Qndergrondsche Nazi-beweging Duitschland ontdekt Leiders wilden oorlog voeren tegen Rusland in EN HET BLIJFT MAAR VRIEZEN Boek over de bevrijding van ons land BE Eerste collectieve verzetsdaad tijdens Duitsche bezetting Stakingen in Frankrijk breiden zich uit Tactiek van Montgomery behoedde ons voor groote verwoesting Zwoord aan Ingersoll fransch legervliegtuig verongelukt JM Onmenschelijk optreden van de Grüne tegen Joden in de hoofdstad Is het lager onderwijs goed? D M r. Tot hoofd en hart Nieuw bacteriologisch wapen Voorioopig geen dooi tEgen het optreden van terroristenbenden Het weer. Vroege lenteboden Februaristaking 1941 MARSCH VAN DE W.A. DE AANLEIDING IJsberg voor de kust van Walcheren Nuttig effect van sneeuwstormen JAANDAG 24 FEBRUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23781 PROF. ROMME iBÉl Deken v.d. Wiel opgenomen in Mariastichting tiiiif! «Mi li GASCRISIS IN ENGELAND? Duitschers slaan toe Spontane reactie Waddenzee tot bijna op den bodem bevroren IERLAND ZONDER BRANDSTOF Meer politieke delinquenten naar de mijnen 'UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '®lefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Duizenden Britsche en Amerikaan- ^he beambten van den inlichtingen dienst hebben in den nacht van Za terdag op Zondag de leiders van een keheime nazistische organisatie on verwacht overvallen. Een der doel stellingen van de organisatie was „de landen van Europa aan te voeren tegen de Sovjet-Unie." organisatie zou in alle vier bezet- "dgszones van Duitschland verspreid zijn gedreigd hebben „een vernietigend ®'euw wapen" tegen de geallieerden te jtebruiken, indien deze zouden weigeren öaar eischen in te willigen. ,.®en leider van den Britschen inlich- Jjhgendienst heeft verklaard, dat de ac- de grootste Is die sedert de bezetting Duitschland is ondernomen en nog Voortgezet wordt. Naar verluidt zijn hon- 'Jei"den betrokken bij de organisatie, die ®bfler leiding staat van voormalige le- €n van de S.S. De leiders der organi satie zouden het herstel van het totali taire regiem in Duitschland voorberei- Het „vernietigende nieuwe wapen", darmede gedreigd werd, zou verband houden met de bacteriologische oorlog voering. Volgens den Britschen functionaris zijn vele vooraanstaande leiders, o.w. Hans Georg Eidmann, gewezen functio naris bij de bacteriologische afdeeling van het opperbevel der Wehrmacht, ge arresteerd. De eischen der organisatie zouden de volgende zijn: Herstel van de Duit sche militaire macht. Vrijlating van Duitsche militairen uit intemeerings- kampen. Onmiddellijke vorming van een centrale Duitsche regeering op totalitaire leest geschoeid. Voorts werd nog geëischt: onmiddel lijke beëindiging van de ontmanteling van oorlogsindustrieën voor herstel betalingen, het stopzetten van den steenkooluitvoer, herroeping van de so cialisatie der voornaamste industrieën en de onmiddellijke restitutie van Si- Iezië en Oost-Pruisen. De volgende personen zijn o.m. gear resteerd: Dr. Rolf Wilkenning, een SS-officier en vooraanstaand lid. van den Duitschen inlichtingendienst. Hij was de oprichter van den „Koelner Kreis", een orgafiisa- tie van voor den oorlog, die zich toelegde op penetraties in Nederland en België en het aanknoopen van betrekkingen met, de Belgische Rexisten van Léon Degrelle. Kolonel Kling, voormalig commandant van de S.S. in het gebied van Kassei en Hesse en later bevelhebber van het twee de pantserregiment der S.S. Generaal-majoor der SS Ellersich, een der voornaamste leiders, die door de Amerikanen te Fulda werd gearresteerd, terwijl zijn vrouw door de Britten in Hamburg werd opgepakt. De razzia werd in nauwe samenwerking met de Amerikanen uitgevoerd. De Rus sen en Franschen werden van de plannen op de hoogte gesteld, opdat zij een der gelijke actie ook in hun zones zouden kunnen ondernemen. Van Britsche zijde wordt gezegd: „Naarmate de uitwerking van de mi litaire nederlaag minder wordt, den Duitschers meer vrijheid verleend en de sterkte van de bezettingsstrijdkrachten gereduceerd wordt, moet steeds meer ge let worden op revolutionnaire bewegin gen in welken vorm ook. Dit Is de taak van den inlichtinendienst van de bestuurs commissie en dit verklaart, waarom het noodzakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst te handhaven. Het is overigens nog te vroeg om den invloed van deze bewe ging op de Duitsche bevolking na te gaan." Naar de republikeinsche „Berita In donesia" meldt, is prof. Romme uitge- noodigd een (bezoek aan de „republiek" te brengen. Bij het opruimen der sneeuw in Engeland maakt men gebruik van een turbo-jet-engine (motor met straalaandrijving), welke een enormen luchtdruk veroorzaakt, waardoor de sneeuw wordt weggeblazen. De Deken van Haarlem, de hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, verblijft tot het ondergaan van een operatie in de Mariastichting en zal geruimen tijd de praktijk niet kunnen waarnemen. De wnd. pastoor, kapelaan H. West- dijk, verzoekt ons het volgende op te nemen. Parochianen, van Dinsdag 25 Februari af beginnen wij met een novene ter eere van Maria van Haarlem, om door haar voorspraak te verkrijgen een gun- stigen afloop van de operatie. Geza menlijk zullen wij om 5.45 uur voor het beëindigen van de uitstelling, een Ro zenhoedje bidden. Wie daar niet bij kan zijn, bidde dit thuis. (Van onaen Utnechtschen correspondent Naar wij uit De Bilt vernemen is de kans, dat dezer dagen het heuglijke nieuws wereldkundig ge maakt kan worden, dat de vorst periode is geëindigd, practisch illu soir. De weerkundige situatie is namelijk zoodanig, dat voor de eer ste dagen nog voortdurend dag en nacht vorst verwacht kan worden en daarna een zeer geleidelijke over gang van vorst in dooi Men rekent er op, dat daarbij slechts langzaam de vorst overdag zal afnemen en uiteindelijk geheel verdwijnen, ter- "Generaal majoor Sir Francis de •HMingand, die veldmaarschalk Mont gomery's chef-staf was sinds deze het **vel over het Achtste Leger over all totdat de Duitschers zich aan Oostzeekust overgaven, heeft Pin persoonlijke oorlogsherinne- j i^hgen gepubliceerd in een boek, dat *«titeld is „Operation Victory". Sir fancis antwoordt in dit boek op de tick., die Ralph Ingersoll in zijn Oek „Top secret" op Montgomery ®eft geleverd. Zoo verklaart de 'Uingand ter verdediging van Mont gomery's strategie in Noord-West- pederland: ."Hij was, zeer terecht, volslagen te- het ondernemen van actieve ope- *Mes voor de bevrijding van Noord- ripl-Nederland. Indien wij n.i: een r^Pagne ïn dit gebied zouden uitvoe- oen> zou het succes van onze operaties Ve|1 den Rijn in gevaar worden ge acht, daar de voor dat doel noodige "serves zouden moeten worden ge bikt. Voorts wisten wij, dat de vijand Zondagmorgen vroeg is in een bosch 12 kilometer ten Zuidoosten van hinkfort het wrak gevonden van het rahsche C47 iegertoestel, dat Vrijdag- J'ond verongelukt is. De lijken van de leden der bemanning konden geïden- 'iceerd worden. h/Het toestel had Vrijdagavond aan het yueinMainvliegveld van Frankfort ge- u el<3, dat he), vrijwel geen benzine meer la Het is daarna blijkbaar, in een atste poging om het vliegveld te berei- r®n. machteloos in een bosch gegleden. ongeveer tien kilometer afstand van Vp vliegveld is de Fransche machine ^hgelukt. De rechtervleugel is door tsing mej, een grooten pijnboom van 't egtuig afgeslagen, voordat dit zich met j h heus in den grond boorde. Alle vier ,jdttenden zijn vermoedelijk op slag ge- v®0"3. Resten van het wrak hingen op Schillende plaatsen aan boomtakken. gereed stond Nederland onder water te zetten om onzen opmarsch te belemme ren en een dergelijke actie zou Neder lands economischen wederopbouw me4 jaren vertraagd hebben. Een andere factor, waarmede wij re kening hadden te houden, was de ver woesting, die een dergelijke operatie zou veroorzaken. De Nederlandsche steden zouden door bommen en granaatvuur worden platgelegd, daar onze troepen allen steun noodig zouden hebben, dien wij hun konden geven. Er is geen twijfel mogelijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste beëindiging beteekende voor het lijden van het Nederland sche volk- Maar tot deze tactiek is niet zonder strijd besloten." Terwijl de druk op Montgomery om de Duitschers in Nederland aan te val len op zijn sterkst was, bracht de Ne derlandsche minister-president een be zoek aan de Guingand op het algemeene hoofdkwartier, „ik verklaarde de situa tie", aldus gaat de Guingand in zijn boek verder, „maar gaf hem geen hoop op een spoedige bevrijding vande rest van zijn land. Toen ik hem in het kort uitlegde, wat dergelijke operaties voor verwoestingen zouden kunnen veroorza ken, scheen hij eenigszins teleurgesteld te zijn en ik kreeg den indruk, dat hij had verwacht, dat de soldaten er zou den kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen." Gedurende een bezoek, niet lang hier na, aan 't opperste hoofdkwartier werd aan de Guingand een document ge toond, waarin een beschuldiging van ons hoofdkwartier en van mij persoon lijk yermeld werd, dat wij niet voldoen de rekening hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche bevolking be dreigde. „Ik was hiermee allesbehalve ge vleid, want wü hadden hard ten be hoeve van het Nederlandsche volk ge werkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aanzienlijke ge noegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde gekomen was, royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden opgelost." ^et optreden van terroristenbenden op Zuid-Celebes heeft eenig en tijd gleden een ingrijpen van Nederlandsche troepen noodzakelijk gemaakt, 'jaarbij leden de benden zware verliezen. De overblijvenden werden :er1aagd. Bij deze acties verleende de bevolking alle medewerking. Zij ?awt voorts maatregelen tegen een mogelijken terugkeer van deze ■.Wstanden. In samenwerking met Nederlandsche militairen werden Zevolkingspatrouilles ingesteld, die regelmatig op verkenning uitgaan en ef of zonder hulp van militairen optreden tegen terugkeerende bende- Wen. foto toont een aantal leden van deze bevolkingspatrouilles allen l?°rzien Van een armband met een stempel van de overheid. Vreedzame l^Pongbewoners, die door de omstandigheden daartoe genoopt, met an$en bewapend, politiediensten verrichten. Het dorp ,Scharwoude, onder Hoorn, is gedeeltelijk ondergesneeuwd. Met man en macht wordt er gewerkt, om den weg tusschen Scharwoude en Hoorn sneeuwvrij te maken. wijl de nachtvorsten daarentegen nog geruimen tijd onverminderd zullen blijven voortduren. Voorts zal Neder land, aldus zei men letterlijk, waar- schijtnlijk slechts zeer geleidelijk van den winter in het voorjaar sukkelen en het zal daarbij wel niet mogelijk blijken te zeggen wanneer precies in de ko mende weken de vorst ophoudt en de dooi begint. Prettig is anders! In Midden-Engeland daalde van nacht bij helderen hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 18 graden onder nul. In ons land waren de nachtelijke minimumtemperaturen sterk beïnvloed door de bewolking. Op het vliegveld Eelde bijv., waar het steeds helder is geweest, vroor het van morgen vroeg 18 graden. Op andere plaatsen met overwegend bewolkten hemel, daalde de temperatuur aanmer kelijk minder laag. De laagste temperaturen van heden nacht waren: Vliegveld Twente 10, De Bilt 12 Schiphol 12, Eindhoven (vliegveld) 14, Leeuwarden 13, Vliegveld Groningen 18, Vliegveld Beek 14, Vliegveld Valkenburg bij Leiden 10. Het Britsche ministerie van Brandstof- en Energievoorziening heeft medege deeld, dat, terwijl de electriciteits-positie begint te verbeteren, een nieuwe crisis, namelijk gebrek aan gas, gaat dreigen. Op de verbruikers is een dringend beroep tot zuinigheid in de eerstkomende acht-en- veertig uren gedaan. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke sneeuwbuien. Veranderlijke wind. In den nacht op vele plaatsen strenge vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. Zon 7.37—18.11, maan 8.51—22.52. Bij den landbouwer W. Anker te Oost-Kapelle hebben de duiven on danks den strengen winter al in Januari hun nest gemaakt. Dezer dagen kwamen de jonden reeds uit het ei. De Februaristaking van 1941 is de eerste collectieve verzetsdaad geweest van het Nederlandsche volk tijdens de Duitsche bezetting. Het was tevens een anti-pogromstaking, een protest tegen het feit der bezetting en tegen de willekeur die de Duitsche autoriteiten sinds 14 Mei 1940 aan den dag hebben gelegd. De staking is voor de verdere ontwikkeling van de stemming en van het verzet in Nederland van groote beteekenis geweest. Het zeer irriteerende en eigen machtige optreden van de W.A. deed in het begin van de maand Februari in de hoofdstad verschillende vechtpartijen ontstaan; het was dui delijk, dat vooral provocee.rend opge treden werd tegen de Joden. Zoo was er, aldus ontleenen wij aan verschillende gegevens, ons verschaft door het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, 9 Februari een overval van Duitsche soldaten en w.A. op door Joden bewoonde woningen in Lange en Korte Houtstraat, onder het voor wendsel, dat uit deze woningen gescho ten zou zijn. Nadat den volgenden dag opnieuw vechtpartijen waren ontstaan op Thorbecke- en Waterlooplein, werd den elfden Februari in den avond de beruchte „marsch" van 39 W.A.-man- nen door den Jodenhoek gemaakt. Er ontstonden schermutselingen tusschen W.A. en Joden, gesteund door Katten burgers en Jordaners, waarbij Ton Koot zwaar werd gewond. Den dag hierna werd de Jodenhoek afgesloten en was er een bijeenkomst in de Beurs voor den diamanthandel, waar de heer Asscher een beroep deed op de Jood- sche bevolking vuur-, slag- of stoot- wapenen terstond te deponeeren bij de Amsterdamsche politie. Tegelijkertijd werd een „Amsterdamsche Jodenraad" opgericht. Toen op 14 Februari Koot aan de bekomen verwondingen over leed, was dit het sein voor de N.S.B.-ers en Duitschers, de maat regelen, die zij reeds lang tegen de Joden voorbereidden, in toepassing te brengen. Na verschillende rel letjes in de binnenstad en de be grafenis van den W.A.-man volgde 19 Februari de overval der S.S. op het café „Koco" in de Van Wou- straat. 22 en 23 Februari sloegen de Duit schers toe: ongeveer 400 Joodsche jon gemannen van 20 tot 35 jaar werden in den Jodenhoek opgepakt. Een oogge tuige-brigadier van politie vertelt, dat Zaterdagmiddag 22 Februari de Grüne Polizei plotseling een gedeelte van den Jodenhoek afzette; Groepen Duitschers grepen de jonge Joden aan en sleur den ze over straat naar de verzamel plaatsen. Er werd hardhandig opgetreden: er werd geslagen, gestompt en geschopt en ook ontzagen de Griinen zich niet vrouwen, die zich tegen de arrestatie van haar echtgenooten verzetten, in het gezicht te slaan. De op dé ver zamelplaatsen bijeengedreven mannen moesten met vooruitgestoken armen gehurkt ziten. Zat een dezer menschen niet goed, of liet hij zijn armen wat zakken, dan werd hij geschopt en met de kolf van het geweer gestompt, tot dat hij weer behoorlijk met de armen vooruitgestoken gehurkt zat.. De politie had gedurende deze razzia verschillende posten uitgezet. Vele Jodenmannen, die de posten wilden passeeren om zich naar hun woning te begeven, werden gewaarschuwd niet verder te gaan. Deze eerste Nederlandsche Joden, dié gegrepen werden, zijn in groote groepen naar de concentratiekampen Buchenwald en Mauthausen gezonden. Een enkele wist te ontkomen, maar bijna allen zijn omgekomen in het ver nietigingskamp. Eén der gearresteer den, die aan een Duitschen medege vangene het leven te danken heeft, vertelt, dat de Joden op buitengewoon wreede wijze werden behandeld. Zij moesten zeer hard werken bij onvol doende voeding en kregen veel slaag. Reeds in Mei stierven er gemiddeld drie per dag. De reactie in de hoofdstad op deze wreede razzia was spontaan en wel dadig. In den zeer vroegen morgen van 25 Februari, een Dinsdag, ging een gedeelte van het spoorwegpersoneel uit protest tegen deze razzia's in staking. Spoedig volgden een aantal gemeente arbeiders en personeel van de tram. Om ongeveer 8 uur werd bekend, dat het personeel van enkele groote bedrijven aan den overkant van het IJ niet aan het werk ging. Allengs breidde zich hier de staking uit. Duizenden arbei ders verzamelden zich voor de poorten. Er reed nog wel een enkele tram, doch slechts zeer weinigen maakten er ge bruik van. Inmiddels werd de staking in Haarlem, Weesp, Utrecht en in de Zaanstreek bekend en ook hier sloten zich velen bij de stakers aan. In Utrecht ging de N.V. Werkspoor plat; in IJmuiden de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. In den middag kon worden ge zegd, dat de staking in de hoofd stad algemeen was. Duizenden sta kers betoogden op de Noorder- markt. Er ontstonden hier natuur lijk ongeregeldheden. De politie, die overigens met „zachten drang" op trad, trachtte het publiek uiteen te drijven. Toen de Duitsche „Ord- nungspolizei'' verscheen ontston den felle charges en werd er ge schoten. Rauter eischte tegen den avond her vatting van het werk en via de radio nam men kennis van het verbod zich na 19-30 uur op straat te bevinden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werden vele vooraanstaanden uit de arbeidersbeweging en illegale groe peeringen gearresteerd. Ook den volgenden dag duurde de staking voort. Die buiten Amsterdam breidde zich gestadig uit. De Grüne moest verschillende malen in actie ko men en er ontstonden enkele wilde schietpartijen. Burgemeester De Vlugt publiceerde in den middag een „ern stig beroep" om den arbeid te hervat ten. Via groote plakkaten in de straten werd medegedeeld, dat het gezag in de provincie Noord-Holland was over gegaan op Christiansen, „Wehrmacht- befehlhaber", die den uitzonderings toestand afkondigde, waardoor de sta kers met zware straffen bedreigd wer den. In deze omstandigheden was het niet gewenscht de staking langer te doen voortduren. Den volgenden dag, 27 Februari, werd de arbeid te Amsterdam en de andere plaatsen waar gestaakt werd, hervat. Er werden spoedig straf maatregelen toegepast. Amsterdam kreeg 15 millioen gulden boete, Hilversum 2 millioen en Zaan- dar 4 millioen. Klindermann, de com mandant van bet SS-Totenkopfregi- ment, bepaalde dat ieder van half negen des avonds af thuis moest blijven; dat vensters en deuren gesloten moesten zijn. De trams reden tot 7 uur, de café's moesten om 8 uur gesloten zijn, alle soort sportwedstrijden werden afgelast. 8 Maart werd de uitzonderings toestand opgeheven. De werkers van Nederland hadden intusschen door deze staking op duidelijke wijze ge demonstreerd tegen de mensch- onteerendie razzia's in de hoofd stad, waarvan zoo velen het slacht offer waren geworden. Op de Noordzee voor Walcher- sche kust drijft momenteel een ijs berg. Het gevaarte, dat eenige scheepslengten lane is, is van Dom burg uit duidelijk waar te nemen. Het ontstaan van ijsbergen in open zee is op onze hoogte een zeldzaam verschijnsel. Zeventig dagen, van 14 December tot heden, is het eiland Ameland nu al in den isoleerenden greep van koning Win ter gevangen. Het lijkt den bewoners, alsof het tijdelijke „schiereiland" nooit meer van het vasteland gescheiden zal worden. Alle post- en passagiersvervoer geschiedt nu over de bijna tot op den bodem bevroren Waddenzee. De marine vliegtuigen, welke een vrij geregelden dienst AmelandLeeuwarden onder hielden, hebben nu hun vluchten ge staakt. Vorige week voerden vijftig man per handslede over het ijs 10.000 kg. bakkersmeel aan, waardoor de brood voorziening is gewaarborgd. Minder gunstig is 't met de brandstoffenpositie, die nog steeds precair blijft. Naar aanleidinr van de publicatie van het Britsche witboek over de economie in 1947 heeft de te New York verschij nende „Herald Tribune" onder meer het volgende geschreven: „De sneeuwstormen, die de Britsche economie gestriemd heb ben. hebben in den huidigen productie- strijd denzelfden nuttigen dienst gedaan als toen de nazi's in 1940 tegelijk met de verdrijving der Engelschen uit Noorwegen, onbewust Chamberlain uit Downingstreet hebben verdreven. De jongste stormen aan de kust. die de Britsche industrie door bevriezing aan banden hebben gelegd, hebben ook de voornaamste hinderpalen weggeblazen, die een doelmatig regeerlngs- prögramma voor den strijd om het be staan van het land in den weg stonden. De regeering is nu voor den da.a' gekomen met een radicaal plan, dat het kwaad iu de Britsche economie in het hart tracht aan te vatten." Uit Dublin wordt gemeld dat ook Ier land met een ernstig brandstofgebrek te kampen heeft, waardoor handel en in dustrie dreigen te worden lamgelegd. De Iersche electriciteitsraad heeft reeds medegedeeld, dat misschien alle electrische centrales zullen moeten worden gesloten, waardoor fabreiken, winkels en paricuieire woningen geen stroom meer zouden ont vangen. Practisch het geheele spoorweg verkeer en het verkeer op de wegen in Ier land lagen Zondag stil en de autoriteiten zeggen, dat het treinverkeer misschien de eerste drie weken niet hervat zal worden. Naar wij vernemen heeft de minister van Justitie in gezelschap van eenige hcoge ambtenaren van zijn ministerie een bezoek gebracht aan de Mijnstreek. Bij die gelegenheid heeft hij met den president-directeur van het Mijnbedrijf en de vakorganisaties van arbeiders over leg gepleegd omtrent een ruimere tewerk stelling van politieke delinquenten in de mijnen. Voorts heeft hij twee kampen bezocht, waarin deze politieke delinquen ten zijn ondergebracht. Op dit oogenblik zijn ongeveer 2500 politieke delinquenten in de mijnen werkzaam. Getracht zal worden in het belang van de kolenvoor- ziening in Nederland dit getal hooger op te voeren. (Van een bijzonderen medewerker) e roep om vernieuwing van onder wijsmethode, die allerwege weer klinkt, en de daaraan verbonden beschouwingen, die, ook van de zijde van niet-onderwijsmenschen, ten beste gege. ven worden, moeten bij de massa lang zamerhand wel den indruk wekken, dat er bij het lager onderwijs niet veel goeds gepresteerd wordt. In de onlangs ver schenen brochure van de Katholieke Ar beidersbeweging: „Opvoeding en Onder wijs voor het volkskind", waarin met klem wordt opgekomen voor de belangen van de arbeiderskinderen en waarin on_ tegenzeggelijk dingen aan de orde zijn en wenschen geuit worden, die alle aan dacht verdienen, wordt helaas door en kele uitingen aan het adres van de la gere school de indruk, als zou de lagere school beneden peil zijn, versterkt. Zoe lezen wij daar o.a.: „Het is zoo erg, zoo heel erg, dat deze kostbare jeugdtijd zoo slecht gebruikt wordt. Er is geen tijd op de school over voor iets anders dan africhten op hst examen." En iets ver der: „Wij weten, dat tientallen onder wijzers en hoofden er nog het beste van maken en kans zien, tusschen breuken en bijv. naamwoorden door nog wel een druppeltje humor of een vonkje vroom heid (te) laten spattenDe' onderwij zer gaat zijn tredmolen van eiken dag." Weer iets verder staat: „Onze jongens en meisjes hebben een hekel aan alle on derwijs. Ze denken later nog met een wrang gevoel aan de Graven van het Hollandsche Huis of aan de plaatsen in de provincie Groningen." En dan volgt de vraag in de brochure: „Zijn ze (de leerlingen) diepgeloovige, zielsgelukkige menschen geworden, nu ze den katechis- mus kunnen opdreunen?" Wü hebben bij het lezen van dit alles, waaruit toch duidelijk als ondertoon te beluisteren is, dat er niet veel deugt van het lager onderwijs, ons zelf afgevraagd of de schrijver van de brochure wel op de hoogte is van het tegenwoordige lager onderwijs. Wij willen geenszins beweren, dat er niets te verbeteren valt, maar wel willen wij verklaren overtuigd te zijn, dat er op de lagere scholen, dank zü de toewijding en grooten yver, niet van tientallen, maar van honderden en dui zenden onderwijzers, veel goeds gepres- teerd wordt. Wat verlangt men eigenlijk van de lagere school? Is de lagere school iets anders dan een fundament, een ge reed maken van den bodem, waarop ver volg- en nijverheidsonderwüs, kerk, ge zin en jeugdbeweging het schoone ge heel van een goed maatschappeiyk indi vidu kunnen optrekken? Vergeiyk den zesjarigen kleuter, die trotsch, maar on wetend, de groote school binnenstapt met den twaalf- en dertienjarigen scholier, die nog verheugder het nieuwe echte leven binnenstapt. Heeft men zich al eens gerealiseerd wat zich in die zes jaar met iederen leerling heeft afgespeeld? Hoe men het ook keert of wendt, welke ver nieuwing men ook denkt in te voeren: iedere leerling moet leeren lezen, moet zijn schrüfgereedschap zoo leeren vast houden en hanteeren, dat hy behooriyk schrift kan leveren, moet zijn Nederland, sche taal zonder te veel fouten kunnen schrijven en moet de eenvoudigste be werkingen der rekenkunde vlot kunnen uitvoeren. Het wordt alles als van zelf sprekend beschouwd, dat de lagere school alle leerlingen die elementaire dingen bijbrengt. Maar hoeveel moeite, geduld en volharding hiervoor van den onder wijzer geëischt worden, kan geen buiten staander beoordeelen. Niemand zal dur ven beweren, dat de tyd, hieraan be steed, verloren tijd is. Dit minimum van kennis heeft iedere leer ling noodig. aar er gebeurt neg wat anders op de lagere school. Ze gaat verder en geeft meer. „Te veel geleerd heid, te veel weetjeskennis. Te veel exa mendressuur", beweert men. Inderdaad worden de zgn. opleidingsscholen in die richting gedreven. Wat niet wegneemt, dat zelfs daar nog tyd voor karakter vorming en meer nuttige algemeene ont. wikkeling overblijft. Maar die opleidings scholen vangen juist hen, die met allo geweld de H.B.S.-richting willen volgen, op, zoodat de andere, de meeste scholen, lang niet zoo sterk onder den invloed van de exameneischen staan. Of schrijft men den onderwijzer zoo weinig zelf standigheid en doorzicht toe, dat ter wille van de enkele H.B.S.-canöidaten in zijn klas, de heele klas, 30 a 40 leerlin gen vaak, een H.B.S.-opleiding zal geven? In de meeste scholen voor lager onder wijs bestaat tot en met de vyfde klas niet de minste vrees voor de toelatings examens. Daar wordt biet voor een exa men gewerkt. De enkeling, die wel de HJB.S.-richting uit wil, wordt bijgewerkt, waarmede een leerkracht zich belast. Maar wat is het gevolg? Dat vele onver standige ouders een dergelijke school voor minderwaardig aanzien. Nog maar al te vaak meten de ouders, ook uit de arbei dersklasse, de waarde van de school af naar de hoeveelheid huiswerk, die de kinderen mee krijgen, en naar het aan" tal geslaagden voor U.L.O. en H.B.S. (Vervolg op pagina 3) Nog steeds staken de drukkers der kranten en ook het personeel van de benzine-stations is in staking gegaan. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat meer dan 1.300.000 ambtenaren en werk lieden in overheidsdienst in Frankrijk het werk zullen neerleggen. Deze laat ste categorieën eischen een algemeene loonsverhooging van 20 pet. Zaterdagavond werden tijdens een anti-Marxistische betooging in de Fran sche hoofdstad veertig personen gearres teerd en twee persfotografen gewond. Een menigte van 250 personen had zich op de Place de 1'Opéra verzameld om te protesteeren tegen bet Marxistische I Wie bij zijn daden op dankbaar heid rekent, is geen weldoener doch een koopmanj bewind, waaronder zoowel de communis ten als de socialisten werden begrepen. Er zijn aanwijzingen, dat de regee ring zal toegeven aan de eischen van de mijnwerkers voor een minimum-loon ran 7090 francs per maand. Minstens 70.000 personen in overheidsdienst verdienen minder dan dat bedrag per maand. Zon den de 1.300.000 mannen en vrouwen, die in dienst zijn bij de Overheid, gevolg geven aan hun voornemen om te staken, dan zou dit waarschijnlijk tot een alge meene staking in geheel Frankrijk kun nen leiden. De boekdrukkers te Parys hebben Zon dag hun werkgevers een ultimatum overhandigd, waarin zij verklaren te zullen staken, indien zij voor 27 Febru ari geen loonsverhooging van 25 pet. verkrijgen. Intusschen melden de stakingscom missies der dagbladuitgevers en -druk kers, dat de jongste officieuze bespre kingen met de werkgevers zijn afgebro ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1