Kennemerlands tuinbouw in 1946 wmmm SP GROOTE RIVIEREN WASSEN Geweldige binnenzee ontstaan bij Nijmegen DE BURGEMEESTER VAN HILLEGOM Ruim aanbod en goede prijzen Jiét /M P jifoB WÊÊ 't Ernstig tramongeluk te Lisse W I BELANGRIJKE ENGELSCHE FILM Gevaar voor Arnhems brug geweken AGETCDA* Europeesch parlementair congres Tevens voorzitter van Bloembollencultuur? Gunstig jaar, maar geen hoera-stemming 1 m r m m «aai sfiÉr WSm „I know where I'm going" Eén jaar gezinszorg Walvischtraan naar ons land Twee dooden bij explosie Overbriggingsonderwijs volgend jaar afgeschaft Het vertrek van IV 3 R.I. MAANDAG 10 MAART 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING TRINITEITSLYCEUM EN MARIASCHOOL Dinsdag hervatting der lessen PLEKKER IN VRIJHEID Nieuwe bonkaarten Zwemkampioenschappen Watertrappers winnen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE NIEUWE FIGUUR IN ONZE KRINGEN Stille Omgang Politienieuws ZANDVOORT OUDERAVOND NÏWIN Woningbouw Voor de stichting 1940-'45 BENNEBROEK Vergadering Kath. Actie MGR. VAN DEN BRONK Een lawine van aanvoer Fondsvorming bepleit LISSE Vijftien passagiers gewond Stille Omgang Moedercursus 25-jajrig jubileum Stichting 1940-1945 NOORDWIJKERHOUT Filmvoorstelling Katholiek Thuisfront Ledenvergadering L. T. B. - Bloembollencultuur Drie meter gesteger VELSEN K. A. B. Stille Omgang Cultureele vereeniging BEVERWIJK CASTRICUM Voorjaarsweelde Willem Barendsz" vangt tot 8 April Post voor de „Van Speyk" Benoemingen in het bisdom Haarlem Uitvaart mr. L. J. A. Trip Geen aankoop van geallieerde militaire voertuigen GEDETINEERDEN ONTSNAPT December van het vorige jaar meldden wij^ dat het in de bedoeling van de Atg. Ver. voor Bloembollen cultuur zou liggen, burgemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden uit Hillegom als voor zitter te candideeren, in verband met het aftreden van dr. A. J. Ver- ha ge. Wij gingen toen van de veronder stelling uit, dat de candidaat, in dien hij gekozen wou worden, als burgemeester van Hillegom zou af treden. Thans blijkt ons echter, dat men het mogelijk acht dat beide functies gecombineerd worden. Een groot aantal afdeelingen heeft den burgemeester the right man in the right place geacht, doch, merkwaardig genoeg, zijn de afdeelingen Haarlem én Overveen-Bloemendaal met een nieu wen candidaat gekomen, nJ. ir. R. A. L. Lincklaen-Arriëns uit Bennekom. Een ingezonden stuk in het nummer van het ..Weekblad voor Bloembollen cultuur". dat Zaterdag verscheen, doet daar een licht op stralen. De afdee lingen in de Bollenstreek bevelen jhr. van Nispen aan en voegen daarbij, dat deze uitdrukkelijk heeft verklaard, dat h(j als voorzitter van de Alg. Vereeni- ging, ook in verband met de zetelver plaatsing, uitsluitend de vakbelangen zal behartigen en geen financieele uit gaven zal toestaan, die niet ten volle verantwoord zijn. Deze verklaring is, dunkt ons, voor verschillenden uitleg vatbaar. Onlangs is uitgelekt, dat de uitgenoodigde archi tecten het bouwkapitaal voor een nieu we beurs te Hillegom zóó miniem ach ten, dat zij niet in staat zijn een ont werp te maken, dat met het beschikbare geld werkelijkheid zou kunnen worden. De uitlating van Jhr. van Nispen zou daar ook op kunnen wijzen, want er zullen enorme financieele uitgaven noo- dig zijn om het besluit der algemeene vergadering tot uitvoering te brengen. Als dat zoo is. waarom komen dan juist de afdeelingen Haarlem en Bloe- mendaal-Overveen met een tegencan- didaat. die, naar eigen verklaring, een nieuweling is en eerst onlangs uit Indië repatrieerde? De burgemeester van Hillegom heeft de verplaatsing van den zetel De leerlingen van het Triniteitslyceum worden Dinsdag a.s. allen op school ver wacht. De bovenbouw om 8 30 uur. de on derbouw om 1 15 uur. In verband met het opgegeven huiswerk, boeken voor Dinsdag meebrengen Ook worden Dinsdag a s. alle onderwij zeressen en leerlingen van de Maria-Mulo en lagere scholen aan de Koningstraat en Jacobijnestraat, behalve de eerste en tweede klas. om half tien op school verwacht. Om gezondheidsredenen is de heer S. L. A. Plekker, in oorlogstijd N.S.B.-bur gemeester van Haarlem, in vrijheid ge steld. Hij zal zich eerlang voor het tri bunaal moeten verantwoorden. Morgen, Dinsdag, is het restant van de letter D, E t.m. Eg aan de beurt om nieuwe bon- en ^.textielkaarten af te halen. Voor Spaarridam is dit van 912 uur voor de letters A t.m. G en van 24 de letters -i. t.m. N. Te Heemstede van 912.30 restant letter G en van 24 uur HHeem, terwijl in Bloemendaal de letters T, U en V van 912.30 en van 24 uur bovengenoemde bescheiden kun nen afhalen. De Kring Haarlem v. d. K.N.Z.B. or- nlseert Zondag 16 Maart in het Sport- fondsenbad Haarlem de overdekte zwem kampioenschappen. Begin 8 uur. Het programma luidt: 100 M. borstcrawl, 200 M. schoolslag en 100 M. rugslag dames en heeren. Verder 4 X 100 M. borstcrawl- estafette dames en 4 X 200 M. borst- crawl-estafette heeren. Tot slot een wa- terpolowedstrijd tusschen de vertegen woordigende zeventallen van Haarlem en Amsterdam. De heeren van D. W. T. waren dezen winter tot nu toe onfortuinlijk; zjj kon den wegens militairen dienst van enke le spelers zelden volledig uitkomen. Zon dagavond echter was de ploeg bijna compleet in den wedstrijd tegen V. Z V uit Velsen. De Watertrappers waren sneller en speelden zeer enthousiast; de veel oudere V. Z. V.-ers konden dit hooge tempo niet aan. Ondanks het feit, dat V. Z. V. de score opende, ging de rust in met 21 voor D. W. T., dank zy een keurig schot van Plet Geukers en een verren bal van Pons Roozekrans Hierna maakte V. Z. V. gelijk (22); doch weer doelpuntte D. W. T. door A. Lieth na goed samenspel van de ge- heele voorhoede. Uit een strafworp kwam V. Z. V. nogmaals gelijk, doch midvoor v. Tongeren maakte aan alle V. Z. V.-illusies een einde door twee goede goals. Deze op behoorlijk peil staande wedstrijd eindigde met 53 voor D. W. T. Ook de dames van D. W T. behaalden een mooie overwinning; zij wonnen dank zij Nel Turkenburg en Ria Janssen met 7—0. D. W. T. gaat nu over naar de twee de ronde van de bekercompetitie. Het Concertgebouw-orkest zal mor genavond een concert geven onder lei ding van Eduard van Beinum. Het oor spronkelijke concert onder leiding van Thomas Beecham kon, wegens ziekte van dezen dirigent, niet door gaan. Het programma der uitvoering is gewijzigd. van- Bloembollencultuur van Haarlem naar Hillegom sterk gepropageerd, er gemeentelijke offers voor in uitzicht gesteld en zich beijverd het raads besluit in Den Haag goedgekeurd te krijgen Dat is zijn goed recht en daar heeft hij zijn gemeente een dienst mee bewezen. Maar hoe rijmt h.j een en ander met zijn financieele opvattin gen? Eenige opheldering is toch wel noodzakelijk. Wanneer deze krant onder de oogen van onze lezers te Heemstede verschijnt, is mej. Vaassen, die we ditmaal niet als sociale werkster doch als inter- parochieele zuster willen betitelen, haar werkzaamheden begonnen. De charita tieve organisaties van beide parochies hebben mej. Vaassen benoemd om raad en daad te verschaffen in de ka tholieke gezinnen, die deze noodig heb ben. Er zijn zoodanige maatregelen getroffen, dat een zeer nauwe samen werking tusschen charitatieve en sociale organisaties ontstaat. Daarmede is de taak van mej. Vaassen in zekeren zin vergemakkelijkt, al zal die niet licht zijn. Vooral de geestelijke nood is hier grooter dan menigeen denkt en mej. Vaassen zal desondanks ook daarmede te maken krijgen. Deze nieuwe figuur in onze kringen, die zeker met toewijding en overgave haar taak gaat beginnen, roepen we van harte een welkom toe. Zij zal kun nen rekenen op de hulp en de mede werking van allen, die niets liever zien dan dat alle maatschappelijke nood op een zoo practisch mogelijke wijze wordt opgelost en dat ook d&ar wordt ge holpen, waar het inderdaad noodig is. Ten gerieve van belanghebbenden deelen wy nog niede, dat mej. Vaassen op iederen Dinsdagmiddag spreekuur houdt in de St. Augustinusschooi van 2.30 tot 4.30 en iederen Donderdagmid dag in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg op dezelfde uren. Zondag 23 Maart zullen de Heemste denaren voor den Stillen Omgang naar Amsterdam trekken. Daar er eenige voorbereiding noodig is. roept het be stuur allen ter vergadering op Dinsdag 18 Maart 's avonds In het R. K. Ver eenigingsgebouw bijeen. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) zal dezen avond spreken. Alhier zijn de laatste dagen wederom verschillende inbraken gepleegd. Onbe kenden wisten zich toegang te verschaf fen tot een tijdelijk onbewoond per ceel, waaruit zij een groote hoeveelheid zilveren voorwerpen medenamen. Uit een andere woning werd des nachts een rijwiel gestolen. Uit een woning aan den Heerenweg is men door insluiping binnengedrongen. Hier bleken twee Perzische kleeden, zilveren voorwerpen, bontjes, bedlakens, distributiebescheiden en andere voorwerpen van waarde een welkome buit te zijn. De poiltie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond heeft de actieve Zand- voortsche afdeeling van de Niwin een ouderavond gehouden in het patronaats gebouw. Voor de ouders, verdere familie leden en verloofden van de in Indië ge legerde militairen hield de korporaal G. Maaswinkel een causerie over het solda tenleven in Indië. Deze Zandvoortsche militair bleek een onderhoudend en geestig causeur te zijn. Uit zijn causerie en de antwoorden op tientallen vragen bleek, dat de geest van onze jongens en mannen uitstekend is. De communistische propaganda heeft op hen geen vat. Het zedelijke peil is gunstig te noemen. De verliezen zijn uiterst gering De inland- sche bevolking is voor zoover niet ge terroriseerd voor het overgroote deel op de hand der Nederlanders. Tot slot sprak de voorzitster, mevr. Hennis, een dankwoord, waarbij kape laan Vroklage zich namens „Katholiek thuisfront" aansloot met de verzeke ring, dat ook van die zijde alles zal wor den gedaan om het initiatief van de .Niwin": een Zandvoortsche cantine- wagen, te doen slagen. 27 Maart 1947 zal de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht" aanbesteden den bouw van 18 woningen aan de Da Costastraat, Helmersstraat en Nic. Beetslaan te Zandvoort. Deze wo ningen zijn ontworpen door de architec ten De Vries en De Rijk te Amsterdam. Zij hebben een inhoud van plm. 300 M3 en bevatten beneden een gang, w.c., twee kamers en keuken en boven twee groote slaapkamers, een kleine slaapkamer en een kamertje met een douche en een waschbak. Achter de huizen wordt een schuurtje gebouwd. De exploitatie van de ijsbaan op den vijver in plan-Noord door het politie personeel heeft voor de stichting 1940/45 een bate van rond f 170— opgeleverd. Dinsdag a.s. zal in het R. K. Vereeni- .gingsgebouw alhier wederom een ver gadering van de Kath. Actie worden gehouden. Als spreker zal optreden dr. A. Olierook, directeur van de Ontwik kelingscentrale van de Kath. Arbeiders beweging, met het onderwerp: „Sociale verhoudingen en de Katholieke Actie". Medewerking wordt verleend door het volledig kerkkoor, mannen en knapen, onder leiding van den heer P. de Goey. Hedenmorgen heeft Mgr. A. v. d. Bronk voor het laatst de H. Mi' in het vader land opgedragen, en wel om nalf zeven- in de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal. De bisschop zal de reis naar zijn miss'ereld onder breken voor een bezoek aan Z. H. den Paus. De marktaanvoer kenmerkte zich in 1946 aldus de directeur van de groot ste veiling van het gewest, de heer Jac. de Weijer, directeur van de Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" in het jaarverslag, door hem Zaterdagmiddag in de jaarvergadering uitgesproken, door een zeer ruim aanbod en er wer den, met uitzondering van bepaalde pe rioden voor enkele massa-producten, goede Prijzen gemaakt. Verheugend daarbij wa s het op te merken, dat de verscheidenheid der ar tikelen grooter was en dat men, zulks in tegenstelling met de oorlogsjaren, niet van eenzijdigen aanvoer mag spreken. De directeur heeft er voorts in zijn rede op gewezen, dat de veiling door 'n groot aantal koopers werd bezocht. Da gen dat er tusschen de 300 en 350 ver schillende groot- en kleinhandelaren aanwezig waren, zijn niet. zeldzaam te noemen. Het systeem van vrije prijzen heeft dan ook zijn onmiskenbare voor- deelen gehad. In het algemeen hebben de tuinders zeer goed begrepen, dat een maximale verzorging van hun product ook de eenige kans was om de hoogste markt prijzen te maken. Toch zou spreker gaarne zien, dat de aanvoerders wat meer begrip toonden voor het waar achtige nut van een betere sorteering der producten. In een betrekkelijk korte periode werd 1.261.200 kg. spinazie van goedgekeurde eerste kwaliteit geveild, die f 198.150.27 opbracht, dat is een middenprijs van 15.71 per 100 kg. Er is, met voorgaan de jaren vergeleken, een langzaam stij gende tendenz te bespeuren. Sprekend over de aardbeien, kon de directeur niet nalaten op te merken, dat het nu een maal zoo schijnt te zijn, dat in Bever wijk geen „rustig"' aardbeien-seizoen mogelijk is. Hij ging .de geschiedenis, de lijdensgeschiedenis van dit product in 1946, na, doch constateerde een aanvoer van 862.210 kg. tegen 1.175.180.46. Een middenprijs dus van 136.30 per 100 kg. tegen ƒ84.— in 1945. Spr. pleitte tenslotte voor fondsvor ming als het meest reeële en uitvoerba re systeem. Het voorbije jaar Is voor de velling „Ken nemerland" een gunstig jaar geweest en de tuinders, althans het grootste deel, zal over 1946 niet ontevreden zijn. Dit ondanks het feit, dat de vooruitzichten niet gun stig waren, aldus opende de heer J. P. Nijs- sen de groote vergadering van aanvoerders van „Kennemerland." Bij de koude-grond-kweekers ls heele- maal geen „hoera-stemming" waar te ne men, want waren het in Kennemerland niet in hoofdzaak de aardbeien die menig tuinder een sluitende bedrijf srekening geven? - Sprekend over de toekomst van den tuin bouw in Kennemerland, wees spr. op de Industrialisatie. De burgemeester van Be verwijk is in samenwerking met zijn col lega's uit de omgeving tot oprichting van een commissie overgegaan om in verband hiermede de toekomst van den tuinbouw te bestudeeren. Beverwijk en Velsen zullen i een groot arbeiderscentrum worden en bij gevolg is er voor den tuinbouw in deze streek een groote toekomst weggelegd. Im mers, dit centrum zal van groenten moeten worden voorzien. Het is verheugend dat de commissie de mogelijkheden tot ontgin ning van nieuwe tuingronden bestudeert. De balans en exploitatierekening sloot met een bedrag groot f 423.599. Saldo exploi tatie-rekening f 102.911. De aansprakelijkheid van de leden van „Kennemerland" werd verlaagd tot maxi maal f 100 per lid. De terugbetaling van veilingprovisie over 1946 werd vastgesteld op 4 pCt. voor de groenten en op 2 pCt. voor de aardbeien. Hieruit blijkt wel, dat de organisatie er goed voor staat. Te meer omdat de leden hierboven nog 2 pCt. krijgen op hun leden boek. Dit geld zal worden uitbetaald bij overlijden of in andere urgente gevallen, zooals vertrek naar elders. Het voorstel van het bestuur om alle aanvoerders te laten deelnemen aan de even tueel door het Centraal Bureau van de vei lingen op te zetten actie om te komen tot stimuleering en verruiming van afzet gebieden voor onze tuinbouwproducten, werd door de vergadering ondersteund. De voorzitter werd met algemeene stem men herkozen, evenals de bestuursleden, de heeren Jac. Meyland, W. Rolling en H. Ven del. Herkozen werden tot leden van den raad van toezicht de heeren A. N. v. d. Bronk en IJ. Veenis. Zondagavond half zeven is te Lisse tusschen de Steenfabriek en de Lisser- brug een ernstig tramongeluk gebeurd. Op het enkel spcor aldaar zijn twee trams van de N.Z.H., zoogenaamde Leidenaars, met elkaar in botsing ge komen. Daar zij nog al eenige vaart hadden,' waren de gevolgen niet gering. De twee voorste wagens werden ernstig beschadigd en ongeveer 15 passagiers liepen verwondingen op, welke gelukkig niet van ernstigen aard waren. Drie plaatselijke doktoren, die spoe dig ter plaatse waren, hebben de rei zigers, die over het algemeen lichte snijwonden en enkele kneuzingen had den gekregen, terstond verbonden. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen wy, dat de seininstallatie, eenige honderden meters vcor de plek waar de rails een spoor vormen, niet gewerkt heeft. Des avonds en den geheelen nacht is het wegpcrsoneei van de N.Z.H. bezig geweest de ravage op te ruimen en de lijn weer vrij te maken. Hedenmorgen kon de dienst, die met trams en bussen wordt onderhouden, worden hervat. Aan den Stillen Omgang zal door deze gemeente worden deelgenomen in den nacht van 22 op 23 Maart. De omgang vangt aan met ©en kort Lof met preek. Voor Lisse is aangewezen de H. Nicolaas- kerk te Amsterdam. Treinkaartjes, programma's enz. zijn verkrijgbaar voor Lisse dorp in het ge bouw van den R. K. Volksbond Zaterdag 15 en Donderdag 20 Maart telkens vanaf 7.309 uur en in de Engel in de Broederschool Zondag 16 Maart a.s na de H. Mis van 10.3012 uur. De jaar vergadering is uitgesteld. In het wykgebouw van de R. K. Wijk verpleging zal by genoegzame deelname na Paschen een Moedercursus worden gehouden voor meisjes boven 18 jaar en jonggehuwden. Opgave voor deelname by Zuster Josepha, Schoolstraat 4. De heer R. de Leeuw herdacht Vrijdag het feit, dat hu voor 25 jaren als bedien de in dienst trad bij de Coöperatie „Ons Belang", afd. kruidenierswaren. Hij mocht veel belangstelling ondervinden van zijn patroon en medewerkers, als mede van de klanten. De baten van het teekenen der felici- tatieregisters ter gelegenheid van he ge boorte van Prinses Marijke bedroegen in totaal f 148.32, terwijl de opbrengst van den Interkerkelijken dienst op den na- tionalen feestdag f129.bedroeg. In café de Zwaan zal een filmvoor stelling worden gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan Kath. Thuisfront. Deze voorstelling zal wor den gehouden Zondag 16 Maart te 8.15 uur. Vertoond zal worden „Op Hoop Van Zegen". In de dezer dagen gehouden vergade ring van den L.T.B., afdeeling Noord wij kerhout, besprak de voorzitter J. R. Zonneveld de huidige positie der kwee kers, meer speciaal wat betreft de ge nomen maatregelen van het Bedrijt- schap. Het bestuur wilde ter naleving de navolgende gedachte naar voren brengen, en wel; alle energie, kennis en ervaring aan den dag te leggen; zoo voordeelig mogelijk onze producten voort te brengen; bevordering van meer arbeidskracht en vakkennis en te zor gen voor goede voorlichting en ontwik keling. De bond van Kleine Kweekers heeft zich aangesloten bij den L.T.B. om daardoor nog een grooter en hechter blok te vormen tegen onze tegenhangers. Bij de bespreking der maatregelen in t bloemtoollenvak wenschte men een eind te maken aan de drastische maatrege len van het Bedrijfschap. Bij de rond vraag antwoordde de heer Onderwater op de gestelde vragen en pleitte voor het afschaffen van het bunder- en pro- gressief-stemrecht. Joan Webster als Wendy Hiller in de film „1 know where I am going Voor de zooveelste maal komt de En-gelsche filmindustrie met eon film voor den dag, die de reeds bekende waarheid bevestigt, dat Enge land in de filmwereld voorop gaat. Michael Powell en Emeric Pressburger hebben de regie van de film „I know where I'm going" (Ik weet wat ik wil) gevoerd en zij hebben een zich gunstig ontwikkelende traditie voortgezet en een comedy vervaardigd, waaraan ieder die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, plezier beleven kan. Het onderwerp is bijna simpel, doch wordt uitgediept en rijk met korte be spiegelingen beladen om tenslotte als een brillant thema uit het geheel te voor schijn te komen. Joan Webster, een nog al zelfstandige jongedame die weet wat ze wil, vertelt in der haast haar vader, dat zij afscheid gaat nemen om op een eiland aan de barre kust van Schotland haar verloofde te ontmoeten en op stel en sprong met hem te trouwen. Zij weet. wat zij wil. maar zij weet niets van wat haar voorbestemd is. Zij komt terecht in een kustplaatsje. waar een hevige storm haar belet naar het eiland Kiloran over te ste ken. Zij ontmoet in die dagen van af wachten verschillende menschen waar. onder de eigenaar van het eiland Kiloran. dat het doel van haar reis is. Deze eige naar Torquil MacNeil is niet zoo rijk als de bruidegom, maar het wordt spoedig duidelijk, dat hU Joan een ongemeen goed hart toedraagt en langzaam aan blijkt, dat ook Joan door zijn aanwezigheid wordt geïmponeerd. De haast die zij maakt om door een doodelyken storm heen. haar doel tè bereiken, is niet veel anders dan een vlucht voor de onontkoombare liefde. En als zij eindelijk bij kalme zee ver trokken is en de achtergebleven' Torquil niet langer meer eenige hoop koestert, verschijnt zij weer om te verklaren, dat zij Kiloran onbezocht zal laten omdat de ware Jacob hier aan de kust woont. Een vrij eenvoudig gegeven, zooals men ziet, maar wat de regisseurs er van gemaakt hebben, is een ongewoon genoeglijke en zeer geestige film, die men niet moet overslaan. Zoowel het eerste kwart van de film, waar de haas tige juffrouw haar geluk tegemoet wil Op de onlangs gehouden vergadering van de afdeeling Noordwijkerhout van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur in Hotel Van der Geest, stelde de afdeelingen Bennebroek, Voorhout en Noordwijkerhout als can didaat voor het voorzitterschap van het hoofdbestuur jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Weinig re sultaten zijn behaald, grootendeels te wijten aan het Bedrijfschap, dat zyn maatregelen genomen heeft zonder de vakbeoefenaars gehoord te hebben. De heer J. P. v. d. Ploeg gaf zijn groot on genoegen te kennen wat betreft de ver schillende heffingen en het medeaeg- gingschap der vakbeoefenaars. Na hef tige discussies besloot men een motie toe te zenden aan het Hoofdbestuur voor Bloembollencultuur te Haarlem. Hierin roept zij alle afdeelingen op om door een gezamelijk verzet aan de tyrannie en de onrechtvaardigheden van het Bedrijfschap een einde te ma ken. Zij eischt een door de vakgenooten gekozen en aan de vakgenooten verant woordelijk bestuur, dat alle bedrijfs- maatregelen op een rechtvaardige en sociaal verantwoorde wijze zal ontwer pen en uitvoeren. Totdat aan deze wenschen zal zijn gevolg gegeven zal iedere vakbeoefenaar weigeren de be sluiten van het Bedryfschap uit te voe ren. Zooals gemeld, is de laatste dagen het ijs in de Waal en dat In den Neder- Rijn (gedeelte van de rivier de Rijn van het Pannerdensch Kanaal tot Wijk bij-Duurstede) gebroken. Het ijs in het Pannerdensch Kanaal had men niet heelem.:al gebroken, opdat het drijfijs, dal van de rivier de Rijn afkomt, bij Pannerden via de Waal zou kunnen afzakken. Door den stijgenden waterstand was dit stuk in het Pannerdensch Kanaal, dat circa 25 c.M. dik is, vijf kilometer lang en tweehonderd meter breed, opgelicht. Dit ijsveld, dat naar den Rijn is afgezakt, is bij de brug bij Arnhem in verschillende stukken uiteengeslagen, zonder dat zich ongeluuken hebben voorgedaan. Zaterdagavond laat werd te Arnhem het eeTSle drijfijs, afkomstig uit Duitschland, gesignaleerd. Dit zakt met een snelheid van 7 a 8 K.M. per uur den Rijn af. Tusschen Arnhem cn Lobith bevindt zich nu geen vast ijs meer. Voor den Gelderschen IJssel, t Panner densch Kanaal en den Nederrijn boven Arnhem (Arnhem tot Pannerden) ls de buitengewone riviercorrespondentie inge steld. Dit houdt in, dat diverse posten door Rijkswaterstaatspersoneel worden bezet, zulks voor berichtgeving en toe zicht, en dat waterschapsbesturen dijk- posten formeeren voor toezicht op de dijken. Intusschen is het ryverkeer over de Bailey-brug bij Arnhem vrijgegeven. Weliswaar zyn ijsvelden tegen de brug aangedreven, doch zij braken spoedig stuk en werden door het snelstroomende water afgevoerd. Naar de Rijkswaterstaat te Am- hem mededeelde, zou het gevaar voor de brug geweken zijn. De waterstand in den Rijn is thans 3.70 meter ge stegen en over circa 1/3 van de rivier wordt het dryfys snel afgevoerd. Een sleepboot blijft in de omgeving van de brug, om by kruien van het ys onmiddeliyk te kunnen ingrüpen. Voor Nymegen is de Waal binnen een etmaal bijna drie meter gestegen. Van den Boven-Rijn werd geen was meer ge meld, zoodat de geweldige overstroomin gen, welke Zondag verwacht werden, uit bleven, al was er veel drift in het water en dreven er zware ysschotsen af. Er werd evenwel geen schade aangericht Omstreeks 12 uur Zondagmiddag brak de ijsmassa open onder een geweldigen druk van het water in het zoogenaamde Meertje, een zijarmpje van de Waal, dat ook als vluchthaventje diende. Enkele daar gemeerde schepen kwamen er zon der averij af. Intusschen liepen de uiter waarden onder en stond het water van dijk tot dijk. Het was een geweldige bin nenzee. Het Nederlandsch-Duitsch ge maal hield de sluizen dicht, zoodat de „Ooy", die zich tot *n Duitschland uit strekt, droog bleef. Enkele steenovens op de uiterwaarden liepen gevaar onder te loopen, o.a. de „Vlietberg", die nog even boven de watermassa uitstak. Tegen den middag werd het drijfijs lichter en kwam er ook steeds minder de Waal afdrijven. Men verwachtte niet veel was meer. Intusschen was het water over de kade nabij den Lindenberg gestroomd. De oude aanlegplaats van de vroegere veerpont tusschen Groote Straat en La ge Markt was geheel overstroomd. De gemeente had in de openingen van de Tweede Keerkade voor de Groote Straat en achter de Visch- markt bekistingen aangebracht om eventueele overstroomingen in de be nedenstad te kunnen voorkomen. Zondagnamiddag was het water deze bekistingen nog niet genaderd. De lage loswal aan de haven was even eens overstroomd. Zoover wy konden nagaan is er op de boven- en bene denrivier geen schade aangericht en de verwachting is, dat men er goed af zal komen. De Rijn by Pannerden lag nog met een ijsdek en men ver wacht dat bier de ijslaag door de ijs- brekers niet zal worden gebroken. Intusschen is de Waal bij Tiel in een etmaal 3.15 meter gewassen. Zondagmid dag drie uur wees de peilschaal bij Tiel 7.80 M. N.A.P. Het laat zich aanzien, dat wel'dra de hoogste stand is bereikt. In verband met het zware drijfijs, dat met groote snelheid de rivier afgaat, moest de veerdienst TielWamel worden gestaakt. Zondagmiddag is, als voorzorgsmaatre gel tegen mogelijk kruien van het ijs de schipbrug bij Deventer weggenomen. Ge durende den Zondag is het water in den IJssel ongeveer 80 c.M. gestegen. snellen, en waar de eene komische noot op de andere volgt in een dwarreling van spiritueele notities als wel het laatste kwart, waar de storm alle men- schelijk pogen beheerscht, konden slechts in hun klemmende en frissche voor dracht ontstaan uit een vakmanschap, dat meesterlijk over den vorm heerscht. Het verhaal op zichzelf, in feitelijk heden verteld, zou nauweiyks aanleiding tot bijzondere aandacht kunnen zijn. Het wordt echter belangwekkend, om dat een knappe vormgeving de accenten precies legt, waar zy liggen moeten en omdat de makers het zuivere gevoel voor het verband der filmbeelden be zitten. Dit is dus weer eens een film, die wegens haar gevoelige synthese van feitelijkheid en vorm tot een aangenaam geheel werd. Dbg. De kringen IJmuiden en IJmuiden- Oost hebben in het raam der moeilijkJ tijdsomstandigheden het noodig gevonden een vrouwelijk gesalarieerd bestuurster te benoemen, die zich speciaal kan bezig houden met de zorg voor de arbeiders vrouwen en haar gezinnen. 11 Maart 8 uur wordt in het patronaatsgebouw aan den Zeeweg een vergadering gehouden, speciaal voor vrouwen en meisjes van 13 jaar en ouder, aan wie de nieuwe be stuurster zal worden voorgesteld. Het R.K. Dameskoor onder leiding van mej. Thyssen zal aan dezen avond mede werking verleenen. Maandag 10 Maart 8 uur houdt de afd. IJmuiden-Oost van den Stillen Omgang een ledenvergadering in het St. Fidelius- gebouw. De agenda vermeldt o.a. de be spreking bedevaart in den nacht van 15 op 16 Maart a.s. De trein vertrekt 127 uur van het Station Velsen en komt om 2.00 uur te Amsterdam aan. De terug reis vangt aan 5.58 uur, aankomst Vel sen 6.31 uur. Na de vergadering kunnen de spoorkaartjes ln ontvangst genomen worden en verder tot en met Woensdag 12 Maart a.s. Onder auspiciën van de Cultureele Vereeniging Velsen wordt Dlondetrdag 13 Maart de film „Levensavond" ge draaid. „Meisje, luister eens'', is de titel van een der werkjes van mevr. Schelfhout v. d. Meulen. Wij zouden hetzelfde wil len zeggen tot de Beverwijksche meisjes, om haar te wijzen op het belangryke werk van de Gezinszorg, dat morgen, 11 Maart, één jaar bestaat als onder- afdeeling van het „Wit-Gele Kruis" en dat den steun noodig heeft van vele meisjes. Het werk is bescheiden begonnen met twee gezinsverzorgsters, welk aan tal nu tot zeventien is gegroeid. Ge middeld kunnen per week acht a negen gezinnen geholpen worden. In het afge- loopen jaar is in 76 gezinnen hulp ver leend in de meest uiteenloopende ge vallen. De gezinsverzorgsters hebben met toewijding en ijver gewerkt, terwijl in Januari door het bestuur van het Wit- Gele Kruis een cursus begonnen is in hygiëne, huishoudeiyke tips en gods dienst, gericht op de praktijk van de ge zinsverzorging. Vandaar dat ook kin derverzorging wordt onderwezen. Een groot aantal meisjes heeft men nog noodig. Dat zy haar taak begrijpen en zich by het bestuur van het Wit- Gele Kruis aanmelden, of bij de sociale werkster, mej. Ter Weijde, Peper straat 17. Op de boerdery van den veehouder G. Veldt aan den Kooijweg werden dezer dagen de eerste lammeren ge boren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kameraad P (volw.). Cine- ma-Palaee: Vijf bakens voor Cairo (14 j.)- Luxor: Alles op het ijs (alle leeft.), 2, 4.1c 7 en 9.15 u. Frans Hals: Drie Jantjes op stap (14 j.), 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: Blokkade (18 j.)2.15, 4.30, 7 en 9-15 u- Spaarne-Theatc1'Atlantic city (18 j-)> 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u- Apotheken: De avonddiensten wor- tot 15 Maart waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en v. Hees, L. Veer- straat 19, tel. 11000. Frans-Halsapotheek, Fr Halsplein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet. Turfmarkt 10 rd tel. 21400 (dag en nacht). De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Naoella'» 28 Februari j.l. van de vanggebieden in de Zuidelyke IJszee naar Nederland is vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Boven dien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Ba rendsz", die de vangst tot het eindt van het seizoen, 8 April, voortzet. 19 Maart a.s. zal Hr. Ms. kanon neerboot „Van Speyk" te Willemstad aankomen. De mogelijkheid bestaat ge wone en aangeteekende brieven en briefkaarten, die bij aankomst zuilen worden uitgereikt, aan de opvarenden te verzenden. Hiertoe moet de corres pondentie uiteriyk 13 Maart a.s. zijn gepost. De frankeering dient te geschie den volgens het binnenlandsche tarief, met Nederlandsche frankeerzegels. Op het adres moeten twee elkaar snijdende lijnen zyn aangebracht, looperrde van den eenen hoek naar den anderen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Deke naat Haarlem en tot pastoor te Haarlem (H. Joseph) den zeereerw. heer J. J. A. Kuilman; tot pastoor te Amsterdam (H. Maria Magd.) den weleerw. heer H. C. A. M. Kouwenhoven; tot pastoor te Wieringen den weleerw. heer N. Bijl, die kapelaan was te Langeraar. Vervolgens tot pastoor te Hoogmade den weleerw. heer A. J. van Schaik; tot pastoor te Moordrecht den weleerw. heer L. W. A. M. Roelvink, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. v. Lour- des). Tenslotte tot kapelaan te Halfweg den weleerw. heer S. J. J. Benistant, die kapelaan was te Ursetn. Zaterdagmorgen is in de St. Jacobus- kerk te Den Haag een plechtige H. Re quiemmis opgedragen voor de zielerust van wijlen mr. L. J. A. Trip, oud-presi dent van de Ned. Bank. Onder de veie belangstellenden bevonden zich o. m- de ministers Lief thick en Huysmans. Na de plechtigheden in de kerk volgde de begrafenis op de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Dezer dagen werd het bericht ver spreid, dat Britsche legerautoriteiten voor 75 millioen gulden aan overtollige militaire voertuigen, die zich in Duitsch land bevinden, verkocht zouden hebben aan Nederland, België en Denemarken. Naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat mededeelt, is van een derge lijke handelstransactie bij de betrokken overheidsinstanties niets bekend. Bij informatie is gebleken, dat dit In richt afkomstig is van een woordvoerder van het Britsche leger in Erfurt. Vermoed wordt, dat hier een misver stand is ontstaan tengevolge van het feit, dat een Engelsche firma, die by de geallieerde autoriteiten auto's heeft ge kocht, aan een Nederlandschen expedi teur opdracht heeft gegeven voor den doe rvoer zorg te dragen. Een honderdtal dezer auto's is op een Nederlandsche dump aangekomen en wacht, onder douanebewaking, op verder transport. In de OranJe-NHssïUikiMteroe te Ber gen op Zoom, waarin de mijnenschool is ondergebracht, is Zaterdagmorgen omstreeks negen uur een mijn tot ont ploffing gekomen. De 25-jarige soldaat Vervoom uit Dordrecht werd hierdoor op slag gedood,x terwyl een tweede sol daat, Noorddraver uit Leeuwarden, in middels aan de bekomen verwondingen is overleden. Twee andere soldaten werden gewond. Het slachtoffer V. was gehuwd en va der van twee kinderen. N. was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De mijn zou bij het vervoer op on verklaarbare wijze tot ontploffing zijn gekomen. Aan het einae van de vorige week zijn 21 politieke delinquenten die ontvlucht en weer gegrepen waren vervoerd van een bewaringskam.p in Limburg naaf het kamp te Laren. Tijdens deze over brenging wisten vijf van hen te ontsnap pen. Eén is in zijn been geschoten en gegrepen, de andere vier zijn nog voort vluchtig. Naar wij vernemen zal het zg. over» bruggingsonderwijs, bestemd voor die kin deren, die door het verblijf ln Japansche kampen in Indonesië aanmerkelijk ware» achter geraakt, en dat zoowel voor lager- als middelbaar onderwijs was ingevoerd- met ingang van den nieuwen cursus to1 op een derde kunnen worden beperkt- Het volgend jaar hoopt men het geheel t® kunnen afschaffen. De leerlingen van (- hoogste klassen bij het middelbaar over- bruggingsonderwijs zullen dit Jaar regel matig eindexamen doen en het diplom0, dat hun wordt uitgereikt, zal voor verde re studie aan hooge scholen e.d. dezelfde waarde hebben als een normaal H. B. s, diploma. Ter vergemakkelijking van he" gebruik van het diploma in de lcraktyk zal ook een cijferlijst worden verstrekt- Het vertrek van IV 3 R. I. naaf Indië, dat aanvankelijk 11 Februari zo11 geschieden, doch wegens nekkramp vaf een der soldaten moest worden uitge steld, heeft ook op den daarna vastge- stelden datum 28 Februari niet kunne» plaats vinden, omdat de machineie'' dingen van de boot, waarmee de re zou worden gemaakt, bevroren waren- Thans is als datum van vertrek vo°r' loopig 28 Maart vastgesteld. De reis na0^ Indië zal met de Sloterdijk worden 8e' maakt. Richard Coudenhove-Kalergi, Pr0^„ sor in de geschiedenis aan de unlv'e- tei't van New York, heeft Zaterdag degedeeld, dat er vorderingen w<?reeI- gemaakt met de plannen voor het ste congres van Europeesdhe parlem® leden, dat aanstaande zomer ycS„ den zou worden met het °°S °P ,e„ratie tiging van een Europeesche fed binnen het kader van de V.N. Professor Kalergi deelde mede, brieven had gezonden naar 3913 van Europeesche parlementen pog van de 624 antwoorden, die h-ij_ w \i toe ontvangen had, er 612 vóór tegen zijn plan waren. aa11 De brieven waren geadressee ^ro0t- parlementsleden in Frankrijk, en Brittannië, Italië, Nederland, F Denemarken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2