Ex-burgemeester van Bloemendaai voor het Tribunaal Er zijn nog 1300 molens in ons land DE ST. LIDUINAKERK AAN DEN RIJKSSTRAATWEG ■f M ijf/z*.-- VAN DE ESKIMO'S AFGEKEKEN Geen herbouw woningen aan de Kleverlaan v: Een huldiging om verlegen onder te worden f 60.000 subsidie van het rijk Mgr. Van den Bronk reikt Missiekruisen uit In den strengsten winter een zomersch menu Hij wilde ons land een eervolle plaats doen innemen in de nieuwe orde Prachtige voorheelden van moderne muurschilderkunst TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF v Extra rantsoen tabak op 7 Maart „Beul van Amersfoort" in cassatie Doodvonnissen voltrokken AGENDA Als bij een bominslag MAANDAG 3 MAART 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Gedeputeerden keuren raadsbesluit goed Matthaus Passion Koor Katholiek Haarlem Cultureele avond K. A. B. Kring Noord R.K, Schaakclub „Het witte paard" Keurtum wedstrijden Drie jaar voor Van Steensei, gezegd v. d. Aa Nieuwe bonnen Jubileum GOED AFGELOOPEN Waar zijn onze troepenscheoen E.D.O. rijkelijk in de bloemen gezet Ongevallen HEEMSTEDE Terug van de Goudkust ZANDVOORT Druk bezoek aan Zandvoort DR. STANLEY K. HORNBECK Politieke onderhandelingen met Frankrijk? In Den Haag weet men nog van niets Missionarissen namen afscheid Mgr. Mutsaerts spreekt tot onze militairen Nieuwe kappers tarieven ,Hc reken op aller loyale mede werking en samenwerking-, want dit zijn de eenige voorwaarden om Ne derland een volwaardige en eer voile plaats te doen innemen in de nienwe orde", aldus sprak de ex- burgemecster van Bloemenjdaal, J. W. Zigeler, bij zijn installatie in 1941 tot een klein gehoor, dat op die manier aan de weet kwam, welk vieesch het in de kuip kreeg. Naast vele kleine politieke pekel zonden, o. a. organiseerde hij lezingen voor gemeente-ambtenaren en gaf het politiepersoneel opdracht voor de win terhulp te collecteeren, werd hem ten laste gelegd, dat hij deel genomen had aan een lunch ter gelegenheid van het afscheid van de Grüne Polizei, hoewel hij zich haastte te verklaren, dat hij dit niet als een bewijs van ingenomen heid met den vijand zag. De voorzitter van het Haarlems Tribunaal, die dezen man hedenmorgen te beoordeelen kreeg, vond, dat hij best had kunnen wei geren. Verdachte verklaarde ter zitting, dat hij reeds in 1942 als sympaihiseerend lid bedankt had, maar dit oleek toch niet uit zijn handelwijze want ook had hij een lijst samengesteld van studen ten die voor „Arbeitseinsatz" in aan merking kwamen. Tijdens zijn waar nemend burgemeesterschap van Zand- vcort werden door zoogenaamde overcompleetheid verschillende amb tenaren ontslagen en naar Duitschland Ged. Staten van Noordholland hebben op het bezwaarschrift van 38 vroegere bewoners der Kleverlaan tegen het vast gestelde uitbreidingsplan van de gemeente Haarlem afwijzend beschikt. Zij hebben namelijk geen termen gevonden aan het bestreden uitbreidingsplan „Omgeving Kleverlaan" de goedkeuring te onthou den en wel om de volgende redenen, dat namelijk is komen vast te staan, dat door het onbebouwd laten van de ter reinen, waarop eertijds de door de Duit- schers gesloopte woningen stonden, een belangrijke stedebouwkundige verbetering wordt verkregen. Ged. Staten zijn voorts van meening, dat het persoonlijk be- iang van reclamanten voor het algemeen belang moet wijken en nemen aan, als gevolg van de toezegging van het ge meentebes .uur dat tot spoedige uitvoe ring van het uitbreidingsplan zal worden overgegaan, dat hun financieeie belan gen voldoende in het oog worden gehou den. Wat het subsidiaire verzoek betreft, zoo merken Ged. Staten op, de verplich ting tot vergoeding van renteverlies gaat Duiten him bevoegdheid. Haar traditia getrouw hoopt de Chris telijke Oratoriumvereeniging onder lei ding van den heer George Robert ook dit jaar weer Bach's Matthaus Passion uit te voeren en wel 27 Maart, 3 April en Goeden Vrijdag, 4 April. Over het algemeen werken er dezelfde sciisten aan mee als verleden jaar, n.l. Jo Vincent, Annie Woud, Theodora Ver- steegh, Han Le Fèvre, Lex Karsemeyer. Willem Ravelli, Herm. Schey en Theo Baylé. De begeleiding is dit jaar toever trouwd aan de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging. De C. O. V. heeft haar voornemen, dit Jaar in de Gr. Kerk uit te voeren, wegens de vele daaraan verbonden moeilijkheden en wegens de te verwachten koude moeten opgeven. Alle uitvoeringen zijn daarom in de Gem. Concertzaal. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de gewone repetitie van het kooar he denavond niet doorgaat, teneinde alle leden in de gelegenheid te stellen de plechtige Metten voor deken Van de Wiel den diep betreurden moderator van het koor, t>ij te wonen. Dinsdagavond zet pater dr. Vogels zijn voordracht over het onderwerp „Christe lijk Humanisme" in het gebouw van de K.A.J. Lingestraat voort. Voorts verleent medewerking de heer Jan Icas van Dijk met zijn vrienden, als mede het ca. 50 man sterke zangkoor St. Caecilia onder leiding van Jan Nib- berlng. De avond begint precies acht uur en is ca tien uur afgeloopen. Zoover de plaatsruimte het toelaat, hebben ook niet-leden toegang. De uitslagen der onderlinge compe titie-wedstrijden, gespeeld 26 Pebr. ji. luiden: le afdeeling: P. Fictoor- -B. Spoor 01, J. P. de Lange—P. Stam 6—1, L. C. StevensM. Vermeer lA. B Spoor— F. Fictoor 2e afdeeling: B. H. GoedemansP. Castemiller K. F Andringa—B. Komen G. v. d. StoopC. A. Wiltens 01, J. LippusTh. de Looze 1—0, Th. SchoorlJ. Hompus 01, W. VosseH. v. d. Velde 01. Ajs. Woensdag is de jaarvergadering. Wegens belangrijke besprekingen wor den alle leden dringend verzocht aan wezig te zijn. Naar wij vernemen zullen de vereeni- gingswedstrijden "an het K.N.G.V. om het kampioenschap keurturnen op Zon dag 9 Maart in ieder geval doorgaan. De zaal van het Gem. Concertgebouw zal namelijk verwarmd worden. In Maart zijn er bij den Gemeente- Reinigingsdienst vier zilveren jubilaris sen. 16 Maart viert D. van Dijk, bagger man-beltwerker, Harmenjanstr. 49 zw., zijn 25-jarig dienstjubileum; op 13 Maart N. J. v. d. Erf, tonnenwerker. Dr. Schaepmanstraat 16; 22 Maart de voer man C. van Roode, Oudeweg 61 en 24 Maart E. Klaster, Dr. Schaepmanstr. 10. gestuurd. Voorts verleende hij zijn medewerking, den „goeden" wethouder Ouwehand te elimineeren, zoodat een N.S.B.-wethouder deze plaats kon in nemen, echter in overleg met den com missaris van de provincie mr. Bakker. De houding van Zigeler werd wel het beste getypeerd door het ontslag van een ambtenaar, die weigerde naar een éénpansmaaltijd te gaan, welk ontslag hij sanctionneerde. Ter sprake kwam nog het feit, dat van gemeentewege veel weermachtswerk in Bloemendaal verricht werd, waarop gemeenteambte naren van Publieke Werken toezicht hielden. Beschuldigde kon niet ontken nen, dat hij daarvoor aansprakelijk was. De uitspraak is 17 Maart. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tribunaal uitspraak gedaan in de zaak tegen den 65-jarigen H. J. van Steensei, gezegd v. d. Aa, gepensiormeerd luite nant-kolonel en oud-commandant van Haarlem, die lid was van de N.S.B. De verdachte werd veroordeeld tot 3 jaar intemeering met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht, namelijk van 10 Mei 1945 tot 31 December 1946. Voorts werd hij ontzet uit de beide kies rechten en tevens werd hem verboden een functie uit te oefenen bij de ge wapende macht. Tot slot werd hij nog met een bedrag van f 10.000beboet. Morgen, Dinsdag 4 Maart, zullen in de .Vleeschhal" te Haarlem levensmidde lenkaarten, textiel- en brandstoffenfor- mulieren worden uitgereikt voor de let ters BA tot en met BEZ. Voor Heem- tede-Bennebroek uitreiking nieuwe bon kaarten, textielkaarten en aanvraagfor mulieren voor brandstoffenkaarten Dinsdag 4 Maart van 9 tot 12.30 uur voor de letters BAKBEE. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. H. Spruyt zijn schildersbedrijf te Haarlem vestigde Zaterdag werd bij K. P. in de Kam perstraat de gasmeter gerepareerd. De meter stond in de voorkamer, waar een vrouw met haar zoons, resp. 12 en 17 jaar, sliep. Toen zij Zondagmorgen wak ker werden, bespeurden zij een scherpe gaslucht. De 12-jarige zoon had last van hoofdpijn en duizeligheid, terwijl de andere zich ook niet wel gevoelde. De bovenbuurman, die lichtelijk bedwelmd was. had zich reeds onder geneeskundige behandeling gesteld. Bij nader onder zoek van den gasmeter bleek, dat er bij de laatste reparatie een lek was ont staan. KOTA BAROE Rotterdam-Bata- via, pass. 2 Maart 0 u. Perim. KOTA INTEN Rotterdam-Bata- via, pass.2 Maart 1 u. Malta. EDO's huldiging in De Leeuwerik. De aanvoerder van het eerste elftal, Schijvenaar, bood het bestuur een foto aan, van den E.D.O.-speler Bas Timmerman, die in 1939 tijdens de promotie-wedstrijden op het veld is overleden. Ter receptie bij het feestvierende E.D. O. merkte iemand op, dat het voor het bestuur was om verlegen onder te wor den. En inderdaad, de fraaie geschen ken, de schat van bloemen, welke het geheele podium van „de Leeuwerik" be dolf. de schoone bewoordingen welke de onafgebroken rij van sprekers den jubi laris toezwaaide, dit alles zal niet nage laten hebben indruk te maken. Men was uit alle richtingen Haar- lem-waarts getogen om den vijftig jarige zijn gelukwenschen te offreeren. Dat E.D.O.'s plaats in de gelederen der voetbalvereenigingen geen onbelangrijke is, kwam hierbij op wel zeer treffende wijze naar voren. Een aparte plaats is het steeds geweest?, welke E.D.O. in het vereenigingsleven heeft ingenomen. Dit wist Haarlems burgervader op zoo fijne wijze uit te teekenen. In de negentiger jaren zochten de jongelieden zoo menig maal hun vertier in herberg of achter het kaartspel, maar gij hebt hen, aldus de burgemeester, uit deze gelegenheden vandaan gesleept. Onbesmet heeft E.D. O. zijn blazoen een halve eeuw gedragen. Ook bij monde van Karei Lotsy kreeg men te hooren, dat E.D.O. in den loop der jaren zulk voortreffelijk werk ver richt heeft. Voor alles wat E.D.O. voor de voetbalsport tot stand heeft gebracht had Lotsy groote vereering. Zijn toe spraak besluitende, kwalificeerde de bondspraeses E.D.O. als „een school voor het leven, een sieraad voor Haarlem, een trots voor den K.N.V.B.". Het was twee uur lang een komen en gaan naar en van het E.D.O.-collegium, en de taak van E.D.O.'s voorzitter, de heer Luyken. was dezen middag waar lijk niet te benijden. Dat Luyken op eminente wijze den voorzittershamer weet te hanteeren wist men reeds, maar met zijn eloquente kwaliteiten konden we bij deze gelegenheid dan toch ook eens kennis maken. Namens de westelijke eerste klassers overhandigde de heer Koolhaas een Amerikaansche schrijfma chine. Hij merkte hierbij op, dat E.D.O.'r jubileum tot zelfs in de States was door gedrongen! Onder de zeer talrijke aan wezigen bewogen zich voorts Jan v. d Berg, de heer v. d. Slik, voorzitter der „Zwaluwen", de voorzitter van district I: de heer Krüyver, afgevaardigden van Feijenoord, Neptunus, Volewijckers, H B.S., Blauw-Wit, Ajax, Hermes, K.F.C. D.W.S., R.F.C., V.U.C., Gooi, Excelsior enz. alsmede deputaties van vrijwel alle Haarlemsche sportvereenigmgen De groote feestavond in het Concert gebouw vormde voor al wat E.D.O. was het hoogtepunt van dezen gedenkwaardi- gen dag. Het non-stop-programma, met Jac. Stoffer's sextet, den clown Rexio, den kunstrijder Fred. Johnson, 8 Jolly Boys en tal van andere artisten, schonk de rood-zwarte familie eenige uurtjes uit stekend amusement, waarna het dans- orkest Jan van Aken de E.D.O.-ers nog geruimen tijd op den gladden vloer bij een hifld. Zaterdag reed op den Korten Zijlweg in Overveen een fietser, die door een auto werd gevolgd. De wagen wilde den fietser passeeren en gaf een signaal, waardoor de man blijkbaar is geschrok ken, daar hij op den grond viel. De auto kon niet meer stoppen en de man werd aangereden. Hij is met inwendige kneuzingen naar de St. Joannes de Deo overgebracht. Op den Vogelenzangscheweg zijn twee kinderen, een van vier en een van zes jaar, die daar aan het sleeën waren, voor een rijdenden auto terecht gekomen. Of schoon de chauffeur dadelijk trachtte te stoppen, werd het zesjarig jongetje zoo danig aangereden, dat hij met een her senschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In het begin van deze maand zal na een afwezigheid van 8 jaar pater Jos. Couenberg 'I.M.A., pastoor te Capando in het Vicariaat van de beneden-Volta aan de Goudkust, naar het vaderland tërngkeeren om eenige maanden wel verdiende rust te genieten, pater Couen berg, een geboren Heemstedenaar, is sinds 1932 in de Missie werkzaam en kwam in 1938 voor herstel van zijn gezondheid in Nederland terug; de lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel de interessante lezingen herinneren, die hij toen in Heemstede heeft gehou den.. 21 April 1939 vertrok hij weer naar zijn Missie, waar hij werkzaam bleef tot October 1946, toen hij te Kaapstad in Zuid-Afrika in em ziekenhuis moest worden opgenomen voor een operatie, die goed geslaagd is. Het getal der Nederlandsche heiligen is, in zekeren zin, niet groot; maar bepaald klein in verhouding tot het aantal is het ge bruik van hun namen door de Neder landsche Katholieken. De traditie om in jonggeborenen de namen van grootouders en anderen te doen voortleven is loffelijk en jn sommige streken bestaat hiervoor zelfs een be paalde rangorde, waardoor tante Jo precies kan uitrekenen, dat zij moet wachten tot de zevende spruit van haar jongste zuster, voordat haar naam een menschenleven lang verder zal voortgedragen worden in de roem ruchte familiegeschiedenis; en het aantal Jannen, Pieten en Keezen in sonunige families is zoo formidabel, dat om verwarring te voorkomen Jan van °ome Piet wordt onderscheiden van Jan van tante Marie. Revolutionnair is het streven van jon ge ouders en dit brengt de noodige moeilijkheden met grootse grootvaders en peettantes mee, die moedig getrot seerd worden om nieuwe namen aan den familieschat toe te voegen. Bij „on- kerkelijken" ontaardt dit nog al eens bij gebrek aan grootere weldoeners van het menschdom in het vernoemen naar aan gebeden helden van 't witte doek of bil jartkampioenen en als de wet hier niet paal en perk stelde, zouden mogelijk complete voetbalclubs met welluidende namen een goede kans krijgen. In de jonge Katholieke gezinnen is echter het verheugend streven merkbaar, de bore- lingskes te stellen onder bescherming van onze vaderlandsche heiligen. Tegen over afbraak in de traditie staat hier de onmiskenbare verrijking van de familie collectie met deze namen, terwijl de ge schiedenis van onze kerstening en de rijkdom van ons (middeleeuwsch) ge loofsleven weer bewuster rondgedragen worden in onze gedachten. Dat vroeger ook onze vaderlandsche heiligennamen veel werden gebruikt, moge blijken uit de vele achternamen die hieruit zijn ontstaan. Wij noemen Bauwens. Bauma en Bavink uit Bavo en b.v. Hujjbens en Huiberts uit Hubertus. Onder deze vaderlandsche heiligen zijn het slechts St. Bavo en St. Liduïna. die naam hebben gege ven aan kerken in onze stad. In Bloe mendaal vinden wij Adalbertus ais be schermer van de gestorvenen der paro chie, verder naar het Noorden vele ma len Willibrordus en zijn Gezellen; We- renfried, Egbert, Lambertus, om er eenigen te noemen. Van den naam Liduïna vinden wij de kerken hoofdzakelijk rondom de stad van haar heldhaftig lijden, Schiedam maar ook Haarlem wil bij zijn geloovi gen de belangstelling en de leering van deze groote Heilige levendig houden. In Haar kerk aan den Rijksstraatweg schilderde broeder Franqois Mes in groo te gothisch omlijnde muurvlakken boven de beide zijaltaren twee tafereelen uit haar poëtisch rijke levensgeschiedenis. Links het verhaal hoe Liduïna door de Moeder Gods werd gekroond met een krans bloemen, met de opdracht dezen binnen zeven uren op Haar beeltenis in de kerk te doen plaatsen. Haar biecht vader voerde deze opdracht uit en be klom hiertoe een ladder, die hij naar aanwijzing van de zieke op het hoog koor aantrof. Door een engel des hemels werd de krans teruggebracht naar de plaats vanwaar Liduïna dezen had ont vangen. Aan de overzijde is uitgebeeld een visioen, waarin de Man van Smar ten aan Liduïna verschijnt. De schilderingen werden tien en vijf tien jaar geleden aangebracht en naar ons oordeel staan wij hier voor het beste voorbeeld van moderne muurschil dering, dat wij in onze Haarlemsche kerken kunnen aantreffen. De sterk monumentale opvatting van broeder Mes is van zeer goede kwaliteit. Zijn kleuren, met groote beheersching van de techniek in breede toetsen gestreken, zijn brillant en toch vol spanning. Het onuitgespro- kene in zijn vormgeving en vooral in de vulling van den achtergrond laat ruim te voor fantasie en wanneer men bij verdere versiering terdege rekening houdt met deze schilderingen, zal het gebouw de goede sfeer krijgen, die het door een te zeer voelbare soberheid-uit nood mist. Deze kerk is van nature niet sober. Zij vraagt om meer, zelfs de hoog ste toren moet nog opgetrokken worden. Het z.g. „Kruimelfonds" der parochia nen heeft het mogelijk gemaakt, dat een nieuw hoogaltaar geplaatst zal wor den, zoodra de materialen verkrijgbaar zijn. In dit Godshuis heerscht een sterk liturgisch leven, waardoor het H. Mis offer een indrukwekkende plechtigheid wordt van priester èn geloovigen en waar zelfs het zingen van een speciale iniet-gregoriaansche) Mis door koor en geloovigen mogelijk is gebleken. L. T. r^v^« De vereeniging „De Hollandsohe Molen" hield haar jaarvergadering te Amsterdam en uit het op deze vergadering uitgebrachte omvang rijke jaarverslag van de secretaresse bleek, dat in de afgeloopen twee jaar 33 molens konden worden her steld, doch 10 gingen er verloren. Er zijn nog 1300 molens in Neder land. De steun van de overheid was zeer groot: het Rijk gaf f 60.000 subsidie en verklaarde alle molens tot monument, zoodat ze niet meer willekeurig kunnen worden gewü zigd of afgebroken. Het werk is nu gedecentraliseerd door de aanstelling van districts-inspecteurs voor elke provincie. In Friesland heeft de provincie een molen-commissie op gericht. Er is voorts een molerrwet in voorbereiding, die 1 Juli in werking moet 'treden, want dan loopt de bepa ling, dat molens monumenten zijn, af fen worden de molens weer „vogelvrij". Vooral de meubelmakers zijn zeer ge brand op het prachtige hout der mo lens. Het verslag oefende scherpe critiek uit op de ondeskundigheid der Schade- enquête-commissies eh het somde de vele gevaren voor onze molens op: lage el£ctratarieven, het combineeren van Dolderbemaling, de „bijverdiensten" van den molenaar, die uiteindelijk hoofd zaak worden, de persoonlijke afkeer of voorkeur van polderbestuursleden, de reclame voor goedkooper werkende mo toren Het bestuur had den indruk dat in de omgeving van Leerdam het zonder meer stilzetten van windmolens aan de orde van den dag is. De polderbesturen gaan steeds geheimzinniger te werk en men hoort hun beslissing pas als het te laat is. Overigens zitten de molenmakers tot over de ooren in het werk en er zijn goede vaklieden bijgekomen, In Noordholland dreigen de kleine weidemolens, die de eentonigheid van het lage land weten te breken, steeds meer te verdwijnen zonder dat er een haan naar kraait, hoe wel ook zij onder de monumenten- verordening vallen. Ze worden tel kens vervangen door ijzeren molens, ofschoon thans een houten weide Zondag bood Zandvoort weer een levendigen aanblik. Duizenden waren 1 van elders gekomen, per trein, tram auto en zelfs per rijwiel, om van het wintersche strand te genieten. Om de vloedlijn te bereiken moest men tiental len meters over een meters-dik sneeuw veld gaan. Door den ingetreden dooi bood dit &een weerstand meer, hetgeen tal rijke vermakelijke valpartijen veroor zaakte. De café's maakten goede zaken. Later op den middag vormde zich op het tramstation een file van vertrekkende bezoekers. In de Pieterskerk te Utrecht ontving hedenmiddag de scheidende ambassadeur der Vereenigd'e Staten in ons land, dr. Stanley K. Hornbeck, uit handen van prof. dr. W. J. A. Kernkamp het eere-docto- raat in de rechtswetenschappen van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Naar het ANP verneemt zal een der twee bonnen van de tabakskaart, die Donderdag 7 Maart wordt aangewe zen, recht geven op het koopen van drie rantsooenen tabaksartikelen. Inplaats van vier worden dus vijf rantsoenen in de komende veertien- daagsche periode verstrekt. De nieu we bonnen zijn gewone keuzebonnen. Men mag hieruit, volgens het ministe rie van Economische Zaken, niet con- cludeeren, dat in volgende perioden ver hooging van dit rantsoen gehandhaafd zal blijven. De aspecten op tabaksgebied voor de tweede helft van Maart zijn nog niet bekend. molen is geconstrueerd, die de voor- deelen van den ijzeren heeft. Voort durend worden nog verbeteringen voor de molens uitgevonden zooals de fokwiek. Ook uit het buitenland komen klach- en over het verdwijnen van molens. Er is nauw contact met België, Engeland en Amerika, uit welk laatste land tal rijke aanvragen om teekeningen binnen komen, o.a. voor een molen in de stad Holland bij haar honderd-jarig bestaan. Deze aanvragen liepen echter steeds op dood spoor als de vereeniging eenige noodzakelijke vragen aan de aanvragers stelde. In Engeland bestaat groote be langstelling voor de bij ons toegepaste wiekverbe tering. Het ledental van de vereeniging be draagt ruim 800. De heer B. v. d. Veen Czn. uit Gro ningen sprak tenslotte over: „De over heidsbemoeiingen in den strijd voor molenbehoud". Formeel klopten de zaken bij den Bij zonderen Raad van Cassatie hedenmor gen uitstekend. Achter den naam van Frans v. d. Laar op de rol van strafzaken stond het gebruikelijke „gedetineerd" vermeld en de twee parketwachters had den der gewoonte getrouw hun plaats in genomen op de stoelen naast-, de plaats, waar de requirant pleegt te zitten; doch de theorie klopte niet geheel en al met de werkelijkheid: de „beul van Amers foort" ontvluchtte voor de tweede maal, eenige maanden geleden, uit de straf gevangenis te Scheveningen en schitter1- de bij de behandeling van zijn zaak door afwezigheid. Mr. L. v. d. Heuvel had zijn pleidooi gebaseerd op de stelling, dat de grenzen der redelijkheid bij v. d. Laar's hande lingen als kampoudste niet overschreden zijn en dat hem niet meer ten laste kan worden gelegd, dan dat hij met krach tige hand orde schiep in een chaotisch kamp. Een roin of meer sensationeel einde bracht de zitting, toen de pro cureur-fiscaal, prof. Langemeyer, vroeg of mr. v. d. Heuvel erin zou kunnen slagen v. d. Laar zoover te krijgen, dat hij toch voor den Raad ran Cassatie verscheen. Hy de procureur-fiscaal zou dan zorgen, dat hem binnen het gebouw van den Hoogen Raad de vrijheid werd ge garandeerd. Wat de P. R. A. buiten het gebouw zou doen, daar kon prof. Langemeyer natuurlijk geen verantwoordelijkheid voor nemen. Na raadskamer deelde de president mr. Houbertsma mede. dat het toch niet aangaat, een gevangene, die zich wederrechtelijk de vrijheid heeft toe geëigend, een vrijgeleide te geven, zoodat het slotwoord was aan prof, Langemeyer, die concludeerde tot verwerping ran het beroep. Namens den minister van Justitie wordt bekend gemaakt, dat de dood vonnissen tegen J. Boogaard en M. A. Ridderhof, wier gratieverzoeken werden afgewezen, Zaterdagmorgen zijn voltrokken. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Bidahlt, heeft in de nationale vergadering, sprekende over het Fransch-Britsche verdrag, zich uitgelaten over eventueele politieke on derhandelingen ook met Nederland De indruk zou kunnen gewekt zijn, dat op dit oogenblik zoodanige onderhandelin gen reeds aan den gang zijn. In dit verband kan men slechts zeggen, dat naar bij informatie bleek men op het Plein in Den Haag met belangstel ling uit de pers vernotnen heeft, dat Frankrijk tot zoodanige onderhandelin gen blijkbaar wenscht te komen. Offi cieel heeft men dienaangaande niets vernomen. BIOSCOPEN; Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30 en 8 u. (alle leeft.); Cinema-Palace: ut> Spelbrekers (18 J.); Luxor: De Graaf van Monte Christo (18 j.), 2, 4.15. 7 en O-1" u.; Frans-Ilals: Aloma &f the South Seas. 2 4.30 7 en 9.15 u.; City: De zwarte spion (18 j.), 2, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaanie-Thea ter: schenders der wet (14 j.), 2.30, 7 c 9.15 u. Zond. 2. 4.15. 7 en 9-15 u. ^Apotheken: De avonddiensten worden tot 8 Maart waargenomen d00^- Fa. Duijm en Keur. Keizerstraat 6. telt»- 10378; Begemann en S'neltjes, Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990 en Margriet. Turfmarkt 10rd.. tel. 21400 (dag en nacht). In het Missisehuis der Afrikaansche Mis siën te Cadier en Keer zijn Zondagmiddag missiekruisen uitgereikt aan tien paters van deze congregatie, die binnenkort nes hun missie aan de Goudkust van Afrik» vertrekken. Het varen de paters P. Dericks uit Rotterdam, Th. de Rooy en W Rooy, beiden uit Haarjem, A. Suikerbuis uit Utrecht, C. Ligtvoet uit Oisterwijk, J Mulders uit Vlodrop, L. van Leeuw--- Brouwer uit Den Haag, W, Huisman uit Joure, F. van Leeuwen uit Amsterdam eD H. A. van Gastel uit Heer Mgr. A. van den Bronk, de pasbenoemde Bisschop co-adjutor van de Nijldelta Afrika, verrichtte de uitrerking De plech tigheid werd door alle confraters en stu denten van het Missiehuis, familieleden en vele belangstellenden bijgewoond Voor het pontificaal afscheidslof namen de priesters van het Missiehuis en de Bis" schop afscheid van de missionarissen me» een handdruk en den zrinnebeeldigen voet kus, terwijl de schola van het Missiehui» het gebruikelijke afscheidslied zong. Pater Carolus Tesser O.F.M. hield een afscheids toespraak, waarin hij de taak van den mis sionaris schetste en hen in het voortdu rend gebed van allen aanbeval. Tot be sluit der plechtigheid celebreerde Mg", van den B'ronk een pontificaal lof. Mgr. W. Mutsaerts. bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft Zondag een pontificaal Lof opgedragen in de St. Pieterskerk te Den Bosch. Katholiek Thuisfront had dezen dienst in samen werking met den Wereldomroep van Radio Nederland gearrangeerd. Hij was bestemd voor de ouders en verloofden van soldaten in Indië. De Bisschop heeft onze soldaten in een predikatie toe gesproken. De nieuwe taxieven voor de kappers zijn vastgesteld. Bepalend voor het tarief is de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld, en de grootte van de plaats van vestiging. Op de tarieflijst, welke M eiken salon duidelijk zichtbaar moet zijn aangebracht, dient eveneens de prijs klasse te worden vermeld. De thans vastgestelde tarieven mogen in geen geval worden overschreden, ook niet wanneer voor den oorlog méér werd berekend Ter oriëntatie meldt „Commentaar" eenige tarieven voor plaatsen boven 10,000 inwoners. Prijs- Prijs- kl. 3 kl 4 Heerensalon: Knippen Scheren Prijs- kl. 2 f 0.45 f 0.20 0.55 0.25 0.65 0.3 0 Damessalon: Onduleeren f 1.f 1.25 f 1.75 Wasschen en watergolven f 1.25 f 1.60 f 2.-— Permanenten f 5.f 6.f 8.-" Cold-wave f 9.f 10.f 12.50 De enkele z.g. luxe zaken, welk i*1 prijsklasse 5 zijn ingedeeld, zijn niet aan maximumprijzen gebonden. Winkelend Roosendaal was Zater dagmiddag rond half vijf getuige van heL zonderlinge feit, dat een mili taire truck een drie verdiepingen hoog winkelpand aan de Molenstraat, een van Roosendaals drukste winkel straten, finaal in een ruïne herschiep. De truck, een ieege 6-tonner, geraakts aam het slippen en gleed tegen een hoek steen van kunsthandel Werz. De gevol' gen waren ruïneus. De kolom waarop het bouwwerk steunde stortte omver. Al spoedig bleek, dat het bouwwerk verloren was. Toen de truck uit den voorgevel ge' trokken werd, zakte het geheele pand ais een kaartenhuisje in elkaar. Bom inslag had winkelpand en bovenhuis nie{ erger kunnen vernietigen. Tot Neerland's jongste industrie ën behoort het uitzonderlijke bedrijf, dat wel vaart bij omstan digheden, welke den gewonen man den laatsten tijd juist een zorg en een ergernis zijn geweest, n.l. de vorst en het krakeel In den groenten- handel. Wij bedoelen het bedrijf, waar de diepvriesgroenten worden gefabriceerd, dat zoowel door vorst als groenteschaarschte zijn afzetmoge lijkheden zoo zag toenemen, dat bin nen een maand het bordje „uitver kocht" zal verschijnen; pas eind April begint met de eerste versche spinazie het werk dan opnieuw. De diepvries-industrie is nog zeer jong en dateert pas uit de laatste oorlogsjaren; haar voorgeschiedenis is even romantisch als vanzelfsprekend. Het zijn n.l. de Lap pen en Eskimo's geweest en van wie zou men op het gebied van vorst en vriezen meer kunnen leeren? die ont dekten dat zt) het vieesch dat zij wilden bewaren, het best en het smakelijkst con serveerden, wanneer zij het zoo diep en zoo snel mogelijk invroren. Amerikaansche industrieelen hebben deze ervaring als eersten van de Eskimo s afgekeken, uitgewerkt en toegepast voor alle mogelijke soorten groenten en fruit, zoo goed als vieesch visch en eieren en daarmee een geheel nieuwe en veelbe lovende Industrie in het leven geroepen, dia ook elders en dus ook ln Nederland navolging vond Vóór den oorlog voorbereid werden tij dens de bezetting de eerste fabrieken ge sticht en op dit oogenblik is ons land een zestal bedrijven rijk waar op vrij groote schaal spinazie sperciebonnen rabarber, komkommers, doperwten, stoofsla bloem. kool en andijvie, om de voornaamste groenten te noemen, alsmede aardbeien, kersen peren appels (appelmoes) prui men meloenen perziken bramen bosch bessen en frambozen, voor wat het fruit aangaat worden bevroren. Het procédé is zeer eenvoudig. Eruit ot groente worden met de hand schoonge maakt machinaal gereinigd, voor zoover groente betreft geblancheerd d.w.z. even door een reservoir met heet water ge haald om schadelijke elementen te doo- dên snel afgekoeld verpakt en in groote vriestunnels gebracht waar het product uiterlijk binnen drie uur bij een tempera tuur van 40° C tot ln de kern be vriest. V Het wordt dus niet o"m een klassiek misverstand uit den weg te ruimen ir, water tot ijs bevroren Het bevriest zelt zonder water en doperwten worden dus bevroren en geen ingevroren doperwten. Dit werk gaat dag en nacht door, uiter aard in den tijd. dat de groenten en het fruit versch aan de markt komen. Van daag, nu de verkoop haar hoogtepunt heeft bereikt ligt de productie dus prac- tiseh stil De voordeelen, welke deze bewer kingsmethode oplevert boven die van het conserveeren in blik zijn tweeërlei Op de eerste plaats behoudt het product zijn geheele vitaminenrijkdom en boven dien gaat van den oorspronkelijken smaak zoo goed als niets verloren. De nadeelen zijn eveneens tweeledig Aller eerst is deze groente alleen houdbaai in koelkasten en vrieshuizen waar de detailhandel nog lang niet algemeen over beschikt, hetgeen den verkoop be moeilijkt en verder vraagt de bereid in -; of zoo men wil de ontdooiing meer tij dan bij blikgroenten Wat van deze vóor. en nadeelen het zwaarst weeg' kan men rustig aan de practijk over laten Naar men ons mededeelde kar door tusschenkomst van de fabrieken zglf in den komenden herfst het be zwaar van het gebrek aan koelcelie" bij den detailhandel worden opgeheven, wanneer deze althans wil medewerken In de luttele Jaren van haar bestaa® heeft deze jonge Industrie zich hier te lande voorspoedig ontwikkeld De produ0* tie welke het afgeloopen jaar werd be reikt bedroeg ruim 8.000 ton. Daarvan wordt ten hoogste een derde geëxporteerd De rest Is uitsluitend bestemd voor af binnenlandsche markt, welke uiteraar" voor dit nieuwe product eerst moest gor den veroverd. Dit werd vergemakkelijk door den strengen en langdurigen winter- die plotseling ook alle handelaren zond?, koelkasten of -cellen inschakelde en ze1;, straatverkoop mogelijk maakte. TensloU? hielpen de moeilijkheden in den groenten- handel tal van huisvrouwen noodgedwon gen èn over het onwennige èn over naar onzen smaak nogal hooge prii^at been. Zoodat dezen winter voor het eer in Nederland een hausse ln diepvrie groente en -fruit is ontstaan Wat de hooge prijzen betreft we'„f dit product voor bescheiden beurzen groote gezinnen practisch ontoereikb» maken met het opvoeren van de PTL ductie zullen deze vanzelf omlaag s"r]et vooral wanneer de veilingprijzen 0 ,g meer die abnormale hoogte bereiken thans het geval is geweest. Mogeiojg dat men in het komende jaar °°}L0o- gehuwde vrouwen die nu in vril 6j,et ten getale in de fabrieken voor e, schoonmaken der groenten worden bezigd vervangen kan door meisje» thans nog naar men ons verzeke voor dit werk bij lange na niet schiktheid bezaten van haar aeb" a|a sexegenooten Door mternatK' n. samenwerking tusschen de produceert de landen wil men in de t0?'„iing bovendien een zoodanige werkvercte in het leven roepen dat door u' ge seling der producten de grootst 1 Hjke variatie wordt verkregen. v»fl Tenslotte ligt het m de bedoeling t0e- de Nederlandsche bedrilven in h® ee° komst evengoed vieesch en eieren a r0efl- compleet dinertje met- aaróappelen te vieesch jus en wat fruit toe ggtl113: vriezen zoodat eerlang geld en ^jnter diénende zelfs ln den strengsten een zomersch menutje volledig komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2