Indonesische nationaliteit is een fictie Landbouw heeft tekort aan geschoold personeel IJZEREN GORDIJN mNET SLIJTEN? Engelsche communisten nemen het op voor Br.-Indië Kolendistributie blijft gehandhaafd Kath. woordvoerder: historisch proces dat niet te heeren is Walcheren wordt nog niet groen NIEUWE BONNEN Velen trekken naar de fabriek rEENZAAM VERZET 2 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Westersche politiek stoot gaten Jan van Galen" in ons land terug ZORG OVER SIERADEN IN DE „REPUBLIEK" WHËI - Officieele mededeeling LINGGADJATI IN EERSTE KAMER 99 99 Guido Schmidt zal terecht staan Pater Dr. L. Vogel, visitator Amerikaansch schip vraagt sleepboothulp Slapen ho'-maar - Pijn des te meer! Beter op notulen letten Petroleum voor kook- doeleinden (Wordt vervolgd) De Russische politiek van vlak na den oorlog ten aanzien van Oost- Eurcpa was er een van groote) achterdocht jegens de Westersche mo gendheden. Er werden in de Russische z°nes van Duitschland en Oostenrijk, 'n Polen. Tsjechoslowakije en den gan- sch.en Bialkan, met uitzondering van Griekenland, groote troepenmachten °P de been gehouden, de industrie werd overgeplaatst naar of onderworpen aan de Sovjet-Unie, en niemand die ®r het fijne van te weten kon komen. ,n het Westen kwam herhaaldelijk de term ,Jhet ijzeren .gordijn" voorr, vol herwijt over de afsluitingstaktiek die e Russen hier volgden. Het heeft er den schijn van, dat het onvermoeide pogen van Engeland, Frank- rtjk en Amerika eenig succes gehad heeft. Op meer dan één plaats vertoont net gordijn gaten, waardoor men naar binnen kan komen. De af - aondering van Oost-Duitschland is Verzacht door toelating van politieke Partijen uit de andere bezettingszones, hoor economische overeenkomsten met de Engelsche en Amerikaansche deelen van het land, door bezoeken over en weer; en juist de Russische eisch ter Vredesconferentie, dat Duitschland een oenheid zal vormen, wijst naar een samensmelting eerder dan naar een isolatie van het Oosten In Polen heeft de nieuwe, na de ver kiezingen geïnstalleerde regeering ver klaard, dat zy natuurlijk met Rusland 'Paar ook graag met de Westersche staten zou samenwerken. En al dadelijk er een vriendschapsverdrag met frankrijk tot stand gekomen. Ook met Tsjechoslowakije, dat zich altijd eenigs- sins op een grens tusschen Oost en West gevoeld heeft, zijn onderhande- Phgen gaande. De erkenning van de poolsche regeering, die zoo lang op z'ch heeft laten wachten, is tenslotte afgekomen. De V. S. hebben, een weinig Zu'Jr, indirect (door de erkenning van oen nieuwen Poolschen ambassadeur in Washington) en onder bijvoeging van oen vermaning him fiat gegeven; En- Selands erkenning kwam af toen de f^ansch-Poolsche onderhandelingen tot 'osultaat hadden geleid. Ook de Roemeensche en Bulgaar- sche regeeringen zijn door de Westersche mogendheden erkend, Oh vooral Roemenië Is het voorwerp Van Amerikaansche „goedgeefschheid". He hongersnood, die in een deel van öat land heerscht en die niet door Rus- Sjschen steun wordt verholpen, is voor he V. S. aanleiding geweest tot een hulpiverleening op vrij groote schaal. deze hulp brengt uiteraard een kroei van Amerikaansche inmenging, hoe klein deze ook nog pas mag zijn, zich mede. De aanklacht van de Grieksehe re geering bij de U.N.O. tegen de parti- sanenactie aan de Noordgrenzen heeft instelling van een commissie van on derzoek tot gevolg gehad. Deze com missie is op het oogenblik ijverig aan het snuffelen in de B^.lkantoestanden en zal dus een behoorlijke dosis infor matie omtrent dit onderwerp opdoen, welke ongetwijfeld ook ten goede zal komen aan de vertegenwoordigers van Westelijke mogendheden, die lid van de commissie zijn. Dit alles gaat gepaard met een ver mindering van het aantal Sovjet-sol daten in Oost-Europa. Uit Duitschland en Oostenrijk worden troepen terug getrokken, in Polen zullen binnenkort nog slechts 30.000 a 40.000 man aan wezig zijn. Wel blijft de Russische in vloed in deze gebieden, vooral door eco nomische overheersching, nog krachtig, maar veel van de scherpe kanten is bezig afgeslepen te worden. En hierin moet men ongetwijfeld een succes zien voor het Westen, dat niet heeft afge laten zich te bemoeien met een deel van Europa, dat kort na het einde der vijandelijkheden voorbestemd scheen, uitsluitend voor de U.S.S.R. gereser veerd te blijven. Het proces bevindt zich nog slechts in een beginstadium. En het lijkt ons niet onmogelijk, dat na verloop van enkele jaren de Wes tersche politiek een geduchte concur rent voor de communistische machts positie in Oost-Europa zal blijken te zijn. H. Ms. torpedobootjager „Jan van Ga len" is Woensdagmiddag van zijn In dische reis in Amsterdam teruggekeerd. Toen het oorlogsschip aan het Steenen Hoofd meerde, was prins Bemhard, in gezelschap van den chef-staf van den prins, baron G. H. van Till en van den marine-commandant, overste Hendrikse, op den wal ter begroeting aanwezig. De Koninklijke Marinekapel, onder leiding van lt. Gijsbert Nieuwland, speelde het Wilhelmus. Na eenigen tijd begaf prins Bemhard zich aan boord, waar hij ontvangen werd door den commandant van de „Jan van Galen", lt. ter zee le klasse J. W. Gaspers. Vervolgens inspecteerde de prins de op het dek opgestelde mari niers, waarna hij een korte toespraak hield. Prins Bernhard dankte de man schappen voor het telegram van geluk- wenseh, dat zij gezonden hadden bij de geboorte van prinses Marijke en bracht een driewerf „Hoezee" uit op H. M. de Koningin. Met de „Jan van Galen" waren o.a. ook 23 marine-evacué's meegekomen. Naar de „Nieuwsgier!' aan de repu- blikeinsche „Boeroh" te Djokjakarta ontleent, heeft de republikeinsche „mi nister" van Financiën bepaald, dat een vrouw niet meer dan een stel oorbellen, een halsketting, een ring en een broche bij zich mag hebben; mannen mogen niet meer dan een horloge en een ring bezitten. Palme Dutt, vice-voorzitter van de Britsche Communistische partij, heeft Woensdag tijdens het congres der Communistische partijen van het En gelsche imperium met betrekking tot het koloniale imperium volledige on afhankelijkheid geëischt voor Voor- Indië, Birma, Ceylon, Egypte en Pa lestina, evenals voor de Arabische staten, die indirect onder toezicht staan. Verder eisch te htf, dat Malta bij Italië en Cyprus bij Griekenland zouden komen. Hij zei, dat het laatste plan voor VoOr- Indië een plan was, om het eene ge deelte tegen het andere uit te spelen en dan tenslotte een verdeeling door Engeland te decreteeren als den grond slag voor een voortgezette Engelsche overheersching in 1948. Dutt sprak van de grootef wordende beweging van nationale bevrijding in de koloniale landen en „van een tot ontwikkeling komende crisis1 in het ge heele koloniale stelsel", welke, naar hij zei „zich. op het oogenblik concentreert in het hart van het imperium, in En geland". Voor de vredespolitiek van de commu nistische partij was het, naar hij zei, noodig het Engelsch-Amerikaansche Mok op te geven en daarvoor in de plaats te stellen: een drie-mogendheden- deelgenootschap op grond van de over eenkomsten van Jalta en Potsdam; ver werkelijking van het En, jelsch-Russische verdrag; terugtrekking van alle troepen, behalve die uit de vijandelijke staten, en aanvaarding van de principes der de mocratische zelfbeschikking. President Truman heeft Lewis Wil liams Douglas, adviseur van het depar tement van het militair bestuur In Duitschland, tot ambassadeur der V. S. in Groot-Brittannië benoemd. Peter Elstob, een vrijheidslievende avonturier Constanza wordt een Russische stad De eerste film over de atoombom. De advertentie in de „Times" van den man, die van de tyrannic zijner bezittingen verlost wenscht te wor- ^®n (U hebt de annonce Dinsdag in deze ^briek kunnen lezen) is ook den Engel sen bladen opgevallen. De „Daily Mail" beeft een reporter op onderzoek uitge vonden, die spoedig ontdekte, dat de ad verteerder zijn eventueele reflectanten biet heeft afgewacht. De vrijheidslieven de mensch bleek te zijn de dertigjarige bbd-sergeant van een Britsch Tank Horps, Peter Elstob. ..Ik heb genoeg van dit land en wil jVbr de wereld zwerven" was het laatste ^rtcht, dat hij vóór zijn vertrek naar ..elders" achterliet. Toen de reflectanten bp de advertentie kwamen, was Mr. El- g*»b San Francisco op weg naar Mexico ^eds gepasseerd. Do eigenlijke moeilijkheden beginnen l' pas. Want Elstob liet wel een ouden °brlogs vriend als zaakwaarnemer van ®Jn niet gewenschte bezittingen achter, bbiar vergat dezen een wettelijke op dacht te geven om over zijn eigendom- bïen te beschikken. Intusschen vallen honderden liefheb- den zaakwaarnemer lastig, die met gbart op een levensteeken van zijn Jb'end wacht voor een telegrafische "btorisatie. Behalve de reflectanten zijn ook vele briefschrijvers, die Elstob be- cbuldigen van communistische neigin- tot opgeblazen socialisme toe. In V'ei'kelijkheid is hij een doodgewone Vonturier, die in de States geboren ®rd, overal rondzwiéM, in den Spaan- fbben burgeroorlog meevocht, als spion Np dood werd veroordeeld, zijn redding r11} de tusschenkomst van een Spaansch reisje dankte en tenslotte de veldtoch- S en operaties in het Midden-Oosten b ®uropa met zijn afdeeling mee pakte. Hn nu trekt hij door Mexico, onver- telbaar en riisteloos. ]\e Russische verzekeringen, dat zij IJ niet van plan zijn de Oost-Euro- v peesche landen blijvend bezet te ten, kunnen op werkelijke bedoelin- S toerusten berichten uit Roemenië en werpen er toch wel een zeker vcllt op. Rusland wil geen risico's loopen fl°0r de toekomst en heeft daarom reeds 1®?% duizend Russen naar Bulgarije do- ernigreeren. Het grootste van Y Ze Tienschen zal zich in de Dotoroedsja stigen langs de Zwarte Zee-kust, waar- p "s de kortste landweg loopt naar Dardanelles Om den weg naar de broedsja te beveiligen worden gelijke ki^bfregelen langs de Zwarte Zee- i van Roemenië genomen, waar 50de havenstad Constanza reeds j-00 Russen wonen, zoodat de Roe- g hen er in de minderheid drei- hj te komen. De emigranten hebben e n eigen scholen, restaurants, theaters Rinkels, in de meeste Roemeensche wordt Koning Michael's foto ge- Ójbkeerd door beeltenissen van minister W en van Stalin. In Constanza ech- rtaat Stalin in het midden. Lu een oud verhaal, typeerend voor de stemming van de Grieken, doet in b-t!1<inc'eze dagen weer zijn ronde in Vjj.Toen God de wereld maakte, zeefde aarde en wierp goede aarde op vele plaatsen neer: het waren de lan den. Vervolgens wierp hij alle steenen over zijn hoofd en zij vormden Grieken land, dat als gevolg door alle eeuwen heen heeft moeten strijden tegen 's lands onvruchtbaarheid, welke 85 van het totale oppervlak bestaat." Het begin of bet einde", een Ame- rikaansch film-product, is de eerste film, welke de atoombom als hoofd-onderwerp heeft. President Trum$n zelf gaf haar, ongewild, den titel, toen hij tegen een vertegenwoor diger van de pers-afdeeling van de Me- tro-Goldwyn-Mayor zeide: „Maak een goede film. De atoom-energie is een begin of een einde." De moeilijkheden, die zich bij de pro ductie van de films voordeden, waren zeer talrijk. Eerst was er strijd tusschen Paramount, en Metro Goldwyn over de waag, wie de productie zou verkrijgen. Toen Metro gewonnen had kwamen er problemen van nationale veiligheid, want iedere meter moest aan de officieele en persoonlijke smaak van tallooze politici en atoom-deskundigen bevallen. De acteurs vormden een andere moei lijkheid. Mevrouw Roosevelt was niet gemakkelijk over de voorstelling, die ver schillende acteurs van President Roose velt gaven, een van de hoofdpersonen van de film. De rol, die Truman speelt, werd eerst weergegeven door Roman Bohnen. Daar deze volgens verschillen de smaken niet „militair" genoeg was. werd hij vervangen door Art Baker, In Washington had men bezwaren te gen de scene, waarin Truman voor het eerst verneemt, dat de atoombom ge bruikt kan worden en onmiddellijk tot den aanval op Hirosjima besluit. Een nieuw stuk moest worden ingelast, dat de vele slapelooze nachten laat zien, die op het Witte Huig voor den aanval wer den doorgemaakt. „The beginning or the end" draait in Amerika. „Time" kan in de film niet veel goeds ontdekken. Bi Een overzicht tijdens het défilé, dat op de Groote Markt te Breda werd gehouden ter gelegenheid van het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan de School voor Reserve-Officieren der Infanterie te Breda De minister van Economische Zaken deelt het volgende mede: „Zooals bekend, is het de bedoeling de productie van de Limburgsche mij nen zoo spoedig mogelijk op te voeren tot 12 milhoen ton per jaar. Dit is ten naastebij de vooroorlogsche productie. Het tijdstip, waarop deze productie zal worden bereikt, is, gezien de verschil lende moeilijkheden, welke moeten wor den overwonnen, niet aan te geven, in dien alle omstandigheden medewerken, zal dit toch in elk geval niet vroeger dan tegen het einde van 1947 zijn. Van opheffing van de kolendistributie in het volgende winterseizoen 19471948 kan derhalve geen sprake zijn. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de School voor Reserve-officieren der Infanterie te Breda. Aan den besten cursist, ser geant-majoor J. Steentjes, reikte de Prins een officierskoppel uit. Op Walcheren, waar reeds sedert het najaar van 1944 geen groene boomen en struiken meer te zien zijn, zullen ook in 1947 geen groene boomen en struiken komen. Een jaar langer zal Walcheren een „land zonder schaduw' zijn. De plannen voor de her-beplanting lagen gereed. Als de winter van 1946 1947 een normale was geweest, zouden nu de spaden reeds diep in den grond zijn gestoken en honderden nijvere han den bezig zijn, de terreinen, die het eerst in aanmerking kwamen, plantrijp te maken. Ek zou dit voorjaar nog wel niet op groote schaal her-beplant zijn, maar in ieder geval zou er op verschil lende plaatsen dezen zomer jong boo- mengroen te aanschouwen zijn geweest. De nu reeds weken en weken durende vorstperiode maakt dit echter onmoge lijk en is er tevens de oorzaak van, dat het omtziltingsproces gedurende al dien tijd niet voortgeschreden is. Besloten is nu het begin der her-beplanting van Walcheren uit te stellen tot het najaar en eveneens de tentoonstelling „Eten jaa.r Walcheren" naar dit tijdstip te verschuiven. Guido Schmidt, Oostenrijksch minis ter van Buitenlandsche Zaken ten tijde van den Duitschen inval in Oostenrijk, zal spoedig voor het opperste volks gerechtshof te Weenen terechtstaan. Hij wordt er van beschuldigd het nationaal- socialisme te hebben bevorderd en zijn land aan de Duitschers te hebben ver raden. De Aigemeene Raad der Congregatie van den H. Geest heeft benoemd tot, visitator van de drie Oost-Afrikaan- sche Missiegebieden der paters van den H. Geest en voor het eiland Mauritius pater dr. L. Vogel, die tot nu toe het rectoraat waarnam in 't Moederhuis der Zusters van het Kostbaar Bloed te Aerle-Rixtel. Pater Vogel is oud-Provin ciaal der paters van den H. Geest. Het Amerikaansche schip „Cedar Breaks'' ligt buiten West-Kapelie' met onklare ankers en heeft sleepboothulp gewaagd. De sleepboot van Vlissingen is ter assistentie uitgevaren. Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatteche pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw ^estel 'en weerstandsvermo gen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende otrganen tot krachtiger werking De pijnverwekkende onzuiverheden ver dwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt ai gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salts is verkrijgbaar bü alle apoth. en drogisten. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) (Adv In de voortgezette vergadering van de Eerste Kamer, waarin de basis-overeen komst van Linggadjati werd besproken heeft de heer KERSTENS (K. V. P.) als zijn meening te kennen gegeven, dat het z.i. de hoogste tijd is, dat de dy namische, de historisch-politieke fac toren tot hun recht komen. Sinds de Russische nederlaag in 1905 is het geheele Oosten in politieke be weging en de oude koloniale vorm werd niet meer aanvaard. Wij hebben het Indonesisch nationalisme onderschat, al dus spr., en velen onderschatten het nog. Het nationalisme heeft de sociale beroering opgevangen en in zich opge nomen. Spr. betoogt, dat het intelligen- tia-karakter der beweging voor Neder land bijzondere mogelijkheden opent De republiek, zoo betoogt spr., mag niet beschouwd worden als een maaksel van Japan. De republiek Indonesië is thans een reuachtige debatingclub. Naar spreker's inzicht gaat het hier om een historisch proces, dat vele elementen van onaf wendbaarheid bevat. Een dynamische positieve staatkunde, gedragen door his torisch inzicht, heeft het zwaarste pro bleem, waardoor wij sinde de 18e eeuw staan, op te lossen. Een herhaald be roep op prestaties in het verleden maakt geen indruk. Men erkent die wel. doch de komende prestaties wil men afwach ten. Vervolgens treedt spr. in een beschou wing van de economische zijde van de kwestie. Door ons optreden op econo misch terrein zijn duidelijk cultureele banden ontstaan. Het behoud en het herstel van cultureele banden zijn z. i. van primair belang. Spr. wijst verder op de beteekenis van de voorziening met technische en economische krachten. Een politiek, gericht op het herstel der oude verhoudingen, moet tot teleur stelling leiden, aldus spr. Het Neder- landsche bedrijfsleven ziet dat z.i. niet in voldoende mate in. Sinds de twinti ger jaren is zich in Indonesië een ont- kolonisatie-proces aan het ontwikkelen. Als men met Indonesië tot economische samenwerking wil komen, zal men een reëele basis moeten hebben. De doelstel ling kan en moet z.i. niet meer zijn een door Nederland voortreffelijk beheerd Indonesië, maar een vrij Indonesië, dat vrijwillig met Nederland samengaat De lijnen der historische en politieke ont wikkeling wijzen alle in dezelfde rich ting, te karakteriseeren als een „new deal". Daarvoor is het grondplan gelegd in de besprekingen van Lingga djati; spr. kan zich daarmede ver- eenigen. Het basis-accoord is het eenige concrete plan, dat wij ken nen, de afwijzers hebben er niets reëels voor in de plaats gegeven. Spr. merkt nog op, dat de Indonesiërs zich afvragen, welke waarde gehecht moet worden aan een overeenkomst, die tot stand gebracht is door menschen, die deswege in Nederland verguisd wor den. Het lijkt spr. goed, dat deze Ka mer zich aansluit bij het Tweede-Ka- mer-votum, inclusief het doen ophou den der schietpartijen en het in volle veiligheid en snel evacueeren der kamp slachtoffers. Tegelijk moet men z.i. doen hooren een geluid van goeden wil, goe de trouw en bemoedigend vertrouwen in de republiek Indonesië. De heer ALGRA (A. R.) acht het een psychologische fout, dat de leden der Comm.-Gen. hun vrouwen naar Indië lieten komen. Spr. releveert de kabi netsformatie en de aanwijzing van den heer Schermerhorn als voorzitter van de Comm.-Gen., die naar Indië moest als exponent van de Partij van den Ar beid. Spr. betoogt voorts, dat er een merkwaardige wisselwerking is tusschen het regeeringsbeleid en de partij-poli tiek. De regeering is niet boven de sfeer van de partijpolitiek uit kunnen ko men. Spr. herinnert aan het optreden der Ekigelschen in Indië en vraagt: Waar haalt Engeland het recht vandaan de leiding te nemen in de interne zaken van het Koninkrijk Nederland? Het Nederlandsche volk heeft het recht te pretendeeren zonder Eïigelsche hulp de rust in Indië te vestigen. Ook herin nert spr. aan het rapport-Van Poll, waarin gezegd wordt, dat de republiek van Japansch maaksel is. Vast staat, dat Japanners het republi keinsche leger rond Djocja drillen. Hij betoogt, dat men de republiek en het Indische nationalisme scherp moet scheiden. Acht de regeering het mogelijk, vraagt spr., aan het bendewezen een einde te maken zonder geweld? Als ze het doet zonder toestemming van Soekamo, dan heet het koloniale oorlog, maar er zal toch een eind aan moeten komen. De Indonesische nationaliteit is fictief, betoogt spr., en deze fictie is opgedrongen door de politiek der re geering. De repoeblik haat Malino en wil Malino niet. De regeering streeft twee doeleinden na: overeen stemming met de repoeblik en Ma lino. Na bestudeering van het Twee de Kamer-debat is spreker's fractie tot de conclusie gekomen, dat het moeilijk is over verschillende staats rechtelijke vraagstukken met dezen minister te spreken. De houding van de repoeblik heeft bloed gekost, vele tientallen Nederland sche jongens zijn gevallen; de TRI dat zijn geen ongeregelde benden heeft Soerabaja beschoten. Maanden lang zijn de schendingen van het be stand toegelaten. Waar de regeering de schendingen op een gegeven moment niet meer duldde, wat het uit. De regee ring beschikt over de middelen om het naleven van het bestand te eischen. Vervolgens gaat spr. de beteekenis van het basis-accoord na, er daarbij op.wij zend, dat het huidige Linggadjati af wijkt van het oorspronkelijke. Aan de C.-G. moet z.i. een aanwijzing gegeven worden, dat zij voortaan beter op de notulen moet letten. Hij 'dringt aan op publicatie; van republikeinsche zijde is BONKAARTEN KA, KB, KC, 703 (strook no. 2) 63-1 brood 800 gram brood 63-2 brood 400 gram brood 63-1 boter 250 gram boter 63-2 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 63-1 melk 4 liter melk 63-2, 63-3 melk 7 liter melk 63-1 vleesch 100 gram vleesch 63-2 vleesch 400 gram vleesch 63-1 algemeen 250 gram kaas 63-2 algemeen 1 ei 63-3 algemeen 500 gram sinaasappelen (voor-inlevering) 63-4 algemeen 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 63-5 algemeen 125 gram koffie 63-S algemeen 50 gram thee 63-d reserve 1600 gram brood 63-k reserve 800 gram brood BONKAARTEN KI), KE 703 (strook no. 2) 641 brood 800 gram brood 641 boter 250 gram boter 64—2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 64—2, 643 melk 12 liter melk 641, 642 vleesch 100 gram vleesch 641 algemeen 100 gram kaas 642 algemeen 1 ei 643 algemeen 1 kg. sinaasappelen (voor-inlevering) 64-R reserve 800 gram brood 64-S reserve 100 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 64-U reserve 600 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 64-V reserve plus minus 90 gram Deen- sche toiletzeep (voor-inlevering) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 (strook no. 2) 634 brood 800 gram brood 634 boter 250 gram boter 634 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 634 melk 5 liter melk 634 vleesch 300 gram vleesch 635 vleesch 100 gram vleesch 634 kaas 200 gram kaas 634 eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, versna peringen en tabak. De bonnen 633 en 64—3 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk Woensdag 5 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-V reserve voor Deensche toi letzeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden inge leverd. Aflevering van de zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden gedurende de maand Maart 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 t/m A 20. Kaarten UB 611: bon B 09 en B 10. Kaarten UC 611: bon C 05. Voorts geeft bon D 10 van ce kaart UD 611 voor verlichtingsdoeleinden recht op 6 liter petroleum. verklaard, dat er geen bezwaar tegen bestaat. De repoeblik heeft geweigerd het Ling gadjati te aanvstarden, zooals het stond in de motie-Romme-Van der Goes van Naters. De C.-G. is nieuwe onderhande lingen begonnen. Heeft de regeering haar opdracht gegeven zich te houden aan het niets meer en niets anders", zooais in de motie vastgelegd? Hoe ziet de regeering haar verklaring en hoe ziet zij de uitspraak der Tweede Kamer? Waren die alleen bestemd voor binnen- landsch gebruik? De regeering moet kla ren wijn schenken, aldus spr. Hij be toogt verder, dat de voogdijgedachte ten aanzien van Indië geliquideerd moet worden en de koninklijke boodschap van 1942 gerealiseerd. Ruim half vijf wordt de vergadering geschorst tot Donderdagochtend elf uur. In de dertiger jaren bestond er in vele deelen van ons land een overschot van arbeiders, vooral de landbouw- arbeiders maakten een slechten tijd mede, want de crisis waarde over de velden en vele noeste handen, hunke rend om de vruchten van de natuur te plukken, waren tot werkeloosheid gedoemd. Indien er in een bepaald ge bied een tekort aan arbeidskrachten ontstond, dan was dit, dank zij het bestaande overweldigende aanbod, in een oogwenk weggewerkt. De oorlogsomstandigheden hebben het beeld grondig gewijzigd, deze kentering deed zich ook gevoelen op landbouwge bied, want met het staken van de vijan delijkheden scheen de gedachte bij velen post gevat te hebben, dat het overal beter werken is dan in den landbouw; de trek naar fabriek en werkplaats be gon. Een en ander werd niet het minst gestimuleerd door het feit dat de loo- Roman uil den bezettingstijd ^door Hans Verhoeven. 33; Zij pakte zich flink in, \yant er stond een gure oostenwind en het was nog geraden niet te veel vrijheden te nemen met haar gezondheid. In de hal van het raadhuis botste zij tegen Tijntje, die juist uit de secretarie kwam. Hij zag er gejaagd uit en zijn handen beefden, alsof hij koorts had. „O, ppppardon", stotterde hij. Meteen greep hij naar haar arm. Zijn adem haling ging hortend en Joops hart stond stil van schrik toen zij zijn verwilderd uiterlijk opmerkte. „Wat is er?" vroeg zij haastig. „Voel je je niet goed?" „Nee, nee", hakkelde hij, ,,'t is veel erger. Maarten wordt gearresteerd. Dammert is bij den burgemeester, ik heb het hem hooren zeggen. Ik weet niet of hij weer wat heeft gevonden, maar ik hoorde hem schreeuwen: ik haal dien vent hier weg!" Zenuwachtig keek hij om zich heen. „Hij moet ge waarschuwd worden!" Zijn gerimpeld gezicht was vertrokken van emotie en hij bemerkte niet haar arm nog steeds omklemd te houden. Joop moest vechten tegen een flauwte. Zij zag niets meer, de stem van Tijntje klonk van heel veraf en als zij niet te gen den deurpost had kunnen leunen, zou zij hulpeloos zijn gevallen. Maarten gearresteerddat was het einde Veel bewijs vroegen zij niet, de moffen, iedere verdachte was een terrorist. En haar gedachten sprongen over de gru welijke weken vol spanning naar het oogenblik, waarop zij zou lezen: Het vonnis is door den kogel voltrokken Maarten gearresteerdHet vonnis is door den kogel voltrokkenDe beel den flitsen om en om. „Is hijis hij riog binnen?" „Nee, hij is thuis. Ik moet naar hem toe, ik moet hem waarschuwen voor het te laat is". Dus zij hebben hem nog niet, juichte het in haar. En zij zullen hem ook niet krijgen! besloot zij grimmig. „Ik ga", zei ze. „U?" „Ja. Blijf jij hier. Ik ga. Als er nog iets bijzonders gebeurt, probeer dan te bellen naar De Vergulde Hoed". Zij wachtte zijn antwoord niet af en snelde het gemeentehuis uit, ritste de hooge stoep af. Drie honderd meter vér der, aan den overkant van den weg, zwaaide het uithangbord van het café knarsend op zijn verroeste scharnieren. Haar geheele leven zou haar die wan hopige ren voor Maartens vrijheid bij blijven. Telkens schichtig achterom kij kend of de Duitschers al niet onderweg waren, holde zij door de hoofdstraat. Zij vocht verbeten tegen een toenemen de duizeligheid. Zij voelde nu nog geen schok te kunnen verdragen, haar hoofd gloeide, haar slapen bonsden en zij onderging de eigenaardige beklemming te worden geremd in haar gang, zooals dat soms in een droom voorkomt. Doch haar wilskracht dreef haar voort. De enkele dorpelingen, die haar tegemoet kwamen, of die zij inhaalde, staarden haar verwonderd na en er was dien avond stof voor speculatieve gesprek ken in menige woonkamer. En al die lange minuten hamerde het in haar: Maarten moet weg, direct, zü mogen hem niet vinden Onbewust telde zij de slagen van den kerktoren mee: vijf uur. Over een half uur zou het volkomen donker zijn; dat kwam goed uit. Als hij over stille land wegen wegfietste, zou hij kilometers ver kunnen zijn, voordat men er aan zou denken, dat hü niet meer in het dorp was. Blindelings tastten haar handen naar de deur, duwden die open. Barend Maas was alleen in de gelagkamer. Zij moest zich zwaaiend aan een stoel vasthou den. „Waar is Maarten? Ze komen hem arresteeren! Haal hem, vlug!" Met horten en stooten kwamen de woorden over haar lippen, zij was zoo volkomen uitgeput, dat zij het liefst op den houten vloer van het café was gaan liggen. In haar angst verloor zij de voorzichtigheid uit het oog, doch de dikke herbergier was te vertrouwen. Hij bleef verwonderlijk koelbloedig, kwam achter het buffet vandaan en opende de trapdeur. „Maarten, hier is juffrouw Van Rhijn! riep hij naar boven. „Ga maar naar hem toe, dan zorg ik voor zijn fiets", wendde hij zich tot het meisje. Zijn tegenwoordigheid van geest in spireerde haar. Hij stelde geen overbo dige vragen, aarzelde niet, maar handel de, deed precies wat er op dat moment gedaan moest worden, zonder er bij te denken, dat hij wel eens mede verant woordelijk kon worden gesteld voor de vlucht van een staatsgevaarlijk individu Maarten was twee treden de trap af gekomen om haar tegemoet te gaan tevergeefs trachtend in de duisternis iete anders te ontwaren dan een vagen vorm nen in den landbouw uitermate laag waren. En wat deerde het hen den ar beid op het platteland in Gods vrije na tuur te verwisselen voor een werkkring in de stad? In een gistermiddag te Haarlem gehou den vergadering van de groep Akker bouwers van den Katholieken Land- en Tuinbouwbond sprak de heer K. J. Mei- ze van het bureau Oogstvoorziening over de arbeidsvoorziening ten plattelande. Belangrijk is dat het teeltplan niet los gemaakt kan worden van het algemeen Nederiandsch belang, want de landbouw heeft zijn vitaliteit bewezen. Immers het oogstjaar 1946 heeft aangetoond, dat de landbouw enorme hoeveelheden heeft geproduceerd en wel zelfs zooveel, dat groote hoeveelheden bestemd konden worden voor export. Niettegenstaande deze oogenschijnlijk verblijdende resul taten blijft het arbeidsvraagstuk steeds zorgen baren. Een door de overheid in gesteld „Bureau Oogstvoorziening" werd ingeschakeld om arbeiders meestal moet men zijn toevlucht nemen tot on geschoolde arbeiders in den landbouw in te schakelen, waarbij de boer het nor male tarief plus een kleinen toeslag aan den arbeider moest uitbetalen. Met klem betoogde spr. dat het een eerste vereischte is, dat de collectieve arbeidsovereenkomst nauwgezet nage leefd wordt, want handhaving daarvan verhindert dat er nof meer voor den landbouw zoo onmisbare geschoolde, werkkrachten naar andere bedrijven af vloeien. In de huidige omstandigheden zou een verdere achteruitgang van het aan tal landarbeiders een bedreiging vor men voor de uitvoering van het teelt plan, waarmede nauw samenhangende exportmogelijkheden, dus het ver stevigen van onze deviezenpositie. Men zal er voor moeten zorg dragen dat de arbeiders in tijden van slapte nuttig werk verrichten met grond verbeteringen etc. Ten slotte wees de heer K. J. Melze nog op de taak, welke voor het bedrijfs leven is weggelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3