STAD EN OMGEVING IN DE GROTTEN DER APENNIJNEN Ook kolenvervoer per vrachtauto Vermolmde strt WÊm Wederopbouw-misère Tocht van ontdekkingsreizigers Ons babykoekje Van Weert AGENDA' .J J 2.500 vrachtwagens ingeschakeld J érn onregelmatige DINSDAG 4 FEBRUARI 1947 PAGINA 2 „Intermezzo" van „Ludamus" Strijd tegen de sneeuw „Haarlems Zanggenot" HEEMSTEDE Eereschuld en dank baarheid ZANDVOORT Geringe built Zoo de waard is. Uitreiking bonkaarten Diefstal in slagerij BLOEMENDAAL Prijzencommissie HET SLOT VAN EEN TRAGEDIE De aanstaande blijde gebeurtenis Reddingsbrigade Huize „de Tweesprong" Consumenten-crediet Nieuwe bonkaarten VELSEN-NOORD Bonkaarten-uitreiking VELSEN Gasvergiftiging: Kath. Fïlmactie BEVERWIJK FINANCIEEL BELEID Zij maken de raitten vet GEEN TWEE MATEN CASTRICUM Openstelling gemeentehuis N.I.W.LN.-cómité Filmavpnd ASSENDELFT Voor boeren en tuinders LISSE K. A. J. De slag om Arnhem Een stad gebouwd op een zaal Anegang 46 Burgerlijke Stand „De klokken van Corneville" Zeer geslaagde opvoering Personalia NOORDWIJKERHOUT Raadsvergadering NOORDWIJK Distributiekring Noordwijk Na-uitreiking bonkaarten Afhalen huisvuil VOORHOUT R.-K. Arbeidersbeweging V^aar zijn onze troepenschepen? Legervliegtuig neergestort Eén doode, een ernstig gewonde Spaarbank schryft rente bij HOOFDDORP FEESTAVOND K.A.B. NIEUW VENNEP Uitreiking bonkaarten zelfverzorgers Voetballers op de schaats te Spaamdam Directie Concertgebouw STAATSLOTERIJ MARKT Het Is prettig, wanneer een dilettan- tenvereeniging uit de oude doos stapt en wij togen gisteravond met vele menschen vol verwachting naar den Stadsschouw burg, waar de R.K. Gemengde Tooneel- vereeniging „Ludamus" een spel van haar regisseur, den heer C. J. Pieters, ten tooneele zou voeren, dat den titel „Intermezzo", draagt en dat volgens het programma een stuk is met na-oorlog - sche verhoudingen, waarin personen op treden. zooals wij er in dezen tijd velen vinden. Van die na-oorlogsche toestanden, weike de inleiding belooft, valt weinig te bespeuren en wat de menschen in het spel betreft, die ontmoet men te allen rijde. Ofschoon de door den schrijver uit gewerkte ideeën (en dialogen) soms niet onaardig zijn, kan men toch onmogelijk spreken van een goed opgebouwd too- neelstuk, want da_rvoor ontbraken be paalde hoogtepunten. Vooral aan het einde,, van de twee eerste bedrijven waar eigenlijk van geen einde sprake is stoort dit bijzonder. En dan is er nog iets anders. Was het nu beslist noodzakelijk om een nichtje aan een vollen neef te koppelén, en zeker in dit geval, waar de auteur-regisseur een R. K. vereeniging zijn spel laat op voeren? De regie van den heer Pieters verdient over het algemeen groote lof. Er was bovendien gezorgd voor een keurig décor en goede cos.umeering, zij het dan uit sluitend 20ste eeuwsche pakjes. En wat de spelers aangaat, dezen heb ben hun best gedaan. Dora van der Lin den," Ans Swart en Ans Veling gaven natuurlijk en gevoelig spel te zienv vooral de laatste een heel jong sterretje was een openbaring. Blanche Holzhaus, een debu ante, heeft beslist talent, hoe wel zij ietwat te bestudeerd sprak en ac teerde. By de mannelijke rollen onder scheidde zich Gé Hurkmans, die beter was dan ooit. A. S. De aanhoudende sneeuwval in den af- geloopen nacht heeft aan den Reinigings dienst wel zeer hooge eischen gesteld. De zout- en zahdstrooimachines rukten Maandagavond al vroeg uit. Met 't kost bare zout moest echter zuinigheid wor den betracht. Het bleek al spoedig nood zaak de motorsneeuwploegen er bij te roepen. Den geheelen nacht is geploegd en ook nu nog worden de werkzaam heden vervolgd. In de jl. gehouden vergadering van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" werd met algetneene stemmen tot dirigent ge kozen de heer Tom de Vries, toonkunste naar alhier. De repetities zullen worden hervat in gebouw „Cultura" aan de Jans straat, waarover nog nadere bijzonder heden zullen volgen. Maandagavond hield het Hoofdcomité Eereschuld en Dankbaarheid" een film avond in het R.K. Verenigingsgebouw, die, niettegenstaande de overigens ver klaarbare slechte opkomst, toch uitste kend geslaagd is. De propagandist, de heer M. Kroes, liet da documentaire oorlogsfilm over de bevrijding draaien. De film bestaat uit een aantal flitsen over den titanenstrijd, dien de geallieer den hebben moeten voeren. In de pauze hield de heer Kroes een propagandistische rede over het werk van het Comité ..Eereschuld en Dankbaar heid." Te Heemstede zal spoedig worden overgegaan tot oprichting van een Bond van Oudstrijders. Een collec.e bracht f 78,— cp. Hedennacht trof een bewaker van den Nachtveiligheidsdienst in de Gra- vinnesteeg een deur van ten suikerpak huis open. Inbrekers hadden aan den achterkant een raam opengesneden om zich toegang te verschaffen. Met mede neming van een paar kilo suiker had den zjj als heeren het huis door de voordeur verlaten. De politie heeft de Haarlemmers N. en H. gearresteerd inzake oplichting. N. stond in connectie met een Amsterdam mer, met wien hij een koopovereenkomst had gesleten inzake 'verkoop van 8400 textielpunten tegen 30 ct. per stuk. Teen H. de pun:en in ontvangst geno men had. zei hij tot den Amsterdammer, dat hij zijn geld van huis zou halen. N. kwam echter niet terug. Later bleek, dat de bonnen bovendien valsch wareh. Morgen, Woensdag, bonkaarten afha len RaRus. Gisternacht is bij een slager in de Gi- braltarstraat ingebroken. De bult was duizend vleeschbónnen, vijftig gulden en ïWee kilogram vleesch uit de ijskast. Tegen den in Eist aangehouden R. B- heeft de Haarlemsche politie proces-ver baal opgemaakt inzake diefstal. B. had uit zijn kosthuis In Haarlem distributie kaarten en een damesmantel ontvreemd. Hij heeft bekend. De plaatselijke Prijzencommissie ves tigt nogmaals de aandacht van winke liers en neringdoenden op het wettelijk voorschrift om in hun winkel of be drijfsinrichting op voor het publiek dui delijke wijze, prijslijsten aan tebrengen, resp. hun uitgestalde waren afzonderlijk te prijzen. Het secretariaat der commissie is on dergebracht bij de afd. Sociale Zaken, Bloemend.weg 237a te Overveen In den nacht van 10 op 11 April 1945 wachtten de ondergrondsche strijders in Aerdenhout nabij „Mariënbosch" tever geefs op de aangekondigde „dropping" van wapens uit een Engelsch vliegtuig. Na de bevrijding bleek dat dit vlieg tuig een bommenwerper in de duinen van de Amsterdamsche waterlei ding onder Zandvoort, (nabij het zoo genaamde Kromboomsveld) was neerge stort in een als mijnenveld aangeduid terrein. De omgeving lag bezaaid met wapens en munitie en een kruis duidde de rustplaats aan van 6 „Anglo-Ameri- «aansche Vliegers." Bij nadere onderzoe. kingen bleek zich onder het wrak nog een half verkoold lijk te bevinden. De zeven lijken zijn toen in kisten gedaan en ter plaatse opnieuw voorloopig be graven. De toen nog aanwezige Duit- schers vertelden dat de bommenwerper in den bewusten nacht orider Santpoort was neergeschoten en te Zandvoort neergestort. De stoffelijke resten der omgekomen bemanning zijn dezer dagén door den geallieerden ljjkenbergingsdienst opge graven en naar een militaire begraaf plaats overgebracht. De wrakstukken zijn opgeruimd, zoodat thans ter plaat se niets meer herinnert aan deze oor logstragedie. Op initiatief en onder leiding van mevr. Van Alpben is een hoeveelheid wol verzameld, waarvan een aantal da mes belangeloos baby-kleertjes Heeft gebreid. Het is de bedoeling deze kleertjes uit te reiken aan de moeders omstreeks het tijdstip, waarop de blijde 'gebeurtenis in het Prinselijk gezin plaats vindt. De kleertjes zijn te bezichtigen in de etalage van de ijs-firma Petrovitch aan de Kerkstraat. De Zandvoortsche* Reddingsbrigade, die in het badseizoen belangeloos op het „vrije strand" dienst doet, houdt Don derdag 6 Febr. a s. een ledenvergadering in „Ons Huis". Eer. belangrijk agenda punt is de bespreking van de viering van het 25-jarig bestaan op 27 Maart a& Het gebouw van de Amsterdamsche vacantiekolonie aan de Kostverloren- straat is thans ingericht voor de huis vesting van ongeveer 80 jongens van 14—18 jaar, wier ouders tijdens den oor log zijn vermist, overleden, of thans nog in kampen verblijven. Dit tehuis wordt bestuurd door de stichting voor bijzon dere jeugdzorg. Het aantal aanvragen voor het con- sumentencrediet bedraagt 330. Met de uitreiking van de credietboekjes is een begin gemaakt. Morgen, Woensdag, kunnen de letters F t/m H nieuwe bonkaarten afhalen. Morgen, Woensdag, is het voor de let ters R t.m. Z nieuwe bonkaarten afha len. Bioscopen: Rembrandt: Mrs. Miniver (boven 14 J.) 2.30, 6.30 en 9.15. Zond. 1, з.45. 6.30 en 9.15 u.; Cinema-Palace; Het teeken van Zorro (18 j.); Luxor: Russische Rhapsodie (boven 14 j-.). 2. 4,15. 7 en 9.15 Frans-Hals: De nacht heeft oogen ivolw.), 2. 4.30. 7 en 9.15 u City: Rainbow on the river (boven 14 j.). 2.15. 4.30. 7 en 9 15 u: Spaarne-Theater: Geheim van de onderwereld (14 j.). 2,30, 7 en 9.15. Zond 2 4.15. 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 8 Februari waargenomen door Th A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tei 11596; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek. Fr H^lsplein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr 39 tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd. tel 21400 (dag en nacht). Woensdag 5 Februari Stadsschouwburg; Amac. Juncti met ..Antigone" 2 u. Charlotte Kohier met Oompjes Droom 8 uur. Tengevolge van de strenge vorst is de Waal bij Tiel geheel dichtgevrorenzoodat de veerpont niet meer kan varen. Men heeft thans over het ijs een pad gemaakt, waar. over de voetgangers de oevers kunnen bereiken. Het was voor velen een groote vreugde toen de Duitsche krijgsgevangenen een groot aantal woningen in de Kompas straat en omgeving'moesten verlaten en de perceelen bewoonbaar gemaakt kon- worden. ..Wederopbouw" belastte 25011 met het herstel dezer woningen. Alle voorbereidingen werden getroffen en aannemers togen aan den arbeid. Met duur materiaal en niet minder dure werkkrachten, werd vol ..ijver de zaak aangepakt] „Wederonbouw" belastte zich met het toezicht. Doch, waar gearbeid wordt, moet ook geld zijn. De aannemers hadden groote uitgaven te doen en gin gen naar hun opdrachtgever, den „We deropbouw". „Jdllie moeten niet hier, maar by 't bureau Militaire Vorderingen zijn", kregen zij ten antwoord, dus to gen zijn naar genoemd bureau. Op dit bureau kregen zij te hooren, dat zij bij „Wederopbouw" moesten zijn. Noch „Wederopbouw", noch het bureau Mili taire Vorderingen" betaalde, met het gevolg, dat de aannemers niet lahger wilden' werken, zoodat een gedeelte van het werk nu stilligt. Er zijn aannemers wier rekening al tot f 20.000 is opgeloo- pen. De toekomstige bewoners zullen nog geduld moeten hebben. Dezer dagen constateerden omwonen den, dat zich in een perceel in de Casem- brcotstraat gasvergiftiging voordeed. Bij onderzoek bleek dat door een defect aan de badgeijser het echtpaar R- gedurende genumen tijd blootgesteld is geweest aan de uitwerking van het uitstroomende gas. Nadat ter plaatse aan de slacht offers met een zuurstofkoffer eerste hulp was verleend, zijn zij op advies van een arts overgebracht naar het St. Anto- nius ziekenhuis. Onder auspiciën van de Kath. Film actie wordt de Holland sch sprekende film „Veertig jaar" gedraaid in het Patro naatsgebouw, 10 Februari" des avonds 7.30 uur. By het afdeelingsonderzoek van de ontwerp-begrooting 1947 hebben de raadsleden verschillende opmerkingen gemaakt. B. en W. antwoorden o.m. Het te voeren financieel beleid moet tot uitgangspunt hebben het weder berei ken van financieele zelfstandigheid. Voorzoover zulks van de gemeente zelf afhangt, dient met ernst daarop te wor den aangestuurd. Een voorzichtig be heer houdt in dat vooralsnog afstand wordt gedaan van verlangens, waaraan vermeerdering der jaarlijksche uitgaven vast zit. In de tweede plaats moet in het algemeen voorop worden gesteld, dat met den nood der verwoeste gebieden en het enorme tekort aan woningen in het ge- heele land niet te rijmen valt de bouw van gymnastieklokalen en dergelijke. Hetgeen voorrang dient te hebben, ls voor niemand twijfelachtig. Gebleken is, dat bewoners van de Kloosterstraat en de Baanstraat zich, ondanks waarschuwingen, niet ontzien vuilnis te storten op het aan hun erf grenzende gemeentelijk terrein. Het op treden van ratten is van déze onsóciale wijze van doen het natuurlijk gevolg. Scherpe maatregelen worden overwogen. Enkele raadsleden hebben de opmer king gemaakt, dat de indruk- gewekt werd als spaarde het huisvestingsbureau de woningen In het villapark voor dub bele bewoning. B. en W. antwoorden daarop. Ontkend wordt, dat woningen in de hoogere huurkiassen stelselmatig voor dubbele woning worden gespaard. Ook in de hoogere huurkiassen komen veel woningen voor die voor dubbele be woning ongeschikt zijn, zooals winkel woningen, pensions, café's, woningen van dokters, van particulieren die werkruim ten in hun woning hebben, woningen welke bij de huidige brandstoffenpositie niet verwarmd kunnen worden, enz. Ook de huurprijs speelt een belangrijke rol. Naa. uitbreiding van het aantal Inwo ningen wordt, waar mogelijk, gestreefd. Daar de gasverwarming op het ge meentehuis is verwisseld door kolen- kachels, is de openstelling voor het publiek wederom cp de gebruikelijke uren. Naar wij vernemen zal binnenkort ook in onze gemeente een N.I.W.I.N.- actie worden gehouden. De oprichting van een N.I.W.I.N.-eomité is reeds in voorbereiding. De A.N.W.B. organiseert Vrijdag 14 Februari een filmavond in de zaal van Café Heerema. Hedenavond 8 uur zullen in het R-K. Vereenigingsgebouw verschillende belas tingvraagstukken worden besproken, meer speciaal voor boeren en tuinders. De K. A. J. geeft Donderdag 6 Fe bruari 1947 haar donateursuitvoering, waarbij zal worden opgevoerd „Storm op het Kanaal". Vanwege de P. J C. te Lisse werd in het gebouw van de „Hobaho" de film „De slag om Arnhem" vertoond. De - heer Steenwinkel verwelkomde in het bijzonder deri burgemeester met zijn echtgenoote en deelde mede, dat de op brengst van dezen avond zal worden besteed om een nieuw oorlogsmonument te verkrijgen. Spr. wekte een ieder op ter herdenking van de gevallenen dezer gemeente mede te werken wan neer dit mocht worden gevraagd. Hierna werd, nadat de film „Victory Parade" was gedraaid, „De slag om Arnhem" vertoond. De burgemeester herdacht tenslotte in het bijzonder de gevallenen van deze gemeente. wti kregen weer de traditioneele Teddybeer in drie verschillende maten. Het liefste speelgoed Voor Uw baby. HAARLEM Geboren: M. E. G. KooimanZwaanswijk, z; M. C. Bron st ringKuypers, z; J. M. Haringav. Slooten, z; A. T. Metzv. Britsom, z; M. BeentjesOskam, z; J. W. M. Boske Houtkamp, z; L. de VosCostërs, d; J. Koolmoes—Egels, d; A. Loerakker—v. Norden, d; W. M. v. d. WerffKater, d; E. U ijlen broekTuilemans, d; M. C. BroekSars, d. Getrouwd: J. M. van Paradijs en J. A. Bulterman; H A. Bilars en M. M. van Baren: J- W. Cappelhoff en T. V. Pronk. Overleden: B. KievitHamstra, 71 j.; G R. Kamp, 69 j.; L. C. de Hollander, 68 j. Pietrasecca is eer. bergdorpje met een voudige steenen huizen dicht tegen el kaar gebouwd, bijna op den top van een der hoogste punten ln de Abruzen. Daar rondomheen is het landschap wild, troosteloos en naaky De hoekige sil houetten van den bergwand, die door de eeuwen gepolijst werd, werpen hun grillige schaduwen vooruit in den rosse avond zon. Reeds van. verre ziét men de twee groote rotskloven, waar de onderzoekers den volgenden morgen en den nacht daarop zullen binnentreden, om een tocht te beginnen, vaak op den tast, door een labyrinth van spelonken, on- deraardsche meren en watervallen. Zulk een expeditie heeft meerdere aanknoopingspunten met de nachtelijke bestijging-van een hoogen berg. Met een kleine lamp in" de hand klampt de on derzoeker zich vast aan de uitstekende rctsen, terwijl een zwa-e oergzafc met gereedschap en voedsel hem zwaar op de schouders drukt. De e.vyedit'e vor dert maar langzaam. Plotseling worden de moeilijkheden vergr «t. doordat de telefoonverbinding met het kamp aan den ingang van den gro* niet meer werkt. Doch desondanks bereiken wij een enorme onderaardsclm zaal ln den vorm van een koepel, waarvan de grond gevormd wordt door een* meer dab-zoo uitgestrekt is, dat de stralen van onze lampen den anderen oever niet bereiken. Doch weer ondervinden wij een teleur stelling. Onze rubberboot blijkt lek. De overtocht over het meer blijkt te gevaar lijk en wij zijn gedwongen terug te kee- ren. Na twaalf uur van ononderbroken ln September hëeft een expeditie be staande uit zes Zwitsers en vijf Ita lianen een ontdekkingstocht georgani seerd in enkele van de meest interes sante grotten van de Apennijnen. De „spêléologie"de wetenschap der grot. ten, heeft altijd de belangstelling ge. had van vele ontdekkingsreizigers. Ken en ander vonden wij in een Fransch tijdschrift „Pour Tous". arbeid zien wij eindelijk weer het licht. Wij zijn doornat en oververmoeid. Naar schatting bevindt de groote koepelzaal zich juist onder het dorp Pietrasecca. Een gat gegraven in den kelder van een huis in het dorp komt uit in een duizelingwekkenden afgrond. Dit zou onze veronderstel ling bevestigen. Van Pietrasecca vertrok onze kara vaan door een vallei-achtige streek naar het Noorden, waar wij de kalkachtige bergketen van den Varri bereikten. Daar vonden wij de reusachtige bergspelon ken, die den naam dragen van „Grottone di Val di Varri". De toegang tot deze grotten is buitengewoon moeilijk te be reiken, daar men eerst met behulp van «en touwladder van ongeveer 20 meter een steilen bergwand moet beklimmen. Boven aangekomen vinden onze ontdekkers tot hun verbazing over blijfselen van menschen uit het bronzen tijdperk; beenderen, be werkte vazen en allerlei gebruiks voorwerpen. Zoo konden de specialisten zich een heelen dag vermeien, met het graven naar pré-historische voorwerpen, terwijl hun kameraden den stroom in de grot volgden en werkten en teekeyden om Ken kijkje in het Heuvelland der Apennijnen deze plaatsen voor toekomstige onder zoekers op het papier vast te leggen. 1 Wij vertrokken naar de grot van de „Val di Luppa". En weer opnieuw begon het moeilijke klimwerk met touwen, pie ken en ladders. Doch ons werk vond een ruime belooning. Voor onze oogen openden zich enorme zalen die als uit een sprookje schenen gesteund door rijen stalagmieten en waarvan de grond bedekt was met een smetteloos wit tapijt, gevormd door myriade kalk- kristallen. By elke stap tooverden de stralen van onze lampen, die toch betrekkelijk zwak waren, ons nieuwe lichtféerieSn Voor de oogen. Daar was het einde van de grot. ü/een, het is nog niet het einde. Hier begint een smalle gang, die naar het onbeken de leidt, maar zij ls te smal dat Iemand er door kan. V/ij moeten dus terugkeeren. En weer begint de verschrikkelijke tocht over gaten en plassen. Wij klimmen langs steile bergwanden en dalen met touwen af in bnpeilbare afgronden. Eindelijk na uren van strijd, die wij nooit zullen vergeten, verlieten wij deze onbekende wereld en onze oogen, die nog niet gewend waren aan het licht zagen weer de stralen van de warme zon van Italië. De R.K. gemengde zangvereeniging „St. Gregorius" heeft den ingezetenen Zondagavond een op een hoog peil staan- den avond bezorgd door dé uitvoering te geven van de opéra comique „De klok ken van Corneville". Deze uitvoering werd gegeven in de groote hal van Htobako. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op de heeren geestelijken van beide parochies, den oud-burgemeester, jhr. mr. F. van Riickevorsel en echtgenoote. Onder leiding van den heer W. Mizee te Leiden ving de zangvereeniging „St. Gregorius", bijgestaan door het Am- sterdamsch politie-orkest, aan met de uitvoering van deze opéra comique in drie acten, vier tafereelen. De regie had Th. Brommelcamp uit Amsterdam, repetitor was Teun Kranenburg uit Lisse. De opera getuigt van het leven ge durende de regeering van Lodewijk XIV en is vol zwier, charme, sprankelend van humor en kleurig van kleedij. Het koor zong heel goed. De solisten •zoowel de dames als de heeren waren zuiver en helder en ook het orkest deed zich van zijn beste zijde kennen. De ongeveer duizend aanwezigen heb ben een zeer nfooien er. genotvollen avond gehad. De geestelijk adviseur dankte de zang vereeniging „St. Gregorius" namens alle aanwezigen. In dezen dank betrok hij den directeur, -regisseur, repetitor en het orkest voor hun uitstekende mede werking. De „-olisten alsmede den dames van den directeur en regisseur werden bloémen aangeboden. St. Gregorius mag met trots op dezen avond terugzien. Maandagavond werd deze avond nog maals gegeven. In de vacature van commies der Di recte Belastingen is benoemd de heer Gabel uit Hillegom. De raad der gemeente Noordwijkerhout zal Donderdag 6 Februari, drie uur, ver gaderen. Morgen, Woensdag, is het na-uitrei king bonkaarten voor hen, die niet in de gelegenheid geweest zijn op de voor hen bestemde data nieuwe bonkaarten af te halen. Deze regeling geldt dus voor de bewoners van Vöorhout, Noordwij kerhout, Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Het huisvuil zal weer tweemaal per week worden opgehaald. Dit ts voor Noordwijk-Binnen op Maandag en Don derdag: Noordwijk aan Zee op Dinsdag en Vrijdag. Mocht het voorkomen, dat men op genoemde dagen te Noordwijk aan Zee niet gereed komt, dan zal het resteerende gedeelte opgehaald worden Woensdag en Zaterdag. In het Parochiehuis hield de K.A.B. haar jaarvergadering. Het in de puntjes verzorgde finan cieele jaarverslag gaf een batig saldo te zien. Het werk van den cultureelen dienst werd zeer gewaardeerd. De aftredende bestuursleden J. Floor en G. Welager. werden herkozen, terwijl in de vacature J. van Steijn gekozen werd het lid H. C. v. Beek. Tot afge vaardigde Ziekenfonds werd benoemd J. Floor. De begrooting 1947 werd goedgekeurd. De heer Van der Veldt besprak uit voerig het vereenigingsleven en spoorde aan goed doordrongen te zijn van zijn lidmaatschap. Dit moet beschouwd worden als een apostolaat. BLOEMFONTEIN vertr. 4 Febr. 17 u. v. Amsterdam n. West-Indië. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELDT vertr. 5 Febr. v. A'dam n. Java Zooals reeds werd gemeld, heeft de regeering hét aanbod van de Vak groep Goederenvervoer 2500 zware vrachtauto's ter beschikking te stel len voor het kolenvervoer aanvaard. Reeds gisteren waren de eerste vrachtauto's naar de mijnen gereden om kolen te Iaden. Onmiddellijk nadat de beroepsvervoer ders hun aanbod hadden gedaan, stelde het Rijkskolenbure.au een onderzoek m naar de uitvoerbaarheid van het kolenver voer per auto, De moeilijkheid daarbij was niet van administratieven aard, doch lag voornamelijk ln het feit dat de af voer van de mijnen niet is ingesteld op het laden van vrachtauto's. Toen echter bleek, dat een landinrichting kon wor den geïmproviseerd, draalde het Rijks- kolenbureau geen oogenblik om ook de vrachtauto's bij het kolenvervoer ln te schakelen. De beroepsvervoerders stelden hun transportorganisatie, in den vorm van de 80, over het geheele land verspreide kantoren van de coöperatieve vervoer- ondememingen van het beroepsvervoer, ter beschikking van het kolentransport. Door het kolenvervoer per vrachtauto zullen andere transportopdrachtcn, die minder dringend zijn, een oogenblik moe ten blijven liggen. Stagnatie in het ver voer behoeft evenwel niet te worden ge vreesd, aangezien de beroepsvervoerder? hebben toegezegd meer chauffeurs voor hun vrachtauto's te zullen gebruiken, waardoor de wagens practisch dag en nacht kunnen blijven rijden. Het twee tot drievoudige van de normale trans portcapaciteit kan daardoor worden be reikt. Een verkenningsvliegtuig van de artil lerie van het Nederlandsche leger is Maandag even buiten Batavia neerge stort. De piloot, kapitein C. M. van der Schatte Olivier, werd gedood, en de waarnemer, luitenant B. Schulte, werd ernstig gewond. Hoewel er nog een groote achter stand is, zal de Rijkspostspaarbank geleidelijk aan gelegenheid geven tot het doen bijschrijven van de rente t.m. 31 December .1945 in de boekjes. De eerste inzendingen kunnen ge schieden in het tijdvak 1020 Fe bruari. Boekjes, uitgegeven na 1 Januari 1946, komen nog niet voor inzending in aanmerking. De afd. Hoofddorp van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging heeft Zondag haar jaarlijkschen feesatvond gehouden. Deze avond droeg een bijzonder karakter door het 25-jarig jubileum van den heer A. Huijsmans als secretaris van deze afdeeling. Tot zijn intentie werd des morgens de plechtige H. Mis opgedragen De voorzitter opende de bijeenkomst, feliciteerde den jubilaris en bood hem namens de vereeniging een cadeau aan, bestaande uit twee binnen- en twee bui tenbanden voor zijn rijwiel. Verschil lende sprekers voerden hierna het woord. Zij prezen den jubilaris als een uitstekend vereenigingsman, die steeds voor een ieder klaar "staat en voor wien nooit iets te veel is wanneer het de belangen van den arbeider betreft. Pastoor noemde' hem terecht een zeer bescheiden man, die in den loop der jaren zijn vele werkzaamheden steeds vervuld heeft in den waren christelyken geest. Namens het bondsbestuur feliciteerde de heer Veldt uit Haarlem den jubila ris. Hij overhandigde hem eenige fraaie boekwerken. Namens de N.V.V. werd den jubilaris een bloemstuk aangeboden. De gem.- R.K. Tooneelvereeniging „Bennebroek" bracht onder regie van P Blom een blijspel ten tooneele van P. Mossinkoff, get'teld; „Tot wederdienst bereid". Al was het spel over het alge meen wat zwak, toch werden verschei dene rollen zeer goed uitgebeeld. Mevr. Wilhelmus—Elsgeest (Charley) de heer G. Kuipers (Bob Telford), de heer G. v. d. Mey (Oude Ollie) en mej. T. Turnhout als mevr. Jonson Frestley gaven goed spel te zien. Morgen,* Woensdag, is het uitreiking bon kaarten zelfverzorgers voor de letters L t/m Z in hotel de Gouden Leeuw, Teveps is het ook na-uitreiking voor alle niet-zelfverzor- gers. V De wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, is jong, en thousiast en beminnelijk. Hij heeft de verschrikkingen van den oorlog meer dan menig ander ondervonden en men moet respect hebben voor de wijze waarop hij na de bevrijding het voor beeld heeft gegevfen wat aanpakken be treft. Zijn aandeel in de feestelijkheden rondom het K)0-jarig bestaan van onze stad is niet gering geweest en zijn zorg voor de stedelijke kunst heeft al tot veel succes geleid. Het spijt ens daarem, dat wij hem, naar aanleiding van een rede voor de afdeeiing Haarlem van de Ver eeniging „Volksonderwijs" zeer ernstig terecht moeten wijzen. De jonge, fris- sche wethouder, ontsproten uit' de rij der vrijzinnig-democraten en thans lid van de Partij van den Arbeid, blijkt een schoolmeester met een langen, grijzen baard te zijn, met ideeën, die stammen uit de donkere dagen van het vader- landsche onderwijs. Wat toch heeft hij op die vergadering gezegd? Volgens een verslag in een der neutrale bladen o. a. het volgende: „Hij wekte het gehoor op „Volksonder wijs" te steunen in zijn strijd voor een modern onderwijs, dat laat zien, dat kin deren van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging, van verschil lenden rang en stand, zeer goed kunnen samengaan op een openbare school, die aldus de nationale eenheid bevordert." Dit is een standpunt, dat misschien door degenen, die het openbaar onder wijs met leede oogen zien kwijnen, voor uitstrevend genoemd wordt, maar dat ieder nuchter beoordeelaar van de feiten doet denken aan het broodmagere/oude paardje, dat van stal gehaald wordt tot vermaak van de jeugd. De wethouder heeft verder verklaard: „Het openbaar onderwijs' lijdt onder de financieele gelijkstelling van het bij zonder onderwijs. In feite komt dit op een bevoorrechting van de bijzondere school neer.Van alle schoolgaande kin deren gaat slechts het derde deel naar de gemeente-school." De oogen van dr. Schaepman zouden getinteld hebben bij het aanhooren van dezen smartekreet. En wanneer de wet houder, volgens- het verslag,' ook ge waagd van „roofbouw op ons openbaar onderwijs", dan willen wij hem even herinneren aan het jaar 1848, toen het geven van onderwijs vrij werd verklaard, echter met dien verstande, dat de open bare school uit de algemeene Rijksmid delen en het bijzondere onderwijs ujt de privé-middelen der verschillende gezind ten bekostigd werd. Eerst in 1917 kon, na een harden schoolstrijd, het open baar en het bijzonder onderwijs finan cieel gelijkgesteld worden. Bezien wij de samenstelling der be volking in onze stad, dan ligt het foor de hand, dat slechts een derde der schoolgaande jeugd op de openbare scihool is en dan mogen we dit resultaat zeer verblijdend noemen, omdat daaruit zon neklaar blijkt, dat katholieken en chris telijken het prineipieele onderwijs als een zegen beschouwen Eerlijkheidshalve dienen we ook te vermelden dat de wet houder het recht van de ouders om hun kinderen het onderwijs te laten genieten in den geest, dien zij voorstaan, buiten discussie acht. Maar hij is er wél op tegen, dat er kinderen naar de bijzon dere school gaan, wanneer zij eigenlijk op de openbare thuis hooren. De heer Geluk zal deze opmerking maar niet losweg gemaakt hebben, maar wij kunnen hem toch verklaren, dat op de katholieke scholen geen leerlingen verblijyen, die op de openbare konden zijn. V We zien inderdaad het openbare on derwijs kwijnen, echter niet in Haar lem, getuige de cijfers die de wethou der zelf gaf. en die elk kind, dat met breuken kan rekenen, eveneens kan vaststellen. Waarom werd deze strijdbijl dan op gegraven? Wel. om nog eens het groote werk van Schaepman, Kuyper, De Sa- vomin Lohman en Groen van Prinsterer te belichten en de oogen van de naza ten, die van dezen gewonnen strijd pro fiteered Wijd open te houden. Of zou de wethoufler van Onderwijs tóch wat an ders bedoelen? Dan neemt katholiek Haaflem daarvan fier en zelfbewust acte. Te Spaamdam werden Zondag de est®' fettewe<Jstrijden verreden voor voetbalclubs, aangesloten bij den K.N.V.B., uit de om streken van Haarlem, welke 14 dagen leden moesten worden ultgeseld. Er naxnen tien ploegen van vier man deel aan den wedstrijd, welke geanimeerd verliep. V<"J' schillende ploegen moesten elkaar twe® maal bekampen, vóórdat de winnaar ko« worden aangewezen. De uitslag luidde Pj slotte: le prijs (wisselbeker) tevens m® daille: S.F.C. „Spaamdam"; 2e prijs, daille: R.K.V.C. „Onze Gezellen"; 3e prUs' medaille: Voetbalclub „Rlpperda". In Aug. 1945 werd dr. Rudolf Meng®1^ berg op aanwijzing van het militair "e' zag ontslagen als directeur en artistiek leider van het Concertgebouw. Dit op1' slag is thans na de uitspraak van centralen eereraad ten gunste van Rudol» Mengelberg door den raad van bestuü* van het Concertgebouw ingetrokken. f 1000.—3858 7808 18662 f 400.—: 5603 9178 10711 13366 205Ï2 f* 200.— 2624 7263 9237 11532 M453 14898. f 100.—: 1627 3045 3152 3290 4718 912 14052 19201 20331 20672. AMSTERDAM, 3 Febr. Onze landgenoot Broekman, die bij de internationale schaatswedstrijden te Oslo een kranig figuur sloeg, in actie op de ijsbaan te Bislet, 1947- ge- De beursaffaire was vandaag van g ringen omvang, zoodat versch"16 afdeelingen wegens een gebrek aan e drachten verlaten bleven. De n' der staatsleening 1947 kon weerv.dvajc stijgen en kwam in het eerste tu op 10014—100 7/16 al dadelijk dove noteering van Vrijdag uit. Het slot was evenwel op 106 1/ wat lager. teO Op de aandeelenmarkt b n9uwe slotte de koersverschillen binnen grenzen. ^lVerbete* Walvischvaart kon met stem ring 100 pet. noteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2