Experimenten met Duitsche atoombom „Opdat wij niet vergeten" Onderzoek langs aangegeven weg niet mogelijk Tegemoetkoming voor ten onrechte gedetineerden WAAR IS MUSSOLINI'S VERMOGEN? Memoires van Himmler's lijfarts Treffende herdenking aan de Dreef Toekomst van ons Koninkrijk is in het geding Belangrijk geheim archief van den Dace onverklaarbaar verdwenen De houding van het Koningshuis Dodekanesos bij Griekenland Tot hoofd en hart J Harop Kajotters Krachtig optreden tegen overtreders van distributie-maatregelen Britsch protest bij de Ned. regeering Na „staakt het vuren" Begin van dit jaar waren er nog 28 duizend personen in kampen ondergebracht Fransche krantenstaking geëindigd Opschudding in Italië VITAMINE-A. IN DE MARGARINE Regeering zal niet schromen tot sluiting voor onbepaalden tijd over te gaan ZATERDAG 8 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23792 Kapitein van de „Behrman" van commando ontheven MASSAKERKHOF ONTDEKT RIJKSEENHEID" ANTWOORDT ANDRIESSEN Gerechtelijk onderzoek Smokkelhandel in opium Het weer 1L >t I W) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur- 3. 3. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: W Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pet millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mjn. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een Duitsch experiment in oorlogs tijd met een „atoombom", die ge bruikt zo» zijn om een .proefkonijn", dorp van 20.000 Joden te vernieti gen, wordt onthuld in een boek van den lijfarts van Himmler, dr. Felix Kersten. Het werk bevat zfjn mémoi res en is i„ New York uitgegeven. Dr Kersten, een Finsche physiothera- Peut, vluchtte kort voor Hitler's einde Uit Duitsehland naar Stockholm. Zijn Uiémoires zijn gedocumenteerd met vele copieën van brieven, om aan te toonen, öat hij zijn invloed bij Himmler ge. bruikte, om vele Joden en andere mis. handelde personen te redden. In het Hoofdstuk over de bom wordt Verklaard: „In het begin van Maart 1945 bracht ik een van mijn laatste be1 zoeken aan het hoofdkwartier van Himmler, terwijl de geallieerde legers al San de oevers van den Rijn stonden en de beroemde Duitsche Westwall totaal verwoest was. Deze feiten werden door Himmler heelemaal niet au sérieux ge- Uomen. Hij was optimistischer dan ooit te voren. „In de besprekingen, die hij met mij Voerde, kwam hij steeds terug op het geheimzinnige geheime wapen. Hij maak te een paar eigenaardige opmerkingen en ik hield daar zorgvuldig aanteekening Van." Himmler zei: „De meeste menschen denken dat wij den oorlog verloren heb ben en ik kan niet ontkennen, dat zij schijnbaar gelijk hebben. Maar wij heb ben ons laatste geheime wapen nog niet gebruikt. De V-bommen zijn doeltreffen de geheime wapens, maar het geheime Wapen, dat wij nog in petto hebben, zal een uitwerking hebben, die niemand zich kan voorstellen. Een of twee schoten en steden als New York of Londen zul- 'en eenvoudig van de aarde weggevaagd zijn. Het wapen zal spoedig gebruikt Worden. Dan zullen wij een adempauze hebben. In deze pauze zal Duitsehland zich opnieuw bewapenen en den vijand van Duitschlands bodem verjagen." „Deze woorden wekten mijn nieuws gierigheid op. Ik begon acht te geven °P sommige wilde geruchten. Toen een Kriminalrat-Obersturmführer Goering in tegenstelling tot zijn naamgenoot een betrouwbaar man mij iets vertelde Over het „geheime wapen", geloofde ik hem. Hij zei, dat bü Auschwitz een dorp gebouwd was, om met het wapen te ex perimenteeren. Wij wilden het nieuwe wapen „probeeren". Voor dit doel wer den in dit dorp 20.000 joodsche mannen vrouwen en kinderen bijeengebracht. Een enkele granaat was op het dorp afgevuurd en het geheele dorp, huizen, menschen en zelfs de dieren verbrand den tot asch. Achteraf bekeken hadden de Duit. schers klaarblijkelijk hun bom klaar en stonden gereed haar op den vijand te beproeven, toen de omsingeling van Berlijn voltooid was". De regeering van Groot-Brittannië heeft bij de Nederlandsche regeering geprotesteerd tegen de aanhouding van het Engelsche koopvaardijschip „Empire Mayrover'- door de Neder landsche marine, aldus meldt Reu- ter's diplomatieke correspondent. Naar het Fransche persbureau A.F.P. mededeelt, hebben de Nederlandsche marine-autoriteiten den kapitein van de „Martin Behrman" tijdelijk van zijn commando ontheven. De Neder landsche autoriteiten hebben het schip overgenomen en naar een andere kade doen brengen, ten einde over te gaan tot het lossen van de zich aan boord bevindende goederen. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 23 Fe bruari tot I Maart de volgende verlie zen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijk Nederlandsch-Indisch le ger: Soldaat D. Mautimu, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 1 Maart 1947. Koninklijke Marine: geen verliezen. Koninklijke landmacht: geen verliezen. In de omgeving van Palembang is een massakerkhof ontdekt, waarop honder den Javanen, voormalige Romusha's (dwangarbeiders voor de Japanners) zijn begraven. Het terrein is waarschijn lijk opzettelijk gecamoufleerd door aan plant van doornstruiken. De tweede Maart vierde Zijne Heiligheid de Paus zijn 71sten ver. jaardag en deze dag was tevens de achtste viering van de Paus keuze. In de drukte van officieele geluk. wenschen door ker kelijke hoogwaardig, heidbekleeders, waar bij monsignori in hun soutanes af en aan gingen, stegen van een der stille binnen, plaatsen van het Va- ticaan vroolijke klan ken omhoog. De Zwit- sersche lijfgarde zorg. de voor een kleurrij ke opluistering van dit feest. In hun traditioneele unifor men bespeelden zij de fluit en de trom bone en zij deden het met even groote waar digheid, als waarmee zij anders den Heiligen Vader bij de plechtig, heden plegen te bege leiden. „Een regeling, die het mogelijk maakt een tegemoetkoming te ver- leenen aan hen, die ten onrechte gedetineerd geweest blijken te zijn, wordt voorbereid", aldus de Memo rie van Antwoord aan de Tweede Op hetzelfde oogeixblik, dat twee jaar geleden zestien goede Neder landers aan de Dreef het leven lieten voor het vuurpeleton van den vijand, waren gisteravond vele Haarlemmers bij de plaats van de fusilleering, waar nu een eenvoudig houten kruis is opgericht, samen, gekomen om de nagedachtenis te eeren van hen, die voor ons aller Vrijheid vielen. Het was stil op deze gewijde plek, ondanks de menigte menschen, van wie niet een de koude voelde, omdat hij niet in het heden toefde, maar ver weg was met zijn gedachten en dien bangen tijd, twee jaar geleden, opnieuw beleefde. En terwijl men daar stond, vloog op ge ringe hoogte een schare vogels over ais een groet van den hemel en zij vloog welk een merkwaardige spe- üng in V-vorm, het teeken van de bevrijding. Nadat het mannenkoor „Caecilia" een stemmige vaderlandsche hymne had gezongen, betrad ds. I. P. van der Waal h®t podium, om tot de omstanders, onder *ie het voltallige College van Burge meester en Wethouders en het Comité fPlein en Omgeving", welks leden het 'hitiatief tot deze herdenking hadden |ehomen, eenige woorden te richten. ®Pr. herinnerde aan den tijd, toen ons v°lk geknecht werd en zijn hoogste goed: vrijheid had verloren. „Wij leven shel," zoo zeide hij, „en daarom bestaat er groot gevaar, dat we die periode van Afschrikking vergeten. Het is een goede eedachte, elk jaar even stil te staan deze plaats, om ons te bezinnen op jSS, waarvoor deze zestien mannen hün leven offerden. Moge dit offer niet ergeefsch geweest zijn," aldus spr. Het „Beati mortui", „Zalig zijn de ö°oden", gezongen door „Caecilia", maakte na deze treffende toespraak een mepen indruk. Hater Ceslaus Tijnagel O.F.M. was de Weede spreker. „Toen de zestien helden aar deze plek waren gebracht, wisten JJ' dat het hun Golgotha zou zijn. ^aaraan zullen zij in die oogerrblikken, ?et den dood in het oog, gedacht heb- Het was aan hun moeder, vrouw meisje," zoo sprak pater Tijnagel, j"7ah iemand, met wien zij waren sa- epgegroeid. Het zullen moeilijke mo chten geweest zijn, maar de mannen heh in v°Hedige overgave gestorven. Zij leo hun bloed gegeven voor ons al- m zij verdienen onzen grooten dank jh hulde. Laten wij onze dankbaarheid in daden en niet in bloemen £®en- Moge het monument, dat hier .Worden opgericht," aldus besloot spr. buS symb°o1 z«n van een levend mo- j?ent van de christelijke liefde." ^Hierna legde burgemeester Reinalda het gr<JOt bouquet tulpen neer vóór sobere houten kruis. Vervolgens werd amenlijk het Wilhelmus gezongen, de^fna men kmgs de dierbare plek "«fileerde Aan de Dreef zijn gisteren de zestien man nen herdacht, die 7 Maart 1945 werden gefusilleerd. Pater C. Tijnagel O. F. M. tijdens de herdenkingsrede. Het katholiek comité voor de Handha- having Rijkseenheid heeft een open brief gericht aan den heer J. W. Andriessen, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, zulks naar aanleiding van diens „op 5 Maart in de pers verschenen mededee- ling namens het bestuur der K.V.P. dat de actie van het voorloopig katholiek comité ter beoordeeling zal worden ge steld van den partijraad." In den brief van het katholiek comité Handhaving Rijkseenheid wordt o.m. ge zegd: Artikel 35 van het partijreglement waarborgt het recht van vrije klacht in de partij, zooals in een democratische partij uiteraard vanzelf spreekt. „En wat het recht is van één lid", zoo voert het comité aan, „is ook het recht van 1000 en van tienduizend leden," Het schrijven gaat dan als volgt verder:- - Het betreft hier niet een of ander locaal belang, of een daarboven uit gaand min of meer principieel vraag stuk, waarover verschillend kan wor den gedacht, neen, het betreft hier het alles overheerschende vraagstuk van het voortbestaan en de toekomst van ons Koninkrijk, dat van vitaal belang is voor iederen Nederlander, geen uitgezonderd, en voor zeventig millioen Indonesiërs. Hoe kan men nu te boven komen, dat er in de partij t.a.v. dit punt verschil van inzicht is met de leiding der partij? En ook, hoe kan men te weten komen hoe de 80 pet. van de Nederlandsche katho lieken, die niet in de K.V.P. zijn georga niseerd, maar die in den regel op de partij stemmen, t.a.v. dit punt denken? Natuurlijk alleen door een telling te organiseeren en degenen, die van hun verschil van inzicht willen doen blijken, op te roepen. En hoe kan dit anders ge schieden, dan door een comité ad hoe op te richten? Is dit een organisatie binnen de partij? Dit is naar onze mee ning niet in ernst vol te houden. Zou dan deze telling moeten ge schieden door middel van de organisa ties der partij, dus via de kieskringen, afdeelingen enz.? Ook dit is niet in ernst vol te houden, omdat het begaan van dezen weg zóó vèel tijd zou kosten, dat het punt in kwestie het Indische vraagstuk reeds lang ZOu zijn beslist, voordat die weg tot het einde toe zou zijn afgelegd. Hierbij wordt nog daarge laten, dat de bovenbedoelde 80 pet. ka tholieken langs dien weg in het geheel niet zouden worden bereikt. Of behoo- ren dezen dan niet in de gelegenheid te worden gesteld te doen blijken of de door hen aan de partij gegeven macht overeenkomstig hun inzichten is of wordt gebruikt? Wij hadden een zakelijk scherp ge formuleerd antwoord op onze vraag ver wacht. In stede daarvan spreekt u mijnheer Andriessen, namens hel bestuur der K. V. P.? een machts woord uit. De beslissing in deze aangelegenheid van een democratisch georganiseerde partij als de K. V. P. kan niet twijfel achtig zijn, tenzij de K. V. P. zou op houden een democratisch georganiseer de partij te zijn". Het schrijven was namens het „Voor loopig katholiek comité voor Handha ving Rijkseenheid" onderteekend door den voorzitter van dit comité, den heer Ch. J. I. M. Weiter. De krantenstaking te Parijs, die drie weken neeft geduurd, nadert thans haar einde. Dinsdag zullen de dagbladen op nieuw uitkomen. Vrijdagavond hebben uitgevers en per soneel vijf uren vergaderd en zijn tot een overeenkomst gekomen, welke waar schijnlijk vandaag zal worden gbteekend. Maandag zal de publicatie van de week bladen worden hervat. (Bijzondere correspondentie) Een onverkwikkelijke perscampagne in de Italiaansche bladen heeft zich meester gemaakt van Mussolini's erfenis. De rechtsche bladen beschuldigen de Communistische Partij er van, het „geval Mussolini" als een gewonen roof moord geliquideerd te hebben en dat de belangrijke archiefstukken van den Duce terstond per specialen koerier naar Moskou gezonden zouden zijn. Het communis tische blad „TJnita." verdedigt het standpunt, dat het vermogen van den Duce als krijgsbuit beschouwd moet worden en de burgerlijke magistratuur haar handen van deze heele zaak moet afhouden, daar de aanhouding en de moord op Mussolini voor verantwoordelijkheid van het opperbevel der partisanen komen. tisanen, die na de arrestatie Mussolini één nacht bewaakt hebben, vermoord en werd later in het Comomeer het lijk ontdekt van een jong meisje, dat be vriend was met deze beide partisanen. Daarna verdween nog haar vriendin en toen haar vader een onderzoek wilde instellen, is hij ontvoerd in een auto en later eveneens vermoord in het Como meer gevonden. Een andere getuige, een visscherman uit het merengebied, die eveneens een rol bij de arrestatie van Mussolini vervuld had, werd gedood, doordat een bom in zijn noot ontplofte Naar deze vreemde gebeurtenissen wordt thans een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Er zijn reeds enkele arrestaties verricht, waaronder die van drie parti sanen, van wie hetzelfde communisti sche blad „Unita" op het oogenblik de onmiddellijke invrijheidstelling eischt. Inmiddels heeft de „Messaggero", de grootste Romeinsche courant, nieuwe onthullingen gebracht en wel over de verdwijning van Mussolini's geheim ar chief, dat hü bü zich gehad moest heb- Dit neemt niet weg, dat in Italië groote opschudding verwekt is, toen kort geleden bekend gemaakt werd, dat verschillende getuigen van de terechtstelling van den Duce en zijn vriendin Clara Petacci op geheimzin nige wijze verdwenen zijn of uit den weg geruimd. In Milaan werden tevens onthullingen gedaan over het vermogen, dat de Duce op den dag van zijn vlucht van verschillende banken heeft opgeno men. 26 April 1945 moet hü met zich mede hebben genomen: enkele millioenen aan vreemde valuta (Engelsche, Zwitsersche en Spaansche bankbiljetten) tien mil liard Italiaansche lires, een Kist met goudstaven en een niet te schatten hoe veelheid juweelen. Van dit ontzaglijke vermogen is nimmer iets aan de auto riteiten overhandigd. Wel zün twee par- ben op het oogenblik van zün aan houding. Hieronder zouden belangrüke do cumenten geweest zijn omtrent de verhouding van het Italiaansche Koningshuis tot de Geallieerden, voorts een uitgebreide briefwisse ling met Churchill en ander Ge allieerde politieke leiders en ten slotte een uitermate belangwekkend archief over de correspondentie van Mussolini met Hitler. In Rome heerscht thans de opvatting, dat al deze stukken opzettelijk verduisterd werden, toen het Italiaansche volk moest stemmen over republiek of monarchie. De documenten over de houding van het Koningshuis, die de Duce door zijn eigen „geheime politie" had doen op stellen, zouden, indien rechttijdig gepu bliceerd, een gunstige stemming voor Victor Emanuel en kroonprins Umberto verwekt hebben, zoodat het in dat geval twijfelachtig ware geweest, dat het vor stenhuis het veld had moeten ruimen. Interessant is het tenslotte, dat, toen dezer dagen de gerechtelijke stukken van het militaire gerechtshof overgebracht moesten worden naar de griffie van het Paleis van Justitie in Milaan, dienzelf den nacht nog een brand uitbrak in de archieven van de griffie. Deze aanslag mislukte echter, want door een toeval had men de verzending van het belang rijke dossier niet tüdig gereed kunnen krijgen en bleef het dien nacht n°S in de kluizen van het militair gerechtshof. En zoo is het dan nog mogelijk, dat binnenkort deze zeer geruchtmakende zaak voor den burgerlijken rechter m Milaan in behandeling komt. Doch het Is de vraag, of de nog in leven gebleven menschen, die meer weten over de ver- dwüning van Mussolini's schatten en zijn dossier, den moed hebben als getuige op te treden. Dezer dagen is de Nederlandsche mar garine-industrie in opdracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van dc volksgezondheid de mar garine tijdelijk te vitamineeren met vi tamine-A. Vitamine-A blükt vooral in de win termaanden in te geringe mate in ons voedsel aanwezig te zijn. Zü wordt in hoofdzaak verkregen uit boter, kaas, melk, vette haring, levertraan enz. Nu is weliswaar voor velen het boterver- bruik van thans niet minder dan voor den oorlog, maar toen werd als regel de margarine ook gevitamineerd. Na de bevrijding slaagde men er niet direct in een voldoende hoeveelheid vitamine- A-praeparaat aan te koopen, doch thans is een groot deel van de door de regee ring gekochte hoeveelheid geleverd, zoodat met de vitamineering een begin kon worden gemaakt. Te Gaza in Palestina is gisteren een groote smokkelhandel in bedwelmende middelen ontdekt Opium en hashish ter waarde van 45.000 pd.st. werden ten gevolge van een ongeduk in een Britschen legervrachtauto gevonden. Men gelooft, dat deze smokkelorganisatie een der grootste in het Midden-Oosten is. Een Britsche sergeant, een Britsch soldaat en een meisje van de hulpmacht van het Britsche leger werden gearresteerd. Kamer betreffende het ontwerp van wet „Nadere voorzieningen Bijzon dere Rechtspleging". De minister is van oordeel, dat het aantal te berechten zaken min der dan 45.000 zal bedragen. Het aantal in bewaring gestelden be droeg op 1 Januari 1947 nog 28.355. Van de nog steeds meer dan 200.000 nog niet onderzochte klachten tegen niet-gedetineerden zal wellicht een klein percentage aanleiding tot ver volging geven. De overheid heeft principieel het recht tot toepassing van de doodstraf, doch de minister is van meening, dat deze toepassing zal moeten worden be perkt tot de gevallen, waarin dit voor de handhaving van de rechtsorde nood zakelijk is. Op dezen grond acht hij bedreiging met en in de meest ernstige gevallen ook tenuitvoerlegging van de doodstraf gerechtvaardigd niet alleen in het militaire recht, doch ook in het buitengewone strafrecht. De minister is er van doordrongen dat op gratieverzoeken van ter dood veroordeelden zoo spoedig mogelijk moet worden beslist. Medegedeeld wordt tenslotte, dat het niet in het voornemen der regeering ligt gewezen politieke delinquenten in vertrouwensfuncties op arbeidscontract in overheidsdienst aan te nemen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuwbuien. In den ochtend matige tot strenge vorst en hier en daar nevel of mist. Overdag tempera tuur oploopend tot om het vriespunt en daar waar de zon schijnt tijdelijk even dooi. Zwakke en veranderlijke wind. Zondag: Zon 7.1018.32, maan 20.54 7.45. Maandag: zon 7.0818.34. maan 22.10—8.00. Lip'- Zelfs onder de slechtste weersomstandigheden blijft de A.N.W.B.-wegenwacht op haar post. In de sneeuw gestrande auto's worden uitgegravenbevroren radiatoren ont dooid enzenzMaar soms raken zij zelf in moeilijkheden en dan is het de beurt aan de automobilisten, om de helpende hand te bieden. rsaldaris, de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat de eilanden van de Dodekanesos 25 Maart bij Griekenland worden ingelijfd. 25 Maart is in Griekenland een natio nale feestdag, daar het in 1821 op dien datum zijn onafhankelijkheid verkreeg. De Dodekanesos. waartoe 14 groo- tere en ongeveer 40 kleinere eilanden behooren, waren voor 1912 Turksch bezit, doch werden gedurende den Ita- liaanschTurkschen oorlog in April en Mei 1912 door Italië bezet. Bij het verdrag van Lausanne in October 1912, na den Lybischen oorlog, ver klaarde Italië zich bereid de eilan den te ontruimen, mits Turkije even- oo zou handelen met Tripolis en Cyrenaica. Dit geschiedde evenwel niet en in den Wereldoorlog werd de strijd voortgezet. In 1915 werd de Italiaansche annexatie bevestigd door Frankrijk, Engeland en Rusland, mede als belooning voor het optreden van Italië in den oorlog. In 1919 verklaarde Italië zich te Parijs bereid de Dodekanesos aan Griekenland af te staan tegen betaling van een bedrag aan geld; Griekenland mocht ook Rhodos behouden met de ver plichting, een volksstemming te laten houden. In 1920 heeft Sforza, die ook thans weer minister van Buitenlandsche Zaken te Rome is, het accoord nietig verklaard, daar de Italiaansche eischen toch niet zouden worden ingewilligd. Met Grie kenland werd nog in 1920 een nieuw accoord gemaakt, vrijwel een her haling van dat van 1919; o.a. zou na 15 jaar op Rhodos een volksstemming moeten worden gehouden. Dit ac coord evenwel werd ongeldig door de weigering van Turkije, het verdrag van Sèvres te aanvaarden, na de nederlaag der Grieken in Klein-Azië. In 1922 werd het accoord formeel opgeheven. Engeland, de zijde van Griekenland kiezende, maakte tegen werpingen. Bij art. 15 van het tweede tractaat van Lausanne heeft Engeland zijn bezwaren laten vallen en heeft Tur kije de bepalingen van het verdrag van Sèvres aangenomen, zoodat eerst toen de Dodekanesos formeel onder Italiaansche souver einiteit, waar onder se in de practijk reeds van 1912 af stonden, zijn gekomen. IWie zijn doel voorbijstreeft, mist het evengoed als hij, die zijn doel niet bereikt GRIEKENLAND Athen-,-, Dodekanesos*'^/' Middellandse Zee Egeltche Zee X Aidin# At*t% TURKIJE Potmos^ leros%fc Mughlo f Oodekanesos t Rho4^^^ f ^«Zophrano oil 4 CostoÏÏór^sJfc^ I Korpathos f Middellandse Zee |Corto 4716 (Van een bijzonderen medewerker). Hoe ligt ons die stralende zonnedag in Brussel nog in het geheugen. Ons kleine groepje Joseph-gezellen was maar een nietig paars bloempje in de groote vlakte van de vele tiendui zenden witte Kajottershemden. De Ne derlandsche J.W.-ers, die met eenige duizenden naar Brussel waren gekomen, om mee te getuigen voor het ideaal der wereld-K.A.J. vormden, dank zij hun groene shirts, een soort sneeuwvrij berg- weidetje. We vonden elkaar, gezellen en J.W.-ers, in een hoekje van het machtige stadion. De Vlaamsche voorzitter beëindigde een toespraak en toen donderde het plotseling: Harop Kajotters, fier en vrü De strijd gestreden zij aan zü. Twee jaar later dromden welhaast tweehonderdduizend leden van de J.O.C„ J.O.C.F., en K.A.J. uit Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland, Canada, Portu gal!, de Kongo, enz. enz., door de straten van Parijs. Een bekend Nederlandsch letterkundi ge, dien we troffen op een café-terras aan de Champ Elysées, kleineerde het geval met de opmerking: In zoo'n mil- lioenenstad als Parijs gaat zelfs zulk een massa-demonstratie verloren. Frankrük is immers niet katholiek meer. In een hoekje van mijn bureau ligt nog een stapel Fransche kranten, die drie dagen lang headlines en foto-reportages publiceerden van deze machtige mani festatie van de katholieke jonge arbei derswereld. In datzelfde jaar kwamen meer dan tienduizend J.W.-ers en Joseph-gezellen in Nijmegen bijeen, waar zij in hun be kende „Bonte Tocht" het leven en hun idealen beeldden. Het „Harop Kajot ters" was een wereldkreet geworden. Bijna even opwindend als de Marseillaise voor de Fransche revolutie. Gerechtvaardigd is de vraag, of het uitwendig enthousiasme, dat zoo ken merkend was voor deze vooroorlogsche jeugdbeweging, resultaat heeft opgele verd. Op een internationale bijeenkomst dezer dagen hadden wfj het genoegen, oude vrienden uit het losse internatio nale contact van voor den oorlog weer aan te treffen. Leiders van de M.F.R. uit Frankrijk, die tevens een belangrijke rol spelen in de Mouvement Populair de Fa milie (de Fransche standsorganisatie, die in nauw contact met de K.A. arbeidt), leiders van het Algemeen Christelijk Werklieden Verbond in België, Gewerk- schaftssekretare uit Zwitserland, en lei ders uit vakbeweging en de stands- organisatie in Nederland troffen elkaar. Het was een hartelijk weerzien en het contact was onmiddellijk weer gelegd. Hier waren menschen bijeen, vervuld van één ideaal. Een betere wereld door betere verhoudingen tusschen de menschen, ge concretiseerd in wettelijke maatregelen, wier oorsprong te vinden is in de chris telijke sociologie. Niet alleen hun idea lisme, maar ook hun gedegen kennis van de sociale verhoudingen danken zij allen aan de Arbeiders jeugdbeweging. Waren geen verdere resultaten aan te wijzen dan alleen het feit, dat deze jeugdbeweging katholieke leiders vorm de, die thans op verantwoordelijke pos ten richting geven aan het maatschap pelijk denken, dan nog zouden we mo gen zeggen, dat er alle reden is ons te verheugen. Maar het idealisme van deze pioniersgroepen heeft doorgewerkt en gezorgd, dat onze Werkliedenvereenigin- gen en Volksbonden, dat onze politieke organisaties, maar meer nog, dat onze kerken, dat onze gezinnen, gevuld zijn met mensehen, wier maatschappelüke gedragingen richting ontvangen uit het beginsel, dat zij leerden in de St. Joseph- gezellen-vereeniging en in de Jonge Werkman. Met volledig besef voor het feit dat wij vroeger heel wat bokken ge schoten hebben, misschien juist daardoor, staan we critisch tegenover wat we thans in de jeugdbeweging zien gebeuren. Vooreerst zag men zich daEir geplaatst voor de ontstellende moeilük- heid, dat vijf jaar organisatieverbod het scholen van leiders ook vijf jaar heeft doen stilstaan. De gevolgen daarvan zijn overal merkbaar. Alleen daar, waar de ouderen uit de jeugdbeweging zich er nog daadwerkelijk voor interesseeren, blijkt een opgewekt vereenigingsleven mogelük. We hebben kennis gemaakt met ver schillende verweesde" groepen. Jongelui die wel „iets voelen" voor het gezamenlijk v/erken; waaraan? ja, dat weten ze vaak zelf niet. Zü trachten hun tijd dood te slaan met banale ontspanning en toonen overduidelijk, niet te begrijpen, waar het in de jeugdbeweging om gaat. (Vervolg op pagina 3) Zooals in de distributiewet 1939 is vastgelegd, is de Overheid verant woordelijk voor de voorziening van de Nederlandsche bevolking van distributiegoederen. Zij kan deze verantwoordelijkheid slechts dragen, indien de bij het productie- en dis tributieproces ingeschakelde onder nemingen ten volle haar medewer king verleenen. Zü moet er dus op kunnen vertrou wen, dat de ondernemingen juiste op gaven doen van de haar verleende toe wijzingen en vergunningen en daEirvan slechts op regelmatige wijze gebruik maken en geen goederen in strijd met de distributievoorschriften koopen, ver vaardigen of verkoopen, kortom de ge stelde voorschriften stipt naleven. Een dergelijk vertrouwen kan de Overheid niet blijven stellen in onder nemingen, welke zich aan zware over tredingen van de voorschriften schuldig maken. De gevolgen van deze overtre dingen zijn immers zoo ernstig, dat zü tot een ontwrichting der voorziening kunnen leiden. In de afgeloopen maanden was het noodzakebjk tegen verscheidene ondernemingen proces-verbaal op te maken wegens het plegen van dis- tributiedelicten van ernstigen aard. Het betrof hier veelal het niet op geven van groote voorraden distri butiegoederen. waardoor deze aan de normale distributie werden onttrok ken, het „zwart" koopen van grond stoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daartoe vereischte vergunning. De verkoop VEin die grondstoffen en goederen geschiedde vrijwel steeds tegen prüzen, welke ver boven de wettelijk geoorloofde lagen. Voor al deze overtredingen zullen de betrokkenen zich te zijner tijd voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden. Intusschen heeft de ernst van de bü de onderzoeken aan het Hcht gekomen feiten de Overheid doen besluiten thans op krachtige wijze op te treden tegen on dernemingen, welke ernstige distributie- overtredingen begaan en haar voor on bepaalden tijd uit te sluiten van deel neming aan het productie- en distribu tieproces. Dit zal in de meeste gevallen medebrengen, dat deze ondernemingen komen stil te ligg0n. Met de belangen der werknemers zal bij het nenjen van dezen maatregel vanzelfsprekend zooveel moge lük rekening worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1