TRUMAN OVER DE RUSSISCHE EXPANSIE-POLITIEK Spaak kabinetsformateur Zeventig a tachtigduizend aanvragen meer Bevin antwoordt Molotof met een offensief doen aanval Dooi en regen op ijs en sneeuw Taak der V. S.zoolang vrijheid der staten niet waarborgen kannen Zeer veel arbeiders hebben hun lijsten nog niet ingestuurd MASSA-ARRESTATIES TE SIANTAR Merkwaardige berichtgeving over corruptie in de republiek Krijgsgevangenen moeten naar huis terugkeeren Toi hoofd en hart v. Financieele steun aan Griekenland en Turkije Regeering van nationale samenwerking? „Geen onderhandelingen over protocol' Kinderbijslag van eerste kind af Het weer Desnoods amateurs in plaats van profs DONDERDAG 13 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23796 Mr. C. W. Dubbink rechter te Arnhem SJAHRIR VERKLAART: Moeilijkheden F.A. neemt maatregelen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -ff Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer rrun. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. President Truman Wil zullen echter geen wijzigingen toe staan, die in strijd rijn met het Hand vest der Vereenigde Naties, wijzigingen, die. tot stand moeten komen onder dwang of onder het mom van politieke infil tratie." In een indrukwekkende rede voor een, wegens den ernst van den toestand, gemeenschappelijke vergadering van de beide Huizen van het Amerikaansche Con gres, heeft President Truman Woensdag financïeelen steun tot een bedrag van 400 millioen dollar voor de periode tot 30 Juni 1948 gevraagd voor Griekenland en Turkije. Truman wees op den ernst' van den toestand in het Midden-Oosten, die o.a. een gevolg is van de liquidatie van de Britsche hulp en besprak vervolgens den politieken toestand in verschillende Europeesche landen en de taak, die in dit verband op de Vereenigde Staten rust, zoolang de V. N. niet in staat zijn de Vrijheid en de rechten der verschillende staten te waarborgen. Truman drong er, na den financieelen steun voor Griekenland en Turkije ge vraagd te hebben, bij het congres op aan toestemming te verleenen tot het zenden van burgerlijk en militair perso neel naar beide landen teneinde bij den Wederopbouw dezer landen behulpzaam te zijn en toezicht te houden op het ge bruik van de ter beschikking gestelde middelen en hij verzocht machtiging tot het doen opleiden van daartoe in aan merking komende Grieken en Turken. De president drong er verder op aan de machtiging zoodanig te stellen dat beide landen zoo spoedig mogelijk van de benoodigde goederen en uitrusting kunnen worden voorzien. ,,Het voortbestaan van den Griekschen staat wordt door de activiteit van ver scheidene duizenden gewapende terro risten bedreigd," aldus Truman. „Zon der hulp is de Grieksche regeering niet in staat de moeilijkheden het hoofd te bieden. De Britsche regeering, die tot dusver de helpende hand heeft geboden, kan na 31 Maart geen financieelen of economischen steun meer verleenen. En geland 's gedwongen zijn verplichtingen in verschillende deelen der wereld te verminderen of te liquideeren.'' „Ook Turkije behoeft onzhulp. Sinds het einde van den oorlog heeft Turkije getracht financieelen steun van Engeland en Amerika te verkrijgen teneinde de voor de handhaving zijner nationale een heid noodzakelijke modemiseering tot stand te kunnen brengen. Die eenheid is van het grootste belang voor het handharen van de orde in he Midden- Oosten én wij zijn de eenigen, die vol doende hulp kunnen bieden." „Een der eerste doelstellingen van onze buitenlandsche politiek is het scheppen Van voorwaarden, die ons en anderen in staat stellen vrij van dwang te leven. Hierdoor hebben wij ons ook laten lei den bij den oorlog tegen Duitschland en Japan. De volkeren van een aantal landen hebben den laatsten tijd de overheer- Sching door totalitaire staten moeten doorstaan. De regeering van de Ver eenigde Staten heeft vele malen ge protesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen, Roemenië en Bul garije, welke een inbreuk op de over eenkomst van Yalta beteekent. Verder moet ik verklaren, dat in een aantal andere landen hetzelfde geschiedt. Thans moet elk land zijn levenswijze kiezen, doch de keuze is maar al te dik wijls niet vrij. De eene levenswijze is gebaseerd op *ten wil van de meerderheid, met vrije tostellingen, een representatieve reg.ee- rtag, vrije verkiezingen, waarborgen voor Persoonlijke vrijheid, vrijheid van mee- htagsuiting en godsdienst en vrijwaring togen politieke onderdrukking. De twee de levenswijze berust op den wii van een toinderheid die aan de meerderheid Worde opgelegd. De minderheid maakt gebruik van terreur en onderdrukking, censuur op pers en radio, verkiezingen °nder druk en beknotting van (je per soonlijke vrijheden." „Ik ben van oordeel, dat het de poli tiek van de V. S. moet zijn vrije volken, "he zich tegen de pogingen tot onder werping hetzij door gewapende min derheden, hetzij door druk van buiten af verzetten, te steunen en in staat te Stollen hun eigen levenswijze te kiezen." „Onze steun moet in de eerste plaats Van economisch-financieelen aard zijn. Wij weten heel goed, dat de wereld niet statisch en de status quo niet heilig is. De voorzitter van de Zevende Kamer Van het Haarlemsch Tribunaal, mr. c. W. Dubbink, heeft zijn werkzaamheden ais fOorzitter neergelegd in verband met zijn benoeming tot rechter bij de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem. Beurtelings nemen de andere voorzitters det voorzitterschap van de Zevende Kamer "Sar totdat een ander in de opengevallen ■)Jaats wordt benoemd. „Als Griekenland het slachtoffer van de gewapende minderheid zou worden, zou den de gevolgen daarvan door Turkije worden ondervonden. Het geheele Midden- Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwarring en onlusten, als wij Grieken land en Turkije in dit critiekè uur niet te hulp komen. Daarom moeten wij on middellijk handelen. Alle vrije volken zien verlangend naar onzen steun uit." Truman deed in zijn rede geen voorstel hoe het bedrag van 400 millioen dollar tusschen Griekenland en Turkije verdeeld zou moeten worden. In officieele kringen verwacht men echter dat Griekenland 250 millioen dollar zal ontvangen en Turkije de resteerende 150 millioen. De President heeft Woensdag verklaard, dat hij zich zoo noodig opnieuw tot het Congres aal wenden om meer fondsen en bevoegdheden, en zoowel hij als de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Mars hall, heeft de leiders van het Congres gewaarschuwd, dat er geen afwenteling mogelijk is van de politieke verplichtin gen, wanneer deze eenmaal zijn aanvaard en dat men dergelijke hulp en garanties aan nog andere landen dan Turkije en Griekenland moet kunnen geven. De volledige tekst van Truman's rede is door den Amerikaanschen radiozender van München in het Russisch uitgezonden. Volgens het Amerikaansche weekblad „News Week" zou binnenkort de stich ting van een Slavische Federatie, be staande uit Joegoslavië, Albanië en Bul garije door de Sovjet-Unie worden aan gekondigd „in het belang van den vrede en de eenheid van den Balkan." Deze bekendmaking zou door de Sovjet-Unie worden gedaan op het oogenblik, dat de commissie van onderzoek der V. N„ die zich momenteel in Griekenland bevindt, uit den Balkan zal vertrekken. De eeTSte stap tot de vorming van de nieuwe federatie zou in de eerste plaats bestaan uit de uitroeping van een auto nome Macedonische republiek, die bevrij ding voor de Slavische broeders van het Grieksche juk zou eischen. Volgens de „News Week" zouden de plannen voor de formatie van een voor- loopige Macedonische regeering reeds ge reed liggen. De eerste taak van deze re geering zou zijn, de aanhechting van Grieksch Macedonië bij Joegoslavisch Macedonië te eischen, teneinde later te kunnen toetreden tot de nieuwe Balkan federatie onder bescherming der Sov jet-Unie. Nadat premier Huysmans Woensdag morgen aan den Prins-Regent van België het ontslag van zijn regeering had aan geboden, heeft deze aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties, Paul Henri Spaak, opdracht gegeven een nieuw kabinet te formeeren. Van Cauwelaert had 'S morgens in de Kamer voorlezing gedaan van een korte mededeeling van Huysmans over de in diening van het ontslag. Huysmans ver klaarde, dat de communistische minis ters hem hadden verzocht van hun func tie te worden ontheven, als gevolg van een verschil van meening ten aanzien van de kwestie der steenkoolprijzen. On- Sjahrir heeft Woensdag gezegd te ho pen een eind te kunnen maken aan de in Indië ontstane impasse, door de Com missie-Generaal te verzoeken onom wonden te verklaren, of Nederland al dan niet bereid is de ontwerp-overeen- komst van Cheribon, waarover in No vember laatstleden is onderhandeld te teekenen, aldus meldt A. P. Tijdens het eêrste interview, sedert het voorloopig Indonesisch parlement de „regeerings"-politiek goedkeurde, zei Sjahrir, dat de „republiek" het laatste voorstel van Schermerhorn niet zal aanvaarden. Volgens dit voorstel zouden de Indonesiërs hun bezwaren tegen de interpretatie van mr. Jonkman op schrift stellen en vervolgens gezamenlijk met de Nederlanders onderhandelen over een protocol, dat bijde oorspronkelijke overeenkomst zou worden gevoegd. „Wij zijn nog steeds bereid de over eenkomst te teekenen in den oorspron- kelijken vorm", vervolgde hij, „maar de Nederlanders kunnen er niet voortdu rend andere dingen aan toevoegen en den oorspronkelijken tekst niet steeds maar blijven verhaspelen, totdat /geen mensch er meer uit wijs kan worden". „Als zij zeggen, dat zij de oorspron kelijke overeenkomst niet willen teeke nen, verwachten wij, dat zij de redenen daarvoor opnoemen. Dan is het aan de Nederlanders om voorstellen te doen voor een nieuwe overeenkomst", zoo be sloot Sjahrir. der die omstandigheden kan de regee ring niet meer op een meerderheid in het parlement rekenen, aldus Huysmans, en daarom heb ik den Prins-Regent ver zocht het ontslag van de regeering te aanvaarden. Tegenover de pers had Huysmans ver klaard, dat de regeeringscrisis van korten duur zou zijn, daar reeds van te voren maatregelen waren genomen en bespre kingen gearrangeerd. Betreffende de vraag, op welken persoon de Prins-Re gent allereerst een beroep zou gaan doen, wilde Huysmans slechts ten antwoord geven: „Zoek niet naar een naam van verscheidene lettergrepen". In gewoonlijk welingelichte kringen te Brussel doen geruchten de ronde over een opvolging van de aftredende linksche eoalitie-regeering door een regeering van nationale samenwerking. Dit zou beteekenen, dat in de regee ring ook vertegenwoordigers zouden ko men van de Christelijke Volkspartij, de grootste in het land, welke in Juli 1945 uit de regeering trad tengevolge van ver schil van meening met socialisten, libe ralen en communisten over de konings. kwestie. Toetreding van de C.V.P. tot de regeering zou mogelijk kunnen zijn, wan neer een compromis kon worden gevon den inzake de koningskwestie. Gespannen en vol aandacht heeft het Nederlandsche volk het incident op de reede van Cheribon met de Martin Behrman" gevolgd. Zooals bekendbevatte het Amerikaansche schip tal van goederen, die uit repu- blikeinsch gebied kwamen, maar rechtstreeks voortbrengselen waren van Nederlandsche ondernemingen. Om dezen diefstal van onze recht matige bezittingen te voorkomen en vooral ter rechtmatige bescherming van onze eigendommen werd do Kortenaeropdracht gegeven de Martin Behrmante verhinderen de Indische wateren te verlaten. Daar aan de opdracht, koers te zet ten naar Tandjong Priok voor on derzoek van de lading, geen gevolg werd gegeven, bezetten Nederland sche mariniers het Amerikaansche schip, waarna het naar de haven van Batavia stoomde, begeleid door de „Kortenaer"De eerste foto's van de verschillende gebeurtenissen zijn thans in ons bezit. Allereerst ziet men den kapitein van de Behrman Grey, de „Kortenaer" verlaten na een bespreking met Nederlandsche marine-officieren. De tweede foto toont van de gewapende Nederland sche mariniers aan boord van de Martin Behrman één militair, die de windassen van het schip bewaakt. Tenslotte een afbeelding van den kapitein van de „Behrman", Grey. Paul Henri Spaak m - -onferentie der Groote Vier te Moskou. Molotof, de minister van Buitenlandsche Zaken van Sovjet-Rusland (geheel links Marshall, de minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten (geheel rechts) met de adviseurs aan de conjerentietafel. Radiografisch, overgebrachte foto. Nu sinds 1 October de in 1941 in werking getreden Kinderbijslagwet in dier voege gewijzigd is, dat men thans reeds van het eerste kind af kinder bijslag ontvangt, hebben wij ons tot den heer W. van der Heyden, chef belast met de dagelijksche leiding, gewend om eenige inlichtingen. „Het komt er op neer", zoo vertelde ons de heer Van der Heyden, „dat wij thans tusschen de 70.000 en 80.000 aan vragen te behandelen hebben, hetgeen circa drie maal zoo veel is als vóór 1 October. Dit bracht natuurlijk een groote uitbreiding van de werkzaamheden met zich mee. Van ieder adres wordt een plaatje voor de adresseermachine gemaakt, waarna de adressen op de kwartaallijsten, de enveloppes en op een aantal staten voor intern gebruik worden afgeslagen. Voor de eerste maal moest het adres op vijf kwartaallijsten, loopende van 1 Oc tober 1946 t.m. 31 December 1947, wor den afgeslagen, terwijl dit in de toe komst voor vier kwartaallijsten het geval zal zijn. In totaal moesten 60.000 adres plaatjes worden bijgemaakt, terwijl bij vele andere het aantal kinderen gewij zigd moest worden. Gemiddeld kwamen per dag 10 groote postmanden, geheel gevuld met ingevulde kwartaallijsten, binnen. Op het oogen blik is reeds het overgroote deel van de 80.000 aanvragers in het bezit van den kinderbijslag. over den bijslag. Zoo kwamen in de maanden Januari en Februari ruim 3000 verzoeken per week binnen om nadere inlichtingen. „U kunt ons en alle andere organisa- tiies, die zich met de uitbetaling van den Kinderbijslag bezighouden, een groot ple zier doen" aldus de heer v.d. Heyden, „door in de krant te zetten, dat iedere werkne mer een aanvraagformulier bij zijn werk gever moet indienen en dat hij er op moet letten, dat de werkgevers deze for mulieren ook inderdaad doorsturen. In dien er dan door de een of andere oor zaak toch over gecorrespondeerd moet worden, willen de belanghebbenden dan het nummer van hun kinderbijslagboekje vermelden. En vooral: laat men kort en zakelijk zijn." Op het oogenblik, waarop de uitkee- ringen over het laatste kwartaal van 1946 al bijna beëindigd behooren te zijn, hebben ruim 12.000 arbeiders hun lijsten nog niet ingestuurd. Dagelijks komen er nog binnen. Aan allen, die hun lijsten thans nog niet hebben ingestuurd, wordt nu een korte herinnering gestuurd, om alsnog hun lijkten in te sturen. Dikwijls is men er nonchalant mee omgesprongen, zoowel werknemer als werkgever, en zit ten de lijsten achter een spiegel of lig gen vergeten in een of andere lade. Het gevolg is: correspondentie en vertraging, die beide onnoodig zijn. Republikeinsche kringen bevesti gen berichten over massa-arresta ties te Siantar. Aneta's correspondent verneemt uit welingelichte kringen, dat de aanhoudingen zeer vermoedelijk ver band houden met een groot corrup tieschandaal in de republiek, hoe wel wellicht ook politieke redenen een rol spelen. Er zijn echter personen van diverse politieke pluimage gearresteerd, zoodat de politieke achtergrond moeilijk na gegaan kan worden. De aandacht trekt de arrestatie van M^ Tahir, den se cretaris van den republikeinschen gou verneur van. Sumatra, mr. Hassan, en ook die van kolonel Tahir, die als be velhebber van de polisie tentara (repu blikeinsche militaire politie) over ge heel Sumatra als een der invloedrijkste personen in republikeinsche kringen wordt beschouwd. Het „Medan-bulletin" schrijft, dat hier sprake is van een kleine contra-re volutie van de opstandige bevolking, die het weeldeleven en de corrupte hande lingen van het meerendeel der repu blikeinsche militaire en civiele voor mannen niet langer kon aanzien. Het blad meldt verder, dat de bevolking voor het huis van Hassan gedemon streerd heeft, waarbij pamfletten wer den verspreid. De bevolking eischt so ciale verzorging, scholen en redelijke loonen. Ondanks herhaalde aankondi gingen zijn de onderwijsinstellingen be Siantar nog niet geopend en wordt nog geen onderwijs gegeven. De echtgenooten van republikeinsche leiders te Siantar, aldus bericht het blad verder, die aan het winkelen waren, werden uit hun luxe-auto's gezet en de wagens werden in beslag genomen. De politie verrichtte de arrestaties. Het blad wijst er nog op, dat er onder de gearresteerden zich niemand van de autochthone bevolking van Noord-Suma- tra bevindt; het betreft hier slechts re publikeinen uit Java en uit andere deelen van Sumatra. Aneta's correspondent meldt nog, dat de volksbeweging geen communistischen achtergrond heeft. Het Sumatraansche Chineesche blad „Bin Po" geeft nog de volgende bijzon derheden over de arrestaties van repu blikeinsche functionarissen op Noord- Sumatra. Het blad verneemt, dat mr. Hassan ook de arrestatie heeft ge last van den ondercommandant van de TRI van Noord-Sumatra, het hoofd van de republikeinsche politie te Medan, het hoofd van de cultuurondernemingen op Sumatra's Oostkust en het hoofd van het bureau voor industrialisatie van Su matra. Volgens bet blad zijn de arrestaties gelast ten gevolge van den door de be volking op den (republikeinschen) gou verneur uitgeoefenden druk, om een eind te maken aan de corruptie en het slechte republikeinsche bestuur op Su matra. Bevin heeft Woensdag tijdens de derde bijeenkomst der ministers te Moskou met een offensief geantwoord op de Dinsdag door Molotof geuite beschuldi gingen tegen Engeland dat het de clan sul es betreffende de demilitarisatie van de overeenkomst van Potsdam niet na komt. Bevin richtte achtereenvolgens drie verzoeken tot Molotof, waarvan het eerste inhield bekend te maken hoeveel Duitsche krijgsgevangenen nog in de Sovjet-Unie worden gehouden en wan neer dezen naar huis zullen worden ge zonden en in welk tijdsbestek; het twee de om een gedetailleerd verslag te geven van wat er aan Duitsche oorlogsfabrie- ken uit de Sovjet-zone is weggevoerd en wat er is achtergebleven; en het derde of de Sovjet-Unie voornemens is zich te houden aan de clausule van de overeenkomst van Potsdam, waarin wordt bepaald, dat Duitschland als een economisch geheel moet worden behan deld. Hij gaf Molotof verder te verstaan, dat hij zijn uit vier punten bestaand voorstel betreffende instructies aan den bestuursraad, dat Dinsdag werd gedaan, niet zou goedkeuren, voordat hij op zijn vragen inlichtingen zou hebben ver kregen. Bevin verdeelde zijn analyse van de demilitarisatie in tweeën: De aspecten, betrekking hebbend op menschen, en die betrekking hebbend op materieel, Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het geheele land tijdelijk flinke dooi. Matige tot krachtigen wind, hoofdzakelijk tusschen Zuid en West. Zon 6.59—18.41. Maan 1.47—9.25 Een mogelijke staking van voetbalprofs zal geen hinderpaal vormen voor het spe len van wedstrijden der cupcompetitie of van den wedstrijd tegen de Rest van Europa. De F.A. heeft namelijk besloten desnoods amateur-leden van de profclubs op te stellen in genoemde wedstrijden, terwijl een prof door te staken voorgoed het recht verspeeld, ooit in een ver tegenwoordigend elftal gekozen te wor den. Hij sprak Er zijn vele moeilijkheden te overwin nen. Hoewel de werkgevers tweemaal per circulaire werden ingelicht over de wij zigingen en de te verrichten handelin gen ter verkrijging van den kinderbijslag, zijn er nog steeds werkgevers, die zich nog nimmer in deze materie hebben ver diept. Zij denken, dat alles buiten hen om in orde komt. Van het indienen van een aanvrage hebben zij nog nimmer ge hoord, hetgeen treffend geïllustreerd wordt door het volgende geval uit de practijk: Een werkgever in Noord-Holland, aangesloten bij de „Centrale Onder linge", stuurde het volgende tele gram: „Arbeiders dreigen met sta king, indien niet per omgaande kin derbijslag wordt uitgekeerd." Onmid dellijk stelde de Bedrijfsvereeniging zich met dit lid in verbinding en men vroeg hem, wanneer hij een aan vrage had ingediend. „O mijnheer", luidde het antwoord, „moet 3e óat aanvragen?" Anderen zoowel werkgevers als werknemers, zenden brieven om in lichtingen of voeren correspondentie De nieuwe Oceaandepressie, die groo te hoeveelheden warme lucht naar het Noordoosten stuwt, trekt met een snel heid van rond 1000 kilometer per etmaal verder naar de Britsche eilanden. De kern lag hedenmorgen om 7 uur 500 ki lometer ten Zuidwesten van Ierland. In den loop van den avond en nacht be gon de invloed van de warmere lucht- strooming in ons land merkbaar te wor den, daar het in het Zuiden begon te regenen en in het Noorden later te sneeuwen. Om 8 uur was echter de sneeuw overal overgegaan in regen. Daar in groote deelen van het land regen viel bij temperaturen onder nul, ontstond wederom zware ijzel. In het Zuiden en midden van 't land was om 8 uur de dooi echter reeds overal ingevallen, In de noordelijke provincies was de tempe- ratuur nog steeds enkele graden beneden nul, terwijl het voortdurend regende. Hoewel de koude grondlaag zeer hard nekkig is, zooals bij vorige aanvallen van den dooi op de vorst wel gebleken is, ziet het er toch naar uit, voor de eerste maal sinds het begin van de laatste vorstperiode op 21 Januari, dat in het Noorden van bet land de dooi z.al invallen. Maar ook ditmaal zal de dooi- grens later nogmaals naar het Zuiden teruggedrongen worden. De domme dringt zich naar voren I om gezien te worden; de wijze houdt zich op den achtergrond om te zien J Molotofs beschuldiging, dat er militaire formaties in de Britsche zone op de been worden gehouden, tegen. Er zijn drie millioen leden van de Wehrmacht in de Britsche zone ge demobiliseerd. De overige 81.000 worden ondergebracht in arbeidsgroepen op civiele basis. Hij gaf Molotof de verzeke ring, dat deze groepen door gewone burgerlijke arbeidskrachten worden ver vangen. Den door Molotof genoemden datum 1 Juni 1947, waarop deze groepen geheel ontbonden moeten zijn. kon hij echter niet aanvaarden. Wat de in de Britsche zone tewerkgestelde niet-Duit- sche onderdanen betreft, zeide Bevin niet te weten van een overeenkomst, volgens welke tewerkstelling van geal lieerde onderdanen verboden is. Ten aanzien van het Koninklijk Joego-Slavisch leger zeide Bevin. dat de leden hiervan de positie van verplaatste personen hebben gekregen en wacht diensten verrichten. Bevin verklaarde zich bereid volledige cijfers te geven betreffende de krijgsgevangenen in de Britsche zone en inlichtingen te ver schaffen over de repatrieering, er bij vermeldend, dat hij geen betrouwbare inlichtingen van de zijde der Sovjets over deze kwestie had. Hij vroeg de verzekering, dat de berichten, volgens welke een aantal krijgsgevangenen er toe gedwongen zou zijn in het Sovjet- leger te dienen, onwaar zijn. De terug keer van Duitsche krijgsgevangenen is noodig, aldus Bevin, om tegemoet te komen aan het tekort aan arbeids krachten. Wat de materieele zijde der demilita risatie betreft was Bevin het met Molo tof eens, dat het nuttig zou zijn den be stuursraad te instrueeren, de vernietiging van oorlogsmaterieel van elk soort en van versterkingen te bespoedigen, hoewel hij de vorderingen op dit gebied in het algemeen bevredigend vond. „Buitengewoon onbevredigend is echter het vage antwoord der Sovjets op het -verzoek om een rapport betref fende de vernietiging van Duitsche marineschepen op te stellen", aldus Bevin. „Onder deze schepen bevinden zich slagschepen, vliegtuigmoedersche pen en onderzeebooten. De kwestie is dus geen onbelangrijke." Bevin was verbaasd over de opmerking van Molotof, dat groote trusts en kartels in het Ruhrgebied blijven voortbestaan. ,Er zijn maatregelen genomen om de voornaamste industrieën onder het be stuur van den bevelhebber der zone te brengen", verklaarde hij, „en zij zullen niet aan óe voormalige eigenaars terug gegeven worden." Molotof vroeg, hoewel hij toegaf dat Bevin de kwestie betreffende de arbeids groepen eenigszins had opgehelderd, of het niet mogelijk was, dat deze groepen geheel en al zouden worden geliquideerd, daar in de Fransche en Russische zone deze kwestie aTgeregeld js en het aantal dergelijke personen in de Amerikaansche zone zeer klein is. Hij drong ook aan op de repatrieering van Poolsche en Joego slavische strijdkrachten. Molotof verklaarde, dat de berichten aangaande het verplicht dienstnemen van Duitsche krijgsgevangenen onwaar zijn. De regeering der Sovjet-Unie was bereid cijfers omtrent krijgsgevangenen in de Sovjet-zone te geven, indien de andere landen hetzelfde zouden doen. De Sovjet-autoriteiten waren niet in staat geweest haar verplichtingen volle dig Molotof legde den nadruk op dit woord na te komen wat betreft de vernietiging van de Duitsche marine schepen. wegens den technischen aard van het vernietigingswerk. Zij nemen echter maatregelen om haar verplichtin gen ten volle na te komen. Bevin was bereid een datum vast te stellen voor de ontbinding der arbeids groepen, maar wenschte niet, dat de werkzaamheden, waarmee deze thans be zig zijn, onderbroken zouden worden. Hij zag de Joegoslaven gaarne naar huis te rugkeeren. De vergadering werd daarop tot mor gen verdaagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1