NIEUWE ORANJETELG Groote vreugde en blijdschap in het Prinselijk gezin Een Prinses! llftUl ilJULUI Leve ons prinsesje 51 saluutschoten Communiqué van dr. De Groot Hedennacht heeft H. K. H. Prinses Juliana het leven geschonken aan een Prinses. Het gewicht van de jonggeborene is ongeveer zes pond. Moeder en kind maken het zeer wel. Officieel wordt medegedeeld, dat de geboorte van onze nieuwe Prinses enkele minuten voor half drie ge schiedde. De geboorte had een nor maal verloop. Extra rantsoen tabak en versnaperingen In verband met den Na- tionalen Feestdag ver schijnt ons blad vroeger. De Directie ÏHsdag 18 februari 1947 69ste JAARGANG No. 23776 Dr. J. de Groot, behan delend geneesheer van H. K. H. Prinses Juliana, heeft het volgende offici eele communiqué uitgege ven: Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana schonk ten 02.24 uur het leven aan een flinke doch ter. w.g. Dr. J. de Groot. Utrechtsche domklokken luiden het eerst hun eersten sluimer toen te veertien mi nuten voor drie de telex begon te rate len. de wacht op het gerucht toeschoot en met gretige oogen woord na woord het groote nieuws spelde: „Prinses Ju liana heeft het leven geschonken aan een prinses. Moeder en kind maken het goed. Het gewicht van de jonggeborene is plus minus zes pond." Daar stond dus het groote nieuws, dat heel de gemeen schap in het hotel, en zij als afspiegeling van de wachtende natie, zoo lang had verbeid. Even keken twee paar ver- waakte oogen elkaar aan als zochten zij bij elkander de overtuiging, dat het geen droom, maar werkelijkheid was. Tusschen het eerste bericht van Pa- leis-Soestdijk en het officieele bericht lagen precies vijf minuten. Het volgend oogenblik was het nach telijk hotel vol geruchten. Dof an mo notoon galmde de gong langs trappen en gangen. Geroep en gebons ging van deur tot deur. Opstaan! Er is een prin ses geboren! Overal knipten de lich ten aan en haastige gestalten, half in negligé, draafden omlaag naar de zaal, waar de telex het groote, verlos sende woord had gesproken, en naar de telefoonkamer. Daar geleken de dertien cellen op evenzoovele weer- huisjes, de heeren en dames druk spre kend aan de apparaten, of nerveus wachtend op aanlsuiting in de half open deuren De telefonisten, die zich als eersten met oranje hadden gesierd, kwamen han_ den, monden en ooren tekort om de ver. bindingen aan te vragen en door te geven. Steeds grooter werd het gedrang bij de cellen, waar boven de lampen der fotografen opflitsten, die deze eerste reactie op het blüde nieuws gretig in hun lenzen vingen. De korte mededeeling, die Baron Baud, als secretaris van H. K. H. (Vervolg op pag. 5) aller lippen geroep in de straten, montere gesprekken tusschen vreemden. Juichend liep de jeugd tesamen, terwijl in den wintermorgen de vlaggen zich ontplooiden, hoog op de torens en van de huizen, overal waar Nederlanders wonen. Na een loos alarm te middernacht, dat de vroege slapers uit hun bedden joeg, daalde de nachtelijke rust over het Chalet Astoria, waar de journalisten, fotografen, film- en radioreporters toch maar hun kamers zochten voor een kor ten onrustigen slaap. Zij lagen nog in (Eigen fotomontage) Voor de viering van de blijde «gebeurtenis in het prinselijk gezin wordt een extra rantsoen tabak of versnaperingen be schikbaar gesteld. Bon T 72 van de tabakskaar t 1 rantsoen tabaksartikelen Bon V 72 van de versnaperin- genkaart 100 gram chocolade en/of suikerwerken. Bon X 72 van de gecombineer de kaart 100 gram chocolade en/of suikerwerken. O vreugde, die de kroon zoo spant Over dit kleine Nederland1 Het kind, dat onze vreugd verwachtte, Vervult nu harten en gedachten. Mogen onder Gods Zegen deze symbolen der drie Prinsesjes van Oranje: geluk, vrede en vreugde in de jonggeborene een eenheid vormen, opdat dit nieuwe prinsesje het geluk van het Prinselijk Gezin verhooge en zij met haar zusjes als een klaverblad van vier voorspoed brenge aan het Nederlandsche volk. BUREAUX Tslef, VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM °°n: Redactie 21544; Administratie 21543 *bPostgiro 143480 ABONNEMENTEN; 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Onze speciale verslaggever te Soestdijk meldt: Beatrix, Irene en Margriet hebben een zusje gekregen. Vannacht, even vóór half drie is >p Paleis Soestdijk het langverbeide Prinses je geboren. In den vroegen ochtend zijn de zusjes, zacht op hun teenen, het wiegje genaderd en hebben nieuwsgierig door de gordijntjes getuurd. Buiten schalde de echo der 51 saluutschoten, plechtig en nadrukkeljk. Zij plantten zich voort over de besneeuwde bosschen van het ontwakend Sticht, over de wit te vlakte van de Eem, waar ergens een haan begon te kraaien en over de gestolde oneindigheid van het IJsselmeer. Als een warme adem tocht vergezelde haar het blijde nieuws, ovral over het kleumende land, en het ijle kindergeschrei, verloren tegen de wanden van het kraamvertrek, vond zijn resonons in het rinkelen van den telefoon, het ratelen der telex-apparaten, later in den ochtend het losbranden van het geschut, één vraag en antwoord op en-en-vjjfttg - saluutschoten verscheurden de stilte van den win ter- ||_J morgen en brachten het Nederlandsche volk de blijde tijding van j de geboorte eener prinses. Toen na het een-en-vijftigste schot het kanon zweeg, wist men het: het Prinselijk Paar was weer verblijd met de geboorte van een Dochter. Wat een vreugde in het paleis Soestdijk. Wat een vreugde ook daar buiten. Want het simpele telex-bericht trilde ook door den aether en maakte de heuglijke gebeurtenis wereldkundig. Na dagen van spanning breekt het enthousiasme los en heel het volk juicht over de nieuwe telg van het Huis van Oranje. Onwillekeurig vraagt men zich af, wat toch wel de oorzaak is van dien steeds hechter wordenden band van het Nederlandsche volk met zijn Vorstenhuis, welke vooral in dagen van vreugde en leed op zoo on dubbelzinnige wijze tot uiting komt. Wij gelooven, dat zij vooral hierin is gelegen, dat de leden van ons Vorstenhuis in den loop der historie steeds dichter bij het volk zijn komen te staan, ja, daarin zijn opgeno men. Wanneer men ziet, hoe ongedwongen onze Vorstin leeft temidden van haar volk de afgeloopen weken zijn we daar dagelijks in de hoofdstad getuige van geweest wanneer wij zien, hoe onze prinsesjes worden opgevoed als onze eigen kinderen, wanneer wij zien en hooren, hoe onze Prinses denkt aan al die duizenden moeders, die even gelukkig zijn als zij, wanneer een kind geboren wordt, en die moeders in haar vreugde doet deelen, dan begrijpen wij het enthousiaste medeleven van het geheele volk. aar het zijn de vreugde en het geluk niet alleen, die dien band zoo hecht gemaakt hebben. Misschien is het nog meer het leed der afgeloopen jaren, dat volk en Oranje tot een grootere een heid smeedde dan ooit tevoren. Want juist in de ja^en, dat God ons Prinselijk Gezin zoo zichtbaar zegende, speelde zich een werelddrama af, zooals de geschiedenis nog nooit gekend had. Het was in 1938, dat Beatrix het levenslicht aanschouwde, in hetzelfde jaar waarin een „München'' tot stand kwam, de onmogelijke poging om de wereldtragedie te ontgaan. Beatrix was haar naam, „zij. die geluk brengt'', en heel het Nederlandsche volk was een oogenblik gelukkig en vergat de wereld rondom zich, waar de onheilswolken zich steeds dichter samenpakten. Een jaar later, enkele weken vóór de brand uitbrak, die heel de wereld in vuur en vlam zou zetten, werd Irene geboren, wier naam „vrede" beteekende. Tevergeefs poogde onze Vorstin nog den vrede te redden; ook over het kleine Nederland zou de oorlogswals gaan en het Koninklijk; gezin in ballingschap dryven. In Canada, aan de overzyde van den Oceaan, werd het derde prinsesje geboren, Margriet, een bloem, die bloeien moest op vreemden bodem, twee jaar lang. Hoe werd in het vaderland de vreugde toen wegge drongen door het leed, dat steeds ondraagiyker werd en slechts was uit te houden door de hoop op den dag, dat het geluk zou terugkeeren, den dag, waarop de klokken den vrede zouden verkonden en de bevrydende legers zouden bedolven worden onder bloemen. Thans, bij de geboorte van het vierde kind, zijn Vorstenhuis en volk weer vereenigd. Beatrix heeft tóch het geluk gebracht en Irene den vrede, broos en teer nog, maar de toekomst zal dien vrede hopeiyk sterk en hecht maken. Margriet bracht weer de vreugde van bloemen, waaraan ons landt zoo ryk is. Waarschijnlijk is Utrecht de eerste stad in het land, waar het nieuws van de geboorte van een nieuwen telg van het Vorstenhuis het eerst luide en al gemeen werd bekend gemaakt. Want al was overeengekomen dat niet voor zeven uur de klokken zouden beieren, reeds om kwart vóór zes schalden de machtige en veelk\ankige Domklokken het blijde nieuws over stad en land. Toen de tijding van de blijde gebeurte nis namelijk op de studentensociëteit op het Janskerkhof te Ufrecht bekend werd, ren daar nog eenige leden van het Utrechtsche studentencorps aanwezig, die. juist (teruggekeerd van het Carnaval in Den Bosch, al in een vroolijke stemming waren daar nog eenige leden van het dat het toch wel sneu was, dat de Utrecht sche bevolking nog niets van de geboorte afwist. Gezamenlijk togen zij op pad. Zij wisten zich toegang tot den klokketoren van den Dom te verschaffen en zoo begon nen de klokken om kwart voor zes, in- plaats van den officieelen tijd van 7 uur, het blijde nieuws over utrecht uit te gal men. Si irene, trom en carillon, Trompetgeschal en 't dof kanon Dragen de mare juichend uit. En heel de hemel wordt geluid! De wind zingt het de velden door. Het trekt op der rivieren spoor Over het heuvelig gebied Van Limburg, Gelderland, en niet Zoodra heeft men het daar gehoord, Of 't rept zich al weer haastig voort, Waait over Friesland s weide en meer En neemt naar Holland nu zijn keer, Dat alle de elf provincies 't hooren: Vandaag is een prinses geboren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1