Prof. Romme over de actie-Weiter Drie vliegrampen gedurende het weekend Twee en zeventig personen het leven gekomen om Communisme wellicht gevaarlijker nog dan nat.-socialisme Bisschoppen waarschuwen in den vastenbrief VIJFTIG AUTO'S BEVOORRADEN URK Karei Doorman Dinsdag thuis verwacht Vierdeelig Linggadjati is niet aanvaardbaar ,-wr |jjj| Het eiland in feeststemming Vreedzame en succesrijke tocht in de Indische wateren Blijven Duitsche krijgsgevangenen als vrije arbeiders werken? Tot hoofd en hart Uitbreiding Comm.-Gen. HET BLIJFT VRIEZEN Voornaamste middelen ter bestrijding Verdeeling der nieuwe K.N.I.P.-zetels Advies van de Internationale Commissie voor Europeesche kwesties MAANDAG FEBRUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23775 Het weer. Ontwerp dezer week nog niet in behandeling Tsjechoslowaaksch vlieg verkeer stopgezet Bij Italië in zee gestort In Engeland op het dak gevallen De Groot op Soestdijk spoedig verwacht. Oostenwind wordt sterker Generaal Spoor weer te Batavia Eenige jaren heeft een deel van de Christelijke wereld gezucht onder den druk van het nationaal-soeialisme. Nog nauwelijks zijn wij daar uiter lijk van bevrijd, of thans dreigt ons een even groot of wellicht nog grooter gevaar van den kant van het communisme. Beide stroomingen komen uit dezelfde bron. Zij erkennen niet het be staan van een persoonlijken God en zoeken het geluk der menschen uit sluitend in dit aardsche leven. Zij verwerpen de Apostolische geloofsbelij denis en met name het eerste artikel: „Ik geloof in God,Schepper van hemel en aarde", en het laatste artikel; „Ik geloof in het eeuwig leven". En zij vertrouwen niet meer op Jezus Christus, onzen Verlosser en Zaligmaker. Bovendien gebruiken zij dezelfde middelen: misleiding en bedrog, dwang en tyrannie. aldus spreken de Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland in den Vastenbrief, die gisteren in de kerken is afgelezen. Historisch materialisme Vervolg op pagina 3) Wilhelmus in het Maleisch Overweldigende ontvangst Dank van de Koningin Missionarissen als gijzelaars Een vriendelijk woord levert altijd ruimschoots rente op. J ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mjn. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Telegrafisch van onzen correspondent te Batavia) Zondagmorgen, 16 Februari, heeft prof. ®r- C. p. m. Romme te Batavia een tede gehouden voor de Indische Katho- ueke Volkspartij. Prof. Romme zeide onder meer hoe hij overal in Indonesië drang ontmoet had naar eenheid °P Politiek gebied onder de katholieken yari elk ras en elke kleur. Voor een ge- Pndeerde organisatie van die eenheid zÜn noodzakelijk: a. gemeenschappelijke hondslag van beginsel; b. overeenstem- 'P'hg omtrent den bovenbouw van het staa+kundig geheel. Daarop behandelde prof. Romme de ®®tie van den heer Ch. J. I. M. Weiter. ®j zeide, dat zij in eerste instantie ge richt is tegen de houding van de Ka merfractie inzake Linggadjati. Spr. wees er op, dat de actie-Weiter Linggadjati hiet zal beroeren, hoewel de initiatief nemers kenners van Indië zijn. Thans andere punten in de actie betrok- ^h, onder meer de kwestie van de sa menwerking met de Partij van den Ar- ^id, welke een verraad zou beteekenen het kiezerscorps. Doch die samen werking was reeds bekend na den uit lag van de stembus, en zelfs voor de verkiezingen was gepoogd te komen tot een gemeenscappelijk urgentieprogram ma. Hoe het zij, de actie-Weiter is ernstig, echter niet tragisch. Misschien heeft zij e^n afsplintering tengevolge, geen split sing. De republiek zegt thans, dat een vier- ?eelig Linggadjati niet aanvaardbaar 15 wegens het feit, dat bet anders is ge- Worden. Wanneer wij spelen met woor- deh. kan dit toegegeven worden, want een onduidelijk Linggadjati is uiteraard anders dan een verduidelijkt Lingga djati. Doch er is geen andere opvatting. Indien daaraan behoefte was, zou zulks geschied zijn in den vorm van een „Haagsch aanbod". Doch het zou niet langer Linggadjati genoemd zijn. Het democratische Nederland met zijn vrije pers zou dergelijke manipulaties onmo gelijk maken. De zaak is voorts te ernstig, dan dat Sjahrir het op zijn verantwoording zou kunnen nemen om haar op formeeie gronden te iaten afspringen. Op een persconferentie verklaarde de republikeinsche premier, dat de repu bliek niet kan verdragen een verlaging tot den status van Oost-Indonesië. Wan neer de republiek een imirnaiionalen sta tus claimt en een anderen status dan Oost-Indonesië, wijkt zij af van Lingga djati, zelfs van de bloote zeventien pun ten, waarin duidelijk omschreven staat dat de internationale siatus alleen om vat de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl). Tenslotte sprak prof Romme als rijn ideaal uit, dat op de Rijksconferentie alle katholieken, ongeacht ras en kleur, zullen samenwerken. Het Indonesisch nationalisme is voor ons even brood- noodig als het Nederlandsch nationalis me voor Indonesië De voorzitter van de Indische Katho lieke Volkspartij, de heer G. Pastor, zeide in zijn antwoord aan prof. Romme: Ik ben er van overtuigd, dat de belan gen, door de I.K.V.P. voorgestaan, in handen van prof. Romme als voorzit ter van de Kamerfractie, veilig zijn. Vijftig vrachtwagens van den Hulpverleningsdienst van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, geladen met levensmiddelen en kolen, bereikten Zaterdag na een zwaren tocht over den dijk van den Noord-Oostpolder het geïsoleerde Urk. Begrijpe lijkerwijze heerschte er bij de bevolking groote vreugde. Weldra waren talrijke handen ijverig in de weer, om de wagens af te laden. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den nacht en vroegen och tend op vele plaatsen strenge vorst; in den namiddag matige tot lichte vorst. Enkele overdrijvende wolken velden, geen sneeuw. Zon 7.52—17.58, maan 6.33—14.06. De voorzitter van de Tweede Kamer had den leden verzocht er rekening mede te willen houden, dat hij zich voor behield in de vergadering, welke mor gen, Dinsdag, is uitgeschreven, een voor stel te doen tot het aan de orde stellen van het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal commissarissen-Generaal voor Ned.-Indië, indi endaarover eind verslag zou zijn uitgebracht. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen de verschijning der Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag ter zake niet te verwachten. Tengevolge daarvan zal dit wetsontwerp deze week niet meer in behandeling kunnen komen. Een Columbiaansch passagiersvlieg tuig is nabij Bogota tegen een berg ge- Wogen. Hierbij zijn 54 personen om het leven gekomen, onder wie tenminste *es Amerikanen. Het toestel, een DC 4, kwam van Barranquilla en was op Weg naar Bogota. De verongelukte „Skymaster" behoorde k>t de Columbiaansche luchtvaartmaat- Sriiappij „Avianca", een dochteronderne ming van de Panamerican Airways. Radio New York heeft verklaard, dat dit ongeluk het grootste is, dat de commercieele luchtvaart ooit heeft ge troffen. Het vliegtuig is tegen den top van den ,'rca 2700 meter hooge Tablazo-rots- *ahd aangevlogen, waarna het vernielde 'iegtuig zou zijn neergestort op den °dem van den steilen afgrond 300 me- ter lager. De reddingsploeg, die Zondagmorgen rine is Zondag neergestort op het dak van een ziekenhuis in Glasgow, waarbij de piloot gedood en een patiënt gewond werd. De motor, die uit het toestel ge rukt werd, kwam terecht in de eetzaal, waar kort te voren meer dan 100 patiën ten hadden zitten eten.' Op-het oegen- blik dat het vliegtuig verongelukte wa ren eenige patiënten de eet-.aal aan het schoonmaken en een van hen werd door glasscherven gewond. De Tsjechoslowaaksche luchtvaart maatschappijen hebben om „technische redenen" hun diensten voorloopig ge staakt. Tevens had een bijeenkomst van piloten plaats. Vorige week zijn drie leden der bemanning van een Tsjecho slowaaksche Dakota om het leven geko- Plaats van het ongeluk bereikte, was Ie n gevolge van de ondraaglijke hitte ®6hoodzaakt tien uur te wachten voordat zich in de nabijheid van het toestel *°n begeven. In dien tijd ging het wrak an het viermotorige passagiersvliegtuig met de overblijfselen van de inzittenden g-heei in vlammen op. Zaterdagmorgen 8.30 uur Ned. tijd is een viermotorig Savoia-Marchetti- Wiegtuig in de Tyrrheensche zee ter ^uogte van Terracina neergestort, ^arbij II passagiers en zes leden van bemanning om het 'even kwamen. Het toestel was onderweg van het Wiegveid Guidona bij Rome naar Caï- m°> waar een gezelschap van de Ita- Jjaansche opera opgehaald zou worden. jDen minuten nadat het toestel van Het vliegveld opgestegen was, werd het kktste radiobericht ontvangen. Het Italiaansche ministerie van lucht- aart maakt bekend dat het in zee stor en van een vier-motorig vliegtuig nabij eiTacina, waarbij alle zeventien inzit- dp^en om het leven kwamen, vermoe- ik te wnten is aan ijsvorming op de eUgeis °hder de elf passagiers vijf vrou- en zes mannen bevonden zich feai'e Koninklijke Hoogheid Amina Anem J^ontz, een ver familie-lid van den ^Vptischen koning, de bekende Egypti- ïtav- coureur Saham Almas Bey, die in -p'ë een nieuwe Italiaansche race-wa- list ha<i eekocht' de Fransche journa- Sck Albert Saint-Bancat en een Italiaan- r, militaire koerier, kapitein Edward £faeinini. ^Het schijnt dat niemand aan de ver ft,»^ kust, waarvan bijna iedere centi- er is omgeploegd door geallieerd: he?ïmen en scheepskanonnen, iets vai. (w ongeluk gezien heeft. Visschers heb ben enkele bezittingen der passagiers en ge Paar documenten uit het vliegtuig v onden, doch volgens het ministerie (jen luchtvaart bestaat er weinig hoop 'jken te kunnen bergen. Hen Seafire-vliegtuig der Britsche Ma- t>^ar°n Baud, particulier secretaris van tr Juliana heeft Zondagmorgen Haiei edeeld- dat dr. de Groot op het bog s V'oont(joch dat op dat oogenblik 8aeh bijzonder nieuws te melden kei t heuglijk bericht wordt echter men. Het KN.M.I. te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeeling komt nog steeds geen essentieele wijziging. Wél neemt het Scandinavische hoogedrukge- bied tijdelijk weer iets af onder invloed van luchtdrukdalingen uit het Poolgebied afkomstig, doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Spanje en Zuid-Frankrük, tengevolge van het op trekken van een afsplitsing van de Oce aandepressie in de richting van het Mid- dellandsche Zeegebied. Over Spanje ontwikkelde zich een afzonderlijke kern van lagen druk, die echter zoover Zuidelijk blijft, dat het weer in ons land er niet merk baar door beïnvloed zou kunnen wor den, behoudens een toeneming van de Oostelijke winden. Het einde van de vorstperiode is dan ook nog niet in zicht. Het vorstgebied heeft nu weer een grooten omvang en zelfs in Toulouse was hedenmorgen de temperatuur enkele graden onder nul. In ons land daalde de temperatuur in den afgeloopen nacht vooral in die plaatsen, waar de lucht onbewolkt was, sterk. Generaal Spoor is Zaterdagmiddag met zijn vliegtuig te Batavia terugge keerd. Gij weet, beminde geloovigen, hoe Wij herhaalde malen Onze stem hebben ver heven tegen het nationaal-soeialisme en hoe Wij hebben verklaard, dat de aan hangers daarvan niet waardig zjjn de H.H. Sacramenten te ontvangen. In On zen Vastenbrief van het vorig jaar heb ben Wij opnieuw voorgehouden, dat ook het lidmaatschap van communisti sche vereenigingen voor katholieken verboden is. In dezen herderlijken brief zullen Wij uiteen zetten het wezen van het communisme, daarbij steunend op de Fauselijke documenten, vooral op de En cycliek van Paus Pius XI Divini Re- demptoris, van 19 Maart 1937 over het „Goddelooze Communisme" en Wij wil- en D waarschuwen tegen de gevaren, waarmede het de wereld bedreigt. In de zooeven genoemde Encycliek sprak de H. Vader van het „Goddelooze Communisme". „Goddeloos" is het com munisme niet alleen in zoover het uit onwetendheid het bestaan van een per soonlijken God niet erkent, maar vooral cok, omdat het met alle denkbare mid delen, met hst en sluwheid, met bedrog en geweld het geloof in de harten der menschen tracht uit te roeien. De god deloosheid, het bestrijden van God en godsdienst is zelfs een wezensbestanddeel van het communisme. De naam „communisme" klinkt zoo mooi en verleidelijk: alles is gemeen schappelijk; de aardsche goederen wor den gemeenschappelijk onder de menschen verdeeld; er zjjn geen armen en rijken meer. Ook de oudste Christenen „hadden al les gemeen" en „er was er niet één, die iets van het zijne zijn eigendom noemde". (Hand. 4 32). Ook later waren er tal rijke idealisten, die de menschen tot een gemeenschaps-idee opwekten. Doch zooals de H. Vader zegt, het te genwoordige communisme heeft een valsch verlossings-idee in zich, een valsch ideaal van rechtvaardigheid en broeder schap, dat met bedrieglijke beloften de massa verleidt. Dit gebeurt vooral in een tijd als de onze, waarin ongekende el lende heerscht tengevolge van de slechte verdeeling der aardsche goederen. De leer van het communisme berust op het z-g. dialectisch en historisch mate rialisme. dat vooral verkondigd werd door Marx, die in 1848 tezamen met Engels het „Communistisch Manifest" uitgaf. Marx was een Duitscher van Joodsche afstamming met Messiaansche verwach tingen van een wereldverloesing, doch vol haat tegen het Christendom. Volgens Marx bestaat er maar één werkelijkheid, n.l. de materie, de stof, die bewogen wordt door blinde krachten. De plant, het dier en de mensch hebben zich ge leidelijk uit stoffelijke oerkrachten ont wikkeld. Er is geen verschil tusschen geest en stof, tusschen ziel en lichaam De mensch is slechts een hooger ontwik keld dier, met den dood is alles uit. Wat wij God noemen, is een uitvinding van de rijkeren om de axmeren in bedwang te houden. Het verschil tusschen mensch en dier bestaat daarin, dat de mensch zijn eigen bestaansmiddelen voortbrengt, wat voor een dier onmogelijk is. Des te hooger Vai£k: Ondanks de transportmoeilijkheden van sneeuw en ijs, zien de chauffeurs der olie. tankwagens toch kans de voor de tuinders in het Westland zoo noodzakelijke stook olie ter verwarmit.g der kassen te bestem der plaatse te brengen. Van tien uur af hebben Zaterdagmorgen honderden Urkers met den burge meester aan het hoofd, op den Kamperdijk de aangekondigde komst der vijftig auto's met levensmiddelen en brandstoffen afgewacht. Het dorp bood een fees- teüjken aanblik; alle vlaggen waren uitgestoken. Om half twee kwamen de eerste zeven vrachtwagens, omstuwd door een jubelende menigte, aan. Omstreeks 4 uur waren alle auto's behouden binnen. Het was een schitterend gezicht toen de wagens luid toegejuicht door de bevolking, eerst een eererondje door de nauwe dicht- gesneeuwde straatjes maakten. De voedselnood is opgelost en de brandstoffennood gedeeltelijk. In totaal zijn 20 ton eierkolen aangevoerd, terwijl nog 60 ton onder weg is naar Kampen, welke partij waarschijnlijk Maandag zou gebracht worden. De brandstoffen waren in minder dan geen tijd verdeeld en in menig gezin brandde 's avonds voor het eerst sinds weken de kachel. Tegen den avond is de colonne weer vertrokken. Een aantal dankbare Urkers is meegegaan om zoo noodig assistentie te verleenen. staat een mensch, naar mate hij meer voortbrengt. Ook het nationaal-soeialisme is geheel op de materie gebouwd, doch de beheer- schende factoren zjjn hier biologische krachten, ras en bodem; men spreekt daarom van biologisch materialisme. Volgens het historisch materialisme worden ^e maatschappelijke verhoudingen, bepaald door stoffelijke, economische fac toren. Zooals er in de levenae natuur een voortdurende strijd is tusschen de sterke ren en zwakkeren, zoo is er ook in de maatschappelijke wereld der menschen een ononderbroken strijd tusschen rijken en armen, bezitters en bezitloozen, kapi talisten en proletariërs, welke strijd echt-r volgens hen steeds zal ultloopen op da vrijmaking van de onderdrukte klasse. De economische verhoudingen leiden daartoe met ijzeren noodzakelijkheid. Deze klas senstrijd is een essentieel element van het Marxisme. En om nu het ideaal, de klassenlooze maatschappij, spoediger tot stand te bren gen, zoo zegt de Encycliek, trachten de communisten de tegenstellingen, nie tus schen de verschillende klassen der maat schappij bestaan, scherper te doen uit komen. De klassenstrijd met zijn haat en vernietiging wordt aldus een soort kruis tocht voor" den vooruitgang der mensch- heid. De proletariërs en onder hen de krachtigsten, de communisten, hebben daarbij de leiding: „AUe machten, welke zij dan ook zijn, die zich verzetten tegen deze gewelddadigheden, moeten vernietigd worden als vijanden oer menschheid". (Encycliek Divini Redemptoris no. 9). De communisten moeten zich meester ma ken van de poUtieke macht in de ver schillende landen, om het communisti sche systeem met de dictatuur van het proletariaat door te voeren. Dan volgt uiteindelijk de synthese, het communisti sche paradijs, waarin allen in gemeen schap, in geluk en vrede leven.. UJJ" lv: Dinsdag 18 Februari wordt Neder lands grootste oorlogsbodem, Hr. Ms. escorte-vliegdekschip „Karei .Doorman", in Nederland terug ver wacht van een verblijf van enkele maanden in de Indische wateren, waarheen het in September van het vorig jaar vertrokken was met materieel en personeel aan boord te rversterking van den Marine- Luchtvaartdienst in den Oost. Het schip brengt op de thuis vaart 250 repatrieerende marine- menschen naar huis, onder wie vele ex-krijgsgevangenen. Zooals bekend zal de „Karei Doorman" in Neder land zijn definitieve bestemming krijgen als opleidingschip voor den Marine-Luchtvaartdienst. Hieronder volgen eenige bijzonderhe den van het verblijf van de boot in den Archipel. Het schip heeft in Indië op allerlei plaatsen de Marine voorzien met wat er op die plaatsen noodig was en het heeft daar tevens gezorgd voor het noodige vlagvertoon. En dit vlagyertoon ging heusch niet gepaard met allerlei militaire demonstraties en stoer wapen gekletter. De banden werden aange knoopt en versterkt met filmvertoonin- gen, bezoeken aan land en ontvangsten aan boord. Reeds enkele dagen na de aankomst verliet het de haven van Taudjong-Priok om Jsoers te zetten naar Semarang. Daar werd geankerd op de reede. Zoowel onder de militairen als onder de burgerij was er onmiddellijk groote belangstelling voor dit nieuwe schip, terwijl de bemanning gelegenheid kreeg kennis te maken met het doen en laten van het leger aan wal. Via Soera- baja, waar een gedeelte van de lading werd gelost, ging het vervolgens verder naar Makassar, waar het schip half Sept. aan den Wilhelmina-steiger werd afge meerd. En daar gebeurde hetzelfde als Indertijd in Schiedam toen de „Karei Doorman" op de werf lag. Drommen be langstellenden verdrongen zich dagelijks door de gangen en ruimen van het schip en intusschen hielden ploegen van de bemanning op den wal krachtmetingen op het gebied van voetbal en waterpolo tegen plaatselijke teams, 's Avonds werd op het vliegdek een filmvoorstelling ge organiseerd, welke onder meer door de inheemsche zelfbestuurders werd bijge woond. En dan was er voor de bemanning natuurlijk nog het heerlijke plaatsje Malino, hoog in de bergen boven Makassar, waar men eenigen tijd ge legenheid had uit te puffen, want aan boord heerschte nu niet bepaald een temperatuur welke het humeur den heelen dag op peil hield. In de derde week van November an kerde de „Karei Doorman" op de reede van Baoe-Baoe op het eilandje Boeton aan de Zuid-Oost-punt van Celebes. Daar kwam de sultan van Boeton aan boord, vergezeld van twee zelfbestuur ders. Verder ging de reis. Het volgende doel was Ambon, het bekende eilandje aan den Noordelijken rand van de Banda-zee, waar de opleidingsdienst van den Dienst van Scheepvaart werd bezichtigd. De landingsdivisie maakte een marsch door de stad, met muziek van het leger. Zeshonderd soldaten brachten een bezoek aan het schip en 's avonds gaf de scheepsbioscoop een openlucht-vertooning voor het op den steiger verzamelde publiek. Tot slot gin gen de zoeklichten aan om 'n wonderlijk spel te spelen van lichtende lijnen in den donkeren tropennacht. Overweldigend was de ontvangst door de meerendeels Mo hammed aansche be volking van de negorijen Aniloeloe en Hitoelama. In beide plaatsen stroomde de bevolking uit, hel Wilhelmus werd in het Maleisch gezongen en inheemsche jongens voerden de klassieke zwaard dansen, de Tjokelele, uit. Een wonder lijke sensatie beleefde men voor Hitoe lama. De motorkotter van het schip werd daar begeleid door acht groote ver sierde prauwen, elk met zestien roeiers bemand. Ieder dezer prauwen voerde drie Nederlandsche vlaggen en een kroon van gevlochten bladeren op den boeg. Voor Banda ankerde het schip 4 De cember op de reede. Voor een filmvoor stelling was de afstand tot den wal te groot, maar geen nood, prompt kwam er 's avonds een groot aantal prauwen naar de „Karei Doorman" toe en uit die prauwen hebben honderden Bandanee- zen de films gezien, die geprojecteerd werden op het doek, dat buiten boord was opgehangén. 11 December liep de „Karei Doorman" in Tandjong Priok binnen om haar klaar te maken voor het vertrek naar Neder land. Bü dit vertrek was ook de com mandant der Zeemacht in Ned.-Indië. viee-adm. A. S. Pinke, aanwezig, die in het bijzonder het woord richtte tot die leden der bemanning, die met het schip thuisvaren, nadat ze zoovele jaren in de tropen dienst hebben gedaan. Ze werden afgelost door nieuw personeel uit Ne derland, dat met heizelfde schip naar de Oost was gekomen. De admiraal dankte de thuisvaarders voor het goede en belangrijke werk, dat ze gedurende de afgeloopen jaren met zooveel toewij ding in het belang van Indië hadden verricht, dienende op torpedojagers, mijnenvegers, korvetten en patrouille schepen. Het wagentje van den Urker-vracht- rijder „Janus" van Slooten, de laatste dagen overal in Nederland bekend ge worden door zjjn moedige tochten om, via een spiegelgladden dijk, het contact tusschen Urk en het vasteland te on derhouden, heeft de colonne naar Urk geleld. Janus, die intusschen al ruim 30 maal den gevaarlijken tocht maakte, draait er thans zjjn hand niet meer voor om, doch het eenige wat hem zorg baart, is het welzijn van zijn Austinwagen. „Ik heb al twee veeren verspeeld" zegt hij spijtig, „en als het zoo doorgaat kan ik hem in het voorjaar wel opruimen". Ijskoud is de Oostenwind, die de sneeuw doet opstuiven voor de lang zaam vorderende colonne. Links strekt zich de oneindige witte bevroren vlakte van het IJsselmeer uit en rechts, als sterk contrast, het bruine wuivende riet van den polder, waarboven de meeuwen krijschend cirkelen. De chauffeurs van den hulpverle ningsdienst, stuk voor stuk bekwame rij ders, hebben aanvankelijk nog wel eenige moeite om den geroutineerden Janus in hetzelfde tempo te volgen. Af en toe glijdt plotseling een wagen af en moet dan weer met vereende krachten op den gladden weg gebracht worden. Dan weer aarzelt een der rijders alvorens een ge vaarlijke daling te nemen en telkens stokt de colonne. Langzamerhand krij gen de chauffeurs dezelfde „dash" als hun gids en van dat moment af neemt het tempo belangrijk toe. Een moeilijk oogenblik vormt het over gaan van de IJsselmeer-zijde van den dijk naar de polderzijde: een stelle helling moet opgeklommen worden met aan Jen anderen kant een lerensgevaarlijk schij nende daling. Janus geeft het voorbeeld en schijnbaar zonder moeite laat hij het critieke punt achter zich om door de aan deze zyde van den dijk hoog opgestoven sneeuw zijn weg naar TJrk te vervolgen. Een voor een volgen de wagens van den hulpverleeningsdienst, totdat het na den 24sten even stokt.... dan verschijnt nummer 25 over den heuvel en de rest komt er met de regelmaat van een klok achteraan. Zoo verloopt de tocht vrijwel zonder op onthoud kalm tot het punt waar op den smallen beijzelden top van den dijk gereden moet worden. Links in de diepte de gril lige ijsschotsen van het IJsselmeer en rechte groote hergen puin uit Rotterdam, dat hier neergeworpen is om t.zt. den dijk te versterken. De jeep van commandant De Roos, waarin ook mr. Mijnlieff, chef van de afdeeling openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft plaats genomen, glibbert van den weg, kiest de goede zijde, maar duikt diep in de sneeuw, die over het puin gestoven is. Onvermoeid stappen de man nen van den hulpverleeningsdienst uit om hun .gestranden" commandant weer vlot te brengen. Opnieuw vordert men drie honderd meter, tot een waarschuwend ge roep klinkt uit de achterhoede: wederom is een wagen ditmaal een van de groote trucks, vastgeloopen. Uit een onderzoek blijkt, dat het niet malsch is, er is geen mogelijkheid, om den^met drie ton geladen wagen weer op het goede spoor te bren gen. Geen nood. Tientallen handen l06sen den onfortuinlijken wagen in luttele mi nuten. Een poging om den leegen wagen uit zijn benarde positie te verlossen, wordt direct met succes bekroond. Zoo beredkt de kop van de colonne, circa 20 wagens sterk, het geïsoleerde Urk, Op stormachtige wijze wordt het dom- de bevolking begroet en de gezichten van de manschappen op (je wagens, die zonder nachtrust twee dagen in touw geweest zjjn, glimmen van trots om het behaalde succes. staan daar echter overal langs den dijk nog dertig gestrande wagens aan inhalen of passeeren valt niet te den ken maar zij druppelen ook langzaam aan binnen. Burgemeester Keyzer, die op circa 5 km. afstand van zijn gemeente den stoet te gemoet gegaan is en die in de jeep van den commandant had plaats genomen, begint direct maatregelen te nemen om de kostbare lading, die met zoo veel moeite de veilige haven is binnengeloodst, te bergen. De zon begint al te zakken als de laatste wagens leeg zijn en het wordt ai schemerig als de eersten den weg terug aanvaarden. Het eerste ziekentransport van Urk per vliegtuig heeft Zondagmiddag plaats ge had. Een twee-motorig vliegtuig van de K.L.M. streek op het geïmproviseerde vliegveld neer en vertrok even later met de plotseling ziek geworden echtgenoote van den heer W. Ruiter. Enkele familie leden gingen mee, terwijl zich ook een geneesheer aan boord bevond. Er bestond voor dit transport groote belangstelling van de zijde der bevolking. H. M. de Koningin heeft aan het personeel der Nederlandsche Spoor wegen het volgende telegram gezon den: „Voor de groote inspanning, die gij u door veelvuldig overwerk en nachtarbeid, onder zeer ongunstige weersomstandigheden getroost hebt om het kolenvervoer van de mijnen naar alle deelen van het land moge lijk te maken, betuig ik u allen mijn bijzondere waardeering."i Partisanen van Viet-Minth in Fransch Indo-China hebben meer dan twintig Fransche missionarissen als gijzelaars gevangen genomen, o. m. Mgr. Antinïno Dra pier. Toen de Fransche troepen Hue be vrijdden, aldus wordt gemeld, vonden zij er slechts zes van de 24 daar gesta- tionneerde missionariseen. De andere waren als gijzelaars weggevoerd. Van hen is niets meer vernomen. Men is ook ongerust over nog twintig missionaris sen, die gevlucht waren naar Vihn. In de bovenwijk vaii Tonkin werden eveneens vijf missionarissen, die de lei ding hebben van het seminarie van Hanoi, als gijzelaars weggevoerd. De terugtrekkende partisanen van Viet- Minh hebben het missiehuis in Hue in brand gestoken. Zooals Zaterdag reeds gemeld, heeft Soekarno 232 nieuwe leden van het K.N.I.P. (voorloopig Indonesisch parle ment) benoemd. De verdeeling van de zetels over de verschillende partijen is als volgt: Arbeiderspartij 29, Christelijke Partij 5, Katholieke Partij 2, Communis tische Parij 33, ongeorganiseerde arbei- dersgroepeering 40, Boerenpartij 40, dele gatie van Sumatra 50, delegatie van Borneo 8, delegatie van Celebes 10, dele gatie van de Molukken 5, delegatie kleine Soenda-eilanden 5, n.l. 2 Chneezen, 1 Arabier en 2 Nederlanders. Geallieerde landen moeten de 4 5 millioen Duitsche krijgsgevangenen, die zich binnen hun grenzen bevinden, voor onbepaalden tijd in dienst houden als „vrije arbeiders". Dit werd Zaterdag door de internationale Commissie ter bestudeering van Europeesche kwesties aanbevolen. Aldus kunnen de regeeringen van Groot-Brittannlë, Frankrijk, België en Rusland: Er voor zorgen, dat Duitschers bijdragen tot herstel van de geschokte economie van Europa, zonder dat het ri sico geloopen wordt, dat er weer een sterk Duitschland geboren wordt. Een fonds aanleggen door een ge deelte van het loon van eiken Duitscher achter te houden dat gebruikt kan wor den voor herstelbetalingen, als deviezen voor Duitschland ter betaling van zijn invoer en ter afbetaling van de Duit sche na-oorlogsche schulden. In het rapport wordt gezegd, dat het plan van toepassing zou kunnen zijn op de ongeveer 300.000 Duitsche krijgs gevangenen in Groot-Brittannië. 650.000 in Frankrijk, 30.000 in België en de naar schatting 3 a 4 millioen in Rusland. Het hoofdmotief voor het plan is, volgens de commissie, dat de terugkeer van 4 a 5 millioen krijgsgevangenen naar Duitschland de geallieerden zou dwin gen ondanks Potsdam en Yalta en de plannen der diverse landen de Duitsche economie op een hooger peil te brengen teneinde verhongering te voorkomen. De Duitsche bevolking, aldus het rap port, is ondanks de oorlogsverliezen aan menschen en grondgebied sinds 1933 van 67 tot 71 millioen toegenomen en de bevolkingsdichtheid van 140 tot 192 per vierkanten KM. De terugkeer van de krijgsgevangenen zou het dus noodza kelijk maken het grootste gedeelte van de Duitsche industrie weer te herstel len, teneinde werkloosheid op groote schaal te voorkomen. Een dergelijke ontwikkeling zou, be halve dat zij de andere Europeesche lan den van de arbeiders berooft en waar schijnlijk ook de verkrijging van de steenkool uit het Ruhrgebied in gevaar brengt, bovendien het tot stand komen van een nieuwe reusachtige na-oorlog sche mogendheid in de hand kunnen werken. Binnenkort zal een Nederlandsche mis sie naar Amerika vertrekken voor de be studeering van de toepassing van natuur wetenschappelijk onderzoek in de oorlog voering. De missie zal ongeveer vijf maanden in Amerika verblijven. Er zul len bezoeken worden gebracht aan leger- inrichtingen en universiteiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1