SlAD EN OMGEVING LAND ZONDER TOEKOMST Italiaansche volk zint op ivraak Onderwijs in muziek en zang Van Nachtasyl naar Internaat Geen daklooze hoeft de straat op Partai Kath. Republik Indonesia Vreedzame mannen met een verleden Dezen zomer feestweek in Haarlem Ongemeen harde vrede voor het land Opneming in het leerplan der scholen f AGENDA WOENSDAG 5 MAART 1947 PAGINA 2 DOUCEURTJE VOOR N. Z. H.-PERSONEEL Gemeente Haarlem schenkt vijf mille Misbruik van woningnood N.S.B.-er beleedigde Mussert HET LOT BESLISTE Weldadigheidsconcert F aillissementen Burgerlijke Stand SNEEUWSLAG IN ONZE STAD Luister der Fransche kathedralen „De Nachtegalen" Boekenweek Raad van Bijstand Uitreiking bon- en textiel- kaarten i Gewaardeerde belangstelling HEEMSTEDE Jubileum SANTPOORT Harddraverij-vereeniging VELSEN Kinderverzorging en opvoeding VELSEN-NOORD „Weduwensteun' J. Doesburg met pensioen NOORDW1JKERHOUT Jaarverga der ing AUSTRALIË WINT MET VIJF WICKETS Begroeiing Overzeesche Gebiedsdeelen Uw foto in één minuut klaar Over het nieuwe -foto-toestel dat in één minuut een foto kant en Klaar aflevert eenige dagen geleden publiceerden wij er reeds een foto-reproductie van zijn eenige nieuwe bijzonderheden be kend geworden. De uitvinder is de Amerikaan Edivin H. Land, die op een persconferentie in New York een demonstratie gaf. Hij nam een foto van zichzelf en één mi nuut, nadat de sluiter zich ge opend en gesloten had, liet hij de aanwezigen de reproductie kant en klaar zien. Onder aan de ca mera zijn twee kleine rolletjes aangebracht. Over de eene rol loopt de film, over de andere een speciaal gevoelig gemaakte pa piersoort. Wanneer de foto is gemaakt, moet er aan een knop gedraaid ivorden. Zoowel de film als het gevoelige papier worden dan over de kleine rolletjes voortbe wogen. Door den druk wordt een klein buisje gebroken, dot ont wikkelaar en hypo bevat, dat tusschen de film en het papier komt. De chemicaliën ontwikke len en fixeeren en maken den po sitieven afdruk in het oogenblik dat de film en het papier met elkaar in contact zijn. De mogelijkheden van deze vinding zijn vanzelfsprekend zeer groot. Op de plaats, waar men de film maakt kan men in één minuut het resultaat zien. De nieuwe camera zal over eenige maanden in Amerika in den handel worden gebracht in een zelfde verscheidenheid als de huidige camera's. JEJDS i Mr. L J. A. Trip f PASTOOR P. M. SIMONS t Vijf jaar voor Paul Baudouin Engelsch amateurteam naar Nederland? VRIJ VASTE MARKT Op Java 62 afdeelingen met 5000 leden De Vereeniging „Haarlems Bloei" stelt zich voor, dezen zomer van 29 Angus - tl», ongeveer tezelfder tijd als vorig jaar de feestelijkheden ter gelegenheid van het 700-jarêg bestaan werden ge houden, een feestweek voor Haarlem te organiseeren. Deze feestweek zal in het teeken staar van het herstel van Haar lem als bloemenstad. De bedoeling is, dat de burgerij zooveel mogelijk mede werkt en zoowel straat als woning ver siert, dar r b(j gebruik makende van bloemen, die in dien tijd in bloei staan. Ofschoon het volledig programma nog niet is uitgewerkt, staat vast, dat er in de feestweek een groot Lunapark zal rijn. Voorts wordt er een internationale gladiolen-tentoon stelling gehouden. In het vervolg zal Haarlem jaar lijks zijn feestweek hebben. De gemeente Haarlem lieeft een be drag van f 5000 geschonken aan de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoersmaat schappij ter verdeeling onder de 250 personeelsleden, die in de oorlogsdagen in de verschillende gaarkeukens der stad geholpen hebben bij de uitreiking' en distribueering van het voedsel. Dezer dagen zal het douceurtje op eenigszins officieele wijze aan het per soneel worden overhandigd De politie te Bloemendaal heeft een pensionhouder gearresteerd, die ernstig misbruik heeft gemaakt van den heer- schenden woningnood. Aan een gezin van 6 personen had hij één kamer verhuurd en vroeg hiervoor een pensionprijs, die 100 pet. hooger lag dan maximaal is toegestaan. Bovendien verstrekte hij aan zijn onderhuurders belangrijk min der voedsel, dan waar zij van hun bon nen recht op hadden. De bonnen, die hij op deze manier uitspaarde ruilde hij gedeeltelijk voor tabak en jenever of hij verkocht ze. Behalve den pension houder heeft de politie ook diens vrouw en een lid van het personeel gearresteerd- Bovendien zijn vijf personen, die de bonnen hadden gekocht, verbaliseerd. Reeds in 1933 gaf de Haarlemmer K A. Wentink zich op als lid bij de N. S. B. Zijn vrouw gevoelde toen nog niets voor de beweging; hij liet haar zonder dat zij het wist bij de N. S. B. insenrij- ven. De contributie voor zijn vrouw be taalde verdachte in het geheim. In de oorlogsdagen van Mei 1940 werd ver dachte, omdat hij lid van de landsver- raderlijke beweging der N. S. B was 4 dagen vastgezet. Tijdens de beat King gedroeg beschuldigde zich als een over tuigd N. S. B.'er, hij hing o.a. reclame platen voor zijn ramen en werd colpor teur voor Volk en Vaderland. Verdach te zei. dat hij niet had ingezien, dat de N. S. B. èn door bijna alle Nederlan ders én door de Duitschers werd ver acht Hij was zelfs zoo ver gegaan, dat hij enkele goede vaderlanders bij de lei ding van de N. 3. B. had aangegeven als gevaarlijk voor de partij. Verd. sloot zich met zijn familie bij den N. v D. aan. Toen het oude bestuur van den Houtbewerkersbond uit zijn functie was ontheven, werd W. de N. S. B.-commis saris hiervan. Verdachte, die een ge heel verhaal over dit geval ophing ein digde met „Het is de kwestie: je bent N. S. B.'er of je bent het niet". De pre sident antwoordde hierop: „Je bent een schooier of je bent het niet". Toch vond W., dat de N. S. B weinig naar de Groot-Germaansche gedach te handelde. W. beschouwde Mussert als ongeschikt om leider van de bewe ging te zijn. Hij werd wegens beleediging van Mussert en Woudenberg uit de N. S. B. ontslagen. Met Dollen Dinsdag was verdachte echter toch met zijn ge zin in Oostelijke richting verdwenen. Uitspraak 18 Maart- Jac. van Weert, Anegang 46 alhier, heeft een mooien kinderwagen beschik baar gesteld, voor die babies, die tege lijk met de prinselijke baby geboren zouden worden. Er dienden zich 13 can- didaten aan, welke op denzelfden dag geboren waren in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, pet lot besliste dat de wagen toeviel aan het echtpaar Con- standse, wonende Luitensteeg 25 te Haarlem. In verband met de koude en het ont breken van verwarming in de Gem. Concertzaal is het Weldadigheidsconcert, hetwelk Vrijdag aldaar door het Ge mengd Koor „Polyhymnia" zou worden gegeven ten bate van het Herstellings oord voor Oorlogsslachtoffers „Unicum" te Heemstede, tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Reeds gekochte plaats bewijzen bl 'ven geldig. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag 4 Maart de volgende faillis sementen uitgesproken: 1. Anton van der Zon, vrachtrijder, wonende te Haarlem, Ter Heydestraat no. 27; curator mr. J. H. Junge te Haarlem, 2. Comelis Jaco bus Krielen, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 1719, zaakdrij- vende onder de firmabenaming „De Spaarnestad", fabriek van meubelen en houtwaren; curator mr. P. van Blerkom te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. C. E. Muller te Haarlem. Wegens gebrek aan actief, werd opgeheven het faillissement van: Heinrich Verbeek, goud- en zilversmid, wonende te Haarlem Kinderhuisvest no. 39: curator mr. J. H. Ekering te Haarlem. HAARLEM Geboren: A. M. Bee kelaar-Dijkstra, z; J. G. Koster-Koore man, z; J- Schreuder-Bootsman, z; A. M. C. Kockelkoren-Linckens, d; J. H. C. Rosenhart-Middendorp, d; C. Berin- gen-Zwtjnenburg, d; J. C. S. Kimmei- Pelt, d; W. Pouw-Barmentlo, d. Gehuwd: J, t. Cate en J. Pijl. Overleden: J. C. Kuperus, 19 J; S. C. Rozendaal-Bertoen, 77 j; J. W. Groene- wegen-Hoedemaker, 76 J; E. H. Endt- Wildschut, 75 j; K. Mennega, 80 J. Hedennacht ongeveer één uur rukte de gemeente-reiniging uit met al het beschikbare materiaal, waarmede bin nenstad, toegangswegen en hoofdwegen in de buitenwijken bewerkt werden. Gis teren waren alle toegangswegen naar Spaarndam vrij gemaakt; hedenmorgen was dit gedeelte van Haarlem weer vol komen geïsoleerd. Andere bekende punten, zooals Zo- mervaart, Waarderweg en Schalkwijker- weg waren tengevolge van den sterken sneeuwval geheel versperd. Met kracht heeft men deze punten vrij gemaakt. Hedenavond 8 uur zal prof. Willem van der Pluym, hoogleeraar te Delft, in het wijkgebouw van de Ned. Herv, Kerk, Ge dempte Oude Gracht 104, zijn eerste voordracht houden in de serie „De luis ter der Fransche kathedralen in de Mid deleeuwen". De lezingen, vier in totaal, te houden op 5, 12, 19 en 26 Maart, gaan uit van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Men kan zich hiervoor opgeven bij de stadsbibliotheek aan het Prinsenhof. Zaterdag 8 Maart bestaat het zang koor „De Nachtegalen" 12 y, jaar. We gens de tijdsomstandigheden zullen de kinderen, meer dan 100 in getal, op dien dag het feest op bescheiden wijze vieren. Later zal een feestuitvoering vcor ouders en genoodigden gegeven worden, evenals de vorige jaren ten bate der T.B.C.-bestrijding, onder lei ding van mej. C. Kampmeijer. De voordrachten, die J. B. Schuil en Godfried Bomans in bet kader van de boekenweek Vrijdagavond 8 uur in de turnzaal van het Gem. Concertgebouw zouden houden, zijn thans vastgesteld in het gebouw van de Nederlandsch Hervormde kerk. De jeugdmiddag, waarop dr. Spoeldei en Antcnie van Kampen zouden spre ken, is wegens kolengebrek uitgesteld. De vergadering van den Raad van Bij stand, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Noord-Holland, kan toor Haarlem, zal gehouden worden Dinsdag 18 Maart 8 uur in het gebouw Nassaup'.ein 46 te Haarlem. De agenda vermeldt o.m. een rede van mr. Th. H. de Meester over het Handelsverkeer met Duitschland en een huldiging van de heeren H. J. L. Klein Schiphorst en G. Deddens. De beide heeren vieren deze maand hun 25-jarig jubileum als lid van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken. i Morgen, Donderdag, Bol t/m Bram afhalen nieuwe bon- en textielkaarten, tevens aanvraagformulieren kolenkaar- ten. Voor HEEMSTEDE van 9—12.30 de letter C en van 24 uur DDo. Mgr. N. L. A. Ammerlaan verricht de absoute crp het kerkhof StBarbara", waar het stoffelijk overschot van den hoogeerwheer deken J, CW, v. d. Wiel in het priestergraf werd bijgezet. De Ned. R.K. Bond van Spoor-' en Tramwegpersoneel c.a. „St. Raphael", afdeeling Haarlem 2, Tram, houdt he den 5 Maart haar jaarvergadering in gebouw St. Bavo, des avonds 8 uur. De agenda vermeldt: verkiezing van een geheel nieuw bestuur, uitbreiding dien sten en vrije Zondagen. Inleiding door den Bondsambtenaar den heer Van Stralen. D: Katholieken van Haarlem hebben het ten zeerste gewaardeerd, dat het gemeentebestuur zijn belang stelling bij en na het overlijden van den hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, deken van Haarlem, heeft laten blijken. Wij meenen, dat men niet alleen aan den persoon van deken v. d. Wiel, maar ook aan de functie, die hij in het Haarlem sche katholieke leven innam, gedacht heeft. Wij meldden reeds, dat de burgemees ter, de gemeente-secretaris en twee wet houders in de St. Josephskerk aanwezig waren. Ten onrechte werd de naam van mr. dr. A. Schreurs genoemd, doch deze was bij de plechtigheid niet tegenwoor dig. Wethouder mr. Sake van de Wall had zich bij burgemeester en wethouder Aengenent gevoegd. Wethouder Geluk had ook het plan de laatste eer aan den deken te bewijzen, maar kon daaraan op het laatste oogen- blik wegens een dringende vergadering geen gevolg geven. Zaterdag 8 Maart om acht uur zal in de Begijnhofkapel een kamermuziek avond worden gegeven, waaraan zal medewerken het bekende Engelsche Quartet van Robert Master. Het pro- grmma bevat werken van Brahms, Frankei, Schubert en Dvorak. De heer H. Voordenhake zal Donder dag 13 Maart den dag herdenken, waarop hii 25 jaren geleden bij de firma C. M. van Empelen, tuinbouwbedrijf en bloe misterij te Heemstede in dienst trad. Het bestuur van de Harddraverij-veree niging „Santpoort en Omstreken" heeft besloten, de uitgestelde algemeene Jaarver gadering te houden 20 Maart in het club gebouw „De Viersprong". In samenwerking met de commissie ter voorbereiding van het cultureele werk, zal de comm. voor huishoudelijke voorlichting met ingang van 11 Maart een nieuwen cur sus voor kinderverzorging en opvoeding openen, welke uit 6 lessen therie en prak tijk zal bestaan. Bovendien zal worden aangetoond hoe uit waardeloos materiaal speelgoed kan worden vervaardigd. De les sen zullen worden gegeven Dinsdagsmid dags van 24 uur en bij voldoende deel name 's avonds van 7.3Ö tot 9.30 uur in het gebouw Wilhelmsbeekweg 33, IJmui- d en-Oost. Het 20-jarig bestaan van de vereeni- ging „Weduwensteun" is in een feeste lijke vergadering in het gebouw „Con cordia" op gepaste wijze herdacht. De voorzitter, de heer A. Geerlofs, gaf een overzicht van de vele werkzaamheden en sprak woorden van waardeering aan het adres van de oprichters, de heeren R. Roos, B. Wester en A. Vergouw. Reeds werd door de vereeniging een bedrag van f 39.000 uitgekeerd, hetgeen gemiddeld f 328 per geval Is. Dank werd gebracht aan de directie van de papierfabriek, die ofschoon „Weduwen- steun" een zelfstandige vereeniging is, haar welwillend terzijde heeft ge staan. De opluistering door ed Harmonie en het Mannenkoor „De Eendracht", als ook de tooneelvereeniging Concordia", heeft er toe bijgedragen, dat het een ge paste feestvergadering werd, waarop „Weduwensteun" met genoegen kan terugzien. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft de heer J. Doesburg, werkzaam in de afd. Cel- lulosefabriek, na een 43-jarigen dienst tijd de fabriek met pensioen verlaten. De jaarvergadering der Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdeeling Noordwijkerhout, zal worden gehouden Donderdag 6 Maart in de zaal van Hotel van der Geest, 7.30 uur. (Van onzen Romieinischen correspondent) Na zes en een half jaar oorlog, wa penstilstand, bezetting en ver warring op ieder gebied is thans voor Italië de vrede geteekend. Het is, naar het algemeen en sterk levend ge voel van het volk, thans eerst moge lijk aan de toekomst te beginnen. De oorlog is geliquideerd, het einde van de langzamerhand gehate bezetting in zicht, de politieke dhaos is uitgekris talliseerd in een aantal duidelijk onder scheiden partijen, de inflatie is, naar allen schijn, over haar dieptepunt heen en hiulp op velerlei gebied door Ameri ka plechtig toegezegd; het beeld begint eenige lichtpunten te vertoonen Maar het is merkwaardig, wat de groote massa van het volk van den vrede ver wacht. Uit gesprekken, uit de pers, uit de geheele stemming valt duidelijk op te maken, dat dit volk zich in geenen deele realiseert, dat het land eigenlijk geen toekomst meer heeft. Vooral uit de perscommentaren en hoofdartikelen van de laatste dagen voor de onderteekening te Parijs, is dit wel zeer duidelijk geworden. Er waren belangrijke groepen, die fel tegen onderteekening en düs erkenning van het Vredesverdrag waren gekant en het is de regeering slechts met de grootste moeite (en met toepassing van middelen, die nauwelijks nog demo cratisch kunnen worden genoamd) gelukt, eigenlijk buiten de volksvertegenwoor diging om, de onderteekening door te zetten. De gevolmachtigde vertrok in alle stilte op een oogenblik, dat iedereen nog i.n de meentag verkeerde, dat de minister van Buitenlandsche Zaken zelf, graaf Sforza, zich naar Parijs zou hegeven. De keuze van dengene,, die uit naam van Italië zijn handteekening onder het Ver drag móest zetten, was niet gemakkelijk. Men heeft uiteindelijk besloten hiervoor den markies Meii Lupi di Soragna uit te noodigen, een ouden carrière-diplomaat, die tot geen enkele politieke partij be hoort Intüsschen droegen de hoofdartikelen die de geheele pers veelal met rouw randen verschijnend aan het Verdrag wijdde een sterkdreigend karakter. De algemeene toon was; „Wacht maar onze beurt komt, wel eens." Tal van bla den, uiteraard niet de linksche!, specu- leeren sedert kort openlijk op den „onver- mijdêlijken" oorlog, die tusschen Oost, en West binnen niet al te langen tijd moet uitbreken en de algemeene tendentie is dan; op /dat oogenblik zullen ze er spijt van hebben, ons zóó te hebben behandeld, onze vloot te hebben vernietigd, ons leger te hebben ontwapend en ons volk te heb ben vernederdOnder het volk leeft de vaste overtuiging, dat de dag niet ver meer is waarop de Vereenigde Staten en Engeland met eenigen angst in Rome zul len laten informeeren, at zij op Italië als bondgenoot kunnen rekenen. Ih café's en trams is de vurige hoop duidelijk te be speuren dat het gehate Frankrijk ook bij deze gtinst-bedelaars zal zijn, want dit zal het nog veel heerlijker maken om met een hooghartige weigering wraak te kun nen nemen op deze drie mogendheden, die Een eivolle zaal heetf te Amsterdam in het Concertgebouw een mededeeling van minister Gielen mogen vernemen, die alle muziekliefhebbers zeer zaj ver heugen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakte be kend, dat hij bij het kabinet een voor stel had ingediend om onderwijs in mu ziek en zang op te nemen in het leer plan, te beginnen met 1 September a.s„ en dat het kabinet zijn voorstel had aanvaard. De minister sprak breedvoerig over de sociale functie van het boek, over de te genstelling tusschen het aristocratisch (Van onzen specialen verslaggever) In onze geordende hedendaagsche sa menleving passen geen bedelaars, zwervers of dakloozen meer. Vandaar dat „Hulp voor Onbehuisden" niet slechts aijn Nachtasyl openstelt voor hen, die door welke oorzaak ook geen dak meer hebben, maar zijn sociale taak voltooit door de nazorg. In sommige ge vallen gaan de tijdelijke logé's als ver pleegden naar het Internaat; meestal helpt men door voorlichting en bijstand. Eiken morgen houdt de directeur zijn spreekuur, waar de nachtelijke klanten worden uitgenoodigd te komen. Ieder kan daar zijn moeilijkheden voorleggen en wordt zoo mogelijk voortgeholpen. Na tuurlijk is dit spreekuur vrijwillig. Niemand wordt gedwongen tekst en uitleg te geven van zijn situatie, tenzij hij langer blijven wil dan het toegestane minimum aantal nachten. In dat geval is hij den directeur een verklaring schuldig. Zoo zien wij de meeste gasten, die den avond tevoren rich hadden gemeld, den volgenden morgen voor de balie verschij nen om met den directeur hun geval te bespreken Zi) hebben gebaad, gegeten geslapen. Zij hebben hun kleeren terugge kregen, droog en zuiver Zij hebben een ontbijt gehad van brood en koffie Nu wacht hun weer de lange dag, in koude en sneeuwjacht, de zwarte modderbrei op al hun wegen. Het groote probleem voor de meesten is: werk. Zij staan, door welke omstandigheid dan ook. alleen op de we reld en zonder inkomsten hebben zij geen dak De directeur luistert naar hun moel- ïlikheden. hun ervaringen, hun plannen. Hij geeft raad, telefoneert en informeert en wil hun voorspraak zijn Probeeren maar weer vandaag en 's avonds moeen zil terugkomen, zoolang als het noodlg is Er staat een oude marskramer. Vijf tien jaar met handel op straat. Nu ja, een handje potlooden en dan de voet tusschen de deur, fluistert de directeur ons toe. Ook deze man is „uitgevroren"; bij die kou doen ze niet open, klaagt hij. Maar als het nu dooien gaat: met wat handelsgeld was het wel weer te probee ren. Handelsgeld! In zijn dossier staat aangeteekenth dat hij 50 bekeuringen heeft gehad wegens openbare dronken schap. Hij heeft den leeftijd voor het Tehuis voor Ouden van Dagen m de Roeterstraat. Zeker, de directeur wil het nog wel eens voor hem vragen Maar hij is er al eens geweest en toen prompt weer weggeloopen. Ook de nestor van de Nachtclub verschijnt voor de balie, de oude heer met zijn grijze hangsnor, net te, goeiige opa, maar op zijn lijf de gru welijke sporen van riekte en wandlui zen Hem stuurt de directeur naar Zee burg, naar de Quarantaine Inrichting; daar zullen ze hem voorloopig wel hou den. Even moeilijker is het geval van den lossen arbeider die pas een jaar heeft op geknapt wegens inbraak. Ook hii zoekt werk en de directeur belt de relaties, waarvan hij weet, dat zij geen bezwaar hebben den man bij hen aan den sla? te laten gaan. Het blijkt echter, dat de lang durige vorst overal spelbreker is. Maar de zen wellicht zwakken broeder laat de di rectie toch liever niet zonder meer ver trekken. Hij biedt hem een tijdelijke op name aan in het Internaat, wat de man dankbaar accepeert. Voorloopig is hij on derdak. Het internaat van Hulp voor Onbehuis den huisvest dezen winter 83 verpleegden, oudere mannen, die er een algeheele ver zorging genieten, eenig zakgeld ontvangen en in ruil daarvoor in het huis werkzaam heden verrichten, gedeeltelijk van huts- houdelijken aard en verder van ouds net inzamelen en sorteeren van oud oapier, gedragen kleeren en afgedankt huisraad, het aTg. brokkenwerk. Vooral de laatste categorie, kleeren en huisraad, was vóór den oorlog niet gering, in kwaliteit en in hoeveelheid niet. De mannen konden er netjes van gekleed gaan en menige instel ling werd aan meubelen geholpen. Het Internaat is gevestigd in een voormalig fabrieksgebouw, waar vroeger bier werd gebrouwen en later chocolade gefabriceerd. Nu leek het op het eerste gezicht of er wün werd geperst, want toen wij binnen traden stonden daar groote houten banken, waarin mannen precies als op oude schpolprenten de Italiaansche knaapjes, dansende den in houd bewerkten Er was een prachtige kerel bij, met zwarte lökken. felle wenk- brauwborstels en een donkere knevel Rinaldo Rinaldini zelf, die als een be zetene de horlepiep danste. Maar act waren geen druiven, waar purperen wijn uit werd geperst, het was slechts oapier- afval, die na zorgvuldig gesorteerd te zijn, tot balen werd gestampt voor af levering aan handel en industrie. Hier uit trekt het huis rijn inkomsten, die aangevuld met particulieren steun en subsidie, de kosten moeten dekken De 83 mannen, die anders verloren in het leven zouden staan sukkelaars, desperado's, pechvogels, onvolwaardigen hebben nu een thuis, waar z(1 in be perkte vrijheid zorgeloos kunnen leven. Een groote mannen-huishouding, waar ieder zijn taak "ervult, zijn verzorging krijgt, zijn eigen bed heeft'en rijn eigen kastje als een laatste zelfstandig do mein De verpleegden, zooals zij worden genoemd, maakten dan ook een tevre den indruk, al hebben velen een bewo gen leven achter den rug. Men zou het dat veedzaam mannetje, dat keurig aan een naaimachine te verstellen zat, niet aanzien, dat hi1 Jaren heeft gediend in het Fransche Vreemdelingenlegioen en wie weet welke geheimen van de Kaftsba er nog spoken onder zijn zwarte schip- perspetje. En de directeur vertelde ons het verhaal .an dien keurigen ambte naar, die na een Strlndbergiaansch hu welijksleven zich wTaakte op zijn vrouw door met opzettelijke verduistering po sitie, salaris en pensioen te verspelen en tenslotte in dit Internaat, somber en menschenschuw. nog 12 jaar rijn haat en wrok te rekken. Na volbrachte dagtaak zitten de mannen bijeen om de kachel en smoken hun oil- pen. De kost is goed en het huis is warm, zij krijgen alles op zijn tijd. De schemer daalt achter bevroren ruiten en buiten dwarrelt sneeuw. Geen onbehuisde, die in Amsterdam kou of honger hoeft te iijden; er is een dak voor allen. De 83 mannen zijn geborgen en content. Maar straks, als de sneeuw gesmolten is en de vensters open gaan op de lente, komt nu qeze dan gene bij den directeur: „Ik moest bet maar weer eens probeeren", zegt hij. Zwer vers riln er steeds geweest én zullen er altijd wel blijven. lA maecenaat en de democratische auteurs wet, over de onwenschelijkheid van staats bemoeienis, en gedacht de letterkundigen, die tegenover den hatelijken dwang van geen wijken wisten en daarvoor met hun leven betaalden in de bezettingsjaren. Tenslotte kondigde de minister aan de instelling van het Nederlandsch Impressariaat, een bemiddelingsinstantie, die de kunstenaars minder afhankelijk wil doen zijn van de toevallige gunst of ongunst der omstan digheden Deze woorden werden met gespannen belangstelling aangehoord door de feest gangers, die op de gala-avond Het Boek en de Muzen waren bijeengekomen. Onder de aanwezigen waren op te merken de burge meester van Amsterdam en mevrouw d'Ailly, de hoogleeraren Donkersloot en Pitlo, de letterkundigen Nico van Suchte- len, Maurits Dekker, Rein Blijstra, Han Hoekstra, Bob Nijhoff, Ed. Hoornik, Joh. van der Woude, Willy Corsari, Gerard Diels, de regisseurs Defresne en Van de Vies, mevr. Charl. Kohier, Paul Huf en veie andere prominente kunstenaarsfiguren. Om bij negenen werd met het concert programma begonnen, waarop twee eerste uitvoeringen paraiseerden, te weten de Muzjyck ter Bruiloft van Wouter Paap, en Vier Drinkliederen van Herman Strategier Het Utr. Stedelijk Orkest heeft onder lei ding van Van otterloo voortreffelijk ge musiceerd. en heeft bewezen, dat het ook de moeilijke kunst van begeleiden van so listen tot in de perfectie verstaat. Was aanvankelijk de stemming in de zaal nog wat onwennig en afwachtend niet alle letterkundigen gaan even gemakkelijk om met noten als met letters! nadat Lau rens Bogtman Diepenbrock's „Vondel's Vaart naar Agrippine" had gezongen, kwam er zichtbaar beweging in het literaire auditorium Dit was een prestatie van groot formaat, die ook ongeschoolde ooren boeide. Het concert opende met het reeds bekende Divertimento van Van Otterloo en besloot met Wagenaars Ouverture „Cy rano de Bergerac". Toen om half twaalf het officieele ge deelte was beëindigd, stortte zich een woelende, dorstige menigte door de met vele literaire attributen versierde gangen en zalen van het gebouw, waar het aan vankelijk niet mogelijk bleek om die dorst te lesschen. Alle hoeken en gaten waren gevuld met enthousiaste in avondkleeding gedoste boekenlezers, en terwijl binnen de muren hier en daar een buitensporige hitte heerschte, gierde huiten een verkwik kende sneeuwstorm om de ooren van de thuisgangers. (Van onzen cricketmedewerker) Ook de laatste testmatch in Australië is voor Engeland verloren gegaan, daar de Engelsehen het in de tweede innings niet verder hebben kunnen brengen dan tot 186 runs, waarna Australië de be- noodigde 214 runs voor het verlies van 5 wickets bijeen wist te slaan. Met drie overwinningen en twee draws hebben de Australiërs derhalve hun meerderheid wel duidelijk bewezen. In 4e tweede innings van Engeland voerde Compton zijn score van 51 tot 76 op, voor hij door Miller op het bowlen van Toshack uitgevangen werd, terwijl Smith met zijn totaal van 24 als slacht offer van Lindwall viel. Bedser en Wright werden door Mc. Cool gebowld Deze laatste had de fraaie cijfers van 5 voor 44, -terwijl Lindwall 2 voor 46 bowlde. De Australiërs, die 214 runs moesten maken om te winnen, verionen eerst het wicket van Morris op 45, toen Compton vanaf de boundry Morris voor 17 runs out kree, terwijl 6 runs later Barnes door Evans op het bowlen van Bedser voor 30 werd uitgevangen. Brad- man werd, toen hij slechts 2 runs had, door Edrich gemist, een kostbare fout, daar hij later geen enkele kans meer bood. Op 149 werd hü echteF voor 63 door Compton uitgevangen. Op 173 was Hassett voor 37 uit en al viel het wicket van Hamence kort hierop, Miller en Mc. Cool zorgden dat 4 minuten voor tijd de no ontbrekende runs gemaakt werden, zoodat Australië de zege met 5 wickets behaalde. als de hoofdschuldigen voor het Vredes verdrag worden beschouwd Toch zou men verkeerd doen met deze reactie als kinderlijke „Spie'erei" te ken merken; daarvoor zijn de gevolgen te ernstig, gevolgen, die waarlijk thans reeds duidelijk te onderkennen zijn. Men heeft zich hier te veei gevleid met de verwach ting, dat het Eingeland en Amerika er voor alles om te doen zou zijn geweest, Italië voor 't „Westen" te behouden. Men voelde zich op aangename wijze aangeworven door de twee machtige bondgenooten, een ge voel, dat door het optreden van Byrnes en Bevin in Londen en later in Parijs in niet geringe mate versterkt werd. Men zag in hot standhouden van Amerika' en En geland tegenover de eischen van Rusland 'n bewijs van sympathie voor Italië en baseerde daarop hemelhooge verwachtingen ten aanzien van de toekomstige positie van het schiereiland. Het feit, dat Amerika zijn eischen betreffende herstelbetalingen liet vallen, nadat aan Rusland 100 millioen waren toegezegd maakte zoo'n diepen indruk, dat Byrnes' wenschen inzake net afscheiden van Triest onopgemerkt bleven. Dat Engeland na eenig aarzelen eveneens van herstelbetalingen afzag, veroorzaakte zoo'n optimisme, dat Bevin's eischen om Italië's vloot te liquideeren tot niemand schenen door te dringen. Ten slotte kwam toen nog de uitnoodiging aan De Gasperi om zich als gast van de Amerikaansche regeerine naar de Vereenigde Btaten te begeven waar hij bovendien met alle denkbare eer werd overladen, terwijl o"e vrede tusschen beide landen nog niet eens gesloten was! en toen was het hier voor iedereen volkomen duidelijk; „Ze hebben ons dringend noodlg..." Het feit, dat de vrede nu geteekend moest worden, een vrede, die inderdaad ongemeen hard is voor het land; het feit, dat thans al die strenge bepalingen inzake betalingen, gebiedsafstand, vloot en koloniën nu ook inderdaad van kracht zijn geworden, dat heeft th-ans in één slag de oogen open doen gaan. En de woede hierover is nog grooter, naarmate het gevóél van totale mach teloosheid sterker werd. Zoo ziet het volk thans plotseling 4e harde waarheid onder de oogen en de eenige reactie, die nog mogelijk was, is een hopen op de toekomst, die absoluut zeker gelegen heid tot wraak zal bieden. Dat de antipathie tegen het „Westen" zóó kon groeien, is helaas in het ge heel geen „Spielerei"Mocht deze antipathie toenemen en versterkt wor den, dan is een overgang tot het ande re uiterste verre van denkbeeldig. En dat «fit uiterste in het Oosten ligt, maakt de zaak hoogst ernstig. Een uiterst tactvol beleid van de regeerin gen in Washington en Londen zal ten aanzien van Italië van het hoogste be lang zijn. De Eerste Kamer heeft hedenmiddag de behandeling van de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen voortgezet De heer Stufkens (P.v.d.A.) heeft met groote instemming gehoord de opmer kingen van den minister ten aanzien va nde kwestie van deferentie van den minister jegens de Kamer en van de Kamer jegens den minister. Wanneer het gaat om de benoeming van ambtenaren, dan telt mede de mate van vertrouwen, dat zij ook geestelijk van de bevolking genieten. Spr. acht het van de grootste betee- kenis, dat verdere onderhandelingen, als die noodlg zijn, in een zekere rust kunnen geschieden. Het tijdmoment kan van een allesbeheerschende beteefeenis zijn. Daarom moet het, zoo meent spr., niet noodlg zijn steeds weer het parle ment te raadplegen. De motie-Stikker zal niet den steun van sprekers fractie ontvangen. Spr. acht de motie overbodig. Vandaag staat moeder de vrouw op de brug. Zij heeft grieven en klachten. De Distributie, met een groote D, is naar haar meening te een zijdig geregeld, waardoor zij zich niet aan den indruk kan onttrekken, met een „verdeel-en-heersch"-plannetje te doen te hebben, dat de heeren der schepping hebben opgezet. Haar paar bonbons (waarvan de snoepgrage eega ook Pro' fiteert) wegen niet op tegen de waarde van der rookersbon en tegen dat, wat je daarop kunt krijgen. De mannen wor den onmiskenbaar bevoordeeld en die extra tabaksbon is er weer het bewijs van. En bovendien, is er niet zoo iets als Volksherstel-sigaretten te koop? Al moet hij er dan enkele guldentjes bij betalen, zij wil die ook wel neertellen voor een japonstofje. Maar ze zal nog graag met die ,,één-uit-twee"-jurk willen blijven loopen, als Den Haag er eens rekening mee hield, dat de vrouw ook stoppen moet en verstellen. Garen en band, wol en zijde zijn nog steeds op punten (waarom op gewone en niet op speciale, oppert ze) en die artikelen verslinden bijna haar heele rantsoentje. Ze kan het niet over zich verkrijgen, punten van de kin deren daarvoor te besteden, anders zou ze maar een driekwart slobpakje of an derhalve kous kunnen koopen. Daar gaat dus haar kaart! Moeder doet het met liefde, doch ze vraagt zich toch af, wan neer zij eens aan zich zelf zal toekomen. Ze hoopt nu, dat de distributie-regelen de heeren eens wat verder denken...- of bij hun eigen vrouw te rade gaan. (Ik verheug me al op de sigaretten, die mijn wederhelft mij in het vooruitzicht stelde als ik haar klacht wereldkundig maakte. Maar hoe ze eraan komt, mag de hemel weten). BIOSCOPEN; Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30 en 8 u. (alle leeft.); Cinema-Palace: De Spelbrekers (18 J.); Luxor: De Graaf van Monte Christo (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9-15 u.; Frans-Hals: Aloma of the South Seas. 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De zwarte scion (18 j.), 2, 4.30. 7 en 9.15 u.: Spaarne-Thea- ter: Schenders der wet (14 j.), 2 30, 7 en 9.15 u. Zond. 2. 4,15. 7 en 9.15 u. Apotheken; De avonddiensten worden tot 8 Maart waargenomen (joor: Fa. Duijm en Keur. Keizerstraat 6. telef. 10378; Begemann en Sn eitjes. Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Gr. Houtstr. 39. tel. 11990 en Margriet. Turfmarkt lOrd.. tel. 21400 (dag en nacht). Mr. L. J. A. Trip, president van den Beleggingsraad, vice-president van de Nederlandsche Bank, is vanmorgen ten zijnen huize te 's-Gravenhage onver dacht aan hartverlamming overleden. Hedenmorgen is te Kwadendamme plotseling overleden de zeereerw. heer Simons. Hij werd geboren te Lelden 23 November 1892 en priester gewijd 15 Augustus 1916: was achtereenvolgens kapelaan te Heiloo, Leidschendam, Bo- venkarspel, 's Gravenhage (H. Jozef), in 1936 werd hij benoemd tot pastoor te ïlpendam en in 1940 tot pastoor in Kwa dendamme. Paul Baudouin, minister van Buiten landsche Zaken in de regeering van Vichy, werd Maandagavond tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd te vens veroordeeld tot nationale onwaar digheid, hetgeen gelijk staat met het verliezen der burgerlijke rechten. Boven dien worden al zijn bezittingen ten hoeve van den staat geconfiskeerd. Baudouin werd in de eerste plaats verantwoordelijk gesteld voor het inci* dent van Mers El Kebir in Juli 1940, toen eenheden van de Fransche vlo0® door Britsche oorlogsschepen tot zinken werden gebracht. Voorts werd hij be schuldigd van misbruik van zijn positie als minister van Buitenlandsche Zaken door hulpverleening aan de Duitschers. Het ligt in de bedoeling van de F. A- een Engelsch amateur-elftal te laten spelen In Nederland, waarvoor aan den 17en Mei is gedacht. Of een dergelijke wedstrijd mogelijk is, en tegen welke tegenpartij, zal nader besproken moeten worden met den K.N.V.B. Hierbij zal het verdere verloop van de competitie in Nederland van doorslaggevende beteeke- nis zijn. AMSTERDAM, 4 Maart 194Ï De stemming was vandaag algemef® iets vaster. De meeste hoofdkoersen, dl om 2 uur in de tapsefondsen werdeu vastgesteld, waren enkele procenten hoo' 8er- „e Bij het verdere verloop kwamen in vrij e markt ook nog enkele koersverbet® ringen tot stand. Van Bankaandeelen lagen Aand. S&" del Mij. en Amst. Bank, gedrukt in markt, de verige sorten bleven ged 1 peil. „De Partai Kathoük Republik Indonesia heeft thans op Java 62- afdeelingen met 5.000 leden. Vrij wel alle Katholieke In donesiërs boven de 18 jaar zijn er bij aangesloten," aldus heeft het oud-lid van den Volksraad, de heer Kasimo, voorzitter van de F K.R.I, en lid van het K N.I.P. in een interview verklaard. De PKRl werd opgericht 8 December 1945 en kan beschouwd worden als een voort zetting van de P.K.I., welke opgericht werd' in 1925. De doelstelling, aldus de heer Kasimo, is de handhaving en versterking van de Republiek, uitgaande van de katholieke beginselen. Naast de P.K.R.I. bestaat de A.M.K.R.I. (de jongeren-organisatie), die twee zetels in het hoofdbestuur van a'e P K R I h6€ft. Bij de instelling van het K.N.I.P., eind Augustus 1945, werd alleen de ~ej„ simo daarin opgenomen. Bij de uit® ding in Februari 1946 kwam mr. Boe di hem secondeeren. Bij de huidige gd breiding werden aan hen nog toegey „p, dr. V. Soedjlto en A. J. Djoebrl Daa .g Voorts hebben in het K.N.I.P no® «qd- andere katholieken zitting, te vreten jojo van de arbeidersgroep, ri1 die zitting heeft voor de landbouw» sU„ Poesposoetjipto, afgevaardigde van ma tra „De katholieken in Indonesië v „ejd. uiteraard slechts een kleine meerajCpt. doch kwalitatief zijn zij van S de- Vele Katholieken zijn werkzaam op partementen van de Republiek. s streven zij er naar vertegenwoordig 8jdil» te vaardigen naar de locale radeDJtie Kn-simo. di« verder no£f verkam* dit contact ongehinderd kan 8® op prjjs zouden stellen. Kasimo, die verder nog verk de Katholieken contact met de .^t wanneer de gelegenheid' zich vc^bied

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2