Volendam gaat zwaar gebukt onder geweldige sneeuwmassa ■S 1 Indonesiërs bespreken Linggadjati Zóó leeft Parijs Het dure leven met veel luxe en amusement m 1947 Militaire samenwerking tusschen Canada en de Ver. Staten Witte vijand deed vier botters naar den kelder gaan Auto's ingesneeuwd Sjahrir acht stemming tegenover de Nederlanders slechter dan ooit PARTICULIERE RONSELHANDEL IN BEZETTINGSTIJD Slachtoffers van de firma Baas Nationaal belang langs de wegen Amerikaansche kolen naar Engeland? Truman wil helpen Kolenschip bij Ierland vergaan Waterland niet langer geïsoleerd Het weer Vorst blijft heer en meester Tot hoofd en hart SgjjDAC 14 FEBRUARI 1947 69ste JAARGANG No'. 23773 on Zestien opvarenden vermist ZHGELSCH vliegtuig NEERGESTORT Acht personen gedood pEST TE BANDOENG N Dichte sneeuwjacht om Urk Heerlijkheden en verarming (VerootQ op paguia 31 „ORANJE" IN ONS LAND NAAR 12 MILLI0EN TON Het arbeidersvraagstuk bij de mijnen Onbehagen van Moskou ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM letoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellr-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onzen correspondent) ligt door meterhooge bergen "rfsneeuw, aangewaaid door den gie- nden Oostenwind van over het IJssel- 'eer. totaal van de buitenwereld afge- °ten. De kleine popperige huisjes aan Noordeinde, die altijd veilig beschut p-bben gelegen achter den trouwen, en dijk als de golven der voormalige btoer, '•."'derzee bij Oostelijke stormen in korte innige stooten de grove keien beuk- n> hebben in hun hoogen ouderdom nnmer moeten doorstaan wat nu is ge- Bied. Een menschenhoogte ligt de "eeuw opgetast op den dijk en vult ge- eel de glooiing tusschen dijk en huisjes, Erdoor deze woningen totaal verscho gaan in een witte wereld. „Zoolang als Ik leef", zegt ons een oude "««eher, hebben wij zoo'n „grap" nooit J?eegemaakt en dat zit hem in het zoete ï?T®r, wat ik je brom. Kijk eens vroeger. J®1 Wij nog op haring1 vischten, was het f r zout. Het bevroor niet zoo gauw Jj" als het dicht lag en het sneeuwde, J?3? gebeurde dit meestal bij een tempe- •atuur rondom het vriespunt en dit, mijn- ?eer, is een temperatuur, waarbij zout wa ry al niet bevriest. De sneeuw plakte dan P t smeltende ijs en kon door den wind, ?°k al omdat 't zee-ijs van vroeger veel ru- ,"er was, niet aan den „tippel" gaan. Nu is eventjes anders. De groote heeren hebben ï?°r den afsluitdijk het water zoet ge rekt. Het bevriest sneller, dooit niet vlug als vroeger en is spiegelglad. Wij vijgen om zoo te zeggen de sneeuw van 2Jt heele IJsseimeer bij een Oostelijken Jjnd op ons dak, begrijpt U wel?" Wij grepen het. Letterlijk en figuurlijk heeft v°lendam het op zijn dak gekregen. De bewoners uit de ingesneeuwde Buizen hebben voor het witte gevaar de yijk moeten nemen. De meest hulpbe hoevenden onder hen zijn met assis- Resident Truman heeft Donderdag erklaard dat de Ver. Staten bereid zijn *'les te doén wat in hun vermogen ligt Engeland in de huidige brandstof- •bhschaarschte Te helpen. ln een verklaring zei Truman, dat het hellicht mogelijk is een aantal kolen- phepen die voor andere Europeesche mnden bestemd zijn en zich in de buurt Engeland bevinden, daarheen te •Brigeeren in plaats van naar hun oor- bronklijke bestemming. Amerikaansche regeering is bereid B"es te doen wat in haar vermogen is, de zorgen van het Engelsche volk in huidige brandstoffenschaarschte te erlichten. °fschoon wij van Engeland geen ver bek om hulp hebben ontvangen, heb ik aPtajn Granville Conway, den coördi- at°r van de export-programma's, ver- na te gaan hoe lang het duurt v - zoo snel en zooveel mogelijk steen- naar Engeland te brengen. TJit de „er. Staten duurt het minstens vijftien wat voor Engeland in de huidige ^standigheden WeHicht te lang zou l ^sticn zeelieden, opvarenden van het I etlschip „Ary", dat eenige dagen ge- ter hoogte van Waterford, Ierland, v Vergaan, worden vermist. Men ver- lh°eCic' dat zij allen, nadat zij vier dagen jde bittere koude in twee reddingboo- °P zee hadden rondgezworven, van Putting omgekomen zijn. eenige overlevende van de kolen- de 19-jarige Pool Jon Bouski, devfe vandaag met zijn reddingboot bij hPst van Waterford aan. Hy slaagde v. 11 een boerderij te bereiken, vanwaar tp' Verder naar een ziekenhuis vervoerd <jeJ3- In de reddingboot van Bouski had- acht andere opvarenden van het 'P Plaats genomen, maar zij stierven op zee. O^n vliegtuig van de Royal Air Force, d0 Jevensmiddelen afwierp boven een in Staffordshire, dat door den he- *esto, sneeuwval geïsoleerd is, is neer- 20rt- Acht personen werden gedood. et vliegtuig, een Halifax, had gister- Bior vuegtuig, een Halifax, naa gister la. Sen vroeg het vliegveld Fairford ver. V) niet een hoeveelheid brood, meel, taa)Scl1, boter, vet en kaas voor het fco- W, ingesneeuwde dorp Butterton. De de f*11®1-8 hauden met roet kruisen in tg .Pufuw geteekend om de plaats aan den ui.öeh, waar het voedsel moest wor- BoVeUitgeworpen. Toen het toestel reeds iPeidri Butterton was aangekomen, e het aan het vliegveld, dat de '^ndigheden zeer slecht waren. ie<3er zich echter voorgenomen in In 56Val het voedsel uit te werpen. >0orp lucht heeft zich een explosie «te] seclaan met het gevolg, dat het toe- heerstortte. a^ntai gevallen van pest te Ban- toegp' is gedurende de laatste weken loozin„0tnen- Wegeng de groote verwaar- btltsta!, en vervuiling, welke overal is dat n^n'. hon niet voorkomen worden. Bitbfpi?iekte zish naar alle richtingen vknari de. Sedert 1 Januari zijn 14 ge- geconstateerd, waaronder één ge- ihetsf P longpest. De ziekte komt het Vo°r in het zuidelyk deel van' de tentie van de plaatselijke E.H.B.O. lief devol ondergebracht in Hotel Van Die pen. Daar slapen zrij nu en zitten rond de snorrende kachel en krijgen hun natje en droogje op z'n tijd en wachten maar lijdzaam af wat de natuur met hun huisjes voorheeft. Hoe zullen deze oude huisjes, waarvan- er enkele door de sneeuwvracht al bedenkelijk naar binnen hellen, onder dezen last vandaan komen? Wij zijn in een huisje geweest na een Zwitsersche klauterpartij en hebben er ge constateerd. dat de sneeuw op den be- ganen grond tot aan de bedden reikte. Als men nu weet, dat in deze ouderwetsche woningen de bedden In kasten zijn ,Te- bouwd en dat de bewoners bij het beklim men van hun slaapplaatsen van een r tocl gebruik moeten maken, dan kunt U zich een denkbeeld vormen van den nope- loozen toestand. Op de bedden zelf lag een witte sprei van sneeuw van ongeveer 20 c.M. dikte. Zoolang de Oostelijke wind bljjft aan voeren, sneeuw en nog eens sneeuw, ver- meng,] met zand van de Veluwe, zoolang valt aan ruimen niet te denken. Men heeft het geprobeerd, om tot de ontdek king te komen, dat den volgenden dag moeder natuur met een witten glimlach en royale hand de huisjes ln een nach telijken storm zoodanig had bedacht, dat het werk van den vorigen dag nutteloos was gebleken. Onder den enormen sneeuwlast zijn verder in de haven vier botters naar den kelder gegaan, de schuiten van Ab van Jop, Piet de Pul, Adam en Piet de Badder. Al had men ook door het spannen van zeilen aan de masten de botters tegen het geweld van de aanschuivende sneeuw Nadat de tramverbindingen met Monnikendam en Purmerend se dert Maandag j.l. gestremd zijn geweest, is vanmorgen voor het eerst een tram naar Monnikendam vertrokken. Vanmiddag om kwart over twee reed de eerste tram iveer naar Purmerend. Gisteren waren met veel moeite de lijnen geheel sneeuwvrij gemankt, doch vannacht viel opnieuw een pak sneeuw. Dit was echter niet van dien aard, dat het de verbinding van Waterland met de hoofdstad kon verhinderen. beschut, al was men met alle hens aan dek, gewapend met bijlen, zagen en schoppen, aen witten vijand te lijf ge gaan, men heeft niet kunnen voorkomen, dat deze vier schuiten zijn gezonken onder him sneeuwlast. Onmenscheiijk is er gewerkt door de visschers, die de na tuur niet zoo gauw een kans geven hen te overwinnen. Zij hebben erbij te water gestaan om het ijs rond de rompen weg te hakken en te zagen, dag en nacht, in een vlijmscherpen Oostenwind, die fluitend sneeuw aanvoerde, niets dan sneeuw waar men niet tegen in kon kij ken en waardoor men den nabijen dijk aan den overkant niet kon zien. Er moesten invallers komen. De mannen konden niet meer. Een oproep van den burgemeester bracht versch volk aan de schop. Vrijwilligers, waarvoor de gratis koffie en erwtensoep stonden te dampen in de goede keuken van Hotel Van Diepen Men slaagde erin één botter, de schuit van Sijmen van Jop, boven water te houden. Langs de gewone wegen is Volendam niet te bereiken. De auto's staan inge sneeuwd langs de dijken en het paadje naar Edam met zijn klaphekken en vele bruggetjes laat alleen voetgangers toe of duidelijker gezegd bergtoeristen. Ergens aan den hoogen dijk naar Monnikendam moet een vrachtauto met een lading ko len staan, bestemd voor verwarming van de jongensschool. In Kwadijk wacht een wagonlading voor de meisjesschool, maar hoe komen deze vrachten naar Volen dam? Het trammetje voert wel wat brandstof aan, maar de hoeveelheid is uiteraard miniem. Het gebrek aan aard appelen begint zich ook danig te doen gevoelen. En hoe zal het gaan als de dooi komt? De dooi, waardoor de sneeuw zwaar wordt als lood. Menschenhanden zullen de si tuatie in Volendam niet kunnen redden. De natuur heeft hun de ellende ge bracht en de natuur zal de oplossing moeten brengen. Urk werd hedenmorgen geteisterd door een zware sneeuwjacht. Even als in vele deelen van Nederland is ook daar de sneeuw in groote hoe veelheden neergekomen. Zoo dik ligt de sneeuw in Urk en omgeving, dat de postauto, die hedenochtend van Urk naar Kampen moest rijden, genoodzaakt was halverwege terug te keeren, omdat het onmogeiyk is den weg te herkennen. Bovendien ontneemt de vallende sneeuw het uitzicht volkomen. De burgemeester van Urk ziet het lot van zyn eilandje somber in. Hij is pessimistisch gestemd ten aanzien van de 50 vrachtauto's, die morgen met brandstoffen en levensmid delen naar Urk zouden worden gezon den. Indien de sneeuwjacht, ophoudt, is er een kleine kans, dat de weg op de meest ingesneeuwde plaatsen wordt vrij- gemaakt, opdat de auto's er door kunnen. De kolennood in Engeland. Honderden menschen met verschillende soorten vervoer, middelen, waaronder talrijke kinderwagens, stonden in rijen te wachten op wat brand, stof, dat hen door een der Londensche maatschappijen werd verstrekt. Verwachting tot Zaterdagavond: Weer iets toenemende vorst. Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opkla ringen, vrüwel overal droog. Meest matige Oostelijke wind. Zon 7.5717.52, maan 4—11.30. t.«, w De technische dienst van de N.Z.H.T.M. heeft in samenwerking met sneeuwploegen de trambaan AmsterdamMonnikkendamEdam sneeuwvrij gemaakt. Een der vele sneeuwbanken op het traject. Soekamo en Hatta hebben in een onderhoud met Soekiman, voorzitter van de Masjoemi, de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati besproken. Besloten werd alle Indonesische poli tieke partijen bijeen te roepen om gezamenlijk te overwegen welke ge- meenschappeiyke houding met be trekking tot de interpretatie door minister Jonkman van de ontwerp overeenkomst men zou aannemen. In een onderhoud met Sjahrir heeft de correspondent van United Press hem zijn meening gevraagd over het vroegere voorstel, volgens hetwelk Nederlanders en Indonesiërs zouden samenwerken bij de bestrijding van de ongeregelde benden, die in de binnenlanden opereeren. Sjahrir antwoordde: „Wij trachten op het oogenblik de onwettige elementen on der volledige contröle te krijgen. Ik zie geen reden om de Nederlanders om me dewerking te verzoeken, daar wij volko men in staat zijn zelf schoon schip met de onwettigheid te maken" „Van Maart af hebben wij begrepen, dat de Nederlanders zelf in moeiiykhe- den zaten", beweerde Sjahrir. „Zij moes ten hun eigen constitutie in gedachte houden. Maar by zulke groote historische gebeurtenissen is het toch vrij dwaas te trachten theoretische bepalingen te baseeren op een constitutie, die honderd jaar geleden tot stand., gekomen is. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de Nederlanders, wanneer zij onderling meer vereenigd waren geweest, deze kwestie als een werkehjk nationaal vraagstuk hadden kunnen beschouwen en niet ais een party vraagstuk. -Alles zou dan veel gemakkelijker gegaan zijn. Thans zegt h®t Indonesische volk echter, dat het altyd bevreesd voor Linggadjati geweest is, omdat de Nederlanders even tueel hetzelfde zouden doen, wat zij op het oogenblik doen". „Ik ben van meening, dat de stem ming tegenover de Nederlanders slechter is dan ooit te voren. Ik ben bang, dat de stemming niet zal ver beteren, zoolang wü geen einde aan de gevechten kunnen maken", zoo zeide Sjahrir verder. Hy verklaarde dat hy nog steeds „op timistisch" was ten aanzien van de si tuatie, ofschoon dit optimisme niet geba seerd is op de overtuiging, dat de Neder landers de oorspronkelijke verklaring zouden onderteekenen, maar eerder op net geloof dat de Nederlanders er niets voor voelen een oorlog op groote schaal te beginnen, vooral nu de order „staakt het vuren" een kalmer atmsfeer voor de (Van een specialen correspondent) Ook na de 5 pCt. prijsverlaging, een stunt van vooral psycholo gische waarde, zyn „duur" en „koud" woorden, die iedere Paryzenaar om den anderen zin uitspreekt. By het ontbijt drinkt hij 's morgens by zijn stok brood koffiesurrogaat zonder melk en vaak zonder suiker, onzen hongerwinterdrank. Natuurlijk is een en ander wel op de zwarte markt verkrijgbaar, maar wie kan dat iede- ren dag betalen als de boter offi cieel nog 263 frs. (dat is ongeveer zes gulden) de kilo en melk 15 frs. de liter kost. De prijzen van vleesch, groenten en aardappelen (zeer schaarsch) liggen eveneens zeer hoog en het mij, als historisch, ver telde verhaal van den Franschman, die zijn tanden 's morgens met wün poetste, klinkt als een sprookje uit lang vervlogen tijden als men nu, begin 1947, twee en een half jaar na de bevrijding, constateert hoe vry welgestelde menschen dezen natio- nalen drank vaak alleen 's Zondags kunnen drinken. Wie kan zich per- mitteeren iederen dag 160 frs. neer te tellen om zijn maaltijd naar oude traditie met druivennat te be sproeien? Anderzijds ziet men in de winkels en talrijke stalletjes op straat allerlei heerlijkheden, die voor 'n Nederlan der een bijzondere bekoring hebben, als bananen, vïgen, dadels, amandelen en sinaasappelen. Al komen ze uit de eigen koloniën, toch zyn ze voor den Pary zenaar duur. Wat nog meer geldt voor den overvloed van snoepgoed in de reek sen kramen, langs de groote boulevards; 20 frs. voor een klein stukje nougat (ten slotte nog een nationaal product) en de chocolade is er nog duurder. Misschien alleen te betalen door de talryke Ame rikaansche verlofgangers, die niet op een frankje kyken. De ruime keus van luxe artikelen is overigens typeerend voor de ontzettende verarming, die hier is ingetreden. Heele straten lang vindt men niets dan étalages vol broches, si garettenkokers, pypen, shawls, eau de cologne en parfums. Dit laatste artikel is er overigens nu eens veel goedkooper dan by ons, maar de douane is er dan ook bijzonder op gebrand. De nieuwe dracht voor heeren is de canadien, een korte, linnen of leeren overjas, met bont gevoerd en dito kraag. Geen uit legervoorraden opgekochte producten, zooals de naam zou doen vermoeden, maar Fransch fabrikaat. Dames in bontjassen ziet men in ver houding niet méér dan by ons. Hoe zou het ook kunnen, als men de prijzen ziet. De tasch begint er al weer te ver dwijnen. Dameskousen (behalve nylons, die ook hier „onbetaalbaar" zyn) kun nen tegen redelyken prys „sans bon" gekocht worden, maar ook hiervoor heeft men uiteraard aan de grenzen een by- zondere belangstelling. Met de huisvesting is het al even wei nig rooskleurig gesteld. De woningnood in Frankrijks hoofdstad is mogelijk nog grooter dan in onze steden. Wie niet over byzondere relaties beschikt, slaagt er onmogelyk in een kamer, laat staan een womng, ie huren. Er zijn echter, vooral in de wyken der welgestelden, nog heel wat huizen die leeg staan of op ondoelmatige wyze bewoond worden. De Loncensche squattersopstand is ook op Parys overgeslagen, al nam dit ver- schynsel er geen onrustbarende vormen aan. Een mooi initiatief heeft het week blad „Témoignage Chretien" genomen met een actie voor het afstaan van woonruimte aan jonge gezinnen, die reeds veel succes oogstte. Het verkeer is weer haast van voor- oorlogsche intensiteit. Op de Boule vard Haussmann en de Rue Lafayette zit men weer .een onafgebroken stroom van auto's. Grootendeels oude mo dellen, de nieuwe zyn vrywel uitslui tend van Fransche herkomst (althans voor zoover zy Fransche nummerbor den dragen), buitenlandsche merken worden niet geïmporteerd. Ook met de oogenschijnlijke wanordelijkheid van dit verkeer is het weer precies als vroeger gesteld. Wie eens boven van den Are de Triomphe de manoeuvres der taxichauffeurs gadeslaat op de Place de l'Etoile, staat verbaasd dat er niet iedere minuut een botsing plaats heeft. Een Parijsche verkeers agent grypt n.l. als regel alleen in, als er iets scheef gaat. De noncha lance, waarmee hy op zijn fluitje blaast en zijn witten stok zwaait, zou zijn Nederlandschen collega tot ver- bystering brengen. De autobustarieven zyn weliswaar ook 2 Januari 5 pCt verlaagd, maar ze waren dan ook den dag tevoren juist flink gestegen, zoodat het nog duur genoeg is om er gebruik van te maken. Voor den toerist heeft dit vervoermiddel het vcordeel, dat men tenminste nog wat van de stad zien kan, wat by de metro niet het geval is. Dat de nieuwste prys van een kaartje voor de „ondergrond- sche" precies 100 pCt. is gestegen (inclu sief de reductie) en nu 4 frs. bedraagt, is voor den Paryzenaar ook een leelyke schadepost, al is het voor onze begrip pen niet te hoog als men bedenkt, dat er afstanden van tien tot twintig kilo meter mee afgelegd kunnen worden. Herhaaldelijk schiet de trein langs een donker perron, want veel stations wer den gedurende den oorlog wegens stroombc sparing opgeheven. Een zeer sympathieke maatregel, waarvoor de M.R.P. lang geijverd heeft, is de reduc tie van 50 pCt., die groote gezinnen op het metronet genieten. Ook het telefoneeren en brieven stu ren doet men niet meer zoo gemakke- lyk als vroeger, nu ook deze tarieven juist in het begin van dit jaar verhoogd werden, maar daardoor overigens ook op ongeveer gelijk niveau als by ons kwamen te liggen. onderhandelingen zal scheppen. Het republikeinsche persbureau „An- tara" verneemt van officieele republi keinsche zyde, dat met de evacuatie van 80.000 Indonesiërs uit de gebieden in de nabijheid van de gevechtszones rondom Semarang naar het binnenland zal be gonnen worden. De evacuatie zal door de TRI geleid worden, terwijl het „ministe. rie" van Sociale Zaken een bedrag van 1.300.000 roepiah (republikeinsche gul dens) ter beschikking heeft gesteld. De evacué's zullen in groepen van 2000 per sonen worden afgevoerd Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De luchtdrukverdeeling wyzigt zich in een ongunstige richting, waardoor het vorstgebied zich opnieuw in alle richtin gen gaat uitbreiden. Door de uitbreiding van het Scandinavisch maximum over het Oostzeegebied en West-Rusland, zal de wind weer wa^ meer van het Noord- Oosten naar het Oosten draaien. De koude luchtlaag, die over Duitschland stroomt, zal daardoor dikker worden, daar de verwarmende werking van de Oostzee van minder invloed is. De vorst zal dan ook in ons land niet verder af nemen, in tegendeel tijdelijk nog weer langzaam in beteekenis gaan toenemen. Wel kan tijdens een opklaring in den namiddag de temperatuur flink oploo- pen, daar de zon al vrij veel kracht be zit, en een langen tijd boven den horizon staat, maar in den daaropvolgenden nacht daalt de temperatuur dan weer ver onder het vriespunt. Er is momenteel geen enkele aanwij zing dat de vorstperiode binnen enkele dagen beëindigd zou kunnen worden. Het ms. „Oranje" met 724 repatriee- renden aan boord zal morgen in den loop van den ochtend te Amsterdam aankomen. De debarkatie begint 2 uur. Dat de Duitsche oorlogsindustrie, niettegenstaande de felle geallieer de luchtaanvallen haar productie op peil kon houden, is grootendeels te danken aan het millioenenleger van slavenarbeiders, die uit alle hoe ken van Europa geronseld waren. Hoevelen zullen niet getracht heb ben nlt deze arbeidshel te ontvluch ten, maar werden daarin belemmerd door den S. D. en zijn handlangers die meedoogenloos jacht maakten op hen, die onderdoken. W. Buts en J. As, beiden te Haarlem, die Donderdag voor de Derde Kamer van het Haarlemsch Tribunaal terecht stonden, hadden wel een heel actief steentje bijgedragen tot deze ronselarij. Van het begin af hadden beiden een Vennootschap gesticht, die o.a. in Ober- hausen werken uitvoerde voor de Duit sche oorlogsindustrie. Het waren uit sluitend Nederlandsche arbeiders, die daar te werk gesteld waren. Voor de be langen van deze arbeiders werd goed gezorgd, want al spoedig verscheen op den hoek van de Groote Houtstraat en Groote Markt een Adviesbureau voor den Arbeid in het Buitenland „Buas" geheeten. Naast een perfide propaganda om arbeiders naar Duitschland te lok ken waarbij men gebruik maakte van kleurige en fleurige affiches gingen van dit bureau uit vele brieven naar de Arbeidsbureaux met de mededeeling, dat deze of gene arbeider na zijn ver lof zich niet meer voor tewerkstelling in Duitschland meldde. Tevens werd er dan op gewezen, dat bij niet-melding de betrokkene zich aan arrestatie bloot stelde. Als je dit dossier leest, slaat je de schrik en benauwenis om hPt hart. al dus merkte de president op, die het maar niet verkroppen kon, dat men de minst kapitaalkrachtigen zoo onder dwang kon zetten. Teekenend was ook een dreigbrief, gericht aan een arbei der, die Frankrijk verkoos boven het Derde Rijk, maar die dan ook prompt De mljnindustrieraad heeft ln zijn, dezer dagen gehouden vergadering met voldoe ning geconstateerd hoezeer studenten en andere groepen van de bevolking zich op maken om, tezamen met de mijnarbeiders, te werken tot leniging van den kolennooa In een brief decide de beheerder mede, van de regeering opdracht te hebben ontvangen zoo spoedig mogelijk een jaar productie van 12 millioen ton kolen te verzekeren. Deze opdracht zal onder alle omstandigheden moeten worden uitgevoerd. Hiertoe, aldus de beheerder, zal de prestatie moeten worden opgevoerd en het aantal ondergrondsche arbeiders moeten worden uitgebreid. De mate van deze uitbreiding is uit den aard der zaak afhankelijk van het prestatiepeil ondergronds. Voor zoover de noodige nieuwe arbeidskrachten niet in Neder land zullen kunnen worden verkregen, zal de beheerder genoodzaakt zijn bui tenlanders in dienst te nemen. Over qezen brief werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. De discussie leidde tot de conclusie, dat na nader overleg <n het dagelijksch bestuur een commissie zal worden benoemd, die op korten termiin en aan de hand van de gemaakte opmerkin gen het vraagstuk van de productiever- hooging, zoowel van de technische als van de economische en sociale zijde (verhoo ring der mechanisatie, verbetering der or ganisatie, hulsvesting, vertrouwen tusschen arbeiders, beambten en bedrijfsleiding, enz.) in studie zal nemen. Wees open en eerlijk tegenover uw naaste; laat nooit een dikke laag schimmel van leugen en ver zwijgen tusschen u beiden op- i^groeien. herinnerd werd aan de mogelijkheid van een arrestatie, indien hij niet naar zijn werk terugkeerde. Voorts bevatte het dossier ook ver-' klaringen van personen, die direct of indirect iets met genoemd adviesbureau hadden uit te staan. Een arbeider, die zich niet meldde, werd gearresteerd en de tijd, in een strafkamp doorgebracht, had dan den dood tengevolge. Verdachten beweerden met veel bra- vour, dat zij met dezen gang van zaken niet zooveel te maken hebben gehad en dat deze aan het G. A. B. geschreven brieven slechts voor den vorm werden verstuurd; er zou met den chef van de migratie een soort stille verstandhou ding bestaan hebben. De voorzitter meende dit echter in twijfel te moeten trekken, temeer daar de eertijds voor den P. O. D. afgelegde verklaringen anders luidden. Als ik geweten had, wat de gevolgen waren van deze brieven, aldus As, dan zou ik dat nooit gedaan hebben. Na Dollen Dinsdag begon Buts te beseffen, dat niets zoo vergankelijk is als het aardsche, en in het bijzonder de kansen op een Duitsche overwinning. Het werd de hoogste tijd en dus trok hij zich uit het zakenleven terug, niet echter A., want deze kocht en passant 'n tweetal huizen, oorspronkelijk Joodsch bezit en voerde voor de gemeente Bloe- mendaal nog een klein weermachts werkje uit in den vorm van een aantal „Splitterboxen". Het materieele gewin in bezet tingstijd werd niet uit het oog ver loren, een en ander moge wel blij ken uit het feit, dat er totaal voor f 1.000.000 omgezet werd. Een café houder kon nog verklaren, dat bei de heeren eens per week per persoon voor f 150.aan drank naar binnen wipten. De voorzitter had ai gauw uitgerekend, dat dit neerkomt op een totaal bedrag van ruim f 19.000 in vier jaar ellende, zich daarbij ai- vragend of er nog meer zulke me dedeelzame caféhouders waren. Ter zitting voerde verdachte nog aan. dat hij veel geld heeft geschonken aan onderduikers. Is dat niet gewetensgeld? Ik kan het u niet zeggen. Op verzoek van een der verdedigers trok het Tribunaal zich terug in de raadkamer tot het hooren van eenige getuigen. Uitspraak over 14 dagen. (Van onzen economischen medewerker) Een cynicus onderscheidt drie soor ten leugens: de echte leugens, de leugens om bestwil en de statis tieken. Het is niet vriendelijk tegenover den samensteller van een statistiek, zijn product een leugen te noemen, maar men kan niet ontkennen, dat er in die bewering een grond van waarheid zit. Het is inderdaad mogelyk bepaalde cij fers zoodanig te groepeeren. dat het verkregen beeld naar gelang de sa mensteller dit wenscht gunstig, min der gunstig en in sommige gevallen zelfs ongunstig wordt. Als wy dan in dit artikel toch statistische gegevens tot grondslag voor onze beschouwing nemen, dan is dat, omdat wij in den samen steller, liet Centraal Bureau voor de Statistiek, het volste vertrouwen hebben. Maandelijks publiceert dit bureau cy- fers over de industrieele bedrijvigheid in ons land in vergelijking met het jaar 1938. Deze cijfers verdienen de aandacht van ons geheele volk, omdat daaruit kan worden afgelezen, hoe het met het in dustrieele herstel in ons land gesteld is. Hoe verder dit herstel is gevorderd, des te grooter de werkgelegenheid en des te sneller kunnen de lang ontbeerde ■noodzakelijke artikelen worden verkre gen. Want zelfs zy, die over contanten beschikken, staan machteloos als de winkels leeg zijn. Een goed voorbeeld hiervan "ormt op het oogenblik de steen- kolenpositie. Uit een kort geleden verschenen pu blicatie van het Centraal Bureau blijkt dan, dat de gemiddelde industrieele be drijvigheid is gestegen tot ongeveer 90 procent van die in 1938. Van onder scheidene artikelen wordt reeds weer evenveel of meer vervaardigd, van an dere blijft de productie ver achter by die in 1938. Bij een vergelijking met 1938 moet m rekening houden met het feit, dat genoemd jaar niet gunstig was Men kan zich nu afvragen, waaraan het is toe te schrijven, dat thans byna twee jaar na de bevrijding nog niet meer geproduceerd wordt dan in het ongunstige jaar 1938. Hiervoor zijn ver schillende oorzaken aan te wyzen. De grondstoffen moeten in vele gevallen uit het buitenland worden ingevoerd. Daarvoor zijn noodig buitenlandsche betaalmiddelen en daarover beschikt Nederland niet in onbeperkte mate. Een oplossing zou zyn, dat Nederland in het buitenland geld leent. De oorlog heeft ons land echter berooid achter gelaten en dientengevolge is het buitenland niet zoo gemakkelijk bereid, ons op crediet te leveren. Daarbij komt nog. dat Amerika welk land ons vooral zou kunnen hel pen^ nipt overtuigd blijkt van de juistheid van de financieele en econo mische politiek, welke in ons land ge voerd "ordt. Maar zelfs indien het buitenland bereid zou worden gevonden, dan kan Nederland niet onbeperkt lee- nen om de eenvoudige reden, dat ge leend geld nu eenmaal weer moet wor den terugbetaald. Bronnen, waaruit bui tenlandsche betaalmiddelen naar ons land kunnen vloeien zyn: export, scheep vaartverkeer, toerisme en opbrengst van in het buitenland belegde kapitalen. En deze bronnen vloeien trager dan voor den oorlog. Arbeidskrachten vormen het tweede probleem. De scholing 'van vak arbeiders heeft gedurende den oor log vrijwel stil gestaan, terwijl de ge schoolde arbeiders inmiddels zes jaar ouder zijn geworden Bovendien Is de voeding in die zes jaar langzamerhand zoo verslechterd, dat daarvan een na- deelige invloed op het prestatievermo gen van den mensch ln het algemeen is uitgegaan. Een groot aantal jonge werk krachten is in het leger; andere zijn ge detineerd of in den zwarten handel. Ver dei is het machinepark verouderd en zijn herstellingen of vernieuwingen moeilijk uit te voeren. Duitschland is uitgevallen als leverancier van machines of onderdeelen voor onze industrieele be drijven. De in andere landen bestelde machines worden met groote vertraging geleverd. Als laatste oorzaak en dezg is zeker niet de onbelangrykste noemen wij den remmenden invloed, welke van de overheidsbemoeiing uitgaat. Er zijn te veel instanties, die gepasseerd moeten worden, voordat vergunningen of toe wijzingen zijn verkregen. De betreffende ambtenaren zijn ook vaak niet voldoende op de hoogte, waardoor onnoodige ver tragingen ontstaan Als middel om tot grootere productie te komen, wordt wel gezegd: harder wer ken. Wij hebben echter het gevoel, dat men met deze uitspraak zeer voorzichtig moet zijn, omdat het vaststaat, dat in tallooze bedryven het personeel zeker zoo hard werkt als voor den oorlog. Lie ver zouden wij de zaak daarom zóó wil len stellen: Indien ieder op zyn post. dus niet alleen de handarbeiders, maar even zeer de hoofdwerkers, zich zooveel mo gelijk inspant om zyn werk zoo snel en zoo goed mogelijk te verrichten, dan zal het herstelproces geleidelijk versnellen En dit is een nationaal belang. Mackenzie King heeft Woensdag voor het Canadeesche parlement gezegd, dat de voortzetting van de gemeenschappe lijke verdediging van Canada en de Ver. Staten gebaseerd was op „nieuwe geo grafische factoren", die dateerden van de laatste jaren en op de noodzakelykheid voor ieder land, te doen wat in zijn ver mogen is, om „zich tegen agressie te ver dedigen." De maatregel beteekende vol gens Mackenzie een belangrijke stap in de geleidelijke verschuiving van het zwaartepunt in de politiek van Canada van het Britsche gemeenebest naar de Noord-Amerikaansche sfeer. In Washington hoorde men, dat de Ver. Staten en Canada overeengekomen zijn elkander volkomen op de hoogte te hou den van hnn militaire plannen en ook van wat de ander landen in dat opzicht doen. Het accooTd is om twee redenen van het hoogste belang: Canada's geographische positie aan de r°nte van de Noordpool, via welke een aanva] uit Noord-Azië ot Europa op Canada ingezet zou kunnen worden. Canada is onlangs zelf het slachtoffer geweest van een atoombom spionagecom- plot, waarby de Sovjet Unie betrokken was. Rusland heeft de berichten over de voortzetting van de gemeenschappelyke Canadeesch-Amerikaansche oorlogsverde- ging in vredestyd met bezorgdheid ont vangen. De verklaring van Washington, dat de kwestie van militaire bases voor de Ver. Staten hierbij niet betrokken was, werd sceptisch in Moskou opgenomen, speciaal na ettelijke commentaren betreffende de Amerikaansche activiteit in het hooge Noorden van Canada en op de Aleoeti- sehe eilanden. Iedere stap van dezen aard heeft de strekking, om vele Russen er van te over tuigen, d*t militaire plannen op groote schaal en besprekingen voortgang vinden tusschen Britsche en Amerikaansche mi litaire autoriteiten en dat zulks zich thans tot Canada heeft uitgebreid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1