De afgebroken huizen aan de Kleverlaan ËhSs^ Zandvoortsche gemeentebegroting r ZES MINUTEN LATER BEWOGEN GESCHIEDENIS VAN PALEIS SOESTDIJK Nieuwe lichtingen Plannen van gemeentebestuur belicht Een meevaller van f 36.000 Woonplaats van stadhouders en koningen Prinsessefeest in de Mariastichting Vreugde bij de familie Hofkamp Aanval der patriotten in Juli 1787 1 v_ AGENDA ar" DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Fransje met de Oranje sjerp UITSPRAKEN TRIBUNAAL MARIA CYCLUS STILLE OMGANG Retraite-dag K.A.B. kring West 9000.gestolen Aannemers door het bijz. hof veroordeeld Schaakcompetitie Schoenenbonnen Faillissementen Secretaresse van Plekker voor het Tribunaal Distributiekantoor voorloopig Zaterdag gesloten HEEMSTEDE Sluiting Consultatiebureau SPAARNDAM Lange-baan-wedstrijd ZANDVOORT Schoenenbonnen Voor de Stichting 1940/45 Vreemde overheersching Waar zijn onze troepenschepen Burgerlijke Stand Pas op voor griep en verkoudheid Een goed receptje om zelf fe maken. EERSTE KAMER BEGROOTING VAN OORLOG „Zuinigheid is in 1940 met bloed betaald Schoenenbonnen van nieuw model Oude bonnen blijven geldig NEDERLANDSCHE PATER OP MANILLA VERMOORD COMMISSIE-KROPMAN IN NEDERLAND Commissaris voor Oost-Indonesië PRIJSHOUDENDE Wanneer men langs de Kleverlaan tusschen de spoorboomen en den verkeerscirkel wandelt, ziet men aan beide züden troostelooze fundamen ten van 54 woningen, die in Septem ber 1945 gesloopt werden. De eige naars van deze panden zijn niet te vreden met het besluit, dat de Haar- lemsehe gemeenteraad 20 Maart 1946 nam, nJ. om de woningen niet te herbouwen en ter plaatse sportter reinen aan te leggen. Zij zijn in be roep gekomen bü Ged. Staten van Noord-Holland, die de zaak Woens dagmiddag in openbare zitting onder de loupe namen. In het request van een groot aantal eigenaars der pan den wordt opgemerkt, dat geen ge lijkwaardige grond voor herbouw is aangewezen. Technisch was het uit breidingsplan niet noodig, omdat het argument van niet-bebouwing onjuist is. financieel vraagt het plan zeer groote offers van de gemeente en ook speciaal aesthetisch zijn de argu menten van het gemeentebestuur vol gens requestranten niet houdbaar. Het is zeer merkwaardig, aldus zeg gen zij, dat juist deze panden verwoest werden, omdat zü in het uitbreidings plan, dat voor den oorlog bestond, reeds een doorn in het oog waren. De com missie van den planologischen dienst en de Inspectie van de volksgezond heid hebben het besluit van den raad toegejuicht. Mr. T. van Löben Seis trad namens de gedupeerden op en noemde het tragisch, dat de reclaman ten dezelfden zijn, die door den bezetter getroffen werden. Zij vinden de geste van het gemeentebestuur, gebruik te maken van een vijandelijke daad, niet fraai en stellen zich voor, dat daarbij opgemerkt is: „Gelukkig maar, dat de bezetter dit deed, want een stedebouw kundig oogmerk is daarmede gediend." De gemeente zai eerst rekening moe ien houden met andere onteigeningen om den reclamanten grond te kunnen geven. Het vraagstuk van den tunnel onder de spoorbaan, dat ook in deze kwestie betrokken is, achtte spreker niet zoo urgent. De zweminrichting, die achter het ijsclubterrein gebouwd zal worden, kan een ingang krijgen aan den Delfterweg, die aan den overkant van de Delft geprojecteerd is. Zal de taxatie der gronden nu ge schieden zooals men die vaststelt bij gronden zonder bouwwaarde? Ook wees spr op het uitblijven van vergoeding wegens tnkomenverlies. De eigenaars zouden normaal gesproken inkomen verkregen hebben door huur of uitga ven bespaard hebben door eigen bewo ning. Dit inkomenverlles ia niet het ge volg van onteigening en dus ia het de vraag, of er ooit schadeloosstelling voor verkregen zal worden. Mr, van Löben Seis was verder van meening, dat een noodlijdende gemeente een groote som als met dit uitbreidingsplan gemoeid is, niet mag deponeeren. Alleen al het verwijderen van de fundamenten kost een kapitaal. De heer Meeuse vertegenwoordigde het gemeentebestuur en wees er op, dat indertijd alle mogelijke moeite gedaan is om de slooping te voorkomen. Wij wisten niet, waar wij de menschen moesten laten, maar toen met de slooping begonnen werd, terwijl de menschen er nog woonden, was er niets meer te redden. Daar er in Haarlem weinig gesloopt is. valt dit geval op, doch elders zou men het voorbij gegaan zijn. De grond- kwestie is. dat de menschen, die aan de Kleverlaan woonden, daar ook een nieuwe woning willen hebben en ner gens anders. Ze kunnen onmiddellijk grond krijgen, bestemd voor midden- standswoningen, maar als ze dat niet willen, wordt de kwestie veel gecom- Normaal worden er in de Mariastich ting 56 kinderen per dag geboren en op den Nationalen Feestdag meldde zich geen enkeie nieuwe wereldburger en dat terwijl de zusters en patiënten iets heel bijzonders bedacht hadden. Eindelijk werd Woensdagmorgen om kwart over acht Fransje Goldstein geboren. Hij werd de feesteling zonder er iets van te weten. Des middags half vijf werd hij uitgeroepen tot het prinsekind van de Mariast.chting. De zalen waren versierd, de radio-installatie voor het geheele zie kenhuis werd ingeschakeld en de rector hield een treffende toespraak. Men zong een toepasselijk liedje en tot slot het Wilhelmus. Op de kraamzalen was een bedrag van tweehonderd gulden verzameld voor een spaarbankboekje voor den boreling, maar daar de ouders van F-ansje meenden, dat anderen aan dat geld meer behoefte konden hebben, voegden zij er een be drag bij en stelden dit ter beschikking van de eerste moeder, die een groot ge zin had vermeerderd. De patiënten kre gen oovendien een tractatie van den ge lukkigen vader. Toen kwamen de zus ters met wat oudere baby's op de armen en plaatsten een bloemenmand met rood-wit-blauwe kunstbloemen bij het wiegje. Moeder Overste nam Fransje uit zijn bedje en deed hem een Oranjesjerp om. Nog lang bleef de feestelijke stem ming en velen uitten hun waardeering voor de sympathieke geste der familie Goldstein, die niet katholiek is, maar den zusters een warm hart toedraagt. Het Haarlemsch Tribunaal heeft W- 3. te Bloemendaai, die lid was van de N.S.B-, huizen van joden opkocht en ge solliciteerd heeft naar belangrijke pos ten en bovendien een Nederlander ver raden had, veroordeeld tot 2 jaar en 9 maanden met aftrek van den tijd, reeds in interneering doorgebracht. Voorts werd een bedrag van f 5.000,verbeurd verklaard. De man werd uit beide kies rechten ontzet. Mr. B. ter W. te Zandvoort, die tijdens de bezetting Opper-Luitenante bij de po litie was, maar er tevens voor gezorgd had, dat de arbeidsinzet van politieman nen een fiasco werd, is hedenmorgen ver oordeeld tot de intemeerlngsstraf, welke zij reeds heeft doorgebracht, met ont zetting uit beide kiesrechten. pliceerder. Inderdaad is inkomenverlies aanwezig, maar niet als direct gevolg van het uitbreidingsplan. In het oog dient echter te worden gehouden, dat men niet had kunnen bouwen, ook al was de gemeente niet met het uitbrei dingsplan ter tafel gekomen. De ge meente zal in deze zaak loyaal haar plicht deen. Ir.M. H. Maas, directeur van Open bare Werken, deelde mede, dat aan de eigenaars zijn aangeboden gemeente gronden aan de Planetenlaan en den Orionweg en particuliere gronden in de omgeving van het station Bloerr.en- daal. Gevraagd werd het sportterrein aan de Kleverlaan, maar dit kon de gemeente onmogelijk geven. Het hoofd motief voor het uitbreidingsplan was van stedebouwkundigen aard. Het ma ken van den tunnel is ook belangrijk, maar nog iang niet aan de orde. Na re- en dupliek informeerde de voorzitter of Bloemendaai een aanslui tend uitbreidingsplan aan de Klever laan gemaakt heeft. Dit bleek nog niet het geval te zijn, maar in principe Tril den Haarlem en Bloemendaai aan een goede oplossing medewerken. Ged. Staten zullen nader beslissen. De organisatie „Katholieke Vrouw" heeft een cursus georganiseerd over „Maria in de kunst". Deze uit acht les sen bestaande cursus wordt gegeven door dr. K. Smits, universiteits-biblio- thecaris te Nijmegen. Behandeld zullen worden de liturgische feesten, t. w. O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, Kerstmis, Driekoningen, Maria Bood schap, O. L. Vrouw en Christus' Lijden, O. L. Vrouw na Christus' Lijden en ten slotte Mariabeelden en Maria- devoties. Men kan zich opgeven aan het secre tariaat, Oranjeplein 2, tel. 20853, of op den eerstvolgenden avond in Hotel „De Leeuwerik", Donderdag 20 Februari, 8.15 uur, en Donderdag 6 Maart bij Brinkmann, 8.15 uur. De cursusavond is eens in de 14 dagen op Donderdag. De jongens van de katholieke jeugd beweging zullen den jaarlijkschen bede tocht naar Amsterdam en den Stillen Omgang houden op 16 Maart a.s. Alle deelnemers worden dien nacht om half één in de kerk van St. Jan den Doouer aan de Amsterdamstraat verwacht. Alle jongens (verkenners en club leden) van 13 jaar en ouder kunnen deelnemven, maar moeten zich bij hun eigen leiders opgeven. De reis heen en terug wordt gemaakt per tram. De thuiskomst kan te circa half acht verwacht worden. Boterham men voor één maal dienen te worden meegenomen. De leiders geven de deelnemers op aan het disfcricts-hoofdkwartier, Gen. Cronjéstraat 128, uiterlijk II Maart. De voor Zondag 23 Februari aange kondigde retraitedag voor leiders en leidsters van de katholieke jeugdbe weging moet tot nader order worden uitgesteld, aangezien het Lyceum we gens gebrek aan brandstoffen is ge sloten. De kring West van de kath. arbeiders beweging heeft thans ook zijn jaarver gadering gehouden. Bij de bestuursver kiezing werd het geheele bestuur her kozen. De voorzitter, de heer Van He- tum werd by acclamatie herkozen. De geestelijk adviseur hield een korte pro- pagandarede vooral voor beter vergade- ringbezoek. Daarna tradden voor het voetlicht de heer en mevrouw Kruiver- Rubbeling als Thomasvaer en Pieternel met hun wenschen. Vooral een gedicht, gewijd aan de nagedachtenis van den heer G Nielen, maakte diepen indruk op de aanwezigen. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de heer A. v. d- Veldt een propa- gandawoord. De Haarlemsche rechtbank heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den Amsterdamschen kantoorbe diende J. H B., die in Augustus van het vorig jaar de kluis in het IJmuidensch Arbeidsbureau geforceerd had en daar uit 9000had ontvreemd. Voorts had verdachte zich aan diefstal schuldig ge maakt van distributiebescheiden. Con form den eisch werd B. veroordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenisstraf met aftrek van preventief. De Gelbrs. M. W. H. en B. J. H. uit Amsterdam, die gedurende ae bezetting als aannemers werkzaamheden hebban doen verrichten voor de Duitschers, zijn heden door het bijzonder hof te Amster dam veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van oen tijd doorgebracht in voorarrest. Tegen een anderen aannemer, A. R. uit Haarlem, luidde het vonnis 4 jaar R. W. I. met aftrek van den tijd doorgebracht in voorarrest. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede wordt Woensdag 26 Februari de laatste en be slissende competitiewedstrijd schaken gespeeld tusschen Sint Bavo (I) en Heemstede (IV), beiden nog ongeslagen ia afdeeling 4 A Noord-Hollandsche Schaakbond. De winnaar zal dan kam pioen der afdeeling zijn. Morgen, Vrijdag, zijn de letters J, K en L aan de beurt voor het afhalen van schoenenbonnen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 18 Februari de navolgende faillissementen uitgespro ken: C. van 't Hoff, slager, wonende te Beverwijk, Bagynestraat no. 13. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk: G. de Graaf, koopman, wonende te Haarlem, Adriaan de Jongestraat no. 19. Curator mr. Silvain Groen te Haarlem. Rech- ter-Commissaris in beide faillissemen ten mr. J. H. P. E. Mynssen te Haar- i iem. A.®' ff HfPxS fir Mwast Wintersport in Scheveningen. „Liften" per slede is een nieuwe vorm van wintervermaak voor de jeugd. „U bent secretaresse bij den Haarlem- schen N.S.E.-burgemeester Plekker en bij de Kennemer Vierschaar geweest", zei de voorzitter van de 5de Kamer van het Tribunaal tegen de verdachte W. T„ uit Heemstede. Bij den Inlichtingendienst moest zij de verbalen, die de Duitschers tégen vaderlandslievende Nederlanders opmaakten, in het Duitsch opnemen. Toen de president erop wees, dat ver dachte een deel van de groote machine is geweest, die goede vaderlanders in het verderf stortte, antwoordde zij, dat zij dit nooit zoo ernstig had aangevoeld. Voorts stond er in de tenlastelegging, dat zij een zeker vrouwelijk persoon bij den burgemeester had aangeklaagd. Verdach. te zei, dat zij zelf geen enkele klacht over iemand had geuit. T. had vervolgens voordeel getrokken uit de maatregelen van den vijand, door de f 100.Jodenpremie te aanvaarden, Tweemaal had zij dif bedrag aangeno men. Omstreeks „Dolle Dinsdag" had zij om haar geld te beleggen een groot bedrag voor 28 gouden ringen ingeruild, terwijl zij wist, dat die ringen niet eerlijk in de handen van den verkooper waren te rechtgekomen. Daar te elfder ure nog een beschuldi ging was binnengekomen, besloot het Tribunaal de zaak aan te houden. In verband met de brandstoffen- schaarschte, zullen de kantoren van den distributiedienst Haarlem, tot nader be richt, des Zaterdags gesloten zijn. Het voor Zaterdag 22 Februari a.s. reeds op geroepen publiek dient zich te vervoegen Vrydag 21 Februari. De R. K. Gym. vereeniging „Hercu les" bericht al haar leden, dat de we- kelijksche oefenavonden op Woensdag en Vrijdag geen doorgang kunnen vinden, daar de scholen wegens gebrek aan brandstof gesloten moeten blijven. Zaterdag 22 Februari half vier zal in dein kunsthandel Leffelaar, Groote Markt, een tentoonstelling van werken van Herman Moerkerk geopend worden. Als presidente van de St. Elisabeth's- vereeniging is gekozen mevrouw M. van DoorenCordens en tot vice-presidente mevrouw M. Steevers. Het Consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters te Heemstede is met in gang van heden gesloten in verband met de kolenschaarschte. Zondag 23 Februari wordt, ijs en we der dienende, een wedstryd gehouden over 40 km. op de ronde baan der IJs club „Nova-Zembla". De prijzen bestaan uit een zilveren beker en eenige medail les. Reeds hebben bekende rijders als gebr. Vermeulen en Bosman zich opge geven. Opgaven kunnen geschieden in café van Th. v. d. Rutte tot Zondag middag 1.30 uur en per tel. 267—271 (kengetal K 2564). De wedstrijd begint 2.30 uur. De banen zün in uitstekende conditie. Deger.cn die in 1946 geen schoenen bon ontvingen en wier stamkaartnum mer eindigt op een der cjjfers 3, 6 of 9, kunnen Vrijdag 21 Febr. van 9—12 en van 23 uur in het pi. distr.-kantoor Haltestraat een schoenenbon halen. Dit geldt ook voor degenen die in Jan. of Februari geboren zyn in 1932 of later en ouder zijn dan 10 maanden. De collectebus bij het felicitatieregis- ter ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke bevatte een bedrag van 137.30. De gemeenteraad van Zandvoort kwam Woensdagavond opnieuw bijeen ter behandeling van de begrooting 1947 De burgemeester memoreerde eerst de geboorte van Prinses Maria Christina Spr. constateerde, dat ook by deze blij de gebeurtenis Nederland één was rond Oranje. Hierna werd voortgegaan me„t de ar- tikelsgcwijze behandeling der begroo ting. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. WERFF (C. H.) zal wor den nagegaan of de Kah. verkenners en de padvinders gratis of tegen een geringe vergoeding gebruik kunnen ma ken van het vereenigingsgebouw. Voor het aaneen van het dorp wor den verschillende posten aanmerkelijk hooger geraamd dan in 1946, b.v. on derhoud en aanleg van plantsoenen f 5200 (f 800) en onderhoud van straten f 34450 (f 13775). De heer BLOM (C. P. N.) protesteerde tegen de door den minister gewen1 afschaffing van het vakonderwijs in li- chameiyke opvoeding. Weth. v. d. MOOLEN maande aan tot kalmte; te Zandvoort heeft men het vakonderwijs kunnen behouden. Mevr. MOL (P. v. d. A.) bepleitte na zorg van debiele kinderen, die de bui tengewone school te Haarlem verlaten, De heer SLEGERS (K. V. P.) zei, dat Zandvoort ten deze niet is achtergeble ven; individueele gevallen worden door den dienst van Soc. Zaken afgedaan, Voor dit doel wordt f 200 uitgetrokken. Aangaande de melkverstrekking op de scholen deelde weth. y d. MOOLEN (P. v. d. A.) mede, dat Zandvoort daar voor nog niet in aanmerking komt. Voor de Zand* «ertsche muziekkapel werd op voorstel van den heer SLE GERS (K. V. P.) een subsidie van f 300 uitgetrokken. De heer SLEGERS pleitte er ook voor het aesthetisch toezicht niet door ir. Friedhoff alleen, maar door een schoon heidscommissie van drie personen te doen geschieden. De VOORZITTER zegt overweging toe. Weth. v. d. MOOLEN kwam nog met een verrassing. Ingevolge een circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken kan de raming voor de omzetbe lasting van f 11200 tot f 49600 worden Nu ja, ze hadden er wel eens over gesproken, dat de geboorte van het tweede kindje gelijk zou kunnen vallen met die van het Oranjetelgje, maar toen de dokter en de zuster in den nacht van Maandag op Dinsdag bij de fami lie Hofkamp aan de Oudaenstraat 22 te Haarlem hun plichten waar namen, dacht niemand er meer aan. Om 2.30 uur, dus zes minu ten nadat in Soestdijk het nieuwe kindergeschrei gehoord werd, zag mevrouw Hofkamp met vreugde haar Arnold Hendrik in de armen van de zuster. Wij gingen ome gelukwenschen aanbieden aan de familie Hof kamp en vernamen, dat hun zoon precies even zwaar weegt als Prinses Maria Christina. Wanneer ze het groote nieuws gehoord had den? Merkwaardig genoeg pas om 9 uur, want ieder in huis had wel andere dingen aan zijn hoofd en dannog steeds heeft de familie geen radio, een gemis in deze dagen. Talrijke geschenken zullen ze in de komende dagen ontvangen, niet alleen van familie, vrienden en buren, maar ook van verschillen- de fabrikanten in den lande. Er staan op het programma een kin derwagen, een zilveren ramme laar, een hoed, babykleertjes en wat al niet meer. Het jonge paar de vader is apothekersassistent is echter van meening, dat er gezinnen zijn, waar verschillende artikelen meer noodig zijn dan bij hen. Maar als er een radiofabri kant als St. Nicolaas wil spelen Zuster Van Dijk, die moeder en kind verzorgt en bij onze komst druk bezig was met weegschaal Zwitsalpoeder en frisch gewas- schen luiers, heeft langen tijd samengewerkt met „Trijntje", de zuster, die de Prinsessen Beatrix en Irene in het eerste truitje ge holpen heeft. Daar dacht ze direct aan bij het hooren van den toe- valligen samenloop van omstan digheden. Wat de jonge moeder van den gezonden baby er van denkt? Echt iets, wat moeders kunnen denken. „Wij hadden een jongen en wij hebben er. nu nog een bijgekregen, terwijl wij eigenlijk een dochter verlangen! In Soestdijkach, wat komt het er op aan, Prinses Juliana kan bijna niet gelukkiger zijn dan ik." Nu Paleis Soestdjjk in het middelpunt der belangstelling staat is er alle aan leiding een en ander mede te deelen over de geschiedenis van dit prachtig gelegen buiten, dat Stadhouder Willem III, die een groot liefhebber van de jacht was, in 1674, twee jaar nadat hij tot stadhouder was verheven, als jachtslot kocht van zijn vriend, mr. Jacob de Graeff. De hofstede, gelegen aan den Soestdijk onder Baarn, was echter naar het oordeel van den jongen prins te klein, zoodat 1>y besloot in hetzelfde jaar nog een nieuw jachtslot te doen bouwen. Dit jachtslot omvatte alleen het hoofd gebouw van het huidige paleis zonder de belde vleugels en was opgetrokken uit roode baksteen. In het midden had het een hoofdingang. Voor deze breede deur was een bordes met 12 treden, dat ge dekt was aoor een breed balcon. Het gebouw, dat aan weerszyden van den in gang 6 vensters telde, maakte den in druk van een voornaam, fraai heeren- huh. uit de 17de eeuw. Op het ruime voorplein waren voorts aan weerszyden de stallen gebouwd. Door verschillende aankoopen breidde stadhouder Willem III ziin bezit belangryk uit, zoodat het weldra het belangrijkste landgoed uit de omgeving was. In 1689 werd stad houder Willem III tevens Koning van Engeland, zoodat hy nadien uiteraard weinig te Soestdijk verbleef. Zoowel Willem IV als zijn weduwe, Anna van Engeland, hielden vaak te Soestdijk verblijf, terwijl ook Willem V er een groot gedeelte van zijn Jeugd doororacht. Toen Willem V In October 1767 uit Berlijn terugkeerde, waar hij met Wil- helmina van Pruisen in het huweiyk was getreden, werd hy door de bevolking van Baarn met groot enthousiasme op het oude lustslot begroet. Niets was er toen. dat duidde op de groote omwenteling, die zich in onze geschiedenis zou afspelen. Twintig jaar later waren de toestan den echter geheel anders en had Soest- dyk een aanval van de patriotten te on dergaan, die echter op het laatste oogen- blik werd afgeslagen. In den laten avond van 26 Juli 1787 trok een bende van circa 30ü patriotten van Utrecht naar Soest dijk, om het slot van den door hen zoo gehaten prins te overvallen en te plunderen. Soestdijk was toen be zet door een 90 man sterk detache ment van het regiment Hessen- Darmstadt, dat 'n dienst was van den prins. Een soldaat van den prins, de jonge Christoffel Pulimann, ont dekte tijdig- de naderbij sluipende aanvallers en schoot zijn geweer af, toen h« gesommeerd werd zich over te geven. Hierdoor werd de bezetting gewaarschuwd, doch Pulimann moest zijn dappere optreden met den dood bekoopen. Na felle gevechten op het voorplein wist het detachement evenwel de over winning te behalen, waarbij het echter twee dooden en 14 gewonden verloor. De verliezen van de aanvallers bedroegen 4 dooden en 30 gevangenen. Ter herinne ring aan het wakkere optreden van Pull. mann is te zijner eere een klein houten gedenkteeken opgericht, waaraan door ambtenaren van het domein thans nog elk jaar op den 26sten Juli bloemen worden gehecht. 18 Januari 1795 moest Willem V het land verlaten en hy weck naar Enge land uit. Toen in 1810 ons vaderland by Frank rijk werd ingeiyfd, kwam het Paleis Soestdijk in het bezit, van den machti gen keizer Napoleon Bonaparte, die echter geen gebruik van het slot maakte. Na den slag by Waterloo droeg koning Willem I, aan wien het Paleis inmiddels was komen toe te behooren, in overleg met en op voorstel van de Staten-Gene- raal bij de wet van 8 Juli 1815 „het do mein van Soestdijk, met alle deszelfs op- en dependentiën", in naam van het Nederlandsche volk op aan zijn zoon Willem, den lateren koning Willem II. den held van Quatrebras. „om door hem en zyn afstammelingen in vollen eigendom en als patrimonieel goed te worden bezeten". Onder leiding van de bouwmeesters Jan de Greef en Zeger Reyqrs werden de verbouwingen verricht. De baksteenen muren en de pilasters werden witgepleisterd, terwijl aan weers zijden vleugels „met paviljoenen en half ronde kolonnaden" gebouwd werden. Zoo kreeg het gebouw zijn huidig aan zien. Hoewel de verbouwing nog niet vol- voltooid was. werd het 21 Mei 1818 door den 26-jarigen kroonprins en zijn gema lin. Anna Paulowna van Rusland, be trokken. Van 1818 tot 1840, toen hij den troon besteeg, heeft Willem II lederen zomer op Soestdyk doorgebracht. Twee van zyn vier kinderen, n.l. de prinsen Alexander en Hendrik, werden er resp. 2 Augustus 1818 en 13 Juni 1820 geboren. Als koning gaf Willem II evenwel de voorkeur aan het paleis Het Loo, zoodat Soestdijk van 1840 tot 1849 zoo goed als verlaten stond. Na den dood van den koning, betrok zijn weduwe Anna Pau lowna het Paleis, waar zij tot haar dood in 1865 vertoefd heeft. Haar tweede zoon, Prins Hendrik, betrok het vervolgens met zijn gemalin, Prinses Amalia van Saksen Weimar, waarna Soestdijk, na 's-prinsen dood in 1879 aan koning Willem III kwam. Tot 1 Juli 1886 liet Willem III het paleis onbewoond, doch op dezen datum nam hij er, tezamen met zijn gemalin, koningin Emma va„ Waldeck-Pyrmont en zjjn zesjarig dochtertje, Prinses Wil- heimina, zijn intrek. Ook in 1888 verbleef de Koninklijke Familie gedurende de zo mermaanden op het paleis Soestdijk. Na den dood van den koning in 1890 bleef Koningin Emma geregeld om bet andere jaar de zomermaanden op Soestdijk door brengen en sedert het huwelijk van haar dochter betrok zjj eiken zomer ongeveer vier maanden het paleis, dat zij nog (weemaal heeft doen restaureeren en verfraaien. Zoo werden o.a. de galerijen en zij vleugels van glas voorzien. Koningin Emma overleed in 1934, waarna het slot tot 1937 vrijwel ongebruikt bleef. In het laatstgenoemde Jaar betrokken Prinses Juliana en Prins Bernhard het. Met een onderbreking van vijt jaar door den oorlog hebben zü e' gewoond. Naast Beatrix en Irene, die er resp. 31 Januari 1938 en 5 Augustus 1939 geboren werden, heeft nu ook het vierde Prinsesje, Ma rijke, hier het levenslicht aan schouwd. verhoogd. De post „onvoorzien" wordt met f 2400 versterkt en het begrootings- tekort van f 210.000 teruggebracht tot f 174.000. Op de post voor den wederopbouw werd f 250050 uitgetrokken voor straat- aanleg in de Kruisstraat, Hoogeweg, Badhuisplein en Burg. Engelbertstraat. De begrooting werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Hierna legde weth. v. d. MOOLEN namens de fractie van de P. v. d. A een verklaring af, waarbij hij zich aan sloot bij het betoog van den heer SLE GERS (K. V. P.), die zich uitsprak voor een langer aanblijven van den heer Van Alphen als burgemeester. Vooral met het oog op het zoo juist in werking ge treden Strandschap en de uitvoering van het wederopbouwplan. Het voorstel tot verhooging van het crediet voor den verbouw van schoo", A tot politiebureau van f 20.000 tot f 35000, werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Een crediet van f 1180 werd verleend voor het aanbrengen van een uurwerk in het torentje van het in aanbouw zijnde Gasthuishofje. Hierna volgde de rondvraag en slui ting. BLOEMFONTEIN 19 Febr. v. Para maribo n. Curacao. KOTA BAKOE pass. 19 Febr. 12 U. Gibraltar n. Batavia. vS Het ministerie van Oorlog deelt het volgende mede: „Thans zal worden overgegaan tot de inschrijving voor de dienstplicht voor de lichtingen 194.1, 1942, 1943 en 1948. Voor de eerste drie van deze lichtingen en vodr de laatste zullen de te verrichten werkzaamheden echter niet geheel ge lijk zijn. Voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zal het inschrijvingswerk niet in vollen omvang behoeven te geschieden. Wél zullen de inschrijvingsregisters vol ledig moeten worden samengesteld. Het voornemen bestaat voor deze lichtingen geen algemeene keuring te houden, ten zij de omstandigheden zich belangrijk mochten wijzigen. Uit deze lichtingen zullen voorshands alléén enkele kleine categorieën van personen tot gewoon dienstplichtige bestemd worden. Dit geldt voornamelijk voor hen, die stu- deeren voor arts, tandarts, apotheker of ingenieur, of die deze studie hebben volbracht. De groote massa van de voor deze lichtingen in te schrijven personen zal tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd, met de bedoeling, hen niet anders dan in geval van nood tot werkelijken dienst te verplichten. Omtrent de lichting 1941 valt op te merken, dat reeds vóór den oorlog een inschrijving voor deze lichting heeft plaats gehad, doch de toen opgemaakte registers zyn in vele gemeenten verlo ren gegaan, wat ook omdat tal van de hierbij betrokken personen thans in een andere gemeente dienen te worden ingeschreven heeft geleid tot het be sluit de geheele inschrijving voor die lichting te vernieuwen. De keuring van de lichting 1948 zal beginnen dadeiyk, of althans kort nadat de loopende keu ring voor de lichting 1944 geëindigd zal zijn". Geboren: C. A. M. Portegies-Kooij, z; E, Zijlstra-Baartse, z; G, Knaap-Rollfs of Roelofs, z; L. T. Kornelissen-Waning z; R. Hofkamp-Groen, z; E, W. d. Rede- lijkheid-Huyboom, z; A. C. v. Oyen- Geukers, z; C, H, G. v. Regteren-Bek- ker, d; W, A. Bachofner-Korebrits, d; M. C. v. Thiel-Monrooy, d: G. C. Otger- Roest, d; J. Goldstein-Callo, d; P. Teeuwen-Hagebout, d; M. M. Lablans- v. Koningshoven, d; M. Dekkers-v. d. d. Meer, d; E. Sikking-v. Middelloop, z; G. Schultze Kool-Reinke, z; A. v. d. Giessen-Teutscher, dl J. M. Onck-v. Tunen, d; A. C. Lamoree-Besamusca, d. Getrouwd: T, Kuné en M. E. Brou wer; J. P. Matthieu en A, C. Grenaen- berg; O. Eelman en C. Beulink; G. Kuijpers en E. A. Witkamp; M. v. Dru ilen en H. T. T. Velu; D. v. Os en A. E. Wennink. Ondertrouwd: J. Schik en J. Verkade; J. v. Niekérk en M. H. Pot; A. J. A. v. d. Berg en C. J. A. v. d. Valk; J. Her man en J. C. Rouwkema; S, J. v. d. Putte en J. M. v. Leuven; W. Veldhuis en M, W. v. d. Ochtend; C. de Wilde en C. A, v. Breda; H. P. J. Schuitemaker en W. M. Duijn; J. N. Koper en M. E. Oude- jans; J. Oorver en C. L. WeibersW. Brinkman en C. Brouwer; J. Bakker en N. P. Feelens; E. v. Thyn en H. Keizer; G. Peper en E. Fiering; W. A. v. Es en J. E. J. Knoop; K. Staalman en H. Muis; J. Geleijnse en B. Houweling; J. Vrind en G. de Zwarte; A. Kok en P. C. v. Meurs; M. J. Hendriks en C. Dollé; H. T. v. d. Meij en M. A. Strijbosch; G. Eisenbergen en A. Metten; H. H, A. P. Rykenberg en A. M. Ruitenburg; J. v. Warmerdam en L. J. A. Jansen. Gehuwd: F. v. Steijn en M. J. Koe- lemij; R. Anthonijsz en T. B. Bolink; L. J. H. v. Betteraij en G. R. Hogerheijde; H. Neuteboom en J. M. T. Verzyiberg; J. A. Nupoort en L. A. Hoppenbrouwer; N. v. Etten en C. B. Konings; G. S. v, Deursen en M. C. Ligt; H. E. Stuur en T. G. Massa; D. de Boer en J. Swart; P. C. Rodenburg en G. M. Commandeur; R. K. F. Reineck en M. O. v. Assema; J, Oskam en F. Waal; H. Bremer en B. C. v. d. V/iele; J. D. Hartog en H. Le Noble; N. D. Struükenkamp en M. J. Helmerhorst; A. Koning en D. Weij; C. Gardenier en W. J. v. Huizen; J. Geluk en H. Schyff; H. Boudewün. en W. van Pruissen, Overleden: H. P, Rooze, 3 j.; A. M. Hermeling, 72 j. Dit receptje is werkelijk uitstekend: Neem een kwart liter kokend water, los hierin op een eetlepel suiker, ol stroop en 30 gram dubbel geconcentreerde Ver- vus (verkrijgbaar bi) Uw apotheker ot drogist; vastgestelde prijs 75 cent). Even roeren en het is gereed. Neem na eiken maaltijd een eetlepel; kinderen van 38 jaar: een theelepel; van 812 jaar: een dessertlepel Haal nu direct het 30 grams- fleschje Vervus In huis! (Adv.) Bioscopen Rembrandt; Lente Parade (alle leeft.)- Cinema Palace: Terug naar Bataan (b°* ven 14 J.) Luxor; Gaslight (boven 18 2, 4.15, 7 en 9-15 u. Frans Hals: Swing w (boven 14 j.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. SPaar". Theater: Het mysterie van de onderwereld' (boven 14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond A 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De nachtdiensten tot 22 Februari waargenomen door: Apo theek van Rijn, Kl. Houtweg 15, tel. 1053». C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495; Null s Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Scho terbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel' 12711. De Eerste Kamer is hedenmorgen be' gonnen met de behandeling van de be- grooting van Oorlog. De heer Vixseboxse (C.H.) merkt M de algemeene beraadslaging o.m. op, dat het werk der troepen in Indlë be perkt dient te worden tot verzekering van veiligheid en recht en handhaving van 't gezag, zonder dat daarvoor mili" taire operaties van beteekenis noodza kelijk zijn. De groote sommen voor de uitzending van troepen naar Indië acht spr. verantwoord, maar het is noodza- kelyk dat de regeering thans met vaste hand haar plicht tot handhaving van het gezag en verzekering van veiligheid volbrengt, ook al zouden daartoe groote operaties noodig zijn. De heêr Zegering Hadders (P.v.d.V.) vraagt of er in Indië voldoende troepe11 zijn voor de handhaving en waar noo dig voor het brengen van orde, rust en veiligheid voor allen, voor wie wy ver* antwoordelijk zijn. Spr. vraagt den minister of .het n/ mogelijk is allen leeraren en onderwij" zers voorloopig uitstel van militaire11 dienst te verleenen. De heer Algra (A.R.) gaat in op het karakter, dat een volgende oorlog zoü kunnen dragen. De Minister staat we' voor een zeer moeilijke taak, nu hi) bezig is zijn landmacht op te bouwen- Spr. betoogt, dat de zuinigheid, welke Wij ten aanzien van het leger hebben betracht, met bloed betaald is. Als er in 1940 gevallen van paniek en ontbinding waren, dan kunnen die verklaard wor den uit een gevoel van weerloosheid- Spr. wenscht volstrekte waarborgen, dat de jongens niet in het vuur ge* bacht zullen worden zonder behoorlijk® uitrusting en bewapening. De heer Al' gra verklaart geen oppositie te willen voeren tegen den minister, maar wei wenscht hy overleg. Aan de bezetting van Duitschland moet niet worden deelgenomen voor er afdoende waarborgen zijn ver kregen, dat met de belang,»n van Nederland ernstig rekening wordt gehouden en dat onze troepen zo°" veel mogelijk een zelfstandige taak zuilen hebben. Het O.D.K. deelt mede, dat met In gang van 17 Februari schoenenbonnen van nieuw model ln gebruik zijn ge nomen. De oude bonnen blijven voor loopig nog geldig. In Februari zullen de distributiedien&teo op nader bekend te maken dagen aan hen- wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 9, voor zoover zij sedert 1 April van be vorig jaar tegen inlevering van bon 614 va* het inlegvel geen schoenenbon hebbel ontvangen, desgewenscht bij voorrang een schoenenbon naar keuze van den aanvr» eer verstrekken. De Tweede Distributie stamkaart met bijbehoorend inlegvel moe worden overgelegd. De distributiedienst van het inlegvel de bonnen 612 en 614 ver* wijderen. Voorts zal aan kinderen, seb0^ja in Februari van een der jaren 1932 t.m. 19'j een schoenen bon worden verstrekt van a soort en maat, welke overeenkomt met le®1. tijd en geslacht van het kind. Van het. hu de Tweede Distributiestamkaart overgelegd inlegvel, zal de distributiedienst bon verwijderen. Pater Fr. van der Linden uit Rotter* dam, dié parochie-geestelijke was op het eiland Panay (Manilla), is in zyn pas" torie naast de kerk te Dao Antique do" een dief doodgestoken. De Philippijnsche politie heeft deb moordenaar gearresteerd. Precies om kwart voor één gistermkL dag landde op Schiphol het vliegtuig New-York, dat de parlementaire conimi. sie, die een bezoek aan West-Indië gebracht, naar het vaderland terugvoer" Alle leden der commissie -van wie heer G. Wagenaar wegens ziekte nog Curacao was achtergebleven waren ee stemmig in hun enthousiasme over hartelijke ontvangst In Curacao en p. name. De voorzitter, mr. G. C. tal "van organisaties en particuliere P®g, sonen in Suriname en op Curasao, Ar" u> Kropman, zeide dat de commissie Bonaire en de Boven'windsche e'ilanden contact is geweest. Dezen hadden ve „c.a lichtingen gevraagd en hun wens'-g kenbaar gemaakt, maar er was geen sP^ je van eenig wantrouwen in dit deel van Overzeesche Gewesten. „o- Tal van kringen ook hadden hulde bracht aan het Koninklijk Huis. E®0..,!*, der commissielid, de heer H- J- MeU® leji legde er den nadruk op dat in alle der bevolking het verlangen leeft „f blijven binnen de Rijkseenheid, al ^„(io* natuurlijk wel wenschen wat de zeggenschap betreft. g Namens den minister van Overzee op Gebiedsdeelen was dr. H. J. Velerlei het vliegveld ter verwelkoming a®b ver- Dlnsdag a.s. komt de commissie »n gadering bijeen ter bespreking var» ült- rapport dat zij aan de regeering brengen. -G«n' By besluit van den Lt.-GouV--^^ van 12 Februari is dr. M. Brouwer gewezen als Commissaris van w®3 voor Oost-lndonesië. Dr BrouW,-ndscb hoofdambtenaar by het binnem bestuur, laatsteiyk waarnemen dent. !047' AMSTERDAM, 19 Pebr' Vóór den officieelen beurstijd er9ier - heden de leden ln de feestelijk„deVocr' t beurszaal bijeen om een korte -uter ,t, aan te hooren. die door den voo v Ver. voor den Effectenhandel gesproken in verband met ae beurtenis in het Koninklijk BcCieb De koersverschillen waren t beperkt en vele fondsen kwarne p veranderde noteeringen voor. "taj Pu A'dam Rubber kon een vier herstellen. jjjer De Staatsfondsenmarkt w»> daar een fracte lager.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2