Regeering zal het oorspronkelijke Linggadjati teekenen Mate van overeenstemming zou vertrouwen wekken Sjahrir eischt terugtrekking der troepen uit Modjokerto oippcis e.n> peAesi pit J. v.d. Hoorn uitgeroepen tot Elfsteden-winnaar Aan Nederlandsche zijde reeds S dooden en 17 gewonden m 9 KATHOLIEK-SOCIALISTISCH KABINET IN BELGIË? Bewogen avond voor Piet Bron D Vele rijders o.w. Bosman en Schipper ernstig in overtreding? Burgemeesters- vacature Geen bombardements- vluchten TWEE PROTESTEN VAN ENGELAND Drie lastige problemen Naar uitschakeling van nachtvorst Het weer GROOTE RAZZIA'S IN FRANKRIJK Vele geestelijken gearresteerd Sensationeele beslissing van Elfstedenbestuur Tol hoofd en hart L DINSDAG 18 MAART 1947 o 69sle JAARGANG No. 23800 BATAVIA, 18 Maart. (A.N.P.-Anela) Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maarj heeff de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachiigd, onverwijld lof onderfeekening van de oni- werp-overeenkomsi van Linggadjaii over ±e gaan. Blijkens dezen brief is een male van overeenstemming bereikt, die de regeering doei vertrouwen, daf ihans de onderlinge samenwerking en dringende problemen van hersiel en op bouw aanstonds zullen kunnen worden aangeval. De re geering rekent er op, dal door deze onderfeekening tevens een einde zal komen aan de door haar betreurde inciden ten als dat ie Soerabaja. Datum en plaats van onderfeeke ning zullen de Commissie-Generaal en de Indonesische de legatie nader gezamenlijk vaststellen. Bij nadere informatie ie bevoegder plaatse ie Den Haag wordt ons de juistheid van het Aneia-berichi, betreffende de machtiging aan de Commissie-Generaal tot onderfee kening van de overeenkomst van Linggadjaii, bevestigd. Nog een moeilijke weg In antwoord op de nota's van de Commissie-Generaal en Van Mook, waarin dezen de redenen voor de bezetting van de geïnundeerde ge bieden om Soerabaja hadden mede gedeeld, heeft Sjahrir, voor hij ver trok, het terugtrekken van de Ne derlandsche troepen tot achter de demarcatielijn van 24 Januari ge- eischt. Inzake het aanhouden van Britsche schepen in Indiè Prins en twee Prinsesjes in Zwitserland IN DE LABORATORIA VAN WAGENINGEN Groote mogelijkheden - V) 'aA j» vf Nachtvorst en vruchtenteelt PLEIDOOI VOOR MEER STROOP EN JAM BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjti. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. De republikeinsche minister van Voor lichting, Mohammed Natsir, verklaar de aan Aneta, dat de machtiging van de Nederlandsche regeering de oplos sing van tal van proiblemen ten zeerste zal vergemakkelijken. Nat sir legde er den nadruk op, dat het werk thans met redht begint. „In Linggadjati hebben wij een basis, waarop wij kunnen terugvallen in de komende besprekingen over punten, waaromtrent nog geen overeenstem ming bestaat, maar waaawer bij dis cussies tusschen gelijkwaardige part ners, gevoerd in den geest van Lingga djati, zeker overeenstemming kan wor den bereikt," De politieke redacteur van Aneta ver nam van de Commissie-Generaal, onmid dellijk na de bekendmaking van het of ficieele bericht, dat het geen eenvoudige zaak geweest is, na het door het K.N.I.P. Aneta meldde hedenmiddag dat Mod jokerto gisteravond 21.30 uur plaatse- lijken tijd nog niet was bezet. Wél zijn Nederlandsche troepen, die uit het Zui den op den weg bij de stuw te Lengkong kwamen, Modjokarto aan de Oostzijde gepasseerd. Hoewel de tegenstand ge ring was, bedragen de verliezen aan Nederlandsche zijde vijf dooden en zeventien gewonden. In tegenspraak tot berichten van het republikeinsche persbureau „Antara", dat meldt, dat minstens zeven'Neder landsche vliegtuigen Modjokarto heb ben gebombardeerd, spreekt de Neder landsche militaire woordvoerder te Ba tavia van verkenningsvluchten, waarbij pamfletten zijn uitgeworpen. Voorts verklaart hij, dat bij de bezetting van Tarik slechts twee schoten gelost zijn. en verkenningstoestel nam een inter- neeringskamp in de suikerfabriek te Soemobito waar. Boven Modjokerto merkte men op, dat de bevolking na lezing van de pamfletten rustig haar gang ging. Een Nederlandsche deskundige, die aanwezig was bij de sluizen van Leng kong, trof reeds maatregelen voor be teugeling van de uitbreiding der over stroomingen. Een woordvoerder van de Commissie- Generaal heeft een toelichting gegeven op de militaire acties te Soerabaja. Hij zeide o. m.: „De levensbelangen van honderdduizenden in de Bran tas-delta Worden door inundaties bedreigd, 2800 beplante rijstvelden.' die over enkele weken zouden moeten worden geoogst, zijn overstroomd, zoodat een productie van circa 2000 ton verloren dreigt te gaan. Tevens kunnen de velden, die be stemd zijn voor de beplanting van sui kerriet, thans niet worden bewerkt, zoo dat de nieuwe oogst evenmin zal af komen. De gaarkeukens van het Roode Kruis verstrekken dagelijks twee maaltijden voor ongeveer 7000 menschen, terwijl de gezondheid in deze streek ernstig be dreigd wordt. De verbindingswegen in de delta zijn onbegaanbaar, zoodat groote bevolkingscentra geïsoleerd zijn, Waardoor de voedselvoorziening en de medische verzorging ernstig in gevaar komen. Thans is ook gebleken, dat er door middel van explosieve stoffen gaten zijn geblazen in den dijk van het Mangatan-kanaal, op een punt, dat iya kilometer binnen Nederlandsch gebied ligt. De kwaadwillige opzet van de plaatselijke republikeinsche militaire commandanten is hiermede ongetwijfeld bewezen. Herhaalde malen heeft de Commissie- Generaal de aandacht van de Indone sische delegatie gevestigd op het ge- vaar van de inundaties. Op een tele gram van de Commissie-Generaal van 28 Februari werd geantwoord, dat stap pen reeds gedaan waren. Aangezien in öen noodtoestand in het gebied van Soerabaja geen verbetering optrad, tele grafeerde de Commissie-Generaal 4 Maart wederom om een verklaring van *ePublikeinsche deskundigen en de 'mtails betreffende verdere maatregelen te verkrijgen. Hierop is geen antwoord ontvangen. De woordvoerder wees er ten slotte nog op, dat uitstel van de actie niet langer geduld kon worden en voegde hieraan toe, dat het belang van hon derdduizenden Indonesiërs feil Chineezen een onmiddellijke actie vereischte, ten einde verder onheil te voorkomen. Nederlandsche troepen hebben in ver band met de beschietingen van de ta baksonderneming „Sampali" bij Medan deze onderneming bezet. De Nederland sche troepen zijn daarbij van over de de marcatielijn met motieren beschoten, doch leden geen verliezen. te Malang .genomen besluit, geen eigen Indonesische interpretatie betreffende de overeenkomst naast de Nederlandsche te geven, de niettemin aanwezige wederzijd- sche geneigdheid tot. overeenstemming in een voor beide partijen bevredigende for mule vast te leggen. De eerste aanwij zing. dat men hierin zou slagen, bereikte de Commissie Maandagochtend. Daarop is hedenmorgen van dr regeering te Den Haar definitiefmachtiging ontvangen tor onmiddellijke enderteekening over te gaan. Bij de Commissie-Generaal is men ten volle overtuigd, dat nog epn lange en moeilijke weg zal moeten worden gegaan, voordat alle hangende problemen van po liticken, economischen. financieelen, so cialen en cuitureelen aard zullen zijn op gelost. Op een vraag, op welke wijze de;1? machtiging in overeenstemming is met de motie-Romme- Van der Goes van Naters, werd geantwoord, dat dit een kwestie is, waarop het antwoord in Den Haag gegeven kan worden. Tenslotte constateerde de Commissie- Generaal, dat het bericht van de onder- teekening van de ontwerp-overeenkomst ongetwijfeld ook internationaal met groote voldoening zal worden ontvangen. De Britsche minister van Staat, MacNeil, heeft bekend gemaakt, dat Engeland twee protesten heeft ge richt tot de Nederlandsche regee ring inzake het onderscheppen door de Nederlandsche marine van Brit sche schepen, die goederen naar en uit Indische havens vervoeren. MacNeil verklaarde, dat Nederland sche schepen 11 Britsche vaartuigen op de grens der drie-mijls zone in de Indische territoriale wateren hadden aangehouden, deze naar onder Neder landsch gezag staande havens hadden opgebracht, waar de lading der Brit sche schepen is onderzocht. Op een vraag in het Lagerhuis, deelde hij voorts mede, dat men de Nederland sche regeering 28 Februari en daarna 12 Maart om een verklaring had ver zocht en de verzekering had gevraagd, dat dergelijke incidenten niet herhaald zouden worden. „Wij zien met spanning naar een dergelijke verzekering uit", aldus MacNeil. Prins Bernhard is Maandagmorgen met de prinsesjes Beatrix en Irene aan gekomen op het vliegveld Chateau Neuf bij Sion. Na een kort oponthoud te Bit ten zetten zij de reis naar Zermatf in fe* .teel»- der SiiaploJïlüi». .sqort: .Bij het. overstappen in een salonwagen van de lijn Visp-Zermatt was een talrijke men- schenmenigte aanwezig, die hartelijk de Nederlandsche gasten verwelkomde. Te Zermatt was een groote menschenmenig- te ter verwelkoming aanwezig. De Prins heeft met zijn beide dochtertjes intrek genomen in hotel „Zermatterhorn". dat met Nederlandsche vlaggen versierd was. H. K. H- Prinses Alice, Hertogin van Gloucester, bracht kort geleden een bezoek aan Curacao. Op de foto ziet men van links naar rechts: mevr. Kasteel met Prins Richard, Thomas KasteelH. K. H. de Hertogin van Gloucester. Prin^Wïlliam en dr. P. Kasteel, gouverneur van Curacao. (Telefonisch van onzen Brusselschen correspondent) Spaak, de Belgische kabinetsforma teur, heeft Maandagavond in een pers conferentie verklaard, dat hij zou trachten nogmaals, socialisten en ka tholieken te vereenigen, om hun ac- coord op alle delicate punten zwart op wit bevestigd te krijgen en zoo min mogelijk risico te loopen. De formateur zal Dinsdagavond de nieuwe minister- lijst bekend maken. De nieuwe Belgische regeerirg, Jaar van Spaak premier is, is practisch ge vormd door de overeenstemming tus schen Socialisten en de Christelijke Volkspartij, de beide machtigste par tijen. Spaak's mededeeling, dat de socialis ten er in hebben toegestemd samen met de Christelijke Volkspartij een nieuwe uit twee partijen bestaande regeering te vormen, zal worden gevolgd door een bijeenkomst tusschen vertegenwoordi gers van deze beide partijen om de laatste hand te leggen aan het program en te beslissen over de verdeeling der portefeuilles. De namen van de ministers zullen vermoedelijk hedenavond worden be- kqnd gemaakt. Aan de door den heer Spaak als kabi netsformateur uitgedrukte verwachting, dat hfj, wanneer alles goed ging, Maan dagavond met de nieuwe drieledige re geering voor den d?£ zou kunnen komen, is niet voldaan) 'ZRider over het pro gramma te willen discussieeren hebben de liberalen zijn aanbod verworpen. Spaak kon zich niet weerhouden in zijn gesprek met de journalisten op te mer ken, dat hij met deze manier van doen absoluut niet kon instemmen, omdat hij de liberale houding ongemotiveerd en deswege zonderling acht. Hadden reeds enkele onderzoekers voor 1912 van het bestaan van plan- tenharmenen een vaag vermoeden, het tweede hoofdstuk van deze ont dekkingsgeschiedenis kon pas ge schreven worden nadat het den Utrechtschen hoogleeraar Kögl en zijn medewerkers in 1933 gelukte den zuiveren vorm in handen te krijgen. Het is wel zeker dat dit tweede hoofd stuk, dat van het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, voor- loopig niet zal worden afgesloten, aldus lezen wij in „Commentaar." Het bleek al spoedig dat met groeistof fen de wortelvorming van moeilijk wor telende stekken kan worden gestimuleerd. Meer recente mogelijkheden vragen ech ter de aandacht. Als eerste het kweeken van vruchten zonder pit. In de natuur geldt, dat zonder zaad- of pitvorming de vruchtbezetting achterwege blijft, hoewel ook deze regel niet zonder uitzonderingen is. De laatste jaren is evenwel bekend geworden, dat men met behulp van groei stoffen pitlooze vruchten kan telen, ook bij gewassen, die van nature nooit pit looze vruchten voortbrengen. Het belang van deze ontdekking is niet zoozeer ge legen in het feit, dat, men dan geen „hinder" heeft van de pit voorzoover het eetbare vruchten betreft doch veel meer in de mogelijkheid tot het kweeken van vruchten, indien in de natuur de mogelijkheden tot pitvorming, en dus vruchtvorming, ongunstig waren. Het zijn Amerikaansche onderzoekers geweest, die in dilj opzicht tot de eerste practische toepassing kwamen door hulst tijdens den bloei te bespuiten met groeistoffen, met als gevolg een zware „zetting". De toepassing van groeistof met het doel tegen Kerstmis hulst met véél bessen te kunnen afleveren, is daardoor thans een feit. Nader on derzoek eischt eveneens de bespui ting van bloeiende aardbeien. Een Engelsche onderzoeker kreeg daarbij een hoogere opbrengst, doordat de vruchten grooter waren. r 4 V v Zal dit meisje ooit appels zonder pit plukken? Thans komen in Engeland duizenden kilo's tomaten in den handel, die zonder bespuitingen nimmer tot vrucht zouden zijn uitgegroeid. Het betreften hier n.l. enkele trossen per plant, die door slechte weersomstandigheden meestal verloren gaan. Straks, als de vruchtboomen in bloei staan, volgt de fruitteler met groote be langstelling de weerberichten. Slecht weer tijdens den bloei beteekent een slechte oogst, maar de nachtvorsten wor den vooral in het Oostelijk deel van ons land wel het meest gevreesd. Hierdoor is niet zelden in één enkelen nacht het uitzicht op een goeden oogst totaal ver nietigd. Het Is niet te verwonderen, dat reeds lang werd gezocht naar midde len om de vorstschade tegen te gaan, door te trachten de boomen te ver warmen. Vóór den oorlog werd te Wageningen getracht nachtvorst te bestrijden door het ontsteken van een groot aantal oliebranders in den boomgaard. Het was een fantastisch schouwspel, dat soms wel succes had, doch de kosten waren eveneens fan tastisch. Andere systemen voor boomgaardverwarming zijn beproefd, doch zij hebben geen ingang gevon den. De toepassing van plantengroeistoffen opent evenwel nieuwe perspectieven, daar er uitzicht is op de mogelijkheid tot het teniet doen. niet van de vorst, doch van de schade, die ze veroorzaakt. Ten gevolge van de vorst worden n.l. die deelen van de bloem, welke moodig zijn om de pit te vormen, ernstig beschadigd en vruchtzetting zonder pitvorming heeft zelden plaats. De Wageningsche hoog leeraar Sprenger besloot kort voor den oorlog te doen onderzoeken of met be hulp van groeistoffen appels en peren zouden kunnen uitgroeien, ook indien géén pitvorming was geschied. Voor ap pels lukte dat met de toen bekende groeistoffen niet, doch bij peren kon worden aangetoond, dat vruchtvorming met groeistoffen in het leven is te roe pen. Toen na den oorlog het wetenschap pelijk contact met de buitenwereld her steld was, bleek dat in Engeland, door het gebruik van nieuwe groeistoffen, in dit opzicht een stap vooruit was gezet. Doch volledig uitgegroeide pitlooze ap pels en peren heeft mfn met behulp van groeistoffen nog niet verkregen, en het nachtvorstschade-vraagstuk is dus nog niet opgelost. Maar gezien de resul taten, welke bij hulst, bij aardbeien en speciaal bij tomaten zijn verkregen. Is ir. van Stuyvenberg er nóg meer van overtuigd, dat de oplossing iu zicht is. De eenige vorming, die in de gegeven omstandigheden overblijft, is die van een tweeledige regeering van socialisten en katholieken, welke z»owei aan Spaak's verlangens, als aan de door hem toege paste taktiek beantwoordt. Hij kon ove rigens nog niet met zekerheid zeggen, of hij in de vorming daarvan zou sla gen. Door den langen duur van de ver gadering van den Algemeenen Raad van de Socialistische Partij, waar hij zijn programma en zijn formule twee uur lang moest verdedigen, had hij nog geen contact kunnen nemen met den heer De Schrijver, voorzitter van de C.V.P., zoo dat hij nog niets wist omtrent de be slissing van deze partij. In elk geval ls het een feit, ook al blijven er volgens den heer De Schrijver nog vele lastige kwesties, dat er geen onoverkomelijke bezwaren gerezen zijn, ook niet bij de socialisten, die na de weigering der libe ralen met 122 tegen 65 stemmen hun ver trouwen in Spaak hebben bevestigd en hun afgevaardigden, waaronder Huys- mans en Max Buset, hebben opgedragen op de basis van de tweeledige regeering met de C.V.P. te onderhandelen. In zijn uiteenzetting voor den socialis- tischen partijraad heeft Spaak verklaard, dat de drie politieke problemen, die de twee groote partijen gescheiden hou den, n.l. de koningskwestie, het vrou- wenstemrecht en het technische onder wijs, allereerst moesten worden afge handeld, alvorens tot onderhandelen over zijn programma te kunnen komen. De koningskwestie is niet opgelost. Ieder bleef op zijn standpunt staan, maar de regeering zal trachten een ver zoeningsformule te vinden. Wat het vrouwenstemrecht betreft zullen de so- èialisten de hervorming moeten aan vaarden. In zake het technisch onder wijs tenslotte wordt tot een voorloopige status quo besloten, terwijl een commis sie belast met het bestudeeren van een oplossing zal worden Ingesteld. De verdeeling van de portefeuilles moet uiteraard volkomen worden her zien. Deze was immers practisch reeds geregeld, maar gebaseerd op het idee van het thans onmogelijk geworden drie ledige kabinet. Het Tweede Kamerlid, de heer Mae- nen, heeft den minister van Economi sche Zaken gevraagd of deze stroop op jam beschikbaar kon stellen of al thans voor deze, in de huidige omstan digheden onmisbare producten, een aparte bon, los van den suikerbon, aan te wijzen. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje. Matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon 6.48—18.50. Maan 5.34—14.10. De Fransche minister van Binnen- landsche Zaken, Depreux heeft ver klaard, dat er „bijna overal in Frank rijk" voorraden wapenen verborgen wor den en dat die voor hèt meerendeel in handen van linkervleugel-mannen zijn. De minister zei op een persconferen tie, dat ongeveer 100 kisten met machi negeweren, lichte machinegeweren, ge weren en handgranaten door de politie in beslag genomen zijn bij de arrestatie van een zekeren Legof in Alfortsville, een voorstad van Parijs. Het grootste deel van de wapenen scheen te komen van de voorraden van de luchtmacht. In de luchtmachtdepots, zei de minis ter, waren herhaaldelijk diefstallen ge pleegd. o.a. een in Dordogne (Zuid- Frankrijk). Hij zei verder, dat de menschen, in wier bezit de wapenen gevonden waren, gewoonlijk beweerden, dat ze bestemd waren voor „Spaansche republikeinen" en „maar al te dikwijls" voegde hij hier aan toe „is dit slechts een voorwendsel". De Fransche Süreté National heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit gebreide razzia's gehouden, waarbij zij het vooral gemunt had op nonnen- en monnikenkloosters. Ruim drtig perso nen, onder wie een tiental priesters en vijf monniken, werden gearresteerd, daar zij onderdak en hulp hadden verleend aan personen, die gezocht werden we gens activiteit ten gunste van de Vichy- regeering. De geestelijken verschaften hun valsehe papieren om naar Spanje en Portugal te komen. Een drukkerij en een laboratorium voor de vervaardiging van deze papieren werden in een bibliotheek gevonden. Het meerendeel der gezochte en gearresteerde personen behoorde tot een geheime anti-communistische organi satie- Uit officieele regeeringskringen kon den geen bijzonderheden geput, worden over de operaties van de Sureté. De Fransche kranten, die gisteren weer ver schenen zijn, brengen deze berichten in verband met de vroegere ontdekkingen, o.a. in de gevangenis van Fresnes, waar geheime documenten werden vervaar digd. die den goeden naam van regee- rings- en andere personen moesten aan tasten. tooneélspéler Piet Bron is Maandagavond op weg naar Utrecht door een flauwte overvallen en buiten bewustzijn geraakt. Hij reisde met leden van het Residentie-tooneel in een autobus en het duurde geruimen tijd voor een passeerend medicus hem hulp kon verleenen. Bron werd verder optreden ontraden en het Residentie-tooneel besloot de voorstelling, welke zij in Utrecht zou houden, af te lasten. Een der leden reisde verder om het de directie mede te deelen. Intusschen was in den Utrecht schen schouwburg het gerucht verspreid als zou Piet Bron zijn overleden. Waarschijnlijk is dit door automobilisten gebeurd, die door het' gezelschap bij Woerden waren aangehouden. De doodge waande heeft dit bericht in eigen persoon gedementeerd. Wel een gelukkige afloop van een veelbe- <^wogen avond! De Elfstedentocht 1947 heeft een sen sationeel slot gekregen. Nadat Bosman uit Breukelen, die het eerst te Leeu warden aankwam, voorloopig als win naar was gehuldigd, heeft het bestuur van den Elfstedentocht, na een ingesteld uitvoerig onderzoek moeten besluiten, Bosman zoowel als een aantal andere rijders hun lauweren te ontnemen en nummer vijf. J. v. d. Hoorn uit Ter Aar, als overwinnaar uit te roepen. Wij vernemen hierover uit Leeuwarden het volgende: Het bestuur der vereeniging ,De FTle- sche Elf Steden" heeft een onderzoek in gesteld naar de gegrondheid der klachten, die naar aanleiding van den Elfstedentocht van 8 Februari J.l. tegen verscheidene deel nemers aan den wedstrijd waren ingeko men. Bij dit onderzoek zijn getuigen ge hoord en aan de deelnemers zelf is gele genheid gegeven zich schriftelijk en mondeling te verantwoorden. Buiten be schouwing zijn gelaten die klachten, welke betrekking hebben op 't zich laten dragen of op andere wijze laten vervoeren cp plaatsen, waar de rijders het ijs moesten verlaten, niet alleen omdat de ernst van deze overtredingen minder groot is. maar ook omdat zij door de rijders kennelijk niet als ongeoorloofd werden gevoeld en deze ook vrij algemeen werden begaan. Een diepe teleurstelling was het, vol gens het bestuur, te ervaren, dat vele rijders gezondigd hebben tegen een re gel, die zeer uitdrukkelijk was ver meld in een aan ieder der deelnemers uitgereikt programma, n.l. „wedstrijd rijders mogen niet opleggen, noch zich laten zuigen door niet-deelnemers" Onder „opleggen" verstaat men, dat twee rijders achter eikaar over het ijs gaan, waarbij de voorste deelnemer de handen op den rug heeft en nummer twee deze vast houdt. Van een aantal deelnemers aan den wedstrijd is gebleken, dat zij over een gedeelte van het traject hebben opge legd, terwijl anderen zich door niet-deel nemers den wind hebben laten breken. Door eenige rijders werd deze overtre ding ruiterlijk erkend. Het bestuur van de vereeniging „De Friesche Elf Steden" heeft derhalve be sloten aan de volgende vier rijders een prijs toe te kennen: 1. J. v. d. Hoorn (Ter Aar) groote gouden medaille. 2. A. Verhoeven (Dussen) kleine gouden me daille. 3. A. S. de Vries (Giethoorn) groote verguld zilveren medaille. 4. D van der Duim (Oldeboom) kleine ver guld zilveren medaille. Alle overige wedstrijdrijders, die vóór 18.21 uur zijn aangekomen, zullen 't elf- stedenkruisje met inscriptie „Wedstrijd 1947" ontvangen, uitgezonderd J. Wijnia en W. Wijnia, die beiden zoodanig in overtreding zijn geweest, dat zij volledig Al wordt een edelsteen met vuil overdekt, toch blijft hij zijn waarde behouden.J Bijna positieve geruchten over de be noeming van den burgemeester va» Zaandam tot opvolger van den heer Reinalda zijn in den loop der vorige week verspreid. Doch de heer In t Veld heeft medegedeeld, dat hem van een a.s. be- benoeming niets bekend is en bij infor matie is ons gebleken, dat de benoeming in het kabinet zelfs nog niet ter sprake is gekomen, zoodat het noemen van welken naam dan ook fantasie is. Wanneer wij terugkomen op onze sim pele suggestie, dat de nieuwe burgemees ter van Haarlem een katholiek kan zijn, is dit om het feitenmateriaal, dat onge twijfeld ten behoeve van zulk een be noeming ter tafel zal komen, aan te vullen of kracht bij te zetten. Vooraf eenige algemeene opmerkingen. De R.K. Volkspartij is, krachtens de cijfers der laatste verkiezingen, de groot ste partij in den lande. Met de Partij va» den Arbeid samen vormt zij de regeering en de belangrijke benoemingen van den laatsten tijd zijn daar een terugslag van. De grootste partij heeft drie Commis sarissen der Koningin in de elf provin cies, n.l. in Limburg en Noord-Brabant, waar de bevolking voor het overgroote deel katholiek is, en in Overijsei. In geen der groote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haar lem, Groningen staat tot nu toe een katholiek aan het hoofd. Uit hoofde van deze verdeeling zou Haarlem dus voor een benoeming uit katholieken kring in aanmerking komen. Het argument wordt echter versterkt, omdat zich factoren voordoen die op het gebied der gemeen telijke oonstellatie liggen en voor ee» dergelijke benoeming pleiten. Haarlem telt ongeveer 160.000 inwoners, van wie een derde deel, krachtens de officieele bevolkingscijfers en ook volgens de tel ling in eigen kring, tot de R.K. Kerk be hoort. Het is niet onwaarschijnlijk, dat na de volkstelling in Mei zal blijken, dat het percentage nog iets hooger ligt, om dat er voortdurend een belangrijk ge boorte-overschot is in vergelijking met niet-katholieke gezinnen. Gaan we een stap verder, dan staat onomstootelijk vast, dat de Spaamestad een overwegend christelijke bevolking heeft, met welken factor tot aan de benoeming van burge meester Reinalda rekening werd gehou den, wat het geloof van het hoofd van het gemeentebestuur betrof. Politiek gesproken is de Partij van den Arbeid bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen als grootste partij uit de bus gekomen, echter vrijwel op den voet gevolgd door de Katholieke Volkspartij. De verhoudingsgetallen der boven genoemde groote steden zullen totaal en naar party en godsdienst gediffe- tentieerd zeker een benoeming van een katholiek in Haarlem een mi nimum-eisch maken. Een andere vraag, die in het verleden in onze courant meermalen gesteld is, betreft de verdoe ling der belang rijkste gemeentelijke functies. Nog on langs wezen wij er op, dat het aandeel der katholieken in de politioneele func ties zeer gering is. Tot aan het vertrek van den heer Tenckinck waren noch de hoofdcommissaris, noch de beide com missarissen, noch een der hoofdinspec teurs katholiek. De directeur van het Electriciteitsbedrijf is niet katholiek, de directeur van het Gasbedrijf evenmin. Ook die van Openbare Werken, Hout en Plantsoenen, Bouw- en Woningtoezicht zijn niet katholiek. Moeten we er mee tevreden zijn, dat de katholiek Rennes verleden jaar benoemd werd tot direc teur van de Reiniging en dat de heer Bcholten onlangs is benoemd tot direc teur van het Haven- en Marktwezen? Dat zijn er twee.op den valreep. Va» de 30 tot 40 hoogere ambtenaren zijn er slecht 5 katholiek. Het noemen van deze feiten is geen uiting van onverdraagzaamheid, maar de feiten liggen er en wie een eerlijke conclusie wil trekken, kan niet ontko men aan de erkenning, dat den katholie ken, zeker in verhouding tot hun poli tieke macht, te kort is gedaan. Het college van B. en W. bestemd tot voor de benoeming van den heer Rei nalda tot Commissaris der Koningin uit twee vertegenwoordigers der P. v. d. A. en twee der K.V.P., terwijl de burgemees ter behoort tot de eerste party, waar door de samenstelling 3 tegen 2 was. Komt er een katholieke burgemeester, dan wordt die samenstelling precies om gekeerd, met dit kardinale verschil, dat christelijk Haarlem dan een burgervader krijgt, die zich op de principieele grond slagen der verschillende confessies ge steld heeft. Die samenstelling wensehen we echter niet, want we zijn met één wethouderszeteL tevreden, indien de an dere aan de christelijke groepen gege ven wordt. Hiertegen heeft de P. v. d. A. bij de laatste verkiezingen echter be zwaar gemaakt. De komende dagen zijn voor Haarlem en speciaal voor de katholieke bevolking zeer belangrijk. Als de Ministerraad be sluiten mocht een katholiek ter benoe ming aan H. M. de Koningin voor te dragen, dan mogen wij hopen, dat hfj de juiste man moge zijn, die de belan gen van de stad jarenlang zoodanig zal kunnen behartigen, dat men er tot m lengte van dagen met eerbied en waar deering, afkomstig uit alle groepen, van zal gewagen. zyn gedisqualificeerd. Tegen de nummers 1 en 2 van den wedstrijd J. Bosman (Breukelen) en K. Schipper. (Steenwijkerwold), die niet er kend hebben een overtreding te hebben begaan, zijn bewijzen "an verschillenden aard binnengekomen, met het gevolg, dat het bestuur van de organiseerenda vereeniging deze rijders onmogelyk voor de prijzen in aanmerking kon laten ko men. Het klassement van aankomst der eer ste twaalf rijders °P 8 Februari v&s als volgt: 1. Bosman (Breukelen). 2. Schip per (Steenwijkerwold), 3. J. Nauta (Wartena), 4. J. Wijnia (Edens), 5. J. v. d. Hoom (Ter Aar). 6. W. Wijnia (Edens), 7. Vermeulen (Ter Aar), 8. Ver hoeven (Dussen), 9. De Vries (Giet hoorn), 10. Leffertsma (Stobbegat), 11. Schüler (Bameveld), 12. Van der Duim (Oldeboom). Van deze 12 rijders komen dus than* nr. 5, nr. 8, nr. 9 en nr. 12 voor prijzen in aanmerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1