Protest van regeering der Ver. Staten inzake „Martin BehrmaiT Ned.-Indischeregeering zou handel verlammen Temperatuurstijging slechts van tijdelijken aard Verblijf te Cheribon in strijd met 's lands belang Vansittart waarschuwt in het Hoogerhuis Verdeeling van woonruimte Goederen waren gestolen In Frankrijk is het echter reeds tien graden boven nul Guards op wacht in Jerusdems verlaten straten Wij leven nog steeds in een tijd van nationalisme" TOPSNELHEID BIJ N.S. 125 K.M. Nu het regent JE MAINTIENDRAI Geen geweld gebruikt bij overbrenging naar Tandjong Priok Het weer Dnjepr-dam in bedrijf Tot hoofd en hart DONDERDAG 6 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23790 k.n.i.p. KEURT ONTWERP OVEREENKOMST GOED Echter zonder de Nederl. interpretatie - Wegen moeilijk berijdbaar RONDOM DE „MARTIN BEHRMAN" DOODVONNIS VOLTROKKEN PARTIJRAAD DER K.V.P. AMERIKANEN GESTRAND BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mm. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aan den Ambassadeur der Vereenigde Staten in Den Haag heeft de Amerikaansche regeering opdracht gegeven een mondeling protest te doen hooren tegen de maat regelen der Nederlandsch-Indische regeering d.d. 29 Januari, waarbij bepaald werd, dat zekere producten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen verlaten, aangezien die producten wellicht het eigendom zijn van niet-Indonesische burgers. In verband met deze beslissing is, zooals bekend, het Amerikaansche schip „Martin Behrman" onder Nederlandsche militaire bewaking van Cheribon naar Tandjong Priok gebracht. De woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voegde er aan toe, dat in het protest zal worden gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Nederlandsch-Indische regeering ,;niet alleen den handel op Nederlandsch-Oost-Indië verlammen, maar tevens de wereld berooven van artikelen, vooral levensmiddelen, waaraan in de geheele wereld gebrek bestaat." James W. Ryan, directeur van de Isbrandtsen Steamship Company, noem de gisteren op een persconferentie te Eatavia de inbeslagneming van de „Martin Behrman", die aan zijn maat schappij toebehoort, „een illegale actie van de Nederlandsche vloot op Indo nesisch gebied" en verklaarde, dat hij zou protesteeren bij president Truman, den Veiligheidsraad, het Amerikaansche Staatsdepartement én de Nederlandsche regeering. Hij liet de bedreiging hooren, dat de Amerikaansche regeering, de ver zekeringsmaatschappij en de Isbrandtsen Company de Nederlandsche regeering aansprakelijk zouden stellen voor het teruggeven van de rubberlading en voor alle verliezen, die tengevolge van de inbeslagneming geleden mochten wor den. De Nederlandsche autoriteiten heb ben, aldus Ryan, hun houding ondanks deze dreigementen echter niet veran derd, het uitladen van de rubber uit het Amerikaansche vaartuig wordt onver droten voortgezet. Na de persconferentie had de heer Ryan een onderhoud met den heer Van Hoogstraten, maar dit onder houd kwam tot een abrupt einde, toen de Amerikaansche reeder zijn beschuldiging herhaalde, dat de confiscatie van zijn schip gelijk stond met een ..aanval in de Indo nesische wateren door de Neder landsche marine". Eenige uren later werd een officieel communiqué, uitgegeven waarin het vol gende werd medegedeeld: De directeur van de Amerikaansche Scheepvaartmaatschappij „Isbrandt sen", Ryan, heeft in een onderhoud met nir. j. E. van Hoogstraten, directeur van het departement van Economische Za ken te Batavia, er op aangedrongen, dat eèn gemengde Nederlandsch-Indonesi- sche handelsorganisatie zou worden op gericht, om de producten van Indonesië voor de wereld toegankelijk te maken. Ryan was van meening, aldus het com muniqué. dat de Nederlandsch-Indische regeering hiermede accoord ging, maar mr. van Hoogstraten gaf hem te ver staan, dat dit op een misverstand moest berusten. Nadat Ryan geprotesteerd had tegen het in beslag nemen van een Amerikaansch schip voor anker, heeft mr. Van Hoogstraten geant woord dat de goederen, die werden geladen, gestolen goederen waren en dat de scheepvaartmaatschappij door het ministerie van Buitenland- Naar wij vernemen heeft de N. V. Ned. Spoorwegen haar plannen ten aanzien van de opvoering van de snelheden van het electrisch mate rieel ingrijpend gewijzigd. Het aan vankelijk, onder presidium van ir, Hupkes ontworpen schema om op een drietal lijnen, namelijk Utrecht Arnhem, UtrechtAmsterdam en RotterdamLage Zwaluwe eind 1947 treinen met een uursnelheid van 150 km. in te leggen, heeft men geheel losgelaten. Men denkt vooralsnog in het geheel biet meer aan opvoering der snelheden tot die hoogte. Men zal zich beperken tot dit, welke het electrisch materieel °ok voor den oorlog bereikte, namelijk ongeveer 125 km. per uur, en daarvoor doorgaan met het verzwaren der banen. Ra negen dagen debat heeft de zitting Van het voorloopige Indonesische parle ment gisteren haar werkzaamheden be ëindigd en twee moties aangenomen. In de eerste motie wordt vertrouwen uitge sproken in de politiek der regeering en de basisovereenkomst van Linggadjati goedgekeurd, uitgezonderd de Neder- bdsche interpretatie daarvan. De twee de motie spreekt eveneens vertrouwen uit 1X1 de regeering en dringt aan op den strijd voor de onafhankelijkheid van ■Borneo, Celebes, de Kleine Soenda-eilan- d®n en de Molukken, opdat deze gewes ten zoo spoedig mogelijk zullen worden opgenomen in den „eenheidsstaat van de donesische republiek". Naar het Fransche persbureau A. P. meedeelt, hebben alle partijen tijdens bijeenkomst van het K.N.I.P.met uit- °ndering van de Masjoemi en de P.N.I., Rh motie ingediend, waarbij vertrou- n wordt uitgesproken in de politiek a de huidige „regeering", in het bij- der met betrekking tot de onderhan den met de Nederlanders. sche Zaken te Washington was ge waarschuwd, dat zij geheel voor ei gen risico handelde. Mr. van Hoogstraten voegde hier nog aan toe, dat de souvereiniteit van de Nederlandsch-Indische regeering over het Nederlandsch-Indische gebied en de territoriale wateren van dit gebied in ternationaal erkend is, hetgeen nog on langs de regeering van de Vereenigde Staten heeft bevestigd. Het in beslag nemen van de lading van het schip is slechts geschied overeenkomstig de wet en teneinde den particulieren eigendom te beschermen, zoo besluit het officieele communiqué. Hedenochtend heeft kapitein Ryan, in een verklaring via de pers den Ame- rikaanschen consul-generaal te Batavia een beroep gedaan op de Am. regeering en op de regeeringen van alle vredelie vende naties voor bescherming van het De Engelsche Koninklijke familie woonde tijdens haar verblijf in Zuid-Afrika in Victoria Park te Port Elizabeth een tuin- feest bij en bewoog zich ongedwongen tus- schen de 7000 gasten. De Koningin draagt een parasol om zich tegen de zonnestralen te beschermen. Amerikaansche schip „Martin E^ehrman", zijn gezagvoerder en zijn bemanning tegen de onwettige inbeslagname van het schip. Ryan zeide, dat, toen de „Behrman" zich in volle zee buiten de drie mijl-zone bevond, de torpedojager „Kortenaer" het schip heeft aangehou den en het op onwettige wijze tot „een Nederlandsche gevangenis" heeft ge maakt en zelf daardoor een zeeroovers- schip was geworden. De inbeslagneming van de „Martin Behrman" is volkomen onwettig, aangezien de Nederlanders zelf toegeven, dat in deze gebieden geen oor logstoestand en geen blokkade bestaan. Prof. Verzijl, deskundige op vol kenrechtelijk gebied en adviseur van de Commissie-Generaal, verklaarde vandaag tegen Aneta. dat Ryan's op merkingen, volkenrechtelijk gespro ken, kant noch wal raken. De economische commissie, die van morgen te Batavia zou bijeenkomen om een wettelijke uitspraak te doen in de zaak van de „Martin Behrman", heeft haar zitting moeten uitstellen wegens afwezigheid van Gani, den republikein- schen „minister" van Economische Za ken, die het congres te Ma lang bijwoont. Vanmorgen is bij besluit van den directeur van het departement van Economische Zaken te Batavia ook beslag gelegd op de lading rubber van het Britsche schip „Empire Mayrover" Het regent! Eindelijkvoor het eerst sinds maanden regent het. En we wisten niet meerdat regen zoo plezierig kan zijn. Me dunkt, dat we vroeger mopperden, als de regendrup pels 'smorgens aan het ontbijt tegen de ramen tikten, maar vandaag zijn we welgemoed op stap gegaan en we vonden het lekker, die druppeltjes op ons gezicht. Heel wat anders dan zoo'n kleffe sneeuw vlok! De straat was bedekt met een vieze brei, maar de hoop, dat dit het begin van het einde van Koning Winter's rijk zou zijn, deed ons zelfs op deze viezigheid liefderijke blikken werpen. We stapten op onze fiets en ploeterden moeizaam voort. Toen de sneeuw stijfbevroren was, was het gemakkelijker, maar we getroosten ons gaarne deze extra inspanning. Het dooit nu immers! We gaan er zelfs van aan het neuriën. „Heerlijk weer", denken we en zien bewonderend naar de hoornen bij het Museum, die hun rijppakje van gisteren verwisseld hebben voor een costuum van ijzel. Het lijkt of ze geheel met een dun glaslaagje zijn bedekt. Glazen boomen bij een glazen paleis, het is als een sprookje. We trappen voort, voorzichtig de groote plassen cn de dikste brei mijdend. Een snerpende claxcmkreet achter ons, drijft ons naar den onberijdbaren zijkant van den weg. Een prachtige limousine raast langs ons heen en spat de brei tot boven onze ooren op. Vandaag deert het ons niet zoo heel erg. Wij zijn nu eenmaal in ons zonnigste humeur. Maar morgen, of misschien al vanmiddag, zullen wij tieren over een dergelijke handelwijze. En te recht! Tenslotte is die „meneer" in de limousine niet alleen op de wereld en niet al zijn medemensoken zitten in gesloten auto's, veilig beschermd voor de mod der, die anderen om zich heen wenschen te spatten. Vandaag volstaan wij nog met een verwijtenden blik. Heen, dan is die taxichauffeur ons liever, die het maar een beetje kalmpjes aan doet en de erg ste plassen mijdt. Met een beetje goeden wil gaat het ook zonder dat men modder baden aanricht. Wij arriveeren op de krant, nog steeds welgemoed. Wat een pokkenweer, hè?" zegt een collega. „Ondankbare!" antwoorden wij. „Wees blij, dat het eindelijk weer eens regent". Is het dan zoo moeilijk om content te zijn met het leven? Het K. N. M. I/te*De Bilt deelt mede: Het depressie-systeem, dat ten Wes ten van de Golf van Biscaye was gele gen, trok onder invloed van krachtige luchtdrukstijging over den Oceaan lang zaam in de richting van onze omgevihg. Het centrum lag vanmorgen juist vóór de"\ Nederlandsche kust. Onder invloed van deze storing valt er over het land vrij veel neer slag, in het midden en Zuiden van het land in den vorm van regen, in het Noorden voornamelijk in den De reeks aanslagen, waardoor ex tremistische Joodsche organisaties de laatste dagen het Heilige Land weer in opschudding hebben gebracht, is aanleiding geworden tot de strengste maatregelen, die tot nu toe aan Pales tina zijn opgelegd. In de straten van Jerusalem deelen de aanplakbil jetten op de muren mede, dat de Staat van Beleg is afgekondigd, terwijl de Hooge Commissaris Cun ningham van plan sou zijn de „Ope ration Hippo" te doen beginnen, volgens welke de Hebreeuwsche pers aan banden wordt gelegd, postkan toren, civiele gerechtshoven, tele foondiensten etc. gesloten worden. DK alles gebeurt vijftien maanden nadat minister Bevin in het Lager huis verklaarde, dat hij zijn politieke toekomst op het spel zou zetten om de Palestijnsche kwestie op te lossen. Eenige weken geleden moest hij voor de geheele wereld erkennen gefaald te hébben. Want sounder aanbevelin gen voor een bepaald plan deed hij de geheele zaak over aan de Organi satie der Vereenigde Volkeren. Chur chill vroeg Bevin, waarom hij dit niet ee jaar geleden reeds gedaan had, toen de kwestie even onoplosbaar was als vandaag. De vermoeide Bevin antwoordde slechts, dat „na een con flict van bijna 2000 jaar, die twaalf maanden'van zijn uitstel van geen beteekenis meer zijn." En terwijl het Lagerhuis nakaart en de wereld zich over dit nieuwe Brit sche prestige-verlies uitspreekt, zet dv onrust in Palestina zich voort. Alleen reeds de laatste dagen zijn 20 Britsche soldaten gedood en 25 ge wond. In Jerusalem vloog een offi ciersclub in de lucht, in Haifa, Rene- veth en Petah Tiqva werden leden van de guards overvallen en uit hin derlagen neergeschoten. Maar het Engelsche geduld is nu ten einde. Een actie is ingezet; de groote steden zijn door de rpaatregélen uitgestor ven. Haifa is leeg. Jerusalem zeer stil. De treinen rijden niet meer, en het kleine verkeer is stilgelegd. De Militaire Politie treedt op. Rond de opgeblazen Goldsmith-officiersclub heeft de politie een diepgaand onder zoek ingesteld. Honderden Joden zijn na de aanslagen gearresteerd en naar kampen gébracht om te worden ondervraagd en op hun betrouwbaar heid te worden onderzocht. Een van de foto's toont een ouden Jood, die door leden van de 6e Britsche Air- borne-divisie uit zijn huis wordt ge haald. De andere laat 'n soldaat zien, die gewapend met een junglemes menschen achter een prikkeldraad- ■T versperring houdt in den termijn dat de bevolking op straat mag komen om voedsel in ontvangst te nemen. De eeuwige onrust en de sombere toekomst van Palestina hebben véle Joden, die in de eerste jaren van het Nazi-regiem de wijk hébben genomen of na den oorlog over de geheime routes van Europa en de Middelland- sche Zee het Heilige Land bereikten, doen besluiten den weg terug op te gaan. Vaak illegaal naar Palesti na gekomen, reizen zij legaal weer naar Europa. Vooral de Joden, die na de bezetting van Oostenrijk en tijdens de bedreiging van Polen en Tsjecho- •elowakije Europa verlieten, keeren weer naar hun vroegere woonplaat sen terug. Dokters, leeraren en vak- menschen uit Weenen, Bratislawa en Warschau ten getale van 400, zijn onlangs in Lydda scheep gegaan, uit gejouwd en bekogeld door de Joden, die dit verraad aan de Palestijnsche zaak noemdenBijna op hetzelfde oogenblik geraakte het illegale im migrantenschip „Haim Arlosoroff" voor de Palestijnsche kust in strijd met Britsche oorlogsvaartuigen. De eerste entering van de Britten mis lukte en dertien man, die later aan boord van het schip konden komen, werden door de woedende passagiers weer overboord gegooid. Maar het lot. van de meeste illegale immi granten ontging ook hun niet', eenige dagen later zaten zij achter het prikkeldraad van een van de Cypri sche interneeri:igskampen, die een kleine episode vormen uit het Jood sche drama van alle eeuwen. vorm van sneeuw. De overgangslijn tusschen warmer en kouder lucht is nu ongeveer tot aan de Noordelijke provincies doorgedrongen. De daarmede gepaard gaande tempe ratuur stijgingens zullen vermoedelijk slechts van tijdèlijkeo aard zijn. In En geland is1 de koude lucht voornamelijk achter de depressie opnieuw naar het Zuiden doorgedrongen. De dooi, die in Zuid-Engeland was ingetreden, is alweer overgegaan in lichte vorst. Het laat zich aanzien, dat achter de doortrekkende storing de koude lucht later ook over ons land zal worden afgevoerd. De temperatuur-verdeeling over Eu ropa ziet er nu als volgt uit: In Frankrijk temperatuur ongeveer 10 graden boven nul, in Zuid-Duitschland temperaturen tusschen nul en +4, in Engeland temperatuur vrijwel overal enkele graden onder nul, evenals in Noord-Duitschland en Polen. De laagste temperaturen worden nu aangetroffen in Scandinavië, in Midden-Zweden ko men nog temperaturen voor van 15—20 graden onder nul. De minimum temperaturen van he denmorgen waren: Vliegveld Twente 2, Den Helder 3, Vlissingen 1, De Bilt 2, Vliegveld Maastricht (Beek) —0, Vliegveld Gro ningen (Eelde) —3. In de Noordelijke provincies zijn de wegen tengevolge van een daar woe denden sneeuwstorm en lichte vorst na genoeg onberijdbaar. De busdiensten zijn er gestaakt. Ofschoon de Afsluitdijk nog berijdbaar is, moet vooral door den hieu- 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Naar aanleiding van stappen, de Amerikaansche ambassade 5 dezer op het departement van die een lid van Buitenlandsche heeft ondernomen, en de door de in- en uitvoerregeling, de reede van in strijd werd Zaken in verband met de „Martin Behrman" Nederlandsch-Indische regeering afgekondigde nieuwe vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: De Koninklijke Marine heeft de „Martin Behrman" gelast Cheribon te verlaten, aangezien het voortgezette verblijf aldaar geacht met de openbare orde en 's lands belang. Daarop is de „Martin Behrman' 2 Maart j.l. op eigen kracht te Tandjong Priok aangekomen. Geen enkele vorm van geweld is daarbij gebruikt. In een 2 Maart j.l. door de Nederlandsch-Indische regeering afgelegde verklaring wordt duidelijk aangetoond, dat de nieuwe in- en uitvoerregeling het bevorderen van den wettigen export beoogt, waarbij ten volle rekening wordt gehouden met de behoeften van- buitenlandsche afnemers van Indische export-producten, zooals in de eerste plaats Amerika. Aangenomen mag worden, dat het departement van Buitenlandsche Zaken de Amerikaansche regeering uitvoerig zal inlichten, zoodra nadere berichten over de onderhavige aangelegenheid uit Batavia zullen zijn ontvangen. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van H. P. M. Bartelsman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is hedenmorgen voltrokken. Bartelsman heeft in 1943 te Amster dam tezamen met anderen ten tijde van de Joodsche razzia's tegen gelde lijke vergoeding „van 5 vow iederen Jood" Joodsche personen opgehaald en ter beschikking van Duitsche instanties gesteld. Verdachte heeft geheel vrijwil lig naar eigen opgaven ongeveer 40 joodsche landgenooten aan de Duit- schers overgeleverd. Prof. mr. C. P. M. Romme zal Zaterdag 29 Maart in de Partijraadsvergadering der K.V.P. te Utrecht een inleiding hou den over de Indische kwestie. De agenda voor de K.V.P.-vergadering, 9 en 10 Mei te Utrecht, wordt niet gewijzigd. Verwachting tot Vrijdagavond: In het Noorden van het land tij delijk nog krachtige wind, aanvanke lijk zwaar bewolkt met op vele plaat sen nevel of mist en eenigen regen of sneeuw, later opklarend. In Noord-Holland, Friesland en' Groningen meest lichte vorst, in de overige provincies opnieuw daling van temperatuur, tot om het vries punt overdag en tot enkele graden onder het vriespunt in den nacht. Zon 7.15—18.29, maan 18.16—7.14. wen sneeuwval met ernstige moeilijkhe den rekening worden gehouden. Ook in Noord-Holland zijn de wegen vrijwel on berijdbaar. Zoo is b.v. de weg Amster damAlkmaar geheel onberijdbaar. De wegen in de midden-provincies zijn over het algemeen zeer glad, zoodat de groot ste voorzichtigheid is geboden. De groote wegen tusschen Amsterdam en Den Haag, Rotterdam en Den Haag en Utrecht en Den Haag zijn, zij het ook met groote voorzichtigheid, berijdbaar. Ook hier zijn sneeuwploegen aan het werk om de moeilijkheden voor het verkeer te verminderen. Het gunstigste is de toe stand der wegen in Brabant, Zeeland en Zuid-Limburg, waar de sterke dooi alle hoofdwegen behoorlijk berijdbaar heeft gemaakt. Wolkanhoogte en zicht waren heden ongunstig voor het luchtverkeer en ver oorzaakten eenige stagnatie. Het was vandaag daardoor niet mogelijk naar Brussel en Parijs of omgekeerd te Vlie gen. Woensdag heeft de herbouwde dam in de Dnjepr de stroomlevering de ca paciteit is 72.000 kwh. aan de fabrie ken langs de Dnjepr hervat. De dam, die een van de grootste ter wereld is en oorspronkelijk 27,5 millioen Pond Sterling heeft gekost, werd door de Duitschers vóór hun terugtocht in 1943 vrijwel geheel verwoest. Maarschalk Stalin heeft de arbeiders, die aan den wederopbouw van den dam hebben medegewerkt, gelukgewenscht. In een boodschap zei hij„Het succesvolle herstel van den Dnjepr-dam toont aan. dat het Russische volk vastbesloten is de wonden van den oorlog te heelen en de basis te leggen voor verdere successen van het land." In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Vansittart Woensdag gewezen op „het toenemen van de gewoonte om interna tionale verplichtingen in den wind te slaan." „Ityjj leven nog steeds in het tijd perk van nationalisme en dubbelhartig heid", aldus Vansittart, -die verder zeide, dat hij van de herziening van het En- gëlschRussische verdrag gebruik wilde maken om den „vloed van venijn" in te toornen, doch dat Bevin het op dit Punt niet met hem eens was. „Het Atlantische Handvest is reeds in snippers gescheurd, en de overeenkomst van Jalta is gedeeltelijk tot een aanflui ting gemaakt en die van Potsdam volko men geschonden, evenals het Engelsch Russische verdrag van 1942, doch niet door ons. Vansittart vroeg, of het in overeen stemming was met de souvereiniteit van alle vredelievende landen, dat er gedu rende de geheele voorbereiding van de vredesverdragen met de vijf satellietsta ten voortdurend gepoogd is den kleineren mogendheden hun aandeel in deze ver dragen te onthouden. „Is de instelling van een groote drie, vier, of vijf werkelijk in overeenstemming met het Handvest?" vroeg Vansittart en hij noemde het een ironische paradox, dat de vurigste voorvechter van deze nieuwe klassenverdeeling het land is, dat beweert klassenloos te zijn. Vansittart stelde voor, dat Engeland de moreele leiding zal nemen bij de pogin gen, den achteruitgang tot staan te brengen. „Wij moeten de Poolsche kwestie aan de V. N. voorleggen, omdat het de laat ste schakel is in de steeds langer wor dende keten van ontrouw, waaraan wij uiteindelijk allen zullen worden gehan gen." IAls wij niet leeren onzen plicht tegenover onze ondergeschikten te doen, zullen zij het ook nooit leeren tegenover ons. J (Van een bij zonderen medewerker) Einde 1945 werd het tekort aan wo ningen in Nederland geschat op 250.000. Om in normale behoeften te kunnen voorzien, moeten jaarlijks 45000 woningen worden gebouwd. Het bouwplan 1946 rekent OP den bouw van 10.000, bouwplan 1947 op 25000 woningen. Als beide plannen ten uitvoer worden gelegd, zal het woningtekort niettemin op het einde van 1947 zijn toegenomen tot ruim 300.000. Ziet hier in enkele regels samengevat een probleem, dat de grondslagen van ons volksbestaan ten nauwste raakt. De woningnood is een bron van ellende en moreele verwording. Immers, als 300.000 gezinnen geen eigen woning bezitten, dus bij anderen onderdak moeten vinden, dan beteekent dit,, dat 600.000 gezinnen door samenwoning worden getroffen. Wij zeggen „getroffen". Want in het overgroote deel gaat die samenwoning met moeilijkheden gepaard. De overheid zal zich met dit probleem op veel intensiever wijze moeten inlaten. Tot dusver heeft men zich hoofdzakelijk beperkt tot het bevorderen van nieuw bouw van woningen. Maar de materialen- positie en de beperkte beschikbaarheid van geschoolde arbeidskrachten maakt het onwaarschijnlijk, dat binnen enkele jaren het tempo van de bouwnijverheid zoodanig kan worden opgevoerd, dat men tot een productie komt van 70.000 wo ningen per jaar, zooals de betrokken autoriteiten zich als doel hebben gesteld. Het moet zelfs betwijfeld worden, of men in 1947 25000 woningen zal kunnen bou wen, nu tengevolge van de vorst het bouwbedrijf al drie maanden stilligt. Het is de taak der regeering, drastisch® maatregelen te nemen, teneinde althans te voorkomen, dat de ramp van de sa menwoningen verder in omvang toe neemt. Daarom is noodig, dat het aantal woningen jaariyks met 45000 vermeer dert. Waar het tempo van den nieuw bouw nog niet tot die jaarproductie kon worden opgevoerd, zal men andere mid delen moeten aanwenden om tot vergroo ting van het aantal woningen te komen. De eerste jaren kan men dit doel berei ken door systematisch de woningen, die daarvoor in aanmerking komen, tot dub bele woningen te maken. Om aan de moreele en materieele gevaren van de samenwoning te ontkomen, zullen in die grootere woningen zoodanige voorzieningen moe ten worden getroffen, dat ieder gezin zelfstandig kan wonen en niet afhanke lijk is van mede-bewoners. De overheid zal hier dwingend moeten optreden en de kosten van de uit te voeren verbou wingswerken grootendeels of geheel voor haar rekening moeten nemen. Met vrei- nig materiaal en betrekkelijk geringe onttrekking van krachten aan de ar beidsmarkt kan men zoodoende nog vele woningen aan de woningmarkt toevoegen. Dat men het meer in deze richting moet zoeken, wijst ook uit het interview, dat de nieuwe minister van Wederopbouw aan een redacteur van ons blad toestond. De mogelijkheden in dit opzicht zün niet onbeperkt (in de noodgebieden zal men op deze wijze weinig of geen ver ruiming kunnen bereiken), doch als ze ker mag woTden aangenomen, dat het -hierdoor mogelijk zal zijn, de eerste jaren den nieuwbouw zoodanig aan te vullen, dat de jaarlijksche behoefte aan nieuwe woningen (45000) wordt bereikt en het woningtekort niet verder toeneemt. Daar na zal de „aanloopperiode", die men noodig heeft, om tot een jaarproductie van 70.000 nieuwe woningen te komen, wel zoover gevorderd zijn, dat die pro ductie het aantal van 45000 heeft over schreden. Tot dusver hebben de burgemeesters krachtens het Vorderingshesluit Woon ruimte" de bevoegdheid, groote wo ningen tot meergezinswoningen te doen verbouwen. Maar zij hebben dit terrein nog niet of aarzelend betreden. Dit ia trouwens een onderwerp van regeerings- beleid, waarbij de leiding en stimuleering van de regeering noodig is, opdat in alle gemeenten min of meer dezelfde ge dragslijn wordt gevolgd. Het Rijk" zou invloed kunnen uitoefenen door aan de medewerking by den bouw van nieuwe woningen (uitgezonderd die' ter vervan ging van door oorlogshandelingen verlo ren gegane) de voorwaarde te verbinden, dat in de betrokken gemeente een zëker aantal bestaande woningen tot meer gezinswoningen wordt ingericht. De regeering heeft een wetsontwerp aangekondigd aangaande de verdeeling van woonruimte. Moge daarby aan het bovenstaande ook aandacht worden ge schonken. Een vliegtuig van de American Over seas Airlines, dat 20 gedelegeerden en journalisten vervoerde, die op weg waren naar de conferentie van Moskou, moest na drie vergeefsche landingspo gingen op het vliegveld Tempelhof we gens slecht zicht doorvliegen en koers zetten naar Schiphol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1