i Onjuiste conclusie Strengste winter sinds menschenheugenis Niet meer sneeuwval dan in andere jaren SNEEUWSTORMEN OVER DE WERELD BANK OF ENGLAND BIJNA BANKROET Schandelijke bevoorrechtingen en corruptie vierden hoogtij Christelijke Levensstijl Pruisen wordt entbonden 41 Engelsche steden weer geïsoleerd DE ONTVLUCHTING VAN MOOYMAN Tot hoofd en hart Alles wel op Soestdijk 150 jaar geleden WREEDE STRAF VOOR VALSCHE MUNTERS Zelfmoord van Hitier en Himmler Politie krijgt nieuwe uniformen Groote aanval bij Medan Man van den dag ZATERDAG 22 FEBRUARI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23780 Prinses Marijke op het witte doek j Evenveel bankiers als drukpe ersen Het weer Engelsch model met marinepet GEEN VERKEER OVER AFSLUITDIJK De Nederlandsche Ambassadeur te Moskou GELUKWENSCHEN VOOR PRINSELIJK PAAR Prins Bernhard zal via de radio bedanken PROF. BOEKE TE BATAVIA AANGEREDEN LORD MOUNTBATTEN Het is niet voldoende goed te doen; het moet ook op een goede wijze geschieden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mjn. hoogte. De administratie behoudt zich net recht advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. cc* Het is vel een heel vreemde eonciu- sie, welke „Het Vrije Volk" vast knoop^ aan haar beschouwing over het jongste Herderlijk Schrijven, waarin de Bisschoppen, aan de hand der Pause lijke Encyclieken, in duidelijke woorden wijzen op het groote gevaar van het communisme. Na de oorzaken van de steeds scherper wordende tegenstelling tusschen Rome en Moskou nog eens gereleveerd te hecben, meent het democratisch-socialistisch blad naar aanleiding van dezen Vastenbrief een pleidooi te mogen houden voor zijn eigen politieke standje, daarmede blijk gevende niets van de beteekenis en den geest van dit Bisschoppelijk Schrijven begrepen te hebben. Het blad wenscht niet te twisten over de oude vraag of het historisch materia, lasme een levensbeschouwing is en schrijft in verband hiermede: „De eenige socialistische partij in Ne derland, de Partij v. d. Arbeid, staat, zoo als bekend is, niet op 'n anti-godsdiensti materialistisch standpunt en ziet in de politieke beginselen, die zij huldigt, geen grondslag voor een levensbeschouwing, laat staan een materialistische. Zoo verandert de Vastenbrief niets aan de na de bevrijding door het Episcopaat gevolgde gedragslijn, die het katholieken mogelijk maakt zich politiek te argani- seeren naar eigen inzicht, mits zij van de communistische partij en haar man telorganisaties verre blijven." De bedoeling van „Het Vrije Volk" is duidelijk: het is u, katholieken, welis waar verboden u bij de C.P.N., de E.V.C. of mantelorganisaties der C.P.N. aan te sluiten, „maar het is u niet verboden u politiek te organiseeren in de Party van den Arbeid Als er iets aan het jongste Herderlijk Schrijven vreemd is, dan is het wel déze suggestie. Wy weten niet of de schrijver in „Het Vrije Volk" den geheelen brief gelezen heeft, anders zou hij in hetzelfde Schrij ven de volgende passage hebben aange troffen „Onverkort geldt ook thans, dat het gematigd socialisme niet kent de verhe ven doelstelling van het leven-in-de-ge_ meenschap, als gericht op de eer en glo rie Gods en de verwerving van het tijde lijk en eeuwig geluk van den mensch. „En," zoo vervolgt de H. Vader: „al be vat het socialisme, evenals alle dwalin gen een of ander element van waarheid (wat de Pausen wel nooit ontkend heb ben), liet is nochtans gebaseerd op een eigen maatschappijleer, die met het ware Christendom niet te vereenigen is Het is onmogelijk degel ij k ka tholiek te zijn en tegel ij k socialist in den waren zin v,an het woord." (Quadragesimo Anno no. 120) Misschien mogen wy in dit ver band tevens nog eens herinneren aan het Schrijven van het Epis copaat van 12 Mei 1946, waarin he Bis schoppen met nadruk verklaarden, dat voor Hun overtuiging de naleving der zedelyke normen van het Christendom in gegeven omstandigheden het best gewaarborgd wordt door de Katholieke Volksparty. Ook al werkt de K.V.P. op het oogen- blik in de regeering samen met de P. v. d.. A„ dan wil dat geenszins zeggen, dat ook maar iets van het bovenstaand standpunt van het Episcopaat is gewij zigd. De onjuiste, bijna brutale, conclusie van het socialistisch blad in zijn beschou wing over den Vastenbrief bewijst ten overvloede nogmaals, hoe noodzakelijk het voor ons katholieke volk is, de waar. schuwende woorden onzer Bisschoppen, ook weer in dit Herderlijk Schrijven ge uit, ter harte te nemen, om toch vooral, juist in dezen, ook op geestelijk gebied zoo ontwrichten tijd, onze eigen katho lieke bladen te lezen. (Van onzen meteorologischen medewerker te Amsterdam.) Nu opnieuw een sneeuwstorm de Nederlandsche hoofdstad teistert en het verkeer belemmert, behoeven wij onzen lezers na alle koude en ellende, die deze winter bracht, niet te vertellen dat wij een strengen winter hebben. Maar bij hen, die kleumend zitten in hun onverwarmde huizen, zal wel eens de vraag gerezen zijn, hoe streng deze winter nu eigenlijk is. En de sportieven onder hen zullen zich misschien er nog over kunnen verheugen, als zij hooren, dat de winter 1946'47 practisch alle records geslagen heeft. Deze winter is de recordwinter aller tijden. Deze winter „sloeg" winter '41'42, tot dan toe winter no. 1, den barren mobili- satiewinter van 1940, den historischen winter van 1890, den strengen winter van 1929 en den befaamden winter van 1917. Daarbij komt, dat deze winter zoo'n enormen psychologischen indruk maakt, want wij kunnen niet als in 1940 onzen kolenhandelaar opbellen en zeggen: stuur mij eens 5 mud kolen. We kunnen niet een paar nieuwe schoenen zoo maar koopen om door de sneeuw te waden of een taxi nemen of den gashaard aanzet ten. Men doet dus goed de psychologische zijde van den strengen winter in het oog te houden als men naar de verhalen luistert van „tijdgenooten", „ouden van dagen" en andere ooggetuigen. Ons behoort nu te interesseeren hoe streng de winter objectief is en dat kan men tenslotte alleen nagaan aan de hand van de cijfers. Wat de lengte van dezen winter aan- aat, herinneren wij er aan, dat op 14 Dec. 1946 de vorst streng inviel. In de middag-uitzending van 15 Deo. deelde de omroeper mede, dat voor het eerst in de historie na 24 uur vorst vrijwel alle ijs banen in Nederland geopend konden wor den. Het bleef extreem koud tot vlak voor Kerstmis. De toen ingevallen dooi zette echter niet door. De temperatuur schommelde tusschen 1 en 3 gr. C- en op 4 Jan vroor het weer 2 gr. C. Van 5 tot 8 Jan. was de vorst weer streng. In Amsterdam tot 12 gr. Op 9 Jan. was de Oceaandepressie weer aan de winnende hand enhet eerste record, dat deze winter sloeg was merkwaardigerwyze een warmte- record. In Maastricht steeg op 17 Jan. de temperatuur tot 17 gr. C. 63 gr. F., volkomen voorjaarstemperatuur, die in Nederland in Jan. nog nooit voorgeko men was. In Amsterdam kwam de temperatuur echter niet hooger dan 10 gr. C. Maar de yskorst, die zich in beide vorstperioden gevormd had was zoo dik, dat het ys nog niet geheel verdwenen was, toen de derde vorstperiode, inge luid door mist en rijp op 21 Jan. inviel, en het is hierom, dat wy de lengte van dezen winter rekenen van 14 Dec. af. Tot nu toe het einde is nog niet in zicht duurt de winter dus 70 dagen, Van de plechtigheden op het Paleis Soestdijk, n.I. de inschrijving in den Burgerlijken Stand van Prinses Maria Christina, hebben operateurs van het filmjournaal „Necriands Nieuws" een opname vervaardigd, terwijl daarna met toestemming van Prins Bernhard de gelegenheid werd geboden, een op name te vervaardigen van de jong geborene met de drie prinsesjes. Deze opnamen zijn goed geslaagd en zullen van heden af in het journaal „Neer- lands Nieuws" verschijnen. hetgeen al een record is. Maar.... er werden meer records geboekt. In Amsterdam waait sinds den nacht van 20 op 21 Jan. de wind uit oostelijke richtingen en sinds den nacht van 21 op 22 Jan. is de temperatuur niet meer bo ven he vriespunt gekomen. Een onafgebroken reeks van 30 ijsda gen heeft zich in Amsterdam nog nooit voorgedaan. Het totaal aantal ijsdagen in Amsterdam is voor dezen winter tot nog toe 44 (193940 zoowel als 1941—42 eveneens 43). Dat men dezen winter niet ten onrechte als zoo uitzonderlijk koud ervaart, kan ook uit andere cijfers bewezen worden Tijdens dezen winter vroor het tot nog toe op 48 dagen en niet minder dan 44 daarvan waren ijsdagen, dagen, waarop de temperatuur niet boven het vriespunt komt. Ter vergelijking diene, dat in 1941 1942 43 ijsdagen vielen op een totaal van 76 vorstdagen en in 19391940 telden wij 43 ijsdagen op een totaal van 63 vorstdagen. Deze winter pakt dus wel heel erg aan. En dit blijkt ook wel uit het aantal dagen, waarop de temperatuur daalde tot beneden 5 gr. C In deaen winter heb ben wij reeds 38 van deze dagen te verdu ren gehad tegen 34 in 19391940 en 30 in 1941—1942. Het aantal dagen, waaroo de temperatuur daalde tot beneden 10 gr is merkwaardigerwijze in Amsterdam ge lijk aan de genoemde winters (tot nog tóe) en wei 11. En nu het karaktergetal. Het karakter getal van een winter is de halve som van de minimum- en de maximum-temperatu ren Tot op flit moment is dit totaal voor Amsterdam reeds 256, vergeleken met 230 in 1941—1942 en 204 in 1940—1941. De gemiddelde temperatuur over Januari en Februari spreekt even eens een duidelijke taal. Hoe vreemd het ook klinken moge, de officieele, gemiddelde maand-temperaturen liggen in Amsterdam boven het vriespunt. Welnu, in Amsterdam was de gemiddelde Jan—temp., ondanks den hevigen dooi in het midden van de maand, 0.6 en tot nog toe is de ge middelde Febr—temp. 5.9 gr., het geen een record voor alle tijden voor alle maanden beteekent. De sneeuwval is minder groot dan in overige strenge winters, doch de felle oostenwind heeft o.a. in Noord-Holland enorme sneeuwverstuivingen veroor zaakt, terwijl het alleen sneeuwde bij matige tot strenge vorst, zoodat ieder vlokje raak was. Terwijl wij dit schrij ven, sneeuwt het weer bij 6.1 gr. C. Wellicht wordt dus ook nog het sneeuwrecord geslagen. Dr. de Groot verzoekt ons mede te deelen, dat de gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana in alle opzichten bevredigend is en dat ook de jonggeborene het uitstekend maakt.J Vrijdag werd Engeland door den he- vigsten sneeuwstorm van dezen winter geteisterd, terwijl deze storm zich later op den dag ook tot de Noordelijke graafschappen uitbreidde. De steden die zoo pas uit de sneeuw waren ge graven werden opnieuw geïsoleerd en de wegen dreigen opnieuw onbegaan baar te worden. Een ruwe zee dreigt den kolenaanvoer van Londen lam te leggen, doch vanefchtend slaagden 23 kolenschepen er in, juist voordat de storm losbrak, de Thames binnen te loopen. Ondanks het slechter wordende weer werden 3400 soldaten en 1361 voertuigen ingezet om de kolen van de mijnen naar de spoorwegdepots te brengen, doch de kolentreinen naar het Zuiden hadden met vertraging te kampen en sneeuwden in sommige gevallen reeds in. De wegen in Zuid-Engeland bevin den zich in slechte conditie en op som mige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog opgetast. Honderden schapen wer den onder de sneeuw begraven of kregen last van sneeuwblindheid en moesten worden afgemaakt. Enorme sneeuwjachten hebben van daag alle verkeerswegen van Oosten rijk versperd en Russische tanks kwamen in actie om te trachten de Weinig menschen zullen zich her inneren, dat in 1797, deze week juist 150 jaar geleden, de Bank of England bijna bankroet was. Twee factoren oefenden een overheerschen- den invloed uit in dat jaar: de oorlog met Frankrijk, gepaard gaande met een groote vrees voor invasie, en financieele moeilijkheden en ontevredenheid bij het volk. Veel geld werd uitgegeven voor de Britsche troepen, die op het continent vochten, of werd gepompt in geallieerde regeeringen door middel van leeningen, subsidies enz., daadwerkelijk veelal zon der gunstig effect op het verloop van den oorlog tegen Napoleon. De Centrale Bank moest voortdurend bijspringen om de regeering geld voor te schieten. William Pitt, de toenmalige minister president, had een weinig scrupuleuze politiek gevoerd ten opzichte van de Bank of England en was er in ge slaagd deze een lijdzaam instru ment te maker in de handen var de regeering. Ge durende vele ja ren moest de ver nieuwing van de privileges van de Bank betaald wor den met aanzien- ïyke voorschotten aan de regeering en Pitt had op een geslepen wijze alle limieten voor regee- ringsleeningen doen opheffen. Daarbij kwam nog, dat de Gouverneurs van de Bank fouten hadden begaan, waarbij de meest fatale de gevaarlijke opvoering harer eigen biljettenuitgiften was. William Pitt Men moet- niet uit het oog verliezen, dat in de 18e eeuw bankzaken zeer uit gebreid en belangrijk waren, doch in meerdere opzichten nog zeer primitief. Bankpapier was een betrekkeiyk recente uitvinding. Een kort aantal jaren daar voor werd het bedrag en ook de hand- teekening nog met de pen ingevuld. Iets eerder had men meerdere malen ge tracht orde te stellen op den chaotischen staat waarin de munten verkeerden. Verschillende malen werd nieuwe specie aangemunt om nagebootste en verjaarde munten uit de circulatie te helpen. Val- sche bankbiljetten werden herhaaldelijk in omloop gebracht. In een tijd van 20 jaren werden 309 valsche munters ter dood veroordeeld, hetzij dat zij uit el kander gereten werden of dat zij werden opgehangen, doch dit scheen den schrik er :iog niet genoeg te hebben ingejaagd. In dien tyd was men al aardig op weg een landelijk bankier te worden en bank biljetten te kunnen uitgeven, wanneer mer een drukpers bezaï. Niet alleen, dat op deze wyze veel waardeloos papier in on loop kwam, doch gedurende die geheele periode werd geweldig gespecu leerd. Het was een tyd van inflatie en hooge pryzen, waarby, in de oogen van het volk, alleen de bankiers en commis- sionnairs schenen te floreeren. Daaren boven vierden corruptie, sinecures en schandelijke bevoorrechtingen hoogtij. Oproer was aan de orde van den dag en meermalen werden aanslagen gepleegd op de Bank, die werd beschouwd als het symbool van financieele uitbuiterij. In het jaar 1797 brak tweemaal muiterij uit op de Spitheadvloot. De uitgaven van den koning en den Prins van Wales waren voor dien tijd fa buleus en de impopulariteit van den ko ning grensde aan het ongeloofelijke. De opvragingen van goud en munten von- Het is deze week 150 jaar geledeiu\ dat de Bank of England gedwongen was de inwisseling van haar Bankbiljetten tegen goud oj specie stop te zetten, in verband waarmede op 3 Mei 1797 een wet, de Bank Restriction Act, werd aangenomen. Naar aanleiding hiervan geeft onze Londensche correspondent een interessante beschouwing over de. ^ze historische gebeurtenis. den voortgang in Januari en Februari. In die maand bleek de Bank nog maar in het bezit van iets meer dan f 1 millioen aan muntgeld te zijn, hetwelk in een tempo van 100 duizend per dag verminderde. Een manifest van de Bank, dat op de muren van alle koffiehuizen werd aange plakt, deed weten, dat de Bank er goed voorstond, doch dit had geen uitwerking; eerst toen een Fransche landing in Wa les was aangekondigd, werd de koning uit Windsor naar Londen geroepen. Toen werd de Bank Restriction Act uitgeroe pen, waarbij contante uitbetalingen door de Bank werden verboden. De handelaren sprongen in de bres door het uitbrengen van een resolutie, van 4.000 handteeke- nlngen voorzien, waarbij de onderteeke naars zich verbonden geen bankpapier te zullen weigeren. Voor den eersten keer in de annalen der Engelsche financieele ge schiedenis werden deze toen uitgegeven in coupures onder 5. In dien tusschen- tijd werden Spaansche dollars van in be slag genomen schepen in omloop ge bracht, welke een overdruk van een klei nen kop van George den derde op den nek van den Spaanschen koning vertoon den. Dit gaf aanleiding tot publicatie van het volgende rijmpje: „The Bank to make their Spanish dollars pass Stamped the head of a fool on the neck of an ass" Maar'deze dollars gaven al spoedig aan leiding tot veel clandestienen handel en tot smokkelhandel In het buitenland, zoodat de Bank zich genoodzaakt zag ze terug te nemen, ook al waren ze valsch. Ondanks de door den Gouverneur naar voren gebrachte argumenten ontkende minister-president William Pitt, dat er eenig gevaar bestond. Een spotprent werd toen gepubliceerd waarop men William Pitt zag uitgebeeld, die een oude dame, die op ecu koffer zat, aanviel. Het was deze spotprent of de door R. B. Sheridan gehouden rede In het Lager huis, waarbij hij het had over een bejaarde dame in de City met veel crëdiet en een oude reputatie, die helaas in slecht ge zelschap was gekomen, die de oorsprong is geweest van de ook nu nog wereldbe roemde benaming van de Bank als de Old Lady of Threadneedle Street. i sneeuwbarrières te doorbreken, naar men zegt nog zonder succes. Kruiend ijs levert gevaar op voor de Donaubruggen en de regeering heeft tonnen explosieven gezonden om de ijsdammen op te blazen. Intusschen worden de meelvoorraden te Weenen angstwekkend klein, daar geen aan voer kan plaats hebben. Het weerkun dig instituut voorspelt thans een nieuwe koudegolf voor Oostenrijk. In het Oostelijk deel der Ver. Sta ten heeft Vrijdag de zwaarste sneeuw storm gewoed van dezen winter. De sneeuw lag op sommige plaatsen bijna 48 c.M. hoog. Hier en daar werden de scholen gesloten en het verkeer gestremd. 31 personen werden gedood. Zelfs in cle Zuidelijke staten Virginia, Maryland en Noord- en Zuid-Carolina werd zware sneeuwval gemeld. Ook in Tennessee en Georgia vroor het. Terwijl men in de Oostelijke staten met sneeuwstormen te kampen had, wachtte men in de Zuid-Westelijke ge bieden tevergeefs op den zoo noodigen neerslag.In Oklahoma heerscht een droogte, die al zes weken heeft aan gehouden. Naar thans blijkt, hebben Hitier en Himmler reeds in 1943 opdracht gegeven tot het vervaardigen van eyaankalicapsules, welke zij voor zelfmoord wenschten te ge bruiken, wanneer de noodzaak zich daartoe voor hen zou voordoen. Bij proeven op ge vangenen in concentratiekampen om de doeltreffendheid der capsules te onderzoe ken, stierven 60 gevangenen. Mooyman heeft een jaar onder gedoken gezeten en is daarna door de PRA 16 Maart 1946 in Alphen a. d. Rijn gearresteerd en opge sloten in de cellenbarakken van Scheveningen. Van deze barakken uit werd hij Donderdag met een aantal andere ge detineerden naar het armamentarium aan de Korte Geer overgebracht. Zijn ontvluchting werd eerst Vrijdagmorgen ontdekt en het onderzoek naar de juiste toedracht is nog in vollen gang. Aangenomen wordt, dat Mooyman bij zijn ontsnappingspoging hulp heeft gehad. Men heeft n.I. alle deuren, die alleen van binnenuit geopend en ge sloten kunnen worden, in goede con ditie bevonden. Wel heeft men bij één der deuren splinters op den grond aan getroffen, die van het hout zijn los ge sprongen bij een poging, het slot te forceeren. In het interneeringskamp is men bezig de verdachten, die Mooyman waarschijnlijk bij zijn vlucht behulp zaam zijn geweest, te ondervragen. Eenigen hiervan heeft men in aparte cellen opgesloten. Door de strenge vorst waren de grachten, die het ge bouw omringen, geheel dichtgevroren, zoodat de weersomstandigheden het Mooyman bij zijn vlucht wel erg ge makkelijk maakten. Deze week heeft men een groot aantal gedetineerden naar het armamentarium overgebracht zon de# de bewaking daar uit te brei den Hierdoor werd deze overbe last. Bovendien had men dezen eer sten dag nog geen volledig over zicht over de zoo juist gearriveerde gedetineerden. Mooyman heeft van deze situatie listig gebruik weten te maken. Onmiddellijk zijn alle po- litie-instanties gealarmeerd. Pogin gen worden in het werk gesteld den vluchteling te achterhalen. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Zuiden matige Oostelijke wind. Zwaar bewolkf met nu en dan sneeuw, tijdelijk overgaand in regen of motregen met plaatselijk nevel of mist. Temperatuur om het vriespunt. In het Noorden krachtige wind tus schen Oost en Noord-Oost. Zwaarbe wolkt met et dan sneeuw. Meest matige vorst. Zondag: Zon 7.4118.07, Maan 8.21—20.16. Maandag: Zon 7.39—18.09, Maan 8.36—21.33. Ter herinnering aan de geboorte van Prin ses Marijke is aan 's Rijks Munt te Utrecht een door de Haagsche beeldhouwster G. J. W. Rueb ontworpen geboortepenning ge. slagen. De voorzijde van den penning. (Van onzen Haagschen redacteur) Met de bedoeling de Nederlandscho politie haar Duitsche aanzien te ontne men, heeft de minister van Binnenland- sche Zaken voorschriften vastgesteld voor nieuwe uniformen. Het is de be doeling dat de politie-agenten zullen worden uitgerust met een zwarte service- dress naar Engelsch model en met een zwarte pet, naar het model van de Ne derlandsche marine. Het lagere personeel zal zijn distinc tieven op de mouw dragen, de hoogere rangen op de revers van den openstaanden kraag. Zij zullen er dus ongeveer uitzien als onze officieren en onderofficieren in hun beste pak, maar dan in het zwart, en met uitzondering van de pet. De po litie heeft reeds alle mogelijke petten gedragen, Belgische, Fransche en Pool- sche, maar nu zal het dan een Neder landsche worden en omdat het per se een platte pet moet zijn, heeft men die van de marine gekozen. Nu is het natuurlijk niet zoo, dat men volgende week alle politieagenten al in hun nieuwe uniformen zal zien rondloopen. Voordat de nieuwe uniform over de ge heele lijn is doorgevoerd, zullen 2 a 3 jaar verstrijken. Eerst moeten de oude unifor men worden afgedragen. Heeft echter een agent een nieuwe uniform noodig, dan krijgt hij het nieuwe model toegewezen. Men zal dit dus al vrij spoedig op straat zien verschijnen. Dte Haagsche politie ontving van de ge westelijke rijkspolitie te Leeuwarden het bericht, dat de Afsluitdijk is afgesloten voor het verkeer in verband met glad- hsid van hot wogdek. De Nederlandsche ambassadeur te Mos kou, A. H. J. Lovink, is gisteren op zijn standplaats aangekomen. Op het station werd hij verwelkomd door den chef van het protocol van het departement van Buiten- landsche Zaken, Molotsjkof, en de leden van de Nederlandsche ambassade, met aan het hoofd den waamemenden zaakgelastigde jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia maakte eerst gis termiddag laat bekend, dat Vrijdag 14 Februari en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Nederlandsche posten te Medan een grooten aan val van de T.R.I. en de Lasjkar Ba' jat te verduren hebben gehad. Zaterdagochtend begon een groot op gezette aanval tegen een Nederlandschen post in den Zuidelijken sector. Deze aanval werd afgeslagen met gevoelige verliezen voor de aanvallers. In den middag van 15 Februari werd een groo te aanval ingezet tegen de Nederland sche stellingen in den Westeiyken sec tor. Dienzelfden nacht werd opnieuw een aanval gedaan, waarbij infiltree- rende benden een treffen met Neder landsche troepen vermeden, doch waar by in een kampong eenige Indonesiërs op afgrijselijke wijze werden afgeslacht, terwijl veertig personen door de aan vallers werden gekidnapt. Een groot aantal vrouwen en kinderen week tijdig uit naar Nederlandsch gebied. Aan Ne derlandsche zijde werd .één man ge wond. De tegenpartij verloor vijf doo- den. De particuliere secretaris van Prinses Juliana, baron W. G. Baud, verstrekt ons het volgende communiqué: „Naar aanleiding van de vele offici eele en particuliere gelukwenschen ver zoeken Prinses Juliana %n Prins Bern hard mij, bekend te maken, dat de be antwoording daarvan uiteraard eenigen tijd vordert. De schriftelijke beantwoor ding van al deze gelukwenschen is he laas onmogelijk. Het ligt in de bedoeling van Z. K. H. binnenkort een .persoonlijk woord hier over, mede namens Prinses Juliana, door de radio te spreken". De „Nieuwsgier" van 14 dezer bevatte het bericht, dat prof. dr. J. H. Boeke, voorzitter der juridische faculteit van de nooduniversiteit te Batavia en hoog leeraar in de tropische staathuishoud kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, op 12 Febr. te Batavia door een truck is aangereden. De patiënt verkeert thans geheel bui ten gevaar. De benoeming van Lord Louis Mountbatten tot onderkoning van India werd in het Britsche Lager huis ontvangen door een luid geroep van de oppositie-banken. „Waarom" vroegen conservatieven en liberalen. „Antwoord" riep Chur chill Attlee toe. Maar de premier weigerde, omhulde zich met ge heimzinnigheid en gaf Churchill een antwoord, dat deze onbeantwoord moest laten. Lord Mountbatten, vermoedelijk de laatste onderkoning van Britsch- Indië, achterkleinzoon van de eerste en laatste Keizerin over India, Vic toria, en neef van den tegenwoordi- gen koning, zal zijn nieuwen en moeilijken post dus niet zonder te genstand kunnen aanvaarden. Het besluit van de Labourregeering om over vijftien maanden India te ver laten zal hem voor vele vraagstuk ken stellen, speciaal voor het berei ken van overeenstemming tusschen Hindoes en Moslems. Gelukt hem dit niet, dan kunnen ernstige gebeurte nissen in India verwacht worden en zullen de 400.000.000 Indiërs mer ken, dat het Britsche bestuur voor hen in ieder geval een binnenland- sche vrede heeft beteekend. Een vrede, dien zij, zonder de Britten, misschien niet in staat zijn zelf te handhaven. Mountbatten is nog een betrekke lijk jong man. Geboren in 1900 op de koninklijke residentie te Frogmore, kwam hij reeds op dertienjarig en leeftijd bij de Marine. Tot 1917 droeg hij evenals zijn vader den naam Battenberg, een zóó Duitschen naam, dat zijn vader na den oorlog veel te verduren had; mede wegens zijn Duitsche antecedenten. Toch was hij in den oorlog admiraal op de En gelsche vloot. Na 1918 gaf hij echter zijn post en titel op en zijn zoon ver anderde het Duitsche „berg" in „mount", zoodat hij zijn leven als Lord Mountbatten voortzette. De jonge Louis nam met de En gelsche marine deel aan Wereld oorlog I, o.a. in den slag bij Jutland. In latere jaren steeg hij in rang en legde hij zich vooral op het radio wezen in verband met de marine toe. In 1940 volbracht hij stoute stukjes en redde na hevige lucht bombardementen verschillende groo te schepen. Het volgende jaar bracht zijn benoeming tot commandant van de commando-troepen. De raids op Noorwegen voor de vernie tiging van de Duitsche „zwaar wa ter"-fabrieken belangrijk voor de vervaardiging van atoombommen en acties tegen Bruneval en Saint Nazaire stonden onder zijn bevel. Zijn benoeming tot opperbevel hebber van de geallieerde troepen in Zuid-Oost Azië heeft hem vooral bekendheid gegeven. Op het laatste oogenblik werd aan dit bevelheb berschap ook Nederlandsch-Oost- Indië toegevoegd, zoodat ook Neder land op velerlei wijze met zijn com mando te maken heeft gehad. Nu wordt Lord Mountbatten on derkoning. Geen grootere beleedi- ging is voor hem denkbaar dan de suggestie, dat hij deze of andere posten door zijn verwantschap met den koning zou verkregen hebben. En meer dan één keer hebben zijn manschappen hem aangeboden te vechten tegen ieder, die zijn amb ten met zijn koninklijk bloed in verband wilde brengen. (Van een bijzonderen medewerker) Het kleine lidwoordje „de" kan vaak een belangrijke beteekenis heb ben. Dat heeft de heer De Bnhjn weer eens aangetoond, toen hij de vorige week in de Eerste Kamer den communist Brandenburg een afstraffing toediende. Deze afgevaardigde sprak enkele malen over d e arbeiders, van wie hij d e repre sentant zou zijn. „Wie bedoelt de heer Brandenburg daar nu mee?" Aldus De Bruijn. Bedoelt hij de 650.000 arbeiders, samenwerkend in de drie bona-fide vakcentrales, of be doelt hij het handjevol, dat zich in de E.V.C. aaneensloot? Gewoontegetrouw bleef Brandenburg het antwoord schul dig. Antwoorden kan lastig zyn. Dit geval zy hier gesignaleerd, niet omdat het op zich zoo belangryk Is, maar wel als symptoom van een ver schijnsel, dat regelmatig waarneembaar is. ,.De Groene" en „Elsevier", de „Vrije Katheder" en „pg" Brandenburg, ze mo gen onderling ideologisch verschillend denken, elkander bestrijden zelfs, één zhn ze, in spreken althans, wanneer het over d e georganiseerde arbeiders in Nederland gaat. Het Vrije Volk en Het Parool, ja zelfs officieele publicaties van het N.V.V. vertoonen eenzelfde neiging, n.I. om sys tematisch te zwijgen, wanneer dat maar eenigszins mogelijk schijnt, over het be staan van een Katholieke en Christelijke vakbeweging. Zulks ondanks het feit, dat juist de Katholieke Arbeiders Beweging het ge zondst was in het verzet, het sterkst groeide ook na de bevrijding. Ware het mogelijk, men zou deze beweging een voudig doodzwijgen, daarmede het meest hatelijke wapen hanteerend, dat iemand of iets treffen kan. Beslist unfair en te gen bepaalde afspraken in, propageeren bestuurders van het N.V.V. soms het lidmaatschap hunner beweging ook on der katholieke arbeiders, met een air alsof de katholieken alleen maar by de gratie van deze neutrale beweging tot iets in staat zouden zijn. Doch niet alleen de arbeidersbeweging treft deze negatie. Welhaast ieder terrein van katholiek openbaar leven ondervindt het vroeg of laat. En niet alleen in Ne derland, maar hetzelfde geldt voor de geheele wereld. „Niet Quadragesimo An no, maar Labourprogram, New Deal of Sovjet-Unie zijn de lichtende voorbeelden voor de sociale proefnemingen van he den" constateert het Januari-nummer van Roeping. Dit merkwaardige verschijnsel werkt naar onze overtuiging zelfs door t«>t in eigen kring, waar men soms minder ge loof, minder vertrouwen heeft in het eigen ideaal, ja zelfs het bestaan ervan tracht te ontkennen, dan in een nog nooit concreet omschreven en uitgewerkt maatschappelijk ideaal van b.v. de com munisten. Zijn wij in het defensief gedrongen? Of is de spankracht verdwenen uit «ie pees, die het Christendom is, en waar van de boodschap voor een gezonde sa menleving moet worden afgeschoten naar j het hart van de toekomst? Heeft de God delijke garantie: „Ik ben met TJ tot aan de voleinding der tijden", de daadkracht der Christenen in roekeloos vertrouwen verslapt? Is dan geheel verdwenen de liefde, die de eerste Christenen tot vrij willig deelen van him stoffeiyk bezit bracht en die de heidenen verbaasd deed staan? Waarmede verbazen de Christe nen van de 20e eeuw hun modem-hei- densche tijdgenooten? Door zich in zoo goed als niets van dezen te onderschep den. Door even „braaf" mee te doen den zwarten handel, door even lustig lasteren en te haten, door even liefde loos naast elkaar te leven. Een der fouten van de 20ste eeuw- sche Katholieken is, dat zij verzuimen de wereld rondom zich op te trekken tot het moreel-hooge peil waarop de katholiek, krachtens zijn onverdiende uitverkiezing, behoort te staan. Integen deel, wij „encanailleeren" ons met <Je wereld zoodanig, dat we er niet meer van te onderscheiden zijn. O. ja we hebben nog de hoogste geboortecyfers; maar vergeten we niet, dat we de hoogste cijfers ook bijna be reiken in de crimineele statistie ken. De wereld kan zich hoogstens verbazen over onze doodgewone alle- daagschheid. En laat daarover het schaamrood ons naar de wangen stij gen. Want we hebben als christenen den plicht, meer te zijn, meer lief te hebben, meer ons te geven, omdat we zooveel meer onverdiend aan God delijke gave ontvingen. Nu zy onmid dellijk toegegeven, dat er prachtvoor beelden van oprechte katholiciteit in beduidende aantallen worden gevonden. Maar hier geldt het woord van Poels over „bloeiend Christendom temidden van een ont-kerstenende samenleving"; en in ieder geval werken deze helaas nog al te individueele gevallen niet of in niet beteekenende mate mede aan een algemeen als „christeiyk". als „ka tholiek" te herkennen en te erkennen levensstijl. (Vervolg op pagina 3) Dc Geallieerde Contróleraad heeft het goedgevonden een wet ter ontbin ding van den staat Pruisen af te kon digen. Generaal Joseph T. McNarney, de militaire bestuurder van de Ameri- kaansche bezettingszone van Duitsch- tand, heeft Vrijdag tydens een pers conferentie medegedeeld, dat hierdoor een daad, welke reeds ten uitvoer ge bracht is door Pruisen te verdeelen in stukken, behoorende tot de Russische en Engelsche bezettingszones, kracht van wet verkrijgt. De coördinatiecommissie van den raad I heeft instructie ontvangen de wet in groote trekken op te stellen. Generaal Joseph McNarney zal op 15 Maart zyn werkzaamheden als mi litair bevelhebber in de Amerikaan- sche zone van Duitschland en als Amerikaansch lid van den geallieer den bestuursraad beëindigen. McNarney verklaarde voorts, dat zijn werk als militair gouverneur hem nog meer heeft overtuigd van de noodzaak eener langdurige bezetting. Bij zijn aan. komst in Duitschland had hij gedacht aan een bezetting van tien jaar, doch thans was hij van oordeel, dat de troe pen zeker 10 15 jaar zullen moeten blijven. In voor een eventueele oorlogs voorbereiding belangrijke gebieden zoo als het Ruhrgebied zou zelfs een nog langere bezetting noodig kunnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1