Nederlandsche mariniers aan boord van de „Martin Behrman" Obstructie van kapitein Gray IK ZIE HET BRITSCHE RIJK UITEENVALLEN" „Grand old man" van Amsterdamschen scheepsbouw overleden l: V00RL00PIG GEEN ALGEHEELE WIJZIGING VAN HET WEER R Martin Behrman: een test-case r Tot hoofd en hart 's Nachts kouder VISSCHERIJ OP DE NOORDZEE NOG NIET ZONDER GEVAAR Conferentie in Spiridonovka? Kans op overeenstemming in Voor-Indië verloren? Als je met alle geweld schepen wilt houwen moet je het zelf maar weten Ijsveldenmijnen en wrakken bedreigen de scheepvaart en visscherij Waar eens de eerste families van Moskou woonden Besprekingen te Padang uitgesteld Ock Britsch protest? Tweede werf ter wereld 1 „Gezond verstand zal overwinnen" Ameland in sneeuwstorm VRIJDAG 7 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23791 99 CHURCHILL IN HET LAGERHUIS: Bende-leiders op Celebes neergeschoten Nog een protest7 Uiteenzetting prof. Ver zijl Het weer Geweld eerst na dwang Diefstal en heling Jeugdige gedetineerden in de kampen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat de jongste debatten in de Eerste Kamer weinig nieuwe gezichtspunten hebben geopend. Het is iederen Nederlander nu wel dui delijk geworden, dat de posities, die de Politieke partijen innemen, in ieder geval niet door een stroom van woor den, al of niet steunend op redelijke argumenten, aan het wankelen ge bracht kunnen worden. Alleen vragen wij ons af, waarom in December 1.1. de Regeering zoo'n bijzondere haast had, terwijl nu bijna drie maanden later de besprekingen zonder overijling in de Eerste Kamer gevoerd konden Worden. Interessanter lijken ons even- Wel de begeleidende verschijnselen, die Öch vóór en tijdens de behandeling in de Kamer hebben voorgedaan. Wij be doelen de verklaringen van het N.V.V. en in aansluiting daarop die van het bestuur van de p. v. d. A., waarin een overigens te waardeereD streven tot Uitdrukking kwam den vastgeloopen Wagen van Linggadjati weer op gang te brengen. Minder te waardeeren viel de achtergrond van beide verklaringen, die, als wij ze goed begrepen hebben, de suggestie inhielden zoo spoedig mo gelijk het basis-aceoord te ondertee kenen bestaande uit de zeventien arti kelen alléén, zonder zich al te druk te toaken over de interpretatie ervan. Dit lükt ons evenwel na de aanvaarding van de motie-Romme in de Tweede Kamer, oveneens onderteekend door den heer Van der Goes van Naters, onmogelijk én wij verheugen ons er dan ook over, dat minister Jonkman Woensdag nog eens verklaard heeft, dat hieraan niet Valt te tornen. In verband hiermede is een bericht in Het Vrije Volk van gisteravond belang rijk, waarin wordt medegedeeld, dat binnen korten tijd in het Indonesisch conflict een nieuw kritiek stadium zal Worden bereikt. Volgens het blad staan ter oplossing twee wegen open: of spoe dige onderteekening van het basis- a cc oord van Linggadjati in den zin Als in het besluit van het be stuur van de Partij van den Arbeid omschreven, öf wel een mili taire actie naar het Oosten en het Wes ten van Java. In ingewijde kringen Raat, aldus meldt Het Vrije Volk Verdpr, het hardnekkige gerucht, dat het Nederlandsche kabinet eerlang (waarschijnlijk nog deze week) in deze kwestie een beslissing zal nemen. Het zal verder wel geen toevallige coïncidentie zijn geweest, dat zoowel Engeland als Amerika tijdens deze de batten den wensch hebben uitgesproken, dat de Nederlandsche regeering zoo spoe dig mogelijk de basis-overeenkomst van Linggadjati zal onderteekenen. Bevin sprak daarover duidelijke woorden in het Lagerhuis. Hoewel de Nederland sche regeering verklaart hiervan niets te weten, meldde dezer dagen het repu- bükeinsche persbureau „Antara", dat Amerika eveneens zijn verlangen heeft kenbaar gemaakt dat het accoord wordt onderteekend. Als wü nog niet geweten hadden, wat precies deze buitenlandsche druk beteekent en wat de uitein delijke bedoelingen onzer groote Geal lieerde broeders zijn, dan kunnen wij dit thans te weten komen uit het inci dent met het Amerikaansche schip de „Martin Behrman", dat, zooals bekend, allerlei kostbare, uit de republiek af komstige producten had geladen en daarmee rustig wilde wegvaren naar Amerika. Voor hoeveel millioenen op deze wijze reeds uit de republiek naar Engeland en Amerika is verhuisd m bet afgeloopen jaar, is moeilijk te schat ten, maar het is volkomen begrijpelijk, dat onze regeering nu eindelijk eens Paal en perk gaat stellen aan dezen dlrecten handel tusschen Amerikaan se en Engelsche kooplui en de repu bliek. Terecht gebruikt de woordvoer der van de Nederlandsch-Indische re- keering het harde woord „gestolen jj^ar", omdat hier de republikeinen maar beschikken over particuliere eigendom- (hen, die de Nederlandsche regeering echter heeft te beschermen. Hit het jongste protest van de Ver enigde Staten blijkt weer eens helderder dan ooit het verschil in beteekenis 'bsschen woorden en daden. Terwijl de ■^herikaansche regeering een paar dagen keieden nog den kapitein van he„ schip Waarschuwde, dat hij hier voor eigen blsico handelde, komt even daarna een Protest, dat zoo veel als een dreigement •Poet 'inhouden. Zoowel Engeland als Phierika komen met het argument, dat de Nederlandsche regeering „de wereld berooft van artikelen, waaraan in de ge- beele wereld gebrek bestaat". Washing- ton en Londen weten heel goed, dat onze begeering, indien mogelijk, niets liever b°et dan goederen, ook uit Nederlandsch- rpdië, exporteeren, maar dat moet niet jkschieden in een ondershandsch han deltje rechtstreeks tusschen Amerikaan se belanghebbenden en vertegenwoor digers van de republiek. Zelf hebben ^Pierika en Engeland de souvereiniteit. van de Nederlandsch-Indische regeering 0ver het Nederlandsch-Indisch gebied de territoriale wateren van dit ge- b'ed erkend en derhalve hebben zij ook de consequenties hiervan rekening houden. Heel even wordt hier de sluier opge- cht en zien wij de beweegredenen, ,'aarom Amerika, Engeland en Austra lië blik de republiek van het eerste oogen- s, na de bevrijding af uit alle macht teunen. Business, een voordeelig zaakje is voor hen blijkbaar nummer één. hebben hier ook nooit aan getwijfeld, °ch het is goed, dat het thans zoo open- v aan 0611 dag treedt. v "oor onze regeering is het ühans zaak bij stuk te houden. Het „Je Main- A^Pdrai", ,jk zal handhaven" van Ne tland wordt hier aan een zware proef vorpen. nze regeering wijke niet voor dreige- vPten en protesten, want zij staat ten {j e in haar recht. Voor Amerika en tParePPkliek is het geval „Martin Behr- een test-case en men kan er op I» ®nen. dat, wanneer thans onze re- tu>i'n2 zwicht, binnen enkele weken disch S ••Martin Behrmans" in de In- e havens zullen verschijnen om te koon fen van den grooten uitver- J} dien de republiek bereid blijkt te Pia n' Tn den chaos, die daarop volgt, Mp onzc regeering dan orde scheppen. P zij op zijn hoedel Juist nu. Het Amerikaansche schip „Martin Behrmanop de reedc van Cheribon, tijdens het inladen van rubber door Indonesiërs Het debat over Voor-Indië in het Brit- sche Lagerhuis, werd voortgezet met een rede van Churchilll, den leider der oppo sitie. Hij betoogde, dat het verkeerd is geweest de regeering van Voor-Indië toe te vertrouwen aan den leider der Hin does, Nehroe, die een goede reden heeft tegen eenig verband tusschen Voor- Indië en het Britsche gemeenebest ge kant te zijn. Churchill zeide, dat de oppositie zich geheel van de regeerings- politiek inzake Voor-Indië distancieert en geen verantwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de gevolgen van die politiek, die de komende jaren voor Voor-Indië rood en zwart zal doen zijn. Churchill betreurde het, dat geen reden is opgegeven voor het ontslag van lord Wavell, den ex-onderkoning van Voor-Indië. Hij was van oordeel, dat door dezen maatregel de laatste kans op overeenstemming is verloren, daar de Voor-Indische leiders den hun resten den tijd zullen gebruiken om hun eischen te formuleeren en zich voor te bereiden op een burgeroorlog. „Als ik de rejreeringspolitiek in Voor- Indië en Palestina vergelijk, kom ik tot de conclusie, dat er twee flesschen krach tige medicijn worden klaargemaakt, die echter aan den verkeerden patiënt wor den gezonden. De Palestijn schë kwestie is aan de V.N. voorgelegd, maar komt Voor-Indië niet veel eerder voor een der gelijke handelwijze in aanmerking? Met diepe droefheid zie ik het Britsche rijk, met al zijn glorie en de ure de mensch- heid bewezen diensten. Uiteenvallen", aldus Churchill. Toen Churchill zijn rede had uitge sproken, scheen er aan het gejuich der oppositie geen einde te komen. De minister van defensie, Alexander, antwoordde Churchill. Hij zeide, dat hij gaarne zou hebben gezien, dat het debat over deae belangrijke kwestie zou zijn verloopen op dezelfde wijze als vorige debatten, waarbij van partij-politiek Prac- tisch geen sprake was. „In dit debat heeft Churchill de regeeringspartij uit gedaagd en Ik ben er zeker van, dat deze partij de uitdaging zonder vrees aan vaardt". Wat de minderheden in Voor-Indië be treft, zeide Alexander, dat geen der Deide leidende partijen in Voor-Indië tijdens de besprekingen was afgeweken van het standpunt, dat de minderheden volledige bescherming moeten genieten Er is geen sprake van, aldus de minister, dat de Labour-regeering ooit heeft getracht een bepaalde grondwet aan de Voor-Indiërs op te dringen. De beschuldiging aan het adres van Nehroe sprak Alexander tegen. Als hij en aijn collega's in de gelegen heid zouden zijn met de andere partijen samen te werken, zouden zij hun land zeker door de moeilijkheden heen kun nen helpen. Over het beleid van lord Wa vell had de minister niets dan lof. Minister-president Attlee, zeide in zijn antwoord op het te berde gebrachte, zien er van bewust te zijn, dat de gestelde tijd limiet voor de machtoverdracht in Voor- Indië een zeer korten tijd voor voorberei ding laat, doch, dat de Britsche regeering uit Voor-Indië dringende adviezen heett ontvangen, dat het vaststellen van een da tum wenschelfjk is. „Wij gelooven, dat wij in Voor-Indië een groot werk hebben verricht. Thans is de tijd gekomen, dat de Voor-Indiërs zelf de verantwoordelijkheid zullen overnemen", aldus Attlee. Een door de oppositie ingediend amen dement op de motie van goedkeuring over de regeeringspolitiek ten aanzien van Voor-Indië gevoerd, werd met 337 tegen 185 stemmen verworpen. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft medegedeeld, dat de Nederlandsch-Indonesische besprekin gen te Fadang op het laatste oogenblik niet zijn doorgegaan in verband met op onthoud wegens aardverschuivingen. Te Padang is het verder rustig. Bij Buiten zorg werd ten Noorden van Poentjak op een Nederlandsche patrouille geschoten, waarop een zuiveringsactie volgde. Bij Pengampom, in de nabijheid van Soera- haja, werd door republikeinen op een Nederlandsche patrouille gevuurd; aan Nederlandsche zijde telde men twee ge wonden. In Zuid-Celebes hebben ram- pokkers twee kampongs platgebrand, waarna een Nederlandsche patrouille twee bendeleiders neerschoot. In Noord- Bali werden acht terroristen in arrest gesteld. Vijf en vijfiig Nederlandsche mariniers, matrozen en polifie-agenfen, gewapend mef sfenguns, geweren en pistolen, zijn hedenmorgen 8 uur Nederlandschen tijd aan boord gegaan van de „Martin Behrman". Kapitein Gray verliet hei schip, nadat twee agenten de armen van den eersten stuurman, Alexander Theophanus, uit New York, hadden gebonden, toen deze trachtte een bevel van kapitein Gray uit ie voeren en de loopplank weg ie nemen voor de mannen, die aan boord wilden gaan. de tot de lading behoorende kina bast, terwijl een ander deel hiervan wordt opgeëischt door een Chinee- schen ondernemer. Insiders meenen, dat ook de overige producten gemak kelijk kunnen worden herkend. James W. Ryan, directeur van de maatschappij „Isbrandtsen", die met den kapitein het schip verliet, verklaar de, volgens A. P., dat hij een telegram zou zenden aan het kantoor van zijn maatschappij in New York, teneinde de Amerikaansche maritieme commissie er van op de hoogte te stellen, dat de Nederlanders zich met geweld in bezit hadden gesteld van de „Martin Behr man", en dat zijn maatschappij niet lan_ ger de verantwoordelijkheid voor de be vrachting zou kunnen dragen. Kapitein Rudy Gray had, volgens A. P., zijn bemanning bevel gegeven met geweld weerstand te bieden „tenzij er tevoren vuurwapenen op u gericht worden" tegen iedere po ging van de Nederlanders de luiken van de „Martin Behrman" te openen. Hü deelde voorts aan Aneta mede, dat met het lossen van het schip nog niet begonnen was. Een Nederlandsche inspecteur van politie heeft aan kapitein Gray, die er Donderdag formeel van in kennis gesteld is, dat het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag protest had aangeteekend, een dagvaar ding overhandigd, om Vrijdag vandaag voor een Nederlandschen krijgsraad te verschijnen. Hij is niet in arrest ge steld. Aneta verneemt van de meest gezag hebbende zijde, dat uit een de facto- erkenning van de „republiek" niet voort vloeit, dat thans niet meer de Neder landers, doch de Indonesiërs het gezag in de territoriale wateren uitoefenen. Aneta verneemt, dat een expertise van de lading onomstootelijk heeft bewezen, dat de rubber voor een groot deel afkomstig is van de Britsche maatschappij „Anglo British Planta tions of Java Ltd.", welke maat schappij ten tijde van de Japansche capitulatie gelijksoortige rubber in goedangs (bergplaatsen) had opge slagen. De Britsche maatschappij „Francis Perk" eischt een deel op van De correspondent van Aneta te Sin gapore meldt, dat thans ook stappen van het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken verwacht worden inzake de aanhouding van schepen in de Indische wateren. De Nederlandsche consul-gene raal te Singapore, de heer M. F. Vige- veno, heeft verklaard, dat de Neder landsche Marine geen schepen in volle zee, doch slechts in territoriale wateren aanhoudt. Daartegenover heeft de ge zagvoerder van de „Empire Mayrover". kapitein Gilbert Kent, het volgende ver klaard: ,,Ik werd aangehouden buiten de territoriale wateren. Ik was 414 mijl van de kust verwijderd". Vice-admiraal H. J. Girton, vlagoffi cier op Malakka, heeft gezegd, dat het recht om schepen in volle zee aan te houden en te onderzoeken slechts aan oorlogsschepen van belligerente mo gendheden is toegestaan. Naar aanleiding van de inbeslagne ming van de lading van de „Martin Behrman" en de in verband hiermede door James Ryan aangevoerde argumen ten, dat deze inbeslagneming volken rechtelijk onwettig zou zijn, heeft Prof- Verzijl aan Aneta een schriftelijke uit eenzetting doen toekomen. Ryan had de volgende argumenten aangevoerd: a. Het schip is aangehouden in de Indonesische territoriale wateren, b. Het opbrengen van het schip in volle zee is met geweld geschied, aangezien er gewapende macht aan boord kwam en c. Het schip is de Nederlandsche ter ritoriale wateren binnengebracht. Naar aanleiding hiervan wijst prof. Verzijl in zijn uiteenzetting erop, dat de regeering van de Vereenigde Staten de souvereiniteit van de Nederlandsch- Indische regeering over het geheele Daar het vervoer van steenkool naar de bedrijven, tengevolge van de bevroren wa terwegen groote moeilijkheden ondervindt, tracht men thans met behulp van een groot aantal vrachtauto's het transport over land te doen geschieden. Het overladen van steenkool in vrachtauto's in een der Rotterdamsche havens. Er staat een groot Amsterdammer èn Nederlander boven aarde: Da niel Goedkoop Dzn., de man, die de tweede werf ter wereld heeft ge leid, de drager van den naam van een geslacht, dat met den herbloei van Am sterdam als wereldhaven in tal van bedrijven en ondernemingen nauw werd verbonden. Daniel Dzn. was de vierde generatie van dit Amsterdamsch ge slacht van werkers op en aan het wa ter, dat afstamde van Overijselsche turfschippers, wier graven men nog wijst in de 1-erk van Hasselt De Amsterdamsche stamvader was Jan Goedkoop Pieterszoon, die znct omstreeks 1800 in Amsterdam vestigde en wiens zonen, klein- en achterkleinzonen met kagen, clippers, werven en motoren de glorie van het „schiprijck IJ" zouden helpen vernieuwen, sober, vitaal en voor uitstrevend, heeft deae typisch negen- tiende-eeuwsche Amsterdamsche koop mansfamilie mee het bedrijfsleven der hoofdstad naar nieuwe hoogten gestuwd. Jan Goedkoop legde de basis: hij werkte zijn bescheiden schipperij op tot een bloeiend reedersbedrijt. Hij was kaag- schipper en koopman en opende met speciaal daarvoor gebouwde lichtervaar- tuigen, door paarden getrokken, veer diensten op het pas geopend Noord-Hol- landsch Kanaal, welke de grootste wer den van Amsterdam. Zijn aonen Pieter en Daniel zetten het bedrijf voort, zich vooral toeleggend op het uitrusten en approviandeeren van schepen, en zij stichtten, toen de paardenjageru tot het verleden behoorde, hun stoomsleepdien- sten en stoomveeren, welke laatste de voorloopers werden der huidige IJponten. Zij brachten barken, fregatten en einde lijk de fameuze driemastclippers in de groote vaart. De zaken floreerden en he zonen volgden hun vaders op. Alleen Daniel, de vierde en jongste zoon van Daniel Goedkoop, wenschte van jongs af zijn eigen weg te gaan. Varen wilde hij niet, leeren evenmin, het reederskan- toor kon hem niet bekoren; hij was ge boren als scheepsbouwer en hij zou schepen op stapel zetten. En zoo zag men hem eiken morgen om vier uur als 15-jarige leerjongen met zijn stuk- kenzakje van de ouderlijke woning in de Haarlemmerhouttuinen den langen weg gaan naar Oostenburg, naar de werf van Meursing en Huyghens. Het werd een harde tijd voor den reederszoon, maar hij neep de lippen opeen en zette door. Toen hij 17 jaar was, in Mei 1867. sprak de vader; „Als je dan met alle geweld schepen wilt bouwen, moet je 't zelf maar weten." De werf ,,'t Kromhout" aan den Hoog- tekadijk werd zijn verjaarsgeschenk. Van deze kleine Kromhoutwerf leidde de levensgang van den jongen Goed koop naar de machtige Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij, eenmaal de tweede werf van de wereld, waarvan hij in 1894 de leiding aanvaardde. En op een dag stond er weer een jonge Daniel voor zijn vader. Ook hij had aan de school een broertje dood. Opgegroeid aan en op de werf, had hü van jongs af schepen zien bouwen en koesterde slechts een wensch: zelf dit werk te mogen verrichten. Opgeleid te Haarlem op de werf Conrad van zijn oom Pieter, volgde hij in 1894 als nau welijks 20-jarige jongeman zijn vader op in de leiding van ,,'t Kromhout". Want de vader werd in dat jaar de eerste directeur van de, op den histo- rischen werfgrond van Oostenburg ge stichte Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij. 't Kromhout bloeide en breidde zich steeds meer uit, spoedig na de jonge N.S.M. de grootste werf van Amsterdam, gespecialiseerd op den kleinen scheepsbouw, terwijl ook een werktuigenfabriek aan het bedrijf ver bonden werd, de bakermat der Krom houtmotoren. Toen Daniel Goedkoop in 1919 vijfentwintig jaar de N.S.M. had ge leid, gaf hij de leiding over aan zijn zoon Doniel Goedkoop Dzn. Deze ver plaatste de werf naar den overkant van het ij en maakte haar tot een der meest moderne scheepsbouwbedrijven ter we reld, dat in 1933 op de wereldlijst de tweede plaats veroverde in aantal afge bouwde schepen. Ook de zoon stond 35 jaar lang aan het hoofd van het bedrijf. Een zwarte dag voor den toen 70-jarige was op het eind van den oorlog het op blazen door de Duitschers van een groot deel der werfinstallaties. Als president commissaris heeft hij echter na de be vrijding nog het voorspoedige herstel van zijn, Inmiddels met de Nederlandsche Dokmaatschappij vereenigd bedrijf mo gen beleven. Thans is met den ..grand old man" van den Amsterdamschen scheepsbouw de vierde generatie der Goedkoops heengegaan. Indien gij de haven van uw he- I stemming niet kent, waait geen j enkele wind gunstig voor u 1 Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Tegen den och tend op sommige plaatsen weer stren ge vorst. Morgen-overdag temperatuur oploopend tot om het vriespunt en dooi waar de zon schijnt. Afnemende wind. Zon 7.13—18.30, maan 19.36—7.30. grondgebied van Nederlandsch-Indië met inbegrip van de territoriale wate ren erkent. De Nederlandsche marine had het recht een wachtpost op het schip te plaatsen en had ook het recht het schip in volle zee te escorteeren, aangezien het in de territoriale wate ren gegeven bevel ook buiten die wa teren kan worden afgedwongen. Als voorbeeld haalt prof. Verzijl aan, dat de Amerikaansche regeering drank smokkelaars aangehouden en vervolgd heeft ver buiten de territoriale wa teren. Tenslote wijst prof. Verziji er op, dat de gezagvoerder en de bemanning gedurende de geheele reis in vrijheid zijn geweest. Het gezond verstand zal overwinnen, aldus generaal Spoor tijdens een onder houd met een correspondent van het republikeinsche blad „Rajat". Generaal Spoor onderstreepte, dat de oplossing van het Indische probleem gelegen is in vrede en niet in oorlog. De generaal deed een teroep op den goeden wil van de republikeinsche pers om de moeilijk heden uit den weg te ruimen. Hij ver klaarde dezen goeden wil in talrijke sectoren van het republikeinsche leger te hebben ontmoet, maar merkte ook op, dat de republikeinsche troepen te Padang en Medan weinig begrip too- nen. De Nederlandsche troepen nemen uitsluitend toevlucht tot geweld, wanneer zij daartoe gedwongen wor den. Z.Em. Kardinaal Von Preysing, die in Amerika vertoeft, om het Amerikaansche volk te danken voor de vriendelijkheid en de giften aan het Duitsche volk sinds V-E dag, bracht een bezoek aan het na tionaal hoofdkwartier van de War Relief Services. De drie-jarige Elizabeth Disco kust den ring van den Duitschen Kardi naal. Rechts Z. Em. Kardinaal Spellman. Verdacht van diefstal en heling heeft de politie te Geleen aangehouden en in arrest gesteld H. S. uit Geleen. In beslag werden genomen een concertvleugel, een salon-ameublement, een auto en schil derijen. Verder werd er ten huize van H. C. te Amsterdam nog in beslag ge nomen een staande klok, die hij van S. cadeau had gekregen. Het K.NM.L te De Bilt meldt: De tijdelijke temperatuurstijging, die in het grootste deel van ons land gis teren dooi heeft gebracht, is slechts een gevolg geweest van een golfvormige storing in de overgangslijn tusschen de warmere en de koudere lucht. Deze golfvormige storing hing samen met de depressie, die van het Kanaal via ons land naar N.-W.-Duitschland trok. Ach ter deze depressie drong de koude lucht opnieuw ons land, België en Frankrijk binnen. Te Parijs vroor het vanmorgen weer 1 graad, terwijl gistermiddag nog een temperatuur van II graden boven nul werd genoteerd. In Engeland klaar de vannacht de lucht op en mede door den geringen wind daalde de tempera tuur hier en daar tot 14 graden onder nul. Onder invloed van den rug van hoogen luchtdruk tusschen de de pressie over N.-W.-Duitschland en het lage-drukgebied ten Westen van Schotland, die zich meer naar onze omgeving verplaatst, zal de bewolking geleidelijk gaan breken. In verband daarmede moet vooral rekening gehouden worden met da- Uit bekendmakingen van de af- deeling Visscherijen van het Mi nisterie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening aan de ree- ders en opvarenden van de Neder landsche visschersvloot blijkt, dat het visschen op de Noordzee nog steeds niet van alle gevaren ontbloot is. Tengevolge van den winter heb ben zich in de Noordzee groote ijs velden gevormd, die niet alleen een belemmering voor de scheepvaart en de visscherij vormen, doch die ook verscheidene route-boeien uit haar positie hebben gebracht of wel geheel hebben doen verdwijnen. Bij de bepaling van hun positie dienen de visschers hiermede rekening te hou den. Ten Westen van Texel en Vlie land zijn uitgestrekte ijskorsten van ca. een voet dikte gesignaleerd Voorts zijn ijsvelden van vier mijl lengte en V4 mijl breedte waargenomen. Verder bevindt zich voor de monding van de Humber een ijsveld van ongeveer een vierkante mijl. In de Zuidelijke Noordzee is de vaar route tusschen de boeien NF 1 en NF 7 geheel gesloten geweest voor alle scheep vaart, omdat verschillende boeien niet meer op hun plaats lagen. De aan grenzende wateren zijn buitengewoon gevaarlijk tengevolge van mijnen. Thans is de route tusschen de boeien NF 3 en NF 6 opnieuw geveegd en is de ge heele route weer voor het scheepvaart verkeer opengesteld. Behalve het ijs vor- De Minister van Justitie heeft ter in lossing van zijn toezegging in de Memo rie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag op de begrooting voor het Ministe rie van Justitie aan de Eerste Kamer doen toekomen een naar kampen ge splitst overzicht van de gedetineerden op 26 Januari 1947, die op of na 1 Januari 1923 geboren zijn. Het aantal diergenen die geboren zijn tusschen 1 Januari 1923 en 31 December 1924 bedraagt 2323 en het aantal van hen, die na 1 Januari 1925 geboren zijn 1818. Totaal 4141. Het totaal aantal op genoemd tijdstip in kampen gedetineerde jeugdige vrou wen bedraagt 196. men vele onbekende wrakken in vrije vischgebieden een obstakel voor de vis scherij. Zij kunnen groote schade aan of verlies van vischtuig veroorzaken. Voorts bestaat het risico, dat door vliegtuigen afgeworpen mijnen en bommen in de netten worden opgepikt. Het is ten strengste verboden te vis schen buiten de voor de visscherij vrij gegeven gebieden. Voor het scheepvaartverkeer is een aantal vaargeulen geveegd. Het is verbo den in deze vaargeulen te visschen, behalve in geulen in gebieden, die als vrfj van mijnen worden beschouwd. nachtelijke tempera- ling van de turen. Hoewel in onze omgeving tijdelijk een wijziging in het weersverloop heeft plaats gehad, is de algemeene circulatie toch nagenoeg dezelfde gebleven. Over Groenland bevindt zich nog altijd een uitgebreid gebied van hoogen lucht druk, die de depressie-activiteit op lage breedte houdt. De overgang tusschen de warme en de koude lucht ligt daar door ten Zuiden van ons land. Storingen kunnen nn (zooals b.v. gisteren) de warmere lucht wat meer naar het Noorden brengen, maar deze temperatuurstijgingen zijn steeds van tijdelijken aard, aangezien de koude lucht onmiddellijk achter de storing terug keert. Vóór het intreden van het voor jaar moet de algemeene circulatie zich geheel wijzigen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat dit binnenkort het geval zal zijn. Hevige sneeuwstormen over Ameland maakten het Donderdag voor het leger vliegtuig dat regelmatig de verbinding met 't vasteland onderhoudt, onmogellijk op het landingsterrein bij Hollum te dalen. Ook de weg over de Waddenzee is nu volkomen onbruikbaar. Sinds 24 Fe bruari hebben de bewoners van het eiland geen post meer ontvangen. De ver binding tusschen de dorpen is zeer slecht en de geheele bevolking is opge roepen voor het sneeuwvrij maken der wegen. De postboot van Terschelling en Vlie land is gisteren na een zwaren tocht, waarbij de boot van 's middags vijf tot 's avonds 10 uur in het ijs bij Vlieland heeft geworsteld, op de eilanden aange komen. Donderdagmorgen zou de boot wederom naar Den Helder vertrekken, maar zij kon niet door het ijs heen komen. De boot is daarop in de haven van Vlieland teruggekeerd. Van Urk is weinig meer te melden, dan dat het geheel geïsoleerd is. De Waalsche parlementsgroep in België heeft Donderdag den tekst goedgekeurd van een voorstel tot grondwetsherziening, dat ten doel heeft het land een federaal statuut te schenken. België zou volgens dit voorstel gesplitst moeten worden in drie deelen, nX Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Minister Drees heeft gisteren een aantal vertegenwoordigers van organisaties van ouden van dagen in gehoor ontvangen. eeds lang zijn de Moskousche sdhilders en timmerlieden aan het werk in het vroegere huis van een textiel-koning, de „Spiridonovka", gelegen in een straat, waar in den tijd voor de revolutie de eerste families van Moskou woonden. Ofschoon de Sovjet-regeering dit nog Diet officieel bevestigd heeft, gelooft men, dat de Spiridonovka het tooneei zal worden van de conferentie der Groote Vier. Het groote grijze gebouw van twee verdiepingen met bijna kathedraalach tige vensters ligt achter 'n hoogen tuin muur, die de onderhandelaars beveiligt tegen onbescheiden blikken. De afstand naar het Kremlin is bijna een kilometer, maar de straat van het Spiridonovka ligt buiten het drukke verkeerscentrum. De negentiende-eeuiwsche textielfabri kant Sava Morozov bauwde dit gothi- scbe paleis in 1894. Kort voor de revolutie echter verspeelde hij het bij hazardspel aan een bankier. Als de glanzende auto's voor het ijze ren hek van de Spiridonovka straks voorrijden en de ministers van Buiten landsche Zaken de trappen naar de hal op de eerste verdieping zullen bestijgen, dan zullen zij een weg volgen, die door vele beroemdheden voor hen is gegaan, want hier pleegt Molotcrv hooge bezoe kers te ontvangen en hier houdt hü de jaarlijksche ontvangst van Moskou's buitenlandsche kolonie op den verjaar dag der revolutie. Vermoeid en zaek pas seerde Cordell Huil de bronzen leeuwen aan den ingang en snel besteeg Anthony Eden deze trappen tüdens de eerste drie- mogendhedenconf eren tie in 1943. Byrnes en Bevin gaven hier hun jas sen in bewaring aan de geüniformeerde deurwachters en reikten de uitgestoken hand aan Molotov tijdens de twee ver gaderingen in December 1945. Het vertrek, dat vroeger voor confe renties is gebruikt, is een van de mooi ste van het huis. Aan de marmeren wanden hangen twee groote schilderijen, het eene voorstellende de onderteekening van het Engelsch-Russische verdrag in 1941, het andere de Moskousche confe rentie van 1943. Rondom een met groen laken bespannen tafel staan vier arm stoelen voor de ministers en een aan tal rechte stoelen voor hun assistenten. De buitenlandsche delegaties worden ondergebracht in het nieuwste en mo dernste hotel van de stad, het Moskwa- hotel, en voorzoover noodig in de iets oudere Metropole en National hotels, alle gelegen in het centrum nabij het Kremlin en in de buurt van de groote theaters en restaurants. Marshall en zijn naaste medewerkers zullen echter in de ambassade der V.S. verblijven, Bevin bij den Britsch en ambassadeur en Bidault bij Frankrüks vertegenwoordiger, gene raal Catroux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1