TREINEN RIJDEN VRIJ NORMAAL Indonesië moet onafhankelijke en volledige natie worden Officiersclub te Jerusalem opgeblazen Zestien personen om het leven gekomen KRAANTJE LEK EEN CENTRUM VAN WINTERSPORT Weinig contact gehad met de republiek Auto's en trams ondervinden veel hinder van den sneeuwval Barre tocht door sneeuwwoestenij Des nachts weer strenge vorst Aanwezigheid Ned. leger obstakel voor vertrouwen Breughel en de geur van pannekoeken »Martin Behrman" te Tandjong-Priok Wij hadden elkaar in dit stadium trouwens niets te zeggen IJsbrekers voeren titanenstrijd Irgoen verantwoordelijk Tot hoofd en hart Toestand der wegen in het Westen Overdag in de zon dooi Schip wordt vandaag en morgen onderzocht MAANDAG 3 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23787 Urk in sneeuw en ijs Het weer. Vice-admiraal Pinke naar Nederland Zestig dames en heeren op de ski's -Z.H. de Paus 71 jaar- ËËÈÈm. PROF. ROMME TERUG UIT IND1Ë I Wees voorzichtig in het kiezen van I I uw vrienden en kennissen. Niet alle kleuren passen bij elkaar j GROOTE MOEILIJKHEDEN VOOR VERKEER VERKLARING VAN SJAHRIR BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severrn. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-ger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjn hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. V Ondanks ingesneeuwde wissels en enkele ingesneeuwde treinen loopt het spoor wegverkeer vrij normaaJl. Zeer veel sneeuwploegen zijn bezig onophoudelijk de Wissels, die door stuif- en jachtsneeuw onbruikbaar worden, uit te graven. Dit Werk wordt dag en nacht voortgezet. Het beveiligingssysteem van de spoorwegen z°rgt ervoor, dat een signaal niet op veilig gaat, zoolang de wissels niet precies aansluiten. Nu de sneeuw gelijk met of boven de rails staat, is vertraging haast liet te voorkomen, hoewel men het forensenverkeer met man en macht op tijd gaande houdt. Het kolenvervoer gaat intusschen normaal door. De A.N.W.B. deelt o.m. mede: De hevige sneeuwval van de laatste dagen berokkent het verkeer door het Seheele land zeer ernstige moeilijkheden en heeft zelfs op verschillende punten de verbindingen geheel lamgelegd. Ook in liet centrum van het land on dervindt het verkeer over de hoofdver bindingswegen op aanzienlijke wijze hin der van de abnormale weersomstandig heden. De routes Den HaagUtrecht, Den HaagAmsterdam en Den Haag Rotterdam zijn berijdbaar, zij het dan dat ook hier ernstige vertraging wordt ondervonden. Den HaagHaarlem is Vrijwel gestremd. In bet Noordelijk deel van Noord- Holland is het autoverkeer vrijwel onmogelijk. Ook in het Oosten en Noorden van het land is de toestand zeer slecht. Het verkeer over den Afsluitdijk is gestremd. De ingetreden lichte dooi doet zijn Invloed gelden op he^ tramverkeer van de ,,Noord-Zuidhollandsche". Zaterdag Was het verkeer over bijna alle trajecten van de Noord-Zuidhollandsche Tram- Wegmij. aanzienlijk vertraagd door den ïwaren sneeuwval. Verschillende lijnen Waren uitgevallen en het busvervoer Was geheel stopgezet. Den geheelen Zondag is men opnieuw In de weer geweest met het ruimen van de lijnen in Waterland. Het werk werd ttiet succes bekroond: de bewoners van Waterland konden zich Maandag weer haar Amsterdam en terug begeven. Het vervoer op de trajecten Amster damZandvoort, LeidenDen Haag, LeidenKatwijk, LeidenNoordwijk en LeidienHaarlem wordt zoo goed en Zoo kwaad het gaat onderhouden. Alle buslijnen in Zuid-Holland zijn stop- Rezet, met uitzondering van de lijn HaarlemNoordwijk, die onregelmatig gereden wordt. De locaaldienst Amster- Sloterdijk is geheel stopgezet. Naar de K.L.M. mededeelt, gaat het leven op Schiphol normaal door. Van de sneeuw heeft men geen hinder, daar de startbanen met man en| macht van hun sneeuwlast zijn ontdaan. tTrk is per auto niet meer te ver laten noch te bereiken. Vrijdagavond kiln de twee Urker vrachtrijders er nog geslaagd den tocht te maken over den dik besneeuwden dijk, maar Zater dag was er geen kans meer op. Een der wagens deed tiéntallen vergeefsche Aanvallen op de bergen sneeuw tot tenslotte de wagen tot aan den boven kant van de cabine onder de sneeuw Werd bedolven. Toen werd de strijd op- S^Seven en werden de postzakken weer teruggebracht naar het postkantoor. Een Vrijdagmiddag uit Kampen ver trokken wandelaar was Zaterdag om half twee nog niet op Urk aangekomen. Overwogen werd een reddingsbrigade uit te zentden ter opsporing, maar dit was onbegonnen werk, daar men niet zeker wist of deze wandelaar langs den dijk of door den polder was ge gaan. Het geheele poiitie-apparaat in den Noord-Oost-polder was gealarmeerd en ging op onderzoek uit. Juist toen door Urk de noodige maatregelen wer den getroffen, kwam de verloren ge" waande wandelaar het dorp binnen- strompelen. Hij was om half vijf Vrij dagmiddag uit Kampen vertrokken en kwam na 18 uur op Urk aan. Nadat de Lek aanvankelijk reeds van Rotterdam tot Opheusden was opengebroken en voor een groot ge deelte later weer toegevroren onder vonden de vier ijsbrekers, die zich thans opnieuw een weg door dc ijs massa's trachten te banen, veel moeilijkheden bij hun werk. Verscheidene malen zette het ijs zich achter de sleepbooten in den beneden loop der rivier weer vast, zoodat de ijs- brekers terug moesten keeren Niette min werd Zaterdagmiddag de spoor brug bij Culemborg bereikt, waar een ijsdam van niet geringen omvang uit den weg moest worden geruimd. Zater dagavond bereikte men Ravenswaay. Van dit plaatsje tot Opheusden was de Rijn nog niet weer toegevroren, zoodat de booten hun zware tocht van Op heusden naar Wageningen hebben voort gezet. Naar ons nader •omtrent den toestand der verkeerswegen in het Westen wordt bericht, is deze gezien de omstandighe den bevredigend. De meeste groote ver keerswegen zijn, zij het met enkele moei lijkheden, berijdbaar. De nieuwe Rijks weg naar Den Haag is te gebruiken, maar de oude Rijksweg over Hillegom en Lisse vrijwel onberijdbaar, dit ondanks het feit, dat de Rijkswaterstaat met een grooten sneeuwschuiver een pad over den weg heeft vrijgemaakt. De moeilijk heid is, dat de auto's dit vrij gemaakte pad niet kunnen verlaten. Wanneer zij voor een tegenligger moeten uitwijken loopen zij de kans in de sneeuw vast te blijven zitten. Alle binnenwegen in de Haarlemmermeer zijn geheel onbruik baar. Het verkeer Amsterdam-Amers- foort en Amsterdam-Utrecht kan voort gang vinden. Hetzelfde geldt voor het verkeer Amsterdam-Den Helder. Dit laatste traject echter biedt op bepaalde punten moeilijkheden. De kleine wegen in Noord-Holland zijn alle onberijdbaar, ondanks den lichten dooi. Dank zij de activiteit van twee bulldozers, die vrijwel dag en nacht over den Afsluitdijk heen en weer rijden, is deze voor het verkeer opengebleven. De Oostenwind, die gedurende den lichten dooi gewaaid heeft, joeg de sneeuw van den Wieringermeer op den Afsluitdijk en vormde telkens groote verkeersobsta kels. Nu de wind veranderd is, kan de afsluitdijk gemakkelijk schoongehouden worden en de auto's gaan regelmatig Friesland in. Ook in Friesland zijn de hoofdverkeerswegen berijdbaar. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De depressie, die gedurende enkele dagen in ons land zware sneeuwbuien veroorzaakte, trok naar West-Rusland. Over Europa bewoog zich een rug van hoogen luchtdruk, in beteekenis toe nemend naar onze omgeving, waardoor de wind afnam en in den afgeloopen nacht zéér lage temperaturen werden gemeten. In Den Helder daalde daarbij de temperatuur tot -13.3, hetgeen aldaar nog nooit eerder in de maand Maart is voorgekomen. De laagste tot dusverre waargenomen waarde was -9.9, 6 Maart 1942. Ook in de omgeving van Den Haag en Amsterdam daalde de temperatuur tot onder -10, terwijl Eelde zelfs -14 gra den registreerde. Bijna overal vormde zich een dikke stralingsmist. Ons land bevindt zich nu juist °P den genoemden rug van hoogen luchtdruk, die thans vrijwel stationnair is gewor den. Er zal dan ook weinig verandering in het heerschende weertype komen. Des nachts zal bijna overal weer strenge vorst voorkomen met vorming van uitgebreide mistvelden en in den namiddag zal de temperatuur oploopen De strijd tegen het ijs. Een aantal binnenvaartschepen baant zich moeizaam een weg door de met ijs overdekte Delfshavensche Schie te Rotterdam. Naar U.P. uit Batavia bericht, deelde Sjahrir Zaterdag in het Indonesische parlement mede, dat eon voortgezette aanwezigheid van een gewapende Neder - landsche macht in Indonesië „waar schijnlijk rampzaliger zou zijn" dan de Fransche pogingen om de provincie Vietman i" Indo-China met geweld te regeeren. Sjahrir herhaalde de weigering van zijn regeering, de interpretatie-Jonkman van de overeenkomst van Linggadjati te aanvaarden. „Linggadjati moet niet beschouwd Verwachting tot Dinsdagavond: In den nacht en vroegen ochtend matige tot strenge vorst met opnieuw vorming van uitgebreide mistvelden, die op de meeste plaatsen morgen overdag weer oplossen, waarbij de temperatuur oploopt tot om het vries punt met dooi in de zon. Weinig wind. Zon 7.22—18.23, Maan 14—5.59. tot °m het vriespunt met dooi op-plaat sen. waar de zon schijnt. Wij vernemen voorts nog uit De Bilt, dat er voorloopig geen oorzaak valt aan te wijzen, waardoor deze vorstperiode anders dan door het voortschrijden van het seizoen zal verdwijnen. Dit betee- kent, dat ook nu de verwachting moet worden herhaald, dat van een bepaald tijdstip, waarop de dooi inzet, geen spra ke zal zijn, doch dat slechts zeer gelei delijk na de vorst de lente zal komen. Men hoopt, dat het „tijdstip", waarop een en ander althans overdag duidelijk zal blijken, ongeveer halverwege deze maand zal liggen. Na talrijke moeilijkheden overwonnen te hebben, zijn ijsbrekers op de Waal tot Nij megen doorgedrongen. De schepen werken zich onder groote belangstelling der Nijmeegsche bevolking door het ijs. Zaterdagmiddag werd in Jeruzalem de Britsche officiersclub in Goldsmith House door een ontploffing verwoest, waarbii 16 personen het leven verloren. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat een vrachtwagen geladen met explosieve stoffen door de afzet ting was heengebroken. Tegelijkertijd wierp een groep Joden verscheidene kof fers door de ramen van de club, onmid dellijk hierop volgde de ontploffing. Toen de aanval begon werd vanuit de omliggende huizen op de politie en de militairen geschoten, waarbij twee poii- tie-agenten en een burger gedood wer den. Na de ontploffing loeiden de sirenes boven Jeruzalem en werd het gehèele verkeer stopgezet. De Goldsmith Officiersclub was een ge bouw van drie etages, dat gelegen was te genover het gebouw van het Joodscne Agentschap, waarvan de ramen door de ontploffing verbrijzeld werden. In een radio-uitzending van de Irgoen Zwai Leumi neemt deze de verantwoorde lijkheid voor den aanslag op zich. De omroeper gaf hiervoor als redenen op: „Vergelding tegen de Britsche bezettings troepen voor de aanvallen, welke zij op onze broeders in Haifa deden, waarbij som mige van onze menschen gedood werden.'" „Een bewijs voor de Britsche troepen, dat zii niet kunnen ontsnappen aarl onze Soldaten bij hun strijd voor vrijheid, wat voor uitgebreide voorzorgsmaatregelen zij ook mogen nemen." Door middel van pamfletten deed de Irgoen een oproep voor een proteststaking van alle Joden tegen de „moordenaars van crnze broeders in Haifa". Korten tijd daar na werd de voornaamste electriciteitskahel verwoest, waardoor het geheele kustgebied ten Noorden van Tel Aviv van electriciteit verstoken werd. Bij een aanval met machinegeweren en mortieren op het legerkamp no. 22 bij Nathanië werd een Britsche soldaat ge dood en drie anderen gewond. Ook het legerkamp no. 21 is door ma chinegeweren en mortieren aangevallen. Verder werd officieel medegedeeld, dat een Britsche soldaat gewond werd. toen, een vrachtauto oP een mijn reed bij Tul- karm. Twee ijsbrekers hebben den ijsdam, welke zich voor de pijlers van de Baüey-brug over ~en Usel bij Zwolle had gevormd, gebroken. De losgewerkte schotsen hadden een dikte an 40 tot 50 cm. De ijsbrekers zetten het werk op den Usel voort. Men hoopt hier mede de Baileybrug tegen beschadiging door het straks stroomafwaarts komende drijfijs te vrijwaren. Onder geleide van den Neder- kndschen torpedoboot jager „Korte- haer'' js Zaterdag 't Amerikaansche Libertyschip „Martin Behrman" jn Tandjong-Priok aangekomen, nadat de boot afgezien had van zijn pogin- Kfin, met zijn kostbare lading aan Jobber, suiker en kinine door de r*cderlandsche blokkade te breken. P6 regeering van Ned.-Indië maakte °ckend, dat onmiddellijk een gerech telijk onderzoek zou worden ingesteld *aar de posjtie van de „Behrman". b wees er op, dat de Amerikaan- "c regeering volledig op de hoogte Kebracht was en dat deze bepaald ad, dat het schip gevolg moest ®even aan de instructies van de Ne- nerlandsch-Indische regeering. De cderlandsche autoriteiten hebben edegedeeld, dat het schip Maandag h Dinsdag gereed moet zijn voor de h^Pectie. w?® Rapitein van het schip, Rudy Gray, baarde na aankomst te Batavia: „Ik ben geen blokkade-breker maar slechts een zeeman, die in dezen onverklaarden oorlog tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs betrokken ben geworden." Zoowel kapitein Gray als de comman dant van de „Kortenaer" spraken de uit republikeinsche bronnen stammende be richten tegen, dat Gray obstructie tegen de Nederlandsche Marine had gevoerd en geweigerd had te varen. Het republi keinsche bericht dat dertig gewapende wachten aan boord van de „Behrman" waren gezet, werd eveneens tegengespro ken. Men zeide, dat slechts acht man schappen plus een officier aan boord zijn gegaan. De vice-adminaal A. J. Pinke, zijn adjudant kapitein ter zee C. W. Slot, en de kapitein-luit. ter zee B. J. G. Schokking zijn Zondag per Skymaster voor een kort bezoek naar Nederland vertrokken. (Van onzen specialen verslaggever) „Kraantje Lek" te Overveen, de vijf eeuwen oude herberg aan den voet van den Blinkert, deed Zondag zijn naam eer aan. Het dooiwater lekte uit alle goten en zelfs de kabouters in den hollen boom zaten met hun baard in den drup. Maar de hooge duinwand er achter droeg nog zijn witte pels, flonkerend bestikt door de zon. En de Blinkert, temidden van het hooge, beboschte duin, de heuvelingen blank tusschen donkere dennen, kreeg dezen middag de allure van Holmenkol- len, het wereldvermaarde Noorsche win- tersportcentrum bij Oslo. Alleen de ski schansen ontbraken, maar verder was de illusie volkomen, niet Let minst door den enormen toeloop van nieuwsgierigen uit wijde omgeving. Want ski-wedstrijden zijn in Nederland nog altijd een zeld zaamheid, vooral als zij nu eens niet °P dennennaalden of cocosmatten, maar in heusche sneeuw worden gehouden. Zoo waren de sportieve ban en achterban uit alle dreven van Haarlem en zelfs velen uit Amsterdam naar „Kraantje Lek" ge togen, niet om naar eeuwenoude traditie van den Blinkert te rollen of in den hollen boom te klimmen, maar om .de ski'ers in actie te zien. Er heerschten dan ook een drukte en gewoel als in de dagen, dat Witte van Haamstee de Vlamingen verjoeg. Alleen waren er toen minder auto's dan nu en dus geen opstoppingen zonder eind op de Duinlustweg'. Urenlang stroomden de men schen toe, velen met sleden gewapend. Zij beklommen en bevolkten de toppen van den Blinkert, zoodat die bergen en dalen van allemaal kijkende menschengezichten een voorafbeelding leken van de eeuwige heuvelen in het hiernamaals. Tusschen al die kijkers was een stukje BlinKfert uitge spaard en daarop vertoonden de ski'ers hun kunsten. Zoo van boven af gezien: met de herberg aan den duinvoet, tusschen wintersche boomen een dikke muts van sneeuw, blauwe rook uit den schoorsteen en geur van pannekoeken, die over de hoogste toppen trok. leek het exotisch en toch weer vertrouwd, herinnerend aan een visie van Breughel. Wel zestig dames en heeren bonden dezen middaj de ski's onder. Zij vorm den een bonte groep van kleurige jum pervrouwen, mannen en knapen In groene en grijze windjacks, sommigen met petjes van stemmig blauw of sig- naalrood. Zij droegen als voor een uit verkoop geweldige nummers op borst en rug en plantten kordaat hun ski_stokken tot aan de ronde wieletjes, die vrij naar het Duitsch vertaald, sneeuwschoteltjes konden heeten. Zij hielden Langlauf- en slalom-wedstrijden, daarbij naar vermogen gehinderd door het publiek, dat maar matig op een afstand werd gehouden en de langs schietende matadoren haast op de glijders trapte. De ski'ers bewogen zich als beren op hun achterpooten. Al leen in de finale van den Langlauf kre gen zij werkelijk vaart en suisden indruk wekkend van den Blinkert omlaag, met eefi keurige bocht langs „Kraantje Lek," zonder welke zij dwars door de vensters midden op de tafeltjes vol borden pan- nekoek terecht waren gekomen. Want er bleken heel wat Blinkert-gangers te zijn, die meer belangstelling toonden voor dit oud-vaderlandsch gerecht dan voor de evoluties buiten. Bij de slalom-wedstrijden zigzagden zij zwierig en volmaakt, stoer wrikkend met heel het lijf, tusschen de kris-kras opge stelde roode vlaggetjes. Soms dook er een in den sneeuw, een oogenblik verhuld door een wolk van witte poeder. En al ontbra ken de gedurfde sprongen, armzwaaiende figurtjes hoog van de skischans, toch was „Kraantje Lek" een middag lang Holmen- koilen en had na afloop de halte Overveen iets van een Alpenstation in vol seizoen. Al die mutsen en petten en ski's boven de hoofden en jong en oud met sleden. Onge lukkigerwijs zaten de treinen uit Zand voort al stikvol menschen, die naar ijsber gen waren gaan zien en werd het een ge drang van jè welste, waar ook Haarlem ruimschoots zijn deel van kreeg. Ski's op den Blinkert, bobsleeën in Zuid-Limburg, suizende van den Cau- berg; wintervermaken, die nieuw zijn voor Nederland. Men zal ze vergeefs zoeken in de zorgvuldige opsomming van Jan ter Gouw, den trouwen historicus. Maar overigens heeft deze winter be wezen, dat sinds de dagen van Ter Gouw, dus meer dan een menschenleef- tijd, nog niet zooveel veranderd is. Nog zeilden de ijsschuitjes, nog reden de arren met pluimen en bellen uit en schoten de prikjes over de vlakte. Onge acht het onvergankelijke beeld van de oud_vaderlandsche ijsbaan. Niets zou ons liever zijn, dan dat de dooi nu doorzette, na al het ongerief van vorst en sneeuw en leege kolenkitten, maar toch mag herinnerd worden hoe mooi het was: de wintergeziehten der oude Meesters her leefd, het witte land vol Breughelsche sfeer en heel Amsterdam één Breitner. Nog lijken de grachten der stad gedempt met sneeuw, ideaal speelterrein voor kin deren en honden. Nog zagen wij Zondag menige sneeuwpop, pafferig dik, maar pien ter kijkend uit zijn kooloogen. En ergens hadden jongens een heusche igloe gebouwd op het ijs, een sneeuwhut, waar zij als Eskimo's in en uit kropen. Laag na laag is de sneeuw gevallen, telkens vertrapt en vermalen tot modderige brei. Maar dan was het of de hemel op die smoezelige tafel weer een schoon laken dekte. Hopen- lijk is nu de linnenkast hierboven leeg. Want er zong al een merel in een stads tuin en in den roep der meeuwen over de gracht klinkt reeds iets van de lente. Geen Zwitserland, geen Noorwegen, maar een moment uit de ski-wedstrijden op den Blinkert te Overveen. In een officieel communiqué heeft de Hooge Commissaris bekendgemaakt, dat van Zondagmorgen 8 uur af de staat van beleg zal gelden voor de Mea Sjearim- wijk, een dichtbevolkte Joodsche arbei derswijk te Jeruzalem. Om 8 uur Zondagmorgen zijn Britsche infanterietroepen de bewuste wijk bin nengetrokken om den strengsten maatre gel uit te voeren, die tot neg toe in Pa lestina getroffen is. De Mea Sjearim-wijk, waar tusschen 7.000 en 10.000 Joden wo nen, beslaat ongeveer een zesde deel van de Heilige Stad. Later op den dag werd de staat van belegd afgekondigd voor Tel Aviv, Peta Tigvah, Ramat Gan en in het dorp Bnai Brak. Britsche troepen hielden van huis tot huis een razzia in Rehavia, een Joodsch district van Jeruzalem, dat grenst aan de Zaterdag opgeblazen of ficiersclub. In het officieele communiqué, waarin de staat van beleg in deze plaatsen werd afgekondigd, wordt verklaard, dat deze strenge maatregelen noodzakelijk zijn door de weigering der Joodsche gemeenschap om met de Britsche autoriteiten in haar actie tegen de gewelddaden samen te wer ken. Sinds de waarschuwing aan de Joodsche autoriteiten een maand geleden zijn er 48 aanslagen gepleegd, waarbij twintig per sonen werden gedood en 31 gewond. ,,Er is aanleiding den aanslag van gisteren in ver band te brengen met het gebied van Tel Aviv", aldus het communiqué. 6000 man Britsche troepen hebben bovengenoemde plaatsen thans geheel geïsoleerd. Er zal geen telefoon-, telegraaf- of treinverkeer voor openbaar gebruik zijn, maar de kranten mogen verschijnen. Sir Alan Cunningham, Hooge Commis saris voor Palestina, verklaart in zijn be kendmaking, dat hij deze maatregelen noodzakelijk acht voor het handhaven van de openbare orde. In het desbetreffende ge bied komen de gewone bevoegdheden van het burgerlijk bestuur te vervallen. Regee rt ngsdi ens ten zuilen worden gesloten. De militaire bevelhebber kan bevel geven tot het sluiten van de banken en het staken van telefoon- en postverkeer. Volgens betrouwbare bronnen zou uit voering van de operatie ..Hippo" (een plan-de-campagne van maarschalk Mont. gomery voor bestrijding van het terroris me in Palestina) op til zijn. Deze opera tie zou afkondiging van den staat van beleg medebrengen en massale razzia's ir verdachte gebieden. Z. H. Paus Pius XII heeft Zon dag 2 Maart zijn 71sten verjaardag ge. vierd. Den geheelen dag kuamen ge- lukwenschen binnen uit alle wereld- deelen. In St. Jan van Lateranen werd een plechtige hoogmis gecele breerd. Op 12 Maart den 8sten verjaar dag van de kroning van den Paus, zul len er plechtigheden van nog groo teren omvang plaats hebben. worden als een eeuwige wet voor de betrekkingen met *et Nederlandsche volk. doch slechts als eer stap in den Indonesischen strijd om een on afhankelijke en volledige natie te worden. Linggadjati moet ook be schouwd worden als een middel om een verwoesting van de Indonesische welvaart en van het Indonesische volk te voorkomen." De reactionnairen in Nederland, aldus Sjahrir, trachten „iets te handhaven, dat in feite niet langer gehandhaafd kan worden. De basis van de heftige reactie in Nederland komt slechts voort uit de vrees van zijn bezittingen beroofd te worden." De reactionnairen in Nederland, zoo vervolgde Sjahrir, willen niet begrijpen en aanvaarden, dat wat hier in dit land is gebeurd, niets anders is dan een na tuurlijke politieke ontwikkeling. Volgens die reactionnairen zouden de Indone siërs niet jelukkig kunnen zijn, zonder dat Nederlandsche soldaten het land controleeren en zonder dat Let Neder landsche volk beslist in alles wat van belang is voor de Indonesiërs. Dit Is, aldus meende Sjahrir, onlogisch, zooals bewezen is door het achttien maanden durende bestaan van de republiek. Hij zeide voorts, dat als de Nederlanders werkelijk him belangen willen dienen, zij Indonesië niet behooren te bedreigen met de bajonet of door het toonen van hun kracht, teTWijl zij te zelfder tijd beloven wet en orde te zullen herstellen. De onderhandelingen over 't ontwerp verdrag van Linggadjati hebben aange toond. dat de republiek overtuigd is. dat het probleem op vredelievende wijze is op te lossen, aldus Sjahrir. „Alles wat de republiek wenscht is, dat de Nederlan ders haar vertrouwen en beseffen, dat de Indonesiërs in staat zijn, hun eigen land te beheeren zonder Nederlandsche solda ten of leiders." „Indien dit begrip bestaat en de Ne derlanders gelooven dat de Indonesiërs hun eigen land kunnen besturen, zullen wrijvingen over formulêeringen en for maliteiten overbodig worden. Maar zoo lang wantrouwen bestaat en het Neder landsche leger blijft en met zijn activi teit de veiligheid van de republiek be dreigt. zoolang zullen pogingen om een oplossing te vinden geen succes kunnen hebben en zal een gevoel van wantrou wen gerechtvaardigd blijven" beweerde Sjahrir ten slotte. De Ned.-Indische Marine heeft bekend gemaakt, dat één Nederlandsche matroos gedood is en een andere gewond bij een gevecht tusschen Indonesiërs en de be manning van de Nederlandsche korvet „Ceram". op de kust van Zuid-Oost Su matra. De Nederlanders, aldus de Marine- voorlichtingsdienst, hebben de kustbatte- rijen tot zwijgen gebracht. Prof. mr. C. P. M. Romme ts van zijn In dische reis in ons land teruggekeerd. Prof. mr. C. P. M. Romme keerde Zaterdagmiddag per Skymaster van zijn Indische reis terug. Ter begroeting wa ren op het vliegveld Schiphol aanwezig: namens den minister-president diens secretaris, de heer H. Heimans, namens het partijbestuur van de K.V.P. dr. L. Albeiing, secretaris van de partij de heer Andriessen was verhinderd en verder de katholieke Tweede Kamer leden Mag. dr. S. Stokman O.F.M. en de heer Th. Koersen. Prof. Romme, die kennelijk onder den indruk was van de schoonheid van In- sulinde, verklaarde op een vraag van een der journalisten, dat hij weinig contact met de republiek had gehad. Een uit- noodiging van die zijde was er niet ge weest, had hem althans niet bereikt. „Ik had de heeren in dit stadium trouwens niets te zeggen", aldus prof Romme, „en zij mij ook niet" Wel ver klaarde de katholieke fractie-leider veel Indonesiërs gesproken te hebben. Van de uitbreiding van het K.NJ.P. had prof. Romme tot nu toe nog niets vernomen. Een der journalisten bracht hem daarvan op de hoogte, waarna prof. Romme vaststelde dat er aan de voor lichting inderdaad nog een en ander mankeerde. Hij had ondervonden dat „Indië heel ver van Nederland en Ne derland heel ver van Indië ligt". Prof. Romme antwoordde verder op andere vragen dal het onjuist was het Nationalisme en het „Republikanisme'' te vereenzelvigen. Wel kan men dit doen tmet het nationalisme en Linggadjati. Ook in die streken van Indië waar men niet zoo republikeinsch is, ziet men in Linggadjati een symbool van de Neder landsche bereidheid tot samenwerking op basis van gelijkheid, een samenwer king die men ook daar ais ideaal ziet. Overigens was prof. Romme's in druk van Linggadjati in Indonesië in tweeërlei opzicht bevestigd: zooals de overeenkomst ontworpen was zal zij een duurzaam samengaan tusschen de twee gebiedsdeelen kunnen waarborgen en ten tweede is zij een onvoorwaarde lijk element voor het algemeen wel zijn der Indonesische volken. Naar aanleiding van een laatste vraag constateerde prof. Romme tenslotte, dat hij niet altijd den indruk had. dat de meeningen van de civiele macht en de militaire macht in Indonesië parallel loopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1