Dr. Krelage in Wageningen geëerd DIRECTEUR VAN DE H.I.M. VOOR HET Annie Woud uit Zuid-Afrika terug Gewetensvraag Wegens uitstekende diensten den tuinbouw bewezen" TRIBUNAAL Kooper van Joodsche eigendommen Bloembollen onder bestraling Zangeres als ambassadrice Kleur en vorm worden erfelijk gewijzigd Ontvluchte S.S.-er ter dood veroordeeld AGENDA Schoolvoetbaltournooi afd. Haarlem KNVB Resultaat van jaren van arbeid Andriessen antwoordt Weiter Maandblad voor Middelbare scholen DINSDAG 11 MAART 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Veel werk verzet STRIJD TEGEN HET WATER Militairen helpen de reiniging Fotowedstrijd Aanbesteding S.S..ers staan [terecht lïPI - STILLE OMGANG K. A. B. UITSPRAKEN VAN HET TRIBUNAAL IJS IS SLECHT K.C. „Kennemerland" 50-jarig jubileum mej. Adèle Dreef Uitreiking bon- en textiel- kaarten HARDARREN „Een van die grootste'' OVERVEEN Stille Omgang r Wapperom veroordeeld TWEEDE KAMER KOMT WEER BIJEEN WEGEN NOG VERRE VAN GOED GEDRUKTE MARKT 99 De gevolgen van den oorlog zijn in het zwaar geteisterde Wageningen nog duidelijk merkbaar Maar al mogen dan talrijke gebouwen nog op restau ratie wachten, de Landbouwhoogescbool, parel der Nedèrlandsche universi teiten s.aat er forseh en welgebouwd als uiting van moderne architectuur. En de sneeuwbrel op het voorplein was eenieder gisteren vergeten, toen hij in de fraaie halt de geuren opsnoof van hyacinthen en lelietjes der dalen'en zjjn oogen liet genieten van kleurrijke bolbloemen in allerlei variëteiten, freesia's, tulpen en narcissen De hoogesehool stond in het teeken van de bloembollencultuur en di heer E. H. Krelage, pionier en man van reputatie over de geheele wereld, was de bruigom! In de groote, gerestaureerde aula klonk orgelmuziek toen om kwart over twee de rector-magnificus, de senaat, professoren, het bestuur van het studentencorps en de familie Kre lage ir.èt den promovendus door het middenpad naar voren schreden. Op de eerste rijen hadden o. a. plaats genomen ir. W. P. v. d. Plassche, secretaris generaal en lr. Staf. directeur-generaal van den Landbouw, mr. Th. Wesstra namens het gemeentebestuur van Haar lem, mr. W. M. Paardekooper Overman, Officier van Justitie namens de Haar- lemsche rechterlijke macht, de heeren J. J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus namens de Kamer van Koophandel, kantoor Haarlem, dr. A. J. Verhage en H. J. Voors, resp. voorzitter en secre taris van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. bestuursleden van de Kon. Mij. voor Land- en Tuinbouw en verschil lende neven-organisaties. Daar de Universiteit haar 29sten Diës vierde, sprak de rector-magnificus, prof. C. H. Edelman, een rede uit, waar aan voorafgegaan was het aanbieden van een nieuwe ambtsketen door den president van het studentencorps, D. Los. Na een korte pauze beklom de pro motor van den heer Krelage, prof. dr. E. van Slogteren, het spreekgestoelte. Hij deelde mede, dat de Senaat, gebruik makend van zijn recht. 9 December 1946 besloten had het doctoraat te verleenen aam Ernst Krelage, wegens de uitstekende diensten den Nederlandse hen tuin bouw bewezen. Het is moeilijk in het kort een beeld te geven van de verdiensten, zoo ging prof. v. Slogteren voort. Meer dan 100 jaar is de naam Krelage verbonden met de bloembollencultuur; de groot vader van den promovendus was reeds in 1811 een vooraanstaande figuur op dit terrein, zijn vader zette met groote drijfkracht het werk voort en gij hebt de laatste 50 jaren door uw groote gaven en werkkracht de reputatie van den bloembol doen groeien. Gij groeide op te midden der cultuur, waarvoor gij uw csherp verstand en inzicht ten volle gaf; alle moeilijkheden wist ge te over winnen en met eere mag men u leider van de cultuur noemen. Gij waart geen gemakkelijk man, noch voor uw mede werkers, noch voor uw tegenstanders, noch voor uzelf. Een ontzaglijke hoeveelheid werk hebt ge verzet, waardoor de bloembollen een van de belangrijkste agrarische export producten werden. Honderdduizenden bezoekers hebben genoten van de groote bloembollententoonstellingen, in bijna alle landen van Europa verzocht men u in de j .r. zitting te nemen, uw repu tatie kent men zoowel in Londen als Berlijn San Francisco als Madrid Als voorzitter der Algemeene Vereeniging hebt gij 61 vergaderingen geleid, nadat ge eerst een gedegen inleiding gehou den had. Uw open oog voor wetenschap pelijk onderzoek heb ik bijzonder ge waardeerd, aldus ging spr. voort, en bewondering dient hier nog eens te worden uitgesproken voor uw technische kennis en de ziektenbestrijding. Instrumentaria verwijderen ons van de levende plant, maar een ervaren man als u ziet onmiddellijk of een plant gezond of ziek is, beter dan een pas ge promoveerde plantendokter. Pioniers werk heeft Krelage verricht wat het winnen van nieuwe variëteiten aan gaat, nieuwe bronnen en rassen wist gij door moeizamen en geduldigen arbeid te verkrijgen en zijn voorbeeld werkte in spireerend voor de vakgenooten. De geschiedenis der cultuur heeft u be schreven, ging spr. voort, met als be kroning het boek „Drie honderd Jaar bloembollenexport". Hooge onderschei dingen uit alle landen zijn u geworden en nog is uw wonderlijke activiteit niet geluwd, zoodat wij hopen, dat u den verdienden doctorstitel nog lange jaren In gezondheid zult mogen dragen. Prof. v. Slogteren overhandigde daar na met een handdruk de doctorsbul. De rector-magnificus sprak een korten gelukwensch uit, waarna de receptie in de hal begon. Honderden handen heeft dr. Krelage daar gedrukt en het was hem aan te zien, dat hij onder den indruk was van deze hartelijke en ge meende hulde. Dooi en regen hebben op verschillende punten in de buitenwijken meren ver oorzaakt, die het verkeer ernstig belem meren. Particulieren met, goeden burger zin hebben zich beijverd de putten voor hun huizen vrij te maken en waar noodig met zout te ontdooien. Als ieder zijn plicht doet, Is 't leed vlug geleden. De Gem. Reiniging is met al haar beschikbare per soneel den slag tegen de overstrooming begonnen. De Waarderweg en ande re verbindingswegen zijn onberijdbaar. Dank zij de militaire autoriteiten hoopt rrien hier ook spoedig een beteren toe stand te verkrijgen. De ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan uitgeschreven foto-wedstrijd, heeft tengevolge van een onvoldoend aantal deelnemers, geen doorgang kun nen vinden. Alle ingezonden werken kunnen met Ingang van 15 Maart bij kunsthandel Leffelaar hoek groote Markt, worden teruggehaald. De bouw van vijf woningen aan de Adriaan Loosjesstraat is gegund aan het aannemersbedrijf Joh. Seijsener te Hil- legom voor de som van ƒ43.658 (uitvoe ring in steenen vloeren). Hedenmorgen stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht J. v. d. P. uit Haarlem, die Maart 1944 bij de Waffen S.S. in dienst was getreden. Er werd 10 jaar tegen hem geëischt. P. S. uit Heemstede, die zich in 1942 bij de S.S. aansloot hoorde 15 jaar tegen zich eischen. Tegen E. S. uit Vijfhuizen, die in 1941 bij het Vrijwilligers legioen Ne derland dienstgenomen had, requireerde de procureur-fiscaal 4 jaar. evenals tegen W. B. uit Haarlem, ex-Landstormer. Prof. dr. E. van Slogteren overhandigt als promotor den doktersbul aan den eere-voorzitter der Vereeniging voor Bloembollencultuur, den zoo juist tot doctor honoris causa gepromoveerden heer E. H. Krelage Het genootschap van den Stillen Om gang, afdeeling Haarlem, houdt Donder - dag a.s. acht uur in het gebouw St. Bavo zijn jaarvergadering, waar aan de orde komt: jaarverslagen secretaris en pen ningmeester, bespreking bedevaart, toe spraak van den directeur pastoor G Jongejan. verkiezing bestuursleden. Al tredend zijn de heeren Neelissen. San ders en Spierings. De heer Spierings stelt zich niet meer herkiesbaar. Woensdag as. acht uur houdt de Kath. Arbeidersbeweging in het gebouw St Bavo een bijeenkomst voor de kring- besturen. Enkele actueele vraagstukken zullen behandeld moeien worden. Het vermogen van dr. G W. Hijlkema, voormalig keuringsarts van het G.A3 te Haarlem, werd tot e«n bedrag van f20.000 verbeurd verklaard. De zaak tegen P Altena, procuratiehouder van de N-V. Plaatwalserl; van de Hoogovens te iJmui- den, la voor hooren van nieuwe getui gen, aangehouden. Mej. Faddegom te Bennebroek werd door het Haarlemsch Tribunaal in vrij heid gesteld. Daar het stoomgemaal „Rijnland" ln Spaamdam in werking is gesteld, is ons van de zijde van de politie bericht, dat het ijs in het Spa-me en alle grachten onbetrouwbaar is geworden. Tevens wij zen wfj er op, dat iedereen verplicht is de sneeuw voor zijn woning te verwij deren De b erenarts L. J. Kas hieid dezer dagen in Brinkmann een lezing voor de kynologenciub „Kennemerland". Voorde pauze behandelde spr. de ontwikkeling der diergeneeskunde in den loop de» eeuwen, na de pauze het verband tus- schen ziekten van mensch en dier, waar bij -ele onjuiste opvattingen aangaande besmettelijkheid van dierziekten voor den mensch werden rechtgezet. Maandag 17 Me art 8 uur beantwoordt dokter Kas vragen, welke uiterlijk 14 Maart schrif telij x moeten zijn binne. gekomen bij het secretariaat, Vosmaerstraat 49. H. W. P. E. Schönhuth, directeur en eigenaar van de vroegere Han del- en Industrie Maatschappij, heeft voor de Eerste Kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht gestaan, daar hij tijdens de bezet ting als liquidateur van drie Jood sche firma's was opgetreden. Om zijn geld te beleggen, hgd S. o. a. vijf huizen, die het eigendom van Joden waren, gekocht. Reeds in 1933 had S., die van Duit- sche afkomst was, zich bij de N.S.B. aangesloten. Benigen tijd was beschul digde begunstigend lid van de Ger- maansche S.S. geweest, maar daar hij heelemaal niet van de rassenpolitiek hield, waar de geheele Germaansche S.S. om draaide, bedankte hij al spoe dig voor het lidmaatschap. Wel is S. altijd lid van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurkamer geweest. Wanneer hij er niet buiten kon, bracht verdachte den Houzee-groet, zijn zakenbrieven eiudigde hij meestal met „Heil Hitier", wat. S. een heel gewone zaak vond. Zijn bedrijf, dat vooral verf en olie produceerde, leverde 70 pCt. van de producten aan de Wehrmacht, 20 pCt. aan de vitale bedrijven en 10 pCt. aan de fabrieken. Toen de president aan S. vroeg, waar om hij lid van de Handelskammer der Niederlanden was geworden, antwoord de hij, dat hij dat voor zijn zaak wel moest doen. Pogingen van een Duit- sche firma om hem over te halen ca- mouflageverf voor de Wehrmacht te Onder enorme belangstelling, cayeaux van leerlingen en oud-leerlingen hqr dacJit mej. Adèle Dreef Zondag haar 50-Jarlg Jubileum als piano- en zang paedagoge. Een oud-leerlin sprak daarbij eenige toepasselijke woorden. Speciaal voor haar gecomponeerde composities van Frans van Doorn, een 16-jarlgen veelbe- lovenden leerling, werden ten gehoore ge bracht. Morgen, Woensdag, zijn 't restant van de letter E en de letter F aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Te Bloemendaal van 912.30 en van 24 de letters W t.m Z. In Heemsetde van 9-12.30 HeenHon en van 24 uur restant van de letter H De uitreiking voor Spaamdam is van 912 uur voor de letters O t.m. D en van 24 uur V t.m. Z. De uitslagen van den wedstrijd ln hard arren welke te Spaamdam gehouden werd zijn als volgt: 1 Alouez, berijder en eigenaar J de Vlieger; 2 Gonnie D. berijder J. Ham, eigenaar J. de Vlieger; 3 Absurtus, be rijder Wagenaar. eigenaar van Dijk: 4 Zola, eigenaar en berijder Schouten te Halfweg. De uitslagen van hardarren met boe renpaarden luiden als volgt: 1 van der Anken; 2 mej. van de Broek; 3 T. de Mol; 4 L. Warmerdam. fabriceeren, zijn op niets uitgeloopen. Een afdeeling van het Rijkscommissa riaat te Den Haag heeft S. tijdens de Duitsche bezetting als liquidateur over drie Joodsche firma's aangesteld, welke firma's olieproducten fabriceerden en verhandelden. Omstreeks Dollen Dinsdag vluchtte Schönhuth met zijn gezin en 30.000 aan contanten naar Duitschland. Na de bevrijding waagde hij zich echter weer op Nederlandsch gebied, doch werd geïnterneerd. De uitspraak in deze zaak is 24 Maart. Terwijl ln ons land concerten wor den afgelast, daar voor de muzen geen kolen beschikbaar kunnen wor den gesteld, en het Concertgebouw orkest in Engeland met verkleumde vingers strijkt en blaast, zingt onze befaamde alt-zangeres Annie Woud in Zuid-Afrika voor een eivolle zaal zelfs op het podium zitter luiste raars in een hitte van 113 gr. Nu is ze, na meer dan 40 uitvoeringen gegeven en ware triomfen in Kaap stad, Johannesburg en Pretoria be leefd te hebben, in haar eigen home te Heemstede terug .ekeerd. „Vijf maanden weldadige zon en lucht als champagne, thans kou, sneeuw en slijk," zei mevrouw Woud, deels zingend in majeur en deels in mineur, toen we haar een bezoek brachten. „U kunt zich misschien wel voorstellen, dat het niet eenvoudig was, om hier weer te acclima- tiseeren. Maar ik vind het prettig weer thuis te zijn, want al Heb ik veel succes in Zuid-Afrika gehad en daar een tijd meegemaakt, die tot den mooisten van mijn leven behoort, toch verlangde ik terug naar mijn eigen land, dat me zoo bijzonder lief is om zijn menschen en zijn cultuur. En van die liefde, welke versterkt is door den oorlog, word je je in het buitenland nog meer bewust," sprak Annie Woud. Dit is een van de voornaamste rede nen, dat zij een haar in Afrika aangebo den contract voor vijf jaar afsloeg, want zij meent een taak te hebben temidden van haar eigen volk. Wel zal Annie Woud tournée's door den vreemde maken, doch zij wil zich niet binden. Op haar pro gramma heeft zij reeds o.m. staan: een bezoek aan Engeland in October van dit jaar en over twee jaar weer een tocht naar Afrika. Verder liet zij zich niet over haar plannen uit, die wilde ze nog geheim houden. Liever vertelde ze ons, onder het genot van een kopje thee en heusche Afrikaansche bonbons, van de vijf maanden, die achter haar liggen, van de overrompelende successen, maar ook van de tegenslagen ln net begin. Die waren er ook en dat verzweeg ze met. Mevrouw Woud immers ging in Octo ber van het vorig jaar op weg naar het warme Zuiden, geheel op eigen initiatief en zonder steun van de regeering. Zij heeft, in Kaapstad aangekomen zonder een enkele sou, eerst als het ware moe ten bedelen om op een concert of voor de radio te mogen optreden, teneinde met da verdiende kostbare ponden een liederenavond te kunnen organiseeren, hetgeen hoofdzakelijk haar bedoeling was, ofschoon men daar dergelijke zang recitals niet kende. En hoewel men zei, dat de Zuid-Afrikaanders alleen van opera- en operettezang hielden en een impressario weigerde met haar in zee te gaan. omdat zij geen aria uit „Tra- viata" wilde zingen, bleef Annie Woud haar Schubert. Brahms en Wolf trouw. Eindelijk, na achttien dagen werd haar een aanbieding gedaan. Of zij zes uit voeringen voor de Afrikaansche en En- gelsche radio in Kaapstad wilde geven? Nu was het pleit gewonnen. Zij kreeg vervolgens een uitnoodiging om voorden Johannesburgerzender te zingen, tezamen met orkest trad zij in concertzalen op, gramofoonplaten werden opgenomen en.... ze kon haar verlangde liederen- avonden geven. Het enthousiasme van het publiek, waaronder behalve vele zwarten ook Europeanen, was zoo groot, dat zij wel na leder lied had kunnen bisseeren. De ontvangst was eenvoudig overweldigend. Een Afrikaansche blad schreef: „Hierdie sangeres kan gereken word tot een van die grootste, wat Suid- Afrika nog ooit öesoek heb en sy behoort tot die begaafde kunstenaars waaraan ons so'n groot behoefte het." Het jonge land, dat vooral cultureel nog opgebouwd moet worden, toont veel interesse op allerlei gebied. Ook van de ziide der jongeren bestond groote be langstelling en dat frappeerde mevrouw Woud zoo. Het was in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, dat dr. W. E. de Mol 25 jaren geleden in de gelegenheid werd gesteld bloembollen aan Röntgen- bestraling bloot te stellen. De onderzoe ker wilde nagaan, welke veranderingen de bollen daarbij ondergingen De eerste resultaten waren onbevredigend Een juiste methodiek en techniek waren toen nog niet in voldoende mate bekend. Van 1928 af werden de proeven voort gezet in het Wilhelmina Gasthuis. In 1937 ving de bestraling aan met behulp eener installatie afgestaan door Philips, in het laboratorium voor physiologische chemie der Gemeentelijke Universiteit. Ruimschoots kon nu "astgesteld worden, welke veranderingen er ontitonden. In 1929 bleek het den onderzoeker duidelijk, dat kleur en vorm van hyacin ten en tulpen gewijzigd konden worden en wel zoo, dat die verandering bleef voortbestaan by de vermeerdering der bollen. De wüziging was dus erfelijk. Dit hoogstbelangrijke feit gaf een geheel nieuwe richting aan het on" derzoek. Jaar op jaar werden weer andere proeven gedaan. Met groote volharding zette men het kweeken der proefplanten voort, hetgeen mo gelijk bleek, dank zij de hulp van een der grootste en bekendste bloemboi- lenbedrijven in Lisse. Ook tijdens den oorlog toen de proeven vanwege de bombardementen der Geallieerden meermalen niet anders dan met ge vaar te controleeren vielen. En na is het 25 jaar na het eerste begin. Het is os. gelokt meer dan 40 verschillende tnlpensoorten van kleur en (of) vorm te veranderen. Proefnemingen doen nieuwe proefne mingen geboren worden. Met het voort schreden der experimenten ryzen telkens nieuwe vragen. Aangaande een dezer vragen volgen hier eenige bijzonderheden. De vraag, uitermate van gewicht voor de praktijk, luidt: „Wanneer by een voor aanstaande handelstulp de kleur blijvend gewüzigd is door Röntgenbestraling, hoe Op een diner, dat onze gezant dr. Ph. Visser Annie Woud aanbood, noemde hij onze zangeres „de beste Nederlandsche ambassadrice in Zuid-Afrika", want heb ben wy in andere landen behalve een diplomatieke ook niet een cultureele taak? Annie Woud is daar een waardige, zij het niet officieele, representante van ons Holland geweest. Mevrouw Woud heeft in Afrika ook twee concerten gegeven voor het Ned. Roode Kruis, waarvan d< opbrengst be stemd was voor het aanschaffen van levensmiddelen en kleeren. die nu reeds onderweg zyn naar Nederland Maandag 17 Maart zal Annie Woud weer voor het eerst in Haarlem optre den en het is te hopen, dat het Haar lemsche publiek haar de koude door een warm onthaal zal doen vergeten. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen den Haarlem- schen S.S.-er P. H. S. bij verstek ter dood veroordeeld. S. was een der drie S.S.-ers, die in het begin van den hongerwinter Haarlem en omgeving onveilig maakten. Dit drietal plunderde onder bedreiging- met vuurwapenen levensmiddelenwinkels en boerderijen en ontzag zich zelfs niet op St. Nicolaasavond een overval te doen op het huis van een schilder te Heem stede, bij wien de gereedliggende St. Ni- colaaspakjes „door de Weermacht" in beslag werden genomen. Later weTd S. nog gevangenbewaarder in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam en portier in het S.D.-gebouw aan de Euterpestraat. Reeds vóór zijn zaak door het Bijzonder Hof kon worden behandeld, heeft S. kans gezien zichzelf in vrijheid te stellen. Op 25 Februari j.l. werd tegen hem by verstek 18 jaar geëischt. De R. K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten houdt Woensdag ln hotel „De Leeuwerik" haar bonds-jaarvergade- rlng. ■De R. K. Gym. Ver. „Hercules" maakt oekend, dat de oefenavonden voor de da mes- en heeren-afdeeling weer worden hervat en wel voor de dames Woensdag avond 12 Maart, 8 uur, en heeren Vrijdag avond 14 Maart, 8 uur. in de zaal aan de Westergracht. De oefenavonden voor jon gens en meisjes kunnen echter nog niet doorgaan. Het genootschap van den Stillen Omgang zal Vrijdag kwart over acht in het gebouw „Domi" een Jaarvergadering houden ter bespreking van den Stillen Omgang, die in den nacht van Zaterdag 22 op Zondag 23 Maart a.s. gehouden zal worden. zal deze „Röntgentulp" zich dan gedra gen by vroegbloei?" Als een oase temidden van sneeuw- en ijsvlakten ligt te Hillegom het broeiproe- venbedrijf. Daar is nu een keur van bolgewassen tot vroegen bloei gebracht. Kundige vaklieden bekijken dag aan dag de nieuwigheden en stellen de waarde er van vast. Nieuwe variëteiten, door zaden verkregen of door knopmuteeren („ver- loopen", zooals het met een kweekersterm heet), dat is het plotseling ontstaan van een andere kleur of gewijzigden vorm van een doorgaans reeds lang in den handel verkeerend gewas. Thans, in Maart, staan de mannen der praktijk ook stil by een derde categorie van veredelingsproducten. In Hillegom ia iets tentoongesteld van het langjarige Röntgenbestralingsexperiment van dr. W. E. de Mol, bioloog te Amsterdam. Reeds eenige jaren zijn resp. 19 en 10 jaar voortgeteelde Röntgenmutaties op hun broeicapaciteit beproefd. Wat in de natuur zoo nu en dan ontstaat (het plotseling door mutatie optreden van een kleur- of vormver andering), dat dwingt de onderzoeker door zyn Röntgenbestraling doelbe wust af- hte apparatuur wordt in werking gesteld, de Röntgenstralen treffen den bloembol met de jonge spruit, in de moleculen der stoffen, die uiteindeiyk de bloemkleur, de loofbladtint of den vorm veroorzaken, worden atomen of atoomgroepen uit geworpen of verschoven, met het nu bekende gevolg. De leek heeft er geen flauw begrip van, wat er aan arbeid voorafgegaan is, aleer een tulpenvariëteit de buitenland- sche markt veroverd heeft. Stand van het gewas, kleur, vorm, houdbaarheid by bloei, broeicapaciteit, sterkte van den stengel, cultuureigenschappen, dit alles is dan jaren lang beproefd. Nu komt het „Röntgeplicht" een en ander nog wat opklaren, de kleur o.a., er wordt nog wat gepoiyst of bygewerkt Een soort „na- veredeling" of „superveredelingvolgen de op den geweldigen selectie-arbeid, die voorafgegaan is. Zoo zal het ten minste in vele gevallen wezen. In andere is het verschil, opgetreden door de bestraling, veel frappanter. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kameraad P (volw.). Cine- ma-Palaee: Vijf bakens voor Cairo (14 J.). Luxor: Alles op het ijs (alle leeft.), 2, 4.16, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Drie Jantjes op stap (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Blokkade (18 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-Theater: Atlantic city (18 j.), 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken; De avonddiensten wor den tot 15 Maart waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg <39, tel. 11596. Grijseels en v. Hees, L. Veer- straat 19, tel. 11000. Frans-Halsapotheek, Fr Halsplein 1, tel. 11180. Zakenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd tel. 21400 (dag en nacht). WOENSDAG 12 Maart: Concertgebouw: Theo olof, viool, enLuc- tor Ponse, plano, 8 u. De Leeuwerik; „Haarlem" met lezing, 7.30 u. JE Sj ÏS Het is geen kleinigheid die 11.000.000 kg. bloembollen, die we naar En geland kunnen exporteeren. In dien onze buren aan den overkant van de Noordzee betalen wat wij in den hon gerwinter voor een kilo tulpenbollen be taald hebben, dan gaat het om een be drag van elf millioen gulden. Daar ech ter met zeker is, dat de hoeveelheid ge kocht is voor consumptie, lijkt me de berekening wel wat hoog. De man, die me onlangs verzekerde, dat hij nog wel eens tulpen at, zooals wij wel eens haas of florellen, omdat hij ze gebakken pi kanter vindt dan gebakken aardappelen of kroepoek, nemen we niet au sérieux, het voorjaar moet hem parten spelen. Neen wy eten geen bloembollen meer, maar exporteeren ze over de geheele wereld. Men zegt wel eens, dat een ban ketbakker geen taartjes eet, waaruit zou kunnen volgen, dat wij den bloembol niet weten te waardeeren. Maar dat deze conclusie onjuist is, hebben we Zater dagmiddag kunnen constateeren. Gp een der stadsbruggen stond een bloemen- venter in de sneeuwjacht; hij bood snoe zige vroege tulpen te koop aan en had reen handen genoeg om zijn koopers te helpen. Overigens geen wonder, want zijn bij u ook niet alle kamerplanten bevroren en ter ziele? Die paar frissche tulpen maken alles goedVraag het aan de heeren die er mee thuis kwamen! De afd. Haariem heeft, indien 't weer en de terreinomstandigheden dit toe laten, het voornemen, in de a.s, Paaschvacantie voor de zestiende maal schoolwedstrijden te organiseeren. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de schoolvoetbalcommissie zich gedwon gen zal zien, de deelname sterk te be perken. Er zal worden gespeeld in vyf afdee- lingen. Afd. A. Bestemd voor leerlingen van Middelbare en daarmede gelijk te stel len scholen. De spelers moeten den leef tijd van 16 jaar hebben bereikt en den 20-jarigen leeftijd niet overschreden hebben. Afd. B. is bestemd voor leer lingen, geboren in 1928 of later. Afd. C is bestemd voor leerlingen, geboren in 1931 of later. Afd. D voor lagere klas sen van UXi.O.-scholen, H. B. S., Ly cea. Gymnasia, Nijverheidsscholen en scholen met 7de en 8ste leerjaren De leerlingen moeten geboren zijn in 1932 of later. Afd. E voor de. hoogste klas sen der lagere scholen. De leerlingen moeten deg 11-jarigen leeftijd hebben bereikt en den 13-jarigen leeftijd niet hebben overschreden. Katholieke scho len spelen tot den eindstrijd in eigen verband. Aangezien de officieele circulaires pas omstreeks den 16en Maart kunnen uit gaan, verdient het aanbeveling, dat hoofden van onderwijsinrichtingen reeds nu schriftelük hun aanvrage voor toe zending van een circulaire indienen, met vermelding van het adres, waarnaar de circulaire moet worden gezonden. Dit in verband met het feit, dat vele scholen gesloten zijn of in een andere scnool gewerkt wordt. Aanvragen voor Haarlem en Heem stede te richten aan den heer W. P. J Ente, van Nesstraat 39, Haarlem. Voor IJmuiden en Santpoort aan den heer G. Bremerkamp, Hagelingerweg 191 Santpoort. Voor Beverwijk en Velsen-N aan den heer J. A. ten Napel, Stations weg 55, Velsen. Voor Zandvoort aan den heer H. Poots, Kostverlorenscraat 88, Zandvoort. Alle overige scholen aan den heer W. P. J. Ente. Scheidsrechters van de afd. Haarlem en zy, die zich beschikbaar willen stel len en zich geschikt achten voor het lei den van enkele wedstrijden, mits zij minstens achttien jaar oud zijn, wor den verzocht zich schriftelijk te melden bij den heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12. Haarlem. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ook op Woensdagmiddagen m) de Paaschvacan tie nog gespeeld zal moeten worden. (Van een bijzonderen medewerker Wat zoudt U doen, geachte le-zer. indien U de gewetensvraag werd voorgelegd: „werkt U harder of minder hard dan voor den oorlog?" Zoudt U daarop met een volmondig „ja" kunnen antwoorden, of zoudt U moeten beken nen, dat Uw inspanning die van voor den oorlog nog niet evenaart, laat staao overtreft? De meening over de beantwoording van deze vraag loopt volgens een kort gele den gehouden onderzoek van het Neder landsch Instituut voor de Publieke Opinie, sterk uiteen. Daaruit bleek namelijk, dat men over eigen prestaties nogal tevreden was, doch over de prestaties van anderen minder gunstig oordeelde. Dit behoeft geen verwondering te wekken; de mensch is nu eenmaal geneigd zichzelf en eigen prestaties hooger aan te slaan. In cijfers uitgedrukt gaf het onderzoek het vol gende resultaat: oordeel van bedrijfsleiders over geschool- oordeel over den en onge schoolden zichzelf Harder werken 32 Even hard 40 Minder hard 20 Geen oordeel 8 11 3 °!o 54 21 32 76 3 Naar wij vernemen Leeft de voorzitter der Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, geantwoord op den „open brief" (d.d. 8 Maart j.l.) van den heer Chr. J. I. M. Weiter, voorzitter van het voor- loopig katholiek comité „Handhaving Rijkseenheid." In dit antwoord zegt de heer Andriessen dat. °P initiatief van de partijleiding met de heeren Weiter en Bajetto 31 Januari 1947 gesproken is over de actie van het voor- loopig kath. comité, waarbij geconcludeerd werd tot een nadere bespreking. Een pers communiqué yan cc pirmtbestmtrsvergade- ring van 8 Febr. 1947 keurde de actie on der leiding van den heer Weiter af. Voorts zegt de heer Andriessen, dat op initiatief van de partijleiding met de heeren Weiter en Bajetto een tweede bespreking plaats had 13 Febr. 1947. In deze bijeenkomst deelt de heer Andriessen mede heeft hij den heer Weiter geadviseerd zijn actie stop te zetten en toegezegd, dat hem na terug keer van prof. Romme de gelegenheid zou worden geboden op een nader te bepalen wijze zijn zienswijze bij het partijbestuur voor te dragen en te verdedigen. De heer Andriessen zegt dan, dat de heer Weiter mededeelde, na raadpleging van anderen, hierou antwoord te zullen geven. Vervolgens deelt de heer Andriessen mede, dat n.a.v. deze toezegging 26 Febr. J.l. een antwoord van den heer Weiter binnen kwam, waarin deze betoogde, dat zijn actie niet onreglementair was en daarover het oordeel der partljleicjng vraagt. In de ver gadering van 28 Febr. J.l. maakte dit ant woord een punt, van beraadslaging uit. Hier bleek aldus de heer Andriessen dat het voorlooplg kath. comité de bekende advertentie reeds ter plaatsing aangeboden had, in welke advertentie wordt gezegd, dat de actie van dit comité wordt gevoerd met inachtneming van het verband der K.V.P. In zijn antwoord op den open brief van den heer Weiter vervolgt de heer An driessen dan: „Uit deze feiten blijkt dus, dat u, na de bespreking van 13 Fe"bruari, waarin u mij een antwoord op mijn voor stel toezegde, dit doet ln een brief van 26 Februari, in welken brief u, namens het comité, poogt te beredeneeren. dat de actie een' reglementaire basis heeft, over deze redeneering het oordeel van de par tijleiding vraagt en tegelijkertijd een advertentiecampagne begint, waarin u stelt, dat de actie met Inachtneming van het verband der K.V.P. gevoerd wordt. In deze houding vond de dagelijksche partijleiding aanleiding mij te verzoeken een communiqué te verstrekken, waarin ik gepoogd heb aan te todnen. dat uw actie niet reglementair is. Ik blijf van oordeel, dat ze dat metterdaad niet ls, een opvatting welke door het partijbestuur wordt onderschreven. In uw „Open brief" valt u de door mij gegeven motiveering dan ook niet aan. U herhaalt eenvoudig wat u ook reeds in uw brief van 26 Februari had gesteld. „Ik blijf daar tegenover stellen, dat dat noch letter, noch geest van art. 35 var. het partijreglement zich verdraagt met het indienen van klachten door nl comité's in feite nieuwe organen, weike het partijreglement niet kent welke uw comité, waar mogelijk, tracht op te rich ten. Dit is het creëeren van een nieuwe organisatie ln de partij, wat door een lei ding, die zich haar verantwoordelijkheid bewust is, niet mag worden getolereerd. Dit is geen „machtswoord," door mij ge sproken, doch eenvoudig uiting geven aan gezonde organisatorische opvattingen, waaraan mede het handhaven van de de mocratische gedachte ln de partij ten grondslag ligt Een juist hanteeren van het, partijreglement geeft u en uw mede standers-partijleden de gelegenheid aan het partijbestuur ter kennis te brengen wat er, naar uw en hun oordeel, omtrent den gang van zaken in de party onjuist' ls „Ik moge u toch in gemoede vragen of. objectief oordeelend, m 'een dergelijke actie met een beroep op artikel 35 door het partijbestuur kan worden berust. Naar mijn meening is de vraag stellen, haar tevens beantwoorden." Tenslotte zegt de heer Andriessen nog, dat dij met leedwezen tot het schrijven van dit antwoord is overgegaan, 's Lands moeilijkheden zyn groot, waarom alleen eensgezinde krachtsinspanning van het geheele volk den moeilijkheden het hoofd kan bieden. Het Bijzonder Gerechthof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den handelscorrespondent P. Wapperom, uit 's-Gravenhage, tegen wien de procureur-fiscaal 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven geëischt had. Aan Wap perom was ten laste gelegd, dat hij ver schillende leden van de illegale commu nistische „Waarheid-groep" in Februar 1943 aan den S.D.'zou hebben verraden Het Hof veroordeelde Wapperom tot 3 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest. Hem werden de kiesrech- j ten voor 10 jaar ontnomen. terwijl de eerste groep in tegenstelling met het oordeel over eigen prestaties, op de vraag: „Werken de meeste menschen - hard of niet hard?" antwoordde: 69 de meeste menschen werken niet hard. 18 zij werken wel hard. 13 geen oordeel. Het blijkt dus, dat het publiek en de bedrijfsleiders het eens zijn: er wordt minder hard gewerkt. Voor dengene, die in de gelegenheid is regel matig te spreken zoowel met arbeiders als met bedrijfsleiders, zal deze uitspraak niet onverwacht komen, al gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat sinds de be vrijding een geweldige verandering ten goede valt te bespeuren. Dit zal niet het minst te danken zijn aan de zich langzaam verbeterende levensomstandig heden. Dit wil niet zeggen, dat onze vroegere welvaart binnenkort weer be reikt zal worden, want daarop behoeven wij voorloopig niet te rekenen. Daarvoor heeft de bezetter een te zwaren druk uitgeoefend, onze gezondheid ondermijnd, onze bedrijven en voorraden geplunderd. Daarvoor hebben de oorlogsomstandighe den teveel onze moraal aangetast. Want het moge waar zijn, dat te weinig klee ding, voedsel, en»., onze arbeidsprestaties nadeelig beïnvloeden, onze geesteshou ding speelt bij dit alles een belangrijke rol. Maar moet de wetenschap, dat onze nationale rijkdom is aangetast, een re den zijn om bij de pakken neer te gaan zitten? Integendeel, het moet ons een aansporing zijn om door grootere in spanning weer óp het paard te komen zitten. Waardoor is de arbeidersbewe ging gegroeid? Waaraan hebben wij onze sociale wetten te danken? Hoe heeft ons kleine land zijn wereldnaam verworven? Door activiteit en inspanning, gepaard gaande aan een sterk verantwoordelijk heidsgevoel. En wy meenen. dat juist deze verantwoording, die ieder voor zijn taak in de gemeenschap heeft, minder zwaar gevoeld wordt. He't onderzoek Van net mSWluuj; hééft" zich ook uitgestrekt tot het te laat ko men en het niet-ge-motiveerd verzuimen. 50 antwoordde: men komt vaker te laat en 48 even veel. Niet-gemoti- veerde verzuimen komen volgens het on derzoek in 81% der bedrijven vaker voor dan voor den oorlog en 17 even veel. Dit zijn bedenkelijke cyfers, omdat hieruit naar voren komt, dat niet slechts onze materieele welvaart is verdwenen, maar ook onze geestelijke rijkdom De geschoolde arbeiders vormen in ons land een goede kern. Het zyn onge- twyfeld de jongere en ongeschoolde werkkrachten, die dooi- de vyf oorlogs jaren ontworteld zyn. Hier ligt dan een groote taak voor de arbeidersbeweging met haar goede kern en voor de jeugd beweging. Juist onze jongeren moeten worden geholpen, opdat birinenkort ook zy behooren tot de groep, die inziet dat alleen door het beste dat in ons is te geven, ons land zich herstellen kan. En daarmee dienen zy niet op de laatste plaats zichzelf. Naar aanleiding van het bericht over een landelijk maandblad voor leerlingen van H.B.S.-en, deelt men ons mede, dat er binnenkort een maandblad zal verschij nen voor de katholieke leerlingen van middelbare scholen. Het zal staan onder leiding van rector N. Brandsma, moderator A. Lticer. drs. J- Tans, mej. Klompé, 'drs. A. Wijffels: redactie-secretaris: F. Visser, Mariahoek 12; Utrecht. Het zal den naam „Doortocht dragen en worden uitgegeven door „De Toorts" te Heemstede. Het ligt ill het voornemen, dat de Tweede Kamer tegen Dinsdag 18 Maart zal worden bijeengeroepen. Van de on derwerpen, welke ln aanmerking komen om behandeld te worden, noemen WÜ de uitzending van dienstplichtigen, de uitbreiding der Commissie-Generaal, de pachtvoorziening, de instelling van een ziekenfondsraad en de herziening ciet bijzondere rechtspleging. Wellicht zal i® deze zittingsperiode ook nog- de belas" tingherziening worden behandeld. Omtrent den toestand der wegen deelt de K.N.A.C. mede, dat niet alleen de afsluitdijk tengevolge stuit" dat sneeuw niet begaanbaar is, maar ditzelfde geldt voor de toegangswegen tot den dijk. In de drieNoordelijke pr°__ vincies zijn de wegen zóó glad en Se" vaarlijk, dat zy volmaakt onberijdbaar zijn. Dat geldt ook voor den weg Am sterdam-Uitgeest, zoodat men van hoofdstad uit over Haarlem naar Alk" maar dient te ryden. In het West® Oosten en Zuiden des lands is de t0 stand verder goed, ofschoon men verschillende wegen met diepe rekening heeft te houden, waar01?„rl» zich dikwijls groote gaten bevinden t gevolge van het stuk vriezen der we» AMSTERDAM, 10 Maart 1 De Amerikaansche afdeeling ter stond vandaag ln het middelpunt u„r langstelling nu voor de certificategCn Amerikaansche waarden weer noteer )(1»p mogen worde afgegeven. Vandaag hoofdzakelijk nog bied-koersen. "^rti- zien de affaire ln verband met G^gl»' flcatie eerst over 1 a 2 dagen kan nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2