gifc: m Kolendistributie volgent jaar niet opgeheven ALFRED KRUPP, „De Chr.-Historischen verwerpen de republiek vanSoekarno In 1934buiging Hitler, in 1945 de Amerikanen voor voor Stoelenzetter ziet ijsbeer... „Straks gaan we op de schaats naar Engeland Soekamo opent Indon. parlement Ook al zal de productie tot twaalf millioen ton opgevoerd worden Misleidende bericht vertegenwoordiger van ruim eeuw geschutsindustrie Na Cheribon nieuwe vernedering betreffende het tempo Tot hoofd en hart geving Urk wordt bevoorraad Broer van Churchill overleden Het weer. Strenge vorst ondanks dikken mist We kunnen zelf orde op zaken stellen TWEEHONDERDDUIZEND ARBEIDERS Krijgt mgr. Lemmens een Coadjutor? Spoedig einde groente staking? Vulkaan de Etna werkt Noordpool in Zandvoort Discussies bij een ijsberg De strijd moet verder gevoerd worden woensdag 26 februari 1947 69sfe JAARGANG No. 23783 i ilil Verbinding wordt met doods verachting onderhouden 6000 telegrammen voor Prinselijk Paar Dr. van Royen naar New York Rustige weer verstoord EERSTE KAMER BESPREEKT LINGGADJAT1 Dikke Bertha's (Vervolg op pagina 3) Op Java geen incidenten 1 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ^ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; UV. Severin, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellnger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. M:- De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet hebben veel belangstelling voor haar jongste zusje, prinses Marijke. (Van onzen Haagschen redacteur) ».De Volkskrant" brengt vandaag groot °Pgemaakt het bericht, dat volgenden Ginter de kolen van den bon zullen Baan. Het blad destilleert dit uit een in terview* met dr. Groothoff, den beheerder *ter mijnen, die vertelde, dat de regee- hem heeft opgedragen de productie Öer Limburgsche mijnen op te voeren tot 12 millioen ton per Jaar. Deze conclusie is op zijn minst geno tten zeer voorbarig en werd door de re geringskringen en door de directie van Kijkskolenbureau, waar wp nadere 'tformatics inwonnen, geheel voor reke- van genoemd blad gelaten en per tinent onjuist genoexndl Immers, al heeft ir. Groothoff inderdaad 5® opdracht de productie tot 12 miUioen t°n op te voeren en al zullen hij. en zijn Mijnwerkers hun uiterste best doen deze °Ddracht uit te voeren, of dat in werkelijk heid ook gelukken zal, is nu nog een open ?raag, zoodat het ten eenenmale onmoge- is op dit oogenblik te concludeeren, uat men de distributiemaatregelen zal rbhnen opheffen. Tot zulke maatregel kan «len pas overgaan, als de praktijk met vol- jjdige zekerheid heeft uitgewezen, dat dit {hogelijk is. Zou men tegen volgenden win- :jer de kolen willen vrijgeven, dan zou -men {"tart-oe feitelijk nu reeds moeten beslul- Het kolenjaar immers begint in April in Mei wordt de handel bevoorraad. Het *H)kskolenbureau is dan ook integendeel jaoraenteel doende het huisbrandprogram- voor 19471948 ten behoeve van de Attributie op te stellen. Is het dus lang niet zeker, dat dit Jaar reeds een productie van 12 mil lioen ton zal worden bereikt, zelfs al zou dit vaststaan, dan houdt dit niet t», dat de distributie zou kunnen wor den opgeheven. Ten eerste ligt het voor de hand, dat do ,®geering een verhoogde productie zal wil- _:i aanwenden om den vele deviezen ^'schenden import te verlagen, terwijl een ®rstandige politiek bovendien eischt, dat Hoewel men hoogst dankbaar is v°or den aanvoer van brandstoffen, daardoor vele gezinnen een half mud teilen hebben gekregen, heerscht toch 'h menig gezin te Urk nog groot ge brek aan brandstof.,* Dinsdagmorgen vertrok opnieuw een vrachtauto om brandstoffen te balen, maar ongeveer °P dezelfde plaats, waar reeds eerder aai auto met briketten van den dijk Sleed, ging de nu nog leege vracht wagen aan den buitenkant van den lijk naar beneden. aanvoer van brandstoffen voor d'e ers kwam juist op tijd, want de bak- <j rijen met heetelucht-ovens hadden an- tr s moeten sluiten. Gisteren is een aaatlsPort sinaasappelen en bussen melk i-figekomen. Met het oog op eventueel badenden dooi, waardoor de Kamperdijk w'. meer bereden zou kunnen worden, êeii? de komende dagen nog zooveel mo- éen naar Urk worden gebracht. Voor overgangstijd, waarin auto's niet meer kp?nen rijden en de booten nog niet 2Oon en varen, zal o.m. een partij van Vo-Vkg. vleesch in blik worden aange- latw?' Indien de omstandigheden dit toe-, ha-, He vrachtrijders Van Slooten en kcuforkamp onderhouden met doodsver- t>eil lng de verbinding van Urk met Kam- Ztw1 drinkwatervoorziening baart groote behk- iJ de in het ijs gehakte gaten ten llteJ?Ve van de brandweer is het den ge- biet n dag druk met menschen, die net erg zindelijke havenwater opschep- v°or huishoudelijk gebruik. gelegenheid van de geboorte van ^hto68 Marijke stroomen in het post- ^hiwrt*'e te Soestdijk de telegrammen Ss, n- Nu de grootste drukte voorbij fluju 'i Sezegd worden, dat ongeveer zes telegrammen uit binnen- en *teh and naar Paleis Soestdijk wer- verzonden. tot voorraadvorming vooral ten behoeve der industrie wordt overgegaan. Boven dien zou het toch ook wel billijk zijn, dat categorieën verbruikers als er zijn men schen met kleine kinderen, studeerende kinderen of ouden van dagen, die nog nooit iets extra's hebben geheid, in de eerste plaats van de verhoogde productie zouden profiteeren. Al met al doet men daarom verstandig zich te houden aar. de pertinente mede- deeling, die de minister van Economische Zaken bij de onlangs gehouden debatten in de Tweede Kamer deed, inhoudende, dat voor liet volgende winterseizoen de kolendistributie in ieder geval zal worden gehandhaafd. Majoor John S. Churchill, een broer van Winston, is Maandag op Si-jarigen leeftijd te Londen overleden, aldus meldt de „Daily Mail". Zijn fagiilie noemde hem „Jack". Er sullen weini gen zijn die wisten dat Winston Chui- chill een broer had. Toch werd hij dik. toijls gezien in de Downingstreet nr. 10, toen zijn broer Eerste Minister was. De broer van Winston Churchill was een slanke man met het uiterlijk van een militair. Onopgemerkt zat hij dikwijls op de galerij van het Lager-Huis, want hij ivas één van Winston's grootste bewon deraars en zelden was hij afwezig bij de groote redevoeringen van zijn broer. Zijn vrouw, dochter van den zevenden Ingraaf van Abingdon, stierf in 1941. Gisteren is per vliegtuig oud-minister dr. J. H. van Royen naar New York ver trokken, waar hij als lid van de Neder- landsche delegatie bij den sociaal econo- mischen raad der UNO aan de beraad slagingen van dezen raad zal deelnemen Verwachting tot Donderdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tusschen Zuid en Oost, In den nacht en vroegen ochtend meest matigt vorst en plaatselijk nevel of mist. Overdag: lichte vorst; tot tem peratuur om het vriespunt, tijdelijk toenemende bewolking, doch vrijwel nergens sneeuw. Zon: 7.33—18.14. Maan: 9.29—41.14. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Gisteren overdag liep in vrijwel het geheele land de temperatuur tot om het vriespunt bij windstilte en geringe bewolking. In de luchtdruk- verdeeling kwam aanvankelijk slechts weinig verandering, zoodat gister avond de temperaturen na zons- 1 ondergang buitengewoon snel daal den en op de meeste stations reeds voor 10 uur beneden -10 waren ge komen. Hierbij ontstond een zeer dikke mist, welke op 'n temperatuur van ongeveer -12 verdere daling van temperatuur belette. Gedurende den nacht trad een sterke rijpvor- ming op. In den nanacht begonnen echter ver anderingen in de luchtdrukverdeeling op te treden, die het rustige weer in ons land begonnen te verstoren. Een kleine depressie, die de laatste dagen ten Wes ten van Ierland was gevormd, begon n.l. in Oostelijke richting door te dringen. De bewegingen van dergelijke geheel binnen de koude poollucht gelegen de pressies zijn meestal onregelmatig. Zij diepen zich vaak plotseling uit en ver oorzaken dan in een betrekkelijk klein gebied zware sneeuwstormen, trekken een bepaalden tijd langs een duidelijk te volgen baan, wijten dan plotseling daarvan af en vullen dan even onver wachts weer op. Zoo bliezen gisteren weer zware sneeuwstormen over groote deelen van Engeland en Ierland, terwijl in het ZuidTWesten van de Britsche eilanden koude lucht, die een vrij lan gen weg over Oceaanwater had afge legd, werd aangevoerd en de dooi tij delijk inviel. Over Scandinavië ontwikkelt zich een nieuw krachtig hoogedrukgebied, waar in uiterst lage temperaturen voorkomen. De Eerste Kamer is vanmorgen be gonnen met de begrooting van Overzee- sche Gebiedsdeelen voor 1947. De heer KROPMAN (K. V. P.) ver klaart zich te zullen beperken tot eeni- ge opmerkingen over Suriname en de Nederlandsche Antillen. Hij doet als voorzitter der parlementaire commissie naar West-Indië eenige mededeelingen. Het rapport der commissie zal nadere gegevens bevatten. Er waren punten van critiek; veel kon bereids worden opge helderd. Ten aanzien van de bestuurshervor- min'g heeft men bepaalde verlangens. Er bestaat eenige wantrouwen, dat deze hervorming lang zou kunnen uitblijven. Zoodra het rapport er is, kan over deze aangelegenheid nader uitvoerig van gedachten gewisseld worden. De bevol king wil niets liever dan de banden met Nederland verstevigen en bevestigen (Van een bijzonderen medewerker) Waar is de villa?", was de eerste vraag van de Amerikanen toen zij in 1945 de stad Essen binnenrukten. Een vraag, die iedere .Duitscher begreep, want „de villa" is het kasteel van de Krupps. En toen de Amerikanen bij deze „villa" kwamen stond de oudste zoon van de familie, de veertigjarige Alfred, buigende op de stoep om zich ter beschikking te stellen. Zijn vader, Gustav Krupp von Bohlen und Halbach, de zeventig jarige, die zoowel voor Wilhelm II als voor Hitier kanonnen fa briceerde en ook medeplichtig wordt geacht aan de internationale misdaden van Duitschland, is te oud en te zwak om te worden berecht. Alfred zal zich te verantwoorden hebben voor wat Krupp deed. Dat is niet gering. In de zestiger jaren van de vorige eeuw won Bismarck twee oorlogen tegen Denemarken en Oostenrijk, dank zij Krupp. In 187C overrompelden de Duitsche legers Frank rijk en wonnen, dank zij Krupp. Dat zij de wereldoorlogen van deze eeuw verloren, kunnen zij Krupp niet verwijten. Want de staalfabrieken en de geschutgieterijen hebben onder leiding van de familie Krupp gedaan wat zij konden. Dag en nacht is er gezwoegd om het beste materiaal te leveren en circa 200.000 man stonden in de fabrieken. uit ziin Nederlandsche solda- vPlieu Nederland te Willemstad aange- *hgei' hun een enthousiaste ont- 1 bereid. Sedert in 1811 de eerzame koffiehan delaar Friedrich Krupp op advies van twee zwendelende officieren een staalfabriekje overnam, heeft deze familie zich een wereldnaam veroverd, zij het ook moeizaam. Want Friedrich begon maar zwakjes. Zijn medewerkers wisten niets van de staalproductie af en toen hij hen er uit had gewerkt, meldde zich een nieuwe zwendelaar, met wien hij in zee. ging. Het kostte hem handen met geld, dat zijn familie, die in den Franschen tijd vooral door grondspeculaties rijk was geworden, telkens weer verschafte. Maar hij zette door tegen alle adviezen in. De stem pels voor het vervaardigen van mun ten leverden slechts een karig bestaan op en zijn zoon Alfred, de grondlegger van het familiebezit, stond reeds als jengen van veertien jaar in de smede rij. Alfred was een geheel ander type dan zijn vader. Een zakenman, die er op uit trok om zijn concurrenten de kunst af te kijken. Eerst legde hij zich toe op machine-onderdeelen. Daarna, in 1840, op militair advies, maakte hij pantsers voor de kurassiers. In 1843 leverde hij den eersten geweerloop en In 1844 bood hij aan ook kanonnen te gieten. Daarmede begint de eeuw van Krupp. Het Duitsche leger begrijpt onmiddel lijk het belang van deze nieuwe indus trie: de knapste artillerie-officieren zoeken samenwerking. Maar de marine „Kultur Krupp".Zóó zag in 1914'18 een Fransche teekenaar een geslacht, dat. steeds voor Duitschland de wapens smeedde voor zijn oorlogen. vindt het Engelsche geschut beter. „Ze lijden in Berlijn aan de Engelsche ziek te", hoont Alfred Krupp en als de proe ven met zijn nieuw geschut verkeerd uitvallen, omdat men verkeerd kruit gebruikt, laat hij de Russen in Peters burg nieuwe proeven nemen, die voor treffelijk slagen. Dan grijpt de koning van Pruisen in de oorlog tegen De nemarken is juist gewonnen om of ficieel de verdiensten van Krupp te doen erkennen. En terwijl de eerste oorlogs schepen worden uitgerust met pantser platen en geschut van Krupp, wordt weer een oorlog gewonnen.... Dan gaat het snel vooruit, al blijven er nog financieele moeilijkheden. Doch Krupp zet door. Hij levert nu ook spoor wegmateriaal. £ijn stalen wielbanden zijn beroemd, hij wordt de groote leve rancier van rails. En bovendien wint hij de vriendschap en medewerking van Bismérck. Alfred Krupp is nu 'n groot man. Hij woont in een kasteel te midden van de heuvels, groot genoeg om üe hoogste gasten te ontvangen. Hij be gint aan sport te doen naar het voorbeeld van de Engelsche lords en onderneemt dagelijks tochten te paard in de heuvels langs de Ruhr. Als in 1870 de oorlog mét Frankrijk begint, biedt hij aan zware mortieren te maken, die vijandelijke forten zullen vernietigen en bloedige stormaanvallen overbodig maken. Die zware mortieren zijn in 1870 niet geleverd. Het zou duren tot 1914 voor Duitschland met zulk een ongehoord wapen de onder den voet ge- loopen Belgen kon bedwingen,,,. De opvolger van Alfred, zijn ,zoon Friedrich Alfred, leeft tusschen twee oorlogen in. Hij is een ziekelijk man, die telkens voor herstel van gezondheid naar het Zuiden reist. Maar het bedrijf blijft groeien en heel de wereld koopt kanonnen en spoorwegmateriaal in Es sen. In 1902, als ook deas Krupp sterft, is er geen opvolger. Maar de oudste dochter Bertha is eenig erfgename van haar vader en mevrouw Krupp treedt in de directie van het bedrijf. Vier jaar later is echter al een definitieve regfe- ling getroffen, want Bertha heeft in Rome een legatiesecretaris leeren ken nen, die uit een familie van groot-in- dustrieelen stamt, een Pruisische Junker met een groote toekomst. Het leeftijdsverschil is bovendien niet ai te groot. En als Gustav von Bohlen und Halbach de hand van de rijkste erfgename van Duitschland vraagt wordt hij aange nomen. Het huwelijk is een gebeurtenis. De Keizer komt in persoon en verklaart aan het trouwdiner dat Gustav voor taan zal lieeten Gustav Krupp von Bólilcii und Halbach. De diplomaat, die kanonnenkoning is geworden en op wiens huwelijksfeest de keizer eeregast is geweest, kent zijn plicht. Want de tijd vraagt een koortsachtige bewape ning. En men liaeft niet zoo heel veel tild meer. In 1914 breekt de oorlog uit. België krligt de primeur van Krupp's nieuwste vinding. Want met één vol treffer nlt zware mortieren worden stuk voor stuk de forten bij Luik ver nietigd. De Duitschers Jubelen over de „dikke Bertha's". En het bedrijf groeit. Waarschijnlijk tot llS.OOo arbeiders In 1918. Naar wij uit welingelichte bron ver nemen, zou dc Bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. temmens, te Rome een Coadjutor hebben aange vraagd, dit met het oog op zijn gezond heidstoestand. Ofschoon de toestand van Mgr. Lemmens geenszins reden tot on gerustheid geeft, móet hij zich toch eenigszins ontzien in verband met de symptomen van een hartkwaal Er worden voor het Coadjutorschap wel namen genoemd en men mag zelfs spreken van een algemeene verwachting, doch het geeft uiteraard geen pas op de beslissing van Rome vooruit te loo pen. Na een tweetal vergaderingen van de vakgroepen en de vrije organisaties in den groentehandel te Utrecht zijn hedenmorgen inderhaast opnieuw bespre kingen geopend met minister Mansholt, met het doel het conflict in den groente- handel zoo spoedig mogelijk te doen be ëindigen. Van de zijde van den groentehandel is op beide bovenbedoelde vergaderingen een zoodanig voorstel uitgewerkt, dat, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, de verwachting is gewettigd, dat de staking dezer dagen zal kunnen worden beëindigd. Blijft de minister echter vol komen-onwrikbaar op zijn standpunt, dan valt niet te verwachten, dat de handel zich geheel bij zijn beleid zal neerleggen. In de dorpen op de Zuidelijke helling van de Etna (op Sicilië) is de noodtoe stand afgekondigd. De bewoners maken zich gereed te evacueeren. De lava komt naar beneden met een snelheid van 70 meter per uur, °P een front van 150 me ter. Hierdoor worden twee dorpen be dreigd. Volgens de laatste berichten komt" de lava uit een nieuwen krater, in den wand van den ouden. De heer POLLEMA (C.-H.)- merkt op, dat de basis-overeenkonm van Linggadjaii In breeden kring de ge moederen beroerd heeft. De basis-overeenkomst, de toe lichting der C.-G. en de beide re- geeringsverklaringen hebben als het ware een nevelgordijn gevestigd, waardoor het bezwaarlijk is een helder inzicht in de kern-kwestie te krijgen. Dat heldere inzicht is nood zakelijk. In de Tweede Kamer is dikwijls langs elkaar heen gepraat en zoo zijn veel misverstanden ontstaan. De Twee de Kamer heeft de zaak behandeld zonder schriftelijke voorbereiding. Het ware anders geweest als er een be hoorlijk respijt was geweest. De revo lutie kon niet wachten na al die haast van de regeering en in de Tweede Ka mer hebben wij vernomen, dat Soe- karno het standpunt der regeering al thans Voorloopig verwerpt. Na de vernedering van Cheribon thans nog deze vernedering, dat wij het tempo der af- of goedkeuring niet aan ons zelf hebben behouden, maar hebben laten bepalen door de revolutie. De regeering heeft doen blijken, geen prijs te stellen op de meening der Eer ste Kamer; deze, heeft daarom gewacht tot de behandeling dezer begrooting. Aldus was een behoorlijke schriftelijke voorbereiding gewaarborgd. Het Koninkrijk in zijn vollen omvang is thans in het geding en niet slechts de overzeesche gebiedsdeelen. Het beleid, der geheele regeering staat nu të onzer controle, aldus spr. Z.i. had ook de mi nister-president de Memorie van Ant woord moeten teekenen. Spr. heeft er aan gedaeht, den voorzitter te vragen den minister-president uit te noodigen deze beraadslaging bij te wonen. Dan zou de Kamer moeten wachten op den minister; die figuur is z.i. onjuist: de minister moet wel wachten op de Kamer. Dit ge brek aan reverentie jegens de Kamer wenscht spr. niet met gelijke munt te be talen. Spr. wijst er op, dat de basis-overeen komst een internationaal aspect had. Aanneming of verwerping had ook een. sterk binnenlandsch effect, dat spr. hoo- ger aanslaat dan eenige buitenlandsche visie. De beraadslagingen behoeven er niet in de laatste plaats toe te leiden, dat men beter inzicht krijgt in beider- zijdsch standpunt. Oppositie om de oppositie alleen acht spr. misdadig; dit ligt allerminst de C.H.- Unie. De eenheid des volks behooren we voor alles na te streven en we moeten alles vermijden wat de verschillen, zou kunnen toespitsen. Het Chr. Hist, standpunt is allerminst statisch, doch wij trachten boven de feiten uit te komen, aldus spr. De C. H. gaan uit van bepaalde beginselen en krachtens die beginse len verwerpen zij de republiek van Soekarno, welke een product is van Japan. De republiek gaat rood ge kleed, ook vanwege het bloed, dat bij onderdrukking en terreur is gevloeid. (Vervolg op pagina 2) „Zooiets heb ik van mijn leven nog niet jrezien", zeiden gistermiddag de oerechte Zandvoorters, die zich aan het bevroren strand door het zonnetje lieten kleuren. „Bij mijn weten hebben onze ouders en grootouders nooit zooïets mee gemaakt, zelfs niet ih den beruchten winter van 1870, want anders zouden zij er zeker over opgesneden hebben in den trant van „Dat was me een wintertje!" Het gezelschap groeide aan en daarmede de verbazing. „Straks gaan we op de schaats naar Engeland", wierp een stoere kerel op en hij voegde er bij. „Dat zou wat geweest zijn in de jaren die pas achter ons liggen." „Sjonge, sjonge, de infanterie met zwaar geschut over het ijs van de Noordzee en dan dekking zoeken achter een ijsberg", zei een matroos met verlof. „Wat een reus is het, heb je ooit zoo iets gezien?" Het gezelschap werd grooter. Het dorp liep uit, de zon was lekker en verwar mend, de golven lagen stil als op een schilderij van Mesdag. Naar schatting vier kilometer uit de kust schitterde de aan den blauwen he mel stralende zon op een breeden, uitge- strekten ijsberg, waarvan wij wel kun nen verklaren, dat het er een van ge weld is, maar die van het strand gezien een meter of zes boven den zeespiegel uitstak. Daar wij echter nog geen erva ring met zulke ijskolossen hebben, is elke berekening aanvechtbaar. „Als je nou bedenkt", zei Jaap, de garnalenvisscher, „dat er in Maart da- ff Soekarno heeft gisteren te Malang de vijfde plenaire vergadering van het K.N.I.P. geopend. De groote ver gaderzaal was geoutilleerd met mi crofoons, schijnwerpers, radio en film en met bloemen versierd. De nieuwe leden waren hierbij nog als toehoor ders aanwezig. Soetomo droeg het embleem van de „Wilde Buffel". Soekamo was gekleed in zijn uniform van „opperbevelhebber" van land en zeemacht. Soekarno zeide om. dat na 18 maan den van strijd voor onafhankelijkheid en vervolmaking van den staat de periode is aangebroken van concrete zaken,, waarbij hij wees op de onderhandelingen met de Engelschen en de -Nederlanders, De „republiek" is thans de facto erkend ook door de buitenwereld, welk feit de Nederlanders niet kunnen terzijde stel len, aldus Soekarno. De leuze: „Eens on afhankelijkheid, altijd onafhankelijk heid" heeft thans meer vorm gekregen. Maar met leuzen alleen komt men niet verder Men moet het verschil tusschen het ideaal en de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De strijd moet verdei gevoerd worden op basis van hetgeen in de achter ons liggende 18 maanden is bereikt. Hij wees er op, dat het „werk comité" verantwoordelijk is aan het K.N.I.P. en niet aan den „president" en vroeg zich af, wie anders dan de „pre sident" tot uitbreiding van hef K.N.I.P. kon besluiten. Soekamo is vandaag van Malang naar Djokjakarta teruggekeerd, daar zijn vrouiw ernstig ziek geworden is. De „pre sident" hoopt spoedig naar Malang terug te kunnen reizen om de verdere zitting IHet zou in deze wereld heel wat minder onaangenaam zijn, als de menschen dachten met het hart en voélden met den geest j tt van het voorloopig parlement bij te wo nen. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft o.m. medege deeld, dat zich op Java geen inciden ten van beteekenis hebben voorgedaan. In den sector van Medan werden pa trouilles en pantserauto's beschoten, terwijl nabij Padang een patrouille van ae T.R.I. moest worden verdreven. Het bericht van het republikeinsche persbu reau „Antara", dat de Nederlanders in het Soekaboemische de order tot het staken van het vuren saboteeren en daar twee kampongs hebben beschoten, is aan de hand van de feiten weerlegd. gen zijn, dat je hier .in het zonnetje langs de duinen kunt giggen, dan doet deze logé uit de Noordpool wel wat eigenaardig aan". „Ik zou wel eens willen weten, wat jouw garnalen er van zeggen", vroeg een strands toelenzetter. „Die zeggen niets", antwoordde Jaap, „zij zijn even sprakeloos als wij. Maar mijn kleinkin deren zullen het straks niet gelooven, wat wij hier vanmiddag gezien hebben" „Ik zie een ijsbeer!"; riep de stoelenzet ter. Toen zijn wij naar het dorp terugge gaan. Dat was ons te machtig. Vanmorgen vroeg was de ijsberg aan het oog onttrokken door een "dikken mist. Tegen elf uur brak de zon door en ontdekten wij, dat de kolos nog rustig op dezelfde plaats lag. Wij zagen, dat hij gegroeid was. Het was een fantastisch gezicht, toen een schip fh de verte naderde en kort daarna achter de ijsmassa verdween. Nu hadden wij althans eenige zekerheid over de hoogte van den ijsberg, die door on zen verrekijker op een sprookjesgestalte geleek. De Noordzee, die Zondag bi) Katwijk nog slechts een dikke brei was van door drenkte sneeuw, bevroren schuim en xleine stukjes ijs, waarin groote schotsen, is thans tot 100 nieter uit de kust dicht gevroren. Het ijs reikt tot zoover men zien kan. Uit Middelburg wordt gemeld, dat voor het eerst in de geschiedenis een auto over het iis van de Zandkreek van Noord naar Zuidbeveland gereden is. Het voorbeeld is gevolgd door de bodediensten, die thans de vrachtgoederen in jeeps over het ijs vervoeren, nadat gedurende drie weken geen vervoer mogelijk was geweest. Het Noorsche tankschip „Vildkat", dat met olie op weg was van de Rotterdam- sche oliehaven Perais naar Amsterdam, is Dinsdag tijdens den dikke mist op 3 mijl ten Noord-Westen van IJmuiden, dus on der Wijk aan Zee. aan den grond geloopen. De sleepboot „Stentor" van het bureau Wijsmuller is daarop derwaarts vertrok ken en heeft gisteravond getracht de tankboot vlot te sleepen. De eerste po gingen zijn echter niet met succes be kroond. hoewel de tanker reeds in een gunstiger richting is gedraaid. Het gebied rond Soerabaja is kort geleden door de Nederlandsche troepen onder bescherming genomen. Hoe noodig dit was, bleek uit de jammerlijke omstandigheden, waarin de bevolking verkeerdetengevolge van de tactiek der verschroeide aarde, welke op vele plaatsen was toegepast. Eer. groot gedeelte der bevolking was meege voerd door de terugtrekkende benden en hiervan maakten rampokkers gebruik, om de bezittingen en den oogst van de velden te stelen. Doch de Nederlandsche autori teiten waren op haar post. Op de foto zien we een groep rampokkers in de buu-t van Perrong, die de gestolen padi in veiligheid wilden brengen, maar door een patrouille van de veldpolitie werd aangehouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1