CHIN TWEE POLEN I r TROEPENSTERKTE IN INDIË VOLDOENDE Oorlogsschepen op patrouilletocht in de Indische wateren cEENZAAM VERZET OOST-DUITSCHLAND ALS PION IN HET FRANSCHE SPEL Wij dienen een eigen discipline systeem te zoeken Suiker als propaganda-materiaal Smokkel en diefstal Ramadier optimistisch over Indo-China Niet de socialisten, maar communisten en M.R.P. bepalen den koers Zestig millioen ondervoede kinderen Oerk mm Volste vertrouwen in Gen. Spoor Deensche toiletzeep Gelukkig Enschede „Nica-piraten VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Soekawati ten Paleize MGR. VERRIET NAAR CURAgAO ?ah 'SM f "T;- W:M m EERSTE KAMER Voor de kleine kinderen ONZE SCHOENENPRODUCTIE Fabrikanten voor opheffing van distributie 600 radiotoestellen terug Gestolen waar (Wordt vervolgdJ DE BLAUWE-ZAND-AFFAIRE Melchers vrijgesproken DECEMBER-BALANS VAN DEN C.C.D. Granen, zaden, peulvruchten nemen eerste plaats in ROOFOVERVAL BERECHT Oud-illegalen hooren flinke eischen Staking te Batavia Langzamerhand neemt de Fransche buitenlandsche politiek vaste vor- - men aan. Nadat het verdrag met sta ant* langer dan een jaar had be- epT 1' Sloot Léon Blum met Engeland in ba sis-acooord. dat op het oogenblik n nadere besprekingen wordt uitgewerkt een vérstrekkend bondgenootschap, ponder moeilijkheden verloopen deze onderhandelingen evenwel niet. Gelijk en zich nog herinneren zal, kwam de spraak van Blum vrij onverwacht. «eorges Bidault, de minister van Bui- nlandsche Zaken na den oorlog, die n<Jer het tijdelijke socialistische kabi- "et-Blum zijn zetel moest ontruimen, n°ch er thans weer op is teruggekeerd, °elde niet veel voor een samengaan onet Groot-Brittannië, zoolang niet het bar schil van inzicht ten aanzien van duitschland, dat beide landen scheidde, bit den weg was geruimd. Wel bond frankrijk geleidelijk een beetje in en ver jaagde het zijn eischen in deze kwestie. Maar Engeland toonde zich niet zoo in schikkelijk als verwacht werd; de ver hindering van de kolenleveranties uit het Roergebied aan Frankrijk was daar- Van wel een duideijk bewijs. Blum gaf de gestelde voorwaarde niet geheel prijs, maar trachtte tot een ver dijk te komen. Voor hem was samen werking met Engeland belangrijker dan Duitsche kwestie. Heel gauw na zijn hczoek aan Londen moest echter zijn re- 8eering; die slechts een voorloopig ka rakter had gehad, verdwijnen, en zijn Socialistische opvolger, Ramadier, zag z'ch genoopt, teneinde voor de nieuwe regeering de M. R. P. te winnen, Bidault haar Buitenlandsche Zaken terug te toepen. Kort daarop besloot het bestuur van de communistische partij het ver drag, wanneer dat uitgewerkt was, slechts goed te keuren, indien drie Voorwaarden vervuld werden. Er moes ten namelijk waarborgen gegeven wor sen, dat: 1. de kolenleveranties uit het Boerbekken vergroot zouden worden jSeien onredelijke eisch, daar Frankrijk ten zeerste op Duitsche steenkool is aangewezen en de productie aan de Boer in Januari een stuk hooger lag h&n in December van het vorig jaar) bat 2. het Roergebied, anders dan de rest van Duitschland, onder voortdu rende internationale controle zou komen t® staan, in overeenstemming met de Bransche voorstellen, op de voorberei dende vredesconferentie te Londen ge daan; en dat 3. Frankrijk bij het op stellen van het vredesverdrag zijn zelf standigheid en vrijheid behield en zijn t"enschen niet behoefde te koppelen aan de Britsche. De M. R. P sloot zich bü deze ziens wijze aan, Daarmee hebben de grootste l»ee partijen van Frankrijk zich voor dit standpunt uitgesproken en Bidault, Self lid van de M. R. P., zal er zich 'eker aan storen. Ete hinderpaal, die door Blum's actie uit den weg geruimd scheen, blijkt dus weer te bestaan en het eenige, wat wer kelijk veranderd is in vergelijking met den vroegeren toestand, is, dat er thans officieel en met hoop op een oplos sing over onderhandeld kan worden, Thans heeft Frankrijk ook met Po len een verdrag gesloten. Dit zal vijf jaar gelden en heeft vooral be trekking op versterking van de cultureele banden. Afgesproken is echter ook, dat de oude Fransch-Foolsche verdragen herzien zullen worden. Bedoeld zijn het verdrag van wederzijdschen bijstand in geval van een niet-uitgelokten aanval, dat in 1921 tot stand kwam, een vrij anti-Russische strekking had en dus niet meer past in de huidige Poolsche poli tiek; en het verdrag van 1925, dat deel was van het verdragen-systeem van Locarno, waardoor de Volkenbond de we reldveiligheid trachtte te waarborgen. De herziening van deze verdragen zal, naar men meent, leiden tot een nieuw ver drag, waarin beide landen elkaar hulp beloven tegen een mogelijken Duitschen aanval en dus gemeenschappelijke be langen ten aanzien van Duitschland krijgen. Gesproken is nog niet over eventueele Fransche instemming met de Poolsche eischen, die Duitschland van een aan zienlijk territorium zouden beroven. Het is nog onzeker, welke houding Frankrijk ten opzichte van deze eischen zal aannemen. Engeland nu is tegenstander van in williging van de Poolsche verlangens. En het heeft er allen schijn van, dat Bidault dit zal uitspelen. In ruil voor een Fran sche afkeuring jegens Polen zal hij minstens gedeeltelijke inwilliging van zijn eischen door Engeland vragen. De vriendschappelijke betrekkingen niet Po len versterken hem dus in zijn positie tegenover Engeland en houden voor ae Britten eten aansporing in niet al te lang te treuzelen niet toehappen. Want zoo wel de Fransche voorwaarden voor het Britsch-Fransche bondgenootschap als het Fransche standpunt in de kwestie Oost-Duitschland vragen om een ant woord vóór de conferentie van Moskou. Daar komt nog bij, dat Frankrijk ook met Tsjechbslowakije besprekingen voert over een mogelijk verdrag. En hoe welkom het den Engelschen ook is, dat een Westelijke mogendheid iets vaster voet krijgt in Oost-Europa, het heeft daar toch ter vredesconferentie zelf geen voordeel bij. Bidault schaakt met kleine stukken. Maar hij speelt een handig spel en brengt zijn pc/Iner aardig in tijdnood. Zijn kansen op het begeerde tegenstuk, zijn niet gering. De president van Oost-Indonesië, Soe kawati, heeft gistermiddag met zijn echt- genoote een bezoek gebracht aan Prins Bernhard op Paleis Soestdijk. Het bezoek duurde anderhalf uur. Donderdag heeft de Fransche eerste minister, Paul Ramadier, in een pers conferentie Verklaard, dat de militaire operaties in Indo-China een dergelijk vlot verloop hebben, dat een vreedzame oplossing van het geschil in de naaste toekomst kan worden verwacht. De Franschen waren den toestand in Ha noi, in het Noorden en te Hué en To- krane meester. De situatie aan de kust van Annam was eveneens bevredigend ,,Wy willen Indo-China niet geleide lijk onder den voet loopen. Wij willen slechts de veiligheid van Fransche sol daten en burgers verzekeren," aldus Ramadier. Na de oplossing van het ge schil zal de Fransche regeering trach ten, den politieken toestand in 't kader van de Indo-Chineesche grondwet te regelen. De directeur van het Internationale Noodfonds voor kinderen, Maurice Pate, heeft president Truman doen weten, dal in de door den oorlog geteisterde landen van Europa en den Stillen Oceaan ongeveer zestig millioen kinderen lijden aan on dervoeding. Het fonds, dat gesticht is door de UNO, hoopt een bedrag van 450 millioen dollar te verwerven om gedurende het eerste jaar van zijn bestaan aan 20 millioen kin deren en jonge moeders aanvullend voed sel met een waarde van 700 calorieën te verschaffen. Na een verblijf van zes maanden in ons land is Donderdagmiddag' Z. H. Exc. Mgr. I. Verriet O.P., Apostolisch Vicaris van Curasao, per Flying Dutchman van Schiphol naar de West vertrokken. De hoogeerw. provinciaal der Dominicanen, pater L. Teeuwen O.P., was op het vlieg veld aanwezig om Mgr. uitgeleide te doen. Donderdag was het veertig jaar geleden, dat de bekende kankerbestrijder, bacteria, loog en geoloog, dr. N. Waterman, crp 23-jarigen leeftijd, promoveerde. Binche viert zijn Carnaval - Met vijf en twintig duizend rotte sinaasappelen Honi soit qui mal y pense. Van heinde en verre zijn Dinsdag duizenden Belgen naar het stadje Binche, ten Oosten van Bergen, ®estroomd om het beroemde Carnaval 'daar mee te vieren. Zelfs de gezanten Rusland en Mexico by gebrek an een Vasten ook geen vasten-avonu- Llerb:g in hun eigen land gewoon adden evenals hun collega's uit Peru A Venezuela zich niet door de bittere °Ude laten weerhouden. Bi de straten van Binche waren als ^'■voonlijk de trottoirs vol met kraam- J®s: confetti, papieren hoeden, takken /jllhosa en varkensblazen waren er de est gewilde artikelen, om van de pa- »?tes frites natuurlijk niet te spreken. traditioneele dansers van Binche, de gilles», trokken al vroeg door de straten v hun klompen hamerden op het pla- k Hoe wild het op Carnaval kan ®gaon, ondervond onder andere de °rzitter van den senaat, die op een ty6er dan abnormale wijze ontvangen e.rd. „Maar wat hindert het," aldus eheerden de Binchenaren, „is op Vas- avond niet bijna alles geoorloofd?" h 's middags trokken ze in de gek- Jjy ste verkleedingen door het stadje: een laken had van een doodgewo- Brusselaar een Arabier gemaakt en r niet eens onaardig meisje had zich Vas u^et een verroesten helm en een ver tui rh.ike snor in een boosaardigen roof- 6r Semetamorphoseerd. Er waren er öie speciaal de koude wilden tarten een pyama of kamerjas den op- -fh meemaakten. 411e de markt haalden de Binchenaren Ui® aan streken uit wat zij dien dag nog 'abri ^adden gepresteerd. Menige Neder ig Ju- zal zijn wijze hoofd schudden als Vij hoort, dat niet meer of minder dan en twintigduizend opgespaarde rotte dopJ^PPelen op een gegeven oogenblik s? het luchtruim vlogen om o.a. het ejj van het politiebureau te vernie- Dat was het antwoord van Binche ha'fld heeren van de politie, die het - durven hesfaen een durven bestaan een verbod Uit t 6°oien met harde voorwerpen" deïg 5 vaardigen. Gewaarschuwde bur- d6fl '-'aren verstandiger geweest en had- Uïl ruiten door traliewerk be- a«rtn<j. 5ttate is het feest weer voorbij. In de lettj 11 hggen nog de resten' van con- att üen versieringen. En glijdt men niet ?at de sneeuw, dan is het mogelijk gebeurt. over de resten van sinaasappe- \AT ö*flen 1s in nood. Reeds langer y dan vandaag, maar de dichte v ,^neeuw- die sinds dagen over de %or alt- heeft alle ellende, die er reeds fc,Ccee vele tekorten bestond, nog eens heerd en verergerd. Wel kijken de bewoners van de Oostenrjjksche hoofdstad nu eens niet op tegen het eeuwige puin, dat in alle stadsdeelen gaten in de huizenrijen geslagen heeft. De Stefanus-dom ziet er weer eens ouderwetsch uit, nu de sneeuw het pro visorisch gerestaureerde dak geen an deren aanblik dan vroeger geeft. Het Prater heeft weer lets van zijn vroegere charme teruggekregen, door de armoe de verdoezelende sneeuw. Deze sneeuw is er maar al te goed toe in staat, want reeds vier en zestig centimeter dik ligt zij over de stad. Het verkeer is stilge legd. De weinige auto's, die er reden, blijven nu in de garage; als ze tenmin ste niet ergens in de stad zijn vastge- ioopen. Het verkeer ligt stil, de fabrie ken zijn gesloten, de stroomlevering is stopgezet. Komt er aan de beproevin gen van Weenen geen einde? Het goud, dat de Amerikaamschë regeering deas week heeft teruggegeven aan Oostenrijk tot een waarde van 600 millioen Fran sche francs, kan slechts een schralen troost vormen. eb eerste groobs officiieele feest, Hdat ter eere van de Engelsche koninklijke familie in Kaapstad werd gehouden, is niet zonder inciden ten verloopen. Erger nog, men spreekt zelfs van een schandaal. En er kwam geen einde aan, voordat politie en mi litaire autoriteiten een einde aan de wanordelijkheden hadden gemaakt. Vol gens officieele verklaringen begonnen de ongeregeldheden, toen de juffrouwen van de vestiaire haar post verlieten om de koninklijke familie te gaan zien- Met het gevolg, dat verschillende dames, die wilden vertrekken, zelf hun mantels gin gen halen. Toen hierover een gerucht de zaal bereikte, ontstond er bijna een pa niek. Ieder snelde naar de vestiaires om te voorkomen, dat anderen er met hun meestal kostbare kleeren vandoor zou den gaan. Over het groote vertrouwen, dat deze leden van de Kaapstadsche So ciety blijk gaven in elkaar te stellen, spreken we hier maar niet verder. Groot is dit zeker niet geweest, want het aan tal gasten in de vestiaire groeide iedere minuut. De verwarring hield gelijken tred. Het duurde niet lang, of iedereen greep links en rechts naar kleedingstuk- ken, zonder te k-jken of zij wel de juiste waren. Het natuurlijke gevolg waren heftige woordenwisselingen, gevechten en alles wat in dergelijke omstandig heden pleegt te geschieden. De mannen schoten hun vrouwen te hulp, terwijl de politie en de soldaten zich tegen dit front keerden. Dit weerde zich echter kranig en vele soldaten gingen met opengekrabde gezichten naar hun ka zernes terug. De Kaapstadsche pers zwijgt maar over de heele rel, omdat de koninklijke familie op het bal aan wezig was. Schande over hem, die er kwaad van denkt. eJPI :V".' - r •- //-A,/!?.,,,/: Nadat de vorige week de wegen en de trambaan naar Volendam sneeuwvrij waren gemaaktzijn ze tengevolge van de stuifsneeuw weer onbegaanbaar geworden. Twee compagnieën territoriale troepen hebben thans met behulp van een bulldozer voor de tweede maal trambaan en wegen vrij gemaakt (Van onzen parlementairen redacteur) Wij moeten niet streven naar een zoo goed mogelijk groot leger, wij moeten streven naar een zoo sterk mogelijk goed leger, zoo verklaarde minister Fiévez Donderdag laat in den middag in do Eerste Kamer tijdens de behandeling van de Begrooting van Oorlog, daarbij wij selijk in het midden en het aan de eischen van de toekomst overlatende of dit leger groot dan wel klein dient te zijn, doch slechts als voorwaarde stellend, dat het goed moet zijn. Uiteraard is het niet wel doenlijk thans in détails en op papier omvang en indeeling van ons toekomstige leger vast te stellen, doch de minister heeft zich ook onmachtig verklaard thans een eenigszins vast om lijnde doelstelling voor het leger aan te geven. Dit deed hy evenmin bü de be handeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer. Het verschil tusschen toen en nu was van tweeërlei aard: hy zei het met redenen omkleed en hij gaf toch wel eenige zeer concrete punten aan als taken, die het leger in de naaste toe komst wachten. Men begrijpt dus, dat er bij dit debat nogal gesproken is over de groote Ujnen, waarlangs onze legeropbouw zich moet voltrekken. In hoofdzaak ging het debat daarbij tusschen den minister en den ka tholieken woordvoerder, den heer van Voorst tot Voorst, aie hiermede het gemis aan visie op de groote lijnen, dat de Tweede-Kamerfractie eenige maanden geleden had vertoond, thans op een zeer gelukkige wijze vergoedde. De heer van Voorst tot Voorst sprak zich zeer concreet uit over de taak, die ons leger ln de toe komst zal hebben. Hij acht die taak be paald door drie factoren, t.w. de buiten landsche politieke situatie, de eischen van onze nationale veiligheid en de plicht om orde en rust binnen het Rijk te hand haven. Het eerste aspect van deze taak, zoo verduidelijkte hij nader, wordt be- heerscht door ons lidmaatschap van de Uno. In de Uno echter teekenen zrich machtsgroepeeringen af en het is voor hem een uitgemaakte zaak. dat wij ons zullen dienen aan te sluiten bij' die machtsgroepeering', welke ons bet naast staat. Welke dat Is, daaromtrent Het hij geen twijfel bestaan. Wat de waarborging van onze nationale veiligheid betreft was de heer van Voorst van oordeel, dat wü er ons op moeten voorbereiden, dat wij zoo noodig zelf standig kunnen optreden. Al ziet hy de hieraan ten grondslag liggende veronder stelling zich wel niet zoo spoedig meer verwezeniyken, het ontslaat ons niet van den plicht de integriteit van ons terri torium te handhaven. In dit verband sprak hij met voldoening over den Raad tot militaire verdediging van het Konink rijk en de totstandkoming van den Rijks staf. Hij meende alleen, dat de groote vraagstukken, die zich juist in verband met Indië aan de aandacht van deze lichamen opdringen, niet ertoe mogen leiden, dat de definitieve organisatie van onze totale weermacht daardoor op den achtergrond raakt. Met al deze dingen voor oogen, meende de heer van Voorst, dat het zeer wel mogelijk moet zyn de taak van onze toekomstige oorlogs- en vredesorganisatie uit te stippelen. Zoover wild 3 minister Fiévez hem niet volgen. Hij wees erop dat het ook na 1918 drie jaren geduurd heeft voor de leger leiding weer langs vaste ïynen kon wer ken, en toen was de situatie heel wat gunstiger voor ons dan thans. De vraag welke onze bijdrage aan een internatio nale strijdmacht moet zijn, achtte hij op dit oogenblik niet te beantwoorden. Het eenige wat wü ons voor het heden moe ten afvragen iswat kunnen wy dus doen? De minister sprak hierby op veel- beteekenende wijze over het in ver band tot elkaar brengen van de Neder- landsche en de Belgische weermacht. Hij zou het ongerymd. vinden als men in Nederland en in België op dit gebied ieder zijn eigen weg zou gaan zonder iets van elkaar af te weten. Als is er dan in details geen plan vast te stellen, toch kunnen wij wel Iets doen. Dat „iets" om schreef de minister als met de uiterste behoedzaamheid voortschrijden, maar daarbij wees hU met zooveel woorden als de primaire taak voor ons leger in ce naaste toekomst aan; Indië en Duitschland. Het groote woord „Duitsch land" is er dan eindelijk officieel uit. Ditj wat de groote politieke lijnen betreft. Nog andere, belangrijke kwes ties kwamen aan de orde. De minister zegde rondweg den strijd aan niet alleen tegen den Byzonderen Vrij- willigen Landstorm, waarvan bet reeds bekend genoeg was, dat hy er niets van moet hebben van A.-R. en C.-H. zyde had men daarvoor ge pleit maar ook tegen de nieuwe creatie van de „Volksweerbaarheid". Voor dergelijke para-militaire organi saties, in welken vorm dan ook, ziet de minister geen plaats. Zij behooren niet te bestar.n. Wat er dient te gebeuren, moet in en door het leger zelf geschieden. Een Volksweerbaarheid, zeide hij, brengt verdeeldheid, groepeeringen van bepaal, de geestelijke stroomingen uitgaande. Zij tast het groote goed aan, dat wy op de periode van vóór den oorlog ge wonnen hebben: het vast geworteld zijn van het leger in het heele volk. We hebben het thans zoover, dat het leger boven de sfeer staat van de partij politieke tegenstellingten. Daar moeten we het houden. Ook opvoeden van een soldaat in burgerdeugden achtte de minister een goed ding, doch slechts in algemeenen staatkundigen zin. Als hei waar is, dat de Nederlandsche soldaat een burger is in uniform de minis ter voelde wel wat voor die gedachte dan moet hU later aan deze algemeene burgerdeugden, die hy in het leger ge leerd heeft, te herkennen zijn als een soldaat in burger. Op een vraag van den heer Vixse- boxse (C.H.) of de minister den vol strekten waarborg kan geven, dat er voldoende troepen in Indië aanwezig zijn, luidde het antwoord zeer beslist, dat de troepensterkte in Indië vol doende is voor alle taken, welke zich kunnen voordoen. De troepen, die er voortaan heen zullen gaan, gaan niet meer tot versterking, maar tot aflos sing Ook de „welfare" in Indië is thans op een bevredigende hoogte ge komen. In antwoord op wat "de heer Koeje- mans over de generaals Spoor en Kruis had opgemerkt, verklaarde de minister, dat generaal Spoor zeer zieker niet naar een bloedbadje streeft. De regeering heeft het volste vertrouwen in hem. Iets anders is natuurlijk, dat wy wel zullen ontreden, wanneer het schenden van het bestand blijft doorgaan. Ook generaal Kruis heeft het volle vertrouwen van den minister. Hy is ervan overtuigd, dat de generaal zonder eigen streven de staatkunde van de regeering ten uitvoer zal leggen. De minister deelde nog mede, dat het onmogelijk is alle onderwijzers en leeraren vrij te stellen, evenals alle boerenzoons, die een bedrijf leiden. Verder vernam men. dat een wetsontwerp tot verbetering van de voorziening van oorlogsslachtoffers her departement verlaten heeft. Waarschijnlijk zal i„ Maart a.s. voor kinderen van 0 en 1 jaar een bon kunnen wtTden aangewezen voor een stukje toiletzeep van Deensch fabrikaat. In April a.s. zal dan een ben volgen voor de kinde ren van 2, 3 en 4 jaar. Deze Deen sche :oiletzeep is kenbaar aan den opdruk „Made in Denmark". In verband met het groote tekort aan grondstoffen voor de zeepfabricage is de regeering er n.l. toe overgegaan een party toiletzeep in Denemarken aan te koopen. Deze zeep heeft het normale gehalte aan vetzuren van 80%. De na druk wordt er op gelegd, dat uitslui.end voor deze Deensche zeep een prijs van f 0.37 per stuk is toegestaan. De prys van Nederlandsche toiletzeep blijft f 0.25 lot f 0.27 per stukje van 90 gram. Langstraatsche schoenfabrikan ten zijn van oordeel, dat, alhoewel de productie nog niet op het voor- oorlogsche peil is, de productie van schoenen toch zoodanig is. dat de behoefte kan worden gedekt. Men heeft een verzoek tot den minister gericht de schoenendistributie Op te heffen. In fabrikantenkringen koestert men de verwachting, dat ruim 700.000 paar schoenen per maand kunnen worden gefabriceerd, waarby dan circa 40.000 paar zouden komen uit de productie van thuiswerkers en kleine fabrieken. Voorts zouden, volgens deskundigen, ongeveer 3 millioen paar schoenen zijn ingevoerd, waarvan een belangrijk deel van min dere kwaliteit en duurder in prijs. Te Enschede is een wagon met bijna 600 radiotoestellen gearriveerd, welke de be woners van deze stad indertijd aan de Dultschers hebben Ingeleverd. De toestel len werden in Praag opgespoord. Men zal spoedig een begin maken met de terug, gave der toestellen aan de eigenaren. rechtmatig» yy Aangezien in de republikeinsche pers in Indifc de Nederlandsche oorlogsschepen herhaaldelijk met den naam „Nica-piraten" worden betiteld, en hun actie als zeeroof wordt aangeduid, is het goed, het optreden dezer schepen nader uit een te zetten. „Nica-piraten"? By patrouille- dienst ter zee worden voortdurend prauwen en ook grootere vaartui gen aangehouden en gecontroleerd. Hierby wordt niet van het oorlogs recht uitgegaan, maar van het ge wone vredesrecht, d.w.z. er is geen blokkade, contrabanderecht wordt niet toegepast en ook het prijs- recht, de verbeurdverklaring van vijandelijk eigendom zijn niet van toepassing. Wat in feite gebeurt is uitoefening van controle op de naleving van de ge wone Nederlandsch-Indische wetten het wetboek, van strafrecht, als ook eventueel controle of afdwinging van andere wetten, als uitvoer-verboden toepassing van fiscale wetten e.d. Een vaartuig, dat schuldig wordt be vonden aan overtreding van een van deze wetten, wordt opgebracht naar een Nederlandsch-Indische haven en al daar overgegeven aan den civielen rech ter, die een rechterlijk vonnis velt. De beschuldigde krygt het volle recht zich te verdedigen en zich eventueel van rechtskundigen bijstand te verzekeren. Het is voor den rechter veelal moeilyk tot een juiste beoordeeling te komen. Immers, strafbaar is het verleenen van steun aan opstandige krachten en het komt er nu op neer te bewyzen, of een lading voor dergelijken steun bestemd is. Meestal moet hierbij met aanwijzin gen worden volstaan. Om een voorbeeld te noemen: Een lading suiker van Java is bestemd voor een haven in Borneo. Dit is op zich zelf al eenigszins verdacht, omdat de „republiek" den handel met „Nica-ge- bieden" verboden schijnt te hebben, zoo dat het toestaan van dergelijk vervoer wel een bijbedoeling zal hebben Nu wordt de prauw nabij een streek aan getroffen, waar vijandig gezinde pro pagandisten werkzaam zijn, en wij we ten, dat suiker veelal als propaganda materiaal wordt gebruikt om de Bevol king van het heil dat de „republiek" brengt te overtuigen. De aanwijzingen kunnen voldoende worden geacht voor het leveren van het wettig bewijs, maar anderzyds zijn prauwen door weer en wind vaak ver gederouteerd, hetgeen weer een punt ten faveure van be klaagde is. Soms wordt de suiker dan maar door de Nigeo opgekocht. Het is dan zeker, dat zij niet voor propagan dadoeleinden gebruikt zal worden en de prauwenvoerder lijdt geen schade. Een andere moeilykheid is het bewys dat een lading gestolen Nederlandsch eigendom zou zijn. Ook dat is vaak niet te leveren. Dit heeft tot gevolg, dat veel „gestolen waar", waarvan betwijfeld moet worden of het bewijs geleverd kan worden en waarvan het opbrengen dus veelal een eisch tot schadevergoeding kan uitlokken, wordt vrijgelaten. Zoo als men hier ziet, stelt de Staat zich bij de contróle van de zeevaart dus op een zuiver juridisch standpunt. Dit is by de meeste prauwenvaarders dan ook zeer goed bekend en by het naderen van een Nederlandsch oorlogsschip ko men zij eigener beweging langszij om aan te toonen, dat zij bona fide zyn By deze „piraterie" onzerzijds wordt dan ook practisch nooit van wapens ge bruik gemaakt, zoodat zy geen slacht offers kost. Als een prauw met verboden la ding b.v. vuurwapens of andere ze ker voor de strijdorganisatie be stemde zaken, wordt aangehouden en het vaartuig kan door omstan digheden. niet worden opgebracht, wordt het wel vernietigd, maar steeds nadat de opvarenden van boord zijn gehaald. Ook in dat ge val. wordt een proces.verbaal aan het gerecht overhandigd. Roman uit den bezettingstijd ^door Hans Verhoeven. 28) „Wat!?" Maarten stond abrupt stil, het Am- sterdamsche verkeer waasde voor zijn oogen. Zonder het te beseffen had hij Annie's arm vastgegrepen en met een blik, waarin schrik, vrees en verwón- dering waren dooreengemengd, keek hij voor haar langs naar Anton. „Joop ziek Eén kort oogenblik stonden de drie jonge menschen als een vreemde groep bijeen. Anton herstelde zich het eerst. „Kerel, als ik had kunnen vermoeden, dat je er zóó van zou schrikken, had ik 't er niet uitgeflapt!" Maarten kon nog geen woord over zyn lippen krijgen. Hij bemerkte nog steeds den arm van het meisje met een vasten greep te omklemmen en kleurde. Hy trachtte zich te beheerschen, want hij wilde weten wat hem was verzwegen, alles over haar weten „Kom, laten we langzaam doorloo- pen," drong Anton aan. Hy wist geen woorden te bedenken om Maarten ge rust te stellen, hoopte vurig dat Annie die "taak van hem zou overnemen. Pijn- lyk trof het hem een kleine tragedie te hebben opgeroepen. Dat Groenveld er zoo op zou reageeren, kon hy onmoge- ïyk vermoeden. „Kom,' herhaalde Annie zacht en te- slist, Zij was diep geschokt en voelde met vrouwelyke intuïtie aan, welk een slag de conventioneel bedoelde opmer king van Anton voor Maarten betee- kende. „Maarmaar.... vertel dan toch eens.... wat teeft ze gemankeerd, is ze weer beter?" Joop ziek, kreunde het in hem en hy had haar in gedachten verweten niets van zich te laten hoorenDe kille wreedheid van dien achteloos gespro ken zin hamerde nog in hem na: Hebt u gehoord, dat Joop van Rhyn zoo ziek is geweest? Neen, hij had niets gehoord, hij mocht niets van Joop weten. Uit de verte klonk de stem van Annie: „Zij heeft kou gevat, doordat zij klets nat was thuisgekomen. Daaruit is een ernstige longontsteking ontstaan, met zware koortsen. Gelukkig knapt ze weer aardig op. Volgende week zou ze naar huis mogen, hebben we gehoord". Zy liepen zwijgend verder, zoo lang, tot de stilte tusschen hen beklemmend werd. Bij het Spui scheidden hun wegen zich. Maarten gaf zy'n reisgenooten mechanisch een hand en wandelde weg, diep in gedachten. De anderen keken hem na tot hij in het gewoel was ver dwenen „Hij schijnt het wel te pakken te heb ben". Nu het incident achter den rug was, legde hij weer een tikje ironie in zyn toon. Annie, haar blik donker van oprecht medegevoel, schudde afkeurend haar hoofd. „Ik heb' echt met den jongen te doen", zei ze. „Oordeelen jullie niet veel te hard over hem?" „Ik geloof, dat jy te veel met je hart denkt en te weinig met je verstand. Maar kom, we zyn een dagje uit en we hebben allen ernst in Ruigendam ge laten". Hij lachte in haar opgeheven gelaat, gaf haar een arm en trok haar mee. Den dag na Driekoningen kwam Joop thuis. Begeleid door haar oom, was zy. als een kostbare zending ingepakt, per auto van Deventer naar Ruigendam vervoerd. Direct na haar aankomst stond zij onder de strenge contróle van haar vader; hij onderzocht haar, con stateerde een lichte verhooging en stuurde haar onverbiddelijk naar bed. Zij was te moe om er zich tegen te verzetten. Veertien uur slaap maakten haar weer vrywel fit, al gevoelde zy zich nog niet tot groote dingen in staat. Voor loopig gold dan ook het voorschrift, 's middags een tijdje te gaan rusten. Ofschoon zij geheel genezen was ver klaard, zou er toch nog wel een maand je overheen gaan, voordat zy de oude mocht worden genoemd. Haar frissche blos was nog niet teruggekeerd, haar oogen stonden vermoeid en er lagen donkere kringen onder. De gedachte aan Maarten deed byna pijn. Gedurende de lange weken, waarin zij doodziek was geweest, doch in staat na te denken over hun verhouding, liet die haar geen oogenblik met rust. Zij werd vooral geplaagd door het zelfver- wyt hem niet direct na aankomst te heb ben geschreven. Later kon dat niet meer. Op den tweeden dag van haar ver- blyf in Deventer was zij door een natte sneeuwbui overvallen. Zy kwam rillend terug en ofschoon zy zich direct ver kleed had, kon de koorts niet meer wor den gestuit. Haar rechter long bleek te zijn aangedaan en er deden zich al lerlei complicaties voor. Dagenlang wankelde zij op den smallen rand tus schen leven en dood. Izy herinnerde zich uit die eerste periode niets. Dokter Van Rhijn kwam over en vond zyn dochter in capabele handen. Desondanks week hij acht en veertig uur niet van haar zyde moest daarna terug, kon er niet in slagen een plaatsvervanger te vinden, doch maakte nog enkele malen de lange reis, tot het gevaar was ge weken. Toen kon hy haar met geruster hart overlaten aan de zorg van zijn collega. En nu was zij dan weer in haar oude, vertrouwde omgeving en het zag er wel naar uit, dat zy er den eersten tyd zou biyven. Haar plaats in de apotheek van haar vader was door een jonge assis tente ingenomen, zoodat zij zich niet behoefde te vermoeien. Nadat Joop volkomen opgefrischt was ontwaakt en tot groote voldoening van haar moeder meer dan haar rantsoen als ontbijt had gebruikt, moest zy nog een half uur, schijnbaar verdiept in een boek, by den haard doorbrengen, alvo rens zy ongestoord van de telefoon kon gebruik maken. Haar vader was vertrok ken om enkele patiënten te bezoeken en haar moeder organiseerde met Martha de huishouding. Zij sloeg het nummer aan van het gemeentehuis en hoorde oogenblikkelijk de bekende stem van Maarten. Het gaf haar een schok van tiydschap. „Schrik niet, ik ben het, Joop. Lang geleden, hè?" Zij probeerde luchtig te spreken, doch zy voelde zich vreemd verlegen, byna ontroerd. Het kan natuurlyk voorkomen, dat gewapend optreden noodzakelijk is, voornamelijk wanneer zich prauwen met gewapenden in zee bevinden. Gewooniyk kan dan ook worden volstaan met aan houden, ontwapenen en opbrengen, maar het kan voorkomen, dat een dergelvke prauw zich hieraan door vlucht tracht te onttrekken en zoo dicht bij de wal is, dat déze poging tot ontkomen zou slagen. In dergelijke omstandigheden moet er echter toe worden overgegaan het vaartuig tot zinken te brengen. Het gerechtshof te 'sGTavenhage heeft P. Melchers uit Amsterdam, die in 1938 wegens mishandeling van Mussert tot tien dagen gevangenis straf werd veroordeeld, vry®espro- ken. Melchers, die Mussert tijdens diens be zoek aan Amsterdam-Noord op het Blaw-Zand een klap in het gezicht zou hebben gegeven, werd inde~tijd tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Na den oorlog diende hy een revisiever- zoek by den Hoogen Raad der Neder landen in. De Hooge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof te 'sGraven- harje. Getuigen verklaarden, dat zy in dertijd niet in staat waren geweest, den juisten gang van zaken te vertellen. Het Haagsche gerechtshof vernietigde het Amsterdamsche vonnis, verklaarde Mel chers niet strafbaar te achten en sprak hem vry. De activiteit van den C.C.D. werd l11 Decemiber 1946 onverminderd voortgezet. Het aantal geconstateerde overtredingen en inbeslaggenomen goeaeren is lager dan ln de twee voorafgaande maanden Oc tober en November. ma«r hooger in December 1945. Deze vergelijking geeft eenigszins een beeld van den huldigen omvang van den zwarten hanctel. zoo kregen ongeveer 5500 personen een pro- oes-verbaal, 165 personen werden in ver zekering gesteld en ln 1488 gevallen wer den diverse artikelen ln be6lag genomen. Onder deze goeaeren nemen granen, zaden en peulvruchten met 180.000 kg. de eer ste plaats in, gevolgd door 90.750 sigaren en sigaretten, 87.600 kg. groenten en fruit, 76 000 kg. vlas ruim 50.000 eieren. Voorts komen op de lyst o.a. voor vee. vlsch, vleesch, aaraappelen, zuivelproduc ten, Jenever en suiker. De Almelosche rechtbank heeft den roofoverval behandeld, die 14 October 1946 op de Boerenleenbank te 3una bij Wierden werd gepleegd. Drie verdachten S„ N. en P. stonden terecht, drie bekende figuren uit de Illegaliteit, die ervan be schuldigd worden dezen roofoverval, waarbij een portefeuille met f 9000 werd buitgemaakt, gepleegd te hebben. De ge- tutsenverklaringen wezen uit. dat N. de aanstichter van het complot is geweest en de plannen heeft ontworpen om P~ die in financieels moeilijkheden verkeer de, te helpen. Verder bleek, dat deze drie mannen zich moeilijk uit de sfeer van de illegaliteit konden losmaken. De officier van Justitie, mr A. de Wa'.- le. eischte tegen P 2Jaar, tegen N. 1'4 jaar en tegen S. 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 4 Maart a.s. 14 Februari is voor de eerste maal te Batavia een staking uitgebroken, die inmiddels weer is geëindigd. Ongeveer 200 arbeiders, werkzaam bij de NTRTIO 'Nederl.-Indische Rehabilitatie Tech nische Industrie Organisatie) kwamen dien dag niet op het werk. De staking hield eenerzijds verband met loon- eischen; in hoofdzaak speelden gevoels argumenten, verband houdende met het ontslag van een der werknemers, een rol. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3