„Stilte der zee" helschlawaai Brullende visschen op een gramofoonplaat Onze vetpositie nog niet gunstig SCHEN TWEE POLEN Voortdurende strijd tegen veesmokkel AMERIKA LAAT ZIJN TANDEN ZIEN Per week verdwijnen 1.4 millioen vleeschrantsoenen naar België „SMOKKELKONINCEN" (JiooAct MB9Hk LEVEN IN PALEIZEN op de heide Maïs in het brood VRIJDAG 14 MAART 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Na Oost-Azië en de Noordelijke routes ook een Zuiderbarrière tegen Rusland Belgische kabinets crisis Drie jaar voor deserteurs Fransche filmkunstenaars in ons land Kinderbijslag voor weduwen en invaliden? .J Voedingswaarde zal niet verminderen NIEUWE PRIJZEN VOOR KIPPENEIEREN Gaan Maandag a-s. in DE BOTER-PRIJS Gehuwde vrouwelijke notaris Men mag er aan twijfelen of de Amerikaansche wereldpolitiek door iets anders dan louter eigen belang wordt bepaald, en of de uitla tingen, die het doen voorkomen als wer den de besluiten tot hulpverleening uit hienschlievendheid en verantwoordelijk heidsgevoel geboren, wel oprecht zijn. Maar al draagt men dezen twijfel in het hart, niemand kan zijn bewondering onthouden aan de doelbewustheid en aan den zin voor consequentie, waarmee die politiek wordt gevoerd. Amerika wil zijn economische en militaire overmacht, die na den oorlog voor niemand meer verborgen is, uitdrukken in zeggenschap over de gansche wereld. Het heeft dus tot taak dien anderen pretendent voor de Wereldheerschappij, de Sovjet-Unie, zoo veel mogelijk binnen de perken te houden, in 't bijzonder af te houden van de spil len waarop de wereld draait. Er is om dit te verwezenlijken geen beter middel dan zelf zulke kernpunten in de hand te nemen. Een spel van de wereld is, in economisch en strategisch opzicht, het gebied van Middellandsche Zee en Nabije Oosten. Er zijn daar twee dooreenloopende zaken waar Rusland naar streeft: een breede uitweg naar de zeeën, die toegang tot de wereld geven, en politieke onderwerping van de landen rond dezen uitweg. Zeeën: de Middel landsche Zee en de Perzische Golf. Naar de Middellandsche Zee leiden voornamelijk twee wegen: de Dardanel- len en de Balkan met zijn nog wel niet wereldbelangrijke, doch wellicht groote mogelijkheden biedende havens. Geen van beide wegen is voor de Sovjet-Unie op dit oogenblik bruikbaar. De Darda- nellen staan volgens de internationaal erkende en gegarandeerde overeenkomst van Montreux onder Turksch, dat is: vijandig, beheer. De Balkanhavens zijn onontwikkeld en liggen aan het einde Van een langen landweg die, van het onder Westerschen invloed staande Griekenland uit, effectief bestookt zou kunnen worden. Noodig voor de Russen is dus, zoowel Griekenland als Turkije op eenigerlei wijze aan zich te onderwerpen. Zij trach ten dit te bereiken door militaire acti viteit van bevriende groepen (partisanen in Griekenland, Koerden in Oost-Tur- kije), door politieke intimidatie (aan klacht tegen de Grieken in de U. N. O., dwangbevelen inzake de Dardanellen aan Turkije), door economische ma noeuvres (sabotage van den wederop bouw door de guerilla in Griekenland, verdwijnen van Balkan en Oost-Europa als Turksche afzetgebieden). Naar de Perzische Golf voert de Weg door het Nabije Oosten. Hier ver schilt de Russische taktiek nauwelijks van die in de landen aan de Middel landsche Zee: nadat de roode soldateD nog precies vóór het ingrijpen van den Veiligheidsraad uit Perzië vertrokkev Waren, moest de regeering te Teheran economische concessies doen (stichting van een Russisch-Iraansche oliemaat schappij in Noord-Ferzië) en partisanen bestrijden (Azerbeidsjan), terwijl hel bloot stond aan voortdurenden diploma- tieken druk uit Moskou. Engeland was tot voor kort de steun pilaar van alle staten die zich ver zetten tegen het opdringen der Sovjets. Na den oorlog bleek het die opgave niet langer aan te kun nen. Het zoekt steun bij zijn Ameri- kaanschen bondgenoot, die zelf niets lie ver wilde dan zich vestigen in dit aan grondstoffen (olie) rijke, militair uiterst gewichtige gebied. Dit was ook den be trokken kleinen staten niet onwelkom. Zij hadden niet alleen sterke, maar goed bedoelde hulp noodig. Gevolg was dat de Amerikaansche oliebe'.angen in het Na bije Oosten enkele weken geleden bedui dend groeiden. Gevolg is thans ook dat president Truman zijn landgenooten vraagt om financieelen bijstand aan Grieken en Turken, in een redevoering die wij gisteren publiceerden. Hij deed dat in termen die het uiter ste aan duidelijkheid en onvriendelijk heid bevatten dat mogelijk is in vredes tijd. Toen hij sprak over „totalitaire sta ten" bedoelde hij communistische staten. De „minderheden die gebruik maakten van terreur en onderdrukking" waren de communistische kliekjes, die dank zij de Russische hulp overal aan de macht ge komen en gebleven waren. De „druk van buiten af op vrije volkeren" was Russi sche druk. zonder den naam uit te spre ken wees hij onverholen den schuldige aan. Zijn rede liet in dit opzicht niets ongezegd. De maatregelen, waarvoor hij goedkeuring van het Congres vroeg, heb ben een scherp anti-Russische strekking; Truman kwam er openlijk voor uit. De beslissing die het Congres thans te nemen heeft is er een van we reldwijde beteekenis. Zij geldt niet slechts financieele hulp aan twee landen, in-het-nauw, zij houdt tevens, en veel meer, het bewaren in van een goed deel der Westersche suprematie, die in de Vereenigde Staten wij schreven het reeds eerder als Amerikaansch erf deel wordt beschouwd. Zij bedoelt den grendel voor den Russischen drang naar de zeeën, die onder Engelsche zorg langzamerhand vermolmd begon te raken, afdoende te verstevigen. Het gaat dus niet alleen om 400 millioen dollar, maar om zooveel als in de toekomst noodig zal blijken om Griekenland en Turkije pal te doen staan: om het slagen van de geheele naoorlogsche wereldpolitiek der V. S. Deze politiek is nieuw. Langen tijd heeft Amerika zich verre gehouden van actieve bemoeiing met de zaken van zoo verre gebieden. De oorlog heeft echter aan dit isolement een einde gemaakt; de tijd voor ingrijpen, voor politiek toeslaan, scheen na den wapenstilstand gekomen. Ofschoon men Roosevelt's geweldig aan deel in deze vernieuwing der Amerikaan sche buitenlandsche strevingen niet mag kleineeren, moet toch gezegd dat Tru man, terzijde gestaan door Byrnes en thans door Marshall, de eerste uitvoerder der vernieuwing is geworden. Hij heeft het daarbij niet gemakkelijk. Zijn aanvraag van 400 millioen stuit op aanzienlijke binnenlandsche moeilijk heden. De Republikeinsche partij, die momenteel de meerderheid in de beide Huizen der volksvertegenwoordiging bezit, beloofde vóór de verkiezingen, zuinig te zullen zijn. De belastingbetaler ziet wel wat erg veel van zjjn penningen belegd in de dure buitenlandsche politiek. De Republikeinen zitten dus in een eenigs- zins lastig parket: óf hun verkiezings beloften ontrouw worden, óf de kans voor Amerika voorbij laten gaan. Aan den anderen, den linkschen kant, staan Wallace en de zijnen, die zich verzetten tegen een politiek van vijandigheid je gens de Sovjet-Unie. Tusschen beiden door wil Truman zeilen; vermoedelijk wel met succes, hetgeen hem, naast de internationale, ook een binnenlandsche positieverbetering zal brengen. (Telefonisch van onzen Brusselschen correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. Na geruimen tijd overleg gepleegd te hebben met de verschillende partijlei ders, heeft de Prins-Regent, zooals wij reeds eerder als mogelijk verondersteld hebben, den heer F. v. Cauwelaert, ka tholiek, als 'eerste verzocht de vorming van het nieuwe kabinet op zich te ne men. Deze heeft echter „om gezond heidsredenen" voor de eer bedankt. Zijn afwijzing heeft, naar ons blijkt, in de kringen van zijn partij groote bevreem ding gewekt en men vraagt zich af welke gezondheidsredenen de heer Van Cauwelaert wei hebben kon. Hoe het zij, na zijn weigering heeft de Prins-Regent zich tot den heer Spaak gewend, die op het verzoek is ingegaan en de op dracht heeft aanvaard. In de groote zaal van Hotel Noord-Bra bant te Utrecht zal op 25 en 26 Maart a.s. een landelijk congres van katholieke groenten- en fruithandelaren worden ge houden. Kruiend ijs op den IJsel. Daar het ijs voor de bruggen bij Zutphen is gaan vastzitten is het op verschillende plaatsen gaan kruien. (Van onzen Haagseh^u redacteur) Er duiken den laatsten tijd herhaal delijk optimistische berichten op over de mogelijkheid dat de melkdistributie bij het begin van het nieuwe melkjaar zal worden opgeheven. Nog dezer dagen heeft de voorzitter van Óen Bond van Nederlandsche R.K. Handelaren in melk en melkproducten op een vergade ring te Haarlem medegedeeld, dat de Landelijke Adviescommissie inzake zui velproducten aan de betrokken autori teiten heeft geadviseerd de melkdistri butie af te schaffen. Toen wij voor het eerst deze mogelijk heid vernamen en het Ministerie van Landbouw om nadere inlichtingen vroe gen, bleek men daar ten aanzien van De apparaten die gedurende den oorlog gebruikt werden om vijande lijke schepen, vliegtuigen, mjjnen etc. op te sporen, hebben na den oorlog een meer vredelievende bestemming gevonden. Vele biologen en natuur kenners gebruiken deze apparaten om het leven der dieren te onder zoeken. Onlangs hebben wij al mel ding gemaakt van het gebruik van Radar, om de vlucten van vogels na te gaan. Thans bereikt ons het be richt uit Amerika, dat geleerden de luisterapparaten, welke gebruikt werden voor het ontdekken van Scheveningen maakt zich gereed voor de snorrevaart (vischvangst op schol met de zegen). Netten en touwen worden ingeladen. Oorlogszuchtige Pathans tegen Airborne-troepen - Tel uw rekening na - Hare Hoogheid Mattesebo Matsaba. De ongeregeldheden in de Britsch-In- dische provincie Poenjaab hebben de laatste dagen steeds grootere vormen aangenomen. Terwijl achtduizend oorlogszuchtige Pathans uit de Noord westelijke grensprovincies optrokken, ■Werden twee Britsche parachutisten-ba taljons per vliegtuig naar hetzelfde gebied Vervoerd om de orde te herstellen. Zij kwamen spoedig in contact met fanatieke Indiërs, die het platteland terroriseeren. De „Frontier Mail", de meest bekende expresse-trein van Britsch-Indië, werd door hen aangevallen en geplunderd, waarbij verschillende dooden vielen. Een Britsche gewapende trein, onmiddellijk tot herstel van de orde de expresse ach terna gestuurd, kwam te laat. Na over dit alles een verslag te hebben gegeven, schrijft de „Daily Herald", dat er plannen zijn gemaakt om Europeanen haar bepaalde onrustige gebieden te zen den echter hoofdzakelijk voor het op lossen van de voedselproblemen. Het leven is in Spanje evenals overal elders duur, zelfs zeer duur. Ook de •kellners in de restaurants onder- vinden van dezen slechten-tijd de gevol gen en hebben zoo hun eigen middelen wn zich extra inkomsten te verschaffen. 2ij speculeeren daarbij op de „goede ma nieren" van de gasten, die nooit de aan geboden rekening natellen, vooral als zij öch in gezelschap van een dame bevin den. De Sp'aansche etiquette laat niet toe, dat men in een dergelijk geval de nota controleert. Natuurlijk maken de kellners slechts „vergissingen". Maar om hieraan een einde te maken heeft de Ma- drileensche politie ingegrepen en een °ommuniqué aan de pers verstrekt, waar in o.a. de volgende passage voorkomt: "Dames, die restaurants bezoeken, worden verzocht er bij hun heeren op aan te dringen, dat dezen de rekening niet vol doen, alvorens nauwgezet de juistheid *r van te hebben geverifieerd." De kellners van de Spaansche hoofdstad VQelen zich ernstig beleedigd. Over variatie in de dagelijks te- rugkeerende recepties, feestelijkhe- den en partijen heeft de Engelsche koninklijke familie in Zuid-Afrika niet *o klagen. Want het mag uiteindelijk ^teeds op hetzelfde neerkomen, het r^akt toch altijd nog eenig verschil of n witte hemden en zwarte broeken ge lede neger-studenten de gastheeren 'Jh of het stamhoofd van een klein dorp- ïy5 iangs de spoorlijn, of de regentesse Jto Basutoland, Hare Hoogheid Matte rs Matsaba Seeiso Griffiths, weduwe an den hoofdman Seeiso Griffiths. Zij ad onlangs de eer van het bezoek. En iet onverdiend, want Hare Hoogheid is trouwe dienares van de kroon, wat ?ij - op bijgaande foto duidelijk toont in le*ar statievertrek. Behalve van haar over- ó®n echtgenoot, hangen er portretten den muur van Koningin Victoria tot Koning George toe. Haar „residentie", in Europeeschen stijl opgetrokken, ligt te midden van de hutten van haar stad Mantieng, welke een kleine oase vormt in het woeste landschap van dit deel van Zuid-Afrika, dat men aldaar gaarne het „Zwitserland van de Unie" noemt, 's Avonds was er feest in de open lucht. Twee honderd gebraden ossen verhoogden aan het diner de feestelijkheden. De Zuid-Afrikaansche pers raakt niet uitgeschreven over de dagelijksche nieuwtjes van het bezoek. In te genstelling met de nationalistische bla den, die er het liefst over zwijgen, maar in uiterste noodzaak bij publicatie op de eerste plaats den nadruk leggen op de hooge kosten en vervolgens met naam en toenaam opsommen hoeveel menschen ten gevolge van het gedrang in een zie kenhuis moesten warden opgenomen. Realistische details ontbreken bij deze verhalen niet. Mogen we de koningsge zinde kranten gelooven, dan spelen er zich soms zelfs „ontroerende scènes" af, waarbij zelfs ©en boer gezegd zou heb ben: „Ik haat nog steeds den Engelsch- man, maar de Koning en de Koningin hebben ons hart veroverd." Vooral maakt de koning een goeden indruk, indien hij de paar woorden Afrikaansch, op de „Vanguard" uit het hoofd geleerd, steeds weer gebruikt: „Baaie dank, dis baaie mooi", beste dank, heel mooi van U. Zonder dreiging verloopt de tocht intusschen niet. Veiligheidspolitie houdt den koninklijken trein angstvallig in de gaten sinds er vijf Joodsche terro risten uit een kamp in Erythrea zijn ontvlucht, die in de richting van Zuid- Afrika zouden zün verdwenen. Op muren en borden zijn de foto's van de vijf vluchtelingen in de Unie aangeplakt. Elke haven- en elke grenspost is gealar meerd. Een vijfdaagsche klopjacht in de onmetelijke uitgestrektheid had aldus een communiqué dielaas geen succes". De Krijgsraad te velde Noord te As sen behandelde een 19-tal zaken tegen jongelui, die in September jJ. niet van hun inschepingsverlof zijn teruggekeerd en thuis bleven, toen de 7-December- divisie naar Indië vertrok. Zij werden in Februari van dit jaar door de Konink lijke marechaussee aangehouden en naar Assen overgebracht, waar zij in arrest werden gesteld. De auditeur-militair ka pitein jhr. mr. Th. van den Bosch hield in de eerste zaak een zeer uitvoerig requisitoir, waarin hij de algemeene prin cipes, volgens welke deze zaken z.i. moe ten worden berecht, uiteenzette. De deserteurs zijn naar de meening van den auditeur-militair als soldaat onbruik baar. Men zit in net Nederlandsche le ger niet om hen verlegen. Zij moeten evenwel beseffen, dat wanneer zij wei geren te vertrekken, er consequenties zullen volgen, die zij ook hebben te aan vaarden. Dl de meeste gévallen werd drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eischt. De regisseur Marcel Camé en de hoofd rolspeelster uit de film „Enfants du Pa radis", Arletty, zullen naar Nederland komen om de gala-première in het Al- hambra-theater te Amsterdam bij te wonen. Jean Louis Barrault, die in de film een pantomime speelt, komt van 2 tot 9 Mei naar Nederland en treedt op in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Hij speelt dan deze pantomime op het tooneel. Intusschen is de Fransche filmacteur Noël-Noël in Den Haag gearriveerd. Het trio Manjane kwam tegelijk met hem in de Residentie aan. Blijkens den stand van 's Rijks kas was op 7 Maart In omloop aan schatkistbiljet ten f631.152.600 (603.352.600) en aan schat kistpromessen f 5.727.500.000 (5.676.500.000), onderzeeboooten, accoustische mijnen en torpedo's, welke door middel van het geluid naar hün doel werden ge dirigeerd, in dienst hebben gesteld van het onderzoek naar geluid- makende visschen. Sedert de oudste tijden was het onder de visschers algemeen bekend, dat som mige visschen geluid maken. Gedurende eeuwen bekommerden de geleerden er zich niet om de Oceaan-geluiden te analyseeren, doch voor den duikboot jager werd het een kwestie op leven en dood om het knorren van bruinvisschen en andure varkensachtige zeedieren te onderscheiden van oorlogstuig. De staf van het United States Naval Ordnance Laboratory te Washington D. C. heeft dienaangaande een inten sief onderzoek ingesteld. De gegevens welke de onderwaterluister-apparaten verstrekten waren niet alleen dienstig voor het bestrijden van duikbooten, doch voegden een groot aantal gegevens toe aan de ideeën van den mensch met betrekking tot het leven onder de Oce aangolven. De „stille diepte van de zee" bleek een helsch kabaal van allerlei geluiden te zijn, dat werd veroor zaakt door een verscheidenheid van visschen welke men eens stom dacht. De bevindingen welke gedurende den recenten oorlog geboekstaafd zijn, en in het begin van dit jaar in een weten schappelijk Amerikaansch tijdschrift ge publiceerd, zijn waarschijnlijk de nauw keurigste gegeven welke tot dusverre inzake het natuurlijke geluid onder wa ter alsmede inzake de voortbrenging zijn verkregen. De intensiteit en de toonhoog te van de door visschen voortgebrachte geluiden werden gemeten en gere gistreerd; de kreten bij de voeding en de liefdesliederen der visschen werden op gramofoonplaten vastgelegd. Onder de meest krachtige lawaaima kers bevinden zich zekere visschen waar over geen enkele aanwijzing inzake ge- luidsvoortbrenging in de literatuur kon worden ontdekt. De voornaamste op dit gebied zijn de garibaldi, welke het meest wordt gevonden aan de kust van Zuid- Caiifomië; de koraal-rif visch,, en som mige soorten van katvisch. Sommige vis schen veranderen vaij geluid op onge veer dezelfde wijze als jonge mannen die den baard in de keel krijgen; wan neer de visch langer wordt, wordt de resoneerende trilling van zijn lichaam 'ager in toonhoogte. Andere, zooals de bastaardforellen, blijven sopranen, daar zij niet vee! grooter worden dan 7.5 cen timeter. Het grootste lawaai gedurende den nacht bleek samen te vallen met de jacht naar voedsel. Het zou kunnen blij ken dat de seizoensveranderingen afhan kelijk zijn van de paringsactiviteit. De geluiden werden gemeten in ter men van het normale geluid dat door het menschelijk oor kan worden opge vangen. Daar het geluid onderwater zich 15 keer zoo goed voortplant, behoeven de visschen slechts een fractie van de energie welke boven water noodig is om hoorbaar te worden; doch sommige cate gorieën brullen als zeer krachtige vlieg tuigmotoren met open uitlaten. Uit de Memorie van Antwoord be treffende het ontwerp „Noodrege- ling ouderdomsvoorziening'' blijkt dat overwogen wordt voor invalidi- teitsrentetrekkers en weduwen en weezen, die rente trekken, te komen tot een regeling va„ den kinderbij slag, analoog aan die van de kinder bijslagwet. Ook de regeling van de rente zelf zal worden bezien. Verder zuilen voorna melijk vele tijdelijk invaliden geholpen worden met den voorgenomen uitkee- ringsduur van liet ziekengeld van een half tot een heel jaar. Met de voorzie ning voor de ouden van dagen zal ech ter niet gewacht worden-tot de voor ziening voor de invaliden gereed zal zijn gekomc-n. Dat de veesmokkel naar België een grooten omvang heeft, mag lang zamerhand wel algemeen bekend ge acht worden. In landbouwkringen verzekerde men ons dezer dagen, dat met dezen smokkel ongeveer 1.400.000 vleeschrantsoenen per week naar onze Zuiderburen verdwijnen. De strijd van de politie tegen den veesmokkelaar neemt niet af- Men boort steeds nieuwe bronnen aan en regelmatig worden nieuwe arresta ties verricht. Be politie is thans weer een nieuwe bende op het spoor gekomen. Ze had haar zetel in Baarle-Nassau. Eenige arrestaties zijn reeds verricht en de hoop is gewet tigd, dat er spoedig meer zullen volgen. Verschillende leden der ben de zijn evenwel naar België gevlucht Ook ten aanzien van de beruchte ben den uit Hilvarenbeek en Chaam valt nog iets nieuws te melden. Waren er tot voor kort ongeveer 40 lieden vastgezet, in de afgeloopen dagen heeft men er nog 14 gearresteerd. En dit aantal zal nog grooter worden, zoo verzekerde men ons van bevoegde zijde. In de meeSte ge vallen zijn de gearresteerden eigenlijk hulpjes, ofschoon zij een massa geld aan den smokkel verdienen. Zij zijn het, die, of de beesten een stalplaats geven totdat het. moment is aangebroken om kom- miezen en politie te verschalken, of de dieren bij nacht en ontij over de grens smokkelen. De mannen, die aan de touw tjes trekken bevinden zich een heel eind buiten de gevaarlijke zone. Zoo is komen vast te staan, dat 75 pet- van het gesmokkelde vee van boven de rivieren naar Brabant wordt gebracht met de bedoeling, dat het naar België wordt gesmokkeld. Zelfs loopen er dra den tot Leeuwarden. Het spreekt van zelf, dat zij, die aan de touwtjes trekken de grootste winsten inpalmen. Dat is niet alleen in 0ns land zoo, maar in België eveneens. Daar leven smokkel- koningen jn paleizen van huizen, zooals in Aerle en Weelde. Men vraagt zich in het Zuiden af, of er van de zijde van de Belgische regeering niet meer afdoende maatregelen getroffen zouden kunnen worden door HANS VERHOEVEN Hij keek vragend naar dr. Masselink, die bevestigend knikte, doch er aan toe voegde „In een dergelijke aangelegenheid kan een onderzoeker nooit aan minuten worden gebonden. U begrijpt wel, dat u dit goed in het oog moet houden, niet waar?" „Natuurlijk", gaf Lankman toe. ..Mo gelijk is de tijd heelemaal niet van be lang, maar ik vind het altijd prettig een basis te hebben, van waar ik kan uitgaan". Hij zweeg even en staarde peinzend uit het raam. De maan was opgekomen en zette het grasveld voor Berkenrode in een zilveren schijn- Het dennen- boschje stond vol geheimzinnige schadu wen. Van de slaapkamer uit kon men ver over de heide uitzien, zóó ver, dacht Lankman, als de begroeiing van het terrein zou veroorloven. Hij liep terug naar het groepje, dat aanstalten maakte weer naar beneden te gaan. „Er is nog iets, wat ik wilde vragen", hernam hij, zoo langzaam, dat het leek, alsof hij niet heelemaal zeker van zijn zaak was. „Hoe zijn de reacties van iemand, die blauwzuur inneemt?" De commissaris keek hem verwonderd aan en wilde iets zeggen, doch dr. Mas selink was hem vóór. „Er zijn niet veel uiterlijke reacties", antwoordde hij. „Blauwzuur werkt zoo snel, dat een druppel Op de tong in een fractie van een seconde hart en longen verlamt. Er volgt een ondeelbaar mo ment van hevige benauwdheid, vandaar de hoogroode gelaatskleur. Meer niet". Lankman knikte begrijpend. „Dus geen eh.... wilde bewegingen, samentrekkingen van het lichaam of zoo iets?" „Hoegenaamd niet. Dat was trouwens aan de houding van het slachtoffer wel te zien". „Dank u", zei de inspecteur eenvou dig. Het was duidelijk, dat hij door het antwoord van den deskundige volkomen bevredigd was. Het was opvallend hoe de commissa ris zijn ondergeschikte zonder eenige be perking de vrije hand liet. Hij had zich er tot dusverre mede vergenoegd en kele kleine wenken en opdrachten te geven en bemoeide zich verder niet met de wijze, waarop het onderzoek werd gevoerd. Dat was buitengewoon vleiend voor den jongen inspecteur, want de po litiechef was een capabel man, die op zijn terrein groote ervaring had opge daan. Zijn vertrouwen in Lankman was dan ook in korten tijd groot geworden en daarbij kwam, dat hij er niet de man naar was om met door anderen ver diende veeren op den hoed te gaan loo pen. Hij- had reeds gezien, dat zijn aan wezigheid hier zuiver pro forma was en hy dacht er dan ook hard over de rest van het werk aan zijn ondergeschikte over te laten. „Ik wil er nog even bij blijven, tot wij den brief hebben gezien, die op het bureau ligt", annonceerde hij. „Hebt u nog een oogenblikje geduld?'' Deaa vraag was tot dr. Masselink gericht. „Een mi nuut of tien, dan rijden we samen te rug". Zü begaven zich naar de studeerka mer, de heer Winnink in de achterhoe de, alsof hij er slechts half bij behoorde. Nu niets in het vertrek meer wees op de tragische gebeurtenis, die er had plaats gevonden, was het met een ze ker gevoel van opluchting, dat de man nen er zich in bewogen. Ook voor poli- tie-ambtenaren is eeh lük een niet alle- daagsche aanwezige. Allen waren onwil lekeurig eenigszins onder den indruk gekomen van het steeds aanschouwen van de stoffelijke overblijfselen van den heer Barkhof, waarvan de groteske houding tot de verbeelding sprak. Er kon nu wat onbevangener worden gepraat De nervositeit werd ontladen in groote wolken sigarettenrook. Lankman toonde het fleschje, dat hij had gevonden. Zonder het aan te raken, boog dr. Masselink er zich overheen en rook er aan- „Als u er mee klaar bent, wil ik het graag hebben", zei hy, „dan zal ik pro- beeren na te gaan wat de inhoud is geweest". „Ik zal er voor zorgen", beloofde de inspecteur. „Morgen zal ik het op vin gerafdrukken laten onderzoeken. Daar na zal ik het u thuis sturen". De commissaris had intusschen den brief ter hand genomen en er vluchtig door gekeken. Doch nauwelijks had hij er een blik in geslagen of hij liet een verbaasden uitroep hooren. „Héeeee.En zich tot Winnink wendend, vervolgde hij: „Ik had ueigen lijk willen vragen ons een oogenblik al leen te laten, maar nu ik dezen brief inkijk, komt het my zelfs beter voor, als u er by bluft. Dit is een schrijven van u aan Barkhof". Winnink sprong op, zyn gelaat drukte ontsteltenis uit. Met starende oogen keek hij naar het papier in de handen van den commissaris. „Mijn briefbracht hij er uit. Het leek, alsof er een wereld van af schuw in zyn stem klonk. VIERDE HOOFDSTUK Raadselen Er ontstond een drukkende stilte. Al len keken naar Winnink, die blijkbaar aan een hevige emotie ten prooi was. Hy had zijn lippen tot één bloedlooze streep opeengeperst en stond met sa mengeknepen oogen voor zich uit te staren. Zün hand ging langzaam om hoog, naar zijn voorhoofd, streek dan over zyn verwarde haar. Even lang zaam liet hij zich weer op zijn stoel neer en toen hij sprak, kwamen de zin nen in brokstukken en zün toon was vlak. „Dusdan heeft hu zelfmoord ge pleegddoor mün schuldIk heb hem tot wanhoop gebracht.juist ikHu liet een kort, droog lachje hooren; het klonk als het schorre ge kakel van een verkouden kip. Zijn hoofd zonk steeds lager, tot het in zijn handen rustte. „Had ik dit vreeselijke kunnen voorzienhad ik er maar liever met hem over gepraat.... (Wordt vervolgd) de mogeiykheden om de distributie van zuivêlproducten op te heffen veel min der optimistisch te zijn. Men wees er ons op. dat de melkdistributie uiteraard ten nauwste verbonden is met °nze vet positie en dat deze nog lang niet ze©r gunstig kan worden genoemd" Wij ontvingen thans van de zijde van het departement ©©n beredeneerd over zicht van de productie van melk en bo ter in 1939 en 1946, dat in dezen ver duidelijkend kan werken. Dikwijls vraagt men zich af. aldus het overzicht, waarom het vetrantsoen nog zóó beperkt blijft. Men redeneert dan als volgt: In Nederland is de veestapel thans ongeveer 80 pCt. van dien van vóór den oorlog. Toen exporteerden we ong»- veer de helft van de geproduceerde bo ter en hielden nog genoeg over om vrij in het binnenland te verkoopen. Bo vendien was de melk niet gerantsoeneerd. Aangezien er thans geen boter uitge voerd wordt, zou er dus voor het binnen land meer dan voldoende moeten zijn. Tot zoover deze redeneering: nu de feiten, zooals ze uit de cijfers zijn af te lezen: In 1939 was de totale melkproductie 5.411.694 ton en in 1946 3.554.000 ton. Dit is al een heel wat grooter verschil dan dat tusschen den voor-oorlogschen veestapel en dien van nu. De oorzaak van de geringev. melkgift is in de eerste plaats de schaarsch- te aan krachtvoer en ten tweede het feit, dat een groot gedeelte van den veestapel jongvee is. De melkdistributie vermindert het melk- verbruik niet zoo drastisch als men ge neigd is aan te nemen. Deze distributie heeft vooral ten doel de consumptiemelk- voorziening te verzekeren. In 1939 werd 1.375.686 ton als consumptiemelk gebruikt: in 1946 was de hoeveelheid gestandaardi seerde melk maar weinig minder, n.l. 1.296.100 ton. Ondanks het feit. dat door de stan daardisatie een hoeveelheid melkvet aan de consumptiemelk onttrokken werd bedroeg de boterproductie in 1S46 nog niet de helft van die in 1939, n.l. 52.700 ton (tegen 108.532 ton in 1S39). Door het ontbreken van export in 1946 kwam in dat jaar evenwel meer boter (n.i de geheele 52.700 ton) in de binnenlandsche consumptie dan in 1939. In laatstge noemd jaar werd 56.259 ton boter uitge voerd en in het binnenland 49.894 ton geconsumeerd. Wanneer men nu weet, dat in 1939 in Nederland 65.741 ton margarine werd gebruikt en in 1946 66.680 ton, dan lijkt het inderdaad alsof distributie van bo ter en margarine overbodig is. Maar in 1939 gebruikten we bovendien 50.279 ton spüsoliën en -vetten in anderen vorm dan margarine en die producten zijn thans nagenoeg niet voorhanden; voor zoover ze er zün, worden ze naar keus in plaats van margarine beschikoaar gesteld. Dat be teekent dus in ronde cij fers, dat we nog één vierde van het voor- oorlogsche totale vetverbruik voormen- schelijke cortsumptie te kort komen. Alleen door een straffe distributie kon de productie van spijsvetten op dit peil gehandhaafd blijven ten koste van de voorziening van vetten en oliën voor technische doeleinden De afhankelijkheid van Nederland van importen voor de voorziening met brood graan heeft tot gevolg, dat ons land niet WÜ is in de keus van de granen, die in het brood verwerkt worden. De importen van granen worden over de geheele wereld geregeld door toewijzin gen. De leveranciers op deze toewijzingen voornamelijk de Ver. Staten en Ca nada leveren ons in de naaste toe komst voor een belangrijk deel maïs, omdat ze niet voldoende tarwe meer in voorraad hebben, aldus wordt ons mede gedeeld van de züde van het Ministerie van Landbouw, Visscherü en Voedsel voorziening. In normale tyden zou voor mensche- lijke consumptie bestemde maïs voor an dere doeleinden, zooals de vervaardiging van maïszetmeelproducten, worden ge bruikt. Thans is dit niet mogelijk zon der dat we graan voor de broodvoorzie ning te kort zouden komen. Daarom zal binnenkort de brood- bloemmelange voor ongeveer 10 uit maïs bestaan. Uiterlijk zal het brood daardoor iets kleiner worden, doch de voedingswaarde zal niet ver minderen. Aangezien eerst Maandag 17 Maart de maalderyen met de verwerking van maïs in de broodbloem beginnen, duurt het nog eenigen tyd eer de bakkers van deze nieuwe samenstelling zullen gaan bak ken. De nieuwe, verlaagde prüzen voor kippeneieren, welke onlangs aange kondigd zyn, gaan Maandag 17 Maart a.s. in. Onder geen enkele voorwaarde mogen dan nog de oude prüzen worden berekend, ook al be treft het aflevering van eieren op den loopenden bon. Het publiek wordt in zijn eigen belang aangeraden, na te gaan, of de prüs be rekend wordt, welke overeenkomt met de gewichtsklasse, waarin het ei is inge deeld. Op het ei moet het nummer van de klasse gestempeld zijn. Maximaal mo gen de nieuwe prüzen zyn: voor een ei van klasse 1: 16 cent; klasse 2: 15 cent; klasse 3: 14 cent; klasse 4: 13 cent; klasse 5: 12 cent, en klasse 6- 11 cent. Het verslag van de vergadering der R. K. rtelkhandelaren te Haarlem vraagt eenige rectificatie. De ter zake kundige lezer zal wel begrepen hebben, dat de roomboter resp. f 1.30 kost en in de vergadering verondersteld werd, dat de prüs hooger zou worden n-1. f 1-60. Of de melk vrij zal komen, daarover zijn de geleerden het niet eens. De minister van Justitie heeft een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft bestudeering van de vraagstukken betreffende de gehuwde vrouwelijke notaris en invoering van een leeftyds- grens voor notarissen. Voorzitter van de commissie is prof. mr. A. Pitlo, hoogleeraar aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam. Le den zün de heeren F. W. Swane, notaris te Utrecht en mr. F. Kleyn. candidaat- notaris te Apeldoorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3