STAD EN OMGEVING Kerkberichten TIM TUIMEL EN HET SPOO& J. Paans en C. Eyckel voor Tribunaal De H. Laurentius van Brindisi Wij luisteren naar Van het witte doek Twee vuile „wasch- Overeenstemming artsen en ziekenfondsen Nederzetting van Capucijner paters in IJmuiden Cijferraadsel a RADIO MOORS r Aan de bloemen de hoofdrol lijsten V, TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF J AGENDA- 111 i IWm i...wm. ZATERDAG 8 MAART 1947 PAGINA 2 In Haarlemsche feestweek Bon- en textielkaarten HEEMSTEDE Zondagsdienst artsen Burgerlijke Stand SANTPOORT PASSIE-AVOND NOORDWIJKERHOUT V. V. V. Jonge en kleine kweekers NOORDW1JK Nieuwe bonkaairten BEVERWIJK Uitreiking nieuwe bonkaarten Zondagsdienst geneesheeren Doodelijk ongeval UITGEEST MGR. VAN DER LOOS Blindenavond I OUWEHANDS DIERENPARK Melding leerlingen van kaderscholen De Capucijner-orde TRINITFÏTSLYCEUM SCHAAKPROBLEEM I IÜ PRIJSHOUDENDE MARKT &S 3 3 5 4 S i 6 3 I 7 9 3 4 5 5 3 3 9 4 5 5 8 6 3 4 3 8 5 3 4 7 7 5 3 8 1 6 5 3 8 8 1 4 9 V. In het programma van de Haarlem sche Feestweek, die van 2 tot 9 Augus tus zal worden gehouden, zullen de bloemen de hoofdrol spelen. Behalve de reeds aangekondigde gladiolententoon stelling zullen er een bloemencorso en een bloemencantate zijn. Ook zal in het Frans Hals-museum een tentoonstelling worden gehouden. De directeur, de heer H. p. Baard, is voor- bemens u't het werk van schilders in den loop der eeuwen die stukken bijeen te brengen, waarop bloemen het hoofd motief vormen. Maandag is de letter C en Da tot en met Di aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bon- en textielkaarten. Voor Bloemendaal de letters Q tot en met S, terwijl voor Heemstede van 9 tot 12.30 F-Ger en van 2 tot 4 uur Ges-Go aan de beurt zijn. Woensdag 12 Maart, 8 uur, zal in de Gem. Concertzaal te Haarlem, in de serie Volksconcerten, een vioolrecital ge geven worden door Theo Olof. Aan den vlesugel begeleid dooi- Luctor Fonse, zul len werken ten gehoore worden gebracht van Baah, Franck, Honegger e.a. De vereeniging Haerlem houdt Woens dag 12 Maart, half acht, in .,De Leeuwe rik", een lezing over „Bouwen van allen dag". Spreker is prof. ir. H. Zwiers. De Zondagsdienst voor artsen wordt Zondag vervuld door dr. Reurink, Aer- aenh.mtsweg 8, tel. 26035, dr. Deegenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en dr. v. d. Gugten, H. Dreef 43, tel. 29903. Het is een allergenoeglijkste film: „Drie Jantjes op stap", die in Frans Hals te zien is. Drie jongens van de 'Navy varen na een vroolijken avond in een sloep hun schip, dat vertrokken is, achterna. Zij komen echter op de ver keerde boot terecht, n-1. het slagschip Ludendorff, waar het portret van Hit- Ier hangt. Hoe zij er in slagen het schip met hun drietjes in handen te krogen moet men zelf maar zien. Er zullen tra nen gelachen worden om den kostelij- ken onzin en om den Engelschen hu mor van de beste soort, verstaanbaar voor iedereen. De Russische film heeft zich een aparte plaats verworven in de onmete lijke rij van filmwerken, die de laatste jaren de studio's verlieten. Zij is zelfs de minste niet in het ranglystje, of schoon lang niet alle Russische produc ten op even hoog peil staan. „Kame raad P.", welke film deze week In het Rembrandtthcater draait, toont ons weer het verzet tegen de Duitsche over weldigers, ofschoon niet ®P aoo'n fasci- neerende wijze als „De Regenboog" dit deed. Toch heeft de rolprent, al biedt zfj dan niet vee^ nieuwe gezichtspunten (men kan een parallel trekken met laatstgenoemde film, wat den opbouw van het geheel betreft), verscheidene goede kwaliteiten. Rusland heeft zeker grooten eerbied en bewondering vcor de vrouw, dat de heldenrollen steeds aan haar warden toebedacht! (Volwassenen) City verplaats ons naar het Spanje van 1936, toen de wals van een burger oorlog over dit land heen rolde. De titel van deze spannende en realistische film, Blokkade, schildert ons in sobere kleu ren de toestanden, welke heerschen in een stad, die van voedsel en medi camenten verstoken blijft. Voedselsche- pen, die de stad trachten te bereiken, worden getorpedeerd. Hoewel hier en daar de gebeurtenissen de geloofwaar digheid geweld aan doen en het toeval wel wat een beetje te ver gezocht is, houdt deze film toch een waarschuwing in voor de menschheid. Toegang 18 jaar. In „Vijf bakens voor Cairo", welke film in Cinema Palace te zien is, waart Erich von Stroheim rond als veldmaarschalk Rommel, op weg naar Cairo, waar hy echter nooit arri veert. omdat Monty er bezwaar tegen maakt. Met oorlogshandelingen krijgt men weinig te maken, wel Is men lang durig getuige van een spiortnageverhaal, dat rich afspeelt in een hotel, waar de Duitsche generale staf rijn hoofdkwar tier heeft opgeslagen. De geschiedenis, die zoo nu en dan een tikje onwaar schijnlijk is, kent vele spannend gespon nen momenten en de toeschouwer laat zich dan ook meesleepen, mede door het goede spel van Franchot Tone en Anne Baxter. (Boven '14 jaar). Na een -nuzlkalen één-acter en een •teekenfilm draait deze week in Luxor de ijsrevue-film „Alles op het ijs'' met het zesjarige schaatswonder Irene Dare in de hoofdrol. Dit meisje is met haar schaatsjes een bron van inkomsten, maar de uitgaven van Felix, die en passant rijn nicht aan een millionnair wil uithuwelijken, overtreffen de In komsten en daardoor ontstaan dan ook steeds hachelijke momenten. Ook met de liefde wil het in het begin niet zoo vlotten, maar tenslotte krijgt toch een ieder waar hij recht op heeft. Een fris- sche film met vroolijke muziek en staaltjes van rijkunst. Toegang 14 jaar. Geld alleen maakt niet gelukkig, en dat ondervond Brad Taylor ook, toen hü zijn liefde opofferde voor zijn plan om Atlantic Oty tot het cehtrum van het theaterleven in de Vereenigde Staten te maken. Niettegenstaande het groot 6ucces, voelt hij zich niet gelukkig, tot dat een brand hem aan den rand van den afgrond brengt Zijn vrienden ver laten hem echter niet en alles keert zich nog ten goede. Het Spaarne-theater brengt deze week wel een uitzonderlijk programma, waarin de orkesten van Paul Whiteman. den koning van de Jazz, en de band van den fameuzen negertrompettist Louis Armstrong in letterlijke en figuurlijke zin de boven toon voeren. HAARLEM Geboren: J. H. Koolen- Steenken, z; L. M. Mentink-Slagt, z; J. Patoix-Grilk, d; J. v. Kruiselbergen-Bos, d; M. H Zuidhoek-Schoone, d; N. Roo- se-Kol, d; E. M Ophem-d. Graaft d: M. Kemper-Hijzelendoom, d. Ondertrouwd: J M. Sintenie en A. Appelman; W. L. Koch en M. Castien; H. G v. d. Wolk en J. P Henzen Overleden: D. Veer. 83 J; A. Kees, 71 J; C. R v. d. Vossen, 63 j; H. d. Weers, 76 jaar Het Katholiek Cultureel Comité is er weer in geslaagd een uitstekend pro gramma samen te stellen. Zondag 16 Maart wordt in café „Zomerlust" s avonds 8 uur een Passie-avond gege ven, welke zal bestaan uit voordrachten over het H. Lijden en zang van het solo-mannenkwartet „Kinheim" o.l.v. Theo Spook. Het hoogtepunt zal vormen het tooneelstuk van Henri Ghéon „De Kruisweg". Dit spel zullen geven de in Santpoort reeds bekende „Ghesellen van de Spelewei'' onder leiding van Anton Sweers. Hier ter plaatse heeft zich een co mité gevormd, dat zich de wederoprich ting van de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer ten doel stelt. Het comité zal een vergadering hou den Woensdag 12 Maart in hotel van der Geest, 's avonds 8 uur, waar de heer mr. R. H. Woltjer, voorzitter van de Stichting V. V. V. Zuid-Holland, een voordracht zal houden. In café „Het wapen van Noordwijker- hout" hield de Bond van Jonge en Kleine Kweekers een vergadering. Uit gebreid werd gediscussieerd over de thans zoo nijpende positie der kleine be drijven. Verschillende voorstellen o.a. het aanstellen van een vrijgestelde rechtskundige bijstand in verband met de door den Tuchtrechter opgelegde boete voor overtredingen der bedrijfs voorschriften, zullen in ^overweging wor den genomen. Met algemeene stemmen besloot men zich aan te sluiten bij den L. T. B„ afd. Noordwij kerhout. Maandag zijn van 912 de letters T t.m. V en van 24 W t.m. Z aan de beurt voor het afhalen van bon- en textielkaarten. Te Beverwijk zullen de nieuwe bon kaarten worden uitgereikt van Maandag 10 Maart tot en met Vrijdag 28 Maart, dagelijks van 912.30 en van 1416 uur, (niet op Zaterdag). Te Wijk aan Zee Donderdag 27 Maart en Vrijdag 28 Maart van 912 en 1315. Na-uitreiking te Beverwijk Maandag 14 April van 912 en 1416 uur. Den Zondagsdienst van de geneeshee ren op 9 Maart neemt waar dr. Fierstra. Apotheek voor Zondags- of nachtdienst: Sepp, Zeestraat. Gistermorgen is op het Russische schip „Gavan", liggende in de buitenhaven der Hoogovens te IJmuiden, een 21-jarige Russische matroos by het dichtmaken der luiken, naar beneden gestort. Hy was op slag dood. De 76ste verjaardag van Mgr. J- C. v. d. Loos alhier is dit jaar in alle stilte gevierd, zulks in verband met den ge zondheidstoestand van dezen bejaarden priester. Naar wij vernemen is de toe-- stad van Mgr. van der Loos vooruit gaande, doch de behandelende genees heer heeft hem nog rust voorgeschreven. De Nederlandsche Blindenbond orga niseert Woensdag 12 Maart in het Hotel De Ooievaar een propaganda- Kunst en Filmavond. Medewerking aan dezen avond zullen verleenen de violiste Mej. Gusta van der Heijden, de pianist Joh. Slegtenhorst, de spreker-declamator Joh. van den Berg en het Ned. Herv. Kerkkoor. ..Walking dolly" is de naam voor een nieuw soort pop, wel ke niet alleen kan sla pen en praten, doch ook loopen. Zij werd ontworpen door leden uit de verzetsbewe ging, die hun vinding ter beschikking van hun invalide vrienden en medewerkers uit den bezettingstijd wil. len stellen. De peppen, welke uitsluitend be stemd zijn voor ex port, zullen worden vervaardigd door men- schen, die in den ver. zetsstrijd invalide zijn geworden. Reeds zijn, hoewel het bedrijf nog niet in werking is, eenige groote orders in het buitenland ge plaatst. i By ontstentenis van mr. Dubbink fungeerde Donderdagmorgen mr. v. d. Goot als president van de Zaansche Ka mer van het Haarlems Tribunaal. Hij trok direct flink van leer tegen het voormalige hoofd van den Luchtbescher mingsdienst te Zaandam, J. H. Paans. Op de vraag, waarom verdachte geen verdediger heeft aangevraagd, antwoord de Paans arrogant, dat hij zelf het best zijn eigen verdediging kon voeren. Mr. v. d. Goot raadde hem echter aan er toch maar een te nemen, want bet was heel hard noodig gezien zyn zondenre- gister. Mr. Baron, die toevallig aanwezig was, werd als pleiter aangewezen. Het was inderdaad een „vuile waschlijst", zooals een der bijzitters het proces-ver- baal noemde. Niet alleen was Paans lid van N.S.B., N.V.D., W.A., N.S.K.K. ge weest, maar hij had ook dienst gedaan in Oost-Europa. Teruggekomen van „dienst" benoemde Van Ravenswaaij hem als hoofd van de Luchtbescherming. Toen hij deze functie vervulde, bemerkte hy dat verscheidene Israëlieten vleesch kochten bij slager Brinke. Hy bracht deze menschen bij ex-commissaris Kem per aan. De president vroeg hoe een officier van het Kon. Ned.-Indisch leger zulke weerzinwekkende daden kon verrichten, waarop verdachte antwoordde, dat bij nimmer iets kwaads met dit soort din gen bedoelde. Hoewel verdachte be weerde berouw te hebben, bleek telkens weer dat hy trotsch op zijn prestaties is tijdens de bezetting. Na Dollen Dinsdag vluchtte Paans met zijn gezin, waarvan de kinderen allen lid van den Jeugdstorm waren. De verdediger, mr. Baron, hoopte, dat het Tribunaal rekening zal houden met de slechte gezondheid van zijn cliënt, die momenteel In een sanatorium wordt verpleegd. Pleiter vroeg onmiddellijke in- vryheidstelling. Na Raadkamer besloot het Tribunaal 20 Maart uitspraak te doen. Verbindingsman by het Reichluftfahrt- ministerium, lid van het N.S.K.K., werk zaam geweest by de Org. Speer, Grup- penfiihrer by den Landstorm en Blitz- madelvervoerder in de Oekraïne, dit alles vormde nog maar een klein onderdeel van de tenlastelegging aan C. Eyckel, uit Koog aan de Zaan, die. door zijn leu genachtige houding den wrevel van het Tribunaal opwekte. „Ik heb nog geen geval meegemaakt", aldus de voorzitter, „waarin zoo onomstootelljk de onbe trouwbaarheid en omkoopbaarheid zyn bewezen." Verdachte, die nog wel militair in Nederlandschen dienst is geweest, ver klaarde uit geldnood al die baantjes ge accepteerd te hebben. „Dus geld is U meer waard dan eer. Voor geld werd U een landverrader", repliceerde de presi dent. Verdachte, die alleen op de wereld staat, zei, dat de Russen, behalve dan de partisanen, zyn grootste vrienden waren. Toen hy bemerkte dat dit volk niet zoo slecht was als het werd afge schilderd door Duitschland, was hy hals over kop naar Nederland teruggegaan, al was dit dan In 1945. „Het was beter geweest dat U in 1940 ontdekt had dat Uw voormalig eigen volk zoo slecht niet was, dan had U geen hand- en span dienst aan den vijand bewezen", repli ceerde de voorzitter, die, na het pleidooi van den verdediger, de uitspraak even eens bepaalde op 20 Maart. Uit de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot instelling van een Ziekenfonds raad blijkt, dat na uitvoerige onder handelingen overeenstemming is be reikt tusschen de ziekenfondsen en de artsen betreffende het honora rium. Zoo spoedig mogeiyk zal een ontwerp- Ziekenfondswet bij de Kamer aanhan gig gemaakt worden. Alvorens dat ge beurt zal het advies van den in te stel len Ziekenfondsraad worden ingewon nen. Gegeven de moeilijkheden van de materie en de groote meeningsverschil- len, die ter zake bestaan, zal met de voorbereiding onvermijdelijk eenigen tyd gemoeid zijn. Bij het ontwerpen van de Zieken fondswet zal niet worden uitgegaan van het beginsel, dat uitsluitend de arbeiders moeten worden beschermd tegen de gevolgen van ziekte. De opvatting, dat gebruik is gemaakt van de bezettingsomstandigheden om een regeling in te voeren, .welke ook afgezien van de Duitsche insluipsels niet de instemming had van de meer derheid der artsen en andere belang hebbenden, doch slechts door een aantal ambtelijke organen wenschelijk werd ge acht, kan de minister niet deelen. In Ouwehands Dierenpark op den Grebbeberg bij Rhenen, welk park en in 1940 en in 1945 door den oorlog zwaar werd getroffen, is een aantal dieren gearriveerd. Zoo kwam deze week uit Califomië een drietal zeeleeuwen aan. Verdere transporten worden in de ko mende weken verwacht. Ook de natuur helpt een flink handje mee: onder an dere werden in de afgeloopen weken drie bruine beren geboren. De legervoorlichtingsdienst deelt me de: De leerlingen van de kaderscholen der artillerie en van het artillerie meet- regiment, die. aangewezen zijn voor het volgen van den RIMI-cursus aan de school technische troepen, Kromhout- kazerne te Utrecht en zich aldaar 10 Maart zouden moeten melden, moeten a.s. Woensdag 12 Maart de avondbladen lezen of luisteren naar de uitzending voor de Nederlandsche Strijdkrachten om 18.30 uur, waarin nadere orders zullen wor den bekend gemaakt. Zy moeten zich Maandag 10 Maart dus niet te Utrecht melden. Zij zullen van hun schoolcom- mandant maaltijdbonnen ontvangen voor de periode tot en met 16 Maart as. Als V te hf ls wij de zekere behaaglijke «urm van den volgepropten trein hebben verlaten vertraagt de rulheid van de versche sneeuw de den pas. We gaan voorbij het waardige, in sytnpathiek-modernen stijl gebouwde politiebureau en met de twee, eveneens moderne scholen vóór ons (en de tal rijke stopplaatsen van den trein) kun nen we ons wanen in de buitenwijk van een groote stad. Ais een décor laten we dezen indruk achter ons zoodra, even verder, een groote sneeuwvlakte zich voor ons uitstrekt waar af gebikte stee- nen opgetast liggen en waar kouwelijke menschen zich dwars door haasten naar de overzjj va„ dezen ruïneuzen akker. Heel ver in een blauwigen damp tee kenen besneeuwde daken, de watertoren, de stompe hoogovens en de papier fabriek het door den oorlog aangevreten IJmuiden voor ons uit. Aan de grens van het plat ge walste land staat een kerkje met een klein torentje meer een groote kapel dan een kerk en zooals het daar staat tusschen de lage woningen kan het rijn een onneembare vesting, die het ge weld niet heeft gewaagd te pas- seeren: in al haar eenvoud een symbool van de kracht van het geesteiyk verzet tegenover het ge weld van de onderdrukking. Dat de geest van een andere orde is dan het geweld van de wereldsche machten, vindt zyn erkenning in een kapel, die de eenige onderbreking vormt in de eentonigheid van den buiten muur en die ontstaan is uit dankbaar heid voor de kracht, waarmee O. L. V. van Fatima den geest heeft gesterkt in tyden van groote beproeving. Reeds eerder werd in ons blad over dit kapelletje geschreven, dat met waar- lyk middeleeuwsche spontaneïteit is gebouwd door de geloovigen zelf, in hun vrijen tyd. De „architect" is een timmerman uit de parochie. De beeldgroep in geglazuurd aarde werk doet in haar kleurigheid en pre- tentielooze vormen aan als een stuk volkskunst en is hier volkomen op haar plaats. De kerk is één groote gewitte ruimte met gebogen gewelf, laat ons zeggen in den dubieuzen waterstaatstijl (wanneer we hier van styl willen en mogen spreken) en werd rond de eeuwwisseling gebouwd door een Capu- cyner-broeder. De paters Capucijnen vormden hier een nederzetting, nadat de pas toor van Driehuis had verzocht om een hulpkerk in verband met de uitgestrektheid zijner parochie; men had toen echter niet de bedoeling een parochiekerk te stichten. Deze orde is destijds ontstaan als reactie op den wereldschen geest in de kerk en voerde een hervorming door binnen de kerk, zooals de protestanten dit deden daar buiten. Uiterlykheden bleven buiten hun kloosters en persoonlyk noch ge- meenschapsberit kennen zij. Muziek instrumenten werden oorspronkelijk niet gebruikt en het koorgebed wordt nog gereciteerd. Pas in de laatste jaren wordt zang onderwezen, de hoogmis gezongen en komt het orgel in him ker ken. In deze soberheid deelde ook de bouw van het Godshuis met slechts de sier van houten beeldhouwwerk rond het tabernakel. Versieringen elders waren slechts mogelyk, indien deze geschon ken werden en dan nog werden kostbaarheden geweigerd. Deze kerk is het slechtste voorbeeld van „Capucyner- bouw". De soberheid, die juist zoo eer- lyk een gebouw kan sieren en waartoe de moderne richting der architectuur (Ontleend aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST. BAVO, Leid- schevaart. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. aspiran ten 12.15 u. Lijdensmeditatié 7 u. Maan dag H. Familie 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7, dames 8.15 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.30—8.30 U. Lof 7 u. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden- houtBentveld. Zondag H.H. Missen: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof: 4 u. Donderdag: Lydensmeditatie: 7.30 u. Za terdag: Biechten: 4—9 u. H. HART VAN JEZUS, Kleverpark weg. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof en Kruisweg 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7 u„ dames 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Congr. heeren 8.30 u. Don derdag: Congr. jongens 7 u. Vrydag: Lydensmeditatie 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof en meditatie 7 u. Maandag: Godsdienst cursus 8 u. Dinsdag; Lof 7.30 u. Congr meisjes 17 j. en ouder 8.15 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrij dag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA, Ryksstraatweg. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9.45 (Hoogmis) en 11-30 u. Lof en Lijdensmeditatie 7 u. Maandag; H. Fam. heeren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u.; jonge vrouwen 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Congr. jongens 13 en 14 j. 8 u.; 15 en 16 j. 8.30 u. Don derdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 121 en 5—8 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN H. BAVO, Rijksstraatweg. Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9, 10.30 u. (pontificale Hoogmis Mgr. van den Bronk). Lof en Lydensmeditatie 6.30 u. Maandag; H. Fam. afd. vrouwen 8 u. Dinsdag: Congr. dames 8 u. Woensdag en Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—9 uur. H. JOZEF, Jansstraat. Zondag: H.H. Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof en Meditatie 7 u.; Maandag: Congr. mannen 7.30 u.; Dinsdag: Gezongen rouwdienst Deken van de Wiel, 7.30 u.; Congr. meis jes 7 u„ vrouwen 8 u.; Woensdag: Lof 7.30 u.; Congr. jongens 7, jonge mannen 8 u.; Zaterdag: Biechten 46 en 79 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaax- ne. Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis)Congr. jongens afd. II 5.30 u.; Lijdensmeditatie 7.30 u.; Maan- dag: Congr. dames 8 u.; Dinsdag: Congr. jonge vrouwen 7.30 u.; Zaterdag: Biech ten 58.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOOPER, Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof en Lijdensmeditatie 7 u.; Dinsdag: Congr. meisjes sen. 7.15 u.; jonge dames 8 u.; Woensdag: Congr. jongens jun. 6.45 u.; Lof 7.30 u.; Donderdag: Lof 7.30 u.; H. Fam. Dames 8 u.; Vrijdag: Kruisweg 7.30 u.; Zaterdag: Biechten 4.308.30 u.; Lof 7 u. O. L. ROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN, Overveen. Zondag: H.H. Mis sen: 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 u. Lof met Lijdensmeditatie: 7.30 u. Woensdag: Lof: 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg: 7.30 u. Za terdag: Biechten: 48 u. Lof 7.30 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam. Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogmis); Lijdensmeditatie 7 uur. Deze week H.H. Missen Maandag, Woensdag en Vrijdag om 7 uur. Woensdag: 7 uur Congr. Mis. 's Avonds 7 u. St. Josephlof, waarna congr. voor jongens. Vrydag: 7.30 Kruis weg. Zaterdag: Biechten: 57.30. H. AGATHA, Zandvoort. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoogmis), 8.30 u. alg. Communie kind. Edel wacht; Lof: 7 u. met Lijdensmeditatie. Maandag: Con gregatie dames 7.30. Dinsdag: Congr. jonge dames. Woensdag: Lof 7.30. Don derdag: gez. Requiem. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58 u. ALLERH. DRJEëENHEID, Bloemen daal. Zondag: H.H. Missen f', 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Lijdensmeditatie: з.15 u.; Lof: 7 u. Maandag: Conf. heeren 8 u. Dinsdag: Congr. jonge vrouwen 8.15 Woensdag: Lof: 7,30 u. Congr. jongens 7 u. Na het Lof congr. Dames. Donder dag: Lof: 7 u.30 u. Vrijdag: Kruisweg: 7.30 u. Zaterdag: Congr. meisjes 2.15 u. Biechten: 56.30 en 7—9 u. Lof: 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Nieuwe Groenmarkt: Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 830 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lij densmeditatie 7 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Vrijdag: Lof en Kruisweg 730 u. Zaterdag: Biechten 49 u. H. BAVO, Heemstede. Zondag: H.H. Missen: 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis); Lijdens meditatie 7.30 u. Maandag: 7.30 H. Fa milie. 8.30 Lid. Congr. Woensdag: Lof: 7.30 u. Donderdag: Lof: 730 u. Vrijdag: Kruisweg: 7.30. Zaterdag: Lof: 7.30; biechen: 56 uur. O. L. VROUW HEMELVAART, Heem stede. Zondag: H.H. Missen: 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lydensmeditatie: 7.30 u. Woensdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: Biech ten: 56.30 uur. Waar de paters en broeders bidden. zich zoo uitermate leent, werd op een aesthetisch verantwoorde wijze toege past in hun nieuwere kerken in Eind hoven en Enschede. Typisch voor deze orde is nog, dat het koor der klooster gemeenschap afgesloten van de kerk zich bevindt aan de andere zyde van den altaarwand, waar door een kijksleuf de voet van den miskelk (en eventueel van den monstrans) te zien is tydens de conventsmis, die door de geheele communiteit wordt bygewoond. Het eenige voorbed van aesthetisch verantwoorde soberheid in de Lauren - tiuskerk is de genoemde Fatima-kapel en de op gelijke wijze ontstane doop kapel, waarvoor wij niets dan lof kun nen hebben met een extra vermelding van het gesaneerd overnemen van in de kerk voorkomende motieven. De groep spontane werkers, die na de beëindiging van den bouw der kapel den onderllngen band niet heb ben verbroken ofschoon het directe doel van hun samenwerking nu ver vallen ls kan nog veel goed werk doen in deze kerk, gebonden als rij zich nog steeds weet door het ge meenschappelijke Ideaal. Zij sla daar toe een blik op zangkoor en orgelkast. L. T. Met ingang van 10 Maart zal het on derwijs aan de gemeentelijke scholen voor voortgezet gewoon en gewoon la ger onderwijs, welke wegens brandstof- fenschaarschte waren gesloten, in be perkte mate worden hervat. Hiertoe zal in elke school op alle werkdagen, be halve des Zaterdags, één lokaal worden verwarmd, waardoor het mogelijk zal rijn den verschillenden klassen om de beurt les te geven. De dagopenlucht- school valt bulten deze regeling. bioscopen: Rembrandt: Kameraad P (volw.). Cine- ma-Palace: Vijf bakens voor Cairo (14 j.). Luxor: Alles op het ijs (alle leeft.), 2, 4.IS, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Drie Jantjes op stap (14 j.), 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: Blokkade (18 j.)2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarnc-TheatetAtlantic city (18 J.), 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zond.- en avonddiensten worden tot 15 Maart waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en v. Hees, L. Veer- straat 19, tel. 11000. Frans-Halsapotheek, Fr Halsplein 1, tel. 11180. Zieken vervoerFa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd tel. 21400 (dag en nacht). De leerlingen van het Triniteitslyceum worden Dinsdag 11 Maart allen op school verwacht. De bovenbouw om 8.30 uur, de onderbouw om 1.15 uur. In verband met het opgegeven huiswerk, boeken voor Dinsdag meebrengen. (Adv.) LADDER WEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet nr. 775 van P. J. v. d. Hoeven, Utrecht, eerste publicatie. 1. g6 dreigt 2. De3 en Df4. Fleck-thema. De dubbele drei ging gaat in geen enkele variant op. Ver dedigt zwart zich door Kxf2, Pxg3 of Pe2 te spelen, dan volgt 2. De3 mat. Speelt zwart Kxg3 of Pxf2 dan 2. Df4 mat. De twee volgende varianten zijn ntet thema tisch: 1Txg3; 2. Td2 mat en 1. Txf2; 2. Tg5 mat. Het lastige thema heeft de heer v. d. Hoeven eenvoudig en aan trekkelijk uitgewerkt. Foutieve oplossingen zijn gemakkelijk te weerleggen. Dat kunnen de inzenders met eenige attentie zelf vin den. Probleem nr. 778 'A /yV, a o c a e t g o Wit geeft mat in drie zetten. De auteur wordt bij de oplossing ge noemd. Oplossingen gevraagd tot en met den tweeden zet van wit in de varianten. In te zenden binnen drie weken aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Am sterdam-C. Nieuwe oplossers zenden dik wijls zeer uitgebreide oplossingen van twee- zetten in. Wij herhalen: voor tweezetten is het voldoende alleen den sleutelzet in te zenden, tenzij anders wordt gevraagd. Uit een séance te Caracas, Venezuela, Nov. 1946. Orthodox Koninginnegambiet. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart S. Loynaz, kam pioen van Venezuela. 1. d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl—c3, Pg8f6; 4. Relg5, Rf8e7; 5. e2-e3, h7—h6; 6. Rg5—h4, 0—0; 7. Tal—cl, Pb8d7; 8. Pglf3, c7c6; 9. Rfld3. d5xc4. Deze manoeuvre is minder gunstig als zwart reeds h7—h6 gespeeld heeft. 10 Rd3xc4, Pf6d5; 11. Rh4—g3, Pd5xc3; 12. b2xc3, Re7—a3; 13. Tel—c2, Dd8—e7; 14. 00, b7b6; 15. e3e4. Om zoo spoedig mogelijk van het overwicht in het centrum te profiteeren. 15Ra3d6? 16. Rg3xd6, De7xd6; 17. e4—e5, Dd6—e7; 18. Pf3c!2, Rc8b7; 19. Pd2—e4, c6c5; 20. Pe4d6, Rb7—c6; 21. f2—f4, g7—g6: 22. g2—g4, Ta3— d8; 23. h2—h3, De7—h4; 24. Kgl—h2, Pd7f6. Een aardige manier om het paard in actie te brengen. 25. f4f5. (Zoo scherp mogelijk, voordat zwart zich tegenkansen verschaft). 25Pfö—d5; 26. Kc4xd5, Rc6xd5; 27. Tc2—f2, e6xf5; 28. g4xf5, c5xd4; 29. Ddl—d3, Dh4—e7; 30. Dd3xd4, Rd5a8; 31. 15xg6, f7xg6; 32. Dd4—c4t, Kg8h8; 33. Pd6—f7t, Tf8xf7; 34. Dc4xf7, De7xe5t; 35. Df7—f4. Dc5xc3? Een typische vingervlugheid. Noodig was 35 Dxf4t, waarna wit nog een lang eindspel had moeten speten. 36. Df4xh6t Zwart geeft het op, want er volgt 37. Tf8f en mat. Tijd schrift K.N.S.B. Januari 1947. De anno taties werden door ons verkort. AMSTERDAM, 7 Maart 1947 De beurs opende vandaag in een ta melijk opgewekte stemming, waarbij de meeste hoofdkoersen enkele procenten bo ven het slot van gisteren uitkwamen. Bij het verder verloop bleken de meeste hoofdkoersen iets te hoog gegrepen, zoo dat in de vrije markt een lichte reactie intrad. Kon. Olie geopend op 368, werd later verhandeld tusschen 367)4 en 368V4- Unilever liep van 237 tot 235 terug om om 236 v2 te sluiten. Aku varieerde van 142 tot 142%. Walvischvaart was op 95 eveneens vast gestemd. In den suikerhoek ging de belangstel ling weer uit naar H. V. A. welk fonds op 202 a 203)4 werd verhandeld. De Scheepvaartmarkt was licht ver deeld. Allerwege pijnigt men zich den laat- sten tijd de hersens met het zoeken van problemen, die zich leenen voor hersen gymnastiek. Het is voor de menschen met weinig hersens een ongelukkig iets en er worden minderwaardigheidscom plexen mee gekweekt. Geen tydschrift, schoolblad of huisorgaan kan men door kijken of men ziet: hersengymnastiek. Van welke enorme afmetingen de her sens van de uitvinders der problemen, kunnen zyn, moge blyken uit het gende geval, dat wy in het personeels blad der N.Z.H. lazen. Oefen er eens mee, ook al kunt u geen prijs winnen. In het kaartsysteem bij Personeelsza ken waren op een keer eenige kaarten zoek geraakt. Daardoor wist men de namen niet van eenige personeelsleden van een klein depót. Wel wist men zich er het volgende van te herinneren: Het betrof vier personen en wel een chauffeur, een conducteur, een poetser en een klerk. De namen (niet in volgorde) waren Jansen, Pietersen en Willemsen. De poetser en de klerk waren broers. Willemsen was de jongste van de vier. De chauffeur was zes jaar ouder dan de poetser. De klerk was 39. Pietersen sprak norit tegen den klerk. Jansen was zes jaar ouder dan de chauffeur en één jaar ouder dan de klerk. Kunt u de afd. Personeelszaken in lichten omtrent de juiste namen en leeftyden der vier functionarissen? cijfer In deze figuur stelt hetzelfde steeds dezelfde letter voor. Vervang nu alle cijfers door de over eenkomstige letters, zoodat horizontaal tien woorden te lezen zijn. Bepaal daarna het sleutelwoord, voor gesteld door 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Inzendingen t.e.m. 18 Maart op open briefkaart aan ,.'t Kasteel van Aemstel-'» N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam. Oplossing 22 Februari K S Z P A C E E KATHEDER SCH I LDER ZEELEEUW PEDDELEN E E U E R R W N Prijswinnaars: H. Lokker, P. C. v. d- Brinkweg 3, Laren: J. Spaan, Marnixstr- 303, Amsterdam; Mej. D. Castelijn, Zuider- akerweg 99, Sloten; A. Lommerse, Haar lemmerstraat 46, Hillegom; A. Stok, Ma- jubastraat 30, Amsterdam; B. V. Schagen, Bastlaanstraat 54, Haarlem (O.). De Britsche Continentale Express, welke aansluiting geeft op de bootiyn naar Hoek van Holland, is enkele kilo* meters buiten Liverpool-station ip den achtersten wagon van een anderen trein geloopen. Er werden geen personen ge wond, doch de locomotief van den ex* press derailleerde. Van ouds nekend.' Telef. 1460# Officieel Philips-reparatenr Kruisstraat 38 Haarle**1 Zaterdag HILVERSUM I 301 M. 16.00 kwartet. 16.30 causerie. 17.00 wigwam. 18.00 piano-duo. 18.15 lez. 18.30 Neö'. Strijdkr. 19.00 nieuws. 19.15 Tombola. 20.00 nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 ge wone man. 20.15 gram.muz. 20.30 licht baken. 21.00 hoorspel. 22.00 gram.muz. 22.45 avondgefo. 23.00 nieuws. HILVERSUM II 415 M. 15.45 Jan Corduwener. 16.15 lez. 16.30 jeugd. 17.00 gram.muz. 17.30 lez. 18.00 nieuws. 18.15 gram.muz. 18.45 lez. 19.30 jeugd. 20.00 nieuws. 20.05 dingen van den dag 20.15 En nu..,. Oké. 21.30 lez. 21.45 Johan Jong. 22.00 Ramblers. 22.30 hoorspel. 23.00 nieuws. Zondag HILVERSUM I 301 M. 9.45 Nieuws. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.03 opera. 12.15 Boeckhuys. 12.30 lunchconcert. 13.00 nieuws. 13.30 Apologie. 13.45 gram. 14.45 kampvuren langs den eve naar. 15.00 trio. 15.45 gram. 16.00 re portage. 16.10 sonate. 1630 ziekenlof. 17.0» kerkd. 18.30 Ned. Strjjdkr. 19.00 gram. 10.15 lez. 19.30 nieuws. 19.45 "K.N.M.I. 20.00 act. 20.08 gewone man. 20.15 zilvervloot. 21.15 hoorspel. 22.00 nieuws. 22.20 avondgeb. 22.30 gram. 23.00 Broadway-cabaret. HILVERSUM II 415 M. 9.45 nieuws. 10.00 lez. 10.15 kwartet. 11.00 gedich ten. 11.15 Triangel. 12.00 gram. 12.30 Zondagsclub. 12.40 koor. 13.00 nieuws. 13.15 Romancers. 13.50 lez. 14.00 gram. 14.05 Boeken. 14.30 Kam.Ork. 15.30 film. 15.45 Skymasters. 16.30 vrouw. 16.40 sport. 17.00 G.G.-Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 nieuws. 18.15 sport. 18.30 lez. 19.00 Kerkd. 20.00 nieuws. 20.08 act. 20.15 Waltztime. 20.45 her- sengym. 21-15 concert. 22.00 hoorspel- 22.35 Charme de la melodie. 23.00 nieuws. Maandag HILVERSUM I 301 M. 9.45 nieuws. 10.00 zang. 10.30 morgend. 11.00 gram- li.15 schrijvers. 11.35 gram. 1145 Fam.ber. 12.00 Sangh en Spel. 13.00 nieuws. 13.15 Celesta Ensemble. 14 00 moeders. 14.20 piano. 15-00 koor. 15.30 gram. 16.00 lez. 16.45 ensemble. 17.15 jeugd. 18.00 sport. 18.30 Ned. Sitrijdkr. 19.00 nieuws. 19.15 lez. 19.35 pianoduo. 19.45 lez. 20.00 nieuws. 20.05 K.N.M.I- 20 08 koor 20 50 medidatie. 21.10 ork. 22.00 nieuws. 22.15 actueel geluid. 22 30 gram. 22.45 avemdoverd. 23.00 cello- voordr. HILVERSUM n 415 M- 9.45 nieuws- 10.00 morgenw. 10.20 regenboog. 11.CO lez. 11.10 gram. 12.00 Johan Jolig 12.35 gram. 13.00 nieuws. 1315. F.dd7 Walis. 14.00 liederen. 14.30 vrouw. 14.45 Kam.Ork. 15.30 kleuters. 15.45 OpeW- 16.30 jeugd. 17.30 Staf.muz.corps. 18.0" nieuws. 19.00 kwartet. 19.25 lez. 19-4" koor. 20.00 nieuws. 20.05 dingen van den dag. 20.15 Cavalleria Rusticana. 21.25 hoorspel. 21.50 Metropole-ork- 2B.20 kwartet. 22.45 lez. 23.00 14. „Nou", dacht Tim, „dat vali me toch tegen van de commis saris. Enfin, dan alleen de trap maar op, ik moet er toch het mijne van weten! Spoken bestaan viet! Onzin!" Maa> toen hij boven aan de trap kwam.... Hoei! Al- lemensen wat schrok die Tim! Daar was toch heus een spook! De commissaris had zich onder. tussen toch icel wat geschaamd over z'n gedrag en loas, zon der dat Tim het merkte, met getrokken revolver achter hem aangekomen en loste een schot. En onze Tim schrok zo mo~ qelijk nog erger dan de eerste keer. Doc}\.he^JJ^°J^ eg0111' met een dwaas (plofje uit elkaar en dwarrelde tegen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2