ELKEN DAG BLIJFT POST Vervoersmogelijkheden zijn veel te gering K LIGGEN Binnenkort beslissing over bouw Fokkerfabrieken Stad en streek op de korrel] H KEUZE GEVALLEN OP VRIJWILLIGE BRANDWEER Belangrijke reorganisatie voorgenomen Indië-dienst moet uitgebreid worden m 82 AGENDA- Moeilijkheden op de Indië-route Nieuwe typen vliegtuigen in ontwikkeling Allen binnen... rijen maarEikenloof met vroege tulpen Saamhoorigheid Nederland-Schotland op 28 Mei? Gezinsactie in Haarlem Sneeuwruimen kostte al f60.000.- VRIJDAG 14 MAART 1947 PAGINA '2 STAD EN OMGEVING K.A.B. KRING OOST Cultureele en passie-avond K.A.B. WONINGBOUW Gemeenteraad Burgerlijke Stand Verleden, heden en toekomst R.K. Operettevereeniging Onteigening Onderwijs P.T.T.-BEAMBTE OPENBE BRIEVEN Verbetering Kleverparkweg MEDAL OF FREEDOM JEUGDIGE AUTO- DIEVEN EEN BRANDJE MET EEN LUCHTJE 25-jarig jubileum Dievegge - ¥:'M m !#li i Doorlichten BLOEMENDAAL Bloemendaal heeft 20.000 inwoners Straks meer raadsleden? Géén audiëntie Niet per schip, dan maar per vliegtuig Wie er komen bij „Comedia" VRIJ VASTE MARKT In de raadszitting van Woensdag 19 Maart komt de vraag, of Haarlem beroeps- of vrijwillige brandweer moet hebben, in bespreking. Man weet, dat de gemeente sinds 1 Januari 1914 staatsbrandweer-politie kreeg. B. en W. meenen, dat met alle waardeering voor den commandant van de be roepsbrandweer de oude traditie van een vrijwillig college moet worden her. steld. Daar de minister den burgemeester vrij liet in de keuze (mits bepaalde richtlijnen werden' gehandhaafd), werd de vrijwillige brandweer gekozen. Toch kan men de periode 1944—1947 niet weg denken. Met de opgedane ervaringen dient rekening gehouden te worden. Dp verzorging van aangrenzend gebied en hulpverleening aan andere gemeenten, de preventieve brandweerzorg, een be tere kunstbescherming zijn factoren, die niet uit het oog mogen worden verloren. De twee commandanten hebben overleg gepleegd en het resultaat is een volko men overeenstemming op de volgende grondslagen: a. De commandant en de verdere leidinggevende personen kun nen worden benoemd uit vrijwilligers. b. Het personeel van de brandweer zal bestaan uit vrijwilligers en beroepsperso- neel. Geoefende vrijwilligers hebben zich ln grooten getale aangemeld. Zij zullen herschoold worden. Het beroepspersoneel zal worden belast met de zorg en de bediening van het groote materiaal. c. Het blusschen van branden geschiedt voor de vrijwilligers; het nablusschen en opruimen door het beroepspersoneel. Totaal is mede voor de kazemeering en administratie 28 man beroepspersoneel (dat thans uit 48 man bestaat) noodig. d. De gemeente zal verdeeld worden in zes vakken en twee bijvakken voor het Bamplaankwartier en Spaamdam. e. Voor de kunstbescherming zal een afzonderlijke groep worden gevormd. Zoo mogelijk zullen in elk vak een brand meester en eventueele onder-brandmees ters woonachtig moeten zijn. Ten aan zien van dé preventieve brandweerzorg zullen nadere voorstellen volgen. Met de bedrijfsbrandweren zal règelmatig voe ling worden gehouden. Het kleine ma teriaal zal over verschillende vakken verdeeld worden. Met materiaal hier be doeld werden in den oorlog 17 branden in het Rozenprieel en 10 in de binnen stad onder moeilijke omstandigheden Voor een goed bezette zaal hield gister avond de Kring Haarlem-Oost een cultu- reelen en passie-avond, die bijzonder goed geslaagd mag heeten. De voorzitter vroeg allereerst in grooten getale deel te ne men in den nacht van 23 Maart aan de bedevaart naar Amsterdam van het Ge nootschap van den Stillen Omgang. Dan was aan de orde verkiezing van het dageiyksch bestuur van de plaatse lijke centrale. Het kringbestuur stelde voor het geheele dagelij ksche bestuur opnieuw candidaat te stellen, hetgeen met algemeene stemmen werd aangeno men. Hierna werden nog negen leden benoemd, die deel uit zullen maken van het wetgevend bestuur van de plaatse lijke katholieke arbeidersbeweging. Dan oehandelde de heer J. W v. d. Akker, diocesaan bondsvoorzitter uit Den Haag, „De rechts- en liefdesverhoudingen in de arbeidsgemeenschap". Spr. zette uitvoerig uiteen hoe God alles ten nutte van den mensch heeft Ingesteld, mits wij het maar goed gebruiken en op Gods voorzienigheid blijven vertrouwen. Spr. schetste tenslotte hoe de samenwerking tusschen patroon en arbeider moet zijn. Voor het tweede gedeelte van den avond en omlijsting droeg zorg kapelaan J v. d. Zalm met zijn toonee'club „Plan- ke Joffers", die een kort Passiespel op voerde order regie van mevr Kruijver- Rubbeling en met begeleiding van het zangkoortje van de J. V. G. De geestelijke adviseur kapelaan W. de Lange sprak het slotwoord en spoor de de aanwezigen aan, op Goeden Vrij dag ln grooten getale aanwezig te zijn voor een kerkelijke bijeenkomst met kruisvereering voor de kath. arbeiders beweging. De kringbesturen der Kath. Arbei dersbeweging kwamen bijeen met het plaatselijk afdeelingsbestuur in het ge bouw St. Bavo onder leiding van den voorzitter, den heer A. Angenent. De besprekingen gingen in hoofdzaak over de samenstelling van het nieuw dagelij ksch centraal bestuur. Voor het wetgevend bestuur zullen de kringen 28 personen aanwijzen, d. w. z. op iedere honderd leden één persoon. Zoo zullen dus de kringen Oost 9, Noord 8, West 6 en centrum 5 personen be noemen. Verder was de avond gewijd aan voorstellen van den kring Noord. Het oouwen van 40 en het herstel van 7 woningen nabij den Ouden Weg te Haarlem is gegund aan den heer W. Thunnissen te Heemstede voor 328.200 gulden. De agenda der vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woens dag 19 Maart 1947 om 2 uur in de Sta tenzaal vermeldt aangaan van geldlee- nlngen en organisatie van de brand weer. Des namiddags 4.30 uur zal gelegen heid bestaan in de hal van het stad huis afscheid te nemen van den bur gemeester en mevrouw Reinalda. HAARLEM Getrouwd: W. E. Hilarlus en M. W A. Hools; H. P. J Schuitemaker en 77 M Duljn; H. D. Smit en C J. Men- zet; L. A. Vloemans en J. M. v. d. Vorst: W Veldhuis en M. W. v. d. Ochtend; E. FiJ'.stra en D. Luldens. GeborenM C. BalkScheU, z: C. M. MuchallStouthandel, z; A Inpijnde Vries. z; J BakkerBranderhorst, z: W. Barthel—Nieboer. z; L B. de Witv. Ouwer- kerk, z: J RietbergenWolsheimer, z: A. KetjzerKoper, d: A A. v. d. Weiden— v. d. Pol, d- A. PlugDijkhuizen, d. Overleden: K. Koper—Kraaljer, 72 j„ Gr. Boutstraat. gelijktijdig gebluscht. Vrijwilligers ont vangen geen enkele vergoeding of bezol diging. Het ligt in de bedoeling het commando te doen bijstaan door een beroepsbrand weerman. Het tegenwoordige personeel der brand weer, dat niet bij den dienst kan blijven, zal geleidelijk bij andere gemeentelijke diensten en bedrijven worden onderge bracht, voorzoover zij daartoe geschikt zijn en er behoefte aan hun werkkracht bestaat. De vroegere „Bond voor het Gezin" is met een nieuwen naam en een vernieuwd bestuur herrezen. Voorzitter is thans W. J. B. van Liemt Jr.. secretaris P. Borg- houts en penningmeester J. Bergman. De Haarlemsche Kath. Vereeniging voor het Gezin zoowel de geestelijke als materieele belangen van haar leden be hartigen. Men wil zooveel mogelijk ge zonde christelijke opvattingen over het gezin bevorderen (o.a. door lezingen, lectuur en amusement) en door adviezen voorzien in de tegenwoordige problemen van het gezin. Wat de materieele belan gen aangaat, de kinderen van de leden zullen het jaarlijksch kinderfeest in het Concertgebouw mogen bijwonen en zij hebben voorts het recht in een van de drie speeltuinen aan den Rijksstraatweg, in de Slachthuisbuurt en aan de Wester gracht te mogen spelen. Vervolgens be staat er tusschen de Vereeniging voor het Gezin en de Kath. Sociale Colonne op het Kenaupark samenwerking en de af spraak. dat de leden een zekeren voor rang zullen genieten, om in aanmerking te komen voor hulp van de gezinsver zorgsters der colonne, zij het dan op aanwijzing van den dokter. Als men bui ten de normale contributie een dubbel tje extra in de week bijdraagt, kan men zich verzekeren van gratis kraamhulp gedurende tien dagen. De Haarlemsche RK. Vereeniging voor het Gezin, die nu definitief haar werkzaamheid begint, heeft dezer dagen in een intieme bijeen komst afscheid genomen van den heer W. J. B. van Lietnt Sr., die in verband met zijn leeftijd het voorzitterschap, dat hij tientallen jaren vervuld heeft, thans heeft neergelegd. De scheidende voorzit ter heeft zich zeer groote verdiensten verworven door het prachtige werk. dat hij met zooveel «ver heeft verricht. Na de bevrijding heeft de heer Van Liemt het leeuwenaandeel gehad in het herstel van de speeltuinen Men is nu zoover ge vorderd, dat in het voorjaar alle speel tuinen geopend kunnen worden. Als bewijs van erkentelijkheid werd den heer Van Liemt het eere-vooratter- schap aangeboden. Vorige week is definitief besloten de Operette-club, welke onder leiding van Franc Pielage voor den K.R.O. debu teerde, om te zetten in een „R- K. Ope- rette-Vereeniging" met den naam „Dis- cimus Cantando" (afgekort Dis-Cant). Het doel is R. K. jongelui de gelegen heid te bieden in eigen omgeving ge paste operettes of kleine opera's in te studeeren en te gelegener tijd ten too- neele te brengen. Aanmeldingen en Inlichtingen bij den directeur Stuverstraat 4 of Donderdags avonds in gebouw „Cultura", Jansstraat. 25 Maart zal op het raadhuis zitting worden gehouden vanwege de Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw. Deze zitting houdt verband met de ont eigening van enkele perceelen grond aan den Hoogeweg. die noodig zijn voor de verbreeding van dien weg. De openbare scholen zijn van brand stoffen voorzien; de lessen zijn hervat. De dooi, die nu eindelijk is doorgezet, heeft voor velen groote moeilijkheden veroorzaakt. Daar de straatkolken veel al bevroren zijn, ontstonden op som mige plaatsen overstroomingen. Onder het viaduct bij den Zeilweg steeg het water zel'fs tot ongeveer 40 c.M. Met een motorpomp heeft men het water verwijderd. De arbeiders van de ge- meentereiniging en van Openbare Wer ken hebben den strijd aangebonden. Ook bij het opruimen van het ijs, dat zich op de wegen bevindt, vinden tal van losse arbeiders gelegenheid zich verdienstelijk te maken. De vorst heeft aan de asphaltwegen geen goed ge daan: Op drukke verkeerspunten vindt men vele gaten in het wegdek. De ge meente heeft al 60.000 uitgegeven voor het sneeuwruimen. Het is echter te voorzien, dat het hierbij niet zal blijven. Vanmorgen trokken de zand- strooimachines weer uit. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich Donderdag te verantwoorden de voorsorteerder bij den PTT-dienst te Haarlem J. W. P., die brieven, geadres seerd aan Henri de Greeve, met een potlood voorzichtig opende en daaruit zilverbonnen wegnam. Verdachte had reeds terechtgestaan, maar werd van rechtsvervolging ontslagen, daar de dagvaarding niet juist was ingevuld. De eisch luidde toen 8 maanden met aftrek. De officier vorderde nu 5 maan den met onmiddellijke inhechtenis neming bü de uitspraak. Uitspraak 27 Maart. Nu vrijwel alle openbare plantsoenen, perken e.d. weer in een staat verkeeren, waardig aan de reputatie van Haarlem als bloemenstad, achten B. en W. het met het oog op het naderende voorjaar gewenscht, ook het verhoogde midden gedeelte in den Kleverparkweg onge veer tusschen de Jan de Braystraat en de Velserstraat een eenigszins aan trekkelijker aanzien te geven, te meer daar de Kleverparkweg voor het door gaande verkeer naar Bloemendaal van groot belang is. In het grasgazon zijn drie bloemvak- ken ontworpen, welke zullen worden be plant met lage perkdahlia's. Langs de koplaag zal een rij trottoirtegels worden aangebracht ter bescherming van de grasmat. De kosten van deze aanzienlijke ver betering' van het straatbeeld ter plaatse zullen naar raming ƒ950 bedragen. P. Scholten uit Heemstede, H. Smidt van Gelder uit Bloemendaal en K. Mo lenaar uit Haarlem hebben te Utrecht de Medai of Freedom ontvangen. De Heemstedenaar heeft het redden van 84 piloten opzijn naam staan, die hij in de Noordelijke provincies hielp, de Bloe mendaler 30 en de Haarlemmer 16. Deze laatste werkte samen met de Belgische Witte Brigade. Woensdag stond voor de Haarlem sche Rechtbank terecht een aantal jonge verdachten, die zich te Haarlem hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een auto. De Officier van Justitie noemde dezen diefstal een ergerlijk staaltje van jeugdcriminaliteit. Enkele jongens had den het plan opgevat niet een auto naar België te gaan. In de Groote Hout straat troffen zij een wagen onbeheerd aan; zjj reden er mee naar Limburg. Daar verkochten zij een reservewiel om benzine te kunnen koopen. Te Vaals heeft de politie hen aangehouden. Zij ontkenden van plan te zijn geweest den auto te verkoopen. Het O. M. eisch te tegen den 19-jarigen R. v. d. A 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk; tegen den 19-jarigen G. v. A., vier maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en tegen den 30-jarigen T. 3. 10 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 27 Maart. Weth. Sake v. d. Wall zal Maandag geen spreekuur houden, maar Woensdag 19 Maart. In den nacht van 20 op 21 October van het vorig jaar brak wel onder zeer verdachte omstandigheden brand uit in een perceel, gelegen op den Aalsmeer- derdijk te Aalsmeer. Volgens getuigen verklaringen zou de tijdelijk aangestelde distributie-ambtenaar v. B. te Aalsmeer, nadat hij een bezoek aan kennissen ge bracht had, met benzine doordrenkte proppen watten het huis van een dorps genoot in brand willen steken. Een sur- veilleerer.de agent heeft hem vlak voor het kraaien van den rooden haan ge zien; ook een andere getuige verklaarde ter zitting van de Haarlemsche Recht bank, dat hij verdachte op het tijdstip van den brand iets had zien weggooien in de Ringvaart. Hij wist niet precies wat het was, maar hij hoorde wel een harden plons. De verdachte bleef hardnekkig ontkennen en vertelde, dat hij dien be- wusten avond naar huis en daarna naar bed is gegaan. Hij werd eerst wakker, toen een agent van politie hem wekte door kiezelsteentjes tegen de ruiten te gooien. Ter zitting kwam nog vast te staan, dat de brandstichter wel eenlge grieven had tegen het slachtoffer, maar zij waren niet van dieh aard, dat men kon spreken van een veete. De officier reconstrueerde het heele gebeuren en vorderde V/2 jaar met aftrek. Uitspraak 27 Maart a.s. Dezer dagen herdacht de heer H. Voordenhake den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van het tuin bouwbedrijf van den heer C. van Empe- len ts Heemstede. De heer Van Empelen bracht den jubilaris hulde en bood hem een couvert met inhoud aan. Alle col lega's kwamen des morgens hun beste wenschen aanbieden. De Haarlemsche politie heeft onlangs een dievegge gearresteerd, die, zooals bij nader onderzoek is gebleken, zich bij verschillende menschen had uitgegeven als hoofd van de vrouwelijke recherche van de P.R.A. te Amsterdam. Op deze wijze had zij kans gezien verschillende personen op te lichten. De R. K. jongensschool aan de Ge dempte Oudegracht zal Maandag 17 Maart de lessen hervatten. De leerlin gen worden verzocht om half tien aan wezig te zijn. Maandag 17 Maart zal de Kath. Reis- vereeniging 's avonds 8 uur in restau rant Brinkmann een K.L.M.-avond hou den, waarop de heer Wijna over dit be drijf een lezing zal geven. Het geheel zal met enkele K.L.M.-films worden geïllu streerd. 17, 18 en 19 Maart zal een cantine- wagen door Haarlem, rijden en op ver schillende plaatsen in de stad koffie en oliebollen verkoopen. De opbrengst is bestemd voor de N.I.W.I.N., teneinde er een nieuwen cantinewagen voor aan te schaffen. De wagenmaker S. Willemsen zal 15 Maart den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Cen trale Werkplaats van de Nederlandsehe Spoorwegen. De heer H. G. Been her denkt 18 Maart den dag waarop hij 40 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst trad. 11: 'P Eenzaam staat de reiger "bij een wak in het Naardermeer te wachten op een maaltje. Bioscopen Rembrandt: Rebecca, (18 jr.) 2, 4.15, 6.45 en 9,15 uur. Cinema-Palace: La Ba- taille du,-Rail, (volw.). Luxor: Kathariua de Groote, (18 jr.) 2., 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: The North Star, (18 jr.), 2. 4.30, 7 en 9.15 u. City: Geef 'm de sporen (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarnc- Theater: De Geveltoerist (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: 2', 4.15, 7 en 9.15 u. Apothefcen: De avonddiensten wor den tot 15 Maart waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Grijseels en v. Hees, L. Véer- straat 19, tel. 11000. Frans-Halsapotheek, 'Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Zieleen vervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 1" rd, tel. 21400 (dag en nacht). Zaterdag 15 Maart Stadsschouwburg: Comedia met „Een maand op het land," 8 u. (Vai (Vau onzen specialen verslaggever) lacht irit Batavia, dat de lucht post zoo lang onderweg blijft. Klacht van de Posterijen, dat er méér post wordt aangevoerd dan zü kunnen verwerken, gezien de ver zendingsmogelijkheid. Klacht van de K.L.M. dat er niet voldoende vlieg tuigen zijn. Drie klachten, terwijl iedereen van goeden wille is! En het antwoord? Iedereen doet zijn best om de stagnatie te verminderen, maar het zal nog wel even duren. 5 Maart kon een extra vliegtuig post meenemen. Er ging 2000 kilo weg. 6 Maart startte het normale lijnvliegtuig met 1900 kilo. Maar de achterstand was nog niet ingeloopen. Dit teekent de situa tie. als men bedenkt, dat het voorna melijk gaat om brieven van ten hoogste 20 gram! Want de zwaardere brieven en de Niwin-bladen nemen een betrekkelijk bescheiden deel in van de wekel ij ksche hoeveelheid. De militaire post vormt het hoofdbestanddeel, hetgeen begrijpelijk is. De troepen mogen portvrij naar Neder land schrijven en daarvan wordt zeer druk gebruik gemaakt. Een dagelijksche brief naar vrouw of meisje is waarlijk geen uitzondering, terwijl menigeen daarenboven nog wekelijks ééns of meer dan eens andere familieleden met post bedenkt. Tien brieven aan één adres het is geen uitzondering. Familieleden van militairen mogen voor 10 cent per 20 gram met hun verwanten correspon- deeren. En dus correspondeert men ook druk van Nederland uit. Dagelijksche brieven aan man of verloofde, eens of twee keer per week van de ouders en De Nederlamdsche Vliegtuigindustrie, welke voor den oorlog als een bloeiende industrie gekwalificeerd kon worden, heeft door den jongsten volkerenslag dermate zware klappen gekregen, dat vrijwel van een overlijden gesproken kon worden. Wij hebben in de na-oorlogsche jaren evenwel reeds meermalen kunnen zien, dat de Nederlandsehe onderne mingsgeest wellicht wél te schokken, doch vrijwel niet te knakken is. Nimmer heb ben wij dus ook maar een oogenblik er aan getwijfeld, dat deze tak van het be_ et aantal lezers, dat in de afge- loopen weken de pen ter hand nam otn in rustigen, hoogdraven- den of geestigen trant te schrij ven over de tram, den bus, de reiniging en De Bilt. is zoo groot geworden, dat we alle op- en aanmerkingen in deze korrel bij elkaar zullen voegen. Daar is de jongedame, die over tramweeën klaagt eu ons verzekert, dat het een neutraal ooggetuige-verslag is. „Langzaam voortsukkelend onder haar zwaren last, die aan de uitgangen eenigszins uitpuilt, nadert eindelijk onze hoop, de tram", aldus deze lezeres. „Als zij stil staat, wil iedereen tegelijkertijd in- en uitstappen, zoodat er niemand uitkomt, maar er ook niemand in kan." Wij hebben gelukkig conducteurs, die voor een vlot verloop kunnen zorgen, soms met een terminologie, die aan de beste collega's ui) Mokum doet denken. Wat denkt B bijvoorbeeld van de volgen de toespraak? ..Allemaal opschuiven naar voren, een dikke naast een dunne om een passend geheel te krijgen. Tus schen de banken, op eikaars knieën en nog een stelletje in de netten. Rijen maar...." Een loodzware Haarlemmer moet er aan wennen, maar om een goed humeur te bewaren in de omstandig heden, waarin de conducteur tegenwoor dig verkeert, is een hoogeschool noodig. We laten nu weer het woord aan onze abonné: „De tram rijdt weer. in zich bergend een gonzende, krioelende men- schenmassa, eenigszins te vergelijken met een pakje meelwormen. Zii leven dus. Gelukkig maar, dat de blikken van de halte-wachters niet kunnen dooden, want anders zou de steeds maar voort snellende en nergens stoppende tram een Üjkkoets zijn." We mogen de grapjes an ders wel, dle de conducteurs in onze stad meer maken dan we vroeger gewend waren. Er zullen natuurlijk Haarlemmers zijn die onder alle omstandigheden een hoogen hoed willen zien, maar we leven in een democratischen tijd en wie niet mee kan, zal bij een halte moeten blij ven staan. De directeur van de gemeentelijke Reiniging verdient een krans van eikenloof met vroege tulpen en we laten er een paar honderd kransjes bij maken voor al zijn medewerkers, die in de laatste maanden, soms met den moed der wanhoop, voor begaanbare wegen zorgden. Natuurlijk, het is niet prettig voor den ouden heer K., als zijn straat in een buitenwijk niet geveegd is. maar de reiniging kan in onze uitge strekte gemeente nu eenmaal niet over al tegelijk zijn. Zijn buurtgenooten had den een voorbeeld moeten nemen aan die van een andere wijk, waar men spon taan besloot de sneeuw gezamenlijk niet alleen van de trottoirs te verwijderen, maar ook een vrije baan te maken op den middenweg. De kinderen hadden daardoor bovendien gelegenheid kastee- len te bouwen en holen te graven, ja, we zagen zelfs ergens een levensgroot schildwachthuisje staan, waarin een pop op wacht stond. De actie om de jeugd in te schakelen by het sneeuwruimen is eenigszins als mosterd na den maaltijd gekomen. De scholen waren gesloten en thuis vast men niet goed, hoe men de zonen en dochters moest bezighouden. Een Jezer vraagt zich verwonderd af, hoe het komt, dat niet één onderwijzer de idee geopperd heeft, zijn klas bij elkaar te roepen, teneinde gezamenlijk er op uit te trekken. Wij weten het niet, maar misschien is het wel in een enkel p-eval gebeurd. Zeker is intusschen, dat wij bij een volgenden winter, wanneer er onverhoopt weer geen kolen voor de scholen zijn, de jeugd practisch moeten laten deelnemen in een sneeuwoprui- mingsdienst. De verkenners zijn aan den slag gegaan, wat laat, maar in ieder geval spontaan. De strenge winter heeft een kleine herinnering aan den oorlogswin ter gebracht, namelijk die van het saamhoorigheidsgevoel. De jongeren maakten de straatjes schoon voor de huizen van de ouderen, waar de water leiding bevroren was, stonden de buren gereed, emmers water te tappen. Heel wat brandstof is geleend in de hoop, dat er ooit wat van zal terugkomen. Beurtelings kwamen families soms bij elkaar om kolen te sparen. Ja, dat alles doet ons inderdaad terugdenken aan de zwarte dagen van twee jaar geleden. Het groote lichtpunt was echter, dat er voldoende voedsel was. om de koude te kunnen trotseeren. We zijn verheugd, dat het Concert gebouw thans zijn deuren weer heeft geopend, dat de Schouwburg weer ver warmd is en dat Haarlems Bloei hard werkt aan bloemenfeesten, waarmede onze stad eer zal inleggen en nieuwe reputatie zal krijgen. Het gewone leven zal weer op toeren komen en het leed van dezen strengsten aller winters be hoort dan gelukkig weer tot het ver leden. De onderwijzers der openbare lagere scholen zullen in de komende weken de banken bezetten om gespecialiseerde ontwikkeling op te doen. Wat ons en vele anderen betreft, laat ze weer spoe dig voor de klas staan en de kinderen in de bankl drijfsleven zich niet zonder meer zou neerleggen bij een liquidatie maar alles zou doèn om zich in 't leven te houden. Dit was al bewezen door ae eenige maan den geleden aangekondigde fusie tus schen de Fokkerfabrieken, Aviolanda en de Kon. Mij. De Schelde. Deze nieuwe combinatie, genaamd Ver- eenigde Nederlandsehe Vliegtuigfabrieken „Fokker", heeft zich middels een pers conferentie thans aan het Nederlandsehe publiek voorgesteld en bii monde van den heer Ir. P J. C. Vos, voorzitter van de di rectie der nieuwe maatschappij, interes sante bijzonderheden over de toekomst plannen dezer industrie bekend gemaakt. De directie zal bestaan uit de heeren ir M. Beeling (Fokker), P. A. v. d. Velde (Aviolanda), ir. W. v. d. Laan (De Schel de) en ir. P. J. C. Vos, die in overleg tus schen de regeering en de fusionneerende myen is benoemd. Als gedelegeerd com missarissen zijn aangewezen de heeren dr F. H. Fentener van Vlissingen, J. E van Tijen, ir. H. C. Wesseling, terwijl de Avio landa nog een persoon zal aanwijzen. Gereleveerd werd dat de „Fokker" een geheel nieuwe fabriek aal inrichten op een vliegveld. Overwogen wordt nog of dit een nieuw vliegveld zal zijn dan wel een ba staand militair vliegveld of een lucht haven voor het burgerluchtvaartverkeer. Als voornaamste heeft de fabriek zich ten doel gesteld het ontwerpen en pro- duceeren van vliegtuigen van eigen ont werp. Frits Diepen N.V., plaatste eeni- gen tijd geleden een order voor reisvlleg- tuigeh, de Fokker F 25, waarvan het eerste model inmiddels heeft proefge- vlogen. Met den bouw van de serie 13 in de fabriek begonnen. Daarnaast is de productie ter hand genomen van een tweepersoonsvliegtuig voor de oplei ding van vliegers. Ook hiervoor zijn reeds verscheidene orders geplaatst. In een verder verschiet ligt het ontwerpen van een jet-propeiler vliegtuig (Phan- toom). Tenslotte hoopt de directie te komen tot den bouw van een Neder- landsch verkeersvliegtuig. Diepgaande besprekingen zijn daarover reeds gevoerd met de directie van de K.L.M. Als tweede ziet de mij. een taak tn het leveren van vliegtuigen voor den weder opbouw van de Nederlandsehe Lucht macht. Wegens den grooten achterstand van de Nederlandsehe vliegtuigindustrie op dit gebied ten opzichte van andere landen, is de mi), voorloopig aangewezen op den z.g. licent'lebouw. In verhand hier mede zal de heer Van de Velde a.s. Za terdag naar Amerika vertrekken voor het voeren van besprekingen. Ten derde zal de nieuwe mij. reparaties uitvoeren voor de Nederlandsehe Lucht macht. De reparatieafdeeling zal voor de mij. ook er toe bijdragen, een min of meel constant werkend bedrijf te verwezen lijken, waarin het mogelijk zal zijn een eventueel fluctueerende bedrijfsbezetting af te vlakken. De directie zal ook voor het buitenland reparaties en revislewerk ter hand nemen en heeft momenteel reeds opdrachten voor de revisie van Dakota's en D.C.-4 vliegtuigen ontvangen uit Portugal, Fin land en Frankrijk. Daarnaast wordt ook voor de K.L.M. een groote hoeveelheid verbouwingswerk uitgevoerd. Uit nationale overweging en ook uit internationale kunnen wij niet anders dan de nieuwe industrie alle goeds toe- wenschen, opdat de Nederlandsehe Vliegtuigindustrie weer evenals voorheen haar plaats in de eerste rijen van den wereldvliegtuigbouw mag hernemen. zoo onderhouden honderden van de Ne derlandsehe militairen het contact met huis. Tien uitgaande en tien inkomende brieven per man! In Amsterdam is al leen voor de militaire post een bij kantoor ingericht, waar vijftig militai ren dageiyks de brieven sorteeren, want in de postafdeeling was voor het ver werken van deze massa geen plaats meer! De „veldpost", onafscheidelijk van oorlog en mobilisatie, is natuurlijk altijd een probleem op zichzelf, vooral als er nog verkeersmoeilijkheden zijn boven dien. Engeland heeft dit tijdens den oor log ook ervaren, maar toen maakten de oorlogsomstandigheden een kwieke op lossing mogelijk. Alle brieven werden eenvoudig gefotografeerd op een micro film en bij aankomst in het moederland weer afgedrukt. De geadresseerde kreeg dus een fotooopie, omdat op deze wijze een ontzaghjke vrachtbesparing moge lijk was. Het behandelen van de militaire post in ons land op soortgelijke manier stuit echter op moeilijkheden. Want er is geen oorlog meer en het briefgeheim wordt dus geëerbiedigd. En de apparaten voor deze behandeling zijn dunr en niet te krijgen. Men moet dus wel de brie ven op normale wijze verzenden, hoewel de toevloed zal stijgen als binnenkort de tweede divisie eveneens naar de Overzeesche Gebiedsdeelen wordt ver scheept. De post krijgt steeds meer te venverken en dat werkt vertraging in de hand. Er Is nog een factor, die verzending kan belemmeren. Gc-xa. en geldswaardige pa pieren mogen niet worden verzonden in verband met de geldende deviezenbepa- lingen. Wekt een brief verdenking, als de geroutineerde vingers van den sorteerder dezen betasten, dan gaat bij naar de „be lichtingskamer", waar de enveloppe ge legd wordt op matglas, waaronder een sterke lamp brandt. Zijn er aanwijzingen, dat de verdenking gegrond Is, dan komt de verificateur van Invoerrechten en Ac cijnzen er bij om te beslissen wat gebeu ren moet én als ook diens verdenking groot is, wordt de enveloppe toegezon den aan den rechter-commissaris. In het gunstigste geval kost dit drie dagen; hlijkt dat inderdaad deviezen werden gesmokkeld, dan is van ver zending natuurlijk geen sprake. Doch voor deze vertraging is de Post niet verantwoordelijk, want de geroutineer de sorteerders vergissen zich niet gauw. Alle binnenkomende post wordt on middellijk verwerkt om per eerste ver zendingsmogelijkheid weg te gaan. Maar nu de hoeveelheid te groot wordt, is een bepaalde prioriteit vastgesteld. Transito- post voor landen langs de K.L.M-route gaat voor. Vervolgens komt de post van het Departement van Oorlog, daarna de burgerluchtpost en ten slotte de Niwin-dagbladen en de tijdschriften.' Niwin-dagbladen vormen een gewieht van 600 kilo per week. maar dat zij en de weekbladen aan vertraging bloot staan ügt voor de hand, omdat ook de burgerluchtpost regelmatig in het nauw raakt. Een lichtpuntje is er. De retourvluch ten van de K.L.M. brengen tot heden alle post mee. Van ginds naar hier komt alles-nog normaal door. Maar of dit zoo kan blyven? Onze luehtvaartmedewerker teekent hierbij aan; Inderdaad gaat de K. L. M. bij deze postmisère niet vrij uit. Alleen: het is haar schuld niet! De K. L. M. kan er niets aan doen, dat de postzakken wel eens vijf tot t;en dagen moeten blliven liggen, voordat zij in het ladingruim van het vliegtuig gestuwd kunnen wor den. De Amsterdam-Bataviadienst moei namelijk uitgebreid worden. Vier vluch ten per week op dezen hoofdverkeersweg zijn bij lange na niet voldoende om hef geweldige aanbod van post en passagiers té verwerken. Zelfs met vijf vluchten per week, waartoe de maatschappij dit jaar hoopt te komen, zal men reeds van meet af overbelast zijn. De lading, welke zich eiken dag op Schiphol en op Kemajoran bij Batavia verder opstapelt zou eerst vlot vervoerd kunnen worden Indien de K. L. M. een dagelükscheft dienst op Batavia onderhield. Zoover zijn wij evenwel nog niet. Ma- terieelgebrek staat een gezonde ont wikkeling van het luchtverkeer in den weg. Er worden een paar dozijn nieuwe vliegtuigen uit Amerika verwacht, doch de aflevering ondervindt veel vertraging, èn door achterstand in de productie (o.m. ten gevolge van de stakingen) èn doordat de fabrieken overstelpt zijn met orders. De heele wereld schreeuwt im mers om vliegtuigen en Amerika is het eenige land, dat op groote schaal ex porteeren kan. Sinds enkele dagen is Bloemendaal, wat de bevolking betreft, een belangrijke mijl paal gepasseerd: de 20.000ste ingezetene is in den burgerlijken stand Ingeschreven. Daardoor wordt bij de eerstvolgende ver kiezing als de volkstelling heeft uitge wezen, dat de berekening op de secreatie juist is -het aantal leden van den raad gebracht van 17 op 19. Een. préalable vraag is echter of dit aan tal vóór de verkiezingen over ruim 3 jaar, gehandhaafd zal blijven, want de groei is mede veroorzaakt door het groote aantal évacué's, die toch wel ééns naar hun haard steden zullen terugkeeren. Daar staat ech ter tegenover, dat de nu ontvolkte rust huizen dan ook weer vrij kunnen zijn. De heer J. C. Bartelomy, adjunctcom mies ten kantore van den gemeente ontvanger te Bloemendaal, ïs benoemd tot gemeente-ontvanger te Heiloo. 3. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 19 Maart géén aiidiëntie verleenen. Antara meldt uit Djokja, dat het vliegtuig van de Philippine Airways, waarvan de lading te Djokja eerder ge meld werd, twee ton kina ter waarde van dertig duizend straits dollars in geladen heeft. De kina is bestemd voor Singapore. De totale kosten van de vlucht bedroegen 9000 straits dollars. Volgens een bericht in De Sportkro niek heeft de Scottish Football Associa- tion verzocht, na den wedstrijd in België op 18 Mei, ook nog een wedstrijd te mo gen spelen in Nederland tegen een Ne- derlandsch Elftal en wel op 28 Mei. Ondanks het feit, dat het Nederlandse!» Elftal op 26 Mei in Parijs tegen Frank rijk speelt, heeft de K.N.V.B. in principe besloten dezen wedstrijd te accepteeren. De gaande en komende acteurs beheef- schen „het tableau" van de tooneelge- zelschappen van het oogenblik. Hebben wii een dezer dagen bericht wie „Comedia gingen verlaten, thans worden de nieuwe aanwinsten gemeld. Johan de Meester komt, regisseeren, prof. Peter Schare!» opent het nieuwe seiaoen met een Rus sisch stuk. Cruys Voor'oergh werkt als gast, Mary Dresselhuys en Dick van Veen ma ken voorloopig voor vast deel uit va° het gezelschap. AMSTERDAM, 13 Maart 1947* De vrijwillige liquidatie van net Amerikaansche effectenbezit is ten gis teren begonnen. Er werden n.l. 80 cer tificaten van Amerikaansche shares ter beurze verhandeld. Vandaag waren de advieskoersen op het herstel, dat 111 Wallstreet intrad, hier en daar iets be ter. Ook de locale markt was vrij vast gestemd. De hoofdkoersen in de leidende fondsen luidden algemeen beter, terwti1 in de vrije markt zich een tamelyk le vendige handel ontwikkelde. Dezer dagen kwam de eerste zending van vijftig stuks „vredes-jeeps in ons Wgeneel De wagens zijn %n fleurige kleuren gespoten en zijn, op eenige details na, ie gelijk aan de zoo bekende oorlogsjeeps. Een belangrijk deel van deze zendinp }i£t stemd voor den Noord-Oost pokier, waar de jeeps gebrmkt suUen worden ov landbouwbedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2