Klopjacht op Nazi's was een succes t Vorst weet van geen wijken Zware taak voor lichters en tankauto's Moskou bereidt zich voor om zijn gasten te ontvangen Geboorte van Prinses Marijke in Londen gevierd ECONOMISCH HERSTEL TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND Mist houdt overdag oploopen van temperatuur tegen Vele binnenwateren zijn practisch onbevaarbaar geworden Tot hoofd en hart Reeds sinds vorig jaar werden zij geschaduwd Verbinding met Urk weer moeilijk Biggen zonder .vergunning Zeker niet binnen een menschenleéftijd op te bouwen Graanoogst bedreigd? Strijd om het oliefront Tienduizenden schade door de vorst Prof. Romme terug naar Nederland DINSDAG 25 FEBRUARI 1947 69sfe JAARGANG No. 23782 BELGISCHE MIN.-PRESIDENT TE DEN HAAG Samenwerking tusschen de beide nabuur-landen II Ameland heeft weer petroleum ïn verband met de hoog opgewaaide beeuw op de kruin van den Kamper vat is de verbinding tusschen Urk en vaste land weer zéér moeilijk ge iden. Reeds Zaterdagavond raakte tweede vrachtwagen van den expe- 'teur Basterkaiflp de eerste is reeds jjrder onder het ijs geraakt in de ®°°iiiig van den dijk, maar kon op 'Ken kracht weer op de kruin konaen. gindag is de postauto er nog in ge- vaa8d den tocht te maken, maar de Jachtwagen van Basterkamp, geladen -J' brandstof voor de bakkers, van jJ® sommigen reeds bij een koude oven J'-en, js bij het nemen van een hin- jTiis op den "dijk, gekanteld en van hooge helling afgebuiteld. De in- ttenden werden wonder boven won- -Cr niet gewond, maar de briketben Jb'en tot in den polder verspreid. Toen Kolenvervoer ging door Wat is spoedig? Groote kos+en Enorme eischen I.K.V.P. wenscht vruchtbare samenwerking REPUBLIKEINSCH „KABINET" BIJEEN De boycot der Australische havenarbeiders RECORD-REIZEN VAN DE „ORANJE" Het weer- R.K. Werkgevers en heffing-ineens Keuringsarts voor het Tribunaal DIRECTEUR VAN „DE PATRIOT" IN ARREST OOST-INDONESISCH KABINET BIJEEN Reis van Bevin BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, t 3.90 p. kwart. Directeur- 3. J. W. Boemgter Wnd. hoofdredacteur: JV Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents oer millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De Intelligence Service van het Britsche leger deelt mede, dat de ope ratie tegen de nazi-organisatie bijna Voltooid is en dat deze zoo succesvol Verloopen is, dat op het oogenblik el ke ondergrondsche organisatie heeft °Pgehouden te bestaan als een onmid dellijke effectieve kracht. Drie op elke vier in de beide zones gezochte nazi's konden ingerekend worden. De autoriteiten hebben het juiste aan- gearresteerden nog steeds niet be- Kend gemaakt, maar eenige nieuwe na- ?len zijn inmiddels toch onthuld, o.a. ■S.-kolonel Walter Teich, tijdens den j^vlog S.S.-chef van de Baltische sta- en verbindingsman met de Deensche h^'s, en Edmund Budelmeyer, voor lig hoofd van den Duitschen gehei- "•en dienst te Lublin. Onder de gear resteerden bevinden zich verder Hans •sditiann, gewezen functionaris bij de f^teriologische afdeeling van het opper hel van de Wehrmacht en dr. Rudolf "ükenning, een s.S.-officier en voor- instaand lid van den Duitschen inlich- "bgendienst. Tfoorts zijn gearresteerd brigadecom- k^dant der S.S. Schimmelphing, één Hitler's jeugdleiders in Polen; kolo nel Kling, voormalig commandant van de in het gebied van Kassei en Hesse later bevelhebber van het tweede Pantserregiment der S.S., en gen.-ma toor der S.S. Ellersich, één der voor- |laarnsfce leiders, die door de Amerikanen te Fulda werd gearresteerd, terwijl zijn vrouw door de Britten in Hamburg werd gepakt. De ondergrondsche beweging staat volgens de Britsche autoriteiten niet onder leiding van één man, maar van verschillende personen van dezelfde belangrijkheid. De operatie heeft aan de ondergrond sche beweging een slag toegebracht op hetzelfde oogenblik, dat deze op geor ganiseerde basis aan het werk wilde gaan. Er zijn aanwijzingen, dat de nazi's reeds de voelhorens hadden uitgestoken om zich van den steun van Duitsche politici te verzekeren. Een Britsch woordvoerder deelde mee dat de organisatie zeer krachtig was en nog dit jaar aan de Geallieerde eischen in den vorm van een ultimatum zou ge steld hebben. Deze eischen komen neer op een herstel van Duitschlands militaire macht, vrijlating van alle krijgsgevange nen, vorming van een centrale op mili taire leest geschoeide Duitsche regee ring, onmiddellijke beëindiging van de ontmanteling van oorlogsindustrieën, herroeping van de socialisatie der groote bedrijven, stopzetten van den steenkool export en teruggave van Silezië en Oost- Pruisen. Te Londen wordt bevestigd, dat de Britsche autoriteiten reeds sinds den zomer van het vorige jaar de illegale nazi-organisatie hebben geschaduwd Welingelichte kringen voegen hieraan toe, dat de Britsche regeering eerst een maand geleden de activiteit van deze nazi's serieus begon te nemen. De Belgische minister-president, Ca- miel Huysmans, heeft gisteravond in het gebouw voor K. en W. te Den Haag een rede gehouden in het kader van de Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgsche samenwerking. Spr. wilde zich bepalen tot 'n liderair onderwerp, n.l. „Reinaert" van een Vlaamschen en „TJlenspiegel" van een Frarischen auteur. Uitvoerig ging spr. in op de figuren, die de schrij vers tot hun onderwerp hadden gekozen en hoewel het eerste eenige eeuwen voor het tweede verscheen, toonde hij de ge lijkenis daarvan aan. Hij legde er den nadruk op, dat deze werken niet speci fiek Belgisch waren. Zij beelden beide legendarische figuren uit, die ook in België vorm kregen. En. alhoewel spr. beloofd had niet over politiek te zullen spreken, kon hij zich niet weerhouden de figuur van Reinaert als facsist voor te stellen, terwijl hij Ulenspiegel meer zag als den voorlooper van een samen werking tusschen België en Nederland, een vriend van het Noorden, maar toch Belgieist, die niet naar samenvoeging van de Noordelijke landen streefde, maar wel een bondgenootschap voorstond tot behoud van den vrede. Zooals men ver wachten kon, bleef de humor niet ach terwege en vaak bracht spreker de lachspieren van zijn gehoor in beweging. Zoowel Reinaert als Ulenspiegel waren naar sprekers meening als apostelen voor de vrijheid te beschouwen en daar om hebben zij ook in onzen tijd nog een rol te vervullen. De Philipsfabriek te Soerabaja wordt 1 Maart a-s- weer in bedrijf gesteld. gemeente Utrecht had een mee stertje, doordat de vijf door de 'Jhtschers. geroofde kerkklokken voor Sen smeltkroes gespaard zijn gebleven, zti der klokken, welke oorspronkelijk de Buurtkerk hing, is aan de rneente Wageningen aangeboden. ,fze gemeente verloor al haar kerk- J-°kken tengevolge van den oorlog. S klok, welke in 1542 door Joh. tolhiiis werd gegoten, heeft een °°rsnede van 1.35 meter en weegt 1275 kg. Ir'ongeval op Urk bekend werd, ver- onmiddellijk een reddingsbrigade, ®'ke te middernacht door een tweede VoI6d werd. hebben succes gehad, want nadat 'ading gelost was, is de wagen met -akel °P den weg gezet en arriveerde Oh-.17 uur vanmorgen in Urk met de 'rik Uw inSeladen brandstof. Met deze 'en en "e twee ton' die Zaterdag 8eh Werden aangevoerd, zijn alle zor- Voor de bakkers nu geweken. Ter voorziening in de behoefte aah petroleum zijn gisteren 30 per- ^hen over het ijs van Ameland naar Holwerd getrokken en hebben 20 vaten olie per slede overgehaald. V<%ens een der leiders van den wae het ijs volkomen betrouw- baar. §J?Jdanks den sneeuwval hebben de vM0orwegen ook Zondag j.l. het kolen- llJ. oer dat normaal 's Zondags stil - ij voor zoover noodig, uitgevoerd. 21 breinen werden 894 geladen aiie aSons van de Mijnstreek naar 2_5eelen van het land vervoerd. 5hpn Vel Zondag als Maandag zijn de typ- UwPloeg->n van de Ned. Spoor- vfj1 weer voortdurend In touw ge- Wj 'net het gevolg, dat de vertraging jw, Jnkele incidenteele gevallen be- Kt bleef. fei?p. te Lochem gehouden ver- heef,Tlng van de Party van den Arbeid minister Vos in antwoord op <3p vchiUende vragen medegedeeld, dat kop] rz'ening van fietsbanden, steen- ^°ïden schoerLen spoedig normaal zal De Nederlanders in de Engelsche hoofdstad hebben Maandag gezamen lijk de geboorte van Prinses Marijke gevierd. Dat geschiedde op een ont vangst, welke door den Nederland sehen ambassadeur en mevrouw Mi- chiels van Verduynen 's middags om 6 uur in de Town Hall van Hammer smith werd aangeboden. Honderden landgenooten warCn daarheen geto gen, om uiting te geven aan de vreug de, welke ook in de Nederlandsche ko lonie in Londen heerschf over de prin selijke gezinsvermeerdering. In de groote versierde ontvangstzaal van de Town Hall werden alle gasten persoonlijk door den ambassadeur en Toen ambtenaren van den C.C.D. onlangs bij den Zandvoorter J. L. een onderzoek instelden ontdekten zij in de schuur, die achter het huis van L. was gelegen, zes biggen. De eigenaar vertelde, dat hij betonwerker van be roep was. Na een langdurig onderhoud kwam aan het licht, dat L. geen ver gunning bezat voor het houden van varkens. Hiervoor stond L. Maandag terecht bij den economischen politie rechter te Haarlem. De Officier van Justitie wees er op, dat verdachte als betonwerker geen recht had op een vergunning om varkens te houden; zijn eisch was: een geldboete van ƒ18 of 12 dagen hechtenis plus verbeurdver klaring. De veroordeeling luidde 20 of 12 dagen met verbeurdverklaring. mevrouw Michiels van Verduynen met' een handdruk begroet. Inmiddels werd in een tweetal foyers thee met gebak ge serveerd, waarbij zelfs de beschuitjes met oranjemuisjes niet ontbraken. In een korte toespraak heeft de am bassadeur vervolgens de heuglijke ge beurtenis herdacht. Hij herinnerde daar bij eerst aan de geboorte van Prinses Juliana, die tot zulke vreugde-uitbar stingen leidde, dat hij zelf bijv. naar huis werd gereden in een kruiwagen, be stuurd door een dronken marinier. Er zijn er wellicht geweest, aldus de ambassadeur, die gaarne hadden gezien dat er in plaats van onze zoo dierbare Prinses Marijke een Prins Willem uit den hemel was komen vallen, doch er behoeft niet de minste reden voor welke deceptie dan ook te zyn, omdat er slechts diepe dankbaarheid kan bestaan, dat ons Koninklijk Huis weer verrijkt is en de band tusschen Nederland en Oranje werd bestendigd. En ook om dat teleurstelling grenzen van ondank baarheid zon benaderen. Hij sprak de hoop uit, dat aan Prinses Marijke eenige van de prachtige konink lijke kwaliteiten van haar grootmoeder mogen worden geschonken, de groote lieftalligheid vooral van haar moeder, de innemendheid van haar vader en dat zij haar jeugd moge hebben in een wer kelijk herrezen en vereenigd koninkrijk. Alle aanwezigen zongen hierna het Wilhelmus, waarna allen een echt va- derlandsche drank werd aangeboden. Vervolgens noodde het orkest de aan wezigen tot een dans. Nederland in Lon den heeft Prinses Marijke's geboorte op harteiyke wyze gevierd. Ook in Curacao is de geboorte van Prinses Marijke met groote geestdrift gevierd, 's Middags zijn groote volksfeesten gehouden. (Van onzen Haagsehen redacteur) „Men zal zich voor oogen moeten houden, dat zelfs bij de allergrootste medewerking van de zijde der geallieer de autoriteiten, het zeer langen tijd zal duren eer de economische banden, die Nederland voor den oorlog met Duitschland had, weer eenigermate j kunnen worden hersteld. In vooroorlog- schen omvang is het omvangrijke en gecompliceerde economische bestel, dat Nederland en Duitschland samen bond, zeker niet binnen een men- schenleeftijd op te bouwen." Aldus sprak Dr. H. M. Hirschfeld in Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De luchtdrukverdeeling over onze om geving bluft betrekkelijk vlak. In Enge land, West-Duitschland, België en ons land is de wind zwak en veranderlijk. Onder invloed van nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek bij helderen hemel en geringen wind daalde op vele plaat sen de temperatuur zeer aanzienlijk. In de omgeving van Hannover werden op verschillende stations temperaturen van —22 graden Celsius geregistreerd. Ook uit Midden-Engeland werd vannacht weer strenge vorst gemeld. Het nachte lijke temperatuurverloop in ons land werd vrijwel geheel door de bewolking en aan de kust ten deele ook door den wind bepaald. Gistermiddag b.v. klaarde tegen drie uur de lucht in Den Helder op, tegen zonsondergang begon de tem peratuur reeds aanzienlijk te dalen bij een zeer zwakken wind. Gisteravond negen uur meldde Den Helder 15 graden vorst. De laagste temperatuur, die daar ooit zóó laat in den winter is waargenomen. Gelijktijdig werd in Vlissingen, bij be wolkten hemel en een zwakken zeewind, slechts 2 graden vorst genoteerd. Onder invloed van het binnendringen van vochtiger lucht van de Noordzee ging de afkoeling vannacht vrij algemeen gepaard met nevel of mist, die aanlei- In den Haarlemmermeerpolder ziet men den toestand ten opzichte van het wintergraan zeer somber in, omdat men vreest, dat al het uitgezaaide winter graan vernield is. Aangezien uit alle deelen van het land dezelfde berichten komen, acht men de verwachtingen voor een goeden graanoogst ernstig be dreigd. Het ontbreken van zaaigoed voor zomergraan kan er toe leiden, dat in het komend najaar de broodpositie in ons land zeer ernstige moeilijkheden zal ondervinden, tenzij het benoodigde zaaigoed alsnog ten spoedigste kan worden aangevoerd. Er is de afgeloopen dagen ruimschoots aandacht besteed aan den kolenslag, den strijd die gevoerd wordt om zooveel mogelijk kolen naar de bevolkings centra te krijgen, niet alleen voor de voorzicningg van de industrie, maar ook en misschien wel vooral voor de dagelijks meer schreeuwende behoefte van de kachel in de huiskamer. Er is slechts weinig aandacht besteed aan de Olievoorziening van ons land. Doch ook op het oliefront woedt een verbitterde slag tegen sneeuw en ijs. Dagelijks trekken de ijsbrekers en lichters er op uit en er zijn in deze moeilijke omstandigheden veel tankwagens op den weg, om de olievooiziening zooveel mogelijk doorgang te doen vinden. moeite en zware financieele offers is het nog gelukt een vaargeul tusschen Pernis en Den Haag open te houden, evenals tusschen Amsterdam en Haar lem. Zoolang het nog gaat, vertrekt er om den anderen dag een ijsbreke-r met slelp naar de residentie en de dagen, waarop deze sleep niet vaart, wordt de Schie toch door een ijsbreker be vaarbaar gehouden. Om eenig idee te geven van de hieraan verbonden kos ten, zij vermeld, dat de uitgaven voor huur van zulk een ijsbreker gemiddeld 500 per dag van acht werkuren be dragen. Een groote benzine- en oliemaat schappij heeft reeds een zeer groot be drag extra aan transportkosten uitge geven, terwijl de schade, door den üs- gang veroorzaakt, op tienduizenden wordt geraamd. Een vaart, die kort geleden nog van Pernis naar Amster dam mogelijk was. kostte tweeduizend gulden meer dan onder normale om standigheden, doch, indien deze offers niet werden gebracht, zouden groote geldeiyke tegenslagen voor Nederland in het algemeen niet voorkomen kun nen worden. Wij denken hierbij aan den tuinbouw in het Westland en de bloemkweekerijen in Aalsmeer, waar gebrek aan verwarming voor de kassen een schade van millioenen guldens aan deviezen zou kunnen veroorzaken. Met welk een strijd tegen het ijs de aanvulling van de uit voorzorg aange legde reserve-opslagplaatsen gepaard gaat, moge blijken uit het feit, dat een sleep, voorafgegaan door drie ijsbrekers, des namiddags vertrok uit de benzine haven te Amsterdam met bestemming Aalsmeer en 's avonds nog niet verder dan de Jacob Catskade gevorderd was. Tengevolge van de onverminderd aanhoudende vorst zijn tal van lichters, waarmede het vervoer van benzine, petroleum, gas- en stook olie naar de opslagplaatsen overal in Nederland dient te geschieden, on wrikbaar door het ijs ingesloten, zoo dat dit materiaal voorloopig helaas bui ten gevecht is gesteld. Natuurlijk wordt getracht door middel van ijsbrekers deze onmisbare vaartuigen te ontzetten, doch in vele gevallen is dit niet meer mogelijk gebleken. Uit alle deelen van 't land zijn berichten binnengekomen, dat materiaal om deze reden is uitgevallen. Met het nog beschikbare materiaal dient dus het vervoer van alle aardoliepro ducten, zelfs naar de verst afgelegen depots, zoo lang mogelijk te worden volgehouden. Ondanks alle tegenslagen is tot dus ver practisch nog geen enkele benzine pomp droog gekomen en heeft geen enkele industrie wegens gebrek aan vloeibare brandstof noemenswaardige stagnatie ondervonden. Door de bijna volledig gestremde binnenvaart konden eenige depots niet meer over water worden bevoorraad. Voor het vervoer worden tankwagons per rail of tankauto's ingeschakeld. Het is nu practisch zoover gekomen, dat alle binnenwateren onbevaarbaar zijn geworden. Slechts met groote De schippers gaven het tenslotte op, want het bleek onmogelijk nog langer op te tornen tegen ijsschotsen van ruim 50 c.M. dikte. Wordt de vaart naar een door uit putting bedreigd opslagpunt door te zwaren ijsgang afgesneden, dan komen de lasten van het vervoer, omdat niet elk punt per spoorweg bereikbaar is, letterlük geheel op de assen van de tankauto's te rusten. Welke eischen dit stelt aan het overbelaste autopalrk en de phy- sieke krachten van het wagenper- soncel, zeggen de cijfers: er zyn tankauto's, die per dag 60.000 liter over soms spiegelgladde wegen ver voeren. Het zijn lange dagen, die de chauffeurs in deze periode ma ken en het gebeurt ook nog wel eens, dat zij 's nachts gealarmeerd worden om het droogkomen van een „strategisch punt'' te verhin deren. Er is bericht binnengekomen, dat depot Den Helder geen voorraad meer heeft. Herbevoorrading per lichter binnendoor is niet meer mogelijk en zoo heeft men den coaster „Ingeborg" gecharterd voor den tocht over zee en een ysberker, die de „Ingeborg" in Den Helder met een opengebroken haven moet ontvangen. Na dezen tocht tracht men den coaster in te schakelen om Schiphol van nieuwen voorraad te voorzien, want ook voor de voorziening van de luchtvaart dreigt de situatie critiek te worden. Een ander bedreigd punt is Aalsmeer, centrum der bloemkweekerijvoor de onmisbare producten gas- en stookolie is, nu het den ijsbrekers niet gelukt is om van Amsterdam uit naar Aals meer door te breken, een mobiele co lonne van negen tankauto's samen gesteld om de kweek, die bestemd is voor den export en daarmee de brood- noodige deviezen moet opleveren, voor bevriezing te vrijwaren. In West en Noord, Oost en Zuid zijn in velerlei variaties de bovenbe schreven moeilijkheden opgestapeld, doch overal ontmoet men eenzelfde vastberadenheid der strijdende olie mannen, die hun zware werk blijven doen totdat De Bilt warmere lucht lagen aankondigt ding gaf tot rüpafzetting. Deze mist houdt het oploopen van de temperatuur overdag gedeelteiyk tegen. Wijzigingen in de algemeene lucht drukverdeeling, die aanleiding zouden kunnen zijn tot een belangrijke tem peratuurstijging in ons land, doen zich op het oogenblik niet voor. De baan van de Oceaandepressies blijft te Zuidelijk. Laagste temperaturen van hedennacht: Den Helder 15; De Bilt 8; Twente 8; Schiphol 13; Vliegveld Eelde 15; Vliegveld Beek —9; Vliegveld Valkenburg bij Leiden 10; Vliegveld Gilze Rijen 13; Vlissingen —8. Prof. mr. C. P. M. Romme, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de K. V. P. een bezoek aan Indië heeft gebracht, is hedenochtend per Sky- master uit Batavia naar Nederland vertrokken. Het hoofdbestuur "van de Indische Katholieke Volkspartij heeft thans o.a. medegedeeld: Het bezoek van prof. Romme heeft aanleiding gegeven tot herhaalde gedaebtenwisseüng over de politieke organisatie op katholieken grondslag in Nederlandsch-Indië en het contact van de I. K. V. P. met de Ne derlandsche zusterpartij. Deze gedach- tenwisseling droeg bij 43>t het streven tot uitbouw van een katholieke politie ke organisatie, waarin volgens den op zet van de I. K. V. P. geenerlei onder scheid bestaat naar ras of kleur. Ling- gadjati is aanvaard als practlsche werkbasis voor een nieuwe staatkundige constructie, waarin alle deelen van het tegenwoordige Koninkrijk duurzaam willen samengaan op den grondslag van gelijkgerechtigheid, overeenkomstig de Koninklijke rede van 7 December 1942. In alle besprekingen kwam weder zijds het levendige verlangen tot uiting naar een spoedige onderteekening van het accoord van Linggadjati, hetgeen zal leiden tot een vruchtbaar contact en een steeds inniger samenwerking met de Indonesische Katholieke Partij (P. K. R. (L). Naar A.F.P. bericht, ls het republikein- sche „kabinet" te Malang bijeengeweest De zitting heeft vier uur geduurd. Hier bij is de binnen- en buitenlandsche poli tiek van de „republiek," zoomede de te volgen procedure bij de plenaire vergade ring van bet K.N.I.P. besproken. Soekarno heeft, naar A.F.P. verder mededeelt, de plenaire zitting van het K.N.I.P. (voor loopig republikeinsch parlement) geopend. Morgen zal het besluit van Soekarno tot uitbreiding van het aantal zetels in bet K.N.I.P. besproken worden. Naar U. P. uit Batavia bericht, neemt de oppositie tegen decreet nummer zes (uitbreiding K.N.I.P) toe. Mohammed Roem, de republikeinsche minister van Binnenlandsehe Zaken, verklaarde te Malang, dat de groote Mohammedaan- sche ,,Masjoemi"-party op haar Congres te Kediri, eveneens een resolutie tegen het decreet heeft aangenomen. Maandag is per vliegtuig uit Sydney baron Van Aerssen Beyeren van Voshci, voormalig Nederlandsch gezant te Can berra, te Batavia aangekomen. Hij is op doorreis naar Nanking, alwaar hij als op volger van den heer H. J. Lovink, Ne derlandsch ambassadeur in China zal worden. Baron Van Aerssen verklaarde ten aanzien van den boycot der Austra lische havenarbeiders, dat deze onvermin derd voortduurt en eerst opgeheven zal worden na onderteekening van het ac coord van Linggadjati. De secretaris der vakvereeniging, Healy, zeide onlangs nog. dat het standpunt ongewijzigd was en dat geen goederen naar Indië vervoerd zullen worden vóór onóerteekening van het accoord, „aangezien ue Nederlanders niet te vertrouwen zyn." Baron Van Aers sen wees er nog op, dat zich in Australië nog voor eenige millioenen aan reliefgoe- deren als kleeren, medicijnen en voedings middelen bevinden. Het vlaggeschip van de maatschappij ..Nederland", de ..Oranje", dat tijdens den oorlog den geallieerden zulke góede dien sten heeft bewezen als hospitaalsciiip. maakt thans record-reizen tusschen Am- serdam en Batavia, teneinde in de groote behoefte van ret passagiers-vervoer van en naar Indië te voorzien. Vrijdag vertrok de „Oranje" naar Batavia. Van deze reis keert het schip waarschijnlijk 6 April terug om dan 5 dagen later opnieuw den tocht naar Indië te aanvaarden. Eind Mei zal de ..Oranje" wederom de sluizen te IJmuiden binnenvaren en vervolgens na een korte rust wederom het ruime sop kiezen. Om elke vertraging van lossen en laden te ver mijden, wordt geen. lading medegenomen. Verwachting tot Woensdagavond: In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist en strenge vorst. Overdag hier en daar overdrijvende wolken banken, overigens nog vrij zonnig weer met tot om het vriespunt op- loopende temperatuur. Vrijwel over al droog. Weinig wind. Zon: 7.35—18.12. Maan; op 9.08. Op een congres van de Alg. R. K Werkgeversvereeniging te 's-Gravenha- ge heeft de algemeen secretaris dezer vereeniging. dr. A. H. M. Albregts, een inleiding gehouden over de vermogens heffing-ineens. Hij besprak o.m. de economische bezwaren, inzonderheid van de illiquiditeit. Hij ging de argu menten na voor een heffing-ineens, om een budgetaire saneering te bereiken en noemde de voordeelen hierbij zeer ge ring. Spr. concludeerde, dat de stijging van het prijsniveau mede moet worden toegeschreven aan het opnieuw in om loop brengen van geld ten gevolge van de aanzienlijke budgetaire tekorten. Spr. toonde zich voorstander van het achterwege laten van de vermogenshef fing. Ir. J. Raymakers, uit Helmond, hoofd bestuurslid van A. R. W. V„ ontwikkel de eveneens bezwaren tegen de hef fing-ineens en concludeerde, dat de onttrekking van middelen aan de on dernemers juist thans, nu de economie weer tot ontwikkeling gebracht moet worden, geenszins verantwoord is. De heer A. F. A. Oostermeyer. hoofd bestuurslid van den Kath. Midden standsbond in he» Aartsbisdom, gaf als- zijn meening te kennen, dat men van de betaling van de V. A. B. en de even- tueele V. H. I. tekorten in zaken kan verwachten. Mr. P. G. M. van Meeuwen, voorzit ter van de St. Adelbertsvereeniging. brak een lans voor de „bezittende klas se". Hij vroeg zich af, of de heffing van V. A. B. en V. H. I. geen afslach tingen zullen worden. Laten wij oppas sen, zoo zeide spr., dat we niet verpau peren op dezelfde wijze en door dezelfde methoden als het voor-oor logsche Duitschland, waar tot de dictatuur van Hitier leidde. Maandag stond voor het Haarlemsche Tribunaal terecht de 46-jarige dr. G. W. Hijlkema, die lid van de N.S.B. en keuringsarts was op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, in welke functie hij arbeiders keurde, die naar Duitschland gingen. Ter zitting bleek echter, dat hij slechts keuringen ver richtte op arbeiders, die vrijwillig naar Duitschland gingen. Het volgende punt van de tenlaste legging vermeldde, dat verdachte een boek geschreven heeft over de rassen theorie. Beschuldigde verklaarde, dat hij dit werk slechts geschreven heeft uit wetenschappelijke overwegingen; nimmer had hij daarmede een politieke bedoeling nagestreefd. Dr. G. H„ die reeds in vrijheid is, zal 10 Maart kun nen vernemen, welke financieele maat regelen het Tribunaal zal nemen. Op last van den advocaat-fiscaal, mr. Bakhoven, heeft de P .R. A. in zijn woning te Aerdenhout gearresteerd Th. M. Bemsen, oud-directeur der A. K. U. en directeur van „De Patriot" wegens handelingen in bezettingstijd. een rede, die hy Maandagmiddag hield in Hotel Wittebrug, onder auspiciën van den kring Den Haag van de Algemeene Katholieke Werkgeversvereeniging. Het was een belangrijke rede. Niet, omdat zij veel nieuws bracht, want de heer Hirschfeld bepaalde zich voorna melijk tot ©en uiteenzetting van den vooroorlogschen toestand en een toe lichting op de memoranda van de Ne derlandsche regeering, maar omdat hier een bij uitstek deskundige scherp en helder samenvatte, waarin voor Neder land het belang is gelegen van een economisch herstel van Duitschland. Zy was ook belangrijk, omdat zy de alge meen gangbare meening, dat de handels relaties van ons land met Duitschland in een ommezien hersteld zouden zyn als de geallieerden maar meer begrip had den voor ons belang, er voor een goed deel in werden ontzenuwd. Niet, dat de heer Hirschfeld heeft be toogd. dat. dit begrip voldoende aanwe zig is, hij heeft slechts zooals hierbo ven reeds aangehaald beklemtoond, dat al zouden begrip voor en mede werking aan de oplossing van de speci fiek Nederlandsche problemen ten aan zien van Duitschland zoo groot moge lijk zijn, er toch nog een lange periode zal noodig zijn om onzen vooroorlogschen export en import en vooral het transito- verkeer, dat voor Rotterdam en Amster dam zoo belangrijk is, eenigermate zal zijn hersteld. Een punt, dat by beschouwingen over Duitschland nog al eens vergeten wordt, n.l. onze belangrijke kapitaalsinvestaties aldaar, heeft dr. Hirschfeld juist uitvoerig besproken en hij vestigde o.a. de aandacht er op, dat b.v. de kolen mijnen, waarvan de inschakeling in de Nederlandsche economische sfeer door onze regeering is geëischt. soms geheel en vaak voor een groot deel Neder landsch eigendom zyn. De productie van de hier bedoelde mijnen bedroeg voor den oorlog ongeveer 10 millioen ton. Thans beloopt zij ongeveer 25 doch is wel op het oude peil terug te brengen. De totale investaties van Nederlandse!» kapitaal in Duitschland beloopt onge veer 1 y„ müliard. De leidende gedachte van onze acti viteit ten aanzien van Duitschland moet zijn. dat ons herstel niet afhan kelijk mag zijn van het tempo van den wederopbouw in Duitschland zelf. Van daar dat dr. Hirschfeld ook als zyn persoonlijke meening uitsprak, dat men eventueele Duitsche reacties bij al deze vraagstukken eenvoudig naast zich moet neerleggen. Een gezonde publieke opinie immers bestaat op het oogenblik in Duitschland niet. Dit blijkt o.a. zeer dui delijk wanneer er van Duitsche sude gesproken wordt over socialisme. De bezetters spreken nog al eens makkelijk over socialisatie. Het niet- continentale buitenland evenwel, al dus dr. Hirschfeld, weet niet wat het Duitsche socialisme beteekent. Natio nalisatie van de Duitsche industrie zou beteekenen het paard van Troje binnenhalen. Spreker liet er geen twüfel over be staan, dat een gezonde oplossing van 't Duitsche probleem niet mogelijk zal zijn als er geen gezonde Europeesche econo mische samenwerking geschapen wordt en hij bedoelde hier met „Europa." in derdaad meer dan alleen „West-Euro pa". Zijn slotconclusie was: Men zal zich steeds zonder ophouden moeten bezig houden met de oplossing van het Duit sche economische vraagstuk en het her stel van het economisch verkeer met Nederland, doch men zal zich daarby voor oogen moeten houden, dat de eind oplossing in een verre toekomst is gele gen. Ondertusschen zal het voor Neder- lancf noodig zijn uit te zien naar com pensaties voor datgene, wat Duitschland ons niet meer kan geven. Maandagmorgen is de ministerraad van Oost-Indonesië voor de eerste maal te Makassar bijeen geweest. De belang- rukste punten, die besproken werden, waren de instelling van een commissie voor het ontwerpen van een grondwet, het parifementsvoorstel tot vorming van een commissie voor het rechtswezen m Oost-Indonesië en de te volgen perso neelspolitiek. Van betrouwbare zyde wordt vernomen, dat by de ministers het streven bestaat den zwarten handel te bestrijden, waartoe een ontwerp regeling is aangenomen. De conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken zal begin Maart waarschijnlijk in het Moskousche Spiri- donof ka-paleis worden gehouden. De beide vorige conferenties van de minis ters hebben daar ook plaats gehad. Het paleis ligt ver uit het centrum van de stad en is moeilijk per bus of metro be reikbaar Verder bestaat de mogeiykheid, dat enkele vergaderingen althans van de deputaties gehouden worden in de Zuilenhal, welke in t zaken-centrum van Moskou is gelegen. In enkele van de groote hotels wor den voor de conferentie allerlei ver nieuwingen aangebracht. In het bijzon der ondergaat „Metropole" een beurt Er wordt nieuw meubilair binnenge bracht, kamers worden geschilderd er. cn menschen te leer en. hoe zij I moeten denken is van veel hooger ivaarde lan hun te zeggen, wat zij moeten denken J behangen en de electrische installatie wordt vernieuwd. Ook aan de stad zelf worden etteUjke millioenen roebels besteed. Overal ziet men herstelwerkzaamheden verrichten en ondanks den zwaren sneeuwval wor stelen honderden menschen dagelijks om de sneeuw op te ruimen, die zich aan de kanten der straten ophoopt. Marshall wordt 7 Maart in Moskou verwacht, Bidault 8 Maart en Bevin 9 Maart. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Ernest Bevin, zal 3 Maart per specialen trein naar Moskou vertrek ken om de opening (10 Maart) van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken bü te wonen. Het oorspronkelijke plan van Bevin oer schip te reizen liet hij varen, van wege het gevaarlijke drijfijs in de Noordzee. De treinreis zal gaan via Ca lais, Brussel. Berlyn. De Daily Herald deelt verder mede, dat de ïyfarts van Bevin zal meegaan daar Bevin's gezondheid niet al te goed

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1