Eerste atoombom zal van beslissenden aard zijn HIT DO VROUWEN op een modeshow KOOL Een stukje Parijs in Nederland De actie-Weiter GEEN RUSSISCHE STEUNPUNTEN IN SPITSBERGEN-ARCHIPEL op de heide t*rofGerbrandy protesteert VJ WOENSDAG 5 MAART 1947 PAGINA 3 r v 5* - de wintergroente bij uitnemendheid BUITENLANDSCH OVERZICHT Rustige overwinning voor Amerika Telegram aan minister Jonkman Mededeeling van den voorzitter der K.V.P. (Wordt vervolgd) „Brenger van regen" en „A Sozizwe" - De laatste G.l.'s verlaten Parijs-Geen spook, een mensch-Het verdrag was zoek M DER VROUW Voor een vrouw beteekent winkelen nog lang niet al tijd koopen. Een echte vrouw kan winkelen, zelfs heel gezel lig en prettig winkelen, zonder een cent uit te geven. Voor haar is winkelen etalages kij ken, zien wat er te koop is. Voor de doorsnee vrouw zit er iets aantrekkelijks in wat de En- gelschen window-shopping, let terlijk vertaald etalage-winke len, noemen. Deze zelfde aan trekkelijkheid zit ook in het lezen en bekijken van modepla ten. Honderden vrouwen in het land zijn geabonneerd op een of meer modebladen. Zoodra het blad in de bus valt, laten ze even al het werk liggen en bladeren, al is het slechts vluchtig, het nieuwe modejour naal door En toch hebben ze_ niet elke veertien dagen, of zelfs maar elke maand, een nieuwe creatie noodig. Als de tijd het toelaat, kunnen ze op haar ge mak een uur lang bezig zijn met het bestudeeren van zoo'n blad. En deze passie voor het modeplaten kijken wordt, in te genstelling met die voor het winkelen-zonder-geld, gedeeld door talrijke leden van de an dere sexe. Sommige mannen komen er eerlijk voor uit, andere snuffe len er alleen maar stiekum in als ze denken, dat ze niet ge zien worden. De modeshow is eigenlijk een combinatie van het kijken van winkels err modeplaten. We zien de nieuwe modellen, gedragen door de mannequins, zooals we ze anders zien op de etalage poppen. En we kunnen er op ons gemak bij zitten met een kopje thee, zooals we thuis bii ons modeblad zitten. De man nequins wiegen langs ons heen, telkens getooid met een andere creatie en zelfs als we weten, dat niets van al dat schoons ooit in ons bezit zal komen, of om deviezen-, of om gewoon financieele moeilijkheden, is het een genot het a,an te zien. Toch behooren de bezoeksters van de modeshow in het alge meen tot een bepaalde categorie van vrouwen, die misschien het best kan worden aangeduid met den naam van luxe vrouwen. Naast een aantal bezoeksters en De combinatie van een gladden donkeren rok met een los of pas send jasje in een lichte kleur staat uitstekend in den zomer. Zwart met geel, licht-blauw of groen is heel aardigDonkerbruin kan eveneens goed gecombineerd wor den met deze kleuren. Ook dezelf de kleur in verschillende tinten geeft een mooi effect, b.v. donker, en licht-groen, bruin en beige en voor wie van iets aparts houdt donker-paars met lila. bezoekers, die op een show aan wezig zijn uit zakelijke overwe gingen, bestaat de groote meer derheid uit vrouwen, die, ge tooid met de nieuwste creatie, die zij van haar laatste bulten- landsche reis meebrachten wat zouden al die noodzakelijke buitenlandsche reizen van deze luxe vrouwen ons land per jaar aan deviezen kosten? min of meer verveeld kijken naar de langsglijdende, levende mode poppen. Zij leunen achterover en blazen een kringelend rook wolkje weg van haar Camel of Lucky Strike. Ze zuchten, om dat je nog niets van al dat schoons kan bestellen en vin den, dat we toch wel heel erg door den oorlog geleden hebben. En den volgenden dag bespre ken ze met haar vriendinnen de getoonde toiletten en onder werpen ze aan haar critiek. Voor de meeste stervelingen kost een modeshow te veel tijd en geld. Daarom sturen de dag. bladen dan ook haar verslag geefsters uit, om er te zien wat belangwekkend is en dit aan haar lezeressen mee te deelen. Zoo kan ook een huismoeder, als ze 's avonds klaar is met het verstellen van de kinder- kleeren en eindelijk bij een kop je thee even uitblaast van een vermoeienden aag, rustig de laatste orders van Koningin Mode in ontvangst nemen. Want zelfs een afgesloofde moeder wil graag weten wat voor veranderingen zich op dit terrein voordoen, al is het maar om het gevoel te hebben, dat ze op de hoogte blijft. ffiM' ft ■•■■■sl Voor middag japonnen blijft zwart nog altijd zeer gewild. Zooals duidelijk uit deze foto blijkt, worden de rokken wat langer. Ook de V-hals is weer in de mode. Een mooie clips doet tegelijk als sluiting en garneering dienst. De laatste weken zijn de huis vrouwen aangewezen geweest op groenten uit het zout of blik- groenten. Nu kunnen we bij den groentehandelaar weer koolscor- ten en andere wintergroenten verkrijgen. Wij raden den huisvrouwen aan, in de wintermaanden geregeld versche groente te geven, daar er an ders kans bestaat, dat wij een tekort aan vitamine c krijgen. Gesteriliseerde groente en groen te uit het zout zijn n.l. vita mine-arm; de eenige gunstige uitzondering hierop maakt zuurkool en roode kool, welke in het zuur is ingemaakt. Roode kool. 1 middelmatig groote roode kool, ongeveer een halve eetlepel zout, 1 kleine ui. een paar zure appelen of dX azijn of een restje appelmoes, een paar kruidnageltjes, een klein stukje boter, suiker. Verwijder van de kool de lee- lijke bladeren, snijd ze in tweeën en snijd er daarna met een scherp mes of een koolmes dunne reepjes van. Gebruik ook de stronken van de blade ren, maar snijd deze extra fijn. Zet de gesneden kool op met den gesnipperden ui, het zout, den in stukken gesneden appel en de kruidnagelen. Voeg er desgewenscht wat havermout aan toe om de kool smeuïg te maken. Giet er vervolgens zoo veel kokend water bij, tot de kool voor ongeveer 1/3 onder water staat en breng de groente vlug aan de kook. Laat ze on geveer 20 minuten koken, voeg er dan bij gebrek aan appelen den azijn en de suiker aan toe en laat de massa nog ongeveer 15 a 20 minuten koken, tot ze zacht en smeuïg is. Voeg er tot slot wat boter aan toe. Gebruik bij gebrek aan kruidnagelen wat pikante tomatensaus, voeg deze evenals de kruidnagelen direct bij het begin aan de kool toe. Savoye kool. 1 middelmatig groote savoye kool, 1 dX melk, VA d.l. kookvocht van de groente, VA a 2 eetlepels bloem of maïzena, 1 stukje boter, zout, peper, nootmuscaat Snijd de leelijke bladeren van de kool weg, verdeel de kool in tweeën en snijd de bla deren in grove stukken, hak de stronken fijn. Wasch de kool en kook ze gaar met het aanhan gende water en wat zout in on geveer een y2 uur a uur. Doe Ondanks alle pogingen om Pa rijs als toonaangeefster van de mode te onttronen, heeft de Fransche hoofdstad zich weten te handhaven en nog steeds richt ieder, die op de hoogte wil zijn van het nieuwste op mode gebied, zijn blikken naar wat de Fransche haute couture voor schrijft. Toen dan ook Zaterdag en Zondag voor het eerst sinds zeven jaren weer een eclr Fran sche modeshow in Amsterdam werd gehouden, woonden niet minder dan vijftienhonderd personen dit modefeest bij. Het was eigenlijk een hoedenshow. maar Madame Hermine, die hier haar creaties toonde, had costuums 3n japonnen meege bracht van vier beroemde Fran sche modehuizen, zoodat men een indruk kon krijgen van wat Parijs op het gebied van mode dit voorjaar brenet. Daar waren dan allereerst mantelpakjes. Naast de klas sieke zwarte met tres geboorde tailleur ook een pakje, waarbij de tres door een zeer smalle soutache-garneering was ver vangen. Een ander had bij de sluiting een grooten geelgeruiten strik van taftzijde, waardoor het geheel zijn strenge uiterlijk verloor. Verder waren er com plets. Een beige japon met een kort, los jasje, dat hoog aan den hals met een enkelen knoop sloot. Heel aardig was ook een zeer strakke, zwarte rok, waar op een tamelijk wijd, hardgeel Jasje met een dubbele rij kope ren knoopen en groote vierkante zakken werd gedragen. De jas jes zijn over het algemeen vrij lang, terwijl ook de rokken weer wat langer worden gedragen. Zwart voerde op deze show den boventoon. De hoedjes wa ren in alle mogelijke lichte kleuren aanwezig. Bij de gekleede middag japon, nen zag men veel de driekwart mouw. Er was weinig gamee- ring aangebracht. Slechts hier en daar wat knoopen. Wel werd er veel met draperieën gewerkt, vooral op de heupen. De V-hals is ook weer in de mode. Echte zomerjaponnetjes waren er op deze show nog niet te ze over in een vergiet en laat ze zeer droog uitlekken. Hak ze daarna op een plank zeer fijn, strooi er tijdens het hakken wat bloem of maïzena over om het loslatende kook vocht te binden. Doe de massa terug in een pan. Voeg er de melk met het kookvocht aan toe, het stukje boter en zoo noodig wat zout. Laat de groente onder af en toe roeren ongeveer 5 minuten stoven om de bloem of maïzena gelegenheid te ge ven gaar te worden. Doe ze dan over in een verwarmde dek schaal en rasp er tot slot wat nootmuscaat over. Gevulde koolbladeren. 1 niet te groote witte of savoye kool, 250 gr gehakt, 150 gr. oud brood, zout, peper, nootmuscaat, 1 restje jus met kookvocht van de kool, aangelengd tot een hoeveelheid van 2 dl, paneer meel, 1 stukje boter. Verwijder de leelijke bladeren van de kool, maak vervolgens de andere bladeren los, maar zorg, dat ze zooveel mogelijk heel blijven. Snijd de dikke bladnerf uit. Wasch ds bladeren en zet ze met een bodem kokend water en wat zout op en kook ze zoo vlug mogelijk gaar. Laat ze daarna op een vergiet uitlek ken. Maak dan het gehakt aan met het oud wittebrood, dat in wat melk geweekt is. Breng het vleesch op smaak met zout, peper en nootmuscaat Leg de bladeren op een houten plank en draai in ieder blad een rol letje gehakt. Bind er, indien noodig, een klein draadje om, leg de rolletjes in een vuurvas ten schotel, giet er de jus met het kookvocht overheen, strooi er dan wat paneermeel op en leg hier en daar een stukje bo' ter op. Laat den schotel tn een heeten oven egaal bruin wor den. Geef dit gerecht met aard. appelen als hoofdschotel bij het middagmaal of presenteer het als hartig hapje bij het brood. zien. Slechts een modelletje van vroolijk gebloemde zijde met een helder-gelen rand, die meteen als garneering werd benut. Deze jurk had een aan het lijfje aan. geknipt vleugelmouwtje. Avondjaponnen waren slechts schaarsch vertegenwoordigd en men kreeg hier den indruk, dat men was uitgegaan van het principe: hoe gekker, hoe mooier. Bij sommige was de rok zoo nauw, dat de manne quin werkelijk moeite had om zich behoorlijk voort te bewe gen. Twee avondjaponnen zouden wjj willen vermelden. Een met een hooggesloten glad lijfje van grijs velours en lange nauwslui. bende mouwen. Het lijfje was met een punt aangezet aan een zeer wijden rok van zilver, wit en grijs gestreepte zijde. Voor en achter liepen de strepen schuin tegen elkaar in. Ook was er een zeer mooi model van zwart velours chiffon. Gok hier een zeer ruime rok en een glad lijfje. Een korte vleugel mouw en 'n ruitvormig décolleté. Voor het afdragen van een oud blousje of truitje blijft een over- gooier een ideale oplossing. Vooral voor jonge nog schoolgaande meisjes is 't een heerlijke dracht. En met een modem blousje met Vk mouw is ook de bakvisch weer in „de mode". iJroenUrvoL BARtNTZ. "^§=- L 'Z-ELE tl 'loer n a.ndr H rtoskov Kort na de jaarwis seling werd be kend dat de Sov- jets de Noorsche re- peering verlof gevraagd hadden tot het vesti gen van militaire bases °P Spitsbergen. Daar- Jjiee kwam een oude «westie weer op het aPijt. m de laatste jaren van de negen tiende en de eerste van öe twintigste eeuw toch ^erden lange, vruchte loze onderhandelingen tusschen Noorwegen, Zweden en Rusland gevoerd over het bezit jjan deze eilanden. Het °e!ang van Spitsbergen was toen nog h'et zeer groot, en de Russen waren rfeds ten halve voldaan toen zij den ^gendom van de voornaamste kolen mijnen verkregen. Na den eersten we reldoorlog werd bij verdrag van Parijs m 1920 de Noorsche souvereiniteit over «e eilanden erkend. In 1925 namen de Noren Inderdaad bezit van den archipel, met toestemming van de Sovjets, die in «atzeifde jaar hun goedkeuring aan het "erdrag van 1920 hadden gehecht. Sinds dien tijd is er evenwel iets ver anderd. Amerika en Rusland zijn ook op strategisch gebied eikaars concurrenten, jjmerika's militaire voorposten naderen denkelijk dicht Europa, en wel op een Pdnt waar de U.S.S.R. het meest aan den buitenrand ligt. IJsland namelijk heeft, na lang aarzelen, goedgevonden dat de Vereenigde Staten gebruik maak ten van het vliegveld Keflavik, en daar mede is een van de Amerikaansche pijl- Punten, op de Sovjet Unie gericht, wer- Kelijkheid geworden. Reeds een oppervlakkige beschouwing Van de aardrijkskundige ligging der ver- Schillende punten leert dat hierdoor de Noordelijke Russische havens (Moer- mansk, Petsamo) onmiddellijk bedreigd Kunnen worden, terwijl ook de mogelijk heid ontstaat, dat door de lucht steun De voorzitter van het comité „Hand having Rijkseenheid", prof. P. S. Ger- hfanciy, heeft aan den minister van wverzeesche Gebiedsdeelen een telegram gericht, waarin het comité protes- wert tegen hetmisbruik, dat de minister, volgens het comité, In de ®erste Kamer gemaakt heeft van de m<3e van H.M. de Koningin van 7 De- Cember 1942. De hoofdpunten uit die zijn geïnterpreteerd op een wijze, Welke in strijd is met den redelijken zin «er woorden en hun historische betee- Kenis, aldus het comité, dat in zijn tele gram er verder op wijst, dat de Rijks- eenheid niet is een of andere vage for muleering, maar die in den van ouds bevestigden zin, welke in de Grondwet m neergelegd. De rijkseonferentie is niet een verga dering van uitsluitend vertegenwoordi- 8ers van de „republiek" en andere vij fden van Nederland, gelijk de minister ?n doen bijeenbrengen, maar een zoo hfeed mogelijke vertegenwoordiging van ~e volkeren van den archipel en de 8arin levende stroomingen. E*e voldoening aan de behoeften der ^Schillende bevolkingsgroepen dient *meens de koninklijke rede den door eg te geven voor het beleid der regee- «n g. Re commandant der Eerste Poolsche Uchtbrigade heeft een bedrag van 150 hd-sterling en van f 5000 ter beschik- gesteld van den burgemeester van Ret Belgische Ministerie van Onder kus deelt mede, dat vanaf 1 Mei de hjeuwe spelling in alle staats- en ge meentescholen gebezigd zal worden. zou worden verleend aan pogingen van eventueele tegenstanders der Sovjets om de Russische vloot in de Oostzee te neutraliseeren of zelfs te vernietigen. Moskou nam, gebruik makend van het feit dat Japan tot de mogend heden behoorde die het verdrag van 1920 hebben gegarandeerd en nu, na den oorlog, zulk een garantie niet langer kan geven, de ongeldigheid van dat verdrag tot grondstelling van zijn verzoek aan de Noren. Hiertegen is he vig protest gerezen van Angelsaksischen, vooral van Amerikaanschen kant. En thans is Noorwegen, dat bijna twee maanden in dubio gestaan heeft of het nu de Russische dan wel de Wester.sflie zijde zou kiezen, tot een besluit gekomen: Rusland krijgt geen bases, maar herzie ning van het verdrag wordt in uitzicht gesteld. Feitelijk is dit een nederlaag van het Kremlin voor Amerika. Men had immers de bases op Spitsbergen noodig als te genwicht tegen de Amerikaansche po sitie op IJsland; zoo zou minstens voot wat de Noordelijkste bedreiging aangaat Rusland over een krachtig punt van ver weer, misschien zelfs van aanval, kun nen beschikken. De Noorsche beslissing nu doet deze mogelijkheid verdwijnen. De bereidheid tot herziening is niet anders dan een doekje voor het bloeden, daar herzie ning moet geschieden in overleg met de garandeerende mogendheden, uitgezon derd Japan; en zulk overleg zal zeker op een afwijzing der Russische verlangens uitloopen. Op rustige en weinig opvallende wijze betrekken de wereldmachten hun stel lingen. Evenmin als in een oorlog geven zij in vredestijd een snipper grond zonder noodzaak prijs. Een toekomstige oorlog, die uiter aard een atoomoorlog zal zijn, zal niet afhangen van het fe't hoeveel atoombommen een land bezit, maar van het feit, wie er het eerst een gooit. Want dat tand zal daardoor in staat zijn, zijn tegenstander direct buiten gevecht te stellen. Zelfs kan de aUgS^ voor den eersten klap zóó ver gaan, dat men niet eerst afwacht of een conflict op andere wijze gere geld kan worden, doch al direct met atoombommen gaat werken, aldus prof. dr. M. G. J. Minnaerts, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tijdens een voordracht te Rotterdam. Men zal niet op elkanders idealisme of goede trouw kunnen rekenen om dit probleem op te lossen, zoo vervolgde hij. Het is echter mogelijk ondanks weder- zijdsch wantrouwen een effectieven con trolemaatregel te treffen. Daarvoor is het noodzakelijk eenig begrip te hebben van het atoombom-procédé. Voor het maken van de „atoombrandstof" zooals prof. Minnaerts dit uitdrukte, is het noodzakelijk de uit de mijnen gedolven uranium- en andere daarvoor geschikte ertsen te zuiveren, totdat men de radio actieve stoffen overhoudt, noodzakelijk De heer W. J. Andriessen, voor zitter van de K.V.P., deelt het vol gende mede: Het voorloopig Katholiek Comité van Actie plaatst thans adverten ties, waarin o. m. gezegd wordt, dat deze actie gevoerd wordt „met in achtneming van het verband der K.V.P.". Wij verklaren met nadruk, dat deze actie geheel en al buiten hét K.V.P.-verband om gevoerd wordt, en dat de leiders dezer actie tot nog toe niet hebben willen in gaan op een onzerzijds gedaan voor stel om de Indische kwestie op een speciale Partijraadsvergadering an dermaal aan de orde te stellen. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de Partijregle menten en derhalve onorganisato risch, ook omdat de heeren Weiter os. er niet tegen opzien, plaatselijke comité's voor het bereiken van hun doel op te richten. Met een beroep op artikel 35 van het Algemeen Reglement en op artikel 20 van het Reglement op de Partijrecht spraak kan men deze actie niet voeren „met inachtneming van het verband der K.V.P." Immers deze artikelen bepalen, dat ieder lid der Partij bevoegd is klachten in te dienen. Betreffen deze klachten den gang van zaken in de Partij, dar> worden zij ingediend bij het Dagelijksch Bestuur. De redeneering van de heeren Weiter c.s. is nu deze: Ieder lid van de Party kan krachtens art. 35 klachten Indienen; een collecti viteit van leden bestaat uit leden van de Partij: Dus kan een collectiviteit van leden, door een zekere organisatie in de Partij In het leren te roepen, met een beroep op art. 35, klachten indienen. Dat deze redeneering met de logica op gespannen voet staat, behoeft voor Inge wijden geen betoog. De redeneering moet, wil zij sluiten, als volgt luiden: Ieder lid van de Partij kan krachtens art. 35 enz. klachten indienen; lk ben lid van de Partij. Dus kan ik klachten In dienen. Dat doet men echter niet. waardoor men tot de gemaakte gewrongen constructie komt. Indien een Partijreglement de door de heeren Weiter c.s. gevoerde actie party - organisatorisch zou toelaten, dan zou een partij zich zelf ontbinden. Immers daardoor zou èn principieel èn praetisch de mogelijkheid aanwezig zijn om voor elk programpunt, dat naar het oordeel van een aantal leden niet Juist zou worden uitgevoerd, een actie gelijk aan die van de heeren Weiter es. te ontwikkelen. Dan was van een duurzame leiding, die toch voor een partij onontbeerlijk is, geen sprake, dan was het met die partij spoedig gedaan. Reden waarom tegen deze niet reglementair zijnde actie ten sterkste stelling moet worden genomen. Hier zal het hoogste wetgevende or gaan in de party, de partijraad, het be slissende woord moeten spreken. En dit zal nog deze maand geschieden. voor de fabricage der atoombom, het geen ontzaglijke Installaties en jaren ty'd vordert. Daarna brengt men verschillen de stoffen in een geweldige hoeveelheid bij elkaar, den zgn. primairen reactir, waarin zich dan reacties gaan ontwik kelen, die leiden tot het ontstaan van de atoombrandstof. Het fabriceeren van de atoombom eischt een veel eenvoudiger en minder tydroovende procedure, die in kleine inrichtingen kan worden uitge voerd. Wanneer men nu, zoo vervolgde prof. Minnaerts zijn fretoog, de eer ste bewerking in ajle landen verbiedt en slechts in handen brengt van een commissie, zooals de door de Ver eenigde Staten voorgestelde „Atom- development authority", die geleer den uit alle landen moet omvatten, dan is een doeltreffende controle verzekerd. Prof. Minnaerts zag in de overeen stemming, die ten opzichte Van dit vraagstuk door Amerika en Rusland is bereikt, een hoopvol teeken. Dat ze het niet over de wijze van uitvoering eens zijn, kan slechts leiden tot een gezonde gedachtenwisseling en daaruij voort vloeiende gunstige resultaten. sten zullen in Parijs achterblijven. On der andere een om het voor de belan gen van de G.I.-bruiden op te nemen. Geen voorwereldlijk beest, geen spookverschijning en evenmin een voor Carnaval uitgedosten mensch ziet u op bijgaande foto, maar een Amerikaanschen soldaat, die het nieuw ste ademhalingsmasker draagt. Het is speciaal ontworpen voor gebruik in ge bieden, waar temperaturen ver beneden het nulpunt voorkomen. De Amerikanen experimenteeren er op het oogenblik mee in Alaska, waar vroegere berichten meldden het reeds op het oogenblik eenige regimenten de bitterste koude hebben opgezocht voor een onderzoek, hoe menschen en wapenen reageeren op de laagst mogelijke temperaturen. Het masker is van een zachte rubber gemaakt en sluit gemakkelijk bij den neus en den mond. Het by den mond uitstekende deel is opgevuld met wol en metaal, die de warmte van den adem beschutten en later weer meedeelen aan de ingeademde lucht, waardoor de longen beveiligd worden tegen té intense kou en de warmte van het lichaam bewaard blijft. De onderteekening van het „Verdrag van Duinkerken" is niet zonder moeilijkheden verloopen. Niet dat een van de partijen op het laatste oogen- blijk spijt zou hebben getoond of wijzi gingen wenschte aangebracht te zien. Dat allerminst. Het is vermoedelijk meer de verstrooidheid van Bevin of anderen geweest, welke de onderteekenaars en de vele aanwezigen lang heeft laten wachten, want Bevin was 't verdrag en Bidault de copieën kwijt. Bidault en Bevin, de ambassadeurs Massigli en Duff Cooper, Léon Blum en Paul Reynaud stonden om de Louis XV- tafel geschaard en keken elkander .^stra lend" aan, toen men de plechtigheid wil de beginnen en om1 de copieën van het verdrag werd gevraagd. Bidault begon in zijn tasch te zoeken en vond wel een copie van zijn eigen rede, maar geen verdrag. Ook de andere tasschen werden doorzocht, maar nog bleef het verdrag zoek. Meer dan zestig fotografen wacht ten buiten de kamer en voor het gebouw stonden de schoolkinderen van Duin kerken, druk zwaaiend met Engelsche en Fransche vlaggen, en vijfduizend bur- gers^van de stad in den kouden mist. En ondertusschen zocht men binnen verder naar het verdrag. De kwestie werd ten slotte opgelost, toen twee leden van den staf binnenkwamen. Zy hadden de co pieën in hun tasch. door HANS VERHOEVEN 4) „O, meneer Den Droogen", zei juf frouw Klassen stijfjes. Haar toon druk te alles uit: zy mocht dien man niet. Mijnheer Barkhof kon hem trouwens ook niet uitstaan. Beslist een gluiperig gezicht met die zwarte haarlok, die hem telkens voor de oogen viel, als hij zijn hoed afzette. En altijd overdreven vrien delijk, alsof zij niet wist waarom! zij was wel niet met de zaken op de hoog te, doch zij had meer dan eens opge vangen, dat Den Droogen van alle slechte betalers de kroon spande. Wat moest hij op dit ongewone uur op Ber kenrode doen? „Goeden avond, juffrouw", groette de bezoeker met een stem als stroop zoo kleverig en zoet, „kan ik den heer Bark. hof een oogenblik spreken? Het is nog al een dringende kwestie Zij liet hem zonder veel woorden in de hal, wees met een verachtelijk ge baar naar de bank Den Droogen kon dit al dan niet opvatten als een uit- noodiging om te gaan zitten en be gaf zich naar de studeerkamer „Binnen!" gromde een stem, in ant woord op haar kloppen. Zij sloot zorgvuldig de deur achter zich, alvorens te zeggen: „Hier is Den Droogen voor u Een dringende kwestie, beweert hij". Geërgerd bracht Barkhof zijn ruige wenkbrauwen dichter bijeen en mom pelde iets, wat aan de ooren van de huishoudster ontging. Dan maakte hU een koit en bruusk gebaar: „Breng dien vent maar hierl" „U kunt binnenkomen", bracht zii de boodschap over. Zij ging niet rechtstreeks naar haar kamer terug, daar zij bedacht nog het een en ander met Mien te bespreken te hebben. Het keukenmeisje was het niet toegestaan van de zitkamer van juf frouw Klassen gebruik te maken; ran gen en standen moeten er zijn, niet waar? Het werd evenwel in Huize Ber kenrode niet als een inbreuk op het reglement voor den inwendigen dienst beschouwd, als de huishoudster zich verwaardigde een praatje te maken in de keuken. Mien was de koffie al aan 't opschen ken, om straks gereed be zijn voor de ceremonie van negen uur. Huishoudster en dienstmaagd lieten onderwijl niet. na elkaar hun meening te geven over de onderscheidene zaken, die den horizon van hun dageliiksche leven bepaalden. Dit deel van den avond blijve als vol komen onbelangrijk in het duister. Het was slechts een klein deeltje ove rigens, want de wijzers van de keuken klok stonden nauwelijks op kwart over acht, toen Mien er haar gezellin op at tent moest maken, dat er wederom was gescheld. Twee deuren waren een te groote handicap voor de hardhoorigheid van juffrouw Klassen. Tóch was zij niet zoo doof of zij kon, in den gang loo pend, het geluid van twistende stemmen hooren, dat uit het werkvertrek van den heer Barkhof tot haar doordrong. Zij spitste minachtend haar lippen; hij zat zeker zóó diep in de schuld, dat hij meende met groote woorden te kunnen betalen. Kende hij mijnheer toch drom mels slecht. Zij was te goed gedisciplineerd om aan de deur te blijven luisteren al kostte haar dit eenige moeite en bo vendien klonk de bel op dat moment voor de tweede maal. „Nou, nou, kalm aan", mompelde zy. Onwillekeurig verhaastte zij echter naar schreden. Doch haar ergernis verdween oogenblikkelijk, toen zij den nieuwen ba- zoeker zag: neef Roelof, het naaste fa milielid van den heer des huizes. Ook zijn groet was vriendelijk. „Goeden avond, juffrouw Klassen. Is oom thuis?" Hy had een prettige stem en was wel gemanierd. Zijn postuur en algemeen voorkomen moesten hem op den dans vloer ongetwijfeld een gezocht partner maken. Nochtans was er iets in zijn ge zicht, dat mannen minder aantrok. Niet bepaald iets ongunstigs; het was moei lijk te definieeren. Mogelijk was het de weekheid van mond en kin, die het hem deed. Hij was de eenige zoon van Barkhof's overleden broer. Door de nalatenschap van zijn vader kon de omstreeks vijf en twintigjarige jongeman zich ruim bewegen en hij had dan ook de laatste jaren een onbezorgd leventje geleld: een beetje gereisd, een beetje aan sport ge daan, een beetje rondgelummeld in ba nale gelegenheden van vermaak. Kort om, hij had zich bezig gehouden met al die dingen, waarmede lediggangers ge woonlijk hun tijd vullen. Sinds enkele maanden was hij evenwel op eigen ver zoek in de zaak van zijn oom opgeno men om den handel te leeren. Het had er allen schijn van, dat hy een ernstige poging wilde doen zich tot een nuttig lid van de samenleving te ontwikkelen. Hij kwam zelden op Berkenrode en als hij er verscheen, werd hij door zijn oom met niet al te veel onderscheiding be handeld. De heer Barkhof was tè wan trouwend en had tè veel menschenken- nis om zonder bewijs in den levensernst van zijn neef te kunnen gelooven. „Mijnheer Barkhof!" kirde de huis houdster verrast. „Uw oom heeft juist bezoek, maar wilt u niet even binnen komen? Ik denk niet, dat u lang zult behoeven te wachten". „Noudat gaat moeilijk Ik ben niet alleen, ziet u....". Over zijn schou der zag juffrouw Klassen, dat zijn open wagentje aan den kant van den weg stond. Er zat een meisje in, doch de on dergaande zon scheen de huishoudster pal in het gezicht, waardoor het fi guurtje in den auto een onherkenbaar silhouet was. „Het is niet bijzonder be langrijkmorgen zie ik hem wel op kantoor „Brengt u de juffrouw anders gerust mee", inriteerde zi) gul. Maar hij wees haar aanbod af. egenduiaend inboorlingen, de meisjes met wit en geel beschu it derde gezichten, hebben onder 'd geroep den Koning en de Koningin jd Engeland en hun dochters in Gra- 'Xstown ontvangen. In koor rieper zwarten „Unmzisa wemvula" en „A Y^'zwe", wat door vriendelijke en hulp- ^arqige menschen aan het konings- fJJr Werd vertaald als „Brenger van kei h" en „Vader der volkeren". De f.11®? werd binnengehaald als een sengod. want een toeval wilde, dat op den morgen van de aankomst van hing George voor het eerst in zes gec]adcien de hemel regen naar de uit- ZoJrf>ogde velden van Grahamstown ge- iw'den had. „De koning heeft onze ^Uk'i sered" zei het opperhoofd öeii'v tegen de omstanders. Vermoe- !'jk tot zijn spijt kon hij niet psrsoon- hte- Kiin dank aan den koning over- tCr5?^n- Want deze bleef in zijn wagen, êDl<T vukile, voor de bijzondere ge- scj. ^nheid vol trots een khaki Brit- ten6.Jas dragend, in de hitte van de K°n blijven staan. 1 Rngela,nd zouden vele Engelschen „raag met dezen Afrikaanschen Ü0et<ï°^man willen rullen. De koude nog steeds vele dingen met een ^klut ZWartgalhghed bekijken. De ko- kiljgt tocht naar het warme Afrika Rat u 2100 ruimschoots zijn deel van, Wlfli» L°ndensche blad „Sunday Pic- K- vr»rir*« i- «n y ®ewyd heeft aan het beantwoor- deze Engelsche mopperaars. .tUt 2, Engelsche communistische blad, *Cü »E>aily worker" noemt, neemt vorige week zijn geheele voor- den koning vooral zijn bezoek aan de Hollandsch-Boeren Nationalistische Ver- eeniging de „Ossewa-brandwag" kwalijk. Het blad beleedigt behalve den koning ook de boeren door boven het bericht een kop te zetten, die onder andere de Nederlandsche afstammelingen als de aanhangers van de Nazi's in Zuid-Afrika bestempelt. Drie-en-dertiig maanden, nadat de eerste Amerikaansche troepen in Europa aan land gingen, hetzij in stormbooten op de Normandische kust of uit vliegtuigen ergens in het achterland, is officieel een einde aan de operaties van het Amerikaansche leger in Europa gekomen. De plechtig heid, die dit einde bracht, was klein. Toeschouwers, zooals er tienduizenden overal langs de wegen hadden gestaan bij de aankomst, ontbraken by het afscheid. Een compagnie van de U. S. Military Police en een bataljon van de Fransche pioniers waren de eenige aan wezigen, toen in het Camp Gennevil- liers bij Parijs eenige dagen geleden de Stars and Stripes gestreken en de Tri colore geheschen werd. Het was de sluiting van het laatste Amerikaansche kampement. Parijs merkte van dit alles weinig. Of het moest op de Champs Elysées zijn, waar het Etoile Theater voor het eerst weer zijn deuren voor Fransche burgers opende. De laatste G.l.'s haal den hun laatste rantsoenen sigaretten en chocola uit de cantines, die in de middaguren van denzelfden dag hun werkzaamheden beëindigden. Eenige kleine Amerikaansche dien-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3