bowlen van Dooland voor 65 werd uitge* vangen. Hutton had 94 runs gescoord, waarover 4 uur gebat werd. Wederom faalde Hammond en werd voor 18 door ToshacK gebowld. Compton is not out met 7 en Hardstaff met 10. Aan het einde van den eersten speeldag bedroeg de score van Engeland 219 runs voor het ver lie® van 4 wickets. Het bowlen van Australië is zeer zuiver geweest, het fielden schit terend. Het Rts. „Kota Inten". dat met zieke en gewonde militairen uit Ned.-lnó10 naar ons land terugkeert, zal morgen' vroeg 6 uur v.m. te Hoek van Holland aankomen. De debarkatie geschiedt te Rotterdam om 10 uur. Blykens officieele gegevens bedroeg het aantal gerepatrieerden uit Ned.- Indië hier te lande 1 Januari 1947: 75.111, van wie 26.742 mannen, 29.929 vrouwen en 18.440 kinderen. 15 Januari bedroeg het totaal 75 202, van wie 26 780 mannen, 29.959 vrouwen en 18 453 kin deren. Op dien datum waren nog onder weg naar Nederland aan boord van ver schillende schepen 1.145 gerepatrieerden verdeel als volgt: aan boord van de „Nieuw-Holland" 982, van wie 487 man nen, 337 vrouwen en 158 kinderen; aan boord van de „Merwede" 7; aan boord van de „Kota Inten' 40; aan boord van de „Kota Gedeh' 95; aan boord van df „Friesland" 3; aan boord van de „Rem brandt" 18. Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den presi dent van den nieuwen staat Oóst-Indo- nesië, Soekawati. In dit onderhoud stel de Soekawati voorop, dat, daar Oost- Indonesië als staat nog pas zoo kort be staat, het onmogelijk is reeds thans in te gaan op allerlei vragen als regeerings. vorm, presidentieele bevoegdheden, na tionaliteit van de onderdanen, regee- ringsprogramma, verhouding van kerk en staat, economische vooruitzichten en dergelijke. Een grondwet, die deze aan gelegenheden zal regelen, moet nog wor den opgesteld. Het is de bedoeling dat de regee- ringsvorm van onzen staat zal gebaseerd zijn op het parlementaire stelsel, aldus Soekawati Aan den kabinetsformateur. Nadjamoeddin, is uitdrukkeiyk verzocht in het kabinet ook een Nederlander en een Chinees op të nemen, om in de sa menstelling van het kabinet het prin cipe van samenwerkng tusschen de ver schillende bevolkingsgroepen tot uiting te brengen. Over de verhouding van Oost-Indonesië tot' de „republiek" zeide hy: Zy is nie' anders dan een verhouding van staat tot staat, ofschoon wij straks beide deel zul len uitmaken van de Vereenigde Staten van Indonesië. Officieel contact met de „republiek" is er nog niet geweest. Het is duidelijk, aldus Soekawati- ik den band met Nederland gaarne nauw mogelijk zie. In mijn installs rede heb ik reeds doen uitkomen, ^aLr- den inbreng van Nederland en de Ne landers, met wie een duurzame ban1a ie in de Nederlandsch-Indonesische zal vereenigen, een onmisbaar ele 16aj, acht voor het welslagen van den n wen staat. In vele opzichten zullen Nederland nog noodig hebben. °- 1 ^et den opbouw van de departementen; onderwijs, het bedrijfsleven enz. pen, dat Nederland bereid zal zün voor de noodlge krachten af te sta 19» Amsterdam. 30 J8° gsH® De beurs had vandaag een ??eT„ fb verloop. Zoowel in aandeelen a» „eteeK®„ gatles was de affaire van welmjS g l3f nis. De koers van de' nieuwe 10 ,'ter?n stelde zich een fractie boven S1,. ee zal, wanneer de geruchten om vatte' •deuwe Staatsleening waarheid t>Hive'é oorloopig wel op dit peil m»° De aandeelenmarkt was vand» kreft., meer onregelmatig. Walvischyi_nlg »a'p op de hooge koers van giste:ren ^0t i* bod te verwerken en reageerde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2