Dreigende taal van Sjahrir Banklooper overvallen en beroofd „Roerklamp was niet verwijderd", verklaart deskundige De laatste muisjes voor Paleis Soestdijk Een klein drama met anijszaad i lersch schip op een mijn 4 geloopen Kolentransport gaat door Buit bedraagt ongeveer 25 mille Onderzoek naar de Dakota-vliegramp ces tegen Duitsche generaals Redding kwam na eindeloos wachten Sneeuwstormen IHet weer op Ameland Tot hoofd en hari Bij werkelijken oorlog zouden Indonesiërs het land platbranden Ni vV -^ro ELFSTEDENTOCHT NU OP ZATERDAG A.S. Irgoen zal strijden tot den laatsten man donderdag 6 februari 1947 69sfe JAARGANG No. 23766 leuwe president in Polen Boerenpartij uit de regeering Boerenpartij uit de regeering Néén recht- BEMANNING BEHOUDEN AAN WAL Reeds 10.000 Oranjegangers Er worden meer jongens dan meisjes geboren GENERAAL SPOOR BIJ DE KONINGIN RADIOREDE VAN SQEKAWATI De Ned. Spoorwegen op den Nat. Feestdag Traject zal zwaar zijn Gladde wegen Financieele zelfstandigheid der gemeenten fiUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T-. SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e*oon: Redactie 21544; Administratie 21543 ABOMMr. Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent» per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mjn hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Aan den vooravond van de bespre-' '""gen in het Indonesische „kabi- ftet" over de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjatb ver klaarde Sjahrir tegenover United "ress, dat de Nederlanders en Indo nesiërs het eens moeten worden, an- jfers staat, als gevolg van de mili- 're handelingen en de daarop vol gende reactie der „verschroeide aar- 'j de chaos voor de deur. .Hij zeide, dat de overeenkomst van J®ggadjati „zeer vaag was en in feite eehts e€n overeenkomst om elkaar te 'hnen vinden". De kwestie van de sou- ereiniteit der Nederlandsche Kroon be- °eft, naar Sjahrir verklaarde, aanvul- hg. doch hij meende, dat de Kroon ®°uverein diende te zijn in de interna- 'Ohaie betrekkingen met de Indonesi- „regeering". ,®e definitie van den Indonesischen agzin „Merdeka" is zeer eenvoudig, ervolgde Sjahrir. Voor den oorlog wa st! de Nederlanders zeer bedreven in et scheppen van een minderwaardig- e'dscomplex onder mijn volk. Zij be- khdelden mijn volk wreed niet in Physiek opzicht maar op andere wijze. 'k Nederlanders, die welgesteld waren, gebruikten hun rijkdom om de politieke *racht te kunnen uitoefenen en onder- 1Uikten mijn volk'. Nu wenschen wij een 'staan, waarin wij ons aan niemand ^'erieur voelen." t Dfschoon de toestand in Indië gedu bde de laatste weken als gevolg van e militaire wrijvingen aanzienlijk ach- pvit is gegaan, was Sjahrir ervan over- dat hij gezag kon uitoefenen over '■'u militaire leiders, doch slechts alléén paneer de Nederlanders in staat waren basis van vèrtrouwen te scheppen. „Op dit oogenblik", aldus Sjah- Nr, „doen de Nederlanders alles wat ih hun Vermogen ligt om elk glinxp- van vertrouwen te vernietigen, k°oals 24 Januari te Soerabaja." De schendingen van het wapenstil standsverdrag komen, volgens Sjahrir. voort uit het feit, dat de wapenstilstand op politieke basis tot stand gekomen is en de Nederlanders willekeurig hun eigen demarcatielijn hebben opgesteld zonder dén tijd te nemen volledige over eenstemming op militaire basis te be reiken. De Indonesische militaire leiders, zoo zeide Sjahrir, erkennen de de marcatielijnen niet. Wanneer de Nederlanders een werkelijken oorlog tegen de Indonesiërs zouden begin nen, zouden deze laatsten, naar Sjahrir verklaarde, het geheele land platbranden. De United Press-correspondent vroeg vervolgens, of de Indonesische „regee ring" de Nederlandsche politiek zal volgen of het land volgens socialistische richtlijnen zal nationaliseeren. Sjahrir antwoordde, dat de „regee ring" op gebieden als de belastingen, scholen en sociale zaken in groote trek ken de Nederlandsche „voetstappen" zal volgen. De nationalisatie, zoo zeide Sjahrir, is slechts van belang voor open bare bedrijven en de Indonesische „re geering" beseft, dat het land niet over het noodige kapitaal en de ervaren des kundigen beschikt om de plantages en industrieën te kunnen nationaliseeren. Daarom zal het pachtsysteem op langen termijn ten opzichte van de plan,tages, gelijk dit onder Nederlandsch bestuur bestond, worden voortgezet. Sjahrir verklaarde verder, dat de Nederlanders er in de toekpmst aan moeten wennen orders in ontvangst te nemen van Indonesiërs in offi- cieele functies. Anderzijds zullen de Indonesiërs evenzeer de bevelen moeten opvolgen van Nederlanders op officieele posten. Gistermiddag, omstreeks half twee, hebben twee onbekende personen den jarigen A P. Moerman, banklooper 'an de N. V. Kasvereeniging, In het ge bouw, Keizersgracht te Amsterdam-, Neergeslagen en van zijn tasch, inhou dende ongeveer f 25.000.ej» eenige ehèques op bonber, beroofd. De daders z'.in ontkomen. 0 Ne heer Moerman ging, als gewoonlijk, art over elf aÜn da.gelijksche ronde rasen, die bestaat uit het wegbrengen naar verschillende kantoren, frèi„na deze ronde nog eens maakt om te innen. Toen hij zich naar de firma 0,>jjn en Scheffer, die op de eerste etage het gebouw Keizersgracht 181 gevestigd 0' begaf, ontmoette hij op de trap een 81» die hem met een tasch een 2 op het hoofd toebracht, zoodat hij -■••«wv Bierut heeft vandaag de eed ''''in als ecrste na-oorlogsche presi- h,. Van Polen, na in een geheime stem- st '2 v»n het parlement met 408 uit 433 bi n,en gekozen te zijn. 25 stemmen, hschijnlijk die van Mikolajczyk A ka e'e afgevaardigden der boerenpartij, blanco of ongeldig, ktdl6rUt zal vanav°hd het ontslag van j,' Provisorisch kabinet in ontvangst 'n en een nieuw kabinet benoemen, lic volgens voorspellingen van goedingc- kringen Josef Cyrankiewicz tot ehiier zal hebben. gi^kblajczyk woonde de sejm-zittiijg jj..teren zonder een woord te zeggen bij. hii nam niet dèel aan de ovaties voor -ij doch zette ook zijn obstructie- v ölhgen van Dinsdag ter verhindering organisatie voort- der nieuwe Kamer, Amerikaansche en Britsche diplo- woonden ook gisteren de zitting ciin öe sjem niet bij. Heden wordt de c0rr,aX verwacht wanneer Bierut het jPs diplomatique officieel ontvangt. tjje 'Ptomatieke kringen zeggen, dat in- de Amerikaansche ambassadeur v de Britsche ambassadeur Ca- i^f/Sh-Bentinck heeft reeds bekend ge- een andere Plaats be- Xcjij d is bij die gelegenheid 'afwezig Zl.'n, dit zou fceteekenen dat hij Bie- "de handschoeri toewierp." TVladislaw Kiernik, vice-voorzitter k0l 0°lsche Boerenpartij, is evenals Mi- t^k uit de regeering getreden. Hij den minister voor bestuursaangelegenhe. t|{, ^uitrent een eventueel aftreden van h der(jen mjuister, Czeslaw Wyceh, die naar beneden viel. Daar stond een mede plichtige van den dader, die hem toog een slag op het hoofd gaf waarop de heer Moerman het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de politie, die dadelijk een ondersoek; Instelde. De laatste overval op een banklooper van de N. V. Kasvereeni- ging dateert van 20 jaar geleden, töen door den looper zelf geënsceneerd. De daders moeten zich reeds dagen van te voren voorbereid hebben om te weten te komen, lfoe laat de heer Moerman precies pij de ta. Hobqn en Scheffer komt en dat hüj dan een goed gevulde tasch bij zich heeft. Avondstemming rond het Paleis Soestdijk, waarbij in deze dagen de gedachten van het Nederlandsche volk vertoeven. In het gebouw van het Gerechtshof te Kopenhagen is gistermorgen een be gin gemaakt met het officieele onder zoek naar de ramp met de, K.L.M.-Da kota op het vliegveld Kastrup. De zitting werd bijgewoond door verte genwoordigers van de Nederlandsche regeering, de K.L.M., de Amerikaansche legatie, de Deensche luchtlijnen en de buitenlandsche pers. De rechter opende de zitting met een sympathiebetuiging van Denemarken jegens de nabestaan den van de Zweedsche slachtoffers. Een getuige, marconist Jasper An dersen, verklaarde, dat hij uit het raam (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer de ooievaar op paleis Soest dijk is neergestreken, krijgen de prin sesjes ter eere van het broertje of zusje, dat hij heeft gebracht, beschuit met muisjes. Daar heeft hun Grootmoeder voor gezorgd, Hare Majesteit de Konin gin zelf, die tijdig opdracht ga^, dat deze traditioneele tractatie niet mocht ontbreken. Zij had het liefst oranje kleurige muisjes gehad, maar er was in heel Baarn nog slechts een kleine zuinig bewaarde hoeveelheid rose en witte muisjes- te vinden, die thans aan het paleis is afgeleverd. Wanneer het nu een broertje is, deugen die gladde muisjes eigenlijk niet eens, maar moesten het van die groote, gekartelde jongensmuis jes zijn, doch die bleken in het geheel niet te krijgen. Toch staat in Baarn zelf nog wel de fabriek, die muisjes fa briceert en ook van plan was geweest er groote kwanta van af te leveren. Dat ae' ontbreken is weer zoo een klein Hol landses drama als er meer in onze da gen worden opgevoerd. Het geval is na melijk, dat het benoodigde anijszaad om de feestvierende natie'op muisjes te ont halen, pas vorige week is aangekomen. En om muisjes te maken heeft men min stens drie tot vier weken noodig. Een klein Hollandsch drama, zeiden wij. Het anijszaad, noodig voor het ver vaardigen van muisjes, werd in de mid deleeuwen hier wel verbouwd, maar moet thans in hoofdzaak geïmporteerd worden. Het beste anijszaad komt uit Andaluslë. Voor dezen import moest dus het ambte lijke apparaat in werking treden, dat hiertoe weliswaar niet ongenegen bleek, maar er tenslotte toch in slaagde de zaak De uitvaart van Prins Gustaaf Adolf van-Zweden. De kist met het stoffelijk overschot wordt door de adjudanten van den prins uit de kathedraal, waar de uitvaartdienst werd gehouden, gedragen. van de boerenpartij, de porte- 'eujii 4iiSv van onderwijs heeft, wordt tot 5ebaer Piet gerept. Volgens radio Wal- <ier u 'naakt het aftreden der beide an- idë- ..Pnnisters reeds een geheel nieuwe Djt CIing van het kabinet noodzakelijk. bie, Za' geschieden in overeenstemming e jongste verkiezingsuitslagen. is het proces begonnen hêr-W- Noehr, voormalig Duitsch op- £r vnvf frber in Zuid-Oost-Europa, die b«bben w,0:rdt beschuldigd het bevel te Segev-en tot het bombardeeren biei de °Pen stad Belgrado, waarbij n SÏ* Otd'U CllAA-r, WCtChAiWJ-J 20'000 menschen om het leven l 2even andere Duitsche gene- ?*lo4w0huldigd van het bedrijven van °'unisd,aden, worden tegelijk met SjdtsM? ae aanklacht werden bij een w kr~i°ffensief btina 6-000 burgers en 5ddeïe I:Ssgevangenen gedood, kleine -rl2 in stukken gesneden en men- ievend begraven. De „Ossian", een lersch schip, geladen met hout, is Dinsdag in de Noordzee op een mijn geloopen en Woensdagmorgen gezonken. De 17 leden van de beman ning zijn door het Zweedsche schip „Wandia" opgepikt en Woensdagavond in IJmuiden aan land gezet. Het drama is eerst Woensdagmorgen bekend geworden door de radiobood schappen tusschen de „Wandia" en Scheveningen, aangezien de radio-in stallatie van de „Ossion" dooi; de mijn- ontploïfing onklaar geworden was. Woensdagavond tegen elf uur kwam het Zweedsche s.s. „Wandia" onder ka pitein Kristianssen de sluizen van IJ muiden binnen met aan boord de 17 opvarenden van het Iersche s.s. „Os!* sian", dat °P 4 Pe;bruari bij Terschel ling op een mijn liep en Woensdag ochtend half elf is gezonken. De „Os sian" was op weg van Embden naar Plymouth met een lading van 1280 ton timmerhout. Het schip meet 1514 br. ton en behoort toe aan de Noord-Iersche reederij Shamrock Shipping Company Ltd. in Lame. Naar de kapitein van de „Ossian", Edward Torrens, uit Cardiff, vertelde, was de reis door de stormen en sneeuw buien al bijzonder zwaar geweest, maar niets had doen vermoeden, dat er zoo'n tragisch einde aan gemaakt zou worden. Dinsdagochtend had zich onverwacht een hevige ontploffing voorgedaan, die een enorm gat-midscheeps had geslagen en dé ketels had doen springen. Het schip had zich op zijn lading drijvende kunnen houden. Ten gevolge van den ontsnappenden stoom na de ontploffing was de eerste machinist, D. Murrey, ernstig gewond geraakt. Zijn gelaat was geheel verbrand, terwijl hij ook aan bei de armen en beenen zware brandwon den had opgeloopen. Bij aankomst in IJmuiden is Murrey direct van de „Wan dia" naar het ziekenhuis overgebracht. Na de mijnontploffing maakte de „Ossian" snel water, maar men was niet in staat geweest radiografisch hulp te vragen, daar alle leidingen verbroken waren en geen stroom kon worden opge wekt. Na eindeloos wachten kwam Woensdagavond het 1390 ton metende Zweedsche schip „Wandia", dat met 673 std. hout op weg was van Skutskar (Zweden) naar Antwerpen, eindelijk in zicht. Om half tien begaf de bemanning van de „Ossian" zich in de booten naar het reddende schip en zij waren nog niet goed en wel aan .boord of de „Ossian" verdween in de golven. zoo lang te traineeren, dat het anijszaad prompt te laat kwam en op den natio- nalen feestdag de oucl-vaderlandsche muis jes ontbreken. Dubbel jammer, zeide men ons, want bad men de fabrikanten zooals voorheen zelf laten importeeren, dan was het anijs zaad op tijd geweest en de helft goedkooper, zooals men ons voorrekende. Nu komen de muisjes als het feest voorbij is, mosterd na den maaltijd, bovendien onnoodig duur. Intusschen is voor de jeugd van Baarn de illusie nog gered. Drie duizend schoolkinderen worden er op den grooten dag onthaald. Zij krijgen daarbij onder andere een keurig verpakt zakje, bevattende 50 gram oranje-hagel, die in uiterlijk en smaak de muisjes benadert, al zal menigeen met weemoed denken aan de echte geboorte-lekkernij, zooals die eenmaal de hooge glazen flacons bij onze bak kers vulde, rose en wit. Uit de ro" teerende dragée trommels, die anders bij de fima P. de Ruyter en Zn. de suikeren muisjes met hun pit van anijs hadden afgeleverd, is nu oranje-kleurige hagel geregend, die niettemin in Baarn en ook elders de jeugd verheugen zal. Want behalve te Baarn zelf hebben ver schillende Oranjevereenigingen ln den lande tijdig dezen hagel besteld. Op in levering van suikerrantsoen. In de burgemeesterskamer van het Baamsche raadhuis ligt het speciale geboorteregister gereed, in tweevoud in wit geitenleer gebonden. Het bevat de ge boorte-akte, welke straks na de blijde ge beurtenis in duplo wordt opgemaakt en ten paleize geteckend. "lén exemplaar blijft berusten op .het raadhuis, het an dere gaat naar de griffie van de Arron dissementsrechtbank te Utrecht, zooals dit met het plaatselijk geboorteregister te doen gebruikelijk is. Werden de ge boorte-akten van Prinses Beatrix en Prinses Irene, behalve door den Prins zelf en den toenmaligen burgemeester, jhr. Van Reenen, geteekend door wijlen dr. H. Colijn, den minister-president, en jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland als vice-president van den Raad van State, thans zal dit ambtshalve geschieden door den huidigen burgemeester, mr. F. J. van Beeck Calkoen, terwijl voorts daartoe zijn uitgenoodigd minister-presi. dent dr. Beel en wederom jhr. Beelaerts als vice-president van den Raad van State. Nog steeds komen voor de groote Oranje-stertocht op den nationalen feestdag de aanmeldingen binnen, waar van het cijfer de 10.000 reeds bereikt heeft. Hieronder zijn er uit alle deelen des lands, zoowel van Urk als uit Baarle. Nassau, uit Zeeland en uit Groningen. De jongste deelnemer telt nog geen half jaar, de oudste moet men waar schijnlijk zoeken onder de groep ouden van dagen, die per autobus uit Bilt- hoven wordt verwacht. De wandelaars zijn meest uit de nabije omgeving, of schoon verschillende sportvereenigingen In een Vraaggesprek heeft dr. De Groot, de behandelend geneesheer van Prinses Juliana, Woensdagavond voor de radio verklaard, dat de ge zondheid van de Prinses niets te wenschen overlaat. Verder maakte de dokter o.m. de opmerking, dat hij in zijn drukke praktijk had geconsta teerd, dat er den laatsten tijd meer jongens dan meisjes werden geboren. Bepaalde verwachtingen wilde hij daarmede evenwel niet wekken. Ge vraagd naar de mogelijkheid van een tweeling gaf dr. De Groot als zijn meening, dat het voor de hand zou liggen. jiat de eerstgeborene van de twee, ongeacht of het een jongen dan wel een meisje zou zijn, in elk geval den voorrang zal moeten hebben en dus terecht als de oudste zou worden beschouwd. van heinde en ver estafette-loopen orga- niseeren. Den Haag heeft een extra-trein besproken, maar een groep Leidenaars gaat te voet. Het aantal motorrijders bedraagt reeds meer dan 1600. Bij de groep, die uit Heerlen naar Soestdijk rijdt, zal zich een aantal mijnwerkers in bedrijfskleeding aansluiten. Zelfs uit Indië heeft het comité aan meldingen gekregen van daar gelegerde (Soldaten, die vroegen of het niet moge lijk was hen per vliegtuig heen en wèer te laten reizen. Dit is natuurlijk uitgesloten, maar toch zullen $eze jongens om hun enthousiasme een gestempelde deelnemers kaart ontvangen, alsmede het aandenken, dat nog een verrassing is. Zooals bekend komen de deelnemers aan den Oranje- optocht naar Baarn en Soestdijk om de fellcitatieregisters te teekenen. Allen krij gen een speciale Oranje-krant, waarin zij o.m. een plattegrond vinden met alie hotels, café's, lunchrooms enz. in wijde omgeving, zoodat zij zich voor het gebruik van ververschingen zooveel mogelijjc kun nen verspreiden. In Baarn en Soestdijk zelf zijn tfltgebreide politiemaatregelen getroffen om den stroom van Oranje gangers ordelijk te verwerken. De gelegen heid blijft tot het laatst toe open, zoodat zij, die met het oog op de weersomstan digheden of de vraag, hoe de nationale feestdag valt, niet eerder kunnen beslui ten, toch in Baarn welkom zijn en na het vervullen der formaliteiten ter plaatse hun gestempelde deelhemerskaart en het aandenken ontvangen. De kolonie van journalisten, pers fotografen en radioreporters in het Chalet Astoria breidt zich, nu het groote oogenblik nadert, snel uit. Ook een eerste buitenlander, een Amerikaan, heeft titans zijn komst aangekondigd. Voor de atmosfeer in het hotel is het doen en laten van dr. De Groot nog steeds de barometer. Blijft zijn plaats met etenstijd aan tafel leeg, dan is het storm geblazen en waart de onrust door gangen en zalen; blijkt hij aan wezig, dan verheldert de lucht op slag en heerscht een vreedzame luwte. Gaat hij weg zonder meer, dan is dat zooveel als „veranderlijk", wat inderdaad de meest juiste weergave is van de situatie. Want niets of niemand kan hier im mers dag en uur ook maar met schijn van zekerheid voorspellen. Woensdagavond omstreeks zes nir deelde baron Baud, particulier secretaris van H. K. H. Prinses Juliana, mede: Er zijn geen aanwijzingen, die er op duiden, dat het groote nieuws onmiddellijk aan staande is. van het administratiegebouw, vijf tot acht minuten voordat het vliegtuig ver trok, een man in een blauwe regenjas een klamp voor het hoogteroer had zien dragen. De man ging toen naar het stuurboordhoogteroer en getuige zag hem het hoogteroer bewegen. Andersen vond dit vreemd, daar het vliegtuig op het punt stond te vertrekken. Onmiddellijk na het ongeluk en voordat de roerklamp was gevonden, zeide getuige tot een naast hem staanden functionaris: het hoogtte- roer moet het ongeluk hebben veroor zaakt. Een andere getuige bevestigde, dat Andersen deze opmerking onmiddellijk na de ramp had gemaakt. De K.L.M. was vertegenwoordigd door haar vertegenwoordiger te Kopenhagen, J. P. van Oldenborgh. haar juridisch adviseur, den Deen Sally, en de Neder landsche regeering door den secretaris van de legatie, Insinger, en den Deen- schen advocaat Teist. De rechter zeide, dat het vliegtuig behoorde tot een maatschappij, wier hooge peil overal wordt erkend en dat de piloot een man was, wier groote be kwaamheid en ervaring algemeen be kend waren. De Deensche luchtvaartinspecteur Dal- bro zette uiteen, hoe de buitenlandsche vliegtuigen op het vliegveld worden be handeld. De Deensche maatschappij neemt het toezicht op het vliegtuig, wan neer het geland is, over. In het alge meen wordt het richtingroer geblokkeerd, het hoogteroer alleen in geval van een flinken wind. Een andere getuige verklaarde, dat hij kort na de aankomst van het toestel bemerkte, dat het richtingroer niet ge blokkeerd was, terwijl het scheen, dat het hoogteroer een beetje hing. De hoofdinspecteur van de lucht vaart verklaarde, dat de ramp het gevolg is van het niet wegnemen van den roerklamp. Voorts, dat het Deen sche grondpersoneel geen schuld treft aan het niet verwijderen van den klamp. De font lag in het on derhavige geval geheel bij de beman ning van het vliegtuig. Bij de lijkschouwing is komen vast te staan, dat Geyssendorffer tengevolge van kneuzingen is overleden. Hij was lijdende aan hartaderverkalking, doch ondervond als piloot hiervan geen na- deeligen invloed. Gistermiddag 5 'uur heeft H. M. de Koningin luit:-generaal Spoor in het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Soekawati, dien het voorloopig par lement van Oost-Indonesië tot presi dent van den Staat Oost-Indonesië gekozen heeft, heeft in een radiorede samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Ihdië bepleit op de basis van het cntwerp-accoord-Linggadjati. Spr. hoop te, dat het voor de „verwezenlijking der schoone idealen noodzakelijk herstel van recht en veiligheid wordt bereikt. Eerst dan zal de voorwaarde zijn ge schapen, die tot het einddoel leidt: de Vereenigde Staten van Indonesië". Op den Nationalen Feestdag ter gele genheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zullen de Nederlandsche Spoorwegen hun diensten uitvoeren als op werkdagen. In verband met de verwachte Wijde gebeurtenis zullen de Rijksmusea, de Rijksarchieven, de Koninklijke Biblio theek en het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie voor het pu bliek gesloten zijn op den dag der geboorte van een prins of prinses en zoo deze na 12 uur des middags valt ook op den daarop volgenden dag.. Na een vergadering, die het bestuur van de Elfstedenvereeniging Donderdag avond te Leeuwarden' heeft gehouden en waarop de rapporten over den toe stand van het ijs zijn besproken, is be kend gemaakt, dat de reeds driemaal uitgestelde Elfstedentocht thans is vast gesteld op Zaterdag 8 Februari, a.s. Het bestuur is tot deze beslissing ge komen, 'omdat volgens de weerberichten van het K.N.M.I. de vorst nog minstens eenige dagen zal aanhouden en de wind, die in Friesland tot dusverre stormach tig blies, veel minder krachtig is gewor den. Het stuiven van de sneeuw is daar door opgehouden en de banen zullen kunnen worden geveegd. Op vele deelen van de 200 km. lange route is daarmede reeds een begin gemaakt. Het Üs is op veel plaatsen slecht. Berijdbaar is het 'echter volgens het bestuur van de Elf stedenvereeniging overal. Slechts een nieuwe storm, hevige sneeuwval of een plotseling invallende dooi kunnen thans nog dezen Frieschen Marathonloop te genhouden. De route is nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zullen op zijn vroegst Vrijdag a.s. nadere gegevens volgen. De Elfstedenvereeniging heeft besloten gelegenheid tot inschrijving te geven van Vrijdagochtend af, gedurende den geheelen dag en den,daarop volgenden nacht tot half vijf toe. Voor de tour rijders is de inschrijving geopend tot Zaterdagmorgen 5 uur. De deelnemers moeten zich voor deze inschrijving niet, zooals bij vorige tochten, melden in het Beursgebouw, da^ dezen keer niet be schikbaar is, maar in café „De Groene Weide" te Leeuwarden. Telefoon 5743. Het telegram-adres is: Elfsteden Leeu- i warden, De moeilijkheden, die de sneeuwval en de aanhoudende vorst Maandag en Dins dag in het spoorwegverkeer veroorzaak ten, waren Woensdag grootendeels opge lost. jvfede, dank zij het feit, dat de dagen langer zijn geworden, zijn de vertragin gen minder talrijk dan in de vorige vorst periode. De dienst AmersfoortEde wordt aangevuld met een Dieseltrein. Werden 3 Februari in het etmaal 25 kolentrelnen met in totaal 1071 beladen wagens uit de Mijnstreek naar alle dee len van ons verkleumde land vervoerd, 4 Februari reden 26 kolentreinen met ln totaal 1113 wagens. Ondanks de slechte weersgesteldheid een verheugende stij ging dus. Negentien treinen met in totaal 1017 leege wagens keerden naar de Mijnstreek terug. Hevige sneeuwstormen woeden over het geïsoleerde Ameland, dat nu geheel van de buitenwereld is afgesloten, omdat het vliegtuig dat de verbinding Leeuwarden —Ameland onderhoudt reeds eenige da gen den tocht niet heeft durven wagen. De sneeuw bereikt op sommige plaatsen op het eiland een hoogte van enkele me ters, waardoor ook het verkeer op het eiland zelf ernstig belemmerd wordt. De ijstoestand cA de Waddenzee is nog zeer slecht. De harde wind van de laatste da gen heeft vele wakken in de ijsmassa, die zich van Ameland tot de Friesche kust uitstrekt, veroorzaakt, waardoor het on mogelijk is vans het eiland de Friesche kust te voet te bereiken. De postboot heeft sinds 14 December J.I., dat is in 53 dagen, den overtocht slechts 14 maal kunnen volbrengen. Ook aan steenkool is er gebrek op het eiland, maar men kan zich behelpen met hout. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige, tijdelijke krachtige wind tusschen Noord-Oost en Oost. Meest zwaar bewolkt met hier en daar een opklaring. Plaatselijk eenige sneeuw. Matige tot strenge vorst. Zon 8.12—17.37. Maan 19.23—8.54. Zaterdag had Schiermonnikoog geen verbinding met den vasten wal. Woens dag echter kwam een vliegtuig, bestuurd door den piloot L. T. N. De Liefde, naar het eiland om zieren passagiers, welke om dringende reden naar den vasten wal moesten, naar Leeuwarden en Valkenburg te vervoeren. Post werd niet vervoerd. Heden zouden de 'nog achtergebleven personen per vliegtuig vervoerd worden. Zij, die noodzakelijk naar Schiermonnikoog moeten en de reis per vliegtuig willen maken, dienen zich tc melden bij den Rijkswaterstaat te Leeuwarden, telefoon 3343. De wadden zijn geheel dicht gevroren. Op de Noordzee is veel ijs. De K.N.A.C. deelt mede, dat de wegen in het midden van het land over het algemeen behoorlijk berijdbaar zijn. In het Noorden en Zuiden evenwel zijn door ijzelvorming de wegen hier en daar spie gelglad. Automobilisten worden er op gewezen vooral bij het inhalen de noodige voor zichtigheid in acht te nemen. IBij een gesprek zegt vaak de een niet altijd wat hij weet en weet dikwijls de ander niet altijd wat hij zegtj (Van een bijzonderen medewerker) Wit liggen de-dagen al weer ver achter ons, dat de gemeentera den de huishouding der gemeen ten zelfstandig regelden; dat zij beslis ten, welke uitgaven de gemeente zou doen en met welke middelen deze uit gaven zouden worden gefinancierd. Een en .ander onder toezicht van Gedepu teerde Staten. De belastingen, welke de gemeenten mochten heffen, boden vol doende bronnen van inkomsten om de uitgaven te bestrijden. Er was evenwicht tusschen de gemeentelijke taak en het gemeentelijk belastinggebied en dat was de grondslag van de financieele zelf standigheid dergemeenten. De gemeentelijke inkomstenbelasting was de belangrijkste belastingbron. De vaststelling van het vermenigvuidigings- cijfer was een telkenjare terugkeerend evenement in het gemeentelijke politieke leven. Immers i>et door den raad ge voerde beleid vond tot op zekere hoog te zijn weerspiegeling in den druk der belasting op de ingezetenen. Dit had een tweeledig gevolg: de raad voelde terde ge zijn verantwoordelijkheid ten opzich te van de belastingbetalers en de inge zetenen hadden voortdurend belangstel ling voor de verrichtingen van den raad. Hoe anders is de toestand nu! Op het gebied van de belastinghef fing heeft zich een omwenteling vol trokken. Het rijk heeft de gemeente langzaam maar zeker van verschillende belastingbronnen verdrongen, waarbij het verlies van de opbrengsten van in komsten- en vermogensbelasting voor de gemeenten de ernstigste gevolgen had. De gemeenten ontvingen daarvoor geen voldoende compensatie, zoodat zij voor het grootste deel (men noemt een aan tal van 900 gemeenten), zijn aangewe zen op de subjectieve bijdragen, welke het Rijk slechts verleent, indien de ge meenten dg „noodlijdendheidsvoorv.aar- den" aanvaarden. Voor het gemeentelijk leven heeft dit funeste gevolgen. Het eigen initiatief der gemeentebesturen wordt gesmoord, ver plicht als zij zijn. voor elke bijzondere uitgave vooraf de toestemming te vra gen van hoogere autoriteiten, hetgeen in de practijk veelal deze beteekenis heeft, dat het inzicht van een onder geschikt ambtenaar'van departement of provinciale griffie beslissend is voor de vraag of de verlangde toestemming wordt /verleend. Het verantwoordelijkheidsgevoel van de gemeenteraden verslapt, omdat de gevolgen van hun handelingen niet weerspiegeld worden in een van de in gezetenen te vragen heffing, doch al leen in de hoogte van de door het Rijk te verleenen bijdrage. De regeering ziet ook in, dat deze toestand dringend om voorziening roept. Daarom is ingesteld een staats commissie onder voorzitterschap van oUd-minister Oud, die tot taak heeft te bestudeeren hoe de financieele zelfstan digheid der gemeenten kan worden her steld. Deze commissie heeft een uiterst moeilijke taak, omdat men alleen dan uit de impasse kan geraken, wanneer de gemeenten weer een belastinggebied krijgen, dat in overeenstemming is met haar taak. Dit hangt uiteraard ten nauwste samen met de financieele po sitie van het Rijk, hetwelk voor dat doel een deel van zijn belastinggebied zal moeten afstaan, omdat het uitgeslo ten moet worden geacht naast, de hui dige zeer zwaar drukkende Rijksinkom stenbelasting nog een gemeentelijke in komstenbelasting in te voeren. Kan het Rijk dat doen? Het heeft zelf te kampen met groote te korten. Het Rijk zou van zijn .be lastinggebied een zoodanig deel kunnen afstaan, dat de inkomstenderving ge compenseerd zou worden door het weg vallen der uitgaven voor de noodlijden- dé" gemeenten (in totaal ongeveer 100 millioen). Maar daarmede is voor de gemeenten de financieele zelfstandigheid niet herkregen. Daarvoor is vereischt een zekere speling tusschen de nood zakelijke uitgaven der gemeenten en het te hunner beschikking staande be lastinggebied. Ten eerste, omdat het herkrijgen belastinggebied onmogelijk voor elke gemeente precies kan opleve ren een inkomst, gelijk aan het bedrag hetwelk thans als noodlijdendheids- bijdrage wordt genoten. Tweedens om dat de gemeenten niet bij elke toene ming van uitgaven of uitbreiding van haar taak opnieuw met haar financiën tegen het „plafond" mogen geraken. Het Rijk zal dus iets méér moeter. doen. om den gemeenten een beperkten finan- cieelen armslag te geven. Dit is naar onzs meening de kern van het vraagstuk en tevens de grootste moeillijkheid voor de commissie-Oud. Een oplossing is niet onmogelijk en zal be reikt kunnep worden, indien het Rijk daarvoor een offer wil brengen. Dit offer is gerechtvaardigd, omdat de finan cieele zelfstandigheid der gemeenten een groot goed is. onontbeerlijk voor eed goede werking van het Nederlandsche bestuursstelsel en op den duur zal lei den tot een besparing op de uitgaven van de gezamenlijke publiekrechtelijke lichamen en derhalve den belasting betalers ten goede zal komen. Moge de commissie-Oud er spoedig in slagen een voor Rijk en gemeenten aan vaardbare oplossing te vinden. In verschillende talen heeft het ra diostation van de Palestijnsche verzets groep Irgoen Zwai Leoemi Woensdag avond een beroep gedaan op de wereld. „Engeland heeft het masker laten vallen", aldus werd verklaard, „en is thans bezettende mogendheid geworden. Het heeft ons voor de keuze gesteld: overgave of oorlog. Overgeven zullen wij ons echter niet en wij zijn er zeker van, dat onder het overgroote deel van het Joodsche volk geen verraders zul len worden gevonden." De radio legde ex den nadruk op, dat de Irgoen tot den laatsten man zal strijden en vroeg de hulp van de andere volken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1