S D CHEN TWEE POLEN D in de politiek „De vrouw in het venster Film van Fritz Lang EENZAAM VERZET DALENDE KANSEN VAN FRANCO EN VAN DE REPUBLIKEINEN Let op de distributie bescheiden Kanonnenkoning Alfred Krupp De laatste grootste Vrouwelijke invloed Wat doen we met restjes? periode OVER TAFELLINNEN Rijksoorlogs-bijdrage Don Juan wint terrein WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT ?er. Se Mr. Jan Derks bij het Zuid- Nederlandsch Tooneel Vergoeding alléén by overmacht HALF ONS KAAS EXTRA En weer een ei TWINTIG ARRESTANTEN BIJ VEESMOKKEL V Jachtschotel Vischsclielpjes Macaronischotel met groentenrest Een scène uit de film ,J0e vrouw in het venster" van Fritz Lang. 'nds het begin van dit jaar valt er in Spanje .een opleving van de, u overigens nooit geheel gestorven, ningsgezinde propaganda waar te ®°ien. zy kenmerkt zich door een teiende vrijmoedigheid, dat is: door j*® vermindering van de vrees voor (Tpnmaatregelen van (regeeringswege. ^'getwijfeld staat dit in eenig verband jjeri de door de U.N.O-leden uitgespro- j,;- „moreele veroordeeltng" van het *anco-regiem en het terugtrekken van ^hten en ambassadeurs van ver- lillende staten, waaronder Neder- bd. Weliswaar werd er een grootsche tooging van trouw aan den Caudillo houden. Maar misschien is juist wel 3oor de aandacht van vo.kskringen, sich anders niet zoo zeer met bui- landsche politiek bezighouden, op Jegens Franco niet gunstig gezinde ternationale opinie gericht. die tenii Een andere oorzaak kan zijn, dat Januari berichten in omloop ""amen, volgens welke alle oppositie- j^'jen overeenstemming hadden be- Uct over een gezamenlijke actie: er zou h voorloopige regeering gevormd orden, deze zou verkiezingen organi- bifren en aan de hand van den stem- jOsuitslag zou dan een democratisch ^stuur worden ingericht. Dit moet l^ien Spanjaarden hoop gegeven r.eb- En toen de troonpretendent, Don dan, die 0p het oogenblik in Portugal ^blijft, liet weten, dat hy niet met republikeinen zou samenwerken', zal den Spaanschen monarchisten den j oruk hebben gegeven, dat hun favo- een werkeiyk vry en democratisch eWind wilde voeren, zonder overheer sing van ,,fascistfeche" of linksche woepeeringen. Herhajildeiyk is er ook sprake ge- *eest van onderhandelingen tusschen «rtegenwoordigers van Franco en Don j,an- Zeker is, dat deze onderhande- jjbgen inderdaad hebben plaatsgevon- onzeker is het, tot welk resultaat l,' hebben geleid. De laatste berichten 'erover zeggen, dat Don Juan zouheb- toegestemd in een regentschap voor cJn nog minderjarigen zoon Don Juan erlos. Regent zou dan o. a. Franco jh. Hoe het daarmee precies staat, 5» niet duideiyk worden vóórdat een i finitieve beslissing valt. Maar wel is bet duideiyk, dat Franco poginger. on- flev». v^neemt om van zyn ietwat benauwde ^te zooveel mogeiyk te behouden, zon- nu dadelijk zijn felste tegenstan- de linksche republikeinen, er in hioeten toelaten. Ih het binnenland treden vooral eco nomische moeilijkheden naar voren, v. De levensmiddelenpositie is, hoewel jjpt verschrikkeiyk, niet rooskleurig en zakenleven verloopt niet naar /nisch. Dit heeft aanleiding gegeven een zoo scherpe en gezaghebbende /•Wek op Franco's sociale en eoono- C*he beleid als nog niet is voorge- jten. In een verzoekschrift namelijk J^hien de /ereenigde Kamers van C?°Phancel afschaffing van de prijs- heersehing, die autoritair en bureau- Jatisch werkt. En Franco heeft geen T^ere oplossing kunnen vinden dan y1 begin van opheffing der prijzen- btróle; schoenen kunnen tegen door zakenwereld zelf bepaalde pryzen ^den verkocht. Tevens tracht hy een ^rtegenwoordiger der industrie, den e°°ten fabrikant Carceller, tot minis- U yan Economische Zaken te maken, 'heinde daardoor den zakenlieden zelf J verantwoordelijkheid voor den eco- ^°hiischen toestand over te dragen, inlichtingen vermelden niet of Caj fcelier, die enkele voorwaarden stel de, het ministerambt inmiddels heeft aanvaard. Terwyl dus wel uit slechts weinige maar toch uit veelzeggende feiten een vermindering van Franco's aanzien biykt, is ook het prestige, dat het ka- binet-Giral, de te Parijs vertoevende republikeinsdhe regeering-van-uitgewe - kenen, genoot, geslonken. Een aantal ministers verliet Giral en liep over naar de monarchistisch getinte groepeerin gen. Giral trad af en na groote moei- ïykheden slaagde Rodolfo Llopis er in, een nieuw kabinet te vormen. Erg re presentatief voor de anti-Franco-be weging is het evenwel niet. it beteekent verzwakking van de twee tegenstanders van de mo narchie. Langzaam groeien de kansen van het koningschap, dat voor Franco altyd nog het minste van twee kwaden zou zijn. Hoe groot in Spanje reeds nu het enthousiasme is voor een herstel van het koningschap (.den staatsvorm, waarin Spanje sinds de moeizame oorlogen tegen den Islam heeft geleefd en die dus alle krachten van de traditie achter zich heeft), blijkt wel uit de geestdriftige ovaties, die aan Don Jaime, broer van Don Juan, tij dens zijn kort oponthoud op het vlieg veld van Barcelona en later op dat van Madrid werden gebracht. Terugkeer van de monarchie zou voor de mogend heden, die Franco's bewind verfoeien maar evenmin een communistisch Spanje wenschen, de meest onzijdige oplossing zijn. Wonderlijk spel der geschiedenis, dat aan een troonpretendent zooveel kan sen geeft in een tijd, die al reeksen kronen heeft- zien vallen, in een land waar ruim een eeuw geleden de Euro- peesche anti-koningsactie een aanvang nam! Mr. Jan Derks, radio-commentator en tconeelschrijver, is het komende seizoen als letterkundig adviseur verbonden aan het Zuid-Nederlandsch Tooneel. Het blijkt noodzakelijk te zijn er nog maals op te wijzen, dat bij het beheer van distributiebescheiden de uiterste zorg in acht moet worden genomen. Het aantal vermissingsgevallen blijft nog groot, ter wijl aan den anderen kant vergoeding veelal niet mogelijk is. Zoo worden toe- slagkaarten, tabakskaarten, gemengde kaarten, versnaperingskaarten en textiel, kaarten in geval van vermissing niet ver goed, tenzij vaststaat, dat vermissing te wijten is aan bewezen overmacht. Onder „bewezen overmacht" worden gerekend gevallen van totale verwoesting of diefstal (met inbraak). Men dient voorst te weten, dat elke ver missing van distributiebescheiden, ook al zou, gezien bovenvermelde bepaling, geen vergoeding mogelijk zijn, bij den plaatse lijken distributiedienst moet worden aan gegeven (zulks in verband inet eventueele latere verstrekkingen). Met nadruk wordt er op gewezen, dat alle aanvragen om ver. goeding van verloren gegane distributie- 'f bescheiden (w.o. ook de weede distributie stamkaart) uitsluiend bij den plaaselijken distributiedienst moeten- worden inge diend. Deze instantie bezit nauwkeurige instructies omtrent de verdere behande ling van deze aanvragen. Het doen van valsche aangiften van verlies van distri butiebescheiden is strafbaar. Tegen over treders zal ten strengste worden opgetre den. De kaasbon, die Donderdag in de bonnenlijst wordt gepubliceerd, zal voor de leeftijdsgroepen, die een A-, B- of C-kaart hebben, gelden voor een rant soen van 250 gram, dus 50 gram extra. Eveneens zal morgen voor alle leeftyds- groepen een bon voor één ei worden bekend gemaakt. Zoowel voor volwas" senen als voor kinderen zal voorts weer een bon voor sinaasappelen worden aangewezen. Het aantal gearresteerden in de vee smokkel-affaire te Chaam is thans tot 20 uitgebreid. Het onderzoek der ver schillende politie-instanties is nog in vollen gang. By dit onderzoek is reeds komen vast te staan, dat de smokkel van vee zich o.a. ook uitstrekt over de plaatsjes Alphen, Baarle-Nassau, Riel en Rijsbergen. (Vervolg van pagina 1) En dan is het in eens uit. Nederlaag. Geen erts meer uit Spanje. Deskundi gen controleeren de fabrieken, waar geen wapen meer mag worden gemaakt. Gustav Krupp von Bohlen krijgt meer zorgen dan zijn voorgangers. De omschakeling op vredesproductie ge schiedt langzaam maar het lukt. Totdat de Franschen het Roergebied bezetten en de fabrieken geheel worden stilgelegd. Inci denten zijn er nu ook bij Krupp. De ar beiders verlaten de werkplaatsen als de Franschen het terrein betreden. Een sohiet- party met dooden en gewonden. Gustav wordt gearresteerd en veroordeeld tot vijf tien Jaar. Maar enkele maanden later krijgt hij gratie. In 1929 werken er al weer 70 000 man in zijn bedrijf. En dan begint de grootste periode. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach maakt in 1934 zijn eerste buiging voor Hitier. En deze begrijpt de situatie met een. Hij1 brengt een bezoek aan het be- diyf, decoreert de directie, houdt rede voeringen en geeft aanwijzingen. Duitsohland heeft weer wapens noo- dig en Krupp gaat ze leveren. Het aantal arbeiders stijgt in koorts achtig tempo tot boven de 180.000 In een eeuw tyd is Essen een groote stad geworden. Krupp heeft den wo ningbouw bevorderd en voor zijn ar beiders de „Siedlungen" aangelegd. Enorm is het bedrijf, maar enorm is ook wat de firma yoor de arbeiders heeft gebouwd. t En dan komt de laatste oorlog boven Essen. BÓmtapijten op de stad, die ver nietigd wordt. Bommen op de fabrieken en werkplaatsen, die na den vrede geen kanonnen meer zullen afleveren. Alleen „de villa" in de heuvels staat. Het gezin van Bertha en Gustav Krupp heeft slagen gekend in den oorlog. Een zoon Is gesneuveld zelfs, maar de an deren zijn veilig. En het groote huis met zijn vele historische herinneringen aan Bismarck, aan Wilhelm U en aan de bezoeken van de vele nazi's, is In tact. Gustav is een oud man geworden, maar Alfred, de oudste zoon, wordt hoofd van het geslacht. Dan komen de Amerikanen, die hy buigend begroet. Die buiging beteekent het eind van een eeuw geschutsindustrie, het ein de ook 'van een rol, die één familie honderd jaar lang kon spelen in een land, dat er op uit was de we reld te overheerschen En dat slot,is het begin van de verantwoording en van een vonnis. Vleesch of visch - Rogosin, een royaal man. - Race tusschen ooievaar en clipper. Byrd laat een boodschap achter. e deftige Engelschman heeft zware zorgen. Nu bedoelen we nog niet eens zijn alledaagsche moeilijkhe- j -■ die de strenge winter hem brengt, is onderhand genoeg bekend. De hoofdbrekens, die hy zich moet k aken, raken zijn wezen dieper en doen of althans velen van zijn landge- on?len> meer 'nadenken dan over een gissing van kolen vraagstukken en der- ,atlt, 4f staat een stuk etiquette op het spel. zoo vraagt de Engelschman zich ,hoe moeten wy~ walvisch-vleesch Zulten wij het als vleesch of als beschouwen? Zullen bijgevolg mes k.. Vork of een vischbestek onze hulp celen zijn? etvt* k°m-t heel wat kijken voor de be- tch °°rding van deze vra£en. De „Times" uj/t het onderwerp vanzelfsprekend be- 6r ';rijk voor haar lezers. Het blad wijdt beschouwing aan en komt op de Jye plaats tot de opmerking, dat de a'Visr-h" ajs bestanddeel van het Vle, ^sch-rantsoen wordt gegeven, g. den anderen kant moet men ook de ü-^elens van den walvisch-jager in acht die als „vjeesch-jager" plotse- tot een geheel ander bedryfschap lip. komen te hooren. En tot slot is (vip °°k van belang zich af te vragen, g6r öen walvisch gaat verkoopen, de sla- A« de vischhandelaar. een nieuw vraagstuk voor de lie Sclle huisvrouw en den Engelschman, he etiquette van zijn lanc' is ge- A 'Verikaansche filmdeskundigen in Hollywood hebben de hand eens in w eigen boezem gestoken en toegege- dat de Amerikaansche films van kissp g aan vele gebreken lyden. De re- IwJUr van „Mrs. Miniver" en „De lf.r Jaren van ons leven", William WV- a.a.^ den achteruitgang onder andere Jiltp ee Punten: le. het maken van ,ksws is een legpuzzle geworden, waarbij Se. v°idoende straffe leiding bestaat en 0tiarve r6gisseurs hebben niet voldoende nankelijkheid. Indien zij deze wei üiogp11' z°uden zij zich meer tijd en te ^7; geven om een goede film in elkaar ten, Wyier heeft nu evenals Frank eu George stevens besloten, slechts dhl Per jaar te maken. Consequent zyn overtuiging volgend, dat „je het toch niet mee kunt ne- gien", heeft Israël Rogosin, million- nair en eigenaar van vele fabrieken in New York, eenige- dagen geleden het be sluit genomen, een-en-een-kwart mil- lioen gulden onder zyn 3700 man tellend personeel te verdeelen. Rogosin's'besluit kwam als een impuls OP zijn zestigsten verjaardag, toen het personeel hem vele geschenken aanbood. Bij het bekend ma ken van zyn besluit deelde hij mede, niet meer geld te willen hebben, dan voor de rest van zyn leven' noodig is. Het is overigens niet zyn eerste gift. In den loop van de laatste tien jaren heeft hy reeds meer dan negen millioen gulden aan di verse liefdadige instellingen gegeven. Een zeer spannende race is op het traject Brussel—New York tusschen „den" ooievaar en een Clipper van de Pan-American Airways gevoerd. Het vliegtuig liep veertig minuten op het tyd- schema in en won den wedstrijd, want eerst na de landing in Gander werd aan boord van het toestel een tweeling gebo ren. De luohtvaartmaatschappy liet met een vliegtuig baby-kleertjes uit New York brengen en verstrekte voor de nieuwe passagiers twee kaartjes. Admiraal Byrd heeft Klein Amerika, koud en eenzaam, vaarwel gezegd en de terugreis naar het groote Amerika aanvaard. Maar de Amerikaan sche vlag waait nog boven het kamp, waar de leden van de expeditie koorts achtig moesten werken om alles voor het vertrek gereed te maken. Byrd liet in zijn hoofdkwartier de volgende boodschap achter: „Dit is een vredesplek en ver dient niet vernield te worden. An derswelkom." Zes Douglas transportvliegtuigen, vier bulldozers en twee tractors werden ach tergelaten. Alle beweegbare deelen werden van de machines afgenomen en in de toestellen geborgen. De vliegtuigen rusten nu met hun ski-landingsgestellen stormvast .in gaten ln de sneeuw. Spoedig zullen zij insneeuwen zonder echter aan bruikbaarheid in te boeten, want de poe dersneeuw zal het metaal niet aanvreten of doen roesten. HET DOMEIN DEIR. VROUW (Slot) Er zyn op politiek terrein na- tuurlyk veel aangelegenheden en vraagstukken, die ons niet direct zullen boeien, maar dat geldt voor de mannen ook. Er zyn, zooals wy reeds eerder be toogden, eveneens zeer veel pro blemen, die ons, vrouwen, wel degelyk en zeer direct interes seeren. De opvoeding, de jeugd zorg, woningbouw en sociale wetgeving, het zijn maar een paar onderwerpen, die ongetwij feld voor de vrouwen van min stens evenveel belang zyn als voor de mannen. Waarom zou er dan over deze zaken door mannen en uitsluitend dcor mannen beslist moeten worden? Er worden commissies vqpr wo ningbouw in het leven geroepen, waar geen vrouw zitting in kunnen zij door haar gesprek- heeft. Maar de vrouwen leven ken met en haar invloed op zeggen; maar dat hebben toch altijd mannen gedaan! Het staat echter niet vast, dat de mannen zelf nu zoo erg content zijn over hun werk. Het is in derdaad de vraag of het er in de wereld beter zou uitzien als er meer vrouwen in de bestuurs apparaten zetelden, maar dat de chaos, die op het oogenblik alom op de door de mannen bestuur de aarde heerscht, niet goed is, zal wel niemand willen betwis ten. Maar ook voor de vrouwen, die niet zelf aan het politieke leven kunnen of willen deelne men, is het noodig zich van de sociale en politieke vraagstuk ken op de hoogte te stellen. Zoo in de huizen, welke deze com missies ontwerpen, en tobben met de gebreken, die ze aankle ven. Want de mannen, die het niet ondervonden hebben, weten niet hoeveel handiger het b.v. is als de gootsteen in het midden van het aanrecht is in plaats van in een hoek en dat er veel beter een klein lampje boven de kachel of het gasstel kan zijn en een boven den gootsteen dan een groote lamp midden in T "TTi np Q de keuken, waardoor de huis- JL J_j JL O vrouw bij het koken en omwas- 'schen steeds zichzelf in het licht staat. Dit ziln natuurlijk maar 'n paar voorbeelden, maar zoo is er meer waar de vrouw, die nu eenmaal meer op de practyk is Ingesteld dan de man, aandacht aan zal schenken tot nut van haar mede-vrouwen en haar gezinnen. Velen verzetten zich tegen vrouwen in de poli tiek, omdat zij vinden, dat de atmosfeer van raadzaal en Kamer niet deugt voor de vrouw. Dan zou deze atmosfeer een wijziging moeten onder gaan. Maar dat zou vanzelf ge beuren wanneer er meer vrou wen zitting kregen. Anderen haar omgeving toch het poli tieke leven zeer beïnvloeden. En dit Is een typisch vrouwelyke weg, dien elke verstandige vrouw kan en moet gebruiken in het belang van gezin, Kerk en maatschappy. Dit honingkleurige wijde jasje wordt gedragen op een gladval lenden zwarten rok. Ook de revers, de pas en het onderstuk van de ballonmouwen zijn zwart. Deze gedeelten zijn door een tbies in jel-rood afgescheiden van de rest van het jasje. Alles bij elkaar een grappig en origineel kleeding- stuk, waarover menig jong meisje wel enthousiast zal zijn. Met een beetje moeite en weinig kosten kan iedere huis vrouw van de restjes van het middagmaal smakelijke gerech ten samenstellen, welke wy kunnen gebruiken als aanvulling bij den warmen maaltyd of als hartig hapje by het brood. Voor de restverwerking kunnen wij zoowei gebakken als gekookte visch, soepvleesch, gebraden vleesch, aardappelen, peulvruch ten en groenten gebruiken. 3/4 kg. gekookte aardappelen, een rest gebraden vleesch of soepvleesch, een paar uien, 1. bouillon van een bouillon blokje of een beetje jus met water tot de gewenschte hoe veelheid aangevuld, zout, peper, nootmuscaat, paneermeel, een stukje boter. Snyd de gekookte aardappelen in plakjes, verdeel het vleesch in dobbelsteentjes, smelt wat boter in een pan en fruit hierin de schoongemaakte en gesnip perde uien, giet er vervolgens den bouillon of de jus by en laat het mengsel even doorkoken. Maak het op smaak met zout, peper en nootmuscaat. Leg ver volgens in een vuurvasten scho tel een laagje aardappel, daar na het vleesch met de uien, welke met een schuimspaan uit de jus genomen zijn. en schik hierover weer aardappelen. Vul den schotel op deze wyze laag om laag, maar zorg, dat de laatste laag uit aardappelen be staat. Giet hierover de jus of den bouillon, strooi over het ge heel wat paneermeel en leg er hier en daar een klein kluitje boter op. Laat het gerecht in een heeten oven lichtbruin wor den. Geef het als hoofdschotel by het middagmaal met als groente gebakken uien of compöte of presenteer het als warm hapje by het brood. Zeer fraaie en alom ge^\ vraagde kamerplanten zijn de Bromelia's. Door de mooi ge. kleurde bladeren en de typi sche bloem zijn verschillende soorten van deze planten van bijzondere decoratieve waar. de. Ze vragen een matige ka mertemperatuur en een voch tige lucht. Des zomers wordt veel gegoten. Men plaatst de planten in het volle licht, doch niet in de felle zomer zon. Na den bloei, ster ft de plant langzaam af, doch reeds te voren ontwikkelen zich uit den grond jonge uitloopers. Deze kunnen later met een scherp mes worden verwijderd en afzonderlijk in een bloem pot worden gezet. Ons modepraatje is bestemd voor onze lezeressen, die over goeden smaak beschikken en zich onder alle omstandighe den behooriyk willen kleeden. Die zelfde goede smaak moet zich ook in uw huiselijke ge bruiksvoorwerpen demonstree- ren en zich niet eenzydig op uw eigen persoontje richten. Wat is het aardig en welk een voldoening geeft het, om by een huiselijk feestje met mooi tafel goed te voorschijn te komen. Voor onze lezeressen, die van borduren houden en die er den tyd voor hebben geven wij hier een goed idee om een wit of crème tafellaken zelf te vergieren. Het gekozen voor beeld is zeer effectvol en is toch gemakkeiyk uitvoerbaar. De eenige moeilykheid bestaat in 't overbrengen van het patroon op de stof. Dit kan het beste ge beuren door het patroon op dun vetvry papier over te trekken, voldoende voor een vierde ge deelte van het tafellaken: dit stukje kan men dan viermaal calqueeren op de stof. De rand van het tafellaken wordt heel fyn gezoomd, terwijl de teekeningen met een steel- steek worden uitgevcterd in rood, blauw, lichtgroen of geel. Men kieze natuurlijk een kleur, die 't beste bij het servies past. Indien men een gekleurd tafellaken met dit patroon wil borduren, geeft wit bet mooiste resultaat TRUUS. Een rest gekookte of gebakken visch, 1 vischboulllon of bouil lon van een bouillonblokje, pl-m, 20 gr. maïzena of aardappel meel, een stukje boter, zout, peper, nootmuscaat, desverkie- zende wat fijngehakte peterselie, paneermeel. Verwyder het vischvleesch van de graten en verdeel het in kleine stukjes. Breng den bouil lon aan de kook, maak intus- schen de maïzena of het aard appelmeel met wat water of kouden bouillon aan tot een glad papje en giet het roerende by de kokende vloeistof. Voeg er vervolgens de boter aan toe en maak het sausje met zout, peper en nootmuscaat op smaak. Roer er daarna de fyngehakte peter selie en het vischvleesch door. Doe de massa over in schelpjes, strooi er wat paneermeel over heen, leg op ieder schelpje een klein stukje boter en laat ze in een oven lichtbruin worden. Pre senteer dit gerechtje als warm hapje na de soep of geef het als pikante broodbelegging. 200 gr. macaroni, zout, een rest gekookte groente, b.v. schor- seneeren, snyboonen of prin- cesseboonen uit het zout, blik- groente enz., wat tomatenpuree, wat pikante saus, paneermeel, een stukje boter. Breek de macaroni in kleine stukjes, wasch ze en zet ze op met ruim kokend water en zout, kook ze, onder af en toe voor zichtig omroeren, in ongeveer V4 A 3/4 uur gaar. Doe ze vervol gens over in een vergiet en laat ze uitlekken. Smelt een stukje boter in de pan, voeg er de tomatenpuree by en de pikante saus, schep er het restje groen te en de macaroni door. Laat de massa door en door warm worden; presenteer ze in een heete dekschaal of doe ze over in een vuurvasten schotel, strooi er dan nog wat paneermeel over, leg er hier en daar een kluitje boter op en laat ze ln een hee ten oven lichtbruin worden. Geef dit gerecht by het brood als pikant hapje of als tus- schengerecht by het middag maal. Wie al die jaren vóór en tijdens den obrlog gewacht heeft op "n fameuze film van Fritz Lang en dit met ongeduld deed wegens de herinnering aan een aantal voortreffe lijke werken, door Lang in Europa en in Amerika vervaardigd, zal zich wel eenigszins teleurgesteld hebben gevoeld r.a het overigens zeer verrassend slot van „De vrouw in het venster". Noblesse oblige, en de man, die ons een maal zijn Mörder, Fury, You and Me en andere heeft voorgehouden en bestemd leek de avant-garde in de industrie levend te houden, kan ons na zoovele jaren van onvruchtbaarheid niet tevreden steiien met een moordgeschiedenis, die hij in den vorm van een droom verwerkt, en die, afgezien van het knap gevonden scenario, juist die geheimzinnigheid mist, die we in Lang's vroeger werk zoo benauwend voelden rondwaren. Het schijnt wel, alsof de regisseur deze geheimzinnigheid heeft willen opheffen en zeker deed hij zulks door een brillante fotografie, die, zoo zij kon, lederen zweem van schaduw van het witte doek zou werken en aldus de bestaansvoorwaarde der beelden, door de tegenstelling tusschen licht en donker verwekt, zou annuleeren. Dit is inmiddels niet het voornaam ste gebrek van de film „De vrouw in het venster". Het is slechts een symp toom van een nivelleering, die zich in- den loop der jaren ook bij Lang heeft voltrokken. Erger is, dat hy een vry ba naal en reeds vaak beproefd ver baal entameert, dat hij weliswaar met groote nauwkeurigheid uitwerkt, maar dat tenslotte geen filmvorm heeft ge vonden. Hy speelt niet meer met zijn schaduwen, zooals hij dat vroeger deed, dwingend en direct op de beeldwerking gericht. Hij herhaalt stukjes tooneel- speelkunst met een voortreffelyk medi um als Edward G. Robinson in het mid den, doch geeft weinig richting aan den stroom der voorstellingen, welke stroom dan ook verzuimt rhythmisch te worden. Nog een teruggang treffen we aan in den aard van het thema, dat eer een speelschhfeid dan wel een noodzakelijkheid moet genoemd worden. Op zichzelf moge dit niet zoo ernstig zijn, bi! Fritz Lang, wiens sociale bezorgdheden vaak zx>o sym pathiek tot uiting kwamen, is ook dit een blijk van verarming. Denkend aan Fury en Mörder b.v., moet men erkennen, dat in deze films, hoezeer ook van criminalis- tischen aard, vóór alles de menechelijke gen hadden en hun films een roeping meegaven. Zijn Jongste product zou doen vermoeden, dat hij ook met een banaal gegeven tevreden kan aljn. Hij had dit banale gegeven kunnen redden door een fascineerenden vorm, die het thema over spoelt en aldus het bewijs levert, dat men in bepaalde gevallen genoegen kan nemen met een virtuositeit, die de plaats van de artistieke bewogenheid inneemt. HIJ deed dit niet en liet ons dus met een 'mï'm 'vi, Roman uit den bezettingstijd door Hans Verhoeven. 32) Hij begon aan een drankobsessie te (lyden, hoe langer hoe meer moest hij tijdelijken moed en kracht uit de flesch putten. Maarten verdacht hem er zelfs van een kruik in zijn bureaulade te neb ben. En niet voor bezoekers alleen, al liet hij er zijn Duitsche vrienden even eens van profiteeren. Joop had intusschen haar vader op gezocht. Het spreekuur was achter den rug en hij stond juist op het punt uit te gaan'voor het maken van zijn dage- lyksche visites. „Vyf minuten", verzocht zij, terwyl zy op de leuning van zijn stoel ging zitten en een arm vertrouwelyk om zyn schouder sloeg. „We moeten even ern stig praten." „Ernstig?" glimlachte dokter Van Rhijn. Doch hy zag, dat haar gezicht m een strakke plooi bleef en hij fronste zyn voorhoofd, $n een plotseling op komend gevoel van bezorgdheid. „Je voelt je toch niet ziek?" „Dat is het niet,'* stelde zij hem gerust. „Ik wou u spreken over Maar ten Groenveld.'' Hij maakte een ongeduldig gebaar, die kwestie had afgedaan. Maar zij be handelde hem op de eenige manier, dis hij niet kon weerstaan: zy legde een vinger onder iijn kin en dwong hem haar in de lachende oogen te zien. „Ja, Maarten Groenveld," herhaalde zy. „U moet hem nog eens de gelegen heid geven 'eerherstel te' verkrygen. Dat lijkt misschien een beetje groot gezegd, maar het is noodzakelijk. Maarten is geen lafaard en geen oollaborateur. Van het begin af is hy in dit dorp de man geweest, die de touwtjes in han den had." „Wat wil je me nu wysmaken? Je bedoelt zeker, dat het aan hem is te danken dat wy allerlei onaangenaam heden te slikken hebben gekregen." „Dat bedoel ik niet!" riep zij kwaad. „Wil je dan suggereeren, dat Groen veld de illegale werker par excellence is?' Hoe kom je aan dien nonsens?" Hij was nu werkelijk geërgerd en er welde bitterheid in hem op, als hy bedacht, dat Joop geheel gevangen scheen in haar waandenkbeelden om trent den jongen ambtenaar. „Ja vader", zei Joop rustig, „en als u alles logischer had bekeken, zouden u al lang bepaalde ongerijmdheden moe ten zyn opgevallen. Herinnert u zich die kwestie over den arbeidsinzet van twintig personen? Die heeft Maarten opgelost en niet Tijntje, zooals u dacht Was het goed beschouwd niet erg onlo gisch, dat Tijntje in zijn functie van bode dergelyke dingen kon klaarspelen? En al die valsche persoonsbewijzen, wie moest die maken? En wie zorgde tel kens weer voor stamkaarten en bonnen? En wie lichtte de kaarten uit het be volkingsregister? Tijntje? Zonder dat de verantwoordelijke ambtenaar het wist? Dat kunt u niet langer gelooven. Zoo is het met alles geweest, vader, de zaak was prachtig gecamoufleerd en Maarten stond overal achter. O, er is zooveel gebeurd, te veel om u te ver tellen. Dat moet u Maarten liever laten doen". Dokter Van Rhyn staarde peinzend voor zich uit, ondanks zichzelf onderden indruk van haar woorden. ,,'t Lykt ongeloofelyk....". mompelde hij. Met een snelle wending van zyn hoofd keek hy naar haar op. „Hoe lang wist je dat al?" „Van verleden jaar zomer af". Hy verviel weer ln een nadenkend stilzwijgen. Dan toonde hij de onschat bare eigenschap te bezitten den humor van een situatie te kunnen zien. Hij liet zijn vuist dreunend op het blad van zijn bureau neerkomen, doch de woor den, die hij sprak, contrasteerden met den joligen glans van zyn oogen. „Zoo'n driedubbelovergehaalde dwaas! Waarom heeft hij mij er niets van ver teld? Vertrouwde hij me soms niet? En dan moet je van je eigen dochter hoo ren, dat zy al een half jaar in het ge heim is! Dat is ook een vorm van ille galiteit, snap je?" Joop gevoelde zich ontzaglijk opge lucht, toen zy zag het pleit te hebben gewonnen. „Dat heb ik hem ook verweten", zei ze, „en ik had beloofd te zullen zwygen. Hy is inderdaad koppig en hoogmoedig, dat manneke. Maar ehnu wilt u er toch zeker wel eens met hem over pra ten?" „Natuurlijk", antwoordde hij gul. „Laat Tn vanavond maar komen, dan heb je je zin". „Je bent een schat", zei Joop dank baar. Zij drukte een vluchtigen kus op zyn voorhoofd en sprong de kamer uit, glimlachend door haar vader nageke ken. Daar zij toch een boodschap moest doen haar den manufacturenwinkel, dien het dorp ryk was, besloot zy tevens naar het gemeentehuls te loopen om Maarten van den goeden uitslag op de hoogte te brengen. (Wordt vervolgd) film zitten, die weliswaar boelend is en enkele verrassingen biedt, doch Bi)n mees ter niet geheel waardig ls. Dat de film boeit, zal wel niemand ont kennen, maar zt! dankt dit vrijwel uit sluitend aan het scenario, dat geraffi neerd is geconstrueerd en zich in duizend en één détail begeeft, die den toeschou wer met gegevens overstelpen om hem daarna te verlossen uit de ellende ''oor de heele geschiedenis als "n benauwenden droom voor te dragen. Hoewel geen vondst, is deze ontwaking toch vernuftig aange bracht en verheft zij de film eenigszins tot een betoog, dat ons leert, hoe een kleinigheid kan ingrijpen in een men- schenieven en zelfs op radicale en y noodlottige wfjae maar dat dit ingrij pen ook wel eens denkbeeldig moet ge noemd worden. De droom, die hier ont maskerd wordt, bestrijdt als het ware de fataliteit van het betoog en ziedaar een verdienstelijke wending in de film, die de benauwenissen opheft en van hun onont koombaarheid ontdoet. Men treft hier en daar uitnemende stukjes film aan, waar vorm en gegeven samen gaan en tot een fasclneerend ac cent leiden. Zoo met name by den dood van de hoofdfiguur, die vergif Ingenomen heeft en zijn ratelende telefoon vager en vager en steeds meer ln de verte aoort wegsterven.-Op zulke oögenbllkken voelt men niet de gêne, dat men zit te kijken naar een geschiedenis, die den ouden meester weinig sieren kan. Men voelt den meester aanwezig en volgt zyn knap pro cédé met voldoening. Zooals men ziet, valt er wel eenige ci- tiek op Lang's sensatiefilm uit te bren gen. maar we zouden onrechtvaardig zij te indien we de film niet vergeiykenderwijs beschouwden. Zet men dit werk naast de films van Amerikaanschen huize, die we na de bevrijding hebben gezien, dan zal men gemakkelijk tot de ontdekking gera ken, dat lAng een veel boeiender schouw spel heeft afgeleverd dan de meeste van zijn collega's. Aan publiek succes zal het deze film dan ook niet ontbreken. Het publieke speces evenwel is iets ande-s dan een waarlijk gefundeerde waardeering van Lang's artistieke verdiensten. Bij een zoo voortreffelijk filmer als Fritz Lang dient men weer eens den nadruk te leg gen op den eisch door de filmwetten ge steld. Indien krachtige persooniykteden als hy deze wetten negeeren, gaat het bergaf met de film, die, als alle kunst werken, afhankciyk is van de synthese tusschen vorm en Inhoud. Om te besluiten: in „De vrouw in het venster" kunnen we geen film begroe ten, die verheven genoeg is van on derwerp en brülant genoeg van voor dracht om ons te dwingen tot bewon dering. Wij meenen zelfs, dat we bi} de beoordeeling het noodige voorbehoud moeten maken, niet om bepaald® aan- stootelijke tafereelen, doch om den iet wat fatalistischen geest van het droom verhaal, al voegen we er aan toe, dat dit fatalisme vrijwel ontwapend wordt door de ontknooping, die zelfs een waarschuwend element mag genoemd worden en daardoor het juiste aanwen den van den vrijen wil accentueert. Dbg. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van financiën wordt aangedrongen op spoedige uitbeta ling van de rijksbijdragen voor oorlogs schade. In verband met het bericht, dat de re- geerin.? overweegt, meer tabak aan te koopen ten behoeve van een verdubbeling van het tabaksrantsoen drongen eenige leden er op aan, deze extra-luxe te heiss ten met een sterk verhoogden tabaks accijns.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3