„Geen nieuwe nota over betwiste punten" ENGELAND IN KOELKAST Hoe knusjes wij bibberen DE Schulte-Boeyen favoriet in Antwerpen Beslissingen bij huisvesting Nederlandsche regeering gebonden aan motie-Romme" >»Ned.-Indië de zwakste stee in rijstfront" De gelukkige baby's Nederl. koppel steeds vooraan Tien jaar geëischt tegen Von Papen LORD WAVELL NAAR LONDEN TERUGGEROEPEN Ijsveld in de Noordzee Nog geen flinke stijging van temperatuur Tot hoofd en hart Indische vraagstuk in Eerste Kamer Het weer Duurt de koude tot 3 Maart? Koeien naar Urk KRANTENSTAKING IN PARIJS Auto in de Maas Mountbatten de nieuwe onderkoning van Britsch-Indië Donderdag 20 februari 1947 69sfe JAARGANG Nó. 23778 REPUBLIKEINSCHE VERKLARING „Martin Rehrman" tin Sterftecijfer stijgt snel Troepenuitzendimg Bloemen, geschenken en taarten stroomen het paleis Soestdijk binnen en voor de drie Prinsesjes is het een groot feest alles te bewonderen of er wat van te proeven. Vooral de kleine Margriet heeft voor alles wat lekker is groote belangstelling en als ze je dan zoo'n taart voorhouden -1 De eenzame held Goal-Cloalitiion? m* mm&m Stand van hedenochtend Echter wel verandering op komst ONTPLOFFING TE NIJMEGEN Eén doode, twee ernstig gewonden Voer niet steeds het hoogste woord. Denk niet. dat ieder graag hoort, wat gij graag zegt Mountbatten de nieuwe onderkoning? f BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. Een republikeinsche woordvoerder heeft te Batavia verklaard, dat in dien de Indonesische delegatie thans Zou ingaan op minister Jonkman's hitnoodiging, cm de betwiste punten In een nota neer te leggen, deze het onderwerp van langdurige besprekin gen zouden worden. In de eerste Plaats met de Commissie-Generaal en in de tweede plaats met de Ne derlandsche regeering en zelfs in dien zoowel de Commissie-Generaal als de Nederlandsche regeering ac- ®oord zouden gaan met de Indische Bezwaren, zou het dispuut hierdoor biet opgelost zijn, omdat de Neder landsche regeering gebonden is aan de motie-Bomme, waarbij de aan vaarding van de Nederlandsche in terpretatie door de Indonesische re geering als conditio sine qua non voor de onderteekening van het basisac- c°ord is gestéld. Volgens den woordvoerder moeten dus ®11® amendementen en wijzigingen van öe officieele Nederlandsche interpretatie aan het Nederlandsche parlement worden Voorgelegd. Overigens zou een omstan dige formuleering van de zijde der Indo nesische delegatie van alle betwiste en Vage punten veel tijd kosten. Bij dezelf de gelegenheid heeft de woordvoerder °bvtrent Nieuw-Guinea gezegd, dat mi nister Jonkman's mededeelingen inzake deh bijzonderen status voor dit gebied ïechtstreeks strijdig zijn met Linggadjati wei in het bijzonder met de artike- eh 3 en 4. In artikel 3 wordt immers gezegd, dat de Vereenigde Staten van Indonesië het geheele gebied van Ned.- ■ihdë zullen omvatten en in artikel 4 Vtordt vervolgens het recht erkend „van de bevolking van eenig gebiedsdeel om Jabgs democratischen weg te kennen te 8even, dat ZÜ haar plaats op een anderen V°et wenscht geregeld te zien." Vervol gens betoogt de woordvoerder, dat thans de vraag kan worden geopperd, of de Nederlandsche en Indonesische delegaties ^hige bijzondere regeling omtrent ^ieuw-Guinea getroffen hebben en hij Vrtwoordt hierop, dat Nieuw-Guinea dooit ter sprake is gekomen, direct noch ltldirect, weshalve de Nederlandsche ver garing omtrent den nieuwen status van 'V'euw -Guinea een duidelijke afwijking Biet betrekking tot een essentieel punt is. Soekarno heeft te Djokjakarta den Apostolisch-Vicaris van Semarang, Mgr. Soegiopranoto, ontvangen. Naar het republikeinsche persbureau „An kara" meldt, is men in katholieke kringen te Djocjakarta van meening, dat een eventueele inspectiereis van den Bisschop langs de parochies op vepublikeinsch gebied het onderwerp Van besprekingen uitmaakte. Nederlandsche autoriteiten te Singa- Por, hb, 'e hebben verklaard, dat het te Che- foon liggende Amerikaansche s.s. „Mar Behrman" geen kans zal krijgen de In een communiqué van het bu- rcau van Lord Kilisarn, den Engel- schen regeeringsadviseur in Zuid- °»st-Azië, wordt verklaard, dat Ned.-Indië „de zwakste stee in het geheele rijstfront is". De situatie V°rdt in sommige gedeelten van Batavia, waar de levensmiddelen- distributie niet is doorgevoerd, en 'h plattelandsdistricten rondom ^oerabaja, „alarmeerend" genoemd. Gezegd wordt, dat het sterftecijfer daar snel stijgt. Noewel de behoefte aan uitbreidirig de distributie, om deze gebieden kunnen helpen, „dringend noodig" G Wordt in het rapport verklaard, dat ®ftoe weinig hoop bestaat. De 17 000 ton, die in de periode Ja- /^d'i--April ma andelij ks zullen worden t gewezen, zijn noodig om het huidige jhisoen van 125 gram per dag te So hdhaven. Uitbreiding van de rant- j^eheering tot andere gebieden is niet ^gelijk, maar de verscheping in Ja- i30rfen Februari is in het totaal reeds - 00 ton beneden de toewijzingen ge- bi Indoneische regeering helpt niet. hnport van bloem dekt het tekort blokkade der Nederlandsche vloot te doorbreken. Men gelooft, dat Nederland sche vliegtuigen ter versterking van de vlooteenheden gezonden zullen worden. Volgens deze autoriteiten zouden de. marine-patrouille* ibeslissen, of het Amerikaansche schip tot zinken zal worden gebracht of in beslag s zal worden genomen, indien het zou trachten de blokkade te breken. Zü verklaarden voorts, dat Amerikaan sche schepen in dit opzicht op precies dezelfde wijze behandeld zullen worden als de schepen van andere landen. Uit het Voo.loopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp „uitzending dienstplichtigen" blijkt, dat een aantal leden van oordeel is, dat er geen aanleiding bestaat nog troepen naar Indië te zenden. De overige leden kunnen dit standpunt niet deelen. Men wees er op, dat de vertegenwoordigers van de republiek Indonesië blijkens de bepalingen van het bestand zich er mede vereenigd hebben, dat de militaire machtsverhoudingen, zooals die 30 Sep tember 1946 bestonden, gehandhaafd blijven. Wanneer dus thans nog troepen uit Nederland naar Indië gezonden wor- den> geschiedt dit ter aflossing van man schappen, die gedemobiliseerd worden en eventueel ter aanvulling van geleden verliezen en dan wordt daarmede op geen enkele wpze inbreuk gemaakt op de militaire overeenkomst, die beide partijen in principe aanvaard hebben. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat de Eerste Kamei Woensdag a.s. zal beginnen met de behandeling der begrooting van hei departement van Overzeesehe Ge- biedsdeelen, waarbij het Indische vraagstuk in vollen omvang zal wor gden besproken. Verwachting tot Vrijdagavond-: Tijdelijk weer wat toenemende wind, overwegend uit Oostelijke richting. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuwval. In het Zuiden van het land eenige stijging van temperatuur, overigens meest matige vorst. Zon 7.45—18.03, maan 7.50—17.44. Frankrijk maakt de vierde koude-golf van dezen winter door. In een speciaal bulletin van den Franschen mëteorolo- gischen dienst wordt uiteengezet, dat depressies, die zich normaliter over Noord-Europa bewegen, thans over het Middellandsche Zeegebied strijken. De situatie is analoog aan die van 1917. Een dergelijke strenge winter schijnt om een periode van tien jaren voor te komen (met uitzondering van 1937). De meteo rologische dienst voorziet een aanhouden van de huidige koudegolf tot 24 Februari, mogelijk tot 3 Maart. 24 Nederlandsche ijsbrekers hebben den strijd aangebonden tegen ijsmassa's in den Rijn bij Wezel, waar een van de twee resteerende Rijnbruggen bij intredenden dooi ernstig gevaar loopt. (Van een bijzonderen correspondent) Londen, Februari. Weer zitten we midden in een crisis. „Weer", want de huidige koiencrisis is een herhaling, met de noodige verschil len, van de nu driekwart vergeten broodcrisis. Wij weten wat een crisis zeggen wil en begrijpen erdage hoe ge" wichtig het is, er een te hebben. We bibberen dus op Engelsche wijze. Men zegt dat wij bibberen door de onbekwaamheid van de socialistische regeering. Laat ik u echer eesrt vertellen, hoe wij hier thuis ziten te bibberen. In de woonkamer staat een klein, maar doelmatig open vuurtje. In mijn studeerkamer ronkt een leelijke, maar heerlijk warme potkachel. Van 8 tot 12 uur brandt in de keu ken het cokesfornuisje, dat keuken en badkamer tot in den loop van den middag van warm water voor ziet. Of we zwart koopen? Welnee! We Z. K. H. Prins Bernhard onderteekent de geboorte-acte van Prinses Maria Christina. V.l.n.r.: jhr. mr. F. C. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van StatePrins Bernhard; dr. L. J. M. Beel, minister-president en de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Kalkoen. hebben een garage, maar geen auto. Zoo konden we dus in den zomer, toen de kolenandelaar er tijd voor had, onzen heelen wintervoorraad inslaan. Officieel werd dit zelfs aangemoedigd. Ik heb niet eens allek olen, waarop ik recht had, gekocht Daar ik thuis werk en een studeerkamer moet hebben, mag ik nog om een extra-rantsoen vragen. Maar op het kantoor voor de brand- stoffendistributie zei men mij, dat ik et wel niet noodig zou hebben. En dat is al gedurende twee jaar waar ge bleken. Boven hebben we in de slaapkamers gaskacheltjes. Volgens het Engelsche stelsel kunnen we zooveel gas en elee- triciteit afnemen, als we willen, indien we re maar voor zorgen, dat we niet opvallend meer verbruiken dan gedu rende het vorige jaar. Gebeurt dat, dan komt men ons even vragen waar om. Maar nu mogen we géén elec- trisch liïht, stofzuiger, Uacholtje, strijkijzer of radio gebruiken tus- schen 9 en 12 uur des ochtends en tusschen 2 en 4 uur des middags. Het gas gebruiken we nu alleen om te koken. De kacheltjes boven gaan bü het uitkleeden niet aan en wanneer het maar even kan, doen we het ook gedurende de ge oorloofde uren met minder lam pen. Ik lees 's avonds bij kaarslicht, uit louter burgerlijke deugdzaam heid. Nu heeft niet iedereen het even ge makkelijk. Vooral degenen die modern ingericht zijn electrisch koken en verwarmen teffen het minder. Onder den werkenden stand zijn er velen, die geen ruimte hebben om kolen op te slaan. Die hebben het heel moeilijk. Maar echt koud hebben alleen zij het, die op ingesneeuwde plekken op het platteland van brandstof verstoken zijn. Merkwaardig is, dat de doorsnee En- geischman ervan overtuigd is, dat hij en bij alleen lijdt onder een be zoeking, die niemand anders kent. Hij staat alleen in zijn heldenstrijd tegen konde en duisternis. Alleen in zijn land staan de fabrieken koud en werk loos. Verbeeld u! Zelfs thuis en dan herhaald hij de spreuk „Het huis van een Engelschman is zijn kasteel" is men aan regels en beperkingen onder worpen, en mag men het lichtknopje niet omdraaien alvorens op zijn horloge gekeken te hebben! Zoo ging het ook tijdens de brood crisis. Rantsoeneering voor ons. Terwijl de buitenlander zich vet eet! De bakkers wilden niet, het publiek morde, petities werden alom geteekend. Een Engelsch man zijn brood uitmeten! Zijn recht be perken om het brood van gisteren in den vuilnisbak te werpen! Bureaucratie, ty- rannie! Weg met de plannenmakers! En nu is men eigenlijk dankbaar, dat de regeering niet gezwicht is. Juist wegens de campagne tegen de brooddistributie heeft de regeering een ingrijpende rantsoeneering der brand stoffen niet aangedurfd. Met de natio nalisatie der productie, waartoe zij door de kiezers gemachtigd was, vond zij, dat er al genoeg controle, genoeg regels en beperkingen kwamen. Op dit gebied al thans zou zij de Britten hun vrijheids liefde dan maar laten botvieren. Nu weten we het. Er zijn niet genoeg kolen. En de hekelaars, die weten, dat minister Shinwell tenslote de ijskast zelf niet heeft opengezet, verwijten hem niet zoozeer wat nu gebeurt, maar zeggen vooral, dat hij niet heeft voor uitgezien. Dat hoort men in alle toon aarden. Op de bussen en in de treinen, overal waar ik mijn medemenschen hoor praten, klinkt hetzelfde liedje: dat óns nu zooiets moet overkomen! Vol hoop fluisteren sommigen het woord „coalitie" Nu alles spaak loopt, zal de regeering de grootte breinen, die in de vooroorlogsche jaren alles zoo prachtig wisten te besturen, te hulp moeten roepen. Het land is de socialis ten beu. Maar Attlee en dé zijnen den ken er niet aan. Attlee heeft een meer derheid, die hem door dik en dun trouw zaj blijven. En de minderheid, de con servatieven, denken er al evenmin aan: „No coalitiore" zei Churchill, met een aardige woordspeling op het Europeesche woord „coal." Naar wij van de af deeling bevol kingsstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek te Leidschen- dam vernemen, zal men daar eerst in de tweede helft van Maart een overzicht hebben van de geboorten over het geheele land op 18 Fe bruari. Het bureau ontvangt deze gegevens namelijk eenmaal per maand van de diverse gemeenten waarbij dan nog rekening moet wor den gehouden met vertraagde aan giften enz. Overigens zij opgemerkt dat de uitgifte der babypakketten hierop niet behoeft te wachten. De ze is namelijk gebaseerd op kennis gevingen van de geboorte, ondertee kend door medicus of vroedvrouw. s. REICHSBANK Met het oog op do economische centralisatie heeft het mili taire bestuur besloten het bijkantoor van de Reichsbank in de Fransche 'zone op te heffen. ':i' :v -> -:wX. «.v.s -i ifrmv - .,Wv>vw« •V? V/iVem 4" van de O,a -ja-lijn, dat na de bevrijding in desolaten toe. Hw.:iï)urg wcvdL teruggevonden, is na grondige revisie en icpaiatic weer in geregelde vaart gebracht. Het schip passeert een der Maasbruggen (Van onzen sportredacteur) ANTWERPEN, 20 Febr. Hoe deze Antwerpsche zesdaagsche ook afloopt, de Belgische supporters zul len haar gewonnen hebben, gewonnen door hun grenzenloos vertrouwen in de macht en suprematie van hetNe derlandsche koppel Schulte-Boeyen. Zij toonden dit vertrouwen al tevoren, toen zij in hun weddenschappen de Neder landers 9 kansen gaven tegen 1. Zij ble ven het bewaren toen Boeyen Zater dagavond bij een val op de piste een flinke deuk in één van zijn ribben kreeg en zü gaven ook den moed niet op, toen de rood-wit-blauwen als gevolg van de zen tegenslag 6 en later zelfs 9 ronden achter raakten. Schulte-Boeyen op hun beurt toon den zich metterdaad vurige beoefenaars van de deugd der dankbaarheid en ko zen er den Vastenavond voor uit om dit te bewijzen. Zij lagen nog steeds 9 ron den achter, toen Schulte tegen half vijf eindelijk in het heilig vuur ontvlamde, dat hem op de vlucht joeg. Er waren toen nog niet veel toeschouwers om de Nederlanders op hun vlucht aan te moe digen, maar zij hadden dit ook niet noodig. Telkens weer daverden zij voor het peleton uit over de piste en de ron- denteller kwam haast potlooden tekort om de winst van de vluchtenden te no- teeren. Het ging gemakkelijk, zóó ge makkelijk, dat 't wel koren op den mo len moest zijn van de velen, die nooit waren opgehouden het instituut der zes daagsche met achterdocht en wantrou wen gade te slaan. Hoe het ook zij, toen het 9 uur was, stonden de Nederlanders voor het eerst in de voorste gelederen en bij de neu tralisatie van Woensdagochtend werden zij op één ronde van de vijf leiders onder wie Pellenaers-Middelkamp geklasseerd. En Woensdagavond waren het weer Schulte-Boeyen, die de poppen aan het dansen brachten. Om kwart over zeven wipte Schulte weg en geen minuut later hadden hij en B°eyen zich mede aan den kop gezet. Maar te vlot kon bet niet gaan, meenden de Belgen en zij sloegen terug met vereende krachten. Hint-V. Steenbergen en Bruneel- Debruycker kwamen om beurten twee ron den voor, zonder dat zij die positie echter lang konden handhaven. Wij noemden HintVan Steenbergen. Zij weren zich wel, de wegrenners en de toch al zoo grote populariteit van dit tweetal steeg Woensdagavond torenhoog. Trouwens: wat Middelkamp presteert op dit voor hem I ongewone parcours is eveneens voor 100 pCt. meegevallen; en dan ook maar meteen lof toegewuifd aan het derde Nederland sche koppel Van de B'roekSavelbetg, dat na 5 dagen eveneens nog steeds onder da eersten gerangschikt staat. Hoe de zesdaagsche aal eindigen? Het is niet te zeggen, wie op de baan met den prijs gaat strijken, maar zéker wint de di rectie van het Sportpaleis, die dank zij zes avonden overvolle tribunes de winstbren- gende frankskes haast niet meer In haar brandkast kan bergen. In dit opzicht is er dus winst. Maar zit er ook sportief gewin in dit wieier- variété? Vraag het aan het publiek en het zal de schouders ophalen en er in alle toonaarden en alle graden van overdrijving het zijne van zeggen. V'raag het aan de renners en als sommi- j gen willen, kunnen zij er het juiste ant woord op geven. Maar op zijn best zetten wij toch een vraagteeken, zoo groot als maar mogelijk is, omdatnou ja, als een circus draait, waarom dan ook niet een zesdaagsche, die met haar „trapezisten", haar „draadnum mer", haar komische wieleracrobaten niet de renners natuurlijk kortom met heel haar sfeer van muziek en tabaksrook en applaus eigenlijk geen haar van een circus zou afwijken, wanneer er zoo af en toe ook niet eens door de zesdageiïrenners gejaagd zou worden op premies en rondjes. Maar sport? Echte Sport, met een hoofd letter en een klank als een bronzen klok? Laat ons niet lachen! Vanochtend vroeg was de stand als volgt: 1. BruneelDe Bruycker; Adriaens- sensJanssens; SchulteBoeyen. Op een ronde: PellenaersMiddel kamp; Van den BroekSavelberg; La- pébieSeres. Op twee ronden: Kint Van Steenbergen; AccuBruyland. Op vier ronden: NaeyeVan Simaeys. De Nederlandsche wielrenner Pellenaers, die met zijn koppelgenoot Middelkamp in de Zesdaagsche te Antwerpen een goed figuur slaat, verwisselt snel van wiel. terwijl Middelkamp in de baan is. Te Antwerpen zijn Noorsehe schepen binnengeloopen, waarvan de kapiteins verklaarden, dat zij 100 km. uit de Ne derlandsche kust moesten blijven, ten einde de ijsschotsen te ontwijken. Reuter meldt dat een groot ijsveld, da; met een snelheid van acht kilometer per dag in westelijke richting drijft, zich op 64 kilometer afstand van de haven Great Yarmouth bevindt. Volgens Engel sche schippers bevindt het ijsveld zich thans ongeveer 50 kilometer van de vis- schende schepen. Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: In de algemeene luchtdrukverdeeling komen nu zich langzaam voltrekkende veranderingen voor, die het stabiele ka rakter van het weer van de afgeloopen dagen eenigszins aantasten. Over Scan dinavië is nog wel een gebied van hoogen luchtdruk aanwezig, doch dit maximum neemt geleidelijk af onder invloed van een langgerekt lager drukgebied over Noord- Noorwegen, dat langzaam naar het Zui den afzakt. De pressie-activiteit over de Middellandsche Zee neemt af, doch over de Golf van Biskaye ligt thans een sto ring, die nog vrij actief is en de baro meters in Franrkijk vrij aanzienlijk doen dalen. Welke uitwerking deze veranderingen in de luchtdrukverdeeling uiteindelijk op het weer in ons land zullen hebben, is op het oogenblik nog moeilijk te over zien, doch flinke temperatuursstijging lijkt vrij onwaarschijnlijk. De vleeschvoorziening van Urk is ge waarborgd. Twee groote vrachtwagens, elk met zes levende, tamelijk vette koeien, en een reserve-wagen met hulpmateriaal zijn er in geslaagd na een tocht van ne gen uur over den Kamperdijk, Urk te bereiken. De koeien moesten onderweg driemaal worden uitgeladen, daar de wagens dreigden te kantelen. Vandaag heeft nog een auto met geslachte var kens den tocht ondernomen. Men durfde het niet aan de krulstaarten levend te vervoeren. De Urkers krijgen nu voor het eerst sedert 14 dagen weer vleesch. Woensdagmiddag heeft te Nijmegen in de smederij en winkel van Th. v. G. aan den Daalscheweg een zware ont ploffing drie slachtoffers veroorzaakt. Bij het werk sprong een zuurstofappa raat uit elkaar. Smederij en winkel werden zwaar beschadigd en de etalage van een aangrenzenden winkel werd eveneens vernield. Een der jonge knechts, de 17-jarige H. H., werd cpj slag gedood. Twee andere knechts wer den ernstig gewond. Beiden werden naar hel Canisius-ziekenhuis overgebracht, Voor de elfde kamer van het zuive ringsgerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelij ke straf geëischt tegen Von Papen, oud- vicekanselier in Hitler's kabinet, te we ten tien jaar werkkamp, algelheele confiscatie van goederen en verbod een openbare betrekking te bekleeden of h vrij beroep uit te oefenen. Von Papen's verdediger, dr. Kubo- schok, hield een pleidooi van vier uur, waarin hij betoogde, dat Von Papen een der eersten was geweest, die stelling namen tegen de leer van 't nationaal- socialisme. Terwijl in de provincie het geschil tusschen dagblad-directeuren en werk nemers langzamerhand wordt bijgelegd, is er in het krantenbedrijf te Parijs nog geen vooruitgang te bespeuren. De drukkers en zetters hebben integendeel besloten hun medewerking nog meer te beperken. Zoo wordt het Russische dag blad ook niet meer gedrukt en zal men protesteeren tegen het clandestien ver schijnen van „Tel Quel". De redacteu ren van hun kant aullen bij de Bel gische organisaties stappen doen, opdat men geen Belgische kranten met op vallend veel Fransch nieuws te Parijs verkoopt, zooals thans reeds gebeurt. Ook „La Bataille" werd in Noord-Afrika in groot-er oplaag dan gewoonlijk ge drukt en te Parijs verkocht. De administratieve commissie van het Fransche vakverbond is een stap dich ter tot verzoening met het regeerings- standpunt gekomen door niet te reppen ever de Iconschalen. Men verwacht in politieke kringen daarom spoedig een oplossing, mede dank zij de verzoenen de houding van het vakverbond. Het reusachtige houten standbeeld van veldmaarschalk Hindenburg, de „IJzeren Hindenburg," is door de Berlijners ge bruikt als brandstof tijdens de heerschen- de koude. De „IJzeren Hindenburg" werd tijdens den eersten wereldoorlog gebouwd om geld bij elkaar te brengen voor het leger van den keizer. De Berlijners mochten er ijzeren, zilveren of gouden spükers in slaan, al naar gelang hun bijdrage- (Van een bijzonderen medewerker) Steeds dieper grijpt de woningnood in. ons maatschappelijk leven in. De huisvesting is een probleem, waar elk Nederlander rechtstreeks of zijde lings mee te maken heeft gekregen. On ze woning is een fel omstreden bezit ge worden en de economisch zwakkere loopt gevaar ook hier slachtoffer te worden. Volkomen begrijpelijk is het. dat de in het nauw gebrachte burger uitziet naar hulp van de overheid en van haar ver wacht, dat zijn belangen worden be schermd en dat gewaakt wordt tegen onrecht. Nu is het een feit, dat tje overheid, ten deze optredende, zich aan den burger in een in zekere mate tweeslachtig beeld voordoet. Wij doelen hierbij op het ge val, dat de rechter in een woningkwes tie wordt betrokken. Het reeds vóór den oorlog uitgevaardigd huurbescher- mingsbesluit opent den huurder van een woning, aan wien de eigenaar de h-uur opzegt, de mogelijkheid, beroep op den rechter te doen. Alvorens te beslissen, weegt de rechter de belangen van beide partijen tegen elkaar af. Het meeren- deel van de aldus aanhangig gemaakte zaken betreft de huuropzeggingen, waarbij de eigenaars de woning zelf wil len betrekken. Stelt de rechter den eige naar in het gelijk, dan veroordeelt hü den huurder tot ontruiming van de wo ning. Maar daarmede is de zaak meestal nog niet ten einde. Immers, de veroor deelde huurder wendt zich tot een an der overheidsorgaan, namelijk den bur gemeester, om in zijn behoefte aan een ander onderdak te voorzien. De taak van den burgemeester is een andere dan die van den rechter. Tot de zorg van den burgemeester behoort de rechtvaardige verdeeling van de in de gemeente aanwezige woonruimte. Voor de beslissing van huur-moeilijk- heden legt hij uiteraard een anderen maatstaf aan dan de rechter, die uit sluitend heeft te bepalen wat recht is tusschen de beide procedeerende par tijen. De burgemeester beheerscht een veel breeder terrein, dat zijn geheeie gemeente omvat. Nu komt het meermalen voor, dat de tenuitvoerlegging van een rechterlijk vonnis, hoe recht vaardig dat op zichzelf beschouwd ook moge zün, de billijke verdeeling van de woonruimte in de gemeente schaadt. De burgemeester kan dan optreden krachtens het vorderingsbesluit woon ruimte, dat hem de bevoegdheid geeft de voor ontruiming in aanmerking ko mende woning te vorderen voor den met uitzetting bedreigden bewoner. Het vonnis van den rechter wordt in zoo'n geval practisch ongedaan ge maakt en de huurder blijft in het ge not van de woning. Voor den buitenstaander, die moeilük een juist inzicht kan krijgen in het verschil van taak en competentie der beide in het geval betrokken overheidsorganen, rechter en burge meester, wekt deze gang van zaken bevreemding. Het prestige van de overheid komt hierdoor in het gedrang en dat is vooral in de huidige tijdsom standigheden een ernstig fat. Ook de rechtszekerheid wordt geschaad, want het is voor den burger, hü moge nu eigenaar of huurder van een woning zijn, vrijwel onmogelijk. met eenige zekerheid te zeggen, waar hü in een dergelijke kwestie aan toe is. Aan dezen toestand behoort een einde te komen. De werkzaamheden van rechter en burgemeester behooren op dit terrein te worden gecoördineerd, zoo dat geen rechterlijke uitspraken meer worden gedaan, die niet ten uitvoer ge legd (kunnen) worden. Woensdagmorgen kwart over elf reed een vrachtauto van Roeloff's uitstoo- mingsinrichting te Rotterdam op de Boompjes. Ter hoogte van de Rotter- dai.ische Bankvereeniging wilde de be stuurder een vrachtauto links passeer en, doch hij ontmoette op het critieke mo- mer een tegenligger, waardoor hij naar rechts moest uithalen, Juist voor den auto welken hij gepasseerd had. De auto van „e firma Roeloff kreeg toen een duw van den gepasseerden auto en kwam in de Nieuwe Maas terecht. In den auto bevonden zich de 36-jarige mevr. C. A. H. Roeioff-Vogel en de 35-jarige chauffeur G. C. Schaay. Mevr. Roeloff heeft kans gezien uit den geheel onder water lig- genden auto te kruipen. Zü kreeg een reddingslijn toegeworpen en kon op het drv j gebracht worden. Eerst een uur later gelukte het brandweer en politie met behulp van een takelwagen den auto boven water te krijgen. De chauf feur bevond zich achter in den bak en had vermoedelük nog pogingen aange wend zich te redden. Zijn lijk is naar het bureau ran de rivierpolitie overge bracht. Woensdag werd in Whitehall van ge zaghebbende zjjde vernomen, dat de En gelsche regeering besloten had veldmaar schalk Lord Wavell den onderkoning van Voor-Indië terug te roepen. Het Engelsche besluit gevolg van een nieuwe constitutioneele crisis in Voor-Indië zal vandaag in het La gerhuis bekendgemaakt worden door mi nister-president Attlee. De verklaring van Attlee zal vergezeld gaan van de publicatie van een witboek. Woordvoerders van Whitehall zeiden, dat de verklaring van Donderdag voor dit deel van het imperium van „beslis sende beteekenis" zal zijn, en dat „Enge- sche evacuatie uit Voor-Indië binnen een bepaalde periode" niet tot de onmo gelijkheden behoort. Volgens berichten uit Londen zal de vroegere opperbevelhebber van het Zuid oost-Aziatische commando, admiraal Lord Louis Mountbatten, Lord Wavell, als on derkoning van Voor-Indië opvolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1