Offers zijn niet te hoog geweest Gen. Robertson optimistisch over West-Duitschland Blanco mandaat van C.-G. heeft zich gewroken Duitsch generaal brengt verslag uit in Washington AMERIKAANSCHE KLOP OP DE DEUR VAN OOST-AZIË j Slag in de Javazee herdacht I E De Unie is geen voortzetting van het Koninkrijk I EENZAAM VERZET „De slechtst ingelichte Duitsche militaire attaché ter wereld VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 BUITEN LANDSCH OVERZICHT Rusland kiest eieren voor zijn geld Frankrijk en Polen helpen elkaar „Sloterdijk" te Rotterdam Waar zijn onze troepenschepen LT. ADM. HELFRICH VOOR DE RADIO Herdenking te Den Helder 99 99 DE HEER MOLENAAR IN DE EERSTE KAMER KATH. ARBEIDERS BEWEGING Kader dag te Utrecht Nieuwe leening van Noord-Holland MAXIMUMPRIJZEN VOOR GROENTE Soda op ran'tsoenbonnen DE KOLENSLAG Amhemsche Baileybrug loopt nog geen gevaar VIJF-MINUTEN-PREEKJES Weer een baan naar Marken D- eilanden in den Stillen Oceaan, de brug van Amerika naar Azië, zijn gedurende twee jaar een twistappel geweest tusschen het opper- ~®Vel van de vloot, het Congres en het "Ministerie van Buitenlandsche Zaken in e Vereenigde Staten. Vloot en Congres *aren voorstanders van eenvoudige an imatie van deze voor de Amerikaan se strategie zoo uiterst belangrijke, ver winterde wereld; het State Department i' deze onder voogdij laten stellen. De °Plossing is een middenweg: dezer da- ®en is het Amerikaansche verzoek aan de n O. om instelling van de voogdij in W gegaan, maar het moet een bijzondere "'oogdij worden. Er is namelijk een U.N.O.-commissie »oor voogdy, doch onder haar bevoegd leden vallen slechts niet-strategische ge iden. De Veiligheidsraad zelf heeft te ^slissen omtrent de voogdij over gebie- ®en die wèl van strategisch belang zijn. ®n volgens Amerika zijn inderdaad de banden in den Pacific van zulk belang. Zouden de Vereenigde Staten door den Veiligheidsraad belast worden met de v°ogdij, dan zou, volgens de bepalingen van het Atlantisch Handvest, het gan- '"he gebied daardoor automatisch aan •tontröle en inspectie vanwege den Vei- 'Sheidsraad worden onttrokken. Amerika ?0U er dus heer en meester zijn, vloot- luchtsteunpunten mogen aanleggen caar hartelust, en de eenige beperking van zijn macht zou zijn, dat mogelijker wijs na afloop van den voogdijtermijn het Bebied aan een andere voogd-mogend- bsid werd toevertrouwd. Doch die kans Is klein. Een ander voordeel is dat thans, •Pdien de leden van den Veiligheidsraad ?een overeenstemming zouden bereiken, "e eilanden in handen blijven van den ®taat die ze op het oogenblik bestuurt: 5 V.S., die ze moeizaam op de Japan- Pafs, de vroegere mandaathouders, heb- beti veroverd. Het betreft hier de Marianen, de Karolinen, de Oostelijk daarvan gelegen Marshall-groep, en een hhve 1500 grootere en kleinere eilanden, JPet een totaal-bevolking van ongeveer °'000 zielen. Wij hebben al eens eerder Uiteengezet, waarom deze uiteengevallen 'e8plaat zoo gewichtig voor Amerika is: °>hdat hier het militaire centrum ligt Vanwaar uit, via de Philippijnen, gansch yost-Azië kan worden beheerscht; en yost-Azië is het voornaamste voorwerp Vftn de buitenlandsche politiek der V.S. literaard vormt Amerikaansch bezit van genoemde eilanden een zekere be ziging voor alle landen die belangen jb het Verre Oosten hebben, en Enge rd, Australië en Rusland hebben dan bezwaren geopperd. Niet tegen Ame- dkaansche voogdij: daar valt immers Piet veel tegen te doen. Maar wel tegen behandeling door den Veiligheidsraad. War hun meening behoort deze kwestie besproken te worden bij de opstelling v»n het vredesverdrag met Japan, en in Pill voor afstand der eilanden aan de V-S. zouden dan wellicht andere voor delen kunnen worden verkregen. De gevaarlijkste tegenstander in deze kwestie is voor Amerika de Sovjet-Unie. zy immers hoopt ook bp vestiging van macht in Oost-Azië en beeft de meeste reden, ieder Ameri kaansch opdringen in deze richting te Wantrouwen. Men denke maar eens aan Pe bedreiging die de speerpunt Alaska "'eoeten, de militaire samenwerking tus sen V.S. en Canada, de steunpuntenlijn ^herikaansch vastelandGroenland galand, de versterking van Port Chur- bbill in Noord-Canada en de verandering v^n dat vooruitgeschoven punt in een bol-basis, voor haar vormen. Rusland heeft echter de* wijste partij Sekozen. Het begrijpt dat de Vereenigde Staten tóch nooit de eilanden zullen ver laten en er ook rechtens niet toe ge dwongen kunnen worden. Bovendien heeft het zelf op ongeveer dezelfde wijze Sachalin en de Koerilen (ten Noorden en Noord-Oosten van Japan) in zijn be zit en versterkt het deze eilanden met fortificaties en kolonisten op groote schaal. Het kiest nu maar eieren voor zijn geld, stemt toe in Amerikaansche voogdij en tracht uit die toestemming tenminste voordeelen te putten inzake den Duitschên vrede, die eerstdaags te Mos kou in groote lijnen definitief geregeld gaat worden. Inmiddels beteekent de voogdij-van- wege-den-Veiligheidsraad voor Amerika een zeer belangrijke stap naar meester schap over Oost-Azië, zeggenschap in alle politieke en economische kwesties van deze buurt. Het is de formeele goed keuring van een toestand die practisch al sinds den oorlog aanwezig was. De Poolsche minister van Buiten landsche Zaken, Modzelewski, heeft in een verklaring tegenover de pers gezegd, dat Prankrijk beloofd had, op de confe rentie te Moskou, Polen te steunen wat betreft de kwestie van zijn Westelijke grenzen. Polen zou zich uitspreken voor aansluiting van het Saargebi'ed bij Prankrijk en voor het Fransche stand punt ten aanzien van het Ruhrgebied. Gisteravond liep in Hoek van Holland het stoomschip ..Sloterdijk" met 53 ge wonde en afgekeurde militairen uit Ned. Indië binnen. De heeren C. Landzaad en F. Oosterhof, resp. tweede voorzitter en pen ningmeester van de NIWIN, afdeeling Vlaardingen, begaven zich hier aan boord om de militairen met bloemen te verwel komen. Circa kwart voor acht meerde de „Slo- terdijk" aan de Llyodkade te Rotterdam. Hedenmorgen werden de militairen gedebar- keerd. KOTA INXEN Rotterdam pass. 28 Febr. Gibraltar. -Batavia vy-:-.-. •samm mmmms De slag op de Javazee is te Den Helder met een eenvoudige doch, indrukwekkende plechtigheid herdachtAam. den voet van het gedenk- teeken „Voor hen die vielen" legde de marinecommandant van Den Helder, kapt. ter zee I. W. Reynierse, een krans, waarna één minuut stilte in acht werd genomen. „De offers zijn niet tè hoog ge weest. Doorman en de zijnen heb ben niet voor niets hun leven ge geven. Zü hebben het bewijs gele verd van een hoogen moreelen Ne- deriandschen moed die hen bezielde, toen zij streden voor Koningin en Vaderland, voor Indië en het Ko ninkrijk, ten bate van de geallieer de oorlogvoering en in het belang van alle Nederlandsche onderdanen, zoowel hier als overzee," aldus lui tenant-admiraal Helfrich gisteren avond voor de radio, toen hij den slag in de Javazee herdacht. Het is nu vijf jaar geleden, aldus de admiraal, dat Doorman en de zijnen op hooer bevel den slag in de Javazee uitvochten, waar Nederliandsche, En- gelsche, Australische en Amerikaan sche zeestrijdkrachten onder Neder landsche leiding den strijd aanbonden tegen den overtnachtigen vijand. Bij de herdenking van dit wapenfeit kwam spr. voor den geest hetgeen hij vroeger voor de radio over den oorlog in het algemeen en over den strijd in Ned.- Indië in het bijzonder zeide: in Decern- De plaatsvervangende militaire gou verneur van de Britsche zone, Lt.- Generaal Sir Brian Robertson, heeft verklaard, dat er „gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat wij den bo dem bereikt hebben (in het Westelijk deel van Duitschland) en dat er in de lente een verbetering van den toestand zal intreden." Sir Robertson gaf een overzicht van de ontwikkeling in de gecombineerde Britsch-Amerikaansche zone van het oogenblik af, dat groote verantwoorde lijkheid in handen was gelegd van Duit- sche bestuurders, d.i. 2 maanden gele den. Steenkolen, de voedselvoorziening en het vervoer noemde Sir Robertson de drie noodzakelijke voorwaarden voor het herstel van Duitschland. In het algemeen was de voedselpositie bevredigender dan ooit, sinds hij in Duitschland vertoefde. In de havens kwamen voldoende hoe veelheden levensmiddelen aan om de huidige rantsoenen te handhaven. De productie van steenkool blijft in stijgen de lijn. Volgens generaal Robertson ligt op het oogenblik ïy, millioen ton steenkool bo- van den grond op vervoer te wachten. De spoorwegen zijn overbelast tengevolge van het dichtvriezen der rivieren. Over de economische samenwerking tusschen de zones zeide hij het volgende „Het verheugt me te kunnen mededee- len, dat cJp beide geallieerde staven een uitstekenden geest van samenwerking vertoonen, die doet denken aan die van de geallieerde hoofdkwartieren tijdens den oorlog. Hier ontwikkelt zich een van de schoonste voorbeelden van sa menwerking tusschen geallieerde staven." Bijen herstellen de orde De beste jaren voor de vrouw Montgomery zegt zijn meening. Heftige gevechten werden in het Britsch-Indische Amritsar ge leverd, toen een Mohammedaan se processie door de stad trok en de Kemoedenen van de andersdenkenden r1 opschudding bracht. Vóórdat de poli- in kon grijpen, waren verschillende ^ffeieele gebouwen al bestormd, vele yüfen verbrijzeld en de Pakistan-vlag an den vrijen Mohammedaans chen kiat geheschen. Charges van de "Eathi"-politie konden de rust niet ~}ei'stellen en acties van traangas-af delingen evenmin. En toch werd de hersteld. Een officier van de poli- le ontdekte namelijk in een boom een ®fst met eenige nesten wilde bijen. Hij ^ioot er zijn revolver op leeg en wat uoiitie en traangas niet hadden tot land kunnen brengen, werd door eenige ^'zenden woedende bijen in een mini- U£n van tijd klaar gespeeld. n er gelegenheid van den honderd je sten verjaardag van den uitvin der van het telefoontoestel, Alex- Graham Bell, is in Amerika een bport uitgegeven, waarin de ontwik- J'mg van de uitvinding behandeld j^dt. Een van de vele wetenswaardig- j.6deti, die vermeld worden, is, dat er J1 totaal 51.5 millioen toestellen op de aceld in gebruik zijn. Na San Francisco l Stockholm de stad, waar in ver- i'ding tot het aantal inwoners de aansluitingen worden gevonden. «teil. York heeft met zijn 2.218.000 toe- a 'en meer aansluitingen dan eenige mere stad ter wereld. Om de bijna lik rr"i"i°en telefoon-abonné's in Ame- - a met elkaar te verbinden is meer g ,n 180.000.000 K.M. kabel noodig. En- Jhid bezit met bijna 4.000.000 aan- knn en er driemaal zooveel als Rus- Paraguay heeft met het Afri- -ische Guinea het kleinste aantal. A an de vele enquêtes, die in Ame- rka worden gehouden, heeft een V0p dames-tijdodhrift er een toege- (te over de vraag: „welke jaren door ^hf>Vl'°UW als de beste worden be- 3o l'Wd". Aan den leeftijd tusschen de ,:in 40 jaar werd door 39 pCt. van f €'nemers de voorkeur gegeven. De 20 tot 30 wei'den door 25 het meest op prijs gesteld, daar zij den tijd van „hofmakerijen, huwe lijk en het begin van een volwassen leeftijd" vormen. De leeftijd van 40 tot 50 werd door 21 pCt. boven een andere verkozen; 8 en 5 pCt. kozen respectie velijk de jaren tusschen 50 en 60 en de kinderjaren. De vrouwen, die de voorkeur gaven aan de jaren boven de 60 deden dit, omdat ze op dien leeftijd „den juisten levensstijl" hadden gevon den. n de Londensche boekwinkels lag gisteren voor het eerst de officieele uitgave van Montgomery's visie op den oorlog, „Normandy to the Baltic", te koop. Het boek heeft reeds een geschiedenis achter den rug, want het werd onmid dellijk nf de Duitsche capitulatie als een officieel document geschreven en onder de officieren van de 21ste groep verdeeld. Sinds de eerste uitgave heeft de schrijver volgens Engelsche com mentaren niet een begaafd auteur als Wavell, maar wel een nieuw bewijs leverend, dat helder denken ook tot helder schrijven leidt geen letter aan het manuscript gewijzigd. Het geeft dus geen antwoord op vele kwes ties naar aanleiding van de tegen Mont gomery geuite beschuldigingen. Ver schillende generaals hebben het werk gelezen en als hun meening te kennen gegeven, dat iedere beetje verstandige schooljongen van 10 jaar het kan be grijpen. en lezer van de „Daily Telegraph'' die volgens zijn brief in dit blad er zelf een meteorologisch instituutje op na houdt, heeft ontdekt, dat koude winters dikwijls door warme zomers gevolgd werden. Uit zijn statis tieken van vele jaren haalt hij den winter van 19391940 in herinnering, bij ons beter bekend als de „mobilisatie- winter", die gevolgd werd door een zeer warmen zomer. Hitier heeft er zijn voordeel mee gedaan tijdens zijn op- marsch door Prankrijk ea later bij zijn luchtaanvallen op Engeland. Op den winter van 194142 vo gde eveneens een mooie zomer, in tegenstelling met andere jaren toen op kwakkelwinters regenzomers volgden. Luitenant-admiraal c. L. Helfrich: „de offers zijn niet tè hoog geweest". ber '42 in Londen, Oudejaarsavond '43 in Australië, Oudejaarsavond '44 in Co lombo en 27 Februari '45 in Autsralië. Als een roode draad loopt door al deze redevoeringen heen de aanmoediging tot doorzetten met alle kracht, die in ons zat, ongeacht tegenvallers en ongeacht de schrijnende herinneringen aan het geen wij geofferd hadden. Uit al die redevoeringen blijkt de hoop en het rotsvaste vertrouwen, dat wij tenslotte den oorlog zouden winnen en naar onze door den vijand bezette gebieden zou den terugkeeren. Wij hebben den oorlog gewonnen en wij zijn teruggekeerd, maarniet geheel op de wijze, welke wij ons had den voorgesteld, aldus de admiraal. Spr. legde er den nadruk op, dat hij in 1944 er op gewezen had, dat in de nieuwe Nederlandsche wereld slechts één gebod mag gelden: hard werken tegen geringe belooning, eendrachtig en met slechts één doel voor oogen: het Koninkrijk in zijn vollen omvang zijn oude roemvolle plaats in de wereld te doen her nemen. Is de overwinning thans bevochten? Is het nieuwe Koninkrijk op de puin hopen van het oude opgebouwd? Wer ken wij hard tegen geringe belooning? Zijn wij eendrachtig? Hebben wij slechts één doel voor oogen? Hebben de Geal lieerden onze onverzettelijke wilskracht, die ons roem bracht en onzen goeden naam vestigde, ten volle gewaardeerd? Bij Doorman en de zijnen was er gelukkig geen aarzeling, toen het de hoogste belangen van den Staat gold. Bij hen slechts één gedachte, namelijk waar te maken hetgeen zoo mooi be schreven staat in het adelborstenlied: Wordt nog eens in later dagen Neerlands vlag ten strijd ontplooid Stervend zullen wij haar schragen, Maar die vlag verlaten, nooit! Dat hebben Doorman en zijn man nen gedaan. Eendrachtig jn vol, natio naal bewustzijn, in hun trots Neder lander te zijn, bléven zij bij die Neder landsche vlag en gingen met haar ten onder. Aan de waarde daarvan mag en kan niemand twijfelen. Dat feit moge een lichtend voorbeeld zijn voor ons allen op onzen zwaren weg naar het herstel. Een volk, dat werkzaam, eendrachtig en welbewust met dat voorbeeld voor oogen, dat feit herdenkend, moedig vorwaarts gaat, zal alle moeilijkheden en tegenslagen overwinnen en zal eens weer de roem rijke plaats hernemen, welke de historie het gaf. Dat wij kracht, nationaal be wustzijn en onverzettelijkheid mogen putten uit dat voorbeeld door Doorman en zijn mannen gegeven, dat is het doel van deze herdenking en dat geeft aan deze herdenking tevens haar onschat bare moreele en nationale waarde. Op het Havenplein te Den Helder is de slag op de Javazee herdacht met het leggen van een krans voor het monu- Bij de voortzetting der beraadslagin gen, Donderdag m de Eerste Kamer, over de begrootinv voor Overz. Gebiedsdeelen, zegt de heer STUFKBNS (P.v.d.A.) het beleid der regeering met instemming te volgen. De erkenning de facto der re geering van de republiek is een man moedig erkennen van de situatie. Spr. verklaart ook dankbaar te zijn voor het beleid der Commissie-generaal. De inhoud der regeeringsverklaring laat z.i. de mogelijkheid tot verder on derhandelen open. Tot dusver heeft de regeering zich gesteld op den weg af wijking van het koloniale geweld en is zij gegaan het pad van overweging, van samenspreking. Naar sprekers inzicht moet die weg tot het einde gevolgd worden. Spr. vraagt de regeering bewust rich ting te geven aan de figuren, die straks in Indië de nieuwe orde zullen moeten helpen bouwen. De heer KOEJEMANS (C. P. N.) gaat na, wie de campagne tegen de onder - teekening van het accoord aanvoeren. Hij noemt oud-minister Weiter, voor zitter van den Ondernemersraad. Ver volgens noemt spr. den heer Gerbrandy De oppositie zegt wel, dat er geen ko loniale verhoudingen meer bestonden voor 1941, maar spr. bestrijdt die be wering. Hij merkt verder op. dat het z.i. niet alleen is het ontwaken van het Oosten, dat ertoe dwingt met Indonesië tot overeenstemming te komen, ook de internationale verhoudingen dwingen daartoe, meent hij. De rede van den heer Kerstens heeft spr. in zeer vele opzichten gewaardeerd. Spr. erkent, dat er een economische ondergang dreigt; de schuld daarvan dragen echter, meent spr., degenen, die het sluiten van het accoord verhinderen. Spr. verzekert de reactie, dat wanneer een regeering zou willen trachten met geweld het Indonesisch probleem op te lossen, een beweging in het land zal losbreken, waarbij vergeleken de Sep- temberstaking maar kinderspel was. De arbeidersklasse wil tot eiken prils vrede met Indonesië. De heer MOLENAAR (P. v. d. V.) re leveert de besprekingen op de Hooge Veluwe, waarmede hij wenscht vast te leggen de geestesgesteldheid op een be paald oogenblik. Er werd toen bijna een accoord bereikt, dat echter afstuitte op punten, die sedertdien geen moeilijk heden meer opleveren. De toestand is steeds slechter geworden. De regeering en de C.-G. hebben de republiek meer reliëf gegeven, dan ze verdiende. En de regeering en de C.-G. hebben óf zich vergaapt aan den schijn óf ze hebben zich vergist in het spel der republikein- sche leiders en de kracht van haar eigen C—G- De C.-G. vertrok met een blanco mandaat en dat heeft zich gewro ken.. In Nederland bleek, dat wat in 17 punten geparafeerd was, niet onderteekend kon worden. Toen moest de regeering met de C.-G. een uitweg zoeken met als resultaat de toelichting der commissie en de redevoeringen van den minister. Spr. merkt op, dat hij ten aanzien van de hervorming van den staatsvorm bin nen het koninkrijk in zijn afzonderlij ke nota ook het oog op de toekomst heeft gericht. Spr. is van oordeel, dat degenen, die beweren, dat de Unie een voortzetting van het Koninkrijk is, zich vergissen. Tenslotte vraagt hij of de regeering bij haar verder beleid den weg open wil hou den voor een hervorming van het Ko ninkrijk binnen het kader van de Grondwet. De heer DE ZWAAN (C.-H.) geeft te kennen, dat het Nederlandsche volk en het parlement recht erop hebben de notulen der C.-G. te kennen. Principieel bezwaar heeft spr. tegen den weg. dien de regeering gegaan is bij de schepping van de Commissie-Ge neraal. De politiek der regeering ten aanzien van Indië besprekend, verklaart hij, dat zij verzaakt heeft aan haar ver. antwoordelijkheid voor het gezag, dat rust, orde en veiligheid voor de onder danen diende veilig te stellen. De minister van Overzeesche Ge biedsdeelen, de heer JONKMAN, wien daarop het woord verleend wordt, ver zocht de sprekers in een volgende ver gadering te mogen beantwoorden. De voorzitter schorst daarop om streeks vijf uur de vergadering tot he denochtend elf uur. Vijftigduizend Belgische krijgsgevangenen hebben Woensdag gepoogd de regeeringsgebouwen in Brussel te bestormen. Met pantserwagens en mitrailleurs werden de demonstrantenvan wie talrijke werden gewond, teruggedreven. Deze foto geeft een karakteristiek beeld van de opgewonden en schier revolutionnaire situatie rond de regeeringsgebouwen in de Belgische hoofdstad. Na een H. Mis, opgedragen door den verbondsadviseur Mgr. G. van Schaik in de kerk van den H. Martinus te Utrecht, kwamen gisteren de bestuurders van de Katholieke Arbeidersbeweging, die hun werkkring vinden in het Aartsbisdom, op een kaderdag te Utrecht bijeen. De ver bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, belichtte voor hen uitvoerig de organisatie van de K.A.B., zooals deze na den oorlog gegroeid is, waarna de heer J. W. An- driessen een inleiding hield over de idea len der katholieke arbeiders. Mgr. van Schaik wees de aanwezigen tijdens de zeer levendige gedachtenwissellngen op hun enorme verantwoordelijkheid in dezen tijd Besloten werd deze kaderdagen regionaal te herhalen. Aan het slot werd bovendien medegedeeld, dat het ledental van de K.A.B. de laatste weken zoodanig is ge groeid, dat het zich op het oogenblik be weegt rond de 250.000. Hope Co.. .Nederl. Handel Mij., Am- sterdamsche, Rotterdamsche en Twentsche Bank en Lippmann Rosenthal Co. Amsterdam stellen op 7 Maart 1947 de in schrijving open tot den koers van 100 pCt. op 3000 obligatiën der provincie Noord- Holland van f 1000. De leening heeft een looptijd van veertig jaar en draagt een rente van 3 pCt. tot 1 April 1957, van wel ken datum af 3^ pCt. rente wordt ver goed. Per Jaar moet een veertigste van het ge- emitteerde bedrag worden afgelost, i.e. f 75.000 Versterkte of algeheele aflossing is niet toegestaan vóór 1 April 1952. De cou pondata zijn 1 April en 1 October De stor ting moet geschieden op 1 April 1947 in vrij geld of door aanwending van de opbrengst van effecten, verkocht na 26 Februari en vóór 1 April 1947. De opbrengst van de leening zal wor den gebruikt ter bestrijding van de kosten van uitbreidingswerken van het Prov. Electriciteitsbedrijf. De maximumprijzen voor groente zijn thans vastgesteld. Hieronder volgen de prijzen van eenige groentesoorten, be rekend per kilo. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de prijzen voor schoongemaakte groente, eveneens per kilo: Kroten I 18 cent, kroten II 15 cent, kroten III 12 cent, gek. kroten I 31 cent, gek kroten II 25 cent, roode kool 27 cent (37), gele kool 25 (35), witte kool 20 cent (27), uien 26 cent (36), witlof 65 cent, peen II 17 cent (26), peen III 15 cent (23), koolrapen 14 cent (23), ramenas 14 cent. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat tot nader order op de rantsoen- bonnen voor waschpoeder verkrijgbaar zal zyn: 250 gram waschpoeder benevens 125 gram soda. De Ned. Spoorwegen konden 14 Pebr. een hoogtepunt, in het kolenvervoer mel den, met een transport van 33 treinen met 1437 beladen wagons. Woensdag 26 Februari werd dit record verbeterd en tot op 35 treinen met 1503 beladen wa gons gebracht. Bij een gemiddelde van 19 ton per wagon beteekent dit een ver voer van ruim 28.500 ton steenkolen van de mijnstreek naar de overige deelen van Nederland. 1.1 Als het Ijs in den Rijn gaat kruien loopt de Bailey-brug nabij Arnhem groot gevaar. Zoover is het echter nog niet. Er liepen tamelijk alarmeerende geruchten in de laatste twee etmalen, veroorzaakt door een grooten was van den Rijn in Duitsch land: ook daar is het directe gevaar nu weer geweken. In Nederland lag het ijs op den Rijn voor een groot gedeelte muurvast, o.a. bij Arnhem, van Pannerden af tot op Heusden. Er zijn ijsbrekers doende om zich rivier- afwaarts te werken, maar zij ondervinden natuurlijk moeilijkheden. Als zij tijdig Arn hem bereiken, voordat het jjs gaat kruien, zou het meeste gevaar geweken zijn. Re den voor onmiddellijke ongerustheid ls niet aanwezig, zoo deelde men ons van de zijde van den Rijkswaterstaat mede. ment „Voor hen die vielen'- Vóór dezie kranslegging, waarbij een klein aantal militaire en burgerlijke autoriteiten aan wezig was, hield de commandant der marine te Willemsoord, kapt. ter zee I. W. Reinierse, een korte herdenkingsre de, waarin hij de voorgeschiedenis, het verloop en de gevolgen van den slag op de Javazee schetste. Kapt. Reinierse legde daarop, namens de Koninklijke Marine, een krans aan den voet van het monument „Ieder kent hem, ieder hoort hem, ieder leest hem." En aan de hand van deze uitspraak over Henri de Greeve, pr., schrijft A. Diepenbrock, pr., in zijn voorwoord op het boek „Het jaar rond", dat de vijf-minuten-preekjes, die vroeger in de Katholieke Illustratie verschenen, al heel wat goed werk gedaan hebben. „Ze staan nu niet meer tusschen af leidende foto's en verhalen, ze zijn nu alléén, maar bij elkaar! God zegene dezen kleinen kansel!" Henri de Greeve heeft het werkje opgedragen aan zijn medewerker Dick Koomen, die in Dachau vermoord is. Op eiken Zondag van het kerkelijk jaar wordt het Epistel en Evangelie onder de loupe genomen, becommentarieerd, van frissche gedachten uit dezen tijd voorzien. Daarom zal dit boekje, dat de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" heeft uitgegeven, in menige boekenkast een eereplaatsje krijgen. De lezer kan dan de preekjes rustig nalezen en op zich laten inwerken: eiken avond één'. Een Duitsch generaal, wiens anti-inva- sie-advies door Hitier werd verworpen, heeft de Westersche wereld aangespoord, haar vrees voor de Sovjet-Unie te laten varen. Geen der Duitsche militairen, die nog in leven zijn, kan de Russen beter ken nen dan de 71-jarige gepensionneerde cavalerie-generaal Ernst Koestmg, die drie jaar geleden bevelhebber was van 400.000 Russische verraders in de Wehr- macht. „Het is dwaasheid" zoo zeide hij in een interview met Associated Press „te Wijven vasthouden aan de fout van Hitler, die weigerde in te zien, dat Rus land hartgrondig wenschte den vrede te handhaven." Koestring's kennis van Russische aan gelegenheden was zoo grondig, dat de re geering der Vereenigde Staten hem in 1945 voor 6 weken naar Washington liet overbrengen om een geheim rapport op te stellen. Hij erkende, dat hij ip September 1940 vernam, dat Hitier een invasie van Rus- Roman uit den bezettingstijd door Hans Verhoeven. 34) Hij trad terug toen zij vlak bij hem was en pakte haar beide handen. Zij hing een oogenblik krachteloos op nem, dan hijgde zij, voordat hij zijn verwon dering over haar onverwacht bezoek had kunnen uitspreken: „Ga mee, dadelijk, ze komen je ha lenVlug tochdoe je jas aan en kom mee Eén seconde was hij als verlamd. Zij duwde hem de kamer in, gaf hem geen gelegenheid vragen te stellen. „Toe nou Maarten, ze kunnen elk oogenblik hier zijn. Waar is je jas trek aanhier, doe die das om we hebben geen tijd meer om te pra ten Half versuft liet hij zich gezeggen. Zij trok hem mee de trap af. Barend Maas stond in de deuropening van de huis kamer en bracht hen door het achter huis naar buiten. Hij hing den jonge man een tasch om, waarin hij proviand en een hartversterking meevoerde als hij ging visschen. In groote haast had hij er een brood en een homp kaas in ge stopt. De fiets stond klaar tegen d<» schutting. „Opschieten", haastte hij hen, „later hoor ik wel wat er gebeurd is. Er is nu geen tijd om te praten. Ga achter het huis van den veldwachter om, Maarten en dan het laantje door, tot je achter de boerderij van Hofman komt. Daar vandaan kunnen ze je van den weg af niet meer zien". „Dank je wel, Barend", zei Maarten automatisch. „De groeten aan Aaltje". „Ja ja ja", wenkte zijn hospes hem weg. Haastig volgden zij de aangegeven route. De eerste paar honderd meter viel er op het mulle zandpad niet aan fietsen te denken, daarom liep Joop met hem mee. Zij hield hem als een kind bij een hand vast. De koude scheen de nevelen uit zijn brein weg te vagen en hij realiseerde zich thans met be klemmende klaarheid, dat hij waar schijnlijk voor zijn leven vluchtte. Doch tegelijkertijd doorstroomde hem het warme gevoel niet alleen te staan. Joop had hem gered, Joop was bij hem. Hij pakte haar hand steviger in de zijne en voelde, dat haar spieren den druk beantwoordden. „Vanavond zal ik nog in Haarlem Eien te komen", zei hij. „Daar vind ik altijd een plaatsje bij Van Houten, je weet wel, waar we een paar maanden geleden nog iemand hebben onderge bracht. Verder zal ik wel zien wat ik doe". „Heb je genoeg geld?" „Voorloopig kan ik me wel redden Misschien duurt het ook zoo lang niet meer „Ik hoop, dat je gelijk hebt". Zij keek om, elk oogenblik verwachtend rumoer in De Vergulde Hoed te hooren. Dat bleef nochtans nog uit. „Schrijf me via mijn zuster", zeiJooP „Weet je het adres?" Zij noemde een laan in Overveen en liet het hem her halen. „Zoo gauw ik kan kom ik over, dan zal er wel een mogelijkheid te vin den zijn om elkaar te zien". „Dat zou fijn zijn", dacht hij hardop. Zij waren achter de boerderij gekomen. Van deze plaats af kon hij over goed berijdbare landwegen tot vlak voor Alk maar komen. Zij bleven stilstaan, dicht bijeen en hun geheele wezen scheen te worden opgelost en vereenigd in één langen blik. Zonder te spreken begrepen zij elkaar; in dit oogenblik legden zij den band voor hun leven. Joop moest op haar lippen bijten om zich goed te houden, doch zü kon niet voorkomen, dat haar oogen zich met tranen vulden. Door haar ontroerde stem klonk een snik. „Maarten. Zij kon niet anders doen dan staren, staren naar zijn gezicht, dat oneindig teeder stond. Hij boog zich naar haar toe en kuste haar. Toen, in het plotseling besef van 't slechts gedeeltelijk bezworen gevaar, wendde hy zich plotseling af en greep het stuur van zijn fiets. „Hoe zou je vader er nu over denken?" vroeg hij quasi-luchtig. Zij glimlachte door haar tranen heen. „Ik denk, dat hy trotsch op je zal zyn," zei ze heesch. Hy stapte op en begon zijn tocht. De komende tyd zou moeilijk zijn, doch hy zou zich gedragen weten door het meisje, dat op hem wachtte. Hoog boven zyn hoofd zoemde een vliegtuig. Er zaten vrienden in, soldaten der vryheid, zooals hy. „Hou je goed Joop!" riep hij. Zij kon niet antwoorden, zag zyn schim in de duisternis verdwijnen. Nog eenmaal meende zy zijn hand in een zwaai als laatsten groet te zien. Dan had de avond hem verzwolgen. Resoluut keerde zij zich om en wan delde naar huis. EINDE. land tegen het volgend jaar voorbereid de. Hij ontving zijn inlichtingen van ge neraal Halder, den voomaamsten ont werper der plannen van den generalen staf. „Ik had Hitier gewaarschuwd, dat de tijdelijke tegenslag van het Roode Leger in den Finschen winteroorlog geen juist criterium was ter beoordeeling van zyn kracht" merkte hy op. „Maar men kon met Hitler niet redeneeren. Hij gaf formeel te verstaan, dat de Duitsche militaire attaché te Moskou dat was ik de slechtst ingelichte van alle Duitsche militaire attaché's ter wereld was." Na het uitbreken der vyandelijkheden keerde Koestring naar het vaderland te rug en ging tot 1943 op non-activiteit. Toen kreeg hy plotseling opdracht zich aan het hoofd van „vry willigere uit het Oosten" te stellen. Na enkele maanden werd hij echter weer ontslagen. Koestring, die tydens zijn ambts perioden te Moskou voor den oorlog driemaal met Stalin persoonlyk heeft gesproken, verklaarde, dat hy voor de zen geen opvolger kon bedenken, die hem zou kunnen evenaren, maar hy voorspelde, dat generaal Andrei Zda- nof de keuze der Sovjets zou zijn. Er zijn door de geallieerden tegen Koestring geen aanklachten ingediend en hy verwacht binnenkort door een de- nazificatiehof te München te worden vrijgesproken van „militarisme." Marken is weer per schaats bereik baar. De traditioneele tocht over het ys van de Gouwzee is weer mogelyk, nu de Marker IJsclub met 100 vrywiUigers een baan door de sneeuw van Monnikendam naar Marken heeft geveegd. Monniken dam is bereikbaar van Amsterdam met de tram der Noord-Zuid-Hollandsch# Tramwegmij. NEDERL. kamer van koophandel TE NEW VORK. in verband met de oenemende belangstelling voor Nederland bü de Amerikaansche banken en andere firma's heeft de Nederl. Kamer van Koop handel te New York op haar jaarvergade ring besloten het maximum aantal leden van het bestuur te brengen van 25 op 40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3