N' li VOLK HEEFT RECHT OP WAARHEID" Critiek op financieele politiek Effecten en bijouterieën uit het geteisterde Arnhem verkocht Nazi-activiteit nog steeds een gevaar I I SPINNEWEB VAN VERDRAGEN ROND DEN DUITSCHEN VREDE H Onderhoud met den nieuwen minister van Wederopbouw RIJKSEENHEID Zwaar vuurgevecht te Medan Arbeidsproductiviteit dient opgevoerd ^/LoaOJlcL Engeland en Frankrijk bundelen hun acties als middenspelers Zuinigheid dient uitgestrekt tot staats huishouding Bij de plundering van de Van Ranzow's bank werd voor millioenen gestolen Tegen verkeersovertredingen op de heide Na „staakt het vuren" Groote brand in haven van Rotterdam Enkele millioenen schade KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND HANDHAVING van de DAADWERKELIJKE RIJKSEENHEID! MAANDAG 3 MAART 1947 PAGINA 3 BUITEN LANDSCH OVERZICHT JAARVERSLAG ANISTERDAMSCHE BANK Inundaties bij Soerabaja zorgwekkend ER WORDT WEER GESPAARD iiÉiSÉ y (Wordt vervolgd) DRAAGT de kleuren ORANJE-GROEN u, aan den vooravond van de con ferentie te Moskou, de mogend heden zich zooveel mogelijk zui veren van smetten op de onderlinge be- ^tócingen, teneinde de structuur van Europa, die grootendeels door de rege- "ng van den Duitsehen vrede wordt be paald, niet alvast van te voren te ver atoren en te bezwaren met vijandschap- Pen en reserves, die eigenlijk niet ter zake zijn, nu is er een algemeen ver- tangen naar verdragen naar voren geko- teen. Rusland en Engeland hebben het verdrag van 1942 weer eens opgerakeld probeeren het nieuwen vorm en in houd te géven. Met Frankrijk beëindig en de Britten eerst gisteren de bespre kingen over 'n hernieuwing van de oude Goede verstandhouding uit de Entente- hagen. Polen en Pranschen hebben el kaar gevonden in een vriendschapsac- zoord, dat nog maar pas de voorlooper h van een verder strekkende overeen komst. En ook met Tsjechoslowakye be spreken de Parijsche politici een verdrag hat herstel der vroegere banden bedoelt. Onderwerp en aanleiding van dezen terdragslust is Duitschland. Men *il zich vrienden maken om zijn plannen ten aanzien van het overwonnen Reich door zoo weinig mogelijk tegenstanders Gedwarsboomd te zien. Er wordt in alle Overeenkomsten op een of andere manier Gesproken over afdoende maatregelen tegen een nieuwe agressieve geestesge steldheid en handelwijze, die zou kun- Pen ontstaan in dat land, waarvan sinds t885 vijfmaal een oorlog is uitgegaan. Is men dan werkelijk zoo bang voor een wedergeboorte van het Duitsche militairisme met al zijn gevolgen? Tot °P zekere hoogte: ja. Men begrijpt dat he waarborgen die Versailles gaf, niet Voldoende waren, zoodat 25 jaar later tiet luguber spel zich kon herhalen. De Waarborgen tegen Duitsche oorlogsnei- Gingen moeten thans beter, wijzer, ster ker zijn dan toen. Grooter dan de vrees voor Duitschland ts echter de vrees van de eene groep van overwinnaars ten opzichte van de an dere, in beide richtingen. Dat is de oigenlijke ondergrond van de verdrag- iagerij van dit oogenblik. Nu de sluit steen in het Europeesche bouwsel aan- Gebracht gaat worden, groepeert men dch. En het is opmerkelijk dat Frank rijk, ontegenzeglijk de kleinste van de Grooten, in deze onderneming zoo'n be- iangrijk aandeel heeft en de eenige van he drie Westersche grooten is, die al thans een weinig in de Russische in vloedssfeer, n.l. in Polen en Tsjechoslo- Wakije, weet binnen te komen. Ongetwijfeld is daarop juist de om standigheid, dat het de kleinste, dus Plinst gevaarlijke, van de drie is, van 'Pvioed. Maar zeker niet minder be- iangrijk is het feit dat Bidault en de *Ünen van meet af aan niet geheel Solidair met de Angelsaksers zijn ge- Veest. Hun wenschen inzake Duitsch- lacd staan tusschen die van de Russen eenerzijds, Britten en Amerikanen anderzijds. Zij nemen een minder ai- Wijzende houding in tegenover het pro bleem van den gebiedsafstand, willen de*Duitsche economie sterker beknot ten, zjjn niet zoo vergevensgezind als de andere Westerlingen. Rekent men hierbij nog de krachten van de traditie tVroeger stond Frankrijk in hoog aan een zoowel bij de Russen als bij de tooien, de Tsjechen, kortom bij alle staten van Oost- en Zuid-Oost-Euro- Pa), dan wordt begrijpelijk dat' in het Oosten de weerstanden tegen samen- Werking met het Westen juist ten op zichte van Frankrijk het minst hevig tijn. Hetgeen voorloopig kan blijken uit drie accoorden: het overigens wel een Weinig verwaarloosde Fransch-Russi- Sche, het nog-meer-belovende Fransch- ^oolsche en het op handen zijnde Eransch-Tsjechoslowaaksche. Niet toevallig zijn Rusland, dat men zich in dezen wel achter de Poolsche en Tsjechische tehermen mag denken, en Frankrijk heide vastelandmogendheden. Dat is Mogendheden, wier machts- en belan- Gencentrum op het Continent ligt. Zij op een directe en strategischer ma- h'er bij Duitschland geïnteresseerd, dan de Angelsaksische zeemogendheden, Wier belangen een sterker commer cieel karakter dragen. En hier springt een ander voordeel Van de Fransche positie in het oog: behalve vastelandmogendheid is Frank- «jk ook zeemogendheid, door zijn lig- Ging aan den Oceaan en de Middel- tehdsche Zee, en door zijn overzeesche Gebiedsdeelen. Het is dus de aangewezen terbinding tusschen Russen en Wes terlingen. Dit valt samen met de En- Geische behoefte om een middenplaats tesschen Sovjet-Unie en Vereenigde Staten in te nemen. Eten ziet dan ook beide landen tak- jtehe methodes volgen die op veel punten ptet elkaar overeenkomen. Frankrijk is tegelijk welwillend en gereserveerd tegen- ter Engeland, waarmee het wel een ci'drag heeft aangegaan, maar dan tegen -ere voorwaarden, die Duitschland be- treffen; en tegenover Rusland, waarmee het wel in verdragsverhouding staat, doch geen boezemvrienden is, en dat het wel lichtelijk naar zich toe trekt door de overeenkomsten met Polen en Tsjecho slowakije, maar toch niet in het minst ten koste van zichzelf bevoordeelt. Enge land sloot met de Vereenigde Staten een militair verdrag, maar volgens de letter gaat dat niet erg ver; en het tracht nieuw leven in te blazen aan het be staande, maar vergeten verdrag met de U. S. S. R., zonder evenwel zichzelf met hart en ziel aan het Kremlin te verpan den. :t is niet meer dan natuurlijk dat de twee spelers van dit middenspel, die uit hoofde van hun positie gemeenschappelijke belangen hebben, hun acties combineeren. Even natuurlijk is echter, dat ZÜ tevens voor elkaar op hun hoede zijn, omdat zij, juist door die gemeenschappelijke belangen, in elkaar concurrenten moeten zien. Deze dubbele verhouding, die een van de kernpunten vormt van het gezamen lijk leven der twee naties, is thans, na heel lang aarzelen van de kleinste, dus meest vreesachtige, van beide, min of meer opgeklaard door het verdrag van Duinkerken, dat de schaal naar den vriendschappelyken kant heeft doen doorslaan. Het ruimt sommige punten van verschil uit den weg, gelijk wel uit de berichten omtrent de voorbespre kingen mag worden opgemaakt, en bundelt daardoor de afzonderlijke machtsstrevingen der verdragspartners tot één geheel. Zonder twijfel zal men dit te Moskou ervaren: de middenspe lers zullen er tezamen sterker staan dan elk van hen apart zou hebben gekund. En dat is voor Europa van niet te on derschatten beteekenis. De zfcetinbaggermolen „KaJmoa", op weg van Rotterdam naar Biiliton, be vond zich Zaterdag te East Goodwin. Daar heeft de sleepboot „Ganges" de taak van de „Witte Zee" overgenomen. Deze laatste sleepboot is te Maassluis teruggekeerd. ...e. Te Amersfoort is de 2de Divisie, wellce binnenkort naar Indonesië zal vertrekken, oj- ficieel geformeerd. Deze divisie staat onder bevel van generaal-majoor W. J. K. Baaij. In haar heden verschenen jaarverslag zegt de directie van de Amsterdamsche Bank,- dat ondanks het in 1946 voortgeschreden herstel, de aan het economische leven van ons land toegebrachte schade nog verre van ingehaald is. Na er op gewezen te hebhen, dat twee be langrijke welvaartbronnen van ons land zijn verdwenen: Duitschland en Indië, schrijft de directie, dat de politieke on zekerheid in Ned.-Indië er toe bijdraagt, de economische reconstructie van ons land te bemoeilijken. Het nieuwe kapitaal, dat. voor den opbouw van Ned.-Indië benoo- digd is, zal eerst dan kunnen worden aangetrokken, wanneer aldaar hetgeen nog geenszins het geval is wederom een behoorlijke rehtsorde zal heerschen en voor het bedrijfsleven in economisch, so ciaal, monetair en fiscaal opzicht bevredi gende bestaansvoorwaarden geschapen zul len zijn. De noodzaak tot zuinigheid teh aanzien van de binnenlandsche con sumptie geboden met het oog op on zen uitvoer zal zich zeker niet in de laatste plaats ook moeten uitstrek ken tot de staatshuishouding. Weliswaar sluit het gewone staatsbudget ongeveer, maar dit bleek slechts bereikbaar bij een schier ondraaglijk peil der belas- Voor den Krijgsraad te Arnhem hebben terecht gestaan twee gewe zen Nederlandsehe tolken, die in de dagen der bevrijding van Nederland benoorden den Rijn diensten ver richtten bij het 21ste Armee Corps met name bij de South Wales Bor- desres, die deel uitmaakten van de geallieerde troepen, die Arnhem be vrijdden. Zij zijn gemengd in het be kende geval van plundering van de Van Ranzow's bank te Arnhem, waar een safe is bewerkt met springstof en voor millioenen guldens aan bin nen- en buitcnlandsche effecten is weggenomen. Allereerst stond terecht de 24-jarige Nijmeegsche vertegenwoordiger A. G. W. W., die een omstandig verhaal vertelde over zijn ervaringen bij de South Wales Borderes ten tijde van den 'opmarsch. Na een nacht rust waagde men den overtocht over de rivier en werd Arn hem bezet. Daarbij is verdachte gewond door een granaatscherf en teruggebracht naar Duiven. Het regiment is doorge trokken naar Velp en toen naar de Grebbe. Daar zou W. zich weer bij dit legeronderdeel hebben gevoegd en in Veenendaal, waar W. in een huis lag, zou het volgende gebeurd zijn: Op ver- dachte's kamer kwam de Canadeesche korporaal T. met een doos vol zilver en een pakje effecten aan zijn bed en gaf dat toen zonder meer aan verdachte. Later heeft W. deze effecten met name van de Hollandsehe, aan den notaris W. in Nijmegen doen toekomen om te la ten opsporen of deze effecten in Hol land vermist wérden. Althans zoo schetst verdachte de zaak. „Het betrof hier maar een klein pakje en een doosje", probeerde W. zich te verontschuldigen. President: „Het ging anders om een waarde van millioenen guldens aan papier en in de doos zaten o.m. brillonten, die ook heel wat waard waren." Via den 61-jarigen Amsterdamschen makelaar I. de V. hebben de twee helers van de geplunderde effecten een deel van de waardepapieren in den zwarten handel kunnen brengen. Tegenover hem beweerden zij, dat het allemaal familie stukken waren van menschen uit Gel derland. En geloofde u dat allemaal, werd getuige gevraagd. Ja, zei de getuige, ik heb bij herhaling gevraagd of het een eerlijke zaak was. Trouwens alle aan- koopen heb ik laten registreeren. In een uitvoerig requisitoir heeft de auditeur-militair, overste W. de Vries, deze zaak een schandezaak genoemd, zoowel locaal, nationaal als internatio naal. Een zucht van verlichting slaakte de Arnhemsche bevolking, toen de bevrij ding kwam, hoopvol ging zij naar huis maar zij vond niet veel, want zij had buiten den waard gerekend. Naast de Duitschers hadden ook mannen met ge allieerde uniformen zich aan inboedels en alles wat waarde had vergrepen. In alle hevigheid bleven de detonaties klin ken van de springstoffen, welke ge bruikt werden, om brandkasten, safes e.d. te openen. Ook Nederlanders plun derden in Arnhem. Nadien stonden in Nederland menschen gereed, om geld te beta len, of op andere manieren plunde raars van hun buit af te helpen. Deze beide verdachten genoten een voorbeeld aan de plundering van ge allieerde militairen en zij zijn er beter van geworden. W. nam, naast effecten, zilver en bijouterieën in ontvangst en V. effecten. Vele daar van zijn naar het buitenland gegaan langs clandestiene wegen en zoo hebben zij op het gebied van devie zen ook het Nederlandsehe belang ten zeerste geschaad". Spr. eischte tenslotte tegen beide verdachten vier jaar gevangenisstraf met aftrek en met bevel tot teruggave van de goederen aan de rechthebben den. De krijgsraad te velde heeft W. schul dig verklaard aan het ten geschenke aannemen van effecten, waarvan hij wist, dat zij van plundering afkomstig waren, en aan het aannemen van bijou terieën en zilver van een bondgenoot, terwijl aangenomen kon worden, dat die er op misdadige wijze was aangekomen. Het vonnis werd bepaald op 2^ jaar gevangenisstraf met aftrek. Ten aanzien van V. nam de krijgsraad aan, dat hij wist, dat de ten geschenke gekregen ef fecten van misdrijf afkomstig waren. In deze zaak luidde het vonnis 1% jaar met aftrek. tingen, alsmede door het onderbrengen van een aantal over enkele jaren afloopende posten bij den buitengewonen dienst. De vlottende schuld heeft een omvang gekre gen, die bijzonder ongewenscht is, terwijl de door de Overheid gevolgde goedkoop- geld-politiek de directie weinig bevorderlijk schijnt voor het stimuleeren van den spaar zin, welke nu meer dan ooit tot ontplooi ing gébracht diende te worden. Weinig gelukkig acht de directie de voorgenomen heffingen. Door deze uiter mate drastische en in menig opzicht uit een oogpunt van billijkheid aanvechtbare belastingen, kan eeri werkelijke saneering van de overheidsfinanciën niet worden bereikt. Verhooging der arbeidsproductiviteit, gepaard aan spaarzin en gepaste zci- nigheid in de publieke huishouding, vormt het middel dat tot duurzaam welvaartsherstel kan leiden. Het hier voor benoodigde ingrijpen van de Over heid dient van dien aard te zijn, dat zich een maximum van particulier ini tiatief kan ontplooien. De overheids maatregelen ten onzent zijn niet altijd van dien aard geweest, dat dit doel werd bereikt. De Nederlandsehe militaire woordvoer der te Batavia heeft vandaag over den militairen toestand het volgende mede gedeeld: De inundaties in het gebied van Soerabaja worden steeds zorgwek kender. Indien de republikeinen een bepaalde sluis op hun gebied zouden openzetten, zon alles zich nog tijdig ten goede kunnen keeren. Ingevolge een overeenkomst hebben de republikeinen gebied binnen de demar- katielijn van Semarang ontruimd. Hierbij werd de bevolking van dit gebied onder dwang weggevoerd, zoodat de groote oogst hier zal mislukken. Te Medan ontstond een zwaar vuurge vecht, waarbij de Nederlanders van artil lerie gebruik maakten, nadat zwaar-ge- wapende benden Nederlandsch gebied waren binnengedrongen. De aanvallers werden, met achterlaten van eenige doo- den, verdreven. Twee Nederlandsehe militairen werden hierbij gewond. Zaterdag is te Willemstad het nieuwe 'K.L.M.-gebouw, waarvan de kosten on geveer 1 millioen gulden bedroegen, plechtig geopend Aan het „Angelicum" te Rome slaagde magna cum laude tot Doctor in de H. Godgeleerdheid op proefschrift „Gods tegenwoordigheid in de schepping" Pator Josaphat Kobessen O.E.S.A. (Van onzen Haagsc.hen redacteur) „Elk volk heeft recht op de waarheid, ook al is deze somber. Ik zal daarom zoodra ik mij heb ingewerkt en voorzoover het niet strijdig is met de rechten der Staten Generaal telkens openhartig mededeeling loen van den exacten stand van zaken en van de mogelijkheden ten aanzien van den wederopbouw. Het zou zeer lichtvaardig zijn thans reeds uitgewerkte plannen aan het volk voor te leggen, laat staan dat ik cijfers zou kunnen noemen over de aantallen te bouwen woningen of wat dies meer zij. Als ik cijfers noem, kan het volk er staat op maken dat zij ook verwezenlijkt zullen worden, want ik zal ze niet noemen, voor ik met absolute zekerheid weet dat de benoodigde materialen in Nederland aanwezig zijn." Aldus sprak de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zijne excellentie L. Neher, toen wij Zaterdagmiddag in de hooge directie kamer van het P. T. T.-gebouw aan de Kortenaerkade te Den Haag, tegenover hem zaten. Het was duidelijke en krachtige taal van een energiek man, die het tot hem gerichte verzoek, het zware departement van wederopbouw te willen bezetten, heeft aanvaard, omdat bij hem het be lang van Nederland zwaarder weegt dan de dingen die hij zelf graag zou doen. De heer Neher liet ons niet misver staan, dat het opgeven van de taak als directeur-generaal van de P. T. T. <niet van de positie) hem zeer zwaar was ge vallen. De P. T. T. ligt hem na aan het hart en daarom is de regeling ge troffen, dat het staatsbedrijf tijdelijk mee gaat naar het nieuwe departement, zoodat hij als minister de algemeene bedrijfsleiding en de personeelsleiding kan blijven waarnemen. Overigens zal de heer T. van Houwelingen, hoofddi recteur post en plaatsvervangend direc teur-generaal, hem als waarnemend di recteur-generaal der P. T. T. vervan gen. Met waterstaat zijn ook een groot deel der openbare werken naar het ministerie van verkeer verhuisd, andere zijn geble ven en ressorteeren nu onder minister Neher Deze verklaarde uitdrukkelijk dat de verdeeling der taken in volmaakte har monie onderling is geschied. „Trouwens", zo O zei hij, „de problemen die met water staat, openbare werken en wederopbouw samenhangen, grijpen zoo neer m elkaar, dat het eigenlijk niet wel doenlijk is er een etiket op te plakken." Een andere vraag, die het publiek zeer interesseert en die dus de heer Neher kreeg te beantwoorden, was, of zijn benoeming politiek gezien, van invloed zal zijn op de samenstelling van het kabinet. „Zeer beslist niet", heeft hjj daarop geantwoord „Inderdaad ben ik lid van de Partij van den Arbeid, doch niet daarom heeft de ministerpresident zich tot mij gewend, maar uitsluitend omdat hij meende dat ik in staat zou zijn de voor mij bestemde taak goed ten uitvoer te brengen. Het belang van Nederland zal het eenige be lang zijn, dat mij bij de uitoefening .Her taak voor oogen zal staan." Wij teekenen hierbij aan, dat louter op de getallen gelet het politieke even wicht in het kabinet door de benoeming van een lid van de Party van den Arbeid, verstoord schijnt te zijn. Immers, het om vat nu vijf leden der K.V.P. tegen aes leden van de Partij van den .Arbeid en twee partijloozen (minister Van Kleffens meegerekend). Men moet het echter zoo zien, dat het nieuwe kabinets-lid in de eerste plaats een vakminister Is, gekozen omdat van hem verwacht mag worden dat hij aan den wederopbouw de zakelijke leiding zal weten te geven die deze zoozeer van noode heeft en wiens lidmaatschap van een politieke partij daarbij slechts eenr zeer ondergeschikte rol speelt. Kon minister Neher zijn plannen nog niet in details ontvouwen, u-el gaf hij ons als zijn overtuiging te kennen, dat bij den wederopbouw de zorg voor woon ruimte zal moeten domineeren, hetgeen uiteraard niet beteekent, dat de werk ruimte mag worden verwaarloosd. Trou wens, in vele gevallen zullen beider be langen gelijktijdig kunnen worden gediend, als men door het schepipen van nieuwe werkruimte woonruimte kan vry maken. „Ik heb groot respect", aldus de nieu we bewindsman, „voor hetgeen mijn voor ganger dr. Ringers na den Duitsehen over val heeft gecreëerd en ik weet bet hij na j den oorlog zeer veel en belangrijk werk verrichtte. Ik weet dat er niettemin veel critiek ten aanzien van den wederopbouw bestaat en heb o.a. kennis genomen van hetgeen onlangs door de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten naar voren Is gebracht." Ik ben mij er van bewust, dat wij te worstelen hebben met eenige elementen die nog niet altijd ten volle worden on derkend, doch die niettemin vaak hevig met elkaar in botsing komen. Er is een geweldige behoefte aan woonruimte, maar het feit dat Nederland straatarm is. is nog niet voldoende doorgedrongen. Als gevolg van onze materiaalpositie zul len wij roet onze voorzieningen nog ge- ruimen tijd beneden de bestaande be hoeften moeten blijven. Er is verder een limiet aan de geschoolde arbeidskrach ten, die in sommige deelen van het. land den wederopbouw bemoeilijkt, ook al zijn de materialen aanwezig. Deze moei lijkheden zullen zich nog jarenlang naar ik hoop in afnemende mate voordoen. In hoeverre het mogelijk zal zijn, van een strak gecentraliseerd geheel naar decentralisatie over te gaan, is nu nog niet te zeggen, doch ik meen dat het voldoende bekend is, dat ik de centrali- seerende gedachte niet als de eenig juis te erken. Ik heb een groot respect voor de autonomie en zal bij het zoeken en streven naar de oplossing der vraag stukken, daarmee ernstig rekening hou den. Het is duidelijk, dat als er groote schaarschte is aan materialen, waaraan de uiterste behoefte bestaat, de distri butie daarvan centraal geregeld zal moeten worden. Hetzelfde geldt voor richtlijnen en controle. Ik voel er echter veel voor, overal waar mogelijk te decentraliseeren en de verantwoordelijk heden ook elders te leggen. Ik wil gaarne zooveel mogelijk tegemoet komen aan de klachten over de miskenning der autonomie van provincies en gemeenten en bnn meer zelfstandigheid inzake den wederopbouw bezorgen." Geen wonder, dat minister Neher, die immers voorzitter is van de Initiatief Commissie tot Opvoering der Arbeids- productivitet, ten slotte als zijn meening te kennen gaf, dat het opvoeren der arbeidsproductiviteit, een van de essen tialia is om tot wederopbouw te kunnen komen. Volgens voorloopige gegevens van het C.B.S. hebben in Januari 1947 voor de eerste maal na de bevrijding de inlagen bij alle spaarbanken de terugbetalingen overtroffen en wel met circa f760.000. Dit gunstige resultaat is vooral bereikt door het overschot by de bij zondere spaarbanken, waar de inla gen f 28,08 en de terugbetalingen f21,65 millioen beliepen. Bij de Rijks postspaarbank was de verhouding nog ongunstig: de uitbetalingen be droegen f 26,16 en de inlagen f20,49 millioen. j De A. N. W. B. heeft zich tot den mi nister van Justitie gewend met het ver zoek een intensiever politie-toezicht op onze groote wegen buiten de bebouwde kom der gemeenten te doen instellen opdat aan vele overtredingen, met na me het ontoelaatbaar parkeeren op de rijbaan, het permanent te veel links houden, het gebruiken van de autowe gen door bespannen wagens, handwa gens, wielrijders, voetgangers en vee, het voeren van een verblindende ver lichting, het ontbreken of in onvol doenden staat verkeeren van de ach terlichten van de voertuigen, eindelijk eens paal en perk zal worden gesteld. Lenteboden. Op een boerderij bij Geldermalsen werden drie lammetjes geboren 2) door HANS VERHOEVÉN Sl de hal voert een trap naar de koopvertrekken, de logeer- en de bad- va'Per. Daar boven het zij uitsluitend jte'neld om volledig te zijn, want het dit verhaal niet in 't minst "®vindt zich een zolder, die over het 'iGele huis loopt. inrichting is ouderwets dege- vfi' doch wij zullen daarover niet te e 01 Praten. Ge onthoudt dat toch niet 8e zijt stellig niet bereid op pagina "derci veertien terug te bladeren om Geheugen op te frisschen omtrent de ve a^s van den fauteuil met lichtelijk ter ten zitting (er ligt een kussen op bedekking van het slijtgat) in de h6r van de huishoudster Vj. 6 heer Barkhof is weduwnaar. Zijn Vj,,Uv-' is enkele jaren geleden gestor- lyj. ha een kinderloos gebleven huwe- th „Van hij na een kwart eeuw. Thans, ^ih vijf en vijftigste levensjaar, leeft hij zéér teruggetrokken, onderhoudt bijna geen enkele relatie en heeft zijn weinigis familieleden en kennissen vol komen van zich vervreemd door zijn onaangenaam, stug karakter. Slechts twee menschen vormen hierop een uitzondering: zijn vriend, de advo caat K. R. A. Winnink en diens vrouw, die het huis bewonen, dat schuin tegen over het zijne aan den weg ligt. Zij deelen, naast dezen afgelegen voorpost van de beschaving, een groot deel van zijn vrijen tijd. Oogenschijnlijk hebben deze drie menschen niets met elkaar gemeen. Barkhof is norsch en grommerïg en heeft het uiterlijk van een slecht gehu- meurden zeeleeuw. Winnink daarentegen gaat door voor een scherpzinnig en geestig man, het volmaakte type van den modernen gezelschapsmensch. Hij is een tiental jaren jonger Jan zijn overbuurman, evenals zijn vrouw Eva, een frêle figuurtje met de teedere schoonheid van Sèvres porcelein. zij is reeds jaren hulpbehoevend: een on geluk heeft haar verlamd, waardoor zij is veroordeeld den dag door te brengen op een speciaal voor haar gebouwden gemakkelijk vervoerbaren divan. Ondanks haar hopeloozen toestand, bezit zij voldoende geesteskracht om, althans uiterlijk, den schijn op te hou den de ideale gastvrouw te zijn. Een uurtje in gezelschap van dit echtpaar doorgebracht, is een uurtje van hoog in tellectueel genot, zooals inspecteur Lankman spoedig zou ondervinden. Welke band, welke overeenkomst be staat ei dan tusschen de geschetste on gelijksoortige grootheden? Het is de mu ziek, waarvan zij alle drie hartstochte lijke liefhebbers zijn. Niet als execu tanten beleven zij gemeenschappelijk de diepste weergave van hun zieleleven, niet meer tenminste. Eva Winnink was vóór haar huwelijk een bekend concert zangeres, trok zich echter daarna uit het openbaar muziekleven terug en ver genoegde zich er mede op intieme avond jes vrienden en bewonderaars in verruk king te brengen over haar warme so praan. Met bijna onbegrijpelijke reso luutheid had zij meermalen verzoeken om weer op te treden van de hand gewezen. Na het ongeluk is zij nochtans ten opzichte van haar kunst volkomen passief geworden. Daar zij niet in staat is een concert te bezoeken, moet zij er zich mede te vreden stellen de meesterwerken der mu ziekliteratuur thuis te beluisteren. Win nink heeft zich een kostbare pathéfoon aangeschaft en heeft langzamerhand een enorme collectie platen verzameld, die, in albums geborgen, den geheelen wand van de zitkamer in zijn huis in beslag neemt. Aldus genietend van de weergave der beste orkesten en beroemdste zangers en zangeressen van dezen tijd, wordt menige avond in kalm genot doorge bracht. De mannen rooken een sigaar en verstoren slechts zeiden de wijdings volle stemming. Het omwisselen van de platen is zelfs een ritueel, dat door den heer Winnink plechtig wordt verricht. Eva ligt op haar rustbank en wordt op den breeden vloed der klanken wegge voerd naar een wereld, die hoog boven de alledaagsche ligt. Mogelijk ook zijn er momenten, waarin zij met eenige bit terheid denkt aan wat had kunnen zijn, wellicht doet het haar soms pijnlijk aan door de stem van een oud-collega te worden herinnerd aan eigen onver vulde wenschdroomen, doch zij laat dat haar omgeving nooit bemerken. On danks haar hulpeloosheid weet zij sfeer om zich heen te scheppen en zij kan zoowel den vroolijken als den ernstigen conversatie-toon vinden. Haar man omringt haar met teedere zorgen en het is dikwijls aandoenlijk te zien hoe haar mooie oogen van dank baarheid en stil geluk kunnen stralen, wanneer hij haar een attentie heeft be wezen. Ieder, die ooit getuige is ge weest van de wijze, waarop dit echtpaar met elkaar omgaat, zal moeten erken nen een blik te hebben gekregen in een uitstekende verhouding. En de intimi kunnen zelfs verder gaan; zij weten, dat de wederzijdsche genegenheid na het ongeluk eerder is vergroot dan vermin derd, zooals in dergelijke gevallen, ge zien den leeftijd van Winnink en diens vroegere reputatie een bon vivant te zijn, een lang niet denkbeeldige moge lijkheid zou zijn geweest. Zoo leven de bewoners van Berkenrode en Heiderust Winninks huis, dat eenigszins aan een Engelsche bungalow doet denken bij en met elkander, elk op eigen wijze een zekere mate van geluk puttend uit de oerbron aller kun sten, de muziek. De heer Barkhof gaat voor betrek kelijk welgesteld door. Behalve zijn pharmaceutischen groothandel exploiteert hij een kleine fabriek van verbandmid delen, die een goeden naam in het xand geniet. Als uiterlijk teeken van welvaart houdt hij een tamelijk grooten bedien denstaf aan; de huishoudster, een keu kenmeisje en een dag-hitje. De eerste is een ongehuwd gebleven juffrouw van onbestemden leeftijd. Mar tha Klassen. De Internationale Commissie voor het bestudeeren van Europeesche vraagstuk ken heeft Zondag een nieuw rapport ge publiceerd over de ondergrondsche bewe ging in Duitschland. Volgens dit rapport ontsnappen nog steeds vele Duitschers met vervalschte paspoorten via Zweden en Italië naar Zuid-Afrika. Ondanks de herhaalde tegenspraken is een groot deel van het economische potentieel der nazi's in het buitenland nog steeds niet aan de geallieerden uitgeleverd. Argentinië heeft definitief geweigerd Duitsche activa aan de geallieerden te overhan digen. Duitsche tegoeden in Zwitserland zijn in de handen der Duitschers geble ven, die kans hebben gezien naar Zwit serland te ontsnappen, zelfs indien deze activa tijdelijk geblokkeerd zijn. De secretaris-generaal van de com missie, dr. Robert Borel, verklaarde, dat de inlichtingen, waarover de commissie beschikt, afkomstig zijn van commissies van staatslieden, technici en specialisten over geheel Europa, en hy zeide in een interview, dat zooals voor den vorigen oorlog een vijfde colonne in vele landen werkzaam is geweest, thans voorberei dingen worden getroffen voor een even- tueelen oorlog tegen de volksgezondheid. Het verspreiden van epidemieën als diph- therie en typhus, het vernielen van het gewas en den veestapel door 't verspreiden van mond- en klauwzeer, is zeer wel mogelijk. Wij hebben een man geen Duitscher die zich in de ondergrond sche nazabeweging bevindt en die ons op de hoogte heeft gebracht van de voorbe reidingen, voor het vervaardigen van dit geruischlooze geheime wapen. Volgens dezen man is het mogelijk dat personen De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 21 tot en met 27 Februari de volgende ver liezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke landmacht: soldaat J. van Erven, van 1-11 R.I., afkomstig uit Zwollerkarspel, gesneuveld 18-2-1947 te Gekbrong. Officier van gezondheid le klasse A. Cornelius van 6 R.L, afkomstig uit 's-Gravenhage, overleden 21 Februari 1947 te Semarang ten gevolge van be komen verwondingen door vijandelijke actie. Marechaussee 2e klasse T. van Dijk, Kon, Marech. 7 Dec.div., afkomstig uit Kampen, overleden 21 Februari te Tjileungsir tengevolge van het loopen op een landmijn. Soldaat J. Hoving, van 1-1 R.I., af komstig uit Borger, gesneuveld 26-2-1947 by Medan. met parapluies en actentasschen bacil len meevoeren en deze in poedervorm in ondergrondsche treinen en andere ver voermiddelen verspreiden." Borel geloof de echter, dat veel van deze beweringen bluf van den kant van de nazi's is. „Zij zijn nog niet gereed, maar de omvang van de ondergrondsche beweging in Duitschland is ontzaglijk." Loods S van de Stuwadoorsmaat schappij „Quick Despatch" aan de Merwehaven te Rotterdam is Zon dagochtend vroeg tot den grond toe afgebrand. De loods bevatte pas ge loste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaarde goederen, bestemd voor doorvoer naar het buitenland oa. naar Tsjeehoslowakije en ook twee complete scheepsmotoren voor de K.P.M., die wel als verloren zullen moeten worden beschouwd. Verder bevonden zich onder de stukgoederen balen papier, pakken tabak, in hout verpakte artikelen en rubberbanden, terwijl aan de Oostzijde tegen de loods opgestapelde zakken palm pit ten eveneens een prooi der vlam men werden. De brand is vermoedelijk door kort sluiting ontstaan. De brandweer was spoedig met drie autospuiten, dne bluschbooten en een gereedsehapwagen ter plaatse Om 12 uur in den middag was men er slechts gedeeltelijk in geslaagd den brand te be dwingen. Aan de Noordzijde bevond zich nog een flinke vuurhaard, terwijl het op verschillende plaatsen steeds weer op vlamde. Tevens begonnen de tegen de havenzijde der loods opgestapelde balen katoen en beenderen te smeulen, terwijl men met moeite vaten olie, die zich aan de Noordzijde bevonden, wist weg te rollen. De totale schade wordt op enkele mil lioenen geschat. Zaterdag 14 en Zondag 15 Juni houdt de Centrale Volksbank te Utrecht een landelijk congres ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. De regeering van de Sovjet-Unie heeft er in toegestemd, dat boven het oor spronkelijk toegestane aantal nog 16 Amerikaansche journalisten naar de conferentie der Groote Vier te Moskou komen. Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" betuigen met het streven van genoemd comité: roept U allen op adhaesie te Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" zal met alle wettige middelen trachten dit doel te bereiken, met inachtneming van het verband der K.V.P Het comité zal niet rusten voor bovengenoemd doel is bereikt. Zendt Uw handteekening met duidelijken naam en volledig adres aan het Secreta riaat, Daal en Bergschelaan 76, 's-Gravenhage. tel. S3.93.1S. met vermelding of gij bereid zijt Uw daadwerkelijke medewerking aan het comité te verleenen en op welke w-yzg. Tenslotte het verzoek onze actie ook geldelijk te steunen. Bankrekening: Bankierskantoor Truffino Co.. Veenkade 47 's-Gravenhage. Postgirorekening: 's-Gravenhage 2567 Truffino Co. Mocht U een postwisseltje willen zenden dan gaarne aan mejuffrouw J. E. VAN RAVESTEIJN, Daal en Bergschelaan 76. 's-Gravenhage. Het ..Voorloopig Katholiek Comité van Actie" Voorzitter: CH. J. I. M. WELTER oud-minister van Koloniën Vice-voorzitterM. L. F. BAJETTÓ luit.-generaal K.NIL b. d. Secretaresse: J. E. VAN RAVESTEIJN Adv. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3