J N TWEE POLEN V TEKENCURSUS Arbeid van de gehuwde vrouw RUKSEENHEID 1947 I ORKEST de heide KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND HANDHAVING van de DAADWERKELIJKE RIJKSEENHEID! MEESTER JAN EN IWAN DE VERSCHRIKKELIJKE SINAASAPPELEN EL Suitbertus J A~ ORANJE.—BOOM Doodstraf geëischt tegen „Jodenvanger" v__ op N H Verantwoordelijkheid en Eerste Kamer ZATERDAG 1 MAART 1947 PAGINA 3 DRAAGT de kleuren ORANJE-GROEN LEVENSMIDDELEN VOOR DUITSCHLAND Öp initiatief van de kath. jeugdbeweging INLIJVING UITGESTELD Verf voor onderhoudswerk Molotof ontvangt den heer Lovink a~ w Vijftigste Indië-vlucht van K.L.M.-piloot UITZENDING JUBILEUM U-BRIGADE .J (Wordt vervolgd) EERSTE KAMER (Vervolg van pagina, 1) Is ^en opzichte van het eerste gesig naleerde feit inschakeling van de ge- huwde vrouw onafwendbaar? We schikken over onvoldoende statistische om met fe'ezaS te kunnen j, ndeelen. Wel stellen we vast, dat in siel waarden z«n van zoo intrin- eken aard, dat daaraan niets of nie- and iets mag wijzigen. De taak van den "•an en die van de vrouw zijn wezenlijk onderscheiden, omdat man en vrouw ^ezenlijk onderscheiden zijn. De een is ■net de meerdere en de andere niet de uidere. Maar de vrouw is „als een nipe hem (den man) gelijk" Deze I nlpe" is het wezenlijk middelpunt van n®t gezin, de koningin, die eerst heerscht, nje eerst op haar waarachtig waardevol eetstuk is geplaatst, wanneer zij vol- ®dig echtgenoote en moeder is en kan JrL Ze kan pas volledig echtgenoote en moeder wezen wanneer ze tusschen Ochtend- en avondgebed zich geheel aan ®ar taak kan wijden. Gezonde gezinnen wreischen op de eerste plaats deze nor male verhouding. Met alle macht dienen Overheid, sociale organisaties en vrou wenbewegingen er voor te strijden, dat Zondanig de plaats van de vrouw zij of J°o spoedig mogelijk worde. Een vluch tig onderzoek in Twente en in Limburg tiionde ons aan, dat op het oogenblik Weer vele honderden gehuwde arbeiders- bouwen overdag het gezin in den steek 'moeten) laten, om in de fabriek te gaan Werken. We plaatsen het woord moeten hier tusschen haakjes. Eenerzijds zijn het bepaalde werkgevers, die vrouwen, ihok gehuwde", aansporen toch in hun zoo aantrekkelijk bedrijf", onder „e gunstige arbeidsvoorwaarden" in „o ^K>'n prettige sfeer" te komen werken. Het „moeten" wordt evenwel al te vaak Veroorzaakt door het te lage inkomen van vader. De vrouw ziet een redmiddel Voor het economisch bestaan van haar Kezin in den eigen arbeid. Vooral uit Himburg bereikten ons werkelijke gru welverhalen, te meer omdat daar de fabrieksarbeid veelal over de grens wordt verricht. Dat deze vrouwen meedoen met het smokkelen, is reeds veroordee lenswaardig, maar dat zij in de immo- reele sfeer van het grensverkeer gera ken, dat zij deze sfeer zelf mede immo reel makten, dat is een verschijnsel, waartegen met kracht moet warden op gekomen. Onze machtige sociale organi saties, onze staatkundige organisaties ook, dienen op dit toenemende euvel alle aandacht gevestigd te houden. De K.A.B., dé K.V.P., ze mogen geen mi nuut rusten, voordat de redenen, die tot dezen steeds toenemtenden misstand aanleiding geven, radicaal zijn weggenO' men. En onze vrouwenbewegingen en de K.A.B als standsorganisatie moeten hier ook naar streven. Door een gezonde wel- vaartspolitiek, door het bevorderen van gezonde opvattingen over het gezin, door de moeder op de eereplaats te zet ten, waar zij behoort, haar met de zorg te omringen, die. ze verdient, haar de liefde te geven, waarop zij recht heeft, en deze liefde niet als een platonische betuiging, maar in een werkelijk goede gezinspolitiek, daarmee en daarmee al leen zullen we de toekomst redden, om dat we het gezin redden, doordat we de moeder redden. Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" bgtuigen met het streven van genoemd comité: roept U allen op adhaesie te Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" zal met alle wettige middelen trachten dit doel te bereiken, met inachtneming van het verband der K.V.P Het comité zal niet rusten voor bovengenoemd doel is bereikt. Zendt Uw handteekening met duidelijken naam en volledig adres aan het Secreta riaat, Daal en Bergschelaan 76, 's-Gravenhage, tel. 33.93.15. met vermelding of gij bereid zijt Uw daadwerkelijke medewerking aan het comité te verleenen en op welke wijzg. v. Tenslotte het verzoek onze actie ook geldelijk te steunen. Bankrekening: Bankierskantoor Truffino Co.. Veehkade 47 's-Gravenhage. Postgirorekening: 's-Gravenhage 2567 Truffino Co. Mocht U een postwisseltje willen zenden dan gaarne aan mejuffrouw J. E. VAN RAVESTEIJN, Daal en Bergschelaan 76. 's-Gravenhage. Het ..Voorloopig Katholiek Comité van Actie" Voorzitter: CH. J. I. M. WELTER oud-minister van Koloniën Vice-voorzitterM. L. F. BAJETTÖ luit.-generaal K.N.I.L. b. d. Secretaresse: J. E. VAN RAVESTEIJN Adv. De met de Willem Barendsz" uitgevaren catchersworden van den walvischvaar. der af voorzien van levensmiddelen en dergelijke. De foto toont het overbrengen van medicijnen door middel van een lijn vanaf de „Barendsz" naar den „catcher" A. M. 2. Zoodra hiertoe van de Britsche auto riteiten toestemming is verkregen, zal op initiatief van de katholieke jeugd beweging een hoeveelheid levensmid delen naar Duitschland worden gezon den. Deze levensmiddelen zijn bestemd voor een jeugdherberg bij Keulen, „Horst-Alterberg", waar tot nu toe cursussen werden gegeven voor katho lieke jeugdleiders. Deze cursussen kun nen- thans geen doorgang vinden we gens het gebrek aan voedingsmiddelen. De chef van den Generalen Staf deelt mede, dat de inlijving als dienst plichtige op 3 Maart bij het 3e Regi ment Infanterie te Bergen op Zoom, het 5e Regiment Infanterie te Schalk haar, het 7e Regiment Infanterie te Oirschot en het 8e Regiment Infanterie te Amersfoort wegens bijzondere Om standigheden tot nader order is uit gesteld. De datum van inlijving zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. In verband met het feit, dat aan schilders tijdelijk niet de noodige grond stoffen konden worden toegewezen, was het tot nu toe onmogelijk onderhouds werken te doen uitvoeren. Thans is hierin verandering gekomen De rant soenbonnen voor oliehoudende verf, ge nummerd B 1 tot en met B 35.000, ge ven n.l. met ingang van 1 Maart recht op den aankoop van grondverf en/of blanke lak en/of in rauwe lijnolie ge malen kleurpasta. Deze bonnen hebben een geldigheids duur van twee maanden. President Tnuman heeft gisteren ko pieën van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Honga rije ter ratificeering aan den Ameri- kaa-nschen senaat voorgelegd. Rakelten en parachutes in den smokkelhandel - Wichelroede als detective Het rijkste regiment Gïzien het feit, dat Amerika voor bijna alles gevolmachtigden heeft, hoeft het niet te verbazen, dat er °°k een dergelijk iemand bestaat voor a"es, wat men samenvat onder „verdoo fde middelen". De smokkelhandel, die '«rin gedreven werd, was in de jaren b*>r den oorlog ook groot genoeg om bestaan van 'n apart ambt te recht vaardigen. De internationale smokkela- heeft op het oogenblik een diepte- fit bereikt, maar de Amerikaansche kandelaars in narcotica zijn er yan over- titigd, dat de onderwereld pogingen zal J°en om haar onwettig bedrijf weer op voeren. En hoe! De tijd van de kleine f okhelschepen, die ergens op een ver aten punt van de kust hun lading aan ™al brachten, is voorbij. In de toekomst ^Uen meer moderne hulpmiddelen als petten'en parachutes gebruikt worden °°r de bevoorrading. A X et de wichelroede en de pendel XVI doet een inwoner van het Belgi- sche plaatsje St. Niklaas wonder baarlijke dingen. Op zich niet zeer bij- f der, daar velen over de krachten van de roede kunnen beschikken. Deze bur- heeft echter vele bijzondere staaltjes Betoond van zijn mogelijkheden. Een autodiefstal is in Brussel geen bijzon- gebeurtenis. Integendeel, zegt de Politie, die meestal geen kans ziet de Bestolen wagens op te sporen. Een ge- pPeerde Brusselaar stapte daarom on_ fgs niet naar het hoofdbureau politie, toen dieven zijn wagen ont- *eenidden, maar nam een retour naar j,Niklaas en bezocht den „vermaarden fhelaar". Deze was bereid te helpen, far had een „aanwijzer" noodig. Het gebleven contactsleuteltje kon als jdanig dienst doen. De wichelaar breidde toen een stadsplan van Brussel f nam het sleuteltje in zijn linker- en f Pendel' (een koord met een kristal- n balletje) in zijn rechterhand en be- BOh boven het stadsplan te zoeken. Na jongen tijd wees hij den gedupeerde Punten op de kaart, tusschen welke aUto zich moest bevinden. De Brus- 'aar snelde naar zijn hoqfdstad. De 'cheiaar kreeg den volgenden dag een „legram met onder vele dankbetui- 11 gen (je boodschap, dat de auto in- „f aad in het bewuste gebied was aan troffen. ®n alle Amerikaansche regimenten, <üe uit den oorlog terugkwamen, ®r» was het allerrijkst het 175ste, dat t0°ens aan de Elbe in Duitschland zeven - aan honderden zilverwerken van het genomen en zoolang in het Nationale Museum ondergebracht. Juristen en vele anderen zullen zich intusschen over de vraag moeten beraden of het regiment zijn moeilijk verworven buit zal mogen behouden of niet. De foto laat een klein deel der schat ten zien, die een gezamenlijke waarde van bijna twee millioen gulden bezitten. Vanzelfsprekend, dat dergelijke suc cessen de aandacht trekken en de inwoner van St. Niklaas in veler belangstelling staat. Hij noemt zijn ver mogen „radio-aesthesie", het bepalen en localiseeren van een materie, geba seerd op de kennis, dat deze „radio actief is en stralen uitzendt. Hij noemt zichzelf een „ontvang-post" en moet trachten in het krachtenveld van de stralen te treden. De Nederlandsche po litie heeft eens met succes de hulp van den wichelaar, den heer Hermans, in geroepen, toen in Hulst een vrouw ver mist werd. Met behulp van een paar schoenen van de vermiste spoorde hij de vrouw onmiddellijk op. Hermans be schikt over vele attesten^ van zijn suc cessen. Van zijn vak is hij pianostemmer en aan zijn dagelijksch werk schrijft hij zijn bijzondere gevoeligheid toe. Molotof, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den heer A. H. L. Lovink, buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van Nederland in de Sovjet-Unie, Vrijdag te Moskou ontvangen in ver band met de komende aanbieding van zjjn geloofsbrieven aan den president van den Oppersten Sovjet der Sovjet- Unie. siiiiiiiiiiiimniiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiig lste JAARGANG b j_ AJ/a [minimum HTTTTTTTTTinirTfninnniTiwmiinmnr^ SiimiiiiimiHmmmiinmMiimiimn Een van de wreedste vorsten van Rusland is zeker Iwan de Verschrikkelijke geweest. Heel z'n hofhouding en heel Rusland beefden voor de uitspraken van deze czaar. Hij regeerde in de zestiende eeuw, dus lang voor de bekende czaar Peter de Grote, die tijdens zijn regering naar ons land kwam en een aantal Hollanders wist over te halen met hem naar Rusland mee te gaan. Echter ook aan het hof van Iwan waren reeds enkele Hol landers en onder hen nam een geneesheer: kortweg Meester Jan genaamd, een zeer voor name plaats in. Zozeer stond deze man door z'n grote be kwaamheid in de gunst van de czaar, dat vele Russische hove lingen afgunstig op hem wer den en alles deden, om hem verdacht te makten. „Hij is een vreemdeling, ma jesteit, en alleen daarom al nooit te vertrouwen." Deze en andere woorden mis ten hun uitwerking niet. Iwan, wreed tegenover anderen, wist, dat zijn eigen leven ook niet veilig was! Hij besloot weldra de geneesheer op de proef te stellen. Meester Jan werd bij de; czaar ontboden. „Ik heb uw diensten nodig, meester!" begon Iwan. „Dit keer voor een heel bijzondere op dracht." „Uw dienaar luistert!" ant woordde de geneesheer. „Het betreft één mijner offi cieren!" vervolgde Iwan. „De man is mij vijandig gezind en wordt mij te gevaarlijk. Hij moet uit de weg geruimd wor den, maar op een manier, die niet in het oog loopt. Dezer dagen zal die officisr mijn gast zijn. Van u verlang ik nu, dat u een drankje klaar maakt, dat ik ongemerkt in de wijn van m'n gast kan doen. U begrijpt, wat voor 'n drankje dat wezen moet, nietwaar?" „U bedoelt een giftdrank!' sprak Meester Jan somber. „Juist! Dat is alles wat ik verlang. Ik ken uw kunst en uw bekwaamheid en ik twijfel niet, of u zult een dergelijk drankje kunnen bereiden!" „Inderdaad!" begon Meester Jan. kalm. „Ik zou zoo'n drank kunnen klaarmaken. Maar.... majesteitm'n eer als ge neesheer verbiedt mij iets te doen, om het leven van anderen te bekorten of te vernietigen." „Dat wil dus zeggten!" stoof Iwan op, „dat u weigert!" „Juist majesteit! Ik weiger!" „Weet je wat het zeggen wil mijn bevelen te weerstaan?" riep de czaar kwaad. „Ik ken de gewoonten van het hof!" sprak Meester Jan weer. „Maar ik mag niet doden!" „Je behoeft alleen maar hulp te verlenenen je zult er rijk voor beloond worden," pro beerde de czaar nog eens. Maar nóch bedreigingen, nóch beloften konden Meester Jan van besluit doen veranderen. Iten einde raad liet de czaar de weerspannige Hollander in de gevangenis werpen. Na enkele dagen moest deze echter weer voor Iwan verschij nen. „Hebben de stilte en rust van de cel u tot andere gedachten gebracht?" begon de vorst vriendelijk. „Integendeel, majesteit. Mijn besluit is onveranderlijk." „Luister goed, Meester Jan!" hernam de czaar. „Zie, hier liggen goud en edelgesteenten; die zullen de uwe zijn als je m'n wil opvolgt. Daar ginds in de hoek staat de beul: geselriem en zwaard, houdt hij gereed om u tot andere gedachten te brengen. Kies dus: eer en rijk domof een smadelijke dood!" „Majesteit," was 't kalme ant woord, „ik sterf liever de schan delijkste en smartelijkste dood dan m'n geweten door een mis daad te bezoedelen! Ik blijf bij mijn weigering!" Toen keerde de czaar zich plotseling tot de beul en ge bood: „Ga heen!" Daarna trad hij met uitgesto ken hand op Meester Jan toe en sprak: „Mijn beste vriend! Mijn toorn en dreigementen zijn slechts schijn geweest Ik wilde u op de proef stellen, omdat men kwaad van u vertelde. Maar nu weet ik, dat ik u vol komen vertrouwen kan. Daarom bid ik u, blijf aan mijn hof en blijf mijn geneesheer zolang ik leef. Aanvaard bovendien de kostbaarheden, die voor u op tafel liggen en waarmee je niet om te kopen was, als een blijk van vriendschap en vertrou wen!" Zo gebeurde het. Pas na de dood van de czaar keerde Meester Jan naar Hol land terug! Wat een genot zo nu en dan een sinaasappel te kunnen eten, al is het nog geen zomer. Jul lie wisten zeker niet, dat wij de beste soorten ontvangen en de minder goede in het land van herkomst blijven. Dat zijn Spanje, Italië of andere zuide lijke landen. Daar wordt uit de schillen een soort olie geperst, welke o.a. wordt gebruikt bij de vervaardiging van Eau de Co logne. Voor geneeskundige doel einden bereidt men er stroop uit. De sinaasappelboom, oranje boom, kwam oorspronkelijk in China voor. Vandaar (in het midden van de zestiende eeuw) werd deze boomsoort naar Zuid- Europa overgebracht, vooral naar de landen, aan de Middel landse Zee gelegen. Ook naar Amerika werd de boom, die al tijd groene bladen heeft, over gebracht. En omdat hij uit China afkomstig is, noemt men de appels: China-appelen; zoals wij het zeggen: Sinaasappelen of omgekeerd: Appelsienen. De rode sinaasappelen komen veel uit Malta (een eiland in de Middellandse Zee), evenals de kleine mandarijnen. Jaffa's ko men uit de stad of streek Jaffa in Palestina. (Feestdag 1 Maart Over Suitbertus hoor je nooit veel spreken, omdat er weinig personen naar deze Heilige zijn genoemd. Suitbertus was een Benedictijner monnik, die in de achtste eeuw in Engeland leef de. Hfj kwam naar Friesland om aan de heide nen het Evan gelie te verkon digen en bekeer, de er velen. In Engeland terug gekeerd werd hij tot Bisschop gewijd. Suitber tus keerde ech ter spoedig naar ons land terug en zette zijn be keringswerk voort. Hij ver richtte veel wonderen tijden» zijn leven. Hij stichtte voorts kerken en een klooster aan de Rijn in de nabijheid van Diisseldorf in Duitsland, waar hij later overleed "te puvvti.^ "fc vierkant £oed t 1 S» j /Aiidla Onze opstelletjes over heraldiek (wapenkunst Jeugdkrant no. 14 en 15) hebben jullie blijkbaar al lemaal gelezen, want wij ont vingen vele tekeningen van wapens. Het spreekt vanzelf, dat wij die niet allemaal in de krant kunnen afdrukken. Een wapen, met een oranjeboom er op, van Jetske Schoffelmeer, 12 jaar, drukken wij hierbij af. Dat is aardig en het brengt ons op het idee deze tekenles te be nutten om eens 'n eenvoudig wapenschild goed te tekenen. Maar alvorens daartoe over te gaan, moet je eerst een cirkel kunnen zetten. Als je een pas ser hebt, is daar natuurlijk niets aan en zó klaar. Maar al heb je een passer, dan zal het nog voor kunnen komen, dat je die eens niet bij de hand hebt en toch zou je een cirkel wil len tekenen. Een ciriel is even hoog als breed. Je begint twee even grote Enige weken geleden werd te Londen in de grote „Albert- Hall"-zaal 'n „één-man-mond harmonicaconcert" gegeven. Niet zo maar enige muziekstukjes of grappen uithalen met een groot of een heel klein mondorgel, maar met een dood-gewone nummert ie mondorgelclub mondharmonica een volledig concertprogramma ten gehore brengen van twee uur lang. 3000 bezoekers waren verrukt over deze bijzondere muziekuit voering. Jammer, dat nog steeds geen mondorgels verkrijgbaar zijn (of misschien heel duur), maar zeker hebben enkelen van jullie wel zo'n instrument, of mis schien ben je zelfs lid van een mondorgelclub De mondharmonica bestaat, niet eens zo heel lang. 127 jaar geleden woonde er in het kleine plaatsje Trossingen, in het Zwarte Woud (Duitsland) gelegen, een lakenwever. In zijn vrije tijd probeerde hij uit ho rizontaal (waterpas) liggende metalen reepjes een goedkoop muziekinstrument te vervaardi gen. Een muziekleraar uit het dorp was hem behulpzaam en ten slotte slaagde hij er in een mondharmonica te vervaardi gen. Natuurlijk nog niet zo goed gemaakt als de tegenwoordige, en voor een klein prijsje wer den ze °P kermissen verkocht. Spoedig werd het instrument populair. Er werd in Trossingen een grote fabriek gebouwd, waar mondorgels werden ver vaardigd. Jaarlijks werden er. tot voor de oorlog, millioenen gefabriceerd. Ook in andere landen worden ze bi) duizen den gemaakt lood- en waterpaslijnen neer te zetten in de vorm van een kruis. Die lijnen heeten in een cirkel middellijnen en de helft van zo'n middellijn is de straal. Om nu een mooie cirkel te krij gen, neem je een stukje papier en legt dit langs de straal en tekent de lengte (dus van het middelpunt) daarop af. Draai nu steeds het papiertje, van het middelpunt uitgaande, in de rondte en zet telkens een streepje neer. Dus van a. naar b. en c. gaande en vervolgens naar d. Als dit gebeurd is, trek je over die dunne streepjes een mooie dikke lijn en zo ontstaat dan, uit de hand, een cirkel, die overal even breed en hoog is. Om nu het gemakkelijkst een wapenschild te tekenen, maak je eerst een vierkant en daaronder een halve cirkel, maar dan wordt het schild wat uitgerekt. Beter is, in plaat# van een cirkel een rechthoek te maken A, B, C D en daar de halve cirkel onder. Wie nu kans ziet in het wapenschild Iets te tekenen (een stadswapen bij voorbeeld) en je denkt, dat het aardig is gelukt, moet je die te kening eens opsturen; het mooiste wapen wordt dan in „Onze Jeugdkrant" afgedrukt. Denk om het volgende; Pot loodtekeningen en gekleurde (ai of niet in zwarte inkt) kunnen niet worden gedrukt. De teke ning moet dus alleen met zwar te Oost-Indische inkt gemaakt zijn. Je mag natuurlijk (zelfs aan te bevelen) kleuren aange ven volgens de kleur, die in no. 15 voorkomt. Wie er prijs op stelt de tekening terug te ont vangen, moet dit duidelijk met naam en adres vermelden. Op de enveloppe schrijf je: Aan Hanny en Harry van „Onze Jeugdkrant". Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem, zitting houdende te Almelo, heeft de doodstraf geëischt tegen den voor- maligen opperwachtmeester van de gemeente-politie te Hengelo (O.), J. Bronsema, wien o. m. ten laste was gelegd, dat hij den dood van een groot aantal Joden veroorzaakt had. Ver dachte droeg den bijnaam van „den Jodenvanger". Het bureau van den particulieren' se cretaris van Prins Bemhard, mr. J. Thomassen, ia met ingang van 3 Maart verplaatst van huize „Den Zwaluwen berg" te Hilversum naar Paleis Soest- dijk. Was Dinsdag 25 Februari een gedenk waardige dag voor den dienst Amster damBatavia der K.L.M., daar zooals ge meld op dezen dag de 250ste vlucht sinds de bevrijding werd uitgevoerd, Donder dag 27 Februari voerde de 51-jarige K.L. M.-vlieger Leendert Sillevis voor den 50sten keer het gezag over een K.L.M.- toestel op de ongeveer 14.500 K.M. langte route AmsterdamBatavia. Hij deelt deze eer met de gezagvoerders Iwan Smirnoff, G. M. H. Frijns en W. C. van Veenendaal. Sillevis voerde de eerste vlucht als gezagvoerder op dezen dienst uit 8 October 1931. Vrijdagmiddag is het Indië-vliegtuig met o.m. Soekawati en prof. Verzijl aan boord te Batavia aangekomen. Ter gelegenheid van het jubileum van de U-Brigade zal er Zaterdag omstreeks 4 uur Nederlandschen tijd via den zen der Batavia een feestelijk programma worden uitgezonden. Belangstellenden kunnen deze uitzending beluisteren over de golflengten 15 en 16 Meter. Zooals bekend bestaat de U-Brigade uit Zeeu wen, Brabanders, Limburgers en jagers. Zij staan onder commando van Kolonel Sluijter. De 9-jarige Peter Coolen, het jong ste zoontje van den Brabantschen schrijver Antcon Coolen, en zijn even eens negenjarige vriendje Hein Dirck- sen, zijn bij het schaatsen te Eindhoven te water geraakt en verdronken. door HANS VERHOEVEN - Bsbuit voerden de mannen van het Hohenzollem buitmaakte. Als hv, "cnt de kostbaarheden naar Balti- - *6- Het Amerikaansche ministerie Oorlog heeft alles nu in bewaring 1) EERSTE HOOFDSTUK Hinderlijk, opdringerig hinderlijk, ra telde de telefoon. Inspecteur Quadebui deed een lusteloozen greep naar het ap paraat. „Jabalkte hij. „Op de tweede lijn dokter Van Dijk voor u", zei de telefonist. Quadebu» drukte den knop in en tast te tegelijkertijd. met een gewoonte-ge baar naar zijn 'vulpen. ,Hier inspecteur van dienst!" „Met dokter Van Dijk. Ik spreek van Berkenrode uit, aan den A.weg. Ik ben hier zoo juist aangekomen om naar een patiënt te kijken, den heer Barkhof, Hij was al gestorven, naar mijn meening onder verdachte omstandigheden, ver giftiging vermoedelijk. Kunt u iemand sturen? Ik blijf zoo lang hier en zal er voor zorgen, dat alles in den toestand blijft waarin ik het vond". De stem had onbewogen geklonken en de mededeeling was kort en zakelijk. Quadebui knikte goedkeurend. Hij wist uit ervaring, dat negentig van de hon derd menschen geen kans zien het een voudigste telefonische bericht door te geven, zonder dat zij essentieele pun ten vergeten of er franje aan toe voe gen. Terwijl hij korte antwoorden gaf en enkele vragen stqlde, noteerde hij: R. H. Barkhof, Huize Berkenrode, A.weg 418. En daar onder: telefoon dr. J. van Dijk Apollolaan 18, en na een snel len blik op de klok 21.30 uur. „Wat denkt u? Een ongeluk? Zelf moord?" „Ik durf nog geen meening te geven". Het werd zonder aarzelen gezegd. „Dank u, dokter. Ik zal er direct werk van maken". Hij knoopte zijn tuniek' dicht. De warmte in het vertrek was zoo drukkend dat hij eerst zijn hals van den knellen den kraagband had bevrijd en vervol gens een voor een de glimmende knoo- pen van zijn jas buiten dienst had ge steld. De middag en avond waren traag omgekropen, er was tot nu toe niets bijzonders binnengekomen, zoodat hij langzamerhand in een toestand van apathie was vervallen en tientallen ma len wenkbrauwfronsend had opgekeken naar de klok, waarvan de wijzers ter gend langzaam bewogen en maar niet naar tien uur wilden opschieten. Doch de telefonische boodschap had de uit werking van een verfrisschend bad, zijn lusteloosheid viel van hem af en hij was met één slag weer de koelberekenende politie-man, van wien resoluut optre den werd verlangd. Vandaar de zorg voor zijn toilet: probeer maar eens een autoriteit te zijn, als je uniformjas niet correct zit! Eerst de c.v.p., dacht hij. Hij draaide het nummer van zijn hoogsten chef. Van Dollem Brenia kwam zelf aan de lijn. Er werden weinig woorden ver spild, de commissaris vroeg nooit meer dan de feiten. „Zal ik er Lankman op af sturen, meneer?" „Uitstekend. Ik kom ook even kijken". Dat was al en het was voor beide mannen voldoende. Quadebui had geluk, ook Lankman was thuis. Nogmaals een korte uiteen zetting van den eenen, een paar vragen van den anderen kant en de inspecteur van de recherche kwam eveneens ir> actie. „Bk neem Ruigeflesch mee", zei hij. „Ik pik 'm onderweg wel op. Denk jij aan Molenaar en een deskundige?" „Ja, schiet jij nou maar op Moest Lankman hem vertellen, dat m een yergiftigings-zaak altijd een des kundige in het onderzoek moet worden betrokken. En Molenaar, wat zou hij vloeken, als hij zijn pandoer-avondje moest onderbreken! Quadebui grinnikte even's zomers en 's winters en welken dag van de week het ook was, de chet van het fotografisch en dactyloscopisch atelier pandoerde. Snel werkte hij voort, telefoneerde, gaf orders, maakte aanteekeningen, re gelde. Toen hij weer op den tijd lette, was het 21.50 uur geworden. Hij gaf zichzelf een goedkeurend klopje op den schouder. Vlot gewerkt, vond hij. Deze zaak liep al weer. De stad ligt als een reusachtige poliep temidden van bosschen en heiden. Haar vang-armen grijpen zonder ophouden en onvermoeid steeds verder het land in, schrokkerig, onverzadigbaar. Zóó groeit zii uit, vreet aan de natuur en vormt telkens nieuwe jaarringen van hypermoderne bouwsels aan de periferie De buitenrand is grillig en vertoont nog weinig teekening; soms loopen de straten rechtstreeks uit in de wildernis, op andere plaatsen wordt de bebouwing geleidelijk spaarzamer, de afstand van woning tot woning wordt al grooter, totdat de laatste landhuisjes eenzame wachters schijnen, die ononderbroken over de ruime heide uitzien. Op een van die eenzame gedeelten, aan den grooten weg naar A., staat het huis van den heer R. W. Barkhof, groothandelaar In pharmaceutische arti kelen en fabrikantje van verbandmid delen. Hij is daar ver genoeg vanhet stedelijk rumoer verwijderd, om zich na afloop van zijn dagelijksche bezigheden buitenman te kunnen gevoelen. Daaren tegen is de afstand naar zijn kantoor niet te groot voor het aftandsche Ford- je, dat er hem in een kwartier pro- testeerend en schokkend heen voert. Het landhuis onder architectuur gebouwd, zooals dat heet doet in derdaad zijn ontwerper alle eer aan. Het is een voorbeeld van gelukkige sa mensmelting van kunst en natuur: be scheiden en toch fraai van lijnen vormt het één geheel met de donkere dennen links en de zilverige berken rechts naast en achter zich. De woning is niet groot; gelijkvloers bevat het links van het halletje en de naar de keuken leidende gang een betrekkelijk ruime woonkamer metvroo- lijk-breede ramen en een studeerver trek, waarvan de openslaande deuren toegang geven tot den tuin terzijde. De rechter helft van de benedenverdieping wordt ingenomen door een eetkamer en een zitkamer voor de huishoudster van den heer Barkhof. In zijn voortgezette rede in de Eerste Kamer heeft minister JONKMAN ver klaard, dat z.i. alleen door samenwer king op basis van het accoord daaraan tegemoet gekomen en een dreigende in eenstorting voorkomen zal kunnen wor den. Binnen het koninkrijk hebben de her vormingen zich te voltrekken, maar hoe, dat is nog opengelaten. Voor het vertrek der leden van de C.-G. is de voorwaarde gesteld, dat hun echtgenooten mede zouden kunnen gaan. Die voorwaarde heeft de regeering aan vaard. Wanneer men van de zijde van het Comité Rijkseenheid vraagt, wie voor den politieken chaos verantwoordelijk is, als Linggadjati niet verwezenlijkt wordt, dan is die vraag zeer gecompli ceerd te beantwoorden. Het eerste deel van het antwoord zal dit moeten zijn, dat die verantwoorde lijkheid dragen de Nederlandsche en de Ned.-Indische regeering, die verantwoor delijk waren voor het bewind en voor den achterstand, die bij de Japansche occu patie bestond. Ten slotte betoogt spr. nog, dat het gaat om het oplossen van een vertrou wenscrisis, welke ook in Suriname en de Ned. Antillen bestaat en die in de geheele wereld valt te aanschouwen. De rol der kleine mogendheden is, naar het woord van prof. Huizinga, niet uitgespeeld, maar begint pas. Ruim half drie schorst de vooratter de versluiering tot Dinsdagmiddag 1 uur. Op het oogenblik heeft te Luzem een internationale contactvergadering plaats, van leden van verschillende katholiek georiënteerde partijen. Op deze vergade ring zijn OA. vertegenwoordigd de M.R.P. (Frankrijk), de C.VF. (België) en de K.V.P. (Nederland), de Conservatieve Volkspartij (Zwitserland), de Democrazia Christiana (Italië), en de K.VP. (Luxem burg).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3