0; N TW POLEN HIT INI DIIR. VIR.OUW Vrouwelijke invloed VOOR DE VASTENDAGEN -EENZAAM NIEUWE BONNEN AMERIKA IN DE VOORZORG TEGEN DE SOVJET-UNIE Dr. HANNEMA VOOR HET TRIDUNAAL Zware ontploffing te Beverwijk Canadeesche defensie trekt één lijn met die der Vereenlgde Staten Hij wilde onze kunstschatten beschermen de politiek J OVER MODE GESPROKEN... v.l DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT „Vuil Dientje" houdt twintig jaar gevangenisstraf KONINKLIJKE GELUK- WENSCHEN l8*r In blijde verwachting Gestoofde schelvisch Vischsoep Eiergehakt Gebakken kaas Bevroren aardappelen 12 JULI 1945: B. S.-er vrijgesproken DE RAMP TE MUIDEN Zondag Te Deum De oude man kwam er al mee aange- (Wordt vervolgd» Prins Bernhard naar Breda 3 8 December van het vorig jaar I openbaarde het Engelsche weekblad y. „The People", dat Canada en de efeenigde Staten een overeenkomst adden aangegaan, waarin werd afge broken, dat beide landen hun bewape- ^hgen op elkaar zouden afstemmen, ®'hen plannen ter verdediging van het estelijk Halfrond zouden uitwerken en geval van oorlog hun strijdmachten nder één gemeenschappelijk opperbevel °Uden plaatsen. Het was echter een iet bevestigd bericht, en het leek alsof "e zeer voor de hand liggende mogelijk, eid meer dan de feitelijkheid er de in- Piratie toe had geleverd. Kort daarna werd de militaire samen- erkingi tusschen Groot-Brittannië en de ereenigde Staten in een officieel ver lag geregeld. Ongeveer tegelijkertijd be- °°t men in Amerika, de defensie te e vereenigen onder een ministerie, juist •«Wat een eensluidend besluit in Canada .a« genomen. En vorige week Woensdag ®®d de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, in het Parlement mede deling van een nieuwe militaire samen werking met de V. S„ waardoor grooten- p®®1s het oude bericht van „The People" Devestigd werd. Volgens den premier beteekende de overeenkomst een belangrijke stap van het Britsche gemeenebest naar "e Noord-Amerikaansche sfeer. Inder daad moet het den aandachtigen be- chouwer treffen dat Canada wel een ?:ee' radicaal gebruik maakt van den telregei die de verschillende premiers P de laatste Dominion-Conferentie aan aardden: de defensie van het gemeene- °est zou niet meer zoo strak centraal an Londen uit gecommandeerd worden Pi&ar zou voor de verschillende deelen !a" de wereld onder verantwoordelijk- beid van de daar liggende Dominions k°men te staan, met behoud natuurlijk an de eenheid-in-het-Empire tusschen P® 'eden daarvan-Voor Canada hield dit j' dadelijk nauwe aansluiting bij de V.S. p- Verantwoordelijk voor de veiligheid 2ijn eigen omgeving moest het zich JPfiers koppelen aan de groote militaire jPacht van die omgeving. Vooropgesteld dm ins te dat het geen aanval van die 'acht vreesde, hetgeen het geval was. Canada is een „middenstaat" gewor- en daarop doelde Mackenzie King '°en hij sprak over „nieuwe aardrijks kundige factoren." Het is namelijk niet pIleen meer de naaste buur van de Ver enigde Staten, doch ook van de Sovjet- JjPie. Alleen door Alaska (V.S.) wordt Pet gescheiden van Rusland, dat zijn Stens heeft aan de Behringstraat. Het J*lt niet te loochenen, dat de U.S.S.R ^■et groeiend wantrouwen de Vereenigde staten gadeslaan. Mocht dit wantrouwen .1 vijandschap omslaan, dan zou Canada 'Usschen twee vuren zitten. Het wil deze JUhs niet Ioopen en moest zich dus ver fden met een van de twee rivalen. En v°Or zulk een verbintenis kwam uiter- ^td slechts de V.S. in aanmerking. Hier /°®h lag sinds lang het zwaartepunt van "et Canadeesche, politieke, economische cultureele leven. En samenwerking *>let Wasington was de algemeene lijn "'e het Britsche Gemeenebest volgde. De k®us was dus niet moeilijk. Gewichtiger redenen voor een samen gaan met Canada hebben nog de Vereenigde Staten. Door de jong ste overeenkomst immers zijn de drie mogendheden, waarvan tot dusverre ze ker is dat zij het atoomgeheim kennen, n.l. V.S., Engeland en Canada, ten nauwst© met elkaar verbonden. Militaire samenwerking zal uiteraard ook produc tie en gebruik van atoomwapenen om vatten. Gemeld is dan ook dat Canada zijn eigen atoomfabriek krijgt, en het is waarschijnlijk dat dit de volle instem ming van Washington heeft en eerder een versterking dan een concurrentie voor de Amerikaansche „atoompositie" beteekent. Belangrijk is de aansluiting van de Ca nadeesche defensie bij die der Vereenig de Staten ook in het opzicht der verbin dingswegen. Terwijl de Amerikaansche strategie zich via Groenland en IJsland, waar lucht- en vlootbases „gepacht" zijn, uitstrekt tot het Noord-Westen van Europa, wendt zij zich via Alaska, de Aleoeten en andere eilandengroepen naar het Noord-Oosten van Azië en heeft daardoor twee pijlpunten gericht op de Sovjet-Unie. Hoe gewichtig men deze defensieve voorposten-toegangswegen in Amerika vindt, blijkt zoowel uit den feilen tegen stand die geboden is tegen de Russische voornemens om Spitsbergen binnen het defensiegebied der U.S.S.R. te brengen, als uit de veelbeteekenende manoeuvres op de Aleoeten en de proefnemingen, welke onlangs in de Poolkoude op Alaska genomen zijn om na te gaan, hoe men- schen en uitrustingen tegen lagere tem peraturen bestand zouden zijn. Voor deze Noordelijke verdedigingsplannen is Cana da, als het onzijdig zou blijven, een ge weldige hinderpaal, maar als het den Amerikaanschen kant kiest een niet te overschatten voordeel. Dit laatste is het geval geworden door de overeenkomst tusschen Ottawa en Washington: een beduidende versterking van de Amerikaansche militaire positie tegenover Rusland, dat er zich moeilijk over verheugen kan! Dr. D. Hannema, voormalig direc teur van Museum Boymans te Rot terdam en tijdens de bezetting ge volmachtigde voor Mussert voor het museumwezen, had zich Woensdag middag voor de Eerste Kamer van het Tribunaal te Rotterdam te ver antwoorden voor het uit handen van Mussert aanvaarden van de laatste functie en het bewust benadeelen van de belangen van het Nederland- sche volk. Hij verklaarde op een desbetreffende vraag van den president van het Tribu naal, mr. G. L. Lycklama a Nijeholt, dat omstreeks December 1942 geruchten gin gen, dat Hitier de koninklijke paleizen in Nederland van de kunstschatten zou berooven om deze onder te brengen in een door hem te stichten museum in Linz. Hij zou burgemeester Muller daar op geattendeerd hebben en toen Hanne ma via dezen het verzoek van Mussert bereikte, om als gevolmachtigde voor het museumwezen in Nederland op te treden en zoo mede te werken om Nederland- sche kunstschatten in het land te hou den, had hij dit aanvaard, daar hij hier in, zoo verklaarde hij, een middel zag veel voor Nederland op kunstgebied te kunnen doen. Hij had daar echter de voorwaarde bij gesteld geen lid van de N.S.B. te moeten worden. De door den president voorgelezen verklaringen van Mussert en Mtiller stemden hiermede overeen. Verder contact met Mussert had hij gehad, toen hij een deskundig rapport moest verstrekken, dat Mussert wilde ge bruiken om Hitier te bewegen hem een zekere volmacht te geven, opdat Neder- landsehe kunstschatten het land niet zouden kunnen verlaten, Verder beweer de Hannema door het aanvaarden van deze functie nimmer financieele ver goeding te hebben ontvangen. Eenmaal heeft hij in November 1940 een gift geschonken van 1000 aan een NS.B.-kindertehuis in Berg en Dal, het geen de president een zeer foutieve geste achtte. Dr. H. zei de N.S.B. niet te veel te hebben willen afstooten en daarom dit te hebben gedaan. De verdediger mr. R. J- Nijsingh schil derde de figuur van den beschuldigde, dien hij zag als een geboren museum directeur. Hij had de kunst tot het volk willen brengen en het vrij onbeduidende Museum Boymans had hij gemaakt tot een museum van internationale reputa tie. Verder bracht mr. Nijsingh naar voren, hoeveel hulp verdachte gedu rende de bezetting aan per«oneel\, kunstenaars en joden had verleend. De ontelbare verklaringen van men- schcn uit al'c kringen waren, vol gens spr., een veelzeggend bewijs voor het goede vaderlanderschap van ver dachte. Het Tribunaal bepaalde de uitspraak op v Maart. De raad van cassatie heeft het be roep van Johanna Leijtens (Vuil Dientje), die mede schuldig is aan den moord op burgemeester Moonen en Joop Hoffmans, verworpen. Zij houdt dus 20 jaar gevangenisstraf. Op paleis Soestdijk zijn nog geluk- wensch-telegrammen ontvangen van Koning George van Engeland, van den Koning van Griekenland, Koning Fa- roek van Egypte, de Groothertogin van Luxemburg, den president van de Do- minicaansche Republiek en van de En gelsche Koningin-Moeder. Milliardendans rond het aioom De bril als maatregel tegen het kannibalisme van de kip Greta Garbo's erfenis In achtduizend woorden heeft de New York Herald Tribune onlangs w een overzicht gegeven van de acti- lteit op het gebied van de atoom- ^rgie in de geheele wereld. Het is ®"hoodig te zeggen, dat Amerika op flit het hoogste aan het onderzoek bestede bedrag: onderhand meer dan ,''Jf milliard gulden. Voor het komende bar heeft Truman opnieuw bijna ^tienhonderd millioen gulden aange- t a&gd. Maar Rusland blijft niet aeh- TO I terrein het hcogste woord voert en verdriedubbelde zijn budget voor ^beie zoodat. het nu het respec- -le cijfer van bijna drie milliard "'den heeft bereikt. l frankrijk tracht mee te doen en °Uwt op het oogenblik een „atoom- in Saclay, 16 K.M. ten Zuid esten van Parijs, waar 2000 arbeiders jbfler leiding van den communistischen oelprjjs.Winnaar Frederic Juliov, j. hun onderzoekingen verrichten. a513cland heeft reeds vijf centra voor ■oom-onderzoek in de omgeving van «lord e kleinere landen blijven bij dit U alles niet achter. Zij bepalen g zich op de eerste plaats tot het !s'i^0rie onderzoek. In Denemarken is Bohr een van de meest vooraan- j "de mannen op dit gebied. Zweden wijden eveneens twee hnf PrÜs -winnaars hun krachten aan onderzoek. Naast laboratoria aan ^diversiteit van Upsala krijgt Zwe- au. dd ook zijn aparte gebouwen voor jj^histudie en zelfs een ondergrond- fae hal, waarvoor de eerste minister, gj Erlander, de eerste spade in den brai heeft gestoken. Kosten van het WnCt be<ira6en twee en een half mil- Jj* Zweedsche kronen. 5ch alle landen, die het Amerikaan- ïv^klad noemt, ontbreekt Nederland. P8"lab0ratoria te Eindlloven en bllikk am voor atoom-onderzoek zijn ^frj(:'o.ar ondanks de bezoeken van ^aansche professoren nog niet Oet blad bekend. „Time" heeft er ^di van gehoord. 'PPen met brillen zijn niet het nieuwste, maar nog steeds een Van de meest bijzondere experi- fl<» yan het Amerikaansche hoen- hdlW ,!n Colfax bij Washington. De bipKe zbd allesbehalve bestemd om de >6flde ter te laten zien. Maar zij tvel van iedere 5000 kuikens on- Xs 250 stuks. „De hen is namelijk", AW Ve''klaarde de eigenaar van het MS L. "®en kannibalistisch schepsel, geen bloed zien zonder aan haar kannibalistische neigingen toe te geven. Als een andere kip zich bloedend verwondt, is zij er letterlijk „als de kippen bij". Ze vliegt er op af en be gint aan de bloedende plek te pikken en in een minimum van tijd loopt het geheiele kippenvolk te hcop en de on gelukkige soortgenoote wordt levend •verslonden. Maar als een kip een rose brilletje draagt, kan zij geen bloed b.v. van insectenpoeder onderscheiden en geen enkele kip, die bij haar verstand is, heeft belangstelling voor dit pro duct." De kippenbrlUetjes zijn pinces-nez met vierkante glazen en worden door middel van een aluminium pennetje, dat door een zachte plek in den snavel gaat, „voor het leven" bevestigd. Ziet een kip omhoog, dan kijkt ze over de glazen heen; zoekt ze graan op den grond, dan kijkt ze er onder door. Maar beziet ze een andere kip of een kuiken, dan is ze gedwongen het via den bril te doen, waardoor ze geen bloed meer kan onderscheiden. Hoe wonderlijk de geheime ge dachten van een mensch kun nen zijn, is onlangs weer ge bleken, toen het testament werd ge opend van een eenzaam overleden 70- jarigen vrijgezel, Zóó teruggetrokken was het leven van dezen Edgar Donne, dat zijn dood pas na eenige dagen werd opgemerkt. En nooit zou iemand iets van hem gehoord hebben als nu, na vier maanden, bij de bekendmaking van zijn testament niet gebleken was. dat hij zijn vermogen van ongeveer 45.000 had nagelaten aan Greta Louisa Gustafson, of om een meer bekenden naam te gebruiken Greta Garbo. Edgar Donne schreef zijn laatsten wil reeds in 1936: „Hierbij vermaak ik mijn geheele vermogen aan Greta Gus tafson, aan haar en aan geen ander. Als zij mijn vrouw wordt, gaat mijn vermogen dus naar Greta Donne." Hardnekkig moet Donne zijn ideeën hebben volgehouden, want hij veran derde zijn testament niet, toen hij een aan Greta Garbo geschreven brief terug ontving met het stempel „geweigerd". Greta Garbo is van haar erfenis op de hoogte gesteld, maar de executeur- tes'tamsntair heeft aan zijn brief toe gevoegd, dat hij een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt zal laten instellen. Volgens hem behoort de nalatenschap aan den Staat. Er Is bovendien nog een broer, die ook de noodige rechten beweert te bezitten. Eenige weken geleden schre ven wij, dat het niet aan ging, dat de vrouwen zich in 't geheel niets van de po litiek aantrekken, omdat, graag of niet, de politiek zich met de vrouwen bemoeit. Sommige vrouwen zullen bij het lezen politiek uitgaat. Dat komt hiervan haar schouders hebben opgetrokken, anderen zullen er om gelachen hebben en weer anderen hebben zich misschien afgevraagd: hoe moet ik me voor politiek interesseeren? La ten we eerst even vaststellen, dat wij in geen geval bedoelen, dat de vrouwen zich met de politiek moeten bemoeien ten koste van haar gezin. Dat zou een averechtsche uitwerking hebben. Voor een vrouw, die een gezin heeft, behoort dat gezin op de eerste plaats te ko men. Het zou absoluut verkeerd zijn wanneer moeder terwille van een politieken werkkring haar kinderen zou verwaarlco- zen. Maar ditzelfde kunnen we zeggen van den man. Een za kenman, die zijn zaken, een dokter, die zijn practijk, een leeraar, die zijn lessen verwaar loost terwille van zijn politieke werkzaamheden,- deugt even min. Wanneer hij het eene zou veronachtzamen om het andere, zou het zijn plicht zijn te kie zen tusschen beide. Bij een moeder is er van keuze geen sprake: zij heeft een gezin en is dus verplicht daarvoor te zorgen. Als zij echter hiernaast politiek werkzaam kan zijn, zonder dat haar gezin hiervan schade ondervindt, zien Wij niet in wat voor bezwaren men hiertegen zou kunnen aanvoe ren. Er zijn echter, buiten de huis moeders met drukke gezinnen, nog talrijke andere vrouwen, die zeer geschikt zouden zijn om een rol te spelen in de politiek en die niet door haar werk zaamheden verhinderd zijn dit te doen. Wij denken b.v. aan de vaak nog zeer vitale moeders met volwassen kinderen.' De kinderen zijn getrouwd of het huis uit en moeder heeft nog volop tijd en energie, die ze dol graag wil aanwenden ten alge- meenen nutte. Zoo'n vrouw, die door jarenlange ervaring het ge zinsleven kent, die door haar kinderen met de gedachten en gevoelens van de jeugd op de hoogte is, zou, als haar aanleg haar dat mogelijk maakt, in het politieke leven zeer goed en belangrijk werk kunnen doen. Er zijn vrouwen, die jarenlang gehuwd zijn, maar die geen kin deren hebben gehad of ze mis schien jong weer verloren. Er zijn ongehuwde vrouwen, die door haar werk of door haar belangstelling in aanraking zijn gekomen met velerlei sociale problemen Waarom zouden deze vrouwen minder geschikt zijn om die problemen tot op lossing te brengen dan de mannen? Op deze vraag krügt men als regel ten antwoord, dat een politieke werkkring on vrouwelijk is, dat vrouwen on logisch ziin en dat het strijdig is met haar aard. Natuurlijk zijn deze antwoorden voor het grootste deel van mannen af komstig. teekenis heeft gespeeld in het politieke leven, heeft verschillende oor zaken. Ten eerste; de manner probeerden steeds de vrouwen uit de politiek te weren. Ten tweede: haar belang- Het is een feit, dat over het stelling in die richting is, zooals algemeen de belangstelling van wij boven reeds schreven, moei de vrouw niet direct naar de Hjker te wekken. Dat vrouwen, die door de omstandigheden of door haar eigen interesse hier toe gedreven worden, op dit ter- vooral, omdat vele van de poli. tieke problemen haar niet di rect raken. Wanneer men er rein zeer goed werk kunnen ver- echter in slaagt haar belang stelling op te wekken, zoodat zij het vraagstuk gaat bestudeeren en doorvorschen, zal zij blijk geven van een helder inzicht en een scherp oordeel. De intelli- richten, bewijzen o.a. H. M. Ko ningin Wilhelmina, mevrouw Eleanor Roosevelt en de onlangs overleden Ellen Wilkinson Over het algemeen is een vrouw taaier en volhardender dan een gentie van de gemiddelde vrouw man. Daarom zal een vrouw. is zeker niet geringer dan die van den gemiddelden man. Dat die zich met werkelijk groote interesse en ijver aan dit werk zij tot nu toe geen rol van be- geeft, vaak zeer veel bereiken. Hi) voelt zich best in zijn element, deze dreumes in zijn loopbox. Deze loo.pbor, een der laatste snufjes, is voorzien van wieltjes, zoo- als wij die al jaren kennen onder theemeubels. Bij het loopen steunt de kleuter met zijn armpjes op den rand van de box, terwijl een zadeltje hem in de ge. legenheid stelt zittend uit te rusten, als hij vermoeid raakt. Doordat de box van onder breeder is dan van boven, is botsen en zich stooten uitgesloten. De fa brikant heeft een aantal van bovenaf geheelde loop boxen beschikbaar gesteld voor de baby's, die gelijk met prinses Marijke gebo ren werden. Ons artikeltje over de doop jurk voor een baby is voor een van onze lezeressen aanleiding geweest om te vragen ook eens iets te zeggen over de garderobe van de aanstaande moeder. Het is zeker noodig, dat daar eens aandacht aan geschonken wordt. Zoo licht komt men er toe om te zeggen: het kan me nu niet schelen, hoe ik er uit zie; als het achter den rug Is, zal ik wel wat nieuws aanschaffen. Dat is niet goed geredeneerd. In de maanden van verwach ting, hetgeen toch ondanks alle ongemakken een blijde tijd is, kan de a.s. moeder er keurig uitzien, hetgeen haar humeur en daardoor haar gestel zeker ten goede zal komen. Als de omstandigheden het toelaten, is er alles voor te zeggen een nieuwe jurk aan te schaffen en het verdient aanbeveling deze te laten maken, aangezien con fectiewerk bijna nooit uitgelegd kan worden Er is keuze genoeg en men kieze daarom een model dat smaakvol en practisch is, hetgeen vooral hierop neerkomt, dat dwarse lijnen en heupstuk ken zooveel mogelijk vermeden worden. Een lange lijn en een geplcoid baantje in den rok kleedt het beste. Hoofdzaak is. dat men niet te lang wacht met de aanschaffing van een nieuwe japon en dat men deze niet direct wijd draagt, doch ze op Ofschoon de huisvrouw in de laatste jaren gewend is het middagmaal vaak zonder vleesch te bereiden, lijkt het ons toch practisch voor de vasten dagen enkele aanwijzingen te geven voor het samenstellen van gerechten, welke het vleesch goed kunnen vervangen. We denken hier in de eerste plaats aan visch, die zonder bon ver krijgbaar is, doch weliswaar aan den duren kant blijft. Daarbij mogen we evenwel niet verge ten, dat juist visch in dezen tijd van vleeschschaarschte het eiwitgehalte van onze voeding op peil kan houden. Ook eieren kunnen we af en toe weer eens op ons menu plaatsen, nu we zelfs deze week drie eieren per persoon hebben toegewezen gekrgen. Daarnaast kan ook kaas ter afwisseling op het menu gezet worden. 1 kg. schelvisch, zout, 1. vischbouillon, 1 stukje boter, een paar schijfjes citroen of een scheutje azijn, wat paneermeel of een paar fijngestampte be schuiten. Maak de visch schoon, zet haar op met ruim kokend water ev zout en kook haar zoo lang, tot de rugvinnen gemakkelijk los la. ten. Neem haar uit den bouillon en verwijder het vischvleesch zorgvuldig van de graten. Leg de stukken visch in een vuur vasten schotel, voeg er 1. vischbouillon bü, de schijfjes citroen en het stukje boter en strooi over het geheel wat pa neermeel of fijngestampte be schuit. Besprenkel den schotel nog met wat vischbouillon en Iaat het gerecht in een heeten oven bruin worden. Doe de visch, bij gebrek aan een oven, in een Üzeren pan, voeg er de hierboven vermelde ingrediën ten bij en laat haar op een zacht vuur met een deksel op de pan ongeveer 5 10 minu ten stoven. 1 1. vischbouillon of een rest vischbouillon, aangelengd met water tot 1 liter, 1 ui, 1 laurier blad, 40 gr. maïzena of aardap pelmeel, een scheutje melk. wat fijngehakte peterselie, desver- kiezende wat stukjes gaar ge kookte visch. Zet den visch bouillon op met den ui en het laurierblad, laat nem op een zacht vuur eenigen tijd trekken Maak de maïzena of het aard appelmeel ran met wat water of vischbouillon tot een glad papje, giet dit roerende bij de kokende vloeistof en laat de soep onder af en toe roeren binden. Voeg er vervolgens het scheutje melk, de fijngehakte peterselie en de stukjes gaar gekookte visch bij en verwijder voor het opdienen den ui en het laurierblad. Maak de soep. In dien noodig, met wat zout op smaak. 2 hardgekookte eieren, 300 gr. gekookte aardappelen, een scheutje melk, zout, peper, pa neermeel, een stukje boter of vet. Pel de eieren, terwijl ze nog heet zijn, en hak of snijd ze fijn. Stamp de gekookte aard appelen tot puree, voeg er een scheutje melk aan toe, het zout en den peper. Schep er daarna voorzichtig de fijngehakte eieren door en laat de massa koud worden. Vorm er daarna kleine balletjes of platte koekjes van, wentel ze door paneermeel en bak ze in de heete boter of vet aan alle zijden bruin. Maak na het bakken de boter of het vet aan met een scheutje water en bind het sausje met wat aange maakte maïzena of aardappel meel. 4 dikke plakken kaas, 1 pap je van wat bloem en een scheu tje melk, paneermeel, wat boter of vet. Verwijder de korstjes van de kaasplakken, haal ze vlug door het bloempapje en bestrooi ze vervolgens zorgvuldig met pa neermeel. Laat intusschen de boter of het vet goed heet wor den en bak de plakjes kaas aan belde zijden zeer vlug bruin Laat ze niet te lang in de pan liggen, daar de kaas dan gaat smelten en aan de pan zal kleven. In menig gezin komt men tot de onplezierige ontdek- king, dat de aardappelen zijn bevroren. Jammer maar er is nop wel iets aan te doen. Zijn de aardappelen heel erg bevroren, als ijsklompjes, dan worden ze bij het ont dooien slap als een spons en rotten zeer snel. Laat ze dus op hun koude plaats liggen, tot ze worden opgebruikt. Het spreekt vanzelf, dat dit zoo vlug mogelijk gebeuren moet, om er bij het invallen van den dooi niet mee te blij ven zitten). Schillen kan men zulke kei harde aardappelen niet; het beste is om ze met een borstel flink schoon te boenen. Wan neer men ze dan met een bodempje water opzet, snel aan de kook brengt en gaar kookt en de schil er af pelt, zijn ze goed te gébruiken en smaken in het geheel niet zoet. Aardappelen behoeven niet bepaald bevroren te zijn; ook bij een temperatuur, lager dan 3 gr. C. krijgen ze al een zoeten smaak. Ze verliezen dien echter, wanneer zij een tijdlang in een verwarmd ver trek bewaard worden. Hoe lang, dat weet men alleen, door ze af en toe te probee- ren. Soms duurt het wel twee tot vier weken. geregelde tijden iets uitlegt. Zoowel een te wjjde als een t« nauwe japon vallen in deze pe riode te veel op. Ook dient op de lengte gelet te worden, daar deze tijdens het dragen veran dert Wie geen nieuwe japon kan of wil aanschaffen, ver- andere een geschikte, bestaande Japon door baantjes van ge bloemd materiaal of van een contrasteerende kleur aan te brengen. Als een geschikte mantel in deze periode is de „swagger" overbekend en eerr veilig bezit. De tegenwoordig veel gedragen half- of driekwart lange, wi.ide mantels ziin ook zeer geschikt. De hierbij afgebeelde wijde mantel is zeer modern en vol doet uitermate aan onze bedoe ling. Er is 2.90 M. stof van 1.40 M. breedte voor noodjo TRU US. Beverwijk werd 13 Juli 1045 ge teisterd door een zware munitie- ontploffing. Als gevolg hiervan ver loren twee personen ,het leven en werd een boerderij vernietigd, ter wijl veel schade aan andere per- ceelen werd aangericht. Voor den krijgsraad te velde stond Woensdag de 28-jarige A. P. de Ruiter uit Heemskerk terecht, beschuldigd van het afschieten van lichtkogels. Een der kogels zou in een kist lichtkogels of munitie terecht zijn gekomen, waardoor brand en ontploffingen zouden zijn ont staan. Beklaagde gaf toe, dat hij en an deren, leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten, met de bewaking van de op een weiland bij Beverwijk opgesla gen munitie belast waren. Beklaagde had zelf met een gebrekkig apparaat, een buis met een spijker, lichtkogels af geschoten en wilde de mogelijkheid, dat een der afgeschoten kogels in uitge- branden toestand in een kist projectie len was neergekomen, niet ontkennen. Zeker was hij daarvan niet. Hij schoot de lichtkogels in tegengestelde richting van de munitie-opslagplaats af, doch vijf minuten na het afschieten van den laatsten kogel waarschuwde de wacht voor brand. Beklaagde en enkele andere BS-ers hadden toen nog getracht het vuur te keeren, doch dit was bij gebrek aan bluschmiddelen mislukt. De gehee le munitie-opslagplaats, die ongeveer een bunder in de open lucht groot was, brandde uit en ontplofte. De auditeur-militair eischte tegen De R. negen maanden gevangenisstraf. Mr. R. Oosterhof voerde in zijn plei dooi aan, dat de getuigenverklaringen zeer verward waren. Een wettig en over tuigend bewijs, dat zijn cliënt werkelijk schuldig is aan de catastrofe, kan door deze verklaringen niet geleverd wor den. Beklaagde schoot niet in de rich ting van de munitie en uit verklaringen kwam niet vast te staan, dat een pro jectiel, dat een vreemde baan nam, in de kist met munitie terecht kwam. De krijgsraad bleek bij uitspraak eveneens van meening, dat tegen be klaagde De R. geen wettig en overtui gend bewijs te leveren was, waarom de ze van het tenlastegelegde werd vrij gesproken. Op vragen van den heer Vermeer in verband met de ontploffingsramp te Muiden, heeft de minister van Oorlog o.m. het volgende geantwoord: De voortgang van het onderzoek wordt vertraagd door den vorst, die het op ruimen en het zoeken (graven) in het terrein belet. Zoodra het volledige rap port is ontvangen zullen nadere inlich tingen worden verstrekt. Het vervoer van munitie geschiedde volgens aanwij zingen ontleend aan en in overeenstem ming met het voorschrift vervoer ont plofbare stoffen. In het onderhavige geval trad als ge leider op een adjudant-onderofficier magazijnbeheerder der artillerie, een alleszins voor de hem opgedragen taak geschikte onderofficier. Het onschadelijk maken van muni- tie geschiedde niet en zal in de toe komst ook niet geschieden in bevol kingscentra. Het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land heeft aan alle pastoors en rectoren opdracht verstrekt om a.s. Zondag na de Hoogmis een plechtig Te Deum te zingen om God te bedanken voor de voorspoedige geboorte van de vierde Prinses van Oranje. Roman uit den bezettingstijd r door Hans Verhoeven. V 27) Bolderbom was zichtbaar teleurgesteld. De eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat hij in het tegenovergestelde geval niet van plan was Maarten te verraden. Hij zou het buitengewoon interessant hebben gevonden een slachtoffer van „de ophit singscampagne der, zoogenaamde Ne- derlandsche regeering in Londen" van de dwalingen zijns weegs terug te bren gen. Dit bleek niet gewenscht of niet noodig te zijn. Na een korte pauze haalde hij zijn schouders op. „Nou, enfin, zooveel te beter Maarten dacht er het best aan te doen direct na den afgeslagen aanval zelf tot het offensief over te gaan. „Wat denkt u. zou ik niet eens met Meister Dammert gaan praten? Of mag ik niet weten wat hij hier kwam doen?" „,Ik zou er maar over zwijgen," advi seerde Bolderbom vaderlijk. „Als je je zelf werkelijk niets te verwijten hebt, kun je dit geval beter laten doodbloe den." Hij had zich inderdaad niets te ver wijten, vond Maarten. Het eerste, wat hij na zijn terugkeer in de secretarie deed, was de bevolkingskaart van Van Zwieten te laten verdwijnen. Het betrof hier een jongeman die vreesde voor den arbeidsinzet te worden gevorderd. Het hielp misschien niet veel, het verwijde ren van zijn naam uit het register, doch het was altijd beter iets te veel te doen dan later het zelfverwijt te gevoelen niet al het mogelijke aan een geval te hebben gedaan. Vervolgens daalde hij af naar lagere regionen, waar Tijntje op een gasstel letje met alchemistische werkzaamheden bezig scheen. „Hij staat al bijna een kwartier te ko ken," zei hij. „Zou het lang genoeg zijn?" „Haal 'm er maar uit," vond Maarten. Met een schuimspaan visehte Tijntje uit het borrelend pannetje een el op en bood het met een sierlijke buiging aan. „Uw ontbijt, meneer!" annonceerde bij. Maarten nam het over, brandde zijn vingers en slaagde er in het over een korten afstand te vervoeren door het van de eene in de andere hand te laten vallen. „Heb je niet een bakje koud water?" loopen. Het ei daalde met een gedempt tikje tot den bodem af. Nadat het was afgekoeld, begon het groote experiment. Voorzichtig werd het gepeld: het zag groen van hardheid. Vervolgens haalde Maarten een papier uit zijn zak en spreidde dat op tafel uit. Het was een officieel stuk, voorzien van een duidelijk Duitsch stempel. Door het ei over d£n adelaar te rollen, kwam het stempel in spiegelschrift op het wit, waarna het mogelijk was het enkele malen op andere papieren over te bren gen. De falsificatie gelukte prachtig. Tijntje had het meerdere malen gezien, doch hij vond het nog altijd weinig minder dan een wonder. „Ziezoo," zei Maarten voldaan, „hier mee kunnen we weer een paar menschen redden." Daags voor Kerstmis vertrok Maarten naar Haarlem om er een verdiende va- cantie door te brengen by een tante. HU had lang geaarzeld of hU gevolg zou geven aan haar herhaalde uitnoodigin- gen, daar hij tot het laatste oogenblik nog hoopte iets van Joop te zullen ver nemen. Zij was nu reeds vUf weken weg en tot zijn bittere teleurstelling had zij nog geen levensteeken gegeven. Hij had zichzelf steeds voorgehouden nuchter te moeten zUn en geen te groote verwach tingen te koesteren, doch deze houding van haar viel hem zóó tegen, dat hij zich diep ongelukkig gevoelde. Toen hij op den tweeden dag van het nieuwe jaar in De Vergulde Hoed terug keerde, vlamde er bij het betreden van zijn kamer één oogenblik de wilde hoop In zijn hart op er een brief van Joop te vinden, althans een Kerst- of Nieuw jaarsgroet, als bewüs, dat zij hem niet heelemaal had vergeten. Doch deze hoop stierf bU het zien van de post op tafel: een circulaire van een lesinstituut en een onlangs besteld studieboek. Zoo begon Maarten een jaar, dat al vroeg vervuld was van de gebruikelijke geruchten over voorjaarsoffensieven, het tweede front en de invasie. Piet Surrogaat ontving hem vriende- lük en lichtelijk geneigd tot grootspraak over de juistheid van de bewering der Duitsche propagandamachine, dat 1943 geen 1918 was gebleken. „En je zult zien: van nu af gaat het weer in stijgende lUn. Als we maar eerst het geheime wapen gaan gebrui ken, dan slaan we de Russen terug tot Britsch-Indië en er bhjft geen Engelseh öf Amerikaansch soldaat in Italië, ten zij als krijgsgevangene!" Maarten was veel te lusteloos om op zjjn bluf in te gaan. HU volstond met de beleefde opmerking dit een prettig vooruitzicht te vinden, het aan Bolder bom overlatende te beoordeelen of hU in ernst sprak dan wel spotte. Een paar dagen na zijn terugkeer moest hU voor de gemeente naar Am sterdam. In den autobus, die hem naar zijn bestemming bracht, waren ook An ton de Leeuw en Annie Vosmaer inge stapt. Zij zaten twee banken voor hem en hadden te veel oog voor elkaar om acht te slaan op hun medepassagiers. Onderweg praatten zij druk en vroolijk, waarbij het Maarten opviel, dat zij el kaar soms met een innigen blik van ver standhouding aankeken, waaruit hij con cludeerde, dat het tusschen die twee al aardig boterde. Het gaf hem een s.eek van jalouzle. Waarom konden zij wel ge lukkig zUn en hU niet? Bij het uitstappen in Amsterdam werd hij door het paar opgemerkt. Annie Vosmaer knikte, doch de goede stem ming van den onderwijzer bleek uit diens lossen groet: „Bonjour, Groenveld." Dat was Maarten nog nooit ove: komen en het maakte hem eenigszins verlegen. Anton gaf Annie een arm. „Ook dezen kant op?" informeerde hU vriendschap pelijk. Maarten aarzelde een fractie van een seconde en liep dan met hen op „Hebt u gehoord, dat Joop van RhUn zoo ziek is geweest?" voor het tUdvak van 23 Februari tot en met 8 Maart 1947. BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook no. 1) 61-4 algemeen 250 gram waschpoeder en 125 gram soda. 61-5 algemeen 3 eieren 61-6 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk. BONKAARTEN. KD, KE 703 (strook no. 1) 62-4 algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gram soda. 62-5 algemeen 3 eieren 62-6, 62-7, 62-8 algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerken enz. BONKAARTEN MA, MD 703 (strook no. 1) 61-4 suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 61-1, 61-2, 61-3 tabak 2 rantsoenen ta baksartikelen. 61-1 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 61-3 versnaperingen 100 gram chocola de en/of suikerwerk, of 200 gram jam, stroop enz., of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. De bonnen 61-1 en 61-2 tabak komen voor op de Tabakskaart QA 703, de bon 61-3 tabak Op de gecombineerde kaart QC 703. De volgende bonaanwüzing voor sui ker, versnapering en tabak zal op Don derdag 6 Maart plaats vinden. Prins Bernhard zal 26 Februari, 's morgens, een bezoek brengen aan de school voor reeerve-officieren der in fanterie te Breda. Het bezoek geschiedt ter gelegenheid van het beëindigen van een cursus van vijfhonderd cadetten. De prins zal een inspectie houden, gevolgd door een toe spraak. Voorts zal hU een geschenk uit reiken aan den best-geslaagde van den cursus. De plechtigheid zal beëindigd worden met een défilé op de Groote Markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3