n Vooruitgang in het omroepbedrijf sinds de bevrijding ENGELAND VOOR EEN BANKROET? In Hilversum wordt hard gewerkt rEENZAAM VERZET Zal Arabië drooggelegd worden? 50 pet. luisteraars minder 250ste retourvlucht Amsterdam-Batavia DINSDAG 25 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 Amerikaansche krokodillentranen (Van TURKSCHE ORDER VAN ACHT MILLIOEN Onderwijzersstaking in Amerika Generaal P. L. Legentilhomme, de militaire gouverneur van Parijs, trad te Londen in het huwelijk met mevr. Marjorie Smith, weduwe van Commander Charles J. Smith. Generaal Legentilhomme was de eerste Fransche leger aanvoerder, die zich voor generaal De Gaulle verklaarde en door de regeering-Viehy deswege bij verstek ter dood veroordeeld werd. Het bruidspaar. Italiaansche boeren demonstreeren tet Belgische onderscheidingen Groentenhandel bespreekt het conflict R.K. KAPPERS BIJEEN Februaristaking 1941 VEESMOKKEL BIJ CHAAM 12 personen in arrest HENRI HERMANS OVERLEDEN BARON RENGERS OVERLEDEN Examens schilder- en beeld houwkunst MINDER MARGARINE MAAR MEER BOTER Extra boimen blijven geldig Omzetbelasting Huldigingscomité pastoor Vissers Wordt vervolgd) onzen Londenschen correspondent) De werkelijke beteekenis van de hui dige economische crisis in Enge- land is in Amerika eerder en J^per begrepen dan in Engeland zelf, de kortzichtigheid die samengaat het politieke kleinbedrijf en de meer ^middellijke en oppervlakkige gevolgen den kolennood den dieperen ernst de situatie verborgen hielden. Daar s°mt by dat de waarschuwingen aan adres van de bevolking zoo veelvuldig jterhaald zijn en dan nog wel in de om- jilsting van politieke orationes pro domo, het publiek immuun is geworden V°or de Cassandra-stemmen van links rechts en zijn ongerustheid concen treert op de kleine narigheden van iede- Ju dag. In Amerika echter kon men ^ch de weelde veroorloven van diepere Politieke bespiegelingen en de resultaten 2iin wel zeer sober. Niet slechts besefte geenszijds van den Atlantischen ^eaan dat de huidige crisis slechts een symptoom is van een ernstige econo mische kwaal, men onderkende haar ook a*s een onvermijdelijk stadium in den °hdergang van 't Engelsch imperium. ^ïet is dan ook niet overdreven te zeg- jf®1* dat alle speeches van Attlee en zijn Ojuega's met hun doctrinair gebrek aan ij^jeling. minder indruk hebben gemaakt Engeland dan de artikelen van Walter J^Ppmann in de New York Herald Tri- rphe. De meeste Engelsche commentaren ^°hter op deze artikelen leggen speciaal nadruk op Lippmann's herhaalde ver- '£»arin^en Amerika zich niet de weelde .yeroorlooven werkeloos toe te zien, ^rwijl Engeland strijdt om zijn econo- •usch bestaan. Belangryber dan deze verklaringen de door Lippmann aangevoerde gronden voor Amerikaansche bezorgd heid. Hü is van meening dat Engeland nog veel ernstiger economische Crisis tegemoet gaat en dat het deze c*isis zal ondergaan voordat Amerika °P zün beurt een herhaling zal mee maken van de crisis van 1929. Hü hieent derhalve dat Amerika moet hei- Pen voordat een onvermydeiyke crisis 'h Engeland zal leiden ,,tot historische en internationale gevolgen, welke niet ingedaan gemaakt zullen kunnen wor den." Met deze gevolgen bedoelt Eipp- mann niet anders dan de gedwongen liquidatie van het Britsch Imperium tengevolge van een economisch bank roet en het daaruit voortvloeiend on vermogen zyn buitenlandsche belan den te beschermen. .Lippmami waarschuwt zijn eigen land üj.0r de gevaren welke zullen voortkomen w t het vacuum achtergelaten Engeland, kil wenscht dat Amerika zijn bui- On ^ndsche politiek reeds nu oriënteert ZioK toekomstige rol van erfgenaam en doü5 gereed maakt zijn aanspraken te ver- fea ?en te&en de eenige andere groot- welke de middelen zou "kunnen be- Uen om den boedel over te nemen Rus *and. ^fen begrijpt in Amerika maar al te Engel ui AnieiiKa iiiattr ai te fcï» i- dat Engeland ondanks zijn zeer ver- tni e Positie nog steeds een belangrijke in vervult voor de Amerikanen vooral (O het Midden-Oosten waar Engelsche da ers c'e poorten bewaken en niet slechts r? poorten maar ook de olie-belangen a;'rvan Amerika een steeds grooter deel hit.1- Ondertusschen kan Amerika zich ustig wijden aan het Amerikaniseeren dir ('o Stille Zuidzee, waar het een kleine oizend Japansche eilanden onder zijn gptrategische voogdij" wenscht te plaat- *ii„' 0:1 Engeland onder den druk van JU economische zwakte en onder pressie van da Labour-idealisten die het Engel sche leger wenschen in te krimpen zich in nog sneller tempo terug trekt uit het Nabije en Midden-Oosten, dan zal Amerika zelf de verdediging van zijn belangen in deze gebieden op zich moeten nemen het. geen met zich mee zou brengen de nood zaak meer Amerikaansche soldaten naar het buitenland te zenden hetgeen, gezien de uitgesproken vijandigheid vandg pu blieke opinie ten opzichte van de aan wezigheid van Amerikaansche troepen in het buitenland, vrijwel uitgesloten moet worden geacht, tenzij een werkelijke oor logstoestand een dergelyken maatregel rechtvaardigt. Het Amerikaansche medelijden draagt dan ook in sterke mate den stempel van eigenbelang en het is moeilijk aan te nemen dat het vooralsnog zal leiden tot concrete hulp in welken vorm dan ook. Amerika's buitenlandsche politiek Is in veel te sterke mate het hybridisch pro duct van interne politieke secretie. En terwijl Washington tranen laat over het noodlijdend Angel-Saksisch broedervolk, kan het tegelijkertijd achter de schermen doorgaan met een grootscheepsehen aanslag op de Engelsche koopvaardij vloot en kunnen Amerikaansche Zionis ten doorgaan met het aanwakkeren van den liaat welke Engelands moeilijke taak in Palestina zoozeer bemoeilijkt heeft. De commissie voor de hygiene, onder deel van de Arabische Liga, heeft te Cairo het voorstel van den Saoedischen afgevaardigde, die een algeheel verbod van gebruik van alcoholische dranken in de Arabische landen ingevoerd wil zien, in studie genomen. De afgevaardigde van Irak verklaarde van zijn kant, dat het verbod van haschisch een Europeesche gedachte is, bestemd om de verbreiding van het al coholisme in het geheele Midden-Oosten te vergemakkelijken. De Egyptische afgevaardigde wil nog verder gaan dan zijn Saoedischen collega en het gebruik van tabak, haschisch en alcohol bestrijden. Op een vergadering van de Neder- landsch-Turksche Vereeniging te Den Haag Is medegedeeld, dat het Turksche Gouvernement bij een com binatie van scheepswerven in ons land een order van circa acht htil- lioen gulden heeft geplaatst. Meer dan 2000 onderwijzers in Buffa lo (New York) zijn Maandag gaan sta ken voor het verkrijgen van hoogere salarissen. Dit is de grootste onderwij zersstaking in de geschiedenis van de Vereenigde Staten. De stakers meer dan tweederden van het 2900 man groo- te onderwijzerskorps der stad kregen van hun leiders te hoeren „de staking door te zetten met de waardigheid, die steeds aan hun beroep eigen is geweest". Ben autoriteit op onderwijsgebied heeft Maandagmorgen medegedeeld, dat 78 van de 98 scholen der stad gesloten zouden worden. Hierdoor zouden 60.000 van de 71.000 leerlingen van onderwijs verstoken zijn. De onderwijzers eischen, dat hun mi nimum-salaris verhoogd zal worden' van 18752675 dollar per jaar tot 24004000 dollar per jaar, met tusschentijdsche verhoogingen van 1025 dollar In plaats van de aangeboden 300 dollar. Ongeveer 10.000 boeren en boerinnen zijn Maandag in vrachtwagens uit de omringende heuvels naar Rome geto gen om in de hoofdstad te demonstree ren voor agrarische hervorming, brood en werk. De groote menigte van armelijk g«- kleede boeren (allen uit de tijdens den oorlog zwaar getroffen dorpen Marino, Genzano en Albano) trachtten het re- geeringspaleis te bereiken, maar werden door carabinieri en politie-in-jeeps te gengehouden. Zij droegen spandoeken mee, waarop leuzen stonden als „Wij eischen het onbebouwde land. Wij wil len de groote landgoederen bebouwen. Wij willen werk en brood". Op de ordelijke wijze, aan Italiaan sche boeren, in tegenstelling tot de stadsbevolking, eigen, marcheerden de demonstranten vervolgens via het Co losseum naar het hoofdbureau van po litie, waar zij door communistische lei ders werden toegesproken. Daarop gin gen de boeren weer rustig op hun vrachtwagens om terug te keeren naar hun woonplaatsen. Een delegatie uit him midden bleef achter en confereerde met vakbondsautoriteiten. Nylon reeds verouderd Over tyrannie van bezittingen Proceskosten voor John Citizen en Franz von Papen Nog heeft Europa slechts op kleine schaal kennis gemaakt met de be- v faamde Nylon-kous of er komen ^richten, dat ook deze Nylon reeds tot vjvelleden behoort en door een nieuwe "lamg is achterhaald. „Terylene" zou het euwe garen van de toekomst heeten en »nLZ0U niet alleen sterker, maar ook *°edkooper dan Nylon zijn. De uitvinding k°rdt op het oogenblik nog met een ze- geheimzinnigheid omweven, een oombom .of iets dergelijks waardig. De Jpgelsche Imperial Chemical Industries" teft echter door een tip van den sluier te lichten het vrouwelijke deel van de ^teld, maar vast nieuwsgierig gemaakt. Hoe vroeg de Duitsche plannen voor vliegende bommen al in Engeland b bekend waren, heeft de Engelsche tefessor R. V. Jones in een lezing ^rhuld. Reeds in October 1939 waren de s tete Duitsche plannen bekend. De Brit- Jpe militaire attaché in Oslo ontving in e maand een anoniem schrijven, waar- j^stond, dat, indien Engeland er prijs op J^'de op de hoogte te worden geteld van ^schillende Duitsche technische ontwik- j^jtegen, zfj slechts den tekst van de in- *«ei Ven teg van het dagelijksche Duitsche bwsbulletin van de BBC behoefde te ^tenderen. Dit werd natuurlijk gedaan en j ^ritten werden veel wijzer, vooral over ee soorten radar, over belangrijke proef- ations en de ontwikkeling van raket- .bitrien. Aanvankelijk stond men zeer ®Ptisch tegenover alle inlichtingen, ij asr naarmate de tijd verstreek, bleken j meeste inlichtingen juist te zijn. Prof. fiat*68 vertelde o.a. hoe men ontdekte, w." Peenemünde bij Stettin een belang- rt proefstation was: een kantoorbe- etide in Berlijn, die instructies moest Psteiien voor het aanvragen van ben- toewijzingen, hechtte aan het docu- een lijst van namen met plaatsen, Jterheen de instructies moesten worden jenden. Een copie van deze lijst be- v'te Engeland, waarop de namen "in ïïip?°rtle van belangrijkheid waren ver- pr ld' De tweede plaats op de lijst was g^Pemünde, dat later aan vernieti- bombardementen werd blootge- °e iemand zijn aardsche bezittingen moe kan zijn, zonder het aardsche 5^,, slijk als een der voornaamste aard- we bezittingen den rug toe te draaien, tuif.6 bliiken uit de vier-regelige minia- r-aclvertentie uit de „Times": ^Adverteerder, zichzelf wenschend te tj^i'den van de tyrannie zijner bezit- kle Wenscht alles te verkoopen: huis, toe0fen> auto, jacht, schilderijen, foto- ellen, postzegels, geweren etc." ^UoS er imfhebbers mochten zijn, dan l04 '!5n ZÜ reflecteeren onder Box P. The Times E. C. 4, Engeland. et proces in Neurenberg heeft den Engekchen een aardig be drag uit de schatkist gekost, recht kan de Britsche minister van Financiën getuigen, dat Goering zijn huid niet voor niets heeft verkocht. Bijna 1 millioen gulden kostte het pro ces aan salarissen, onkosten, onderzoe kingen etc. Een van de voornaamste Britten in Neurenberg, Sir David Maxwell Fyfe, kostte den staat bijna 221.000 gulden. De kleinere goden deden het misschien iets minder, maar het kleinste bedrag bedraagt altijd nog 11.000 gulden. Labourleden interpelleerden over dit „Neurenberg-milhoen". Zij moesten toegeven, dat het geld slechter besteed had kunnen worden. Per slot van zaken, aldus zeiden zij, is de wereld door het proces bevrijd van een aantal men- schen, die gemist konden worden. Maar zij vroegen zich wel af, waarom de Britsche belastingbetaler nu ook nog voor de liquidatie van die heeren moest betalen. Of zij niet genoeg last van hen hadden gehad. Franz von Papen is er in verhouding nog slechter aan toe. Want hij zal alleen 413.000 mark moeten be talen als proceskosten van de Spruch- kammer, welke hem tot acht jaar ver oordeelde. Overigens maakt het voor Von Papen niet zoo heel veel uit, om dat een andere bepaling zegt, dat hij van zijn geheele vermogen slechts 5000 mark mag behouden en bovendien zijn straf'wegens zijn leeftijd wel levenslang zal beteekenen. Met zijn gezonde kleur en witte haren zag Von Papen er bij zijn ver oordeeling uit als een keurig diplo maat, die zich dapper door de moei lijkheden van het oogenblik heensloeg. Een blos trok er over zijn gezicht, toen de president de uitspraak bekend maakte, maar onmiddellijk hiad Von Papen zichzelf weer in bedwang. Hij ging rechtop staan en zei geen woord. Fritzsche, die tot negen jaar veroor deeld is, verblijft reeds in het arbeids kamp Langwasser en zei Zondag tot eenige journalisten, dat hü al een bed voor Van Papen in gereedheid had ge bracht. De Russische walvisch-expeditie in de Zuidpool heeft deze week haar eerste vangst gedaan: een walvisch van honderd ton. Op weg naar het visch- gebied haalden de visschers een zeer groote zeeschildpad binnen. Op een persconferentie, na de ver- oordeeling, maakte Von Papen vele bittere opmerkingen. Vooral over de autoriteiten, die hem na zijn vrijspraak in Neurenberg verhinderd hadden naar de Britsche of Fransche zone te gaan. „Als deze mijn vertrek wél hadden toegestaan, was ik nu een vrij man geweest", voegde hü er met een verongelukt gezicht aan toe. Hü had scherpe critiek op de ongelijkheid van de denazificatiewetten in de verschil lende zones, een „ongelijkheid, die in een land als Duitschland niet mocht be staan". Dit alles bü elkaar heeft Von Papen doen feesluiten in beroep te gaan en daarmede te protesteeren tegen „de misvattingen der historische feiten", die in het proces vervat zün. Von Papen vertelde, dat in 1942 ie mand uit Roosevelt's omgeving zich in Turkije tot hem had gewend voor het openen van vredesbesprekingen. Dit al les is echter niet doorgegaan. Om aan alle wanbegrippen een einde te maken zal Von Papen een boek schrüven, waarin hü de „historische misvattingen" zal corrigeeren. „Ik ben bereid mijn aandeel in de verantwoor- delü'kheid tegenover Duitschland te nemen, maar niet ten opzichte van de dertien millioen Duitscbers, die door hun stem Hitier aan de macht hebben gebracht". De Beiersche minister voor denazifi catie wil intusschen ook in beroep gaan. Maar om andere redenen. Hü eischt voor Herr Von Papen namelijk de maximum straf: tien jaar. De consul-generaal voor België, ir. J. Dany, heeft in Den Bosch eenige eere- teekenen uitgereikt van het Roode Kruis van België aan inwoners van Den Bosch en Vught, op grond van in den bezet tingstijd aan Belgische gevangenen in het concentratiekamp Vught verleende hulp. Het eere-teeken eerste klasse werd Uitgereikt aan mevr.'H. Timmenga uit Vught en burgemeester H. J. Loeff van Den Bosob, die tijdens de bezetting bur gemeester van Vught was. Het eeretee- ken tweede klasse ontvingen mevr. Th. van Zinnicx Bergman- Le Febure uit Vught en majoor J. de Swart uit Den Bosch. Naar aanleiding van het conflict in den groentenhandel kan worden mede gedeeld, dat gisteren in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht de landelüke af- deelingen van de vakgroepen en de vrije organisaties van den groentenhandel in vergadering zijn bijeen geweest met het doel zich uit te spreken over het conflict met den minister. Het is echter niet mogelijk gebleken in één verga dering het probleem zoo duidelijk te stellen, dat een eensluidende gedrags lijn voor allen kon worden ontwikkeld. Men had daarom de vergadering tot hedenmiddag verdaagd en hoopt dan tot een nauwkeurige bepaling van het standpunt van den groentenhandel te kunnen komen. De Westelijke contactcommissie van den Nederiandschen Katholieken Bond van Kapperspersoneel „st. Cosmas" kwam Zondag te Leiden hijeen om het éénjarig bestaan te herdenken. Tot plaatsvervangend voorzitter van de commissie werd benoemd de heer Scha- vemaker uit Haarlem. Besloten werd den derdij technischen dag in September te houden, zoo mogelijk in Haarlem, anders in Leiden. De bondsvoorzitter, de heer H. M. Fran ken, merkte op, dat' er thans elf tot twaalfhonderd van de 3000 R.K. Kappers bedienden in den bond' zijn georganiseerd. Deze kern van krachten heeft naar spre kers meening. belangrijk werk tot stand gebracht, speciaal ten aanzien van de vakopleiding. De richtlijnen voor dit jaar kunnen worden samengevat in twee punten, n.l. herstel van de rechten der vrije vakorganisaties ten aanzien van de opleiding en het op hooger plan brengen van de bedrijven zelf en het kappersbe- roep. Met instemming van de vergadering werd: een resolutie aangenomen en aan den minister van Economische Zaken gezon den, waarin de afdeelingen Noora- en Zuid-Holland van „Sint Cosmas" er op aandringen, ten spoedigste te bevorderen, dat de vrije vakorganisaties worden her steld in hun rechten ten aanzien van de kappers-vakopleiding. In het artikel van Maandag over de Februaristaking in 1941 te Amsterdam, is ten onrechte den naam van Ton Koot genoemd als W.A.-man, die op het Wa- terlooplein bü door de W.A. ontketende relletjes zwaar gewond werd. Deze man was Hendrik Koot, die slechts door zijn misdragingen in bezettingstüd bekend heid verwierf. H.M. „Van Galen" wordt morgen. Woensdag, tusschen 2 en 3 uur aan het Steenenhoofd te Amsterdam verwacht. Von Papen hoorde zijn vrijspraak door het In ternationale Tribunaal in Neurenberg met eenige verbazing aan. De vreugde vaii zijn onmiddellijke invrij heidstelling duurde echter slechts kort. daar de Beieren hem niet lieten vertrekken. Zijn nieuwe gevangen schap eindigde in een veroordeeling. Franz von Papen is nu geen Franz von Papen meer, maar „Haftling No. zooveel, Arbeitslager Langwasser." Er doen zich in de Hilversum- sche radiowereld onmiskenba re teekenen voor, welke wij zen op een groote activiteit van het omroeppersoneel en een vruchtbaar resultaat der artistieke en techni sche werkzaamheden in de afgeloo- pen maanden, sedert de bevrijding. Wanneer in het onderstaande over het een en ander iets wordt verteld, bedenke men wel, dat daar bij in geen enkel mogelijk opdicht aandacht is geschonken aan de be faamde „radiopolitiek". Men heeft ons van bevoegde züde medegedeeld, dat het aantal luisteraars in Nederland met ongeveer 50 pet. is teruggeloopen. Er waren voor den oor log circa l'A millioen luidsprekers in de Nederlandsche huiskamers opgesteld, terwijl het er thans nog een 700.000 zijn, waarvan 400.000 aansluitingen op het radiodistributienet. Men mag nier- uit concludeeren, dat 300.000 Nederlan ders hun radiotoestel aan het oog van de Duitschers hebben weten te onttrek ken. De radio neemt ondanks deze ver mindering van het aantai luisteraars op het oogenblik een belangrijke plaats in bij ons volk. En temeer, nu iedereen zoo'n klein beetje is ingevroren en men. met kolen of niet, de gezelligheid thuis moet zoeken. Wij hebben tijdens den oorlog en de bezetting veel moe ten ontberen en wanneer wij al luister den gebeurde dat op een geheimzinnige wijze, ergens achteraf op een zolderka mertje of onder den vloer en dan alleen nog op gezette tijden, wanneer het be kende V-teeken door den aether klonk. Het is anders geworden sedert de be vrijding. Zij, die reeds voor den oorlog een belangrük aandeel hadden in het functionneeren van het omroepbedrüf. maar wegens bijzondere omstandigheden vijf jaar lang hun stemmen niet tot de luisteraars konden richten, moesten zich in den zomer van 1945 opnieuw inwer ken, met uitzondering van hen, die de oorlogsjaren in Engeland doorbrachten en daar hun krachten wijdden aan de verzorging van de uitzendingen van Radio Oranje. Er bleek reeds direct, nadat wij de vrijheid en onafhankelijkheid hadden verkregen, dat de luisteraars iets an ders wilden. Het was te begrijpen, want de Duitschers en hun trawanten hadden niets anders gedaan dan ons overstel pen met «humbug en nazi-propaganda Het was voor het omroeppersoneel geen gemakkelijke opgave op staanden voet aan 'en wensch van de meeste luisteraars te voldoen. Uit alles bleek echter, dat men op alles was voor bereid. Er werd met bekwamen spoed gewerkt om de programma's samen te stellen, niet alleen voor het binnen land, maar ook voor de gebieden ver buiten de landsgrenzen. Achteraf is ge bleken, dat men goed heeft gezien. Zoo vormt de radio de verbinding tus schen de militairen in Indië en hun bloed- en aanverwanten in het vader land. De militairen en hun vrienden en kennissen weten dit te waardeeren en naar waarde te schatten en maken van dit contactmiddel een dankbaar ge bruik, zooals blükt uit de animo voor het uitwisselen van groeten over en weer. Er bestonden reeds vóór 10 Mei 1940 speciale uitzendingen voor Indië ep het buitenland, welke o. m. de PHOHI verzorgde, waarbij gebruik werd gemaakt van de radiomasten van Huizen. Kapitein G. Sluizer, wiens stem tienduizenden Nederlanders overal ter wereld gedurende den oorlog via den zender Radio Oranje hebben kunnen beluisteren zijn aanhef bij iedere uitzending is beroemd geworden: „Hier is Radio Oranje, de stem van strijdend Nederland"' schrüft in het werkje Radio Nederland over de Huizensche zendinstallatie het volgende: „14 Mei 1940, vier dagen na de Duitsche invasie, werd P.C.J. opge blazen; De Duitschers herstelden ech ter de ruïne en gebruikten onzen zender voor hun propaganda naar het Verre Oosten. Maar in het voor jaar van 1944 werd één der antennes opnieuw onklaar gemaakt sabo tage, geholpen door de natuur en toen bleef P.C.J. zwijgen tot hü weer in goede vaderlandsche handen was. Voor hun vertrek vernielden'de Duit schers nog het een en ander, maar niet al te grondig, daar was geen tijd meer voor. Reeds enkele weken na de bevrijding begonnen technici met de reparaties aan de zendinstallaties en aan de ontredderde antennes. Het weer werkte gelukkig nogal mee, want het spannen van een nieuw antenne-net aan de hooge masten is geen werk, dat bij storm en regen kan worden verricht. Er stonden op dat oogenblik in Huizen nog twee herstelbare antennes, waarvan de eene voor de 19.71 meter een straal energie uitzendt gericht op Indië. Deze antenne, bestaande uit een netwerk en twee vaste masten, was betrekkelpk snel hersteld. Er was echter meer werk aan de anjlere antenne voor 31.28 meter welke gebruikt werd om naar alle deelen der wereld uit te zenden." Kap. Sluizer vertelt over de andere antenne o. a., dat deze uniek is in de wereld. „Zü bestaat weer urt een netwerk, opgehangen aan twee hooge houten masten, terwül deze ge - heele installatie is gemonteerd op een over rails loopend draaibaar onderstel." Medio Augustus 1945 waren de werk zaamheden klaar en werd er een begin gemaakt met de uitzendingen. Een post van honderden brieven uit alle vijf werelddeelen bevestigt de belang stelling van het luisterend puoüek voor deze uitzendingen. En het zün in het bijzonder de zeevarenden, welke PCJ. beschouwen als de directe verbinding met Nederland. Met deze uitzendingen heeft Nederland weer een naam ge kregen op internationaal terrein en het zijn de beste krachten, die hier hun medewerking aan verleenen. Zonder ook maar iemand tekort te doen vol staan wij met Edward Startz te noe men, die bijna 20 jaar geleden :-. dienst van den omroep trad. Zijn actueele, vroolijke voordracht. Startz spreekt niet minder dan zeven talen en ge bruikt nooit een of andere aanteeke- ning, maar improviseert is in het buitenland populair geworden. Het is nog niet zoo lang geleden, dat een Amerikaansche fabrikant, die voor zaken een bezoek aan Ne Ierland bracht, Edward Startz in Hilversum speciaal ging opzoeken. De man was niet eerder tevreden, dan toen hü den omroeper had gevonden. Startz werkt op een origineele wijze. Wie hem wel eens heeft bezig gezien, wanneer hij een vraaggesprek voert met een orgeldraaier op straat, begint iets van zün succes te begrüpen. Naast de P.C.J. is er nog het pro gramma voor de strijdkrachten, ter wijl de laatste berichten luWen. dat ook de K.R.O. zich meer speciaal tot het buitenland zal wenden. Een keur van artisten werkt iederen dag: hoorspelen worden gerepeteerd, orkesten samengesteld, reportages ge organiseerd. En wanneer men dit alles in oogenschouw neemt, en vergelijkt met de toestanden van kort na de be vrijding, ziet men de verschillen dui delijk. Zoo langzamerhand beschikt men weer over voldoende geschoolde krach ten en heeft ieder zün eigen taak en werkprogram, terwijl het technisch apparaat ook is hersteld en wordt uit gebouwd. Vanmorgen vroeg vertrok van Schiphol het K.L.M.-toestel 312, onder gezagvoerder Rijkhof naar Batavia. Deze vlucht is de 250ste retourvlucht AmsterdamBatavia sinds 10 November 1945. Ondanks het vroege uur en de kou, gaven talrijke personen aan den start van deze kroonvlucht een bü'zonder relief. De heer C. A. Driessen, waarnemend hoofd van den AmsterdamBatavia- dienst dèr KI.M, hield een korte toe spraak. Sinds 10 November 1945 ver voerde de K.L.M. 17.245 passagiers, 215.160 kg. bagage en 517.760 kg. post op deze lijn. De afstand, welken de vliegtuigen tot nu toe hebben afgelegd, is bijna gelijk aan 170 maal den aard omtrek. De heer Driessen wees voorts op het groote belang van een viermaal- wekelijkschen dienst op Indië. Bij de 28 passagiers, die deze reis meemaken, bevinden zich o.a. Soeka- wati, president van Oost-Indonesië, zijn echtgenoote en twee zoontjes, voorts de heer M. Hamelink. minister van Financiën van Oost-Indonesië, mr. dr. F j. w. H. Sandbergen, hoofd van het verkeerswezen in Ned.-Indië, prof. dr. J. H. W. Verzijl, die als juridisch ad viseur aan de commissie-generaal is toegevoegd, en den heer K. F. Zeeman, president van dc Indische kantoren der Nederlandsche Handel Maatschappij. De secretaris-generaal van Overzee- sclie Gebiedsdeelen, de heer J. M. Ki- veron, deed, namens den minister, de heeren Soekawati, Hamelink en Verzül uitgeleide. Vóór zün vertrek verklaarde Soeka wati zeer tevreden te zün over zün be zoek aan Nederland. Hij zeide van de mogelijkheden en den wil tot samen werken van beide partijen overtuigd te zijn. In Chaam (N.B.) nabij de Belgische grens heeft de politie, in samenwerking met den C.C.D., kommiezen en mare chaussee een uitgebreide veesmokkel naar België ontdekt. Reeds zün 12 per sonen in arrest gesteld, o.w. een expe diteur uit Chaam met zijn drie zoons. Gisteren konden 17 paarden achter haald worden bij de grens. Het onder zoek duurt nog voort. Maandagavond omstreeks half twaalf is te Maastricht plotseling na een korte zieke, welke ineens verergerde in den ouderdom van goed 64 jaar overleden de bekende dirigent van het M.S.O., Henri Hermans. Henrl Hermans heeft Maastricht en Limburg op muzikaal-cultureel terrein een faam van nationale en zelfs inter nationale beteekenis bezorgd. Van 1916 af heeft Henri Hermans doel bewust gewerkt aan den uitbouw, de ver dieping en den bloei van het Maastricht- sche muziekleven, waarin hij in den loop der jaren met zijn concerten heel Lim burg en een deel van Noord-Brabant heeft betrokken. Henri Hermans werd op 7 Februari 1883 te Nuth geboren uit een muzikale fa milie, waarin reeds twee eeuwen lang or ganisten elkaar generatie op generatie op volgden. Zijn eerste muzikale studies maakte hy bij zijn vader en bij pater Van den Heuvel S.J. te Sittard, waarna hij te Aken op 18-jarigen leeftyd de eind diploma's in kerkmuziek en orgelspel be haalde. Direct daarna werd' hij organist in de O. L. Vrouwenkerk te Maastricht In dien tijd volgde hij het conservatorium te Luik, waar hy eerste prijzen kreeg voor piano, harmonie, fuga en compositie en de gouden .medaille voor oa-gel. In 1911, toen hij driigent was van de Maastrichtsche oratoriumvereeniging, haalde hij in Keulen he orkest-directic- diplama. Hij was inmiddels leeraar aan de stedeiyke muziekschool en lyceum, ging hy zich geheel wijden aan zijn or kest-directie. 1 Februari 1941 vierde Henrl Hermans zijn zilveren Jubileum als orkest-dirigent. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Zooals gemeld benoemue slechts enkele weken geleden de gemeen teraad van Maastricht naast Hermans, die he volgend Jaar met pensioen zou gaan, diens oud-leerling en assistent, Paul Hup- perts, tot dirigent van het M.S.O. Te Amersfoort te in den ouderdam van 72 jaar plotseling overleden A. J. Looxma van Weideren baron Rengers. Hij was dijkgraaf van het waterschap Eemnes, Bunschoten en Spakenburg en kamerheer ijb.d. van H. M. de Koningin, en voorts den grondlegger van de ruilverkaveling van den Eemnesserpolder Op 5 Mei zal het examen, voorafgaande aan de wedstrijden om den z.g. „Prix de Rome," een aanvang nemen, terwijl de wedstrijden (proef- en eindkampen) in de monumentale en versierende schilder en beeldbouwkunst op 2 Juni '47 aanvan gen. Gegadigden dienen zich ulteriyk op 7 April schriftelijk op te geven bij den hoogleeraar-directeur van de Rijksakade- mie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, Stadhouderskade 86. De grondstoffen-aanvoer in het bin nenland voor de margarine-industrie is op het oogenblik, in verband met de weersomstandigheden, moeihjk, aange zien dit vervoer in hoofdzaak per bin nenschip geschiedt. Daarom ligt het in de bedoeling in het totale vetrantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen door een zelfde hoeveelheid boter. Het rantsoen tan 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de houders van een A-, B- of C- kaart. De kinderen met een D- of E- kaart behouden het gebruikelijke rant soen van 125 gram margarine en 250 gram boter. De voor genoemde periode meer ver strekte boter zal later worden inge haald door tijdelijke vergTOoting van het deel margarine. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het prinselijk ge zin aangewezen bonnen T72 voor een rantsoen tabaksartikelen en V 72 en X72 voor 100 gram versnaperingen gel dig blijven t/m 8 Maart, De Belastlnpcommissie van de Stichting voor den Landbouw vestigt er de aandacht op, dat volgens een ministerieele aan schrijving van 19 September 1946, no 195, aan de Inspecteurs der Invoerrechten en Accynzen opdracht gegeven is, van de landbouwers, die in de oorlogsjaren tegen normale prijzen hun producten hebben verkocht aan behoeftige consumenten, over de opbrengst van die producten geen Omzetbelasting te heffen of die belasting zoo noodig te restitueeren. In verband met het heengaan van pastoor Vissers als sportadviseur, heeft zich onder leiding van ir F. Hopster een landelijk comité gevormd, om hem passende hulde te brengen. R. K. voet balclubs, officials, scheidsrechters en alle sympathiseerenden, kunnen hun bijdragen storten op het gironummer 159697, ten name van A. Dobbelsteen, Simon v. d. Stelstraat 12, Tilburg, on der vermelding „Huldeblük Pastoor Vissers". De Noord- en Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij kon, dank zij de inspan ning van de territoriale troepen uit Har- derwyk Pn Rotterdam, vandaag de dien sten op al haar lynen. AmsterdamPur- merend en AmsterdamMonnikendam Volendam, weer hervatten. De sporen zijn weer sneeuwvrij en de tram maakt weer om het uur haar tocht. Roman uil den bezettingstijd ^loor Hans Verhoeven. 31) Kohnke fluisterde zün chef iets in. „Aanslag," kon Maarten verstaan. Dam- mert aarzelde een seconde en trok den jongeman dan ruw aan een arm mee. „Ga zitten!" wees hü. „En schrijf deze kaart over. Maar denk er aan, dat je typt zooals je dat altijd doet! Natuur- lük aanslaan!" Nu begreep Maarten wat zü zochten. Zü hadden iets in handen gekregen, waarvan zü het schrift wilden vergelü- ken met de afdrukken der schrüfmachi- neletters. Zooals elk handschrift zyn kenmerkende eigenaardigheden heeft, kan er ook uit afwükingen, scheeve letters of anctere onregelmatigheden, worden nagegaan of een feepaalde schrüfmachine is gebruikt. Hij zette zich voor het ap paraat en schoof er een vel papier in. Dammert rukte het er weer uit. „Dit niet," zei hij. „Een kaart moet het zyn. Hier, neem deze." Hü reikte hem een blanco bevolkingskaart aan. Maarten tikte den tekst van de groene kaart over. Het was een oogenblik werk. „Geef hier!'" Weer werd er vergeleken, er kwam een loupe aan te pas, doch het resultaat was nihil. Maarten moest weer tegen den wand gaan staan, Heinz bleef ter bewaking achter en de beide anderen verwüderden zich. Naar hy later gewaar werd, door zochten de Duitschers minutieus het ge heele gebouw, waarbü Tüntje, die onder bewaking van Franz was gesteld, hen tot gids moest dienen. Zij vonden niets. Maarten was verrast noch opgelucht; er tvés ook niets te vinden, wist hü. Razend kwamen zü in de secretarie terug, vloekten, scholden, stompten en dreigden. Hij had al lang de hoop opge geven vrij te komen en verwachtte niet anders dan te worden gearresteerd, weg gevoerd naar de Euterpestraat. En, heel even, met een niet te weerhouden ril ling van ontzetting, flitste in zün ver beelding het ontzettend visioen van den laatsten gang om voor het vuurpeleton te worden geleid. Met een soort bittere iro nie bedacht hij, dat dokter Van Rhün nu wel anders over hem zou gaan den kenEn Joophoe zou zü er on der zijn Zijn antwoorden kwamen trager, luste- loozer, alsof hü zich diep bewust was van de nutteloosheid van verweer. Maar een hoekje van zijn brein bleef waarschu wen-en al vocht hij dan niet, hü bleef koppig ontkennen. Eindelijk, na een marteling van een kwartier of waren het uren geweest? lieten ze hem alleen. Hij was versuft en zijn gezicht was pijnlük en opgezet. Hij begreep het nog maar half, hü was alleen, zij waren wegDat kon toch niet waar zijn? Hij liep naar het raam en gluurde voorzichtig door een spleetje van het gordijn. Ja, het ongeloofelijke was waar, daar gingen zü, alle vier. Toen volgde de reactie. Hij zakte zwaar in een stoel en liet uitgeput zijn hoofd op de koelte van de schrüftafel rusten. Tot hy' met een zenuwachtigen lach op- krampte: denkende aan de groene kaart, die hij had moeten overtypen. Het was een Z-kaart voor den arbeidsinzet, uit geschreven op naam van den heer Mont gomery Als reden van vrystelling stond er op aangegeven: onmisbaar voor de Invasie van Europa. Maarten had lang geweifeld of hij het voorgevallene aan Joop zou vertellen, doch hy besloot het tenslotte toch maar te doen, omdat zü het anders ongetwü- feld uit een andere bron zou vernemen en dat zou haar noodeloos ongerust ma ken. Hü durfde niet van de telefoon ge bruik te maken, uit vrees, dat er zou worden meegeluisterd, daarom liet hij Tüntje een briefje bezorgen, waarin hij haar een kort verslag gaf, met weg lating van onverkwikkelüke details. Haar schriftelijk antwoord was kort en maakte weinig omhaal. De kern er van werd gevormd door haar dringend ver zoek klaarheid te brengen in de ver houding tusschen hem en haar vader: „Nu móet je met vader spreken, ik sta er op. Dit wordt te gek. Misschien kan hü je helpen of goeden raad geven. Laat alles maar aan mij over. ik zal hem vast inlichten en een afspraak voor je maken.'' Zü had gelük, moest hy erkennen. Hy ontving het briefje in De Vergulde Hoed, waar hij dien middag was ge bleven. Telefonisch verzocht hü Piet Surrogaat hem te excuseeren. „Spreekt vanzelf, Groenveld" zei de burgemeester, iets te hartelyk. „Doe het maar eens kalmpjes aan, dat heb je wel verdiend. Ik red me die paar uur wel. Als ik had geweten wat er ging gebeuren, was ik niet weggegaan. Drink een paar flinke borrels, daar knap je van op." Maarten had geen behoefte aan spi ritualistische verdooving om zyn ge schokt zenuwstelsel weer op peil te brengen, doch voor Bolder bom was aspirine als universeel geneesmiddel vervangen door jenever.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3