STAD EN OMGEVING SCHOENEN-ALLERHANDE Aardappelpositie zorgwekkend Strandschap, belangrijke stap naar reconstructie van Zandvoort NAAR OPLOSSING VAN GEHEIMZINNIGEN MOORD OP SIEM TWISK Uit verre en vreemde landen Geen groote strafheid en geen groote meegaandheid Uitlevering van twee Duitschers gevraagd AGENDA Volendam geïsoleerd V. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1947 PAGINA 2 Olieslag FANATIEK N.S.B.-er Katholiek thuisfront GEEN ILLUMINATIE OP DEN NATIONALEN FEESTDAG Belangrijke tribunaalzaken Belangrijk geschenk Zevende Volksconcert H.O.V. Uitreiking nieuwe bonkaarten Ruitersport L.T.B. SANTPOORT K.V.P.-vergadering uitgesteld Mariacongregatie ZANDVOORT POLITIEMANNEN ALS BAANVEGERS Prijzen-commissie VELSEN Ziekenfonds „Velsen en Omstreken" Botsing Drie arrestaties BENNEBROEK Uitreiking nieuwe bonkaarten HILLEGOM Jaarfeest K.A.B. Gouden jubileum Muzikaal evenement Inbraak BEVERWIJK Als het Prinsenkind geboren wordt Beverwijkers volbrengen Elfstedentocht F abrieksarbeidersbond veertig jaar Zilveren jubilé Jeugd-vischcollege Mr. L. SLOTEMAKER Onder-directeur der K.L.M. Scheepvaartberichten Enkele huisjes ingesneeuwd De toestand op Urk 15 jaar R.W.I. voor S.S.- oorlogsverslaggever Dammen in Kennemerland Waar zijn onze troepenschepej*. PRIJSHOUDENDE M Tengevolge van de dichtgevroren rivieren en kanalen is de aanvoer van aardappelen sinds eenigen tijd totaal onmogelijk geworden. De situatie in Haarlem en omstreken Is zelfs zeer zorgwekkend, want de voorraad, dien de V.B.N.A., het verdeelkantoor, voor den detailhandel heeft aangelegd is zoodanig geslonken, dat op het oogenblik slechts 300 ton aardappelen aanwezig is, een geringe hoeveelheid, wanneer men bedenkt, dat het con sumptie-verbruik in ons rayon per week 750 ton bedraagt. Er liggen thans in het Spaarne twee schuiten aan den wal, die elk ongeveer 50 ton inhouden, doch men begrypt, dat dit een druppel water op een gloeiende plaat is, want deze 100 ton dekken nauwelijks de behoeften van een dag, en hoeveel dagen zullen we nog in de vorst misère zitten? Nu bestaat de mogelijkheid een beroep te doen op de boeren in de Haarlem mermeer, ofschoon ook zij met moeilijk heden te kampen zullen hebben, daar het niet eenvoudig is de aardappelen die zich in de kuilen bevinden, uit den hard bevroren grond te voorschijn te halen. Bovendien is er nog een financieele kwestie aan de zaak verbonden. De han delaren zijn ni. gebonden aan maximum prijzen, welke echter overschreden wor den indien men de aardappelen van de boeren betrekt, die voor hun waar en moeizamen arbeid hooge prijzen vragen, en deze aardappelen per auto vervoerd worden, hetgeen grooter onkosten met zich meebrengt dan het transport per sciiip. Het is dus werkelijk onmogelijk, beneden den vastgestelden prijs te blij ven. Nu kan men aanvoeren, dat er van te voren gezorgd had moeten worden voor behoorlijke voorraadvorming. Hiertegen kan worden ingebracht, dat daaraan zoowel voor het verdeelkantoor als voor den winkelier teveel risico verbonden is, indien n.l. de groote voorraden aardap pelen door de strenge vorst bevroren zijn en het weer plotseling omslaat, dan blijft men hiermee zitten, omdat geen consument van plan is bevroren aardap pelen te koopen. Hoort men den laatsten tijd nog al dikwijls praten over „kolenslag", Haar lem heeft Dinsdagmiddag haar olieslag beleefd, toen een ijsbreker van de Am- sterdamsche Sleepdienstmaatschappij „De Roode Ster", gevolgd door twee tankbooten en een sleepboot met een kostbare olielading aan boord, zich moei zaam een weg baande door de ijsmassa op het Spaarne. Vele ziekeninrichtingen te Haarlem worden verwarmd door olie stookinrichtingen, maar door de onge kende. fel aanhoudende vorst konden de vorige week Vrijdag transporten van olie naar genoemde inrichtingen geen voort gang vinden. Aan dezen toestand is ntr een eind gekomen. Het Spaame van de Buitenhuizen tot aan de gasfabriek is thans open. Dinsdag stond de gewezen employé G. de B. van de B P.M. voor de 2de kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht. Deze verdachte had in de N.S.B. tal van functies bekleed o.a. groepsleider, kring propagandist en districtsleider van den Nationalen Jeugdstorm. Het fanatisme van dezen man was zelfs zoo groot ge worden, dat hij een bord voor zijn huis had laten plaatsen, waarop hij zelfge maakte rijmpjes, die het nationaal-socia- lisme als het grootste ideaal voorstelden, had bevestigd. Terwijl de president be wijzen had. dat de B. in 1943 districts leider van den Jeugdstorm was geweest, hield beklaagde vol, dat hij in 1942 als lid van de N.S.B. bedankt had en dat hij nadien geen enkel contact met deze organisatie had gehad. Dat de B. een fanatiek lid van de N.S.B. was geweest, bleek wel uit een groote foto, die hij gekleed in uniform had laten maken. Volgens verdachte had hij dat in een gekke bui laten doen. Beklaagde had zelfs een brief aan Mus- eert geschreven, waarin o.a. stond: „Hooggeachte Leider, negen jaar heb ik uw beweging met hart en ziel gediend." De B. wees erop, dat hij geheel onder dwang lid was geworden. Zijn collega's op de B.P.M die allen N.S.B.-er waren, hadden er bij hem op aangedrongen, ook lid te worden. Terwille van zijn positie kon verdachte niet achterblijven. Uitspraak 25 Februari. Ten bate van Katholiek Thuisfront district Haarlem weTd Maandagavond in het gebouw van de Cadi-club aan den Zijiweg het blijspel „De gebroeders Kal koen" opgevoerd. Het R.K. Tooneelgezelschap „ANIMO" uit Amsterdam, dat dit blijspel geheel belangeloos ten tooneele bracht, oogstte een daverend succes en de voorzitter van Katholiek Tht isfront, de heer J. G. M. Bosman, mocht in zijn dankwoord aan het slot van den avond terecht ge wag maken van een in alle opzichten geslaagde uitvoering De maatschappij tot bevordering der oonkunst, afdeeling Haarlem, deelt mede lat het viool-recitai van Ginette Neveu Donderdag 13 Februari a.s. in de Gem. jcncertzaal te Haarlem doorgang zal vin- len en tevens dat de zaal verwarmd zal lijn. De Vereenlglng „Bosch en Vaart" heeft haar leden en donateurs in Bethesda- Sarepta een kunstavond aangeboden, waar opgetreden zijn Akke de Vries, die middel- eeuwsche liederen en humoristische liede ren van Mahler zong, Aafje Top, die ge dichten declameerde en Roel Riphagen, die eenlge piano-soll ten beste gaf. De heer A. van Geluk, wethouder van publieke werken te Bloemendaal, is ver hinderd Zaterdag 22 Februari zijn spreekuur te houden. De Haarlemsche groentehandelaren hebben besloten die producten, waar een tweeledige prijsnoteering op staat, niet door groot- of kleinhandel te doen af nemen. Het betreft hier de wintergroen ten. waarvan de veillngprijzen hooger liggm dan de maximumverkoopprijs. De varkoop van blik-, vat- en gedroogde rosnten gaat gewoon door, evenals die van aardappelen, voor zoover voorradig, B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ln verband met. de uiterst zorg lijke kolenpositie hebben besloten op den aanstaanden nationalen feestdag aan de openbare gebouwen geen illuminatie te doen aanbrengen. Ook de gebruikelijke ver lichting van den teren der Groote Kerk zal dus achterwege blijven. Ook particulieren ls het niet geoorloofd electrischen 3troom of gas voor dergelijke doeleinden te ge bruiken. Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de burgerij begrip zal hebben voor de moei lijkheden waarvoor het zich als gevblg van de aanhoudende vorst geplaatst ziet en waardoor het hoe ongaarne ook ver plicht is tot, dezen maatregel te besluiten. Voor het Haarlemsche tribunaal zul len pinnenkort verschillende prominente personen uit de N.S.B.-dagen terecht staan. Maandag 17 Februari H. J. van Steenzei gezegd van der AA, oud-gami- zoenscommandant van Haarlem, Maan dag 24 Februari ds. G. W. Hijlkema, Donderdag 27 Februari A. Cassee uit Bloemendaal en Maandag 3 Maart des morgens half tien J. W. Zigeler, ln den oor.og burgemeester van Bloemendaal en om ha'.f elf J. P. van Aperen, de laat ste politiepresident van Haarlem, die op den dig der bevrijding gearresteerd en „in bescherming" genomen werd. De stadsbibliotheek en leeszaal ont ving van de World's Alliance of the Young Man's Christian Association te Genève een belangrijk boekgeschenk, in hoofdzaak bestaande uit Engelsche ro- De Ouverture „L'Epreuve villageolse" van Grétry is wel erg aan den stapelen kant om nog als concert-ouverture te kunnen blijven fungeeren. Toch waren er rhythmisch nogal eenlge oneffenhe den en ook dynamisch liet de afwerking door het H.O.V.-ensemble een en ander te wenschen over, zoodat weer eens bleek, dat men eigenlijk niets en baga telle behandelen mag. Wat ten over vloede ook nog bevestigd werd door het raar onze meening wat voorbarig op tieden als solist van Jan Hesmerg, den tweeden concertmeester, in het overi gens toch niet gecompliceerde vioolcon- cer in D gr. t. (K.V. 218) van Mozart. Reeds bij den inzet constateerden wij die afwezigheid van zelfbewustheid, die een eerste vereischte is, wat een paar maal aanleiding gaf tot ernstige dérail lementen. De nog jeugdige violist heeft overigens een aardigen toon en vlotten «treek; maar zijn voordracht miste te veel aan temperament en bleef te gelijk matig schoolsch om te kunnen boeien. Na de pauze hoorde men de Vierde Symphonie In e kl. terts (Op. 98) van Joh. Brahms. J. Scheepens. Morgen, Donderdag. Is het restant van de letter W aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten. In navolging van verschillende andere landbouworganisaties gaat ook de L T. B. landelijke rijclubs voor zijn ïden vormen. Deze actie wordt samengevat onder den naam Ruitersport L. T. B. Voor Haarlem, Spaarnwoude en omge ving wordt hiertoe een begin gemaakt Vrijdag 14 Februari tijdens een bijeen komst speciaal tot dit doel belegd in het Katholiek Vereenigingsgebouw te Spaarnwoude Naar wij vernemen s het initiatief uitgegaan van een comité en het heeft de volle instemming van de besturen van de L. T. B.-afdeelingen Haarlem en Spaarnwoude. Het Haarlems Tribunaal veroordeelde hedenmorgen mej. C. A. V. uit Santpoort tot drie jaar intemeering, eindigend 8 Sept. 1948. Als koerierster heeft zij per soonsbewijzen van joden aan een recher cheur van politie overhandigd. Bij het bestuur van de K.V.P. afd. Velsen is bericht binnengekomen dat de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen verhinderd ls zijn aange kondigde rede te houden. Mede in ver band mat de weersomstandigheden be sloot het bestuur de vergadering van Donderdag 13 Februari in de school aan de Schaepmanlaan te Driehuis niet door te laten gaan. Maandagavond hield de Maria-congre- gatie, afd. Dames, haar jaarlijkschen feestavond ln Café Zomerlust. Pastoor Goossens opende de bijeenkomst; hij noemde de Mariacongregatie een der beste hulpwerken van Katholieke Actie en spoorde allen aan trouw te zijn aan de Mariacongregatie. De R K. Tooneelvereeniging K.Z.O.S. uit Ijmuiden gaf een goed verzorgde uit voering van .Vrijdag de Dertiende." K.Z.O.S. leverde hier voortreffelijk spel, meer in het bijzonder Jansje Bevers, de bijgeloovige juffrouw, en Nelly, de dienst bode. Van de heeren verdienen vooral vermelding Verbraak, Stoltink en Achmed Ritzibi. Het meisjeskoor onder leiding van den heer Th. Spook zong een viertal liede ren. De Zandvoortsche politiemannen heb ben de koude getrotseerd en de vijver in plan-Noord voor schaatsenrijders berijdbaar gemaakt. Een matige entree wordt geheven ten bate van de stich ting 1940/45. Het wekelijksche zittingsuur van de plaatselijke prijzencommissie (Donder dagavond van 7 tot 8 uur in het gebouw van Sociale Zaken, Hoogeweg 778) heeft groote belangstelling. Talrijke personen komen de commissie raadplegen. De ter kennis van de commissie gebrachte ge vallen van te hooge prijsberekening wor den daarna door een der commissie leden onderzocht. Veelal kan de zaak in der minne geregeld worden. Morgen. Donderdag, zijn de letters X, IJ en Z aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Tevens is er ook na-uitreiking. Op de vergadering van het algemeen ziekenfonds „Velsen en omstreken is het bestuursvoorstel tot verhooging van de contributie voor de vrijwillig verze kerden met bijna algemeene stemmen aangenomen. In den vervolge zullen nu de verstrekkingen aan de vrijwillig ver zekerden gelijk zijn aan die van de verplicht verzekerden. Door dit belang rijk besluit wordt de contributie voor 3500 verzekerden aanzienlijk verhoogd Deze bedraagt thans 50 cent per week voor afzonderlijke personen, één gulden per week voor gehuwden (hun eventu- eele kinderen beneden 16 jaar daarbij inbegrepen) en 75 cent per week voor weduwnaren of weduwen met kinderen beneden 16 jaar. De weistandsgrens wordt gebracht op f 3750. Een vrachtauto van de firma Van Gelder en Zonen kwam op den Wijker- straatweg nabij den bocht aan de Duin- vlietstraat in botsing met een van te genovergestelde zijde naderenden luxen auto. De bestuurder hiervan moest rem men, doch de wagen slipte en reed tegen het linkervoorwiel van den vrachtauto. Het linkerachterspatbord van den luxen auto werd ingedeukt, terwijl van den vrachtauto de linkervoorband totaal werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rechercheurs van de economische re cherche hebben een inval gedaan in een perceel aan den Schulpweg in een schuurtje. Zij troffen daar aan een gon- jezak, inhoudende vleesch en vet. De bewoner deelde mede, dat een onbeken de de zak in de schuur had neergezet. Hij is in arrest gesteld. Bij een slager in de Kompasstraat werd eveneens een partij vleesch, af komstig van een clandestiene slachting, ontdekt. Ook deze man is gearresteerd, evenals een bewoner van de Burgemees ter Enschedélaan te Santpoort, die 7,wart vleesch in zijn bezit had. Morgen, Donderdag, kunnen van 9 12.30 de letters E t.m. J en van 2—4 de letters K t.m. N nieuwe bonkaarten af halen. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft de eerste vergadering geopend van het Strandschap Zandvoort en de leden van het bestuur geïnstalleerd. Zittend v.l.n.r.: W. A. B. Bosman (gem.-secr. van Zandvoortdr, J. E. Baron de Vos van Steenwijk (comm. der KoninginH. v. Alphen (burgemeester van Zandvoort Th. Steman (chef eerste afd. Prov. Griffiedr. C. L. de Fouw inspectv. d. Volks- gezondheid) Dinsdagavond werd in „Flora" voor de tweede maal het jaarfeest gehouden van de Kath. Arbeidersbeweging. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Jac. Walkers, die nog eens duide lijk de taak van de Kath. Arbeidersbe weging onderstreepte, trad de onderaf- deeling „Kunst na Arbeid" voor het voetlicht met „Wilde Rozen". Dit too- neelspel van Joh. v. Eekelen, dat rijk aan waarschuwingen is voor jonge men- schen, die zoogenaamd van het leven willen „genieten", genoot een zeer goede vertolking. Het orkestje „The Happy Boys", dat in Hillegom burgerrecht heeft verkregen, zorgde voor een prettige stem ming tijdens het gezellig samenzijn. Heden, Woensdagavond, wordt deze feestavond voor het laatst herhaald. 15 Februari as. zal het 50 jaax ge leden zijn, dat de brood- en banketbak kerij van de firma J- L. Stijman werd opgericht. De tegenwoordige eigenaar houdt 16 Februari n.m. van 24 uur een receptie. De Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" zal Donderdagavond in het ge bouw van de Hobaho, v. Tetsstraat, een uitvoering geven van Handels be roemd oratorium „Judas Maccabaus". Aan de uitvoering werken een aantal solisten van naam mede. alsmede de Haarl. Orkestvereeniging, terwijl het geheel onder leiding staat van den heer S. P. Visser. Het concert begint te half acht en het gebouw is verwarmd. Aan de rede welke de Commissa ris der Koningin hield bij de in stallatie van het Strandschap Zandvoort ontleenen wij nog het volgende: Er is nu eenmaal een tegenstelling tusschen de belangen van de inwoners van Zandvoort en de bezoekers aan de badplaats. Dat men zich daarbij in Zandvoort neerlegt in die mate dat men thans kan komen tot oprichting van het Strandschap, gaf spr. aanleiding den gemeenteraad te prijzen om zijn wijsheid en groote zelfbeheersching. Spr. prees de vooruitziendheid van het Zandvoortsche gemeentebestuur welke tot uiting komt in de stichting van het Strandschap. Een bescheiden, maar hoogst belangrijke stap naar de re constructie van de badplaats. Het Strandschap en de wijze waarop het bekende probleem van het strand- en badleven tot oplossing zal brengen zal de belangstelling hebben van het geheele land; van beoefenaren van het staats- en administratief recht zoowel als van ge- interesseerden bij het bedrijfsleven en de breede schaar van ontspanningzoekenden. Het Strandschap zal zich moeten voorbe reiden op veel critiek, omdat het tot taak heeft belangen te verzoenen. Spr. waarschuwde voor te groote straf heid en voor te groote meegaandheid. Hierdoor zal men aan Zandvoort schade doen. Spr. hoopt dat dit eerste Strandschap een wegwijzer en voorbeeld zal zijn voor andere gemeenten. Burgemeester Van Alphen gaf hier na een overzicht van de groei van de badplaats: In 1874 drie paarden-om- nibussen van Haarlem, in 1946 twee extra-treinen, die in een half uur 4500 bezoekers naar Zandvoort bren gen. Aanvankelijk bezocht door een ell e pub ek a er n belangrijke at» door dagbezoekers. Spr. betoogde dat In den afgeloopen nacht hebben onbe voegden zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma v. E. alhier, door het openbreken van een deur. Uit een brandkast werden een geldkistje met 200 en een geldzakje met ruim 100 vermist. De politie stelt een scherp on derzoek in naar de daders. deze groepen van bezoekers elkaar niet behoeven af te stooten en wees op de Engelsche badplaatsen. Zand voort wil de massa bieden wat zij noodig heeft, maar met één reserve: dat zij zich ordelijk gedraagt. Over het algemeen gedraagt het publiek zich fatsoenlijk, slechts enkelen gaan zich te buiten. Het Strandschap is niet ontstaan om dat de raad van Zandvoort niet compe tent zou zijn deze zaken te regelen. In tegendeel. Sinds de slooping begon heeft spr. met ir. Friedhof aan het wederop- bouwplan gewerkt en van dien tijd da teert het idee Amsterdam en Haarlem in te schakelen. Talrijke besprekingen zijn hierover gevoerd en nu is men zoover. Voor de forensen, de gasten en de in gezetenen is het van groot belang dat het Strandschap goed functionneert. Door Den Haag wordt wellicht door den nood gedwongen niet voldoende acht geslagen op de belangen van Zand- roorts vreemdelingen-industrie. Spr. hoopte dat dit spoedig zal verbeteren. Ten stadhuize, alsmede in het gebouw van den Burgerlijken Stand liggen op den geboortedag van het Prinsenkind felicitatieregisters ter teekenlng. Ook den dag na de geboorte heeft men nog de gelegenheid te teekenen. Men vergete daarbij niet de bussen van de Stichting '40—'45. De DEM-veteraan Kaptein heeft na een zwaren tocht zijn tweede Elfsteden- kruisje verdiend. Hij was om tien over zeven -ds laatste van de tochtrijders uit Leeuwarden gestart, deed het voor zoover dat mogelijk was! op zijn ge mak aan en arriveerde om kwart vóór twaalf te Leeuwarden. Westwal was in Franeker gestart en ook hij kon nog juist op tijd tien voor twaalf zijn kaart aan den laatsten controlepost toonen, De leden van de afdeeling VelsenBe verwijk van den R. K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" hebben het veer tigjarig bestaan van de afdeeling gevierd Voorzitter W. J. F. Laurent heeft op de eerste plaats de veteranen gehuldigd, die met de afdeeling hun veertigjarig lid maatschap vierden. Het zijn de heeren: P. Mooij, J. Mooij, H. v. Rixel, J. Groe- neveld, A. Verhooijen, J. Doesburg, N. Verwater, C. Duineveld, A. W. Bakker Sr. De plaatvervangende bondsvoorzitter, de heer J. Nooij, bracht de gelukwenschen van het hoofdbestuur over en ging in vogelvlucht na, hetgeen in de voorbije veertig jaar voor de arbeiders bereikt is. Na de koffie heeft de tooneelgroep „Opwaarts" het verdere gedeelte van den avond voor haar rekening genomen met de opvoering van het tooneelspel „Wan trouwen", dat onder regie van den heer J. W. Schoot en met mej. Rie Bakker als hoofdpersoon veel succes had. De heer K. Nederhof, werkzaam in de cellulose-afdeeling van de Kon. Pa pierfabriek van Gelder Zonen te Velsen- Noord, viert Donderdag zijn zilveren jubileum aan dit bedrijf. Het Beverwijksche vischcollege ,,'tKar- pertje" het 't 'n jeugd-afdeeling gesticht met de bedoeling de jeugd voor het hengelen warm te maken en zoodoende tevens de baldadigheid van deze jeugd te helpen beteugelen. Op den a.s. Nationalen Feestdag wordt, indien mogelijk, op het Concordia-terrein te Hillegom een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen „Hillinen" en een combinatie van Hillegomsche clubs. Naar wij vernemen zal het B.O.O.M. (Bureau voor opsporing van Oorlogs misdadigers) de uitlevering vragen van den Duïtschen Onder-Officier Uhle en den soldaat Lehmann. Genoemde mi litairen worden gezocht als de moor denaars resp. van Siem Twisk en S. de Jong, beiden inwoners van Uitgeest, die op laaghartige wijze vermoord wer den tjjdens de laatste weken van den oorlog. Vooral de wijze waarop in den nacht van Zondag 22 op Maandag 23 April 1945 Siem Twisk werd vermoord is een ty pisch voorbeeld hoe een totaal gede moraliseerd Germanendom haar „Kultur" demonstreerde. Aangezien Twisk, zooals later is uitgekomen, op een zeer geheim zinnige, maar vooral gewetenlooze wijze, bij den Ortskommandant te Castricum werd aangebracht als een gevaarlijk ter rorist, werd hij bij een inval in zijn wo ning gearresteerd en overgebracht naar de Weteringschans te Amsterdam. Hij wist later met nog een Uitgeester tijdens zijn overbrenging naar Amersfoort te Wie gaarne goed gekleed wi' zijn, zal hierbij vooral op kleinigheden moeten letten. De mooiste kleeren verliezen hun aantrekkelijkheid, wanneer er een knoop ontbreekt of als een ceintuur draait. Dit geldt voor dames- en voor heerenkleeding. Juist de bij komstigheden zorgen voor het goede of verkeerde effect. Daarom is de schoen het Iaagststaande deel van onze kleeding voor iemand, die aan zijn uiterlijk hecht, zeer be langrijk. Jarenlang waren we, helaas, gedwongen het te doen met wat we hadden. Tot ln den treure lieten we onze schoenen lappen en repa- reeren. Zelfs als we zagen, dat het eigenlijk niet meer ging, smeekten we onzen schoenmaker om nog eens zijn best te doen en ze tenminste weer zoo ver op te knappen, dat ze toch nog weer een keertje aankonden. Het schoenenpro bleem bracht de huismoeders tot wan hoop. Kinderen slijten nu eenmaal meer dan volwassenen. Mannen, die er uit hoofde van hun beroep netjes moesten uitzien, zagen er geen gat meer in en de vrouwen werden gedwongen haar zucht tot ijdelheid te bedwingen tot betere tij den, Wie een schoenenbon wist te be machtigen en dat viel heusch niet mee zocht naarstig de winkels af alvorens tot koopen over te gaan. En ons verstandelijk Inzicht zei ons, dat het niet aanging, dien kostbaren schoenen bon te besteden aan de wel elegante, maar niet bijster practische schoenen die we bewonderd hadden en we koch ten een paar nette, degelijke sportschoe nen. De oorlog ging voorbij en met vele andere artikelen verschenen er ook weer schoenen van allerlei aard in de étala ges. De houten kleppertjes, die voor vele huismoeders een ware uitkomst hadden beteekend, verdwenen en er kwamen weer echte schoenen. Amerlkaansche schoenen. En wie een bon had, ging naar den winkel en bekeek de producten uit het land der onbegrensde mogelijkhe den. Wie heelemaal geen schoenen meer I had, trok ze aan. Ze waren niet Ideaal, [maar ja, het waren weer echte leeren schoenen. De modellen waren wat smal. Blijkbaar hebben de menschen ln Ame rika andere voeten, dan die ln Europa. En menigeen dacht ln ziln hart of hardop, dat de Nederlandsche regeering een zonderlingen koop had gedaan. De kwestie was, dat Nederland direct drin gend behoefte had aan schoeisel. Ame rika had groote partijen voorradig. Deze waren niet van het soort, dat men ge kozen zou hebben bij een volledig vrije keus, maar ten eerste moesten wij snel geholpen worden en ten tweede bestond het gevaar, dat, als Holland deze schoe nen weigerde, in Amerika de meening zou post ratten, dat de toestand ln ona land niet zoo ernstig was, als van Ne derlandsche zijde werd voorgegeven. Dus accepteerde onze regeering ln arren moede het aangeboden schoeisel. Toen de keuze weer wat ruimer werd, verkoos het Nederlandsche pu bliek echter niet langer Amerikaan- sche schoenen op zijn bonnen te koopen. Het gevolg was, dat de win keliers verlof kregen deze schoenen bonloos te verkoopen. Zonder bon wilde men ze wel hebben, maar deze maatregel droeg er wel toe bij om den toch al niet hoogen dunk, die men van de schoenen had, nog te ver kleinen. De gedachte heerschte onder de menschen, „dat men van den rommel afwilde." Dit nu is sterk overdreven, want heel wat Nederlan ders hebben hierdoor een extra paar schoenen kunnen koopen, waar ze maar wat goed mee geholpen zijn. Zooals wij reeds zeiden, langzamer hand werd de keuze weer wat ruimer. Nederland fabriceerde zelt weer, zij het nog niet in vooroorlogsche hoeveelheid en kwaliteit. Ook kwamen er weer Zwitsersche schoenen in den handel. Kenden wij voor den oorlog als Zwitsersch merk uitsluitend de wereld beroemde Bally, thans zagen wij ook eenige andere merken verschijnen. Bally was n.l. niet in staat volledig aan de vraag te beantwoorden. Hiermee werd voor zijn landgenooten-concurrenten de mogelijkheid geschapen om ook naar Ne derland te exporteeren. En de dames, tijdens den oorlog aan het wachten ln een rij gewend geraakt, vormden met plezier een nieuwe file om een paar Zwitsersche schoenen te veroveren. Te recht of ten onrechte, zoo vraagt men zich af. Een erkend vakman verzekerde ons, dat Bally opnieuw zijn onovertroffen meesterschap op het gebied der schoen- fabricage bewijst, terwijl de andere, hier te lande verkochte, Zwitsersche schoenen kunnen wedijveren met het allerbeste, dat Nederland voor den oorlog op het ge bied van damesschoenen leverde. Na de Amerikaansche en Zwitser sche, zuilen we nu binnenkort ook Spaansche schoenen in de winkels kunnen rinden. Het Nederlandsche handelsverdrag met Spanje bevatte n.1. ook een post van tien millioen peseta's voor de levering van schoe nen. Om deze bepaling voor Neder land zoo gunstig mogelijk te maken, wist men gedaan te krijgen, dat hier voor uitsluitend luxe damesschoenen zullen worden geleverd. Heeren- en kinderschoenen maakt Nederiand zelf ruim voldoende. Wij waren in de gelegenheid bij een van Nederlandsch grootste grossiers in schoenen de monsters van deze schoenen te bekijken. Voor de vrouwen, die het al sedert jaren met stevige, onelegante schoenen hebben moeten stellen, een droom. Sierlijke schoentjes met hoogê, driekwart en doorloopende hakken. Sportschoenen, waar niets lomps aan is. Een suède schoentje met een versierde doorloopende hak, zoo vederlicht, dat men nauwelijks voelt, dat men iets m de hand heeft. De prijs van deze schoe nen zal niet hooger zijn dan die van de Nederlandsche luxe damesschoen, wat echter, helaas, ook nog niet wil zeggen, dat ze voor elke beurs bereikbaar zijn. Voor een deel van het contingent textiel, dat in het handelsverdrag is op genomen, zal Spanje ons veters en boor- band leveren, twee artikelen, waar de Nederlandsche schoenindustrie groot ge brek aan heeft. Zoo wordt op de wonde- plek, die de import van schoenen voor den Nederlandschen fabrikant betee- kent, toch ook weer een pleistertje ge legd. Zondag 16 Februari om half tien zal in de kerk op het Begijnhof een H. Mis worden opgedragen voor de zieierust van Jan Robert, in leven voorzitter van den kring Amsterdam der K. V. P. ontvluchten. Nadien leefde hij het leven van een onderduiker. Genoemden nacht sliep hij echter, aangezien een van zijn schoonouders jarig was, ten huize van hen. Midden in den nacht werd er bij deze hoog bejaarde menschen aangebeld, verge zeld van het noodige lawaai en ge schreeuw en toen de deur werd ge opend stormde een drietal Duit schers naar binnen, terwijl de an deren de wacht buiten hielden. Na eenlg zoeken werd Twisk (de „ter rorist") gevonden onder het ledikant, waar hij zich had verscholen en zon der vorm van proces doodgeschoten. Den volgenden morgen werd het li chaam van Twisk de trap afgegooid: een paar voorbijgangers werden aangehouden en met hulp van knechts, die toevallig in een tuin aan den overkant van het hiiis werkten, moest een ondiepe kuil worden gedolven en hier werd het lichaam inge worpen. Een zwager van den vermoorde heeft later, in den vroegen morgen, het stoffelijk overschot overgebracht naar het lijkenhuisje onder de gemeente-toren. Den eersten dag na de offlcieele bevrij ding is het met groote plechtigheid ter aarde besteld. De motieven voor deze moord zijn nog altijd duister. Nimmer is duidelijk ge worden, ondanks ijverige nasporingen, wie Twisk heeft aangebracht. Twisk ver richtte in het geheel geen illegaal werk en stond bekend als een rustig oppassend iemand, die geen vijanden had. De moord op S. de Jong Zaterdagavond 5 Mei 1945 is eenvoudiger. De Jong was na 8 uur op den weg en na sommatie van de Duitschers door den soldaat Leh_ mann zonder pardon neergeschoten, waarna de heeren lachend verder gingen. De Jong was bijna op slag dood en viel vlak voor zijn winkeldeur aan den Tol weg neer. Naar de K.L.M.-persdienst ons meldt, is mr. L. H. Slotemaker sinds 1932 al gemeen secretaris der K.L.M., thans be noemd tot onder-directeur van deze maatschappij en belast met den dienst buitenlandsche betrekkingen. Als zijn opvolger in de functie van algemeen secretaris is aangesteld mr. J. van der Wiel, die was belast met coördinatie werkzaamheden. ADINDA 3/2 v Singapore te Bat. AMSTELSTAD 8/2 v. Koweit n Perzië. AMSTELVEEN n. N. Y.. 9/2 te Antw. ARIADNE 10/2 v. Famagusta n Izmir. BARENDRECHT 23/2 te R'dam verw. BLOMMERSDIJK 8/2 v. New Ori. n. R'dam. BOSKOOP 9/2 v. Madeira n. A'dam. BREEHELLE p. 9/2 Gibr. n. Dublin. CASTOR 8/2 v. Pt. au Prince te N. Y. CONGOSTROOM 7/2 v. Las Palm. n. A'd. CORILLA 2/2 te Balikpapan. CORYDA 7/2 V. R'dam te Curasao. DOROS ö/2 v. Trinidad n. Curagao. GERARD DOU n R'dam 10/2 te Antw. GUDRUN 10/2 v. Lissabon te Bari. HAST I 6/2 v savona te Antioco. HELLENIC 8/2 v. Shanghai n Eng. HERCULES 4/2 v. R'dam n. A'dam. IMPORT 10/2 v. Bordeaux te R'dam IRIS 10/2 v. R'dam te Leixoes. JOBSHAVEN 8/2 v Cardiff n. St Vine J DE WITT 9/2 v. Marseille n. Bat. KATWIJK 10/2 v. Lissabon n. Tunis. KEIZERSGRACHT 10/2 te A'dam. KLIPFONTEIN 9/2 v. Marseille n. Kpsr. LARIX 2/2 v. Konakry n. Casabl. LEILY p. 10/2 st. Vincent n. Rio. LEUVEHAVEN 11/2 te Antwerpen. LINGE p. 9/2 Sagres n. Ned. MAASKERK 8/2 v. Freetn. n. Monrovia. MELAMPUS 8/2 v. Java te N. York. MODJOKERTO 9/2 te Singapore. MYRTHO 10/2 v. Suez n. Batavia. Bioscopen Rembrandt: Mrs Miniver (boven 14 tl 2.30, 6.30, 9.15 Zondag 1, 3.45. 6.30 9.15 u. C'uema-Palace: Haal Paul Temp erbij (volw.) Luxor: Gaslight (18 J) 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het eliar. der liefde (18 J.) 2, 4.30, 1 en 9.15 J» City: Vlucht in het verleden (volw.) 4' 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-tlieater: Het heim van ae onderwereld (14 J.) 2.30. en 9.15. Zondag 2, 4 15. 7 en 9.15 uur Apotheken: De nachtdiensten dei apotheken worden tot 16 Ftbr"„r waargenomen door: fa. C- G. LoomeiJ Bartallj .straat 11, tel 10175. Fark-AP theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Ier-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 179* Ziekenvervoer: Fa. Mathöt, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet. Turf markt 10 ra., tel. 21400 (dag en nacht)* Donderdag 13 Februari Concertgebouw: Ginette Neveu, viool. 8 uur. Brinkmann: Bonte-VastenavondvierinS van de K. J. M. V, 8 uur. (Kr.zaau Ned. Nat.-Hist. Ver. met Jaarvergadering daarna lezing, 8 uur. H. K. B.: Kien-avond Thalia, 8 uur. Volendam is als gevolg van de he vige stormen, die groote sneeuwmas sa's van het IJselmeer hebben aange voerd, volkomen geïsoleerd. Zoowel de dijk naar Edam als die naar Monni kendam met inbegrip van de „Zet' zijn door bergen sneeuw volkomen geblokkeerd. Ook de tram is tusschen Volendam en Edam uitgevallen. Enkele huisjes aan het Noordeinde waren bijna geheel bedolven ondef sneeuwmassa's. Met man en macht is er gewerkt deze huizen uit te graven, maal het was toch noodzakelijk, dat de bewo ners evacueerden. De meesten hebbed onderdak gevonden bij familie of in hotel Van Diepen. Bij 'n gierenden Oostenwind is het uitgraven en onderdak brengen del ingesneeuwden geschied. Naar ons later bericht wordt, heeft eeI1 groote groep vrijwilligers getracht den in gesneeuwden motorwagen van de N.Z.H. vrij te maken en na lang werken zijn z® in hun poging geslaagd. De bevrijde wa gen werd met vreugde het vissehersdorp ingehaald. De dienst op Edam kon wor den hervat niet alleen ten gerieve van de velen, die in Edam hun werk hebben, maar ook voor de melkboeren, kolen- handelaren en groenteboeren, die, nu het wegverkeer is lamgelegd, alleen per tram hun waren aangevoerd kunnen krijgen. Met man en macht wordt gewerkt om den nood op Urk te verlichten. De vracht rijder Van Slooten is er in geslaagd ®et een lichten vrachtwagen de post weg t® brengen en met vleesch terug te komen. De tocht langs den dijk was echter niet zonder levensgevaar en slechts een ge ringe hoeveelheid vracht kon worden vervoerd. Er is gebrek aan verschei dene levensmiddelen. De drinkwatervoor ziening baart voorts zorg, daar bijna all® regenbakken leeg zijn en het water uit de Urker waterleiding niet voor con sumptie geschikt is. In verband met d® kolenschaarschte zijn de scholen gesloten en hebben verschillende vereenigingeU hun arbeid gestaakt. De burgemeester van Uxk, de heer O- Keyzer, heeft zich in verbinding gesteld met de regeering en, naar verluidt, heeft hij toezegging ontvangen, dat het minis terie van Oorlog maatregelen zou treffen om een verbinding tot stand te brengen tusschen Urk en de buitenwereld. Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden heeft den SS-oorlogsverslaggever van De Telegraaf aan het Oostelijk front x' A. Schuller tot Peursum te Teuge gister overeenkomstig den ei&ch van den iJr°' cureur-Fiscaal veroordeeld tot 15 Ja® R.W.I. met levenslange ontzetting uit kiesrechten en het beroep van journa list. Het Hof overwoog in zijn sentent) dat verdachte door zijn artikelen werkelijk aan den oorlog heeft deelgeno men. Dinsdag 18 Februari zal de strijd o1^ het persoonlijk hoofdklassekampioen schap, district Kennemerland, beginnen* Hoewel verschillende sterke hoofdkia® sers dit jaar verhinderd zijn aan deZ wedstrijden deel te nemen, verwachte® wij toch een spannenden 6trijd. Er ®J* 9 deelnemers: B. Dukel, J. A. Dixhoorm H. Laros, T. Postma en C. Suyck i®'1 D.C.IJ.), Th. Tolenaar (H.D.C.), A. Jong (Oooterkwartier), J. Draaijer Bavo) en de pas gepromoveerde A- F' Wassenaar (Het Noorden). De opening wedstrijd zal worden gehouden in clublokaal van D.C.IJ., Wijk aan Ze erweg 29 (Café Royal), te Umuiden aanvang 7.30 uur. Voor deze ronde zl-''a de volgende partijen vastgesteld: keiDixhoorn, LarosPostma, Suycf"^" Tolenaar en Je JongWassen®®1' Draaijer is vrij. De uitslagen van de competitie-wed' strijden, gespeeld in de week van 3^J Februari, iden: Tweede klasse: HillegomH.D.C. voorl. 88, verm. 119; Oosterkwart) H—Kijk Uit voorl. 15—3; D.O.S.—D voorl. 108, verm. 119; Halfweg- Het Noorden 8—12; E.M.S.—BJ3-C- voorl. 79. Derde klasse: Kijk Uit H—Dlagon®^ 8—12. JOHAN DE WITT 9 Febr. V- lvIar* seille n. Batavia. JOHAN VAN OLDENBA»^ VELDT pass. 10 Febr. Gibraltar Batavia. Amsterdam, 11 Fet,rVÊra£l' De aandeelenmarkt gaf weinig pio- dering te zien en de koersafwijking ven dan ook tot slechts enkele P* - beperkt „oD. O' Van de actieve fondsen moest j pv iy2 pCt. prijsgeven, Unilever verlor» a9n Daarentegen kon Aku en Philips trekken, evenals Calvé-Delft. algeplOP De Indische waarden rars goed prijshoudend 'biTgeringe de Scheepvaartmarkt lag J Japaniljn wat zwaarder ln de nf» r de stemming was overigens efj oJO de stemming was overigens O n gunstiger. hoewel ook hier weinig ie Op de Staatsfondsenmarkt bvepals versieleenlng fractioneel terug, e Spoorwegleening 1937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2