fransche kamer raakt Incidenten te Medan en Padang aan de orde van den dag" Geen noemenswaardige verbetering der vredesvooruitzichten" MGR. STEPINAC WIJST GRATIEVERZOEK AF CHINA NIET OP DE AGENDA Engelsche officier diende het Duitsche leger m SLAAGS Debat over Indo-China eindigt in formidabel tumult Achtste verjaardag van de Paus kroning in Rome gevierd OPNIEUW SNEEUW VERWACHT Dooiaanval heeft weinig succes „Het uiterste wat ik kan doen is vragen om een nieuw proces Regeeringscrisis in België Republikeinsche troepen graven zich in nieuwe posities in Z.H. de Paus: Uitreiking der palliums WARME APRILMAAND Prinselijk gezin met vacantie Molotof berijdt oude stok paardjes 'Prins Bernhard voor de radio Tot hoofd en hart Offieieele benoeming van M. A. Reinalda Sjahrir naar Voor-lndië? Woensdag 12 maart 1947 69sfe JAARGANG No. 23795 GENERAAL SPOOR VERKLAART: 99 ff Uitnoodiging van Zwitsersche gemeente 99 Opvatting van Gani Het weer Van Mook naar Pontianak CONFERENTIE VAN MOSKOU BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, t 3.90 p. kwart. Directeur- j. 3. W Boerrigter Wnö. hoofdredacteur: -Jf Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjtt. hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Ds eerste aan het debat.over Indo- China gewijde Kamerzitting is ge ëindigd in een formidabel tumult, 'lat zijn oorzaak vond in een interpellatie vanaf het sprekersgestoelte door den af gevaardigde der Republikeinsche Vrij heidspartij Pierre André. Onderwerp dezer interpellatie was: de invloed van he huidige organisatie der nationale de fensie aan het hoofd waarvan zooals bekend de communist Billoux staat °P de ontwikkeling der gebeurtenissen bi Indo-China. Volgens den spreker hadden de par- Mjen die met de communisten in de Tegeering zitten, de voorkeur gegeven a?|n de desorganisatie van des lands defensie boven een effectieve bewind- Toering door den communistischen mi- bister. Naar zijn oordeel had men van de ccmmunistiscbe partij tot nog toe biets vernomen, dat overtuigend op een bekeering wees en tot herziening noop- '6 van de door Léon Blum gegeven kwa lificatie: een buitenlandsche nationalis tische partij. Uit het verleden voerde de spreker tal van feiten aan, waarvan al thans zeker de communistische partij leiding in stilte vaak moet verzuchten, dat zij helaas maar al te bekend zijn. De reeds lang verwaehte groote ex plosie, na tal van doorden spreker met humoristische, maar tartende on verstoorbaarheid ondergane interrup ties. ktvam, toen hij toe was aan de episode der desertie, waaraan Maurice Thorez zich in September 1939 had schuldig gemaakt, toen hij uitweek naar Moskou. Het is het eerste geval in de Fransche Kamer, dat een in levenden lijve aan wezige, tusschen zijn collega's in de re- geeringsbank gezeten ondervoorzitter van den Ministerraad zich desertie in het Zicht van den vijand voor de voeten geworpen ziet. Men zag Thorez woedend opspringen, •baar wat hij den spreker toeschreeuw de ging verloren in het lawaai, dat de (alrijk aanwezige communistische afge- Taardigden toen aan' ieven; staande brachten zij een uitzinnige ovatie aan hun aanvoerder en vervolgens verijdel den zij door oorverdoovend geklap met de deksels van hun lessenaars iedere poging van Pierre André om verder te spreken. Beurtelings zat en stond voor zitter Herriot machteloos, tot hjj ten slotte de vergadering schorste om den gemoederen gelegenheid te geven zich te kalmeeren. Na de hervatting werd Thorez in mo- reelen zin zoowel door den kamervoor zitter als door den voorzitter van den Ministerraad in bescherming genomen. Betreurenswaardig noemden zij het inci dent en Pierre André's interpellatie een ongelegen komende ophaling van het verleden, waarover de amnestie, welke generaal De Gaulle na de bevrijding had verleend, den sluier had geworpen, zoo het gemeenschappelijk verzet het al nie'; gedaan had. De gemoederen bleken echter niet be daard. Pierre André beklaagde zich er over, dat hij bij het verlaten van de zaal ha de schorsing door communistische collega's was getrapt en geslagen. Tus schen uiterst linksch en uiterst rechtsch vlogen nog eenige al of niet rake hate lijkheden heen en weer en de commu nisten bereikten tenslotte met opnieuw aangeheven onbedaarbaar spektakel, dat de voorzitter uit zijn zetel wegliep, daar mede de zitting voor vandaag opheffend. Het restant van Pierre André's interpel latie zal wel onuitgesproken blijven. Het debat was geopend met een uit voerige interpellatie van Monsieur Rama- rony, den fractie-voorzitter van de Vrij heidspartij. Van de vragen, welke deze aan de regeering stelde, was wel de be langwekkendste, of de regeeringi voorne mens was onderhandelingen aan te knoo- pen met de regeering van Ho Tsji Minh. Hiervoor was hij blijkbaar bevreesd op grond van een onlangs door Ramadier gedane uitlating, dat. wie thans Frank- rijks verbitterste vijanden waren, mor gen zijn vrienden konden zijn. Daarte genover speelde Ramarony een uitspraak uit, welke Marius Moutet had gedaan in de kamercommissie voor de overzeesche gebieden, volgens welke uitspraak de leiders van de Vietnameesche Republiek eigenlijk behandeld dienden te worden als oorlogsmisdadigers. Ook wenschte Ramarony te vernemen onder welke om standigheden en om welke redenen Ad miraal Thierry d'Argenlieu ontheven was van zijn post als hooge commissaris. Ra marony verlangt een politiek van vriend schap tegenover de aan Frankrijk ge trouwe inheemsche bevolking, maar van kracht tegenover de verraderlijke leiders. 1 De nieuwe cleken van Haarlem en pastoor der St. Josephkerk aldaarde zeereerw. heer J. J. A. Kuilman. De bevelhebber van het Nederland- sche leger in Ned.-Indië, luitenant-ge neraal S. H. Spoor, heeft in een ver klaring aan Associated Press het vol gende overzicht gegeven van de mili taire situatie in indië: „Het is nog tè vroeg om een bepaalde conclusie te trekken met betrekking tot de vraag, of de 15 Februari door de republikeinen gegeven order tot staking van het vuren in de naaste toekomst zal leiden tot de algeheele beëindiging van alle vijandelijkheden op Java en Su matra. Ondanks het feit, dat sinds de or der van kracht werd de schendin gen van den wapenstilstand zijn verminderd, is het nergens volkomen rustig, met uitzondering misschien Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Door de verplaatsing van de diepe Repressie naar Duitschland stortte de koude lucht, die over Scandinavië nog steeds aanwezig is, opnieuw naar het Ruiden. In het geheeie land daalde de Temperatuur weer tot onder nul, echter kWam nergens meer dan 5 graden vorst v°or. in Denemarken, Zweden en Noor wegen komen nog voortdurend zeer lage femperaturen voor, vooral des nachts. 2«o meldden verschillende Deensche stations hedenmorgen 10 tot 15 graden vorst, terwijl in Zweden het kwik iiier daar tot bijna 30 graden onder nul "aaide. De koude in Scandinavië wordt *h stand gehouden, doordat in het Pool gebied voortdurend groote hoeveelheden kfetische lucht naar het Zuiden stroo ien. Ons land bevindt zich juist aan de duidelijke begrenzing van deze koude lucht. De de nieuwe aanval van den dooi op vorst komt maar langzaam tot ont- Mkkelïng en ontwikkelt zich tot dus verre nog niet in een gunstige richting daar nu ook in Portugal en Noord- Spanje de luchtdruk vrij snel begint te "falen. Daar bovendien de geheeie at mosfeer in ons land in de hoogere lagen upnieuw tot verder onder nul is afge "Oeld, zal het opdringen van de warme 'Ucht in Noordelijke richting aanvanke- Uik nogmaals sneeuw tengevolge heb- r®U, welke later weliswaar weer tijde- Ufk in regen kan overgaan, waardoor Uet sneeuwdek zich op verschillende De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede, dat waar schijnlijk de gemiddelde tempera tuur in April boven normaal zal zijn, zoodat een betrekkelijk war me April-maand verwacht mag worden. Voor den neerslag is het niet mogelijk een verwachting op te stellen- plaatsen opnieuw vormt of dikker wordt waardoor de definitieve verdwijning er van tot schade van land- en tuinbouw en veeteelt verder vertraagd zal worden De gemeente Zermatt heeft het geheeie Prinselijk gezin uitgenoodigd voor een vacantieverblijf van enkele weken. Hunne Koninklijke Hoogheden hebben deze bij zonder vriendelijke uitnoodiging, welke de Prinselijke familie in staat stelt teza men een vacantie in de Zwitsersche ber gen door te brengen, gaarne aanvaard. Aan den vooravond van de achtste verjaardag van zijn kroning, heeft Paus Pius XII Dinsdag in een onderhoud met Associated Press gezegd, dat de landen enkele hunner souvereine rechten moe ien prijsgeven, indien men tot een rechtvaardigen en blijvenden vrede wil komen. Het afgeloopen jaar het eerste jaar, v.' arin deze paus de kerkelijke macht uitoefent, zonder dat er oorlog is heeft zich niet gekenmerkt door een noemenswaardige verbetering van de vredesvooruitzichten, zei de Paus. Zijne Heiligheid was zichtbaar geheel in beslag genomen door de vooruitzich- ter. van de Moskousche conferentie. Hij knikte als bewijs van instemming toen de correspondent opmerkte, dat de om standigheden waaronder de conferentie beg one is, niet bepaald pleitten veer het behalen van degelijke resultaten bij de pogingen, vrede op aarde te vestigen. De Paus was ditmaal monter, opge ruimd en levendig en scheen zich klaar blijkelijk veel beter te voelen. Zijn oogen twinkelden achter zijn brillegla- aen. Hij glimlachte dikwijls, sprak vlug en zag er fit uit. De enkel, die hij verleden week bij een wandeling in de tuinen van het Vaticaan had verzwikt hij bekende, dat hij had loopen te lezen was ge heel genezen, ofschoon de Heilige Vader zich had verzet tegen de pogingen van zijn dokter, om hem in bed te houden en zijn gewone 18-urige werkdag, die hij zichzelf oplegt had volgehouden. Ditmaal had de Heilige Vader den correspondenten toestemming gegeven zijn antwoorden te vermelden, echter niet in de directe rede. De correspondenten vroegen den Paus, of de gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar ertoe hadden bijgedragen, om het gevoel van onzekerheid en ongerustheid over de vooruitzichten op een recht vaardige en blijvende vrede te vermin deren. Ondanks de onverflauwde ijver en vastberaden pogingen van zekere staats lieden en eenige vooruitgang, die voor het oogenblik op de een of andere wij ze is gemaakt, hebben de gebeurtenis sen uit het afgeloopen jaar geen noe menswaardige verbetering in de vredes vooruitzichten gebracht, zei de Paus Dinsdag werd in de beroemde Sixtijn- sche Kapel de laatste hand gelegd aan De communistische eerste minister Tan Kroatië, dr. Vladimir Bakaritsj, heeft onlangs Aartsbisschop Stepinac hezocht in de Lepogiava-gevangenis 'b Zagreb, waar deze verblijft na 2«n veroordeeling tot 16 jaar dwang arbeid. Toen Bakaritsj de cel van en Aartsbisschop betrad en hem dansprak met „Uwe Eminentie", on derbrak de Prelaat hem door er op wijzen, dat hij „de gevangene Ste- Mtiac" was. Dit was een duidelijke Tcrwfjzing naar het feit, dat de rechtbank alle getuigen, die den "Artsbisschop bij zijn titel noemden, °hderbrak en hen dwong te spreken °Ver „den beklaagde Stepinac". Niettemin gebruikte Bakaritsj den itei weer en zeide „uit den grond van -Vh tlar' te wenSchcn' dat de Aartsbis- °P zoo 'spoedig mogelijk vrij zou ko- •»e„ ben b, ben Hij zeide, dat, indien Mgr. Stepinac gratieverzoek zou willen onderteeke- Jnen er onmiddellijk gunstig op zou ^chikk, sen. Mgr. Stepinac zou dan kun- Saa" waui'been hij wilde, b.v. naar erika, omdat hy vanzelfsprekend niet Joego-siavië zou kunnen blijven. Aar?l8eni3 bet verslag antwoordde de sbisschop van Zagreb kortweg: „Ik w Niemand om mijn invrijheidstelling eken. Het uiterste dat ik zou wil- MGR. STEPINAC Geen gratieverzoek aan communisten len doen, is vragen om een nieuwe open bare behandeling van mijn zaak, doch in dit geval zou ik verzoeken niet door de communistische partij, maar door mijn volk geoordeeld te worden. Ik vrees niet om te verschijnen voor het volk op net Ja'.cicplein (het grootste plein in Zagreb) Wat het voorstel, om het land te verlaten betreft: ik verklaar plechtig, x dit nooit te zullen doen. Ik wil bij mijn volk blijven, zelfs indien ik in de ge vangenis ben. God zal mij de kracht geven om alles te doorstaan gedurende de jaren, die Hij mij nog wenscht te la ten ieven." Volgens goed ingelichte persoonlijkhe den te Zagreb, was het bezoek van Bakaritsj ongetwijfeld een gevolg van de protesten uit Joego-Slavië en de geheeie wereld tegen de veroordeeling van Mgr. Stepinac en de gevangenisstraf, die hem werd opgelegd. Kort na het proces gingen er te Zagreb geruchten, dat de Joego slavische regeering een amnestie in dusdanige termen voorbereidde, dat Mgr. Stepinac onmiddellijk zou kun nen worden vrijgelaten. Om onver klaarbare redenen hebben de autori teiten te Belgrado dit idee echter opgegeven en begonnen zij naar an dere middelen uit te zien, om het „vraagstuk Stepinac" op te lossen. Premier Bakaritsj nam vroeger actief deel aan de agitatie tegen den Aartsbis schop, doch in een op 29 Januari j.l. afgelegde verklaring, beweerde Bakaritsj, dat „de betrekkingen tusschen de Katho- iiekè Kerk en de regeering sinds vorig jaar aanmerkelijk verbeterd waren". Dit duidt beslist op het pogen van den pre mier. om het conflict tusschen de Katho lieke Kerk en 'de Joego-Slavische regee- ring tot geringere proporties te herleiden en hij besefklaarblijkelijk, hoe dit con flict aan de autoriteit zijner regeering in Joego-Slavië zelf, zoowel als aan haar re putatie in het buitenland afbreuk heeft gedaan. Zijne Heiligheid Paus Pius XII, zviens achtsten kroningsdag wij heden vieren, heeft in zijn pontificaat wel bui tengewoon moeilijke jaren gekend. Maar wellicht hebben nog nooit zoo velen met vertrouwen opgezien naar den plaatsbekleeder van Christus als juist in die jaren. Dankbaar spreken wij den wensch uit, dat cte H. Vader na deze dagen van strijd nog vele jaren in vrede mag re- geeren tot heil van de gelieele mensch- \^heid. de voorbereidingen voor de viering van de. achtste... verjaardag van de kroning van Paus Pius XII op Woensdag 12 Maart. Arbeiders waren bezig de prach- sige roode en gouden tapisserieën op te hangen en de geelwitte vlaggen waren te voorschijn gehaald om op alle offici- eele gebouwen van den kleinen Vaticaan- schen Staat te worden uitgehangen. De vijfhonderd ingezetenen van dit onafhan kelijke staatje hebben vandaag dankge beden gehouden en morgen zullen allen deelnemen aan de massale diensten ter gelegenheid van de. offieieele feestdag. In de Paulinische kapel van 't aposto lische paleis werden vandaag de palli ums witte schouderbanden uitge reikt aan de aartsbisschoppen en bis- sctoopen, d.ie in 't afgeloopen jaar hun benoeming ontvingen. De uitreiking ge schiedde door den deken van het H. College der kardinalen. De herdenking van de pauselijke kro ning zal met den volledigen middeleeuw- schen praal geschieden. Omgeven door zijn hof en een groot aantal hooge pre laten, die zich voor deze gelegenheid naar Rome hebben begeven, zal de Paus in zijn gouden draagstoel van de Pari- mentizaai naar de Sixtijnsche Kapel wor den gebracht. In de kapel zal de Paus een speciale Mis bijwonen, die gelezen wordt door kardinaal Aloisi-Masella, den eersten kardinaal, die door Paus Pius XII be noemd werd Tot dusver hebben positieve en con- De Belgische kabinetsraad, die gister avond onder leiding van Camille Huysmans gehouden werd, heeft het conflict tusschen de communisten en de rest van de regeering t.a.v. de steen koolprijzen niet kunnen oplossen. Daar de meerderheid der regeeringsleden op hun standpunt bleven staan, dienden de communisten en ditmaal definitief, hun ontslag in en verlieten de vergadering, die zonder hen werd voortgezet. Na afloop hiervan verzocht de mi nisterraad den heer Huysmans, het collectief ontslag van de regeering aan den Prins-Regent aan te bieden, waardoor de zevende regeeringscrisis sedert de bevrijding virtueel geopend is. Over de ontwikkeling hiervan kan uiteraard nog niets worden meege deeld, maar het schijnt d'at de be sprekingen tusschen socialisten, libe ralen en katholieken, die de laatste weken gaande waren, mogelijkheden tot een gemeenschappelijke basis hebben geopend. s'iuctteve denkbeelden bij het tot stand brengen van den wereldvrede geen rol ge speeld, meende Z H. de Paus Hij zeide voorts te hopen dat de organisatie der Ver. Naties spoedig in de gelegenheid gesteld zou worden een doeltreffende garantie voor de veiligheid van allen op zich te nemen. Vervolgens vroegen de correspondenten den Paus naar zijn aspiraties in de hui dige periode van betrekkelijk en mis schien tijdelijk evenwicht. In zijn antwoord noemde de Paus den II Stoei het middelpunt van de univer- se'ele Kerk. Het doel, waarvoor Christus deze Kerk stichtte, was het uiteindelijke «loei van alles, wat de Paus gedaan had en waarvoor hij had gehoopt en gebeden. Om dit te kunnen bereiken lieelt de Kerk overal in de wereld vrijheid van handelen noociig en men moet er constant op bedacht zijn deze vrijheid te verdedi gen en te besehermen Op het oogenblik, zei hij verder, had den zijn pogingen voornamelijk ten doel de v'Vjiieid van den H. Stoel, van bis schoppen en katholieken door de heele wereld, ten bate van de behoeftigan te gebruiken om hen aan voedsel en kleereii 'te helpen en te zorgen, dat de staten- looze zwervende millioenen ordelijk naar het een of andere land kunnen emigree- ren, waar zij, met behoorlijken waarborg voor hun religieuze en sociale behoeften de kans krijgen een nieuw leven te be ginnen. Voorts vroegen de correspondenten den Paus om nadere a:erklaring over zijn po gingen de Kerk verantwoordelijkheid re laten dragen voor het steeds ingewikkel der wordende karakter der moderne be schaving. De Kerk, antwoordde de Paus. bestaat uit, menschen, die kinderen van hun tijd zijn. Daarom moest de Kerk wei groote belangstelling hebben voor elk tijdperk, waarin haar leden leefden, terwijl de Kerk altijd haar best zou doen de mogelijk heid voor haar leden te vergrooten m nuttige, uitblinkende, invloedrijke kinde ren van hun tijd te worden. Indien In zekere kringen steeds meer oe nadruk werd gelegd op de tegenstellin gen tusschen de Kerk en de moderne we reld, kwam dit. omdat er heden leiders en machtsgroepeeringen waren, die er wel overwogen op aanstuurden de moderne wereld een anti-ehristeliijk en anti-gods» dienstig karakter en gedrag te geven. Daarom beschouwde Z. H. het als zijn duren plicht onder alle omstandigheden te verhinderen dat de banden, die de menschelijke samenleving met de lunda- menteele principes van het. Christendom verbinden, losser worden van het gebied van Semarang en in Paiembang. In het bijzonder in de omgeving van Medan en Padang zijn ernstige incidenten nog aan de orde van den dag. Gedurende de eerste veertien dagen na het van kracht worden van het be vel tot staking van het vuren zijn zoo wel op Java als op Sumatra nog slacht offers gevallen. Op vele plaatsen zijn de republikein sche troepen bezig zich in nieuwe po sities vlak bij de demarcatie-lijn in te graven, hetgeen rechtstreeks in strijd is met de wapenstilstandsvoorwaarden In verschillende grensplaatsen binnen Nederlandsch gebied worden de inwo ners nog steeds geterroriseerd. Men kan dus niet zeggen, dat de wapenstilstand alêemeen ln acht wordt genomen". De Indonesische „minister" van Eco nomische Zaken, Gani, heeft over den buitenlandschen handel van Indonesië een verklaring afgelegd, waarvan de aanhef luidt: „Het de-facto-gezag van de republiek machtigt haar tot handel drijven met de geheeie wereld' Z. i. toonen de laatste gebeurtenissen aan, dat de basis van alle conflicten ligt in het verschil van opvatting tusschen de Nederlandsche en de Indonesische re geering omtrent het gezag in Indonesië. De Nederlanders doen hun recht op ge zag gelden Op grond van het besluit van de conferentie van San Francisco Verwachting tot Donderdagavond: Toenemende bewolking mei tijde lijk sneeuw, later voornamelijk in het Zuiden van het land overgaand in regen. Aanwakkerende wind tus schen Oost en Zuid. Aanvankelijk lichte vorst, later opnieuw stijging van temperatuur, in het Zuiden van het land tot boven nul, in het Noor den van het land tot om het vries punt. Zon; 7.0118.39, Maan: 0.37—8.57 de republiek baseert haar recht pp de onafhankelijkheidsverklaring, welke de geheeie wereld de facto erkende, aldus Gani. De republiek wil geen monopolie aan eenig land geven, zij zet haar poorten open voor buitenlandsch kapitaal en buitenlandsche deskundigen, mits zü geen schade aan het land berokkenen. In scherpe tegenstelling met dit repu blikeinsche standpunt, zeide Gani, trach ten de Nederlanders zooals in de kolo niale periode allen handel te contro leeren. zoowel interinsulair als interna tionaal, en zij houden geen rekening met het bestaan van een republiek, waarvan het de-facto-gezag is erkend. Vrijdag vertrekt Van Mook in gezel schap van mr. Verboeket, dr. Koets en Raden Abdoelkadir naar Pontianak, ten einde een monument te onthullen, op gericht ter nagedachtenis van de slacht offers der Japansche bezetting in da Wester-ajdeeling van Borneo, en te vens eenige indrukken op te doen over het gebied. Morgen. Donderdag, 14.50 uur, houdt prof. mr. C. P. M. Romme een redevoe ring voor den Wereldomroep. Over de golflengten 19 en 49 meter zal deze naar Indië worden uitgezonden. 's Avonds en 's nachts volgen herha lingen op 31 en 49 meter voor West- Indië. Onder voorzitterschap van Marshall hebben de ministers van buitenland sche zaken Dinsdag te Moskou Molo- tof's voorstel besproken om de details van de Chineesche kwestie, zooaJs deze op de in December 1945 gehouden con ferentie der ministers van buitenland sche zaken waren besproken, aan de agenda toe te voegen. Bevin verklaarde, dat de bijeenkomst van 1945 geen zitting was geweest van den raad der ministers en hij gaf er daarom de voorkeur aan de kwestie op een onofficieele zitting te behandelen, waarbij hij werd gesteund door zijn Amerikaanschen ambtgenoot Marshall. Prins Bernhard zal morgen, Donder dagavond 8 uur, over beide zenders een dankwoord spreken naar aanlei ding van de geboorte van Prinses Maria Christina. Zonder de rond zijn persoon han gende geheimzinnigheid geheel af te leggen, heeft de luite nant-kolonel Alexander Patterson Scotland op het proces tegen den Duitschen luchtmaarschalk Kessel- ring eenige onthullingen over zijn persoon gedaan, die vriend en vij and. verbaasd zullen doen opkijken. "Want deze Britsche officier diende tijdens den oorlog in het Duitsche legerbracht zijn verlof in En geland door en keerde na afloop weer terug naar zijn Duitsche on derdeel. Hoe dit alles in het werk is gegaan, is niet bekend gemaakt, daar iets dergelijks per slot van zaken nog wel eens kan voorkomen. Het was zijn taak met tien an deren, die eveneens in de Duitsche of Italiaansche legers dienden, in lichtingen te verkrijgen en déze via geheime kanalen naar Engeland te zenden. JZijnvrouw heeft van dit alles mets geweten. „Hij vertelde mij nooit iets", verklaarde zij onlangs tegen een reporter. „Ik wist niet wat hij deed, maar ik begreep wel, dat het beter was geen vragen te stellen. In den wereldoorlog deed hij trou wens in dienst van de Intelligence Service ook al werk, waar ik me maar niet in moest verdiepen. Hij viel soms onverwacht uit den hemel, soms bleef hij een paar dagen, maar zijn verlof duurde ook wel eens eenige weken. En even plotseling als hij kwam verdween hij weer. Kolonel Scotland is één van de mannen, die er nog van overtuigd zijn dat Martin Bormann leeft. Het verhaal over den. dood van Bormann in een tank op een brug in Berlijn noemt hij het beste verhaal, dat er bestaat. Maar hij gelooft er niets I Een persoonlijkheid leert men niet I kennen uit de woorden maar uit de daden J van. Spanje en de Zuid-Ame- rikaansche landen acht hij de meest waarschijnlijke verblijfplaats van den ex-plaatsvervanger van den Führer, die zoo verstandig was ge weest zijn geld naar deze landen te sturen. Wat de andere oorlogsmis dadigers betreft, kolonel Scotland meent dat degenen, die nog niet ge vonden zijn, vaak als gewone solda ten vermomd in de krijgsgevangen kampen zitten. Het liefst had men het geheim van Scotland's geheime oorlogstaak ook voor de toekomst geheim gehou den. De Britsche aanklager in Vene tië was echter in den loop van.het proces gedwongen Scotland als ge tuige te laten verschijnen en aldus zijn verleden te onthullen. De namen van de andere als Duitschers en Ita lianen vermomde Engelschen zullen veiligheidshalve niet bekend worden gemaakt. Beiden verklaarden het niet Juist te achten de Chineesche kwestie op de conferentie van de ministers te bespre ken, of inlichtingen te ontvangen zon der dat China vertegenwoordigd was. Zonder tot een beslissing te zijn geko men ging men vervolgens over tot Let volgende agendapunt: de behandeling van het. rapport van den Geallieerden Con- tröleraad over Duitschland. Het eerst kwam de demilitarisatie ter 6prake. Molotof opende het debat met een herhaling van vele beschuldigingen, die de laatste maanden in de Russische pers aan het adres der Westelijke mogend heden zijn gepubliceerd. In bedekte termen critiseerde hij de manier, waarop de Britten en Ameri kanen de clausules van Potsdam be treffende de demilitarisatie van Duitsch land ten uitvoer hadden gelegd. Hij stelde voor, dat de raad der ministers van Buitenlandsche Zaken den bestuurs raad te Berlijn opdracht zal geven de volgende maatregelen te nemen: 1. Vóór 1 Juli 1947 'n plan op te stellen voor eliminatie van de Duitsche oor logsindustrie, welk plan niet later dan eind 1S48 zal moeten zijn uitgevoerd, warrbij bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan de liquidatie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duitsche oorlogsmateriaal alsmede alle militaire zee- en luchtvaartinstallaties op Duitsch grondgebied, welk werk tegen het eind van 1949 zal moeten zijn voltooid. 3. Tegen 1 Juni a.s. alle Duitsche mi litaire eenheden met inbegrip van de hulpdiensten te ontbinden. 4. De ontbinding en opheffing van alle niet-Duitsche eenheden en kampen welke volgens de eerder genomen be slissingen van den bestuursraad ont bonden en welker leden gerepatrieerd dienen te worden. Marshall antwoordde, dat het eenige onbevredigende aspect in de uitvoering van de besluiten van Potsdam de ver mindering van de zware industrie was, welke voor oorlogsdoeleinden kan wor den gebruikt. De ontmanteling van de fabrieken, zooals deze door de over eenkomst van Potsdam is voorzien, is slechts mogelijk wanneer de economi sche eenh'eid van Duitschland werke lijkheid wordt, aldus Marshall, die voor stelde het rapport yan den bestuursraad tezamen met het voorstel van Molotof ter nadere beschouwing aan de plaats vervangers te zenden. Bevin wees energiek de beschuldiging, dat er Duitsche half-militaire formaties ln ce Britsche zone worden gehand haafd, van de hand en verklaarde, dat het grootste deel van de Duitsche mi litaire eenheden, welke thans nog be staan, voor het vegen en ruimen "an zee- en landmijnen worden gebruikt en dat zij nadat hun taak zal zijn vol bracht zullen worden ontbonden. Thans is verschenen het Koninklijk Besluit waarbij met ingang van 20 Maart de heer M. A. Reinalda benoemd is tot commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Haarlem, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in die functie bewezen. In Indonesische kringen weid van daag volgens A.P. gezegd, dat Sjahrir de volgende week naar Voor-lndië zal vliegen, ter bijwoning van de conferentie voor de inter-Aziatische betrekkingen, welke 23 Maart in New-Delhi geopend wordt. A.P. meldt voorts, dat de „republiek"- Indonesië heeft aangeboden, op haar kosten in de hoofdstad van het nationa listische Java (Djokjakarta) een centrum van voorlichting over India te vestigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1