NIEUWE MANIFESTA TIE IN BRUSSEL SSCHiN TWEE POLEN D Breed opgezette actie voor het sparen CONFERENTIE IN MOSKOU GEOPEND Hulp der V.S. aan Turkije en Griekenland tiïtO'OAcl HET BOLWERK VAN HET IMPERIUM Ontwerp voor instelling van een nationalen spaarraad Rassen willen zakelijk karakter doen uitkomen Toestand in China zal Honderdvijftig millioen voor het rurksche leger Bevolkingsuitwisseling Middenstand protesteert tegen beleid der regeering Velen niet tot sparen in staat besproken worden op de heide Heengaan der oude, komst van een nieuwe bezetting PRESIDENT ROOSEVELT Zeer groote zonnevlek DINSDAG 11 MAART 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Was voornemens ons land te bezoeken Valsche suikerbonnen achterhaald KOSTBARE RELIQUIE TERUG Contributie K. V. P. Pater Smits van Waesberghe S.J. Molotof wenscht rust in China .J (Wordt vervolgd) Oproep van „Nationaal Reveil" Er stond den Amerikanen, die ver langden Griekenland tot een on derdeel van hun Nabije-Oosten- Mjddellandsche-Zee-positie te maken, biets anders te doen dan welwillend te- Senover de Grieken te zijn en af te Wachten, wanneer Engeland zou inzien dat het zijn taak in dat land niet aan kon. Aan welwillendheid heeft het niet ontbroken. Zij werd betoond in den vorm van financieelen bijstand. Reeds kort ba den oorlog stonden de Vereenigde Staten een leening toe van 75.0C0.0G0 Pond, die grootendeels in Amerika zelf Werd besteed tot herstel van de Griek sche Industrie. Zooals wij reeds bespra ken, heeft dit weinig gebaat: de eco nomische hulpbronnen van het land sinds lang uitgedroogd en door de po litieke ontwikkeling nog verstopt bo vendien, leverden niet genoeg op om de volkshuisvesting op een hooger peil te krengen. Constantin Tsaldaris, de mi nister-president van drie verschillende kabinetten en op het oogenblik belast biet Buitenlandsche Zaken, richtte zich biin of meer ten einde raad, omdat van de royale Britsche plannen niets kon komen, in December tot de regeering te Washington. Gevolg was dat in Januari een economische missie naar Athene Werd uitgezonden, die in April rapport 2al uitbrengen. Dit ging gepaard met een steeds ster ker wordend verlangen in Enge land, om na het opzeggen van den beloofden economischen steun ook de aanwezige troepen terug te trekken. Daardoor zag de Grieksche regeering zich geplaatst tegenover het gevaar dat haar militaire macht binnenkort niet toereikend zou zijn om de linksche re bellen onder den duim te houden. Zij deed dus ook hierin een beroep op Ame rika. Was eerst al vastgesteld dat het Brit sche leger tot de helft zou worden in gekrompen, later werd medegedeeld, dat het zoo spoedig mogelijk geheel zou ver trekken. Hierdoor werd dus het vraag stuk van Amerikaansche militaire-hulp- verleening acuut. In Washington tracht te men de kwestie zoo op te lossen, dat Engeland voorloopig nog een aantal sol daten zou achterlaten, desnoods op Amerikaansche kosten, terwijl dan de financieele hulpverleening aan de Ver eenigde Staten zou overgaan. De moeilijkheid is namelijk, dat het in andere landen minstens bevreemding zou wekken als de vereenigde Staten eenvoudig Engeland door een troepen- diacht zouden aflossen. Er is al zooveel en zoo heftig ruzie gemaakt over de aanwezigheid van Britsche soldaten in Griekenland (men herinnere zich de fel le woordenwisselingen tusschen Bevin en Wyshinski tijdens de Londensche zit ting van de U. N. O.), dat men de zaak graag zoo onopvallend mogelijk zou wil- 'en regelen. Groot-Brittannië, zelf ver legen om zijn menschen. wil nu echter feaar radicaal zijn en blijft bij zijn be sluit de troepen spoedig terug te trek ken. En daardoor zit Amerika met een probleem dat het onderwerp was van vele besprekingen. De toestand ontwikkelt zich in de richting van een volledige overname van de Engelsche belangen in Grieken land door Amerika. Als deze overname een feit geworden zal zijn, is daarmee de vreemde toestand geschapen dat het land, dat geldt als het bolwerk van het Britsche Imperium, in handen is van een weliswaar bevriende maar concur- reerende, op eigen voordeel beluste mo gendheid. Het Imperium zal daardoor nog veel meer dan voorheen afhankelijk zijn van die mogendheid, de Vereenig de Staten, wier medezeggenschap in de Britsche zaken bezig is, hier een nieu- wen stap vooruit te doen. Aan boord van het in de New Yorksche haven liggende Amerikaansche schip „John Ericsson" brak een telle brand uit op het oogenblik, dat de passagiers voor de „Queen Elizabeth", welke aan denzelfden steiger ge meerd lag (op den achtergrond) zich aan boord begaven. Deze radio- I grafisch overgebrachte foto geeft een overzicht tijdens 't blusschingszoerk Na de oud-krijgsgevangenen heeft nu ook de middenstand tegen de economi sche politiek van de regeering gepro testeerd door middel van een algemeene winkelsluiting in Brussel en ook elders, zooals b.v. in Antwerpen, waar zelfs kleine, weinig om het lijf hebbende relle tjes plaats vonden. Hèt was een zonderling gezicht reeds 's Maandagsmorgens vroeg het anders zoo drukke Brusselsche centrum even doodsch en stil te zien als op Zondag, meer nog, want op geen enkel van de talrijke markt pleinen zag men kraampjes, geen boek handel, geen café, zelfs geen bioscoop was geopend.' Overal hingen er aankondigingen voor de ruiten, die de solidariteit onder de verschillende zaken en bedrijven onder streepten in hun gemeenschappelijke pro testhouding tegen de regeering: „Voor de vrijheid, voor de gelijkheid van belastin gen en tegen staatsdirigisme". Alleen de groote warenhuizen en natuurlijk de apotheken bleven open. De eersten onder bewaking van de politie, de tweeden met de mededeeling, dat zij zich in den geest solidair verklaarden met de protestactie. Brussel heeft een dergelijke manifestatie van ontevredenheid nog nooit meege maakt en het is voor iedereen duidelijk, dat zulk een solidariteit wel van een ern stige ontevredenheid getuigt, want men kreeg den indruk, dat zelfs het publiek, dat er toch de meeste last van had, aich bij de algemeene houding scheen aan te sluiten. De groote warenhuizen b.v. kon den zich stellig niet verheugen over een grooter drukte dan anders. Het was er in tegendeel eerder stiller. De regeering, gewaarschuwd door de relletjes van 26 Februari, had alle moge lijke voorzorgsmaatregelen genomen. In de buurt van het Parlement en de regeeringsgebouwen waren belangrijke detachementen gendarmes opgesteld, die met het geweer aan den voet geduldig in den regen de wacht hielden. Auto's met andere troepen stonden gereed en zelfs zagen wij een aantal pantserwagens klaar staan, om bij eventueele wanordelijk heden onmiddellijk in te grijpen. Overi gens was dit alles overbodig. Het publiek noch de „stakende middenstand" schenen ook maar eenige lust te hebben tot andere vormen van protest. Alles bleef geheel den dag rustig als op een Zondag, maar van een dreigende rust, die als een waarschuwend mane tekel den door iedereen spoedig verwachten val van het Kabinet Huysmans voorafgaat. Het zou zeker verkeerd zijn om aan manifestaties als deze meer waarde te hechten dan zij in werkelijkheid bezit ten. Maar men mag ze ook niet onder schatten. Het is een au fonds democra tische uitdrukking geweest van de volks opinie en men mag wel aannemen, dat de regeering zich van de beteekenis van dit gebaar behoorlijk rekenschap geeft, ook al spreken sommige partijbladen ook ditmaal van de „opstokers", die de massa van den middenstand misleid hebben. Maar" die middenstand heeft zich in dit geval dan wel zoo gretig laten misleiden, dat er over zijn gezindheid nauwelijks twijfel kan bestaan. Dr. Stanley K. Hornbeok, gewezen ambassadeur der Ver. Staten te 's-Gravenhage, heeft tegenover A.NP.-Aneta verklaard, dat presi dent Roosevelt hem een paar maan den vóór zijn dood in April 1946 Het langste woord ter wereld - Lippenstift als moreele steur» - Lübeck neemt gevaarlijk besluit In het proces tegen luchtmaarschalk Kesselring, dat nog steeds in Venetië ge houden wordt, en waar deze Duitscher verklaarde liever als „een oorlogsmis dadiger'' dan als „een tweede Nero'' de geschiedenis in te gaan, werd door een der Duitschars een woord gebruikt, dat volgens den rechter-advocaat als het 'Shgste woord werd betiteld, dat hij ooit had gezien. Het luidde als volgt: KRIEGSSONDERSTRAFRECHTSVERORDNUNGEN Het werd vertaald als: „Speciale instructies voor militair crimineel recht". Het Engelsche blad „Daily Herald" speelt echter baas boven baas. Het geeft tamelijk het volgende woord als het langste ter wereld: LLANFAIRPWLLGYNGYLGOGERYPHWYRNDROBWLLANTYSGOGOGOCH Dit schoone woord staat op het bordje van den Engelschen Automobilistenbond aan den ingang van een dorp in Wales met bovengenoemden naam. Wanneer men ''et woord in het Nederlandsch wil vertalen beet het plaatsje aldus: „Kerk van H. Maria in het hol van een witten hazelaar in de nabijheid van een snelle froomversnelling en van de St. Tysilio's Kerk. welke weer in de omgeving van ®etl- roode spelonk is gelegen". Op dit gebied zullen we wel de superioriteit van "'ales moeten erkennen, want veel plaatsen met langere namen dan Britsumer- "'euwlandpolder, Ommelanderwijksterhoofddiep en Piekezijlsterzylroede zullen ®r in ons land wel niet zijn. Volgens de Engelsche fabrikanten van toiletartikelen, van geparfu meerde zeep tot lippenstift en "agellak varieerend. heeft het artikel "lippenstift" een rol gespeeld in den °°flog, welke men oneerbiedig en on vriendelijk het beste zou kunnen ver- blijken met die van camouflage-verf. "eze fabrikanten zijn de oorzaak gaan ?°eken van hun goede zakea. Zij ver hopen tweemaal zooveel schoonheids artikelen als vóór 1939. De eind-con- ®'"sie is tenslotte geweest, dat alleen oorlog tot deze behoefte-vergrooting ?eeft kunnen leiden. Niet omdat het pbgelsche volk wufter géworden zou Juist de harde arbeid en de vele ®"ende zou tot de grootere behoefte den .°°i'naamsten stoot gegeven hebben. „De 'ÜPenstift is tijdens den oorlog voor b vrouwen een groote moreele steun seweest", aldus de fabrikanten. „Wan- ber zy zich ellendig en vermoeid ge elden, gaf een goed opgemaakt ge- 'cht haar, moed. Nu zij eenmaal aan !vake up gewoon zijn geraakt, kunnen er geen afstand meer van doen." de e gemeenteraad van Lübeck heeft een ontdekking gedaan, die den vroeden vaderen voorkomt als vinding van het ei van Columbus. fl|0 raad heeft besloten alle distributie- gemeenteambtenaren en politieagen- s(b' die zich bezig houden met den - dd tegen den zwarten handel, regel- i at'g te laten wegen, om aldus vast v stellen ->f zij misbruik maken van b functie. 6 dus den man, die van familie of <bden een pondje spek krijgt ge- V°or het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Kerk heeft Séii 6en bisschop toestemming gekre- dii.j een zelf gecomponeerde opera te fle,. *8n- Det is Mgr. Refice. bestuur- ^oin Van de "Capella Liberiana'' in e' Hjj verblijft nu in Lissabon om de zooveelste opvoering van zijn werk, dat tot titel „Opera Caecilia" heeft, zelf te leiden. De Koninklijke Opera in Rome voerde het werk voor het eerst in 1934 op. Het bevel voor de fusilleering van Mussolini is uitgegaan, aldus schrijft het communistische blad „L'Unita" (Eenheid), van den commu- nistischen leider Palmiro Togliatti. In de Italiaansche pers wordt nog steeds druk de vraag behandeld, wie het be vel heeft gegeven. De dader wordt al gemeen aangeduid als „kolonel Valerio", die aldus „Unita" tenminste een bevel van Togliatti uitgevoerd zou heb ben. De tekst van het bevel luidde: 'Mussolini en andere voorname oor logsmisdadigers na vaststelling van hun identiteit te dooden". Een tweede vraag is, waar deze „Va lerio" zich bevindt. Hij zou een van de velen zijn, die uit den weg zijn ge ruimd, omdat ze teveel wisten van den weg, dien Mussolini's groote geld- en juweelenschai is opgegaan. Een detaülist te Amsterdam leverde bij den distributiedienst een opplakvel met 100 suikerbonnen in, die een afwijking in kleur vertoonden. De man, die deze valsche bonnen in omloop had gebracht, kon worden opgespoord. Hü bekende, na arrestatie, bonnen ter waarde van 1 kg. a f 3.50 verkocht te hebben. Een van zyn afne mers was een cafetariahouder geweest, die sedert Januari 1946 voor f 46.000 aan verschillende bonnen had gekocht en daarvoor reeds eerder door de economi sche recherche was gearresteerd. De koopers van de bonnen dreven een clan destiene banketbakkerij, waarin de op de bonnen verkregen grondstoffen wer den verwerkt. Alle verdachten in deze zaak bekenden volledig. mededeelde, dat hij en mevr. Roo sevelt zoo spoedig mogelijk na den oorlog een bezoek aan Nederland wilden brengen. Men meent te weten, dat koningin Wilhelmina dr. Hornbeck mededeelde, dat ziij met genoegen een bezoek van den president en zijn echtgenoote tege moet zag. Toen de president stierf ver zocht de koningin den ambassadeur bij zich en gaf in een onderhoud van meer dan een uur, waarin zy wees op het verlies niet alleen van een leider in de Ver. Staten en wereldaangelegenheden, maar ook van een vriend van Hare Ma jesteit en haar land, uiting aan haar droefheid. ERWTEN EN BOONEN UIT CANADA. In de eerste zes maanden van 1947 zal Canada aan Nederland 84.700 ton eiwit- houdende zaden leveren, zooals erwten, bocmen en soyaboonen. Naar het K.N.M.I. te De Bilt mede deelt, is momenteel op de zon een bui tengewoon groote zonnevlek aanwezig Men kan deze vlek gemakkelijk met het bloote oog zien, wanneer de zonne straling door nevels of dunne wolken- flarden verzwakt is. Bij onbewolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van onge veer een tiende gedeelte van de zonne schijf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 K.M. Het zal nog een week duren voor de vlek achter den Westelijken L zonnerand is verdwenen. Na een afwezigheid van drie eeuwen is een reliquie van den H. Doorn uit de Doornenkroon van Jezus, een der kost baarste schatten van de Sint Jan, naar de Bossche kerk teruggekeerd. De reli quie werd in 1620. toen Frederik Hen drik Den Bosch veroverde, naar Ant werpen in veiligheid gebracht. In 1846 werd zij aan het bisdom Den Bosch te ruggeschonken en tot Dinsdag j.I. in he: seminarie te Haaren bewaard. Op de partijraadvergadering van de K.V.P. en 10 Mei te Utrecht, zal een voorstel in behandeling komen ter ver hooging van de partij-contributie tot een minimum van f 1.50 per jaar per lid en van f 1.voor een gehuwde vrouw. Van hen, die een jaarlyksch inkomen van meer dan f 3000.hebben, zal een mi nimum-contributie van f3.(gehuwde vrouw f2.worden evorderd. Van deze minimum-contributie van f 1.50 zal f 0.80 moeten worden gestort in de Cen trale Partijkas. Aan de universiteit van Amsterdam is toegelaten als privaat-docent in de mid- deleeuwsche muziek (Gregoriaansch) en in de muziek-theorie der middeleeuwen pater Jos. Smits van Waesberghe S.J. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot instelling van een Nationalen Spaarraad en hei uitgeven van Rijksspaarbrieven. De Nationale Spaar raad zal tol taak hebben, het sparen zooveel mogelijk te bevorderen. Het ontwerp bevat bovendien een machtiging aan den minister van Financiën om over te gaan tot de uitgifte van Rijksspaarbrieven. Terwijl buiten een zware sneeuw storm woedde is Maandagmiddag om drie uur, zonder offieieele plechtig heden, de Moskousche conferentie er ministers van Buitenlandsche Zaken geopend. De ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier begaven zich met hun delegaties langs de met sneeuw bedekte straten naar de plaats van samenkomst, het Huis dei- Vlie gers. Er stond een handvol nieuwsgierige Russen langs den weg. Marshall en de Amerikaansche am bassadeur, Bedell Smith, arriveerden 't eerst, ongeveer een kwartier voordat de bijeenkomst geopend zou worden. Korten tijd later werden zij gevolgd door Bddault. Het geluid van de filmcamera's trok de aandacht van het weinige publiek, waaronder eenige tientallen arbeiders, die bezig waren de straten sneeuwvrij te maken. Molotof en zijn plaatsvervanger Wysjinsky arriveerden tezamen en wa- rer blijkbaar de eenigen, die werden herkend. Plotseling klonk applaus, dat Molotof met een kort knikje beant woordde. Bevin was de laatste. Vrijwel onopge merkt ging hij tusschen enkele politie agenten door, die de menigte die er niet was op een afstand hadden moe ten houden. Er .vonden in het geheel geen offiei eele plechtigheden plaats. De Russen hadden kennelijk de bedoeling tegen over iedereen het „zakelijke" karakter der conferentie goed te doen uitkomen. De eenige versiering werd gevormd door twee paar kleine geplisseerde vlag gen aan weerszijden van den ingang. Deze eenvoud vormde een scherp con trast met de Parijsche praal en het New Yorksche reliëf. Molotof verwelkomde de delegaties en opende de bijeenkomst met een kort woord. Bevin verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presidee- ren. Deze voldeed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere mi nisters zioh om beurten met het voor zitterschap wilden belasten. Hij ver klaarde vervolgens, dat de vergadering zich geenszins voor een lichte taak ge plaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwerking bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische besluiten van Jalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen en de geal lieerde bestuursraad in Duitschland veel en nuttig werk verricht door het noo- dige materiaal te verzamelen en aan bevelingen op te stellen. De conferentie heeft de agenda goed gekeurd, zooals die in December te New York is opgesteld. De zes punten zullen in de destyds overeengekomen volgorde worden behandeld, zoodat de kwestie Oostenrijk het laatst za] worden bespro ken. Men kwam voorts overeen, dat de plaatsvervangers Dinsdag zouden over leggen, op welke wijze het verslag van den bestuursraad voor Duitschland in zake de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam het best kan worden be handeld. Dit is n.l. het eerste punt van de agenda. Op verzoek van Molotof werd in prin cipe besloten den toestand in China te zullen bespreken. Molotof herinnerde er aan, dat men op de conferentie der Groote Drie in December 1945 tot de bevinding was gekomen, dat er behoefte was aan een democratisch China, beëindiging van den burgeroorlog, niet-inmenginf in de Chineesche binnenlandsche aan gelegenheden en het zoo spoedig moge- Ujk terugtrekken in overeenstemming met de vervulling van hun verplichtin gen der geallieerde troepen. Sinds dien, aldus Molotof, heeft de toestand in China niet veel verbetering getoond Vervolgens kwam een Britsch regee- ringsvoorstel ter sprake, waarin werd aangedrongen op een spoedige behande ling van het rapport der financieele commissie voor Triest, welke door de ministers te New York is ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de be hoeften van het vrije gebied van Triest. Men besloot deze kwestie op de agenda te plaatsen. Molotof herinnerde er aan, dat er te Londen een brief was ontvangen van het inter-geallieerde bureau voor her stelbetalingen te Berlyn, waarin het aanbiedt een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Op voorstel van Bidault werd besloten, dat dit zou. worden overwogen, wanneer de kwestie der Duitsche herstelbetalin gen ter sprake komt. Dit werd aange nomen. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de beper king der geallieerde bezettingstroepen in geheel Europa, zooals reeds voorge steld door Byrnes te New York. Molo tof vroeg 24 uur uitstel. Marshall zal vandaag zijn definitieve antwoord geven omtrent China. De wet op den Nationalen Spaarraad en het uitgeven van Rijksspaarbrieven heeft derhalve de strekking den wettelyken grondslag te vormen voor een breed op gezette actie voor het sparen, die naar het oordeel van den minister zal moeten worden gevoerd. Momenteel is de toestand zoo, aldus de minister in zijn memorie van toelichting, dat de besparingen in vergelijking tot de te verwachten investeeringsbehoefte te kort schieten. Het is derhalve noodig te bevorderen, dat een belangrijk deel van het nationaal inkomen niet wordt besteed voor consumptieve doeleinden, doch in plaats daarvan voor de financiering van den wederopbouw. Het Nederlandschc volk za! derhalve er toe moeten worden gebracht, op grootere schaar dan thans geschiedt uit het in komen te sparen en zjjn besparingen langs de kanalen, die daartoe aanwezig zjjn voor de financiering van productieve doel einden ter beschikking te stellen. Op deze wijze zullen de productieve krachten zoo veel mogelijk gericht worden op de pro ductie van kapitaal-goederen, hetgeen er toe zal bijdragen, dat het nationale pro ductie-apparaat tot welziin van het ge heel e volk op de snelste wijze wordt her steld. De minister is zich wel be wust, dat menigeen in de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat is, uil zijn inkomen ie sparen. Daar tegenover kan echter worden gesteld, dat er zeer velen zijn, die wel uit hun inkomen zou den kunnen sparen, doch dit nalaten of alfhans nief zoo veel sparen als zij zouden kunnen. Tof de laatstbedoelde, kwaniitaiief en kwalitatief belangrijkste, categorie zal de ie voeren spaaractie zich moeten richten. Daarbij zal er op moeten werden ge wezen, dat het niet alleen in het natio naal belang, doch ook in individueel eigen-belang geboden is, dat zooveel mogelijk wordt gespaard. Het inzicht zal moeten doordringen, dat een ieder in zün eigen belang niet meer dient aan te schaffen dan by dringen^ noodig heeft. Ieder uitstel Van consumptie, iede re besparing dus, brengt naast de ge kweekte rente nog de vcordeelen van lagere prijzen en betere kwaliteit der goederen, dig men in de toekomst voor liet gespaarde geld zal kunnen aan schaffen. Bovendien zal het tydstip van vol- ooiing van den herstelarbeid en van ■.veder normale voorziening met con sumptiegoederen sneller worden be reikt naarmate men meer spaart. Naast de door sparen te verkrygen materieele voordeelen wyst de minister op de moreele winst, welke voor Indivi du en volk schuilt in een herleving en versterking van den spaarzin, een fac tor welke het voeren van een spaarac tie ten minste even wensehelijk maakt als de bovengenoemde economische mo tieven zulks doen. De Nationale Spaar raad zal tot taak hebben, de spaarcam- pagne bij de bevolking aan te bevelen en zal daartoe dienen te zün samenge steld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij vertegenwoordigen. Het bureau van den Nationalen Spaarraad staat onder lei ding van den secretaris van den raad. De door dit bureau te maken kosten komen ten laste van de rijksbegrooting. Daar kan worden aangenomen, dat met de inrichting van een klein bureau kan worden volstaan, zullen de hiermede gemoeide kosten laag kunnen worden gehouden. Ook de kosten van den Na tionalen Spaarraad zullen niet hoog zijn, aangezien den leden van dezen raad slechts reis- en verblijfkosten en dergelijke vergoedingen zullen worden vergoed. De Nationale Spaarraad zal uit zijn midden een commissie van toezicht aan wijzen, waarin ook het ministerie van Financiëi. is vertegenwoordigd en welke commissie veelvuldig zal kunnen ver gaderen en het bureau met leiding en advies ter zijde staan. Uiteraard zullen de leden van den raad, die het spaar- bedrijf vertegenwoordigen, allereerst in aanmerking komen in de commissie van toezicht zitting te nemen. Binnen het kader van de spaarcam- pagne kunnen ten laste van het rijk spaarbrieven worden uitgegeven, die het publiek de gelegenheid bieden, zijn besparingen op een aantrekkelijke wijze te beleggen. De minister acht het wensehelijk omtrent de modaliteiten van zoodanige spaarbrieven eerst het advies in te winnen van den Nationalen Spaarraad en niet tot uitgifte over te gaan dan nadat met den spaarraad daaromtrent overleg is gepleegd. Naar het oordeel van den minister moet het zwaarte punt van de actie voor het sparen lig gen bij het bevorderen van de bespa ring by de bestaande spaarinstellingen. De eventueele uitgifte van spaarbrieven heeft dan ook niet ten doel, deze in stellingen concurrentie aan te doen. Tot de bedoelde uitgifte zal derhalve slechts dan worden besloten, indien uitzicht bestaat, dat langs dezen weg additioneele besparingen kunnen wor den aangetrokken. President Truman zal Woensdag in een gemeenschappelijke vergadering van de beide huizen van het Amerikaansche congres een verklaring over de Griek sche kwestie afleggen. Dertien leiders van beide "partijen van het congres zijn Maandag in een ge spannen atmosfeer, welke herinnerde aan een groote crisis tijdens den oorlog, in het Witte Huis bijeengekomen om Tru man's besluit te vernemen ten aanzien van de door de V. S. te volgen politiek jegens Griekenland in verband met den wensch van Engeland, om van zijn eco nomische en militaire verplichtingen in Griekenland ontslagen te worden en ten aanzien van de mogelijkheid, dat de V. S. de Britsche verplichtingen in Grie kenland en in andere gebieden van de wereld overnemen. Senator Vandenberg, de leider der re publikeinen, verklaarde na de bijeen- door HANS VERHOEVEN 9) Hoogrood, een gevolg van benauwd heid. Ziet u wel? In het kunstlicht valt Let niet zoo op, maar het is toch nog wel te constateeren." Winnink had nog niets gezegd. Hij stónd, tegen de tafel geleund, geïnteres seerd toe te kijken. Nu mengde hij zich in het gesprek en uit zijn toon en het aarzelende van zijn zinnen viel op te maken, hoezeer hy was getroffen. „Ik kan het bijna niet gelooven.... VergifHet is afschuwehjk, de ge dachte, dat hy Hij durfde het woord niet uit te spre ken. Met gebogen hoofd liep hy de ka mer door en ging met de handen op den rug voor de tuindeuren staan, zyn vin gers bewogen zich nerveus. Bankman keek hém peinzend na, daarna liet hij ijn oog door het vertrek gaan. „Hebt u alles intact gelaten?" „Met uitzondering van de tuindeuren, is de situatie precies hetzelfde, als toen ik kwam. Ik heb de deuren aan den bui tenkant dichtgedrukt om te voorkomen, dat alle geur van het blauwzuur zou ontsnappen". En toen de inspecteur ge ïrriteerd zijn hoofd schudde en iets wilde opmerken, vervolgde hij haastig: „Let wel, ik meende de beste keuze te doen en ik heb by het sluiten den gren del niet aangeraakt". „Uitstekend, dokter", zei Lankman opgeruimd. „En mijnheer Winnink was u hier, toen de dokter arriveerde?" De aangesprokene wendde zich om. HÜ was er blijkbaar in geslaagd zijn ontroering meester te worden en sprak rustig. „Ik werd door de huishoudster gewaar, schuwd, dat zij den heer Barkhof ver moedelijk dood had aangetroffen, rus- schen twee haakjes, zij was nog al over stuur en is by mijn vrouw gebleven. Toen ben ik van mijn huis langs den kortsten weg hierheen gekomen, dwars door het dennenboschje deze kamer in. Ik heb ook niets aangeraakt, maar héb direct den dokter gebeld". Ruigeflesch was onder dit gesprek de kamer rondgedrenteld, hier en daar in de boekenkast kijkend. Er was niets bij wat zijn belangstelling had, dat zag hy wel. Hij had zyn lectuur liever wat minder gedegen. Met zyn oogen bijna tegen de banden gedrukt, ontcyferdehü: Brendel, Geschichte der Musik, Rie- mann, Handbuch der Musikgeschichte, Van Milligen, De ontwikkelingsgang der toonkunst, Constantijn Huyghens, Ge- bruyek of ongebruyek vant Orgel in de Kercken der Vereenighde Nederlanden. 'Hy gruwde er van. Geen een behoorlü- ke romai, hoonde hij inwendig. Verder op zag hij tallooze biografieën van be roemde toonkunstenaars; hoe iemand daar pleizier in kon hebben, was hem een raadsel. Er was voor de politiemannen niets te doen, alvorens de deskundige zijn on derzoek had verricht. Lankman nam de inrichting van de kamer eens op. Hij zag een royale ruimte van ongeveer vijf en een halve bij vier meter, waarvan twee wanden bijna geheel werden inge nomen door de breede tuindeuren en een venster. De muur, waarin zich de gangdeur beVond, was byna onzichtbaar door een achttal ryen boeken. In den scheidingsmuur tusschen huis- en werk kamer was een open haard gebouwd. Daar naast hingen een -paar ingelijste platen, hinderlijk banaal, met voorstel lingen van musiceerende dames en hee- ren met onwezenlijke engelen-gez'ch- ten. Het was duidelijk, dat het artistieke gevoel van Barkhof zich niet tot buiten het terrein der muziek uitstrekte, een merkwaardige eenzijdigheid, waarvan ook de inhoud van de boekenkast ge tuigde. Het meubilair bestond uit een paar diepe, rundlederen fauteuils bij den haard, een tafel met een viertal stoelen in het midden van het vertrek, nog en kele stoelen in de hoeken en het bureau voor het venster. Schuin over den glad geboenden parketvloer lag een rustig grijs kleed? de verlichting van de kamer werd verzorgd door een mahonie-hou- ten kroon met kaarslampjes. Zonder de positie van den doode te veranderen, begon Lankman wat op de schrijftafel rond te snuffelen. Er lag een stapeltje zakelijk uitziende stukken: brieven en nota's die waarschijnlijk be trekking hadden op zijn zaak Lankman nam zich voor deze later op zijn ge mak door te kiiken. Verder was het bureau pynlijk zorgvuldig opgeruimd: keurig in het gelid stonden een koperen inktpot, een doosje voor pennen, paper clips en meer van dergelijke artikelen, een aschbak en een bureaulamp, als stille getuigen van den zin voor sym metrie van wijlen den eigenaar, inder daad bleek naderhand telkens, dat de heer Barkhof een methodisch en pree ie? mensch was geweest in sommige op zichten zelfs peuterig-precies. Hy wilde zijn aandacht op een ander punt richten, toen hij zich plotseling met een gesmoorden uitroep van ver bazing over den doode boog. Gedeelte- ïyk verborgen onder den linker arm, gedeeltelijk aan het oog onttrokken door de schaduw van het lichaam, bespeurde hy iets wits, dat op het tafelblad lag en half daarvan af hing. Hij knipte de bureaulamp aan en zag, dat het een brief was. Hoewel hij zijn nieuwsgierig heid moeilijk kon bedwingen mogelijk had de 'orief betrekking op de tragische gebeurtenis, een woord tot afscheid bij voorbeeld. als het zelfmoord zou blijken te zijn besloot hy toch de komst van den expert af te wachten, liever dar> iets te veranderen aan de positie van het lijk. Hij keek snel om zich heen of iemand op zijn bewegingen had gelet en ontmoette den blik van dokter Van Dijk Deze kwam onopvallend naderby. „Ik had het papier ook zien liggen", zei hy, „maar ik heb het vanzelfspre kend laten liggen". Winnink was na zijn korte uiteenzet ting schuin aan tafel gaan zitten. Met zün hand onder het hoofd staarde hij somber naar buiten, waar de duisternis het uitzicht nu bijna onmogelijk msak te. komst, dat de toestand, geschapen door de voorgestelde leening aan Grieken land, was besproken. Vandenberg zou Maandagavond nog aan de republikein- sche senatoren verslag uitbrengen. Char les Ross, perssecretaris van den presi dent, verklaarde, dat de boodschap van Truman niet alleen betrekking zal heb ben op Griekenland, maar op het ge heel? Nabije Oosten. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat in offieieele kringen fi nancieele hulp aan Turkije wordt overwogen. Deze som zon 150 millioen dollar bedragen en bestemd zijn voor vergrooting der doelmatigheid en uit rusting -an het Turksche leger, ten einde de Turksche regeering in staat te stellen werkkrachten voor den in- dustrieelen wederopbouw vry te maken. In het verslag van de Balkan-com missie van de UNO zal een plan worden opgenomen voor een grenswacht onder toezicht van de UNO langs de Griek sche grenzen. Dit plan zou in verband staan met den Amerikaanschen econo mischen steun aan Griekenland. Verder zou er gedacht worden aan een bevolkingsuitwisseling. Deze zou be trekking hebben op de 50.000 Slaven in Macedonië, van wie de meesten onmid dellijk ten Zuiden van de Joegoslavi sche en Albaneeschc grenzen wonen. Volgens berichten uit Athene zouden er plannen bestaan voor een massaal offensief te land, ter zee en in de lucht tegen de guerilla-stryders in Saloniki, Volo en Kavalla, in Noord-Griekenland. Gevechtsvliegtuigen zouden verzameld worden op de vliegvelden en in de Noor- delyke havens zouden tanks en troepen aan land gebracht worden. Het Centraal Bureau van „Nationaal Reveil" te 's-Gravenhage, heeft een op roep aan het Nederlandsche volk ge richt, waarin het, uitgaande van de jong ste rede van minister Jonkman, in de Eerste Kamer gehouden, zyn ernstige bezwaren te berde brengt, wanneer naar Nederlandsch-Indië alleen zulke ambte naren zouden worden gezonden, die het met. de door de regeering voorgestane politiek eens zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3