Wollenstoffen-industrie boven vooroorlogsch peil i TIM TUIMEL KNAPT HET OP Joego-Slavië strijdt tegen Oostenrijk Textielvoorziening voor het publiek nog onbevredigend Schaamtelooze en aanmatigende eischen Wij luisteren naar J Panzéra Arbeidsbureaux tijdens de bezetting SNELTAX Tel. 1.66.44 Niemeijers KOFFIE IJS VEREENIGING „DE VOLHARDING WEET U Fa M. C.HOOLE Leerling-onderhoudsmonteur FLINKE MANGELSTERS, PERSTERS en LEERLINGEN ASSISTENTEN VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN EEN ASSISTENT FLINKE MEISJE* VRIJDAG 31 JANUARI 1947 PAGINA 4 VERLAGING PUNTEN- WAARDEERING Van rijggaren, maasgaren e.d. De Nationale Feestdag Hakenkruisvlag te Rotterdam X. Zijn dochter gewurgd 15 jaar geëischt tegen ontaarden vader GEEN ENGELSCH WEEK-END Bezwaren van Sociale Zaken „KAPELAAN" VERHOEVEN GAAT TROUWEN 44 ambtenaren verloren het leven PLECHTIGE SOLDATENMIS Voor de slachtoffers van Muiden 1JSBRUILOFT TE MARKEN Zeldzaam folkloristisch schouwspel Schaatswedstrijden en -tochten JAAP HAVEKOTTE KAMPIOEN VAN NOORD-HOLLAND Nederlandsche zwemsters naar Amerika? „DE MATADOR" Veilig rijden neem een Leidschevaart 362 NETTE WERKSTER NETTE JONGEN gevraagd uw opuwbon ju Griep Stofzuigers en Electr. bedkruiken „De Rijwieltrust" KACHEL- BLOKKEN CHARLES komt Heemstede Wagnerkade BANEN Zaterdag en Zondag GEOPEND HEERLIJK TAARTJE a f HAZENBERG - BANKETBAKKERIJ TYPISTE FotOCOpieën beter, sneller en goedkoper ERVAREN BOEKHOUDSTER METAALDRAAIER, BANKWERKER, AANKOMEND BANKWERKER OP ACCOUNTANTSKANTOOR IS PLAATS VOOR GEVORDERDE en JONGSTE (mnl. of vr.) Modern Industriebedrijf heeft op aantrekkelijke voorwaarden nog plaats voor (ook leerlingen) ten MONTEUR, ADMINISTRATIEVE KRACHT Goemans' Puddingpoederfahriek N.V. EENIGE NETTE MEISJES. N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN wagens vaste brandstof op Zondag 2 Februari a.s. te worden gelost. De Koninklijke Nederl. Hoogovens etl Staalfabrieken N.V. fe IJmuiden vraag1* voor haar afdeeling Expedil«e Ii«9e^ gevraagd voor alle a'^e®*"W-v Het herstel van de Nederlandsche in dustrie in het algemeen is na taaie In spanning van arbeider en ondernemer gekomen op ongeveer 80 pCt. van de productie van 1938-39. Bijzonder gunstig steekt hier de Nederlandsche wolindus trie af. Met zichtbaren trots deelde de secretaris van de Vereeniging van Til- burgsche Fabrikanten van Wollenstof- fen. de heer mr. B. J. M. v. Spaendonck, op een gisteren te Tilburg gehouden persconferentie mede. dat haar spinne ryen in vergelijking tot het basisjaar 1938-39 een bezettingsgraad van 150 pCt. heeft bereikt. De fabricatie van wollen- stoffen bereikte einde 1946 ca. 122 pCt. van 1938-39. De totale productie bedroeg In 1946 vier en twintig millioen m2 wol- lenstoffen. Wanneer een grootere import van garens uit het buitenland mogelyk zou zyn. zou in 1947 de productie van deze stoffen nog belangryk opgevoerd kunnen worden. Dit alles, aldus spr., on danks het feit. dat het aantal arbeiders, werkzaam in de wolfndustrie, nog ruim 2000 man onder het peil van 1938-39 ligt. Gememoreerd werd. dat de officieele in stanties in Den Haag zich zeer wel be wust zijn van de belangrijkheid van deze industrie. Zij stelde derhalve en stelt nog alle deviezen beschikbaar die noodig zijn om de vereischte hoeveelheid wol aan te koopen en te verwerken. Deze wel uiterst optimistische verkla ringen contrasteeren wel sterk met de al- gemeene en niet ongegronde klacht, over de nog zeer onbevredigende textielvoor ziening van het publiek. In dit verband hielp spr. allereerst het fabeltje uit dg wereld als zouden de fabri kanten uit winstbejag het grootste deel hunner productie exporteeren. Van de in 1946 geproduceerde wollenstoffen werden 1.216.000 m2 geëxporteerd of vijf pCt. van de totale productie. Aan wollen dekens werden 35.000 stuks van de 2.000.000 geproduceerde voor den export beschik baar gesteld, derhalve nog geen~2pCt. Van handbreigarens bedroeg de totale productie 1.650.000 kg waarvan geëxpor teerd werden 40.000 kg of ca. 2% pCt. De geproduceerde wollenstoffen berei ken het publiek voor 60 pCt. via de cón- fectie-industrie en voor 40 pCt. middels den handel. Naar zijn meening lag de tegenstelling tusschen de met een goede bezetting draaiende fabrieken en de ongetwijfeld onbevredigende bevoorrading van het pu bliek voornamelijk aan twee factoren. Ten eerste de groote achterstand, die" in de afgeloopen oorlogsjaren in de textielvoor ziening bij het publiek is ontstaan en vervolgens het feit. dat de Nederlandsche wolindustrie ook voor den oorlog niet ge heel aan de toenmalige behoefte kon vol doen. Dit tekort werd toenmaals aange vuld met den invoer van ongeveer 7% millioen m2 wollenstoffen, welke invoer momenteel totaal is weggevallen. Bij de genoemde twee factoren komt nog dat de overheid een betrekkelijk groot aandeel in de productie opeischt voor de uitrusting van leger vloot en luchtstrijd krachten alsmede die van politie spoor- en tramwegen. Een krachtig protest liet spr. hooren tegen de in een klein deel van de Nederlandsche pers gepubliceerde be schuldiging, als zouden de fabrikanten, en voornamelijk de Tilburgsche, onge veer veertig pCt. van haar productie naar de zwarte markt laten stroomen. Het meest bedenkelijke in deze beschul diging achtte mr. van Spaendonck wel, dat in deze actie naar buiten de in druk werd gewekt, alsof uit ambtelijke gegevens, resp. de juistheid van deze be schuldiging zou kunnen blijken. Derge lijke gegevens of rapporten zijn, aldus spr., bij geen enkele instantie in Neder land aanwezig. Hij deelde in dit verband mede, dat zijn vereeniging zich in De cember 1946 tot den minister van Eco nomische Zaken heeft gewend, met het verzoek een breed opgezet ambtelijk on derzoek te gelasten, teneinde officieel te kunnen vaststellen, of inderdaad de wed- industrie in staat van beschuldiging moet worden gesteld. In antwoord op dit protest merkte een medewerker van een van de gewraakte dagbladen op. dat hij den spreker kon ver zekeren, dat genoemde rapporten wel degelijk bestonden en in Den Haag be rusten. Hij merkte verder op dat de be schuldiging zich niet uitsluitend richt tegen de Tilburgsche wolfabrikanten, doch tegen de textielbranche in zijn geheel. In dit verband wees hij óp het groot aantal processen-verbaal, die eenigen tijd geleden tegen in overtreding zijnde fabrikanten werden opgemaakt. Mr. van Spaendonck zeide dat indien er misstanden bestaan, hetgeen liij ,voor zoover het de Tilburgsche wollenstoffen- fabrikanten betrof ten stelligste ontken de, hij hoopte dat de schuldigen bestraft zullen worden. Op onze vraag of de invoering van het utility-systeem een gunstigen dan wel on. gunstigen invloed op de productie van wollenstoffen zou uitoefenen, deelde hy mede. dat hy er van overtuigd was. dat de invoering van dit systeem niet alleen geen nadeeligen invloed zou hebben op de hoeveelheid te produceeren producten, doch dat de kwaliteit van de wollenstof er zelfs door zou winnen. Met ingang van 1 Februari wordt de puntenwaardeerin» van rijggaren, maas garen, stopgaren en stopzijde als volgt ge wijzigd: De puntenwaardeering van rijg garen wordt gehalveerd, hetgeen betee- kent, dat op één textielpunt in het ver volg 500 yards kunstzijden rijggaren en 200 yards rijggaren van andere samen stelling verkrijgbaar zal zijn. Het aantal kaartjes maasgaren, stopgaren en stop zijde, dat men zich op één textielpunt zal kunnen aanschaffen, wordt gebracht van twee op zes kaartjes in een opmaak van 15 meter per kaartje, in totaal dus 90 meter. Bij anderen opmaak zal wederom voor ten hoogste 90 meter, of gedeelten daarvan, één textielpunt moeten worden afgestaan. Koopt men b.v. vier kaartjes maasgaren in een opmaak van 20 meter per kaartje, dan is men dus één textiel punt verschuldigd. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de puntenwaar deering van festonneer- en naaigaren, haak. en handbreigaren, benevens tapijt wol, ongewijzigd blijft. De directie van de Nederlandsche Steenkolenmijnen heeft in verband met den Nationalen Feestdag bij de a.s. blij de gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, met goedkeuring van de regeering een speciale regeling voor het werk in de mijnen vastgesteld. In het Blij dorpkwartier te Rotterdam reed gisteren een vrachtauto met op den radiateur een groote hakenkruisvlag. Het nummer van den auto bleek onleesbaar te zijn gemaakt. Een passeerende agent heeft nog getracht den auto aan te hou den, maar de chauffeur reed verder en werd later nog in de nabijheid van Overschie gesignaleerd. "j De nieuw benoemde K.N.V.B.-trainer, Jesse Carver. Als dertienjarige jon gen kwam Carver als amateur bij de Blackburn Rovers en op 17-jarigen leeftijd werd hij professional. Tot dusver was hij trainer bij de Rotter- damsche voetbalclub Xerxes", welke club er in toestemde, dat Carver ten behoeve van de training van het Nederlandsen elftal zijn contract met Xerxes niet behoefde na te komen Te Londen wordt een zeer interessante tentoonstelling op het gebied van scheepsbouw en schepen gehouden. Een bijna zeven meter groot model van het grootste schip, de „Queen Elizabeth". In een zitting met gesloten deuren heeft de rechtbank te Breda behandeld de zaak tegen den Roosendaalschen boer C. J. P., die zijn 21-jarige dochter Jo hanna, het oudste van zeven kinderen, door wurging om het leven heeft ge bracht, na haar langen tijd in een bed stede opgesloten gehouden te hebben Hij mishandelde haar dagelijks en gaf haar als eenig voedsel een liter melk per dag. De Officier van het O. M., mr. Hus- tinx, schetste den verdachte als een beestmensch, die nauwelijks volgens het rapport van den psychiater G. B. J. A. Janssens verminderd toereke ningsvatbaar is te achten, welke ver minderde toerekeningsvatbaarheid ove rigens is toe te schrijven aan een door verd. zelf geschapen milieu. Hij eischte 15 jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Als verdediger trad op mr. Drion. Uitspraak over 14 dagen. In het hoofdstuk „Arbeidersbescher ming" van het vanwege het ministerie van Sociale Zaken bij de Rijksuitgeverij in Den Haag uitgegeven „verslag over de verrichtingen gedurende het tweede halfjaar van 1945, met een terugblik op de daaraan voorafgaande periode" wordt ten aanzien van een werkweek van vijf dagen het volgende opgemerkt: Van werknemerszijde wordt vooral in den laats ten tijd aandrang uitgeoefend om te komen tot een werkweek van 48 uren, verdeeld over vijf dagen, waarbij dan gedurende den geheelen Zaterdag en Zondag het bedrijf zou worden stilge legd. Transportmoeilijkheden, het benut ten van den Zaterdag voor het doen van inkoopen en het bewerken van volks tuintjes werden als motief hiervoor aan gevoerd. Ook vele werkagevers stonden niet af wijzend tegenover dit streven. Meer malen is namelijk brandstofbesparing het gevolg van een bedrijfsstilstand op Zaterdag. Van andere zijde wordt echter gevreesd voor een productieverminde ring bij een werkdag van 8y uur. Tot nu toe werd tegenover dit streven een afwijzende houding aangenomen. Slechts in zeer bijzondere gevallen en om economische redenen werd nu en dan een vergunning verleend voor het instellen van een vrijen Zaterdag, mits met behoud van de achtenveertigurige werkweek. Principieel wordt 't standpunt ingenomen, dat de invoering van een werkweek van vijf dagen in het alge meen niet gestimuleerd moet worden. Donderdag 13 Februari zal de heer Louis F. W. Jansen, in de illegaliteit be ter bekend als „kapelaan" Verhoeven, burgemeseter van Cuyk, in het huwe lijk treden met mej. Cor W. M. Pompe, uit IJsselstein. „Kapelaan" Verhoeven was oprichter van „Christofoor" en trad in Amsterdam en Haarlem tijdens de bezetting zeer op den voorgrond bij het organiseeren van het verzet. In bet „Verslag van de verrichtingen gedurende het tweede halfjaar van 1945, met een terugblik op de daaraan voorafgaande periode", als uitgave van het ministerie van Sociale Zaken bij de Rijksuitgeverij1 te 's-Gravenhage verschenen, wordt omtrent de Arbeids bureaux o.a. hefc volgende gezegd: In den bezettingstijd hebben zich zoo wel in het Rijksarbeidsbureau als in de Gewestelijke Arbeidslbureaiux vele ver keerde elementen ingedrongen. Aanvan kelijk waren van de 37 directeuren van de Gewestelijke Arbeidsbureaux 9 lid van de N.S.B. Daar deze bureaux steeds meer werden ingeschakeld bij den ar beidsinzet in Duitscfoland, namen meer dere directeuren en ambtenaren als protest tegen deze maatregelen ontslag, fingeerden anderen ziekte, terwijl weer anderen om hun onvoldoende mede werking werden ontslagen. Gevolg was, dat daardoor de nationaal-socialistische penetratie in de bureaux hand over hand toenam, al moet tegelijkertijd worden opgemerkt, dat vele der over blijvende ambtenaren zich op voortref felijke wijze hebben geweerd bij de sa botage der maatregelen van den bezet ter. De omvang van een en ander wordt wel duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat ongeveer 20 pet. der ambtena ren dier bureaux op een of andere wij ze het slachtoffer werd van den Duit- schen druk en terreur. In de periode Mei 1940Mei 1945 werden 274 ambtenaren gearresteerd, 15 werden geëxecuteerd, 131 werden naar concentratiekamp of tuchthuis overge bracht. Van deze 131 ambtenaren be zweken er 24 in gevangenschap en 5 na terugkeer in het Vaderland. In totaal telden de arbeidsbureaux dus 44 slacht offers. In de Hartebrugskerk te Leiden is een plechtige H. Requiemmis met militaire eer opgedragen voor de militairen, die bij de munitieontploffing te Muiden om het leven kwamen. Onder de belang stellenden bevonden zich o.m. generaal Tans, bevelhebber der territoriale troepen in Nederland, kolonel Spaich, commandant van den M.OD., majoor Tromp, commandant van den O.B.D., de Leidsche garnizoenscommandant, majoor De Schrevel, de rector magnifi cus der Leidsche Universiteit, prof. mr. R. P. Cleveringa, benevens vele fami lieleden van de slachtoffers. Legeraalmoezenier majoor P. Schoone- beek hield een korte herdenkingspreek, waarin hij er aan herinnerde, hoe de soldaten, die bij deze ramp omkwamen, hun leven gaven in den dienst voor het vaderland. „Bij alle droefheid welke ons vervult is het een troost te weten, dat zij gevallen zijn op een oogenblik, dat zij waakzaam en bereid tot dienen wa ren". Een zeldzaam folkloristisch schouw spel zal men Zaterdag a.s. op het eiland Marken kunnen gadeslaan. De Marker IJsclub heeft het initiatief genomen tot het houden van een bruiloft op het ijs in de haven van het eiland Drie bruids paren zullen daar des middags om half drie hun „huwelijksinzegening" beleven, daarbij gekleed' in eeuwenoude Marker - costuums. Een der bruidjes draagt een wit gewaad, hetgeen beduidt, dat er geen enkel sterfgeval in de familie is te betreuren, het tweede is in het rood gekleed, de kleur van het huwelijk, ter wijl het derde in het zwart is gehuld als teeken van ondertrouw. In optocht gaat de bruidsstoet van het dorp naar de ha ven, waar lange tafels voor de feest vierders worden opgesteld. De laatste maal, dat men zoo'n feest heeft kunnen organiseeren, was in den winter van 19391940, toen men voor het eerst sedert twintig jaar een brui loft op het ijs kon houden. De Turksche minister van Binnen- landsche Zaken, Sukru Sokmen Suer, heeft de nationale vergadering medege deeld, dat uit te Istanbul in beslag ge nomen documenten en geheime brieven blijkt, dat oen ondergrondsche organi satie de omverwerping van de regee ring en het ondermijnen van de veilig heid des lands voorbereidde. Deze ver klaring van Suier is gedaan, nadat een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar vermeende revolutionnaire communis tische activiteiten in Turkije. 26. Nieuwsgierig naar wat de uitslag van het avontuur zou zijn, klom Tim het laddertje op en duw de het luik open. Hij moest eerst even aan het schelle dag licht wennen en knipperde met zijn ogen. Het bleek, dat hij in de buurt van de haven terecht was gekomen. Het luik bevond zich vlak bij de kade. muur en rond om zich heen zag hij allemaal kisten en balen, die daar kennelijk lagen te wachten om verscheept te worden. En daar lag het einddoel van de hele affaire: een tankschip. Nota bene een schip van de Benzine-maatschappij. „Tjonge, tjonge, wat waren er een bende personen bij deze zwendelgeschiedenis betrokken. Dat zou wat stof doen optvaaien als Tim de zaak tot een goed einde zou weten te brengen. Daar twijfelde hij zelf nu niet meer aan. Hij wist nu immers alles wat hij weten wilde! Wat hij nu nog te doen had, was naar het politie-bureau loopen en alles aan den commissaris uitleggen (Van onzen Weenschen correspondent) WEENEN, 26 Januari De optimistische stemming in Oosten rijk omtrent het gunstige verloop der Londensche voorbereidende besprekingen is plotseling verbroken door de publica tie der Joegoslavische eischen aan Oos tenrijk. Terwijl dit land nu zelf ook in Londen vertegenwoordigd zal zijn, en zelfs Rusland met deze uitnoodiging accoord ging, doet de Zuidelijke nabuur een laatste poging om ten koste van het verarmde Oostenrijk een groot voordeel te behalen. De Oostenrijksche regeering was echter op eiken aanval van deze zijde voorbe reid en zij zal ongetwijfeld met het beste verdedigingsmateriaal toegerust haar standpunt van Londen kunnen bepleiten. Want in strijd met alle regelen der kunst, had Joegoslavië reeds maanden lang een openlijken strijd tegen Oosten rijk gevoerd. Niet alleen in het land zeif verschenen er regelmatig artikelen over de „onderdrukking" der Slowenen in Oostenrijk en over hun rechten die in Karnten en Stierken met voeten werden getreden, maar ook in Oostenrijk drong deze actie door. Reeds langen tijd trof men hier een aantal Joegoslavische atta- ché's en journalisten aan die over onbe perkte geldsommen en andere middelen beschikten om tegen Oostenrijk te agee- ren. Er werden recepties gehouden, waar op iedere journalist tusschen de meest uit gelezen spijzen de Joegoslavische eischen kreeg opgediend. Terwijl de Oostenrijksche kranten onder de grootste papierschaarsch- te leden, gaven verschillende Joegoslavi sche persfoureaux mededeelingen, berich ten en vlugschriften uit, waarin onom wonden alsof het de onaantastbare waarheid betrof over allerlei grens incidenten en conflicten werd geschreven. Ofschoon men dus op het ergste was voorbereid, is men toch ten zeerste ont steld over het matelooze, schaamtelooze en aanmatigende kaliber van de feitelijk gestelde eischen. De reactie hierop in Oostenrijk is tweevoudig. Het meerendeel der inwoners vindt deze eischen zoo be lachelijk, dat zij er niet de minste aan dacht aan willen besteden. Bovendien meent men te weten, dat Amerika, Enge land en Frankrijk de onaantastbaarheid van het Oostenrijksche grondgebied zul len bepleiten en ook van Rusland ver wacht men een gelijke houding, omdat Stalin aan President Renner het herstel der grenzen van 1938 heeft beloofd. Nauwkeurig beschouwd zijn deze eischen dan ook zoo hoog, dat menige Joegoslaaf zich over zijn land, of beter gezegd over zijn regeering, schaamt. Het is voor iemand die Oostenrijk kent on denkbaar, dat steden als Klagenfurt en Villach Joegoslavisch zouden kunnen worden, dat het zoo prachtige gebied rondom de Wörthersee, met zijn zoo bij uitstek Oostenrijksche bevolking, van het overige land zou worden afgesneden en dat het toch al verarmde Oostenrijk op deze wijze een aantal goed function- neerende industrieën zou moeten verlie zen. Andere landen, die meer onder het oorlogsgeweld hebben geleden, stellen zich tevreden met bescheiden grenscor recties; maar Joegoslavië eischt een levensorgaan van Oostenrijk, namelijk van Karnten 2470 vierkante kilometer met 180.000, en van Stiermarken 130 vierkante kilometer met 10.000 inwoners, zonder dat er ook maar een schijn van rechtvaardiging voor dezen eisch kan worden gevonden. Want de zoogenaamd onderdrukte Slowenen vormen hier wer kelijk een minderheid van 26.000 men- schen. Ofschoon deze argumenten vrij duide lijk zijn, is toch een andere, meer cri- tische groep Oostenrijkers voorzichtiger in haar reactie. Volgens ban meening zijn niet de eischen zelf belangrijk, doch de aangegeven motiveering mej de daar onder verborgen bedoelingen. Volgens nieuw diplomatiek recept stelt Joego-Slavië zulke hooge eischen om ten minste een gedeelte daarvan te bereiken. Want onder de opgegeven motieven wordt met geen woord gerept over de Sloweensche bevolking. Daartegenover wordt het geheele probleem overgebracht op het terrein der schadevergoedingen. Vooreerst beschuldigt men er Oostenrijk van, dat het reeds vóór 1938 een aanval op Joego-Slavië zou hebben voorbereid! Dergelijke argumenten, die ook in 1940 werden uitgespeeld, hebben echter in 1947 aan kracht verloren, vooral wanneer men bedenkt, dat Oostenrijk in 1938 slechts een leger had van 30.000 man, terwijl Joego-Slavië over twee millioen soldaten beschikte. Het tweede motief echter zal Oostenrijk meer moeilijkheden verschaffen, omdat het beschuldigd wordt vrijwillig aan den Hitler-oorlog te hebben deelgenomen. Het zal de voor naamste taak der Oostenrijksche dele gatie zijn, dit argument te ontzenuwen en aan te toonen dat de Oostenrijksche staat als zoodanig geen Hitlervazal is ge weest. In dit opzicht wordt Oostenrijk oogenschijnlijk door Tsjechoslowakije ondersteund. Want dit land heeft door dr. Clementis, den secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, verklaard, dat het Oostenrijk niet op één lijn stelt met Duitschland. Wel willen de Tsjechen in het bezit komen van een halven vier kanten kilometer Oostenrijksch gebied, maar zij eischen deze strook land niet als schadevergoeding, doch willen dit op normale wijze van den nabuurstaat koo pen. De Ijsbond Noord-Hollands Noor derkwartier organiseert Zondag weer zijn populaire dorpentochten. Te Zaan dam (hotel de Posthoorn) is de start voor de tochten over 35 en 65 km., te Purmerend (Amicitia) voor tochten over 40 en 75 km. De tocht over 35 km. gaat o.m. door de Zaansche Molen streek, die over 40 km. over de Gouwzee en doet Marken, Volendam en Oosthui zen aan. Deelnemers aan de kleine tochten behoeven niet vóór twaalf uur te starten. De Ronde van Loosdrecht over 120 km- wordt Zaterdag gehouden op de Loos- drechtsche Plassen. De start is 's och tends om 11 uur. De Ijsbond Noord-Hollands Noor derkwartier deelde ons voorts nog mede, dat er gereden kan worden van Zunder- dorp naar Monnikendam. Een tocht van Schagerbrug naar Anna Faulowna Is in voorbereiding. Donderdagmiddag hebben de beste Westelijke rijders te Anna Paulowna om het korteibaan-kampioenschap van N-' Holand gestreden. Dat er felle strijd geleverd werd blijkt Wel uit de gemaak te tijden, hoewel daarbij rekening dient gehouden te worden met den sterken Oostenwind, die over de open baan stond en die de tijden ongunstig beïn vloedde. Jammer was het, dat de Am sterdammer Roos in zijn eersten rit te gen Jaap Havekotte, die door Roos werd gewonnen, niet op de hoogte was van de regeling, dat er op tijd gereden werd. Hij gaf zich niet ten volle en dit kostte hem de derde plaats. De uitslag luidt: 1. J. Havekotte (Am sterdam) 15.3, 15.2, 15.5 en 15.6 sec. 2. J de Rooyen (Badhoevedorp) 15.6, 15.8, 15.6 en 15.8 sec. 3. C. A. Bossen (Am sterdam) 16, 15.9, 16.4 en 15.8 sec. 4. J- A. de Roos (Amsterdam) 15.6, 16.1. 1' en 16 sec. 5. C. Boot (Schagerbrug) 15.9, en 15.9 sec. Er worden op het Oogenblik bespre kingen gehouden met een vertegen woordiger van de stad Holland uit den staat Michigan (V.S.), teneinde een Ne derlandsche sportploeg in de maand Augustus van dit jaar naar Amerika te laten komen. Men heeft in het bijzon der interesse voor Nederlandsche zwem sters, die men gaarne in Amerika zou zien zwemmen. Aangezien aan een. ploeg van vier tot zes zwemsters wordt ge" dacht zou een keuze moeten worden ge daan uit de borstcrawl-zwemsters Han' nie Termeulen, Bep van Schaik en Irxn9 Sehubmacher, de rugerawl-zwemster® Greétje Gaillard en Irene Koster, Van Feggelen en de schoolslag-zwemsters Nel van Vliet, Jannie de Groot en W» Haverlag. Leicester en Brentford ontmoetten elkaar heden ten tweeden male in de vierde ronde voor den Engelschen beker- De wedstrijd eindigde na verlenging an dermaal in een gelijk spel (00). VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 16.00 Voor dracht, 16.30 Zang, 17.15 Jeugd, 17.45 Sextet, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Vrij en blij, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Nat. programma, 21,30 Gram., 21.40 Lezing, 22.00 Nieuws, 22.15 Vraag aan voorbijg., 22.45 Avondoverden king, 23.00 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 12.35 Sky- masters, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 14.00 Kookkunst, 14.20 Gram., 15.20 Hoorspel, 16.00 Eddy Walis, 16.30 Jeugd, 17.00 Or gel, 17.30 Lezing, 18.00 Nieuws, 18.20 Jan Corduwener, 18.40 Gram., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Lezing, 19.30 Lezing, 19.50 Nieuws, 20.05 Nat. Progr., 21.30 Lezing, 21.45 Gram., 22.15 Jazz, 22.40 Avondwij ding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. ZATERDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.15 Luisterspel, 10.45 Gram., 11.00 Zonne bloem, 11.45 Fam. ber., 12.03 Recital, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Ned. Strijd krachten, 13.50 De Tooneelkijker door mr. Jan Derks, 14.00 Gram., 14.15 Engel- sche les, 14.45 Gram., 15.45 Kiosk, 16.00 Liederen, 16.30 Causerie, 17.00 Wigwam, 18.00 Dinermuziek, 18.15 Lezing, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Buffalo Bill, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Gewone man, 20.15 Gram., 20.30 Lichtbaken, 21.00 Die Fledermaus, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.20 Gram.» 23.30 Klaas van Beeck. HILVERSUM n - 415 M. 7.00 NieuWS, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 Waterst., 9.50 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.20 Feuil leton, 10.35 Zang en piano, 11.00 Gram-» 12.00 Johan Jong, 12.30 Kalender, 12.35 Eddy Walis, 13.00 Nieuws, 13.15 Debussy, 13.35 Lezing, 14.00 Liederen, 14.15 Sport, 14.30 Radio Philh. Orkest, 15.30 Boek, 15.45 Huismuziek, 16.10 Lezing, 16.25 Ramblers, 17.00 Gram., 17.30 Lezing, 18.00 Nieuws, 18.15 Johan Jong, 18.45 Repor tage, 19.00 Concert, 19.30 Causerie, l9-4*? Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.15 En nuOké, 21.30 Lezing, 21.45 Gram-» 21.55 Staf muziek, 22.30 Hoorspel, 23-00 Nieuws, 23.15 Hobby hoek, 23.00 Nacht voorstelling. Kleeding- en stoffenhuis Zoo Juist ontvangen: Blauwe en bruine kin- derjassen, leeftijd van 5 tot 10 jaar Vanaf f 22. 35 punten. Eenige 2-rij C06tuums en overjassen. DE MATADOR Anegang 21 Haarlem Telefoon 13438 GEVRAAGD voor 2 of 3 ochtenden per week. Aanmelden tusschen 122 uur of na 6 uur. Mevr. Peters, v. d. Meer straat 40, Haarlem. roor werkplaats en loop werk Liohtdrukkerij DE ROOIJ. Schagchelstraat 14. Chemisch reinigen van meubelen. Kleverl. 71 (Bloemendaal) Telef. 22965 Haarlem leden onder uit voorraad leverbaar. ZIJLSTR. 64 HAARLEM TE KOOP PRIMA f 75.— per 1000 K G. af werf, Vijfhuizen. HOUTHANDEL „WAT NU" Telefoon Haarlem 18483 Concertbureau Alphenaar tl VERLICHTING - MUZIEK - LAGE TOEGANGSPRIJZEN dat wfj nog steeds goede prijzen betalen voor Uw Huishoud- of Industrie-Naaimachine met of zonder motor? Merk of defect geen bezwaar. Rijksstraatweg 250 Haarlem-Noord, Telefoon 22787 Telefoon of" briefkaart en wij komen. ONZE ATTRACTIE VAN ZATERDAG (inlevering 75 gr. suiker). SPAARNE 6870 TEL. 21275 HAARLEM gevraagd, zoo mogelijk voor cpt'ect. Sollicitaties met uitv. inlichtingen onder no. 87667, bureau van dit blad. FOTO HILARIUS GROOTE HOUTSTR. 102 - TEL. 10866 VOOR ENKELE JONGELUI MET AMBACHTSSCHOOL-DIPLOMA (mach. bankw. of insirumeni- maker) en 12 jaren prakiijk besfaaf gelegenheid lof plaaising als Gelegenheid iof aanmel ding dagelijks van 912 en 1417 uur, Personeels- afd., Zijlweg 136. K OU SENFABRIEKEN HIN N.V. HAARLEM gevraagd. WASSCHERIJ BEELEN, Blee- kersvaariweg 13, Heemsfede. Voor spoedige indiensttreding gevraagd Vereischten: Kennis van Fransche, Duitsche en Engel- sche taal, praktijkdipl. Boekhouden. N.V. MODEMAGAZIJNEN van C. H VOGELZANG Groote Houtstraat 2630, Haarlem, Telef. 10490 GevraagdBEKWAAM alsmede Adres: KAFTIJN, Korte Spaarne 11, Haarlem. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent opleiding en ervaring onder no. 87687 bureau van dit blad. Zich fe vervoegen 's avonds iussen 810 uur, 's Zaierdags lussen 25 uur, Sanlpooriersiraai 18, Haarlem. Geert Hoogeveen's Garagebedrijf, Mr. C'ornelisstraat 54, Haarlem, vraagt voor het voeren van correspondentie en eenvoudige boek houding. te Haarlem vraagt voor direct voor haar inpakafdeeling Goed loon. Tramkosten worden vergoed, kantoor Raadhuisstraat 2. Haarlem-Noord, Aanmelden; In verband met de weersgesteldheid behooren (kolen, cokes, briketten enz.) tusschen 7-18 uur door geadresseerden Deze dag zal medetellen voor de berekening van den vrijen lostermijn en van het staan geld. Inlichtingen aen de stations. De Directie. Gegadigden moeten een behoorlijke kennis van.de de talen bezitten, benevens ervaring op het gebied v een internationale expeditie. Sollicitaties, vergezeld v ^ezer recente foto. worden uiterlijk 8 dagen na plaahsinë ^oeVe advertentie ingewacht bij de Sociale Afdeeling BUJe STOOMWASSCHElriJ0rfen> EERSTE HAARLEMSCHE Kampersingel 5056

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4