HUWELIJK EN OPVOEDING Broeders van Sint Joannes de Deo zestig jaar in Haarlem Ex-burgemeester met imposante» staat van dienst Strijd tegen ontreddering van het gezin De verantwoordelijkheid der ouders Pater Hutjens en Anton van Duinkerken voor de Kath. Ver. voor het Gezin Zij hebben zich vele verdiensten verworven ONTPLOFFING EISCHT DRIE DOODEN Vader met twee zoons Meubelfabrieken en zagerij uitgeschakeld AGENDA" Plannen van de kinder rechtspraak Kath. Thuisfront moet centraal werken Wil Sjahrir niet teekenen Gen. MaeNarney naar Nederland DINSDAG 18 MAART 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Plicht en taal AFSGHEID BURGEMEESTER REINALOA GENIEPIG, FEL N.S.B.-ERTJE Ledenconcert H.O.V. Bonkaarten TE VEEL VERF AFGELEVERD HET NEGERBALLET IN HAARLEM Kajottars en de Stiille Omgang HILLEGOM PLECHTIGE HERDENKING DER DOODEN „Herwonnen Levenskracht" ZANDVOORT Mast omgewaaid LISSE Bijeenkomst recruten Damclub Lisse Vooruit Biljarten in Lisse Levenslang geëischt voor landverrader GRATIE VÉRLEEND JUWEELENSMOKKE LAAR GEARRESTEERD DRIE JAAR VOOR DIENSTWEIGERAAR BRUYNZEEL OOK IN INDIË Congres over communisme v. d. Lugt en het Residentie- tooneel Doodstraf voor oud-kapitein ENORME WINDTUNNEL IN AANBOUW Bulgaarsch parachutist in Griekenland ZWAKKERE STEMMING In het kader der gezinsactie van de Katholieke Actie heeft de Haarlemsche Katholieke Vereeniging voor het Gezin. Maandagavond voor een flink bezette zaal van het Concertgebouw een wydingsvollen avond georganiseerd. Gedu rende enkele uren hebben twee prominente sprekers, pater V. J. Hutjens O.E.S.A. en Anton van Duinkerken, een aandachtig gehoor weten te boeien over het onder werp „Huwelqk en Opvoeding'". De avond werd ingezet met den Introïtus van de Huwelijksmis, uitgevoerd door het jongenskoor van de St. Liduinakerk. De eerste spreker was pater Hutjens. Nog hebben wij aldus spr. de hoog ste geboortecijfers, maar wij kunnen ook bogen op de hoogste cijfers in de crimi naliteitsstatistiek. Wij, katholieken, zijn niet te onderscheiden van deze wereld, want wij doen braaf mede met zwarten handel, liefdeloosheid, lasteren; de we reld kan zich hoogstens verbazen over onze platte alledaagschheid, als groep vallen wij niet meer op, als massa ste ken wij niet meer af. Het vermanend woord van Paulus geldt in sterkere mate nog voor onzen tijd: Zijn zy egoïsten, hard en liefde loos, wij ook. Hebben zy hun eigen op vatting over het huweiyk: ook wy heb ben onze eigen opvatting. Maar we die nen te begrijpen dat het huwelijk op de allereerste plaats een Sacrament is, gesloten voor het altaar en waarvan het hoofddoel is: het kind. Eens zal dat kind verantwoording moe ten afleggen over zijn aardschen cirkel gang en het zal dankbaar wijzen op zijn ouders, óf het zal hen beschuldigen van de mislukking van zijn leven. Deze avond is thans uw avond, uw huweiyk is een zaak tusschen u en God. Het doel is het huwelijksleven te con- fronteeren met Gods plan en te doen beantwoorden aan het door Hem gestel de doel. Het katholieke gezin kan nimmer de vjjand van het leven zijn, immers het gezin is door God gesticht als bron van alle leven. Hierna behandelde spr. uitvoerig den plicht en de taak, welke voor de ouders weggelegd zijn ten aanzien van de opvoe ding der kinderen. Maakt vooral van uw kind geen caricatuur. Sprekende over de liefdeloosheid, bru taliteit, baldadigheid en andere klach ten ever de hedendaagsche jeugd, con cludeerde pater Hutjens dat men er niet komt met het hoofd te schudden over zoo'n bandelooze jeugd. Is het wonder, dat de kinderen de ouders opzij schuiven, waar de ouders zelf het verkeerde voor beeld geven. Niet de Jeugdbeweging, de onderwyzers of de geesteiyke herders kunnen de taak, welke op de schouders van de ouders rust, overnemen, maar de ouders zelf moeten karaktervorming en opvoeding ter hand nemen Moge het zoo zijn, aldus besloot pater Hutjens iljn betoog, dat de priester bi zjjn huwelijkspreek tot mv kinderen kan zeggen: Doe zooals Je het thuis gezien hebt. want dit Is goed geweest. Na de pauze sprak Anton van Duin kerken. Op buitengewoon geestige wijze vergeleek spr. ons met lucifers en mooie of minder mooie vazen; gaf won- Woensdag a.s. des namiddag» van 4.30 19 uur zal la de hal van het Stadhuis voor autoriteiten en besturen van ver- eenlglngen en corporaties gelegenheid bestaan afscheid te nemen van den Bur gemeester en mevrouw Relnalda. Toegang uitsluitend door den hoofdingang van het Stadhuis ln de Ko ningstraat. Voor het Haarlemsch Tribunaal heeft Maandag voor de eerste kamer terecht gestaan de 72-jarige, sedert 1831 ge- pensionneerde gemeenteveldwachter te Heemstede, Taake Bosch. Daar hij, vol gens zijn zeggen, ten onrechte in de Meidagen van 1940 gedetineerd wexd, is hij uit louter boosheid toegetreden tot de N.S-B. Het dossier teekende hem als een geniepig, fel N.S.B.-ertje, dat zich spoedig in Heemstede gehaat maakte Zelfs kreeg hij van den N.S.B.-burge- meester Van Riessen het veelzeggend en welgemeend advies, 's avonds maar niet alleen op pad te gaan. Eenlge communisten, die tegenover hem woon den, hadden ook niet veel met hem op, want wanneer Taake wel eens naar buiten keek, moest zijn oog altijd vallen op het tegenover hem liggend huis, waar aan een touw dreigend en veel zeggend een bijl heen en weer bengel de. Ben Jodenvrouw die geen Davids ster droeg, verried hij aan de politie Hij deed dit, aldus zijn verklaringen, om TJittenboogaard, een politiebeambte te Heemstede, een hak te zetten. Voorts gaf hy door aan de politie, dat TJit tenboogaard weinig deed om genoemde vrouw te arresteeren. Ook werd hij nog verdacht, een zekeren Van Wijk verra den te hebben aan den SD., tenge volge waarvan deze het leven verloren heeft. Daar uit de getuigenverklarin gen niet precies kwam vast te staan, welke rol verdachte ln deze zaak ge speeld heeft, besloot het Tribunaal na raadkamer de zaak aan te houden tot het hooren yan nieuwe getuigen. De pianist Willem Andrieseen zal als solist optreden op het zesde en laatste ledenconcert van de serie A dat de Haarlemsche Orkestvereenigmg Don derdag 20 Maart onder leiding van Marinus Adam in de Gem. Concertzaal zal geven. Het programma is als volgt samengesteld: „Tableaux d^ina exposi tion" van Moussorgski in de bewerking van Marinus Adam; Schumann's piano concert en „Variations sytr.phoniques'" van Cesar Pranck (soli Willem Andries- sen) en „Printemps" van Claude De bussy (vierhandige pianoparty Bets Neder koom en Ans Bout er). Morgen, Woensdag, zijn de letter» I en J tim Jong aan de beurt voor het afhaken van nieuwe bon- en textlelkaarten. De letters D, E en F kunnen teven» schoenen- bonnen afhalen. Te Heemstede kunnen van 912 30 uur de letter O en van 2 4 uur PPig nieuwe bonkaarten afha len. Te Overveen zijn het de letters Q t/m T. die nieuwe bonkaarten kunnen afhalen. derbaarlijke definities over liefde en schoonheid, overigens een relatief be grip en wist zijn gehoor ongemeen te boeien. Deze wondere wereld van geluk en liefde, van het kindje dat een lang gerekt „eh" kraait als het honger heeft, of dat niet minder langgerekt „uh" kraait als het niet goed in het wiegje ligt en dat nooit „uh" zal zeggen als het „eh" bedoelt Anton van Duinker ken stelde dit terzake kundig vast opende voor veie aanwezigen ongekende perspectieven. Voor den Haarlemschen Eeonomischen Politierechter stond Maandag E. J. K„ de directeur van een Zaansche verf- fabriek, terecht, omdat deze aan zijn af nemers meer verf had afgeleverd dan strikt noodzakelyk was. In vele gevallen had hy zyn klanten het dubbele gele verd. van datgene, wat zy bij het bepaalde werk noodig hadden. Tot zijn veront schuldiging bracht verdachte ter sprake, dat onlangs in schilderskringen ge meend werd, dat de verf binnenkort zonder vergunning verkrijgbaar zou zijn. Dit was echter niet het geval: wel werd de verf in ruimer mate verstrekt dan voorheen. De politiepresident antwoord de, dat verdachte met zyn gulheid waar schijnlijk relaties wilde aanknoopen. De officier eischte een geldboete van ƒ2000 of drie maanden hechtenis plus een voorwaardelyke gevangenisstraf van twee maanden. De veroordeeling luidde 1000 subsidiair drie maanden. Het is geen pure natuur-danskunst, welke het Negerballet onder leiding van Berto Pasuka demonstreert, daarvoor zyn er te veel Europeesche Invloeden in geslopen, hetgeen het woord ballet reeds Inhoudt. Toch was het een interessante vertooning gisteravond in den Stads schouwburg, omdat deze negers, onder wie zeer lenige en prachtige solodan sers, wel degelijk iets eigens bezitten- dat geen blanke balletgroep zou kunnen imiteeren. De tam-tam onder leiding van Prins Kari Kari. waarop het Negerballet danst, is fascineerend, ook voor het Nederland- sche oor, ofschoon hier eveneens con cessies gedaan zijn, want het orkest was uitgebreid met een vleugel en een soort guitaar. De symbolische fantasie over het con flict tusschen Christendom en de hei- densche negergodsdienst „Zij kwamen" werd op boeiende wijze uitgebeeld. Dit dramatische stuk was zeer dankbaar, daar het rijke onderwerp vele mogelijk heden bood. Indrukwekkender nog door zijn intense spanning en bezieling was het laatste ba'let, getiteld „De profeet", waarin vooral Berto Pasuka gelegenheid kreeg van zijn plastische kracht te ge tuigen. Tot het zwakste deel van het program ma behoorde echter het middenstuk „Marktdag", dat met bonte costuums en kleine, soms geestige spitsvondigheden probeerde goed te maken, wat het aan inhoud miste. Het Haarlemsche publiek, dat iets ge proefd heeft van primitieve cultuur, bracht staande een hartelijke ovatie aan het slot van den avond. A. S. De Kajotters van het district Haarlem, die a.s. Zaterdag deelnemen aan den Stillen Omgang, worden hiertoe ver wacht in het Kajottersgebouw van Haar lem II aan het Teylerplcln des avonds 11.15 uur. Zij, die nog geen kaarten be steld hebben kunnen dit nog doen hij den districtsleider, tel. 18003. met ver melding „loopen" of „tram". Op indrukwekkende wyze heeft de Katholieke Arbeidersbeweging Maan dagavond in de_groote zaal van notel Sistermans de nagedachtenis van vlei harer leden geëerd, die met het offer van hun leven mede hebben bijgedragen tot de bevrijding van ons vaderland. Van alle onderafdeelingen was een deputatie aanwezig. Het mannenkoor van de St. Martinuskerk onder leiding van den heer A. v. Dishoeck, benevens kapelaan J. v. Vliet, viool en den heer A. Fangmann, piano, verzorgde het muzikale gedeelte. Het mannenkoor opende den avond met „Ecce quo mode moritur", waarna de geestelijk adviseur, kapelaan F. Verheul, sprak. De vier le den van de Kath. Arbeidersbeweging, die hun leven ten offer brachten voor onze bevrijding, hebben, aldus spr.. hun leven geofferd voor dit eene groote ide aal: alles herstellen ln Christus endaar- voor ls geen offer te groot. Daarom ls het een dure plicht voor ons die zijn achtergebleven, hen niet alleen te ge denken, maar ook de lampen van liefde en rechtvaardigheid, die zij voor ons hebben ontstoken, brandende te houden. Daarna verkreeg pater Engelüertus O.F.M. het woord, die er op wees. dat wy in den oorlogstijd zooveel aandacht aan onszelven moesten besteden, dat wij aan de gevallenen niet konden denken Nij wij echter weer vrij zijn. is het een daad van piëteit, dit thans te doen en -zij die het offer van hun leven brachten, hebben het niet tevergeefs gedaan Daarom zijn wy. ondanks het leed en het gemis, toch gelukkig en fier, omdat uit onze families en uit ons mid den deze helden zijn voortgekomen Daarna werden aan de familieleden van M. Turk, J. Verhoeven, J. v. Bakel en J. Peetoom herdenkingsplaten uit gereikt. Het plaatselijk Comité „Herwonnen Le venskracht" organiseert 24 Maart in hotel Sistermans een filmavond en 26 Maart een soortgelijken avond ln „Flora". Een kijkje op de Oranjesluizen, welke de verbinding vormen tusschen het Y en het Uselmeer en die op 18 Maart 75 jaar bestaan. Het Z£d morgen, Woensdag, 60 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Broeders van St. Joannes de Deo zich te Haarlem vestigden en hun zegenrijk werk ln onze stad begonnen. Dit heugelijk feit zal slechts in intiemen kring gevierd worden. Des morgens 6 uur draagt de rector van het zie kenhuis, Mgr. C. van Trigt, in de kapel een plechtige H. Mis op uit dankbaarheid. 19 Maart 1887 kwamen twee broeders en een overste naar onze stad om de leiding op zich te nemen van het Sint Nicolaasgesticht ln de Jansstraat, dat de regenten van het hofje van Berensteyn hadden gekocht voor de verpleging van hulpbehoevende oude mannen. De broe ders namen na verloop van tijd ook de verzorging ter hand van de mannelijke zieken van alle gezindten en dit deed al weer plaatsgebrek ontstaan, zoodat be sloten werd een nieuw gebouw te stich ten. In Mei 1891 werd de eerste steen gelegd van het ziekenhuis in de Maer- ten van Heemskerkstraat. Zeer vlot ging Tengevolge van den storm is Zondag nacht een 30 M. hooge mast van het door de Duitschers ten zuiden van Zandvoori gestichte radar-statioa om gewaaid. I-ersoonlyke ongelukken deden zich niet voor. Zondagmiddag werd in café-restau rant „De Nachtegaal" een districts- inleidingsbijeenkomst gehouden voor de a.s. recruten. Majoor P. G. M. Schoonebeek. waar nemend hoofdaalmoezenier van het Ne- derlandsche leger, verzorgde de geeste lijke inleiding. De lichamelijke en ge zondheidszorg werd uiteengezet door dr. van Dinther uit Noordwijkerhout, ter- wyi een militair der Kath. Actie het onderdeel betreffende het militaire leven behandelde. De opkomst was goed en de ah. recru ten hebben een leerzamen middag ge had, die hun in militairen dienst van nut kan zyn. Het eerste tiental van de damclub Lisse Vooruit verloor tegen Hillegom met 911. Het tweede tiental boekte zyn eerste overwinning. Het won met. 128 van Hillegom n. VIOS 2 ..eeft in een biljartwedstrijd tegen Hora 2 met 21 car. weten te zege vieren. VIOs 2 behaalde 369 car. en Flora 2 348 car. De wedstrijd LOTO 3Flora 2 is door de bezoekers gewonnen met 7 carb- Flora 2 behaalde 352 car. Luto 3 345 car. de bouw. daar.... de broeders, die in getalsterkte reeds waren toegenomen, zelf flink meehielpen. In Aug. 1892 heeft de toenmalige Bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne. het gebouw plechtig inge wijd. In den loop der jaren is het uit gebreid en gemoderniseerd. Op het oogenblik bevinden zich 150 patiënten in de Deo. De Broeders hebben zich vele verdien sten verworven, niet in het minst door hun groote gastvrijheid in de oorlogs jaren, toen talrijke onderduikers in het ziekenhuis een veilige schuilplaats von den. Voor de Groninger kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden stond Maandagmorgen terecht de 22-jarige machinebankwerker G. van Es uit Gro ningen. Verdachte was in 1943 toegetre den tot de Waffen SB. Later dook hij onder. Schriftelijk bood hy hierna zijn diensten aan bij het hoofd van den S.D. te Groningen, den Duitscher R. Lehn- hoff. Hij werd aangesteld als „V-man" en hij was bereid zich bij de ondergrond- sche organisatie in te werken en zoo doende verschillende van deze personen te verraden. Hij deelde Lehnhoff o.m. mede dat hy ondergedoken was bij ze keren Tonkens te Groningen. Eenigen tijd later gingen Lehnhoff en de S.D.-er Drost naar de woning van Tonkens waar Tonkens door Drost werd neergeschoten. Verder „reeft hij c.m. de gebrs. Kammin- ga, die bekend stonden als illegale wer kers te Groningen, verraden. Beide broers werden gearresteerd en zijn naar het strafkamp bij Hannover overge bracht. De advocaat-fiscaal, jhr. mr. van der Wljck, eischte tegen dezen „er gerlijken verrader" levenslange gevan genisstraf. Namens den minister van Justitie woz'dt bekend gemaakt, dat de Ko ningin gratie heeft verleend aan A. C. Manintveld, tot de doodstraf ver oordeeld bij sentence van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, en aanA. Doorewaard, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van den Krijgsraad te velde. De doodstraf is t.a-v. Manintveld ver anderd in een levenslange gevangenis straf en t.a.v. Doorewaard in een tyde- Iijke gevangenisstraf van 20 jaren met aftrek van den tijd in verzekerde bewa ring doorgbracht. A. C- Manintveld werd beschuldigd van het aanbrengen van Joden te 's-Graven hage. Deze Joden werden gearresteerd en naar Westerbork vervoerd. Vervolgens kwamen zij in Duitsche kampen terecht, vanwaar de meesten niet terugkeerden- Voor den Byzonderen Raad van Cassatie werd de zaak-Manintveld verscheidene malen aangehouden, o.m. in verband met een naar de toerekeningsvatbaarheid van beschuldigde in te stellen onderzoek. De Raad had het vonnis van het Byzonder Gerechtshof bevestigd. Naar de douane-autoriteiten op het vliegveld Kemajoran te Batavia mede- deelen, is gisteren even voor zyn vertrek per vliegtuig naar Australië de luitenant vlieger Groen gearresteerd. In samenwer king met zyn echtgenoote trachtte Groen juweelen ter waarde van een half millioen gulden naar Australië te smokkelen. Een gerechtelijk onderzoek naar de herkomst van de juweelen is ingesteld. Voor den Krijgsraad te velde, zitting houdende te 's-Gravenhage, stond Maan dag terecht M. Kooy uit Winkel, dienst plichtig soldaat bij de le comp. 11e bat. 10e reg. inf., gelegerd in kamp Rochdale fourier zijn dienstkleeding in ontvangst hy geweigerd had van den sergeant- te Alkmaar, terzake van het feit, dat te nemen en aan te trekken. Beklaagde zeide een principieel dienst weigeraar te zijn. Naar zijn zeggen was hij getroffen door het oorlogsjoumaal in de bioscopen en hij had zich voorgeno men nimmer de wapens te dragen. Op vragen van den president, luit. kol. mr. Van Erk, verklaarde R-, dat hii slechts met zijn ouders en naaste familie over zijn plan tot dienstweigering ge sproken had, doch uit een onderschept briefje, dat de president hierop voorlas, bleek, dat menschen achter de scher men hem in deze richting gedreven had den. Op scherpe wijze hekelde de president het optreden van deze „figuren op den achtergrond", die zelf buiten het bereik van het gerecht blijven en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen. De wijze waarop deze jongeman geïnstrueerd was, noemde luitenant kol. mr. Van Erk zeer geraffineerd. De auditeur-militair maj. mr. Smits concludeerde tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ont slag uit den militairen dienst. De raad veroordeelde K. tot drie jaar met aftrek, alsmede ontslag uit den dienst en ontzetting uit het recht hij de gewapende macht te dienen. De firma Bruynzeel te Zaandam, is van plan om op Midden-Bcrneo in de omgeving van Sampit een groot houtbedrijf op te richten, waarbij de modernste machines gebruikt zullen worden. Het bedrijf zal een zagery omvatten en zich bezig houden met de productie van trtplexhout eh pulp. Men denkt de industrie in een jaar tijds op te bouwen. Het geïnvesteerde kapitaal zal vier millioen gulden bedragen. Naar wij vernemen, bereidt de R.K. ütrechtsehe Studentenvereniging „Ve ritas", in samenwerking met de drie Christelijke Utreebtsche Studenten verenigingen ,een congres voor over het communisme. Het is de bedoeling op dit congres, dat levendige her inneringen wekt aan de belangrijke referaten over „Christendom en Huma nisme", een zuiver wetenschappelijke ontleding te geven van deze strooming. Het is echter vanzelfsprekend, dat de inleiders zich daarbij op christelijk standpunt stellen. Bij opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland is hedenochtend een ontzet tend ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden te betreuren vallen omstreeks half acht waren énkele mannen bezig op het strand, ter hoogte van de z.g. „Oude Slag", met het trekken van palen, waarhij zij een trae tor gebruikten Zy merkten ook een stuk Ijzer op. dat boven den grond uitstak, op de gebruikelijke wijze, n.l. door een staal draad eraan te bevestigen, wilden zij net stuk ijzer met behulp van den tractor uit den grond halen, maar op het oogenblik dat de tractor zich in beweging zette volgde er een hevige ontploffing. Drie mannen werden in de lucht geslingerd en onher kenbaar verminkt. Een vierde kwam er met enkele gekneusde ribben af 'onder het aan wezige werkvolk ontstond een geweldige paniek. De namen van de slachtoffers zijn: M van Oosten 62 jaar. en diens 34-jarige zoon van Oosten, beiden wonende te Hoek van Holland en een tweeden zoon uit Helnenoord de 34-jarige M. van Oos- 'en. Vermoedelijk is aan het gevonden stuk 'izer een granaat bevestigd geweest. Zooals onlangs werd medegedeeld, ls het de bedoeling van de regeering krach tig op te treden tegen bedrijven die zich aan ernstige overtredingen van de dis tributiemaatregelen schuldig maken en daardoor de voorziening van de bevol king met distributiegoederen bemoei lijken. In gevallen van zeer ernstigen aard zou niet worden geaarzeld bedrij ven, die grondstoffen en goederen aan hun bestemming onttrekken, voor on- bepaalden tyd uit te sluiten van het productie- en distributieproces. De directeur van het Rijksbureau voor hout heeft dezen maatregel thans ge troffen ten aanzien van een dertiental meubelfabrieken van ulteenloopende grootte en een zagerij, alle gevestigd te Kuilenburg. De delicten, waaraan deze ondernemingen zich hebben schuldig gemaakt, loopen zeer uiteen. Sommige ondernemingen hebben groote voorra den hout niet aan het Ryksbureau op gegeven, waardoor dit hout buiten het normale distributieproces geraakte. An dere bedrijven kochten zonder vergun ning groote hoeveelheden hout- Hl de med'edeellngen omtrent de nlan- nen van Het Residentie Tooneel is rils mede-directeur genoemd, naast den heer Dirk Verbeek, de heer Cor van der Lugt Melsert M. A.zn. Dit heeft aanleiding gegeven tot mis verstand, doordat men meent dat met den heer Van der Lugt Melsert bedoeld is de vroegere directeur van Het Rottor- darnsch Hofstad Tooneel en van hel Gemeentelijk Theater Bedrijf te Amster dam Het betreft echter hier de heer Cor van der Lugt Melsert junior, direc teur van de N V. Maatschappij de Groote Schouwburg te Rotterdam. In het voorjaarsseizoen zullen de volgen de dirigenten met het Concertgebouw-or kest concerteeren: Eduard van Beinum, Paul Hindemith. Leopold Stokowsky, Igor Strawinsky (met zijn zoon den pianist) en Thomassi, die tijdens het festival te Inter laken zoozeer de aandacht trok. Strawinsky was in October 1937 voor het laatst in ons land en Hindemith in December 1937. Tegen den vrocgeren burgemeester van Schagen en Naarden, den 54-ja rigen T. H. B. uit Naarden, werd door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, na een langdurige zitting tien jaar gevangenisstraf geëischt. B„ die vroeger zakenman was geweest, had in Juni 1942 het burgemeestersambt te Schagen ontvangen uit handen van den Rijkscommissaris. Hij was een over tuigd nationaal-socialist en heeft in Schagen dienovereenkomstig zijn functie uitgeoefend. Reeds in 1936 had hy wegens beleecti- ging van Joden terecht gestaan. In 1940 had Seyss-Inquart hem de f 250.—, die hij toen als boete had moeten betalen, laten retourneeren. Verdachte vertelde, dat hij tot Juli 1944 de nationaal-socia- (Van onzen Utrechtschen redacteur) Een tenger figuurtje langs dengroo- ten weg. Een beetje uitdagend en een beetje brutaal, doch overigens een aardig meisje, dat met snellen blik de voorbijschietende auto's monstert. Bijna achteloos wuivend gaat haar hand omhoog en haar gezichtje krijgt een vriendelijk vragende uitdrukking Mag ik Het is nog altyd een dagelijks voor komend geval. Een geestig automobilist heeft het eens een verbiydend teeken voor onze samenleving genoemd. Een land met zooveel vriendelijk zwaaiende menschen langs den weg, zei hij. Doch het tegendeel is waar. Het is ook na het vertrek van Canadeezen en Ameri kanen voor veel van die grapplg-wui- vende melskes een „faux pas" gebleven. In dien mooien wagen bij dien aardigen meneer begint maar al te vaak een tocht, die eindigt op het bureau van den kinderrechter. Sterker nog, dit lif ten werd een der oorzaken, dat bij een ontredderde jeugd op het oogenblik de ontreddering onder de meisjes grooter is dan bij de jongens. Grooter ln ernst en grooter in wording. Het bracht ook nog iets anders aan het licht. Het maakte duidelyk, dat de crisis, die de Nederlandsche jeugd na den oorlog doormaakt, zich niet beperkt tot de onderste lagen van de bevolking, maar juist het hevigst woedt onder de vrouwelijke jeugd van de z-g. betere mi lieu's. Deze beide feiten, èn de groo- tere ontreddering by de meisjes èn het pijnlijk groote aandeel, dat de beter ge situeerde jeugd hieraan heeft, feiten, die voor insiders onomstootclijk vast staan, illustreeren den nood van onze jongeren wellicht beter dan cyfers dat ooit konden doen. Het kwaad is trouwens ernstiger en al- gemeener, het grijpt verder en dieper dan eenige statistiek op dit oogenblik zou kun nen registreeren. Aldus de conclusie van een man uit de practijk, den Utrechtsehen kinderrechter, Mr. M. B. v. d, werk, die dagelijks de harde werkelijkheid ervaart. In den geregelden, directen strijd tegen dit euvel staat het orgaan van den kinderrechter en het in stituut van de onder-toezlchtstelling, die beiden dit Jaar hun zilveren bestaans- jubileum vieren. Na een ontwikkelings gang van 25 jaar moet door beide een probleem worden opgelost, dat catastro- phale afmetingen heeft aangenomen. Zij trachten dat op 'n wijze die bij 't publiek èn bij de rechtspraak slechts langzaam veld wint, n.l. los van de gedachte van vergel ding en straf en los ook van de idee, dat menschen, die zoo Jong al zoo ernstig ont sporen, ziekelyk of abnormaal zouden moe ten zijn. Men wil Integendeel dit heele probleem stellen ln een gezonde gedach- tenwereld, waarin normale psychologie cn paedagogie oplossing moeten brengen, waar Freud en al het andere faalde. Normale paedagogie. want men doet geen sensatto- neele uitspraak wanneer men uit de prac tijk vaststelt, dat de oorzaak óók van de huidige enorme toename der jeugdcrimi naliteit ligt ln de 'ontreddering van het gezin. Het is byna een wet, dat van de kin deren. die met de organen van den kin derrechter ln aanraking komen, ook te eenlger tyd de ouders in de familiekamer van de rechtbank verschijnen voor een echtscheidingsprocedure of ondertoezicht stelling. De strijd tegen de ontreddering der jeugd is daarom een strijd voor het goede gezin. Daarbil zijn oorlog en gebrek slechts grootheden van het tweede plan. Om die reden zoekt de huidige strijd te- wen de ontsporing der jeugd dan ook niet in de eerste plaats zyn wapen ln bestraf fing van gedaan, doch ter voorkoming van nieuw kwaad. In die richting denkt men zich dan ook in de wereld van de kinderrecht spraak, waar men het feit van het Ju bileum wil aangrijpen als een reden voor bezinning èn propaganda, de toe komstige ontwikkeling Reeds ln Am sterdam worden op het oogenblik proe ven genomen met een geheel nieuwe fi guur ter ondersteuning van dit werk m het dageiyksche leven: „The visiting teacher" Dat ls een onderwijzer, die geen les geeft, die geen klas heeft, maar den oehcelen dag besteedt met bezoeken aan de ouders der leerlingen. Aan die van Gerard, die nu al een paar dagen niet op school verschynt, aan die van Henk, die er steeds zoo slordig byioopt en aan die van Wlm, die altyd met angst- oofcen van zyn vader spreekt. Hij ls de man, die kykt en rapporteert, ctie de betrokken organen kan waarschuwen en ondertoezichtstelling kan aanbevelen, ook voordat de feiten hebben bewezen dat ze noodzakelyk Js. Deze figuur zal straks in Nederland algemeen zijn in trede doen. Men denkt voorts aan een ingrijpende uitbreiding en reorganisatie van de voog dijraden, die centra moeten worden voor preventieve kinderbescherming, aan orga nen van de kinderpolitie, waaraan deskun digen zyn verbonden en die voldoende outillage hebben om het gigantische werk, waarvan nog te veel te lang blijft liggen, aan te kunnen. Men denkt aan het insti tuut van den kinderrechter zelf, dat ln ons land nog lang niet algemeen ls. waar aan nog teveel kinderrechters zyn ver bonden, die niet by uitsluiting dat werk beoefenen. Een kwestie, waaraan onmid dellijk de ongedifferentieerde jurlstenop- leidlng aan onze universiteiten annex 13. Nog altijd ontvangt de man, die straks het kind zal moeten beoordeelen, dezelfde opleiding als degene, die zijn geest zal spitsen op den uitleg van tal van civiel rechtelijke strafregels. Het absoluut ont breken van een verantwoord wetenschappe lijke opleiding voor een zoo belangrijke taak als die van den Kinderrechter in de moderne maatschappy is in Nederland een ernstige lacune. Zooals er overigens meer zijn. Zooals er ook voldoende gelegenheid ontbreekt om kinderen, die dat behoeven, rustig te observeeren, omdat op het oogen blik de kinderobservatlehuizen door een schreeuwend ruimtegebrek veel van kinder- npbërgplaatsen hebben gekregen. Boven dien werkt het geheele apparaat te traag en te slecht, waardoor kinderen, die na een vonnis door de regeering moeten wor den overgenomen, er biyven hangen om dat ze vergeten of wel goed opgeborgen bevonden worden. Zoo komt men tot de conclusie, dat een apparaat voor een taak ls geplaatst, die het bijna te boven gaat en nog wel op een tijdstip, dat een snelle afdoening juist een eerste vereischte ls. Is het wonder dat er dus in den kring van de beide Jubilaris sen wenschen bestaan, die men met kracht poogt te verwezenlijken? Bovendien be hoeft men den bijstand van ieder, die waar moeilijkheden ontstaan reëele hulp weet te bieden en die den toon verstaat van hen, die op drift dreigen te raken Omdat op die wijze alleen heel langzaam bij het heéle Nederlandsche volk het besef kan groeien dat er voor moeilijkheden ln een gezin hulp bestaat, ook voor het te laat ls, dat het Instituut van den Kinder rechter met alles wat ermee ls verbonden, de Voogdijraden, de Gezinshulpbureaux, de medisch-paedagoglFChe instellingen enz., er niet zijn uit bemoeizuchtige betwe terij, maar ten dienste van het kind. Het kind. dat op den tweesprong staat en lift. Bioscopen Rembrandt: Rebecca, (18 jr.) 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema-Palace: La Ea- tallle du Rail, (volw.). Luxor: Katharina de Groote, (18 jr.) 2., 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Ilals: The North Star, (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Geef 'm de sporen (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- Theater: De Geveltoerist (141 jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken De avonddiensten worden tot 22 Mhart waargenomen door: O- G. Loo- meijer Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park-ApotheekKleverparkweg 13, tel. 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Gr. Houtstr 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht) Woensdag 19 Maart: Concertgebouw: Ethel Bartlett en Rae Robertson, piano, 8 uur. listische beginselen was toegedaan, maar dat hij daarna een ander inzicht had ge kregen. In Schagen had hij weliswaar verscheidene inwoners bij het geweste lijk arbeidsbureau te Alkmaar voor te werkstelling in Duitschland opgegeven, maar dit waren volgens hem a-sociale elementen geweest, die eerder voor deze tewerkstelling in aanmerking kwamen, dan de duizenden bonafide huisvaders, die het G.A-B. naar Duitschland zond. De briefjes, waarin hy het G.A.B. deze op gaven verstrekte, werkten, naar verd.'s meening, preventief: de betreffende in woners doken onmiddellijk onder, wan neer zy hun oproep ontvingen. Zoo kwam de gemeente Schagen gemakkelijk van 'n aantal zwarte handelaren en clandes tiene slachters af. Diverse getuigen leg den verklaringen af over hun gevangen neming en overlevering aan den S.D., waarbij de burgemeester steeds een rol had gespeeld- In Juli 1944 werd verd. op zijn verzoek in Naarden tot burgemeester benoemd. Hij liet zich daar, gekleed in N.S.B.-uni- form, installeeren. Op 31 Januari 1945 werd in deze gemeente een aanslag ge pleegd op een Duitsch militair. Enkele dagen later onderteekende verd. den tekst voor een aanplakbiljet, dat in de straten van Naarden de aandacht van het pu bliek trok- Het beloofde veel levensmid delen aan ieder, die inlichtingen over dezen aanslag verschafte. De advocaat-fiscaal noemde dit open lijk speculeeren op de wanhoop der be volking, die gebukt ging onder den hon gersnood. Zich verwerende zeide verdach te, dat de Duitschers van plan waren als represaille tien inwoners van Naarden te fusilleeren. Door de verspreiding van dit aanplakbiljet hadden zij hiervan afge- zien. Verscheidene getuigen a décharge deel den het Hof mede, dat verd. zich persoon- lyk voor hen had ingespannen en veelal met succes, wanneer zij gearresteerd wa ren of wanneer terugvoering in krijgsge vangenschap dreigde. In zyn requisitoir zeide de procureur- fiscaal, dat verd. een imjoosanten staat van dienst bij de N.S.B- had gehad. Dat deze ex-burgemeester verplichte vor mingsbijeenkomsten voor het gemeente- personeel ln Schagen had georganiseerd, inbeslaggenomen goederen onder N.S.B.- ers had verdeeld en niet alleen algemeene beleidfouten gemaakt, maar ook misdrij ven gepleegd, waarop hij zich thans op „ambtelijke bevelen" van de Duitschers beroept. In Schagen heeft verd. een straat her doopt met den naam „Gerard Mooyman- straat". De eisch was tien jaar gevange nisstraf met ontzetting uit de openbare rechten voor het leven. Uitspraak 29 Maart. De Rotterdamsche kamer van het Haagsche Byzondere Gerechtshof heeft Maandag den 49-jarigen C. D. van der Pol, in 1940 kapitein der infanterie bij het Nederlandsche leger, die na de ca pitulatie dienst nam in het leger van den vyand, aan het Oostfront vocht en zelfs een onderscheiding kreeg „voor be toonde dapperheid", voor dit tegenover land en volk gepleegd verraad ter dood veroordeeld, conform den eisch van den advocaat-f iscaal. (Van onzen Utrechtschen redacteur) „In twaalfhonderd Nederlandsche parochies is reeds een afdeeling van Katholiek Thuisfront opgericht en toch moet men zeggen, dat ondanks dit ën ondanks alle enthousiasme, waarmede gewerkt wordt, Katholiek Thuisfront nog niet is wat het eigenlyk moest zyn," aldus aalmoe zenier majoor Veldhuis tijdens een bijeenkomst in den Raadskelder te Utrecht in het weekend voor verte genwoordigers van Katholiek Thuis front uit Midden-Nederland, omvat tende de dekenaten Utrecht, Mont- foort, Breukelen, Amersfoort en Hil versum. Hij weet dit euvel aan het feit, dat de actie van Katholiek Thuisfront nog te veel versnipperd is. Iedere parochie en iedere gemeente beperkt zich nog te veel tot verzorging van de jongens uit eigen omgeving. Door de geïsoleerde activiteit, hoezeer op zich toe te juichen, gaat de groote lijn, de mogelijkheid om als een gesloten geheel naar buiten te kunnen optreden, verloren. De actie dient meer geconcentreerd te worden op het centrale punt der landeiyke leiding in Den Haag, zoodat Katholiek Thuisfront zich lan- delyk dat prestige kan verwerven, dat dringend noodig is. Het streven is nu, ook in het kleinste gehucht nog een af deeling op te richten en alle actie te doen verloopen onder het toezicht van gewes- teiyke commissarissen, die worden bijge staan door een aalmoezenier. Het is de taak .van deze gewestelijke commissaris sen te coördineeren en te stimuleeren en het contact met Den Haag te onder houden. Als gewestelijk commissaris voor Mid den-Nederland werd gekozen mr. J. Ko ning uit Utrecht en als plaatsvervangend commissaris de heer Grundmeyer uit Zeist. De machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo zal, in opdracht van het Nationaal Laboratorium voor Luchtvaart te Amsterdam, een enormen windtunnel Deze tunnel wordt met uitzondering" van de machine-installatie in de open- luchc opgesteld. De lengte bedraagt bijna 200 meter. De bouw geschiedt in den vorm van een gesloten U. In den tunnel komen groote verstelbare schroeven, die ware stormen zullen ontketenen. De aandryving wordt ontleend aan een turbine-installatie van een gesloopt oorlogsschip. De vervaardi ging zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Of Sjahrir nog steeds bereid is de overeenkomst te onderteekenen op de voorwaarden, welke hij de vorige week aan de Commissie-Generaal heeft be kend gemaakt, hangt af van de Indone sische reactie op de actie van de Neder landsche troepen bij Modjokerto al dus Graham Jenkins, de byzondere cor respondent van Reuter. De meening heerscht, dat door deze actie de goede verstandhouding tusschen de onderhandelaren, welke sedPrt. de komst van Lord Killeam met zooveel geduld was opgebouwd, thans verstoord is. Onderteekening van de overeenkomst zal niet het einde van de onderhande lingen beteekenen. Zij zou deze slechts op een nieuw en begrensder niveau plaatsen en een einde maken aan den eeonomischen oorlog, welke in de laat ste maanden ln groote mate in de plaats is getreden van de militaire operaties. Een van de eerste aangelegenheden, waaraan de gemengde Indonesisch-Ne- derlandsche commissie haar aandacht zal besteden, zal naar men verwacht het herstel van den eeonomischen toestand van het land betreffen Generaal Joseph T. MaeNarney, de afgetreden commandant van de Ame- rikaansche strydkrachten in Europa, zal Maandag' in Nederland aankomen op een vacantietrip, die hem ook naar Scan dinavië zal voeren. Verwacht wordt, dat generaal Mae Narney 29 Maart in Frankfórt terug zaJ keeren. Nadien zal hy ais militair gede legeerde by de Uno naar de Vereenigde Staten gaan. Zaterdag is op den berg Tsingheli i« Griekenland by de Bulgaarsche grens een Bulgaarsche parachutist in uniform gevangen genomen. Hy had een koffer met belangrU^e documenten by zich. Sommige stukkeb zouden van de Bulgaarsche regeerins afkomstig zyn en bestemd voor de com munistische party in Griekenland. Hy werd naar Serres gebracht, v7a hy ondervraagd is. Amsterdam, 17 Maart l347;Kt Het koersverloop op de aandeelenma^ was vandaag algemeen iets zwakker, lKt. tabaksaandeelen waren eveneens geo Scheepvaart- en industrie-aandeelen piat ven tameiyk op peil, hoewel ook hier bl0- overal de vorige koersen gehandhaai ven* De vrije markt was vandaag van -i beteekenis dan in de voorafgaand» het geval ls geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2