Lord Killearn weer naar Batavia Deze uitzonderlijk strenge winter Gedurende 46 dagen vroor het meer dan vijf gr. C. Najaar 1948 komt de 7-December- divisie naar huis Thans schriftelijk protest van de Ver. Staten K.L.M. uit India geweerd? Zware regens in het midden en zuiden van ons land V -Eindelijk? Hij zal trachten beide partijen tot een vergelijk te brengen Geen schadevergoeding bij wettige inbeslagneming Verklaring van Britseh-Indischen woordvoerder een politieke daad D O M Oceaandepressie brengt opnieuw warme lucht Kantteekening bij spaarcampagne E K.L.M. en Indië-route Tot hoofd en hart Geen vorst 's nachts Het weer Negen en veertig ijsdagen - Voor het eerst sinds - 18 Januari J DINSDAG 11 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23794 Provinciaal der Jezuïeten ernstig gewond RONDOM DE „MARTIN BEHRMAN" Ü.G.A.T. blijft dezen dienst onderhouden Wat niet mogelijk is Verzorging der nagelaten betrekkingen I De d kan; dwaas doet, wat hij niet laten de wijze laat wat hij niet doen kan n I mêÊM Het vliegveld, bij Karachi Geen ijsgang Vier ministers in België afgetreden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 5.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: 'V Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mun hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het Fransclie persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat volgens over het algemeen welingelichte kringen te Londen Lord Killearn, vertegen woordiger van de Britsche regeering in Zuid-Oost-Azië, zich binnenkort naar Batavia zou begeven om zijn bemiddeling te verleenen tusschen de Nederlandsche Oommissie-Gene raal en de Indonesische „regeering". Naar verluidt zal de Britsche verte genwoordiger voornamelijk trachten de twee partijen tot een vergelijk te brengen t.a.v. de interpretatie van den tekst van het verdrag van C'he- ribon. De Nederlandsche militaire woord- Voerder heeft medegedeeld, dat de re- publikeinsche delegatie te Medan de be staande demarcatielijn heeft geaccep teerd, met uitzondering van een detail. Dit punt is voorgelegd aan de autoritei ten op Java. 14 Maart zullen de repu- blikeinsche troepen zich twee km. ach ter de demarcatielijn terugtrekken. Ook te Palembang is, zooa's gemeld, overeenkomst bereikt; de demarcatielijn is aanvaard, zooals deze 17 Januari is voorgesteld. Wel hebben zich in den Pa lembang-sector eenige onbelangrijke in cidenten voorgedaan, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen, In Zuid-Oelebes hebben zich eenige bendeleiders bij de autoriteiten gemeld. Te Samarinda zijn drie personen gear resteerd, onder wie een bendeleider. Bij een treffen tusschen politie en een ben de in de omgeving van Balik-Papan is een bendeleider gedood. Batavia aanschouwde gisterochtend de grootste parade na de Japansche capi tulatie. Aan het vier kilometer lange de- filé, gehouden ter gelegenheid van het vertrek van de derde infanterie-briga- degroep naar elders, namen zesduizend man deel. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met hier en daar mist en plaatselijk regen of sneeuw, later tijdelijk opkla rend. Afnemende wind. In het Zuiden van het land weer daling van tempe ratuur, vooral des nachts, in het Noorden van het land in den nacht lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt, met dooi waar de zon schijnt. Zon 7.0418.37, Maan onder 8.34, De Provinciaal der paters Jezu- ieten, de hoogeerw. pater C. Kerre- mans, heeft Maandag bij Mook ten gevolge van een auto-ongeval ernsti ge verwondingen opgeloopen. Hij is opgenomen in het St. Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen. Zijn toestand was Maandagavond naar omstandigheden redelijk wel. Levensgevaar was niet meer aanwe zig. Pater Kerremans was in gezelschap van twee paters Jezuïeten per auto op weg naar Maastricht. Bij Mook slipte de wagen door de gladheid van den weg en reed tegen een boom. De toestand van pater Kerremans liet zich aanvankelijk zóó ernstig aanzien, dat hem onmiddel lijk de H.H. Sacramenten der Sterven den werden toegediend. Een ribbenfrac- tuur belemmerde de ademhaling. Pater G. Janssens, socius, had een bekkenfrac tuur opgeloopen, pater De Kort een hoofdwonde. De slachtoffers werden naar Nijmegen overgebracht en in het St. Canisius-zie- kenhuis opgenomen. Maandagavond achtte men ook bij de beide andere pa ters het levensgevaar geweken. (Van onzen meteorologischen medewerker te Amsterdam) Toen wij op 22 Februari schreven ,,Nog is het einde niet in zicht", hoopten wij. dat onze voorspelling niet bewaarheid zou worden. Helaas de meteorologen hebben gelijk ge kregen en zelden heeft men het suc ces van een voorspelling toch eigenlijk het ideaal In de meteorolo gie zóó betreurd. In ieder geval, nu schijnt, de winter wel definitief ten einde. Hoe staan wij er thans voor? Een „com petitiestand" of een tabel spreekt meer dan een ellenlang betoog en daarom zul len wij thans eerst een overzicht geven van de laatste negen winters. Hierin zijn opgenomen het aantal vorstdagen (dagen dus, waarop vorst voorkwam), ijsdagen (dagen, waarop de temperatuur gedurende het geheele etmaal onder nul bleef), da gen, waarop het sterker vroor dan 5 gr. C. en dagen, waarop het sterker vroor dan 10 gr. C. Verloop der winters 19381947 (Amsterdam-Zuid) min. min. ijsd. 5 gr. 10 gr. 13 Jaar 1938/39 1939/40 1940/41 1941/42 1942/43 1943/44 1944/45 1945/46 1946/47 Onze Maart, vorstd. 21 63 49 74 14 29 31 30 '65 gegevens tijdstip het 7 43 34 31 17 43 30 6 1 5 8 5 11 1 49 46 loopen tot en met 9 dus waarop in het 2 11 1 11 15 gtootste deel van ons land het weer zijn De dagelijksche stroom van vluchtelingen uit het republikeinsche gebied blijft, ondanks het strenge verbod der Republikeinsche autoriteiten, aan houden en geregeld komen de bewoners, gedreven door den honger, in groepjes naar de Nederlandsche stellingen. Een oun vrouwtje wordt van voedsel voorzien A-N.P.-Aneta bericht uit New York: Het Amerikaansche ministerie Van Buitcnlandsche Zaken heeft den Amerikaanschen zaakgelastigde te Den Haag, Webb Benton, op dracht gegeven persoonlijk bij het Nederlandsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de 29 Januari 1947 door de Nederlandsch- ïndische regeering genomen maat regelen tot beperking van den han- deL Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak Van de „Martin Behrman". Een woordvoerder van het Ameri- kaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken bracht in verband met het Schriftelijke protest van de Amerikaan sche regeering in herinnering, dat de Ver. Staten 5 Maart reeds een mon deling protest hadden ingediend tegen de genomen maatregelen, welke in Amerika beschouwd worden als een be merking van den handel. Naar Aneta Maandagavond van ge- ^ghebbende Nederlandsche kringen te Batavia vernam, kan de eisch. van James Ttyan tot schadevergoeding 'van 10 mil joen dollar alléén in behandeling wor den genomen, indien de landrechter de Seheele inbeslagneming als onwettig etl van nul en geener waarde verklaart. *hdien echter de inbeslagneming als Vettig wordt verklaard, kunnen geen Over de kwestie van het landen van ^ederlandsdhe vliegtuigen in Britsch- mdië verneemt de Nederlandsche cor espondent van Aneta van officieele zij de het volgende: Reeds lang had de iJ-G.A.T. (Netherlands Government Air transport) toestemming voor het ge- Sj'dik van Britsoh-Indische vliegvelden, '-'eae toestemming is zeer onlangs voor ^bepaalden tijd verlengd. Er bestonden ®chter plannen den luchtvaartdienst '>ar Ned.-Indië weer aan de K.L.M. Jer te dragen. Van de zijde van de ritsch-Indische regeering bleken be- aal<Je bezwaren te bestaan dezelfde estemming aan een particuliere com- f rcieele Nederlandsche luehtvaarton- siheming te verleenen. In verband Hp6rrnede is besloten, dat de N.G.A.T. ziv1 ^ienst zal blijven onderhouden. Wel tecu kil bet bezoek van een officieele ^hnisohe Nederlandsche delegatie ^'aarin zich een Indisch vertegenwoor- Ser bevond) technische plannen uit- brirfr^t v00r het géVal. dat he Neder- - 1dsche luchtvaartdienst mettertijd de K.LJVL kan worden overge- eischen tot schadevergoeding in behan deling worden genomen. James Ryan heeft een telegram aan generaal MacArthur gezonden, waarin hij hem in kennis stelt van het feit, dat de Nederlanders voor het lossen van een Amerikaansch schip gebruik maken van Japansche krijgsgevangenen. Hij verzoekt generaal MacArthur te bewerkstelligen, dat de Japanners onmiddellijk naar huis terugkeeren. De minister van Oorlog heeft aan alle militairen verboden zonder zijn toe stemming met rijksvoertuigen en ander ïyksmateriaal deel te nemen aan be trouwbaarheids-, prestatie-, ster- of an dere dergelijke ritten. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp „uitzending dienstplichtigen" blijkt, dat het in het voornemen van de regeering ligt de 7-December-divisie in het najaar van 1948 naar Nederland te doen terug keeren. Tot welke sterkte onze troepen macht in Indië mettertijd zal kunnen dalen is nog niet bekend. Dit zal afhan kelijk zijn van de verdere ontwikkeling van den toestand. Het laat zich aanzien, dat het verblijf van de dienstplichtigen in Indië om» streeks 2 jaar zal duren en dat de tijd, liggende tusschen de opkomst en het naar huis terugkeeren, in het geheel on geveer 2 jaar zal bedragen. De regee ring is zich er van bewust, dat de^e tijd lang en, op zich zelf beschouwd, zelfs veel tè lang is uit een oogpunt van stu die-, opleidings- en andere belangen, al zal de tijd, in Indië doorgebracht, voor zeer velen niet als verloren tijd be schouwd behoeven te worden Wat de geestelijke verzorging be treft, valt op te merken, dat naar Indië zijn uitgezonden 75 aalmoeze niers en 37 legerpredikanten. Bij elk ook in de toekomst uit te zenden bataljon infanterie of daarmede overeenstemmend onderdeel bevinden zich een aalmoezenier en een leger- predikant. Omtrent de uitkeringen aan gezinnen van uitgezonden militairen is een vraag gesteld, waaraan de opmerking is vast geknoopt, dat een uitkeering van maxi maal 25 per week veel te gering zou zijn. Dit geeft echter een verkeerd beeld van de uitkeeringen. Het maximum van ƒ25 per week geldt alléén voor de kost winnersvergoeding voor echtgenooten van dienstplichtigen zonder kinderen, (Van een luchtvaartmedewerker) verklaring van een Britsch- Indiscï.en woordvoerder, dat zijn regeering maatregelen uit werkt, om de K.L.M. het vlie gen over VOor-Indisch territorium te verbieden, is in hooge mate veront rustend. Tot het huidige oogenblik beteekent dit land een onmisbare schakel in den weg, welke Nederland met Java verbindt. De K.L.M.-vliegtuigen, op weg naar Ba tavia, landen regelmatig' in Karachi en Calcutta, terwijl ook Jodphoer en Ran goon door het Nederlandsche luchtverkeer drukbezochte havens zijn. Zouden onze vliegtuigen niet meer in Britsch-Indië mo gen landen, dan zou de geheele route naar Batavia moeten worden omgelegd. De beide aangrenzende vliegvelden, waarop wij ons wel zouden mogen vertoonen, zijn Basra en Bangkok en een modern vier motorig vliegtuig, dat een recordvlucht op den langen afstand wi' ondernemen, kan dit traject ook gemakkelijk in één ruk afleggen. Doch verkeersvliegen :n record-werk zijn twee geheel verschillende ondernemingen. Het verkeer is een bedrijf, dat te maken heeft met begrippen als „nuttig laadvermogen" en wanneer men zooveel /benzine aan bOord neemt, om enkele duizenden kilometers achtereen te kunnen doorvliegen, blijft er weinig draagvermogen over voor post en passa giers. Het uitvallen van tusschenlandin- gen op B'ritsch-Indisch gebied lis derhalve economisch een catastrophe. m India heenvliegen is practisch niet mogelijk Men zou dan van Iran uit over een zeer zwaar bergterrein Westelijk China moeten binnen dringen, waar het ongeciviliseerd is en waar een behoorlijke landingsoutillage voor groote vliegtuigen geheel ontbreekt. Eten nieuwe route door China aanleggen zou pionierswerk beteekenen. Al deze feiten kennend, moet het dui delijk zijn, dat onze geheele luchtvaart de K.L.M. steunt immers op haar Amster damBatavia-route twijfelachtig wordt, wanneer de K.L.M. niet meer in Britsch-Indië zou mogen landen. En als zoodanig beschouwd zou de uitlating van den Indische» zegsman ook een openlijk die bij verwanten inwonen. En hierop zijn ook nog weer uitzonderingen. In het al gemeen kan de vergoeding veel hoóger zijn en is zij ook veel hooger. Voor ver reweg de meeste gevallen is de vergoe ding niet lager dan het bedrag, waarme de de inkomsten geacht kunnen worden door de afwezigheid van den kostwinner achteruit te zijn gegaan. Een algemeene regeling inzake de ver zorging van nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen, die bü het vervullen van hun taak het leven hebben gelaten, treft men aan in tie pensioenwetten voor de Zeemacht en de Landmacht. De regee ring is echter van oordeel, dat de daarin getroffen voorzieningen niet voldoende zijn. Een wetsontwerp tot wijziging van deze en andere pensioenwetten, dat strekt om tot een gunstiger regeling te geraken, zal een dezer dagen kunnen worden tegemoet gezien. vijandige houding jegens ons land betee kenen. Men moet de zaak echter verder zien. Bïitsch-lndië zelf heeft niets tegen de K.L.M. Dozijnen marahadja's en politici uit dat land waren en zijn nog geregelde gasten van de K.L.M. De maatschappij h'eeft altijd een uitermate correcten en gezonden indruk op de Britschrlndiërs ge maakt en de verhouding tusschen K.L.M. en T.A.T.A.-Airlines, de groote Britsch- Indische maatschappij, was steeds voor beeldig. De bewuste verklaring is veeleer een politieke daad, in het kader van den druk, dien de Britscli-Indiërs willen uitoefenen op de Nederlandsche re geering bii haar onderhandelingen met de Indonesische republiek. Zij moet gelezen worden als een aanwij zing aan de republikeinen: „Die K.L.M. Is nog een imperiaal instru ment van de Nederlanders; stichten jullie zelf een luchtvaartmaatschap pij. kom daarmee van Batavia haar ons land en ontmoet bijv. in Basra de Nederlanders, zoodat er toch een ver- binding tusschen Batavia en Amster dam mogelijk blijft." Engeland heeft te kennen gegeven, I11 dia het volgende jaar „los te laten" Mountbatten is belast me de liquidatie van het Britsche bestuur en de overdracht daarvan. Zoolang dit nog geen feit is, kan de K.L.M. natuurlijk blijven doorvliegen Daarna beginnen de moeilijkheden. De Engelschen zullen er weinig toe bij dragen, om voor ons een oplossing te vinden: te lang hebben zij de concur rentie van de Nederlanders op hun ge bied ondervonden. Een aanzienlijk dee. van de BTitsche luchtlading tusschen Lon den en Britsch-Indië toch werd en passan' op de AmsterdamBatavia-lijn meegeno men. De Britten kunnen nu werkelijk hun handen in onschuld wasschen en een treurig gezicht trekken om onze moeilijk beden, inderdaad: wij zullen dit zelf moe ten opknappen. Het brandpunt van de onderhande lingen ligt ditmaal niet in Nederland maar in Batavia, waar Nederlanders en Indonesiërs samen dit geval kun nen oplossen, mits bij beide partijen daartoe de bereidheid bestaat. Anders ziet het er niet rooskleurig voor onze luchtvaart uit. aarscnalk Nieolai A. Boelganin is eenige dagen geleden gene ralissimo Stalin opgevolgd als minister voor de Gewapende Macht Drukke bezigheden maakten het Stalinonmogelijk dit ambt verder te vervullen. Boelganin is een van de Rus sen wier naam eerst sinds den oorlog in het buitenland eenige bekendheid gekregen heeft. In vroeger jaren was hij vice-president van den Raad van Volkscommissarissen, voorzitter van de Staatsbank van de Sovjet-Unie en lid van het centrale comité van de Com munistische Partij van de USSR. Ge durende den verdedigingsstrijd rond Mos kou maakte hij deel uit van den mili tairen Raad van de stad. In 1942 volg de zijn benoeming toto luitenant-gene raal en in 1943 zijn onderscheidingen in de orde van Suvorov en Kutozov lste Klas. Bij de verschillende ambten, die hij op het oogenblik bekleedt, heeft hij nu dus ook de leiding van de Russische Defensie" gekregemy wintersch karakter verloor, zoodat de cij fers een vrij goed totaalbeeld geven. Men ziet uit deze cijfers het uitzionderlijk strenge en hardnekkige karakter van dezen winter. Op de 49 dagen, die als „ijsdagen" gelden, vroor het 46 dagen méér dan 5 gr. C. In de meteorologie heet de vorst van —5 gr. tot 10 gr. „matig", maar wij kunnen ons indenken, dat u met die matige vorst maar matig ingenomen bent! De bovenstaande reeks cijfers opge nomen in Amsterdam-Zuid geeft een duidelijk beeld van de felheid ln dezen winter, als wij de getallen procentueel gaan uitrekenen. Dan zien wij het vol gende: Percentage Percentage Percentage ijsdagen v. 5 gr. C. v. 10 gr. C. v. vorstdagen ijsdagen ijsdagen 61 54 15 68 79 26 63 55 3 58 70 26 52 17 O 17 0 0 26 63 12 37 9 0 75. 94 30 1938/39 1939/40 19401/41 1941/42 1942/43 1945/46 1946/47 karakter van doezen winter wel voldoende aangeduid. Het is geen toeval, dat wij deze reeks begonnen met het jaar 1938'39. Toen viel in December de z.g. ..Poolweek waar over de kranten vol stonden. Die week was daarom zoo typeerend, omdat zij kwam na een serie zachte winters. De Duitsche meteoroloog Scherbach heeft toen voor speld, dat Europa een serie strenge win ters tegemoet ging. (Gelukkig, dat niet alle Duitsche voorspellingen zoo goed zijn uitgekomen. Inmiddels hebben wij nu ln negen jaar tijds drie zéér strenge winters en één stren gen winter moeten verwerken. De oor zaak? Officieel tast men in het duister, maar aan de hand van de cijfers zou men geneigd zijn te concludeeren. dat er in de zonnevlekkentheorie wel eenige waarheid moet schuilen. V^Sovjet- Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De nieuwe aanval van den dooi op het vorstgebied verliep met wat meer succes dan de vorige, hoewel ook ditmaal de aanval nog binnen ons land wordt afge slagen. De dooi drong namelijk door tot over Noord-Holland, het IJsselmeer en 't Zuidelijk gedeelte van Friesland en Drente, maar de Noordelijke provincies bleven in de vorst, waarbij tijdelijk regen viel en overal een dikke ijskorst ontstond. De temperatuurstijgingen waren heden morgen zes uur ten einde. Groningen meldde toen 0, Den Helder +0, terwijl in Zuid-Limburg de temperatuur was opgeloopen tot ongeveer 8 graden. Enkele uren later begon de koude lucht zich echter weer in omgekeerde richting te bewegen en hedenmorgen negen uur was de temperatuur in Eelde gedaald tot 2 en in Den Helder tot 1. Te De Bilt kwam voor het eerst sinds 20 Januari het daggemiddelde der temperatuur boven nul. In ons land viel op verschillende plaatsen zware regen, vooral in het Midden en Zuiden van ons land. Te De Bilt viel in een etmaal 24 m.m„ hetgeen bijna de helft van het maandgemiddelde voor Maart is. De depressie veroorzaakte in Noord- Duïtscfiland op vele plaatsen wederom zwaren sneeuwval bij temperaturen van 4 tot 7 graden onder nul. Verwacht mag worden, dat de koude lucht achter de depressie om ook het Zuiden van ons land nogmaals zal bereiken, maar inmid dels hebben de dooi en de regen daar hun werk gedaan bij het doen wegdooien van het grootste gedeelte van de nog aan wezige sneeuw, zoodat het effect van de temperatuurdaling nog veel geringer is en weliswaar nachtvorst zal kunnen voor komen, maar overdag de temperatuur zal oploopen tot boven nul. Voor het Noorden van ons land is de toestand dus nog steeds ongunstig en moet de volgende aanval van den dooi afgewacht worden. Deze is echter reeds in aantocht in den vorm van een nieuwe Oceaan-depressie, die nu nog ten Noord- Westen van de Azoren ligt, doch die bin nenkort opnieuw een groote hoeveelheid warme lucht naar het Noord-Oosten zal stuwer „Met zorg zien wij de komende da gen tegemoet", aldus de burgemeester van Urk, de heer G Keyzer, toen deze het A.NP. in èen telefonisch onderhoud mededeelde hoe de toe stand op het oogenblik op het semi- eiland Urk is. De „Insula", een boot die van Emmeloord uit verbinding trachtte te krijgen met Urk, was Maandag het eiland tot op een af stand van 3 km. genaderd. Met ver eende krachten hebben honderden vrijwilligers een schip de ijsmassa ingetrokken. Maandagmorgen namen 400 Urkers den stalen sleeptros weer op en werd de handle van de machi- netelegraaf aan boord van het schip op full speed gezet en het gelukte de Insula tot op 1 km. afstand te na deren. Als vandaag de booten elkaar zullen bereiken, is het leed gauw ge leden en kunnen via de ontstane open verbinding levensmiddelen en brandstoffen worden aangevoerd. Zondagmiddag hebben negen Amelan ders een vijf-jarig patiëntje uit Buuren met hersenvliesontsteking per brancard •xc'Sv In den nacht van Maandag 10 op Dinsdag 11 Maart kwam te De Bilt voor het eerst sedert 18 Januari de minimum-temperatuur boven het vriespunt. Aldus kwam het einde van een lange onafgebroken reeks van 50 vorstdagen. Zulk een lange reeks was sedert het begin der waarnemingen in 1849 niet eerder voorgekomen. De ouderwetsche winter 18901891 had een continue reeks van 19 vorstdagen, 19391940 een reeks van 40 en 1941 1942 van 38, reeksen, die alle voor 1 Maart eindigden. over de Waddenzee naar Holwerd ge dragen, vanwaar het per auto naar het R.K. ziekenhuis te Leeuwarden is over gebracht. Het was een zeer zware tocht van drie uur en de mannen moesten herhaaldelijk tot over hun enkels door de dikke sneeuwbrij baggeren. Hoewei het vliegveld bij Ballum door 200 vrijwilligers sneeuwvrij was gemaakt, kwam er geen vliegtuig, daar een ongunstige wind het starten van Leeuwarden onmogelijk maakte. Twee weken zit de bevolking zonder post. Omtrent den stand op de rivier de Waal kunnen wij mededeelen, dat de val geleidelijk doorzet. Maandagavond was de stand van het water 11.50 plus N.A.P. De lage kade te Nijmegen was nog ge deeltelijk overstroomd. De bekisting voor de Groote Straat is weggenomen. Te ver wachten is, dat de hooge waterstand, welke den ijsgang van 1939 heeft geken merkt, waarbij hej, water ongeveer een meter op de kade stond, zich ditmaal niet zal herhalen. Er was geen ijsgang meer in de Waal te zien. De schipbrug bij Hedel is vandaag weer in gebrufk genomen. De schipbrug bü Vianen zal Woensdag in den loop van den dag weer voor het verkeer worden opengesteld. Hiermede is dan de recht- streeksche verbinding Utrecht's-Her- togenbosch, die gedurende vele weken gestremd is geweest. De vier communistische ministers in het Belgische kabinet-Huysmans, heb ben hun ontslag genomen. (Van een bijzonderen medewerker) Eindelijk is de reeds sinds lang aange kondigde spaarcampagne een stap dich ter bü haar verwezenlijking gekomen. Een desbetreffend wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Veel kunnen wy uit de bewoordingen van het ontwerp en de daarbij gevoegde memorie van toe lichting nog niet opmaken. Een natio nale spaarraad, bestaande uit een groot aantal „personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij vertegenwoordigen", krijgt tot taak den spaarzin te bevorderen. Wij juichen dit van harte toe, want de slagzin van den Nederlandschen Spaarbankbond: „Spa ren, bron van volkskracht" heeft nog niets van zijn beteekenis verloren. Maar met propaganda alleen komt men er niet. Laten wij vooropstellen, dat zooals de memorie van toelichting ook doet uitkomen een deel onzer bevol king niet tot sparen komt en kan komen. De te hooge belastingen, de sterk geste gen prijzen, de achterstand in kleeding, schoeisel en huisraad, dat alles vergt zooveel van het gezinsinkomen, dat men reed blij is, als er aan het einde van de week of van de maand geen tekort is. On getwijfeld bestaat naast deze groep een aantal personen, die te weinig of in het geheel niet sparen. Tot deze categorie zal de spaarcampagne zich richten. Maar dan is ook voor alles noodig, dat vertrouwen gekweekt wordt in het regeeringsbeleid. Vertrouwen in de doel matigheid waarmede de overheidsgelden worden uitgegeven, vertrouwen in de bescherming, welke de Staat zijn onder danen moet bieden En hieraan man keert het door de gedragingen van de overheid. Het te sterk uitgegroeide ambtenaren-apparaat, de wijze, waarop de overheid soms met de eene hand terugneemt, wat met de andere hand is gegeven (wij denken hierbij aan de belasting op den kinderbijslag), ver mogen niet dat vertrouwen te wekken. Ook de vaak zeer ambtelijke uitvoering van de blokkeeringsmaatregelen werkt niet mede om eventueele spaargelden onder het beheer van de overheid to brengen. Ten slotte willen wij nog wijzen op de rentevergoeding, welke men mag verwachten. In de memorie wordt ge zegd, dat het niet in de bedoeling ligt in concurrentie te treden met de be staande spaarinstellingen. Men mag dus wel aannemen, dat de rentever goeding op de eventueel uit te geven Rijksspaarbrieven niet hooger zal liggen dan die, welke men bij de spaarbanken maakt. Deze nu is niet aantrekkelijk, terwijl bovendien de na de bevrijding toegepaste verlaging dezer rente van 2.64 pCt. tot even boven de 2 pCt. een onbillijkheid inhield. In de jaren, dat de rente op de kapitaalmarkt 4Vfe tot 5pCt. bedroeg, werd er immers niet aan gedacht, de officieele spaarbank rente met dien verhoogden rentevoet in overeenstemming te brengen. Tenzij de voorwaarden, waarop de spaarbrieven zullen worden uitgegeven, zeer aantrekkelijk zijn, achten wij het slagen van de spaarcampagne van te voren uitgesloten Men oogst wat men gezaaid heeft. Een lid der bemanning van het bij kaap Elizabeth gestrande kolen- schip „Oakey" ivordt door middel van een reddingbroek gered en kleinigheid is al voldoende om dien psychologi- schen schok bij een mensch teweeg te bren gen, die hem plotseling, na bijna vier maanden onbarmhartige vorst doet beseffen dat het eindelijk dan toch dooit, definitief dooit. Bij den een is het een lekkende kraan bü den ander zijn het de plas sen op straat en by den derde zal het dan toch nog het weerbericht van De Bilt zijn. Als men per auto naar het Zuiden gaat zijn het de regendruppel tjes op de voorruit van den wagen. De ruitenwis- scher weigert dienst, nog vastgevroren waarschijn- lyk. De kleine glinsteren de spatjes worden talrij ker, steeds talrijker, tot dat men ze met zijn mouw weg moet vegen, om naar buiten te kunnen kijken. En men svil naai buiten kijken, om zich te verlustigen in den aan blik van een druiierig landschap, zoo druiierig als Hollandsche land schappen maar kunnen zijn. Stuggepruikte knot wilgen. die zich achteloo: staan te vervelen langs slooten, die al heel erg dooi-donker zün; huizen die er uit zien, alsof zü pas in 't bad zijn geweest met zulke schoongewas- schen roode daken; en open plekken in de be sneeuwde weilanden, die iemand plotseling te bin nen doen schieten, dat Hollandsche weiden groen behooren te zijn en niet wit. En waarom zal men niet bekennen, dat men ook pleizier heeft in de haastig, voor den modder spattenden auto, op zy springende meiskes? Bij den Rijn stapt men uit- en men heeft, verwacht massa's kruiend ijs te zien, maar de rivier is „schoon." dat wil zeggen slechts hier en daar aan den kant drij ven enkele ijsschollen die uit de kribben zijn losge slagen; maar het water is vuilig-bruin Een tankschip probeert aan te leggen, het uitgeworpen anker aan den ketting vastgeraakt m brokken donker ijs In een vluchtha,ventje liggen en kele scheyen te wachten om uit te kunnen varen Zij wachten daar al drie maanden, zoo vertelt een der bewoners uit de buurt, maar nu het dooit kan het er vandaag of morgen van komen. De schippers snak ken er naar De rivier is „schoon" en vele buurtbewoners zijn uit getogen om dat te zien. En ook om te constateeren dat, het water hoog, benau wend hoog staat In één nacht is het bijna drie me ter gestegen. Het stroomt woest en wild; "en Wolga in het klein Dit ie het ,op- stapwater' na het invallen van den dool losgebroken vanachter den üsdam. die zich na het openbreken van het Üs had gevormd. Toch is dit niet gevaarlijk," zoo legt een der bewoners uit; straks in het voorjaar als „de groote plons" uit Zwitserland komt. het .dooiwater", dan wordt het oppassen En hij kijkt be zorgd naar den dijk ver derop, die er in zijn logge onaandoenlijkheid echter naar uitziet, dat hij wel een stootje velen kan Het onfeilbare teeken, het symbool bijna, van den in gevallen dooi is voor do buurtbewoners echter het feit, dat het Veer weer is gaan varen Gisteren voor het eerst. Het ls wel niet het echte veer. dat nog aan den kant z*t vastgevroren, maar een remiplageerende roeiboot die zich in do verte moeizaam dwars door den stroom heenworstelt. De bewoners uit de omge ving zijn er oprecht edit mee. En men verheugt zich mét hen bijna evenzeer als men doet op- den terugtocht, wanneer het plotseling heel hard is beginnen t: regenen, on gegeneerd hard. Zoodat de wegen er zwart en glim mend van zien Tegen den avond komt men in zijn woonplaats terug en de stad lijkt anders dan by het ver trek 's middags. Of beter, dit is weer de stad: grijs en nat. weelderig en wel dadig nat. Al de modder en al het vuil spoelt van de straten. En men be seft: als dit afgeloopen is, dan zou het wel eens Lente kunnen zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1