Tweede „kolen-Zondag" een succes Voorloopig Amsterdam-Den Haag niet ondergrondsch Geruchten over Britschen stap inzake Linggadjati Sovjet-autoriteiten in Hongarije verwerpen nota der V.S. WIERINGERMEER IN SNEEUW 35.000 ton naar boven gehaald WORDT DE MELKPRIJS VERLAAGD? Verzet in veehouderskringen Tegenspraak van verschillende zijden „MARTIN BEHRMAN" WORDT GELOST Almerikanen weigerden de windassen te laten werken iM.Cf.DAcL Rond Ameland kraakt het ijs.... immm m iI i mm» w* - imm Nog geen electrificatie van het traject Utrecht-Eindhoven Paniek op postkantoor Geen landingsverbod in Britsch-lndië Radio-Makassar door brand verwoest ZWARE SCHEEPSBRAND IN NEW YORK op de heide Proces „Zender Brussel" 2 MAANDAG 10 MAART 1947 PAGINA 3 Tuinder verried dominee hem De OUDE MOORDZAAK IN HOOGER BEROEP Tiert jaar geëischt mm KLIMAATVERSCHILLEN EN KOLENRANTSOEN Noordelijke provincies voorrang? De N.Z.H. overwint de sneeuwmoeilijkheden Bloembollen naar Engeland „Bom" bleek „alarmklapper" Eisch tot schadevergoeding CONGRESPARTIJ WIL ONDERHANDELEN MET DE MOSLIMS Militaire toestasd Nog een tegenspraak Een terroristische aanslag? Indië voert eveneens de nieuwe spelling in V- (Wordt vervolgd) Herdenking gevallenen bij de „Woeste Hoeve" Jhr. Van Asch van Wijck overleden De Wieringermeer in de lente maand van 1947. Een uitgestrekte witte vlakte, slechts de drie dorpen Middenmeer, Wieringerwerf en Sloot- dorp teekenen zich als zwarte vlek ken af in dit oogenschijnlijk verlaten Winterlandschap. „Dit is reeds de vierde maal, dat wij, zij het dan slechts voor enkele dagen, van het „oude land" geïsoleerd zijn", zoo deelde de burgemeester van de Wie ringermeer, de heer G. G. Loggers, mede. „Het is een eigenaardige ge waarwording. als ik voor de ramen van myn woning sta in Middenmeer, het knooppunt van den polder, en over het sneeuwtapijt de boeren van hein de en ver met hun arresleden naar het dorp zie trekken, terwijl ik vol komen geïsoleerd ben. Na de hevige sneeuwbuien van de vo- fige week Vrijdag en Zaterdag dachten Wij verlost te zijn van ons tijdelijke Isolement, maar de sneeuwval van de af- geloopen dagen heeft ons weer heel wat last bezorgd. Gelukkig beschikken wij °ver modern materiaal en den samen- Werkenden diensten van den provincia len waterstaat, de gemeente en het hoog heemraadschap lukt het tot nog toe bin- hen enkele dagen het 250 K.M. lange Wegdek van den polder weer sneeuwvrij te maken. Dag en nacht zijn de dien sten met vier bull-dozers in de weer om de sneeuw, die op sommige plaatsen Zelfs 1% tot 2 meter hoog ligt, weg te ruimen. Den meesten last ondervinden de twee doktoren, die uren moeten loopen om hun patiënten op de wijd en zijd Verspreid liggende boerderijen te bezoe ken. De brandweerauto's, met vier of vijf spuitgasten bemand, verleenen voor het eventueel uitgraven van de wagens hl spoedgevallen goede diensten. Maar er zijn zelfs plaatsen waar de auto's niet kunnen komen en zoo kon het gebeuren, dat het zeven uur duurde eer de dokter een afgelegen hoeve kon bereiken, waar een man aan een beroerte was gestor- Ven." Wanhopige pogingen worden in het Werk gesteld om het isolement van Urk op te heffen. Een der booten van de Urker Stoomboot Maatschappij, welke in Bmmeloord lag, is dezer dagen losge maakt uit het ijs en heeft den strijd togen het ijs in het kanaal aangebonden. De boot vorderde slechts enlfele kilo meters. Ook van Urk uit werd een po ging ondernomen om het ijs te breken. De geheele mannelijke bevolking van Urk werd opgeroepen. Een ijsvlet werd door het dorp gereden naar het kanaal in den polder. Men trachtte daarmede het ijs te breken, maar hoewel op een gegeven moment ongeveer veertig man nen in de ijsvlet hadden plaatsgenomen en minstens evenveel volk er om heen stond, scheurde het ijs niet. Men mag gevoeglijk aannemen, dat het kanaal wellicht tot aan den bodem bevroren is. De postboot aan den steiger op Ame land ligt te schommelen en aan alle kan ten hooren de bewoners van Ameland het ijs op de Waddenzee kraken. Is dit de voorbode van de dan toch eindelijk naderende lente? vragen de bewoners van het eiland, die nu reeds weer 12 dagen zonder post zitten, zich af. Zij kunnen het haast niet gelooven, want den geheelen dag woei een flinke Zuid wester afgewisseld met enkele fiksche sneeuwbuien. ji. W V.'vAïS' f>,'1ii-i> 1: i,L Si De boulevard van Scheveningen bood Zondag een lenteachtig aspect. Met een opkomst van gemiddeld 73 procent van het vaste personeel hebben de Limburgsche mijnen bij den tweeden Zondagsdienst een productie gehad van 35.100 ton. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van een normale dagproductie en ligt rond 9000 ton hooger dan die van den eersten werk-Zondag op 2 Februari j.1. Er is weer ontzettend hard gewerkt. De individueele prestaties lagen veel hoo ger dan normaal. Iedereen gaf het uiter ste tot leniging Van den kolennood in het Noorden. Dezen Zondag hebben de Spoor wegen van middernacht tot des avonds 8 uur 28 treinen met in totaal 1170 wagons van gemiddeld 19 ton van de mijnstreek het land inge voerd. Op normale Zondagen zijn het 7 treinen, zoodat tot 3 uur Zon dagavond reeds 21 extra kolentreinen hadden gereden. Tot hedenmorgen 6 uur zijn nog 11 treinen vol kolen uit de mijnstreek gekomen. 26 trei nen met 1300 leege kolenwagons zijn teruggekeerd naar de mijnen. De reizigerstreinendienst onder vond bijna geen vertraging van dit zeer drukke kolenvervoer. De samenwerkende mijnwerkersbonden, vereenigd in de Vak-Unie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote voldoening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond om blijk te De groote opkomst van afgevaar digden op de Zaterdag gehouden vergadering van den Bperenvakbond te Haarlem moge wel getuigen van een opgewekt organisatieleven. L toon, die daar echter te beluisteren -jviel, was minder opgewekt en vroolijk, integendeel, men had weinig sym pathie voor de departementale maat regelen en men voelde er weinig voor zich in de massa te scharen en te blijven tusschen de haag van voor schriften, welke ook thans het be drijf omheint. De voorzitter van de veehouders- Vakgroep van den L.T.B., M. P. v. d. Weijden, gaf toe, dat het moeilijk zal vallen in de geschiedenis een voorbeeld ie vinden van de periode, welke thans beleefd wordt. De oorlog heeft het va derland achtergelaten in een toestand van verarming, zooals wellicht nimmer is voorgekomen. Waarom, aldus vroeg spr., is de inun- datieschade nog niet verrekend? In de Wieringermeer werd 300 per H.A. vergoed, maar de overige deelen van het tand zijn nog maar stiefmoederlijk bedeeld. Nn had de minister, in plaats van een strook van 580 H.A. langs de Neder- landsch-Duitsche grens aan een kapi talistische combinatie te gunnen, niet beter gedaan, dezen grond ter beschik king te stellen van die pioniers, die daar vele jaren hun beste krachten hebben gegeven en a. h. w. met den grond ver groeid zijn? De discussies over de van regeerings- V'ege beoogde verlaging van den melk prijs, voorafgegaan door een beschou wing over het levensmiddelenpakket, tokten een langdurig debat uit. Dat de regeering van die ƒ34.000.000, welke jaarlijks'op dit pakket bijgelegd moeten Worden, af wil, kon men zich indenken, hiaar waarom, aldus een spreker, moet •tit verhaald worden op de melk, dus °P den veehouder? Wanneer de minis ter zegt, dat er hard gewerkt en zuinig geleefd moet worden, dan is dit voor cien boer niets nieuws. Het feit. dat de Vermakelijkheidsbelasting in de steden Zaterdag werd voor het Bijzonder Ge- ïechtshof te 's-Gravenhage de zaak Voortgezet tegen G. Sonneveld, een tuin der uit 's-Gravenzande, die den gere formeerden predikant ds. D. J. v. d. Laan bit Arnhem, destijds te 's-Gravenzande eh een onderduiker, die bij een boer ver- stopt zat, zou hebben verraden. Steeds ter zitting van 18 December 1946 Verklaarde ds. v.d. Laan, dat hij met verd. bezettingstijd een gesprek over lid maatschap van de N.S.B., Jodenvervol ging enz. had en zich daarbij minder Vriendelijk over den „leider" van het v°erunalige Duitsche rijk uitliet. Dit ge brek werd gehouden omdat S„ krach- g ns zijn politieke houding van het Avondmaal der kerk werd uitgesloten S. eloofde den predikant over dit gesprek ,e zullen zwijgen. Ter zitting bleek, dat olJ onder voor hem z.i. overmachtige omstandigheden iets van het gesprek had gVijsgegeven aan den N.S.B.-er W. de k°6r> 'die .herover in opdracht van een j^bitschen officier een rapport in bet bitsch aan den N.S.B.-burgemeester Penburg schreef. Toen S. _ich na de bevrijding in gevan- jhschap bevond, heeft hij aan ds. v. d aan zijn excuses aangeboden en uiteen- g 2et, onder welke omstandigheden De gegevens over het gesprek tusschen en den predikant los had gekregen t Proc.-fiscaal, .mr. Braun. eischte h iaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 19 Maart. juist zoo'n goede bron van inkomsten vormt en groote bedragen aan tabak, gebakjes en koekjes uitgegeven wor den, geeft te denken, evenals de nog steeds heerschende zwarte handel. Moet daarom de ijverige boerenstand, die zelf een voorbeeld is van soberheid, in zoo'n aanzienlijke mate het gelag mee helpen betalen? Tenslotte werd men het eens bij de regeering een uniformen melkprijs te be pleiten, met dien verstande echter, dat voor het Westen, dat zich steeds op de productie van consumptiemelk heeft toegelegd, zonder daarbij op het vet gehalte te letten en dat bovendien te kampen heeft met hoogere productie kosten en nijpender arbeidstekorten, hoogere melkprijzen zouden gelden. In dien mogelijk zou men deze gaarne ge baseerd zien op den kostprijs. Men had over het algemeen ernstig bezwaar tegen de verplichte veelevering. Niet alleen dat men de verplichting be schouwde als een on-democratische be paling, maar men wilde vrijgelaten worden in het tijdstip waarop geleverd moet worden. „Deze jonge man zal zijn geslotenheid moeten laten varen, wil er na zijn straf tijd nog iets van hem terecht komen Ik eisch tegen hem, met vernietiging van het rechtbankvonnis, 10 jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechtenis." Deze woorden sprak de pro cureur-generaal bij het Hof te Leeuwar den, met betrekking tot den op het oogenblik van het misdrijf 16-jarigen P. R. K., te Wolvega, die 21 Januari 1943 in blinde woede twee vrouwen had ver moord. Om dezen jongen niet in handen van de Duitschers te spelen, wist de justitie de zaak slepende te houden. Dr. Verweij vergeleek deze zaak met amokmakerij en was van oordeel, dat verdachte op het rampzalige oogenblik tijdelijk minder toerekeningsvatbaar is geweest. Dr. J. P. L. Hulst was echter een geheel andere meening toegedaan. Deze deskundige was van oordeel, dat de jongen volkomen in koelen bloede heeft gehandeld. Nog nooit heeft hij in een moordzaak zulke afschuwelijke verwon dingen aangetroffen. geven van waardeering voor het vrijwil lig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijke, maar ook stoffelijke blijken van waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijnwerkers stellen deze waardeering op hoogen prijs, doch nu er nogmaals vrijwillig een extra Zon dagsdienst is gemaakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de samen werkende mijnwerkersbonden dringend niet over te gaan tot het zenden of toezeggen van stoffelijke bewijzen van waardeering. mm De molen ,.De Prins van Oranje" op den ouden stadswal van het Betuwsche stadje Buren, welke in zeer vervallen toestand verkeert, zal met steun van een daartoe opgericht fonds, waarvoor ook H.M. de Koningin een gift heeft toegezegd, gerestaureerd worden. Het Tweede-Kamerlid de heer Vonde ling heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Economische Za ken: 1. Is de minister niet van meening, dat de dagelijksche weerberichten den indruk wekken, dat de koude en dientengevolge de behoefte aan brandstof in het Noor den van ons land grooter is dan elders, met name het Zuiden en het Westen? 2. Is de minister bereid zijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat te ver zoeken het K.N.M.I. in De Bilt opdracht te geven tot het instellen van een onder zoek naar de klimaatverschillen in het winterhalfjaar en is hij bereid met de uitkomsten van dit onderzoek rekening te houden bij de vaststelling van het brandstoffenrantsoen in het komende seizoen? 3. Kan de minister bevorderen, dat in afwachting van de uitkomst van dit on derzoek thans reeds de Noordelijke pro vincies voorrang krijgen bij de distribu tie van kolen in het loopende seizoen? Na Zondag met 100 man extra aan het vrijmaken der trambanen te hebben ge werkt, is de Noord Zuid-Holl. Tram erin geslaagd den dienst Amsterdam-Volen- dam v.v. weer voortgang te doen vinden. Maandagochtend functionneerde ook de dienst Amsterdam-Purmerend v.v. weer normaal. Het Britsche ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat de geldig heidsduur van de open algemeene ver gunning voor den invoer van bloembol len uit Nederland verlengd is tot 30 April. Het Britsche ministerie van Lucht vaart heeft Maandagmorgen bevestigd, dat tien personen zijn gedood, doordat een Engelsch vliegtuig Zondagavond op het eiland Ischia is neergestort. De aanleg van den spoorweg over den Afsluitdijk en van dien van Am sterdam naar Den Haag met onder- grondsche stations in beide steden zal in de nabije toekomst niet kun nen worden geëntameerd in ver band met de hooge kosten, aldus blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de be grooting van Verkeer. Goede en minder goede rijtuigen der stoomtractie worden regelmatig over het net verdeeld, zoodat van een op zettelijke achterstelling van de niet tot het Westen behoorende provincies geen sprake is. Na de in Mei te verwachten elec- trische exploitatie van het traject UtrechtEindhoven zal een aan merkelijke verbetering van de ver binding met het Zuiden verkregen zijn. Via Geldermalsen en via Eist zal met modern materieel in de toekomst de Betuwe aansluiting op de electrische lijnen krijgen. De bepalingen van de wet Autover voer Personen uit 1940 zullen door een ingediend wetsontwerp spoedig verval len, zoodat belanghebbenden binnen kort aanvragen voor een verguning be treffende autovervoer-personen kunnen indienen. Er zal tegen worden gewaakt, dat de tijdelijke N. S.-auto-verbindin- gen schade toebrengen aan de streek vervoerders.' Het ligt in de bedoeling van de regee ring in de nabijheid van Rotterdam een vliegveld te doen ontstaan, hetwelk voldoet aan de internationale eischen van een vliegveld klasse E (Europeesch verkeer met uitbreidingsmogelijk heden tot klasse B (Transatlantisch verkeer). Dit werd reeds aan de ge meente Rotterdam medegedeeld. Naar wij nader vernemen, zal het plan van de N. S„ om in Mei van dit jaar het baanvak UtrechtDen BoschEindhoven te electrificee- ren, niet verwezenlijkt kunnen wor den. Met ingang van de nieuwe dienstregeling zal het verkeer tus schen bovenstaande steden recht streeks met dieseltreinen worden onderhouden. De oorzaak van een en ander is gelegen in de uiterst langdurige en strenge vorstperiode, die ieder grondwerk nu al geduren de maanden onmogelijk heeft ge markt en de Spoorwegen geheel buiten haar schuld de gelegenheid tot het verwezenlijken van haar nauwkeurig berekende plannen heeft ontnomen. Deaer dagen werd het postkantoor 18 Alphen a. d. Rijn in rep en roer gebracht door een explosie. Eén der ambtenaren was bezig de uitgaande stukken te stem pelen en toen hij daarbij met kracht zijn stempel drukte op een briefpakket vloog dit met een geweldigen knal en een felle steekvlam uit elkaar. Het gevolg was een kleine paniek onder de ambtenaren en ambtenaressen in het postkantoor Men dacht aan een bom, maar gelukkig bleek niemand gewond te zijn, terwijl evenmin eenige schade was aangericht. Alleen van het pakje zelf was niet veel meer over. Slechts wat verschroeid pa pier was het eenige, dat zou kunnen die nen voor verdere nasporingen. Nadat men van den eersten schrik be komen was, werd de politie gealarmeerd en deze slaagde erin den naam van den afzender op het papier te ontcijferen. Het was de veehouder Van E. op den Oost- kanaalweg. De politie trok door sneeuw en ijs naar dezen uithoek van de ge meente om den veehouder aan den tand te voelen. En toen volgde al spoedig de weinig sensationeele ontknooping. De veehouder bleek een zoon te hebben, die als eigenaar van een kweekerij in Aals meer zijn nood had geklaagd over veel vuldig voorkomende diefstallen van plan ten uit zijn kassen. De veehouder had zich daarop herinnerd dat hij nog een aantal zg. alarmklappers bezat, die hij tijdens de bezetting had aangeschaft en welke moesten dienen om ongenoode gas ten schrik aan te jagen. Deze klappers kunnen aan een deurpost of aan een raam worden bevestigd en explodeeren, wanneer deur Of raam wordt geopend. „Je moet er maar niet aan trekken", had da leverancier destijds gezegd. Maar nu is dan proefondervindelijk gebleken, dat men er vooral ookniet te hard op moet drukken. De dochter van den veehouder had drie van deze klappers in een briefpakketje gepakt om er haar broer in Aalsmeer ge lukkig mede te maken, maar in plaats van „ongenoode gasten in diens kweeke rij" werden nu een onschuldigen post ambtenaar de stuipen op het lijf gejaagd. United Press meldde Zaterdag uit Lon den: Goed ingelichte Whitehall-kringen deelden mede, dat de Britsche regeering officieel zoowel de Nederlandsche als de Indonesische regeering heeft geadvi seerd de overeenkomst van Cheribon te onderteekenen en in praktijk te brengen. Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken wendde zich hiertoe op vriendelijke wijze tot den Nederlandschen ambassadeur bij het Hof van St. James, jhr. Michiels van Verduynen, terwijl de Britsche consul-generaal in Batavia zich op soortgelijke wijze tot Sjahrir en den Indonesischen „minister" van Buitenlandsche Zaken richtte. Reuter meldde Zondag het volgende: „Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdagavond bevestigd, dat de Britsche regeering er onlangs bij de Ne derlandsche regeering en de Indonesische nationalistische leiders op heeft aange drongen, over te gaan tot de ondertee- kening van het accoord van Cheribon, dat de basis zal moeten vormen voor een nieuwe constitutie voor Ned.-Indié. Deze Britsche stap is een 10-tal dagen geleden gedaan via de Nederlandsche ambassade te Londen en den Britschen consul te Batavia. Bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag vernam het A.N.P., dat Terwijl de Amerlkaansche beman ning weigerde assistentie te verleenen, waren Nederlandsche militairen Za terdag bezig met het lossen van de geconfisceerde lading van de „Martin Behrman". Het werk vorderde lang zaam. Op de dekken stonden gewa pende wachten. De Nederlanders wa ren zoo meldt U. P. voorts ge noodzaakt de op den wal staande kranen te gebruiken, aangezien de Amerikanen weigerden de windassen van het schip te laten werken. Het bericht, dat de kapitein van zijn commando ontheven is, is, volgens A.P.P., onjuist. Wel is naar aanleiding van zijn weigering de orders van den havencom mandant op te volgen, het schip naar een andere haven overgebracht. De kapitein blijft echter het gezag over zijn schip uitoefenen. Dr. H. N. Boon, politiek adviseur van dr. Van Mook, deelde aan "United Press mede, dat de in beslag neming van de „Martin Behrman" een volkomen legale handeling was. Hij zeide: „Elk schip in de Nederlandsche wateren moet de Ne derlandsche wet gehoorzamen. Toen het bevel kreeg naar een andere haven te varen, weigerde kapitein Gray dit wet tig bevel op te volgen. De Nederlandsche autoriteiten waren toen gedwongen het schip zelf te verplaatsen, doch het is niet juist te beweren, dat kapitein Gray ter zijde is gesteld. Voor zoover het ons betreft, heeft kapitein Gray nog altijd het volledig gezag over zijn schip. De producten aan boord van de „Behrman" behooren aan de eigenaars der onderne mingen en niet aan de Indonesische „regeering." Kapitein Gray, die thans met James Ryan, den directeur van de Isbrandtsen- lijn, in het hotel Des Indes te Batavia vertoeft, vertelde aan United Press, dat hij niet aan boord van zijn schip zou terugkeeren zoolang zich een gewapende Nederlandsche wacht aan boord bevond. Hij zeide: „Ik kan mijn plicht niet doen en mijn lading beschermen, wanneer achter me een man met een geweer staat. Daarom voer ik niet langer het gezag." Hedenmiddag heeft James Ryan, directeur en rechtskundig adviseur van de Isbrandtsen-lijn meegedeeld, dat hij o.m. een claim van tien millioen Ame- rikaansche dollars bij de Ned.-Indische regeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan Van Mook en alle autoriteiten, die De Voor-Indische Congrespartij heeft Zaterdag een officieele uitnoodiging ge zonden aan de Mohammedaansche Liga om besprekingen te voeren met vertegen woordigers van het Congres, teneinde plannen op te stellen voor het overnemen van de regeering van Voor-Indië tegen Juni 1948, ingevolge het Britsche plan. „Met het oog op de nieuwe ontwikke lingen, die tot een spoedige overname van de macht in Voor-Indië zullen leiden". aldus het formeele besluit van de werk- commissie, „is het de plicht van het volk van Voor-Indië zich gezamenlijk en in overleg voor te bereiden op deze verande ring, opdat deze vredig en tot ieders voordeel kan verloopen." In de Pendsjaab neemt de onrust nog voortdurend toe. Een oude universiteitsstad, 350 km. van Lahore, staat volgens de laatste berich ten geheel in vlammen. met de „Martin-Behrman"-kwestie te maken hebben. In het document wordt o.m. geëischt de oogenblikkelijke terug gave van de reeds geloste lading, vrij lating van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige la ding binnen 24 uur. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft over den mili tairen toestand het volgende medege deeld: Vrijwel overal is de toestand rus tig. Te Medan zijn Vrijdag de bespre- Kingen over de uitzetting van de reeds vastgestelde demarcatielijnen begonnen. Men wacht hier nog op beslissing van Java. Uit de sectoren van Semarang en Soerabaja komen berichten over toe nemende inundaties. Te Palembang is vandaag overeen stemming bereikt over de demarcatie lijn en is de betreffende overeenkomst get eekend. van een stap, als waarover dit Reu- terbericht spreekt, hier niets bekend is. Ook de Britsche ambassade te Den Haag heeft bevestigd, dat de Britsche ambassadeur geen stappen heeft ge- daan met betrekking tot Linggadjati. Wèl is, zooals reeds medegedeeld, aan de Nederlandsche regeering een nota overhandigd betreffende de kwestie van de „Empire Mayrover", doch hierin wordt niet gesproken over de overeenkomst van lingga djati. Op grond van speciale maatregelen zal aan passagiersvliegtuigen van de K.L.M. verboden worden te landen op Britsch-Indische vliegvelden, aldus ver klaarde Kundan, tijdelijk Regeerings- vertegenwoordiger van India bij de In donesische „republiek", volgens Antara op een persconferentie te Djokjakarta. De K. L. M.-persdienst deelt mede: Naar aanleiding van een Aneta-be- richt uit Batavia, dat gegrond is op een mededeeling van het republikeinsche persbureau Antara en volgens hetwelk aan K. L. M. passagiers-vliegtuigen verboden zou worden te landen op Voor- Indisch gebied, valt slechts te melden, dat de K. L. M. den Amsterdam-Batavia- dienst in opdracht vliegt voor de Ne therlands Government Air Transport. Deze N. G. A. T. heeft van de regee ring van India vergunning tot het lan den op Voor-Indisch gebied, een ver gunning die voorshands nog niet ex pireert. Het radiostation van Makassar is door brand geheel verwoest. Radio- Makassr was een der sterkste zen ders van Indië. Na een voorloopig onderzoek meent men den brand te moeten wijten aJn een terroristi- schen aanslag. Naar op het departement van Onder wijs en Eeredienst te Batavia aan Aneta werd medegedeeld, zal de nieuwe spelling 1 Mei ook in Indië worden in gevoerd. De Sovjet-autoriteiten in Hongarije hebben op de Amerikaansche nota ge antwoord en het voorstel om gezamen lijk een onderzoek in te stellen naar den huidigen toestand in Hongarije ver worpen. Lt.-generaal Sviridof zeide in zijn antwoord, dat een gezamenlijk onder zoek naar den toestand en naar de „sa- Ongeveer anderhalf millioen dollar schade werd aangericht door een brand, die Vrijdagavond drie uur lang woedde aan boord van het Amerikaansche lijn schip „John Ericsson", het voormalige vlaggeschip van de ZwedenAmerika- lijn, de „Kungsholm". De brand, die waarschijnlijk werd veroorzaakt door een mankement aan de electrische leiding in de zoldering van het promenadedek, was de hevigste die sinds den brand van de „Normandie'», vijf jaar geleden, in de New Yorksche haven voorkwam. Zware zwarte rook wolken omhulden het schip van tijd tot tijd geheel. De vlammen werden aangewakkerd door een stijven bries. Een autoriteit van de scheepvaart commissie schatte dat het ongeveer twee maanden zal duren voordat het schip hersteld kan zijn. De „Ericsson" was bezig post te laden aan den steiger tegenover dien van de „Queen Elizabeth'». Het schip zou Za terdag naar Southampton en Le Havre zijn vertrokken. De Queen Elizabeth" liep geen schade op, doch haar vertrek werd een uur uitgesteld. De „John Ericsson" werd gedurende den geheelen oorlog als troepentrans portschip gebruikt. door HANS VERHOEVEN 8) Enkele seconden later zagen zij een motor met zijspan door de bocht komen en met verbazingwekkende snelheid na deren De bestuurder bewees zyn mees terschap door keurig vlak voor Berken rode te stoppen, waarna twee personen, een lange en een betrekkelijk kleine, over het tuinpad op het huis aanliepen. Win- nink haastte zich naar de voordeur en dokter Van Dijk was eveneens opgestaan om de politie-ambtenaren hij ver- moe-'de althans, dat ze dat waren; aan hun kleeding was het niet te zien naar het studeervertrek te vergezellen. Inspecteur van politie 2e klasse H. E. P. Lankman bleef een tiental meters vóór het huis stilstaan. Zijn kleine met gezel, hoofdagent Geert Ruigeflesch, volgde zijn voorbeeld. „Ziet er niet gek uit, Ruig," prees de lange. „Een aardig huisje om mee te beginnen." R' igeflesch antwoordde met een on verstaanbaar gebrom. Sinds den terug keer van zijn chef uit Stockholm, had hij hem meer dan eens met slecht verbor gen wantrouwen opgenomen. De belang stelling van Lankman, die altijd meer op het frivole gericht was geweest (met mate en zonder in overdrijving te ver vallen) was een geheel anderen kant uitgegaan. Hij had aanvallen van ernst gekregen en was aan de toekomst gaan denken. En dat was nog het ergste niet, zoolang hij er maar over zweeg. Doch dat deed hij niet. integendeel hij tracht te Ruigeflesch voor zijn theorieën te winnen. Zijn ernstige vermoedens in een bepaalde richting had hij nog niet dur ven uitspreken, maar hij had er zijn Jaarwedde onder willen verwedden, dat een kleine, naakte knaap met pijl en boog er iets mee te maken had. Het was er verre van, dat Ruigeflesch de infec tieziekte van den inspecteur op die ma nier zou omschrijven; hij was allesbe halve dichterlijk van aard. Nochtans kwam de bedoeling op hetzelfde neer en daar ging het maar om. Beide mannen, wier verhouding in ja renlange samenwerking tot een meer dan ambtelijke was uitgegroeid, hadden de zelfde liefde voor hun beroep, zy vul den elkander uitstekend aan; wat Lank man aan intelligentie en opleiding voor had, werd ten deele gecompenseerd door de taaie vasthoudendheid van Ruige flesch. Uiteriyk kon er bijna geen grooter ver schil tusschen twee menschen mogelijk zjjn. De inspecteur haalde op zijn sok ken één meter tachtig, zijn assistent was maar juist aan de maat, toen hij voor militairen dienst moest worden gekeurd. De eerste was een lenige, sportieve ver schijning met een open, jongensachtig gelaat. Blond, licht gekruld haar stond boven een hoog voorhoofd geplant; blau we oogen en een trek van wilskracht om eer. dikwijls lachenden mond vol tooiden het beeld, dat de speurder de wereld te zien gaf. Ruigeflesch daaren tegen was meer de krachtfiguur: kort, breed en daardoor gedrongen, met iets tè lange armen en van die soort aan- 'gename leelijkheidi, die een man niet misstaat. Lankman had direct aan de telefoni sche order gevolg gegeven. Daar hij in de nabijheid van 'het politie-bureau woonde, had het hem slechts enkele mi nuten gekost om een motor te halen. Met dit transportmiddel had hij zijn hel per opgepikt, van welk voornemen hij zijn collega reeds In kennis had gesteld. Alle verkeersvoorscMiften negeerend waren zij den hellenden A. weg opgesto ven en zoo stonden zij dan op dien ge- denkwaardigen avond op het tuinpad van Berkenrode het huis te bekijken, elk op zijn manier reageerend. De duur van dit intermezzo kon even wel slechts met seconden worden ge meten, want reeds werd de voordeur ge opend en een heer liep hen over het pad tegemoet. „Ik ben blij, dat u er bent, heeren!" hoorden zij zich begroet. Er klonk onge duld en opluchting uit de stem. Lankman noemde zijn naam en kwali teit en stelde Ruigeflesch voor. Hij ver nam met mr. Winnink te doen te heb ben. „Ik was een vriend van den over ledene, ik woon aan den overkant van den weg," legde deze uit. zyn mededeeling werd voorloopig voor kennisgeving aangenomen. De politie mannen volgden hem zwijgend naar bin nen, waar zij dokter Van Dijk ontmoet ten. Zonder tijd te verliezen met over bodige formaliteiten, geleidde deze hen naar wijlen den heer Barkhof. Het was intusschen beginnen te sche meren. De zon was reeds in goud en vlammen onder de oppervlakte van de heid-: gezonken en hoewel het nog licht genoeg was om elkaar behoorlijk te zien, riep dokter Van Dijk in het belang van het onderzoek de hulp van den imitatie kaarsenkroon in. De gezichten van de aanwezigen kregen een vreemde kleur in het slappe mengsel van dag- en kunst licht. „U hebt zeker al van mijn vermoeden gehoord?" vroeg hij den inspecteur. Lankman keek met beroepsmatige on bewogenheid naar den man, die zoo on bewegelijk aan zijn bureau zat. Zonder den dokter aan te zien, knikte hü be vestigend en liet er op volgen: „Waarop baseert u die veronderstel, ling?" „In de eerste plaats op mijn reukver mogen" hij bukte zich en snoof de lucht keurend op „probeert u het nog maar eens, de geur is nog' niet geheel verdwenen." Lankman volgde zijn voorbeeld. Na eer- paar keer diep te hebben ademgehaald, kwam hy met een bezorgden rimpel in zijn voorhoofd weer overeind. „Inderdaad, dokter. Als u er mij niet op attent had gemaakt, was het me stel lig ontgaan. Bittere amandelen „Juist! Blauwzuur dus. Overigens moet ik er billijkheidshalve aan toevoegen, dat de geur Zoojuist sterker was. terwijl ik als medicus bovendien werd getrof fen door de gelaatskleur, typisch voor cyanide-vergiftiging. menzwering" een directe inmenging in de binnenlandsche zaken der Hongaar- sche republiek en een miskenning van de bevoegdheid van het Hongaarsche volksgerecht zou beteekenen. Wat betreft de arrestatie van Eela Kovacs, voorheen secretaris van de par tij der kleine boeren, zeide Sviridof, dat hij de Amerikaansche interventie terza ke niet anders kon zien dan een in breuk op het recht der Russische be zettingsautoriteiten om haar troepen in Hongarije te beschermen. Volgens Svir- vidof was het het complot, waarvan Kovacs deel uitmaakte, dat de democra tische regeering van Hongarije bedreig de en niet de minderheidspartijen, wel ke laatste niet met eenig recht be schuldigd kunnen worden van pogingen een dictatuur te vormen. De partij der kleine boeren heeft zelf de schuld harer betrokken leden toege geven en zich bereid verklaard hen voor het gerecht te brengen, aldus Svi ridof. In de zaak „Zender Brussel", het sta tion, dat tijdens de bezetting pro-Duit- sche berichten en reportages uitzond, heeft de auditeur-militair van den Brus- selschen krijgsraad 7 doodstraffen ge ëischt tegen voortvluchtige beklaagden, namelijk tegen den bekenden schryver Wies Moens en tegen Pol Douliez, Jab Demets, Julien Deheu, Richard van der Heyden en Odiel Broucke. Verder werden tegen een groot aantal medewerkers straffen tot 20 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Op de „Woeste Hoeve" by Apeldoorn, waar 2 jaar geleden als represaille voor den aanslag op „SS-Obergruppen- führer" Rauter 117 slachtoffers uit alle deelen van ons land werden gefusilleerd, werd Zaterdag by het eenvoudige monu ment dat de plaats der executie aan geeft, een korte herdenking gehouden, waarbij de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe het woord voerde en namens het gemeentebestuur een krans legde. Behalve de oud-illegalen van Apeldoorn, van wie deze herdenking was uitgegaan, waren °®k velen uit on>~ liggende plaatsen en voornamelijk fami lieleden en kennissen der slachtoffers van heinde en ver hierheen gekomen, die door het leggen ran kransen en bloemen de gevallenen herdachten. Gisteravond is in zijn woning te Doorn plotseling overleden het Anti-Revolu- tionnaire Eerste Kamerlid jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. Autoriteiten van het Oostenrijksche ministerie van Binnenlandsche Zaken deelden Zaterdagmorgen mede, dat een uitgebreide ondergrondsche nazi-bewe ging in Oostenrijk werd ontmaskerd. De Oostenrijksche politie en Amerikaan sche troepen hebben 57 „nazi-leiders gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3