't Gooi wint op de sneeuw van U.V.V. eenzaam WERELDNIEUWS IN BEELD ill I I Is het lager onderwijs goed? m Geslaagde proef Verliezen in Indië Bij E.D.O.'s gouden jubileum VERZET mi mé BESPREKINGEN OVER INCIDENTEN Gelukwenschen voor het Prinselijk Paar W ereldomroep Zaterdag receptie Amerikaansch lucht- toerisme Het bloed kruipt.... Onderzoek doodsoorzaak Ellen Wilkinson mmm MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 LEVENSLANG VOOR DIENST BIJ WAFFEN S.S. aUe Nederlandsche invoer Bloemen van de troepen in Indië Episcopaat wenscht een taak voor den K.R.O. 70.000 personen zullen West- Europa „doen" Ind. vakcentrale spoort E.V.C. tot actie aan HANDELSVLOOT BREIDT ZICH UIT Zeelieden halen schepen Edelmoedigheid der Poolsche regeering (Wordt vervolgd) Nekkramp te Schoonhoven Missionarissen naar China (Vervolg van pagina 1) We zijn thans gelukkig al zoo ver, dat jttenig hoofd liever een aantaj leerlingen t raakt, dan zich van de zijde der ouders in een verkeerde richting te laten dwingen, welke hij zelf voor zijn leerlin gen niet geschikt acht. Evenwel, ook zonder examendrang o'ijft voor de lagere school de nood- ^kelijkheid, een zeker gedeelte van de leerstof van buiten te laten leeren. Maar wie zich verbeeldt, dat geschie denis bestaat in alleen maar herinne- F®n van jaartallen of Graven van he; nollandsche Huis, vergist zich. De mo derne geschiedenisboeken wüzen het .uit. Bovendien is daar de onderwijzer, die zich zelf steeds vernieuwt en heusch biet in den tredmolen van allen dag blijft doorzeuren, maar die voor zijn 'eerlingen de groote mannen van vroe- en nu doet leven. Die ook van de Hollandsche Graven vertelt, maar dan zls de stichters en de stuwers van de Abdij van Egmond. Die ook de geestes- strootningen van alle tijden naar voren brengt, en den klassenstrijd der mid deleeuwen, toen de burgers hun macht eh recht op de edelen veroverden, even Soed schildert, als den strijd van onzen bijd met mannen als Schaepman en Troelstra. Er wordt meer gedaan dan a (richten op een examen. Er gaan uren, dagen, weken voorbij, dat aan geen examen gedacht wordt. En er wordt ge lachen in de school, want er is humor hi overvloed, het meest nog van de leerlingen zelf. En wie durft beweren, dat jongens en meisjes een hekel heb ben aan alle onderwijs, die heeft nooit eeh goed geleide geschiedenisles of een 'nteressante aardrijkskundeles bijge woond. Die heeft nooit den juichkreet Behoord, als meneer weer gaat vertellen °ver het leven der dieren, of als de Juffrouw een nieuwe plaat voor de klas hangt. En is iedere teeken-, zang en gymnastiekles niet een brok vreugde 'h het leven van de schooljeugd? Wij durven gerust beweren, dat de meeste leerlingen graag naar school gaan, al hunnen natuurlijk bijzondere en per soonlijke omstandigheden wel eens een ongunstigen invloed uitoefenen. Wij weten, dat vooral in hoogere klassen taal en rekenen voor vele leerlingen struikelblokken zijn. Maar wie de moderne methoden voor deze vakken vergelijkt met die uit Vroeger jaren, zal moeten erkennen, dat °ok op dit gebied de vernieuwing, in dit geval de vereenvoudiging, niet ach terwege gebleven is, en dat er metho den bestaan, waannee en door den onderwijzer en door de/leerlingen met Plezier gewerkt wordt. Ten slotte moeten we nog even den Indruk wegwerken, als zou het gods dienstonderwijs op de lagere school in hoofdzaak bestaan uit het „opdreunen" van katechismuslessen. Inderdaad, het Catechismus leeren en „opdreunen" zal de leerlingen niet geloovig en gelukkig blaken. Maar zoolang de bisschoppe lijke voorschriften op dit gebied blijven bestaan, zullen onderwijzers en leer lingen zich er aan te onderwerpen hebben. Dit neemt echter niet weg, dat baast dit katechismusonderwijs de ge regeld terugkeerende lessen in Bijbel serie Geschiedenis bestaan. De kerke- lijke feesten komen ter sprake, de Evan- Bëiïen worden behandeld, Heiligen wor den ten voorbeeld gesteld, de Misliturgie Wordt verduidelijkt. En hoeveel aan sporingen en duwen in de goede rich ting gegeven worden, hoeveel kinderen hoor de 6chool des Zondags haar de herk gaan en in de week ook bij de Mis aanwezig zijn, valt niet te bena deren. Er wordt niet tusschen breuken en bijvoeglijke naamwoorden door aan de geestelijke opvoeding en karaktervor ming der leerlingen gewerk, een goed onderwijzer doet dat den geheelen dag, bij bijna iedere les. Alleen zijn de resul taten niet af te meten of met cijfers aan te duiden. Het lager onderwijs kan beter, aan trekkelijker gemaakt worden. We er kennen het dadelijk en we hopen, dat de toekomst, mede door de bemoeiin- 8®n van de K.A.B., spoedig vele ver beteringen zal brengen. Maar laten we hiet den indruk wekken of versterken, dat het huidige onderwijs niet deugt de tijd, daaraan besteed, verknoeid j5- Daarmee zijn noch onderwijzer, noch !eerling gebaat. Voetballen in de voetbalwedstrijd sneeuw, tusschen In het 't Gooi Sportpark te Hilversum werd Zondag een en U.V.V. gespeeld. Een moment uit dezen wedstrijd. Verleden week Zondag heeft 't Gooi eten proef genomen met het spelen van een wedstrijd tusschen het eerste en tweede elftal op een besneeuwd veld. Men had zich de moeite getroost één van de velden te walsen. De wedstrijd, viel in spel-technisch opzicht niet tegen, ter wijl alle spelers het er na afloop over eens waren, dat spelen op een dergelijk besneeuwd en gewalst terrein heel goed mogelijk is en zeker geen beletsel be hoeft te zijn voor het niet-spelen van de vastgestelde wedstrijden. Door deze eenparige conclusie aange- Het Bijzonder Gerechtshof te Arn- bem, zitting houdende te Almelo, heeft levenslange gevangenisstraf geëischt |®Ben den Almeloschen tuindersknecht Jan Waidek, die omstreeks September ?4l ergens in Duitschland vertoefde en ||ch daar liet overhalen dienst te ne- men bij de „Waffen SS". Hij was j®eds kort na den inval van de dltschers lid geworden van de N.S.B., bdidat hjj aldus ïijn verklaring r beter van dacht te worden en ook °bida hij geloofde, dat Nederland !en dan vrij zou kunnen worden, guneer Duitschland den oorlog won. j ii nam deel aan de gevechten in Rus- ,ahd, totdat hij in verband met zijn j?mtijd werd overgeplaatstnaar Den aag. Tegen het einde van den oorlog j\erd hij „ingezet" bij Veenendaal en U Wijk bij' Duurstede. Volgens zijn j®rklaring had hij alleen maar munitie t®boeven te bewaken, een verklaring, e bij het Hof weinig geloof vond. Een Nederlandsche commissie, sa mengesteld uit leden van het kabi net van den lt.-gouverneur-generaal en functionarissen van het depar tement van Economische Zaken, is uit Singapore te Batavia terugge keerd, na met de Britsche en Chi- neesche autoriteiten besprekingen te hebben gevoerd over de incidenten, welke onlangs te Palembang voor gevallen zijn en slachtoffers onder de Chineesche bewoners van deze stad hebben gemaakt. De maatregelen van de Ned.-Indische regeering van 29 Januari betreffende den im- en export van Ned.-Indië, zijn eveneens onderwerp van bespreking ge weest. Ten aanzien hiervan heeft de commissie er den nadruk op gelegd, dat die maatregelen ten doel hebben de producten van de wettige bezitters op Java en Sumatra te beschermen en men daarmede niet den handel met het bui tenland wil verhinderen. Thans worden in samenwerking met de Britsche auto riteiten nieuwe verordeningen uitge werkt. Een Nederlahdsche militaire woord voerder heeft het volgende medege deeld: Volgens de binnengekomen rapporten is de situatie op Java Vrijdag over het algemeen gunstig geweest, terwijl de rapporten van Sumatra thans even eens gunstiger luiden. Te Semarang zijn Vrijdag besprekingen begonnen met een Indonesische delegatie, welke in een goede sfeer verliepen. De regeering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgeloopen weken de volgende verliezen zijn geleden: Kon. Marine: Marinier 2e klasse O. V. W. C. v. d. Bijl, uit Nieuwendijk, gesneu veld te Soerabaja; Kon. Landmacht: Soldaat H. den Hartog, uit Noordeloos, gesneuveld te Semarang; soldaat le klasse N. C. L. Gemmeke, uit Maastricht, gesneuveld te Semarang; soldaat S. Klaassen, uit Schaesberg, gesneuveld te Padang; sol daat M. A. Comelissen, uit Woens- drecht, gesneuveld te Semarang; kor poraal J. van 't Wout, uit Hoogeveen, gesneuveld te Medan; soldaat H. Kroon, uit Papendrecht, gesneuveld te Sema rang. Kon. Ned.-Indische Leger: Soldaat Petrus Hadjoe, Ned.-Indië, gesneuveld tengevolge van extremistische actie- soldaat Masang, uit Ned.-Indië, gesneu veld tijdens actie; soldaat le klasse Soeradyo, uit Ned.-Indië, gesneuveld tengevolge van extremistische actie. Thans is definitief bevestiging ver kregen, dat dei volgende inzittenden van den Michell-bommenwerper, die 2 Juli 1946 een noodlanding bij Pakenba- roe moest maken, tengevolge van extre mistisch mitrailleurvuur zijn gesneu veld: res.-kap. k. v. vliegerwaamemer J. L. M. Theunissen, uit Vught, soldaat leerling-radiotelegrafist mil. 1. v. J. G. Klsman, uit Gouda, adjudant-onder- officier mil. administratie M. Sonne- veld. uit 's-Gravenhage; militie-ser geant J. C. van der Tuyn, uit leiden. moedigd, had het bestuur voor j.l. Zon dag een vriendschappelijke ontmoeting vastgesteld tegen U. V. V De proef is uitstekend geslaagd. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij. De Utrechtenaren waren volledig, terwijl bij 't Gooi Blankenstein vervan gen was door Kruisbrink. Het werd een vlotte wedstrijd waarbij aan beide zij den goed voetbal te zien werd gegeven. Vooral de Gooi-voorhoede blonk uit door goed combineeren en breed open spel. Hierdoor ontstonden steeds weer groote gapingen in de Utrechtsche defensie, doch keeper v. Rhee verdedigde op bril- lante wijze zijn doel. Het eerste doelpunt ontstond voor rust, toen Kreuning den bal doorgegeven kreeg van Boekhorst en na zich handig vrijgemaakt te heb ben onberispelijk scoorde (10). Na de thee was 't Gooi weer ver Sn de meerderheid en bekogelde het Utrechtsche doel. Het was Willemse, die na 7 minuten met een hard diago naal schot de score tot 20 opvoerde. De thuisclub verslapte en toen Wig- gemans geblesseerd raakte en het veld moest verlaten, kwamen de gasten ste vig in het offensief, doch Mosterd ver dedigde zijn doel op fraaie wijze. Na 20 minuten moest hij echter zwichten voor een schot van den midvoor der gasten (21). Met dezen stand kwam het einde. De proef is uitstekend geslaagd. De spelers voelden zich op de sneeuw pre cies als op de grasmat thuis, zoodat meermalen een snel en aantrekkelijk spel vertoonc. werd. Valpartijten kwamen niet meer voor dan bij een normalen wedstrijd. Ook voor de beide doelen was de sneeuw niet weggeruimd. De lijnen waren in zwarte kleur op de sneeuw aangebracht. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor- loopige cijfers bedroeg de invoer in Jan. 755.976 ton (vorige maand 1.022.328) met een waarde van 201 millioen (vorige maand 222,9 millioen). In de afgeloopen dagen zijn op Paleis Scestdijk uit praetisch alle deelen der wereld telegrafische ge lukwenschen binnengekomen, o.a. uit Folen, Turkije, Ierland en Hon garije, alsmede een uit Rome, af komstig van Z.H. den Paus. Zaterdagmiddag heeft prins Bemhard op het paleis eenige afgevaardigden van het leger in Indië ontvangen, die in op dracht van den legercommandant, ge neraal S. H. Spoor namens zijn wapen broeders in de tropen, het prinselijk paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun medeleven met het nieu we geluk, dat het prinselijk gezin ten deel is gevallen. Kolonel C. H. J. P. van Houten, adjudant-generaal van het le- ger in Indië, vertolkte de warme gene genheid en de groote aanhankelijkheid, die de troepen in Indië voor de prin ses en den pTins gevoelen. De toevallige aanwezigheid van deze leden van het Ned. Indische leger, zoo zeide hij, ver schafte hem het bijzondere voorrecht het prinselijk paar de gelukwenschen aan te bieden van alle officieren en manschappen van het Koninklijk Ne- derlandsch-Indische Leger en de Ko ninklijke Landmacht in Ned.-Indië met de jongste blijde gebeurtenis op het pa leis. (Van een bijzonderen medewerker) De officieele mededeeling is te wach ten, dat de Wereldomroep, de zooge naamde P. C. J., tot dusverre onderdeel van de stichting Radio Nederland in overgangstijd, zal ressorteeren onder het departement van Binnenlandsche Za ken. Men heeft dus kennelijk afgezien van de suggestie onder meer gedaan in ons artikel „Radio en Missie" den Wereldomroep onder te brengen in de nieuwe Radio-Unie, een daad, waardoor ook de omroepvereenigingen als K R. O. en N. C. R. V. toezicht en zeggen schap zouden krijgen op de werelduit zendingen ten behoeve van missie en zending. Wij meenen te weten, dat ook de gezamenlijke missionarissen niet an ders hadden gewenfceht. Ter ondersteuning van dit verlangen verwijzen wij naar een recente uitspraak van het Hoogwaardig Episcopaat, ge daan bij monde van Z. Em. J. Kardinaal De Jong, „dat, mede op grond van vroegere rechten van den Kath. Radio- omroep, deze als eenige instantie wordt erkend voor Katholieke radio-uitzendin gen, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland." De bedoelinj is duidelijk: de K.R.O. moet zijn destijdsgesticht wereld apostolaat kunnen hervatten. En de K.R.O. zelf wil niet liever dan dat. Dinsdag zal de K.L.M. haar 250ste vlucht AmsterdamBatavia sinds de heropening van dezen dienst, 19 November 1945, uitvoe ren. Coen Bot, die jarenlang schipper is ge weest van de reddingboot „Drous Rijkers" der Noord-Zuidhollandsche Redding Maat schappij heeft Zaterdag in Den Helder zijn 65sten verjaardag gevierd. Mocht de Spaarnestad achttien jaar geleden de vlag uitsteken bij het gouden feest van Good Old H.F.C., tien jaar later, ter eere van het jubilé der rood- broekenclub, nu is het dan toch de beurt aan E.D.O. om eens in de bloemetjes te worden gezet. E.D.O. de populaire volksclub in 't goud! G. Kalf en H. van Dort namen op 1 Maart 1897 het initiatief tot oprichting van een voetbalclubje. Eerst na vijf jaar kon E.D.O. in competitie-verband gaan spelen. Ingedeeld in de tweede klas H.V. B. bleek de ploeg echter van zoodanige kracht te zijn, dat de rood-zwarten reeds na drie wedstrijden werden over geplaatst naar de eerste afdeeling. Na steeds als kampioen de competitie te hebben beëindigd, volgde in 1995 pro motie naar de 3e klas N.V.B. Hier werd meteen het kampioenschap behaald, pro motie-wedstrijden werden gewonnen en zoc zag men E.D.O. het volgend seizoen als tweede klasser aan het werk. Ge durende vijftien jaar moesten de Haar lemmers dikwijls een harden strijd om hun bestaan voeren. Velen zullen zich E.D.O. nog herinneren op het terrein naast het oude boerderijtje aan het Soendaplein, later weer in de landelijke omgeving van het oude Heemstede. Eindelijk, in 1922, begon de dageraad voor de rood-zwarten te gloren. Met behulp van een gemeentelijke leening kon men beslag leggen op 't terreinen- complex aan de Kleverlaan, waar een up-to-date inrichting verrees. Alsof het zoo moest zijn, viel de ingebruik neming van het nieuwe home samen met de zoo fel begeerde promotie naar de eerste klasse. In de hoogste afdeeling deed E.D.O. zich weldra als een alom gevreesd tegenstander gelden. De in die jaren steeds meer naar voren komende Weensche short-passing werd door de E.D.O.-ers op perfecte wijze gespeeld. Men herinnere zich Jan en Polly Perukel, de v. d. Laan's, de gebrs. Steffens, Ta- nis, Boeree e.a. Interne moeilijkheden waren oorzaak, dat E.D.O. in 1930 op de fatale onderste plaats eindigde. De de gradatie-competitie met Xerxes en For" tuna had toen een voor E.D.O. wei zeer dramatisch verloop, want na in Rotter dam gestart te zijn met een 71 over winning op Lagendaal's club, werden daarna verscheidene punten verspeeld, waardoor het tot een beslissingswedstrijd kwam tegen Xerxes. Dezen wedstrijd, welke, naar men zich nog zal herinneren, onder tropische hitte in het V.U.C.- stadion werd gespeeld, verloren de Haar lemmers, hetgeen degradatie beteekende. Als ongeslagen kampioen der tweede klasse, trachtten de rood-zwarten het jaar daarop het verloren terrein te her winnen. Met H.V.V. en Haarlem als te genstanders was E.D.O. echter al spoe dig uitgeschakeld. Een hernieuwd kam pioenschap bracht E.D.O. in 1939 tegen over H.B.S. en Hilversum in het veld. Maar ook ditmaal bleven de poorten voor Pigge's club geslpten. De onver zettelijke wil om het eerste klasserschap te heroveren, betrok de ploeg in 1942 an dermaal in den promotiestrjjd en wel tegen Kf.O. en Z.P.C. Het vermolmde bolwerk uit de Koog bleek tegen dezen resoluten aanval niet opgewassen te zijn en ging roemloos onder. E.D.O. was wederom eerste klasser! Innerlijk krachtig, met voortvarende bestuursmenschen als Luijken, van Zeijl, Hirsch en Frans Figge, heeft E.D.O. zich sedert kunnen handhaven. Wei mag op 't oogenblik de positie van het eerste elftal niet bepaald fraai worden ge noemd, doch wij hebben voldoende ver trouwen in Schijvenaar c.s„ dat zij in de komende wedstrijden de noodige punten zullen verzamelen om het degradatie gevaar af te wenden. Het ED.O.-bestuur recipieert Zater dag 1 Maart in Hotel De Leeuwerik, waarna de groote feestavond volgt in 't Concertgebouw. Louis Celly, assisten-vice-president van de afdeeling vervoer door de lucht van de American Express Company, maakt een reis door West Europa om contacten te Jeggen en onderhandelingen ie voeren met verschillende continentale luchtvaartmaatschappijen. De laatste drie dagen heeft hij in Nederland vertoefd en o.a. een onderhoud gehad met den heer Plesman, directeur van de K. L. M. Op uitnoodiging van de American Busi nessmen Club te Amsterdam vertelde de heer Celly iets over de plannen van de American Express aan eenige vertegen woordigers van de pers. Hij zei ofn. het volgende: De Amerikaansche regeering, die het onwenschelijk achtte het toerisme van de Ver. Staten uit naar Europa te bevorderen zoolang de toestand hier nog niet normaal was, heeft thans besloten een gelimiteerd aantal paspoorten voor het komende toeristenseizoen uit te rei ken. 70.000 toeristen zullen binnenkort West-Europa „doen" en de American Express zal vliegtuigtrips organiseeren. Het reizen per vliegtuig heeft het voor deel dat de reizigers het grootste deel van hun vacantie kunnen besteden aan hun verblijf in de te bezoeken lan den. De verwachtingen zijn hoog gespan nen. Aangenomen wordt, dat Nederland als gevolg van dit toerisme een deviezenwinst van 7 a 10 millioen gulden zal maken. Er zijn, wat Nederland betreft, in overleg met de K. L. M„ trips uitgestippeld van 3, 4 en 7 dagen. De „Sobsi" (Centrale van Indone sische Vakvereenigingen) heeft, naar het Republikeinsche persbureau Antara bericht, aan de Nederlandsche Een heidsvakcentrale een brief gezonden en daarin verzocht weer een actie te beginnen en voort te zetten in den geest van de E.V.C.-actie van Septem ber 1946. „Hier staan de arbeiders in beide landen," aldus vervolgt de brief, „tegen een gemeenschappeljjken vijand, het Nederlandsche imperialisme. De In donesische arbeiders blijven bij hun stanpunt pal staan tegen de Neder landsche recationnairen, die den weg des gewelds bewandelen en niet den democratischen weg. Wij hopen, dat de acties van de Nederlandsche arbeiders het zouden kunnen bewerkstelligen, dat de Nederlandsche troepen terug getrokken worden.'» „Wanneer dit ver wezenlijkt is,'' aldus eindigt de brief, „dan is hiermee pas bewezen, dat de Nederlandsche arbeiders het werkelijk goed meenen met het steunen van de Republiek Indonesia". Zooals bekend heeft de Nederlandsche regeering eenigen tijd geleden een aan tal schepen uit de surplus-tonnage van de Amerikaansche koopvaardijvloot aan gekocht. Een eerste groep schepen werd reeds aan Nederland afgeleverd. Thans is een tweede groep uit het surplus aangekocht en Zaterdagmiddag zijn duizend Nederlandsche zeelieden met het m.s. „Tabinta" uit de Schiehaven te Rotterdam naar New-York vertrok ken, om deze tweede groep te gaan be mannen. Met den aankoop van deze groote vrachtschepen wordt onze zoo zwaar gehavende handelsvloot belang rijk hersteld. Reeds Is onze koopvaar dijvloot op 80 pet. der vooroorlogsche tonnage gebracht en binnenkort zal dit cijfer tot 85 pet. gestegen zijn. De schepen, welke thans gehaald worden, zijn alle gebouwd in de jaren 1943 '44 en elk bruto ruim 7000 ton groot. De lijkschouwer van Westminster heeft Zaterdag het bericht van de „Dai ly Mirror" bevestigd, dat hij een onder zoek zal beginnen naar de doodsoorzaak van Ellen Wilkinson, de onlangs over leden vrouwelijke minister van Onder wijs in Engeland. Hij verklaarde geen reden te kunnen opgeven voor dit besluit. Miss Wilkin son overleed 6 Februari in het Saint Mary-ziekenhuis te Paddington in den leeftijd van 55 jaar. Als doodsoorzaak werd opgegeven: beroerte tengevolge van een bronchitisaanval. Het Poolsche parlement heeft de am nestiewet unaniem aangenomen. Onge veer 25.000 personen, die zich op het oogenblik in gevangenissen bevinden, zul len automatisch in vrijheid worden ge steld als de wet de volgende week in de Staatscourant wordt gepubliceerd. Bo vendien zullen 20.000 veroordeelden ver mindering van straf krijgen. Dan zijn er nog de naar schatting 10.000 leden der ondergrondsche bewegingen die, naar men hoopt, de wapens zullen neer leggen en de amnestie aanvaarden. Het totale aantal personen, dat onder deze amnestie valt, zal wellicht meer dan 200.000 bedragen. ^°rnan uit den k®zettingstijd Hans Verhoeven. 30) 4»ater, als deze verschrikkelijke tijd a«hter ««ff, den rug is, kunnen we beter be- etl wat we willen". Wat leek dat Atzagiijjj lang geleden.... langer hjj er over nadacht, hoe vOqm. ^em die woorden als een belofte hef1 amen- Latermisschien was l«h niet n°odzakelijk tot later te wach- ci0j a]s hij den moed kon vinden naar h0 ®r Van Rhijn te gaan om hem op de Varf:'i r' te brengen van den waren stand f" zaken op het gemeentehuis. *too1J? overpeinzingen werden ruw ge- ««h door bonkige stappen in de hal. «nljdend Duitsch commando, het van een deur, die werd openge- *>en. Meister Dammert en zijn assis tent Kohnke traden binnen. Zij had den hun pistolen in de hand. De eerste schreeuwde hem toe: „Aufstehen! Sehnell! Handen omhoog en tegen dien muur gaan staan!" Al het bloed trok uit Maartens gezicht weg. Hij kwam langzaam overeind, de tanden opeengeklemd, stak zijn handen op. „Opschieten, sneller!" riep Dammer» ongeduldig. Hij maakte een aanmoedi gend gebaar met zijn vuurwapen. Zwijgend voldeed Maarten aan het bevel. Zijn oogen zwierven onrustig door het vertrek. Wat wilden zij van hem? Kwamen zij hier wat zoeken? En dan. met een wanhopige poging methodisch te denken: Was alles in orde? Was hii den laatsten tijd voorzichtig genoeg ge weest? „Haal Heinz naar binnen. Franz be waakt den ingang," beval Dammert kort. Kohnke verdween en kwam met den soldaat terug. Intusschen was Dammert, steeds met zijn gezicht naar Maarten ge wend, bezig gegaan tusschen de papie ren op het bureau te soharrelen. Hij wees op den jongeman. „Als hij probeert te vluchten schiet je hem direct neer!'» De beide Duitschers begonnen een systematisch onderzoek. Alle laden van het bureau werden uitgepakt, de in houd er van stuk voor stuk nagegaan. Maarten kreeg kramp in zijn armen en waagde het ze te laten zakken; hij vouw de zijn handen achter zijn hoofd. Voor zijn bureau en voor de rest van den in ventaris was hjj niet bang meer, hij was er van overtuigd geen bezwarende ge gevens te hebben bewaard. Goed dat hij juist alleen was en dat dit benauwde oogeniblik aan Berend Botter bespaard bleef. Overigens wist hij' niets van de illegale werkzaamheden van Maarten, de jongen werkte automatisch en dacht verder niet aan de problemen van deze wereld. Toch vreemd, dat dit juist nu moest gebeuren, terwijl hjj als eenige functio naris aanwezig was. Of was het toch niet zoo onlogisch, goed beschouwd? Piet Surrogaat was een uur geleden te lefonisch weggeroepen. -Was dit door de moffen gebeurd? Het zou hem niets ver wonderen. Maar och, wat kwam het er eigenlijk op aan? De situatie bleef er dezelfde door. Wat zouden ze met hem doen? On- verrichterzake weggaan lag niet in hun lijn, zij zochten iets, dus zouden zij een zondenbok moeten hebben. Met fatalis tische berusting wachtte hij af. Het onderzoek van zijn bureau had geen resultaat opgeleverd. Doch zij snuffelden verder, doorzochten elke Ia de, elke kast, bladerden door de boeken, keken in de registers en lieten een weergalooze wanorde achter. Eindelijk wendde Dammert zich barscb tot den gevangene. „Zijn dit 'de eenige schrijfmachines?" wees hij. „Jawohl", zei Maarten. „We hebben er slechts twee". Dammert schoof een vel papier in een machine, tikte enkele letters, ritste het blad er uit en herhaalde het proces op de tweede. Vervolgens haalde hij een groene kaart uit zijn zak en begon deze te vergelijken met de getypte letters. Kohnke keek over zijn schouder mee. Zij geraakten in een druk fluisterend gesprek, wezen telkens iets aan, schud den dan hun hoofd, vloekten, liepen met de papieren naar het venster, kwamen hoofdschuddend en geërgerd terug. De wachtmeester begon zich op te winden zijn roode kop liep steeds feller aan. Met een verwensching stevende hjj op Maarten af. „Waar is de andere machine?" krijsch- te hij rauw. „Wjj hebben geen andere machine," zei Maarten rustig. Met den achterkant van zijn hand gaf Dammert hem een geweldigen slag dwar; over zijn gezicht. Maarten duizel de, een felle drift sprong in hem op, doch hij beheerschte zich. „Je liegt! Spreek op, anders schiet ik Je neer!" Maarten keek in het ronde gaatje van het pjstool en sloot zijn oogen. „Er is hier geen andere machine," herhaalde hij. „Vraag het dan aan den burgemeester." „De burgemeester," hoonde de Duit- scher. „Dien heb jjj met je mooie praat jes aardig om Je vingers gewonden." Ruim 500 padvinders zijn Zaterdag naar paleis Soestdijk gewandeld, om een felicitatieregister aan te bieden. Een deputatie overhandigt het register aan Prinses Beatrix, die in uniform gekleed is. Prinses Irene en prinses Margriet kijken belang stellend toe. ILL "ii Indiè viert de geboorte van Prinses Marijke. Te Batavia verkondigden herauten te paard het heuglijke nieuws. Hun mededeeling werd overal met gejuich ontvangen. Ongeveer 1000 Nederlandsche zeelieden zijn met het m.s. „Tabinta" uit Rotterdam naar Amerika vertrokken, om de door Nederland aangekochte schepen te bemannen. De Londensche uchthavcn is thans uitgerust met de nieuwste apparaten met be hulp waarvan men vliegtuigen onder alle weersomstandigheden veilig kan helpen landen. Deze apparaten werden door de R.A.F. op groote schaal gedurende den oorlog gebruikt. De controle-of]icier op den grond, die een radarscherm gebruikt, kan een vliegtuig op den grond loodsen. Een kijkje tijdens de proefnemingen op de Londen sche luchthaven. |^fi' De olievoorziening in ons land tijdens den xorst. Een sleepboot geladen met olie, stemd voor de kweekerijen in Aalsmeer, by Spaamdam. be. In de kazerne te Schoonhoven heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar de ziekenbarak overgebracht, waar hij is overleden. Alle in het kazernegebouw gelegerde militairen zijn nu geconsig neerd. Jhr. mr. B. E. Quarles van Ufforci', ge zantschapsattaché te Kaapstad, is naar Nederland vertrekken. Mr. G. W. Baron Bentinck, gezant schapsattaché te Cairo, ls naar Kaapsad overgeplaatst. De Plying Dutchman, die Zaterdagmid dag van Schiphol vertrok met bestemming New York, had aan boord een vljrtal mis sionarissen van het Gezelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.), de patere: J. Rutgers uit Diemen, C. van Iersel uit Breda en H. v. d. Stappen uit Heesch (N.B.), een Belgischen pater en een Pool- schen broeder. Hun bestemming ls China. Het afscheid was eenvoudig: eenige fami lieleden en bekenden achter de „versper ring" der douane; een simpele handdruk: een laatste vaarwel, en zij stapten ln. Een half uur later verhief de vogel zich en verdween ln de wolken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3