Kleine cultuurstrijd in den Haarlemschen raad Belangrijke subsidies H.O.V. en Comedia" aangenomen Politiek in de school EX-BRANDWEERCOMMANDANT VAN HAARLEM VOOR TRIBUNAAL Beroepskapitein nam dienst bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Truman over hahdeisbelemmeringen Urk weer geheel geïsoleerd MEER TOEZICHT OP DE POLITIEKE DELINQUENTEN „Elf in één"-collecfe de hoofdstad Eigenaardig verschil V.S. op een keerpunt Twee jaar geëischt tegen oplichter KUNSTDEBAT Samenwerking tooneel- gezelschappen K. V.P. juicht massale buiten vervolging- stelling der gedetineerden toe Waar zyn onze troepenschepeffj^ DONDERDAG 6 MAART 1947 t'AGINA 2 STAD EN OMGEVING 99 Bijdrage H.O.V „Comedia" V m ALS EEN HYENA..,. Christelijk Humanisme Rebecca voor de Niwin VIER JAAR VOOR N.S.B-DETECTIVE Jubileum J. ML Bonfrer IJS IS SLECHT Bon- en textielkaarten Nieuws van de sportclubs SANTPOORT Nieuwe bonnen UIT DEN RAAD HEEMSTEDE VORMING HISTORISCHE VEREENIGING Auto's vastgeraakt in de sneeuw op den dijk Bijna drie maanden Plan van Dep. O.K.W. EERSTE KAMER Scheepvaartberichten Am& iE°m a BIJ HET OVERLIJDEN VAN MR. TRIP PRIJSHOUDENDE De Haariemsche gemeenteraad is Woensdagmiddag in vergadering bij eengekomen onder voorzitterschap van burgemeester M. A. Reinalda. Nadat de voorzitter een korte toe spraak had gehouden, waarin hij de geboorte van het vierde Prinsesje herdacht en mededeelde, dat B. en W. op den dag van de blijde gebeur tenis eer» telegrafischen gelukwensch aan de Koningin en het Prinselijk Paar namens den Raad hadden ver zonden, werd begonnen met de be handeling van de agenda. Naar aanleiding van de begrooting van de 25 woningbouwvereenigingen voor 1947, stelde de heer Bakker Schut (P. v. d. A.) eenige vragen en wel be treffende den post, betrekking hebbende op dubbele bewoning. Spr. had name lijk den indruk gekregen, dat niet alle vereenigingen dezelfde lijn volgden, omdat 14 van haar een post voor huur- verhooging hadden opgevoerd en de overige niet. Wethouder Apgenent antwoordde, dat de woningbouwvereenigingen, indien zij dit wenschten, gerechtigd waren een matige huurverhooging toe te passen ter compensatie van de verwachte grootere kosten van onderhoud. De begrooting werd goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. aan de Haariemsche Orkestvereeniging een subsidie van ƒ65.000 toe te kennen, werd onderwerp van uitvoerige be spreking. De heer Schippers (K.V.P.) zei, dak er alle reden bestaat, de H.O.V., die zich een vaste plaats heeft verwor ven in het Haariemsche leven, gelden ter beschikking te stellen, ten einde het voortbestaan dezer vereeniging te waarborgen. Hy wilde alleen opheldering hebben over het door het Rijk gedachte schema by de bepaling van het totale subsidie, dat 155.500 bedraagt, zijnde het be drag aan salarissen. Daar het Rijk de helft hiervan voor zijn rekening neemt, Heemstede, Bloemendaal en Alkmaar1 resp. 500, 1250 en 1000 en de Pro vincie 10.000 subsidie verleenen, is de gemeente Haarlem min of meer ge dwongen, haar subsidie aan de H.O.V. van 25.000 te verhoogen tot een be drag van 65.000, om de zaak sluitend te maken. De heer Schippers vroeg, of, wanneer de salarissen zouden stijgen, ook het subsidie hooger zou moeten worden en of het niet mogelijk is, ge noemd bedrag los van alle overwegin gen, zoogenaamd als overbruggingsgeld, te schenken. Spr. stelde voor een enquête in te stellen, ten einde na te gaan hoeveel inwoners der buitenge meenten profiteeren van de H.O.V.- concerten. Het gaat toch niet aan, dat de verschillende gemeenten zich zoo makkeiyk, slechts met eenige honder den guldens, van de zaak afmaakten. De leden Proper (C.P.N.) en Happé (P. v. d. A.) sloten zich by den vorigen spreker aan, alleen voegden zij er nog aan toe, dat het gewenseht is, dat de H.O.V. meer paedagogische concerten voor de jeugd en voor volwassenen geeft en dat ook meer rekening ge houden wordt met menschen, die slechts over een smalle beurs beschikken. Het raadslid mevr. ScheltemaCon- radi (P. v. d. A.) had bezwaren tegen het nieuwe systeem van subsidieering dat het R/k toepast en was er niet van overtuigd, dat de H.O.V. gered zou zyn met het haar toegedachte subsidie. Wethouder Geluk legde er in zijn repliek den nadruk op, dat met alle mogelijke middelen getracht moet wor den de H.O.V. te behotfden, opdat zij haar belangryk werk zal kunnen voort zetten. We mogen bly zijn, aldus spr., dat het Rijk genegen is, de helft der salarissen te betalen, want in Enge land bijvoorbeeld is men wat de sub sidieregeling aan orkesten betreft, lang zoo ver niet als in Nederland. Aan den overkant ontvangen slechts drie orkesten een bijdrage van den staat, terwyl in ons land er acht rijkssubsi die genieten. De wethouder was de mee ning toegedaan, dat de buitengemeenten de zaak in grooter verband dienen te zien, daar zy wel degelijk belangen hebben by het bestaan van de H. O. V. Spr. zei tenslotte, dat reeds stappen on dernomen zijn om elke maand een pae- Het ontbreken van een gezonde finan- cieele regeling tusschen rijk en gemeente komt, nu er zooveel sneeuw langs de stra ten ligt, opnieuw In een eigenaardig licht te staan. Amsterdam b.v. heeft als nood lijdende gemeente reeds 250.000 gulden uit gegeven voor het opruimen van de sneeuw en men kan er van op aan dat Haarlem eveneens noodlijdend, ook heel wat geld heeft besteed aan loonen voor het sneeuw ruimen. Heemstede daarentegen dat er met rrcht trotsch op ls, niet tot de noodlijdende gemeenen te behooren, moet zich terwille van het geld bepalen tot het wegruimen van sneeuw en dan nog maar alleen met behulp van sneeuwploegen op de voor naamste wegen. In tal van straten liggen de sneeuwhoopen op een tamelijke hoogte, doch-cok het sneeuwruimen zou hier de ge meente ongeveer f 15.000 per week kosten en omdat zij niet noodlijdend ls, moet zi) dat zelf betalen. Daar ls geen beginnen aan en dus ziet het gemeentebestuur zich noodzaakt ln lijdzaamheid te wachten, tot Jonkvrouwe Lente eindelijk komt en met behulp van heel veel regen de sneeuw laat verdwijnen. Dat echter voor het zoo ver ls, verschillende straten blank zullen staan, ligt voor de hand en het ls daarom goed, de burgerij er op te wijzen, dat men de natuur een handje moet helpen door te zorgen dat de rioolputten open zijn om al het water te kunnen verwerken. Overigens moet worden opgemerkt, dat Hit feitelijk een merkwaardige toestand ls: gemeenten die noodlijdend zijn, kunnen kapitalen besteden aan het zeer nuttige werk van sneeuwruimen en de weinige gemeenten die nog op eigen beenen staan en als witte raven boven hun noodlijden de zusteren uitsteken, kunnen veel minder doen. Feitelijk ls dat een premie op de armoede en het teekent wel den toestand, waarin wij door de zucht naar centralisatie en al te groote bemoeienis met de Interne aangelegenheden van de gemeenten, geko men zijn. Zaterdag 8 Maart bestaat de schoenen zaak van den heer Jac. Maris, Barrevoete straat 19 50 jaar. Zaerdag 8 Maar 10 uur 's morgens zal de vakgroep Veehouders van den LTB. haar jaarvergadering houden in restaurant Brinkmaan. dagogisch concert te organlseeren, doch dat de ongunstige weersgesteldheid in dé laatste maanden de uitvoering van de plannen vertraagd heeft. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook de toekenning van f20.000 subsi die aan de tooneelgroep „Comedia" is breedvoerig besproken. De heer SCHIPPERS (K. V. P.) acht te „Comedia" niet zoo nauw aan Haar lem verbonden als de H. O. V., of schoon hij niet wilde ontkennen, dat de tooneelgroep aanzienlijk tot het cu'tu- reele leven bijdraagt. Het Rijk beeft de gemeente echter aangewezen, om „Comedia" mee te financieren, zoodat dus daartoe zal moeten worden over gegaan. Spr. zou gaarne zien, dat er ook goedkoope voorstellingen gegeven worden. Mevr. SCHELTEMA—CONRADI (P. v. d. V.) verklaarde wederom met na druk, zich niet met de regeeringsregeling te kunnen vereenigen, waarin zy zag: een opgelegde nivelleering van de sala rissen, den dood van het tooneel en een uitoefening van zekeren dwang op de gemeente. Het voorstel van het raadslid BAK KER (A. R.), om aan de voorwaarden, die „Comedia" gesteld worden, nog toe te voegen, dat zij geen stukken'mag op voeren. die een volksgroep kwetsen in geestelijke en moreele gevoelens, had een principieel debat tot gevolg. De VOORZITTER verzocht den raad zich van elke formuleering te onthou den, welke riekt naar censuur. Bij hem, den burgemeester zelf, berust de ver antwoordelijkheid in deze belangrijke zaak en hij is zich de taak volledig be wust. Nadat wethouder GELUK had be toogd, dat het tooneel altijd noodlijdend is geweest en steun toch niet achterwe ge gelaten mag worden voor een veree niging of groep, die het cultuurbelang dient, werd hoofdelijk over het voorstel tot sub sidieverleening gestemd. Met 30 tegen 6 stemmen werd het aanvaard. Het voorstel Bakker werd met 32 te gen 4 stemmen afgewezen. Aangenomen werden voorts: het aan gaan van een geldleening ten bedrage van f500.000; de bouw van twee Kano- loodsen aan den Schalkwijkerweg en verlaging van de tarieven vodr de leve ring van èlcctrischen stroom. Vanwege de Rijkskweekschool zendt men ons het volgende communiqué: In het kader van het streven, de meest actueele vraagstukken ook aan ge vorderde leerlingen voor te leggen, heeft het personeel der Rykskweekschool te Haarlem een causerie laten houden over het onderwerp: „De verhouding Neder landIndonesië." Dr. O. Damsté, administrateur aan de afdeeling Voorlichting van het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen, be schreef het ontstaan van het Indische nationalisme, waarvoor Nederland zelf den bodem heeft geploegd. Beginnende bij de Troonrede van 1901, de eerste, die Koningin Wilhelmina heeft gehouden en waarin de verheffing van het geestelijke en zedelijke peil der In dische bevolking een plicht der regeering wordt genoemd, gaf spreker een over zicht van den groei der verhoudingen: de vorige wereldoorlog, Volksraad, Vrij heidsbewegingen in Indonesië, de Petitie van 1936, waarin verzocht werd om een Rondetafelconferentie; dan de tweede wereldoorlog, de overheersching van Ja pan en de noodlottige gevolgen,, daarvan, de rol der Geallieerden, om ten slotte te komen op de hoofdpersonen in het te genwoordige stadium. Vele leerlingen stelden na afloop vra gen, waaruit hun intense belangstelling voor dit groote probleem en vooral voor de daarin betrokken menschen bleek. Deze causerie werd ook bijgewoond door éenige van de hoogere klassen der Gem. H.B.S.-A. aan de Zijlvest, in welk gebouw de Rijkskweekschool door welwil lendheid van het Gemeentebestuur tijde lijk is ondergebracht. Naar aanleiding van deze voordracht schrijft een lezer ons het volgende: 1 Tijdens het vrije kwartiertje deelde de concierge van de H.B.S.-A. aan de Raaks den leerlingen mede, dat de laatste twee lesuren zouden vervallen en dat de leer lingen naar de aula moesten gaan. Hier werden zij toegesproken door het hoofd van de Kweekschool (de directeur van de H.B.S.-A. was bij deze vergadering niet aanwezig), die den heer Damsté, ambtenaar bij den Regeeringsvoorlich- tingsdienst, inleidde. De heer Damsté pfeitte voor het Indisch beleid der hui dige regeering en wekte de leerlingen op, achter Linggadjati te staan. Het hoofd van de Kweekschool verzocht den leer lingen van het gehoorde een verslag te maken. „Dit gaat myns inziens te ver", aldus deze lezer, „en ik zou er geen be zwaar tegen hebben, als ook van den anderen kant een inleider aanwezig was geweest." ,.w De besneeuwde hellingen van den Cauberg leenen zich uitstekend voor de beoefening van de sledesport. Met een snelheid van soms meer dan 60 kilometer, razen de sle den, waarbij er zijn, die van kratten werden vervaardigd en soms bemand zijn met zes personen, omlaag tot in het plaatsje Valkenburg. ,,Met een bloedend hart heb ik deelgenomen aan een door de Ne- derlandsche Regeering opgedrongen oorlog, hoewel ik volkomen aan de zijde sta van het groot Duitsche Ryk", aldus schreef de beroepskapi tein van de Genie en later brand weercommandant van Haarlem, M. W. Huysse, die zich Woensdag voor het Haarlemsch tribunaal te verant woorden had, aan den leider van de N.SJB. En hieruit bleek, dat niet het uiter lijke, in casu het buitenmodel-uniform met op de kraag de drie zilveren sterren, het criterium vormt bij het Nederiandsch officierencorps, maar dat daarentegen karaktervastheid vervat in den eed op het vaandei en h. M. de Koningin de maatstaven vormen waarnaar officieren gemeten worden. Verdachte was reeds in 1932 lid van de beweging, omdat hij in de N.S.B. een party meende te zien, die het prestige van de Nederlandsche landmacht zou omhooghalen, zyn belij denis trad mee aan de oppervlakte, daar het ambtenarenverbod bestond, maar na de capitulatie van het Neder iandsch leger achtte hij den tyd ge komen openlijk toe te treden. en nog er ger, om zich vrüwillig te melden voor het vrijwilligerslegioen Nederland. Ter zitting verklaarde beschuldigde, dat de persoon van generaal Seyffart borg stond voor een goede zaak. Boven dien achtte hij het Russische gevaar acuut. De voorzitter herinnerde hem aan zijn eed en aan het feit, dat Rusland toch onze bondgenoot was. Merkwaardig was. dat verdachte ter zitting verklaarde °°k nu nog niet ln te zien dat hij zijn vader land, collega's en de goede Nederland sche zaak door zijn melding voor dit le gioen verloochend had. Toen bleek, dat generaal Seyffart niet bereid was de officieren in hun ouden Het idee den 33-jarigen machine bankwerker H. v. d. A. te Haarlem te vergelijken met een hena, die 's avonds in stilte zijn prooi beloert en bespringt, was niet onaardig gevonden, want deze verdachte koekeloerde zoo'n beetje in de buurt of de menschen hun huizen verlieten. Zoo had hij een inbraak ge pleegd op de Houtmankade, waar hij tijdens de afwezigheid van de bewoners sieraden, vulpenhouders, geld en ver schillende kleedingstukken wist te ont vreemden. Ook had hij wel eens een fiets tot de zijne gemaakt. De officier van justitie vorderde tegen dezen verdachte twee jaar met aftrek. Voor een goed bezochte vergadering van de KAB kring Noord gaf pater dr. Vogels een heldere uiteenzetting van wat wij onder humanisme hebben te verstaan en welke waarde moet worden toegekend aan het Christelijk humanisme. Spr. schetste het beeld van het klassieke hu. manisme, dat niettegenstaande de hoog? vlucht van kunsten en wetenschappen tot decadentie moest vervallen. Waar nog in het humanisme der klassieken een erkenning van bovenzinnelijke waarden en een verterende onrust naar het bo venzinnelijke latent aanwezig zijn heeft 't moderne humanisme met het bovennna- tuurlijke afgerekend: het laat zich slechts leiden door de drogredenen van het po sitivisme Het Christelijk humanisme even wel bezit, wanneer dit geworteld is in de juiste verhouding van den mensch tot God, vele waarden, doch hoog er boven uit torent de Christen, die Christus' Kruis op zich neemt en zich onafschei, deliik daarmede verbonden weet. Voorts verleenden nog medewerking een van de leden met een declamatie en het zangkoor St. Caecilia o. 1. v. den heer J. Nibbering. In het Rembrandt-Theater zal Zater dagnacht 12 uur de bekende film „Re becca^ ten bate van de Niwin vertoond worden. Het Haarlemsch Amusements orkest van de politie zal zijn medewer king verleenen. President Truman, die van zijn be zoek aan Mexico is teruggekeerd, heeft in Baylor University te Waco, Texas, een rede gehouden, waarin hij aan spoort tot opheffing van alle handels barrières over de geheele -wereld en het Isolationisme bestrijdt. In verband met de bnitenlandsche economische politiek zeide Truman, dat de V.S. een keerpunt in de geschiedenis hadden bereikt. Hij deed een beroep op het volk der V.S., de oprichting- van de voorgestelde internationale handels organisatie te steunen, op de volken der wereld, om met de V.S. de han delsbelemmeringen te beperken. Truman waarschuwde degenen, die deze politiek zouden trachten te onder- mynen en zouden streven naar terug keer van de periode van hooge tarieven en economische isolatie. „Weest op uw hoede", aldus Truman „Onze positie ln de wereld is veranderd. Ons volk is veranderd. Indien mén na twee wereldoorlogen tot het isolationis me zou terugkeeren, zou men een men taal en moreel bankroet goedkeuren. Wij staan als een reus in de economi sche wereld. De toekomst van de econo mische betrekkingen hangt van ons af. Wy kunnen de landen naar een econo- mischen vrede leidenof hen in een economischen oorlog storten." Vervolgens sprak Trutnan over de In ternationale handelsorganisatie, waar over in April tydens een' internationale conferentie te Genève zal worden be raadslaagd. Deze organisatie zal inzake handelsbetrekkingen dezelfde eerlykheid betrachten als de V.N. in politieke aan gelegenheden. Haar leden zullen een economischen code aanvaarden, die in de plaats zal komen voor de onbeperkte vrijheid. rang te handhaven, tenzy zij eerst een cursus zouden volgen als gewoon soldaat, heeft beklaagde voor de eer bedankt, hoewel hy wel trachtte het z°o voor te stellen alsof het feit, dat dit le&loen on der Duitsche leiding stond de oorzaak was van zyn Inkeer. De kapitein moest toegeven dat hy door Duitsche S.S.- doktoren gekeurd was en derhalve had kunnen weten, dat hy in vreemden krijgsdienst stond. 5 September 1944 meldde verdachte zich voor Nederland sche krijgsgevangenschap om aldus een der leden van het tribunaal te profiteeren van de voorschriften van de conventie van Genève. Hierop deelde verdachte mede, dat hij zulks gedaan had om te voorkomen, dat hij ingezet zou worden voor den strijd tegen eigen landgenooten, temeer ook, daar hij in zijn functie als brandweer commandant te weten kwam, dat men de brandweer wilde bewapenen om naast het vuur ook den vijand te bestrijden. Nadat verdachte's vrouw een omstan dig verhaal deed over haar mans ko ningsgezindheid, werd de uitspraak be paald op 19 Maart. Voor de Haariemsche rechtbank heeft hedenmorgen terecht gestaan J- A. uit Amsterdam, colporteur van „De Prin- senstad", orgaan van de oud-illegale werkers, die speculeerde op de edele ge voelens van het Nederlandsche volk door overal in den lande voor dit blad abonnementen' af te sluiten, onder het voorwendsel, dat de gelden ten goede zouden komen aan ,de nagelaten betrek kingen van de ex-politieke gevangenen. He{ dossier bevatte een zeer groot aan tal klachten van menschen, die wel het geld het abonnementsgeld bedroeg f 10.per jaar tegen kwitantie af gegeven hadden, maar nimmer een blad hadden ontvangen. Op deze wijze wist hij f 4.000te verdienen. De officier van justitie vordercfe tegen dezen verdachte twee jaar gevangenis straf met aftrek. Het Haarlems Tribunaal heeft in zijn uitspraak den N.S.B.-detective H. Drenth veroordeeld tot een interneering Van vier jaar/ Voorts is Dr. uit de beide kies rechten ontzet met verbeurdverklaring van ƒ1500.—. De zaak tegen mej. W. Toepoel, se cretaresse van den Haarlemschen N.S. B.-burgemeester s. L. A. Plekker, ls voor nader onderzoek uitgesteld. Donderdag 13 Maart viert de heer J. M. Bonfrer, Marsstraat 64, zijn 25-jarig jubileüm ^.ls chef van de drukkerij „St. Jacobs Godshuis". De jubilaris is by ve len in onze stad een bekende figuur en steeds bereidvaardig, om op zijn terrein hulp te verleenen. Maar ook in het or ganisatieleven heeft hij een belangrijken staat van dienst. Hij is thans o.a. secre taris van de Ned. Kath. Arbeidersbewe ging in dit diocees, afdeeling Haarlem en vertegenwoordiger voor de K. A. B in het centraal bestuur van de K. V. P- te Haarlem. De directeur van Haven- en Markt wezen maakt bekend, dat bij een giste ren Ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ys op verschillende plaatsen in het Spaarne en in de grachten en singels in de gemeente zoo slecht is, dat het zich op het ijs begeven reeds ten sterkste moet worden ontraden. Na den regen val van hedennacht en de thans oploo- pende temperatuur wordt het levensge vaarlijk zich op het ijs te begeven. Morgen, Vrydag, is het restant van de letter B aan de beurt voor het afhalen van bon- en textielkaarten, tevens for mulieren voor kolenkaarten. Te Heem stede van 9—12.30 uuf Dr—El en van 24 uur restant B. Onderlinge competitie T.E.P.: J. de BruinN. Komen 11> J. ValkL. An- dringa 02, D. RumpP. Beelen 11, C. v d KampJ. v. d. Voort 02, J. Kramer—S. Kuilman 2—0, J. Valk—C Pennock 2—0, C. Koek—L. Andringa 1—1. Mr. dr. A. P. H. Schreurs deelt ons mede, dat hy wegens ambtsbezigheden verhinderd was de uitvaart van den de ken by te wonen. De nieuwe bonkaarten worden aan de bewoners van Santpoort uitgereikt in het Badhuis aan de Wüstelaan: op 25 Maart A—G, 26 Maart H—L, 27 Maart M—Q, 28 Maaxt R—V, 29 Maart W—Z. Nadat Amsterdam en Rotterdam hun kunstdebat in den raad ge had hebben, was Woensdagmid dag Haarlem aan de beurt. De discus sies kregen een min of meer principieel karakter door de bezwaren, die de christelijke groepen opperden tegen het 'verleenen van subsidie aan de tooneel groep „Comedia", naar aanleiding van de opvoeringen van „De hemel komt later wel". De woordvoerder, de heer Bakker, achtte dit blijspel kwetsend voor een belangrijk deel van de bevol king. Hy diende een voorstel in, een bepaling in de subsidie-voorwaarden op te nemen, waardoor dit soort ver tooningen de uitbetaling in gevaar zouden brengen. De katholieke fractie kon daar principieel geen bezwaar tegen hebben al staan wy anders tegenover het gewraakte blijspel, dat een fantasie rondom zielsverhuizingen inhoudt en als gezellige kolder gekwa lificeerd kan worden maar zij had nog vertrouwen ln den burgemeester, die krachtens art. 221 van de gemeen tewet elke vertooning, die zedenkwet- send is of een godsdienstige overtuiging aanrandt, kan verbieden en naar hij plechtig en ernstig verklaarde dat ook zou doen. De voorsteller bleef vrij eenzaam achter. Het andere hoofdbestanddeel van het debat kwam van den heer Schippers, dien wij den laatsten tijd als den expert der K.V.P.-fractie bij elk financieel voorstel met belangstelling beluisteren. Financieele betoogen, ontsproten uit een brein met saldi, balansen en reke ning-couranten, doen altijd koud aan, nu we juist zoo naar warmte verlangen. Toch verstaat dit raadslid den humor goed! „Het Rijk is de verdeelende grootheid", zei de heer Schippers. „Wij mogen zooveel subsidie aan H.O.V. en „Comedia" geven als het Rijk past en goeddunkt." Zoo is het inderdaad. Maar zou het Rijk het subsidie van resp. ƒ65.000 en ƒ40.000 opgelegd hebben als de raad besloten had dit geld niet te schenken? Och, je kunt nooit weten, de verhou ding is immers nog steeds zoek. De H.O.V. kan tevreden zijn en dus het concertminnend publiek; de schouw burgbezoekers hebben ook een goeden dag gehad, want door het steunen van „Comedia" moeten ook andere gezel schappen hier bijzondere voorstellingen geven. En we kunnen allemaal van blijdschap rond een sneeuwpop dansen, omdat de electrfcifceltstarieven per 1 April verlaagd worden. Zoolang de rantsoenen zoo laag blijven is het een centenkwestie op het huishoudelijk budget, maar alle beetjes helpen en goed voorbeeld doet goed volgen. Onder voorzitterschap van den burge meester van Heemstede, Jhr. J. P. W. v. Doorn, zal Woensdag 12 Maart 8 uur ln het raadhuis een vergadering worden gehouden met een aantal Ingezetenen teneinde een historische vereeniging te stichten. Het doel van deze vereeniging is, het bijeenbrengen en bewaren van voorwerpen, die op de historie van Heem stede betrekking hebben. Wij mogen er op deze plaats wel aan herinneren, dat het initiatief tot de stichting van deze vereeniging zijn oorsprong vindt in een artikel in de Nieuwe Haarlemsbhe Cou rant van September 1946, waarin werd gewezen op het feit, dat het vroegere Schoutenhuis, zich nog in vrijwel onge repte staat bevindt en waarin werd aan gedrongen op de stichting van een or ganisatie zooals thans gaat geschieden. Wanneer men nu kans ziet van de bur- gery voldoende medewerking te ■verkrij gen, kunnen er te Heemstede nog schoo- ne dingen gebeuren. In eik geval stemt het tct groote voldoening dat dit initia tief werkelijkheid wordt. De verbinding tusschen Urk en het vasteland is weer verbroken. De auto van den vrachtrijder Pasterkamp is er Woensdagmorgen nog in geslaagd den tocht UrkKampen te maken. Om twee uur vertrok de wagen weer van Kampen met 24 passagiers. De eerste kilometers verliep de tocht ta melijk goed, maar toen helde de wa gen over en bleef in de glooiing van den dyk in de sneeuw steken. De inzittenden wisten er tijdig uit te springen. Zy ondernamen te voet den van dit punt nog 18 km. langen weg naar Urk. Soms tot aan het middel in de sneeuw strompelden zij vooruit. De eersten kwa men Woensdagavond 9 uur op Urk aan. Direct vertrokken vrijwilligers om de rest van het gezelschap op te zoeken. Som migen zijn achtergebleven en hebben een onderdak gevonden in een schuilhokje op 12 km. afstand van Urk. Intusschen is Van Slooten, de andere vrachtrijder, die met zijn auto Donder dagmorgen van Urk vertrokken was, nog dicht bij het dorp van den dijk gegleden en slechts met behulp van 60 vrijwilligers mocht 't gelukken dezen wagen weer op den dijk te trekken en naar het dorp te brengen. De toestand op Urk wordt, door het ontbreken van verbindingen, precair. Donderdagmorgen was het vliegveld bij Hollum op Ameland sneeuwvry gemaakt, daar het in de bedoeling lag een vlucht naar het eiland met P°st van acht da gen te maken. Helaas moest de vlucht worden uitgesteld, aangezien het vlieg veld Valkenburg onder een sneeuwtapijt bedolven lag, zoodat het toestel niet kon opstijgen. Nog een paar dagen en Ame land is drie maanden geïsoleerd. De sneeuwval van de laatste dagen maakt 't practisch onmogelijk van den voetweg over de Waddenzee gebruik te maken. Het zeewater heeft een papperige brij van de sneeuw gemaakt. Het goederen vervoer langs dezen weg staat geheel stil. De Nederlandsche Vereeniging van Too- neelkunstenaars, aangesloten bij de Ne derlandsche Federatie van Beroepsvereeni- gingen van Kunstenaars, stelt het op prijs het volgende bekend te maken: Er worden op het oogenblik maatregelen genomen om te komen tot een bepaalde samenwerking tusschen eenige tooneelge- zelschappen, volgens de richtlijnen van een tijdens de bezetting ontworpen plan, dat door de leden van de Nederlandsche Vereeniging van Tooneelkunstenaars bij acclamatie werd aanvaard en nu ook door het bestuur met alle macht wordt gepro- aeeerd. Op uitnoodiglng van het Departement van O., K. en W. wordt dat plan op het oogenblik bestudeerd door de besturen of directies van de toekomstige Tooneelstlch- ting Amsterdam, De Kunststichting Rot terdam, de Haagsche Tooneelstiehtlng Het Residentietooneel, de tooneelgroep Co media en de stichting het Nederiandsch Volkstooneel. Het doel van de beoogde samenwerking is door coördinatie op artistiek en za kelijk gebied te komen tot een doeltref fender speelplan in de centra en over het geheele land, een betere verdeeling van de beschikbare krachten en in het algemeen om door onderling overleg en regeling za kelijke concurrentie uit te sluiten en het accent te verleggen naar de cultureele taak. De gezelschappen zullen autonome een heden vormen, maar op ieder gebied, waar de belangen elkaar raken, geregeld over leg plegen. Dit overleg heeft nu reeds plaats gehad bij de samenstelling dier ge zelschappen, salarissen worden centraal vastgesteld, waardoor het wegkoopen .van acteurs is uitgesloten. Wanneer meer ge zelschappen denzelfden acteur aan zich wenschen te verhinden, zal er eerst een definitieve overeenkomst met hem wor den aangegaan, wanneer alle gegadigden met hem hebben gesproken; de acteur heeft dus het laatste woord, maar eerst wanneer hij op de hoogte ls van alle mo gelijkheden, die er voor hem bestaan. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen aüe behandeling van de begrooting van Justitie voortgezet. De heer VAN ASCH VAN WIJCK '.AR.) acht de grootste waakzaamheid geboden ten aanzien van de politieke delinquenten. Aan de veelvuldige ont snappingen dient de minister wel zijn aandacht te schenken. Spr. vraagt mede- deelingen van het aantal uitgesproken doodvonnissen. Vele ervan zyn nog niet uitgevoerd. Het komt hem onmenschelijk voor de spanning ten deze voor de ver oordeelden zoo lang te laten duren. Na tuurlijk moet gratie verleend worden als er zeer byzondere aanleiding voor is. Spr. sluit zich aan bij hen, die in deze Kamer het optreden van mr. Zaayer misplaatst hebben genoemd, maar het geeft toch te denken, dat iemand van zijn positie de alarmklok luidt. De heer DONKERSLOOT (P.v.d.A.) merkt op, dat de opvolgende, regeeringen sinds de bevrijding geworsteld hebben met de problemen der byzondere rechts pleging. Afgeweken moest worden van den normalen weg en na de massale detentie kwam men tot de massale in- vryheidstelling. Daarbij is een beroep gedaan op de barmhartigheid. Het lykt spr. niet juist, om bij een nieuw systeem op iets zóó hoogs een beroep te doen. épr. dringt erop aan. dat de executie van interneering van voorwaardelijk in vrijheid gestelden alléén zal geschieden op ministerieelen last. Hy wydt voorts aandacht aan de kwestie der ontvluch tingen uit de kampen, welke in veront rustende mate zijn toegenomen. Hij verklaart perplexgeweest te zijn, dat mr. Zaayer zijn eischen ver mindert, uit een oogpunj van prestige en tactiek. Er moet z.i. dan wel héél wat gebeurd zyn. Het heropnemen van politieke delin quenten in de maatschappy dient de by zondere aandacht te hebben. Worden ze niet opgenomen dan kweeken we weer fascisme, meent spr. Vooral klemt dit voor de jeugdige delinquenten. Te be treuren is, dat er niet meer jeugdkam pen zyn ingericht. Spr. zou het waar deerden als de betrokken leden van den Hoogen Raad zouden willen medewerken aan het herstel der vertrouwenscrisis door af te treden. De heer Schneider (K.V.P.) de kwestie der politieke delinquenten besprekend, maakt het volgende onderscheid: 1. de eerst veroordeelden, op wier veroordee ling het fiat executie is verleend. 2. de veroordeelden op wier vonnissen geen fiat executie is verleend. 3. het stelsel van het fiat executie zelf. 4. de buiten- vervolginggestelden en 5. zy die nog in terneering moeten ondergaan. De massale buiten-vervolgingstel ling juicht spr. namens zijn fractie toe. Maar de buiten-vervolgingstel ling houdt de kracht van den minis ter op. De gefiatteerden en niet- gefiatteerden moeten intusschen nog jaren zuchten. Het lijkt wel, aldus spr., of er twee ministers op het de partement zitten. Na er op gewezen te hebben, dat de kosten,der bijzondere rechtspleging 57 millioen bedragen, merkt hij op, dat de gratieverleening tot enkele gevallen be perkt moet blyven. Hij pleit voor een al gemeene amnestie in bepaalde gevallen. Ongecorrigeerd) DENDANG tinb. p. 4/3 Dungeness. DIDO 28/2 v. Tampico n. Progreso. ESSO DEN HAAG 4/3 v. R'dam n. Aruba. PORT ORANGE 28/2 v. Sa. Fé te Roeario. GADILA 28/2 v. Abadan n. Singapore. GALILEA 1/3 v. Konakrv n. Frankrijk. GANYMEDES 3/3 v. Balboa n. Buenavent. GREBBESTROOM 4/3 v. IJsl. te A'dam. GTJDRUN 4/3 v. Gibraltar n. A'dam. HAST I 4/3 v. Genua n. San Antioco. HELLENIC 4/3 v. Shanghai n, R'dam. HERCULES 3/3 v, A'dam te Piraeus. JAPARA 1/3 V- Vancouver n. Durban. JOOST 28/2 v. Great Yarmouth n. Genua. KALMOA tinb. 4/3 48' 10" N. en 7' 04" W. KATWIJK 5/3 v. Tunis te Sas van Gent. KLIPFONTEIN 4/3 V. R'dam te Kaapstad. KOTA GEDE 5/3 v. R'dam n. Batavia. LEEUWENHOEK 6/3 v. R'dam te A'dam. LOTOS 3/3 v Trinidad n. Pto. Cdbello. MAASKERK 2/3 v. Pt. Can til te Lobito. MARGECA n. R'dam, 3/3 te La Coruna. MARINIER 3/3 v. N. Y n. Wilmington. MARLEEN 3/3 v. N. Y n Wilmington. MENOEMBING tinb. p. 4/3 Dover. MILO R'dam-Slngapore, 3/3 v. Aden. NERO 28'2 v. La Guaira n. Guanta. NOTOS 1/3 v. Cristobal n. Curacao. NIJKERK 4/3 v. Antwerpen n. Genua. OKSYWIe 3/3 Savona te Genua. Als U een kapel van een internaat bezoekt, ziet U in de bank veeial allerlei soorten kerkboeken en zangbundels liggen. En wanneer U de kans krijgt, neemt U er een in de hand en bladert er in, telkens stoppende, wanneer er een gebedenprentje te voor- schyn komt. Het kunnen soms vele zijn! Van een 'broertje, ter herinnering aan zijn eerste H. Communie, van een pries ter, die zijn eerste H. Mis deed, van een vader, die jong stierf, van een vriendin, die achter op een prentje schrijft: „Laten wij veel voor elkander bidden". Dezer dagen nam ik ook zoo'n kerk boek ter hand. Laat het nieuwsgierig heid. geweest zijn, ik voel me in goed geselschap. En ik heb er geen spijt van, want ik ben daardoor tot nieuiwe dank baarheid aangespoord. Twee bidprentjes lagen er in dat kerkboek. Op één stond „kwamen by een bombardement om onze vader en zes lieve kinderen" en op het andere „Nadat we door het oorlogs geweld verleden week onzen lieven Jackie verloren, zijn thans onze drie kinderen door den Schepper plotseling weggeroe pen Angstige herinnering; tevens een waarschuwing! Zyn we er nog wel van doordrongen, dat O. L. Heer ons in leven wilde laten in dien verschrikkelijken oorlogstijd? Het leven gaat voort en we leven weer voort, totdat.... een simpel bidprentje ons doet herinneren. Vanavond zijn we nog eens echt, kin derlijk dankbaar. Zooals reeds in het kort gemeld, is» gisteren plotseling overleden mr. L. Jj A. Trip, oud-president van de Ned. Bank- Mr. Trip promoveerde In 1901 tot dr.i ln de Rechtswetenschappen, werd in 19131 tot Thesaurier-Generaal benoemd. Inj 1923 werd hij drecteur van de Javaschej Bank en reeds na zeven maanden volgde' rijn benoeming t,ot president van Ueza' instelling. In 1929 keerde Mr. Trip naar Europa terug. In 1930 werd hijbenoemd tot vice-president van de Gold Delegation, of the League of Nations, tot lid van de j Central Banking Inquiry Committee in Britsch-Indië en tot president van de sub-: commissie van Economische experts te- Genève. Van April tot October 1931 was hij voorzitter van den Ondernemersraad' voor Ned -Indië. Op 12 Octobér 1931 trad hij in functie als president van de Nederlandsche Bank' te Amsterdam, sinds 1814 de circulatie bank van Nederland. Begin 1832 werd hij' lid van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen te BazeL In 1933 nam hij deel als Nederiandsch gedelegeerde aan de Internationale Econo mische en Financieele Conferentie 13 Londen. Van Mei 1935 tot Mei 1937 be kleedde hij het presidentschap van do Bank voor Internationale Betalingen te Bazel naast dat van de Nederlandsche Bank. Voorts was hij or. der-voorzit ter jan den Economischen Raad en van het rBestuur en den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut. Ook heeft hij ver schillende functies bij bekende Instellin gen en vereenigingen op economisch en cultureel gebied bekleed. Als officieel® erkenning voor zijn verdiensten werd hij benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Groot-Officier ln de Kroon orde van België, Commandeur de l'Ordr® Royal du Cambodja en Companion of th® most eminent Order of the Indian Em-j pire. Op financieel en economisch terrein' heeft hij veel gepubliceerd. Met het heengaan van Mr. Trip be-i treurt Nederland en de katholieke we-j reld het heengaan van een hoogst be-j kwaam en universeel geëerde figuur*! behoorend tot de klassieke monetair®^ school, die een hoogst belangrijke rot heeft gespeeld. Eind Maart 1941 werd de toenmalig®; President van onze Centrale Bank vervan gen door Rost van Tonningen, doch op 7 Maart 1945, onmiddellijk na de bevrij ding, kwam hij op zijn vroegeren posfl terug, waar hij in de moeilijke omstandig* heden, welke zich toen voordeden, weet groote diensten heeft bewezen. Op 1 Me 1946 werd hem op eigen verzoek eervo ontslag verleend en volgde dr. M. W. Hol" trop hem op. Naar wij vernemen zal Zaterdag a.s oC*i 10 uur v.m de plechtige uitvaart in db St. Jacobuskerk. Parkstraat, te Dan Haag»! werden gehouden, waarna de teraardebe-*j stelling In het familiegraf op de oud»; R K begraafplaats aan de Kerkhoflaan z3* plaats hebben. De groote collecte „elf-in-een" ln kerken van Amsterdam ten bate van charitatieve vereenigingen van het dek®* naat, welke voor het eerst gehoude® werd in plaats van de bedelpreeken be geheele jaar door, is een groot succ® geworden. De opbrengst bedraad6 ƒ31.690 68. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDÏ j 5 Mrt. v. A'dam tc Batavia. Amsterdam, 4 Ma&rt^^ De stemming was vandaag fit, n n cm n stier pn rlp mppste HOOI»* niet ongunstig en de meeste boo: luidden weer iets beter. wcci us „afiC3',, De handel in open hoeken g»r vej weinig koersfluctuaties te zien, n0" tendenz goed prijshoudend bleef- iOeBa Aand incasso Bank werden we" dat beïnvloed door de bekendmaking'. pCt. dividend zal worden ultgekeapd® Staatsfondsen waren weinig »c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2