Niet de bedoeling te tornen aan basis-overeenkomst MINISTERS OP WEG NAAR MOSKOU Marshall zal geen blad voor den mond nemen JC, c4t# Comfort en luxe êaatite. Begrooting van OverzGebieds- èeelen goedgekeurd Cor Wals voor Bijz. Gerechtshof V WAS DE „SCHRIK VAN JODENHOEK" ZOO KWAAD NOG NIET? NIEUWE BONNEN r iM>0'0AcL Vijftien jaar geëischt Hij zoa in dwangpositie hebben verkeerd Boelganin plv. premier der Sovjet-Unie Vliegtuig met opklapbedden op de heide J DONDERDAG 6 MAART 1947 PAGINA 3 MINISTER JONKMAN IN EERSTE KAMER: Justitie Jegens den voorsteller zijn k OFFICIER NAM GESTOLEN SIGARETTEN AAN Berucht landwach'ter staat terecht Marshall's doe! STRENGE STRAFFEN VOOR VEESMOKKEL Rechtbank verklaart zich onbevoegd PRIJS AARDAPPELEN VOOR DETAILLIST A (Wordt vervolgd) ïn zijn antwoord aan de leden der perste Kamer bij de behandeling van begrooting van Overzeesche Gebieds delen heeft minister JONKMAN nog maals opgemerkt, dat de notulen niet waren en niet zijn bestemd voor publi catie. De regeering is verantwoordelijk v°°r wat de C—G. doet, maar verant woordelijk woord voor woord voor wat d in de notulen staat acht zij zich niet, dat kan men moeilijk van haar verlangen. De bindende notulen zijn ver- Werkt in het rapport der C.-G. De re dering bindt zich tot niets meer en anders dan zooals het in de regeerinfs- verklaring is vervat. De regeering is niet bereid de corres pondentie tusschen den minister en de C-G. over te leggen. Wel is zij bereid aan het Seniorenconvent dezer Kamer etl aan de Indische commissie uit de Tweede Kamer alle inlichtingen, welke ^j wenschen, te verstrekken. Een geheime opdacht aan den heer bannier om te onderhandelen met Soe- karno zooals Het Dagblad in Den Kaag heeft gemeld heeft de minister biet verleend. De heer Bannier is naar Indië gegaan voor coördinatie van fi- bancieele regelingen. Spr. verklaart, dat 'ie toestand in Madoera de regeering met zorg vervult. Dit probleem is zeer moeilijk. Bij de bezetting van Madoera mu de regeering in strijd komen met het bestand. Bovendien zou zij Ma doera niet kunnen voorzien van rijst en Pextiel. Alleen samenwerking met de re- peering der republiek kan hier een op lossing brengen. Tegen de motie-Stikker zou geen be swaar zijn, waren er niet de overwe gingen, die er in vervat zijn. Deze en he argumentatie, nader aangegeven, maken het moeilijk de motie aantrek kelijk te doen zijn. De regeering is be- reid de Kamers eerst vertrouwelijk en haarna publiceerbaar in te lichten over a'les wat de C.-G. inzake de onderhan- heiingen doet. Door de verdere procedure voor het overleg zal er eeij zekere ver traging ontstaan, doch verdere con cessies behoeft men niet te vreezen. Het is niet de bedoeling aan de ba sis-overeenkomst te tornen. Het staatkundig beginselprogram van Kinggadjati is overeenkomstig dat van jjaiino en dat is overeenkomstig de 7 December-rede van de Koningin, meent sPr. De krijgsmacht in Indonesië zou ln staat zijn de kwestie der inter- heeringen op te lossen. Dat dit niet geschiedt, is een bewijs voor den Wensch naar oplossing door vreed zaam overleg. Blijkens de laatste m?ESorten kom.en thans nog .23.500 personen, onder wie 6000 uit Japan- sche kampen, voor evacuatie in aan merking. Deze evacuatie zou in 2'A maand kunnen worden voltooid. Er zijn echter meer moeilijkheden met het transport per schip. De regeering vraagt zich achteraf Wel eens af of het niet beter ware ge weest, dat men de C.-G. de overeen komst direct had laten onderteekenen eh niet slechts parafeeren. Wanneer de troepen in Indonesië den indruk zouden hebben, dat zij Soekarno op den troon moeten hel pen en bevestigen, dan is het noo- d;g, dat de troepen worden voorge licht over de merites van de regee- ringspolitiek. Ten aanzien van de positie van de kroon heeft de regeering nooit anders gezegd, dan wat zij steeds heeft bedoeld, betoogt spr. Verder merkt hij op, dat voor de Rijksconferentie behoefte zal bestaan aan een Ronde-tsffelcohferen- tie. Daar zullen evengoed de vertegen woordigers van West-Indië komen als van Indonesië en vandaar zoowel verte genwoordigers der republiek als verte genwoordigers van andere groepen. Te Malang is gezegd, dat de ondertee- kening van de basisovereenkomst slechts een phase zou zijn. Die gedachte heeft voor de regeering niets onaanvaardbaars; ook voor de regeering is de onderteeke- ning niet meer dan een etappe. Het is een eerste stap op den weg naar het nieuwe staatsbestel. De heer STIKKER (P.v.d.V.) zet nader uiteen wat zijn motie bedoelt. De regee ring acht de motie overbodig. Als ze wordt verworpen, zou het kunnen wor den uitgelegd, alsof er geen nood bestond en alsof er geen verantwoordelijkheid bestaat en dat er geen maatregelen zou den moeten worden genomen. De heer KOLFF (C.H.) verklaart, dat zijn fractie voor de begrooting zal stem men, al beteekent dat geenszins, dat zij vertrouwen heeft in het Indische beleid der regeering. De heer ALGRA (AR.) verklaart, dat het regeeringsstandpunt inzake de amb tenaren voor zijn fractie onaanvaardbaar is. Wanneer zij voor de begrooting stemt, beteekent dat geen instemmiDg met het regeeringsbeleid. De heer STIKKER (P.v.d.V.) geeft nog te kennen, dat hij zich zal onthou den van het stemmen tegen de begroo ting. De begrooting wordt daarna met alge- meene stemmen aangenomen. Vervolgens is de Kamer begonnen met de algemeene beraadslagingen over de begrooting van Justitie. De heer ZEGERING HADDERS (P. v. d. V.) betoogt, dat het Burgerlijk Wet boek verouderd is ten aanzien van het huwelijksgoederenrecht. Hü dringt aan op algeheele herziening. De vertrouwenscrisis in verband met den Hoogen Raad besprekend vraagt hij of mr. Hager gepolst is bij de laatste voordracht. Het optreden van mr. Zaayer acht spr. fout maar begrijpelijk. Het lijkt hem gewenscht, dat het volk beter wordt voorgelicht_over den normalen gang van zaken. De heer KOLFF (C.-H.) bespreekt de kwestie der politieke delinquenten. O.a. wijst hij op de afwijkende straffen, wel ke verschillende colleges opleggen. Daar door is een bepaalde rechtsongelijkheid ontstaan. Spr. wil gaarne vernemen, hoe de minister deze kwestie wil oplossen Kort na de bevrijding werden hooger straffen opgelegd dan thans gegeven zouden worden. Er zijn zeker grieven tegen- de wijze, Te Bussum zijn de babypakketten, bestemd voor de kinderen, die gelijktijdig met prin ses Marijke werden geboren, per arreslede bezorgd. (Van onzen Brabantschen redacteur). Cor Wals, eens toegejuicht door duizen den, stond gisteren terecht voor het Bos sche bijzondere gerechtshof. Wals is lid geweest van de S.S.; heeft gestreden aan het Oostfront; wist niet, dat Duitschland in oorlog was met Ne derland en was lid van de N.S.B. Hij ont kende sportreferent ln den Duitschen tijd te zijn geweest, doch gaf toe wel de f 400.- per maand, die deze baan opleverde, ge ïncasseerd te hebben. Toen Wals gedesillusionneerd uit de S.S. kwam, trad hij in dienst bij zijn zwager P v. d Geloven en bekleedde daar de functie van „arbeidsinzetleider", later noemden de Duitschers deze baan „Ober- bauzwführer". Deze wielrenner strafte de arbeiders, die overigens vrijwillig bij v. d. Geloven werkten, soms met bunkerstraf of liet de jeugdigen onder hen met een ransel, gevuld met zware steenen, loopen. waarop het gratierecht wordt gehan teerd, zoo betoogt spr. Thans zal een snellere afdoening gewaarborgd zijn, doch te betreuren is, dat de minister daartoe niet eerder is gekomen. Als de minister het in het staatsbelang ongewenscht acht dat veel doodvonnissen worden voltrokken, dan had hij een an deren weg moeten inslaan. Het gratie- recht schijnt thans te worden gedena tureerd. De heer KOLFSCHOTEN (K.V.P.) be spreekt de kwestie der politieke delin quenten. Op het gebied der bijzondere rechtspleging is een acuut sociaal pro bleem ontstaan. Spr. meent, dat de mi nister voldoet aan de eischen, welke ge steld kunnen worden, om tot een oplos sing er van te geraken. De minister ver dient z.i. vertrouwen, dat zal moeten steunen op de grondslagen van zijn be leid. Spr. vraagt of een versterkte vrijlating van politieke delinquenten niet van re latieve waarde is De berechting van politieke misdaden en karakterloosheid kan z,i. in het al gemeen den toets eener redelijke critiek doorstaan. Het gratiebeeld van den minister ten aanzien van de doodstraf aanroerend, volstaat spr. met een appèl op de meest menschelijke ontvankelijkheid van den minister voor hen, die in veler oog geen genade meer zouden kunnen vinden. Tegen half 6 verdaagt de voorzitter de vergadering tot Donderdagochtend elf uur. Een voorstel tot een nieuwen kalender „Denk an de ruiten" of de zorgen rond een duel - Churchill rDaakt zich kwaad. Ih het Engelsche Hoogerhuis heeft diend, om in de eerste zitting van den j, een der Lords een resolutie inge- j^ctiomischen en Socialen Raad van de de invoering van een hervormden ^egoriaanschen kalender te steunen. Volgens het voorstel zou 131 Decem- ®r ieder jaar en 4 Juni om de vier jair l°eten .vervallen. Als gevolg zouden j.® kwartalen gelijk worden, de etrste *8 van iedere maand onveranderlijk J* denzelfden dag van de week vallen Sl in plaats van 27 zou iedere maand echts 26 werkdagen hebben. Hoewel datum van Paschen door deze ver kering niet noodzakelijk zou worden j^bgetast, zou het toch volgens de |e beter zijn deze vast te stellen Zondag zal i=,,15 April, dat op een "■den. ^atuuriijk waren er bezwaren. Maar er geen bet, ere dan de eenigszins humoristische menschen, die beweren niet meer ^'8 te zijn als 31 December of 4 Juni d komen te vervallen, üe Engelsche regeering beloofde de g. --> indien zij op de agenda wordt s kaatst, met aandacht te zullen be ls buwen. De Braziliaansche regeering tJ^ar voor, want deze heeft haar ac- Jicit reeds eerder op de zaak gericht. Voit' onderwerp is in 1927 ook bij den h0'kcnb°nd in discussie geweest. De V(L moeilijkheid, waar tenslotte het rstei op stuitte, was de vaste datum °°r Paschen. P\ e mogelijkheid tot duelleeren mag U na den oorlog zijn teruggekeerd, de naoorlogsche omstandigheden leg- Sgf, tweegevechten toch zóóveel hindemis- afg 1,1 den weg, dat zij telkens worden *Hd Nog niet zo° beel lang geleden W ed twee Par ijzen aars de pistolen Ic-u elkander trekken. Tot veler te- öc King ging het niet door: .„wegens segA^de'', luidde de verklaring van de lic^ Kanten. Een dergelijk geval heeft b°HtnU 111 Rome voorgedaan. Twee Schil kregen daar een meeningsver- hiet**nt naar beider overtuiging tiwj anders dan met de wapenen kon blj^h beslecht. De Italiaansche repu- kaar ^.6rlnedt bij de wet het duelleeren, b*arh w®kgevers hebben de onschend- ^ht61- Vai1 het Parement vergeten. h6 in de parlementsgebouwen heeft, bber, geen toegang. De beheerders ell vanzelfsPrekend wel iets te en en deze gaven de twee politici duidelijk te verstaan, dat zij om de ruiten moesten denken. Zij verboden daarom het gebruik van pistolen. Geen nood, een Italiaan weet ook met een sabel om te gaan. Er werd aldus „tot het zwaard" besloten. Of de ruziema kers een duidelijke tip gekregen hebben de kostbare „boel" niet vuil te maken en om het karpet te denken, is onbe kend. Maar wel weet men, dat al die bezorgdheid om de ruiten en kleeden, maar niet om de menschenlevens, de twee combattanten toch wel wat te ver ging. En happy end zij kwamen tot de ontdekking, dat hun geschil toch niet zoo onoplosbaar was, als zij aan vankelijk gemeend hadden. por Winston Churchill, volgens wiens meening het Britsche Rijk wordt afgebroken, zijn de dagen van vandaag misschien zwaarder dan die van den oorlog, toen hij de moge lijkheid had te vechten en te werken voor zijn inzichten. Anders is het van- Churchill is oppositieleider en wanneer hij premier Attlee opheldering vraagt, krjjigt hij ten antwoord „dat de regeering niets aan haar verklaring heeft toe te voegen". Dit gaat te ver voor den temperamentvollen Churchill. Een dezer dagen kon hij zich niet lan ger bedwingen. Nog tijdens het spreken van een partijgenoot sprong hij op en wilde zelf vragen stellen. Zeer in strijd met het reglement. De speaker van het Lagerhuis nam er dan ook geen ge noegen mee, toen de eerste spreker Churchill voorrang wilde verleenen. Deze kreeg een terechtwijzing, werd/ „zeer rood la het gezicht en boozer dan hij in langen tijd geweest was''. Toen Churchill later opnieuw het woord wilde hebber^ vroeg hij eerst met zijn beste sarcasme: „Mag ik, indien ik thans niet voor mijn beurt spreek, wel licht een aanvullende vraag stellen?'' De Labour-leden riepen; „Orde, orde" en een communistisch lid zei (voor zijn beurt opstaande)„Welzeker, maar ge draag je netjes". In het kamp te Brüse waar de arbei ders waren ondergebracht heerschten wantoestanden, die Wals volgens zijn eigen verklaring en die van den getuige a décharge van Dintelen geheel heeft op geheven. Van Dintelen zeide; „Mijnheer Wals was streng doch rechtvaardig". Juist zijn roem op sportgebied maakte de zaak nóg erger, want de Duitschers spanden den zesdagemkoning voor hun pro- pagandakarretje. Eenige malen heeft deze wielrenner een trui met het SS.-embleem gedragen, wanneer hij op de wielerbaan kwam. Propaganda bleek daarvan nau welijks uit te gaan. Of Wals nu werkelijk idealist genoemd mag worden dan wel pi „Streber", kon ter zitting moeilijk wor den uitgemaakt. Wel maakte Wals een goeden indruk en oök als mijnwerker heeft hi1 goede resultaten geboekt, blijkens een schrijven, dat er tevens van gewaagde, dat verdachte een goed voorbeeld was voor de andere gedetineerden. Mr. Houben is niet weekhartig van aard en deze ad vocaat-fiscaal eischte een gevangenisstraf van i5 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Hijst deed moeite uit te leggen, hoe Wals tot zijn afdwalingen was gekomen en vestigde de aandacht oo het feit, dat verdachte slechts het ideaal be- zat, te vechten tegen het Bolsjewisme. De president van 't Hof, mr. Wijers, in terrumpeerde door een gedeelte van een brief van Wals, gericht aan zi.in vrouw, voor te lezen, waarin stond; „mijn harte- wensch is het tegen Engeland te vechten!" Uitspraak over veertien dazen. De krijgsraad te velde heeft den lui tenant Th. J. A. H. Woensdag wegens verduistering, subsidiair heling veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. H. nam volgens de dagvaarding siga retten, afkomstig van diefstal, aan. Het betrof hier een party van 17.700 siga retten, die soldaten te Haarlem uit •rijkseigendom hadden ontvreemd. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch stond terecht C. A. Vulling, fabrieks arbeider uit Oss, die een berucht land- wachter is geweest en jacht op joden maakte. De Proc.-Fiscaal eischte 20 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 19 Maart. Bevin Is Woensdag met den specialen trein, die hem naar Moskou zal bren gen, in Berlijn aangekomen. Gevraagd naar den duur van zyn ver blijf in ide Russische hoofdstad ant woordde Bevin: „Ik veronderstel eenige weken." George Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, is Woensdag per vliegtuig uit Washington vertrokken. Bij zyn vertrek sprak hij de hoop uit, dat da ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier er in zouden sla gen een vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen, wat hij echter als „hoogst twijfelachtig" beschouwde. Het zou hem een vreugde zijn als men overeenstem ming zou bereiken over de voornaamste grondbeginselen, die de basis moeten vormen voor het verdrag met Duitsch land. Dat Marshall in Moskou hard zal op treden tegen Molotof schynt een uitge maakte zaak te zün. In dit 'icht wordt ook zijn beslissing gezien om zich te laten vergezellen door John Foster Dulles, als adviseur voor de Republikeinsche partij en de onomwon den wijze, waarop hy zich achter den plaatsvervangenden minister van Buiten landsche Zaken, Dean Acheron, gesteld heeft wat betreft zijn uitlating in het Congres, dat Rusland een agressieve en expansionistische politiek voert. Als militair, die geoefend is zich met de kern van zaken bezig te houden, zal Marshall, naar verwacht wordt, zich niet bekommeren om de neiging in de diplo matie, onprettige feiten te verbergen achter dubbelzinnige woorden. Men mag aannemen, dat de doelein den van Marshall op de conferentie te Moskou zullen zijn: 1. Overeenstemming te bereiken over de beginselen voor een nieuw Duitsch land, dat economisch gezond, maar mi litair machteloos is en dat bestuurd wordt door een federale regeering met beperkte bevoegdheden. De Russen schijnen veel van de macht over Duitschland in Berlijn te willen centraijseeren, waarby volgens vele di plomaten voorzit, macht te centralisee- ren, waarvan de Duitsche communisten zich zouden kunnen meester maken. 2. Indien er overeenstemming be reikt wordt over de principes ter be handeling van Duitschland, zouden de Amerikaansche autoriteiten graag deze direct zien toegepast op de huidige be perkte bevoegdheden van het viermo- gendhedenbestuur in Berlijn, evenals bij de uitwerking van het vredesver drag. De verwachting is, dat na de confe rentie in Moskou de plaatsvervangers hun werk in Londen maandenlang Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage is Woens dag het beroep behandeld, dat G. J. de Groot te Amsterdam had aange- teekend tegen het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens het verraden van Joden was veroordeeld tot dë dood straf. Verdachte zou verscheidene Joden by den S.D. en bij de S.S. hebben aangebracht, zoowel Joden, die ln zijn huis vertoefden of in zijn zaak werkten, als elders ondergedo ken Joden. Als zoodanig zou hy den bijnaam hebben gekregen van: „schrik van den Jodenhoek." Requirant werd bijgestaan door mr. dr. K. W. P. Klaassen, die er aan her innerde, dat de z.g. „beul van Ommen" by de behandeling van diens zaak voor den raad van cassatie, zooals uit de ver klaringen van de getuigen a décharge zou zijn gebleken, heelemaal niet zoo'n beul zou zijn geweest. Volgens pleiter is dat ook met dezen „schrik van den Joden hoek" het geval. Deze man heeft inte gendeel in de bezetting juist verscheidene Joden geholpen. Hij verkeerde alleen in een soort psychologische dwangpositie tengevolge van het feit, dat hy vóór 1940 circa 600 Joden uit Duitschland en Oos tenrijk had helpen emigreeren. De verdediger bracht verder ter sprake, dat tydens de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de twintig getuigen a charge in strijd met de voor schriften contact met elkaar hadden ge had, zoodat hun verklaringen klopten als een bus. De procureur-fiscaal, prof. Lange- meyer, wees er op, dat de Bijzondere Raad van Cassatie niet op de feitelyk- heden kan ingaan, doch als vaststaand heeft aan te nemen, wat ook het Bij zonder Gerechtshof aan feitelijkheden heeft aanvaard. Hy kon zich het stand punt der verdediging indenken, die re quirant schetst als iemand, die niet zoo kwaad is als uit de feiten zou lijken. Hij meende echter, dat het beroep op juri dische gronden niet kon worden aan vaard. Uitspraak 2 April. De veesmokkel werd een halsmisdaad genoemd toen j.l. Dinsdag een drietal handlangers van veesmokkelaars voor den politierechter te 's-Hertogenboseh terecht stonden wegens hulp aan vee- smokkelaars bij het clandestien vervoer van runderen naar België. Conform den eisch veroordeelde de politierechter hen allen tot 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. In de zaak tegen P., die aan een jon geman, die deserteerde uit den krijgs dienst om niet naar Indië te .worden uitgezonden, onderdak had verleend, werd op 19 Februari j.l. twee jaar ge- eischt. Hedenmorgen verklaarde de rechtbank tfe Amsterdam zich onbevoegd om in deze zaak uitspraak te doen. zuilen voortzetten. 3. Een van de hoofddoelen van de conferentie in Moskou is een vredes regeling voor Oostenrijk. Een dergelijk verdrag zou de terugtrekking van de bezettingstroepen beteekenen en bijge volg ook die van de Sovjet-troepen in Hongarije en Roemenië. De V. S. en Groot-Brittannië beschou wen Oostenrijk als een bevrijd land, ter- w«l de Sovjets van meening zijn, da.t het deel heeft in de Duitsche oorlogsscnuld. 4. Vermindering van de bezettings troepen in de landen, waar zij niet onmiddellijk na de totstandkoming van de vredesverdragen zullen worden teruggetrokken, is een ander AmeriT kaansch doel. Het doel van de verlaging van de sterkte van de bezettingstroepen is, den last van de bezettingskosten in belang rijke mate te verlichten en het econo misch herstel van Europa te bevorderen. 5. Het oude voorstel van Byrnes voor een verdrag met een looptijd van 40 jaar om Duitschland ontwapend te houden, heeft ook den volledigen steun van Marshall. Met dit verdrag willen de V. S. Europa geruststellen, dat het niet za1 terugkee- ren tot het isolationisme. Radio-Moskou heeft Woensdagavond medegedeeld, dat Boelganin is benoemd tot plaatsvervangend premier van de Sovjet-Unie. Maandagavond was medegedeeld, dat Boelganin de portefeuille van de gewa pende strijdkrachten van Stalin had overgenomen. De beide nieuwe benoemingen van Boelganin vormen een climax voor zyn opkomst tijdens den oorlog uit volkomen obscuriteit. 9 Maart zal op het vliegveld Kemajö- ran een luchtvaartdag worden gehouden. Hieraan zullen medewerking verleenen het 18e, het 20ste en het 121ste S-quadron, de Piper Clubs en Austers en parachute troepen. Voor het tijdvak van 9 t/m 22 Maart '47 BONKAARTEN KA, KB, KC 703 63-7 alg. 500 gr. suiker, boterhamstrcoi- sel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. 63-8 alg. 50 gr. cacao. 63-9 alg. 250 gr. citroenen (voorinleve ring) BONKAARTEN KD, KE 703 64-4, 64-5 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk 64-6 alg. 50 gr. cacao 64-7 alg. 250 gr. citroenen (voorinleve ring) BONKAARTEN MA, MD 703 63-4 suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN enz. QA, QB, QC 703 63-1 tabak 3 rants, tabaksartikelen 63-2, 63-3 tabak 2 rants, tabaksartike len. 63-1 versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk, of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 63-3 versnaperingen 100 gr. chocolade en /of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rants, tabaksartikelen beschikbaar Dé volgende bonaanwyzing voor sui ker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit ingele verd worden. In de Ned. Staatscourant van Woens dag is een aanvullende beschikking van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gepubliceerd inzake de prijsregeling van consumptie-aard appelen. Hierin is bepaald, dat de ver koopprijs van den groothandel aan den détaillist niet meer dan 9 per 100 K.G. voor zandaardappelen en 10 per 100 K.G. voor kleiaardappelen mag bedra gen. Door deze regeling, aldus wordt van bevoegde zijde medegedeeld, wor den de moeilijkheden voor den klein handel, die onder cfe huidige omstan digheden voortsproten uit het ontbre ken van een vastgestelde handelsmarge voor den kleinhandel, weggenomen. ...-. y De nieuwste Douglas, de D.C. 6, dezer dagen door de KL.M. aange kocht, is een vliegtuig met opklap bedden. De nachteiyke luchtreizigers beschikken over twee ryen bedden, de onderste in 30 seconden tijd ge vormd uit de samenvoeging van tel kens twee stoelen, terwijl de boven ste uit de wanden van den romp kan worden neergeslagen. Verder bevat het vliegtuig een kleedkamer voor dames-passagiers, die van alle gemakken is voorzien: spiegels, toi lettafels, een ingebouwde sofa enz. Deze kleedkamer bevindt zich ach ter in den romp, terwyi de heeren vóór een compartiment hebben, door HANS VERHOEVEN 5) „Nee, heusch, het is niet noodig. ik kwam toevallig langs, daarom dacht ik...." De jonge Barkhof had de gewoonte zijn zinnen niet af te maken, hetgeen aan ziin ontreden iets aarzelends gaf. Hy beëindigde het gesprek door zich om te wenden, onderwijl hij zyn hoed afnam. „Ik zal in ieder geval zeggen, dat u er bent geweest!" riep zij hem nog achterna. zy ging weer terug naar haar kamer en bleef in de deuropening een oogen- blik luisterend staan. Er was nu niets uit het studeervertrek te hooren. De mannen hadden het zeker bijgelegd of liever: mijnheer had dien brutalen vent behoorlijk klein gekregen! Zij nam haar hreiwerkje op en verdiepte zich in de problemen van meerderen en minderen, recht heen, averecht terug en afkanten. Zoo geconcentreerd werkte zy door, dat zy na den zooveelsten toer plotseling tot het besef kwam niet op den tlid te hebben gelet. Verschrikt raadpleegde zli haar horloge: stel je voor, als het eens negen uur was geworden! Met een zucht van verlichting constateerde zij, dat het gelukkig zoo ver nog niet was: de groote wijzer'stond er nog'tien .mi nuten vóór. Zij had er een kleur van gekregen; dat zou ook wat zyn ge weest; hij was in die dingen zoo akelig precies. Opeens schoot haar te binnen, dat zij Den Droogen niet had zien vertrekken- Eigenaardig, de deur stond toch nog open en zoo verdiept kon zij niet in haar breiwerk zijn geweest.Hij moest dus nog steeds bij mijnheer Barkhof zyn. Wat zou ze doen? Meteen maar twee koppen koffie brengen? Of nee zoo'n graag geziene gast was hij niet als mijnheer het zei, zou ze er hog al- tyd een bij kunnen halen. Bovendien, bedacht zy vervolgens, was hij misschien wel over het grasveld weggegaan; zij had ln den vooravond zelf de breede deuren geopend Enfin, dat merkte zy wel. - Zy trok haar japon onberispelijk in de plooien, immer er op bedacht een goe den indruk te vestigen. Statig stevende zy op de keuken aan. Mien had het blaadje met een dampenden kop koffie en een beschuit er bij al klaar staan Die beschuit was een onontbeerlyk on derdeel van het ceremonieel. Voorzichtig, om toch vooral geen drup pel te morsen, kwam zij terug en klon te. Er volgde geen uitnoodiging binnen te treden. Nogmaals klopte zij, iets lui der nu. Het bleef stil ln het vertrek. Mogelijk was hij een luchtje gaan schep pen; het kon ook zijn. dat hij zoo in gespannen aan den arbeid was, dat hij niets hoorde. Hij was den laatsten tijd wel meer verstrooid; zakelyke zorgen zeker. Zy drukte de klink naar beneden en trad binnen. De deur zwaaide soepel op haar goed geoliede scharnieren open. Een trek van verbazing, guitige verba zing bijna, voor zoover dat begrip ln overeenstemming was te brengen met haar leeftyd, gleed over haar gelaat. Dus daarom had hy geen antwoord ge geven. Hy was in slaap gevallen.... De heer Barkhof zat Ineengezakt voor zyn bureau. Zijn linker elleboog lag op het tafelblad en ondersteunde het hoofd, zijn rechter arm hing krachteloos naar Beneden. Er ging zoo'n diepe rust van het tafereeltje uit, dat juffrouw Klas sen even aarzelde en met zichzelf te ra de ging wat zij nu moest doen. Het dienblaadje op de tafel in het midden van het vertrek zettend, sloop zij op haar teenen naar den slapenden man. Van de deur af gerekend stond het bureau rechts achter in de kamer; het was tegen den achter-buitenmuur ge- plaats, voor een breed raam, van waar uit men ver weg over de golvende hei de kon uitzien. Zy stond nu schuin naast hem, nog weifelend; zou hij niet vreeselijk kwaad worden, als zij hem wakker maakte? Zij kende zijn booze buien en had er te recht ontzag voor. Daar stond tegenover, dat het spoedig killer zou worden en hy was toch al zoo vatbaarAls zij de deuren eens sloot en hem rustig liet liggen? Of toch maar wakker maken en de gevolgen gelaten afwachten? Beschroomd stak zij haar hand uit naar zijn schouder, maar trok die aan stonds weer terug, alsof zij bang was door een insect te worden gebeten. Zij boog zich wat voorover om zijn gezicht te zienEn toen begon zij te gillen, bandeloos en hysterisch; zij bracht een ongearticuleerd rauw gekrysch voort, dat terugsloeg van de wanden, den tuin in sprong en daar de late vogels hevig verschrikte. Slechts één verstaanbare telkens herhaalde combinatie van woor den maakte zich af en toe los uit de jammerkreten; „Ogottegottegot! Ogot- tegottegot." Want de heer Barkhof sliep met wyd geopende, starende oogen.... En juf frouw Klassen was er zich met ont stellende zekerheid van bewust, dat zij in de oogen van een doode had geke ken De eenigé, tot wie het alarmsignaal doordrong) was de keukenmeid. Zij ver slikte zich in een grooten slok koffie, zette haastig haar kop neer en kwam hoestend en kuchend aangeloopen. Alle regelen van discipline met voeten tre dend vloog zij de kamer binnen en kon nog juist zien hoe de huishoudster door den tuin verdween. Juffrouw Klassen rende tusschen de dennen door. Eén doel stond haar voor oogen: zij moest hulp halen. En in stinctief wendde zij zich in dezen nood toestand naar de plaats, waar zij die hulp het best kon verkrijgen, tot die genen, naar wie het zwakke geslacht ondanks alles toch altyd wordt getrok ken, tot den Man. Zy moest mijnheer Winnink waarschuwen, die zou er mis schien iets aan kunnen doen. Een advo caat heeft immers by den dokter school gegaan? Takken sloegen haar in het gezicht, dennenaalden priemden door haar dun ne japon, zy lette er niet op. Steeds meer comfort wordt den luchtrei zigers geboden. Bet laatste woord is voor 't oogenblik aan de inrichting der D.C. 6, met welk nieuwste type ook de K.L.lf. haar vloot heeft uitgebreid. eveneens met waschtafels, spiegels enz. uitgerust. Verder is de D.C. 6 het eerste vliegtuig, dat beschikt over toiletten met waterspoeling. Het uiterlijk van deze .nieuwe toestellen verschilt maar weinig van de D.C. 4, die reeds lang by de K.L.M. In gebruik ls. De vleugelspanwijdte bleef gelijk, n.l. 35.80 meter, alleen lengte en hoogte zijn iets grooter en wel resp. 31 en 8.70 meter. De motoren zijn echter veel zwaarder: zij kunnen maximaal vier maal 2100 P«K. ont wikkelen. Het gewicht bedraagt 42 ton. de kruissnelheid 425 km. per uur op ongeveer 3000 meter hoogte. De Inrichting van de cabine is het resultaat van twee jaar -Afgespannen studie Opmerkelijk is de Ingang van het toestel ln het midden van den romp, welke ingang zoo breed is. dat twee per sonen tegelijk kunnen instappen. In het hart van het toestel bevindt zich een dienstruimte, die garderobe, buffet en verblijfplaats van steward en stewardess bevat; ervoor en er achter bevinden zich de compartimenten voor de passagiers, die in de Amerikaansche uitvoering zes en dertig en zestien plaatsen bie den. terwijl de K.L.M. waarschijnlijk slechts voor 48 passagiers accommodatie wenscht. Constructie en vorm der stoe len zijn tot het uiterste geperfection- neerd; de rugleuning wordt hydraulisch bewogen en kan door eau druk op een knop in den gewenschten stand worden gebracht. Het buffet ln de dienstruimte ls er op berekend om aan 60 .personen ln den kortst mogelijken tijd een geva rieerder; maaltijd te bieden. De pantry is van ijskasten voorzien. Van koude, warmte, van pijn of druk in de ooren tijdens de vlucht of bij het dalen zullen de luchtreizigers ln de D.C. 6 geen last meer hebben. De cabine is geheel air-conditioned, d.w z.. dat temperatuur, luchtdruk en vochtigheidsgehalte automatisch op peil worden gehouden. Verdere snufjes zijn o a. een speciaal systeem voor het snel in- en uitladen der bagage, de mogelijkheid om zoowel op den grond als in de lucht telefo nisch boodschappen van huiselijken of za- kelijken aard te ontvangen, heete lucht tegen ijsafzetting op de vleugels en elec- trlsche verwarming tegen U8 op de pro- pellors. Deze laatste zijn voorzien van een zoogenaamde spoed en kunnen bij de landing zóó worden gedraaid, dat zij af remmen in plaats van aantrekken en 6us den uitloop van het toestel verkleinen. Het is nog niet zeker of de K.L.M. de slaapaccommodatie i van de Amerikaansche uitvoering benutten zal, maar ook zonder deze beteekent dit vliggtulg een nieuwe belangrijke aanwinst van de toch al hyper moderne KLJL-vlOot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3