PACT VAN DUINKERKEN ONDERTEEKEND Geen poging om een blok te vormen tegen Moskou Tito zoekt contact met Metersdikke ijsdammen Beneden Wesel zit de Rijn weer volkomen dicht gebroken I - "tl Mijnwerkers werken a.s. Zondag ZAL D00IAANVAL MISLUKKEN? Lachtstroomen uit Noord en Zuid in strijd gewikkeld Griekenland vraagt den V.S. om f inancieelen steun Arnhem is bereikt r DE OPPOSITIE Bevin blijft krabbels zetten „Deze winter heeft ernstige gevolgen voor onze medeburgers Batavia en Bandoeng rustig C. visch' Tot hoofd on hart Het weer. Agendapunten te Moskou EEN MILLIARD VOOR HET VERKEER Sfcv,*, -* - Rotterdam en Antwerpen importhavens? Gaan nu de tuinders staken? Belgische bladen te Parijs in beslag genomen Zware strijd van ijsbrehers Aanzienlijke averij voor de ijsbrekers EIEREN BLIJVEN OP DEN BON woensdag 5 maart 1947 o 69ste JAARGANG No. 23789 De tekst van het verdrag DE KOLENSLAG Generaal-majoor Mojet in ons land Pessimisme ongerecht vaardigd Hockey-competitie in de war GEEN MEDEWERKING VAN DE „REPUBLIEK" Gevolg: vertraging van post in Indië Locomotieven ingesneeuwd mmmm. - mmmm. n mm IJsdam vijf meter dik Inleveringsplicht voor pluimveehouders bureaux VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: 'X. Severiii. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. parijs, 4 Maart. (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Vanmiddag heeft te Duinkerken het teer kleinsteeeds uitziende gebouw genre raadhuis ergens in de Langstraat tan de sous-prefecture binnen zijn muren "e plechtigheid zien voltrekken der endertcekening van het Fransch-Brit- Sche verdrag van bijstand, dat in de ge schiedenis bekend zal blijven als 't „Pact tan Duinkerken", een sterkere Entente Cordiale. Het kader was wat klein, zoowel voor ac beteekenis van het oogenblik, als voor de belangstelling, die ervoor aan den dag J'erd gelegd. De keuze was echter op Duin kerken gevallen om redenen zoowel van Practischen als van symbolischen aard. "et bracht voor den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken geen al te |roote afwijking van de reisroute naar Moskou mee en de slag en inscheping te Duinkerken, die einde Mei 1940 in de oogen van de meeste Fransehen de be tekenis hadden van een desertie, die hen aan het lot der débacle overliet, zijn door de geschiedenis reeds lang glorieus gere habiliteerd, als het eerste succes van den tastberaden wil, zich niet aan dcli vijand gewonnen te geven. Buiten in de omge ving van het gebouw is er gelukkig plaats In overvloed voor de Duinkerkenaren, die niet duizenden uit hun barakken en over schotten van huizen zijn toegestroomd om den middag mee te- maken, waarop hun Mad als verdragsstad de historie ingaat. Binnen de sous-prefecture ontbreekt het echter ten eenenmale aan accomodatie voor de ontplooiing van een statige cere- Jhonie, maar een geschiktere ruimte was Jn de verwoeste stad niet te vinden. Een bureau met twee fauteuils er achter voor do twee ministers en verder niet eens vol doende staanplaatsen voor alle officieele Benoodigden, waaronder zeer opgemerkt Jei'den Lady Diana Cooper en Madame Bi- dault, en voor de pers. De chef van het Protocol, monsieur Dumaine ziet er dan °ok niet gelukkig uit. B'ovendien dreigden een oogenblik de verdragsexemplaren, die lievin uit Engeland heeft meegebracht, kdek te zijn en er is wat onrust, totdat DUff Cooper twee groote gele enveloppen uit de vestibule toegereikt krijgt. Het is 10 minuten over 4 als minister Sevin en monsieur Bidault met Duff Cooper en monsieur Massigli, gevol machtigden van resp. den Koning van het Vereenigd Koninkrijk en van den Resident van de Fransche Republiek, hadat zij hun toespraken hebben gehou den, hun handteekeningen zetten op de van zware zegels voorziene foliovellen van het verdrag, waarvan zij beiden een exemplaar voor zich hebben. Gevolg, Henoodigden en journalisten kijken hen daarbij van zeer nabij op de vingers Voor zoover zij zich in de voorste rij» der toekijkers bevinden. Verslaggevers en 'otografen, die zich niet op de voorste bi bevinden, leveren een soort rugby- Scvecht om op hun beurt ook een glimp op te vangen of te vereeuwigen van dit merkwaardige historische mo ment. Bevin verleent zeer gemoedelijk medewerking door als pose op een of ander papiertje nog wat krabbels te kijven zetten, nadat er niets meer te Teekenen valt. Als man met een groote beis voor den boeg ziet hij er vrij on- êesoigneerd uit en hij maakt in een slordig colbert met groote sigarenasch- vlekken op de revers een zeer jovialen mdruk. Uit de toespraak, die hij geheel b°or de vuist weg hield, met de beide banden stevig in de jaszakken, bleek, dat hij in goeden vorm was. Zijn woor den werden herhaaldelijk door een in stemmend gebrom van „hear, hear" of »We know it" onderbroken. Bevin gewaagde er van, dat hij een Seiukkig man was op den dag, dat Blum bem te Londen het aanbod deed de miiantie eindelijk maar af te sluiten, en bij verklaarde er voor de wereld heilzame Se volgen van te verwachten; van de Verbintenis tusschen den koelen en prac- tischen zin, dien men gemeenlijk aan het Dhgelsche volk toeschrijft, en den geest ban logica en cultuur der Franschen. frankrijk en Engeland zullen niet meer ban elkanders zijde wijken, wat de poli tici ook mogen doen. Bevin wees er op, dat Rusland be rijpt, dat dit verdrag geen poging is °m een blok op te bouwen, doch om twee bolkeren in een gemeenschappelijke alliantie te gieten binnen het raam der Vereenigde Naties. Hij was er zeker was, 'tat de alliantie in de V. S. met vreugde begroet zou worden. ..Voor altijd" was ook de verruimende mterpretatie, welke George Bidault in toespraak gegeven had, aan de 50 laar, welke het verdrag als eerste gel digheidstermijn bezit. 50 jaar, aldus de f'tansche minister van Buitenlandsche aken, beteekenen een eeuwigheid van *eSeeren. Bidault bracht ook hulde aan den bondgenoot, die door zijn standhou- deh de eindoverwinning mogelijk had ®®öiaakt. .,De tekst van de alliantie luidt verkort Sf® volgt: Z. M. de Koning van Groot- ''ittannië en de President van de Fran- che Republiek wenschem de gevoelens h vriendschap en de gemeenschappelijke belangen, die tusschen Engeland en Frankrijk bestaan, in een bondgenöot- schapsverdrag vast te leggen, overtuigd als zij zijn, dat het sluiten van zulk een verdrag de regeling van alle kwesties tusschen de beide landen zal vergemak kelijken. Beide landen zullen niet alleen tezamen doch ook met de andere ver- eenigde naties streVen naar het behoud van den vrede, terwijl aan elke agressie in overeenstemming met het Handvest der V-N. weerstand zal worden geboden. In geval van een hernieuwde agressie van Duitschland zullen de beide landen elkander bijstaan. Overwegende, dat het zeer wenschelijk is, dat alle landen, die ervoor verantwoordelijk zijn dat Duitsch land niet opnieuw een bedreiging voor den vrede gaat vormen, door verdragen worden verbonden: dat Frankrijk en En geland reeds een bondgenootschapsver- drag met de Sovjet-Unie hebben geslo ten; dat zij hun economische betrekkin gen in het wederzijdsch belang wenschen te versterken, hebben zij een bondga- nootschapsverdrag gesloten. Artikel 1. Ingeval van agressie van de zijde' van Duitschland, of wanneer Duitschland een politiek gaat voeren, gericht op agressie ten aanzien van een der beide landen, zal gezamenlijk warden opgetreden in overeenstemming met ar tikel 107 van het Handvest der V.N. Artikel 2. Wanneer een der heide lan den in een gewapend conflict met Duitschland wordt betrokken, zal het andere land alle mogelijke militaire en andere hulp verleenen. Artikel 3. Wanneer Duitschland in ge breke blijft aan eenige economische ver plichting jegens het eene land te vol doen, zullen beide landen gezamenlijk of zoo noodig met andere landen over leggen, welke maatregelen dienen te wor den genomen. Artikel 4. Rekening houdend met de belangen der andere vereenigde naties zullen de helde landen de wederzijdsche economische betrekkingen zooveel moge lijk uitbreiden en versterken. Artikel 5a. Geen der bepalingen van dit verdrag moet worden uitgelegd als een afwijking van de door het Handvest aan contractanten opgelegde verplichtingen. b. Geen der contractanten zal een al liantie aangaan die gericht is tegen den anderen contractant, of verplichtingen aangaan in strijd met de bepalingen van dit verdrag. Artikel 6. Het verdrag wordt onmiddel lijk na ratificatie van kracht en wordt aangegaan voor 50 jaren. Wanneer het niet een jaar voor den afloopd'atum door een der partijen wordt opgezegd, wordt het voor .onbepaalden tijd verlengd. .-M» .1 k. m A Deze, door de K.L.M. bij de Waddeneilanden gemaakte, luchtfoto toont, hoe de ge weldige ijsmassa's, die zich inmiddels van de kust losgemaakt hebben, een schip (links- op het Texelsche strand hebben geduwd. De beheerder der Nederlandsche Steenkolenmijnen heeft een bekendma king laten ophangen op de verschillen de mijnbedrijven, waarin hij o.a. zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevolgen voor onze medeburgers heeft, hebben zoowel mijn werkers persoonlijk als groepen van mijnwerkers mij verzocht nogmaals de gelegenheid open te stellen een Zondag vrijwillig te werken. Aangezien mij verder bekend is, dat verschillende ziekenhuizen, sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen kolen meer hebben voor verwarming, heb ik gemeenld mij in verbinding te moeten stellen met de besturen van de vakorga nisaties, die het plan, om nogmaals een De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft medegedeeld, dat te Bandoeng, Batavia en Buiten zorg de toestand rustig is. Van den sector Soerabaja worden artilleriebe schietingen te Porong gemeld, waarbij aan Nederlandsche zijde geen verliezen werden geleden. Te Medan en Padang heerschte langs de demarcatie-lijnen activiteit van sluipschutters. Te Pa- lembang is het volkomen rustig. Op Zuid-Celebes hebben onze troepen ten Zuiden van Pare-Pare contact gehad met extremisten. Aan Nederlandsche zijde telde men een doode, aan Indone sische zijde vier dooden. Gisterenmiddag is de kwartiermeester- generaal van het K.N.I.L., generaal- majoor J. J. Mojet, per Skymaster op Schiphol gearriveerd. In aansluiting op het bezoek van It.-generaal Spoor, die o. m. voor militair-personeele kwesties onlangs een kort bezoek aan Nederland bracht, komt generaal Mojet thans vraagstukken van de materieelvoorzie- ning van de troepen in Indië bespreken. j Uit li oogen Joegoslavischen emigran- ^'bibOji der omgeving van Koning Peter erjj Dinsdag vernomen, dat maarschalk t0 aan de Joegoslavische oppositie zes ill aclit portefeuilles heeft aangeboden lt,j ,®en gewijzigde regeeiing onder zijn 'ng. Zonder Tito's aanbod regelrecht tisch wÜzen> hebben de leiders der Kroa- ti„ Servische en Sloweenschc opposi- het Jah de aanvaarden afhankelijk gesteld ontbinding van de Ozna, de Joe- ie geheime politie, en het hou- 'ebi Va" vriJe verkiezingen voor het par- it0r';nt- Be besprekingen konden niet bi-, n afgedaan, daar Tito deze eischen et inwilligde. ?®gsrnan voegde hieraan toe, dat het bo8in hand ligt dat Tito's verzoenings- ®eh wen werden ingegeven zoowel door tefl, v'eilsch van den maarschalk om bui- %0r "ösche credieten te verkrijgen als teSee advies dat door de Russische rmE gegeven is. Rusland, zoo zeide men, heeft mogelijk aan Tito voorgesteld om de bepalingen van het verdrag van Yalta ten aanzien van Joegoslavië ten uitvoer te leggen, daar dit probleem mis schien te berde zou komen op de Mos- kousche conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken. Volgens een ander bericht heeft Tito ook contact gezocht met de Katholieke Kerk via dr. Besedniak, een inwoner van Julisch Venetië en vroeger lid van het Italiaansche parlement, die onlangs een ontmoeting had met den aartsbisschop van Corica. I De wereld sou vol wijze menschen zijn, als alle dingen tweemaal l konden worden gedaan Zondag gelegenheid tot werken te geven, ten volle ondersteunen. Na dit overleg en na hiervoor toe stemming te hebben ontvangen van de kerkelijke overheid heb ik daarom be sloten aan het ondergrondsche persoi|Nrl en een deel van het bovengrondsche per soneel de gelegenheid te geven- Zondag 9 Maart a.s. vrijwillig te komen werken. Aan dit werk op Zondag worden geen extra verstrekkingen verbonden." Verwachting tot Donderdagavond: In het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk regen of sneeuw. In het Noor den van het land overwegend lichte vorst; in het Zuiden van het land temperatuur om het vriespunt. Zon 7.17—18.27, Maan 16.53—6.55. 2. 3. 5. 6. De agenda van de conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier, welke 10 Maart in Moskou zal beginnen, bevat de volgende punten: 1. De politieke en economische proble. men van Duitschland. De toekomstige status van Duitsch land. Plannen voor de uiteindelijke uit voering der vredesverdragen. Amerikaansche voorstellen voor een viermogendhedenverdrag. Het Kuhrgebied en zijn steenkool. Het onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk. N Hieraan zal mogelijk nog worden toege voegd het probleem van de toekomstige controle op de Dardanellen. Wat de inleidende besprekingen betreft is het belangrijkste vraagstuk welke rol de kleinere mogendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. Waarnemers te Moskou achten het Britsche en Amerikaansche pessimisme aangaande het resultaat van de confe rentie der ministers ongerechtvaardigd. Deze waarnemers wijzen er op, dat ler teekenen zijn van een tegemoetkomende houding bij de Russen. Zij noemen in dit verband het feit, dat de Russen er mee zijn accoord gegaan, dat de V.S. de Ja- pansche mandaateilanden in den Stillen Oceaan overnemen. Men wijst gr te Moskou ook op, dat Rusland ,,de zaak-Acheson" (n.l. Achg. son's bewering, dat de Russische buiten landsche politiek agressief was) schijnt té laten rusten. Als een goed voorteeken werd ook be schouwd, dat Rusland er in heeft toege stemd, dat meer Amerikaansche journa listen de conferentie zullen bijwonen. Het Russische blad „Moscow News" critiseerde de „Daily Telegraph", omdat dit blad geschreven heeft, dat het onmo gelijk zal zijn voor de Groote Vier, ten aanzien van Duitschland tot overeenstem ming te komen, en de „New York Herald Tribune", omdat deze beweerd heeft, dat de Declaratie van Potsdam door de ge beurtenissen was „ondermijnd". Be strengste aller winters heeft den Koninklijken Nederlandsohen Hockey- bond dit jaar genoopt een ingrijpenden maatregel te treffen voor de Nederland sche hockey-beoefenaars. Voor het eerst in de geschiedenis is besloten dit jaar de zoo zeer gestagneerde hoekey-compe- titie niet verder af te werken, omdat het seizoen reeds te ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der competitie is i».l. nog zoo omvangrijk, dat het bondsbe- stuur besloten heeft daarmede het vol gend seizoen (dus dat van 1947/'48) te vullen. Ook de promotie- en degradatie wedstrijden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaan den zouden moeten worden gespeeld, zijn tot het volgend Seizoen verschoven. Niettemin zullen dit jaar toch enkele elftallen, die het bondsbestuur niet wil dupeeren, promoveeren en wel die teams, die voor de stopzetting van de compe titie wegens de vorst reeds kampioen waren, of op de eerste plaats stonden zonder een verliespunt. Het K.NM.I. te De Bilt deelt mede: De nieuwe aanval van de Oceaan depressie-activiteit op de vorst is nog nieS geëindigd. De eerste phase in dezen strijd is reeds afgesloten. Het front, dat gistermiddag voor de kust van Frankrijk lag, trok in den loop van den nacht over een koude grondlaag in onze omgeving naar het Noord-Oosten. Aan het front viel in het Zuiden van het land plaat selijk flinke regen, in het Midden en Noorden van het land viel de neerslag voornamelijk in den vorm van sneeuw. Van Midden-Frankrijk uit dringt een nieuwe storing door in de richting van ons land, die opnieuw neerslag zal bren gen. De koude grondlaag, waarvan de Zuidelijke grens vanmorgen ongeveer over België was gelegen, beweegt zich onder invloed van deze storingen, ech ter zeer langzaam in de richting van onze grenzen. Inmiddels is de luchtdruk vannacht over Scandinavië snel gaan stijgen. Daardoor hebben de weersontwikke lingen voor ons land een zeer onzeker karakter gekregen. Zoowel het indrin gen van warme lucht over Zuid- Frankrijk en Zuid-Duitschland, als het afvloeien van koude lucht uit Scandinavië, neemt nu in intensiteit toe. De overgang tusschen deze beide hichtstroomen komt daardoor dicht in onze omgeving te liggen. Het ver loop van de temperatuur in ons land Minister Vos heeft gistermiddag tijdens de oprichtingsvergadering van het Ne derlandsche Verkeers-Instituut te Den Haag medegedeeld, dat voor 1947 in het Nederlandsche verkeer een bedrag is ge ïnvesteerd, dat de som van één milliard ver te boven gaat. Hierbij zijn de bedra gen voor wegen en kanalen nog buiten beschouwing gelaten. Dein laatsten tijd wordt er veel over geklaagd, dat brieven en pakketten voor Indië zoo lang onderweg blijven en er soms weken over heen gaan, voordat deze bezorgd worden. De schuld daar van ligt te Batavia. Generaal-majoor Mojet, die in Nederland is aangekomen, heeft n.l. verklaard, dat men te Bata via slechts de beschikking heeft over een aantal bamboebarakken in den tuin van een kolonelswoning, dit is dan de „sorteer"ruimte. Tot dusver is elke po ging, om het postkantoor, dat nog steeds in handen van de republikeinen is. voor de P.T.T. te vorderen, mislukt. Thans moet een inbeslaggenomen dansinrich- ting tegemoetkomen aan dit schreeu wende ruimte-tekort. blijft daardoor dus nog onzeker. De minimumtemperaturen van heden nacht waren: Den Helder 3, Vlissin- gen 2, De Bilt 2, Vliegveld Twente 3, Vliegveld Groningen (Eelde) 4, Vliegveld Maastricht (Beek) 0. Ondanks den zwaren sneeuwval gis teravond in verschillende deelen van ons land ondervond het treinverkeer heden ochtend slechts weinig stagnatie. Op de lijnen ZwolleApeldoorn, Berk houtBobbeldijk en BaamAmersfoort sneeuwden locomotieven in. Men zag echter kans ze spoedig weer vrij te krij gen, zbodat het verkeer op deze lijnen slechts korten tijd was onderbroken. In het Zuiden van het land leverde het verkeer geen moeilijkheden op, daar het hier in den afgeloopen nacht regende. A "■yr "r -- •- Bij Wesel, op grooten afstand vav de Ne derlandsche grenst is de Rijn bedekt met een geweldige massa ijsschotsen. De brug bij Wesel is met de Rijnbrug bij Keulen de eenige nog intact zijnde rivierovergang in West-Duitschland en voor het verkeer tusschen West-Duitschland en Zuid-Neder land van het hoogste belangMen over weegt, het ijsvelddat de brug bedreigt te doen bombardeeren. Een woordvoerder van het Ameri kaansche Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft medegedeeld, dat een nota van de Grieksche regeering is ontvangen, waarin een beroep op de Vereenigde Staten wordt gedaan tot het verleenen van financieelen steun. De nota hield een algemeen verzoek om financieele hulp in en verwees niet in het bijzonder naar de moeilijkheden in verband met het terugtrekken der Britsche troepen. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Marshall, heeft me" degedeeld, dat op zeer korten termijn een volledige verklaring inzake de hulpverleening aan Griekenland zal wor den afgelegd. Volgens Marshall zijn de toestanden in Griekenland van primair belang voor de V.S. „De tij deze kwestie betrokken vraagstukken zijn zoo verstrekkend en van een dergelijk alles overheerschend belang, dat elke verklaring dienaan gaande eigenlijk alleen van den presi dent zelf zou kunnen komen", verklaar de de minister. Hij was van oordeel, dat de laatste berichten bewijzen, dat de Uit Amerikaansche regeeringsbron verluidt, dat het Ministerie van Buiten landsche Zaken hoopt, dat in Mei in Nederland, België of Duitschland een conferentie bijeen zal komen om den doorvoer van 100.000 ton Amerikaan- schen en Britschen export per maand naar Duitschland via Rotterdam en Antwerpen in plaats van via Bremen en Hamburg, zooals momenteel geschiedt, te overwegen. Men hoopt dat de route van den export naar Duitschland in den loop van den zomer kan worden omgelegd. economische toestand van Griekenland verslechterd is en zelfs dreigt ineen te storten. Engeland heeft geantwoord op de Amerikaansche bekendmaking, die fi nancieele hulp der V S. aan Grieken land in verband brengt met het hand haven van Britsche troeper. aldaar. Hoe wel de inhoud van het Britsche ant woord niet bekend is gemaakt, wordt uit gezaghebbende bron vernomen, dat tiet niet in tegenspraak is met een eerdere Duitsche verklaring, dat er geen wijzi ging is gekomen in het Britsche voor nemen om het aantal manschappen -n Griekenland binnenkort te verminderen. Na de mededeelingen, die minister Mansholt in de Tweede Kamer bij de interpellatie—Van den Heuvel deed be treffende de vaststelling van maximum prijzen aan de veilingen, heerscht er in :e kringen der tuinders groote ontevre denheid. Er gaan zelfs stemmen op, om in navolging van de handelaren te staken, wanneer niet tevens minimum prijzen worden vastgesteld. Een voortee ken hiervan kan men reeds zien in de neiging van de tuinders om hun produc ten in den zwarten handel te verkoopen. Op grond van een besluit van het be stuur van den Franschen druKkersbond. door welks staking Parijs reeds drie weken van plaatselijke bladen verstoken is, zijn Dinsdag alle Belgische dagbladen bij aan komst op het station te Parijs in beslag genomen. Gedurende de laatste twee weken waren de Belgische bladen de eenige in het Fransch gedrukte bladen, die de Panj- zenaars konden koopen. De Nederlandsche ijsbrekers voeren thans reeds meer dan twee maanden een feilen strijd tegen het ijs in de groote rivieren. Dag in, dag uit, dringen de kleine maar krachtige booten door de taaie ijsmassa's. Nadat eerst het ijsdek van de Lek was gebroken, heeft de strijd zich verplaatst maar de Neder Rijm. Langzaam maar zeker vordert het zware werk hier nu. Meermalen moesten booten wegens opgeloopen averij terugkeeren. doch de overigen zetten door en bereikten reeds Wageningen en zijn nu op weg naar Arnhem. vereischten een grondige kennis van de rivierstroomingen is. Door ge bruik te maken van de stroomingen, welke het ijs aan de onderzijde aan tasten, wisten de zeven scheepjes met vereende kracht in vier dagen tijd den dam die zich over enkele honderden meters uitstrekte groo- tendeels op te ruimen. 23 Februari was de dam gepasseerd. De averij, die fee ijsbrekers bij deze operatie hadden opgeloopen, was echter vrij aanzienlijk. Men vorderde nu tot 10 K.M. van Nij megen. Een van de kleinere ijsbrekers werd hier door het ijs lek gestooten en zonk. De bemanning wist zich tijdig in vuiligheid te breftgen. Bij dezen tegen slag kwam een nieuwe belemmerende factor. Een dichte mist kwam regelma tig het werk verstoren. Het schijnt als" of de natuur met alle middelen wil Op de Lek waren 12 Februari 7 ijs brekers gevorderd tot Beusichem, waar een zware ijsdam den weg versperde. Het zware werk begon nu pas goed. Moeizaam wisten de ijsbrekers zich nog enkele kilometers verder stroomopwaarts te worstelen. Er waren dagen dat men niet meer dan 30 meter vooruitkwam^ Ten gevolge van een nieuwe periode van strenge vorst, ging het gebroken ijs zich in den rug van de ijsbrekers weer vastzetten, met als gevolg, dat de reeds open gebroken doorgang opnieuw moest worden gescheurd. Op de V/aal hebben 13 ijsbrekers den strijd aangebonden. Door de vele ijs- barrières worden op den rivierbodem zandophoopingen gevormd, welke mede in verband met den lagen waterstand een zeer geringe vaardiepte veroorza ken. De grootste, dus krachtigste ijs brekers zaten soms uren aan den grond. Naar mate de schepen op de Waal vor derden, werd het moeilijker de los gebroken schotsen, die naar zee dreven, ook los te houden. De ijsbrekers ver spreidden zich nu over het geheele opengebroken gedeelte. Vier schepen zetten den strijd tegen het ijsdek voort, terwijl de overige verder stroomaf waarts het vastzetten van de schollen trachtten te beletten. 18 Februari werd op een metersdik- ken ijsdam gestooten nabij Ewijk, De rivier was hier zoo ondiep, dat de groo te schepen den voet van den vijf meter hoogen muur niet konden bereiken. Ze ven booten van het kleinste type wer den nu naar voren gebracht om den ijs- muur te slechten. Hier konden de mannen laten zien, dat ijsbreken lang niet ieders werk is en dat een van de eerste trachten het werk van deze mannen te belemmeren. Het einddoel om de Waal tot Pannerden open te breken is ech ter zoo goed als bereikt. In de Maas zijn de stuwen tusschen Maastricht en Lith, zoodra deze door de ijsvorming bedreigd werden, gestreken. Dit had tot gevolg, dat er weliswaar geen ijsvorming optrad, doch ieder scheep vaartverkeer is tevens uitgesloten. Be neden Lith zijn de ijsbrekers bezig het ijs op te ruimen, om het afstroomende wa ter niet te belemmeren en ter beveiliging van de werken bij Keizersveer. Het is te begrijpen, dat de toestand op den ®Ün in Duitschland van groot belang is voor den gang van zaken op de Nederlandsche rivieren. Nabij de Lo- reley bevond zich een zeer zware ijsdam. Nadat men er in den aanvang jn was geslaagd met behulp van ijsbrekers en springstoffen een vaargeul van ongeveer 100 Mster te maken, kwam ook de hier inmiddels ingevallen dooi helpen, zoodat het obstakel tenslotte is opgeruimd. De Rijn boven Bingen en al zijn zij rivieren zijn thans ijsvrij. In het gedeelte van de Loreley tot Wesel komt nog drijf- ijs voor. Aanvankelijk hadden de hier In opdracht van Rijkswaterstaat heeft de genie aan Baileybrug te Arnhem een bovenbouw aangebracht, waardoor de brugindien onverhoopt de pijlers door het ijs mochten worden vernield, toch zou blijven hangen» RIVIEREN. STRIJD TEGEN HET MAK ZWAARDER DRUFUSI SELOOHF LICHT DRIJFL/S GRAVENHABE ^UTRECHI OPEN GEUL LJSDAM gOTTERDAM! FRANK- IJSVRIJ gfILBURQ (47ISI V°ELT waargenomen schollen een gemiddelde afmeting van drie vierkante meter bij een dikte van ongeveer 20 c.M. Beneden Wesel zit de Rijn weer volkomen dicht, tot de plaats waar de Nederlanders zich verbeten door de ijsmassa's heen wer ken. Van het Rijnfront bij Arnhem komt vandaag goed nieuws. Om half vijf he denmorgen in de vroegte zijn de vier ijsbrekers, die weken geleden uit Rot terdam waren vertrokken om den strijd tegen het ijs aan te vangen tot de Rijnbrug bij Arnhem doorgedrongen. Gisteren brachten zij het tot Heteren. In het traject van Heteren tot Arnhem hebben zij vandaag met hun vieren een geul van 30 m. breedte in het ijs gefor ceerd. Het gebroken ijs loopt goed de rivier af. Morgen zullen de twee ijsbrekers, die aan den anderen kant van de brug ge legen zijn, een begin maken met het breken van het ijs boven de brug. Thans is beneden de brug reeds een deel van de rivier ijsvrij. De vief uit Rotterdam afkomstige ijsbrekers zullen morgen op het traject ArnhemHeteren de rivier verder gaan schoonmaken en na een paar dagen ook naar den anderen kant van de brug gaan, om het ijs, dat aan dien kant in de rivier ligt, te lijf te gaan. Het ligt in de bedoeling dan een deel van het ijs bij den rivierkop te Pannerden niet te breken om een z.g. stop te laten zitten, want de Waal en de Lek kunnen beter voor den ijsafvoer zorgen, gezien hun breedte. De verwach tingen omtrent het behoud van de Baileybrug bij Arnhem zijn nu heel wat optimistischer geworden, al is het ge vaar nog lang niet geweken. Ook hier gaat nog steeds op, dat de laatste lood jes het zwaarst wegen. In tegenstelling met de eenigen tijd geleden bestaande verwachting, dat de eierdistributie dit voor jaar zou kunnen worden opgeheven, is, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, thans komen vast te staan, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel in het voorjaar voldoende eieren ter beschikking zullen komen om aan de binnenlandsche vraag te kun nen voldoen, z»u een opheffing van de distributie een zeer sterke stijging van de eierprijzen in den nazomer en herfst veroorzaken. Na Juli loopt de eierpro- ductie namelijk sterk terug, terwijl de vraag in die periode, vooral omdat het vleeschrantsoen nog steeds vrij laag is. zeer waarschijnlijk gr<x>t zal zijn. Op heffing van de distributie zou dan ook over eenige maanden tot ongewensehte spanningen aanleiding kunnen geven. Om deze redenen blijft vooralsnog de distributie van eieren gehandhaafd en is het noodig, dat den pluimveehouders een verplichting tot inlevering van eieren, die niet in eigen gezin worden gebruikt, wordt opgelegd. Er is daarbij tevens een nieuwe regeling ontworpen voor de controle op de afleveringen. Officieel is bekendgemaakt, dat bin nenkort een Poolsch-Tsjechisch bondge nootschapsverdrag onderteekend zal wor den. Radio Warschau verklaarde, dat de strekking van het verdrag is: het voor- komen van hernieuwde Duitse he agressie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1