Amerikanen weigeren Nederlandsen bevel gevolg te gelen Geladen spanning te Cheribon Nieuwe daling van temperatuur Eieren vijf cent goedkooper Werkcomité aanvaardt uitbreiding van het K.N.I.P. >,0nze broodvoorziening is maar nauwelijks gewaarborgd" Hard werken en sober leven Veiligheid voor alles Motoren moeten eischen aan allerhoogste voldoen o In Memoriam Aanval van dooi weer mislukt Soekamo en Hatta dreigden af te treden Zal „Kortenaer" tot actie overgaan? Ned. mariniers aanboord van de Martin Behrman Ingaande 17 Maart Tol hoofd en harl Etna werkt nog steeds Deken J. van de Wiel t Technici werken dag in dag ait aan het fijne raderwerk van den vliegtuigmotor Plannen voor een nieuwe werkplaats Afkeuring bij geringe beschadiging VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23785 Het weer Instemming met mr. Zaayer MINISTER MANSHOLT De vliegramp by Queensland Drie Nederlanders onder de slachtoffers VIERMOGENDHEDENPACT TE MOSKOU? Zweedsche medaille voor den Paus IN DE RE VISIE-W ERKPLAATSEN DER K.L.M. Motor „als nieuw" mi Weekschema OPLICHTER AAN HET WERK Moord op de heide- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: JV Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonde; opgave van redenen te weigeren. Volgens een woordvoerder der Indonesische „regeering" zijn dertig Ned. gewapende mariniers vandaag aan boord gegaan van het Amerikaansche Libertyschip „Martin Behrman", dat bezig is in de haven van Cheribon rubber, suiker en kinine te laden, ondanks de bekende Nederlandsche waarschuwing. De Nederlandsche autoriteiten hadden te voren reeds den kapitein. Grey, gewaarschuwd, da| hij zich schuldig maakte aan overtreding van 'n wettelijk verbod van allen uitvoer zonder vergunning hit Indië en dat zijn schip in beslag genomen zou worden indien hij zou trachten baar Amerika te vertrekken. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw, later brekende en afnemende bewolking, doch nog enkele plaatse lijke sneeuwbuien. Tijdelijk krachtige, later geleidelijk afnemende wind, hoofdzakelijk tusschen Noord-Oost en Noord-West. Opnieuw daling van tem peratuur. Zon 7.28—18.18, maan 10.36—2.59. Volgens een telefonische mededeeling kan de republikeinsche „regeering" van ér. Soemitro, directeur van de Indone sische Financierings- en Handelsbank, die in Cheribon toezicht op het laden houdt, gaven de mariniers kapitein Grey bevel het schip naar Tandjong Priok (de haven van Batavia) te bren gen. Volgens Soemitro weigerde kapi tein Grey dit echter en gaf de beman ning opdracht de machines op gang te brengen. Vrijdagmorgen stonden de par tijen vierkant tegenover elkaar, zeide Soemitro. De Amerikanen weigeren te vertrekken, terwijl de Nederlanders blijven eischen, dat de „Martin Behrman" onder ge leide van een Nederlandschen tor pedojager de „Kortenaer", Red. en met een gewapende bewaking aan boord naar Tandjong Priok vertrekt. Kapitein F. J. Kist, chef-staf bij de Nederlandsch-Indische marine, heeft medegedeeld, dat wanneer de „Martin Behrman" vertrekt, de Nederlandsche torpedojager een schot voor den boeg zal lossen, en indien het schip deze waarschuwing negeert, zal de torpedo jager tot „iedere noodige actie" over gaan. De Nederlandsche marine-autoriteiten te Batavia hebben nog geen officieel bericht ontvangen. Zij verklaarden echter tegenover Aneta, dat de „Martin Behrman" desnoods gesleept zal wor den of, door bemanning van de Neder landsche marine bediend, naar Priok opgebracht zal worden. .V Na een tocht van ongeveer twaalf uur gelukte het de postboot „Vlieland" over de bevroren Noordzee het eiland Terschelling te bereiken en daar post levensmiddelen en passagiers aan land te zetten. De „Vlieland" onderweg in de „Poolzee". Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De depressie, die zich gisteren van de depressie voor Portugal afsplitste, trok in diepte toenemend naar ons land. Hoewel t)c negen-jarige Engelsche Jill Godsal! uit StechfordManchester, heeft twaalf Piano-cgmposities geschreven, waarvan er reeds één door de B.B.C. over de radio werd Uitgezonden, terwijl binnenkort een uit. Zending van een tweede stukje te ver- u>achten is. De jeugdige componiste aan de piano. Be maximumprijzen voor kippeneieren *orden aanzienlijk verlaagd. Voor de Producenten zal deze verlaging Maandag Maart ingaan. Aangezien er eenige *Üd verloopt voordat de tegen de nieu ws prijzen geleverde eieren in den win kel van den detaillist zijn, zullen de hieuwe maximumprijzen eerst enkele *eken later, n.l. 17 Maart a.s. kunnen 'bgaan. De consumentenprijzen worden aan 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per 'tuk voor eieren resp. van klasse 1 tot eh met 6. Voor de meeste eieren betee- kent dit een prijsverlaging van 5 cent P«r stuk. De K. L. M. is van plan twee keer per ^eek van Schiphol via Hamburg naar ^erljjn te vliegen. Na langdurige, zeer heftige debatten over de wettigheid van decreet no 6 be treffende de uitbreiding van het K. N. I. P., heeft vice-president Hatta o.m. gezegd: „Indien het K. N. I. P. het decreet verwerpt en er dus een conflict tusschen den president en het K. N. I. P. ont staat, doen zich slechts twee mogelijk heden voor: ofwel de president gaat over tot ontbinding van het, K. N. I. p., of wel de president en de vice-president treden af." Hatta voegde hier nog aan toe, dat Soekarno niet bereid was con cessies te doen. Soekarno en hij zelf, aldus Hatta, hadden hun houding reeds bepaald. Bij verwerping van het decreet zouden zij aftreden, om dat zij dat zouden beschouwen als een bewijs, dat het K. N. I. P. geen vertrouwen meer in hen stelt. Hierna dienden tien leden van het K. N. I. P. (allen uit Masjoemi en P. N. I.) een motie in, waarin werd voorgesteld het decreet te verheffen tot wet en een grooter aantal leden van de Masjoemi en de P. N. I. in het oude (Van onzen Haagschen redacteur) Naar thans is bekend geworden, heb ben de procureurs-fiscaals bij de Bij zondere Gerechtshoven te Amsterdam, Arnhem, 's Hertogenbosch en Leeuwar den, eenige dagen nadat de minister van Justitie zijn ontstemming had te kennen gegeven over het pleidooi van mr- Zaayer in de zaak-Piek, een gezamenlijk schrijven gericht aan den minister, waarin zij zich onvoorwaardelijk en in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, hebben geschaard achter mr. Zaayer en zijn standpunt ten aanzien van de ten uit voer legging der uitgesproken doodstraf fen onderschrijven. Mi T» de vergadering van de Friesche ftatsch. van Landbouw te Leeuwarden 'leeft de Minister van -.andbouw, Vis- ^herij en Voedselvoorziening, de heer yfansholt, gesproken over het vraagstuk ah het prijs- en loonbeleid der regee- 'hg Wanneer men den toestand van ?eh landbouw in eigen land wil bekijken, ah moet men ook aandacht besteden '?b het buitenland, aldus spr. Over het Eemeen laat men zich in landbouw- mëen te veel beheerschen door de ge- jja«hte, dat, als in den landbouw maar 0®'10°rlijke prijzen gelden, dan alles in cie is. De landbouw is echter mede af- „pdkeiijk van alles wat er rondom hem .beurt. De positie van den landbouw t rdt beheerscht door groote schaarsch- aan kunstmest en voergranen. De berichten dienaangaande uit "®t buitenland zyn niet gunstig en er moet met een ernstig wereld- geaantekort rekening worden gehou- vPn. zóó zelfs, dat °nze broodgraan- ®orz;ening maar nauwelijks gewaar- ■^gd is. l3jer staat tegenover, dat de binnen- p°he markt veel te groot is en dat 0Vel2. c,e toekomst een geringer export- ^cht zal zijn. Wel is er dan nog het middel van subsidie, maar men bedenke, dat Nederland niet méér kan doen dan wat er op dit terrein voor den oorlog kon gebeuren. De wederopbouw zal groote offers kosten en wil Nederland een natio nale economie opbouwen, dan zal er hard gewerkt moeten worden en sober geleefd. De landbouw zal moeten komen tot verlaging der productiekosten. Om hier toe te geraken is een ontwikkelingsplan voor den landbouw gedacht. De minister zeide vervolgens nog iets over de akker bouwprijzen en het loonpeil in den landbouw. Spreker verklaarde tenslotte, dat de regeering niet overstag is gegaan en dat zij den landbouw niet tot kind van de rekening heeft gemaakt. Als men het in beginsel met u eens is, wil dat meestal zeggen, dat men een ander standpunt in- neemt J K. N. I. P. te benoemen, waarbij dan nog in het nieuwe K. N. I. P. het aan tal leden, zooals wordt voorgesteld in decreet no. 6, zal benoemd worden. Hier na werd de zitting geschorst. Tijdens de schorsing heeft Hatta nog maals verzekerd, dat hij tot geen con cessies bereid was. Na de heropening van de zitting verklaarde het Werkco mité, dat het zijn initiatiefvoorstel om decreet no. 6 onwettig te verklaren, had ingetrokken. Vandaag zal dus het K. N I. P. in zijn nieuwe samenstelling (ver meerderd met de 232 krachtens decreet no. 6 benoemde nieuwe leden) bijeen komen. aanvankelijk in het depressiegebied slechts weinig neerslag viel, nam de neerslagintensiteit bij de verdere ont wikkeling van de kern steeds meer toe. In groote deelen van ons land kwam langdurige sneeuwval voor. In Brabant en Limburg viel aanvankelijk nog vrij veel regen, doch later ging deze weer over in sneeuw. Het sneeuwgebiea heeft een buitengewoon grooten omvang en strekt zich uit van Denemarken tot in Midden-Frankrijk. De depressiekem wordt geleidelijk gevuld met de zeer koude lucht, die over Denemarken, de Noordzee en Engeland, dus langs een grooten omweg, België en Frankrijk be reikt In Scandinavië en West-Rusland komt nog steeds zeer strenge vorst voor, plaatselijk tot meer dan 30 graden. Het vorstgebied breidde zich in Rusland weer uit tot aan de Zwarte Zee. Het hooge- drukgebied in de Poolstreken breidde zich over IJsland uit in Zuidelijke richting en een uitlooper reikt tot over Noord-Spanje. Via de Azoren passeerden echter weer daalgebieden, die heden morgen hi Lissabon den luchtdruk al weer deden dalen. Na de tijdelijke vorst vermindering en den plaatselijk lichten dooi, moet dan ook op een nieuwe riliung van de tem peratuur worden gerekend. Ook deze laatste aanval van den dooi op het vorst gebied is althans voor ons land weer mislukt. In de Nederlandsche Dakota, die Woensdag bij Queensland in zee gestort is, bevonden zich drie Nederlandsche en drie Australische employé's van het Ne derlandsch-Indische leger. Allen waren te Brisbane woonachtig. De namen van de Nederlandsche slachtoffers zijn: luit. H. Smits van Burgst, sergeant majoor S. Rookmaker en sergeant-ma joor H. Bekema. Allen waren gehuwd. Bevin zei Donderdag, dat hij en de ministers van Buitenlandsche Zaken van Amerika, Frankrük en de Sovjet- Unie in Moskou besprekingen zullen voeren over een viermogendhedenpact ter voorkoming van elke nieuwe agres sie in Europa. Bevin, die in het Lagerhuis een debat opende over de buitenlandsche politiek, zei. dat hij er niet zeker van was, dat Duitsch- land. zelfs na de nederlagen in twee groote oorlogen, de werkelijke beteekenis van de nederlaag besefte en de domheid inzag van den oorlog als een politiek object. Slechts een verdrag tusschen de 4 mo gendheden, zei hij. zal het mogelijk maken Duitschland onder den duim te houden en het op te voeden langs de wegen die tot democratie leiden. Hij verklaarde: ,,er is geen andere weg", maaj- voegde er aan toe, dat Engeland .,in Moskou niet te veel van ons moet ver wachten", omdat „wij met geweldige moei lijkheden te kampen hebben."' Naar aanleiding van aanspraken van Frankrijk, Polen, Tsjechoslowakije, Bel gië, Nederland en Luxemburg op Duitsch geibied verklaarde Bevin, dat Engeland in zijn zone reeds aan zooveel verplaatsing van bevolking is onderhe vig geweest, dat het een dergelijke taak niet verder zou kunnen verrichten, in dien tot overdracht van gebied beslo ten wordt. „En indien overdracht im pliceert,dat activa uit onze zone ver dwenen, moeten er financieele voorzie ningen getroffen worden. De overdracht kan niet tegen wil en dank geschle- den," aldus Bevin. Bevin liet de mogelijkheden van fede ratie, decentralisatie en centralisatie de revue passeeren en betwijfelde zeer, of een uiterst gecentraliseerd Duitschland beter bestuurd zou kunnen worden en minder gevaarlijk zou zijn. Engeland is er trotsch op, aldus Bevin, dat het een centralisatie tracht 1® voorkomen. De United Press-correspondent, die in een vliegtuig boven de Etna heeft ge vlogen en van daaruit den omtrek van den hoogsten vulkaan van Europa heeft kunnen waarnemen, bevestigt, dat het dorp Passo Pisciaro buiten gevaar is, daar de lange grijze stroom op eenigen afstand van het dorp gepasseerd is. Het lava-front is thans niet meer dan drie honderd voet breed en dg snelheid van den stroom was gistermiddag om drie uur teruggeioopen tot ongeveer honderd voet per uur. Na een korte hevige ongesteldheid is hedenmorgen 8 uur in de Maria- stichting te Haarlem plotseling overleden de hoogeerw. heer J. C. W. van de Wiel, deken en pastoor van Haarlem. De deken moest eenige dagen geleden een vóóroperatie on dergaan, die hü blijkbaar niet heeft kunnen overleven. Met spoed werd hem nog het H. Oliesel toegediend. Deken van de Wiei werd geboren te Amsterdam 2 Juni 1890 en priester 8e" wijd 9 Augustus 1914. Hij was kapelaan te Leidschendam en in 1915 leeraar aan het Seminarie Hageveld. In 1933 werd hij benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Ger. Majella), in 1936 tot deken en pastoor te Hoorn en 2 December 1942 tot dekan te Haarlem en pastoor der St. Jozefkerk. 15 November 1945-volgde zijn benoeming tot eere-kanunnik van het Kathedraal kapittel. In Haarlem had de deken bijzonder geijverd om de liefde tot Maria van Haarlem te vergrooten. Hij had groote bekendheid verworven als propagandist voor den liturgischen volkszang, schreef eenige handboeken over het Gregoriaansch en was secretaris der Gregoriusvereeniging. De pontificale uitvaart geschiedt a.s. Dinsdag. Tot waarnemend deken van Haarlem is benoemd Z.D.H. Mgr. N. L. A. Am- merlaan. Koning Gustaaf van Zweden heeft aan den Paus de Prins Karei-medaille in goud toegekend. Deze medaille is het vorig jaar, op den acht-en-vijftigsten verjaardag van den prins, toen deze zijn functie van voorzitter van het Zweed sche Roode Kruis neerlegde, ingesteld. De Paus heeft verklaard, dat hij de medaille gaarne zal aanvaarden De medaille wordt uitgereikt aan personen, die zich onderscheiden hebben voor menschlievende daden. Een vliegtuig taxiet naar de startbaan. De propellers beginnen te wervelen, het toestel schiet over den grond, het verheft zich in de lucht, stijgt hooger en verdwijnt weldra uit het gezicht. Met passagiers en vracht is het op weg naar een der vele luchthavens in de wereld, honderden, vaak duizenden kilometers van Schiphol. Het wordt op de lange reis vergezeld door het denderend geluid der motoren, die op volle kracht draaien. De passagiers kijken uit de raampjes van de cabine. Hun speurende blik glijdt over de in het zonlicht glinsterende vleugels en blijft tenslotte een oogenblik rusten op de zwoegende motoren. Zij weten, dat aan de activiteit van deze even vernuftige als gecompliceerde machines een groot deel van hun veiligheid is verbonden. Zij mijmeren over het probleem „zwaarder dan de lucht" dat door de snelheid werd opgelost en, zwevend tusschen hemel en aarde, philosofeeren zij zoo verder over de wonderen, die het menscbelijk brein heeft gewrocht. de onderdeelen ontkoold in een bad van een speciale chemische samenstelling en gcwasschen met terpentine en petro leum. De schoongemaakte onderdeelen worden vervolgens gesorteerd in bakken van zacht aluminium, om beschadiging te voorkomen en aan een onderzoek on derworpen, eventueel met behulp van een loupe. Voor het opsporen van breu ken past men een zeer bijzondere metho de toe. Het onderdeel wordt voor dit doel ln een electro-magnetisch veld ge bracht en niet magnesiumpoeder be strooid. Bevindt ziek nu binnen dit veld een breuk, dan ontstaan er op de randen van deze breuk aan den kant van de N-pool een Z-pooi en aan den anderen kant aan de zijde der Z-pool een N-pool. Op deze wijze kan elke breuk, hoe klein ook. onmiddellijk worden geconstateerd. In het samenstel van den motor p Schiphol bekijkt men deze zaak meer van den practischen kant. Daar, in de nieuwe modem ge outilleerde motorenwerkplaats, arbeiden de technici dag in dag uit aan het fijne raderwerk van stangen en buizen, schroe ven. moeren en kogellagers, die tezamen met nog oneindig veel andere onder deelen een vliegtuigmotor uitmaken. Aan de hand van tabellen, waarop elke han deling staat aangegeven, worden de mo toren bier aan een uiterst nauwkeurig onderzoek onderworpen. Elke arbeider in deze werkplaats weet, dat een geringe fout in het ingewikkelde mechanisme, welke over het hoofd zou worden gezien, ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Dank zij een jarenlange ervaring is ech ter een arbeids-systeem opgebouwd, waardoor het maken van fouten men- schelijkerwijze is uitgesloten. Een tot het uiterste doorgevoerde rationalisatie waarborgt, dat bij de revisie van eiken motor geen enkel onderdeel, hoe klein ook, wordt overgeslagen en mocht, na de beëindiging der revisie, op de proef- bank blijken, dat er nog Iets aan ha pert, dan wordt de motor weer heele- maal uit elkaar genomen en opnieuw on derzocht, tot hij feilloos werkt. Aan deze nieuwe motorenwerkplaats op Schiphol zijn 250 arbeiders verbon den, van wie 60 man in de propelleraf- deeling werken. Als een motor voor re visie in de werkplaats komt. wordt hij eerst gedemonteerd. Vervolgens gaat hij naar de schoonmaa kaf deeling. waar vocv ontvetting gebruik wordt gemaakt van j trichloor-ethyleen damp. Hierna worden l moeten bepaalde deelen een zekere speling hebben. De monteur, die deze onderdeelen onderzoekt, gebruikt daarbij spelinglijsten, waarbij alle toegestane spelingen nauwkeurig zijn vermeld. In grensgevallen bepalen daartoe bevoegde controleurs of het betrokken onderdeel al dan niet moet worden vervangen. Om eenigszins een beeld te geven van den omvang van dit deel van het revisie-onder zoek, vermelden wij, dat van alle tandwielen de speling nauwkeurig wordt opgemeten en getest. Het verschil tusschen een vliegtuig motor en bijv. den motor van een auto bestaat behalve natuurlijk in de con structie, hierin, dat de eerste steeds de maximum capaciteiten moet kunnen op brengen, met andere woorden gevolgen van slijtage, die de werking zouden kun nen vertragen, mogen niet voorkomen. De motor moet te allen tijde „als nieuw" zijn. Met den motor van een auto is dit niet het geval; het verminderen van de capaciteit door het gebruik levert voor het autorijden geen onoverkomelijke be zwaren op. Voor het vliegen is het ech ter een absolute voorwaarde, dat de mo tor zoo noodig op maximum toeren kan draaien. Dit vooropstellende, zal het dui delijk zijn, dat de K.L.M. in de eerste plaats uit een oogpunt van veiligheid al les op alles zet, om de motoren in een zoodanigen staat te houden, dat zij aan de hoogste eischen kunnen voldoen. Dit vergt echter een controle, die bij wijze Een kijkje in een der revisiewerk- plaatsen van de K.L.M., waar juist aan een Constellation wordt gewerkt. aéAff van spreken nooit ophoudt. Ook tijdens de vlucht en op de vliegvelden worden de motoren gecontroleerd. En ook al ver- toonen zij geen haperingen, na 5 a 700 vlieguren gaan ze naar de werkplaats voor een volledige revisie. Niet minder dan 450 a 600 manuren zijn noodig voor het reviseeren van één vliegtuigmotor. Als men daarbij in aan merking neemt, dat ook zeer kostbare vitale onderdeelen zelfs bij zéér gerin ge beschadigingen worden afgekeurd, dan zal ook de leek begrijpen, dat b\j deze revisie groote bedragen zijn ge moeid. Bjj ons bezoek aan de motorenwerk plaats werd ons een vliegtuigbok ge toond, uit één stuk staal gemaakt, waar van een der stangen eenigszins was ver bogen. Hoewel deze bok eenige duizen den guldens kost, werd hij toch afge keurd en buiten gebruik gesteld. De K.L.M. doet dit omdat bij haar de vei ligheid boven alles gaat. Voor het be reiken van dit doel beschikt zij over een arsenaal van de beste Amerikaansche werktuigen en gereedschappen Men werkt aan de hand van een week- schema. By het begin van een week krijgt de hoofdwerkmeester een opgave van het aantal te reviseeren motoren. Hij maakt dan een staat op, waarop de verticale lijn de dagen der week aan geeft, terwijl op de horizontale as de diverse afdeelingen zijn vermeld. Iedere motor heeft een eigen nummer. Het al dus verkregen schema stelt den hoofd- werkmeester in staat aan de diverse af deelingen, die onder leiding staan van een werkmeester, een taak toe te wijzen. Tevens kan hij op elk gewenscht oogen blik nagaan, waar zich een bepaald mo toronderdeel bevindt. Op alle sleutelpo sities zijn voorts controleurs aangesteld, die een scherp toezicht houden op den technischen en organisatorischen gang van zaken. Als een vliegtuigmotor na op deze wijze van alle kanten te zijn ge test, tenslotte op de proefbank komt, wordt hij na gedraaid te hebben, nog eens heelemaal nagecontroleerd. Pas wanneer de controleurs de overtuiging hebber) dat er niets meer aan mankeert, wordt hij overgegeven aan den Vlieg- dienst; weer in het vliegtuig gebouwd, wordt hij nogmaals aan een draai-test onderworpen, tenslotte wordt een proef vlucht gehouden. In dit belangrijke centrum van het Schipholbedrijf wordt hard gewerkt. Elke week verlaten acht geheel gereviseerde motoren de werkplaats. Dit aantal zal in de toekomst tot 15 worden opgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat met den groei van bet luchtvaartbedrijf aan de moto renwei kplaats steeds hoogere eischen worden gesteld. Deze nieuwe inrichting, die nog pas kort bestaat, heeft nu reeds dringend behoefte aan expansie. Het K. L. M.-eonstructiebureau werkt daarom aan plannen voor een nieuwe werkplaats, die driemaal zoo groot tai zijn als de bestaande. Toen, nog slechts eenige dagen ge leden, bekend werd, dat Deken Van de Wiel in de Mariastichting was opgenomen voor het andergaan van een operatie, bleek reeds hoe zeer hy in de harten der Haarlemmers leef de. Van alle kanten probeerde men in lichtingen in te winnen omtrent den aard van de ziekte en de oproep van den waarnemend pastoor, kapelaan West- dijk, om door Maria van Haarlem de gezondheid van den Deken af te smee- ken, had een bijna ontroerend gevolg, want niet alleen de parochianen der St. Jozefkerk, maar ook vele gezinnen in stad en naasten omtrek baden voor de kleine hartelijke figuur, die zich welhaast in alle kringen gemakke lijk bewoog, sympathie wist te verwek ken en belangstelling toonde. Men deed bijna nooit tevergeefs een beroep op De ken Van de Wiel, wanneer men hem verzocht een bijzondere bijeenkomst door zijn aanwezigheid op te luisteren en een woordje te spreken. Wij, die het katholieke leven in onze stad in den breedsten zin van het woord meema ken, kunnen dat getuigen. En nu is deze beminnelijke herder en vriend van velen vanmorgen plotseling overleden. De volgende week zou hij een ernstige operatie ondergaan, waartoe eergisteren een voor-operatie noodzake lijk was. Men wist, dat de ziekte ernstig was, maar niemand had kunnen vermoe den dat hij zoo onverwachts, met alleen de zuster, die hem verzorgde, in zijn na bijheid, het welbestede leven aan den Schepper terug zou geven. Het H. Oliesel werd hem toegediend, maar de volheid van de laatste H.H. Sacramerten heeft hij niet mogen genieten. In welhaast alle kringen van de Haarlemsche Ka tholieke gemeenschap zal men voor zijn zielerust bidden, waarbij mr-n met eer bied zal terugdenken aan zijn herder lijke toewijding, zijn begrip voor ieders nocden. zijn vriendschap cn zijn steun aan elk werk, dat Gode welgevallig mocht zijn. In de geschiedenis van het Katholieke leven in onze stad zal Deken Van de Wiel vooral voortleven als de groote Mariavereerder. Toen hij Hoorn, waar hij een uitstekende reputatie ver wierf op zeer verschillend gebied, moest verlaten en de pastorie in de Jansstraat betrok, toonde hij zich zeer verheugd, dat aan zijn kerk een kapel getrokken was, waarin de beeltenis van Maria van Haarlem, een miraculeus beeld uit de verre historie, stond. En onmiddellijk vatte hij het plan op, zijn stadge- nooten op te roepen tot grootere devo tie voor de H. Maagd. Hij had den tijd mee, want door den oorlog zocht men in drommen troost, opbeuring en uitkomst bij Maria en iederen dag werd daar in den oorlogswinter 19441945 de Rozenkrans gebeden, om Maria's hulp in te roepen. „Toen leerde de Deken ons voor het behoud van ons aller leven bid den tot Maria", zoo schrijft ons juist he denmorgen een oud-évacué, „laten we nu met denzelfden ijver voor het zijne bidden". God heeft echter anders ge oordeeld. De eeuwige belooning moge hem deelachtig zijn geworden na een heerlijk priesterschap, dat rijke vruch ten heeft gedragen. De Deken had in de wereld van de Kerkmuziek een bijzonderen naam. De liturgische volkszang lag hem na aan het hart. Toen de Gregoriusver eeniging, waarvan hij secretaris was, onlangs een jubileum vierde, heeft men door de radio zijn pleidooi voor den volkszang nog kunnen beluisteren, een pleidooi, vurig en gedocumenteerd. E ven mogen wij nog wel de aandacht vestigen op zijn arbeid als leeraar aan het Klein-Seminarie „Hage veld", waar hij talrijken studenten ont wikkeling en geestelijke verdieping schonk, en aan zijn werk als pastoor der groote stadsparochie in Amsterdam, waar hij de vele zorgen blijmoedig aan vaardde. Naar alle richtingen ging de belangstel ling van den Deken, zoowel naar de ge zondheidszorg als naar de charitatieve vereenigingen, zoowel naar de organisa ties, die de naoorlogsche nooden wilden verlichten, als naar het comité, dat bet verwilderde amusement na den oorlog in betere banen wilde leiden. Ja, het is bijna niet in een kort artikel samen te vatten, wat deze figuur voor Kerk, vader land en stad beteekend heeft. Het moge wat minder formeel klinken, maar het is een feit, dat Deken van de Wiel popu lair was en graag gezien ook onder niet- katholieken, speciaal onder de besturen van organisaties, die in en na den oorlog het I.K.O. en Volksherstel bijvoorbeeld met ons samenwerkten. Plotseling opgeroepen voor den Rech terstoel van God, moge de thans ontsla pene de eeuwige blijdschap gevonden hebben na een blij leven, dat ook anderen veel vreugde gebracht heeft. De Haarlemsche politie waarschuwt voor een brutalen oplichter. Er is aangifte ge daan, dat er in Haarlem en omgeving een persoon rondloopt, die voorgeeft, dat hü ln het concentratiekamp Neuengamme heeft gezeten. Volgens zijn verklaring zoekt hij hier medekampgenooten om van hen geld los te krijgen. De oplichter be driegt dan zijn slachtoffers, door te zeg gen, dat hij het geld gebruikt om uit Lim burg brandstof naar hen te sturen. Als woonplaats geeft hij de stad Heerlen op, maar de aan dit adres gezonden post, komt onbestelbaar terug. Voor het nieuwe feuilleton hebben wij ditmaal onze keuze laten vallen op een detective-verhaal, dat enkele weken lang de spanning zal gaande houden. Het is een genoeglijke ge. schiedenis van den jongen Nederland schen schrijver Hans Verhoeven, met wien u al kennis hebt gemaakt, want hij schreef ook het verhaal, dat nu ten einde is: Eenzaam verzet. U wed zeker derhalve, dat hij goed en rustig vertelt. Hij neemt ook in dezen speur dersroman niet zijn toevlucht tot in gewikkelde constructies of opzienba rende gebeurtenissen. De hoofdfiguur is de inspecteur van politie Lankman in de moderne detective-roman heeft de super-speurder nu eenmaal afgedaan die bedaard het onderzoek leidt en rustig zijn conclusies trekt. Geen man met geniale capaciteiten, treft u dus aan, maar iemand met een nuchter stel hersens en u zult hem met genoegen in zijn avonturen volaev Morgen beginnen wij met dit nieuw' feuilleton, dat tot titel kreeg: ..Moorc. ^op de heide."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1