Aan voorwaarden van de Regeering moet voldaan worden Britsch-Indië in Juni 1948 onafhankelijk Grootere verdeeldheid der Indische partijen? Vermijd zorgvuldig handelen met het Soekarno-gouvernement Arabisch feest in de petroleumstad T Ontploffingsramp in Los Angeles Anders geen onderteekening van basis-accoord Linggadjati SPRUITJES EN SAV0YEK00L IN DE TWEEDE KAMER Erkenning der zoogenaamde republiek zou grootste verwarring stichten Een kameel, tweehonderdtachtig schapen en tweeduizend kuikens K Schendingen van bestand niet meer geduld Nog steeds gevechten in Indië Tot hoofd en hart M00YMAN ONTVLUCHT KOUDE MAAND MAART? *5 Dertig dooden en drie honderd gewonden J VjjlJDAG 21 FEBRUARI 1947 69sTe JAARCANC No. 23779 EISCHEN AAN DE REPUBLIEK Wë. Tweevoudige strijd Zes ontsnapten uit Hoorn Ondanks „staakt het vuren Wekelijksche verliesüjst Wordt de veilingprijs vastgesteld? VAN MOOK ADVISEERDE IN 1945: —DE EERSTEN ZULLEN DE— LAATSTEN ZIJN Melk in blik Het weer Gortzak niet naar Indië Passagebiljet niet afgehaald Meer Oostenwind en kans op sneeuw BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd- hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeei'r-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. „Op basis van hei politieke accoord zal van de „repu bliek" geëischi kunnen worden gesiand ie doen wai zij is overeengekomen. Evenwel zal van de zijde van de Neder landsche regeering n i e i ioi onderieekening van hei basis-accoord van Linggadjaii worden overgegaan alvorens de „republiek" heefi voldaan aan die voorwaarden, welke de regeering haar ihans op redelijke gronden meeni ie bloeien siellen", aldus de Memorie van Antwoord over de begrooiing van Overzeesche Gebiedsdeelen. De regeering; heeft dan ook de Commissie-Generaal opgedragen niet tot onder tekening van de ontwerp-overeenkomst over te gaan, zonder dat de order tot het staken van het vuren is gegeven, en zij is niet voornemens langer schendingen van het bestand te dulden ten koste van haar troepen, van de bevolking en van het welzijn van Indonesië en Nederland. Wanneer dit standpunt onverhoopt tot hulitair optreden mocht nopen, zal dat uiteraard in haar politieke doelstellingen Seen wijziging brengen. De sinds de terugkeer der Commissie-Generaal weer opge vatte besprekingen schijnen echter naar vervulling van het militair bestand te leiden. De regeering verwerpt de methode van Beweid, welke met inzetting van de in todië ter beschikking staande Nederland, tehe machtsmiddelen eerst de oude lechtsorde zou willen herstellen alvorens de voorbereiding van een nieuwe rechts afe te aanvaarden en te bevorderen. En luist in de ontwerp-overeenkomst van Uinggadjati ligt, als zichtbaar resultaat l'an haar beleid, naar het oordeel der peering de basis, waarop de nieuwe fechtsorde zal kunnen worden opgetrok ken. Men zou de vraag kunnen stellen of door de de facto-erkenning van het se- 2ae van de .republiek" over Java, Su matra en Madoeia aan haar niet meer Telief is verleend dan zij in wezen ver dient. Naar het inzicht van de regeering ls evenwel de vraag, in hoeverre feitelijk dot gezag in handen is van de „repu bliek" en aan haar kan blijven toever trouwd, niet van beslissende beteekenis, be politieke waarde van het basis-ac- coord van Linggadjatie is vooral, dat door de de facto-erkenning van het ge. ^ag van de „republiek" het noodzakelijk bewijs is geleverd van onze vreedzame bedoelingen en van ons streven naar een kerkelijke samenwerking op basis van Politieke gelijkwaardigheid met alle In donesische volkeren van Nederlandsch- j&r mag aan herinnerd worden, dat gedurende den overgangstijd zoolang dus de nieuwe rechtsorde niet verwezenlijkt is en in het bij zonder wanneer het in de „repu bliek" gestelde vertrouwen be schaamd mocht worden, de verant woordelijkheid van de Nederland- sche regeering onverkort blijft be staan. En het is met het oog op deze verantwoordelijkheid, dat de noodige machtsmiddelen in Indonesië blijven gereserveerd. Het is der regeering niet onbekend, dat de partijen in de „republiek" een tweevoudige strijd strijden, een om de nationale vrijheid en een om de bin- nenlandsche macht in de republiek. Het kan niet worden ontkend, dat deze strijd op den duur het gezag, dat de centrale regeering der „republiek" moet uitoefenen, meer of minder ern stig aantast, mede in verband met het onmiskenbare feit, dat de bestaande tegenstellingen als gevolg van diep gaande verschillen van meening terzake van het Linggadjati-beleid der repu- blikeinsche „regeering" zeer blijken te zijn toegespitst. Al deze factoren, gepaard aan de onvolkomen, stroefwerkende overheids organisaties, die zij heeft opgebouwd en den vaak ongebreidelden onafhanke lijkheidezin harer ambtenaren, stellen de „regeering'' van de „republiek" ten 6lott« voor een derde crisis, de moeilijk heid namelijk zich door haar organeD te doen gehoorzamen. Dat hieraan nog zeer veel onfc breekt, wordt met de stelselmatige De Britsche regeering heeft Don derdag Juni 1948 als de grens van haar bestuur in Voor-Indië vastge steld met de waarschuwing, dat de biacht overgedragen zal worden aan Provinciale regeeringen in een ver deeld Indië, als Mohammedanen en Hindoes het niet eens worden over een beide groepen vertegenwoordi gende regeering. Attlee maakte in het Lagerhuis voor het eerst den definitieven da- 'lun bekend. Hij zei, dat, indien de Indiërs er niet in zouden slagen een constitutie voor een centrale regee- ring op te stellen, de Engelsahen gouden moeten overwegen aan wie de bevoegdheden van de centrale re- Beering in Voor-Indiëgegeven dien den te worden. Ah? Zijn historisclle verklaring maakte .wee bekend, dat admiraal Lord Louis ^untbatten veldmaarschalk Lord Wa- j. in Maart als onderkoning van Voor- 5ie zou opvolgen. ^Het was het bitterste treffen, "6 toe tusschen Churchill 0 eft plaats gehad Ppositie-ieider met de: dat tot en Attlee toen de Britsche een van emotie "ende stem Attlee vroeg naar de re- 0fiben, die tot „de verwijdering van den ]e derkoning midden in de tenuitvoer- ba<f<jne der regeeringspolitiek" geleid rustigen toon antwoordde Attlee: h -.Lord Wavell werd niet voor een be ulde Seerj periode benoemd, maar de re- v 'lng acht dit in de gewijzigde phase het Indische probleem het juiste |®nblik voor een verandering." «aast dreigend op Attlee wijzend. Uwde Churchill: tin'Is er een reden om ons geen verkla- p? hiervoor te geven? Waarom zouden ide waarheid niet mogen weten?" der het luide geroep van de Con- vatieven en Liberalen: „antwoord", if1Woord" zat Attlee ineengedoken rood-leeren stoel en betikte zijn Jufet met de getypte verklaring die hij had voorgelezen. Even later stond OqL°P en zei: „Wij achten dit het juiste Vcfiblik VQor Wjjziging. Voor zoo- VQ- ik weet bestaat er geen precedent bet verzoek van den heer Chur- bia i. Toen hiJ minister-president was, Büip bij, dunkt me, toch ook wijzi gt Ser> bij de benoeming van militaire /civiele leiders. Ik geloof niet, dat er verklaringen werden gegeven L»u bad stormachtigen bijval van de °hrleden tot gevolg. büg11Zt Londensche correspondent meldt dat Attlee's opzienbarende mede- deeling omtrent de gezagsoverdracht in India ongetwijfeld bedoeld is als teeken van goede trouw aan India en als aan sporing voor de nog steeds verdeelde Mohammedanen en Hindoes tot een ver gelijk te komen, om gereed te zijn de regeering over te nemen. Ondanks de goede bedoelingen van de Engelsche regeering echter, bestaat de mogelijkheid van een volkomen tegenovergesteld ef fect. Beide partijen in India weten nu definitief, dat, als zij nog 15 maanden hun voet stijf houden, het vertrek van de Engelschen de mogelijkheid opent van meer drastische strijdmiddelen tegen de tegenpartij. Het is zeer goed mogelijk, dat het opleggen van een tijdlimiet slechts zal leiden tot grooter onderlinge verdeeldheid. Wat betreft het heengaan, wellicht het ,,iontslag" van Lord Wavell, is het nut tig te memoreeren, dat reeds eenigen tijd geruchten gingen over meeningsver- schillen tusschen hem en het Kabinet Lord Wavell zou van meening geweest zijn, dat de Engelsche regeering zich te veel toegeeflijk getoond heeft ten op zichte van de machtige Hindoe-Congres partij, vooral nu deze laatste sinds eeni gen tijd probeerde de Mohammedanen, die weigerden deel te nemen aan de Constitueerende Vergadering, ook te wippen uit de geheel Indische Interim- regeering. Gerardus Leonardus Mooyman, „drager van het ridderkruis van het IJzeren Kruis", „drager van het IJzeren Kruis, eerste en tweede klasse", „voormalig Rotbenführer der S.S.", enz., die 16 Maart 1946 te Al phen a/d Rijn werd gearresteerd, heeft in den afgeloopen nacht kans gezien uit het interneeringskamp te Delft te ontvluchten. Men kon ons nog geen mededeelingen verstrekken over de manier waarop hem dit was gelukt. Gisternacht hebben zes gevangenen, die gedetineerd zijn in de als gevange nis ingerichte „Krententuin" te Hoorn kans gezien te ontsnappen. Seder, eenige maanden wordt dit gebouwencom plex gebruikt als strafgevangenis. In deze periode is het nu reeds aan tien gedetineerden gelukt uit te breken. De bewakers van de „Krententuin" zijn er echter reeds in geslaagd drie vluchte lingen te pakken te krijgen. De anderen zijn tot dusverre nog op vnje voeten. schendingen van het met de „re publiek" gesloten bestand door de TRI en de overige republikeinsche strijdorganisaties in het volle licht gesteld. De relaties, die Soekarno, Hatta en Sjahrir onderhouden met vooraan staande communisten, kunnen mede worden verklaard in verband met den steun, die zij gedurende ruim een kwart eeuw van communistische zijde hebben genoten in hun streven naar nationale vrijheid. De regeering streeft er naar het politiek acc°ord met een financieel en economisch aceoord aan te vullen. Het I°t der geïnterneerden Ook de regeering betreurt, dat de be vrijding van alle geïnterneerden nog niet is voltooid en is van oordeel, dat hun veiligheid in ieder geval zoo spoe dig mogelijk behoort te worden ver zekerd. Zij heeft de Commissie-Gene raal dan ook uitgenoodigd ook hieraan haar volle aandacht te wijden. De afvoer van geïnterneerden uit republikeinsch gebied heeft verder voortgang. De regee ring heeft gemeend de onderteekening der basis-overeenkomst van de vol tooiing daarvan niet afhankelijk te moeten stellen, zoowel omdat de uit voering helaas ook practische moeilijk heden oplevert, als vooral omdat ver wacht mag worden, dat de afwikkeling dezer aangelegenheid na sluiting van het politiek accoord gemakkelijker zal vallen. De regeering deelt tenslotte nog me de, dat de z.g. geheime notulen niet voor publicatie bestemd zijn. Toch is de minister bereid met de Commissie-Ge neraal in overleg te treden, zoodat deze de Indonesische delegatie kan vragen, of er bezwaar bestaat tegen publicatie. Is dit bezwaar er niet, dan kunnen de notulen vertrouwelijk ter inzage worden gelegd. De Nederlandsche militaire woordvoer der heeft gistermiddag te Batavia o.m. medegedeeld, dat het Dinsdag en Woens dag in den sector Semarang volkomen rustig geweest is. In den sector Tjiandoer werd een Nederlandsche patrouille op Nederlandsch gebied beschoten, waarbij een Nederlander werd gedood. In den Noordelijken sector van Soerabaja von den op Nederlandsch gebied verschillende schermutselingen plaats, waarbij vier man werden gevangen genomen en mate riaal werd buit gemaakt. In de sectoren Batavia en Buitenzorg waren er enkele incidenten, tengevolge waarvan een Ne derlander ernstig gewond werd. In den sector Padang werden Nederlandsche posten door republikeinen beschoten, waarbij TRI-Ieden betrokken waren. Een van hen werd gevangen genomen. Generaal Winkelman heeft gister avond een radiorede gehouden over „Onze troepen in Indië". Daarbij wees hij met nadruk op de wekelijksche ver- lieslijst. Schermerhorn schijnt zich, aldus spr., over het optreden van Soedirman, te hebben uitgelaten, dat men de gevech ten maar niet tè ernstig moest opne men, maar spr. betwijfelt, of de nage laten betrekkingen van de slachtoffers dat ook zóó licht zullen tellen. Reeds nu verluidde het, het 't tengevolge van de voortdurende bedreiging en aanslagen van de wit-rooden hier en daar moeite kostte den troep in de hand te houden. Moge men de spreuk: „De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt" indach tig zijn, aldus spr. Z. H. Paus Pius XII heeft Herbert Hoover, ex-president van de V.S., in audiëntie ont vangen. Hooverdie een studiereis door Europa maakt om de voedselsituatie te be- studeeren, was in gezelschap van den oud-diplomaat Hugh Gibson. (Van onzen parlementairen redacteur a.i.) Nadat de dag tevoren minister Vos de Tweede Kamer had moeten beloven het Vervoerswezen niet onnoodig aan ban den te leggen bij het hanteeren van de Wet op het Gebruik van Vervoersmidde len, was het gistermiddag minister Mansholt, die een klein legertje sprekers tegen zich vond bij zijn streven om den groentenhandel met maximumprijzen op te schepen, waarbij de bewindsman uit eindelijk verklaarde, dat de z.g. gebon den veilingprijzen ook naar zijn smaak wenschelijk zijn, mits de Bedrijfschappen medewerken, dat de producten, die bo- 3 September 1945 heeft dr. Van Mook, naar de regeering eerst thans bekend maakt, Lord Mountbatten het volgende geadviseerd: Teneinde fouten te vermijden schijnt het wenschelijk dat: 1. Een algemeene directieve worde uitgevaardigd met betrekking tot de niet-erkenning van de zoogenaamde republiek Indonesia en zijn gouvernement. 2. Een of meer Ned.-Oost-Indische ervaren politieke adviseurs wor den toegevoegd aan elke groep, die Java intrekt vóór de aankomst van de bezettings. macht en NICA. Van Mook motiveerde zijn advies als volgt: In de aangehechte nota wordt een overzicht gegeven van de creatie, door de Japanners, onder het mom van een spontane beweging, van de zoogenaam de republiek-lndonesia. De volgorde der datums toont, dat de uiteindelijke stoot werd gedaan, toen de Japanners reeds hadden aangeboden zich te onderwer pen, en dat de vorming van het zooge naamde Soekarno-gouvernement ge schiedde, nadat Japan de geallieerde voorwaarden had aanvaard. Uit de lijst van de leden van het de finitieve „Comité voor de voltooiing van de onafhankelijkheid", 19 Augustus, kan worden besloten, dat de beweging be perkt is tot Java. Geen afgevaardigden van Sumatra van eenige beteekenis hebben deelgenomen. De constructie Is in feite een één. mansregeering (dictatuur) naar Ja- panschen snit. Zy wordt geheel en al gekenmerkt dn- r haar verkleefd heid aan de Groot-Oostaziatische politiek. Het moet worden betwijfeld, of dit marionetten-regime eenigen grooten aan hang heeft, ook omdat sommigis der belangrijkste Javaansche namen in de lijst der comitéleden verdwenen zijn, doch volgens binnenlandsche radio-uit zendingen heeft het verantwoordelijke Oostburg had zich voorgenomen de eerste gemeente te zijn in Zeeland, die de geboorte van een Prins of Prin ses wereldkundig maakte. Toen men echter Dinsdagmorgen de klok wilde luiden, brak de klepel en daardoor was Oostburg de laatste gemeente, waar- i van de bevolking gewaarschuwd werd. V militaire gouvernement toegestaan, dat het de uiterlijke allures van een regel matig bestuur aanneemt. Het is van belang deze orga nisatie. in extremis in geen enkel opzicht te erkennen. Haar erken ning, zelfs zuiver indirect en de fac to, zou de grootste moeilijkheden scheppen en verwarring stichten in den geest van alle aan de wettige orde getrouwe Indonesiërs. Een sa menvallen van de Japansehe neder laag met de handhaving van deze onder Japansehe auspiciën opgerich te organisatie zou zulk een tegen strijdigheid zjjn, dat niemand de positie zou kunnen begrijpen. Het wordt daarom dringend aange raden om zelfs in de eerste aanrakin gen de verantwoordelijkheid van het militaire Japansehe gouvernement ten volle te handhaven, en handelen met het zoogenaamde Soekarno-gouverne ment zorgvuldig te vermijden. De bestaande plaatselijke besturen zouden tijdelijk erkend kunnen worden, zonder in te gaan op de vraag, of de aanstelling van een aantal hunner door het Japansehe militaire gouvernement als onwettig moet worden beschouwd en of sommige individuen bekende colla borateurs zijn. Deze erkenning zou moe ten worden gebaseerd op de doelmatig heid van het werken met het bestuur, zooals dit georganiseerd is onder het Japansehe militaire gouvernement, on der handhaving van de verantwoorde lijkheid van dat gouvernement, totdat het geallieerde opperbevel en N.I.C.A. het hebben overgenomen. Bij het koopen van melk in blik moet men er op letten, dat het blik geheel gaaf en niet sterk gedeukt is. Gèroest of ge deukt blik kan bedorven melk bevatten. Na opening moet de inhoud spoedig ge bruikt worden. (Van onzen Utrechtschen correspondent! Naar wij vernemen is de mogelijkheid groot, dat in dit jaar ook de maand Maart zich vergeleken bij de normale Maart-temperaturen door een grootere koude zal onderscheiden. Climatologiscb doet zich in Nederland namelijk deze merkwaardigheid voor, dat in een win ter, waarin de drie wintermaanden zich door bijzondere koude of door bijzon dere warmte kenmerken, ook de maand Maart zich daarbij aanpast. Deze aanpassing is echter niet zoo volstrekt, dat men daarvan ais een vaststaand feit mag uitgaan Desniettemin doet men er goed aan met deze wetmatigheid, die in vier van de oorlogsjaren volkomen juist is gebleken, rekening te houden. Naar wij voorts vernemen zal De Bilt voor April weer voor het eerst een gedétailleerde maandverwach- ting geven ven deze veilingprijzen uitkomen, rede lijk verdeeld worden. Het was de interpellatie van den heer Van den Heuvel, die het gesprek over deze aangelegenheid deed ont staan. Men kent de feiten: de handel wenscht de maximumprijzen, die geen rekening houden met de bijzondere om standigheden, welke ontstaan zijn ten gevolge van de vorst, niet te aanvaarden. De ondervakgroepen Groothandel en Commissionnairs in Groenten en Fruit adviseerden hun leden niet meer aan de veilingen te koopen; de minister trok daarop de verordenende bevoegdheden van deze ondervakgroepen in en ver klaarde het koopen op de veilingen vrij voor een ieder. Een conflict, dat den heer v. d. Heuvel (A.R.) aanleiding gaf den minister te vragen, welke motieven hem tot zijn beslissingen brachten en of hij geen andere middelen had kun nen gebruiken om tot een oplossing te geraken. De Kamer heeft zich drie uren lang met deze kwestie bezig gehouden en al is er nu niet bepaald een positieve be slissing uit de bus gekomen, de discussie gaf vele sprekers, het waren er wel geteld elf, de gelegenheid eens ronduit te zeggen wat er zooal leeft in de krin gen van tuinders, handelaren en con sumenten. De heer v. d Heuvel vroeg den minister of hij de functionarissen, die de staking proclameerden, niet be ter had kunnen ontslaan, waarop ir. Mansholt later antwoordde, dat hij dit slechts vermag te doen op advies van de Bedrijfsgroep en sprak verder als zijn meening uit, dat het niet juist is een ieder tot de veiling toe te laten, daar men voor den handel in groenten toch een vestigingsvergunning zou moe ten hebben, doch ook hier was de be windsman hem te slim af, want er was van te voren op dit punt overeenstem ming bereikt met het departement van Economische Zaken. Gelukkig kwam geen van de aanwezigen op het idee te in- formeeren of ook minister Lieftinck er weet van had. Als die achteraf merkt, dat er nog eTgens omzetbelasting te halen valt (Vervolg op pagina 4) Verwachting tot Zaterdagavond: Voor het Zuiden van het land: Ma tige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw, later hier en daar overgaand in regen of motregen met plaatselijk nevel of mist. Tempe ratuur om het vriespunt. Voor het Noorden van het land: Vrij krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met nu cn dan sneeuw. Meest matige vorst. Zon 7.4318.05, maan 8.0619. Het te Semarang verschijnende dagblad „Het Midden" deelt mede, dat het 27 R.I. de machtiging bij de K.L.M. tot het vervoeren van den heer Gortzak, lid van de Communistische Partij, die was uit genoodigd een bezoek aan Indië te bren_ gen op kosten van den troep, heeft in getrokken. Van de K.L.M. heeft men namelijk bericht ontvangen, dat Gortzak zich niet voor passage heeft gemeld. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Over Groenland bevindt zich een enorm gebied van hoogen luchtdruk. Over Midden-Rusland ligt een minder omvangrijk hoogen drukgebied, dat van het Groenlandsche maximum is geschei den dnor een vore van lagen druk voor de Noorsche kust. Van directen invloed op het weer in onze omgeving is de gordel van lagen druk, die van New Foundland via de Azoren, Frankrijk en den Balkan tot de Zwarte Zee reikt, In dezen gordel be vindt zich over de Golf van Biscaye een actieve depressie, die ook de barometers in ons land doet dalen. Onder invloed van deze storing zal de Oostenwind geleidelijk toenemen en het langzaam West-Europa bin nendringende frontenstelsel doet de kans op sneeuw aanzienlijk toene- Aan de Zuidflank van de depressie stroomt nu warme lucht Zuid-Frankrijk binnen en geeft aldaar aanleiding tot een aanzienlijke temperatuursstijging. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze temperatuursstijging onze omge ving belangrijk zal kunnen beïnvloeden. weel. onder dtachtig schapen tweeduizend, gebraden kuikens, vijfduizend eieren en een jonge kameel werden (naast andere gerech ten) opgediend aan koning Ibn Saoed van Arabië en ongeveer 500 Ameri kanen en Arabieren, die te gast waren op een Arabisch-Amerikaansch feest in de petroleumstad Dahran. Aldus hebt U eenige weken geleden kunnen lezen toen de eerste berichten over deze meer dan gewone eet-partij be kend werden. Koning Ibn Saoed veronachtzaamde alle Arabische ge bruiken, toen hij zich met de Ameri kanen, hun vrouwen, ongesluierd en met eerste klas zijden kousen, en vele kinderen aan tafel zette. Arabische vrouwen waren niet aanwezig, maar des te meer Arabieren, prinsen, sjeiks en hooger personeel van de olie-maatschappijen. Voor de Amerikanen was het een buitengewoon schouwspel: duizend en-één nacht scheen werkelijkheid te zijn geworden. Aan het begin van het maal zat de koning, een bonte burnoes over zijn witte onderkleed en zwarten, met goud bestikten mantel, achter den gebraden kameel en een toren rijst. Aan zijn rechterzijde zat in Europeesche kleeding J. Rives Child, de Amerikaansche gezant in Arabië. En op de andere tafels ston den telkens 25 gebraden schapen, bergen rijst en honderden andere Arabische gerechten: Op groote en kleine schoteltjes (sommige met een gcHeurd randje, andere geheel wit) f gen Engelsche biscuits, hard gekookte eieren en alle vruchten, die de Arabi sche plantenwereld rijk is, en pas teien en taarten. De soldaten, die aan den maaltijd deelnamen, genoten geknield, met het geweer in de hand van alle schoteltjesdie zij grijpend maar konden bereiken. Of ze namen een schapebout met een handvol rijst. Bedienden, getooid met witte mutsen, in hun gordel scherpe dolken, serveerden den gasten alles wat op tafel oeen plaats had kunnen vinden en schonken de beste koffie van Arabischen bodem. Maar ook voor een Arabischen Koning komt eens het oogenblik, dat hij de fijnste gerechten moet laten staan en de nog gevulde schotels moet laten passeeren. De fotograaf heeft voor Ibn Saoed dit moment vastgelegd. Met een afwerend gebaar, de oogen gesloten, weigert hij den bediende verdere spijzen. Zijn adju dant spoort hem aan en de lijfwacht in drommen om de tafels opge steld praat onder elkaar, kijkt en wacht met ongeduld op het einde van het diner, wanneer hun feest een aanvang zal nemen. Na de eerste weigering van den koning stokte het dinér, 'maar niet zoo heel veel later werd het met nieuwen moed hervat. De koning nam nu de rijst, nadat deze met appelsap was overgoten en met ijs was gegarneerd. Andere bedienden kwamen den koning koelte toewui ven met een witten handdoek als het meest eenvoudige middel van lucht- verversching. Een aparte bediende serveerde Zijne Majesteit na ieder kuiken of ander stuk vleesch een glas speciaal water, daar de plaatselijke watervoorziening door de koninklijke hofhouding niet wordt vertrouwd. Het diner was een merkwaardig middel voor het tot stand brengen van een goede Arabisch Amerikaansche ver standhouding. Oost en West. ontmoetten elkaar aan de lange tafels in Arabische tenten, die behan gen waren met de mooiste Perzische tapijten en opge luisterd werden met Arabische spreuken en teksten uit den Koran. De koning heeft het zich goed laten smaken. Twee dagen later had hij op een kleine officieele Ara bisch- Amerikaan sche ontmoeting nog geen eetlust in een hapje rijst. De lijfwacht en de bedienden aten in een andere tent niet minder dan hun koning en diens gasten. Zij grepen wat zij grijpen konden. Te Los Angeles, Californië, heeft zich Donderdag in een galvaniseerbedrijf een hevige ontploffing voorgedaan. Het heele gebouw stortte in elkaar. Dertig dooden en ruim 300 gewonden zijn tot nu toe gevonden. Voor 45 der ge wonden is er geen kans op redding meer. Verbruik niet al uw tijd om voor uw kinderen rijkdom te verwer ven, terwijl ge misschien hun zielen verwaarloost. Onmiddellijk na de ontploffing, die gepaard ging met een verblindend licht en zware slagen, welke deden denken aan een aardbeving, rukten politie en eerste hulp met groot materieel uit. De politie kondigde den noodtoestanden af en auto mobilisten werden met hun wagens ge- requireerd voor het vervoer van de ge wonden. Tot op honderden meters van de plaats van de ramp werden dooden en gewonden gevonden en vier uur later waren politie en brandweer nog in de puinhoopen naar slachtoffers aan het zoeken. Men vond nog lijken onder meer dan drie meter puin De politie noemde het de grootste ramp in de geschiedenis der stad. Ongeveer 300 huizen en 25 auto's, die bij de fabriek geparkeerd waren, werden vernield. Men vermoedt, dat de explodeerende stof butaan was. De ontploffing had plaats aan een drukken verkeersweg, die op dat oogenblik overvol was met voetgangers en rijdend verkeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1