DE MAN OP DEN ACHTERGROND 1 In allen ernst STAD EN OMGEVING JOODSCHE S.D.-SPIONNE VERRIED TALLOOZE RASGENOOTEK Invloed van Don Luigi Slurzo in Italië Buitenlandsch beleid op positieve doeleinden Herman Moerkerk gehuldigd Lentemiddag in Haarlem en omstreken Ex-wethouder voor Tribunaal ■ai ■li1WÈÈ Waar zijn onze troepenschepen Geen Butlin-camp te Zandvoort Zionisten gaan niet naar Suriname Zij ontving tien pet van de in beslag genomen gelden en goederen V. „Aan emigratie is niet te ontkomen" MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 Hartelijke toespraak van wethouder Geluk HERDENKINGSAVOND ÖERARD NIELEN GEEN PARDON VOOR KOLENDIEVEN Kampioenschappen Tafeltennis Schoenenbonnen Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt" Nieuws van de sportclubs HEEMSTEDE BOEKENWEEK Gemeenteraad Onderzoek naar woonruimte Jeugdige insluipers ZANDVOORT Douche-badbedrijf Gemeentebestuur zorgt voor groentevoorziening Spreekuur weth. Groos Gemeente-bureaux Zij wist altijd de adressen... Katholieke boeren en tuinders beraden zich Het Duitsche vraagstuk De Engelsche koning opent Z..Afrikaansche parlement De rassenkwestie in de V. S. Scheepvaartberichten Bang VOORBEREIDING DER j VOLKSTELLING 3.000 BABYPAKKETTEN SCHAAKPROBLEEM In een intiem zaaltje van het stad huis hebben het hoofdccnnité en de verschillende commissies van de vie ring van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad den kunstschilder Herman Moerkerk hedenmorgen in een gezellige bijeenkomst een huldi ging bereid uit dankbaarheid voor het vele, dat hij tijdens de feestweek heeft gedaan en de enorme samen stelling van den historisch-ailegori- schen optocht, welke het hoogtepunt van de feestelijkheden is geworden. Wethouder Geluk hield als voorzitter van het hoofdcomité een hartelijke toe spraak. „Wij hebben nog iets met u te vereffenen", aldus spreker gij hebt den optocht wel geheel belangeloos willen verzorgen maar wij gevoelen toch be hoefte, u apart dank te zeggen voor alles, wat u hebt gedaan voor het wel slagen van den optocht die nog lang in de herinnering zal blijven van de Haar lemmers en de talrijke bezoekers aan onze stad." De heer Moerkerk werd een zeer fraai uitgevoerd album aangeboden met een verzameling van de beste foto's, die tijdens den historischen optocht zijn ge maakt. Bovendien werd hem nog een ander geschenk in het vooruitzicht ge steld. Herman Moerkerk bedankte hartelijk voor dit blijk van waardeering, dat hij zeer op prijs stelde. Ook mej. Ebeli en de drie kunstenaars, Levinus Tollenaar, Peter Huyzer en Joop Ebeli, die met hem aan den optocht hebben medegewerkt en ook een aandeel aan de samenstelling van dit album hadden, betrok hij in zijn dankwoord. Toevalligerwijze wordt thans een ten toonstelling van werken van Herman Moerkerk bij den Kunsthandel Leffelaar cp de Groote Markt gehouden, welke dr. Spoelder Zaterdagmiddag heeft geopend. De R.K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" heeft in een buitenge wone bijeenkomst haar overleden lid en oud-voorzitter, Gerard Nielen, herdacht in de studio der Kamer, waar Nielens portret onder het vaandel omgeven door bloemen, was opgesteld. De voorzitter der Kamer, de heer J. van Dijk, hield een rede, waarin hij de vele verdiensten van Gerard Nielen schetste en waaruit op duidelijke wijze bleek hoe Nielen een groote stuw kracht is geweest om „Alberdingk Thijm" groot te maken en meer en meer bekendheid te geven. De heer Herman Moerkerk. A. T.'s regisseur, sprak de aanwezigen toe en met hartelijk gemeende woorden schil derde hy een levensportret van Nielen, in wien wij een goed mensch en een besten vriend missen. Nadat ook de eere-voorzitter, de heeft P. Duijn Sr., eenige hartelijke woorden ter nagedachtenis had gespro ken, dankte de zoon van den heer Nie len voor de eer dezen avond zijn vader bewezen, waarop de voorzitter den avond besloot met een opwekking tot trouw aan de Kamer in Nielens geest. In verband met de heerschende kou de en de kolenschaarsdhte worden den laats ten tijd herhaaldelijk kolen gesto len uit goederenwagons, die zich op het emplacement aan de Westergracht be vinden. Tegen de daders zal onmiddel lijk proces-verbaal opgemaakt worden. Het testuur van den Nederlandschen Tafeltennis Bond, afd. Haarlem, organi seert 16 Maart in het voorrn. Zander instituut aan den KI. Houtweg, hoek Badhuisstraat, de Haarlemsche kampi oenschappen 1947. Verwacht wordt, dat het aantal deelnemers aan deze kam pioenschappen grooter zal zijn dan in voorafgaande jaren. Morgen, Dinsdag, zijn de letters R en S aan de beurt voor het afhalen van schoenenbcimen. Te Overveen, in ge bouw „Domi", alle letters. Te Heemstede van 2 tot 4 uur de letters I t/m O. Nadat de telefoon-administratie eerst meer dan een half jaar en soms langer met het innen van de gelden der abonné's achter was, waar door de abonné rente won en de P.T.T. dierf. heeft de directie thans de gor dijntjes verhangen. Wie een klant van den telefoondienst is, moet twee maan den vooruit betalen, bij niet betaling volgtenz..... U kent de terminolo gie van den Staat wel als het om de oenten gaat. Eén ding is echter prettig: het Beid blijft in de stad, want Den Haag heeft er niets meer mee te maken en U betaalt aan den vriendelijken directeur van ons eigen kantoor. Is dat °P verzoek van Haarlem geschied, omdat men Den Haag niet meer vertrouwde? En moeten we twee maanden vooruit betalen, omdat we in een booze bui, wanneer we voor de derde maal zonder opgave van redenen worden verbroken waardoor opnieuw zestig cent voor een automatische ver binding met Utrecht gedokt moet wor den het abonnement kunnen opzeg gen? M'n baas betaalt niet vooruit, maar achteruit; als ik de maand heb vul ge zwoegd, geeft h ij de duiten en niet eer der. Het idee van de P.T.T. (er hoeft alleen nog maar een teekening bij, het rijmpje is er al) heeft mij echter de oogen doen openen. Bell, bell, heb ik hardop gezegd dat is zoo m'n stop woordje als ik een geweldig initiatief ga nemen nou moet ie er ook aan geloo- ven. Zaken zijn zaken. En hij heeft, met het voorbeeld van de P.T.T. voor oogen, het besluit genomen. Op 28 Februari betaalt de baas het maandloon over Februari en op 1 Maart m'n salaris over Maart vooruit. Zit wat in, als je zoo door redeneert. Bell, Bell!! Hoe het gistermiddag elders in het land gegaan is, kunnen we buiten beschouwing laten, maar in Haarlem en omstreken was het lente. De verwarmende zonne stralen ontdooiden de bloemen op de rui ten en lokten velen naar buiten. Op de singels en grachten hadden onderne mende baanvegers het ijs sneeuwvrij ge maakt. Er heerschte een drukte zooals we die van de mooiste ijsdagen kennen en vooral de jeugd genoot van de fris- sche lucht, bouwde reusachtige sneeuw poppen en kasteelen, zooals zij dat in den zomer aan het strand doen. Vooral in Bloemendaal genoten de wandelaars van de prachtige vergezichten en van de glin sterende sneeuwbergen, die tegen den blauwen hemel fel afstaken. De Blinkert stond in het middelpunt vanwege de ski wedstrijden. De trek naar Zandvoort was niet minder. Langs 't strand genoot men van het wintersche beeld en menigeen werd teleurgesteld, omdat hij meende enorme ijsbergen statig te zien zwem men, desnoods voorzien van ijsberen. Zaterdagmiddag stond voor het Haar- lemsche Tribunaal terecht de oud-wet- houder van volksgezondheid van Haar- lem, dr. A. Hiddema. Uit de tenlaste legging bleek, dat verdachte in 1941 lid van de N. S. B. was geworden en tevens lid was van Medisch Front en Arbeidsfront. Hij deelde mede, vast ge loofd te hebben in een Duitsche over winning. De voorzitter vond verdachte een op portunist. Ter zitting kwam ook naar voren, dat hij een huis, voormalig Joodsch eigendom, had gekocht, maar beschuldigde verweerde zich door te verklaren, dat hij dit vooraf niet gewe ten had. De verdediger schetste dr. H. als een moeilijk te peilen mensch, met een be perkt gezichtsveld, die toch voor de gemeente Haarlem veel gedaan neeft, o.a. de stichting van het sanatorium „Eikengaarde" te' Bloemendaal. De uitspraak is Dinsdag 4 Maart De R. K. Coop. Bakkerij „Arbeid Adelt" houdt Woensdag a.s. om acht uur in het gebouw St. Bavo een leden vergadering, waaronder o.m. aan de or de komt bespreking bestaansmogelijk heid der bakkerij. Het tweede tiental van de damclub Haarlem speelde voor de 2e klasse com petitie van den Ned. Dambond twee wedstrijden, t.w. tegen Kijk Uit 1 en te gen D. O. S. 1. Den eerste wonnen de Haarlemmers met 137, den tweede met 128. De heer Hamersveld hoopt Zaterdag 1 Maart den dag te herdenken, dat nij 40 jaar werkzaam is geweest bij de Firma Bos te Haarlem. Burgemeester M. A. Reinalda zal op Maandag 3 Maart in de tooneelzaal van Café „De Leeuwerik" des avonds 8 uur de boekenweek openen. Hella Haasse draagt voor balladen en legenden uit alle tijden. Jaap Buys Jr. spreekt over „achter de schermen van boekhandel en uitgeverij", waarna een Amsterdamsche tooneelverée- niging zal opvoeren „Zoojuist verschenen". 4 Maart wordt het programma herhaald. Voor de leerlingen der middelbare scholen zal dr. C. Sooelder een bijeenkomst hou den in het Concertgebouw 7 Maart 2 uur. Er zal een film vertoond worden rondom het ontstaan van het boek en een speel film. getiteld „De mannen van Aran". Des avonds 8 uur zullen J. B. Schuil en God fried Bomans voordragen in samenwerking met de litteraire club. De raad dezer gemeente komt Donder dag 27 Februari des morgens half elf bij een. Op de agenda staat o.m. aanvrage gelden leermiddelen en banken St. Aloy- siusschool. behandeling gemeentebegroo- ting en verbetering voetpad langs het Spaarne en Heemsteedsche kanaal. Indertijd werd alhier een commissie ad hoe. inzake woningbouw en krotop ruiming, ingesteld. Verschillende pun ten zijn door de feiten achterhaald, maar de commissie meent, dat thans een onderzoek moet worden ingesteld hoeveel gezinnen in kleine woonruim ten huizen, hoeveel slechte arbeiderswo ningen er zijn en hoe groot het woning tekort is, speciaal in de lagere huur- k'asse. Door de recherche van Heemstede zijn aangehouden een drietal jeugdige per sonen van respectievelijk 9. 11 en 13 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal door mjddel van insluiping in een woning. Een bedrag aan geld groot f 108.werd ontvreemd. De jongens hadden het geld te Haarlem opgemaakt aan bioscoopbezoek en snoeperijen. Pro ces-verbaal is opgemaakt. De pogingen van het gemeentebestuur om althans voor het douche-badbedrijf voldoende brandstoffen te krijgen, heb ben gefaald. Het badhuis moest daarom gesloten worden. Met het oog op het be lang van de volksgezondheid is het te hopen, dat deze maatregel van zeer tij- deiijken aard zal zijn. Na de her-eva cuatie der bevolking heerschte de sca- biës in sterke mate. Door de groote ac tiviteit van den gemeente-geneesheer heeft men deze ziekte geheel onder de knie gekregen. De langdurige vorst heeft de hygiëne in de huisgezinnen niet be vorderd en het douche-bad voorzag daarom in een groote behoefte. Nu dit is uitgevallen, bestaat gevaar, dat het aantal scabiës-gevallen zich zal uitbrei den. Het Deljtsch aardewerk, het Del/tsch blauw, geniet een wereldvermaardheid. De eenige ■pottenbakkerij, welke thans het „blauw" maakt, dateert uit 1665. Het beschilderen der voorwerpen geschiedt nog steeds met de hand, alleen wordt thans een witbak- kende klei gebruikt, die van een doorzichtig glazuur wordt voorzien, terwijl men vroeger geel of bruin aardewerk vervaardigde, dat met een ondoorzichtig wit email weid bedekt. Het beschilderen van de producten. Er heeft zich een combinatie gevormd, die ten doel heeft in Nederland een vacantie-centrum ce stichten naar het voorbeeld van de Butlin-holiday-camps in Engeland. Het is een nieuwe vorm van vacantiegenoegen, waarby de gasten ge durende hun verblijf volledig worden bezig gehouden. Aanvankelijk wilde men zoo'n centrum in Noordwijk stichten, later gaf men de voorkeur aan Zand voort. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat van de zijde van het departe ment van Openbare Werken en Wederopbouw uit verschillende over wegingen bezwaar tegen de stichting van dit centrum (waarmede een ka pitaal van ruim drie millioen is ge moeid) wordt gemaaktHet is vrijwel zeker, dat het voornemen van de initiatiefnemers, om in 1948 met de exploitatie te beginnen, niet ten uit voer kan worden gelegd. Den laatsten tijd was de groentevoor ziening in Zandvoort zeer onvoldoende. Groenten waren niet te koop of tegen prijzen die ver uitgingen boven de vast gestelde maximumprijzen. Het gemeen tebestuur heeft Zaterdag ingegrepen en zeven duizend kilo groenten (roode en witte kool en uien) met gemeente-auto's uit Broek op Langendijk laten halen en deze tegen matige prijzen ter be schikking van de inwoners gesteld. Hier voor bestond uiteraard groote belang stelling, niettegenstaande men. een uur moest wachten, omdat de auto's boven Alkmaar waren ingesneeuwd en daardoor vertraging hadden. De gemeen te zal met den verkoop van groenten zoo noodig doorgaan en trachten de sorteering uit te breiden. Op onze vraag of de gemeente de maximumprijzen berekent, kon men geen antwoord geven, daar de dienst van de prijsbeheersching in Haarlem Zaterdagmorgen geen inlichtingen daar omtrent verstrekte. De nieuwe maximumprijzen waren toen n.l. nog niet bekend. Men ver trouwde evenwel, geen prijsvoorschriften te overtreden, want de berekende prij zen bedroegen ongeveer de helft van wat de menschen in de groentewinkels moesten betalen, zonder dat de prijs beheersching hiertegen optreedt. Wethouder Groos houdt voortaan spreekuur Dinsdagsmiddags van 45 uur in het raadhuis. Wegens brandstoffenschaarschte zijn de kantoren van het gas- en waterlei dingbedrijf, van publieke werken en het bureau huisvesting op Zaterdag geslo ten. TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen. (Adv.) In Krasnapolsky te Amsterdam open de Zaterdagavond de voorzitter van den Nederlandschen Zionistenbond, de heer J. var Amerongen, de 44ste alge- meene vergadering met een rede, waar in hij de problemen van het Joodsche volk, in het bijzonder in Palestina, be lichtte. Spr. oefende scherpe critiek op het beleid van Engeland. Wat het Joodsche bevolkingsdeel van Nederland aangaat, zeide spr. zich te verheugen over de toelating door de Nederlandsche regeering van 500 kin deren uit D.P.-kampen in Duitschland. Hij verwierp de vestigingsplannen in Suriname, die volgens hem „gewijzigde Mussert-plannen" zijn. Surinamers en Joden zijn er niet in gekend. De oplos sing ligt, volgens den N.Z.B., in de ves tiging van een vrijen Joodschen staat in het Joodsche land. Daarom moet volgens spreker's overtuiging, de instel ling der Nederlandsche Joden steeds positiever op die vestiging gericht wor den en moet het besef groeien, dat buiten Palestina geen Joodsche gemeen schap levensvatbaarheid kan hebben, wat in zekeren zin een distancieermg van de bevolking der gastlanden in houdt. De vergadering nam een motie aan, waarin er bij onze regeering op wordt aangedongen bij de behandeling van het Pelestina-vraagstuk in de vergade ring van de Vereenigde Naties op te komen voor 'n onverzwakte handhaving der in het Palestina-mandaat erkende rechten van het Joodsche volk op Pa lestina. „De Ghesellen van de Spelewei". on der leiding van Anton Sweers. zuilen vanaf den 3en Zondag van de Vasten tot Woensdag in de Goede Week een Passie-Paaschtoumée houden. Op het programma staan: „Elckeriyc' in de bewerking van Jan Engelman. „De Kruisweg" van Henri Ghéori „Terug naar Gethsemané" van Ga briel Smit. Inlichtingen over deze Passie-Paasch- tournée bij „Ons Leekenspel", Bussum. De belangstelling voor zaken van de bijzondere rechtspleging moge dan tanende zijn, hedenmorgen, toen de beruchte S.D.-spionne, de 41- jarige Anna van Dijk, zich voor het Bijzonder Hof te Amsterdam verant woorden moest, was de publieke tri bune tot de laatste plaats bezet. Mr. E. H. F. VV. van Schaeck Mathon presideerde, terwijl mr. Gelinck, die 21 getuigen gedagvaard had, als procureurïiscaaï fungeerde. Verdachte maakt een nogal beslisten indruk en begint, op vragen van den president, een verhaal over de hulp, die zij aan Joden heeft verleend; maar zij bekent toch, hoewel minder beslist, het geen haar in de dagvaarding ten laste wordt gelegd. En dat is niet weinig. Ans van Dijk- zegt, op een vraag van een der Raadsheeren, dat zij kerkelijk is opgevoed in de Joodsche kerkgemeenschap. U kende dus de Tien Geboden?" aldus de Raadsheer. „Zeker mijnheer" is het antwoord. De eerste getuige is de beruchte S.D.- er P. Schaap, die in bezettingstijd hon derden Joden heeft gearresteerd en dan ook in vele zaken voor het Hof gehoord wordt. Ook verdachte was als Jodin door hem aangehouden, maar nadat zij beloofd had Joden te verraden was zij vrijgelaten. Afgesproken werd, dat verdachte boven dien 10 pet. van het in beslag genomen geld en de goederen zou krijgen En verdachte had zich uitstekend aan haar belofte gehouden; Schaap zegt het nadrukkelijk: „Zij was de beste, die ik had." „En hoeveel had u er?" vraagt de president. „Een stuk of tien" antwoordt Schaap met een onbewogen gezicht. Verdachte zegt door Schaap met den dood te zijn bedreigd. Zij had gehandeld uit een „krankzinnige angst." „U had 1% jaar den tijd, om over dien angst heen te komen", interrumpeert de procureur-fiscaal. „Hoeveel Joden heeft u aangebracht naar uw eigen schatting?", vraagt de president dan. „Zestig ongeveer, edelachtbare" is ver- dachte's antwoord, dat een heftige reactie op de publieke tribune uitlokt. „Een vluchtige telling in het dossier levert al 68 gevallen op" brengt Jir. Gelinck in het midden en ook de president trekt de schatting van verdachte sterk in twijfel. De volgende getuige, Kaper, ook ex- S D.-er, schat het aantal op eenige hon derden.... Ongeveer vijfhonderd! Vervolgens komt de chef van het bureau Joodsche Zaken, Otto Kempin, voor. Hij schetst verdachte als „zeer werkzaam." Een typiste bij den S. D., die daar door de illegaliteit was geplaatst om te spionneeren, (zij hield het er niet min der dan vier jaar uit!) komt dan ver klaren dat Kempin eens tegen haar ge zegd had: „Die werken goed. Die hebben heel wat voor ons aangesleept!" En daar mee werden verdachte en een „collega" van haar bedoeld. Branca Simons, medewerkster van verdachte, komt vertellen, dat ZU altijd door Anna van Dijk mee werd genomen. „Anna wist altijd de adressen: het wa ren meestal vrienden en kennissen van haar"Getuige zegt door verdachte te zijn beïnvloed: „Zij kon zoo mooi pra ten." En dat schijnt verdachte nog niet verleerd te zijn. Naarmate de zitting vor dert wordt ZU steeds spraakzamer en zij is nooit om een woord verlegen. Een andere getuige, eveneens een me dewerkster van verd., zegt. dat Anna V. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT pass. 21 Febr. Aden n. Batavia. KOTA BAROE RotterdamBatavia, pass. 22 Febr, Malta. KOTA INTEN Rotterdam—Batavia, 22 Febr. te Southampton. (Van onzen Romeinschen correspon dent). Rome, 17 Februari Tijdens een hevigen nachtaanval op Londen in de eerste weken van de battle of Britain werden de bewo ners van 'n groot huis in een der volks buurten. gewaarschuwd, dat tegen den zijwand een onontpiofte bom was neer gekomen. Ontruiming was geboden. On der degenen, die in het helsche lawaai van den bom-nacht naar buiten kwa men, bevond zich een oude priester. Hl) werd, rillend van de koorts, gesteund door de anderen. Zijn bezittingen be stonden uit een brevier en een stapel beschreven papieren, die hij onder den arm droeg. Men zond hem van het eene adres naar het andere. Tenslotte werd hem een plaats op een boot gege ven en ging hij tusschen kinderen en ouden van dagen naar het veilige Ame rika. Een balling zonder bezittingen, zonder familie; een onaanzienlijke, oude man in priestertoog. Don Luigi Sturzo verliet Engeland op een tijdstip, waarop naar later blij ken zou de oorlog beslist werd, ook al zouden nog vijf jaar van barren strijd noodig zijn om den vijand tot overgave te krijgen. Hij verliet Enge land na een verblijf van zestien jaren. Op 28 October 1924 was hij In Londen aangekomen, verbannen uit zijn va derland, waar Mussolini begonnen was met de liquidatie van zijn tegenstan ders. Als een van de eersten, de be langrijkste van de oppositie, moest Don Sturzo het veld ruimen. Hij ging, ver slagen; de ander had het duel gewon nen. Maar gebroken was zijn formida bele kracht geenszins, integendeel. Hij zou het toonen, nam hij zich voor; hij zou niet rusten, zoo God wilde, en hij heeft woord gehouden. Hij werd geboren in Caltagirone, ergens op Sicilië Op 18 Mei 1894 werd hij pries ter gewijd Hij studeert aan de Gregoriana te Rome, promoveert in de theologie: keert als hoogleeraar in zijn geboorte plaats terug. Later volgen nog promoties in economie en sociologie, terwijl hij be halve deze vakken ook nog filosofie do- De ellende en armoede der Slciliaansche boeren maken hem tot hun grooten voorvechter. Hij begint zijn strijd voor Don Luigi Sturzo vrijheid en recht, waaraan hij een lang leven zou wijden. Hij richt vereenigingen op, sticht vakscholen, organiseert, advi seert, helpt. Daarnaast zijn studie, zijn colleges, zijn eerste publicaties. Wanneer h(j eens tijd heeft schrijft hij een tooneel- stuk, gedichten, 's Nachts componeert hij „Geremia", een oratorium voor koor en groot orkest, jaren later te Rome uitge voerd, een „Magnificat". „Het was madr een liefhebberij", 'zegt hij thans. Intusschen wordt hij ln 1905 burgemeester van zijn geboorte-stad. Een priester-burgemeester, aan wlen de boe ren en arbeiders hun lot hebben toever trouwd en op wier aandringen de benoe ming afkwam, ondanks het anti-clerlca- lismeHij wordt korten tijd later zelfs adviseur van het Provinciale bestuur en vice-voorzitter van den bond van Itali. aansche gemeenten. Tijdens den (eersten) Wereldoorlog verdubbelt hij zijn werk kracht. Zijn Initiatieven reiken over het geheele land en zijn sociaal werk wordt het voorbeeld voor tal van organisaties Hi) wordt secretaris-generaal van de jon ge Katholieke Actie; hij sticht een groo te hulpverleening aan oorlogsweezen. Na den wapenstilstand volgt dan de groo. te stap ln de politiek. Op 18 Januari 1919 richtte hij de eer ste Katholieke Partij ln het Koninkrijk, de Partito Popolare. op. Gedurende ruim vijf jaren was hij de belangrijkste factor ln het binnenlandsche politieke leven van Italië. Najaar 1924 verliet hij zijn werk zijn partij en zijn land. Op 6 September van het vorige Jaar ging hij te Napels van .boord, een zeer oude. zwakke mantewien de tranen over de wangen liepen Uit het geheele land kwamen welkomsttelegrammen en een groote menigte was ter begroeting aanwezig Maar van actief deelnemen aan den pohtieken strijd kon geen sprake meer z(Jn en zoo is hij gewor den tot den grooten man op den ach tergrond. Hij woont thans te Rome in een kloos ter, maar vanuit zijn studeerkamer, die hij nauwelijks nog verlaat, klinkt on ophoudelijk zijn vermaan tot het land. tot de partijen, die elkaar ten koste van het land bestrijden. Onmetelijk is zijn in vloed op het partij-bestuur van de Demo- crazia Crlstiana, zooals de nieuwe na-oor- logsche naam van zijn oude partij thans luidt. Al verschijnt hij nergens meer, al voert hij niet meer het woord en al leeft hij teruggetrokken, zijn invloed op het land is niet te vergelijken met dien van welken anderen ouden politicus dan ook. H(j vormt als het ware het christelijke tegenbeeld van dien anderen filosoof, even oud als hij, die door de liberalen tot hun geestelijken vader ls verheven. Bene detto Croce en Don Sturzo. hoe diep drukt het verleden zijn stempel op het Italië van vandaag Hij ontmoet graag journalisten van an dere landen. Holland bezocht hij geduren de eenige maanden in het begin der der tiger jaren. Hij noemt namen van goede vrienden, aan wie hij de prettigste her inneringen heeft. Over Italië spreekt hij telkens weer. over de toekomst, niet over het verleden! „Het Communisme le vert niet een specifiek gevaar op voor Italië, wêl voor geheel Europa en dat niet zoozeer als economische revolutie, want die zou nauwelijks een solide basis heb ben, maar wèl als politieke Invloed van Rusland. Dit gevaar is nog toegenomen door het onverstandig optreden van de Anglo-Amerikanen in EuropaDe ver volgingen van de Katholieken in Joego slavië en vooral ook Albanië, welke beide landen het meest direct beïnvloed worden door Moskou, hebben een zuiver politiek doel..... Ook de anti-clericale actie van het oogenblik in Italië ls zuiver en alleen een product van de communistische partij hier, die Immers de nauwste betrekkingen onderhoudt met Moskou! Het vredes-ver- drag is een domheid, die haar gevolgen niet missen zal, helaas. Natuurlijk heeft Italië schuld en moet het boeten, maar deze bepalingen zijn te streng en dragen de grootste gevaren voor het land en zelfs voor den vrede in zich Omtrent de toekomst van het Katholi cisme is hij zeer optimistisch. De huidige opleving van het geloof en de machtige uitbreiding van de Kerk en den invloed van den Paus noemt hij opmerkelijk en veelbelovend. En de kansen van zijn vaderland, van Italië, na alle slagen en rampen, die het land troffen? Hij somt ze op. deze ram pen. en besluit dan: „Dit alles heeft tot algeheele desorganisatie van den Staat geleid, die gebukt gaat onder een reuzen- bureaucratie. Natuurlijk hebben de lei dende kringen het spoor verloren en dit alles heeft de demagogie van het soclalls- tlsch-communlstische blok wel zeer ln de hand gewerkt. Maar het volk is uit al deze catastrofen te voorschijn gekomen bezield met den wil om het land er boven op te helpen, het op te bouwen en h«t weer een plaats te bezorgen, die in over eenstemming is met zijn Katholiciteit, zijn cultuur en zijn verledenOndanks al les blijf ik optimist 1" Dijk altijd erg blij was wanneer zij een pluimpje van Kempen kreeg. Zij (verd.) haatte de Joden, omdat zij door hen, zooals zij zeide, verraden was. Ook deze getuige was bang geweest voor verdachte, die haar met arrestatie bedreigd had als zij niet mee bleef doen. Verdachte ontkent dit en plotse ling barst getuige dan uit, om met pathos verdachte in het gezicht te slingeren: „Jij bent een duivelin in mensehengedaante", woorden die door een krachtig applaus van de publieke trib'une onderstreept wor den. Een buurman van verd. vertelt, dat hij zag hoe Anna van Dijk thuis kwam met één of meer menschen, daarna bij hem kwam telefoneeren, altijd met een ze keren Piet, die dan nu Piet, Schaap bleek te heeten (De zitting duurt voort) De Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond heeft te 's-Hertogenbosch een bijeenkomst gehouden, waarop ir. Van Haaren het algemeen probleem schetste waarvoor de jonge boeren thans staan. Aan Emigratie is z.i. niet te ontkomen. Wij dienen deze echter te zien als een noodzakelijk kwaad. De K, N B. T. B. zal aandacht schenken aan de godsdienstige en economische kanten van het vraag- st tk. Ir. Horsman toonde 'vervolgens aan, dat voor 50.000 jonge boeren in Neder land twee uitwegen openstaat: of in Nederland een ander beroep kiezen, of in het buitenland zich een eigen be staan te verzekeren. Voor vestigings mogelijkheden komen Brazilië en Frankrijk het meest in aanmerking. Het ligt in de bedoeling, dat door de K. N. B. T. B. in ZZuid-Frankrijk een speciaal opleidingscentrum zal worden opgericht. Een commissie heeft inmid dels ook reeds in Brazilië de kwestie bestudeerd en onderzoekt nog een ge bied aldaar op grondkwaliteit. Voor emigratie van boeren naar Ar gentinië, naar Canada en naar Austra lië worden voorbereidingen getroffen, aldus spr. In het Voorloopig Verslag van de be- grooting van Buitenlandsche Zaken wij zen vele Eerste-Kamerleden er op. dat deelneming van het Koninkrijk aan den laatster- oorlog de regeering heeft ge noopt, in naaste en verdere toekomst de traditioneele politiek van neutraliteit en zelfstandigheid te vervangen door een buitenlandsch beleid, op positieve doel einden gericht. Daarbij zal zij zich huns inziens van de vervulling van tweëerlei taak moeten kwijten: ten eerste die. welke Nederland heeft gekregen als lid van de Organisatie der Vereenigde Na ties. en ten tweede die, welke voortvloeit uit onze historische roeping bemiddelend op te treden tusschen de onderscheidene culturen en landaarden. Gaarne zou men een duidelijke uiteenzetting ontvangen van het standpunt, dat de regeering denkt in te nemen bij de aanstaande vre desonderhandelingen met Duitsch land. Wel heeft zij reeds een voor loopig overzicht van de Nederland sche eischen gegeven, doch daarmede achtte men de desbetreffende mate rie niet uitgeput. Vele leden meenden te weten, dat onze missies in Duitschland vooral ten aan zien van de terugvoering van aan ons volk ontroofde goederen niet hadden be reikt. wat had mogen worden verwacht. Het had hen voorts getroffen, dat Ne derlanders, die reeds van vóór het uit breken van den oorlog bezittingen ln Duitschland hadden, zeer groote moei lijkheden ondervinden, wanneer zij een onderzoek naar den stand van hun ver mogen wenschen in te scellen. Deze 'eden achtten het van meer be lang, dat de regeering haar aandacht zon richten op deze aangelegenheden dan op de z.g. her-opvoeding van het Duitsche volk. De Britsche koning heeft Vrijdag het Zuid-Afrikaansche parlement geopend met het voorlezen der troonrede. Ge woonlijk wordt de troonrede het eene jaar in het Engelsch. en het andere jaar in het Afrikaansch voorgelezen. Hoewe) dit jaar de beurt aan het Afrikaansch was las de koning de rede in het En gelsch, met uitzondering van den slot zin: „Hierbij verklaar ik de vierde zit ting van het neeende parlement van de Unie van Zuid-Afrika voor geopend." Het vorstelijk gezelschap is Vrijdag vertrokken naar Port Elizabeth. De nieuwe gouverneur van den Ameri- kaanschen staat Georgia, Herman Tal- madge over wiens recht om gouver neur te zijn nog geoordeeld moet worder, door het Hooggerechtshof heeft eer wet onderteekend. volgens welke neger niet zullen mogen deelnemen aan 0 preliminaire verkiezingen in den stag Georgia Posities schepen AALSDIJK 21/2 v New York n. Rotterdam AVERDIJK. Willapa-Aberdeen, 20/2 te Hoquian DELFTDIJK 21/2 v. Avonmouth te Cardiff. EDAM, Rotterdam-Cuba. 21/2 te Antw. TiEEEDAM 22/2 v Antwerpen n. R'dam. MACUBA 22/2 v. Cura/jao te, Amsterdam. MIRZA 23/2 v. Fremantle te Abadan verw. NIJKERK 22/2 v. A'dam te R'dam. OVULA 19'2 v Abadan te dingapore verw. PAULA 10/2 v Hongkong n. Singapore. PERNA 10/2 v Sydney te Miri verw., daar na terug opi te dokken. SLOTERDIJK 28/2 v. Batavia te Rotterdam verwacht. Bioscopen Rembrandt: Caesar en Cleopatra (18 H' Cinema-Palace: Brief encounter (18 Luxor: De graaf van Monte Christo (18 J 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Frans-Hals: The con stant nymph (1£ j.). 2. 4.30. 7 en 9.15 u. City: Alles op den pof (volw.), 2.15. 4.3"' 7 en 9.15 u, Spaarne-Theater: De 13e gas' (14 j.). 2.30 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15. en 9.15 u. Apotheken De Zond.- en nachtdiensten worden tot Maart waargenomen door: Bosch en Vaart apotheek, Bosch en Vaartstr. 26, tel- 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstr "°j tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisst». 6, tej. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gil" zenkaae 181, tel. 23821. Zieken vervoer; Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Dinsdag 25 Februari: Brinkmann; Ned. Hist. Vereen.: „Droom beeld of Werkelijkheid", lezing 8 uur. Ledenvergadering Zwemclub „Haarlem 8 uur. uiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiikini Er was al lang iets niet in den haa& met de reisplannen van Henk Gortzak dat voelden wij wel. Het duurde all®" maal wat lang. Nou, en daar kwamen de laatste dagen de berichten in de krant- Wij begrepen er eerst niet veel van, van deze nieuwe Indische kwestie. Totdat „De Waarheid" onder oogen kregen. Toen werd ons plotseling alles veel dui" delijker. Zij zijn bang in Indië. Voor Gortzak! Ja, waarachtig. En daarom mag hij niet komen. Zij zijn daar als de dood dat Gortzak buiten het phantoom Linggadjati, het werkelijke Linggadja1' en het geheime Linggadjati nog een an der Linggadjati zal ontdekken: het su per-vooruitstrevende Linggadjati. hemel weet zou hij in Batavia wel eet Nederlandsche tegen-regeering forme®' ren! Dat zou net iets voor hem zijn- Maar Gortzak is ook niet, van vandaag of gisteren. Hij is zijn maatregelen 8 aan het nemen, zoo lezen wij. Wedden, dat ie nou juist gaat, nou het niet ma?' Wij hebben fluks een nader onderzoek ingesteld en wij hoorden al verluiden maar dat moeten wij vanzelfsprekend onder strikte geheimhouding meedee" len dat hij van plan is zich als blinde passagier op een „Vliegende Hollander' naar Indië te laten brengen! Nog strikter is de geheimhouding die wij van onze lezers moeten afpersen 1° verband met het volgende nieuwtje, dal- wij dank zij een zeer speciale relati® konden bemachtigen. De Nederlandsen® Regeering heeft een uiterst geheim tel®" gram aan generaal Spoor gestuurd' „Juut!" staat er op. („Juut", waarschuwingssein voor Afll" sterdamsche straatjongens). In het kader van de voorbereiding vat de a.s. volkstelling is vorige week e«® aanvang gemaakt met bijeenkomsten de provinciale hoofdsteden met de buf' gemeesters onder voorzitterschap van d®<1 Commissaris der Koningin. In deze bijf eenkomsten geeft de directeur-genera^' van de statistiek, dr. Ph. J. Idenburft een uiteenzetting betreffende het doe] et de beteekenis van deze telling. In de tweede helft van Maart zull®^:' in een aantal centra vergaderingen nw| de plaatselijke leiders der volkstellh1» volgen, waarin vragen betreffende d® practische uitvoering van de telling a»" de orde zullen komen. De Zwitsal-fatarieken te Apeldooi'11 hebben in verband met de blijde §e' beurtenis op Soestdijk 3000 special vervaardigde baby-pakketten, inhouden' de een doos Zwitsal-balsem, een bllS Zwitsal-kinderpoeder en een stuk zwi'" sal-babyzeép vervaardigd. j Deze pakketten hebben zij via de UP'6 van Vrouwelijke Vrijwilligers laten ui'" reiken aan die moeders, die vrijwel ge' lijktijdig met de prinses een baby kr®' gen. De prinses heeft deze schenking in dank aanvaard. LADDER WEDSTRIJD ln het oploss®8 van schaakproblemen. Men kan altijd te ginnen met het inzenden van oplossing';., Van tweezetten 2 punten, van driezette{ S pnt.. van langere problemen 4 pnt. V°fr nevenoplossingen 1 pnt.. hoogstens 2 Pl 1J.C j. uwgbtvua probleem. Het aantoonen yan onoplosba'te held 2 pnt. Drie-maandelijks een prijs. te prijswinnaar verliest zijn punten. Voor overige deelnemers blijven de punten tot s tellen tot zij - een prijs winnen. Oplos®',, welke zonder geldige reden, van 12 acht® eenvolgende problemen geen enkele °P'Sjt sing inzendeh, worden van de puntend1' afgevoerd. ,[1 Oplossing van den tweezet nr. 773, J J. Burbach, Zwolle, eerste publicatie- De pointe ligt in de vraag, mag zW®, rocheeren? De stand van den witten g ning lost de kwestie op. De witte kon, gelet op de twee zwarte pionnen "te op h7 komen, tenzij langs een omweg te f8. Maar dat was onmogelijk als de zWV- koning op e8 stondDerhalve is het te wijs geleverd, dat de zwarte koning JJ plaatst is en daarom niet rocheeren in u Het aantal oplossers welk de finesses het probleem begrepen heeft, ls ln verg -fr king met de vele oplossers, welke zon meer 1. Ke8 opgaven, zeer gering. Voter« het reglement hebben wil alle lnzeno i van den sleutelzet twee punten toegeK®, tp De eerst genoemde groep verdient echte* eervolle vermelding. Wij zullen de palte- van deze bekwame oplossers in de volge rubriek noemen. pil Wij danken den heer Burbach. dat „i zijn origineel probleem, waarvan ons a jfS anticipatie bekend ls, voor deze rUD' heeft afgestaan. Probleem nr. 776 van B. Postma, Den 0®"' Eerste publicatie Wit geeft mat ln twee zettcm Oplossingen binnen drie weken u«re>- den aan Jos. Duvergé. Binnen straat 40. Amsterdam-C. Enkele oplossers maakten oezV^eti^ree het slaan van een pion door den Jj, ter in het probleem van Br. Koenvjop d onrechte Het nemen van een P den sleutelzet ls onschuldig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2