Kolen, rijwielbanden en schoenen Minder radio L.NeherministervanWederopbouw en Volkshuisvesting l: NOG ZWARE DAMMEN IN DE GROOTE RIVIEREN Voorloopig dreigt geen gevaar voor overstrooming B Opheffing van distributie niet mogelijk" ENGELSCH-FRANSCH VERDRAG TOT STAND GEKOMEN STRENGSTE WINTER DEZER EEUW Arbeid van de gehuwde vrouw Moeilijke strijd voor ijsbrekers Tot hoofd en hart Gratieverzoeken afgewezen Voorbereidende besprekingen tusschen Nederland en Frankrijk gaande Het weer. Zendtijd wordt verkort met 3^2 uur „Laatste waarschuwing voor Martin Behrman „Ons rijk wordt weggegooid" Weerkundig station in Atl. Oceaan P. T. T. verliest zijn directeur-generaal Toch geen bijzonder lage temperaturen I A J Doodsoorzaak van Ellen Wilkinson In den greep van den winter BRUGGEN KUNNEN BEDREIGD WORDEN V. ZATERDAG 1 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23786 MIN. HUYSMANS TEGEN MIN. VOS Schoenen Kolen: Bidault heeft het vertrouwen van het Fransche volk Churchill verklaart: Mgr. Ellis onderscheiden f H Trein vastgeloopen V - Alles wordt berekend BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjit. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Naar aanleiding van berichten, vol gens welke verwacht mag worden, dat de voorziening van kolen, rijwielbanden en schoenen spoedig normaal zal zijn, heeft een redacteur van het A.N.P. de meening van den minister van Econo- tnische Zaken gevraagd. De minister deelde het volgende mede: Rijwiebanden Op grond van de huidige productie en bestaande importtransacties mag Worden verwacht, dat binnen enkele Weken de achterstand in het honoree- ren van de aanvragen van tot dusver geldende voorrangsgroepen (artsen, Wijkverpleegsters, arbeiders werkzaam bij den wederopbouw enz.) grootendeels zal zijn ingeloopen. Een verruiming in de voorziening van rijwielbanden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs Plaats gehad hebbende verlaging van de afstandsnormen. Opheffing van deze distributie zal echter voorshands wel niet mogelijk Mjn. Hoewel de huidige productie het wel licht mogelijk zou maken de distributie op te heffen, is het in het bijzonder in verband met de zeer moeilijke deviezen- positie nog zeer de vraag of deze pro ductie op het huidige peil kan worden gehandhaafd. In verband hiermede kan opheffing van de distributie thans nog niet worden overwogen. Wat betreft de kolenvoorziening ver- Wees de minister naar de mededeeling, welke h(j dezer dagen verstrekte. In deze mededeeling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien de voor- oorlogsche productie van 12 millioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat in het winter seizoen 1947/'48 de kolen van den bon zullen gaan. De minister van Justitie deelt mede, dat H.M. de Koningin afwij zend beschikt heeft op de gratie verzoeken van J. Boogaard en M. A. Ridderhof, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft ver leend aan C. Harmse, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van 't Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levens lange gevangenisstraf. Nader wordt medegedeeld, dat Boo gaard SS-er was en de functie heeft uitgeoefend van bewaker van de ge vangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Hij heeft den dood op zijn geweten van acht vooraanstaande ille gale strijders en van zeven der gevan genen. 26 Juli is hij tot de doodstraf veroordeeld, zonder dat hem het recht werd verleend om in cassatie te gaan. Ridderhof heeft in September 1946 Onder auspiciën van de Twentsche Vereeniging tot instandhouding der folklore heeft een groep Hengeler Spoiler en Daanser" aan het Prinselijk Gezin ten paleize Soestdijk volgens traditie een „krenten- wegge'' van meer dan 100 pond aangeboden. Er werd een demonstratie gegeven van folkloristische dansen, waaraan Prinses Beatrix en Prinses Irene deelnamen. De kleine meisjes weerden zich dapper, zij klapten en gekten, zooals in een echten boerendans gelachen en gegekt behoort te worden, alles tot groote vreugde van hun vader en van eenieder, die meedanste of rondom glimlachend stond toe te zien. Het werd een familiefeest zonder weerga en toen even later de beschuiten met muisjes werden rondgedeeld, de mannen een borrel en de vrouwen advocaat bekwamen en iveer' opnieuw de rondedans begon, groeide de stemming zóó, dat ook de terugweg naar het vertrek aan het bordes dansend werd ingezet. Daar werd de Twentsche wegge aangesneden, waarna de parten door den Prinselijken vader werden rondgedeeld. Georges Bidault, de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft gisteravond officieel in de Fransche Nationale Vergadering verklaard, dat het Engelsch-Fransch bondgenoot schapsverdrag 4 Maart in de Noordelij ke haven van Duinkerken, waar Enge land zich in 1940 terugtrok, zal worden geteekend. Bidault voegde aan deze mededee ling toe: „Wij zullen nog verder gaan. Elk der clausules van het Fransch-Brit- sche verdrag zal aan onze groote bond- genooten worden aangeboden". De mi nister gaf vervolgens te kennen, aldus A. F. P., dat voorbereidende besprekin gen gaande waren met België en Ne- Tijdelijk nog krachtige wind tus schen West en Noord. Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. En kele sneeuwbuien. Overdag meest lichte vorst. Zondag Zon 7.26—18.20, Maan 11.29 —4.13; Maandag Zon 7.24—18.22, Maan 12.385.14. terecht gestaan voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter zake van 't verraden van 60 Engelsche agenten van de British Intelligence Serviced ten gevolge van welk verraad 54 agenten het leven verloren. Ook heeft hij zich schuldig ge maakt aan het verraden en arrestee ren van vele goede Nederlanders. De Fransche Nationale Vergadering heeft een motie van vertrouwen in de buitenlandsche politiek van de regeering aangenomen met 608 stem- uen vóór en geen enkele stem tegen. Bidault kan dus met een gerust hart naar Moskou vertrekken. In verband met de kolenschaarschte Zullen op last van den minister van On derwijs de radio-omroeptijden drie en een half uur bekort worden. De beper king van zendtijd zal ingaan Maandag a-s. Er zal in het vervolg worden uit gezonden van 's ochtends kwart voor tien tot 's avonds kwart over elf. Op deze beperking heeft de minister van Economische Zaken aangedrongen. Öe besparing aan energie, welke ver kregen zal worden, wordt niet zoozeer bereikt door het stilstaan van de zen ders als wel door het niet-functionnee- fen van de tallooze ontvangtoestellenen distributie-netten. rt De Nederl.-Indische regeering heeft medegedeeld, dat de „Martin Behr man" thans een „laatste waarschu wing" heeft ontvangen, daar een Ne- derlandsche uitvoer-vergunning voor de lading noodig is. Winston Churchill heeft een beroep °P zakenlieden en industrieelen gedaan, Alles te doen wat in hun vermogen ligt om spoedig een einde te maken aan de kebour-regeering. Hij verklaarde: „Ons i'jk wordt weggegooid. Er heeft te lang Algemeene apathie bestaan onder zaken- menschen over de politiek, zij moeten Sender dralen hun plicht doen of een toestand onder het oog zien, welke zelfs ernstiger is dan de huidige". Belgische zeelieden zijn gisteren naar Ie Vereenigde Staten vertrokken, waar zi.' een schip in ontvangst zullen nemen, speciaal gebouwd is om dienst te doen weerkundig station op den Atlanti- ^ehen Oceaan. Het schip zal tot taak krijgen te kruisen rond 'n punt, dat 800 "till van Ostende is gelegen en zal hier Weerkundige waarnemingen doen, die Ullen worden doorgegeven naar ande- meteorologische stations en aan ébegbuigen, die zich boven den oceaan oovinden. Het schip zal geregeld wor- ?eP afgelost door een gelijksoortige een- ®id van Nederlandsche nationaliteit. 6halve dit station, dat door Nederland België zal worden bediend, zullen er °g een Pransch, een Engelsch en twee pJJerikaansche stations in den Atlanti- ben Oceaan worden opgericht. Vooral h® veiligheid van het reizen per vlies tui aaiim- S zal door deze weerkundige stations erkelijk worden vergroot. Indië-vliegtuig, waarmee prof. &a t1?me Vrijdagmiddag op Schiphol zou ^bkomen, heeft door het onguns ?eer vertraging ondervonden. Het moest tr)n t'U&schenlanding op Malta maken hel wordt nu in den loop van heden- K in Nederland: verwacht Verschenen is een Koninklijk Besluit, waarbij benoemd is tot mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting de heer L. Neher, di recteur-generaal v4n het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Voorts wordt in een Koninklijk Be sluit bepaald, dat X. De naam van het ministerie van Verkeer wordt gewij zigd in dien. van ministerie van Verkeer en Waterstaat en die van het minis terie van Openbare Werken en Weder opbouw in Wederopbouw en Volkshuis vesting. 2. De zorg van de zaken van den Waterstaat van het hoofd van het departemert van Openbare Werken en Wederopbouw wordt overgedragen aan het hoofd van het departement van Verkeer en Waterstaat. 3. De zorg voor de zaken van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie van het hoofd van het departement van Verkeer en Waterstaat tijdelijk wordt overgedragen aan het hoofd van het departement van Openbare Werken en Wederopbouw. De tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemde directe ur- gêneraal der P.T.T., de heer L. Neher, werd 18 September 1889 te Amsterdam geboren. Na de MULO-opleiding te hebben gevolgd, was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardij- vaart, in dienst bij den Kon. West- Indischen Maildienst. In 1913 werd de heer Neher benoemd tot opzichter bij den Haagschen Telefoondienst, waar toen ook de automatiseering aan de orde kwam. Van opzichter werd hij hoofdopzichter en in 1919 ingenieur tweede klasse, waarna reeds een jaar later ingenieur eerste klasse, een zeld zaamheid voor iemand, die niet de vor ming van een Technische Hoogeschool acjjter den rug heeft. 7 October 1935 werd hij benoemd «tot directeur van den Gemeentelijken Telefoondienst te 's-Gravenhage. Gedurende den oorlog 1940-1945 werkte de heer Neher nauw samen met hen, die de voorbereidingen troffen om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van het land de door de bezetting op ernstige wijze vernielde installaties van telegraaf en telefoon te doen herstellen. Werd na de bevrijding in 1945 ir. Dam me wederom benoemd tot waarnemenu directeur-generaal der P.T.T., dit be sluit werd met ingang van 1 Augustus 1945 ingetrokken en van dien datum af trad de heer L. Neher op als direc teur-generaal der P.T.T. De heer Neher is lid van de Partij van den Arbeid. Mgr. A. G. Ellis, rector van het pen sion „Welgelegen" te Curacao, is be noemd tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Het K. N. M. I. deelt mede: Wanneer men uitgaat van de ge middelde overdagtemperatuur van de drie wintermaanden (December, Januari en Februari)neemt deze winter met 1,8 graden Celsius op de ranglijst van koude winters in deze eeuw de eerste plaats in. De winter 1939/'40 komt met —1,6 gra den op de tweede en die van 1941/ '42 met 12 graden op de derde plaats. Toch zijn geen bijzondere lage tem peraturen waargenomen. Dit blijkt wel duidelijk, wanneer wij het absolute mi nimum met dat van den zeer kouden winter 1941/'42 vergelijken, n.l. 15,3 graden (21 December 1946) en —24,8 graden (27 Januari 1942). Gerang schikt naar het absolute minimum heeft deze winter nog acht winters boven zich (waaronder 1941/'42, i939/'40 en 1928/ '29). Daarentegen is deze winter wel zeer jangdurig. Bijzonder groot is het aantal ijsddfeen (geheel etmaal vorst), n.l. 46 (normaal 8), hetwelk dat in al le winters van deze eeuw overtreft. Het record (40 ijsdagen) stond op naam van den winter van 1939/'40. De veel be sproken klassieke winter van 1890/'91 telde er 36. Wij beleefden van 4 tot en met 24 Februari (21 dagen) een onaf gebroken reeks van ijsdagen, hetgeen in deze eeuw niet eerder was voorge komen. Zeer opvallend was verder het groote aantal opeenvolgende dagen (meer dan een maand, te weten van 21 Januari tot 22 Februari), waarop de wind uit Oostelijke tot Noord-Oostelij ke richtingen waaide. De Bilt meldde vanmorgen, dat de lichte vorst voorloopig zal aan houden. De wind. zal daarbij waaien voornamelijk uit richtingen tusschen West en Noord. Wel kan bij een op klaring, als de wind wat afneemt, de temperatuur des nachts weer flink dalen. De eerste dagen hoeft niet op dooi te worden gerekend, alleen op enkele plaatsen in de zon gelegen kan de temperatuur tijdelijk boven nul komen. De zware sneeuwval van Vrijdag is oorzaak geworden van vrij ernstige ver tragingen bij de Spoorwegen. Bij Oost huizen is o.m. een reizigerstrein in de sneeuw vastgeloopen. Eerst na ruim anderhali uur kon hij met assistentie van Inmiddels aangekomen locomotie ven weer op gang worden gebracht. Als er iets is, dat h$t leven ons leert, dan is het bedaard en rustig loopen derland, alsmede met Tsjeehoslowakije en Polen. Met een stormachtig applaus en luid gejuich, dat 5 minuten aanhield, wer den deze mededeelingen begroet. Toen de bijvalsbetuigingen bedaard waren, feliciteerde Edouard Herriot, president van de Nationale Vergadering, Bidault en voegde er aan toe: „Hiermede wordt een nieuw tijdperk van samenwerking tusschen twee groote van ouds geallieer den ingeluid, een samenwerking voor vrede en democratie. In het Britsche Lagerhuis deed Bevin mededeeling van de tot stand koming van het verdrag. Anthony Eden wensehte Bevin geluk wegens diens aandeel in de onderhan delingen. Nauwe en blijvende vriend schapsbetrekkingen tusschen de beide naties zouden, zoo zei hij, een bijdrage tot den wereldvrede vormen. De voornaamste bepalingen van het verdrag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden volgens het Fransche persbureau A. F. P.: 1. Frankrijk en Groot-Brittannië ne men de verplichting op zich, gemeen schappelijk maatregelen vast te stellen, die noodzakelijk zouden kunnen blijken indien Duitschland een politiek van agressie zou gaan voeren. 2. Indien Frankrijk of Groot-Brittan nië opnieuw in 'n strijd met Duitschland gewikkeld zouden raken, zal de andere partij onmiddellijk volledige militaire hulp verleenen. 3. Frankrijk en Groot-Brittannië zul len met elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Duitschland niet voldoen zou aan de verplichtingen, die het zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot-Brittannië zul len met elkaar overleg plegen over alle economische kwesties, waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clausules zijn ér nog een aantal bepalingen, volgens welke een door Frankrijk en Groot-Brit tannië overeenkomstig het verdrag on dernomen actie steeds in overeenstem ming zal worden gehouden met de uit het handvest der V. N. voortvloeiende verplichtingen. De lijkschouwer dr. Neville Stafford heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de Engelsche minister van Onderwijs, miss Ellen Wilkinson, overleden is als gevolg van een overmatig gebruik van verdoo- vende middelen, welke zij had ingenomen op het oogenblik, dat zij zoo ziek was dat zij niet meer wist wat zij deed. Zij was lijdende aan bronchitis en longontste king en het noodlottig gebruik van te veel verdoovingsmiddelen heeft, naar dr. Stafford verklaarde, drie weken geleden een snellen dood veroorzaakt. De tablet ten werden op een tafel naast haar bed aangetroffen. Zij werden haar indertijd voorgeschreven tegen asthma en slape loosheid. (Van een bijzonderen medewerker) Ouder dan wat de laatste decennia onder het sociale vraagstuk wordt verstaan, is de kwestie van den loonarbeid der gehuwde vrouw. Gilde- brieven uit de 17de eeuw behelzen reeds beperkende bepalingen en spreken van „bedreiging van het gezin, doordat de opkomende industrieele ondernemingen steeds meer werk opdragen aan huis vrouwen". Betrof het aanvankelijk in hoofdzaak huisindustrie, ten gevolge waarvan duizenden moeders haar taak als moeder en als echtgenoote niet kon den vervullen, de toeneming van de groot-industrie, met parallel daaraan de liberaal-economische gedachte, bracht steeds meer gehuwde vrouwen in de fa briek en vooral in Engeland en Duitschland in de mijnen De secretaris van den Kath. Mijnwer- kersbonu heeft dezer dagen een brochuurtje het licht doen zien onder den suggestieven titel „Een ellende-les voor jongeren". Daarin haalt hij feiten aan. die de moderne jeugd niet meer zal verstaan. Vol afschuw hebben we ge staan tegenover de gruwelen in de con centratiekampen, maar het herlezen van deze, ons toch uit Brugmans en uit tal van andere bekende boeken zoo duidelijk nog voor oogen staande feiten doet ons opnieuw gruwen. Het maakt ons ook weer eens duidelijk, welk een groote zegen de emancipatie van de arbeiders is ge weest. Het is niet voor het eerst in de wereldhistorie, dat de vrouw uit een feitelijke slavernij moest worden be vrijd. In Zijn magistralen Vastenbrief heeft het Doorluchtig Episcopaat er aan herinnerd, dat het Christendom bij zijn komst op de wereld „de vrouw verlost heeft van dg slavernij, waaronder zij in het oude heidendom gebukt ging". Het liberalisme is nog steeds niet in alle vormen overwonnen. Voortdurend is strijd te voeren tegen tal van kapita listische gewoonten, die in zeer verschei den vorm zich telkens weer opnieuw openbaren. Voor vandaag willen we vol staan met de aandacht te vestigen op het toenemend verschijnsel, dat steeds meer gehuwde vrouwen naar het be drijfsleven trekken. Dez^r dagen lazen we ergens, dat een vrouwenbeweging voor de vrouwen het recht opeischte elke functie in het maatschappelijk levèn ta kunnen vervullen, ja zelfs meende men te mogen verdedigen, dat ook de ge huwde vrouw er recht op heeft minstens „een halven dag per dag voor zichzelf" te kunnen besteden. Dezen halven dag zou zij als werkende en verdienende vrouw in het arbeidsproces moeten kun nen doorbrengen. Met het daarmede verdiende geld zou ze dan zelfstandiger staan tegenover haar echtgenoot. We hebben hier met twee verschijnselen te maken, misschien wel met een geheel complex. Feit is, dat er in het geheele bedrijfsleven een ontstellend tekort aan arbeidskrachten is. Feit is daarnaast, dat duizenden arbeiders van hun wekelijkse!» inkomen hun gezin niet kunnen geven, wat dit gezin rechtens toekomt. Daar naast is het helaas waar, dat zeer onge zonde gezinsopvattingen zijn gaan groeien. Er zijn er, die meenen de vrouw „vrij" te maken door haar met een hand vol eigen verdiend geld tegenover haar man te plaatsen. (Vervolg op pagina 3) Van onzen specialen verslaggever) ij Everdingen aan de Lek snijden drie ijsbrekers door het ijs, alsof het koek is. „Dat komt, omdat het gezond ijs is en nog jong. We zijn al een heel eind hooger op geweest om te breken en dit is jong ijs," zegt de Rotterdamsche sleepbootkapitein en hij krabt zich achter het oor. Maar even later steekt het ijs hooger boven het water uit en dan ga-at het niet zoo vlot meer. Na vijf, zes meter stapelen de schotsen van vijftig centi meter dikte en meer zich op voor het schip tot twee meter hoogte. En telkens ligt een boot als een malle te malen om zich weer vrij te rukken van een zandrichél. Losgebroken schotsen drijven met statige deftigheid af. Iets meer dan een seconde per meter in snelheid. En het breken van de brekers op het ijsveld klinkt als het rommelen van een ver onweer. Maar lang duurt de strijd niet. De onderhavenmeester van Rotterdam, die in deze contreien het bevel voert, komt in den ijsslag met de mededeeling, dat zich „beneden" te veel ijs begint te ver- toonen. Een nacht vorst en de rivier De weg, dien de ijsbrekers geploegd hebben, opdat de stroom in de rivier het ijs naar zee kan afvoeren. gaat weer zitten. Daarom is het nood zakelijk lager op de Lek te gaan ruimen en even later varen vier brekers, als een flottielje destroyers in volle vaart terug. Zwaar beuken de golven op het meter- dikke ijs tusschen de kribben, dat tel kens afkalft, als ware het een gletscher. Dan drijven de brokken mee met het water en soms strijkt een eenzame kraai neer op een schots om glorieus mee te varen. Dag in, dag uit hebben ijsbrekers gevochten om Waal en Rijn open te houden. Harder gevochten en zelfs langer dan in den boozen winter van 1942, toen gedurende 61 dagen is ge werkt en het record van 828 „ijs- breker-dagen" werd gevestigd. Maar het ijs was opnieuw winnaar. Bij Deest aan de Waal hebben de booten zes dagen geramd op een ijsdam en toen moest de strijd woren gestaakt. En op de Lek, die minder water aanvoert, is men gekomen tot Ever- dingen, tusschen Vreeswijk en Wijk bij Duurstede. Misschien lukt het hier om nog verder te komen, maar reeds stijgt het water in snel tempo. En dan wordt het iisbreken levens gevaarlijk! Als een breker omhooggevaren is en er breekt een zware schots uit het ijs veld los, dan is het schip waarschijnlijk verloren. Want de kracht van het water stuwt het ijs met zulk een geweld tegen de boot, dat deze kapseist of onder de ijsblokken wordt bedolven. Dat is het lot geweest van de „Zijpe", de ijsbreker van Piet Smit Co., die bij Deest ver loren ging. Rivier neemt het werk over Het water gaat nu zelf met het ijs vechten en dan kan de mensch alleen maar toekijken. Doch dit be- teekent niet, dat nu meteen de dij ken worden bedreigd. De rivier kan meters wassen voor het water de uiterwaarden overstroomt en den voet van de dijken bereikt. Wel be staat de mogelijkheid, dat de ijs- dammen voortgestuwd door de enor me kracht van het water de bruggen in gevaar brengen, vooral de Bailey bruggen, die op sommige plaatsen nog dienst doen. Daarom heeft men zooveel mogelijk het ijs op den bene denloop der rivieren gebroken. Er zaten dit jaar op verscheidene punten zware dammen. In den Rijn tusschen Schoonhoven en Wijk bij Duur stede, in de Waal tusschen Gorkum en Nijmegen. Ze zijn weggebeukt, maar de aankomende vorst vormde telkens nieuwe ijsvelden en op den Rijn zijn de ijsbrekers zelfs stelselmatig terugge drongen. Waarbij dan nog komt, dat onder invloed van het getij telkens het afdrijvende ijs wordt tegengehouden. In een nacht vriest het weer vast. Men mag stroomopwaarts dus niet te veel los breken, want dan vormen zich nieuwe 'velden, die den doortocht aan de brekers versperren. Daarom moet men zorgen, dat het in beweging blijft. Bij den Algemeenen diens# van Rijks waterstaat, waar men den stand der ri vieren nauwlettend volgt, wordt precies berekend, wat het water „gaat doen". De berichten over den was op den Duitschen Rijn en zijn zijrivieren en de weerberichten dienen hiertoe als grond slag. Tot op enkele degmeters nauw- Het ijs wordt gesneden keurig worden de voorspellingen gele verd. Een enkele maal zelfs nog nauw keuriger. Dat was bijvoorbeeld 't geval in 1945 toen de vijand een deel van de Betuwe had geïnundeerd om het uur der bevrij ding uit te stellen. Een zeer hooge waterstand bracht het gevaar, dat de geheele Betuwe zou overloopen. Maar de Duitschers, die zelf ontzaglijk last hadden van het water, leverden aan den Rijkswaterstaat de volledige gegevens over den bovenloop van den Rijn. Toen is men in Den Haag gaan rekenen. Het water zal nog vijf of tien centimeter stijgen, was de conclusie en dus kan een overstrooming worden voorkomen. Met duizen<3 man is toen de kanaaldijk ver- Jioogd in een tijd; dat iedereen werd gevorderd voor spitten en graven. De Duitschers grepen niet in en hebben vermoedelijk niet eens beseft, dat een belangrijk gebied voor vernieling werd gespaard. De Rijkswaterstaat rekent ook thans weer. Gevaar voor overstrooming dreigt voorloopig niet, al komt er meer wa'.er afzetten dan de 800 kubieken meter per seconde van de laatste weken. Het kan stijgen tot 13000 kubieken meter per se conde, maar dan wordt de situatie cri- tiek. Men hoopt op een niet te snellen dooi, zoodat het water geleidelijk kan af vloeien. Tot nu toe is de doof inderdaad gunstig. Het ijs komt al in beweging, terwijl de rivieren zeer laag zijn. En dat is een gunstig vooruitzicht!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1